OTANT�K TA�

DUMANLI KUVARS TAŞI BAYAN YÜZÜK

OTANTİK YÜZÜKLER
DUMANLI KUVARS TAŞI YÜZÜK
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 11.84 GR
 • 15 CRT VVS KALİTE
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • BRAZİLYA
 • DUMANLI KUVARS
 • EŞİ YOK
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA

DUMANLI KUVARS TAŞI BAYAN YÜZÜK

Kuvars ikinci en bol mineral olarak Dünya’nın ‘ın kıta kabuğunun sonra, feldispat. Onun kristal yapısı SiO 4 sürekli bir çerçevedir silikon – Oksijen tetrahedra her oksijen genel vererek, iki tetrahedra arasında paylaşılan edilmesiyle, kimyasal formülü ve SiO 2.

DUMANLI KUVARS BAYAN YÜZÜK

DUMANLI KUVARS BAYAN YÜZÜK

Yarı değerli olan birkaç tanesi kuvars birçok farklı çeşidi vardır taşlar. Antik çağlardan beri, kuvars çeşitleri yapımında en sık kullanılan mineraller olmuştur takı ve hardstone oymalar özellikle Avrupa ve Orta Doğu’da.
Kelime “kuvars” türetilmiştir Alman kelime “Quarz” ve onun Orta Yüksek Almanca muhtemelen kökenli atası “twarc”, Slav, bkz (“sert”) Çek Tvrdy, Lehçe Twardy (“sert”), Sırp ve Hırvat tvrd (“sert”). [7]

Eski Yunanlılar türetilen κρύσταλλος (krustallos) olarak kuvars anılan Antik Yunanca “buz gibi soğuk”, bazı çünkü anlam κρύος (kruos) filozoflar (dahil Theophrastus) görünüşte bir formu olarak mineral inanılan aşırı soğutulmuş buz. [8] Bugün dönem kaya kristali bazen kuvars saf formu için alternatif bir isim olarak kullanılmıştır.

 

Kristal alışkanlığı ve yapı

Α-kuvars kristal yapısı (kırmızı toplar gri silikon, oksijen vardır)

OTANTİK TAŞ FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ 1.KALİTE 15 KARAT VVS DUMANLI KUVARS TAŞI BAYAN YÜZÜK.ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇADIR SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR.SEVDİKLERİNİZE ÇEKİNMEDEN HEDİYE EDEBİLİRSİNİZ;

1-SARI KISIMLAR  14 AYAR ALTIN KAPLAMA (BEYAZLAMA YAPMAZ)

2- ÜZERİNDE KULLANILAN TAŞ MÜCEVHARAT KALİTESİNDEDİR 15 KARAT VVS DUMANLI KUVARS BRAZİLYA OVAL KESİM MAVİ TOPAZ

4-ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇADIR SATILDIĞINDA REYONDAN KALKAR 

YÜZÜK YAN TARAFINDAN PRATİK ŞEKİLDE AYARLANARAK İSTEDİĞİNİZ PARMAĞINIZDA KULLANABİLİRSİNİZ.

β-kuvars
Kuvars ait trigonal kristal sistemi. İdeal kristal şekli altı taraflı prizma, altı yüzlü ile sona piramitlerin her bir ucunda. Doğada kuvars kristallerinin sıklıkta ikiz, bozuk veya kuvars kristallerinin komşu veya sadece diğer mineraller ile çok iç içe gelişmiş bu şeklin bir kısmını göstermek ya da tamamen açık kristal yüzleri eksikliği ve masif görünmesi. İyi Oluşan kristaller genellikle bir boşluğa kısıtsız bir büyüme var bir ‘yatak’ formu; Genellikle kristaller bir matrise diğer ucunda bağlı olduğu ve yalnızca bir sonlandırma piramit mevcut edilir. Onlar içinde örneğin, ek olmadan özgürce gelişebilir Ancak, nerede iki kat sonlandırılmış kristaller ortaya çıkabilir alçı. Kuvars geode kristallerinin bir yatak içe bakan ile kaplı void şekil, yaklaşık olarak küresel olan bir durumdur.

α-kuvars, kristal trigonal sisteminde kristalleşen boşluk grubu sırasıyla P 3 1 21 ve P 3 2 21. β-kuvars sırasıyla altıgen sistemi, uzay grubu P 6 2 22 ve P 6 4 22 aittir. [9] Bu uzay grupları (her 11 enantiomorphous çiftleri aittir) gerçekten kiral vardır. Hem α-kuvars ve β-kuvars aşiral yapı taşlarından oluşan kiral kristal yapılarının örnekleri (mevcut davada SiO 4 tetrahedra) bulunmaktadır. A- ve β-kuvars arasındaki dönüşüm sadece bağlandıkları şekilde değişiklik olmadan, birbirine göre tetrahedra nispeten küçük bir döndürme içerir.

DUMANLI KUVARS TAŞI YÜZÜK

DUMANLI KUVARS TAŞI YÜZÜK

(Rengine göre) Çeşitlerinin

Beyaz kaide üzerinde net bir kaya kristalleri
Saf kuvars, geleneksel olarak kaya kristal ya da berrak kuvars olarak adlandırılan, renksiz bir şeffaf veya yarı şeffaf ve sıklıkla kullanılmaktadır hardstone oyma gibi Lothair kristal. Ortak renkli çeşitleri, citrine dahil kuvars, ametist, dumanlı kuvars, sütlü kuvars ve diğerleri yükseldi.

Kuvars türleri arasında en önemli fark vardır makrokristalin (çıplak gözle görülebilen tek tek kristallerin) ve bu mikrokristalin veya kriptokristalin çeşitleri (sadece yüksek büyütme altında görünür kristallerin agrega). Şeffaf çeşitleri makrokristalin olma eğiliminde iken kriptokristalin çeşitleri, saydam veya opak çoğunlukla ya vardır. Kalsedon hem kuvars ince intergrowths oluşan silis kriptokristalin şeklidir ve onun monoklinik polimorf ifadeleri ortaya atılmıştır. [10] kuvars Diğer opak taş çeşitleri, veya sık sık bantları veya renk desenleri zıt dahil kuvars içeren karma kayalar, olan akik, carnelian veya sard, oniks, kediotu ve Jasper.

Ametist

Matris üzerine ametist kristalleri
Ametist, karanlık veya donuk mor renk parlak aralıkları kuvars popüler şeklidir. Amethysts dünyanın en büyük mevduat Brezilya, Meksika, Uruguay, Rusya, Fransa, Namibya ve Fas bulunabilir. Bazen ametist ve sitrin, aynı kristal büyüyen bulunur. Daha sonra, şu şekilde ifade edilir Ametrine. O kuruldu alanda demir olduğunda, bir ametist oluşur.

