OTANT�K TA�

DOĞAL BALTIK FOSİLLİ DAMLA KEHRİBAR TESBİH

KOLEKSİYON TESBİHLER
Orjinal Kehribar Tesbih
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE RUSYA/KALİNGRAD
 • 15 GR
 • 925 AYAR GÜMÜŞ ARNAVUT KAMÇI
 • AYNI GÜN KARGO
 • ÇOK ÖZEL KOLEKSİYON PARÇA
 • DOĞAL DAMLA KEHRİBAR FOSİLLİ
 • EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA

kehribar tesbih , ağaç reçinesinin fosilleşmesinden oluşan bir taştır. Kehribar reçine tipik ağaç özüyle aynı değildir.Özellikle Pinus succinifera ağacından elde edilir. Kehribarın fosilleşmesi Tersiyer dönemine kadar uzanır; yani, kehribar taşların yaklaşık 50 milyon yıl önce oluştuğu anlamına gelir. Kehribar yumuşak ve yapışkan reçineden oluştuğu için kehribarsıklıkla hayvan ve bitki kapanımları içerir; çoğunlukla sivrisinekler ve diğer böcek türleri. Kömür derzlerinde geliştirilen kehribarın çoğunlukla ‘reçinite’ olarak adlandırılır ve özellikle Yeni Zelanda kömür damarlarından kaynaklanan örneklere ‘ambrite’ denir. Amber, organik değerli taşların az sayıdaki çeşidinden biridir. Organik güzelliklerin en yaygın çeşitleri arasında kehribar, inci , mercan ve fildişi vardır.

LÜTFEN GERÇEKMİDİR DİYE SORMAYIN KALİTEMİZ YILLARDIR BELLİ OTANTİK TAŞ KESİNLİKLE PLASTİK SIKMA TOZ VS.ÜRÜN SATMAZ!!!!!!!!!

Orjinal Kehribar Tesbih

Orjinal Kehribar Tesbih

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL 1.KALİTE HAS DAMLA RUSYA KALİNİNGRAD AĞAÇ FOSİLLİ KEHRİBAR TAŞI TESBİH;KOLEKSİYON SEVERLER VE SEVDİKLERİNİZ İÇİN EŞSİZ BİR TESBİH;ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;

ÜRÜN AĞIRLIK : 15 GR PÜSKÜL DAHİL:20 GR

TANE ÇAPI :ARPA KESİM 8X12X33 MM

İMAME DAHİL BOY: 23 CM

İMAME BOY : 3CM
‘Kehribar’ kelimesi, Ortaçağ Farsça ‘ambar’ kelimesinden türetilmiştir. Başlangıçta amberris denilen sperm balinalarının bağırsaklarında bulunan sertleştirilmiş mumlu bir maddeyi tanımlamak için kullanılmıştır. Ambergris kokuların üretiminde kullanılır, çünkü çok etkileyici aromatik bir kokuya sahiptir. 14. yüzyılda kehribar teriminin kullanılması amberristen taşa kaymıştır. kehribarve amberler genellikle birbirleriyle karıştırılır çünkü her ikisi de sahil kıyısında yıkanabilir. İkisi yoğunlukla kolaylıkla ayırt edilir. Ambergris çok daha düşük bir yoğunluğa sahiptir ve tatlı suda yüzer. Kehribar değerli taşlar tatlı suda yüzmez, tuzlu suda yüzer.

kehribarOluşumu
Kehribarın oluşum süreci reçinenin copal’e dönüşmesiyle başlar. Dönüşüm, yüksek sıcaklıklar ve üzerinde bulunan reçineli tortulların baskısı ile tetiklenir. Isıya ve basınca maruz kalma, terpenlere karşı koyar ve bozunmaya ve bozulmaya neden olabilir. Zamanla ve dirençle, reçine sonunda sertleşir ve kahverengine kadar fosilleşir. Birçok ağaç, reçine üretir ancak çoğu aslında kehribar üretmez. Ağaç reçinesi çürüme ve direnç açısından çok dayanıklı olmalıdır. Reçine yatakları çoğunluğu güneş ışığına, yağmura ve aşırı sıcaklığa uzun süre maruz kalınamaz.

Çoğu diğer renkli taşlardan farklı olarak, kehribarın kristalin yapıdan ziyade amorf bir yapısı vardır. Amber’in çok düşük bir özgül ağırlığı vardır, bu da olağanüstü derecede hafif demektir. Amber’in düşük yoğunluğu, tuzlu suda yüzmesini sağlar. Amber, son derece düşük yoğunluğu nedeniyle taklit etmek zordur. Karşılaştırma yoluyla, 5 karat kehribartaşının toplam boyutu, 5 karat zirkonun (yoğun küp türlerinden biri) 2,5 kat daha büyüktür.

Doğal Kehribar Tesbih

Doğal Kehribar Tesbih

kehribarOrigin and Gemstone Kaynakları Başa Dön
Kehribar mücevherlerinin önde gelen kaynağı Kaliningrad’ın hemen batısında, Rusya. Bu bölgeden gelen kehribar, yüzeyde yaklaşık 30 metre aşağıda kil bulunur. Kehribarın ikinci büyük kaynağı Baltık bölgesidir. Baltık kehribarları deniz tabancasından kaynaklanır ve genellikle kıyılarda yıkanır. Baltık amber, güzel altın renkleriyle bilinir.

Orjinal Kehribar Tesbih
Orjinal Kehribar Tesbih

Dominik Cumhuriyeti nadir mavi renkli kehribar rengine sahip olduğu bilinmektedir. Dominik Cumhuriyeti’nden Amber, diğer kehribar türlerden önemli ölçüde daha genç. İtalya, Romanya, Çin, Japonya, Burma (Myanmar), Meksika, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nin de kehribar yatakları olduğu bilinmektedir.

kehribarAlış ve kehribarDeğerli Taş Değerini Belirleme Başa Dön
kehribarrengi
kehribarçeşitli renklerde oluşur, ancak çoğunlukla sarı, turuncu veya kahverengi renktedir. Altın sarı amber, daima yeşil, çam ağaçlarının sert, saydam reçinesidir. kehribarayrıca soluk limon sarısı ve kahverengi beyaza yakın neredeyse siyah renkte oluşabilir. Dominik Cumhuriyeti nadir mavi kehribar ürettiği biliniyor. Nadiren yeşil ve kırmızı renkli sarı da vardır. Kırmızı kehribar bazen “kiraz kehribar” olarak anılır.

kehribarBerraklığı ve Parlaklığı
kehribarberraklığı şeffafdan opaklığa kadar değişir ve resinous bir parlaklığa sahiptir. Çoğu kehribarörneğinde hava kabarcıkları ve çeşitli kapanımlar bulunur. Pirit safsızlıkları bazen kehribarrengi mavimsi renk verebilir. Birçok kehribar çeşidi sayısız minik kabarcık nedeniyle çok bulutlu bir berraklığa sahiptir; Bu taşlar ‘kemik kehribar’ olarak bilinir.

Saydamlığı şeffaf olan Amber, bulutlu numunelere göre daha caziptir. En değerli kehribar taşları, böcekler, bitkiler veya pirit kapanımlar içeren küplerdir.

Damla Kehribar Tesbih
Damla Kehribar Tesbih

kehribarKes ve Şekil
kehribarneredeyse her zaman kesilir. kehribarçok nadiren faceted. Geçmişte kehribargenellikle süs tasarımları için kullanılmıştır. Amber’in kesilmesi çok kolaydır çünkü çok yumuşaktır. Çoğu mücevher türü gibi, taşlı taşlar bile kesim sırasında gemin mümkün olduğunca çok kısmını korumaya çalışır; bu nedenle birçok kehribar taş damla benzeri nodüler şekiller ile bitirilir. Yuvarlak ve oval kehribar taşları çok popülerdir; yıldızlar, altıgenler, beşgenler, trilyonlar ve kalp biçimleri gibi diğer fantezi şekiller de kolaylıkla bulunur.

kehribarBakımı
kehribargenellikle ele alınmaz, ancak bazı kehribar taşlar iki veya daha fazla küçük taştan toplanırlar. Küçük taşlar yüzeyleri yağ, ısı ve basınç ile bulutlar. Taşlar tedarikçileri daima bu donanımı açıklamalıdır; bu taş bazen “amberoid” veya “preslenmiş amber” olarak anılır. kehribarbazen bir yağ banyosu ile zenginleştirilmiş berraklık olabilir. Kehribar taşlar, copal veya kauri zamkı gibi diğer reçineler kullanılarak taklit edilebilir. Baltık kehribar bazen yapay olarak daha parlak renkler yaratmak için geliştirilir.

