OTANT�K TA�

EPİDOT TAŞI

(A)ŞİFALI TAŞLAR
EPİDOT TAŞI
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 9.81 GR
 • AFGANİSTAN
 • AYNI GÜN KARGO
 • EPİDOT MİNARELİ
 • EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KOLEKSİYON GEM PARÇASI

Epidot’un adı Yunanca ‘epidoz kelimesinden gelmektedir . Bu, artan katılım anlamına gelir. Antepfıstığı yeşil rengi nedeniyle Antepfıstığı olarak da bilinir.

EPİDOT TAŞI

EPİDOT TAŞI

sarı yeşil veya koyu yeşil renkli Epidot taşları vardır. Neredeyse opak olmak için şeffaf olarak saydam olabilir.ABD, Meksika, Rusya, Fransa, Avusturya, Norveç, Bulgaristan, Güney Afrika, Mozambik ve Pakistan’da büyük miktarlarda Epidote bulunmuştur.

Neden Epidot Kullanmalı?
Epidot, hayatınızda birçok güzel şey yaşamak istiyorsanız sahip olmanız gereken bir taştır. Bunu nasıl yapacağınıza dair farklı yollar gösterecektir.

Onun enerjileri, hayalleri ve ilham ile sizi dolduracak, böylece hiç bitmeyen bir yaşamdan asla memnun kalmayacaksınız. Yaşamın vasat bir yaşam sürmek için çok kısa olduğunu fark edeceksiniz!

İstediğiniz ruhsal büyüme ise, Epidote ruhunuza uyum sağlamanıza yardımcı olacak çok faydalı enerjilere sahiptir. Sizi daha derin ve daha yüksek bir seviyede tanıtacak birçok yönünü size gösterecektir.

Beyaz Kristaller: Anlamları, Özellikleri ve Güçleri
Epidot, kendinizin farklı yönlerinden daha fazla haberdar olmanıza yardımcı olacak ve artık sizin için artık sağlıklı olmayan tutumlardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Değiştirmeniz gereken, kendiniz hakkında bir şeyler fark etmenizi sağlayacaktır.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL KOLEKSİYONLUK AFGANİSTAN EPİDOT MİNARELİ ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN FANTASTİK ENERJİSİ ÇOK YÜKSEK BİR HEDİYE  KOLEKSİYONERLER İÇİNDE GÖZDE BİR PARÇA ;

NOT : İSTENİLDİĞİ TAKDİRDE UCUNA UÇLUK TAKILARAK GÖNDERİLEBİLİR

EPİDOT: 40 MM X 18 MM X 16 MM  9.81 GR
Size olumsuzluklara karşı ek koruma sağlayacaktır, çünkü Epidote size bol miktarda sakinleştirici enerji verecektir.

Kuvars Örneğinde Epidot Aynı zamanda berrak rüyalar ve çok dinlendirici bir uyku sağlayacak çok güçlü bir rüya taşı. Mesajlarınızı hayata geçirebilmeniz için hayallerinizi hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

Epidot Taşı Özellikleri

Epidot Taşı Özellikleri

İçsel bilginizi teşvik edecek ve gelecekteki etkinlikler için hazırlıklı hale getirecektir. Belirli şeylere karşı daha duyarlı olacaksınız ve hayatınızı etkileyebilecek belirli bir şey söz konusu olduğunda bir öngörü hediyesi kazanacaksınız.

Epidot bir cazibe taşıdır, bu yüzden yaymayı seçtiğin her şeyi sana verir. Eğer sevecen ve romantik olursanız, size daha fazla sevgi ve romantizm çekecektir.

Nazik ve merhametli iseniz, hayatınıza daha fazla nezaket ve cömertlik getireceksiniz.

Çok gelişmiş epidot kristalleri, Ca 2 Al 2 (Fe 3+ ; Al) (SiO 4 ) (Si 2 O 7 ) O (OH), monoklinik sistemde kristalleşir , sıklıkla görülürler: alışkanlıkta yaygın olarak prizmatiktirler. Uzama yönü, tek simetri düzlemine diktir. Yüzler genellikle derinden çizilir ve kristaller genellikle ikizlenir. Mineralin karakterlerinin çoğu, örneğin, renk, optik sabitler ve özgül ağırlığı olan demir miktarına göre değişir. Renk yeşil, gri, kahverengi veya neredeyse siyahtır, ancak genellikle sarımsı-yeşil veya fıstık-yeşilin karakteristik bir tonudur. Güçlü pleochroism , pleochroic renkler genellikle yeşil, sarı ve kahverengi görüntüler. Kinozoizit , çok az demir içeren yeşil, beyaz veya soluk gül kırmızısı gruptur ve bu nedenle ortorombik mineral zoisit ile aynı kimyasal bileşime sahiptir. Haüy’den gelen isim, Yunanca “epidoz” (ἐπίδοσις) kelimesinden türetilmiştir, bu da ideal prizmanın bir tarafına karşı ilaveten “ilavesi” anlamına gelir.

Alaska’dan Epidot
Epidot, bir kaya oluşumlu mineraldir, ancak ikincil orijinlidir. Metamorfik orijinli mermer ve şistoz kayaçlarında görülür. Aynı zamanda, çeşitli minerallerin ( feldispatlar , mikaşlar , piroksenler , amfiboller , granatlar ve diğerleri), kayaç kayaları oluşturan hidrotermal alterasyonunun bir ürünüdür. Kuvars ve epidottan oluşan bir kaya epidosite olarak bilinir . Pek çok yerde iyi gelişmiş kristaller bulunur: Salzburg’daki Untersulzbachthal’deki Großvenediger yakınında bulunan Knappenwand, epidot şistinde, asbest , adulari , kalsit ve apatit içeren boşluklarda, uzun prizmatik alışkanlıklar olarak görülebilir; Piedmont’ta Ala vadisi ve Traversella ; Norveç’te Arendal; Dauphiné’de Le Bourg-d’Oisans ; Connecticut’da Haddam ; Alaska’daki Galler Prensi , burada metamorfize kireçtaşı içinde bakır cevherleri olan büyük, koyu yeşil, sekmeli kristaller olarak bulunur.