Sitrin

Brezilya sitrin
Sitrin rengi nedeniyle kahverengi bir soluk sarı bir arasında değişir kuvars bir çeşittir demir yabancı maddeler. Doğal Citrines nadirdir; Çoğu ticari Citrines ısıl işlem görmüş olan amethysts veya dumanlı kuvarslar. Doğal sitrin da bulanık veya dumanlı bir görünüm karşı Ancak, ısı ile muamele ametist, kristal küçük çizgileri olacaktır. Bu sarıdan citrine kesmek söylemek neredeyse imkansız topaz görsel, ancak sertlik farklıdır. Brezilya eyaletinden gelen Üretiminin çok olan, sitrin lider üreticisi Rio Grande do Sul. Ismi türetilmiştir Latince “sarı” anlamına gelir ve aynı zamanda kelimenin kökeni citrina “Ağaç kavunu.” Bazen sitrin ve ametist sonra olarak adlandırılan aynı kristal, birlikte bulunabilir Ametrine. [11] Sitrin nedeniyle refah getireceğini bir batıl, “tüccar taşı” ya da “para taşı” olarak anılır olmuştur . [12]

Gül kuvars

Gül kuvars küme (Boyut: 3.4 x 3.1 x 1.9 cm)
Gül kuvars kırmızı renk gül bir soluk pembe sergileyen kuvars türüdür. Renk genellikle eser miktarlarda şekilde bağlı olarak kabul edilir titanyum, demir ya da manganez büyük malzeme. Bazı kuvars mikroskobik içeren gül rutil bir üretir iğneler asterism iletilen ışık. Son X-ışını kırınım çalışmaları renk muhtemelen ince mikroskopik liflere bağlı olduğunu göstermektedir Dumortiyerit büyük kuvars içinde. [13]

Ayrıca, pembe kuvars nadir bir tür olduğunu eser miktarda neden olduğu düşünülmektedir renk ile (aynı zamanda sık aranan kristal kuvars gül) fosfat veya alüminyum. Kristallerin renk görünüşte ışığa ve solmaya tabidir. İlk kristaller bulundu pegmatit yakınında bulunan Rumford, Maine, ABD ve Minas Gerais, Brezilya. [14]

DUMANLI KUVARS

DUMANLI KUVARS

Alplerden dumanlı kuvars
Dumanlı kuvars
Dumanlı kuvars kuvars gri, yarı saydam sürümüdür. Neredeyse opak bir kahverengimsi-gri kristal neredeyse tam şeffaflık netlikte değişmektedir. Bazıları da siyah olabilir.

Sütlü kuvars

Sütlü kuvars örneği
Süt kuvars veya sütlü kuvars kristal kuvars en sık görülenidir. Beyaz renk dakika kaynaklanan sıvı kapanım [kristal oluşumu sırasında sıkışıp, gaz, sıvı veya her ikisinin kaynak belirtilmeli optik ve kaliteli taş uygulamaları için az değer yapma]. [15]

(Mikroyapı göre) Çeşitlerinin
Çeşit isimleri birçok tarihsel mineralin rengi ortaya çıktı rağmen, mevcut bilimsel adlandırma düzenleri mineral mikro öncelikle bakın. O makrokristalin çeşitleri için birincil tanımlayıcı olmasına rağmen Renk, kriptokristalin mineraller için ikincil bir tanımlayıcı olduğunu.

Kuvars Başlıca çeşitleri
Alaca akik Kriptokristalen kuvars ve ifadeleri ortaya atılmıştır karışım. Terim, genel olarak, sadece, beyaz veya açık renkli bir materyal kullanılır. Aksi takdirde daha spesifik isimler kullanılmaktadır.
Akik Çok renkli, bantlı kalsedon, yarı saydam saydam için
Oniks Bantlar, düz paralel ve boyut olarak tutarlı Akik.
Jasper Kahverengi tipik kırmızı Opak kriptokristalin kuvars,
Aventurin Küçük kapanımlar (genellikle mika) o ışıltı ile Saydam kalsedon.
Kaplan gözü Kırmızı-kahverengi renkli kuvars Lifli altın, sergileme chatoyancy.
Necef taşı Berrak, renksiz
Ametist Menekşe şeffaf
Sitrin Kahverengi, yeşilimsi sarı turuncu kırmızımsı sarı
Prasiolite Nane, yeşil, şeffaf
Gül kuvars Pembe, şeffaf, görüntüleyebilir diasterism
Rutilated kuvars İçeriyor acicular (iğne gibi) kapanımlar ve rutil
Sütlü kuvars Opak saydam Beyaz, görüntüleyebilir diasterism
Dumanlı kuvars Gri, kahverengi, opak
Carnelian Kırmızımsı turuncu kalsedon, saydam
Dumortiyerit kuvars Büyük miktarda içerir Dumortiyerit kristaller
Sentetik ve suni tedaviler

Sentetik kuvars kristali tarafından yetiştirilen hidrotermal yöntemle, yaklaşık 19 cm uzunluğunda ve yaklaşık 127 gram ağırlığında
Kuvars tüm çeşitleri doğal olarak oluşan edilmez. Bazı berrak kuvars kristalleri başka türlü doğal meydana olmaz renk uyarılması için ısı ya da gama-irradyasyonu kullanılarak tedavi edilebilir. . Bu yöntemlere Duyarlılık quartz maden aktarıldığı konumda bağlıdır: [16] Prasiolite, zeytin renkli malzeme ısıl muamele ile üretilir; Doğal prasiolite de Polonya’da Aşağı Silezya gözlenmiştir. Sitrin doğal olarak meydana gelir rağmen, çoğunluk. Isıl işlem görmüş ametist sonucudur Carnelian yaygın ısıl işlem görmüş rengini derinleştirmek olduğunu.

Doğal kuvars genellikle Çünkü ikiz, sentetik kuvars endüstrisinde kullanılmak üzere üretilmiştir. Geniş, kusursuz, tek kristaller, bir sentezlenir otoklav yoluyla hidrotermal işlemi, zümrüt bu şekilde sentezlenir.

Diğer kristaller gibi, kuvars olabilir metal buharları ile kaplanmış o çekici bir parlaklık vermek için.

Bulunduğu
Kuvars belirleyici bir bileşenidir granit ve diğer felsik magmatik kayaçların. Bu çok yaygın olan tortul kayaçların gibi kumtaşı ve şeyl ve aynı zamanda en bir aksesuar mineral olarak değişken miktarlarda mevcuttur karbonat kayaların. Bu ortak bir bileşeni olan şist, gnays, kuvarsit ve diğer metamorfik kayaçlar. Kuvars için en düşük potansiyele sahip hava içinde Goldich çözünme serisi ve dolayısıyla dere çökelleri ve artık bir kalıntı mineral olarak çok yaygın topraklarda.

DUMANLI KUVARS YÜZÜK

DUMANLI KUVARS YÜZÜK

Kuvars çoğunluğu erimiş kristalize olurken magma, çok kuvars ayrıca kimyasal sıcak çöker hidrotermal damarlar olarak gang bazen birlikte, cevher, altın, gümüş ve bakır gibi mineraller. Kuvars Büyük kristalleri magmatik bulunan pegmatitlerde. İyi Oluşan kristaller uzunluğu birkaç metre ulaşmak ve olabilir tartmak kilogram yüzlerce.