kehribarGemolojik Özellikleri: Başa Dön
Kimyasal formül: C10H16,0 (yaklaşık)
Kristal yapı: Amorf
Renk: Sarı, kahverengi, turuncu, kırmızı ve diğerleri
Sertlik: Mohs ölçeğinde 2 – 2.5
Kırılma indisi: 1.539-1.545
Yoğunluk: 1.05 – 1.09 (yaklaşık)
dilinim: Yok

Kehribar Tesbih
Kehribar Tesbih

Şeffaflık: Opaklığa karşı şeffaf

Kehribar Özellikleri

Kehribar Özellikleri

Çift Kırma / Çift Kıvırma: Yok
Parlaklık: Reçineli
floresan: Mavimsi beyaz – sarı yeşil
kehribarDeğerli Taş Çeşitleri veya Benzeri Değerli Taşlar: Başa Dön
Buy coral gemstones
Mercan taşı
Bir sürü kehribar rengi vardır ve çoğu menşei veya rengi ile gruplanmıştır. Dominik Cumhuriyeti’nden kehribarbazen nadir bulunan bir mavi renkte olabilir ve floresan olabilmektedir. Bu çeşid en nadir sarı olarak kabul edilir ve doğal ve ultraviyole ışık kaynakları altında maviye dönüşür. Uzun dalga UV aydınlatması altında, çok güçlü ve yakın beyaz yansıma özelliğine sahiptir. Yaklaşık 100 kilogram mavi Dominik Cumhuriyeti kehribar her yıl kaynaklı, bu son derece değerli hale getiriyor. Kompozisyon yoluyla jet, inci, mercan ve fildişi de içeren birkaç benzeri organik değerli taşlar vardır.

En Popüler kehribarÇeşitleri:
Baltık amber, kemik kehribar ve Dominik kehribar en yaygın kehribar çeşitleridir.

Az bilinen kehribarÇeşitleri:
Mavi Dominik kehribar, resinit, ambrite, amberoid ve preslenmiş amber, daha az bilinen kehribar çeşitlerinden bazılarıdır.

kehribarDeğerli Taş Mitolojisi, Metafizik ve Alternatif Kristal Şifa Güçleri Başa Dön
Amber, Ortaçağ’dan 20. yüzyılın başlarına kadar pek çok nesilde tıbbi bir mücevher olarak kullanılmıştır. Amorf bir taş olmasına rağmen hala kristal iyileştirme yetenekleri için kullanılır. Antik Yunan’da Hipokrat döneminden beri, kehribarve onun reçineli hülasaları, çeşitli sağlık rahatsızlıklarını iyileştirmek ve hafifletmek için kullanılmıştır.

 

Amber, Asya’da tılsımlarda kullanılan ilk taşlardan biriydi. Amber’in muhtemelen doğal altın rengi nedeniyle ‘güneşli’ bir enerji taşıdığı söylenir ve negatif enerjiyi yok etmek için kullanılır. Koyu kahverengi taşlar giyerek güneşli tasarruflar ve olumlu görünümler geliştirilir. kehribardeğerli taşların onları giyenlere neşelendirdiği biliniyor. Amber’in hastalığı vücudun dışına çekebileceğine ve duygusal enerjiden olumsuzluğu ortadan kaldırmaya muktedir olduğuna inanılıyor.

Feragat: Metafizik ve Alternatif Kristal Şifa Yetkileri ve Özellikleri teyit edilmiş bir tavsiye olarak alınmamalıdır. Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, lütfen lisanslı bir uygulayıcıya bakın. Bu bilgiler doktorunuzun önerisini değiştirmek değildir. GemSelect, herhangi bir iddia ya da beyanat üzerinde hiçbir şekilde garanti vermez ve sorumlu tutulamaz.
kehribarDeğerli Taş ve Takı Tasarımı Fikirleri Başa Dön
Amber, tarih öncesi çağlardan beri mücevheratta kullanılmıştır. Amber’in, muska takılarında kullanılan ilk taş türlerinden biri olduğuna inanılıyor. Antik Miken mezarlarında ve antik uygarlıkların Avrupa’da zenginleştiği diğer alanlarda kehribar süsler bulunmuştur. Günümüze kadar kehribarpopüler olup, cam üfleme parçaları gibi dekoratif tasarımlar için kullanılmaktadır.

Kehribar Tespih

Kehribar Tespih

Amber, mevcut yumuşak taş türlerinden biridir, ancak hala sıklıkla takı olarak giyilir. Cabochon halka tasarımlarında giyilmesi tavsiye edilmez, ancak dikkatle, halkalar için halkalar kullanılır. kehribartaşlar en çok küpe, broş ve kolye için kullanılır, ancak düzgünce bakıldığında kehribarçeşitli mücevher tasarımlarında takılabilir.

Not: Karat ağırlığı ile değil, boyuta göre renkli değerli taşlar satın alın. Renkli taşların ebat-ağırlık oranı farklıdır. Bazı taşlar daha büyüktür ve diğerleri kıyasla elmaslardan daha küçüktür.

Hakiki Kehribar Tesbih
Hakiki Kehribar Tesbih

kehribarDeğerli Taş ve Takı Bakımı ve Temizleme Başa dön
Taşlar Nasıl Temizlenir Amber, Mohs sertlik ölçeğinde sadece 2 – 2.5 sertlik derecesine sahip, oldukça yumuşak bir taş türüdür. Amber, milyonlarca yıllık yoğun ısı, basınç ve hava koşullarına rağmen, asit, benzin, kostik çözeltiler, alkol ve parfümlere karşı halen çok hassastır. Amber, kolayca dumanlı tütsü benzeri bir koku yakabilir ve bırakabilir. kehribarsadece yumuşak bir bezle silinmelidir.

Ultrasonik temizleyiciler asla kehribar taşları veya kehribar mücevherleri temizlemek için kullanılmamalıdır. Kehribar taşları uzun süre ıslatmamak önerilmez; suya uzun süreli maruz kalma cilayı berbat edebilir. Amber, diğer mücevherlerin, özellikle sap saplarının, kenar kenarlarının ve mücevher kenarlarının kolayca çizilebilir. Kehribar taşları yumuşak bir bezle sararak koruyun ve diğer küpeleri başka mücevher ve mücevherlerden ayrı olarak saklayın.
Amber, dünyanın en eski ve en çok aranan hazinelerinden biri, doğal olarak ışık ve yaşam tarafından oluşturulmuş, zamanla korunan ve insanlık için kıyılara yıkılan, güzellikteki bir tılsımla, korumayla ve yenilenen “Deniz Altınlığı” ndan biridir. Güneş damlaları, tanrıların gözyaşları, sertleştirilmiş bal ve güneş ışığı olarak tasvir edilmiştir ve günümüzde en eski kültürlerde olduğu gibi günümüzde arzu edildiği gibi Taş Devri’nin renklerin hoşa gittiği sıcaklık için kullanılmıştır , süsleme değeri ve büyülü ve tıbbi özellikleri.

Amber, ne bir kristal ne de bir mineral olmakla birlikte, doğanın biyolojik bir ürünü olan yoğun bir prehistorik ormanlarda yaşayan ağaçlardan sızan ve milyonlarca yılda fosilleşmiş koruyucu bir reçene ait küçük bir sınıfa ait. Metafiziksel dünyada enerjik ve iyileştirici özellikleri ve muhteşem Yaşam Gücü için çok değerlidir. Amber, altın yapısında sonsuza kadar askıya alınmış bir zamanlar yaşayan böcekler, organizmalar ve bitki maddesinin yanı sıra güneşe ve toprağa güçlü bir bağ sağlar. Eski bilgeliğe uymaktadır ve geçmiş yaşam geri çağırması için ya da genetik derslerin ve bir atadan devredilen deneyimlerin hatırlanmasını teşvik etmek için güçlü bir araç olabilir. Aile kalıplarını temizlemek ve kişinin seçme ayrıcalığını başlatmak için yararlıdır. [Fernie, 322] [Simmons, Ahsian, 24]

