OTANT�K TA�

DOĞAL ETOPYA OPAL TAŞI MULTİCOLOR

DOĞAL KAYALAR
OPAL TAŞI
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 2.45 KARAT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİK ÜCRETSİZ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
 • MULTİCOLOR FLASH
 • WELO ETOPYA OPALİ

Etiyopya opal kabaşonunda çarpıcı renk oyunu. Welo opal’da yarı saydam bir saydam opal içindeki parlak renkli alanlar yaygın olarak görülür.
Avustralya , 100 yıldan fazla bir süredir opal pazarında hakim güç olmuştur. Bu süre zarfında, dünya çapındaki opal üretimin% 95’i Avustralya’da mayınlı çıkarıldı. Bugün, Etiyopya opal pazarında ikinci ağır olmak için yolda.

OPAL TAŞI

OPAL TAŞI

Opal Taşı
Opal Taşı

1994 yılında yapılan küçük bir keşif Etiyopya’yı dünya çapındaki opal haritada ortaya koydu. Bunu 2008 ve 2013 yıllarındaki önemli keşifler izledi. Bunlar şimdi çeşitli desenlerde ve vücut renklerinde muhteşem renk oyunlarıyla birlikte güzel kıymetli opal , ateş opalı ve siyah opal üretiyorlar.

Etiyopya opalleri sadece güzel değil, aynı zamanda Avustralya’daki benzer kalitede opallerden daha ucuza geliyorlar. Artık insanlar mağazaya “Welo opals” veya “Etiyopyalı opals” aramaya gidiyorlar. Ayrıca interneti kullanıyorlar ve bu opalları isim olarak arıyorlar. Bu kamuoyunda farkındalık artışı, birkaç yıl içinde büyük bir madencilik şirketi ya da mücevher markası olmadan onları tanıtmak için milyonlarca dolar harcamadan gelişmiştir. Bu popülerlik Etiyopyalı opalin güzelliği ve bugünkü cazip fiyatlardan kaynaklanıyor.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL MÜKEMMEL ETOPYA MULTİCOLOR WELO OPAL TAŞI KAYA 2.45 KARAT ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN ANLAMLI BİR HEDİYE OLUP KOLEKSİYON OLARAK SAKLANABİLİR GEM PARÇASI;

*İŞ YERMİZ VE WEB SAYFAMIZ HARİCİNDE BAŞKA HİÇ BİR YERDE SATIŞIMIZ YOKTUR

*İSTENİLDİĞİNDE GÜMÜŞ ZİNCİRİ İLE BERABER KOLYE HALİNDE TAŞINABİLİR VAZİYETTE GÖNDERİLİR (ÜCRETSİZ);

ÖLÇÜ 11,90 X 8.45 X 5.65

yönlü Etiyopya opal

Yönlü Etiyopyalı opal: Etiyopya opalinin saydam parçalarına yarı saydam çoğu, 8 milimetrelik bu dört küçük trilyon kesilmiş taş gibi, faset şeklindedir.
Etiyopya opal boncuklar

Etiyopya opal boncukları: Boncuklar, Etiyopya opalinden yapılan özellikle popüler bir üründür. Yukarıdaki fotoğraf çeşitliliğinin küçük bir örneğini göstermektedir.
Etiyopyalı Opal’in Kısa Tarihi

Etiyopya’da çıkarılan kıymetli opal 1994 yılında mücevher ve kuyumculuk pazarına girmeye başladı. Bu opal, Shewa eyaletinin kuzeyindeki Menz Gishe Bölgesinde yapılan bir keşiften kaynaklandı. Bu bölgeden opal, çok çeşitli vücut renklerinde ortaya çıkar. Opallerin çoğu kahverengi, kırmızı veya turuncu gövde rengine sahiptir; Ancak, sarı, beyaz ve açık vücut renkleri de bulunur.

 

 

Shewa eyaletinde opal, riyolit , tüf ve ignimbrit gibi tabakalı magmatik kayaçlarda bulunur . Bu opalın çoğunun crazing problemleri olmasına rağmen, kararlı malzeme mücevher ve kuyumculuk pazarına giriyor. Bu opallere genellikle menşe yerlerinden sonra “Shewa opalleri” veya “Mezezo opalleri” denir.