Knappenwand ve Brezilya’dan mükemmel şeffaf, koyu yeşil kristaller bazen değerli taşlar olarak kesilmiştir.

İlgili türler
Epidotlu aynı izomorf gruba ait olanlar sırasıyla manganez ve seryum epidotları olarak tarif edilebilen piemontit ve allanit türleridir .

Piemontit, San Marcel’de, Piedmont’taki Ivrea yakınlarındaki manganez madenlerinde küçük ve kırmızımsı-siyah, monoklinik kristaller ve Japonya’nın çeşitli yerlerinde kristalin şistlerde meydana gelir. Mısır porfido rosso antico’nun mor rengi bu mineralin varlığından kaynaklanıyor.

Epidot

Epidot

İsveç’ten gelen dollaseit örneği (ok noktasında koyu kahverengi matris)
Allanite ve dollaseit- (Ce) aynı genel epidot formülüne sahiptir ve seryum grubunun metallerini içerir. Dış görünüşte, allanit, epidottan geniş ölçüde farklıdır, renkte siyah veya koyu kahverengi, parlaklıktaki perdeli ve kütlede opaktır; Dahası, çok az ya da hiç bölünme yoktur ve iyi gelişmiş kristaller nadirdir. Kristalografik ve optik karakterler epidotunkilere benzer; pleochroism kırmızımsı, sarımsı ve yeşilimsi kahverengi renklerle güçlüdür. Her ne kadar ortak bir mineral olmasa da, allanit birçok kristalin kayaç, gnays , granit , siyenit , riyolit , andezit ve diğerlerinin bir ana yardımcı bileşeni olarak oldukça geniş bir dağılıma sahiptir. İlk önce doğu Grönland granitinde bulunmuş ve 1808 yılında Thomas Allan tarafından tanımlanmış, daha sonra türlerin isimleri verilmiştir. Allanite, hidrasyonla kolayca değiştirilebilen, optik olarak izotropik ve şekilsiz hale gelen bir mineraldir: bu nedenle birçok çeşidi ayırt edilmiş ve birçok farklı isim uygulanmıştır. Orthite, 1818 yılında Jöns Berzelius tarafından İsveç’te Falun yakınlarındaki Finbo’da ince uzun prizmatik kristaller, bazen de bir ayak şeklinde bulunan hidratlı bir forma verilen isimdir. Dollaseite, İsveç’in Norberg bölgesindeki Ostanmossa madeni ile ünlü, daha az yaygındır.Epidote Taş Bilgisi

Epidot Hakkında – Tarihçe ve Giriş
Epidote aslında yakından ilişkili bir grup mineraldir, ancak mücevher ticaretinde, isim tipik olarak sadece mineral epidotun mücevher kalitesinde yeşil çeşitliliğine işaret eder. ‘Epidot’ adı, çok sayıda kristal yüzüne işaret eden ‘ekleme’ için Yunanca kelimeden türetilmiştir. Nadiren mücevher kalitesi ve özellikle faset taş gibi nadir olmasına rağmen, epidot yaygın olarak bulunan bir mineraldir.

Epidot, kalsiyum ve alüminyum iyonlarının hem manganez, ferrik demir veya itriyum hem de seryum metalleri gibi diğer metallerle yer değiştirdiği karmaşık bir kalsiyum alüminyum demir silikat formudur. Epidot, bir alterasyon ürünü olduğu için, bileşim ve kimyasal formülde geniş bir varyansa sahiptir. Demir, manganez ve diğer maddelerin tam seviyesine bağlı olarak, taşlar çeşitli ticari isimler altında veya birçok durumda kendi ayrı mineralleri olarak sınıflandırılabilir.

Kinozoizit, düşük demir içeriği olan, epidotun beyazdan pembe renkli bir formudur ve zoisite benzer bir kimyasal bileşime neden olur. Zoisite en iyi tanzanit olarak bilinen menekşe mavisi formuyla bilinir. Piemontit, tipik olarak opak bir formda meydana gelen kırmızı bir manganez epidotudur. Tawmawite, Burma’dan çıkarılan krom açısından zengin, koyu yeşil bir çeşitliliktir. Unakite , sıklıkla kabotaj takılarında kullanılan , epidotun karakteristik eklemeleri olan, değiştirilmiş bir granit formudur.

Epidot Taşı Faydaları

Epidot Taşı Faydaları

Epidot’u Tanımlamak Başa Dön
Kimyasal bileşim ile epidot, kalsiyum alüminyum demir silikat olarak tanımlanabilir. Mohs ölçeğinde 6 ila 7’lik bir sertliğe sahiptir, bu da kuvartzdan biraz daha yumuşak olmasını sağlar; Mükemmel bazal bölünmesi nedeniyle zayıf tokluğa sahip olsa da. Epidot, tipik olarak farklı açılardan bakıldığında değişken yeşillikler, kahverengiler ve sarılar sergileyen pleokroiktir. Epidot, pyrope garnetine benzer şekilde yüksek bir kırılma indisine sahiptir. Epidot kristal oluşumu monokliniktir ve tipik olarak prizmatik kristallerde oluşur; kristal ikizleme yaygındır. Oldukça yüksek bir çift kırılma nedeniyle, epidotu tanımlamak, uygun testler olmakla birlikte genellikle oldukça kolaydır. Bazı karışıklık olasılıkları arasında idokraz (vesuvianite) , krom diopside ve dravite turmaline gibi benzer yeşil renkli değerli taşlar bulunur.

Epidot Kökenli ve Değerli Kaynaklar Başa Dön
Epidot, çeşitli jeolojik ortamlarda, sıklıkla kontakt metamorfik silikat kayaçlarında ve metamorfize kireçtaşı içinde hornfeller halinde oluşur. Ayrıca magmatik kayaçta bulunur ve bazen granit pegmatitleri oluşturur.

