OTANT�K TA�

MÜKEMMEL ETOPYA OPAL TAŞI TRİLANT KESİM 4.35 KARAT

GEMSTONE (DEĞERLİ TAŞLAR)
Etopya Welo Opal
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 4.35 KARAT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİK ÜCRETSİZ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOKTUR
 • ETOPYA
 • KDV DAHİL
 • MÜKEMMEL FASET TRİLANT KESİM
 • MULTİCOLOLUR ÇOK RENKLİ
 • WELO ETOPYA OPALİ

Opal a, hidratlanmış amorf formu , silika (SiO 2 · n H 2 O) olması; su içeriği ağırlıkça% 3 ila% 21 arasında değişebilir, ancak genellikle% 6 ila% 10 arasındadır. Amorf karakteri nedeniyle, mineral olarak sınıflandırılan kristalin silika formlarının aksine, bir mineraloid olarak sınıflandırılır. Nispeten düşük bir sıcaklıkta birikir ve en yaygın olarak limonit , kumtaşı , riyolit , marn ve bazalt ile bulunan hemen hemen her tür kaya çatlaklarında ortaya çıkabilir .

Etopya Welo Opal

Etopya Welo Opal

Etiyopya Opal’ın Kısa Tarihi

Etiyopya’da çıkarılan değerli opal, 1994 yılında mücevher ve mücevher pazarına girmeye başladı. Bu opal, Shewa Eyaletinin kuzeyindeki Menz Gishe Bölgesinde yapılan bir keşiften kaynaklandı. Bu alandan opal, çok çeşitli vücut renklerinde ortaya çıkar. Opalın çoğu kahverengi, kırmızı veya turuncu bir gövde rengine sahiptir; ancak sarı, beyaz ve berrak gövde renkleri de bulunur.

Shewa Eyaleti opal, riyolit , tüf ve ignimbrit gibi tabakalı magmatik kayalarda bulunur . Bu opalın çoğunda çılgın problemler olsa da, istikrarlı malzeme mücevher ve mücevher pazarına girer. Bu opallere menşe yerlerinden sonra genellikle “Shewa opalleri” veya “Mezezo opalleri” denir.

Etiyopya’nın bugüne kadarki en önemli opal keşfi, 2008 yılında ülkenin kuzeyindeki Wollo eyaletindeki Wegel Tena kasabası yakınlarında yapıldı. Bu opal, açık, beyaz, sarı, turuncu veya kahverengi bir gövde renginden yanıp sönen canlı renklere sahip olabilir. Kuzey Shewa opalinden daha kararlıdır. Bu malzeme ticarette hızla “welo opal” olarak biliniyordu, ancak “wollo” ve “wello” isimlerine de rastlanıyor.

Welo opalın çoğu tabakalı volkanik kayaçların tek bir bölgesinden üretilir. Ana damar, bir kil tabanını örten bir metre kalınlığa kadar opalize edilmiş bir riyolitik ignimbrittir. Opal muhtemelen geçirimsiz kilin üzerinde biriken silika içeren sular olarak oluşmuştur. Silim jeli, ignimbritin gözenek boşluklarında çöktü ve daha sonra opal haline dönüştürüldü.

Dikiş, kısa yatay tünellerin opal madeni için kazıldığı dik vadi duvarları boyunca uzanır. Buradaki yeraltı madenciliği çok tehlikeli bir iştir, çünkü ignimbrit genellikle kırılır, kırılabilir ve zayıf bir şekilde lithifiye edilmiştir. Dikiş, çıkarıldığı vadi duvarları boyunca izlenebilir, ancak tam coğrafi kapsamı bilinmemektedir, çünkü opal taşıyan tabaka 350 metreye kadar tabakalı volkanik yataklarla kaplıdır. Bununla birlikte, mevduat birkaç kilometreden fazla uzayabilir ve mücevher kalitesinde opalın ana kaynağı olabilir. [1]

Üçüncü bir depozito 2013 yılında yine Wollo eyaletinde bulundu, ancak Wegel Tena bölgesinin yaklaşık 100 kilometre kuzeyinde bulundu. Bu birikintideki opalın çoğu yarı saydam gri ila siyah gövde rengine sahiptir. [3] Mineralize bir ignimbrit dikişinde oluşur. Dikiş, tabakalı volkanik kayaçların geniş bir dizisidir. 60 santimetreye kadar kalındır ve geçirimsiz bir kilin üzerindedir. Bu tortu da iyi tanımlanmamıştır, ancak dikiş dik vadi duvarları boyunca izlenebilir. Mevcut madencilik, dik yamaçlarda dikişin çıkıntısına açılan yatay tüneller ile.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL 4.35 MÜKEMMEL TRİLANT KESİM KARAT MULTİCOLOR ETOPYA ATEŞ OPAL TAŞI ÜZERİNDE GÖRDÜĞÜNÜZ RENK DOYUMUNU PARMAĞINIZDA GÖREBİLİRSİNİZ ; ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN EŞSİZ BİR PARÇA

925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ KOLYE VEYA YÜZÜK TARAFIMIZCA ÜCRETSİZ YAPILACAKTIR;

Öğe Adı Doğal ETOPYA  Ateş Opal 
  TRİLANT FASET KESİM şekil 
    Boyut 14.70 x 16.40 x 6.90 mm 
    Ağırlık: 4.35 Cts 
    Renk : Çok renkli 
   Berraklık :  VS (Çok ŞEFFAF )
   Menşei Etiyopya 
   IŞILTI : En Yanıp sönen 
    sertlik : 5.5
değerli ateş opal

Değerli ateş opal: Wollo Eyaletinden üretilen opalın bir kısmı turuncu, sarı veya kırmızımsı bir vücut rengine ve renk oyununa sahiptir. Turuncu, sarı veya kırmızımsı gövde rengi bir ateş opalinin tanımını karşılar ve renk oyunu değerli bir opalın tanımını karşılar . Bu kriterlerin her ikisini de karşılayan bu opallere “değerli ateş opalleri” denebilir.
Welo “Değerli Ateş Opalleri”

Opal Taşı

Opal Taşı

Wollo Eyaletinden üretilen opalın büyük bir kısmı turuncu, sarı veya kırmızımsı gövde rengine ve renk oyununa sahiptir. Turuncu, sarı veya kırmızımsı gövde rengi bir ateş opalinin tanımını karşılar ve renk oyunu değerli bir opalın tanımını karşılar . Her iki kriteri de karşılayan bu opallere “değerli ateş opalleri” denebilir.

Ekteki görüntüdeki turuncu gövde rengi opal, bu “değerli ateş opallerinden” birine bir örnektir. Turuncu bir gövde rengine sahiptir ve ışıkta oynatılırsa, elektrikli yeşil ve mor arasında yanıp sönen bir renk oyununa sahiptir. Etiyopya opalının güzel bir örneğidir.