Yetiştirmek için kullanılan potalar ve diğer ekipmanlar için gerekli son derece yüksek saflıkta doğal olarak oluşan kuvars kristalleri, silikon gofret içinde yarı iletken endüstrisi, pahalı ve nadirdir. Yüksek saflıkta kuvars için önemli bir maden konum Spruce Pine Gem Mine Spruce Pine, Kuzey Karolina, Amerika Birleşik Devletleri. [17]

Kuvars büyük belgelenmiş tek kristal Itapore, Goiaz, Brezilya yakınlarında bulundu; yaklaşık 6,1 × 1,5 × 1,5 m ölçüldü ve 44 daha fazla tartılır ton. [18]

İlgili silis mineralleri
Tridimit ve kristobalit yüksek sıcaklık olan polimorflarının yüksek silis meydana SiO 2 volkanik kayalar. Koezit bazı göktaşı etkisi sitelerinde ve yerkabuğunun tipik olanlar daha yüksek basınçlarda oluşan metamorfik kayalarda bulundu SiO 2 yoğun bir polimorf olduğunu. sistovit bazı göktaşı etkisi sitelerinde bulunan SiO 2 henüz yoğun ve yüksek basınç polimorfudur. lechatelierite bir olan amorf silis camı oluşturduğu SiO 2 yıldırım kuvars içinde grev kum.

Geçmiş

Fatimi altın kapaklı, c oyulmuş kaya kristali (şeffaf kuvars) ‘de ibrik. 1000

Kuvars kristal gösteren şeffaflık
Kelime “kuvars” dan geliyor Almanca Bu ses hakkında Quarz (yardım · bilgi), [19] Slav kökenli (Çek madenciler o Kremen denir). Diğer kaynaklar için kelimenin kökeni bağlıyorlar Sakson çapraz damar cevher anlamına kelime Querkluftertz. [20]

Kuvars mistik madde olarak tanımlanan en yaygın malzeme maban içinde Avustralyalı Aborjin mitolojisinden. Bu gibi bir mezar bağlamında Avrupa’da geçit mezar mezarlıklar, düzenli bulunan Newgrange veya Carrowmore içinde İrlanda. İrlandalı kuvars için kelime ‘güneşin taş’ anlamına grian Cloch vardır. Kuvars da kullanılan Prehistorik İrlanda, yanı sıra diğer birçok ülkede, taş aletler; hem damar kuvars ve kaya kristali edildi yongalama parçası olarak litik teknoloji prehistorik halkların. [21]

Iken yeşim oyma için eski zamanlar en değerli yarı değerli taş yana olmuştur Doğu Asya ve Kolomb öncesi Amerika, Avrupa ve Orta Doğu’da kuvars çeşitleri en yaygın türleri için kullanılan edildi takı ve hardstone oyma dahil olmak üzere oyulmuş taşlar ve cameo taşlar, kaya kristal vazolar ve abartılı damarları. Gelenek çok yüksek oranda büyük ölçüde takı dışında moda düştü ortalarından 19. yüzyılın kadar değerli edildi nesneleri üretmeye devam etti. Cameo tekniği oniks ve diğer çeşitleri renk bantları patlatır.

Romalı doğa bilimci Plinius su olmak kuvars inanılan buz kalıcı zamanın büyük çaba sonra donmuş. [22] (kelime “kristal” Yunanca kelime κρύσταλλος, “buz” dan geliyor.) O kuvars olduğunu söyleyerek bu fikri destekledi Alpler’de buzulların yakınında bulunan, büyük kuvars kristalleri ellerini soğutmak için küreler içine moda ama değil volkanik dağlar ve bu. Bu fikir, en azından 17. yüzyıla kadar devam etti. O da içine ışık bölmek için kuvars yeteneği biliyordu spektrumunun.

17. yüzyılda, Nicolas Steno kuvars ‘nin çalışması, modern yol açmıştır kristallografi. O ne olursa olsun, bir kuvars kristal boyutu veya şekli, uzun prizma her zaman mükemmel bir 60 ° açıyla katıldı yüzleri olduğunu keşfetti. [23]

Kuvars en piezoelektrik özellikleri tarafından keşfedildi Jacques ve Pierre Curie içinde 1880 [24] [25] kuvars osilatör veya rezonatör ilk tarafından geliştirilen Walter Guyton Cady içinde 1921 [26] [27] George Washington Pierce tasarlanmış ve patentli kuvars kristal osilatörler içinde 1923 [28] [29] [30] Warren Marrison 1927 yılında Cady ve Pierce çalışmalarına dayalı ilk kuvars osilatör saat yarattı [31]

DUMANLI KUVARS BAYAN YÜZÜK

DUMANLI KUVARS BAYAN YÜZÜK

Alman jeolog: Bilim adamları mineraller doğada oluşmuş olan koşulları taklit laboratuar koşullarında mineralleri oluşturmak girişiminde bulunan kuvars sentezlemek için çabalar ortalarında on dokuzuncu yüzyılda başlayan Karl Emil von Schafhäutl (1803-1890) [32] olan ilk kişi 1845 yılında bir düdüklü tencere mikroskobik kuvars kristalleri yarattığı zaman kuvars sentezlemek. [33] Ancak, bu erken çabalar tarafından üretilen kristallerin kalitesi ve büyüklüğü yoksul. [34] 1930’lardan itibaren, elektronik sanayi bağımlı hale gelmişti Kuvars kristalleri üzerinde. Uygun kristallerin tek kaynak Brezilya vardı; uluslar ticari bir ölçekte kuvars sentezlemek için çalıştı bu yüzden ancak, İkinci Dünya Savaşı, Brezilya malzemeleri aksadı. Alman mineralog Richard Nacken (1884-1971) 1930 ve 1940 sırasında bazı başarı elde etti. [35] Savaştan sonra, birçok laboratuvarda büyük kuvars kristalleri büyümeye çalıştı. Amerika Birleşik Devletleri’nde, ABD Ordusu Signal Corps ile anlaşmalı Bell Laboratuvarları ile Fırça Geliştirme Şirketi Nacken en kurşun aşağıdaki kristalleri sentezlemek için Cleveland, Ohio. [36] [37] (İkinci Dünya Savaşı öncesinde, Fırça Geliştirme üretilen piezoelektrik kristalleri için pikaplar.) 1948, Fırça Geliştirme çapı 1.5 inç (3.8 cm), bugüne kadarki en büyük olan kristalleri büyümüştü. [38] [39] 1950’lere gelindiğinde, hidrotermal sentez teknikleri endüstriyel ölçekte sentetik kuvars kristallerinin üreten edildi ve bugün hemen hemen tüm modern elektronik endüstrisinde kullanılan kuvars kristali, sentetik olduğunu.

