OTANT�K TA�

DOĞAL FİRUZE (TURKUAZ) TAŞI KOLYE

ÖZEL ÜRÜNLER
FİRUZE TAŞI KOLYE
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 29.45 KARAT
 • 9 GR
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİİLİĞİ
 • A KALİTE RENK DOYUMU
 • AYNI GÜN KARGO
 • GÖK MAVİSİ
 • İRAN
 • İRAN NİŞABUR FİRUZESİ
 • KDV DAHİL

Firuze, mavi, mavimsi yeşil, yeşil ve sarımsı yeşilin güzel renk tonlarında oluşan opak bir mineraldir . Binlerce yıldır

Firuze Turkuaz Taş Kolye

Firuze Turkuaz Taş Kolye

bir değerli taş olarak değer kazanmıştır. Afrika, Asya, Güney Amerika ve Kuzey Amerika’nın birbirinden kopuk izniyle, değerli taşlar, kakmalar ve küçük heykeller üretmek için tercih edilen turkuaz renklerinden biri oldu.

Kimyasal olarak, turkuaz, bakır ve alüminyumun (CuAl6 (PO4) 4 (OH) 8.5H2) bir hidrofosfattır. Tek önemli kullanımı mücevher ve süs eşyaları imal etmektir. Bununla birlikte, bu kullanımda son derece popüler – İngiliz dili “turkuaz” kelimesini taşa benzeyen mavi-yeşil bir renk olarak kullandı. Çok az mineralin çok iyi tanınmış, karakteristik özelliklere sahip bir renge sahip olması ve mineralin adının o kadar yaygın biçimde kullanıldığı çok etkileyicidir. Altın , gümüş ve bakırdan sadece üç tane mineral, turkuazdan çok ortak bir dille kullanılan bir renge sahiptir.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ %100 DOĞAL İRAN NİŞABUR FİRUZE (TURKUAZ) TAŞI KOLYE 29.45 KARAT ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN ÇOK GÜZEL VE ANLAMLI BİR HEDİYE OLARAK DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ

Turquoise cabochons: Çeşitli yerlerden turkuaz renkli kabo koleksiyonu. Üst sıradaki soldan sağa: Çin’den siyah matristen yeşilimsi mavi, turkuaz renkli bir kabakon; Arizona’nın Uyuyan Güzel Madenlerinden bir gözyaşı şeklinde, biraz yeşilimsi mavi, turkuaz renkli bir cabochon; ve Kazakistan’daki Altyn-Tyube Madeninden çikolatalı kahverengi matrisli iki gök mavisi turkuaz kabo. Orta satırda: Arizona’daki Kingman Madenlerinden küçük, gök mavisi turkuaz bir kabarcık; ve Arizona Uyku Güzellik Madeninden iki küçük yuvarlak gök mavisi kabo sopası. Alt satırda: Nevada’daki bilinmeyen madenlerden gelen siyah matrisli iki küçük cabochon; Nevada’daki Newlanders Madeni’nden siyah matristen hafif yeşilimsi mavi turkuaz ile gözyaşı şeklinde bir kabarcık; ve Nevada # 8 madeninin kırmızımsı kahverengi matristeki hafif yeşilimsi mavi turkuazın dikdörtgen bir kabo kolonu.

Turkuaz Renkleri
Mavi mineraller nadirdir ve bu yüzden turkuaz, taş piyasasında dikkatleri üzerine çekmektedir. Turkuazın en cazip rengi gökyüzü mavisidir ya da robin’in yumurta mavisidir. Bazı insanlar, şu anda Irak olarak bilinen bölgede üretilen ünlü yüksek kaliteli materyali “Pers maviliği” olarak uygunsuz biçimde tarif ediyor. Bir mücevher materyali olan bir coğrafi adı kullanmak, sadece o mevkide maden çıkarıldığında yapılmalıdır.

Firuze Taşı Kolye

Firuze Taşı Kolye

Maviden sonra, mavimsi yeşil taşlar tercih edilir, yeşil ve sarımsı yeşil malzeme daha az arzu edilir. Güzel bir mavi renkten ayrılma, turkuaz yapıda alüminyumun yerini alan az miktarda demirden kaynaklanır. Demir, bolluğuna oranla turkuazın yeşil bir tonunu verir. Turkuaz, özellikle daha gözenekli çeşitler, uzun süre güneş ışığına, ısıya, kozmetik, ter ve vücut yağı maruziyetiyle renk değişebilir.

Bazı turkuazlar, materyalin içinde siyah veya kahverengi örümcek dokuma veya yamalar gibi görünen ana kayaçın (matris olarak bilinir) kapanımları içerir. Çoğu kesici, matrisi dışlayan taşlar üretmeye çalışır, ancak bazen taşın yoluyla bu kadar düzgün ya da ince dağıtılır ve kaçınılması mümkün değildir. Turkuvaz takılar satın alan bazı insanlar, matrisi taş içinde görmekten hoşlanırlar fakat genel bir kural olarak ağır matrisli turkuaz daha az arzu edilir.

Bazı turkuaz lokaliteleri karakteristik bir renk ve görünüme sahip materyal üretir. Örneğin, Uyku Güzellik Madeni matrisi bulunmayan açık mavi turkuazıyla biliniyor. Kingman Madeni’ndeki turkuazın büyük kısmı, siyah matris örümcek ağı ile parlak mavi renktedir. Morenci Madeni matristeki pirit ile koyu mavi turkuaz rengi üretir. Bisbee turkuazının çoğu çikolatalı kahverengi matristen parlak mavi bir renge sahiptir. Turkuaz bilen insanlar, taşı belirli bir madende doğru şekilde ilişkilendirirler, ancak her zaman değil.

