OTANT�K TA�

NİŞABUR FİRUZE (TURKUAZ) TAŞI YÜZÜK

OTANTİK YÜZÜKLER
Firuze Taşı Yüzük
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE TAM RENGİNDE
 • 10.11 GR
 • 19.75 KARAT HAS TAŞ
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • İRAN/NİŞABUR
 • KDV DAHİL
 • NİŞABURİ FİRUZE TAŞI
 • ÖZEL KUTUSUNDA

Pers İmparatorluğu, Doğu’nun Mücevheratı En az 2000 yıl boyunca, bir zamanlar İran olarak bilinen bölge, turkuazın en önemli kaynağı olarak kaldı. Gökyüzü mavisi turkuaz her zaman tarih boyunca güzellik arayanlar için bir mıknatıs olmuştur.

Doğal Firuze Taşı Yüzük

Doğal Firuze Taşı Yüzük

Turkuaz, gölgede menşeine bağlı olarak mavi, yeşil ve mavi-yeşilden farklı olan cam olmayan bir taştır.
Turkuazın mavi rengi daha fazla bakır içeren bir alanda oluştuğunda güçlenir. Daha fazla alüminyum varsa, daha yeşilimsi olur ve çinko mevcudiyetinde, biriken sarı-yeşil kombinasyonu yataklarda bulunur.
Bakır ve alüminyumun hidratlı bir fosfat, turkuaz genellikle aşağıda bulunur: Yerküplerinin volkanik veya diğer termal etkilerden kaynaklanan kaya girmeleriyle değiştirildiği alanlar.
İran turkuazı, İran’ın Kuzeydoğu şehri Neyshabur’da yaygın olarak bulunur; Horasan Razavi Eyaleti, Meşhed şehrinin yaklaşık 150 kilometre batısındadır ve M.Ö. 4.000 yılına dayanıyor.
Şehrin 53 kilometre kuzeybatısında ve eski kervan yollarına yakın olan Neyshabur turkuaz madenlerinin, dünyanın bilinen en eski turkuaz madenlerinden biri olduğu düşünülmekte ve bu ürünler Avrupa, Batı Asya ve Amerika’ya taşıdı.
Kent, bir zamanlar eski İpek Yolu üzerinde, İran platosunu ve Orta Asya’yı, yani Anadolu’yu ve Akdeniz’i Çin’e bağlayan önemli bir yerdi.
Arkeolojik kazılar antik mezarlarda Farsça turkuaz elde etmiştir Türkistan’da ve Kafkasya’da, M.Ö. I. ila 3. yüzyıla kadar uzanmaktadır.
Masif, robin’in yumurta mavisi Farsça turkuaz, yüzyıllar boyu sayısız anıt süsleyen mozaik, kakma veya kaplamalar oluşturmak için kullanılır. İnce bir lehçe alır ve zamanla renk kaybetmez.
Turkuaz, takılarda kullanılacak ilk değerli taş olmuş olabilir. Tarihsel belgeler, Mısırlı Queens’in altın ve turkuaz renkli bilezik giydiğini gösteriyor.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ 1.KALİTE HAS TAŞ 19.75 KARAT DOĞAL İRAN NİŞABUR FİRUZE (TURKUAZ) TAŞI ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR.SEVDİKLERİNİZ İÇİN ANLAMLI BİR HEDİYE…
Arkeolojik bulgular Batı yarımkürenin erken sakinlerinin turkuaz hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olduğunu ve şans ve sağlık nedenleriyle kullandıklarını göstermektedir. Taş, dinsel, sanatsal ve ticaret değerlerine sahipti. Antlaşmaların müzakeresinde ve mücevher yapımında da kullanıldı.
Turkuvaz, zaman içinde birçok batıl inançların kaynağı olmuştur. Üçüncü yüzyılda taşın sahibinin atından düşmesini engelleme gücüne sahip olduğu düşünülüyordu.
Renk değişikliğinin karısının sadakatinin bir işareti olduğu düşünülüyordu. Araplar hava saf olduğu zaman parladığına inanıyordu ve hava karanlıkken soluklaşıyordu.
Persler, yeni bir ayın turkuazda yansımasının şans getirdiğine ve kötülüğe karşı korunduğuna inanmaktadır. Taşa bakmanın görme keskinleştirici olabileceğini ve iltihaplı bir gözün üzerine yerleştirilmesinin bir tedavi olduğu düşünülüyordu.
Antik da, turkuazın sahibinin sağlığını gösterdiğine, ölüm anında hastalık döneminde solgunlaştığına ve renk kaybettiğine inanıyordu. Taşın, orijinal güzelliğini, yeni ve sağlıklı bir sahibinin elinde tekrar elde ettiğine inandılar.

Doğal Turkuaz Taşı Yüzük

Doğal Turkuaz Taşı Yüzük

Bazı insanlar turkuazın havayı öngörebileceğine ve rüyaları etkileyebileceğine inanıyordu. Aztekler, İnkalar ve Mayalar gibi Kolomb öncesi batı sakinleri turkuaz taparken dini törenlerde kullandılar.
Aztekler ve Mısırlılar onu refahın bir simgesi olarak görüyorlardı. Hindistan’da, pembe renkte turkuaz giyen ve yeni ayı gördükten sonra taşa bakmanın, büyük servet getirdiğine inanılıyordu.
Günümüzde bile bazı insanlar, turkuazın larenjit, solunum ve bağışıklık sistemi rahatsızlıkları ve stres için faydalı olduğuna inanıyor.
Turkuaz genellikle boyama, mumlama ve yağlama ile işlenir. Ayrıca parafin, gomalak, vernik, cila, epoksi reçine, plastik veya su camı (sodyum silikat) ile emprenye edilebilir.
Eski zamanlarda, taşı hayvan ya da bitkisel yağda ıslatarak turkuazı cilaladılar ve daha sonra kurumasına izin verdiler.
Taş bazen inorganik mineral tuzlarla dengelenir, örneğin Koloidal silis ve sodyum silikat. Stabilizasyon süreci taşın rengini koyulaştırır ve doyurur, ancak güzelliğini bozmaz.
Taçlandırıcı turkuaz, en az yarım asrın geçmişi olan en güzel İran eserlerinden biridir. Sanat, bakır, gümüş, pirinç ve bronz yemekler üzerine turkuaz parçalarını koymaktan ibarettir.
İranlı sanatçılar, hat sanatını ve el sanatlarını içeren çeşitli sanat türlerinde turkuaz kullanıyorlar.
Turquoise takığı her zaman Orient’de popüler olmuştur. Tibetliler arasında oldukça saygıdeğer bir öğeydi ve M.Ö. 13. yüzyıldan beri Çin’de kullanılıyordu.
Persler Turquoise’u üç sınıfa ayırdı . Güzel halka taşlara Anquştari deniyordu. Ara kalitede Pers Turkuaz taşlarına Barkhaneh adı verildi. Soluk, yeşilimsi veya matristeki lekeler olan Pers Turkuaz Taşları Arabi olarak adlandırıldı. Geleneksel olarak, matris içermeyen parlak mavi taşlar Orta Doğu’da tercih edildi. Bu orijinal Uyuyan Güzel Turkuaz olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde, çeşitli gölgeler ve matrislerdeki Farsça turkuaz takılarda bulunabilir ve klasik güzelliği için takdir edilebilir.

 

İran Nişabur Firuze Taşı

İran Nişabur Firuze Taşı

17. yüzyılın İngiliz beyefendisine turkuaz mücevheratı giymedikçe iyi giyinildiğini ya da süslendiğini biliyor muydunuz? Bu taş öylesine değerli ki, Napolyon’un İmparatoriçesi Marie Louise’yi verdiği taçdaki 79 zümrütün yerine Pers Türk Turquoise kabotajları getirildi.
İran’da aşağıda listelenenden daha çok Farsça Turkuaz mayın var, ancak burada birkaç bilinen ve doğrulanmış Farsça Turkuaz mayın var:
Abo Ishaghi : Eski mağara 50 yıl önce kapatıldı. Eski mağaranın en eski mağaranın bu mağara olduğu, keskin taşlarla kesilen keskin kesimlerin keskin kesimlerce kesilmesine izin veren en yüksek turkuaz rengine sahip olduğu söyleniyor. Bu da Abo Ishaghi olarak bilinir. Bazı insanlar buna Abdo Al’Rakiqi diyorlar.
Rokni – Bu madende kaliteli Turkuaz vardı ve yerden dağın tepesine kadar kazılmıştı.
Khak Ghermez – Bu madende “Robin’s Egg Blue” Turkuaz ve herhangi bir matrisi dışarıda bırakmak için kesilen orta mavi renkte Turkuaz olarak bilinir. Muhtemelen bu dünya çapında en çok bilinen Farsça Turkuaztır.Turkuaz dünyanın en eski değerli taşlarından biridir. Arkeolojik kazılar, eski Mısır hükümdarlarından kendilerini turkuaz mücevherlerle süslediklerini ve Çinli zanaatlar 3000 yıldan fazla bir süre önce oyulduğunu ortaya koydu. Turkuaz, Tibet’in milli taşıdır ve uzun süredir sağlığa, servete ve kötülüğe karşı korumayı garanti eden bir taş olarak düşünülmüştür.