Bugüne kadar Etiyopya’daki en önemli opal keşif, 2008 yılında ülkenin kuzeyindeki Wollo eyaletindeki Wegel Tena kasabası yakınlarında yapıldı. Bu opal, açık, beyaz, sarı, turuncu veya kahverengi bir gövde renginden canlı renkte yanıp sönmeye sahip olabilir. Kuzey Shewa opalinden daha kararlı. Bu malzemeye ticarette hızla “welo opal” adı verildi, ancak “wollo” ve “wello” isimleriyle de karşılaşıldı.

Welo opalin büyük bir kısmı, tek bir tabakalı volkanik kayaç alanından üretilir. Ana damar, bir kil tabanı üzerine gelecek şekilde bir metre kalınlığa kadar opalize edilmiş bir riyolitik ignimbrittir. Opal, geçirimsiz kilin üstünde biriken silisli sular olarak oluşmuş olabilir. Silika jel, ignimbritin gözenek boşluklarında çöktü ve daha sonra opal hale dönüştürüldü.

Etiopya Opal Taşı

Etiopya Opal Taşı

Dikiş opal madeni yapmak için kısa yatay tünellerin kazıldığı dik vadi duvarları boyunca uzanır. Burada yer altı madenciliği çok tehlikeli bir iştir; Dikiş, mayınlı olduğu vadi duvarları boyunca izlenebilir, ancak tam coğrafi kapsamı bilinmemektedir, çünkü opal içeren tabaka, 350 metreye kadar tabakalı volkanik tortular ile kaplıdır. Bununla birlikte, tortu birkaç kilometreye kadar uzayabilir ve büyük bir mücevher kalitesi opal kaynağı olabilir. [1]

Yine Wollo eyaletinde, ancak Wegel Tena bölgesinin yaklaşık 100 kilometre kuzeyinde üçüncü bir yatak bulundu. Bu birikintideki opallerin çoğu, saydam gri ila siyah gövde rengine sahiptir. [3] Mineralli bir ignimbrit dikişinde oluşur. Dikiş geniş bir tabakalı volkanik kaya dizisindedir. 60 santim kalınlığa kadardır ve geçirimsiz bir kilin üstünde durur. Bu birikim de kötü tanımlanmıştır, ancak dik vadi duvarları boyunca dikiş izlenebilir. Mevcut madencilik dik yamaçlarda dikişin üst yüzeyine kazılmış yatay tüneller tarafından.
değerli ateş opal

Değerli ateş opası: Wollo eyaletinden üretilen opallerin bir kısmı renk oyununun yanı sıra turuncu, sarı veya kırmızımsı bir gövde rengine sahiptir. Turuncu, sarı veya kırmızımsı gövde rengi bir ateş opalinin tanımına, renk oyunu ise değerli bir opal tanımına uygundur. Bu kriterlerin her ikisini de karşılayan bu opallere “değerli yangın opalleri” denebilir.

Opal Taşı Özellikleri
Opal Taşı Özellikleri

Welo “Değerli Ateş Opals”

Wollo eyaletinden üretilen opalin büyük bir kısmı, renk oyununun yanı sıra turuncu, sarı veya kırmızımsı bir gövde rengine sahip. Turuncu, sarı veya kırmızımsı gövde rengi bir ateş opalinin tanımına, renk oyunu ise değerli bir opal tanımına uygundur. Her iki kriteri de karşılayan bu opallere “değerli yangın opalleri” denebilir.

Ekteki görüntüdeki turuncu gövde rengi opal, bu “değerli ateş opallerinden” bir örnek. Turuncu bir gövde rengine sahiptir ve ışıkta oynanırsa elektrik yeşili ile mor arasında yanıp sönen bir renk oyununa sahiptir. Etiyopya opalinin güzel bir örneği.

Bu tür opal, halen Wollo Eyaletinden çıkan üretimde oldukça fazladır. Burada gösterilen örnekte olduğu gibi şeffaftır ve bu da bir boncuk, cabochon veya faceted taş içindeki derin renklerin görünmesini sağlar.
Etiyopya opal

Etiyopya opal: Shewa Etiyopya eyaletinden koyu renkli bir opal nodülü. Elade53 tarafından kamu malı görüntü.
Hydrophane Opals

Etiyopya’da mayınlanan opallerin birçoğu, özellikle Welo yataklarından, hidrofor opallarıdır. “Hidrotan”, suyu emme yeteneğine sahip gözenekli bir opal için kullanılan bir isimdir. Renkteki veya saydamlıktaki bir değişiklik genellikle su emilimine eşlik eder. Bu opaller tipik olarak poroziteleri nedeniyle diğer opal tiplerinden daha düşük bir özgül ağırlığa sahiptir. Bu opallerin bazıları,% 15’e kadar ağırlık artışı üretmek için yeterli suyu emebilir.