Turkuaz kabochons
Turquoise cabochons: Çeşitli renk ve matris göstererek dünyanın birçok yerinde turkuaz kaboomonlar. Görüntü ©

Turkuaz Bulunması
Turkuaz, iyi oluşturulmuş kristallerde nadiren bulunur. Bunun yerine genellikle mikro kristallerin bir toplamıdır. Mikrokristaller birbirine sıkıca dizildiğinde, turkuaz daha düşük gözeneklilik, daha fazla dayanıklılık ve daha parlak bir cila haline getirir. Bu parlaklık, “vitröz” ya da “camsı” olmamalıdır. Bunun yerine birçok kişi bunu “mumlu” ya da “subvitreous” olarak tanımlıyor. Gözenekli turkuaz bazen eritilmiş balmumu içine batırarak veya özelliklerini geliştirmek için bir polimerle emprenye ederek işlenir.

Doğal Firuze Taşı

Doğal Firuze Taşı

Turkuaz, kurak iklimlerde en iyi sonucu verir ve turkuaz kaynakları coğrafyasını belirler. Dünyanın turkuaz renginin çoğu şu anda güneybatı Birleşik Devletler, Çin, Şili, Mısır, İran ve Meksika’da üretilmektedir.

Bu bölgelerde yağış, toprak ve kaya yoluyla aşağı doğru sızar, az miktarda bakır çözülür. Bu su daha sonra buharlaştığında, bakır alüminyum ve fosfor ile birleşerek yüzey altı kırıkların duvarlarına az miktarda turkuaz saracaktır.

Turkuaz, bu sularla temas halindeki kayayı da değiştirebilir. Değiştirme işlemi tamamlanırsa, katı bir turkuaz kütlesi oluşur. Değiştirme işlemi daha az tamamlandığında, ev sahibi kayaç, turkuazın içinde “matris” olarak görünecektir. Matris, taş içinde “örümcek ağ”, “yamalı” tasarım veya başka bir model oluşturabilir.

Turkuvazın Fiziksel Özellikleri
Kimyasal Sınıflama    Fosfat
Renk    Gökyüzü mavisi (bir taş olarak en çok istenen), mavi, mavimsi yeşil, yeşil, sarımsı yeşil; genellikle kahverengi veya siyah matrisli, örümcek dokumalı veya arka plan rengindedir.
Meç    Mavimsi beyazdan yeşilimsi beyaza
parıltı    Waxy’den subvitreous’a
diaphaneity    Opak
yarılma    Mükemmel, ancak çoğu numunenin küçük tane boyutu nedeniyle nadiren görülür
Mohs Sertliği    5 ila 6 (gözeneklilik yüzünden çoğunlukla daha düşüktür)
Spesifik yer çekimi    2,6 ila 2,9 (porozite ve matris nedeniyle değişkendir)
Teşhis Özellikleri    Renk, kırma indeksi
Kimyasal bileşim    CuAl6 (PO4) 4 (OH) 8.4H20
Kristal Sistemi    triklinik
Kullanımları    Değerli taş, küçük heykeller, dekoratif taşlar

Turkuaz Mineralleri Grubu
Turquoise grubu, benzer kimyasal bileşim ve yapıya sahip beş triklinik mineralden oluşur. Turkuaz, aheyiit, kalkopiridit, faustit ve planerit dahildir. Onların kompozisyonları aşağıda listelenmiştir.

Tukuaz Taşı Kolye

Tukuaz Taşı Kolye

Turkuaz Grubu Mineralleri
Mineral    Kimyasal bileşim
Turkuaz    CuAl6 (PO4) 4 (OH) 8.4H20
Aheylite    (Fe, Zn) Al6 (PO4) 4 (OH) 8.4H20
Kalkosiderit    Cu (FeAl) 6 (PO4) 4 (OH) 8.4H20
Faustite    (Zn, Cu) Al6 (PO4) 4 (OH) 8.4H20
Planerite    Al6 (PO4) 2 (OH) 8.4H20
Bütün bu mineraller turkuazdan çok daha az yaygındır ve kalsidonit takı veya kollektör taşı olarak görülen tek şeydir.

Turkuaz boncuklar
Turkuaz boncuklar: Yeni Meksika’daki Chaco Kanyonu Ulusal Tarih Parkı’ndaki Ancestral Puebloan (Anasazi) turkuaz boncuklarından oluşan bir koleksiyon. Bu parçalar yaklaşık 1050-1100 CE tarihlidir ve eski Chacoan boncuk ve kakma endüstrisinde kullanılan tipik malzemeleri göstermektedir. Milli Park Servisi’nden Public domain görüntüsü.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Turkuaz
Amerika Birleşik Devletleri’ndeki turkuaz üretimin çoğu kurak güneybatıda bulunuyor ve bu üretimin büyük bir kısmı bakır yatağında ya da çevresinde bulunuyor. Arizona , New Mexico ve Nevada , önde gelen turkuaz üreten devletin yerini tuttu. New Mexico 1920’li yıllara kadar bu pozisyonda kaldı; Nevada, 1980’li yıllara kadar bu görevde kaldı ve Arizona halen önde gelen bir devlet. California, Colorado, Utah, Texas ve Arkansas’da önemli miktarda turkuaz üretildi.

Turkuvazın çoğu bakır üretiminin bir yan ürünüdür. Geniş open-pit bakır madenleri, turkuazın oluştuğu sığ kaya birimleri boyunca kazılıyor. Turkuazla karşılaşıldığında, maddenin miktarı ve kalitesi değerlendirilir ve garanti edilirse, mücevher malzemesini kurtarmak için geçici bir gayret yapılır. Turkuvazın değeri madencilik faaliyetini bozmaya değiyorsa, mayın dökülecek. Madencilik bakır şirket çalışanları tarafından yapılabilir, ancak iş çoğunlukla turkuazın içine girebilen ve hızlı bir şekilde iyileşen sözleşmeli madencilere verilir.

İran Nişabur Firuze Taşı

İran Nişabur Firuze Taşı

Turkuaz kuyumcu
Turkuaz mücevherat: Gümüş ve turkuaz ile yapılan Navajo bilezikler. Silverborders görüntüsü, burada Creative Commons lisansıyla kullanılır .