Mücevher ismi Fransız tabirle pierre turnuvalarından veya “Türk taşı” dan gelir. On üçüncü yüzyıldan kalma ismin, malzemenin muhtemelen ilk kez Türk kaynaklarından Avrupa’ya geldiği gerçeğini yansıtır.

Turkuaz, tören gemisi ve Güneybatı Amerika’daki yerli Amerikan kabileleri için alış veriş aracıydı. Mücevher ve tılsımlarında da kullandılar. Apaches, bir yay ya da ateşli silahla bağlı olan turkuazın avcı ya da savaşçının doğruluğunu arttırdığına inanıyordu.

Turquoise in Silver Buckle
Bir deri kemer, turkuaz ve gümüş toka ve süslemelerle Güneybatı bir yetenek kazandırıyor.
Turkuaz bol miktarda mevcuttur ve çeşitli boyutlarda mevcuttur. Boncuklar, kabakonlar, oymalar ve kakmalar için kullanılır. Tüketicilerce iyi bilinmesine rağmen, ana akım mücevherat endüstrisindeki popülaritesi gelir ve gider. En büyük ve en kalıcı pazar Amerikan Güneybatı’sındadır. Ayrıca, o bölgenin gizemi ve romantizmiyle büyülene olan müşterilerin yanı sıra gökyüzünün maviliğinde başka yerlerde popüler.

Turkuaz , bakır ve alüminyumdan sulu bir fosfat olan, opak, mavi-yeşil bir mineral olup Cu Al 6 ( PO
4 ) 4 ( OH ) 8.4H
20 . İnce derecelerde nadir ve değerlidir ve benzersiz tonuyla binlerce yıldır mücevher ve süs taşı olarak ödüle layık görülür. Son zamanlarda, turkuaz, çoğu diğer opak taşlar gibi, tedavilerin, taklitlerin ve sentetlerin piyasaya sürülmesiyle değer kaybetti.

Maddenin birçok ismi biliniyor ancak turkuaz sözcüğü 17. yüzyıla dayanıyor ve “Türkler” için Fransız turkuanlardan türetiliyor , çünkü mineral ilk önce Türkiye’den, Horasan’ın Pers Bölgesi’ndeki madenlerden Avrupa’ya getirildi. [2] [3] [4] [5] Yaşlı Pliny madene maddenin cinsi olarak atıfta bulunmuş ve Aztekler onu kraliçe türü olarak biliyordu . [4]

Firuze Taş Yüzük

Firuze Taş Yüzük

Turkuazın en iyisi, maksimum sertliğe 6 ya da biraz altında, ya da biraz daha fazla cam cam ulaştı. [2] Kristokristalin mineral, turkuaz, karakteristik olarak hiçbir zaman tek kristaller oluşturmaz ve özelliklerinin tamamı değişkenlik gösterir. Kristal sisteminin X-ray difraksiyon testi ile triklinik olduğu kanıtlanmıştır . Düşük sertlikte düşük özgül ağırlık (2.60-2.90) ve daha fazla gözeneklilik gelir: Bu özellikler tane büyüklüğüne bağlıdır. Turkuaz parlaklığı tipik olarak mumumsu ve yarı saydamdır ve şeffaflık genellikle opaktır, ancak ince kesitlerde yarı saydam olabilir. Renk, mineralin diğer özellikleri kadar değişkendir; beyazdan toz mavisine, gökyüzü mavisine ve mavi-yeşilden sarımsı bir yeşile kadar uzanır. Yeşil, demir safsızlıklarının (alüminyumun yerini alması) ya da dehidratasyonun bir sonucu olabileceği gibi mavi, idiyokromatik bakırdan kaynaklanır .

Turkuazın kırma indeksi ( sodyum ışığı ile ölçülen 589.3 nm) yaklaşık 1.61 veya 1.62’dir; Bu, turkuazın hemen hemen her zaman değişmeyen polikristal yapısı nedeniyle , bir gemolojik refraktometrede tek bir okuma olarak görülen ortalama bir değerdir. Nadir görülen tek kristallerden 1.61-1.65 (çift kırılma 0.040, iki eksenli pozitif) okundu . Elde tutulan bir spektroskop ile 432 nanometrede bir çizgi ve 460 nanometrede zayıf bir bant açığa çıkaran bir absorpsiyon spektrumu elde edilebilir (bu en iyi şekilde güçlü yansıyan ışık ile görülür). Uzun dalga morötesi ışın altında, turkuaz bazen yeşil, sarı veya parlak maviyi floresanlaştırabilir ; Kısa dalga ultraviyole ve X ışınları altında inerttir.

Turkuaz, ısıtılmış hidroklorik asitten başka her hangi birinde çözünmez . Çizgisi soluk mavimsi bir beyazdır ve kırılması , mumlu bir parlaklık bırakarak , yankıdadır . Diğer taşlarla göreli düşük sertliğe rağmen turkuaz iyi bir cilaya sahiptir. Turkuaz ayrıca pirit lekeleri ile biberleştirilebilir veya karanlık, örümcek limonit damarları serpiştirilebilir.

Oluşumu [ değiştir ]

Cananea , Meksika’daki bakır madeninin büyük bir turkuaz örneği olan “Big Blue”
İkincil bir mineral olarak , turkuaz , önceden var olan minerallerin havaya girmesi ve oksidasyonu esnasında süzülen asidik sulu solüsyonların etkisi ile görünüşte oluşur. Örneğin, bakır, kalkopirit gibi birincil bakır sülfitlerden veya ikincil karbonatlar malakit veya azuritten gelebilir ; Alüminyum feldispatdan türemiş olabilir;

Doğal Firuze Yüzük

Doğal Firuze Yüzük

 

Ve fosfor apatitten. Turkuaz genellikle kurak bölgelerde bulunur; çogunlukla degisik volkanik kayaçlarda, genellikle limonit ve dier demir oksitlerle birlikte bulunan oyuklari ve çatlaklari doldurur veya kaplar; iklim faktörleri önemli bir rol oynuyor gibi görünür. Amerikan güneybatısı turkuaz neredeyse her zaman potasyum feldspat içeren porfiritik intrusiflerde bakır sülfit yataklarının aşındırıcı ürünleriyle ilişkilidir . Bazı durumlarda, alunit , potasyum alüminyum sülfat, belirgin bir ikincil mineraldir. Tipik olarak turkuaz mineralizasyonu, ikincil solüsyonların daha fazla penetrasyona sahip olduğu veya su masasına olan derinliğin daha fazla olduğu daha derin kırılma bölgesi boyunca meydana gelmesine rağmen, 20 metreden (66 ft) daha az bir sığ derinlik ile sınırlandırılmıştır.

Turkuaz oluşumlarının özellikleri ikincil veya süperergen kökenli olmasına rağmen, bazı kaynaklar hipojen kökene işaret etmektedir . Hipojen hipotez, sulu solüsyonların hidrotermal proseslerden önemli derinliklerde oluştuğunu ileri sürmektedir. Başlangıçta yüksek sıcaklıkta, bu çözeltiler yüzey tabakalarına yükselir, işlem esnasında önceden var olan minerallerden önemli unsurlarla etkileşir ve sızar. Çözümler serinledikçe, turkuaz çöker, çevreleyen kaya içindeki oyukları ve kırıkları astar. Bu hipojen prosesi, orijinal bakır sülfid çökelmesi için geçerlidir; Bununla birlikte, turkuaz zuhurlarının birçok özelliğini hipojen bir süreçle açıklamak zordur. Bununla birlikte, açıklama gerektiren, 90-190 ° C (194 – 374 ° F) yüksek homojenleştirme sıcaklıkları veren turkuaz tanelerinde iki fazlı sıvı kapanımlarının bulunduğu bildirildi.

Turkuaz neredeyse her zaman kriptokristalin ve kütlelidir ve kesin dış şekli varsaymaz. Kristaller, mikroskobik ölçekte bile çok nadir bulunur. Genellikle form damar veya kırık dolgusu, nodüler veya botriyotik alışkanlıktır. Stalaktit formları bildirilmiştir . Turkuvaz, feldspat, apatit, diğer mineraller ve hatta fosilleri psödo-morfolojik olarak değiştirebilir . Odontolit , geleneksel olarak fosil kemik veya fildişi fosili olup, türkuva ya da demir fosfat vivianit gibi benzer fosfat mineralleri tarafından değiştirildiği düşünülmektedir . Chrysocolla gibi diğer sekonder bakır mineralleri ile birlikte büyüme de yaygındır .

