OTANT�K TA�

Ürünün Özellikleri
  • 420 GR
  • AYNI GÜN KARGO
  • BUZ MAVİSİ HEMİMORFİT
  • EŞİ YOK
  • KDV DAHİL
  • KOLEKSİYON GEM PARÇASI
  • TAYLAND

HEMİMORFİT

Hemimorfit kez ‘kalamin’ olarak anılacaktır çinko silikat, son derece nadir bir taş kalitesi formudur. yine kalamin

Hemimorfit Taşı

Hemimorfit Taşı

losyonu, kaşıntı ve küçük cilt tahrişini azaltmak için kullanılmaktadır, çinko ve demir oksitten oluşan bir farmasötik ürün ile ilgili olarak kullanılır olsa terimi kalamin ‘artık, taş ifade etmek için kullanılır. Hemimorfit çok yakından ilişkili sımitsonit , başka nadir koleksiyon gem. Onlar birbirine çok benzer, çünkü yıllardır, Hemimorfit ve smitsonit hem kalamin olarak birlikte sınıflandırılır edildi. Onların mineralog iki farklı mineraller, (Smithsonian Enstitüsü) James Smithson olduğu keşfedildi olduğunu 1803 yılına kadar değildi.

Iken Hemimorfit bir çinko silikat smitsonit bir çinko karbonat; çinko silikat (Hemimorfit) çinko karbonat (smitsonit) daha nadir olarak kabul edilir. Hemimorfit önemli bir çinko cevheri ve uzun yıllar çinko cevherlerinin üst kesimlerinden mayınlı olmuştur. Bileşiminde yarısından fazlası metalik çinko olduğunu. Adını ‘Hemimorfit’ sırasıyla ‘yarım şekli’ olarak tercüme Yunan kelime ‘hemi’ ve ‘morph’ kaynaklanır. adı kristallerinin eksenel uçları asimetrik olduğu anlamına gelir alışılmadık hemimorphic kristal formuna karşılık gelir. diğer sivri ve piramidal ise her kristalin bir ucu, bir Pedion (tek yüz) hakim, oldukça körelmiş.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE HEMİMORFİT DOĞAL KAYA KOLEKSİYON SEVERLER İÇİN GÜZEL BİR GEM PARÇASI ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR..

Hemimorfit ile farklı bileşimde ve farklı kristal yapısı tarafından tespit edilebilir. Hemimorfit elli oranında çinko oluşabilir. Gemologically, bu 1.636 kadar 1.614 bir kırınım indisi ve 3.50 ila 3,30 arasında bir yoğunluk ya da özgül ağırlığı vardır. Onun sertlik benzer Mohs ölçeğine göre 5 olduğu opal ve turkuaz . Hemimorfit de eşsiz Pyroelektrik (sıcaklık değişimine tarafından yayımlanan ücret) ve piezoelektrik özellikleri (mekanik basınç tarafından üretilen voltaj) tarafından diğer benzer malzemelerden ayırt edilebilir.

Hemimorfit Kökeni ve Kaynaklar Başa Dön
Hemimorfit dünyanın birçok alanda bulunabilir, ama çok az mevduat taş kaliteli malzemeler verim. En önemli mevduat bazıları Vieille Montagne, Belçika ve Aachen, Almanya bulunmaktadır.

Diğer önemli kökenleri Cezayir, Avustralya, Avusturya, İngiltere, İtalya, Meksika, Polonya, Rusya (Sibirya), Tayland, Kongo, Namibya, Madagaskar ve Pennsylvania, Montana, Colorado ve New Mexico da dahil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri, içerir.

HEMİMORFİT

HEMİMORFİT

Hemimorfit Alış Başa Dön
Hemimorfit Renk

Hemimorfit, mavi, yeşil ve renksiz (beyaz) çeşitli tonlarda oluşabilir. En değerli taşlar mavi-yeşil, mavi, ve benzer görünmelidir chrysocolla veya turkuaz . En çok arzu edilen renk olduğunu hatırlatan İsviçre mavi, için gökyüzü Paraiba turmalin . Hemimorfit genellikle beyaz çizgiler mavi bantları sergileyen ve aynı zamanda karanlık bir matrisi (çevreleyen malzeme) tarafından serpiştirilmiş bulunamadı edilebilir.