Etiyopyalı opallerin hidrophane özelliği bazen dayanıklılık sorunlarına neden olmaktadır. Suyun emilmesi, çatlamaya neden olabilir. Bu nedenle, hidrofor opal sahipleri suya batırmaktan kaçınmalıdır. [2] Suyu anında emmezler. Opalın önemli miktarda su emmesi birkaç saat sürebilir. Hidrojen opal kurumasına izin verilirse susuz hale gelir ve susuzlaştırma birkaç gün ila birkaç hafta arasında gerçekleşebilir. Susuzlaştırmadan sonra, opal su emilmeden önceki ile aynı görünüme ve özelliklere sahip olacaktır.

Bu opallerin hidrotan özellikleri, kaba veya kesilmiş opalleri incelerken ve satın alırken önemli hususlardır. Kararlılıkları, görünümleri ve ağırlıkları suya batırılarak değiştirilebilir.
Etiyopya Opal Tedavileri

Etiyopyalı opallerin birçoğu doğal hallerinde satılmaktadır ve bazıları tedavi edilmektedir. Gözeneklilikleri, onları boya, duman ve şeker / asit tedavisi için iyi adaylar yapar. Bu işlemlerin tümü, açıklandığında, opalin fiyatını aynı görünüme sahip doğal opalin çok daha altına düşürür. Açıklanmadığında deneyimsiz alıcıları ve hatta bazen deneyimli alıcıları aldatabilirler. Etiyopya Opalleri , parlak renk parlamaları için oldukça değerlidir. Etiyopya opalleri dikiş biçiminde değil, nobby biçimindedir ve karakteristik olarak kahverengi veya koyu renkli nodül bir saksıya sahiptir. Canlı güneş yanığı yeşili ve Etiyopya opalleri kırmızı yanıp sönüyor ve desenler koleksiyoncular tarafından ödüllendiriliyor.

Welo, son birkaç yılda, baskın olan Etiyopya opallerinden daha kristal oluşumunda daha fazla opal üreten mayınlı yeni bir alandır. Bu Welo opalleri parlak renkleri için oldukça değerlidir.

İlginçtir ki, Etiyopyalı opallerin piyasadaki diğer opal türlerine göre mayınlı olduğu son zamanlarda ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte, antropologlar, M.Ö. 4.000 yıllarında, erkeğin alet yapmak için opals kullandığını bildirmiştir, bu, Afrikalıların Avustralyalılardan önce bile opallar çıkardığı anlamına gelir.

Opal Taşı Özellikleri

Opal Taşı Özellikleri

Etiyopya Madenine Yolculuk
Opal Auctions’daki Screaminopalslı Bennie, Wegeltena’da Kokohoa adı verilen oldukça yüksek ve tehlikeli bir dağlık alanda bulunan bir Etiyopyalı opal madenine gidiyor. Maceracı yolculuğunu, avda özel bir hazine bulurken izleyin.

Etiyopya’nın Mevsimleri
Yağmur mevsimi nisan ayında başlar ve eylül ayında sona erer. Bu aylar içerisinde, Temmuz ve Ağustos ayları en yağışlı ve yağmurun yol açtığı ciddi hasardan geçilmez yollara neden oluyor.

Opal Taşı Satiş
Opal Taşı Satiş

Kasım-Şubat ayları en kurak aylardır ancak dağlarda hava serin, Nisan-Haziran ayları ise yılın en sıcak aylarıdır. Bundan, opal kaba üretim son derece önemlidir.

mevsim koşullarında aşırı değişiklikler.

Etiyopya Opal’in Varyansları
Wegel Tena, Wello veya Wollo olarak da yazılmış olan Welo opal’ı ile ünlüdür. Bu opal, bu dağlık arazideki Ignimbrites / Rhyolites seviyelerinde, deniz seviyesinden 2500 metre yükseklikte mayınlı.

Welo opallerinin itibarı büyük ölçüde artmıştır ve Welo’nun opallerinden daha az kararlı olduğu bilinen Shewa’da çıkartılan opallerden daha iyidir.

1990’lı yıllarda Shewa’dan Güney Batı Mezezo’da bulunan opallar çikolata opal nodülleri için ün yapmış.

2008 yılında Opallar Welo bölgesindeki küçük bir madenci grubu tarafından ticari olarak çıkarıldı, bu alan en fazla kristal opalını üretti.