Bu tip opal, şu anda Wollo Eyaletinden çıkan üretimde oldukça boldur. Burada gösterilen örnek gibi saydamdır ve bir boncuk, kabaşon veya yönlü taş içindeki derin renk oynamanın görünür olmasını sağlar.
Etiyopya opal

Etiyopya opal: Etiyopya’nın Shewa Eyaletinden gelen koyu gövde rengi opal nodülü. Elade53 tarafından kamu malı görüntü.
Hidrofan Opalleri

Etiyopya’da çıkarılan opallerin çoğu, özellikle Welo yataklarından, hidrofoal opallerdir. “Hidrofan” suyu emme özelliğine sahip gözenekli bir opal için kullanılan bir isimdir. Su emilimine genellikle renkte veya saydamlıkta bir değişiklik eşlik eder. Bu opaller, gözenekliliklerinden ötürü tipik olarak diğer opal tiplerinden daha düşük özgül ağırlığa sahiptir. Bu opellerin bazıları,% 15’e kadar bir ağırlık artışı üretmek için yeterli suyu emebilir.

Etiyopyalı opallerin hidroforan özelliği bazen dayanıklılık sorunlarına neden olur. Suyun emilmesi çatlamaya neden olabilir. Bu nedenle, hidrofan opal sahipleri onu suya batırmaktan kaçınmalıdır. [2] Suyu anında emmezler. Opal’ın önemli miktarda suyu emmesi birkaç saat sürebilir. Hidropan opal kurumaya bırakılırsa susuz kalır ve susuzlaştırma birkaç gün ila birkaç hafta arasında gerçekleşebilir. Susuzlaştırma işleminden sonra, opal su emilmeden önceki görünüm ve özelliklere sahip olacaktır.

Bu opellerin hidrofan özellikleri, kaba veya kesilmiş opalleri incelerken ve satın alırken önemli hususlardır. Stabiliteleri, görünümleri ve ağırlıkları suya batırılarak değiştirilebilir.

Ortak Kaba Opal

İki geniş opal sınıfı vardır: değerli ve yaygın. Değerli opal, renk oynatma ( yanardönerlik ) görüntüler, ortak opal göstermez. [4] Renk oyunu “beyaz ışığa dönüştükleri için belirli minerallerden renkli ışık parlamasıyla sonuçlanan sahte bir kromatik optik etki” olarak tanımlanır. [5] Kıymetli opalın iç yapısı ışığın kırılmasına ve renk oynamasına neden olur . Oluşturulduğu koşullara bağlı olarak, opal şeffaf, yarı saydam veya opak olabilir ve arka plan rengi beyaz, siyah veya görsel spektrumun hemen hemen her rengi olabilir. Siyah opal en nadir olarak kabul edilirken, beyaz, gri ve yeşil en yaygın olanıdır.
içindekiler
Değerli opal
Değerli opal, düzenli, yakından paketlenmiş düzlemlerde düzenlenmiş silikon dioksit moleküllerinin kürelerinden oluşur. (İdealleştirilmiş diyagram)
Görünür spektrumun neredeyse her rengini ifade eden Coober Pedy, Güney Avustralya’dan çok renkli kaba kristal opal
İktiyoz omurgasının yerini alan değerli opal ; teşhir örneği, Güney Avustralya Müzesi

Değerli opal, iç renklerin değişken bir etkileşimini gösterir ve bir mineraloid olmasına rağmen, bir iç yapıya sahiptir. Mikroskobik ölçeklerde, değerli opal, altıgen veya kübik bir yakın paketlenmiş kafes içinde yaklaşık 150 ila 300 nm çapında silika kürelerinden oluşur  . 1960’ların ortalarında [6] [7] JV Sanders tarafından bu sıralı silika kürelerin opalın mikro yapısından geçen ışığın parazitine ve kırınmasına neden olarak iç renkleri ürettikleri gösterilmiştir . [8] Boyutların düzenliliği ve bu kürelerin ambalajlanması değerli opalın kalitesini belirler. Düzenli olarak paketlenmiş küre düzlemleri arasındaki mesafenin görünür ışığın bir bileşeninin dalga boyunun yaklaşık yarısı olduğu durumlarda, bu dalga boyunun ışığı yığılmış düzlemlerin yarattığı ızgaradan kırınmaya maruz kalabilir . Gözlemlenen renkler, düzlemler arasındaki boşluk ve düzlemlerin gelen ışığa göre yönlendirilmesiyle belirlenir. Süreç Bragg’in kırınım yasası ile açıklanabilir .

Opal Taşı Özellikleri

Opal Taşı Özellikleri

Görünür ışık opalın büyük kalınlıklarından geçemez. Bu, bir fotonik kristal içindeki optik bant boşluğunun temelidir . Opallerin görünür ışık için fotonik kristaller olduğu fikri 1995 yılında Vasily Astratov’un grubu tarafından ifade edildi . [9] Buna ek olarak, Mikro çatlaklar ikinci silika ile doldurulmuş olabilir ve ince meydana lameller katılaşma esnasında opal içinde. Opalescence terimi , gemolojide renk oyunu olarak adlandırılan bu eşsiz ve güzel fenomeni tanımlamak için yaygın olarak kullanılır . Gemolojide, opalescence, renk oyunu göstermeyen yaygın veya potch opalın puslu sütlü bulanık parlaklığına uygulanır .Opalescence bir çeşit adularesanstır .

İçin taş kullanımı, en opal kesip bir oluşturacak şekilde parlatılır Cabochon . “Katı” opal, tamamen değerli opalden oluşan cilalı taşları ifade eder. “Katı” üretmek için çok ince olan opaller, çekici taşlar oluşturmak için diğer malzemelerle birleştirilebilir. Bir opal çift , koyu renkli bir malzeme tabakası, en yaygın olarak demir taşı, koyu veya siyah ortak opal (potch), oniks veya obsidiyen ile desteklenen nispeten ince bir değerli opal tabakasından oluşur. Daha koyu arka plan renk oynamayı vurgular ve daha hafif bir çukurdan daha çekici bir ekranla sonuçlanır. Bir opal üçüz bir çifte benzer, ancak üçüncü bir katmana, kubbeli berrak kuvars kapağına sahiptirveya plastik. Kapak yüksek bir cila alır ve opal için koruyucu bir tabaka görevi görür. Üst tabaka ayrıca, genellikle daha düşük bir örnek veya değerli opalin son derece ince bir bölümü olan opalın altındaki renk oyununu vurgulamak için bir büyüteç görevi görür. Üçlü opal daha yapay bir görünüme sahip olma eğilimindedir ve değerli taşlar olarak sınıflandırılmaz. Değerli opalın mücevher uygulamaları, esas olarak nispeten yüksek su içeriği ve çizilmeye yatkınlığı nedeniyle opalın ısıya duyarlılığı ile bir şekilde sınırlanabilir. [10] Modern parlatma teknikleri ile birleştirildiğinde, bir çiftli opal, fiyatın bir kısmında katı siyah veya kaya opaline benzer bir etki yaratabilir. Doublet opal, üçlü opallerden farklı olarak üst görünür ve dokunulabilir katman olarak orijinal opal’a sahip olma avantajına da sahiptir.
Ortak opal
Slovakya’dan beyaz ve mavi opal