Turkuaz Mücevher ve Sanat
Turkuazın mücevheratta veya süslemelerde kullanıldığı en eski kayıt Mısır’dandır. Orada, 6000 yıldan fazla kraliyet mezarlarında turkuaz bulundu. Yaklaşık 4000 yıl önce, İran’daki madenciler, “gökyüzü mavisi” veya “robin yumurtası mavisi” renkleriyle mavi renkte çeşitli turkuaz üretti. Bu materyal, Asya’da ve Avrupa’da çok popüler ve işlem görüyordu. Bu, “Persian Blue” rengi teriminin kaynağıdır.

Kuzey Amerika’da turkuazın bilinen en eski kullanımı, taşın 2000 yıl önce kullanıldığı New Mexico’daki Chaco Kanyonu alanında idi. Eski sanatçılar, boncuk, kolye, kakma işi ve küçük heykeller üretti.

Kaba turkuaz ve turkuaz cisimler yerli Amerikalılar tarafından büyük beğeni toplayarak geniş çaplı işlem gördüler. Bu, Kuzey Amerika turkuazını güneybatı boyunca ve Güney Amerika’ya yaytı. Bu erken Amerikan Yerli takı tasarımları basitti ve turkuaz metal bulgularına göre ayarlanmadı.

1800’lerin sonunda, Yerli Amerikalı sanatçılar mücevher yapmak için madeni paralı gümüş kullanmaya başladılar. Bu eser bugün popüler olan kızılderili takılarının turkuaz ve gümüş rengi tarzlarına dönüştü.

Turkuvaz ve turkuaz renkli takıya olan talep zamanla yükselir ve düşer. Birleşik Devletlerde, 1970’lerde başlayan ve 1980’lerde azalan talep artışı oldu. Turkuaz kuyumculuk talebi, turkuaz madenciliği ve Yerli Amerikalı sanatçıların turkuvazı yerel kültürün ayırt edici bir parçası haline getirdiği güneybatı eyaletlerinde daima en yüksek seviyededir.

kompozit turkuaz
Kompozit turkuaz: Bu küpeler kompozit turkuaz ile yapılır. Onlara parlak bir renk vermek için boya eklendi ve “matris” e metalik bir flaş vermek için malzemeler eklendi.

Doğal Turkuaz ve Turkuaz Tedavileri
Bitmiş taşları kesmek veya mücevherlerinizi herhangi bir işlem yapılmaksızın yapmak için, bugün sadece mayınlanmış küçük bir turkuaz miktarı kullanılabilir. Bu muameleler, turkuazın kesim için yeterince istikrarlı olmasını, mücevherat için yeterince dayanıklı olmasını ya da rengini ve pazarlanabilirliğini geliştirmesini sağlar.

İşlem görmeyen turkuaz nadir bulunan bir metadır. Kaba taşlar kesildi ve taşlardan yapılmış mücevherler çok özel ve en çok saygı gören kişiler tarafından yapıldı. İşlenmemiş turkuaz bulmak zor ve birçok insan bunu çeşitli nedenlerle istiyor.

Doğal Turkuaz Taşı

Doğal Turkuaz Taşı

Doğal İşlenmemiş Turkuaz , kabukonlara, boncuklara veya diğer maddelere göre şekillendirilmiş turkuazın adıdır ve herhangi bir işlem yapılmaksızın takı üretimi için kullanılır. Özellikle cazip bir renge sahip olduğunda, turkuazın en çok tercih edilen türüdür. En iyi turkuaz renkli takı konusunda uzmanlaşmış mağazalardaki, kaliteli kaliteli ürünlerin satıldığı mağazalardaki veya doğal, işlenmemiş mücevherler konusunda uzmanlaşmış mağazalarda satış için bulma olasılığınız yüksektir. Doğal muamele edilmemiş turkuaz satıcıları, satış noktası olarak herhangi bir muamele yapılmadığı gerçeğinden sıklıkla yararlanmaktadır.

Stabilize Turkuaz , turkuvaz için kullanılan, mühürde kesim ve kullanım için yeterince dayanıklı hale getirmek için bir polimer veya diğer bağlayıcı malzeme ile emprenye edilen bir isimdir. Bu turkuaz madenden düz, çok yumuşak, gözeneksiz, çok kırılmış veya imalat için kırılgan. İstikrarlı turkuaz, güzel boncuklar ve kabakonlarla kesilebilir. Bugünkü mücevherat ve mücevher pazarında en çok bilinen turkuaz türüdür. Doğal turkuazın arzı onu isteyen insanlardan gelen talepten çok daha küçük olduğu için kabul görüyor. Bir ürünün stabilize turkuazdan yapılmış olması daima satış öncesinde alıcıya açıklanmalı ve fiyat benzer kalitede işlenmemiş turkuazdan daha düşük olmalıdır.

Turkuazın beklendiği, turkuaza benzeyen, turkuaz olarak yanlış tanımlanan ve turkuaz olarak etiketlenen mücevher ve mücevher pazarına birçok mineral madde bulunur. Varisit , kalkopirit ve manyezit örneklerdir. Sarı, beyaz, kahverengi veya yeşil renk, bunların turkuaz olmayabileceğinin derhal bir ipucu olmalıdır. Yapılması kolay bir kırılma indeksi testi, bu minerallerin tümünü turkuazdan hızla ayırır. Turkuaz, 1.61 ila 1.65 arasında bir kırma indisine sahiptir. Bu diğer minerallerin hepsi aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi farklıdır.