2013 yılında Wollo eyaletindeki Stayish madeninde bir çeşit opal bulunmuştur. Bu özel opal çok karanlıktı, neredeyse siyahımsı bir renkti ve 3000 dikey metrenin üzerindeki dağlarda yüksek miktarda kazılıyordu.

Tüm Etiyopya opalleri volkanik malzemedendir ve karanlık opaller volkanik kara kül bulutlarından kaynaklanan tortulardır.

Saksı kili taşıyan opaller sadece 50 cm ila 100 cm genişliğindedir, bu yüzden bu değerli opalleri kullanabilmek için tünellerin bu dağların kenarına kazılması gerekir.
Etiyopya mayınlarının son derece tehlikeli olduğu bilinmektedir ve birçok madenci opalları ararken öldü.

 

Etiyopya Opal Tarihi
Etiyopya opalleri pazardaki en muhteşem taşlardan biridir. Renklerin oyunları genellikle kaba kısmının tümünden geçer, bu da doğal dünyada başka hiçbir yerde görülemeyen renk oyunları ile birlikte dikkat çekici desenlerle güzel bir form üretmeyi kolaylaştırır. Bu tür bir opal, Avustralya’daki opallerin herhangi biri kadar istikrarlı olduğunu ancak daha düşük fiyatlarla olduğunu kanıtlamıştır.

Opal Taşı Satış

Opal Taşı Satış

Antik Romasn ve Yunanlılar döneminde, Etiyopya opalleri, insanlığa vermek için tanrıların ateşini çalan Promethean kesme taşı olarak algılanıyordu.

Bu taşlar, işlerinin temelini oluşturan birçok taş tutkununu kendine çekti. Geçtiğimiz yılın sonuna kadar, tüm Etiyopya opalleri, Opis tarlaları olan Yita Ridge boyunca, Addis Ababa’nın 150 mil kuzeydoğusundaydı. Bunun için iyi bir sebep var, sadece piyasadaki en güzel renkleri üretmiyor, aynı zamanda en iyi değeri de sunuyor. Bu başlangıçta, Avustralya’nın opal bayilerini pazar dışına ve Etiyopya’ya yerleştirdi ve Avustralya’da alacağı maliyetten daha azına opal satın alabilirler.

Ayrıca, opal bayilerinin Etiyopya opal pazarına geç girişleri talep şokuna neden oldu. Bu, kaba malzemelerin fiyatının, maden üretiminin artmasına ve iki katına çıkmasına neden oldu. Daha fazla potansiyel vardı ve şimdi Etiyopya’da istikrarlı bir opal endüstrimiz var, ancak hükümet kısıtlamaları her zaman bir endişe kaynağı.

Etiyopya Maden Bakanlığı bu ülkedeki opal madenciliği kontrol etti ve sosyalist bir hükümet olarak, tüm opal madencileri üzerinde zorladı.

Bakanlık, satışları ihracata yönelik düzenlemeler getirerek 905 kaba ve% 10 kesme taş olacaktı, ancak 2013 yılında% 20 taşa ve% 80 kaba yükseltildi. Bu, 2015 yılına kadar devam etti ve tekrar% 40 kesme taşları% 60 kaba opal olarak değiştirildi.

Bu düzenlemeler, komşu ülkelere kaba kaba kaçakçılık sonuçlandı.

Bakanlık, Etiyopya’daki opalleri kesmek ve cilalamak için kuyu kabiliyetine sahip fabrikaları teşvik etmeye çalışıyor, ancak bugüne kadar olan standart uluslararası standartların altında.

Tanınmış Avustralya Lightning Ridge, Andamooka ve Coober Pedy tarlalarının tümü 1900 ve 1928 arasında kuruldu. Etiyopya opalinin keşfedildiği ve ticari üretimin 2008 yılında başladığı 1990 yılına kadar değildi.

Etiyopya opal değeri, iyi değer kristal opalleri nedeniyle alternatifler olarak daha popüler hale geliyor ve talep artık petek, yılan ve sadece Etiyopya kökenli olan desenli opaller için güçlü.

Ek olarak, bu opal, renkleri ve desenleri takdir eden Brezilyalı ve Avustralyalı alıcılar için sıklıkla önemli olan geniş flaşlı ve hidrofor çeşitlerinde oluşur. Genel olarak, Etiyopya opalleri yeni sınırlar ve kendi başlarına eşsiz bir güzelliğe sahipler.