Piezoelektrik
Kuvars kristalleri var piezoelektrik özellikleri; onlar geliştirmek elektrik potansiyeli başvurusu üzerine mekanik strese. Kuvars kristallerinin bu özelliği erken kullanımı oldu fonograf manyetikler. Kuvars en yaygın piezoelektrik kullanımlarından biri bugün olduğu gibi kristal osilatör. Kuvars saat minerali kullanarak tanıdık bir cihazdır. Kuvars kristal osilatör rezonans frekansı mekanik olarak yüklenerek değiştirilir ve bu prensip çok küçük kütle değişiklikleri çok hassas ölçümler için kullanılan kuartz kristali mikro-ve ince-film kalınlığı monitör.

Adı belli rengini gri olarak kahverengiden türetilmiştir. Çok koyu dumanlı kuvars Morion denir. İskoçya’da, Scottish Highlands Cairngorm dağ gelen dumanlı kuvars takı kullanıldı ve taşlar buna Cairngorms çağrıldı.
Kahverengi, gri veya siyah Tüm kuvars dumanlı kuvars (“Belirli Özellikler” bölümüne bakınız) denir.
Kuyumculukta kullanılan yönlü dumanlı kuvars “dumanlı topaz” olarak satılacak. Hala yaygın bir uygulama olup olmadığını bilmiyorum, ama bildiğim kadarıyla tüccarlar kodeksi artık buna izin vermez.
Bu kadar uzun bir renksiz cam değerli iyi olduğunu ilginçtir, dumanlı kuvars şeffaf kaya kristali daha az değer olarak kabul edildi.

Özgül Özellikler

Dumanlı kuvars rengi ışınlama ve kristal kafes içine yerleşik alüminyum izleri kaynaklanır. Bunun yerine [SiO 4] grup – Alüminyum bir [AlO 4] oluşturmak için silikon yerini alır. Kafes ücretten dengesizliği dengelemek için, küçük tek değerlikli katyonlar (H +, Li + veya Na +), hem de kafes içine inşa edilmiştir. Katyon ve renk merkezi oluşur – Yüksek enerjili radyasyon [AIO 4] ekstra elektron aktarır. İlginç bir şekilde, H +, bu işlem ile müdahale ediyor gibi gözükmektedirler ve dahili hidrojen yüksek konsantrasyonlarda renk merkezlerinin oluşumunu inhibe [1]. Normal jeolojik ortamlarda bu süreç sadece, aksi takdirde renk merkezi imha oranı renk merkezinin oluşumu olduğunu aşan, 50 ° C’nin altındaki sıcaklıklarda gerçekleşebilir. Kristaller büyüdü sonra Böylece kristallerin rengi uzun göründü. Bu ortalama bileşimin bir granit derin bir renk varsaymak bir kristal için birkaç milyon yıl sürer tahmin edilmektedir.
Bazen bu renklenmeyi ve radyoaktif kaynaklar radyasyon neden yüksek enerji kozmik radyasyona olduğu söylenir. Alp kuvars için en azından, bu pek olası değildir. (Örneğin dumanlı kuvars ve kaya kristalleri hem bulunmuş olan alpin boşluklarının ilgili raporlar vardır -> Rufibach ve Martin). Kalsit kristalleri bazı büyüdü ve çevredeki kayalardan gelen radyasyon onları korumalı. Tüm dağ nüfuz Kozmik radyasyon kesinlikle kalsit tabakası tarafından durduruldu olmaz.
Buna ek olarak, Arkansas kuvars, örneğin, oldukça uzun bir süre (yaklaşık 200 milyon yıl) için zemin döşeme ve zaten en azından biraz dumanlı olmalıdır. Kolayca yapay ışıma yoluyla dumanlı kuvars haline rağmen, kuvars renksiz olduğunu gördük.

Dumanlı kuvars rengi genellikle çok daha homojen ametist daha, ama çoğu hala daha yoğun kristallerin uçları yer almaktadır. Bir Zonar veya yamalı renklenme gösteren Kristaller, ancak nadir değildir ve genellikle bu en yoğun rombohedral yüzleri arasındaki kenarlarında renklidir. Bazen koyu bir renk organik bileşiklerin veya manganez oksit gibi yabancı maddelerin neden olduğu, ancak bu kayalar “dumanlı kuvars” denilen olmamalıdır. Bu isim olan renk radyasyon tarafından uyarılan olmuştur kuvars için ayrılmıştır.

Yaklaşık 200 ° C’ye ısıtıldığında doğru dumanlı kuvars rengini kaybeder, ve kristal x ya da y-ışınları ile ışımaya tutulduğunda renk yeniden ortaya çıkar. Bazı (ama hepsi değil bildirildi) dumanlı kuvars morötesi ışığa karşı duyarlı olan ve uzun bir süre boyunca güneş ışığına maruz kaldığında, soluk olacaktır. Gerçi, ametist gibi duyarlı değildir.

DUMANLI KUVARS TAŞI YÜZÜK

DUMANLI KUVARS TAŞI YÜZÜK

Bazı yerlerde dumanlı kuvars Dumanlı olanlarla birlikte mor ya da sarı renk bölgeleri gösterir. Farklı renkler “fantomlardan” gibi farklı katmanlarda bulunabilir olabilir, ya da tek kristal bir yamalı bir dağılım gösterir.

Dumanlı kuvars dichroic ve polarize ışık (bkz bir a-ekseni etrafında döndü kırmızı-kahverengi sarı-kahverengi renk değişikliği gösteren Fiziksel Properties bir açıklama).

Dumanlı kuvars temelde aynı kristal alışkanlıkları görünür (örneğin uzun veya kısa prizmatik, platy, trigonal alışkanlık, ya da iskelet kuvars scepters, gibi) (kristal görünen kristal yüzlerinin türüne göre belirlenir), ve kristal formları kaya kristali olarak. İskelet kuvars ve iğne kuvars ikisi de hızlı büyüyen formlar ve ışınlama üzerine karartmak değil çoğu durumda nedense özellikle ikincisi, bir istisna gibi görünüyor. Çok sık Dumanlı bir büyüme şeklidir, gwindel bu görünüşe göre sadece magmatik ve metamorfik kayaların yüksek büyümeye ve genellikle çok yavaş büyür, çünkü.

Bu yapay renksiz kuvars saçmak ve dumanlı kuvars olarak satmak hâlâ yaygın bir uygulamadır. Büyük fuarlara, bayiler açıkça buna göre bu kuvars etiket zorunda, ama sadece kristaller bakarak ışınlama kaynağı doğal olup olmadığı söylemek imkansız, bu nedenle bazı bayiler bunu ve uzak onunla alamadım vardır. ABD’de üretmek çok sterilizasyon aracı olarak gama ışınları ile ışınlanmış ve beyaz kuvars bir kutu, sadece birkaç kez domates aynı konveyör bant koymak gerekir alır. Genellikle bayi abartmayın ve kristaller kuşkuyla siyah söndürmeden.