FİRUZE TAŞI KOLYE

FİRUZE TAŞI KOLYE

Tüm taşlardan en efsanevi olan Turkuaz kristali , iyileştirici minerallerin dünyasında rock star statüsüne ulaştı. Göz kamaştırıcı mavi-yeşil gölge, M.Ö. 6000 yıllarında eski Mısır’da ortaya çıktı ve burada Kral Tut ve Kleopatra’yı sevmek için koruyucu tılsımlar ve kraliyet küplerine dahil edildi. Mayınlanmış ilk değerli taşlardan biri olan Turkuaz kristali anlamı, yeryüzünü ve cenneti birbirine bağlayan güçlü şifacılık aracı olarak kullanılan Yerli Amerikalılar tarafından kutsal bir taş olarak kabul edildi. Hücresel seviyede, hepsi birarada yapılan bu taş, dünyayı iyileştirmek için sevginin en yüksek titreşiminin enerjik akışını, ruhsal süper yiyeceği teşvik ettiği için bir usta şifacı olarak kabul edilir.
Turkuaz Anlamı ve Şifa Özellikleri
İşte ilginç bir tarihsel buluş: Turkuaz kristal taşının canlı ve ayırt edici renkleri, Hindistan’daki Tac Mahal de dahil olmak üzere kutsal alanların dekoratif cephelerine bir renk katıyor. Bakır ve demir içeriğine bağlı olarak mavi-yeşilin tonlarında bulunan Turkuaz kristali anlamı, bir cennet çevresindeki göz kamaştıran suların görüntüsünü uyandıran parlak renktir. Zümrüt’e benzer şekilde, bu kristal, yerkürenin yüzeyini taşan okyanusları sembolize eder. Ancak bu taşı öne çıkaran şey, demir oksitlerin birikimi sayesinde çarpıcı bir görsel efekt olan örümcek dokumanın doğal örüntüsüdür.
Turkuaz Anlamı
Kristal şifacılığında, Turkuaz kristal taş anlamı kişisel korumayla ilişkilidir ve savaşa yönelen eski savaşçılar için popüler bir koruma kalkanı haline gelir. Turkuaz kristalinin parlak ve çarpıcı tonu, bu dekoratif taşı, negatif kuvvetlere karşı kişisel koruma sağlayan yeteneği nedeniyle saygı gören bir kabile olan Aztekler’in tören maskelerinde ve savaş teçhizatında keşfedilmiştir. Esirler durumunda, işgalci çırpıcılara ve antik çağın diğer zorluklarına karşı bir koruma görevini üstlendi. Fars efsanesine göre, Turkuaz kristal taşının, yeni aya ait ışığı yansıtıp iyi şans getirdiğine inanılıyordu.

Binlerce yıldır kullanılan koruyucu bir taş olan Turkuaz, eski duygusal yaralar ve kronik stres ile çatlamış olan bir yürek için ruhsal balsamdır. Modern yaşam, Thrones atağı oyununda olmayabilir, fakat kaşlarını yükselten anları paylaşıyor. Yolculuğunuzda nereye giderseniz gidin, Turquoise’ı, yaşam ve su veren unsurlarla bağlantılı, enerjisel titreşimlerle dolu bir manevi çölün içinde hoş geldiniz vahası ol.

“Türk” kelimesiyle Fransız olan Turkuaz kristali anlamı, değerli taşı Türkiye’den Batı Avrupa’ya getiren İpek Yolu’nun antik esnaf yolları sayesinde kıtalar arasında çok iyi biliniyordu. Turkuaz, hızla Avrupa’nın tost oldu ve kraliyet soyuna doğru ilerledi, bu şahsın Marie-Louise’ye ve kocası Napolyon I’in düğün hediyesi olan kraliyet taçına kadar uzatılmasına yol açtı.
Turkuaz Özellikleri
Turkuaz’ı partiye getirin ve her zaman sırtınızı dönen bir wingman bulundurun. Tıpkı Kuvars ve elektroniğe ve saatlere güç yeteneği gibi, Turkuaz kristal iyileştirme özellikleri programlanabilir, böylece belirli şifa niyetlerini ayarlayarak en yüksek titreşimle kaya bulma imkanı verir. Sağlık ve bolluk için iyi bir şans cazibesi, daha yüksek bir bilinç için yol temizlemek için yardımcı enerji merkezleri yeniden aramak için Turkuaz kullanın.

Turkuaz kristal özelliklerinin etkilerini günlük meditasyonunuza ekleyerek huzurun ve sakinleştirmenin terapötik faydalarının tadını çıkarın. Bu sihirli taşla daima, gezegeni ve yaşamın kökenini koruyan hayat verici unsur olan suyun iyileştirici enerjisiyle bağlantıda kalın. Taşa bakıp “Ben şifalı” gibi olumlu onaylamalar söyleyerek Turkuaz’ı yakından takip edin ve onu evrenin sınırsız olanaklarının kilidini açmaya yardımcı olmak için kullanın.

Göz alıcı ve canlı olan Turkuaz mücevher , kıyafetinize pop bir renk katar ve temel, günlük gardıroplara hoş geldiniz diyebilir. Ayrıca tüm çakra merkezlerine enerji vererek ruhları yükseltir ve refahı geliştirir. Muhteşem görünün ve kalbi iyileştirin. Geride kalabileceğimiz 2’inci arada bir moda ifadesi. Turkuaz hayatına girdiğinde, iyileştirme gücüne muhtaç olduğunuzun bir işaretidir. Yenilenmiş bir kendine güven duygusundan gelen karizmatik bir ışıma sunarken, Turkuvaz kristali ruhunuz için çoklu bir vitamin gibi bir mücevherdir.

Kalbinizle Turkuazdan yapılmış bir kolye takın ve olumlu, yaşamı onaylayan canlılarının iyileştirici etkilerini hissedin. Bir tatil cennetinin ve çarpıcı sularının rengi olan Turkuaz, mutlu mekanlarınızın güzel bir hatırlatıcısıdır, dünyanızın içine dökebilecek duygusal fırtınaları yatıştırmak için manevi bir ninni. Turquoise iyileştirme özelliklerine sahip meditasyon yapın ve hayal ürünü bir huzur vaktinden yüzen huzurlu bir rahatlama ortamı yaşayın.