DOĞAL ETOPYA OPAL TAŞI MULTİCOLOR

DOĞAL KAYALAR
OPAL TAŞI
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 2.45 KARAT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİK ÜCRETSİZ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
 • MULTİCOLOR FLASH
 • WELO ETOPYA OPALİ
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Etiyopya opal kabaşonunda çarpıcı renk oyunu. Welo opal’da yarı saydam bir saydam opal içindeki parlak renkli alanlar yaygın olarak görülür.
Avustralya , 100 yıldan fazla bir süredir opal pazarında hakim güç olmuştur. Bu süre zarfında, dünya çapındaki opal üretimin% 95’i Avustralya’da mayınlı çıkarıldı. Bugün, Etiyopya opal pazarında ikinci ağır olmak için yolda.

OPAL TAŞI

OPAL TAŞI

Opal Taşı
Opal Taşı

1994 yılında yapılan küçük bir keşif Etiyopya’yı dünya çapındaki opal haritada ortaya koydu. Bunu 2008 ve 2013 yıllarındaki önemli keşifler izledi. Bunlar şimdi çeşitli desenlerde ve vücut renklerinde muhteşem renk oyunlarıyla birlikte güzel kıymetli opal , ateş opalı ve siyah opal üretiyorlar.

Etiyopya opalleri sadece güzel değil, aynı zamanda Avustralya’daki benzer kalitede opallerden daha ucuza geliyorlar. Artık insanlar mağazaya “Welo opals” veya “Etiyopyalı opals” aramaya gidiyorlar. Ayrıca interneti kullanıyorlar ve bu opalları isim olarak arıyorlar. Bu kamuoyunda farkındalık artışı, birkaç yıl içinde büyük bir madencilik şirketi ya da mücevher markası olmadan onları tanıtmak için milyonlarca dolar harcamadan gelişmiştir. Bu popülerlik Etiyopyalı opalin güzelliği ve bugünkü cazip fiyatlardan kaynaklanıyor.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL MÜKEMMEL ETOPYA MULTİCOLOR WELO OPAL TAŞI KAYA 2.45 KARAT ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN ANLAMLI BİR HEDİYE OLUP KOLEKSİYON OLARAK SAKLANABİLİR GEM PARÇASI;

*İŞ YERMİZ VE WEB SAYFAMIZ HARİCİNDE BAŞKA HİÇ BİR YERDE SATIŞIMIZ YOKTUR

*İSTENİLDİĞİNDE GÜMÜŞ ZİNCİRİ İLE BERABER KOLYE HALİNDE TAŞINABİLİR VAZİYETTE GÖNDERİLİR (ÜCRETSİZ);

ÖLÇÜ 11,90 X 8.45 X 5.65

yönlü Etiyopya opal

Yönlü Etiyopyalı opal: Etiyopya opalinin saydam parçalarına yarı saydam çoğu, 8 milimetrelik bu dört küçük trilyon kesilmiş taş gibi, faset şeklindedir.
Etiyopya opal boncuklar

Etiyopya opal boncukları: Boncuklar, Etiyopya opalinden yapılan özellikle popüler bir üründür. Yukarıdaki fotoğraf çeşitliliğinin küçük bir örneğini göstermektedir.
Etiyopyalı Opal’in Kısa Tarihi

Etiyopya’da çıkarılan kıymetli opal 1994 yılında mücevher ve kuyumculuk pazarına girmeye başladı. Bu opal, Shewa eyaletinin kuzeyindeki Menz Gishe Bölgesinde yapılan bir keşiften kaynaklandı. Bu bölgeden opal, çok çeşitli vücut renklerinde ortaya çıkar. Opallerin çoğu kahverengi, kırmızı veya turuncu gövde rengine sahiptir; Ancak, sarı, beyaz ve açık vücut renkleri de bulunur.

 

 

Shewa eyaletinde opal, riyolit , tüf ve ignimbrit gibi tabakalı magmatik kayaçlarda bulunur . Bu opalın çoğunun crazing problemleri olmasına rağmen, kararlı malzeme mücevher ve kuyumculuk pazarına giriyor. Bu opallere genellikle menşe yerlerinden sonra “Shewa opalleri” veya “Mezezo opalleri” denir.