Avustralya, Avusturya, Brezilya, Çin, Çekoslovakya, Finlandiya, Fransa, İtalya, Japonya, Kenya, Kore, Madagaskar, Meksika, Mozambik, Myanmar (Burma), Norveç, İsviçre de dahil olmak üzere, dünyanın dört bir yanından epidot mevduat temin edilmektedir. Sri Lanka (Seylan) ve Amerika Birleşik Devletleri.

Epidot Alımı ve Epidot Değerinin Belirlenmesi Başa Dön
Epidot Rengi
Epidot, yeşilin tüm tonlarında ve tonlarında, sarımsı-yeşil veya antepfıstık rengi en tipik ve en çok arzu edilen renkte oluşur. Renkler ayrıca gri, kahverengi ve neredeyse siyah renkte olabilir. Epidot ayrıca, tipik olarak yeşil, sarı ve kahverengi gibi güçlü bir pleokroizm seviyesi sergiler.

Epidot Berraklık ve Parlaklık
Epidot, şeffaflıktan şeffaflığa kadar değişebilir; Şeffaf kristaller en değerlidir. Epidot mükemmel bir cila alır ve ince örnekler parlak ve vitröz bir parlaklık sergileyebilir. Düşük kaliteli malzemeler kesildiğinde ve cilalandığında biraz reçineli bir parlaklığa sahip olabilir.

Doğal Epidot Taşı

Doğal Epidot Taşı

Epidot Kesim ve Şekil
Toplayıcılar için en çok arzu edilen epidot formları, tipik olarak birbirine bağlı, uzatılmış ve son derece parlak kristallerdir. Saydam ve koyu yeşil epidot bazen geleneksel oval, minder veya sekizgen dahil olmak üzere en popüler şekilleri ile koleksiyoncular için faceted edilir. Trilyonlar veya kalpler gibi diğer meraklı şekiller oldukça nadirdir. Opak malzemeler genellikle süs eşyalarına oyulur. Kesimin dikkatli bir şekilde yönlendirilmesi, epidotun güçlü pleokroik özellikleri nedeniyle çok önemlidir.

Epidot Tedavisi
Epidot tipik olarak herhangi bir şekilde tedavi edilmez veya yapay olarak geliştirilmez.

Epidot Gemolojik Özellikleri: Başa Dön
Kimyasal formül:    Ca2 (Fe, Al) 3 (SiO4) 3 (OH) – Kalsiyum alüminyum demir silikat
Kristal yapı:    monoklinik; prizmalar
Renk:    Antep fıstığı yeşil, sarımsı yeşil, siyahımsı yeşil
Sertlik:    Mohs ölçeğinde 6 ila 7
Kırılma indisi:    1,729 ila 1,768
Yoğunluk:    3,0 ila 3,50
dilinim:    Mükemmel
Şeffaflık:    Şeffaf opak
Çift kırılma veya çift kırılma:    0,015 – -0.049
Parlaklık:    Pearly, reçineli camsı
floresan:    Yok
Gemoloji ile ilgili terimlerin ayrıntıları için lütfen Gemstone Sözlüğümüze bakınız.

Epidot: İlgili veya Benzer Malzemeler: Başa Dön
Tanzanite Değerli Taşlar
Tanzanite
Epidot bir grup ilgili minerale aittir. Gerçek epidot minerali, epidot ailesinin en çok bilinen üyesidir. Ayrıca kuvars, kalsit , granat , albit, hornblend ve apatit de dahil olmak üzere epidotun çeşitli mineral ilişkileri vardır. Diğer yeşil değerli taşlar, vesuvianite (idocrase), dravite turmalin, diopside ve yeşil granat da dahil olmak üzere karışıklığa neden olabilir.

Epidot ve kinozoisit hemen hemen aynıdır ve çoğu durumda iki mineral arasında bir ayrım yapılamaz. Aslında pek çok örnek, “klinozoazit-epidot” olarak adlandırılır, çünkü hiçbir belirleme yapılmaz, ya da bazı durumlarda, tek bir kristal her iki minerali de içerebilir.

En Popüler Benzer veya Benzer Malzemeler:
Kinozoisit, tanzanit , zoisit ve ruby-zoisit en popüler benzer veya ilgili materyallerdir.

Epidot Nerede Bulunur

Epidot Nerede Bulunur

Daha az Bilinen Benzer veya İlgili Malzemeler:
Hancockite, epidosite, tulit, anyolit, allanit, orit, piemontit ve tawmawit daha az bilinen benzer veya ilgili materyallerdir.

Epidot Mitolojisi, Metafizik ve Kristal Şifa Özellikleri
Epidot, daha az bilinen bir taştır ve diğer birçok popüler taşların sahip olduğu çok şeyden yoksundur. Herhangi bir ay için resmi bir burç değil ve astrolojik taşlar dünyasında önemli bir rolü yoktur. Bununla birlikte, hala bu eşsiz yeşil değerli taşla ilişkili birkaç metafizik ve kristal şifa gücü vardır.

Epidotun bir ‘çekim taşı’ olduğuna inanılmaktadır, bu da takanın yaydığı veya tezahür ettiği her ne anlama gelir. Epidot, sevgiyi getirdiğinizde veya hissettiğinizde sevgi yaratacak ya da çekecek bir karma taş olarak kabul edilir, ancak aynı kalite olumsuz düşünceler ve nitelikler için de geçerlidir. Epidot giyerken, taşıdığınız şeyi çekmeye hazır olduğunuzdan veya ‘eklediğiniz şeyi biçtiğinizden’ emin olun. Olumsuz olanlardan ziyade arzu edilen düşüncelere sahip olmak.