Bir renk oyunu gösteren değerli taş çeşitlerinin yanı sıra, diğer yaygın opal türleri arasında süt opal, sütlü mavimsi ila yeşilimsi (bazen değerli taş kalitesi olabilir); reçineli bir parlaklık ile bal-sarı olan reçine opal; ahşaptaki organik malzemenin opal ile değiştirilmesinden kaynaklanan ahşap opal; [11] kahverengi veya gri menilit ; bazen Muller’ın camı olarak adlandırılan renksiz cam berraklığında bir opal olan hyalit ; silisli sinter olarak da adlandırılan gayzerit , kaplıcalar veya gayzerler etrafında birikmiş ; ve diatomlu toprak , birikimleridiyatom kabukları veya testleri. Ortak opal genellikle taştan puslu sütlü bulanık bir parlaklık verir. Olarak Gemoloji , bu optik etkisi kesinlikle olarak tanımlanır opalescence şeklidir adularescence .
Diğer opal çeşitleri
“Girasol” buraya yönlendiriyor. Amerikan ayçiçeği için Kudüs enginarına bakınız .
Opal aralıklarda yangının parlaklığı 1 ila 5 arasındadır (5 en parlaktır) [12]

Ateş opal, sarıdan turuncuya ve kırmızıya kadar sıcak vücut renkleri ile şeffaftan yarı saydam bir opaldir. Genellikle herhangi bir renk oyunu göstermese de, bazen bir taş parlak yeşil yanıp söner. Ateş opallerinin en ünlü kaynağı Meksika’daki Querétaro eyaletidir ; bu opallere genellikle Meksika ateş opalleri denir. Renk oyunu göstermeyen yangın opalleri bazen jöle opal olarak adlandırılır. Kesme ve cilalamaya izin verecek kadar zorsa, Meksika opalleri bazen riyolitik konak malzemelerinde kesilir. Bu tür Meksika opaline Cantera opal denir. Ayrıca, Meksika’dan Meksika su opal olarak adlandırılan bir tür opal, mavimsi veya altın iç bir parlaklık sergileyen renksiz bir opaldır. [13]

Opal Taşı Faydaları

Opal Taşı Faydaları

Girasol opal, bazen yanlış ve yanlış bir şekilde ateş opallerine atıfta bulunmak için kullanılan bir terimin yanı sıra Madagaskar’dan şeffaf veya yarı saydam tipte sütlü bir kuvars türü olup, düzgün kesildiğinde bir yıldız işareti veya yıldız etkisi gösterir. Bununla birlikte, gerçek girasol opal [13] , etrafındaki ışık kaynağını takip eden mavimsi bir parıltı veya parlaklık gösteren bir tür hyalit opaldır . Değerli opalde görüldüğü gibi bir renk oyunu değil, mikroskobik kapanımlardan bir etki. Meksika’dan geldiğinde bazen su opal olarak da adlandırılır. Bu tür opalın en önemli iki yeri Oregon ve Meksika’dır. [ alıntı gerekli ]

Perulu opal (mavi opal olarak da adlandırılır), Peru’da bulunan ve genellikle matlığı daha opak taşlara dahil etmek için kesilen yarı opaktan opak mavi-yeşil bir taştır. Bir renk oyunu görüntülemez. Mavi opal da gelir Oregon içinde Owyhee yanı itibaren, bölge Nevada etrafında Bakire Vadisi . [14]

Opal ayrıca diyatomlardan oluşur . Diyatomlar, öldüklerinde genellikle göllerin, koyların veya okyanusların dibinde katmanlar oluşturan bir alg türüdür. Hücre duvarları hidratlı silikon dioksitten oluşur, bu da onlara yapısal renklenme verir ve bu nedenle mikroskop altında bakıldığında küçük opallerin ortaya çıkmasını sağlar. Bu hücre duvarları veya “testler”, diyatomlu toprak için “taneler” oluşturur . Bu tortul kaya beyaz, opak ve kireçlidir. [15] Diatomit örneğin filtreleme ya da ince bir tanecik boyutuna ve çok gözenekli bir yapıya sahiptir çünkü adsorbe ve su emilimi arttırmak için bahçe gibi çok sayıda endüstriyel kullanım alanları vardır.
Tarih

Opal antik çağda nadir ve çok değerliydi. Avrupa’da, kraliyet ailesi tarafından ödüllendirilen bir mücevherdi. [16] [17] 19. yüzyılda Avustralya’da geniş mevduatların açılmasına kadar bilinen tek kaynak Slovakya’daki Roma sınırının ötesinde Červenica idi . [18] Opal, Avustralya’nın ulusal değerli taşıdır . [19]
Kaynaklar
Parlak opal Gönderen Yowah (Yowah Nut [20] ), Queensland
Boulder opal, Winton, Queensland yakınındaki Carisbrooke İstasyonu

Avustralya opalinin çoğu kez dünya değerli opal arzının% 95-97’sini, [21] [22] ise Güney Avustralya eyaletinin dünya arzının% 80’ini oluşturduğu belirtilmiştir. [23] Son veriler, dünya değerli opal arzının değişmiş olabileceğini düşündürmektedir. 2012 yılında Etiyopya opal üretiminin Birleşik Devletler Jeoloji Araştırması tarafından 14.000 kg (31.000 lb) olduğu tahmin edilmektedir. [24] Aynı dönemdeki (2012) USGS verileri, Avustralya opal üretiminin 41 milyon dolar olduğunu ortaya koymaktadır. [25]Ölçüm birimleri nedeniyle, Avustralya ve Etiyopya opal üretimini doğrudan karşılaştırmak mümkün değildir, ancak bu veriler ve diğerleri, Avustralya opal üretimi için verilen geleneksel yüzdelerin abartılabileceğini göstermektedir. [26] Yine de, USGS raporundaki verilerin geçerliliği Laurs ve ark. [ Değiştir ] ve Mesfin, [ değiştir ] (ile 2012 Etiyopya opal çıkış tahmin ettiği Wegal Tena ) sadece 750 kg (1.650 lb) olması.
Avustralya

Kasaba Coober Pedy içinde Güney Avustralya opal önemli bir kaynağıdır. Dünyanın en büyük ve en değerli mücevher opal ” Olympic Australis ” Ağustos 1956’da Coober Pedy’deki “Sekiz Mil” opal sahasında bulundu. 17.000 karat (3.4 kg; 7.5 lb) ağırlığında ve 11 inç (280 mm) uzunluğunda, 4 yüksekliğinde 3 ⁄  120 mm ( 4 inç) ve 4 genişlik 1 ⁄ 2  inç (110 mm). [27] Mintabie Opal Alan 250 km (160 mil) Coober Pedy km kristal opal nadir siyah opal büyük miktarlarda üretti hakkında bulunur. Yıllar boyunca, Coober Pedy opal olarak yurtdışına yanlış satıldı. Siyah opalın Avustralya’da bulunan en iyi örneklerden bazıları olduğu söyleniyor.