Hemimorfit Açıklık ve Cilası

Gem kalite Hemimorfit tipik netlikte saydam şeffaf arasında değişmektedir. Düşük dereceli malzemeler opak ve hiçbir taş değeri yoktur. Hemimorfit sık sık bazı benekler ve mavi-beyaz bantlama sergileyebilir. Bazı taşlar da karanlık bir matris ile dahil edilebilir. Ne zaman cilalı, Hemimorfit elmas benzeri sarsılmaz parlaklık çekici bir vitrözü sergiler.

Hemimorfit Kesim ve Şekil

Birçok lapidaries nedeniyle kırılgan azim, mükemmel bölünme ve iyi cila olan direnç, çalışması için Hemimorfit zor olabilir. En sık tipik, oval, armut ve minder en karat ağırlığı maksimize şekiller halinde cabochon tr kesilir. mücevher kaliteli malzeme çok az olmasına rağmen, genellikle 5 karat ya da daha fazla tartı, değerli taşlar genellikle oldukça büyük tamamladı. Hemimorfit genellikle sadece koleksiyoncular için kesilir, ama bazen nadir ve egzotik takı tasarımları için kullanılır.

Hemimorfit Kaya

Hemimorfit Kaya

Hemimorfit herhangi bir şekilde muamele edilmiş ve geliştirilmesi için bilinmemektedir.

Hemimorfit Gemological Özellikleri: Başa Dön
Kimyasal formül: Zn4Si2O7 (OH) 2 · H2O – Sulu bazik çinko silikat
Kristal yapı: orthorhombik; yassı
Renk: Mavi, yeşil, renksiz
Sertlik: Mohs ölçeğine göre 5
Kırılma indisi: 1,614-1,636
Yoğunluk: 3,30-3,50
ayrılması: Mükemmel
şeffaflık: opak Şeffaf
Çift Kırılma 0,022
Parlaklık: Vitreus, sarsılmaz
floresan: Zayıf
Bizim bakınız Taş Sözlük gemology ilgili terimlerin ayrıntılı bilgi için.

Hemimorfit: İlgili veya benzer Taş: Başa Dön
smitsonit
smitsonit
Hemimorfit yakından sımitsonit ile ilişkilidir. Aslında, uzun yıllar, aynı maden, calamine olduğu düşünülüyordu. Daha sonra olduğunu calamine aslında iki ayrı mineraller olduğunu keşfetti; Hemimorfit ve smitsonit.

Dahil olmak üzere renk ve parlaklık, ilgili Hemimorfit benzer diğer değerli taşlar çeşitli vardır krizokol , sımitsonit ve turkuaz. Hemimorfit Ayrıca bir yan ürün olarak meydana gelebilir sfalerit oksidasyon sırasında.

Hemimorfit Zn 4 (si 2 O 7) (OH) 2 · H2O, bir bileşenidir kalamin . Bu ise sorosilicate mineral tarihsel üst kısımlarından mayınlı olmuştur çinko ve kurşun cevherlerinin başlıca ile ilişkili sımitsonit , ZnCO 3. Aynı mineral olarak kabul edildi ve her ikisi de aynı isim altında sınıflandırılır edildi kalamin . 18. yüzyılın ikinci yarısında bu iki farklı mineraller kalamin de mevcut olduğu tespit edilmiştir. Bunlar birbirlerine son derece benzerdir.

Hemimorfit

Hemimorfit

Silikat iki nadir olduğunu ve nedeniyle bir Yarışekil gelişimi, Hemimorfit seçildi kristaller . sadece bir kaç mineral tipik bu alışılmadık şekilde, kristallerin farklı yüzeyler ile sona anlamına gelir. Hemimorfit en yaygın kristal kabukları ve katmanları, eş çizgili da masif, taneli, yuvarlak ve böbreğimsi agrega, ya da lifli veya sarkıtlarla, ince iğne şeklinde, ve kristallerin nadiren yelpaze şeklinde kümeler oluşturur.

Bazı örnekler güçlü yeşil göstermek floresan kısa dalga olarak ultraviyole ışık (253.7 nm) ve uzun dalga UV zayıf ışık pembe floresan.