 

DUMANLI KUVARS TAŞI BAYAN YÜZÜK

OTANTİK YÜZÜKLER
DUMANLI KUVARS TAŞI YÜZÜK
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 11.84 GR
 • 15 CRT VVS KALİTE
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • BRAZİLYA
 • DUMANLI KUVARS
 • EŞİ YOK
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

DUMANLI KUVARS TAŞI BAYAN YÜZÜK

Kuvars ikinci en bol mineral olarak Dünya’nın ‘ın kıta kabuğunun sonra, feldispat. Onun kristal yapısı SiO 4 sürekli bir çerçevedir silikon – Oksijen tetrahedra her oksijen genel vererek, iki tetrahedra arasında paylaşılan edilmesiyle, kimyasal formülü ve SiO 2.

DUMANLI KUVARS BAYAN YÜZÜK

DUMANLI KUVARS BAYAN YÜZÜK

Yarı değerli olan birkaç tanesi kuvars birçok farklı çeşidi vardır taşlar. Antik çağlardan beri, kuvars çeşitleri yapımında en sık kullanılan mineraller olmuştur takı ve hardstone oymalar özellikle Avrupa ve Orta Doğu’da.
Kelime “kuvars” türetilmiştir Alman kelime “Quarz” ve onun Orta Yüksek Almanca muhtemelen kökenli atası “twarc”, Slav, bkz (“sert”) Çek Tvrdy, Lehçe Twardy (“sert”), Sırp ve Hırvat tvrd (“sert”). [7]

Eski Yunanlılar türetilen κρύσταλλος (krustallos) olarak kuvars anılan Antik Yunanca “buz gibi soğuk”, bazı çünkü anlam κρύος (kruos) filozoflar (dahil Theophrastus) görünüşte bir formu olarak mineral inanılan aşırı soğutulmuş buz. [8] Bugün dönem kaya kristali bazen kuvars saf formu için alternatif bir isim olarak kullanılmıştır.

 

Kristal alışkanlığı ve yapı

Α-kuvars kristal yapısı (kırmızı toplar gri silikon, oksijen vardır)

OTANTİK TAŞ FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ 1.KALİTE 15 KARAT VVS DUMANLI KUVARS TAŞI BAYAN YÜZÜK.ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇADIR SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR.SEVDİKLERİNİZE ÇEKİNMEDEN HEDİYE EDEBİLİRSİNİZ;

1-SARI KISIMLAR  14 AYAR ALTIN KAPLAMA (BEYAZLAMA YAPMAZ)

2- ÜZERİNDE KULLANILAN TAŞ MÜCEVHARAT KALİTESİNDEDİR 15 KARAT VVS DUMANLI KUVARS BRAZİLYA OVAL KESİM MAVİ TOPAZ

4-ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇADIR SATILDIĞINDA REYONDAN KALKAR 

YÜZÜK YAN TARAFINDAN PRATİK ŞEKİLDE AYARLANARAK İSTEDİĞİNİZ PARMAĞINIZDA KULLANABİLİRSİNİZ.

β-kuvars
Kuvars ait trigonal kristal sistemi. İdeal kristal şekli altı taraflı prizma, altı yüzlü ile sona piramitlerin her bir ucunda. Doğada kuvars kristallerinin sıklıkta ikiz, bozuk veya kuvars kristallerinin komşu veya sadece diğer mineraller ile çok iç içe gelişmiş bu şeklin bir kısmını göstermek ya da tamamen açık kristal yüzleri eksikliği ve masif görünmesi. İyi Oluşan kristaller genellikle bir boşluğa kısıtsız bir büyüme var bir ‘yatak’ formu; Genellikle kristaller bir matrise diğer ucunda bağlı olduğu ve yalnızca bir sonlandırma piramit mevcut edilir. Onlar içinde örneğin, ek olmadan özgürce gelişebilir Ancak, nerede iki kat sonlandırılmış kristaller ortaya çıkabilir alçı. Kuvars geode kristallerinin bir yatak içe bakan ile kaplı void şekil, yaklaşık olarak küresel olan bir durumdur.

α-kuvars, kristal trigonal sisteminde kristalleşen boşluk grubu sırasıyla P 3 1 21 ve P 3 2 21. β-kuvars sırasıyla altıgen sistemi, uzay grubu P 6 2 22 ve P 6 4 22 aittir. [9] Bu uzay grupları (her 11 enantiomorphous çiftleri aittir) gerçekten kiral vardır. Hem α-kuvars ve β-kuvars aşiral yapı taşlarından oluşan kiral kristal yapılarının örnekleri (mevcut davada SiO 4 tetrahedra) bulunmaktadır. A- ve β-kuvars arasındaki dönüşüm sadece bağlandıkları şekilde değişiklik olmadan, birbirine göre tetrahedra nispeten küçük bir döndürme içerir.

DUMANLI KUVARS TAŞI YÜZÜK

DUMANLI KUVARS TAŞI YÜZÜK

(Rengine göre) Çeşitlerinin

Beyaz kaide üzerinde net bir kaya kristalleri
Saf kuvars, geleneksel olarak kaya kristal ya da berrak kuvars olarak adlandırılan, renksiz bir şeffaf veya yarı şeffaf ve sıklıkla kullanılmaktadır hardstone oyma gibi Lothair kristal. Ortak renkli çeşitleri, citrine dahil kuvars, ametist, dumanlı kuvars, sütlü kuvars ve diğerleri yükseldi.

Kuvars türleri arasında en önemli fark vardır makrokristalin (çıplak gözle görülebilen tek tek kristallerin) ve bu mikrokristalin veya kriptokristalin çeşitleri (sadece yüksek büyütme altında görünür kristallerin agrega). Şeffaf çeşitleri makrokristalin olma eğiliminde iken kriptokristalin çeşitleri, saydam veya opak çoğunlukla ya vardır. Kalsedon hem kuvars ince intergrowths oluşan silis kriptokristalin şeklidir ve onun monoklinik polimorf ifadeleri ortaya atılmıştır. [10] kuvars Diğer opak taş çeşitleri, veya sık sık bantları veya renk desenleri zıt dahil kuvars içeren karma kayalar, olan akik, carnelian veya sard, oniks, kediotu ve Jasper.

Ametist

Matris üzerine ametist kristalleri
Ametist, karanlık veya donuk mor renk parlak aralıkları kuvars popüler şeklidir. Amethysts dünyanın en büyük mevduat Brezilya, Meksika, Uruguay, Rusya, Fransa, Namibya ve Fas bulunabilir. Bazen ametist ve sitrin, aynı kristal büyüyen bulunur. Daha sonra, şu şekilde ifade edilir Ametrine. O kuruldu alanda demir olduğunda, bir ametist oluşur.