Epidote Gemstone ve Takı Tasarım Fikirleri Başa Dön
Mücevher kalitesinde malzemeler ve fasetli taşlar nadir görülmesi nedeniyle takı için sıklıkla epidot kullanılmaz. Çoğunlukla epidot, sadece taş ve mineral toplayıcıların vitrinleri ve vitrinleri için geçerlidir. Küpe, kolye, iğne veya broş gibi “korumalı” takı tasarımlarında aşınmaya katlanabilecek kadar sert olduğu düşünülmekle birlikte, mükemmel parçalanma nedeniyle kolayca kırılma ve yongalama yapabildiği için yüzük veya bilezik olarak günlük kullanım önerilmemektedir.

Not: Karat ağırlığına göre değil, renkli taşlar satın alın. Renkli taşlar boyut-ağırlık oranına göre değişir. Bazı taşlar daha büyüktür ve diğerleri, karşılaştırmalı olarak ağırlıkça elmastan daha küçüktür.

Epidote Gemstone ve Mücevher Bakımı ve Temizliği Başa Dön
Değerli taşlar nasıl temizlenir Epidot, aşırı sıcağa duyarlıdır ve hidroklorik asit ile kısmi ayrışmaya karşı hassastır. Oldukça eriyebilir olduğundan, aşırı sıcaklıktan kaçının ve sert ev kimyasalları ile temizlemekten kaçının. Epidot zayıf bazal bölünme nedeniyle zor bir materyal değildir. Aynı zamanda, sıradan tozlar sıklıkla kuvars izleri içerdiğinden ve tozun silinmesi sonucunda cila ve istenmeyen yüzey çizilmelerine yol açabilir.

Epidotunuzu temizlemek için, sadece sabunlu su ve yumuşak bir bez kullanın. Sabunlu kalıntıları temizlemek için iyice durulayın. Çoğu değerli taşlarda olduğu gibi, ultrasonik temizleyiciler ve vapurlar tavsiye edilmez. Spor yapmak gibi zorlu fiziksel aktivitelerinizi yapmadan, temizlemeden ya da takmadan önce her zaman takı veya değerli taşları çıkarın. Çizik ve çatlaklardan kaçınmak için epidotu diğer değerli taşlardan uzak tutun. Değerli taşları yumuşak bir bezle sarmak veya kumaş kaplı bir mücevher kutusuna yerleştirmek en iyisidir.Epidot, kaya oluşturan bir mineraldir. Bölgesel olarak metamorfize olmuş birçok kaya küçük miktarlarda epidot içerir. Önemli miktarda epidot içeren iki kaya türü epidosite ve bağımsızdır . Bu kayaların bulunabileceği yerler nadirdir, ancak bu yerlerde bu kayaların önemli miktarlarda mevcut olabilir.

Epidot Taşı

Epidot Taşı

Epidosite esas olarak küçük miktarlarda kuartz içeren epidottan oluşan metamorfik bir kayadır. Yapraklı dayklarda ve ofiyolitlerde bazaltlar hidrotermal aktivite veya metasomatizm tarafından dönüştürüldüğünde oluşur.

Unakite, granitin metamorfizmasından oluşan bir kayadır. Granit içerisindeki daha az dirençli mineraller epidotla değiştirilir veya epidot ile değiştirilir, ortoklas ve kuartz kalır. İlk defa Kuzey Carolina’nın Unakas Dağları’nda bulunan ve isminin türediği ilginç pembe ve yeşil renkli bir kayadır.

kuşkusuz cabochons
Unakite cabochons: İki cabochons uniden kesildi. Soldaki kabin yaklaşık 30 x 19 milimetredir ve çok kaba taneli büyüklükte malzemeden kesilir. Sağdaki kabin yaklaşık 39 x 30 milimetredir ve ince taneli büyüklükte malzemeden kesilir.

Epidot Kullanımı
Epidotun bir endüstriyel mineral olarak önemli bir kullanımı yoktur ve bir taş olarak sadece küçük bir kullanımı vardır. Yüksek kaliteli şeffaf kristaller bazen yüzlü taşlara kesilir. Bunlar ticari mücevher pazarında hiçbir zaman büyük ilgi görmemiştir, çünkü renkleri muhtemelen müşteri favorileri değildir. Üretilen taşların çoğu, mücevher ve mineral toplayıcılar tarafından satın alınır.

Unakite, boncuklar, süs eşyaları yapmak ve kaboşonlara kesmek için lapidaries tarafından kullanılan popüler bir kayadır. Yarı değerli bir taş olarak kabul edilir. Parlak pembe ve fıstık yeşil renkleri çok sıra dışı ve dikkat çekiyor. Unakite eskitme taş olarak popülerdir. Küçük bir miktar epidosite de cabochons’a kesilir.Epidote en göze çarpan ekran minerallerinden biridir. Bu mineralin en iyi ve en arzu edilen şekli, son derece parlak ve sıklıkla birbirine bağlı olan narin uzatılmış kristallerde bulunur. Bu form, koleksiyoncular tarafından çok değerli ve en iyi mineral gösterilerden birini yaratıyor. Epidot’un rengi, bütünüyle farklı tonlarda ve tonlarda neredeyse değişmez şekilde yeşil olup, bir antepfıstık renk alışkanlığı çok tipiktir.

Epidot, grubun en önemli üyesi olan mineral Epidote ile ilişkili bir grup mineral oluşturur. Epidot grubunun iki nadir üyesi olan Epidote- (Pb) (daha çok Hancockite olarak bilinir) ve Epidote- (Sr). Sıklıkla Epidot’un çeşitleri olarak kabul edilmekle birlikte, bu iki form IMA tarafından bireysel mineral türleri olarak sınıflandırılmaktadır.

Epidot ayrıca bileşimde Kinozoizit ile hemen hemen aynıdır ancak yapısında önemli miktarda demir yoktur. Clinozoisite ile bir dizi oluşturur ve çoğu durumda bu iki mineral arasındaki gerçek ayrım yapılamaz. Aslında, belirli lokalitelerden alınan bazı örnekler, bu iki mineral arasında tam bir belirleme olmaksızın arabuluculuk yaptığı veya tek bir kristalin farklı kısımlarında bu mineralleri de içerebildiği için, Kinozoisit-Epidote olarak etiketlenir.