Amber, negatif veya durağan enerjileri emerek ve bunları net, pozitif enerjiye dönüştürerek, fiziksel bedenden, ayrıca zihin ve ruhtan ağrı çekme ve rahatlama kabiliyeti ile değer verilen doğal bir temizleyicidir. Bu, vücudun kendi mekanizmalarını kendiliğinden iyileştirmeye teşvik eder. Canlılığı artırır ve doku rejenerasyonuna yardımcı olur. Amber, özellikle Sakral ve Güneş Plexus Çakralarını çakraların temizlenmesi ve yeniden etkinleştirilmesi için idealdir ve içinde bulunduğu ortamı temizlemek için mükemmel bir araçtır. Sağlığa ve esenliğe elverişli parlak, yatıştırıcı bir enerji yayar ve iyileşme, depresyonun hafifletilmesi veya keder sürecinde çalışması bakımından muhteşemdir. Amber aynı zamanda negatif enerjilere karşı koruyucu bir kalkan sağlar ve kişinin hayatından veya ilişkilerinden toksisiteyi gidermek için çağrılabilir. [Melody, 107-108] Hall En, 79] [101 Hall, 26] [Ahsian, 24] [Raphaell, 136-137]

 

Amber’in binlerce yıl önce keşfedilen en eski keşfinden ötürü, kara sularla kıyılara yıkanan bu sarı-altın maddenin, dokunmaya ve ağırlığa göre hafif, sıcak ve eşsiz olduğu kabul edildi. Küçük çaba ile oyuldu, ovulduktan sonra elektrik yüklendi ve kolayca ateşlendi. Kapanımlarının nadir olması ve sözde sihirli ve tıbbi güçleri Bahtiyar, tuz ve metal ticareti için Baltık bölgesinin ilk ihracat mallarından biri oldu. Prehistorik ticaret yolları bu Kehribar ticareti ile tanımlandı ve Kuzey kıyılarından Baltık Denizi’nden Akdeniz’e kadar uzanan iç koridor, Amber Yolu olarak anıldı. Bin yıl boyunca, “kuzeyin altın” olarak adlandırılan bu önemli hammadde Vistula ve Dinyeper nehirleri vasıtasıyla İtalya, Yunanistan, Karadeniz, Suriye, Mısır ve ötesi üzerinden karayolu ile taşınmıştır. [en.wikipedia.org]

Fosilli Kehribar

Fosilli Kehribar

Amber, güneşle ilişkiliydi ve damla şekli, birçok Norveç, Yunan ve Litvanya mitolojisinde gözyaşlarına doğal bir bağlantı oluşturdu. Yalnız ya da kederli bir mücevher olarak düşünülmüştü ve ömrü mükemmel bir şekilde korunduğu için cenaze törenlerinde ölüleri onarmak için kullanıldı ve ölü dünyada ruhunu korumak için mezar mezarlarına yerleştirildi. Amber, geleneksel olarak çocuklar için koruyucu bir taş olarak bilinirdi ve tarih boyunca boncuklar takılmıştı ve boynunun çevresine zarar vermemek ve diş çıkarma acısını azaltmak için yerleştiriyordu. Tıbbi olarak toz haline getirilmiş ve su, yağ ya da balla karıştırılmış ve bir iksir olarak kulla- nılmış ya da sağırlık ve zayıf görme, ateş ve mide sıkıntısı, astım, gut, romatizma, yaralar ve enfeksiyonlar, epilepsi ve plak iyileştirmek için bir merhem haline getirilmiştir. . Yandığında, Amber’in dumanının kötü ruhları ve büyüleri savuşturduğu ve denizcilerin, deniz yılanlarını ve derin tehlikeleri uzaklaştırmak için gemilerde yaktıkları düşünülüyordu. Tütsü olarak, stres yumuşadı ve doğum sırasında sıklıkla kullanılan mikropların filtrelendiği ve dezenfekte edildiği düşünülüyordu.

Doğal Kehribar Tesbih
Doğal Kehribar Tesbih

Antik çağlarda, Amber, başta üretildiği düşünülen , soyu tükenmiş Pinitler süksinifer ağaçlarından elde edilen birkaç isimle, en başta Latince succinum ya da “meyve suyu” ile biliniyordu . Pliny the Elder, çam kökenlerini, ovuşturulduğunda ve ateşlendiğinde çam kokusu yaydığı, meşale-çam ağacının kokusu ve görünüşüyle yanmasıyla kanıtlandığını kanıtladı. Amber için Yunanca terim, güneşe atıf yapan bir söz olan elektrondu ve sürtünmeye maruz kaldığında küçük maddeleri kendine çekebilme kabiliyeti nedeniyle Amber’e verildi. “Elektron” ve “elektrik” sözcüğümüzün köküdür . Modern adı olan “amber”, anbardan , ambargos için Arapça verilen kelimeden gelir; kıyıda da sulanan sperm balinasından boşaltılan benzer bir renktedir; Parfüm yapımında kullanılır. [Fernie, 322-323 [en.wikipedia.org] [akademik.emporia.edu] [Megemont, 21-22] [Simmons, 23]

Amber, birkaç ağaç reçinesinden (çoğunlukla soyu tükenmiş bir Çam türü veya bazı bölgelerde yok olan Hymenaea türleri), bitki materyalleri, uçucu bir yağ ve süksinik asitten oluşan bir hidrokarbon karışımıdır. Amber, bitki damar sisteminde dolaşan sıvı olan ağaç özsuyundan değil , bitkinin epitel hücrelerinden salınan aromatik, yarı katı bir reçineden reçineden oluşur . Böceklerin ve mantarların yol açtığı hastalık ve yaralanmaları gidermek, kırık dalları iyileştirmek veya hızlı büyümenin yarattığı stresden kurtulmak için bir koruma mekanizması olarak üretilmektedir. Eski ormanların reçineleri ağaçların iç fissürlerini doldurdular, dış kabuğa damladı ve sızdıkça, böcekleri, örümcekleri, annelidleri ve diğer küçük organizmaları, ağaç ve bitki parçalarını, tüyleri ve hatta saçlarını sıkıştılar. Daha sonra uçucu bileşenlerini kaybederek sertleşmeye başladılar ve zamanla ormanlar düştü ve nehirler tarafından tortulardan gömüldükleri ve okyanus tabanının bir parçası haline gelen kıyı bölgelerine taşındı ya da başka jeolojik olaylarla başka yerlere yerleştirildi.

 

Has Damla Kehribar

Has Damla Kehribar

Amber olmak için fosil reçineler ikinci bir polimerizasyon periyodu geçirmek zorundaydılar; burada moleküller daha büyük moleküller oluşturmak için birbirleriyle bağlantılıydı, bu süreç çözünmez hale gelmeden önce birkaç on binlerce yıl ila milyonlarca yıl sürdü. Bir kısmı birazcık daha az olsa da Amber’in çoğu 30 ila 90 milyon yaşındadır ve bugüne kadar bulunan en eski Amber 320 milyon yaşındadır. Copal, Mesoamerican bölgede belirgin olan Protium copal ağacından ağaç reçinesine verilen addır ve genelde polimerizasyon ve sertleşmenin ara bir aşamasında yüzlerce ila binlerce yıllık genç ağacın reçinelerine denir . Tütsü amaçlı, tütsü amaçlı, tütsü, ince cilalar ve yüzyıllarca kullanılmaktadır ancak zaman zaman yanıltıcı bir şekilde “kehribar” veya “kehribar” olarak pazarlanmaktadır. Kolombiya ve Madagaskar’taki reçineler, otantik Amber olarak kabul edilemeyecek kadar gençtir. Kopolaltı, alkol veya aseton gibi bir damla organik çözücü uygulandığında yapışkan hale gelirse veya kısa dalga UV ışığında çok az renk değişikliği gösterdiğinde sıklıkla tespit edilebilir. Alıcılar, mükemmel korunmuş modern böceklerle çevrili sahte Amber’den sakınmalıdır. Amber’de 1000’in üzerinde nesli tükenmiş hayvan türü ve çeşitli bitki maddesi tespit edildi, ancak bütün örnekler genellikle müzelerde olağanüstü bir şekilde benzersizdir ve oldukça pahalıdır. [academic.emporia.edu] [en.wikipeida.org]
Çapa kalitesinin gerçek Amber’i, başta Rusya, Polonya ve Litvanya olmak üzere Baltık bölgesinden geliyor; Meksika’daki Chiapas, Dominik Cumhuriyeti, Burma ve son zamanlarda Endonezya’daki Sumatra’da bir miktar üretim yapılıyor. 2 ila 2.5 arasında bir sertliğe sahiptir, opak saydam olabilir ve beyaz ve soluk sarı renklerden aralıklarla “kehribar rengi” ile ilişkili en yaygın “bal” sarı / turuncu / kahverengi renklere kadar uzanır kahverengi. Kırmızı, bazen “kiraz kehribar” olarak bilinen renkler ve yeşil renkler nadirdir ve piyasada çok fazla ısı veya basınçla işlem görür. Tarih boyunca Yeşil Amber’in ölümsüzlük ve şans getirdiği düşünülüyordu. Mavi, herkesin en nadir gölgesi olarak kabul edilir ve çoğunlukla Dominik Cumhuriyeti’nde ve yeni keşfedilen Sumatra madeninde bulunan, çok aranır. Güneş ışığında yoğun bir mavi yansıma ile UV ışığı altında güçlü bir doğal fluoresan içerir. Antik çağda, Blue Amber, hava, ateş ve suyun ruhlarını kontrol altına aldığına ve tanrılara nimet elde ettiğine inanılan baş rahipler tarafından tercih edildi. Siyah Amber tamamen reçine fosilleşmiş değildir ve aslında linyit kömürü olan Jet’tir. [en.widipedia.org]