Bugüne kadar Etiyopya’daki en önemli opal keşif, 2008 yılında ülkenin kuzeyindeki Wollo eyaletindeki Wegel Tena kasabası yakınlarında yapıldı. Bu opal, açık, beyaz, sarı, turuncu veya kahverengi bir gövde renginden canlı renkte yanıp sönmeye sahip olabilir. Kuzey Shewa opalinden daha kararlı. Bu malzemeye ticarette hızla “welo opal” adı verildi, ancak “wollo” ve “wello” isimleriyle de karşılaşıldı.

Welo opalin büyük bir kısmı, tek bir tabakalı volkanik kayaç alanından üretilir. Ana damar, bir kil tabanı üzerine gelecek şekilde bir metre kalınlığa kadar opalize edilmiş bir riyolitik ignimbrittir. Opal, geçirimsiz kilin üstünde biriken silisli sular olarak oluşmuş olabilir. Silika jel, ignimbritin gözenek boşluklarında çöktü ve daha sonra opal hale dönüştürüldü.

Etiopya Opal Taşı

Etiopya Opal Taşı

Dikiş opal madeni yapmak için kısa yatay tünellerin kazıldığı dik vadi duvarları boyunca uzanır. Burada yer altı madenciliği çok tehlikeli bir iştir; Dikiş, mayınlı olduğu vadi duvarları boyunca izlenebilir, ancak tam coğrafi kapsamı bilinmemektedir, çünkü opal içeren tabaka, 350 metreye kadar tabakalı volkanik tortular ile kaplıdır. Bununla birlikte, tortu birkaç kilometreye kadar uzayabilir ve büyük bir mücevher kalitesi opal kaynağı olabilir. [1]

Yine Wollo eyaletinde, ancak Wegel Tena bölgesinin yaklaşık 100 kilometre kuzeyinde üçüncü bir yatak bulundu. Bu birikintideki opallerin çoğu, saydam gri ila siyah gövde rengine sahiptir. [3] Mineralli bir ignimbrit dikişinde oluşur. Dikiş geniş bir tabakalı volkanik kaya dizisindedir. 60 santim kalınlığa kadardır ve geçirimsiz bir kilin üstünde durur. Bu birikim de kötü tanımlanmıştır, ancak dik vadi duvarları boyunca dikiş izlenebilir. Mevcut madencilik dik yamaçlarda dikişin üst yüzeyine kazılmış yatay tüneller tarafından.
değerli ateş opal

Değerli ateş opası: Wollo eyaletinden üretilen opallerin bir kısmı renk oyununun yanı sıra turuncu, sarı veya kırmızımsı bir gövde rengine sahiptir. Turuncu, sarı veya kırmızımsı gövde rengi bir ateş opalinin tanımına, renk oyunu ise değerli bir opal tanımına uygundur. Bu kriterlerin her ikisini de karşılayan bu opallere “değerli yangın opalleri” denebilir.

Opal Taşı Özellikleri
Opal Taşı Özellikleri

Welo “Değerli Ateş Opals”

Wollo eyaletinden üretilen opalin büyük bir kısmı, renk oyununun yanı sıra turuncu, sarı veya kırmızımsı bir gövde rengine sahip. Turuncu, sarı veya kırmızımsı gövde rengi bir ateş opalinin tanımına, renk oyunu ise değerli bir opal tanımına uygundur. Her iki kriteri de karşılayan bu opallere “değerli yangın opalleri” denebilir.

Ekteki görüntüdeki turuncu gövde rengi opal, bu “değerli ateş opallerinden” bir örnek. Turuncu bir gövde rengine sahiptir ve ışıkta oynanırsa elektrik yeşili ile mor arasında yanıp sönen bir renk oyununa sahiptir. Etiyopya opalinin güzel bir örneği.

Bu tür opal, halen Wollo Eyaletinden çıkan üretimde oldukça fazladır. Burada gösterilen örnekte olduğu gibi şeffaftır ve bu da bir boncuk, cabochon veya faceted taş içindeki derin renklerin görünmesini sağlar.
Etiyopya opal

Etiyopya opal: Shewa Etiyopya eyaletinden koyu renkli bir opal nodülü. Elade53 tarafından kamu malı görüntü.
Hydrophane Opals

Etiyopya’da mayınlanan opallerin birçoğu, özellikle Welo yataklarından, hidrofor opallarıdır. “Hidrotan”, suyu emme yeteneğine sahip gözenekli bir opal için kullanılan bir isimdir. Renkteki veya saydamlıktaki bir değişiklik genellikle su emilimine eşlik eder. Bu opaller tipik olarak poroziteleri nedeniyle diğer opal tiplerinden daha düşük bir özgül ağırlığa sahiptir. Bu opallerin bazıları,% 15’e kadar ağırlık artışı üretmek için yeterli suyu emebilir.