Bulunduğu yer [ değiştir ]

Mineral Park’tan kuvartz ile matristeki Massive Kingman mavi turkuaz, Arizona
Turquoise, mayınlı olmak isteyen ilk değerli taşlar arasındaydı ve birçok tarihi yer tüketildi, ancak bazıları halen bu güne kadar çalışılıyor. Bunların hepsi mevduatların sınırlı kapsamı ve uzaklığı nedeniyle küçük çaplı işlemlerdir, genellikle mevsimseltir. Çoğu, mekanizasyon gerektirmeden ya da hiç kullanılmadan elle işlenmiştir. Bununla birlikte, turkuaz sıklıkla büyük ölçekli bakır madenciliği işlemlerinin yan ürünü olarak, özellikle de Amerika Birleşik Devletleri’nde toplanmaktadır.

Nişabur Firuze Taşı

Nişabur Firuze Taşı

Nishapur, İran, 1973’te kesme ve taşlama turkuazu
İran [ değiştir ]
İran (daha önce Batı’da Pers olarak bilinir) en az 2.000 yıldır önemli bir turkuaz kaynağı olmuştur. Başlangıçta İranlılar tarafından “pirouze”, “zafer” anlamına gelir ve daha sonra Araplar “firouze” olarak adlandırılır. İdari mimaride, mavi turkuaz saraydaki kubbeleri örtmek için kullanıldı, çünkü yoğun mavi rengi de yeryüzündeki cennet sembolü idi. [ Citation needed ]
İranlı turkuaz
Bu depo doğal olarak mavidir ve dehidrasyon nedeniyle ısıtıldığında yeşile döner. İran’ın Horasan Eyaletinin başkenti Meşhed’ten on kilometre uzaktaki Ali-mersai’nin 2012 metre (6,601 fit) yüksekliğindeki doruk noktası olan Nishapur’daki mayın tarağına süslenmiş bir bölge ile sınırlandırılmıştır. Aşırı yıpranmış ve kırık bir trakyot limonit ve kumtaşı tabakaları arasında ve dağın tabanındaki çıta arasında yerinde bulunan turkuazaya ev sahipliği yapıyor. Bu çalışmalar , Sina Yarımadası’nınkilerle birlikte bilinen en eski kişilerdir . [5] İran’da da Semnan ve Kerman illerinde turkuaz madenleri var.

Sina [ değiştir ]
Antik Mısır’da en azından M.Ö. 3000 yılından bu yana ve muhtemelen o zamandan önce turkuaz Mısırlılar tarafından kullanılmış ve onlardan Sina Yarımadası’nda mayın döşenmiştir . Bu bölge, yerli Monitu tarafından Turkuaz Ülkesi olarak biliniyordu . Yarımadada güneybatı sahilinde 650 kilometrekarelik (250 sq mi) bir alan içeren altı adet maden var. Bu madenlerden en önemlileri tarihi bir perspektiften Serabit el-Khadim ve Wadi Maghareh , bilinen en eski maden ocaklarından biri olduğuna inanılıyor . Eski maden tanrı Hathor adanmış eski bir tapınak yaklaşık 4 kilometre bulunmaktadır.

Turkuaz, başlangıçta bazalt tarafından görülen kumtaşında bulunur. Bölgede bakır ve demir işleyişleri mevcuttur. Büyük ölçekli turkuaz madenciliği bugün kârlı değil, ancak mevduatlar ev yapımı barut kullanan Bedevi halkları tarafından ara sıra taşındı . Yağışlı kış aylarında, madenciler sel flaşından dolayı risk altındalar ; Kuru mevsimde bile, gelişigüzel sömürülen kumtaşı madeninin duvarlarının çökmesine bağlı ölüm görülmemiş. Sina malzemesinin rengi genellikle İran maddesinden daha yeşil fakat dayanıklı ve oldukça dayanıklı olduğu düşünülüyor. Çoğunlukla Mısır turkuazı olarak anılan Sina malzemeleri, genellikle en yarı saydamdır ve büyütme altında, yüzey yapısının, diğer bölgelerden gelen materyalde görülmeyen karanlık mavi disklerle biberleştirildiği ortaya çıkar.
Chaco Canyon’daki (1020 – 1140 CE tarihli) Ancestral Puebloan (Anasazi) turkuaz ve turuncu renkte argilli kakma parçaları , Amerikan turkuazının tipik renk aralığını ve benek izini göstermektedir. Bazı olasılıkla Cerrillos’tan geldi – sonraki fotoğrafa bakın.
Amerika Birleşik Devletleri [ değiştir ]

Smithsonian’daki New Mexico’lu Los Cerrillos’tan gelen güzel bir turkuaz örneği. Cerrillos turkuaz, İspanyolların fethinden önce Yerli Amerikalılar tarafından yaygın bir şekilde kullanıldı.

Bisbee turkuazın sert çikolata kahverengi renkli bir matrisi vardır.

Turkuaz Taşı Yüzük

Turkuaz Taşı Yüzük

Tedavi edilmemiş turkuaz, Nevada, Amerika Birleşik Devletleri. Austin, McGinness Madeni’nden gelen sert parfüm. Mavi ve yeşil cabochons, örümcek ağı, Bunker Hill Madeni, Royston
Güneybatı ABD , önemli bir turkuaz kaynağıdır; Arizona , California ( San Bernardino , İmparatorluk , Inyo ilçeleri), Colorado ( Conejos , El Paso , Göl , Saguache ilçeleri), New Mexico ( Eddy , Grant , Otero , Santa Fe ilçeleri) ve Nevada ( Clark , Elko , Esmeralda County , Eureka , Lander , Mineral County ve Nye ilçeleri) özellikle zengindir. Kaliforniya ve New Mexico mevduatları Kolomb öncesi yerli Amerikalılar tarafından , bazıları yerel, bazıları merkezi Meksika kadar uzakta bulunan taş aletler kullanılarak maden çıkartıldı . Cerrillos , New Mexico’nun en eski maden ocaklarının yeri olduğu düşünülmektedir ; 1920’lerden önce devlet ülkenin en büyük üreticisi oldu; Bugün az ya da çok yoruldu. Apache Canyon’da bulunan Kaliforniya’daki bir maden bugün yalnızca ticari bir kapasiteye sahiptir.

 

Turkuaz, damar ya da dikiş dolguları ve kompakt kütleler halinde görülür; Bunlar çoğunlukla küçüktür. Bazen oldukça ince malzemeler (hem renk hem de dayanıklılık açısından İran maddesine rastlanır) bulunurken, çoğu Amerikan turkuazı düşük dereceli (“tebeşir turkuazı” olarak adlandırılır). Yüksek demir seviyeleri yeşil ve sarıların baskın olduğu anlamına gelir ve turkuazın muamele edilmemiş durumunda tipik olarak kırılgan bir tutarlılık takı kullanımını engeller.

Arizona şu anda değeri ile turkuazın en önemli üreticisidir. [5] Eyaletteki birkaç maden var, ikisi eşsiz renk ve kaliteleri ile ünlü ve sektörün en iyileri olarak düşünülüyor: Globe’daki Uyuyan Güzel Maden, Ağustos 2012’de turkuaz madenciliğini durdurdu. Maden, tüm cevherleri Dünya pazarında bakır fiyatının yükselmesi nedeniyle bakır üretimine konsantre olabiliyor. Doğal muamele edilmemiş Uyuyan Güzel turkuaz madeninin kapanmasından bu yana dramatik bir şekilde arttı. 2015 yılı itibariyle Kingman Madeni, şehrin dışında bir bakır madeninin yanında hala çalışıyor. Diğer mayınlar arasında Blue Bird madenleri, Castle Dome ve Ithaca Peak yer alıyor ancak yüksek işletme maliyetleri ve federal yönetmelikler nedeniyle çoğunlukla aktif değiller. Bisbee’deki Phelps Dodge Lavender Pit madeni, 1974’te faaliyetlerini durdurdu ve hiç turkuaz bir müteahhit bulundular. Tüm Bisbee turkuazları “öğle yemeği kovanı “ydı. Madencilerin öğle yemeği kovalarında bakır cevheri madenlerinden çıktı. Morenci ve Turquoise Peak ya pasif ya da tükenmiştir.