EPİDOT TAŞI

(A)ŞİFALI TAŞLAR
EPİDOT TAŞI
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 9.81 GR
 • AFGANİSTAN
 • AYNI GÜN KARGO
 • EPİDOT MİNARELİ
 • EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KOLEKSİYON GEM PARÇASI
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Epidot’un adı Yunanca ‘epidoz kelimesinden gelmektedir . Bu, artan katılım anlamına gelir. Antepfıstığı yeşil rengi nedeniyle Antepfıstığı olarak da bilinir.

EPİDOT TAŞI

EPİDOT TAŞI

sarı yeşil veya koyu yeşil renkli Epidot taşları vardır. Neredeyse opak olmak için şeffaf olarak saydam olabilir.ABD, Meksika, Rusya, Fransa, Avusturya, Norveç, Bulgaristan, Güney Afrika, Mozambik ve Pakistan’da büyük miktarlarda Epidote bulunmuştur.

Neden Epidot Kullanmalı?
Epidot, hayatınızda birçok güzel şey yaşamak istiyorsanız sahip olmanız gereken bir taştır. Bunu nasıl yapacağınıza dair farklı yollar gösterecektir.

Onun enerjileri, hayalleri ve ilham ile sizi dolduracak, böylece hiç bitmeyen bir yaşamdan asla memnun kalmayacaksınız. Yaşamın vasat bir yaşam sürmek için çok kısa olduğunu fark edeceksiniz!

İstediğiniz ruhsal büyüme ise, Epidote ruhunuza uyum sağlamanıza yardımcı olacak çok faydalı enerjilere sahiptir. Sizi daha derin ve daha yüksek bir seviyede tanıtacak birçok yönünü size gösterecektir.

Beyaz Kristaller: Anlamları, Özellikleri ve Güçleri
Epidot, kendinizin farklı yönlerinden daha fazla haberdar olmanıza yardımcı olacak ve artık sizin için artık sağlıklı olmayan tutumlardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Değiştirmeniz gereken, kendiniz hakkında bir şeyler fark etmenizi sağlayacaktır.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL KOLEKSİYONLUK AFGANİSTAN EPİDOT MİNARELİ ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN FANTASTİK ENERJİSİ ÇOK YÜKSEK BİR HEDİYE  KOLEKSİYONERLER İÇİNDE GÖZDE BİR PARÇA ;

NOT : İSTENİLDİĞİ TAKDİRDE UCUNA UÇLUK TAKILARAK GÖNDERİLEBİLİR

EPİDOT: 40 MM X 18 MM X 16 MM  9.81 GR
Size olumsuzluklara karşı ek koruma sağlayacaktır, çünkü Epidote size bol miktarda sakinleştirici enerji verecektir.

Kuvars Örneğinde Epidot Aynı zamanda berrak rüyalar ve çok dinlendirici bir uyku sağlayacak çok güçlü bir rüya taşı. Mesajlarınızı hayata geçirebilmeniz için hayallerinizi hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

Epidot Taşı Özellikleri

Epidot Taşı Özellikleri

İçsel bilginizi teşvik edecek ve gelecekteki etkinlikler için hazırlıklı hale getirecektir. Belirli şeylere karşı daha duyarlı olacaksınız ve hayatınızı etkileyebilecek belirli bir şey söz konusu olduğunda bir öngörü hediyesi kazanacaksınız.

Epidot bir cazibe taşıdır, bu yüzden yaymayı seçtiğin her şeyi sana verir. Eğer sevecen ve romantik olursanız, size daha fazla sevgi ve romantizm çekecektir.

Nazik ve merhametli iseniz, hayatınıza daha fazla nezaket ve cömertlik getireceksiniz.

Çok gelişmiş epidot kristalleri, Ca 2 Al 2 (Fe 3+ ; Al) (SiO 4 ) (Si 2 O 7 ) O (OH), monoklinik sistemde kristalleşir , sıklıkla görülürler: alışkanlıkta yaygın olarak prizmatiktirler. Uzama yönü, tek simetri düzlemine diktir. Yüzler genellikle derinden çizilir ve kristaller genellikle ikizlenir. Mineralin karakterlerinin çoğu, örneğin, renk, optik sabitler ve özgül ağırlığı olan demir miktarına göre değişir. Renk yeşil, gri, kahverengi veya neredeyse siyahtır, ancak genellikle sarımsı-yeşil veya fıstık-yeşilin karakteristik bir tonudur. Güçlü pleochroism , pleochroic renkler genellikle yeşil, sarı ve kahverengi görüntüler. Kinozoizit , çok az demir içeren yeşil, beyaz veya soluk gül kırmızısı gruptur ve bu nedenle ortorombik mineral zoisit ile aynı kimyasal bileşime sahiptir. Haüy’den gelen isim, Yunanca “epidoz” (ἐπίδοσις) kelimesinden türetilmiştir, bu da ideal prizmanın bir tarafına karşı ilaveten “ilavesi” anlamına gelir.

Alaska’dan Epidot
Epidot, bir kaya oluşumlu mineraldir, ancak ikincil orijinlidir. Metamorfik orijinli mermer ve şistoz kayaçlarında görülür. Aynı zamanda, çeşitli minerallerin ( feldispatlar , mikaşlar , piroksenler , amfiboller , granatlar ve diğerleri), kayaç kayaları oluşturan hidrotermal alterasyonunun bir ürünüdür. Kuvars ve epidottan oluşan bir kaya epidosite olarak bilinir . Pek çok yerde iyi gelişmiş kristaller bulunur: Salzburg’daki Untersulzbachthal’deki Großvenediger yakınında bulunan Knappenwand, epidot şistinde, asbest , adulari , kalsit ve apatit içeren boşluklarda, uzun prizmatik alışkanlıklar olarak görülebilir; Piedmont’ta Ala vadisi ve Traversella ; Norveç’te Arendal; Dauphiné’de Le Bourg-d’Oisans ; Connecticut’da Haddam ; Alaska’daki Galler Prensi , burada metamorfize kireçtaşı içinde bakır cevherleri olan büyük, koyu yeşil, sekmeli kristaller olarak bulunur.