DOĞAL FİRUZE (TURKUAZ) TAŞI KOLYE

ÖZEL ÜRÜNLER
FİRUZE TAŞI KOLYE
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 29.45 KARAT
 • 9 GR
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİİLİĞİ
 • A KALİTE RENK DOYUMU
 • AYNI GÜN KARGO
 • GÖK MAVİSİ
 • İRAN
 • İRAN NİŞABUR FİRUZESİ
 • KDV DAHİL
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Firuze, mavi, mavimsi yeşil, yeşil ve sarımsı yeşilin güzel renk tonlarında oluşan opak bir mineraldir . Binlerce yıldır

Firuze Turkuaz Taş Kolye

Firuze Turkuaz Taş Kolye

bir değerli taş olarak değer kazanmıştır. Afrika, Asya, Güney Amerika ve Kuzey Amerika’nın birbirinden kopuk izniyle, değerli taşlar, kakmalar ve küçük heykeller üretmek için tercih edilen turkuaz renklerinden biri oldu.

Kimyasal olarak, turkuaz, bakır ve alüminyumun (CuAl6 (PO4) 4 (OH) 8.5H2) bir hidrofosfattır. Tek önemli kullanımı mücevher ve süs eşyaları imal etmektir. Bununla birlikte, bu kullanımda son derece popüler – İngiliz dili “turkuaz” kelimesini taşa benzeyen mavi-yeşil bir renk olarak kullandı. Çok az mineralin çok iyi tanınmış, karakteristik özelliklere sahip bir renge sahip olması ve mineralin adının o kadar yaygın biçimde kullanıldığı çok etkileyicidir. Altın , gümüş ve bakırdan sadece üç tane mineral, turkuazdan çok ortak bir dille kullanılan bir renge sahiptir.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ %100 DOĞAL İRAN NİŞABUR FİRUZE (TURKUAZ) TAŞI KOLYE 29.45 KARAT ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN ÇOK GÜZEL VE ANLAMLI BİR HEDİYE OLARAK DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ

Turquoise cabochons: Çeşitli yerlerden turkuaz renkli kabo koleksiyonu. Üst sıradaki soldan sağa: Çin’den siyah matristen yeşilimsi mavi, turkuaz renkli bir kabakon; Arizona’nın Uyuyan Güzel Madenlerinden bir gözyaşı şeklinde, biraz yeşilimsi mavi, turkuaz renkli bir cabochon; ve Kazakistan’daki Altyn-Tyube Madeninden çikolatalı kahverengi matrisli iki gök mavisi turkuaz kabo. Orta satırda: Arizona’daki Kingman Madenlerinden küçük, gök mavisi turkuaz bir kabarcık; ve Arizona Uyku Güzellik Madeninden iki küçük yuvarlak gök mavisi kabo sopası. Alt satırda: Nevada’daki bilinmeyen madenlerden gelen siyah matrisli iki küçük cabochon; Nevada’daki Newlanders Madeni’nden siyah matristen hafif yeşilimsi mavi turkuaz ile gözyaşı şeklinde bir kabarcık; ve Nevada # 8 madeninin kırmızımsı kahverengi matristeki hafif yeşilimsi mavi turkuazın dikdörtgen bir kabo kolonu.

Turkuaz Renkleri
Mavi mineraller nadirdir ve bu yüzden turkuaz, taş piyasasında dikkatleri üzerine çekmektedir. Turkuazın en cazip rengi gökyüzü mavisidir ya da robin’in yumurta mavisidir. Bazı insanlar, şu anda Irak olarak bilinen bölgede üretilen ünlü yüksek kaliteli materyali “Pers maviliği” olarak uygunsuz biçimde tarif ediyor. Bir mücevher materyali olan bir coğrafi adı kullanmak, sadece o mevkide maden çıkarıldığında yapılmalıdır.

Firuze Taşı Kolye

Firuze Taşı Kolye

Maviden sonra, mavimsi yeşil taşlar tercih edilir, yeşil ve sarımsı yeşil malzeme daha az arzu edilir. Güzel bir mavi renkten ayrılma, turkuaz yapıda alüminyumun yerini alan az miktarda demirden kaynaklanır. Demir, bolluğuna oranla turkuazın yeşil bir tonunu verir. Turkuaz, özellikle daha gözenekli çeşitler, uzun süre güneş ışığına, ısıya, kozmetik, ter ve vücut yağı maruziyetiyle renk değişebilir.

Bazı turkuazlar, materyalin içinde siyah veya kahverengi örümcek dokuma veya yamalar gibi görünen ana kayaçın (matris olarak bilinir) kapanımları içerir. Çoğu kesici, matrisi dışlayan taşlar üretmeye çalışır, ancak bazen taşın yoluyla bu kadar düzgün ya da ince dağıtılır ve kaçınılması mümkün değildir. Turkuvaz takılar satın alan bazı insanlar, matrisi taş içinde görmekten hoşlanırlar fakat genel bir kural olarak ağır matrisli turkuaz daha az arzu edilir.

Bazı turkuaz lokaliteleri karakteristik bir renk ve görünüme sahip materyal üretir. Örneğin, Uyku Güzellik Madeni matrisi bulunmayan açık mavi turkuazıyla biliniyor. Kingman Madeni’ndeki turkuazın büyük kısmı, siyah matris örümcek ağı ile parlak mavi renktedir. Morenci Madeni matristeki pirit ile koyu mavi turkuaz rengi üretir. Bisbee turkuazının çoğu çikolatalı kahverengi matristen parlak mavi bir renge sahiptir. Turkuaz bilen insanlar, taşı belirli bir madende doğru şekilde ilişkilendirirler, ancak her zaman değil.