Sitrin

Brezilya sitrin
Sitrin rengi nedeniyle kahverengi bir soluk sarı bir arasında değişir kuvars bir çeşittir demir yabancı maddeler. Doğal Citrines nadirdir; Çoğu ticari Citrines ısıl işlem görmüş olan amethysts veya dumanlı kuvarslar. Doğal sitrin da bulanık veya dumanlı bir görünüm karşı Ancak, ısı ile muamele ametist, kristal küçük çizgileri olacaktır. Bu sarıdan citrine kesmek söylemek neredeyse imkansız topaz görsel, ancak sertlik farklıdır. Brezilya eyaletinden gelen Üretiminin çok olan, sitrin lider üreticisi Rio Grande do Sul. Ismi türetilmiştir Latince “sarı” anlamına gelir ve aynı zamanda kelimenin kökeni citrina “Ağaç kavunu.” Bazen sitrin ve ametist sonra olarak adlandırılan aynı kristal, birlikte bulunabilir Ametrine. [11] Sitrin nedeniyle refah getireceğini bir batıl, “tüccar taşı” ya da “para taşı” olarak anılır olmuştur . [12]

Gül kuvars

Gül kuvars küme (Boyut: 3.4 x 3.1 x 1.9 cm)
Gül kuvars kırmızı renk gül bir soluk pembe sergileyen kuvars türüdür. Renk genellikle eser miktarlarda şekilde bağlı olarak kabul edilir titanyum, demir ya da manganez büyük malzeme. Bazı kuvars mikroskobik içeren gül rutil bir üretir iğneler asterism iletilen ışık. Son X-ışını kırınım çalışmaları renk muhtemelen ince mikroskopik liflere bağlı olduğunu göstermektedir Dumortiyerit büyük kuvars içinde. [13]

Ayrıca, pembe kuvars nadir bir tür olduğunu eser miktarda neden olduğu düşünülmektedir renk ile (aynı zamanda sık aranan kristal kuvars gül) fosfat veya alüminyum. Kristallerin renk görünüşte ışığa ve solmaya tabidir. İlk kristaller bulundu pegmatit yakınında bulunan Rumford, Maine, ABD ve Minas Gerais, Brezilya. [14]

DUMANLI KUVARS

DUMANLI KUVARS

Alplerden dumanlı kuvars
Dumanlı kuvars
Dumanlı kuvars kuvars gri, yarı saydam sürümüdür. Neredeyse opak bir kahverengimsi-gri kristal neredeyse tam şeffaflık netlikte değişmektedir. Bazıları da siyah olabilir.

Sütlü kuvars

Sütlü kuvars örneği
Süt kuvars veya sütlü kuvars kristal kuvars en sık görülenidir. Beyaz renk dakika kaynaklanan sıvı kapanım [kristal oluşumu sırasında sıkışıp, gaz, sıvı veya her ikisinin kaynak belirtilmeli optik ve kaliteli taş uygulamaları için az değer yapma]. [15]

(Mikroyapı göre) Çeşitlerinin
Çeşit isimleri birçok tarihsel mineralin rengi ortaya çıktı rağmen, mevcut bilimsel adlandırma düzenleri mineral mikro öncelikle bakın. O makrokristalin çeşitleri için birincil tanımlayıcı olmasına rağmen Renk, kriptokristalin mineraller için ikincil bir tanımlayıcı olduğunu.

Kuvars Başlıca çeşitleri
Alaca akik Kriptokristalen kuvars ve ifadeleri ortaya atılmıştır karışım. Terim, genel olarak, sadece, beyaz veya açık renkli bir materyal kullanılır. Aksi takdirde daha spesifik isimler kullanılmaktadır.
Akik Çok renkli, bantlı kalsedon, yarı saydam saydam için
Oniks Bantlar, düz paralel ve boyut olarak tutarlı Akik.
Jasper Kahverengi tipik kırmızı Opak kriptokristalin kuvars,
Aventurin Küçük kapanımlar (genellikle mika) o ışıltı ile Saydam kalsedon.
Kaplan gözü Kırmızı-kahverengi renkli kuvars Lifli altın, sergileme chatoyancy.
Necef taşı Berrak, renksiz
Ametist Menekşe şeffaf
Sitrin Kahverengi, yeşilimsi sarı turuncu kırmızımsı sarı
Prasiolite Nane, yeşil, şeffaf
Gül kuvars Pembe, şeffaf, görüntüleyebilir diasterism
Rutilated kuvars İçeriyor acicular (iğne gibi) kapanımlar ve rutil
Sütlü kuvars Opak saydam Beyaz, görüntüleyebilir diasterism
Dumanlı kuvars Gri, kahverengi, opak
Carnelian Kırmızımsı turuncu kalsedon, saydam
Dumortiyerit kuvars Büyük miktarda içerir Dumortiyerit kristaller
Sentetik ve suni tedaviler

Sentetik kuvars kristali tarafından yetiştirilen hidrotermal yöntemle, yaklaşık 19 cm uzunluğunda ve yaklaşık 127 gram ağırlığında
Kuvars tüm çeşitleri doğal olarak oluşan edilmez. Bazı berrak kuvars kristalleri başka türlü doğal meydana olmaz renk uyarılması için ısı ya da gama-irradyasyonu kullanılarak tedavi edilebilir. . Bu yöntemlere Duyarlılık quartz maden aktarıldığı konumda bağlıdır: [16] Prasiolite, zeytin renkli malzeme ısıl muamele ile üretilir; Doğal prasiolite de Polonya’da Aşağı Silezya gözlenmiştir. Sitrin doğal olarak meydana gelir rağmen, çoğunluk. Isıl işlem görmüş ametist sonucudur Carnelian yaygın ısıl işlem görmüş rengini derinleştirmek olduğunu.

Doğal kuvars genellikle Çünkü ikiz, sentetik kuvars endüstrisinde kullanılmak üzere üretilmiştir. Geniş, kusursuz, tek kristaller, bir sentezlenir otoklav yoluyla hidrotermal işlemi, zümrüt bu şekilde sentezlenir.

Diğer kristaller gibi, kuvars olabilir metal buharları ile kaplanmış o çekici bir parlaklık vermek için.

Bulunduğu
Kuvars belirleyici bir bileşenidir granit ve diğer felsik magmatik kayaçların. Bu çok yaygın olan tortul kayaçların gibi kumtaşı ve şeyl ve aynı zamanda en bir aksesuar mineral olarak değişken miktarlarda mevcuttur karbonat kayaların. Bu ortak bir bileşeni olan şist, gnays, kuvarsit ve diğer metamorfik kayaçlar. Kuvars için en düşük potansiyele sahip hava içinde Goldich çözünme serisi ve dolayısıyla dere çökelleri ve artık bir kalıntı mineral olarak çok yaygın topraklarda.

DUMANLI KUVARS YÜZÜK

DUMANLI KUVARS YÜZÜK

Kuvars çoğunluğu erimiş kristalize olurken magma, çok kuvars ayrıca kimyasal sıcak çöker hidrotermal damarlar olarak gang bazen birlikte, cevher, altın, gümüş ve bakır gibi mineraller. Kuvars Büyük kristalleri magmatik bulunan pegmatitlerde. İyi Oluşan kristaller uzunluğu birkaç metre ulaşmak ve olabilir tartmak kilogram yüzlerce.