Knappenwand ve Brezilya’dan mükemmel şeffaf, koyu yeşil kristaller bazen değerli taşlar olarak kesilmiştir.

İlgili türler
Epidotlu aynı izomorf gruba ait olanlar sırasıyla manganez ve seryum epidotları olarak tarif edilebilen piemontit ve allanit türleridir .

Piemontit, San Marcel’de, Piedmont’taki Ivrea yakınlarındaki manganez madenlerinde küçük ve kırmızımsı-siyah, monoklinik kristaller ve Japonya’nın çeşitli yerlerinde kristalin şistlerde meydana gelir. Mısır porfido rosso antico’nun mor rengi bu mineralin varlığından kaynaklanıyor.

Epidot

Epidot

İsveç’ten gelen dollaseit örneği (ok noktasında koyu kahverengi matris)
Allanite ve dollaseit- (Ce) aynı genel epidot formülüne sahiptir ve seryum grubunun metallerini içerir. Dış görünüşte, allanit, epidottan geniş ölçüde farklıdır, renkte siyah veya koyu kahverengi, parlaklıktaki perdeli ve kütlede opaktır; Dahası, çok az ya da hiç bölünme yoktur ve iyi gelişmiş kristaller nadirdir. Kristalografik ve optik karakterler epidotunkilere benzer; pleochroism kırmızımsı, sarımsı ve yeşilimsi kahverengi renklerle güçlüdür. Her ne kadar ortak bir mineral olmasa da, allanit birçok kristalin kayaç, gnays , granit , siyenit , riyolit , andezit ve diğerlerinin bir ana yardımcı bileşeni olarak oldukça geniş bir dağılıma sahiptir. İlk önce doğu Grönland granitinde bulunmuş ve 1808 yılında Thomas Allan tarafından tanımlanmış, daha sonra türlerin isimleri verilmiştir. Allanite, hidrasyonla kolayca değiştirilebilen, optik olarak izotropik ve şekilsiz hale gelen bir mineraldir: bu nedenle birçok çeşidi ayırt edilmiş ve birçok farklı isim uygulanmıştır. Orthite, 1818 yılında Jöns Berzelius tarafından İsveç’te Falun yakınlarındaki Finbo’da ince uzun prizmatik kristaller, bazen de bir ayak şeklinde bulunan hidratlı bir forma verilen isimdir. Dollaseite, İsveç’in Norberg bölgesindeki Ostanmossa madeni ile ünlü, daha az yaygındır.Epidote Taş Bilgisi

Epidot Hakkında – Tarihçe ve Giriş
Epidote aslında yakından ilişkili bir grup mineraldir, ancak mücevher ticaretinde, isim tipik olarak sadece mineral epidotun mücevher kalitesinde yeşil çeşitliliğine işaret eder. ‘Epidot’ adı, çok sayıda kristal yüzüne işaret eden ‘ekleme’ için Yunanca kelimeden türetilmiştir. Nadiren mücevher kalitesi ve özellikle faset taş gibi nadir olmasına rağmen, epidot yaygın olarak bulunan bir mineraldir.

Epidot, kalsiyum ve alüminyum iyonlarının hem manganez, ferrik demir veya itriyum hem de seryum metalleri gibi diğer metallerle yer değiştirdiği karmaşık bir kalsiyum alüminyum demir silikat formudur. Epidot, bir alterasyon ürünü olduğu için, bileşim ve kimyasal formülde geniş bir varyansa sahiptir. Demir, manganez ve diğer maddelerin tam seviyesine bağlı olarak, taşlar çeşitli ticari isimler altında veya birçok durumda kendi ayrı mineralleri olarak sınıflandırılabilir.

Kinozoizit, düşük demir içeriği olan, epidotun beyazdan pembe renkli bir formudur ve zoisite benzer bir kimyasal bileşime neden olur. Zoisite en iyi tanzanit olarak bilinen menekşe mavisi formuyla bilinir. Piemontit, tipik olarak opak bir formda meydana gelen kırmızı bir manganez epidotudur. Tawmawite, Burma’dan çıkarılan krom açısından zengin, koyu yeşil bir çeşitliliktir. Unakite , sıklıkla kabotaj takılarında kullanılan , epidotun karakteristik eklemeleri olan, değiştirilmiş bir granit formudur.

Epidot Taşı Faydaları

Epidot Taşı Faydaları

Epidot’u Tanımlamak Başa Dön
Kimyasal bileşim ile epidot, kalsiyum alüminyum demir silikat olarak tanımlanabilir. Mohs ölçeğinde 6 ila 7’lik bir sertliğe sahiptir, bu da kuvartzdan biraz daha yumuşak olmasını sağlar; Mükemmel bazal bölünmesi nedeniyle zayıf tokluğa sahip olsa da. Epidot, tipik olarak farklı açılardan bakıldığında değişken yeşillikler, kahverengiler ve sarılar sergileyen pleokroiktir. Epidot, pyrope garnetine benzer şekilde yüksek bir kırılma indisine sahiptir. Epidot kristal oluşumu monokliniktir ve tipik olarak prizmatik kristallerde oluşur; kristal ikizleme yaygındır. Oldukça yüksek bir çift kırılma nedeniyle, epidotu tanımlamak, uygun testler olmakla birlikte genellikle oldukça kolaydır. Bazı karışıklık olasılıkları arasında idokraz (vesuvianite) , krom diopside ve dravite turmaline gibi benzer yeşil renkli değerli taşlar bulunur.

Epidot Kökenli ve Değerli Kaynaklar Başa Dön
Epidot, çeşitli jeolojik ortamlarda, sıklıkla kontakt metamorfik silikat kayaçlarında ve metamorfize kireçtaşı içinde hornfeller halinde oluşur. Ayrıca magmatik kayaçta bulunur ve bazen granit pegmatitleri oluşturur.