Turkuaz kabochons
Turquoise cabochons: Çeşitli renk ve matris göstererek dünyanın birçok yerinde turkuaz kaboomonlar. Görüntü ©

Turkuaz Bulunması
Turkuaz, iyi oluşturulmuş kristallerde nadiren bulunur. Bunun yerine genellikle mikro kristallerin bir toplamıdır. Mikrokristaller birbirine sıkıca dizildiğinde, turkuaz daha düşük gözeneklilik, daha fazla dayanıklılık ve daha parlak bir cila haline getirir. Bu parlaklık, “vitröz” ya da “camsı” olmamalıdır. Bunun yerine birçok kişi bunu “mumlu” ya da “subvitreous” olarak tanımlıyor. Gözenekli turkuaz bazen eritilmiş balmumu içine batırarak veya özelliklerini geliştirmek için bir polimerle emprenye ederek işlenir.

Doğal Firuze Taşı

Doğal Firuze Taşı

Turkuaz, kurak iklimlerde en iyi sonucu verir ve turkuaz kaynakları coğrafyasını belirler. Dünyanın turkuaz renginin çoğu şu anda güneybatı Birleşik Devletler, Çin, Şili, Mısır, İran ve Meksika’da üretilmektedir.

Bu bölgelerde yağış, toprak ve kaya yoluyla aşağı doğru sızar, az miktarda bakır çözülür. Bu su daha sonra buharlaştığında, bakır alüminyum ve fosfor ile birleşerek yüzey altı kırıkların duvarlarına az miktarda turkuaz saracaktır.

Turkuaz, bu sularla temas halindeki kayayı da değiştirebilir. Değiştirme işlemi tamamlanırsa, katı bir turkuaz kütlesi oluşur. Değiştirme işlemi daha az tamamlandığında, ev sahibi kayaç, turkuazın içinde “matris” olarak görünecektir. Matris, taş içinde “örümcek ağ”, “yamalı” tasarım veya başka bir model oluşturabilir.

Turkuvazın Fiziksel Özellikleri
Kimyasal Sınıflama    Fosfat
Renk    Gökyüzü mavisi (bir taş olarak en çok istenen), mavi, mavimsi yeşil, yeşil, sarımsı yeşil; genellikle kahverengi veya siyah matrisli, örümcek dokumalı veya arka plan rengindedir.
Meç    Mavimsi beyazdan yeşilimsi beyaza
parıltı    Waxy’den subvitreous’a
diaphaneity    Opak
yarılma    Mükemmel, ancak çoğu numunenin küçük tane boyutu nedeniyle nadiren görülür
Mohs Sertliği    5 ila 6 (gözeneklilik yüzünden çoğunlukla daha düşüktür)
Spesifik yer çekimi    2,6 ila 2,9 (porozite ve matris nedeniyle değişkendir)
Teşhis Özellikleri    Renk, kırma indeksi
Kimyasal bileşim    CuAl6 (PO4) 4 (OH) 8.4H20
Kristal Sistemi    triklinik
Kullanımları    Değerli taş, küçük heykeller, dekoratif taşlar

Turkuaz Mineralleri Grubu
Turquoise grubu, benzer kimyasal bileşim ve yapıya sahip beş triklinik mineralden oluşur. Turkuaz, aheyiit, kalkopiridit, faustit ve planerit dahildir. Onların kompozisyonları aşağıda listelenmiştir.

Tukuaz Taşı Kolye

Tukuaz Taşı Kolye

Turkuaz Grubu Mineralleri
Mineral    Kimyasal bileşim
Turkuaz    CuAl6 (PO4) 4 (OH) 8.4H20
Aheylite    (Fe, Zn) Al6 (PO4) 4 (OH) 8.4H20
Kalkosiderit    Cu (FeAl) 6 (PO4) 4 (OH) 8.4H20
Faustite    (Zn, Cu) Al6 (PO4) 4 (OH) 8.4H20
Planerite    Al6 (PO4) 2 (OH) 8.4H20
Bütün bu mineraller turkuazdan çok daha az yaygındır ve kalsidonit takı veya kollektör taşı olarak görülen tek şeydir.

Turkuaz boncuklar
Turkuaz boncuklar: Yeni Meksika’daki Chaco Kanyonu Ulusal Tarih Parkı’ndaki Ancestral Puebloan (Anasazi) turkuaz boncuklarından oluşan bir koleksiyon. Bu parçalar yaklaşık 1050-1100 CE tarihlidir ve eski Chacoan boncuk ve kakma endüstrisinde kullanılan tipik malzemeleri göstermektedir. Milli Park Servisi’nden Public domain görüntüsü.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Turkuaz
Amerika Birleşik Devletleri’ndeki turkuaz üretimin çoğu kurak güneybatıda bulunuyor ve bu üretimin büyük bir kısmı bakır yatağında ya da çevresinde bulunuyor. Arizona , New Mexico ve Nevada , önde gelen turkuaz üreten devletin yerini tuttu. New Mexico 1920’li yıllara kadar bu pozisyonda kaldı; Nevada, 1980’li yıllara kadar bu görevde kaldı ve Arizona halen önde gelen bir devlet. California, Colorado, Utah, Texas ve Arkansas’da önemli miktarda turkuaz üretildi.

Turkuvazın çoğu bakır üretiminin bir yan ürünüdür. Geniş open-pit bakır madenleri, turkuazın oluştuğu sığ kaya birimleri boyunca kazılıyor. Turkuazla karşılaşıldığında, maddenin miktarı ve kalitesi değerlendirilir ve garanti edilirse, mücevher malzemesini kurtarmak için geçici bir gayret yapılır. Turkuvazın değeri madencilik faaliyetini bozmaya değiyorsa, mayın dökülecek. Madencilik bakır şirket çalışanları tarafından yapılabilir, ancak iş çoğunlukla turkuazın içine girebilen ve hızlı bir şekilde iyileşen sözleşmeli madencilere verilir.

İran Nişabur Firuze Taşı

İran Nişabur Firuze Taşı

Turkuaz kuyumcu
Turkuaz mücevherat: Gümüş ve turkuaz ile yapılan Navajo bilezikler. Silverborders görüntüsü, burada Creative Commons lisansıyla kullanılır .