Etiyopyalı opallerin hidrophane özelliği bazen dayanıklılık sorunlarına neden olmaktadır. Suyun emilmesi, çatlamaya neden olabilir. Bu nedenle, hidrofor opal sahipleri suya batırmaktan kaçınmalıdır. [2] Suyu anında emmezler. Opalın önemli miktarda su emmesi birkaç saat sürebilir. Hidrojen opal kurumasına izin verilirse susuz hale gelir ve susuzlaştırma birkaç gün ila birkaç hafta arasında gerçekleşebilir. Susuzlaştırmadan sonra, opal su emilmeden önceki ile aynı görünüme ve özelliklere sahip olacaktır.

Bu opallerin hidrotan özellikleri, kaba veya kesilmiş opalleri incelerken ve satın alırken önemli hususlardır. Kararlılıkları, görünümleri ve ağırlıkları suya batırılarak değiştirilebilir.
Etiyopya Opal Tedavileri

Etiyopyalı opallerin birçoğu doğal hallerinde satılmaktadır ve bazıları tedavi edilmektedir. Gözeneklilikleri, onları boya, duman ve şeker / asit tedavisi için iyi adaylar yapar. Bu işlemlerin tümü, açıklandığında, opalin fiyatını aynı görünüme sahip doğal opalin çok daha altına düşürür. Açıklanmadığında deneyimsiz alıcıları ve hatta bazen deneyimli alıcıları aldatabilirler. Etiyopya Opalleri , parlak renk parlamaları için oldukça değerlidir. Etiyopya opalleri dikiş biçiminde değil, nobby biçimindedir ve karakteristik olarak kahverengi veya koyu renkli nodül bir saksıya sahiptir. Canlı güneş yanığı yeşili ve Etiyopya opalleri kırmızı yanıp sönüyor ve desenler koleksiyoncular tarafından ödüllendiriliyor.

Welo, son birkaç yılda, baskın olan Etiyopya opallerinden daha kristal oluşumunda daha fazla opal üreten mayınlı yeni bir alandır. Bu Welo opalleri parlak renkleri için oldukça değerlidir.

İlginçtir ki, Etiyopyalı opallerin piyasadaki diğer opal türlerine göre mayınlı olduğu son zamanlarda ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte, antropologlar, M.Ö. 4.000 yıllarında, erkeğin alet yapmak için opals kullandığını bildirmiştir, bu, Afrikalıların Avustralyalılardan önce bile opallar çıkardığı anlamına gelir.

Opal Taşı Özellikleri

Opal Taşı Özellikleri

Etiyopya Madenine Yolculuk
Opal Auctions’daki Screaminopalslı Bennie, Wegeltena’da Kokohoa adı verilen oldukça yüksek ve tehlikeli bir dağlık alanda bulunan bir Etiyopyalı opal madenine gidiyor. Maceracı yolculuğunu, avda özel bir hazine bulurken izleyin.

Etiyopya’nın Mevsimleri
Yağmur mevsimi nisan ayında başlar ve eylül ayında sona erer. Bu aylar içerisinde, Temmuz ve Ağustos ayları en yağışlı ve yağmurun yol açtığı ciddi hasardan geçilmez yollara neden oluyor.

Opal Taşı Satiş
Opal Taşı Satiş

Kasım-Şubat ayları en kurak aylardır ancak dağlarda hava serin, Nisan-Haziran ayları ise yılın en sıcak aylarıdır. Bundan, opal kaba üretim son derece önemlidir.

mevsim koşullarında aşırı değişiklikler.

Etiyopya Opal’in Varyansları
Wegel Tena, Wello veya Wollo olarak da yazılmış olan Welo opal’ı ile ünlüdür. Bu opal, bu dağlık arazideki Ignimbrites / Rhyolites seviyelerinde, deniz seviyesinden 2500 metre yükseklikte mayınlı.

Welo opallerinin itibarı büyük ölçüde artmıştır ve Welo’nun opallerinden daha az kararlı olduğu bilinen Shewa’da çıkartılan opallerden daha iyidir.

1990’lı yıllarda Shewa’dan Güney Batı Mezezo’da bulunan opallar çikolata opal nodülleri için ün yapmış.

2008 yılında Opallar Welo bölgesindeki küçük bir madenci grubu tarafından ticari olarak çıkarıldı, bu alan en fazla kristal opalını üretti.