Kehribar Taşı Özellikleri
Kehribar Taşı Özellikleri

Amber, kozalaklı ağaçların fosilleşmiş bir reçinesidir . Renkleri yumuşak bir bal renginden, sarı, koyu sarıdan açık kahverengiye, koyu kırmızımsı kahverengi bir renge, hatta mavimsi bir renge kadar değişir. Çoğu kez bu reçine küçük tarih parçalarını taşır. Bir böcek, yaprak, hava kabarcığı veya sadece az miktarda toz belirtisi olsun. Çoğu zaman, bu küçük kalıntılar, amberin flora ve faunayı koruyabileceği mükemmel yol nedeniyle geçmiş hakkında öğrenmede yardımcı olabilir ve önemli DNA milyonlarca yıllık olduğunu bildirmiştir.

Amber bir değerli taş olarak kabul edilir ve kullanılır, ancak gerçek bir değerli taş gibi mineralize değildir. Takı ve diğer süs eşyaları yapımında ve ayrıca efsanevi niteliklerinde kullanılır. Bu reçine ile birçok dini figürin ve hatta tapınak ve katedral duvarları yapılmıştır. 1800’lü yıllarda boru kaynaklarının yapılmasında bile kullanılmıştır.

Amber için eski adı “elektron”, yani köklü elektron kelimesi idi. Latin yazarlar amber elektrum, sucinum (succinum) ve glazum veya glesum denir. Amber için dünyada birçok başka isim var. M.Ö. 600 civarında, kehribar bir taşın hızla ovulduğu takdirde sürtünmenin elektrikle yüklendiği keşfedilmiştir. Negatif bir ücret tuttuğu söyleniyor.

Bazı Amber Jewelry satın almak ister misiniz?

Kehribar Faydaları

Kehribar Faydaları

Tarih boyunca Amber birçok ilaçta ve tedavide kullanıldı. Bal, toz kehribar ile karıştırıldı ve astım, gut ve siyah kurak için reçete edildi. Amber kolyeler, iffetliği korumak için giyildi ve kötü ve karanlık güçlere karşı boncuklar veya tılsımlar olarak kullanıldı. Amber fosil olmayan ağaç reçinesi, örneğin tütsüz, mür rengi ve kötü ruhları boşaltmak ve coplar gibi sivrisinek gibi feryat etmek gibi dünyevi sıkıntılarla (bir çam iğnesi kokusu vardır) yakıldı. Denizci yılanları ve derin tehlikeleri uzaklaştırmak için denizciler gemilerde kehribar rengi yaktılar. Bugün amber hâlâ bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

Amberris , birçok kez, amber ile karıştırılabilir. Her ikisi de kıyıda yıkanabilir ve benzerler çünkü anlaşılabilir. Ancak Amberris sperm balinasından gelir. Bağırsaklardan bir deşarj ve taze olduğunda ne zaman kek gibi kokuyor (ya da dışkıyı söylemeliyim). Zaman geçtikçe kokuyu kaybeder ve zorlaşır. Ayrıca içeride yaratıklar bulunabilir. Parfümlerin temelinde kullanılır ve ayrıca tütsü olarak yakılabilir. ABD’de bulunanların ham amberrisi olması, nesli tükenmekte olan bir türe ait olduğu gibi büyük cezalar getirebilir ve 1978’deki nesli tükenmekte olan tür eylemini ihlal eder.

 

Dominik kehribar bazı en net ve en iyi kehribar olarak kabul edilir . Baltık kehribarından hafifçe yumuşak olup sertliği Moh’un sertlik ölçeğinde 1.5 ile 2 arasında bulunmuştur. Dominik kehribar rengi, sarı ve koyu kırmızı yanı sıra ayırt edici (ve nadir) mavi ve dumanlı yeşil renkler de dahil olmak üzere, renklendirilmiştir. República Dominicana’daki kehribar rengi amberlerin herhangi birinde en iyi renk ve berraklığı vardır. Oldukça zor (kehribar için – kahverengi yumuşak unutmayın) kabul edilir ve çalışması kolaydır. Dominik Cumhuriyeti’nden kehribarının çoğu ve yaklaşık 25 ya da 26 milyon yaşında olup bilimsel adı Hymenaea protera olan soyu tükenmiş baklagil ağacının sülünde oluşturulmuştur. Amberin oluşumu, kumtaşı yatakları ile aralıklarla tabakalanan linyit veya karbonlu kil tabakalarında olur. Adada bulunan kehribarın, suda kostik kaya ve tortu koyan bir fay hattı nedeniyle oluştuğunu düşünüyoruz.

Kehribar çoğunlukla República Dominicana’daki üç ayrı yerde bulunur .

* Santiago yakınlarındaki Kuzey dağ sırası Cordillera Septentrional . La Toca, La Bucara, Los Cacaos (bu madende nadir bulunan mavi kehribarın çoğuna sahip olduğu söylenir), Palo Quemado (fosilleşmiş kehribardan çoğunun burada bulunur) ve daha birçoğu da dahil olmak üzere birçok mayın ile ünlüdür. Bu alanlardan gelen kehribarın 30 ila 40 milyon yıllık olduğu belirtildi.

* Ülkenin merkezindeki Cotui bölgesi , 15 ila 17 milyon yaş arasındaki en genç ambera sahiptir.

* Bayaguana , Sabena yakınlarındaki düşük arazi, Dominik Cumhuriyeti’nin doğusunda. Bu alanlardan gelen kehribar, kil, çakıl ve kumda bulunur.

Doğal Kehribar Tesbih

Doğal Kehribar Tesbih

California Üniversitesi’nden bir entomolog olan George Poinar , Dominik Cumhuriyeti Amber’de korunan 30 milyon yıllık tropik sokaksız bir arıdan DNA çıkardı. Yaptığı araştırmanın Michael Crichton’ın Jurassic Park adlı kitabı için ilham kaynağı ve Steven Spielberg’in aynı adlı filmi olduğu söyleniyor . Film burada (Apocalypse Now filmi gibi) Chavon Nehri’nde ve San Pedro de Macoris’te filme alındı.

Amerikan Doğal Tarih Müzesi’nden iki bilim adamı olan Rob DeSalle David Grimaldi, Dominik Cumhuriyeti’nden sarıya yakalanan 30 milyon yıllık bir termitin DNA’sını aldı.

Amber’e Uygun Bakım ve Kullanım:
Amber yumuşak ve gevrek olduğu için özel bir şekilde ele alınması gerekir. Eriyebilir ve parlaklığını kolayca kaybedebilir.
* Saç spreyi ve parfümün kehribar renginde dokunmasına izin verme
* Metal veya diğer mücevherlere karşı sürtünmesine izin verme
* Bir ultrasonik veya buharlı temizleyici kullanmayın. Amber parçalanacak
* Kehribarın güçlü bir solüsyon, sabun, deterjan, mücevher temizleme solüsyonuyla temasa girmesine izin vermeyin. Parlaklığını gidermekte veya beyazımsı bir kaplama yapabilmektedirler.
* Kehribarın herhangi bir ortak mutfak maddelerine bulaşmasına izin vermeyin IE: pek çok yağ, tereyağı
* Amberin herhangi bir ısı kaynağının yakınında herhangi bir yerde bulunmasına izin vermeyin. IE: fırınlar, sobalar, tabaklaştırıcılar, güçlü güneş, ışıklar.
* Toz ve terleme ılık su ve yumuşak pamuklu bir bezle çıkarılabilir.
* Kuru ve açık zeytinyağı tutkunu, aşırı yağ koymak ve cilayı tekrar eski haline getirmek için yumuşak bir bezle tutkal.
* Yumuşak bir bezde saklayın