Güney Avustralya’daki Andamooka aynı zamanda matris opal, kristal opal ve siyah opal’ın büyük bir üreticisidir. Başka bir Avustralya kasabası olan Yeni Güney Galler’deki Lightning Ridge , ağırlıklı olarak koyu bir arka plan (renk oyununu gösteren koyu gri ila mavi-siyah) içeren siyah opalın ana kaynağıdır. Boulder opal, karanlık bir silisli demir taşı matrisindeki betonlar ve kırık dolgularından oluşur . Bu kadar kuzeyde Kynuna dan Batılı Queensland sporadik bulunursa Yowah ve Koroit güneyde. [28] En büyük miktarları Jundah ve Quilpie civarında bulunur .Güney Batı Queensland . Avustralya da opalized etti fosil dinozor Yeni Güney Galler kemikler dahil kalıntıları, [29] ve Güney Avustralya, [30] ve Güney Avustralya’da deniz yaratıkları. [31]
Etiyopya

Opal Taşı

Opal Taşı

Kuzey Afrika opalinin MÖ 4000 kadar erken dönemde alet yapmak için kullanıldığı bildirilmiş olsa da, Etiyopya’dan gem opal’in ilk yayınlanan raporu 1994’te Kuzey Shewa Eyaleti Menz Gishe Bölgesinde değerli opalın keşfi ile ortaya çıktı. [32] Çoğunlukla nodül formunda bulunan opal volkanik kökenlidir ve ağırlıklı olarak yıpranmış riyolit tabakalarında bulunmuştur . [33] Bu Shewa Eyaleti opal çoğunlukla koyu kahverengiydi ve çatlama eğilimi gösteriyordu. Bu nitelikler gem ticaretinde popülerliğini yitirdi. 2008 yılında, Etiyopya’nın Wollo Eyaletindeki Wegel Tena kasabası yakınlarındaki Shewa Eyaletinin yaklaşık 180 km kuzeyinde yeni bir opal depozit bulundu. Wollo Eyaleti opal, önceki Etiyopya opal bulgularından farklıydı, çünkü Avustralya ve Brezilya’nın tortul opellerine daha açık bir şekilde benziyordu, hafif bir arka plana sahipti ve genellikle canlı bir renk oyununa sahipti. [34] Wollo Eyaleti opal, daha yaygın olarak “Welo” veya “Wello” opal olarak adlandırılır, mücevher ticaretinde hakim Etiyopya opal haline gelmiştir. [35]
Mücevher sınıfı Etiyopya Welo değerli opal kolye
Virgin Valley, Nevada
Virgin Valley, Nevada, ABD’den çok renkli kaba opal numune

Etopya Opal Taşı

Etopya Opal Taşı

Kuzey Nevada’daki Humboldt County’deki Virgin Vadisi [36] opal alanları çok çeşitli değerli siyah, kristal, beyaz, ateş ve limon opalleri üretir. Siyah ateş opal Nevada’nın resmi değerli taşıdır. Değerli opalın çoğu kısmi ahşap değiştirme işlemidir. Değerli opal, bir yeraltı ufku veya bentonit bölgesi içinde yerinde bulunur ve “lode” birikimi olarak kabul edilir. Yerinde birikintilerden dışarı yıpranmış opaller alüvyaldir ve plaser birikintileri olarak kabul edilir . Miyosen- opalize dişler, kemikler, balıklar ve bir yılan başı bulundu. Opalın bir kısmı yüksek su içeriğine sahiptir ve kurutulduğunda kurumuş ve çatlayabilir. Virgin Vadisi’nin en büyük madenleri ünlü Rainbow Ridge, [37] Royal Peacock, [38] Bonanza, [39] Opal Queen, [40] ve WRT Stonetree / Black Beauty [41] mayınlarıdır. Smithsonian Enstitüsü’nde “Roebling opal” olarak bilinen en büyük cilasız siyah opal, [42] 1917’de Rainbow Ridge Madeninin tünellenmiş kısmından çıktı ve 2.585 karat (517.0 g; 18.24 oz) ağırlığındaydı. Smithsonian Enstitüsü’ndeki en büyük parlak siyah opalVirgin Valley’deki “Kara Tavuskuşu” olarak bilinen 160 karat (32 g; 1.1 oz) ağırlığındaki Royal Peacock opal madeninden geliyor. [43]
Meksika
Daha fazla bilgi edin
Bu bölüm gelmez alıntı herhangi kaynaklar .

Opal , Querétaro eyaletinde madencilik ve üretim merkezinin bulunduğu Meksika’nın merkezinde önemli miktarda ve çeşitlilikte ortaya çıkıyor . Bu bölgede opal yataklar esas olarak üç belediyenin dağ sıralarında bulunmaktadır: Colón , Tequisquiapan ve Ezequiel Montes . 1960’lı yıllardan 1970’lerin ortalarına kadar, Querétaro madenleri ağır madencilik yaptı. Bugünün opal madencileri, o zamanlar çok ateş ve renk oyunuyla kaliteli opaller bulmanın çok daha kolay olduğunu bildirirken, gem-kalite opallerin gelmesi ve yüzlerce ABD doları veya daha fazla komuta etmesi çok zor.

Querétaro’daki en eski maden Santa Maria del Iris’tir. Bu maden 1870 civarında açıldı ve o zamandan beri en az 28 kez yeniden açıldı. Şu anda Querétaro çevresindeki bölgelerde yaklaşık 100 maden var, ancak şimdi çoğu kapalı. En iyi opal kalitesi Santa Maria del Iris madeninden geldi ve onu La Hacienda la Esperanza, Fuentezuelas, La Carbonera ve La Trinidad izledi. Jalisco eyaletinde önemli mevduat 1950’lerin sonuna kadar keşfedilmedi.