Turkuaz Mücevher ve Sanat
Turkuazın mücevheratta veya süslemelerde kullanıldığı en eski kayıt Mısır’dandır. Orada, 6000 yıldan fazla kraliyet mezarlarında turkuaz bulundu. Yaklaşık 4000 yıl önce, İran’daki madenciler, “gökyüzü mavisi” veya “robin yumurtası mavisi” renkleriyle mavi renkte çeşitli turkuaz üretti. Bu materyal, Asya’da ve Avrupa’da çok popüler ve işlem görüyordu. Bu, “Persian Blue” rengi teriminin kaynağıdır.

Kuzey Amerika’da turkuazın bilinen en eski kullanımı, taşın 2000 yıl önce kullanıldığı New Mexico’daki Chaco Kanyonu alanında idi. Eski sanatçılar, boncuk, kolye, kakma işi ve küçük heykeller üretti.

Kaba turkuaz ve turkuaz cisimler yerli Amerikalılar tarafından büyük beğeni toplayarak geniş çaplı işlem gördüler. Bu, Kuzey Amerika turkuazını güneybatı boyunca ve Güney Amerika’ya yaytı. Bu erken Amerikan Yerli takı tasarımları basitti ve turkuaz metal bulgularına göre ayarlanmadı.

1800’lerin sonunda, Yerli Amerikalı sanatçılar mücevher yapmak için madeni paralı gümüş kullanmaya başladılar. Bu eser bugün popüler olan kızılderili takılarının turkuaz ve gümüş rengi tarzlarına dönüştü.

Turkuvaz ve turkuaz renkli takıya olan talep zamanla yükselir ve düşer. Birleşik Devletlerde, 1970’lerde başlayan ve 1980’lerde azalan talep artışı oldu. Turkuaz kuyumculuk talebi, turkuaz madenciliği ve Yerli Amerikalı sanatçıların turkuvazı yerel kültürün ayırt edici bir parçası haline getirdiği güneybatı eyaletlerinde daima en yüksek seviyededir.

kompozit turkuaz
Kompozit turkuaz: Bu küpeler kompozit turkuaz ile yapılır. Onlara parlak bir renk vermek için boya eklendi ve “matris” e metalik bir flaş vermek için malzemeler eklendi.

Doğal Turkuaz ve Turkuaz Tedavileri
Bitmiş taşları kesmek veya mücevherlerinizi herhangi bir işlem yapılmaksızın yapmak için, bugün sadece mayınlanmış küçük bir turkuaz miktarı kullanılabilir. Bu muameleler, turkuazın kesim için yeterince istikrarlı olmasını, mücevherat için yeterince dayanıklı olmasını ya da rengini ve pazarlanabilirliğini geliştirmesini sağlar.

İşlem görmeyen turkuaz nadir bulunan bir metadır. Kaba taşlar kesildi ve taşlardan yapılmış mücevherler çok özel ve en çok saygı gören kişiler tarafından yapıldı. İşlenmemiş turkuaz bulmak zor ve birçok insan bunu çeşitli nedenlerle istiyor.

Doğal Turkuaz Taşı

Doğal Turkuaz Taşı

Doğal İşlenmemiş Turkuaz , kabukonlara, boncuklara veya diğer maddelere göre şekillendirilmiş turkuazın adıdır ve herhangi bir işlem yapılmaksızın takı üretimi için kullanılır. Özellikle cazip bir renge sahip olduğunda, turkuazın en çok tercih edilen türüdür. En iyi turkuaz renkli takı konusunda uzmanlaşmış mağazalardaki, kaliteli kaliteli ürünlerin satıldığı mağazalardaki veya doğal, işlenmemiş mücevherler konusunda uzmanlaşmış mağazalarda satış için bulma olasılığınız yüksektir. Doğal muamele edilmemiş turkuaz satıcıları, satış noktası olarak herhangi bir muamele yapılmadığı gerçeğinden sıklıkla yararlanmaktadır.

Stabilize Turkuaz , turkuvaz için kullanılan, mühürde kesim ve kullanım için yeterince dayanıklı hale getirmek için bir polimer veya diğer bağlayıcı malzeme ile emprenye edilen bir isimdir. Bu turkuaz madenden düz, çok yumuşak, gözeneksiz, çok kırılmış veya imalat için kırılgan. İstikrarlı turkuaz, güzel boncuklar ve kabakonlarla kesilebilir. Bugünkü mücevherat ve mücevher pazarında en çok bilinen turkuaz türüdür. Doğal turkuazın arzı onu isteyen insanlardan gelen talepten çok daha küçük olduğu için kabul görüyor. Bir ürünün stabilize turkuazdan yapılmış olması daima satış öncesinde alıcıya açıklanmalı ve fiyat benzer kalitede işlenmemiş turkuazdan daha düşük olmalıdır.

Turkuazın beklendiği, turkuaza benzeyen, turkuaz olarak yanlış tanımlanan ve turkuaz olarak etiketlenen mücevher ve mücevher pazarına birçok mineral madde bulunur. Varisit , kalkopirit ve manyezit örneklerdir. Sarı, beyaz, kahverengi veya yeşil renk, bunların turkuaz olmayabileceğinin derhal bir ipucu olmalıdır. Yapılması kolay bir kırılma indeksi testi, bu minerallerin tümünü turkuazdan hızla ayırır. Turkuaz, 1.61 ila 1.65 arasında bir kırma indisine sahiptir. Bu diğer minerallerin hepsi aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi farklıdır.