Nevada, önemli miktarda turkuaz üreten 120’den fazla mayının bulunduğu ülkenin diğer büyük üreticisidir. ABD’nin bir çoğunun aksine, Nevada’daki çoğu maden ocağında turkuaz renginde çalışılmış ve çok azı diğer madencilik faaliyetlerinin yan ürünü olarak ele geçirilmiştir. Nevada turkuaz, parçalar arasında çatlak doldurma boşlukları olarak nuggets, kırık dolgular ve breşlerde bulunur. Nevada yataklarının jeolojisi nedeniyle, üretilen materyalin çoğunluğu sert ve yoğun olup, yeterli bir kaliteye sahip değildir, bu nedenle hiçbir işlem ya da iyileştirme gerekmez. Eyaletteki hemen hemen her ilde bir miktar turkuaz rengi üretilirken, baş üreticiler

Firuze Taşı Yüzük

Firuze Taşı Yüzük

Lander ve Esmeralda ilçelerinde. Nevada’daki turkuaz yataklarinin büyük bir kismi, devletin patinaj fay zonu ile çakışan geniş bir tektonik kuşak kuşağında bulunur. N15 ° E derecesine kadar uzanır ve Elko İlçesi’nin kuzeyinden Tonopah’ın güneybatısındaki California sınırına kadar uzanır. Nevada, Nevada’nın mavi, mavi-yeşil ve yeşil tonlarında gelen turkuaz renkleri ile geniş bir renk çeşitliliği ve farklı matris desenleri karışımı üretti. Bu alışılmadık renkte olan turkuazın bazılarında, parlak parlak yeşil ile sarı-yeşil tonlarının nedeni olan önemli çinko ve demir bulunabilir. Yeşilden yeşil sarı tonlara bazıları aslında varisit veya fuustit olabilir , bunlar turkuaz ile görünüşü benzer ikincil fosfat mineralleridir. Nevada materyalinin önemli bir kısmı da, çoğunlukla cazip olan kahverengi veya siyah limonit damarlanmasıyla “spiderweb matrix” olarak adlandırılanları ürettiği için dikkat çekiyor. Bir sürü Nevada yatağı ilk kez Yerli Amerikalılar tarafından çalışıyorken, 1870’lerden bu yana Nevada’nın toplam turkuaz rengi üretimi, Carico Lake madeninin yaklaşık 400 tonu da dahil olmak üzere, 600 tondan fazla olarak tahmin edilmiştir. Artan maliyetlere rağmen, Nevada’da, Lander County’deki Godber, Orvil Jack ve Carico Lake madenleri, Mineral Bölgesi’ndeki Pilot Dağı Madenleri ve Royston ve Candelaria’daki birkaç mülkte küçük ölçekli madencilik faaliyetleri devam ediyor. Esmerelda İlçesi alanları. [6]

1912’de, Virginia , Campbell County’deki Lynch İstasyonu’nda, tek kristal turkuazın ilk mevduatı keşfedildi. Ana kaya üzerinde bir örümcek oluşturan kristaller çok küçük; 1 mm (0,04 inç) büyük olarak kabul edilir. 1980’li yıllara kadar, Virginia’nın farklı kristallerinin tek kaynağı olduğu düşünülüyordu; Artık en az 27 başka yer var. [ Citation needed ]

Kârları telafi etmek ve talebi karşılamak için bazı Amerikalı turkuazlar belirli bir dereceye kadar muamele edilir veya arttırılır. Bu tedaviler, zararsız mumlama ve boyama ve emprenye etme gibi daha tartışmalı prosedürleri içerir (bkz. Tedaviler ). Bununla birlikte, herhangi bir muamele ya da değişiklik yapılmasının gerekli olmadığı kadar yüksek kalitede malzemeler üreten bazı Amerikan mayınları vardır. Yapılan bu tür tedaviler, malzemenin satışı üzerine alıcıya açıklanmalıdır.

Diğer kaynaklar [ düzenle ]
Çin 3.000 yıl veya daha fazla turkuazın küçük bir kaynağı olmuştur. Kompakt nodül formunda mücevher kalitesinde malzeme , Hubei eyaleti olan Yunxian ve Zhushan’ın kırık, silisleşmiş kireçtaşlarında bulunur. Buna ek olarak Marco Polo bugünkü Sichuan’da bulunan turkuaz olduğunu bildirdi. Çoğu Çin malzemesi ihraç edilir, ancak birkaç oyma yeşim benzer bir şekilde çalıştı. Tibet’te , sırasıyla doğu ve batıda Derge ve Nagari-Khorsum dağlarında sırasıyla mücevher kalitesinde tortular var. [7]

Diğer dikkate değer yerler şunları içerir: Afganistan ; Avustralya ( Victoria ve Queensland ); Kuzey Hindistan ; Kuzey Şili ( Chuquicamata ); Cornwall ; Saksonya ; Silezya ; Ve Türkistan .

Kullanım Tarihi [ düzenle ]

1000-1040 CE arasında uzanan bu serbest biçimli kolye gibi turkuaz zanaatkar ticaretinin, Chaco Kanyonu Ancestral Puebloan’larına bol servet getirdiğine inanılıyor.

Moche turkuaz burun süsü. Larco Müzesi Koleksiyonu. Lima, Peru

Backwords, turkuaz ile kuşatılmış. Rusya, 17. yüzyıl.

Yangın aztec tanrısı Xiuhtecuhtli’nin Turkuaz mozaik maskesi.

Tutankhamun ikonik altın gömü maskesi, turkuaz, lapis lazuli , carnelian ve renkli camla kuşatılmıştı .
Turkuaz’ın pastel tonları, Antik Mısır , Aztekler (ve muhtemelen diğer Pre-Columbian Mezo Amerikalılar ), Pers , Mezopotamya , İndus Vadisi ve bir dereceye kadar antik dönemin efendilerine süslenmiş birçok eski kültür antikitesine sevindiler . Çin en azından Shang Hanedanlığı’ndan beri. [8] Muhtemelen ilk İpek Yolu yenilikleri ile Avrupa’ya ( Türkiye üzerinden) tanıtılan en eski taşlardan biri olmasına rağmen, turkuvaz, Batı Katolik Kilisesi’nde bir düşüşün ardından 14. yüzyıla kadar Batı’da süs taşı olarak önemli bir yer tutmadı. Laik mücevherlerde turkuazın kullanılmasına izin veren kilise etkisi. Görünüşe göre Hindistan’da Mughal dönemine kadar bilinmiyordu ve 18. yüzyıla kadar Japonya’da bilinmiyordu. Bu medeniyetlerin çoğunun paylaştığı ortak bir inanç, turkuazın belirli profilaktik özelliklere sahip olduğunu belirtti; Kullanıcının sağlığı ile rengini değiştirmek ve kendisini kötü güçlerden korumak düşünüldü.

Aztekler, altın , kuvartz , malahit , jet , yeşim , mercan ve kabuklarla birlikte turkuvazları, maskeler (bazısı insan kafatası kaideleri olan), bıçak ve kalkan gibi tahrik edici (ve muhtemelen törensel) mozaik nesnelerin içine sokuyordu. Doğal reçineler, bitüm ve balmumu turkuazın cisimlerin taban malzemesine bağlanması için kullanıldı; Bu genellikle ahşap , ancak kemik ve kabuk da kullanılmıştır. Aztekler gibi, Pueblo , Navajo ve Apaçi kabileleri de amuletik kullanım için turkuazı önemsedi; Ikinci kavim taşın okçu ölü amaca tahammül edebileceğine inanıyor. Bu insanlar arasında turkuaz, mozaik kakmada, heykel çalışmalarında kullanıldı ve toroidal boncuklar ve serbest form kolye haline getirildi. Chaco Kanyonu’nun ve çevresinde bulunan Ancestral Puebloans (Anasazi), turkuaz cisimlerin üretiminden ve ticaretinden büyük ölçüde gelişmiştir. Navajo ve diğer Güneybatı Kızılderili kabileleri tarafından bugün üretilen farklı gümüş takılar, Avrupa etkilerinin bir sonucu olarak yaklaşık 1880 yılına ait olduğunu düşündüren oldukça modern bir gelişmedir.

İran’da, turkuaz, binlerce yıldır fiilen var olan milli taştı; nesneleri (türbülanlardan sapanlara kadar), camilerde ve içteki ve dışındaki diğer önemli yapıları süslemek için kullanılıyordu; Medrese-i Şah Hüseyin Camii İsfahan . Pers stili ve turkuaz kullanımı daha sonra Hindistan’da Babür İmparatorluğu’nun kuruluşundan sonra Hindistan’a getirildi, etkisi yüksek saflıkta altın takılar ( yakut ve elmas ile birlikte) ve Tac Mahal gibi yapılarda görülüyordu. Farsça turkuaz, daha sonra altınla kaplanmış olan Arapça yazıtta adanmış kelimelerle oyuldu.