2008’in sonlarında NASA , Mars’ta opal yatakları keşfettiğini açıkladı . [46]

MÜKEMMEL ETOPYA OPAL TAŞI TRİLANT KESİM 4.35 KARAT

GEMSTONE (DEĞERLİ TAŞLAR)
Etopya Welo Opal
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 4.35 KARAT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİK ÜCRETSİZ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOKTUR
 • ETOPYA
 • KDV DAHİL
 • MÜKEMMEL FASET TRİLANT KESİM
 • MULTİCOLOLUR ÇOK RENKLİ
 • WELO ETOPYA OPALİ
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Opal a, hidratlanmış amorf formu , silika (SiO 2 · n H 2 O) olması; su içeriği ağırlıkça% 3 ila% 21 arasında değişebilir, ancak genellikle% 6 ila% 10 arasındadır. Amorf karakteri nedeniyle, mineral olarak sınıflandırılan kristalin silika formlarının aksine, bir mineraloid olarak sınıflandırılır. Nispeten düşük bir sıcaklıkta birikir ve en yaygın olarak limonit , kumtaşı , riyolit , marn ve bazalt ile bulunan hemen hemen her tür kaya çatlaklarında ortaya çıkabilir .

Etopya Welo Opal

Etopya Welo Opal

Etiyopya Opal’ın Kısa Tarihi

Etiyopya’da çıkarılan değerli opal, 1994 yılında mücevher ve mücevher pazarına girmeye başladı. Bu opal, Shewa Eyaletinin kuzeyindeki Menz Gishe Bölgesinde yapılan bir keşiften kaynaklandı. Bu alandan opal, çok çeşitli vücut renklerinde ortaya çıkar. Opalın çoğu kahverengi, kırmızı veya turuncu bir gövde rengine sahiptir; ancak sarı, beyaz ve berrak gövde renkleri de bulunur.

Shewa Eyaleti opal, riyolit , tüf ve ignimbrit gibi tabakalı magmatik kayalarda bulunur . Bu opalın çoğunda çılgın problemler olsa da, istikrarlı malzeme mücevher ve mücevher pazarına girer. Bu opallere menşe yerlerinden sonra genellikle “Shewa opalleri” veya “Mezezo opalleri” denir.

Etiyopya’nın bugüne kadarki en önemli opal keşfi, 2008 yılında ülkenin kuzeyindeki Wollo eyaletindeki Wegel Tena kasabası yakınlarında yapıldı. Bu opal, açık, beyaz, sarı, turuncu veya kahverengi bir gövde renginden yanıp sönen canlı renklere sahip olabilir. Kuzey Shewa opalinden daha kararlıdır. Bu malzeme ticarette hızla “welo opal” olarak biliniyordu, ancak “wollo” ve “wello” isimlerine de rastlanıyor.

Welo opalın çoğu tabakalı volkanik kayaçların tek bir bölgesinden üretilir. Ana damar, bir kil tabanını örten bir metre kalınlığa kadar opalize edilmiş bir riyolitik ignimbrittir. Opal muhtemelen geçirimsiz kilin üzerinde biriken silika içeren sular olarak oluşmuştur. Silim jeli, ignimbritin gözenek boşluklarında çöktü ve daha sonra opal haline dönüştürüldü.

Dikiş, kısa yatay tünellerin opal madeni için kazıldığı dik vadi duvarları boyunca uzanır. Buradaki yeraltı madenciliği çok tehlikeli bir iştir, çünkü ignimbrit genellikle kırılır, kırılabilir ve zayıf bir şekilde lithifiye edilmiştir. Dikiş, çıkarıldığı vadi duvarları boyunca izlenebilir, ancak tam coğrafi kapsamı bilinmemektedir, çünkü opal taşıyan tabaka 350 metreye kadar tabakalı volkanik yataklarla kaplıdır. Bununla birlikte, mevduat birkaç kilometreden fazla uzayabilir ve mücevher kalitesinde opalın ana kaynağı olabilir. [1]

Üçüncü bir depozito 2013 yılında yine Wollo eyaletinde bulundu, ancak Wegel Tena bölgesinin yaklaşık 100 kilometre kuzeyinde bulundu. Bu birikintideki opalın çoğu yarı saydam gri ila siyah gövde rengine sahiptir. [3] Mineralize bir ignimbrit dikişinde oluşur. Dikiş, tabakalı volkanik kayaçların geniş bir dizisidir. 60 santimetreye kadar kalındır ve geçirimsiz bir kilin üzerindedir. Bu tortu da iyi tanımlanmamıştır, ancak dikiş dik vadi duvarları boyunca izlenebilir. Mevcut madencilik, dik yamaçlarda dikişin çıkıntısına açılan yatay tüneller ile.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL 4.35 MÜKEMMEL TRİLANT KESİM KARAT MULTİCOLOR ETOPYA ATEŞ OPAL TAŞI ÜZERİNDE GÖRDÜĞÜNÜZ RENK DOYUMUNU PARMAĞINIZDA GÖREBİLİRSİNİZ ; ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN EŞSİZ BİR PARÇA

925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ KOLYE VEYA YÜZÜK TARAFIMIZCA ÜCRETSİZ YAPILACAKTIR;

Öğe Adı Doğal ETOPYA  Ateş Opal 
  TRİLANT FASET KESİM şekil 
    Boyut 14.70 x 16.40 x 6.90 mm 
    Ağırlık: 4.35 Cts 
    Renk : Çok renkli 
   Berraklık :  VS (Çok ŞEFFAF )
   Menşei Etiyopya 
   IŞILTI : En Yanıp sönen 
    sertlik : 5.5
değerli ateş opal

Değerli ateş opal: Wollo Eyaletinden üretilen opalın bir kısmı turuncu, sarı veya kırmızımsı bir vücut rengine ve renk oyununa sahiptir. Turuncu, sarı veya kırmızımsı gövde rengi bir ateş opalinin tanımını karşılar ve renk oyunu değerli bir opalın tanımını karşılar . Bu kriterlerin her ikisini de karşılayan bu opallere “değerli ateş opalleri” denebilir.
Welo “Değerli Ateş Opalleri”

Opal Taşı

Opal Taşı

Wollo Eyaletinden üretilen opalın büyük bir kısmı turuncu, sarı veya kırmızımsı gövde rengine ve renk oyununa sahiptir. Turuncu, sarı veya kırmızımsı gövde rengi bir ateş opalinin tanımını karşılar ve renk oyunu değerli bir opalın tanımını karşılar . Her iki kriteri de karşılayan bu opallere “değerli ateş opalleri” denebilir.

Ekteki görüntüdeki turuncu gövde rengi opal, bu “değerli ateş opallerinden” birine bir örnektir. Turuncu bir gövde rengine sahiptir ve ışıkta oynatılırsa, elektrikli yeşil ve mor arasında yanıp sönen bir renk oyununa sahiptir. Etiyopya opalının güzel bir örneğidir.