Yetiştirmek için kullanılan potalar ve diğer ekipmanlar için gerekli son derece yüksek saflıkta doğal olarak oluşan kuvars kristalleri, silikon gofret içinde yarı iletken endüstrisi, pahalı ve nadirdir. Yüksek saflıkta kuvars için önemli bir maden konum Spruce Pine Gem Mine Spruce Pine, Kuzey Karolina, Amerika Birleşik Devletleri. [17]

Kuvars büyük belgelenmiş tek kristal Itapore, Goiaz, Brezilya yakınlarında bulundu; yaklaşık 6,1 × 1,5 × 1,5 m ölçüldü ve 44 daha fazla tartılır ton. [18]

İlgili silis mineralleri
Tridimit ve kristobalit yüksek sıcaklık olan polimorflarının yüksek silis meydana SiO 2 volkanik kayalar. Koezit bazı göktaşı etkisi sitelerinde ve yerkabuğunun tipik olanlar daha yüksek basınçlarda oluşan metamorfik kayalarda bulundu SiO 2 yoğun bir polimorf olduğunu. sistovit bazı göktaşı etkisi sitelerinde bulunan SiO 2 henüz yoğun ve yüksek basınç polimorfudur. lechatelierite bir olan amorf silis camı oluşturduğu SiO 2 yıldırım kuvars içinde grev kum.

Geçmiş

Fatimi altın kapaklı, c oyulmuş kaya kristali (şeffaf kuvars) ‘de ibrik. 1000

Kuvars kristal gösteren şeffaflık
Kelime “kuvars” dan geliyor Almanca Bu ses hakkında Quarz (yardım · bilgi), [19] Slav kökenli (Çek madenciler o Kremen denir). Diğer kaynaklar için kelimenin kökeni bağlıyorlar Sakson çapraz damar cevher anlamına kelime Querkluftertz. [20]

Kuvars mistik madde olarak tanımlanan en yaygın malzeme maban içinde Avustralyalı Aborjin mitolojisinden. Bu gibi bir mezar bağlamında Avrupa’da geçit mezar mezarlıklar, düzenli bulunan Newgrange veya Carrowmore içinde İrlanda. İrlandalı kuvars için kelime ‘güneşin taş’ anlamına grian Cloch vardır. Kuvars da kullanılan Prehistorik İrlanda, yanı sıra diğer birçok ülkede, taş aletler; hem damar kuvars ve kaya kristali edildi yongalama parçası olarak litik teknoloji prehistorik halkların. [21]

Iken yeşim oyma için eski zamanlar en değerli yarı değerli taş yana olmuştur Doğu Asya ve Kolomb öncesi Amerika, Avrupa ve Orta Doğu’da kuvars çeşitleri en yaygın türleri için kullanılan edildi takı ve hardstone oyma dahil olmak üzere oyulmuş taşlar ve cameo taşlar, kaya kristal vazolar ve abartılı damarları. Gelenek çok yüksek oranda büyük ölçüde takı dışında moda düştü ortalarından 19. yüzyılın kadar değerli edildi nesneleri üretmeye devam etti. Cameo tekniği oniks ve diğer çeşitleri renk bantları patlatır.

Romalı doğa bilimci Plinius su olmak kuvars inanılan buz kalıcı zamanın büyük çaba sonra donmuş. [22] (kelime “kristal” Yunanca kelime κρύσταλλος, “buz” dan geliyor.) O kuvars olduğunu söyleyerek bu fikri destekledi Alpler’de buzulların yakınında bulunan, büyük kuvars kristalleri ellerini soğutmak için küreler içine moda ama değil volkanik dağlar ve bu. Bu fikir, en azından 17. yüzyıla kadar devam etti. O da içine ışık bölmek için kuvars yeteneği biliyordu spektrumunun.

17. yüzyılda, Nicolas Steno kuvars ‘nin çalışması, modern yol açmıştır kristallografi. O ne olursa olsun, bir kuvars kristal boyutu veya şekli, uzun prizma her zaman mükemmel bir 60 ° açıyla katıldı yüzleri olduğunu keşfetti. [23]

Kuvars en piezoelektrik özellikleri tarafından keşfedildi Jacques ve Pierre Curie içinde 1880 [24] [25] kuvars osilatör veya rezonatör ilk tarafından geliştirilen Walter Guyton Cady içinde 1921 [26] [27] George Washington Pierce tasarlanmış ve patentli kuvars kristal osilatörler içinde 1923 [28] [29] [30] Warren Marrison 1927 yılında Cady ve Pierce çalışmalarına dayalı ilk kuvars osilatör saat yarattı [31]

DUMANLI KUVARS BAYAN YÜZÜK

DUMANLI KUVARS BAYAN YÜZÜK

Alman jeolog: Bilim adamları mineraller doğada oluşmuş olan koşulları taklit laboratuar koşullarında mineralleri oluşturmak girişiminde bulunan kuvars sentezlemek için çabalar ortalarında on dokuzuncu yüzyılda başlayan Karl Emil von Schafhäutl (1803-1890) [32] olan ilk kişi 1845 yılında bir düdüklü tencere mikroskobik kuvars kristalleri yarattığı zaman kuvars sentezlemek. [33] Ancak, bu erken çabalar tarafından üretilen kristallerin kalitesi ve büyüklüğü yoksul. [34] 1930’lardan itibaren, elektronik sanayi bağımlı hale gelmişti Kuvars kristalleri üzerinde. Uygun kristallerin tek kaynak Brezilya vardı; uluslar ticari bir ölçekte kuvars sentezlemek için çalıştı bu yüzden ancak, İkinci Dünya Savaşı, Brezilya malzemeleri aksadı. Alman mineralog Richard Nacken (1884-1971) 1930 ve 1940 sırasında bazı başarı elde etti. [35] Savaştan sonra, birçok laboratuvarda büyük kuvars kristalleri büyümeye çalıştı. Amerika Birleşik Devletleri’nde, ABD Ordusu Signal Corps ile anlaşmalı Bell Laboratuvarları ile Fırça Geliştirme Şirketi Nacken en kurşun aşağıdaki kristalleri sentezlemek için Cleveland, Ohio. [36] [37] (İkinci Dünya Savaşı öncesinde, Fırça Geliştirme üretilen piezoelektrik kristalleri için pikaplar.) 1948, Fırça Geliştirme çapı 1.5 inç (3.8 cm), bugüne kadarki en büyük olan kristalleri büyümüştü. [38] [39] 1950’lere gelindiğinde, hidrotermal sentez teknikleri endüstriyel ölçekte sentetik kuvars kristallerinin üreten edildi ve bugün hemen hemen tüm modern elektronik endüstrisinde kullanılan kuvars kristali, sentetik olduğunu.