 

NİŞABUR FİRUZE (TURKUAZ) TAŞI YÜZÜK

OTANTİK YÜZÜKLER
Firuze Taşı Yüzük
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE TAM RENGİNDE
 • 10.11 GR
 • 19.75 KARAT HAS TAŞ
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • İRAN/NİŞABUR
 • KDV DAHİL
 • NİŞABURİ FİRUZE TAŞI
 • ÖZEL KUTUSUNDA
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Pers İmparatorluğu, Doğu’nun Mücevheratı En az 2000 yıl boyunca, bir zamanlar İran olarak bilinen bölge, turkuazın en önemli kaynağı olarak kaldı. Gökyüzü mavisi turkuaz her zaman tarih boyunca güzellik arayanlar için bir mıknatıs olmuştur.

Doğal Firuze Taşı Yüzük

Doğal Firuze Taşı Yüzük

Turkuaz, gölgede menşeine bağlı olarak mavi, yeşil ve mavi-yeşilden farklı olan cam olmayan bir taştır.
Turkuazın mavi rengi daha fazla bakır içeren bir alanda oluştuğunda güçlenir. Daha fazla alüminyum varsa, daha yeşilimsi olur ve çinko mevcudiyetinde, biriken sarı-yeşil kombinasyonu yataklarda bulunur.
Bakır ve alüminyumun hidratlı bir fosfat, turkuaz genellikle aşağıda bulunur: Yerküplerinin volkanik veya diğer termal etkilerden kaynaklanan kaya girmeleriyle değiştirildiği alanlar.
İran turkuazı, İran’ın Kuzeydoğu şehri Neyshabur’da yaygın olarak bulunur; Horasan Razavi Eyaleti, Meşhed şehrinin yaklaşık 150 kilometre batısındadır ve M.Ö. 4.000 yılına dayanıyor.
Şehrin 53 kilometre kuzeybatısında ve eski kervan yollarına yakın olan Neyshabur turkuaz madenlerinin, dünyanın bilinen en eski turkuaz madenlerinden biri olduğu düşünülmekte ve bu ürünler Avrupa, Batı Asya ve Amerika’ya taşıdı.
Kent, bir zamanlar eski İpek Yolu üzerinde, İran platosunu ve Orta Asya’yı, yani Anadolu’yu ve Akdeniz’i Çin’e bağlayan önemli bir yerdi.
Arkeolojik kazılar antik mezarlarda Farsça turkuaz elde etmiştir Türkistan’da ve Kafkasya’da, M.Ö. I. ila 3. yüzyıla kadar uzanmaktadır.
Masif, robin’in yumurta mavisi Farsça turkuaz, yüzyıllar boyu sayısız anıt süsleyen mozaik, kakma veya kaplamalar oluşturmak için kullanılır. İnce bir lehçe alır ve zamanla renk kaybetmez.
Turkuaz, takılarda kullanılacak ilk değerli taş olmuş olabilir. Tarihsel belgeler, Mısırlı Queens’in altın ve turkuaz renkli bilezik giydiğini gösteriyor.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ 1.KALİTE HAS TAŞ 19.75 KARAT DOĞAL İRAN NİŞABUR FİRUZE (TURKUAZ) TAŞI ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR.SEVDİKLERİNİZ İÇİN ANLAMLI BİR HEDİYE…
Arkeolojik bulgular Batı yarımkürenin erken sakinlerinin turkuaz hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olduğunu ve şans ve sağlık nedenleriyle kullandıklarını göstermektedir. Taş, dinsel, sanatsal ve ticaret değerlerine sahipti. Antlaşmaların müzakeresinde ve mücevher yapımında da kullanıldı.
Turkuvaz, zaman içinde birçok batıl inançların kaynağı olmuştur. Üçüncü yüzyılda taşın sahibinin atından düşmesini engelleme gücüne sahip olduğu düşünülüyordu.
Renk değişikliğinin karısının sadakatinin bir işareti olduğu düşünülüyordu. Araplar hava saf olduğu zaman parladığına inanıyordu ve hava karanlıkken soluklaşıyordu.
Persler, yeni bir ayın turkuazda yansımasının şans getirdiğine ve kötülüğe karşı korunduğuna inanmaktadır. Taşa bakmanın görme keskinleştirici olabileceğini ve iltihaplı bir gözün üzerine yerleştirilmesinin bir tedavi olduğu düşünülüyordu.
Antik da, turkuazın sahibinin sağlığını gösterdiğine, ölüm anında hastalık döneminde solgunlaştığına ve renk kaybettiğine inanıyordu. Taşın, orijinal güzelliğini, yeni ve sağlıklı bir sahibinin elinde tekrar elde ettiğine inandılar.

Doğal Turkuaz Taşı Yüzük

Doğal Turkuaz Taşı Yüzük

Bazı insanlar turkuazın havayı öngörebileceğine ve rüyaları etkileyebileceğine inanıyordu. Aztekler, İnkalar ve Mayalar gibi Kolomb öncesi batı sakinleri turkuaz taparken dini törenlerde kullandılar.
Aztekler ve Mısırlılar onu refahın bir simgesi olarak görüyorlardı. Hindistan’da, pembe renkte turkuaz giyen ve yeni ayı gördükten sonra taşa bakmanın, büyük servet getirdiğine inanılıyordu.
Günümüzde bile bazı insanlar, turkuazın larenjit, solunum ve bağışıklık sistemi rahatsızlıkları ve stres için faydalı olduğuna inanıyor.
Turkuaz genellikle boyama, mumlama ve yağlama ile işlenir. Ayrıca parafin, gomalak, vernik, cila, epoksi reçine, plastik veya su camı (sodyum silikat) ile emprenye edilebilir.
Eski zamanlarda, taşı hayvan ya da bitkisel yağda ıslatarak turkuazı cilaladılar ve daha sonra kurumasına izin verdiler.
Taş bazen inorganik mineral tuzlarla dengelenir, örneğin Koloidal silis ve sodyum silikat. Stabilizasyon süreci taşın rengini koyulaştırır ve doyurur, ancak güzelliğini bozmaz.
Taçlandırıcı turkuaz, en az yarım asrın geçmişi olan en güzel İran eserlerinden biridir. Sanat, bakır, gümüş, pirinç ve bronz yemekler üzerine turkuaz parçalarını koymaktan ibarettir.
İranlı sanatçılar, hat sanatını ve el sanatlarını içeren çeşitli sanat türlerinde turkuaz kullanıyorlar.
Turquoise takığı her zaman Orient’de popüler olmuştur. Tibetliler arasında oldukça saygıdeğer bir öğeydi ve M.Ö. 13. yüzyıldan beri Çin’de kullanılıyordu.
Persler Turquoise’u üç sınıfa ayırdı . Güzel halka taşlara Anquştari deniyordu. Ara kalitede Pers Turkuaz taşlarına Barkhaneh adı verildi. Soluk, yeşilimsi veya matristeki lekeler olan Pers Turkuaz Taşları Arabi olarak adlandırıldı. Geleneksel olarak, matris içermeyen parlak mavi taşlar Orta Doğu’da tercih edildi. Bu orijinal Uyuyan Güzel Turkuaz olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde, çeşitli gölgeler ve matrislerdeki Farsça turkuaz takılarda bulunabilir ve klasik güzelliği için takdir edilebilir.

 

İran Nişabur Firuze Taşı

İran Nişabur Firuze Taşı

17. yüzyılın İngiliz beyefendisine turkuaz mücevheratı giymedikçe iyi giyinildiğini ya da süslendiğini biliyor muydunuz? Bu taş öylesine değerli ki, Napolyon’un İmparatoriçesi Marie Louise’yi verdiği taçdaki 79 zümrütün yerine Pers Türk Turquoise kabotajları getirildi.
İran’da aşağıda listelenenden daha çok Farsça Turkuaz mayın var, ancak burada birkaç bilinen ve doğrulanmış Farsça Turkuaz mayın var:
Abo Ishaghi : Eski mağara 50 yıl önce kapatıldı. Eski mağaranın en eski mağaranın bu mağara olduğu, keskin taşlarla kesilen keskin kesimlerin keskin kesimlerce kesilmesine izin veren en yüksek turkuaz rengine sahip olduğu söyleniyor. Bu da Abo Ishaghi olarak bilinir. Bazı insanlar buna Abdo Al’Rakiqi diyorlar.
Rokni – Bu madende kaliteli Turkuaz vardı ve yerden dağın tepesine kadar kazılmıştı.
Khak Ghermez – Bu madende “Robin’s Egg Blue” Turkuaz ve herhangi bir matrisi dışarıda bırakmak için kesilen orta mavi renkte Turkuaz olarak bilinir. Muhtemelen bu dünya çapında en çok bilinen Farsça Turkuaztır.Turkuaz dünyanın en eski değerli taşlarından biridir. Arkeolojik kazılar, eski Mısır hükümdarlarından kendilerini turkuaz mücevherlerle süslediklerini ve Çinli zanaatlar 3000 yıldan fazla bir süre önce oyulduğunu ortaya koydu. Turkuaz, Tibet’in milli taşıdır ve uzun süredir sağlığa, servete ve kötülüğe karşı korumayı garanti eden bir taş olarak düşünülmüştür.