Avustralya, Avusturya, Brezilya, Çin, Çekoslovakya, Finlandiya, Fransa, İtalya, Japonya, Kenya, Kore, Madagaskar, Meksika, Mozambik, Myanmar (Burma), Norveç, İsviçre de dahil olmak üzere, dünyanın dört bir yanından epidot mevduat temin edilmektedir. Sri Lanka (Seylan) ve Amerika Birleşik Devletleri.

Epidot Alımı ve Epidot Değerinin Belirlenmesi Başa Dön
Epidot Rengi
Epidot, yeşilin tüm tonlarında ve tonlarında, sarımsı-yeşil veya antepfıstık rengi en tipik ve en çok arzu edilen renkte oluşur. Renkler ayrıca gri, kahverengi ve neredeyse siyah renkte olabilir. Epidot ayrıca, tipik olarak yeşil, sarı ve kahverengi gibi güçlü bir pleokroizm seviyesi sergiler.

Epidot Berraklık ve Parlaklık
Epidot, şeffaflıktan şeffaflığa kadar değişebilir; Şeffaf kristaller en değerlidir. Epidot mükemmel bir cila alır ve ince örnekler parlak ve vitröz bir parlaklık sergileyebilir. Düşük kaliteli malzemeler kesildiğinde ve cilalandığında biraz reçineli bir parlaklığa sahip olabilir.

Doğal Epidot Taşı

Doğal Epidot Taşı

Epidot Kesim ve Şekil
Toplayıcılar için en çok arzu edilen epidot formları, tipik olarak birbirine bağlı, uzatılmış ve son derece parlak kristallerdir. Saydam ve koyu yeşil epidot bazen geleneksel oval, minder veya sekizgen dahil olmak üzere en popüler şekilleri ile koleksiyoncular için faceted edilir. Trilyonlar veya kalpler gibi diğer meraklı şekiller oldukça nadirdir. Opak malzemeler genellikle süs eşyalarına oyulur. Kesimin dikkatli bir şekilde yönlendirilmesi, epidotun güçlü pleokroik özellikleri nedeniyle çok önemlidir.

Epidot Tedavisi
Epidot tipik olarak herhangi bir şekilde tedavi edilmez veya yapay olarak geliştirilmez.

Epidot Gemolojik Özellikleri: Başa Dön
Kimyasal formül:    Ca2 (Fe, Al) 3 (SiO4) 3 (OH) – Kalsiyum alüminyum demir silikat
Kristal yapı:    monoklinik; prizmalar
Renk:    Antep fıstığı yeşil, sarımsı yeşil, siyahımsı yeşil
Sertlik:    Mohs ölçeğinde 6 ila 7
Kırılma indisi:    1,729 ila 1,768
Yoğunluk:    3,0 ila 3,50
dilinim:    Mükemmel
Şeffaflık:    Şeffaf opak
Çift kırılma veya çift kırılma:    0,015 – -0.049
Parlaklık:    Pearly, reçineli camsı
floresan:    Yok
Gemoloji ile ilgili terimlerin ayrıntıları için lütfen Gemstone Sözlüğümüze bakınız.

Epidot: İlgili veya Benzer Malzemeler: Başa Dön
Tanzanite Değerli Taşlar
Tanzanite
Epidot bir grup ilgili minerale aittir. Gerçek epidot minerali, epidot ailesinin en çok bilinen üyesidir. Ayrıca kuvars, kalsit , granat , albit, hornblend ve apatit de dahil olmak üzere epidotun çeşitli mineral ilişkileri vardır. Diğer yeşil değerli taşlar, vesuvianite (idocrase), dravite turmalin, diopside ve yeşil granat da dahil olmak üzere karışıklığa neden olabilir.

Epidot ve kinozoisit hemen hemen aynıdır ve çoğu durumda iki mineral arasında bir ayrım yapılamaz. Aslında pek çok örnek, “klinozoazit-epidot” olarak adlandırılır, çünkü hiçbir belirleme yapılmaz, ya da bazı durumlarda, tek bir kristal her iki minerali de içerebilir.

En Popüler Benzer veya Benzer Malzemeler:
Kinozoisit, tanzanit , zoisit ve ruby-zoisit en popüler benzer veya ilgili materyallerdir.

Epidot Nerede Bulunur

Epidot Nerede Bulunur

Daha az Bilinen Benzer veya İlgili Malzemeler:
Hancockite, epidosite, tulit, anyolit, allanit, orit, piemontit ve tawmawit daha az bilinen benzer veya ilgili materyallerdir.

Epidot Mitolojisi, Metafizik ve Kristal Şifa Özellikleri
Epidot, daha az bilinen bir taştır ve diğer birçok popüler taşların sahip olduğu çok şeyden yoksundur. Herhangi bir ay için resmi bir burç değil ve astrolojik taşlar dünyasında önemli bir rolü yoktur. Bununla birlikte, hala bu eşsiz yeşil değerli taşla ilişkili birkaç metafizik ve kristal şifa gücü vardır.

Epidotun bir ‘çekim taşı’ olduğuna inanılmaktadır, bu da takanın yaydığı veya tezahür ettiği her ne anlama gelir. Epidot, sevgiyi getirdiğinizde veya hissettiğinizde sevgi yaratacak ya da çekecek bir karma taş olarak kabul edilir, ancak aynı kalite olumsuz düşünceler ve nitelikler için de geçerlidir. Epidot giyerken, taşıdığınız şeyi çekmeye hazır olduğunuzdan veya ‘eklediğiniz şeyi biçtiğinizden’ emin olun. Olumsuz olanlardan ziyade arzu edilen düşüncelere sahip olmak.