Piezoelektrik
Kuvars kristalleri var piezoelektrik özellikleri; onlar geliştirmek elektrik potansiyeli başvurusu üzerine mekanik strese. Kuvars kristallerinin bu özelliği erken kullanımı oldu fonograf manyetikler. Kuvars en yaygın piezoelektrik kullanımlarından biri bugün olduğu gibi kristal osilatör. Kuvars saat minerali kullanarak tanıdık bir cihazdır. Kuvars kristal osilatör rezonans frekansı mekanik olarak yüklenerek değiştirilir ve bu prensip çok küçük kütle değişiklikleri çok hassas ölçümler için kullanılan kuartz kristali mikro-ve ince-film kalınlığı monitör.

Adı belli rengini gri olarak kahverengiden türetilmiştir. Çok koyu dumanlı kuvars Morion denir. İskoçya’da, Scottish Highlands Cairngorm dağ gelen dumanlı kuvars takı kullanıldı ve taşlar buna Cairngorms çağrıldı.
Kahverengi, gri veya siyah Tüm kuvars dumanlı kuvars (“Belirli Özellikler” bölümüne bakınız) denir.
Kuyumculukta kullanılan yönlü dumanlı kuvars “dumanlı topaz” olarak satılacak. Hala yaygın bir uygulama olup olmadığını bilmiyorum, ama bildiğim kadarıyla tüccarlar kodeksi artık buna izin vermez.
Bu kadar uzun bir renksiz cam değerli iyi olduğunu ilginçtir, dumanlı kuvars şeffaf kaya kristali daha az değer olarak kabul edildi.

Özgül Özellikler

Dumanlı kuvars rengi ışınlama ve kristal kafes içine yerleşik alüminyum izleri kaynaklanır. Bunun yerine [SiO 4] grup – Alüminyum bir [AlO 4] oluşturmak için silikon yerini alır. Kafes ücretten dengesizliği dengelemek için, küçük tek değerlikli katyonlar (H +, Li + veya Na +), hem de kafes içine inşa edilmiştir. Katyon ve renk merkezi oluşur – Yüksek enerjili radyasyon [AIO 4] ekstra elektron aktarır. İlginç bir şekilde, H +, bu işlem ile müdahale ediyor gibi gözükmektedirler ve dahili hidrojen yüksek konsantrasyonlarda renk merkezlerinin oluşumunu inhibe [1]. Normal jeolojik ortamlarda bu süreç sadece, aksi takdirde renk merkezi imha oranı renk merkezinin oluşumu olduğunu aşan, 50 ° C’nin altındaki sıcaklıklarda gerçekleşebilir. Kristaller büyüdü sonra Böylece kristallerin rengi uzun göründü. Bu ortalama bileşimin bir granit derin bir renk varsaymak bir kristal için birkaç milyon yıl sürer tahmin edilmektedir.
Bazen bu renklenmeyi ve radyoaktif kaynaklar radyasyon neden yüksek enerji kozmik radyasyona olduğu söylenir. Alp kuvars için en azından, bu pek olası değildir. (Örneğin dumanlı kuvars ve kaya kristalleri hem bulunmuş olan alpin boşluklarının ilgili raporlar vardır -> Rufibach ve Martin). Kalsit kristalleri bazı büyüdü ve çevredeki kayalardan gelen radyasyon onları korumalı. Tüm dağ nüfuz Kozmik radyasyon kesinlikle kalsit tabakası tarafından durduruldu olmaz.
Buna ek olarak, Arkansas kuvars, örneğin, oldukça uzun bir süre (yaklaşık 200 milyon yıl) için zemin döşeme ve zaten en azından biraz dumanlı olmalıdır. Kolayca yapay ışıma yoluyla dumanlı kuvars haline rağmen, kuvars renksiz olduğunu gördük.

Dumanlı kuvars rengi genellikle çok daha homojen ametist daha, ama çoğu hala daha yoğun kristallerin uçları yer almaktadır. Bir Zonar veya yamalı renklenme gösteren Kristaller, ancak nadir değildir ve genellikle bu en yoğun rombohedral yüzleri arasındaki kenarlarında renklidir. Bazen koyu bir renk organik bileşiklerin veya manganez oksit gibi yabancı maddelerin neden olduğu, ancak bu kayalar “dumanlı kuvars” denilen olmamalıdır. Bu isim olan renk radyasyon tarafından uyarılan olmuştur kuvars için ayrılmıştır.

Yaklaşık 200 ° C’ye ısıtıldığında doğru dumanlı kuvars rengini kaybeder, ve kristal x ya da y-ışınları ile ışımaya tutulduğunda renk yeniden ortaya çıkar. Bazı (ama hepsi değil bildirildi) dumanlı kuvars morötesi ışığa karşı duyarlı olan ve uzun bir süre boyunca güneş ışığına maruz kaldığında, soluk olacaktır. Gerçi, ametist gibi duyarlı değildir.

DUMANLI KUVARS TAŞI YÜZÜK

DUMANLI KUVARS TAŞI YÜZÜK

Bazı yerlerde dumanlı kuvars Dumanlı olanlarla birlikte mor ya da sarı renk bölgeleri gösterir. Farklı renkler “fantomlardan” gibi farklı katmanlarda bulunabilir olabilir, ya da tek kristal bir yamalı bir dağılım gösterir.

Dumanlı kuvars dichroic ve polarize ışık (bkz bir a-ekseni etrafında döndü kırmızı-kahverengi sarı-kahverengi renk değişikliği gösteren Fiziksel Properties bir açıklama).

Dumanlı kuvars temelde aynı kristal alışkanlıkları görünür (örneğin uzun veya kısa prizmatik, platy, trigonal alışkanlık, ya da iskelet kuvars scepters, gibi) (kristal görünen kristal yüzlerinin türüne göre belirlenir), ve kristal formları kaya kristali olarak. İskelet kuvars ve iğne kuvars ikisi de hızlı büyüyen formlar ve ışınlama üzerine karartmak değil çoğu durumda nedense özellikle ikincisi, bir istisna gibi görünüyor. Çok sık Dumanlı bir büyüme şeklidir, gwindel bu görünüşe göre sadece magmatik ve metamorfik kayaların yüksek büyümeye ve genellikle çok yavaş büyür, çünkü.

Bu yapay renksiz kuvars saçmak ve dumanlı kuvars olarak satmak hâlâ yaygın bir uygulamadır. Büyük fuarlara, bayiler açıkça buna göre bu kuvars etiket zorunda, ama sadece kristaller bakarak ışınlama kaynağı doğal olup olmadığı söylemek imkansız, bu nedenle bazı bayiler bunu ve uzak onunla alamadım vardır. ABD’de üretmek çok sterilizasyon aracı olarak gama ışınları ile ışınlanmış ve beyaz kuvars bir kutu, sadece birkaç kez domates aynı konveyör bant koymak gerekir alır. Genellikle bayi abartmayın ve kristaller kuşkuyla siyah söndürmeden.