DOĞAL BALTIK FOSİLLİ DAMLA KEHRİBAR TESBİH

KOLEKSİYON TESBİHLER
Orjinal Kehribar Tesbih
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE RUSYA/KALİNGRAD
 • 15 GR
 • 925 AYAR GÜMÜŞ ARNAVUT KAMÇI
 • AYNI GÜN KARGO
 • ÇOK ÖZEL KOLEKSİYON PARÇA
 • DOĞAL DAMLA KEHRİBAR FOSİLLİ
 • EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

kehribar tesbih , ağaç reçinesinin fosilleşmesinden oluşan bir taştır. Kehribar reçine tipik ağaç özüyle aynı değildir.Özellikle Pinus succinifera ağacından elde edilir. Kehribarın fosilleşmesi Tersiyer dönemine kadar uzanır; yani, kehribar taşların yaklaşık 50 milyon yıl önce oluştuğu anlamına gelir. Kehribar yumuşak ve yapışkan reçineden oluştuğu için kehribarsıklıkla hayvan ve bitki kapanımları içerir; çoğunlukla sivrisinekler ve diğer böcek türleri. Kömür derzlerinde geliştirilen kehribarın çoğunlukla ‘reçinite’ olarak adlandırılır ve özellikle Yeni Zelanda kömür damarlarından kaynaklanan örneklere ‘ambrite’ denir. Amber, organik değerli taşların az sayıdaki çeşidinden biridir. Organik güzelliklerin en yaygın çeşitleri arasında kehribar, inci , mercan ve fildişi vardır.

LÜTFEN GERÇEKMİDİR DİYE SORMAYIN KALİTEMİZ YILLARDIR BELLİ OTANTİK TAŞ KESİNLİKLE PLASTİK SIKMA TOZ VS.ÜRÜN SATMAZ!!!!!!!!!

Orjinal Kehribar Tesbih

Orjinal Kehribar Tesbih

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL 1.KALİTE HAS DAMLA RUSYA KALİNİNGRAD AĞAÇ FOSİLLİ KEHRİBAR TAŞI TESBİH;KOLEKSİYON SEVERLER VE SEVDİKLERİNİZ İÇİN EŞSİZ BİR TESBİH;ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;

ÜRÜN AĞIRLIK : 15 GR PÜSKÜL DAHİL:20 GR

TANE ÇAPI :ARPA KESİM 8X12X33 MM

İMAME DAHİL BOY: 23 CM

İMAME BOY : 3CM
‘Kehribar’ kelimesi, Ortaçağ Farsça ‘ambar’ kelimesinden türetilmiştir. Başlangıçta amberris denilen sperm balinalarının bağırsaklarında bulunan sertleştirilmiş mumlu bir maddeyi tanımlamak için kullanılmıştır. Ambergris kokuların üretiminde kullanılır, çünkü çok etkileyici aromatik bir kokuya sahiptir. 14. yüzyılda kehribar teriminin kullanılması amberristen taşa kaymıştır. kehribarve amberler genellikle birbirleriyle karıştırılır çünkü her ikisi de sahil kıyısında yıkanabilir. İkisi yoğunlukla kolaylıkla ayırt edilir. Ambergris çok daha düşük bir yoğunluğa sahiptir ve tatlı suda yüzer. Kehribar değerli taşlar tatlı suda yüzmez, tuzlu suda yüzer.

kehribarOluşumu
Kehribarın oluşum süreci reçinenin copal’e dönüşmesiyle başlar. Dönüşüm, yüksek sıcaklıklar ve üzerinde bulunan reçineli tortulların baskısı ile tetiklenir. Isıya ve basınca maruz kalma, terpenlere karşı koyar ve bozunmaya ve bozulmaya neden olabilir. Zamanla ve dirençle, reçine sonunda sertleşir ve kahverengine kadar fosilleşir. Birçok ağaç, reçine üretir ancak çoğu aslında kehribar üretmez. Ağaç reçinesi çürüme ve direnç açısından çok dayanıklı olmalıdır. Reçine yatakları çoğunluğu güneş ışığına, yağmura ve aşırı sıcaklığa uzun süre maruz kalınamaz.

Çoğu diğer renkli taşlardan farklı olarak, kehribarın kristalin yapıdan ziyade amorf bir yapısı vardır. Amber’in çok düşük bir özgül ağırlığı vardır, bu da olağanüstü derecede hafif demektir. Amber’in düşük yoğunluğu, tuzlu suda yüzmesini sağlar. Amber, son derece düşük yoğunluğu nedeniyle taklit etmek zordur. Karşılaştırma yoluyla, 5 karat kehribartaşının toplam boyutu, 5 karat zirkonun (yoğun küp türlerinden biri) 2,5 kat daha büyüktür.

Doğal Kehribar Tesbih

Doğal Kehribar Tesbih

kehribarOrigin and Gemstone Kaynakları Başa Dön
Kehribar mücevherlerinin önde gelen kaynağı Kaliningrad’ın hemen batısında, Rusya. Bu bölgeden gelen kehribar, yüzeyde yaklaşık 30 metre aşağıda kil bulunur. Kehribarın ikinci büyük kaynağı Baltık bölgesidir. Baltık kehribarları deniz tabancasından kaynaklanır ve genellikle kıyılarda yıkanır. Baltık amber, güzel altın renkleriyle bilinir.

Orjinal Kehribar Tesbih
Orjinal Kehribar Tesbih

Dominik Cumhuriyeti nadir mavi renkli kehribar rengine sahip olduğu bilinmektedir. Dominik Cumhuriyeti’nden Amber, diğer kehribar türlerden önemli ölçüde daha genç. İtalya, Romanya, Çin, Japonya, Burma (Myanmar), Meksika, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nin de kehribar yatakları olduğu bilinmektedir.

kehribarAlış ve kehribarDeğerli Taş Değerini Belirleme Başa Dön
kehribarrengi
kehribarçeşitli renklerde oluşur, ancak çoğunlukla sarı, turuncu veya kahverengi renktedir. Altın sarı amber, daima yeşil, çam ağaçlarının sert, saydam reçinesidir. kehribarayrıca soluk limon sarısı ve kahverengi beyaza yakın neredeyse siyah renkte oluşabilir. Dominik Cumhuriyeti nadir mavi kehribar ürettiği biliniyor. Nadiren yeşil ve kırmızı renkli sarı da vardır. Kırmızı kehribar bazen “kiraz kehribar” olarak anılır.

kehribarBerraklığı ve Parlaklığı
kehribarberraklığı şeffafdan opaklığa kadar değişir ve resinous bir parlaklığa sahiptir. Çoğu kehribarörneğinde hava kabarcıkları ve çeşitli kapanımlar bulunur. Pirit safsızlıkları bazen kehribarrengi mavimsi renk verebilir. Birçok kehribar çeşidi sayısız minik kabarcık nedeniyle çok bulutlu bir berraklığa sahiptir; Bu taşlar ‘kemik kehribar’ olarak bilinir.

Saydamlığı şeffaf olan Amber, bulutlu numunelere göre daha caziptir. En değerli kehribar taşları, böcekler, bitkiler veya pirit kapanımlar içeren küplerdir.

Damla Kehribar Tesbih
Damla Kehribar Tesbih

kehribarKes ve Şekil
kehribarneredeyse her zaman kesilir. kehribarçok nadiren faceted. Geçmişte kehribargenellikle süs tasarımları için kullanılmıştır. Amber’in kesilmesi çok kolaydır çünkü çok yumuşaktır. Çoğu mücevher türü gibi, taşlı taşlar bile kesim sırasında gemin mümkün olduğunca çok kısmını korumaya çalışır; bu nedenle birçok kehribar taş damla benzeri nodüler şekiller ile bitirilir. Yuvarlak ve oval kehribar taşları çok popülerdir; yıldızlar, altıgenler, beşgenler, trilyonlar ve kalp biçimleri gibi diğer fantezi şekiller de kolaylıkla bulunur.

kehribarBakımı
kehribargenellikle ele alınmaz, ancak bazı kehribar taşlar iki veya daha fazla küçük taştan toplanırlar. Küçük taşlar yüzeyleri yağ, ısı ve basınç ile bulutlar. Taşlar tedarikçileri daima bu donanımı açıklamalıdır; bu taş bazen “amberoid” veya “preslenmiş amber” olarak anılır. kehribarbazen bir yağ banyosu ile zenginleştirilmiş berraklık olabilir. Kehribar taşlar, copal veya kauri zamkı gibi diğer reçineler kullanılarak taklit edilebilir. Baltık kehribar bazen yapay olarak daha parlak renkler yaratmak için geliştirilir.