Epidote Gemstone ve Takı Tasarım Fikirleri Başa Dön
Mücevher kalitesinde malzemeler ve fasetli taşlar nadir görülmesi nedeniyle takı için sıklıkla epidot kullanılmaz. Çoğunlukla epidot, sadece taş ve mineral toplayıcıların vitrinleri ve vitrinleri için geçerlidir. Küpe, kolye, iğne veya broş gibi “korumalı” takı tasarımlarında aşınmaya katlanabilecek kadar sert olduğu düşünülmekle birlikte, mükemmel parçalanma nedeniyle kolayca kırılma ve yongalama yapabildiği için yüzük veya bilezik olarak günlük kullanım önerilmemektedir.

Not: Karat ağırlığına göre değil, renkli taşlar satın alın. Renkli taşlar boyut-ağırlık oranına göre değişir. Bazı taşlar daha büyüktür ve diğerleri, karşılaştırmalı olarak ağırlıkça elmastan daha küçüktür.

Epidote Gemstone ve Mücevher Bakımı ve Temizliği Başa Dön
Değerli taşlar nasıl temizlenir Epidot, aşırı sıcağa duyarlıdır ve hidroklorik asit ile kısmi ayrışmaya karşı hassastır. Oldukça eriyebilir olduğundan, aşırı sıcaklıktan kaçının ve sert ev kimyasalları ile temizlemekten kaçının. Epidot zayıf bazal bölünme nedeniyle zor bir materyal değildir. Aynı zamanda, sıradan tozlar sıklıkla kuvars izleri içerdiğinden ve tozun silinmesi sonucunda cila ve istenmeyen yüzey çizilmelerine yol açabilir.

Epidotunuzu temizlemek için, sadece sabunlu su ve yumuşak bir bez kullanın. Sabunlu kalıntıları temizlemek için iyice durulayın. Çoğu değerli taşlarda olduğu gibi, ultrasonik temizleyiciler ve vapurlar tavsiye edilmez. Spor yapmak gibi zorlu fiziksel aktivitelerinizi yapmadan, temizlemeden ya da takmadan önce her zaman takı veya değerli taşları çıkarın. Çizik ve çatlaklardan kaçınmak için epidotu diğer değerli taşlardan uzak tutun. Değerli taşları yumuşak bir bezle sarmak veya kumaş kaplı bir mücevher kutusuna yerleştirmek en iyisidir.Epidot, kaya oluşturan bir mineraldir. Bölgesel olarak metamorfize olmuş birçok kaya küçük miktarlarda epidot içerir. Önemli miktarda epidot içeren iki kaya türü epidosite ve bağımsızdır . Bu kayaların bulunabileceği yerler nadirdir, ancak bu yerlerde bu kayaların önemli miktarlarda mevcut olabilir.

Epidot Taşı

Epidot Taşı

Epidosite esas olarak küçük miktarlarda kuartz içeren epidottan oluşan metamorfik bir kayadır. Yapraklı dayklarda ve ofiyolitlerde bazaltlar hidrotermal aktivite veya metasomatizm tarafından dönüştürüldüğünde oluşur.

Unakite, granitin metamorfizmasından oluşan bir kayadır. Granit içerisindeki daha az dirençli mineraller epidotla değiştirilir veya epidot ile değiştirilir, ortoklas ve kuartz kalır. İlk defa Kuzey Carolina’nın Unakas Dağları’nda bulunan ve isminin türediği ilginç pembe ve yeşil renkli bir kayadır.

kuşkusuz cabochons
Unakite cabochons: İki cabochons uniden kesildi. Soldaki kabin yaklaşık 30 x 19 milimetredir ve çok kaba taneli büyüklükte malzemeden kesilir. Sağdaki kabin yaklaşık 39 x 30 milimetredir ve ince taneli büyüklükte malzemeden kesilir.

Epidot Kullanımı
Epidotun bir endüstriyel mineral olarak önemli bir kullanımı yoktur ve bir taş olarak sadece küçük bir kullanımı vardır. Yüksek kaliteli şeffaf kristaller bazen yüzlü taşlara kesilir. Bunlar ticari mücevher pazarında hiçbir zaman büyük ilgi görmemiştir, çünkü renkleri muhtemelen müşteri favorileri değildir. Üretilen taşların çoğu, mücevher ve mineral toplayıcılar tarafından satın alınır.

Unakite, boncuklar, süs eşyaları yapmak ve kaboşonlara kesmek için lapidaries tarafından kullanılan popüler bir kayadır. Yarı değerli bir taş olarak kabul edilir. Parlak pembe ve fıstık yeşil renkleri çok sıra dışı ve dikkat çekiyor. Unakite eskitme taş olarak popülerdir. Küçük bir miktar epidosite de cabochons’a kesilir.Epidote en göze çarpan ekran minerallerinden biridir. Bu mineralin en iyi ve en arzu edilen şekli, son derece parlak ve sıklıkla birbirine bağlı olan narin uzatılmış kristallerde bulunur. Bu form, koleksiyoncular tarafından çok değerli ve en iyi mineral gösterilerden birini yaratıyor. Epidot’un rengi, bütünüyle farklı tonlarda ve tonlarda neredeyse değişmez şekilde yeşil olup, bir antepfıstık renk alışkanlığı çok tipiktir.

Epidot, grubun en önemli üyesi olan mineral Epidote ile ilişkili bir grup mineral oluşturur. Epidot grubunun iki nadir üyesi olan Epidote- (Pb) (daha çok Hancockite olarak bilinir) ve Epidote- (Sr). Sıklıkla Epidot’un çeşitleri olarak kabul edilmekle birlikte, bu iki form IMA tarafından bireysel mineral türleri olarak sınıflandırılmaktadır.

Epidot ayrıca bileşimde Kinozoizit ile hemen hemen aynıdır ancak yapısında önemli miktarda demir yoktur. Clinozoisite ile bir dizi oluşturur ve çoğu durumda bu iki mineral arasındaki gerçek ayrım yapılamaz. Aslında, belirli lokalitelerden alınan bazı örnekler, bu iki mineral arasında tam bir belirleme olmaksızın arabuluculuk yaptığı veya tek bir kristalin farklı kısımlarında bu mineralleri de içerebildiği için, Kinozoisit-Epidote olarak etiketlenir.