Bu tip opal, şu anda Wollo Eyaletinden çıkan üretimde oldukça boldur. Burada gösterilen örnek gibi saydamdır ve bir boncuk, kabaşon veya yönlü taş içindeki derin renk oynamanın görünür olmasını sağlar.
Etiyopya opal

Etiyopya opal: Etiyopya’nın Shewa Eyaletinden gelen koyu gövde rengi opal nodülü. Elade53 tarafından kamu malı görüntü.
Hidrofan Opalleri

Etiyopya’da çıkarılan opallerin çoğu, özellikle Welo yataklarından, hidrofoal opallerdir. “Hidrofan” suyu emme özelliğine sahip gözenekli bir opal için kullanılan bir isimdir. Su emilimine genellikle renkte veya saydamlıkta bir değişiklik eşlik eder. Bu opaller, gözenekliliklerinden ötürü tipik olarak diğer opal tiplerinden daha düşük özgül ağırlığa sahiptir. Bu opellerin bazıları,% 15’e kadar bir ağırlık artışı üretmek için yeterli suyu emebilir.

Etiyopyalı opallerin hidroforan özelliği bazen dayanıklılık sorunlarına neden olur. Suyun emilmesi çatlamaya neden olabilir. Bu nedenle, hidrofan opal sahipleri onu suya batırmaktan kaçınmalıdır. [2] Suyu anında emmezler. Opal’ın önemli miktarda suyu emmesi birkaç saat sürebilir. Hidropan opal kurumaya bırakılırsa susuz kalır ve susuzlaştırma birkaç gün ila birkaç hafta arasında gerçekleşebilir. Susuzlaştırma işleminden sonra, opal su emilmeden önceki görünüm ve özelliklere sahip olacaktır.

Bu opellerin hidrofan özellikleri, kaba veya kesilmiş opalleri incelerken ve satın alırken önemli hususlardır. Stabiliteleri, görünümleri ve ağırlıkları suya batırılarak değiştirilebilir.

Ortak Kaba Opal

İki geniş opal sınıfı vardır: değerli ve yaygın. Değerli opal, renk oynatma ( yanardönerlik ) görüntüler, ortak opal göstermez. [4] Renk oyunu “beyaz ışığa dönüştükleri için belirli minerallerden renkli ışık parlamasıyla sonuçlanan sahte bir kromatik optik etki” olarak tanımlanır. [5] Kıymetli opalın iç yapısı ışığın kırılmasına ve renk oynamasına neden olur . Oluşturulduğu koşullara bağlı olarak, opal şeffaf, yarı saydam veya opak olabilir ve arka plan rengi beyaz, siyah veya görsel spektrumun hemen hemen her rengi olabilir. Siyah opal en nadir olarak kabul edilirken, beyaz, gri ve yeşil en yaygın olanıdır.
içindekiler
Değerli opal
Değerli opal, düzenli, yakından paketlenmiş düzlemlerde düzenlenmiş silikon dioksit moleküllerinin kürelerinden oluşur. (İdealleştirilmiş diyagram)
Görünür spektrumun neredeyse her rengini ifade eden Coober Pedy, Güney Avustralya’dan çok renkli kaba kristal opal
İktiyoz omurgasının yerini alan değerli opal ; teşhir örneği, Güney Avustralya Müzesi

Değerli opal, iç renklerin değişken bir etkileşimini gösterir ve bir mineraloid olmasına rağmen, bir iç yapıya sahiptir. Mikroskobik ölçeklerde, değerli opal, altıgen veya kübik bir yakın paketlenmiş kafes içinde yaklaşık 150 ila 300 nm çapında silika kürelerinden oluşur  . 1960’ların ortalarında [6] [7] JV Sanders tarafından bu sıralı silika kürelerin opalın mikro yapısından geçen ışığın parazitine ve kırınmasına neden olarak iç renkleri ürettikleri gösterilmiştir . [8] Boyutların düzenliliği ve bu kürelerin ambalajlanması değerli opalın kalitesini belirler. Düzenli olarak paketlenmiş küre düzlemleri arasındaki mesafenin görünür ışığın bir bileşeninin dalga boyunun yaklaşık yarısı olduğu durumlarda, bu dalga boyunun ışığı yığılmış düzlemlerin yarattığı ızgaradan kırınmaya maruz kalabilir . Gözlemlenen renkler, düzlemler arasındaki boşluk ve düzlemlerin gelen ışığa göre yönlendirilmesiyle belirlenir. Süreç Bragg’in kırınım yasası ile açıklanabilir .

Opal Taşı Özellikleri

Opal Taşı Özellikleri

Görünür ışık opalın büyük kalınlıklarından geçemez. Bu, bir fotonik kristal içindeki optik bant boşluğunun temelidir . Opallerin görünür ışık için fotonik kristaller olduğu fikri 1995 yılında Vasily Astratov’un grubu tarafından ifade edildi . [9] Buna ek olarak, Mikro çatlaklar ikinci silika ile doldurulmuş olabilir ve ince meydana lameller katılaşma esnasında opal içinde. Opalescence terimi , gemolojide renk oyunu olarak adlandırılan bu eşsiz ve güzel fenomeni tanımlamak için yaygın olarak kullanılır . Gemolojide, opalescence, renk oyunu göstermeyen yaygın veya potch opalın puslu sütlü bulanık parlaklığına uygulanır .Opalescence bir çeşit adularesanstır .

İçin taş kullanımı, en opal kesip bir oluşturacak şekilde parlatılır Cabochon . “Katı” opal, tamamen değerli opalden oluşan cilalı taşları ifade eder. “Katı” üretmek için çok ince olan opaller, çekici taşlar oluşturmak için diğer malzemelerle birleştirilebilir. Bir opal çift , koyu renkli bir malzeme tabakası, en yaygın olarak demir taşı, koyu veya siyah ortak opal (potch), oniks veya obsidiyen ile desteklenen nispeten ince bir değerli opal tabakasından oluşur. Daha koyu arka plan renk oynamayı vurgular ve daha hafif bir çukurdan daha çekici bir ekranla sonuçlanır. Bir opal üçüz bir çifte benzer, ancak üçüncü bir katmana, kubbeli berrak kuvars kapağına sahiptirveya plastik. Kapak yüksek bir cila alır ve opal için koruyucu bir tabaka görevi görür. Üst tabaka ayrıca, genellikle daha düşük bir örnek veya değerli opalin son derece ince bir bölümü olan opalın altındaki renk oyununu vurgulamak için bir büyüteç görevi görür. Üçlü opal daha yapay bir görünüme sahip olma eğilimindedir ve değerli taşlar olarak sınıflandırılmaz. Değerli opalın mücevher uygulamaları, esas olarak nispeten yüksek su içeriği ve çizilmeye yatkınlığı nedeniyle opalın ısıya duyarlılığı ile bir şekilde sınırlanabilir. [10] Modern parlatma teknikleri ile birleştirildiğinde, bir çiftli opal, fiyatın bir kısmında katı siyah veya kaya opaline benzer bir etki yaratabilir. Doublet opal, üçlü opallerden farklı olarak üst görünür ve dokunulabilir katman olarak orijinal opal’a sahip olma avantajına da sahiptir.
Ortak opal
Slovakya’dan beyaz ve mavi opal