kehribarGemolojik Özellikleri: Başa Dön
Kimyasal formül: C10H16,0 (yaklaşık)
Kristal yapı: Amorf
Renk: Sarı, kahverengi, turuncu, kırmızı ve diğerleri
Sertlik: Mohs ölçeğinde 2 – 2.5
Kırılma indisi: 1.539-1.545
Yoğunluk: 1.05 – 1.09 (yaklaşık)
dilinim: Yok

Kehribar Tesbih
Kehribar Tesbih

Şeffaflık: Opaklığa karşı şeffaf

Kehribar Özellikleri

Kehribar Özellikleri

Çift Kırma / Çift Kıvırma: Yok
Parlaklık: Reçineli
floresan: Mavimsi beyaz – sarı yeşil
kehribarDeğerli Taş Çeşitleri veya Benzeri Değerli Taşlar: Başa Dön
Buy coral gemstones
Mercan taşı
Bir sürü kehribar rengi vardır ve çoğu menşei veya rengi ile gruplanmıştır. Dominik Cumhuriyeti’nden kehribarbazen nadir bulunan bir mavi renkte olabilir ve floresan olabilmektedir. Bu çeşid en nadir sarı olarak kabul edilir ve doğal ve ultraviyole ışık kaynakları altında maviye dönüşür. Uzun dalga UV aydınlatması altında, çok güçlü ve yakın beyaz yansıma özelliğine sahiptir. Yaklaşık 100 kilogram mavi Dominik Cumhuriyeti kehribar her yıl kaynaklı, bu son derece değerli hale getiriyor. Kompozisyon yoluyla jet, inci, mercan ve fildişi de içeren birkaç benzeri organik değerli taşlar vardır.

En Popüler kehribarÇeşitleri:
Baltık amber, kemik kehribar ve Dominik kehribar en yaygın kehribar çeşitleridir.

Az bilinen kehribarÇeşitleri:
Mavi Dominik kehribar, resinit, ambrite, amberoid ve preslenmiş amber, daha az bilinen kehribar çeşitlerinden bazılarıdır.

kehribarDeğerli Taş Mitolojisi, Metafizik ve Alternatif Kristal Şifa Güçleri Başa Dön
Amber, Ortaçağ’dan 20. yüzyılın başlarına kadar pek çok nesilde tıbbi bir mücevher olarak kullanılmıştır. Amorf bir taş olmasına rağmen hala kristal iyileştirme yetenekleri için kullanılır. Antik Yunan’da Hipokrat döneminden beri, kehribarve onun reçineli hülasaları, çeşitli sağlık rahatsızlıklarını iyileştirmek ve hafifletmek için kullanılmıştır.

 

Amber, Asya’da tılsımlarda kullanılan ilk taşlardan biriydi. Amber’in muhtemelen doğal altın rengi nedeniyle ‘güneşli’ bir enerji taşıdığı söylenir ve negatif enerjiyi yok etmek için kullanılır. Koyu kahverengi taşlar giyerek güneşli tasarruflar ve olumlu görünümler geliştirilir. kehribardeğerli taşların onları giyenlere neşelendirdiği biliniyor. Amber’in hastalığı vücudun dışına çekebileceğine ve duygusal enerjiden olumsuzluğu ortadan kaldırmaya muktedir olduğuna inanılıyor.

Feragat: Metafizik ve Alternatif Kristal Şifa Yetkileri ve Özellikleri teyit edilmiş bir tavsiye olarak alınmamalıdır. Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, lütfen lisanslı bir uygulayıcıya bakın. Bu bilgiler doktorunuzun önerisini değiştirmek değildir. GemSelect, herhangi bir iddia ya da beyanat üzerinde hiçbir şekilde garanti vermez ve sorumlu tutulamaz.
kehribarDeğerli Taş ve Takı Tasarımı Fikirleri Başa Dön
Amber, tarih öncesi çağlardan beri mücevheratta kullanılmıştır. Amber’in, muska takılarında kullanılan ilk taş türlerinden biri olduğuna inanılıyor. Antik Miken mezarlarında ve antik uygarlıkların Avrupa’da zenginleştiği diğer alanlarda kehribar süsler bulunmuştur. Günümüze kadar kehribarpopüler olup, cam üfleme parçaları gibi dekoratif tasarımlar için kullanılmaktadır.

Kehribar Tespih

Kehribar Tespih

Amber, mevcut yumuşak taş türlerinden biridir, ancak hala sıklıkla takı olarak giyilir. Cabochon halka tasarımlarında giyilmesi tavsiye edilmez, ancak dikkatle, halkalar için halkalar kullanılır. kehribartaşlar en çok küpe, broş ve kolye için kullanılır, ancak düzgünce bakıldığında kehribarçeşitli mücevher tasarımlarında takılabilir.

Not: Karat ağırlığı ile değil, boyuta göre renkli değerli taşlar satın alın. Renkli taşların ebat-ağırlık oranı farklıdır. Bazı taşlar daha büyüktür ve diğerleri kıyasla elmaslardan daha küçüktür.

Hakiki Kehribar Tesbih
Hakiki Kehribar Tesbih

kehribarDeğerli Taş ve Takı Bakımı ve Temizleme Başa dön
Taşlar Nasıl Temizlenir Amber, Mohs sertlik ölçeğinde sadece 2 – 2.5 sertlik derecesine sahip, oldukça yumuşak bir taş türüdür. Amber, milyonlarca yıllık yoğun ısı, basınç ve hava koşullarına rağmen, asit, benzin, kostik çözeltiler, alkol ve parfümlere karşı halen çok hassastır. Amber, kolayca dumanlı tütsü benzeri bir koku yakabilir ve bırakabilir. kehribarsadece yumuşak bir bezle silinmelidir.

Ultrasonik temizleyiciler asla kehribar taşları veya kehribar mücevherleri temizlemek için kullanılmamalıdır. Kehribar taşları uzun süre ıslatmamak önerilmez; suya uzun süreli maruz kalma cilayı berbat edebilir. Amber, diğer mücevherlerin, özellikle sap saplarının, kenar kenarlarının ve mücevher kenarlarının kolayca çizilebilir. Kehribar taşları yumuşak bir bezle sararak koruyun ve diğer küpeleri başka mücevher ve mücevherlerden ayrı olarak saklayın.
Amber, dünyanın en eski ve en çok aranan hazinelerinden biri, doğal olarak ışık ve yaşam tarafından oluşturulmuş, zamanla korunan ve insanlık için kıyılara yıkılan, güzellikteki bir tılsımla, korumayla ve yenilenen “Deniz Altınlığı” ndan biridir. Güneş damlaları, tanrıların gözyaşları, sertleştirilmiş bal ve güneş ışığı olarak tasvir edilmiştir ve günümüzde en eski kültürlerde olduğu gibi günümüzde arzu edildiği gibi Taş Devri’nin renklerin hoşa gittiği sıcaklık için kullanılmıştır , süsleme değeri ve büyülü ve tıbbi özellikleri.

Amber, ne bir kristal ne de bir mineral olmakla birlikte, doğanın biyolojik bir ürünü olan yoğun bir prehistorik ormanlarda yaşayan ağaçlardan sızan ve milyonlarca yılda fosilleşmiş koruyucu bir reçene ait küçük bir sınıfa ait. Metafiziksel dünyada enerjik ve iyileştirici özellikleri ve muhteşem Yaşam Gücü için çok değerlidir. Amber, altın yapısında sonsuza kadar askıya alınmış bir zamanlar yaşayan böcekler, organizmalar ve bitki maddesinin yanı sıra güneşe ve toprağa güçlü bir bağ sağlar. Eski bilgeliğe uymaktadır ve geçmiş yaşam geri çağırması için ya da genetik derslerin ve bir atadan devredilen deneyimlerin hatırlanmasını teşvik etmek için güçlü bir araç olabilir. Aile kalıplarını temizlemek ve kişinin seçme ayrıcalığını başlatmak için yararlıdır. [Fernie, 322] [Simmons, Ahsian, 24]