2013 yılında Wollo eyaletindeki Stayish madeninde bir çeşit opal bulunmuştur. Bu özel opal çok karanlıktı, neredeyse siyahımsı bir renkti ve 3000 dikey metrenin üzerindeki dağlarda yüksek miktarda kazılıyordu.

Tüm Etiyopya opalleri volkanik malzemedendir ve karanlık opaller volkanik kara kül bulutlarından kaynaklanan tortulardır.

Saksı kili taşıyan opaller sadece 50 cm ila 100 cm genişliğindedir, bu yüzden bu değerli opalleri kullanabilmek için tünellerin bu dağların kenarına kazılması gerekir.
Etiyopya mayınlarının son derece tehlikeli olduğu bilinmektedir ve birçok madenci opalları ararken öldü.

 

Etiyopya Opal Tarihi
Etiyopya opalleri pazardaki en muhteşem taşlardan biridir. Renklerin oyunları genellikle kaba kısmının tümünden geçer, bu da doğal dünyada başka hiçbir yerde görülemeyen renk oyunları ile birlikte dikkat çekici desenlerle güzel bir form üretmeyi kolaylaştırır. Bu tür bir opal, Avustralya’daki opallerin herhangi biri kadar istikrarlı olduğunu ancak daha düşük fiyatlarla olduğunu kanıtlamıştır.

Opal Taşı Satış

Opal Taşı Satış

Antik Romasn ve Yunanlılar döneminde, Etiyopya opalleri, insanlığa vermek için tanrıların ateşini çalan Promethean kesme taşı olarak algılanıyordu.

Bu taşlar, işlerinin temelini oluşturan birçok taş tutkununu kendine çekti. Geçtiğimiz yılın sonuna kadar, tüm Etiyopya opalleri, Opis tarlaları olan Yita Ridge boyunca, Addis Ababa’nın 150 mil kuzeydoğusundaydı. Bunun için iyi bir sebep var, sadece piyasadaki en güzel renkleri üretmiyor, aynı zamanda en iyi değeri de sunuyor. Bu başlangıçta, Avustralya’nın opal bayilerini pazar dışına ve Etiyopya’ya yerleştirdi ve Avustralya’da alacağı maliyetten daha azına opal satın alabilirler.

Ayrıca, opal bayilerinin Etiyopya opal pazarına geç girişleri talep şokuna neden oldu. Bu, kaba malzemelerin fiyatının, maden üretiminin artmasına ve iki katına çıkmasına neden oldu. Daha fazla potansiyel vardı ve şimdi Etiyopya’da istikrarlı bir opal endüstrimiz var, ancak hükümet kısıtlamaları her zaman bir endişe kaynağı.

Etiyopya Maden Bakanlığı bu ülkedeki opal madenciliği kontrol etti ve sosyalist bir hükümet olarak, tüm opal madencileri üzerinde zorladı.

Bakanlık, satışları ihracata yönelik düzenlemeler getirerek 905 kaba ve% 10 kesme taş olacaktı, ancak 2013 yılında% 20 taşa ve% 80 kaba yükseltildi. Bu, 2015 yılına kadar devam etti ve tekrar% 40 kesme taşları% 60 kaba opal olarak değiştirildi.

Bu düzenlemeler, komşu ülkelere kaba kaba kaçakçılık sonuçlandı.

Bakanlık, Etiyopya’daki opalleri kesmek ve cilalamak için kuyu kabiliyetine sahip fabrikaları teşvik etmeye çalışıyor, ancak bugüne kadar olan standart uluslararası standartların altında.

Tanınmış Avustralya Lightning Ridge, Andamooka ve Coober Pedy tarlalarının tümü 1900 ve 1928 arasında kuruldu. Etiyopya opalinin keşfedildiği ve ticari üretimin 2008 yılında başladığı 1990 yılına kadar değildi.

Etiyopya opal değeri, iyi değer kristal opalleri nedeniyle alternatifler olarak daha popüler hale geliyor ve talep artık petek, yılan ve sadece Etiyopya kökenli olan desenli opaller için güçlü.

Ek olarak, bu opal, renkleri ve desenleri takdir eden Brezilyalı ve Avustralyalı alıcılar için sıklıkla önemli olan geniş flaşlı ve hidrofor çeşitlerinde oluşur. Genel olarak, Etiyopya opalleri yeni sınırlar ve kendi başlarına eşsiz bir güzelliğe sahipler.