Bir renk oyunu gösteren değerli taş çeşitlerinin yanı sıra, diğer yaygın opal türleri arasında süt opal, sütlü mavimsi ila yeşilimsi (bazen değerli taş kalitesi olabilir); reçineli bir parlaklık ile bal-sarı olan reçine opal; ahşaptaki organik malzemenin opal ile değiştirilmesinden kaynaklanan ahşap opal; [11] kahverengi veya gri menilit ; bazen Muller’ın camı olarak adlandırılan renksiz cam berraklığında bir opal olan hyalit ; silisli sinter olarak da adlandırılan gayzerit , kaplıcalar veya gayzerler etrafında birikmiş ; ve diatomlu toprak , birikimleridiyatom kabukları veya testleri. Ortak opal genellikle taştan puslu sütlü bulanık bir parlaklık verir. Olarak Gemoloji , bu optik etkisi kesinlikle olarak tanımlanır opalescence şeklidir adularescence .
Diğer opal çeşitleri
“Girasol” buraya yönlendiriyor. Amerikan ayçiçeği için Kudüs enginarına bakınız .
Opal aralıklarda yangının parlaklığı 1 ila 5 arasındadır (5 en parlaktır) [12]

Ateş opal, sarıdan turuncuya ve kırmızıya kadar sıcak vücut renkleri ile şeffaftan yarı saydam bir opaldir. Genellikle herhangi bir renk oyunu göstermese de, bazen bir taş parlak yeşil yanıp söner. Ateş opallerinin en ünlü kaynağı Meksika’daki Querétaro eyaletidir ; bu opallere genellikle Meksika ateş opalleri denir. Renk oyunu göstermeyen yangın opalleri bazen jöle opal olarak adlandırılır. Kesme ve cilalamaya izin verecek kadar zorsa, Meksika opalleri bazen riyolitik konak malzemelerinde kesilir. Bu tür Meksika opaline Cantera opal denir. Ayrıca, Meksika’dan Meksika su opal olarak adlandırılan bir tür opal, mavimsi veya altın iç bir parlaklık sergileyen renksiz bir opaldır. [13]

Opal Taşı Faydaları

Opal Taşı Faydaları

Girasol opal, bazen yanlış ve yanlış bir şekilde ateş opallerine atıfta bulunmak için kullanılan bir terimin yanı sıra Madagaskar’dan şeffaf veya yarı saydam tipte sütlü bir kuvars türü olup, düzgün kesildiğinde bir yıldız işareti veya yıldız etkisi gösterir. Bununla birlikte, gerçek girasol opal [13] , etrafındaki ışık kaynağını takip eden mavimsi bir parıltı veya parlaklık gösteren bir tür hyalit opaldır . Değerli opalde görüldüğü gibi bir renk oyunu değil, mikroskobik kapanımlardan bir etki. Meksika’dan geldiğinde bazen su opal olarak da adlandırılır. Bu tür opalın en önemli iki yeri Oregon ve Meksika’dır. [ alıntı gerekli ]

Perulu opal (mavi opal olarak da adlandırılır), Peru’da bulunan ve genellikle matlığı daha opak taşlara dahil etmek için kesilen yarı opaktan opak mavi-yeşil bir taştır. Bir renk oyunu görüntülemez. Mavi opal da gelir Oregon içinde Owyhee yanı itibaren, bölge Nevada etrafında Bakire Vadisi . [14]

Opal ayrıca diyatomlardan oluşur . Diyatomlar, öldüklerinde genellikle göllerin, koyların veya okyanusların dibinde katmanlar oluşturan bir alg türüdür. Hücre duvarları hidratlı silikon dioksitten oluşur, bu da onlara yapısal renklenme verir ve bu nedenle mikroskop altında bakıldığında küçük opallerin ortaya çıkmasını sağlar. Bu hücre duvarları veya “testler”, diyatomlu toprak için “taneler” oluşturur . Bu tortul kaya beyaz, opak ve kireçlidir. [15] Diatomit örneğin filtreleme ya da ince bir tanecik boyutuna ve çok gözenekli bir yapıya sahiptir çünkü adsorbe ve su emilimi arttırmak için bahçe gibi çok sayıda endüstriyel kullanım alanları vardır.
Tarih

Opal antik çağda nadir ve çok değerliydi. Avrupa’da, kraliyet ailesi tarafından ödüllendirilen bir mücevherdi. [16] [17] 19. yüzyılda Avustralya’da geniş mevduatların açılmasına kadar bilinen tek kaynak Slovakya’daki Roma sınırının ötesinde Červenica idi . [18] Opal, Avustralya’nın ulusal değerli taşıdır . [19]
Kaynaklar
Parlak opal Gönderen Yowah (Yowah Nut [20] ), Queensland
Boulder opal, Winton, Queensland yakınındaki Carisbrooke İstasyonu

Avustralya opalinin çoğu kez dünya değerli opal arzının% 95-97’sini, [21] [22] ise Güney Avustralya eyaletinin dünya arzının% 80’ini oluşturduğu belirtilmiştir. [23] Son veriler, dünya değerli opal arzının değişmiş olabileceğini düşündürmektedir. 2012 yılında Etiyopya opal üretiminin Birleşik Devletler Jeoloji Araştırması tarafından 14.000 kg (31.000 lb) olduğu tahmin edilmektedir. [24] Aynı dönemdeki (2012) USGS verileri, Avustralya opal üretiminin 41 milyon dolar olduğunu ortaya koymaktadır. [25]Ölçüm birimleri nedeniyle, Avustralya ve Etiyopya opal üretimini doğrudan karşılaştırmak mümkün değildir, ancak bu veriler ve diğerleri, Avustralya opal üretimi için verilen geleneksel yüzdelerin abartılabileceğini göstermektedir. [26] Yine de, USGS raporundaki verilerin geçerliliği Laurs ve ark. [ Değiştir ] ve Mesfin, [ değiştir ] (ile 2012 Etiyopya opal çıkış tahmin ettiği Wegal Tena ) sadece 750 kg (1.650 lb) olması.
Avustralya

Kasaba Coober Pedy içinde Güney Avustralya opal önemli bir kaynağıdır. Dünyanın en büyük ve en değerli mücevher opal ” Olympic Australis ” Ağustos 1956’da Coober Pedy’deki “Sekiz Mil” opal sahasında bulundu. 17.000 karat (3.4 kg; 7.5 lb) ağırlığında ve 11 inç (280 mm) uzunluğunda, 4 yüksekliğinde 3 ⁄  120 mm ( 4 inç) ve 4 genişlik 1 ⁄ 2  inç (110 mm). [27] Mintabie Opal Alan 250 km (160 mil) Coober Pedy km kristal opal nadir siyah opal büyük miktarlarda üretti hakkında bulunur. Yıllar boyunca, Coober Pedy opal olarak yurtdışına yanlış satıldı. Siyah opalın Avustralya’da bulunan en iyi örneklerden bazıları olduğu söyleniyor.