Amber, negatif veya durağan enerjileri emerek ve bunları net, pozitif enerjiye dönüştürerek, fiziksel bedenden, ayrıca zihin ve ruhtan ağrı çekme ve rahatlama kabiliyeti ile değer verilen doğal bir temizleyicidir. Bu, vücudun kendi mekanizmalarını kendiliğinden iyileştirmeye teşvik eder. Canlılığı artırır ve doku rejenerasyonuna yardımcı olur. Amber, özellikle Sakral ve Güneş Plexus Çakralarını çakraların temizlenmesi ve yeniden etkinleştirilmesi için idealdir ve içinde bulunduğu ortamı temizlemek için mükemmel bir araçtır. Sağlığa ve esenliğe elverişli parlak, yatıştırıcı bir enerji yayar ve iyileşme, depresyonun hafifletilmesi veya keder sürecinde çalışması bakımından muhteşemdir. Amber aynı zamanda negatif enerjilere karşı koruyucu bir kalkan sağlar ve kişinin hayatından veya ilişkilerinden toksisiteyi gidermek için çağrılabilir. [Melody, 107-108] Hall En, 79] [101 Hall, 26] [Ahsian, 24] [Raphaell, 136-137]

 

Amber’in binlerce yıl önce keşfedilen en eski keşfinden ötürü, kara sularla kıyılara yıkanan bu sarı-altın maddenin, dokunmaya ve ağırlığa göre hafif, sıcak ve eşsiz olduğu kabul edildi. Küçük çaba ile oyuldu, ovulduktan sonra elektrik yüklendi ve kolayca ateşlendi. Kapanımlarının nadir olması ve sözde sihirli ve tıbbi güçleri Bahtiyar, tuz ve metal ticareti için Baltık bölgesinin ilk ihracat mallarından biri oldu. Prehistorik ticaret yolları bu Kehribar ticareti ile tanımlandı ve Kuzey kıyılarından Baltık Denizi’nden Akdeniz’e kadar uzanan iç koridor, Amber Yolu olarak anıldı. Bin yıl boyunca, “kuzeyin altın” olarak adlandırılan bu önemli hammadde Vistula ve Dinyeper nehirleri vasıtasıyla İtalya, Yunanistan, Karadeniz, Suriye, Mısır ve ötesi üzerinden karayolu ile taşınmıştır. [en.wikipedia.org]

Fosilli Kehribar

Fosilli Kehribar

Amber, güneşle ilişkiliydi ve damla şekli, birçok Norveç, Yunan ve Litvanya mitolojisinde gözyaşlarına doğal bir bağlantı oluşturdu. Yalnız ya da kederli bir mücevher olarak düşünülmüştü ve ömrü mükemmel bir şekilde korunduğu için cenaze törenlerinde ölüleri onarmak için kullanıldı ve ölü dünyada ruhunu korumak için mezar mezarlarına yerleştirildi. Amber, geleneksel olarak çocuklar için koruyucu bir taş olarak bilinirdi ve tarih boyunca boncuklar takılmıştı ve boynunun çevresine zarar vermemek ve diş çıkarma acısını azaltmak için yerleştiriyordu. Tıbbi olarak toz haline getirilmiş ve su, yağ ya da balla karıştırılmış ve bir iksir olarak kulla- nılmış ya da sağırlık ve zayıf görme, ateş ve mide sıkıntısı, astım, gut, romatizma, yaralar ve enfeksiyonlar, epilepsi ve plak iyileştirmek için bir merhem haline getirilmiştir. . Yandığında, Amber’in dumanının kötü ruhları ve büyüleri savuşturduğu ve denizcilerin, deniz yılanlarını ve derin tehlikeleri uzaklaştırmak için gemilerde yaktıkları düşünülüyordu. Tütsü olarak, stres yumuşadı ve doğum sırasında sıklıkla kullanılan mikropların filtrelendiği ve dezenfekte edildiği düşünülüyordu.

Doğal Kehribar Tesbih
Doğal Kehribar Tesbih

Antik çağlarda, Amber, başta üretildiği düşünülen , soyu tükenmiş Pinitler süksinifer ağaçlarından elde edilen birkaç isimle, en başta Latince succinum ya da “meyve suyu” ile biliniyordu . Pliny the Elder, çam kökenlerini, ovuşturulduğunda ve ateşlendiğinde çam kokusu yaydığı, meşale-çam ağacının kokusu ve görünüşüyle yanmasıyla kanıtlandığını kanıtladı. Amber için Yunanca terim, güneşe atıf yapan bir söz olan elektrondu ve sürtünmeye maruz kaldığında küçük maddeleri kendine çekebilme kabiliyeti nedeniyle Amber’e verildi. “Elektron” ve “elektrik” sözcüğümüzün köküdür . Modern adı olan “amber”, anbardan , ambargos için Arapça verilen kelimeden gelir; kıyıda da sulanan sperm balinasından boşaltılan benzer bir renktedir; Parfüm yapımında kullanılır. [Fernie, 322-323 [en.wikipedia.org] [akademik.emporia.edu] [Megemont, 21-22] [Simmons, 23]

Amber, birkaç ağaç reçinesinden (çoğunlukla soyu tükenmiş bir Çam türü veya bazı bölgelerde yok olan Hymenaea türleri), bitki materyalleri, uçucu bir yağ ve süksinik asitten oluşan bir hidrokarbon karışımıdır. Amber, bitki damar sisteminde dolaşan sıvı olan ağaç özsuyundan değil , bitkinin epitel hücrelerinden salınan aromatik, yarı katı bir reçineden reçineden oluşur . Böceklerin ve mantarların yol açtığı hastalık ve yaralanmaları gidermek, kırık dalları iyileştirmek veya hızlı büyümenin yarattığı stresden kurtulmak için bir koruma mekanizması olarak üretilmektedir. Eski ormanların reçineleri ağaçların iç fissürlerini doldurdular, dış kabuğa damladı ve sızdıkça, böcekleri, örümcekleri, annelidleri ve diğer küçük organizmaları, ağaç ve bitki parçalarını, tüyleri ve hatta saçlarını sıkıştılar. Daha sonra uçucu bileşenlerini kaybederek sertleşmeye başladılar ve zamanla ormanlar düştü ve nehirler tarafından tortulardan gömüldükleri ve okyanus tabanının bir parçası haline gelen kıyı bölgelerine taşındı ya da başka jeolojik olaylarla başka yerlere yerleştirildi.

 

Has Damla Kehribar

Has Damla Kehribar

Amber olmak için fosil reçineler ikinci bir polimerizasyon periyodu geçirmek zorundaydılar; burada moleküller daha büyük moleküller oluşturmak için birbirleriyle bağlantılıydı, bu süreç çözünmez hale gelmeden önce birkaç on binlerce yıl ila milyonlarca yıl sürdü. Bir kısmı birazcık daha az olsa da Amber’in çoğu 30 ila 90 milyon yaşındadır ve bugüne kadar bulunan en eski Amber 320 milyon yaşındadır. Copal, Mesoamerican bölgede belirgin olan Protium copal ağacından ağaç reçinesine verilen addır ve genelde polimerizasyon ve sertleşmenin ara bir aşamasında yüzlerce ila binlerce yıllık genç ağacın reçinelerine denir . Tütsü amaçlı, tütsü amaçlı, tütsü, ince cilalar ve yüzyıllarca kullanılmaktadır ancak zaman zaman yanıltıcı bir şekilde “kehribar” veya “kehribar” olarak pazarlanmaktadır. Kolombiya ve Madagaskar’taki reçineler, otantik Amber olarak kabul edilemeyecek kadar gençtir. Kopolaltı, alkol veya aseton gibi bir damla organik çözücü uygulandığında yapışkan hale gelirse veya kısa dalga UV ışığında çok az renk değişikliği gösterdiğinde sıklıkla tespit edilebilir. Alıcılar, mükemmel korunmuş modern böceklerle çevrili sahte Amber’den sakınmalıdır. Amber’de 1000’in üzerinde nesli tükenmiş hayvan türü ve çeşitli bitki maddesi tespit edildi, ancak bütün örnekler genellikle müzelerde olağanüstü bir şekilde benzersizdir ve oldukça pahalıdır. [academic.emporia.edu] [en.wikipeida.org]
Çapa kalitesinin gerçek Amber’i, başta Rusya, Polonya ve Litvanya olmak üzere Baltık bölgesinden geliyor; Meksika’daki Chiapas, Dominik Cumhuriyeti, Burma ve son zamanlarda Endonezya’daki Sumatra’da bir miktar üretim yapılıyor. 2 ila 2.5 arasında bir sertliğe sahiptir, opak saydam olabilir ve beyaz ve soluk sarı renklerden aralıklarla “kehribar rengi” ile ilişkili en yaygın “bal” sarı / turuncu / kahverengi renklere kadar uzanır kahverengi. Kırmızı, bazen “kiraz kehribar” olarak bilinen renkler ve yeşil renkler nadirdir ve piyasada çok fazla ısı veya basınçla işlem görür. Tarih boyunca Yeşil Amber’in ölümsüzlük ve şans getirdiği düşünülüyordu. Mavi, herkesin en nadir gölgesi olarak kabul edilir ve çoğunlukla Dominik Cumhuriyeti’nde ve yeni keşfedilen Sumatra madeninde bulunan, çok aranır. Güneş ışığında yoğun bir mavi yansıma ile UV ışığı altında güçlü bir doğal fluoresan içerir. Antik çağda, Blue Amber, hava, ateş ve suyun ruhlarını kontrol altına aldığına ve tanrılara nimet elde ettiğine inanılan baş rahipler tarafından tercih edildi. Siyah Amber tamamen reçine fosilleşmiş değildir ve aslında linyit kömürü olan Jet’tir. [en.widipedia.org]