Bulunduğu [ değiştir ]

Durango, Meksika (: 2.9 x 2.1 x 2.0 cm boyutlarında) gelen kristallerin Hemimorfit “sprey”
Hemimorfit en sık ürünü olarak ortaya çıkar oksidasyon üst kısımlarının sfalerit sözde demir kap veya oluşturan diğer ikincil mineraller ile birlikte, yatak cevher organları Gossan . Hemimorfit önemli olan cevher çinko ve silikon, oksijen ve hidrojen ile metal% 54.2 kadar içerir. Kristaller, diğer bir ucunda künt ve keskin.
Wenshan, Yunnan Eyaleti, Çin (9.2 x 4.8 x 3.1 cm boyutlarında) Mavi VUG dolum Hemimorfit
Üzerinde bölgeler Belçika – Alman sınırına iyi metazomatik kökenli, özellikle bir Hemimorfit onların mevduat için bilinen Vieille Montagne de Belçika ve Aachen , Almanya. Diğer mevduat yakın Tarnovice üst olarak Silezya , Polonya ; yakın Phoenixville , Pensilvanya ; Missouri kurşun-çinko bölge; Elkhorn , Montana , Leadville , Colorado ; ve Organ Dağları , New Mexico , Amerika Birleşik Devletleri; ve birçok yörelerde Kuzey Afrika . Ayrıntılı Hemimorfit oluşumları Mae batı Sod yakınındaki Padaeng mevduat olan Tayland , Sardunya , Nerchinsk , Sibirya ; Cave del Predil , İtalya , Bleiberg , Carinthia , Avusturya , Matlock , Derbyshire , İngilter

HEMİMORFİT

HEMİMORFİT

Hemimorfit farklı kristal benzersiz bir mineraldir, sonlandırma tek bir kristal her iki tarafında s. Bu alışkanlık şeklini, yani “yarım” anlamına ve morph, Yunan hemi gelen Hemimorfit adı sorumludur. Bu alışkanlık Hemimorfit kristalleri arasında yaygın olmakla birlikte, görünürlük genellikle kristalin bir ucuna takılı olan belirsizleşmektedir matris .

Önce 1803 için, Hemimorfit ve Smitsonit denilen aynı mineral, olduğu düşünülüyordu Kalamin . 1803 yılında, James Smithson, bir İngiliz mineralog bu birbiriyle yakından benzeyen iki farklı çinko maden türlerinin olduğunu keşfetti.

İyi kristalize form ve bir: Hemimorfit iki farklı kombinasyonlarda bir mineral mikrokristalin küresel formu. Hemimorfit Bu iki tip birbirlerinden tamamen farklı görünür ve aynı mineral olan şaşırtıcı olduğunu.

ve Agregalar Kristaller düzleştirilir prizmatik ve tablo , ve genellikle platy grupların. Ayrıca kanatlı fan şeklinde gruplar içinde, yayılan , acicular , coxcomb içinde rozet s ve drusy . Kristaller kendine özgü yetişen hemimorphic alışkanlıkları. En yaygın olarak küresel gibi formda Batriyoidal , mammilary ve sarkıtlarla katılmaktadır.
şeffaflık Saydam şeffaf
Spesifik yer çekimi 3,4-3,5
parıltı Kristaller olan Vitreus için sarsılmaz . Küresel formları vitreus , mumsu , ipeksi , ya da donuk .
bölünme 1,1
Kırık Subconchoidal için düzensiz
azim Kırılgan
Diğer Kimlik İşaretleri 1) Kesinlikle pyroelektrik .

HEMİMORFİT TAŞI

HEMİMORFİT TAŞI

2) Mayıs floresan soluk turuncu uzun dalga ultraviyole ışık .
Grup içinde Silikatlar ; Sorosilicates
Çarpıcı özellikler Kristal formları ve alışkanlıkları ve oluşum şekli
çevre Gelen oksidasyon bölgesinde hidrotermal yerine deposi arasında
kaya Tipi Sedimanter , Metamorfik
Popülerlik (1-4) 2
Prevalans (1-3) 2
Talep (1-3) 1
DİĞER İSİMLER
Kalamin Calamine mineral orijinal adıydı Hemimorfit ve bu çinko açıklanan cevher içinde küresel ve Batriyoidal formlar. Mineral Smitsonit yakından Hemimorfit benzer ve aynı zamanda bir çinko cevheri olduğunu, aynı zamanda madenci ve erken koleksiyonerler tarafından Kalamin çağrıldı. Bu terimin Bugün kullanımı nedeniyle maden türlerinin kendi karışıklık cesareti olmuştur.

KULLANIMI
Hemimorfit bir olan cevher çinko yataklarının çinko. İyi kristalize ve özellikle de koleksiyoncular için önemli bir mineraldir küresel mavi formlar. Hemimorfit da mavi formları ile, bir kolektörler taş olarak kullanılan cilalı içine cabochon nadir taşlar koleksiyoncular için s.