FİRUZE TAŞI KOLYE

FİRUZE TAŞI KOLYE

Tüm taşlardan en efsanevi olan Turkuaz kristali , iyileştirici minerallerin dünyasında rock star statüsüne ulaştı. Göz kamaştırıcı mavi-yeşil gölge, M.Ö. 6000 yıllarında eski Mısır’da ortaya çıktı ve burada Kral Tut ve Kleopatra’yı sevmek için koruyucu tılsımlar ve kraliyet küplerine dahil edildi. Mayınlanmış ilk değerli taşlardan biri olan Turkuaz kristali anlamı, yeryüzünü ve cenneti birbirine bağlayan güçlü şifacılık aracı olarak kullanılan Yerli Amerikalılar tarafından kutsal bir taş olarak kabul edildi. Hücresel seviyede, hepsi birarada yapılan bu taş, dünyayı iyileştirmek için sevginin en yüksek titreşiminin enerjik akışını, ruhsal süper yiyeceği teşvik ettiği için bir usta şifacı olarak kabul edilir.
Turkuaz Anlamı ve Şifa Özellikleri
İşte ilginç bir tarihsel buluş: Turkuaz kristal taşının canlı ve ayırt edici renkleri, Hindistan’daki Tac Mahal de dahil olmak üzere kutsal alanların dekoratif cephelerine bir renk katıyor. Bakır ve demir içeriğine bağlı olarak mavi-yeşilin tonlarında bulunan Turkuaz kristali anlamı, bir cennet çevresindeki göz kamaştıran suların görüntüsünü uyandıran parlak renktir. Zümrüt’e benzer şekilde, bu kristal, yerkürenin yüzeyini taşan okyanusları sembolize eder. Ancak bu taşı öne çıkaran şey, demir oksitlerin birikimi sayesinde çarpıcı bir görsel efekt olan örümcek dokumanın doğal örüntüsüdür.
Turkuaz Anlamı
Kristal şifacılığında, Turkuaz kristal taş anlamı kişisel korumayla ilişkilidir ve savaşa yönelen eski savaşçılar için popüler bir koruma kalkanı haline gelir. Turkuaz kristalinin parlak ve çarpıcı tonu, bu dekoratif taşı, negatif kuvvetlere karşı kişisel koruma sağlayan yeteneği nedeniyle saygı gören bir kabile olan Aztekler’in tören maskelerinde ve savaş teçhizatında keşfedilmiştir. Esirler durumunda, işgalci çırpıcılara ve antik çağın diğer zorluklarına karşı bir koruma görevini üstlendi. Fars efsanesine göre, Turkuaz kristal taşının, yeni aya ait ışığı yansıtıp iyi şans getirdiğine inanılıyordu.

Binlerce yıldır kullanılan koruyucu bir taş olan Turkuaz, eski duygusal yaralar ve kronik stres ile çatlamış olan bir yürek için ruhsal balsamdır. Modern yaşam, Thrones atağı oyununda olmayabilir, fakat kaşlarını yükselten anları paylaşıyor. Yolculuğunuzda nereye giderseniz gidin, Turquoise’ı, yaşam ve su veren unsurlarla bağlantılı, enerjisel titreşimlerle dolu bir manevi çölün içinde hoş geldiniz vahası ol.

“Türk” kelimesiyle Fransız olan Turkuaz kristali anlamı, değerli taşı Türkiye’den Batı Avrupa’ya getiren İpek Yolu’nun antik esnaf yolları sayesinde kıtalar arasında çok iyi biliniyordu. Turkuaz, hızla Avrupa’nın tost oldu ve kraliyet soyuna doğru ilerledi, bu şahsın Marie-Louise’ye ve kocası Napolyon I’in düğün hediyesi olan kraliyet taçına kadar uzatılmasına yol açtı.
Turkuaz Özellikleri
Turkuaz’ı partiye getirin ve her zaman sırtınızı dönen bir wingman bulundurun. Tıpkı Kuvars ve elektroniğe ve saatlere güç yeteneği gibi, Turkuaz kristal iyileştirme özellikleri programlanabilir, böylece belirli şifa niyetlerini ayarlayarak en yüksek titreşimle kaya bulma imkanı verir. Sağlık ve bolluk için iyi bir şans cazibesi, daha yüksek bir bilinç için yol temizlemek için yardımcı enerji merkezleri yeniden aramak için Turkuaz kullanın.

Turkuaz kristal özelliklerinin etkilerini günlük meditasyonunuza ekleyerek huzurun ve sakinleştirmenin terapötik faydalarının tadını çıkarın. Bu sihirli taşla daima, gezegeni ve yaşamın kökenini koruyan hayat verici unsur olan suyun iyileştirici enerjisiyle bağlantıda kalın. Taşa bakıp “Ben şifalı” gibi olumlu onaylamalar söyleyerek Turkuaz’ı yakından takip edin ve onu evrenin sınırsız olanaklarının kilidini açmaya yardımcı olmak için kullanın.

Göz alıcı ve canlı olan Turkuaz mücevher , kıyafetinize pop bir renk katar ve temel, günlük gardıroplara hoş geldiniz diyebilir. Ayrıca tüm çakra merkezlerine enerji vererek ruhları yükseltir ve refahı geliştirir. Muhteşem görünün ve kalbi iyileştirin. Geride kalabileceğimiz 2’inci arada bir moda ifadesi. Turkuaz hayatına girdiğinde, iyileştirme gücüne muhtaç olduğunuzun bir işaretidir. Yenilenmiş bir kendine güven duygusundan gelen karizmatik bir ışıma sunarken, Turkuvaz kristali ruhunuz için çoklu bir vitamin gibi bir mücevherdir.

Kalbinizle Turkuazdan yapılmış bir kolye takın ve olumlu, yaşamı onaylayan canlılarının iyileştirici etkilerini hissedin. Bir tatil cennetinin ve çarpıcı sularının rengi olan Turkuaz, mutlu mekanlarınızın güzel bir hatırlatıcısıdır, dünyanızın içine dökebilecek duygusal fırtınaları yatıştırmak için manevi bir ninni. Turquoise iyileştirme özelliklerine sahip meditasyon yapın ve hayal ürünü bir huzur vaktinden yüzen huzurlu bir rahatlama ortamı yaşayın.