Kehribar Taşı Özellikleri
Kehribar Taşı Özellikleri

Amber, kozalaklı ağaçların fosilleşmiş bir reçinesidir . Renkleri yumuşak bir bal renginden, sarı, koyu sarıdan açık kahverengiye, koyu kırmızımsı kahverengi bir renge, hatta mavimsi bir renge kadar değişir. Çoğu kez bu reçine küçük tarih parçalarını taşır. Bir böcek, yaprak, hava kabarcığı veya sadece az miktarda toz belirtisi olsun. Çoğu zaman, bu küçük kalıntılar, amberin flora ve faunayı koruyabileceği mükemmel yol nedeniyle geçmiş hakkında öğrenmede yardımcı olabilir ve önemli DNA milyonlarca yıllık olduğunu bildirmiştir.

Amber bir değerli taş olarak kabul edilir ve kullanılır, ancak gerçek bir değerli taş gibi mineralize değildir. Takı ve diğer süs eşyaları yapımında ve ayrıca efsanevi niteliklerinde kullanılır. Bu reçine ile birçok dini figürin ve hatta tapınak ve katedral duvarları yapılmıştır. 1800’lü yıllarda boru kaynaklarının yapılmasında bile kullanılmıştır.

Amber için eski adı “elektron”, yani köklü elektron kelimesi idi. Latin yazarlar amber elektrum, sucinum (succinum) ve glazum veya glesum denir. Amber için dünyada birçok başka isim var. M.Ö. 600 civarında, kehribar bir taşın hızla ovulduğu takdirde sürtünmenin elektrikle yüklendiği keşfedilmiştir. Negatif bir ücret tuttuğu söyleniyor.

Bazı Amber Jewelry satın almak ister misiniz?

Kehribar Faydaları

Kehribar Faydaları

Tarih boyunca Amber birçok ilaçta ve tedavide kullanıldı. Bal, toz kehribar ile karıştırıldı ve astım, gut ve siyah kurak için reçete edildi. Amber kolyeler, iffetliği korumak için giyildi ve kötü ve karanlık güçlere karşı boncuklar veya tılsımlar olarak kullanıldı. Amber fosil olmayan ağaç reçinesi, örneğin tütsüz, mür rengi ve kötü ruhları boşaltmak ve coplar gibi sivrisinek gibi feryat etmek gibi dünyevi sıkıntılarla (bir çam iğnesi kokusu vardır) yakıldı. Denizci yılanları ve derin tehlikeleri uzaklaştırmak için denizciler gemilerde kehribar rengi yaktılar. Bugün amber hâlâ bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

Amberris , birçok kez, amber ile karıştırılabilir. Her ikisi de kıyıda yıkanabilir ve benzerler çünkü anlaşılabilir. Ancak Amberris sperm balinasından gelir. Bağırsaklardan bir deşarj ve taze olduğunda ne zaman kek gibi kokuyor (ya da dışkıyı söylemeliyim). Zaman geçtikçe kokuyu kaybeder ve zorlaşır. Ayrıca içeride yaratıklar bulunabilir. Parfümlerin temelinde kullanılır ve ayrıca tütsü olarak yakılabilir. ABD’de bulunanların ham amberrisi olması, nesli tükenmekte olan bir türe ait olduğu gibi büyük cezalar getirebilir ve 1978’deki nesli tükenmekte olan tür eylemini ihlal eder.

 

Dominik kehribar bazı en net ve en iyi kehribar olarak kabul edilir . Baltık kehribarından hafifçe yumuşak olup sertliği Moh’un sertlik ölçeğinde 1.5 ile 2 arasında bulunmuştur. Dominik kehribar rengi, sarı ve koyu kırmızı yanı sıra ayırt edici (ve nadir) mavi ve dumanlı yeşil renkler de dahil olmak üzere, renklendirilmiştir. República Dominicana’daki kehribar rengi amberlerin herhangi birinde en iyi renk ve berraklığı vardır. Oldukça zor (kehribar için – kahverengi yumuşak unutmayın) kabul edilir ve çalışması kolaydır. Dominik Cumhuriyeti’nden kehribarının çoğu ve yaklaşık 25 ya da 26 milyon yaşında olup bilimsel adı Hymenaea protera olan soyu tükenmiş baklagil ağacının sülünde oluşturulmuştur. Amberin oluşumu, kumtaşı yatakları ile aralıklarla tabakalanan linyit veya karbonlu kil tabakalarında olur. Adada bulunan kehribarın, suda kostik kaya ve tortu koyan bir fay hattı nedeniyle oluştuğunu düşünüyoruz.

Kehribar çoğunlukla República Dominicana’daki üç ayrı yerde bulunur .

* Santiago yakınlarındaki Kuzey dağ sırası Cordillera Septentrional . La Toca, La Bucara, Los Cacaos (bu madende nadir bulunan mavi kehribarın çoğuna sahip olduğu söylenir), Palo Quemado (fosilleşmiş kehribardan çoğunun burada bulunur) ve daha birçoğu da dahil olmak üzere birçok mayın ile ünlüdür. Bu alanlardan gelen kehribarın 30 ila 40 milyon yıllık olduğu belirtildi.

* Ülkenin merkezindeki Cotui bölgesi , 15 ila 17 milyon yaş arasındaki en genç ambera sahiptir.

* Bayaguana , Sabena yakınlarındaki düşük arazi, Dominik Cumhuriyeti’nin doğusunda. Bu alanlardan gelen kehribar, kil, çakıl ve kumda bulunur.

Doğal Kehribar Tesbih

Doğal Kehribar Tesbih

California Üniversitesi’nden bir entomolog olan George Poinar , Dominik Cumhuriyeti Amber’de korunan 30 milyon yıllık tropik sokaksız bir arıdan DNA çıkardı. Yaptığı araştırmanın Michael Crichton’ın Jurassic Park adlı kitabı için ilham kaynağı ve Steven Spielberg’in aynı adlı filmi olduğu söyleniyor . Film burada (Apocalypse Now filmi gibi) Chavon Nehri’nde ve San Pedro de Macoris’te filme alındı.

Amerikan Doğal Tarih Müzesi’nden iki bilim adamı olan Rob DeSalle David Grimaldi, Dominik Cumhuriyeti’nden sarıya yakalanan 30 milyon yıllık bir termitin DNA’sını aldı.

Amber’e Uygun Bakım ve Kullanım:
Amber yumuşak ve gevrek olduğu için özel bir şekilde ele alınması gerekir. Eriyebilir ve parlaklığını kolayca kaybedebilir.
* Saç spreyi ve parfümün kehribar renginde dokunmasına izin verme
* Metal veya diğer mücevherlere karşı sürtünmesine izin verme
* Bir ultrasonik veya buharlı temizleyici kullanmayın. Amber parçalanacak
* Kehribarın güçlü bir solüsyon, sabun, deterjan, mücevher temizleme solüsyonuyla temasa girmesine izin vermeyin. Parlaklığını gidermekte veya beyazımsı bir kaplama yapabilmektedirler.
* Kehribarın herhangi bir ortak mutfak maddelerine bulaşmasına izin vermeyin IE: pek çok yağ, tereyağı
* Amberin herhangi bir ısı kaynağının yakınında herhangi bir yerde bulunmasına izin vermeyin. IE: fırınlar, sobalar, tabaklaştırıcılar, güçlü güneş, ışıklar.
* Toz ve terleme ılık su ve yumuşak pamuklu bir bezle çıkarılabilir.
* Kuru ve açık zeytinyağı tutkunu, aşırı yağ koymak ve cilayı tekrar eski haline getirmek için yumuşak bir bezle tutkal.
* Yumuşak bir bezde saklayın