Güney Avustralya’daki Andamooka aynı zamanda matris opal, kristal opal ve siyah opal’ın büyük bir üreticisidir. Başka bir Avustralya kasabası olan Yeni Güney Galler’deki Lightning Ridge , ağırlıklı olarak koyu bir arka plan (renk oyununu gösteren koyu gri ila mavi-siyah) içeren siyah opalın ana kaynağıdır. Boulder opal, karanlık bir silisli demir taşı matrisindeki betonlar ve kırık dolgularından oluşur . Bu kadar kuzeyde Kynuna dan Batılı Queensland sporadik bulunursa Yowah ve Koroit güneyde. [28] En büyük miktarları Jundah ve Quilpie civarında bulunur .Güney Batı Queensland . Avustralya da opalized etti fosil dinozor Yeni Güney Galler kemikler dahil kalıntıları, [29] ve Güney Avustralya, [30] ve Güney Avustralya’da deniz yaratıkları. [31]
Etiyopya

Opal Taşı

Opal Taşı

Kuzey Afrika opalinin MÖ 4000 kadar erken dönemde alet yapmak için kullanıldığı bildirilmiş olsa da, Etiyopya’dan gem opal’in ilk yayınlanan raporu 1994’te Kuzey Shewa Eyaleti Menz Gishe Bölgesinde değerli opalın keşfi ile ortaya çıktı. [32] Çoğunlukla nodül formunda bulunan opal volkanik kökenlidir ve ağırlıklı olarak yıpranmış riyolit tabakalarında bulunmuştur . [33] Bu Shewa Eyaleti opal çoğunlukla koyu kahverengiydi ve çatlama eğilimi gösteriyordu. Bu nitelikler gem ticaretinde popülerliğini yitirdi. 2008 yılında, Etiyopya’nın Wollo Eyaletindeki Wegel Tena kasabası yakınlarındaki Shewa Eyaletinin yaklaşık 180 km kuzeyinde yeni bir opal depozit bulundu. Wollo Eyaleti opal, önceki Etiyopya opal bulgularından farklıydı, çünkü Avustralya ve Brezilya’nın tortul opellerine daha açık bir şekilde benziyordu, hafif bir arka plana sahipti ve genellikle canlı bir renk oyununa sahipti. [34] Wollo Eyaleti opal, daha yaygın olarak “Welo” veya “Wello” opal olarak adlandırılır, mücevher ticaretinde hakim Etiyopya opal haline gelmiştir. [35]
Mücevher sınıfı Etiyopya Welo değerli opal kolye
Virgin Valley, Nevada
Virgin Valley, Nevada, ABD’den çok renkli kaba opal numune

Etopya Opal Taşı

Etopya Opal Taşı

Kuzey Nevada’daki Humboldt County’deki Virgin Vadisi [36] opal alanları çok çeşitli değerli siyah, kristal, beyaz, ateş ve limon opalleri üretir. Siyah ateş opal Nevada’nın resmi değerli taşıdır. Değerli opalın çoğu kısmi ahşap değiştirme işlemidir. Değerli opal, bir yeraltı ufku veya bentonit bölgesi içinde yerinde bulunur ve “lode” birikimi olarak kabul edilir. Yerinde birikintilerden dışarı yıpranmış opaller alüvyaldir ve plaser birikintileri olarak kabul edilir . Miyosen- opalize dişler, kemikler, balıklar ve bir yılan başı bulundu. Opalın bir kısmı yüksek su içeriğine sahiptir ve kurutulduğunda kurumuş ve çatlayabilir. Virgin Vadisi’nin en büyük madenleri ünlü Rainbow Ridge, [37] Royal Peacock, [38] Bonanza, [39] Opal Queen, [40] ve WRT Stonetree / Black Beauty [41] mayınlarıdır. Smithsonian Enstitüsü’nde “Roebling opal” olarak bilinen en büyük cilasız siyah opal, [42] 1917’de Rainbow Ridge Madeninin tünellenmiş kısmından çıktı ve 2.585 karat (517.0 g; 18.24 oz) ağırlığındaydı. Smithsonian Enstitüsü’ndeki en büyük parlak siyah opalVirgin Valley’deki “Kara Tavuskuşu” olarak bilinen 160 karat (32 g; 1.1 oz) ağırlığındaki Royal Peacock opal madeninden geliyor. [43]
Meksika
Daha fazla bilgi edin
Bu bölüm gelmez alıntı herhangi kaynaklar .

Opal , Querétaro eyaletinde madencilik ve üretim merkezinin bulunduğu Meksika’nın merkezinde önemli miktarda ve çeşitlilikte ortaya çıkıyor . Bu bölgede opal yataklar esas olarak üç belediyenin dağ sıralarında bulunmaktadır: Colón , Tequisquiapan ve Ezequiel Montes . 1960’lı yıllardan 1970’lerin ortalarına kadar, Querétaro madenleri ağır madencilik yaptı. Bugünün opal madencileri, o zamanlar çok ateş ve renk oyunuyla kaliteli opaller bulmanın çok daha kolay olduğunu bildirirken, gem-kalite opallerin gelmesi ve yüzlerce ABD doları veya daha fazla komuta etmesi çok zor.

Querétaro’daki en eski maden Santa Maria del Iris’tir. Bu maden 1870 civarında açıldı ve o zamandan beri en az 28 kez yeniden açıldı. Şu anda Querétaro çevresindeki bölgelerde yaklaşık 100 maden var, ancak şimdi çoğu kapalı. En iyi opal kalitesi Santa Maria del Iris madeninden geldi ve onu La Hacienda la Esperanza, Fuentezuelas, La Carbonera ve La Trinidad izledi. Jalisco eyaletinde önemli mevduat 1950’lerin sonuna kadar keşfedilmedi.

2008’in sonlarında NASA , Mars’ta opal yatakları keşfettiğini açıkladı . [46]