Mücevher ismi Fransız tabirle pierre turnuvalarından veya “Türk taşı” dan gelir. On üçüncü yüzyıldan kalma ismin, malzemenin muhtemelen ilk kez Türk kaynaklarından Avrupa’ya geldiği gerçeğini yansıtır.

Turkuaz, tören gemisi ve Güneybatı Amerika’daki yerli Amerikan kabileleri için alış veriş aracıydı. Mücevher ve tılsımlarında da kullandılar. Apaches, bir yay ya da ateşli silahla bağlı olan turkuazın avcı ya da savaşçının doğruluğunu arttırdığına inanıyordu.

Turquoise in Silver Buckle
Bir deri kemer, turkuaz ve gümüş toka ve süslemelerle Güneybatı bir yetenek kazandırıyor.
Turkuaz bol miktarda mevcuttur ve çeşitli boyutlarda mevcuttur. Boncuklar, kabakonlar, oymalar ve kakmalar için kullanılır. Tüketicilerce iyi bilinmesine rağmen, ana akım mücevherat endüstrisindeki popülaritesi gelir ve gider. En büyük ve en kalıcı pazar Amerikan Güneybatı’sındadır. Ayrıca, o bölgenin gizemi ve romantizmiyle büyülene olan müşterilerin yanı sıra gökyüzünün maviliğinde başka yerlerde popüler.

Turkuaz , bakır ve alüminyumdan sulu bir fosfat olan, opak, mavi-yeşil bir mineral olup Cu Al 6 ( PO
4 ) 4 ( OH ) 8.4H
20 . İnce derecelerde nadir ve değerlidir ve benzersiz tonuyla binlerce yıldır mücevher ve süs taşı olarak ödüle layık görülür. Son zamanlarda, turkuaz, çoğu diğer opak taşlar gibi, tedavilerin, taklitlerin ve sentetlerin piyasaya sürülmesiyle değer kaybetti.

Maddenin birçok ismi biliniyor ancak turkuaz sözcüğü 17. yüzyıla dayanıyor ve “Türkler” için Fransız turkuanlardan türetiliyor , çünkü mineral ilk önce Türkiye’den, Horasan’ın Pers Bölgesi’ndeki madenlerden Avrupa’ya getirildi. [2] [3] [4] [5] Yaşlı Pliny madene maddenin cinsi olarak atıfta bulunmuş ve Aztekler onu kraliçe türü olarak biliyordu . [4]

Firuze Taş Yüzük

Firuze Taş Yüzük

Turkuazın en iyisi, maksimum sertliğe 6 ya da biraz altında, ya da biraz daha fazla cam cam ulaştı. [2] Kristokristalin mineral, turkuaz, karakteristik olarak hiçbir zaman tek kristaller oluşturmaz ve özelliklerinin tamamı değişkenlik gösterir. Kristal sisteminin X-ray difraksiyon testi ile triklinik olduğu kanıtlanmıştır . Düşük sertlikte düşük özgül ağırlık (2.60-2.90) ve daha fazla gözeneklilik gelir: Bu özellikler tane büyüklüğüne bağlıdır. Turkuaz parlaklığı tipik olarak mumumsu ve yarı saydamdır ve şeffaflık genellikle opaktır, ancak ince kesitlerde yarı saydam olabilir. Renk, mineralin diğer özellikleri kadar değişkendir; beyazdan toz mavisine, gökyüzü mavisine ve mavi-yeşilden sarımsı bir yeşile kadar uzanır. Yeşil, demir safsızlıklarının (alüminyumun yerini alması) ya da dehidratasyonun bir sonucu olabileceği gibi mavi, idiyokromatik bakırdan kaynaklanır .

Turkuazın kırma indeksi ( sodyum ışığı ile ölçülen 589.3 nm) yaklaşık 1.61 veya 1.62’dir; Bu, turkuazın hemen hemen her zaman değişmeyen polikristal yapısı nedeniyle , bir gemolojik refraktometrede tek bir okuma olarak görülen ortalama bir değerdir. Nadir görülen tek kristallerden 1.61-1.65 (çift kırılma 0.040, iki eksenli pozitif) okundu . Elde tutulan bir spektroskop ile 432 nanometrede bir çizgi ve 460 nanometrede zayıf bir bant açığa çıkaran bir absorpsiyon spektrumu elde edilebilir (bu en iyi şekilde güçlü yansıyan ışık ile görülür). Uzun dalga morötesi ışın altında, turkuaz bazen yeşil, sarı veya parlak maviyi floresanlaştırabilir ; Kısa dalga ultraviyole ve X ışınları altında inerttir.

Turkuaz, ısıtılmış hidroklorik asitten başka her hangi birinde çözünmez . Çizgisi soluk mavimsi bir beyazdır ve kırılması , mumlu bir parlaklık bırakarak , yankıdadır . Diğer taşlarla göreli düşük sertliğe rağmen turkuaz iyi bir cilaya sahiptir. Turkuaz ayrıca pirit lekeleri ile biberleştirilebilir veya karanlık, örümcek limonit damarları serpiştirilebilir.

Oluşumu [ değiştir ]

Cananea , Meksika’daki bakır madeninin büyük bir turkuaz örneği olan “Big Blue”
İkincil bir mineral olarak , turkuaz , önceden var olan minerallerin havaya girmesi ve oksidasyonu esnasında süzülen asidik sulu solüsyonların etkisi ile görünüşte oluşur. Örneğin, bakır, kalkopirit gibi birincil bakır sülfitlerden veya ikincil karbonatlar malakit veya azuritten gelebilir ; Alüminyum feldispatdan türemiş olabilir;

Doğal Firuze Yüzük

Doğal Firuze Yüzük

 

Ve fosfor apatitten. Turkuaz genellikle kurak bölgelerde bulunur; çogunlukla degisik volkanik kayaçlarda, genellikle limonit ve dier demir oksitlerle birlikte bulunan oyuklari ve çatlaklari doldurur veya kaplar; iklim faktörleri önemli bir rol oynuyor gibi görünür. Amerikan güneybatısı turkuaz neredeyse her zaman potasyum feldspat içeren porfiritik intrusiflerde bakır sülfit yataklarının aşındırıcı ürünleriyle ilişkilidir . Bazı durumlarda, alunit , potasyum alüminyum sülfat, belirgin bir ikincil mineraldir. Tipik olarak turkuaz mineralizasyonu, ikincil solüsyonların daha fazla penetrasyona sahip olduğu veya su masasına olan derinliğin daha fazla olduğu daha derin kırılma bölgesi boyunca meydana gelmesine rağmen, 20 metreden (66 ft) daha az bir sığ derinlik ile sınırlandırılmıştır.

Turkuaz oluşumlarının özellikleri ikincil veya süperergen kökenli olmasına rağmen, bazı kaynaklar hipojen kökene işaret etmektedir . Hipojen hipotez, sulu solüsyonların hidrotermal proseslerden önemli derinliklerde oluştuğunu ileri sürmektedir. Başlangıçta yüksek sıcaklıkta, bu çözeltiler yüzey tabakalarına yükselir, işlem esnasında önceden var olan minerallerden önemli unsurlarla etkileşir ve sızar. Çözümler serinledikçe, turkuaz çöker, çevreleyen kaya içindeki oyukları ve kırıkları astar. Bu hipojen prosesi, orijinal bakır sülfid çökelmesi için geçerlidir; Bununla birlikte, turkuaz zuhurlarının birçok özelliğini hipojen bir süreçle açıklamak zordur. Bununla birlikte, açıklama gerektiren, 90-190 ° C (194 – 374 ° F) yüksek homojenleştirme sıcaklıkları veren turkuaz tanelerinde iki fazlı sıvı kapanımlarının bulunduğu bildirildi.

Turkuaz neredeyse her zaman kriptokristalin ve kütlelidir ve kesin dış şekli varsaymaz. Kristaller, mikroskobik ölçekte bile çok nadir bulunur. Genellikle form damar veya kırık dolgusu, nodüler veya botriyotik alışkanlıktır. Stalaktit formları bildirilmiştir . Turkuvaz, feldspat, apatit, diğer mineraller ve hatta fosilleri psödo-morfolojik olarak değiştirebilir . Odontolit , geleneksel olarak fosil kemik veya fildişi fosili olup, türkuva ya da demir fosfat vivianit gibi benzer fosfat mineralleri tarafından değiştirildiği düşünülmektedir . Chrysocolla gibi diğer sekonder bakır mineralleri ile birlikte büyüme de yaygındır .

Bulunduğu yer [ değiştir ]

Mineral Park’tan kuvartz ile matristeki Massive Kingman mavi turkuaz, Arizona
Turquoise, mayınlı olmak isteyen ilk değerli taşlar arasındaydı ve birçok tarihi yer tüketildi, ancak bazıları halen bu güne kadar çalışılıyor. Bunların hepsi mevduatların sınırlı kapsamı ve uzaklığı nedeniyle küçük çaplı işlemlerdir, genellikle mevsimseltir. Çoğu, mekanizasyon gerektirmeden ya da hiç kullanılmadan elle işlenmiştir. Bununla birlikte, turkuaz sıklıkla büyük ölçekli bakır madenciliği işlemlerinin yan ürünü olarak, özellikle de Amerika Birleşik Devletleri’nde toplanmaktadır.

Nişabur Firuze Taşı

Nişabur Firuze Taşı

Nishapur, İran, 1973’te kesme ve taşlama turkuazu
İran [ değiştir ]
İran (daha önce Batı’da Pers olarak bilinir) en az 2.000 yıldır önemli bir turkuaz kaynağı olmuştur. Başlangıçta İranlılar tarafından “pirouze”, “zafer” anlamına gelir ve daha sonra Araplar “firouze” olarak adlandırılır. İdari mimaride, mavi turkuaz saraydaki kubbeleri örtmek için kullanıldı, çünkü yoğun mavi rengi de yeryüzündeki cennet sembolü idi. [ Citation needed ]
İranlı turkuaz
Bu depo doğal olarak mavidir ve dehidrasyon nedeniyle ısıtıldığında yeşile döner. İran’ın Horasan Eyaletinin başkenti Meşhed’ten on kilometre uzaktaki Ali-mersai’nin 2012 metre (6,601 fit) yüksekliğindeki doruk noktası olan Nishapur’daki mayın tarağına süslenmiş bir bölge ile sınırlandırılmıştır. Aşırı yıpranmış ve kırık bir trakyot limonit ve kumtaşı tabakaları arasında ve dağın tabanındaki çıta arasında yerinde bulunan turkuazaya ev sahipliği yapıyor. Bu çalışmalar , Sina Yarımadası’nınkilerle birlikte bilinen en eski kişilerdir . [5] İran’da da Semnan ve Kerman illerinde turkuaz madenleri var.

Sina [ değiştir ]
Antik Mısır’da en azından M.Ö. 3000 yılından bu yana ve muhtemelen o zamandan önce turkuaz Mısırlılar tarafından kullanılmış ve onlardan Sina Yarımadası’nda mayın döşenmiştir . Bu bölge, yerli Monitu tarafından Turkuaz Ülkesi olarak biliniyordu . Yarımadada güneybatı sahilinde 650 kilometrekarelik (250 sq mi) bir alan içeren altı adet maden var. Bu madenlerden en önemlileri tarihi bir perspektiften Serabit el-Khadim ve Wadi Maghareh , bilinen en eski maden ocaklarından biri olduğuna inanılıyor . Eski maden tanrı Hathor adanmış eski bir tapınak yaklaşık 4 kilometre bulunmaktadır.

Turkuaz, başlangıçta bazalt tarafından görülen kumtaşında bulunur. Bölgede bakır ve demir işleyişleri mevcuttur. Büyük ölçekli turkuaz madenciliği bugün kârlı değil, ancak mevduatlar ev yapımı barut kullanan Bedevi halkları tarafından ara sıra taşındı . Yağışlı kış aylarında, madenciler sel flaşından dolayı risk altındalar ; Kuru mevsimde bile, gelişigüzel sömürülen kumtaşı madeninin duvarlarının çökmesine bağlı ölüm görülmemiş. Sina malzemesinin rengi genellikle İran maddesinden daha yeşil fakat dayanıklı ve oldukça dayanıklı olduğu düşünülüyor. Çoğunlukla Mısır turkuazı olarak anılan Sina malzemeleri, genellikle en yarı saydamdır ve büyütme altında, yüzey yapısının, diğer bölgelerden gelen materyalde görülmeyen karanlık mavi disklerle biberleştirildiği ortaya çıkar.
Chaco Canyon’daki (1020 – 1140 CE tarihli) Ancestral Puebloan (Anasazi) turkuaz ve turuncu renkte argilli kakma parçaları , Amerikan turkuazının tipik renk aralığını ve benek izini göstermektedir. Bazı olasılıkla Cerrillos’tan geldi – sonraki fotoğrafa bakın.
Amerika Birleşik Devletleri [ değiştir ]

Smithsonian’daki New Mexico’lu Los Cerrillos’tan gelen güzel bir turkuaz örneği. Cerrillos turkuaz, İspanyolların fethinden önce Yerli Amerikalılar tarafından yaygın bir şekilde kullanıldı.

Bisbee turkuazın sert çikolata kahverengi renkli bir matrisi vardır.

Turkuaz Taşı Yüzük

Turkuaz Taşı Yüzük

Tedavi edilmemiş turkuaz, Nevada, Amerika Birleşik Devletleri. Austin, McGinness Madeni’nden gelen sert parfüm. Mavi ve yeşil cabochons, örümcek ağı, Bunker Hill Madeni, Royston
Güneybatı ABD , önemli bir turkuaz kaynağıdır; Arizona , California ( San Bernardino , İmparatorluk , Inyo ilçeleri), Colorado ( Conejos , El Paso , Göl , Saguache ilçeleri), New Mexico ( Eddy , Grant , Otero , Santa Fe ilçeleri) ve Nevada ( Clark , Elko , Esmeralda County , Eureka , Lander , Mineral County ve Nye ilçeleri) özellikle zengindir. Kaliforniya ve New Mexico mevduatları Kolomb öncesi yerli Amerikalılar tarafından , bazıları yerel, bazıları merkezi Meksika kadar uzakta bulunan taş aletler kullanılarak maden çıkartıldı . Cerrillos , New Mexico’nun en eski maden ocaklarının yeri olduğu düşünülmektedir ; 1920’lerden önce devlet ülkenin en büyük üreticisi oldu; Bugün az ya da çok yoruldu. Apache Canyon’da bulunan Kaliforniya’daki bir maden bugün yalnızca ticari bir kapasiteye sahiptir.

 

Turkuaz, damar ya da dikiş dolguları ve kompakt kütleler halinde görülür; Bunlar çoğunlukla küçüktür. Bazen oldukça ince malzemeler (hem renk hem de dayanıklılık açısından İran maddesine rastlanır) bulunurken, çoğu Amerikan turkuazı düşük dereceli (“tebeşir turkuazı” olarak adlandırılır). Yüksek demir seviyeleri yeşil ve sarıların baskın olduğu anlamına gelir ve turkuazın muamele edilmemiş durumunda tipik olarak kırılgan bir tutarlılık takı kullanımını engeller.

Arizona şu anda değeri ile turkuazın en önemli üreticisidir. [5] Eyaletteki birkaç maden var, ikisi eşsiz renk ve kaliteleri ile ünlü ve sektörün en iyileri olarak düşünülüyor: Globe’daki Uyuyan Güzel Maden, Ağustos 2012’de turkuaz madenciliğini durdurdu. Maden, tüm cevherleri Dünya pazarında bakır fiyatının yükselmesi nedeniyle bakır üretimine konsantre olabiliyor. Doğal muamele edilmemiş Uyuyan Güzel turkuaz madeninin kapanmasından bu yana dramatik bir şekilde arttı. 2015 yılı itibariyle Kingman Madeni, şehrin dışında bir bakır madeninin yanında hala çalışıyor. Diğer mayınlar arasında Blue Bird madenleri, Castle Dome ve Ithaca Peak yer alıyor ancak yüksek işletme maliyetleri ve federal yönetmelikler nedeniyle çoğunlukla aktif değiller. Bisbee’deki Phelps Dodge Lavender Pit madeni, 1974’te faaliyetlerini durdurdu ve hiç turkuaz bir müteahhit bulundular. Tüm Bisbee turkuazları “öğle yemeği kovanı “ydı. Madencilerin öğle yemeği kovalarında bakır cevheri madenlerinden çıktı. Morenci ve Turquoise Peak ya pasif ya da tükenmiştir.

Nevada, önemli miktarda turkuaz üreten 120’den fazla mayının bulunduğu ülkenin diğer büyük üreticisidir. ABD’nin bir çoğunun aksine, Nevada’daki çoğu maden ocağında turkuaz renginde çalışılmış ve çok azı diğer madencilik faaliyetlerinin yan ürünü olarak ele geçirilmiştir. Nevada turkuaz, parçalar arasında çatlak doldurma boşlukları olarak nuggets, kırık dolgular ve breşlerde bulunur. Nevada yataklarının jeolojisi nedeniyle, üretilen materyalin çoğunluğu sert ve yoğun olup, yeterli bir kaliteye sahip değildir, bu nedenle hiçbir işlem ya da iyileştirme gerekmez. Eyaletteki hemen hemen her ilde bir miktar turkuaz rengi üretilirken, baş üreticiler

Firuze Taşı Yüzük

Firuze Taşı Yüzük

Lander ve Esmeralda ilçelerinde. Nevada’daki turkuaz yataklarinin büyük bir kismi, devletin patinaj fay zonu ile çakışan geniş bir tektonik kuşak kuşağında bulunur. N15 ° E derecesine kadar uzanır ve Elko İlçesi’nin kuzeyinden Tonopah’ın güneybatısındaki California sınırına kadar uzanır. Nevada, Nevada’nın mavi, mavi-yeşil ve yeşil tonlarında gelen turkuaz renkleri ile geniş bir renk çeşitliliği ve farklı matris desenleri karışımı üretti. Bu alışılmadık renkte olan turkuazın bazılarında, parlak parlak yeşil ile sarı-yeşil tonlarının nedeni olan önemli çinko ve demir bulunabilir. Yeşilden yeşil sarı tonlara bazıları aslında varisit veya fuustit olabilir , bunlar turkuaz ile görünüşü benzer ikincil fosfat mineralleridir. Nevada materyalinin önemli bir kısmı da, çoğunlukla cazip olan kahverengi veya siyah limonit damarlanmasıyla “spiderweb matrix” olarak adlandırılanları ürettiği için dikkat çekiyor. Bir sürü Nevada yatağı ilk kez Yerli Amerikalılar tarafından çalışıyorken, 1870’lerden bu yana Nevada’nın toplam turkuaz rengi üretimi, Carico Lake madeninin yaklaşık 400 tonu da dahil olmak üzere, 600 tondan fazla olarak tahmin edilmiştir. Artan maliyetlere rağmen, Nevada’da, Lander County’deki Godber, Orvil Jack ve Carico Lake madenleri, Mineral Bölgesi’ndeki Pilot Dağı Madenleri ve Royston ve Candelaria’daki birkaç mülkte küçük ölçekli madencilik faaliyetleri devam ediyor. Esmerelda İlçesi alanları. [6]

1912’de, Virginia , Campbell County’deki Lynch İstasyonu’nda, tek kristal turkuazın ilk mevduatı keşfedildi. Ana kaya üzerinde bir örümcek oluşturan kristaller çok küçük; 1 mm (0,04 inç) büyük olarak kabul edilir. 1980’li yıllara kadar, Virginia’nın farklı kristallerinin tek kaynağı olduğu düşünülüyordu; Artık en az 27 başka yer var. [ Citation needed ]

Kârları telafi etmek ve talebi karşılamak için bazı Amerikalı turkuazlar belirli bir dereceye kadar muamele edilir veya arttırılır. Bu tedaviler, zararsız mumlama ve boyama ve emprenye etme gibi daha tartışmalı prosedürleri içerir (bkz. Tedaviler ). Bununla birlikte, herhangi bir muamele ya da değişiklik yapılmasının gerekli olmadığı kadar yüksek kalitede malzemeler üreten bazı Amerikan mayınları vardır. Yapılan bu tür tedaviler, malzemenin satışı üzerine alıcıya açıklanmalıdır.

Diğer kaynaklar [ düzenle ]
Çin 3.000 yıl veya daha fazla turkuazın küçük bir kaynağı olmuştur. Kompakt nodül formunda mücevher kalitesinde malzeme , Hubei eyaleti olan Yunxian ve Zhushan’ın kırık, silisleşmiş kireçtaşlarında bulunur. Buna ek olarak Marco Polo bugünkü Sichuan’da bulunan turkuaz olduğunu bildirdi. Çoğu Çin malzemesi ihraç edilir, ancak birkaç oyma yeşim benzer bir şekilde çalıştı. Tibet’te , sırasıyla doğu ve batıda Derge ve Nagari-Khorsum dağlarında sırasıyla mücevher kalitesinde tortular var. [7]

Diğer dikkate değer yerler şunları içerir: Afganistan ; Avustralya ( Victoria ve Queensland ); Kuzey Hindistan ; Kuzey Şili ( Chuquicamata ); Cornwall ; Saksonya ; Silezya ; Ve Türkistan .

Kullanım Tarihi [ düzenle ]

1000-1040 CE arasında uzanan bu serbest biçimli kolye gibi turkuaz zanaatkar ticaretinin, Chaco Kanyonu Ancestral Puebloan’larına bol servet getirdiğine inanılıyor.

Moche turkuaz burun süsü. Larco Müzesi Koleksiyonu. Lima, Peru

Backwords, turkuaz ile kuşatılmış. Rusya, 17. yüzyıl.

Yangın aztec tanrısı Xiuhtecuhtli’nin Turkuaz mozaik maskesi.

Tutankhamun ikonik altın gömü maskesi, turkuaz, lapis lazuli , carnelian ve renkli camla kuşatılmıştı .
Turkuaz’ın pastel tonları, Antik Mısır , Aztekler (ve muhtemelen diğer Pre-Columbian Mezo Amerikalılar ), Pers , Mezopotamya , İndus Vadisi ve bir dereceye kadar antik dönemin efendilerine süslenmiş birçok eski kültür antikitesine sevindiler . Çin en azından Shang Hanedanlığı’ndan beri. [8] Muhtemelen ilk İpek Yolu yenilikleri ile Avrupa’ya ( Türkiye üzerinden) tanıtılan en eski taşlardan biri olmasına rağmen, turkuvaz, Batı Katolik Kilisesi’nde bir düşüşün ardından 14. yüzyıla kadar Batı’da süs taşı olarak önemli bir yer tutmadı. Laik mücevherlerde turkuazın kullanılmasına izin veren kilise etkisi. Görünüşe göre Hindistan’da Mughal dönemine kadar bilinmiyordu ve 18. yüzyıla kadar Japonya’da bilinmiyordu. Bu medeniyetlerin çoğunun paylaştığı ortak bir inanç, turkuazın belirli profilaktik özelliklere sahip olduğunu belirtti; Kullanıcının sağlığı ile rengini değiştirmek ve kendisini kötü güçlerden korumak düşünüldü.

Aztekler, altın , kuvartz , malahit , jet , yeşim , mercan ve kabuklarla birlikte turkuvazları, maskeler (bazısı insan kafatası kaideleri olan), bıçak ve kalkan gibi tahrik edici (ve muhtemelen törensel) mozaik nesnelerin içine sokuyordu. Doğal reçineler, bitüm ve balmumu turkuazın cisimlerin taban malzemesine bağlanması için kullanıldı; Bu genellikle ahşap , ancak kemik ve kabuk da kullanılmıştır. Aztekler gibi, Pueblo , Navajo ve Apaçi kabileleri de amuletik kullanım için turkuazı önemsedi; Ikinci kavim taşın okçu ölü amaca tahammül edebileceğine inanıyor. Bu insanlar arasında turkuaz, mozaik kakmada, heykel çalışmalarında kullanıldı ve toroidal boncuklar ve serbest form kolye haline getirildi. Chaco Kanyonu’nun ve çevresinde bulunan Ancestral Puebloans (Anasazi), turkuaz cisimlerin üretiminden ve ticaretinden büyük ölçüde gelişmiştir. Navajo ve diğer Güneybatı Kızılderili kabileleri tarafından bugün üretilen farklı gümüş takılar, Avrupa etkilerinin bir sonucu olarak yaklaşık 1880 yılına ait olduğunu düşündüren oldukça modern bir gelişmedir.

İran’da, turkuaz, binlerce yıldır fiilen var olan milli taştı; nesneleri (türbülanlardan sapanlara kadar), camilerde ve içteki ve dışındaki diğer önemli yapıları süslemek için kullanılıyordu; Medrese-i Şah Hüseyin Camii İsfahan . Pers stili ve turkuaz kullanımı daha sonra Hindistan’da Babür İmparatorluğu’nun kuruluşundan sonra Hindistan’a getirildi, etkisi yüksek saflıkta altın takılar ( yakut ve elmas ile birlikte) ve Tac Mahal gibi yapılarda görülüyordu. Farsça turkuaz, daha sonra altınla kaplanmış olan Arapça yazıtta adanmış kelimelerle oyuldu.