HEMİMORFİT

HEMİMORFİT

Çoğu sadece üretmek olsa Hemimorfit, dünya çapında pek çok yerde bulunan mikro bu mineralin s. Ancak, mükemmel mineral örneklerinin vermiş olduğunuz olsa çok istisnai yerleşim vardır. Avrupa’da, Hemimorfit ilk olaylardan bazıları Vieille Montagne, Kelmis, Belçika vardı. Mavi küresel Bu mineralin ve beyaz kristalize formları Germs-sur-l’Oussouet, Lourdes, Fransa bulunur; ve Sa Duchessa Mine, Domusnovas, Sardinya, İtalya da. Bazen ilişkili renksiz ve beyaz Hemimorfit kristaller, Wulfenite , Bleiberg, Carinthia, Avusturya gelmiş; Lavrion İlçesi, Attiki, Yunanistan’dan gelen ve beyaz kristal fanlar.

 

Çin son zamanlarda bazı seçkin küresel formlar derin, neon mavi renk ile Hemimorfit üretmektedir. En önemli yerleşim Dulong ve Wenshan, Yunnan Eyaleti bulunmaktadır. İran’da, güzel beyaz kristaller Qaleh-Zari Mine, Nehbendan bulunur.

 

Afrika’da, mavi, dikenli Hemimorfit kristalleri Skorpion Mine, Rosh Pinah, Namibya gelen soluk; ve açık mavi yuvarlak agrega M’Fouati ve Mindouli, Kongo bulunur.

o Hemimorfit ve tahsil numune üretimi söz konusu olduğunda Meksika muhtemelen en üretken ülkedir. Mapimí ünlü Ojuela Mine, Durango üzerinde iyi biçimli kristaller oluşturan, en üretken Hemimorfit localites biridir Limonit matrisinin . Çok büyük beyaz kristaller ve fanlar Santa Eulalia, Chihuahua bulunmuştur; ve diş macunu-mavi Batriyoidal Hemimorfit Santo Nino Mine, Santa Maria del Oro, Durango gelmiştir.

HEMİMORFİT

Hemimorfit kez ‘kalamin’ olarak anılacaktır çinko silikat, son derece nadir bir taş kalitesi formudur. yine kalamin

Hemimorfit Taşı

Hemimorfit Taşı

losyonu, kaşıntı ve küçük cilt tahrişini azaltmak için kullanılmaktadır, çinko ve demir oksitten oluşan bir farmasötik ürün ile ilgili olarak kullanılır olsa terimi kalamin ‘artık, taş ifade etmek için kullanılır. Hemimorfit çok yakından ilişkili sımitsonit , başka nadir koleksiyon gem. Onlar birbirine çok benzer, çünkü yıllardır, Hemimorfit ve smitsonit hem kalamin olarak birlikte sınıflandırılır edildi. Onların mineralog iki farklı mineraller, (Smithsonian Enstitüsü) James Smithson olduğu keşfedildi olduğunu 1803 yılına kadar değildi.

Iken Hemimorfit bir çinko silikat smitsonit bir çinko karbonat; çinko silikat (Hemimorfit) çinko karbonat (smitsonit) daha nadir olarak kabul edilir. Hemimorfit önemli bir çinko cevheri ve uzun yıllar çinko cevherlerinin üst kesimlerinden mayınlı olmuştur. Bileşiminde yarısından fazlası metalik çinko olduğunu. Adını ‘Hemimorfit’ sırasıyla ‘yarım şekli’ olarak tercüme Yunan kelime ‘hemi’ ve ‘morph’ kaynaklanır. adı kristallerinin eksenel uçları asimetrik olduğu anlamına gelir alışılmadık hemimorphic kristal formuna karşılık gelir. diğer sivri ve piramidal ise her kristalin bir ucu, bir Pedion (tek yüz) hakim, oldukça körelmiş.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE HEMİMORFİT DOĞAL KAYA KOLEKSİYON SEVERLER İÇİN GÜZEL BİR GEM PARÇASI ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR..

Hemimorfit ile farklı bileşimde ve farklı kristal yapısı tarafından tespit edilebilir. Hemimorfit elli oranında çinko oluşabilir. Gemologically, bu 1.636 kadar 1.614 bir kırınım indisi ve 3.50 ila 3,30 arasında bir yoğunluk ya da özgül ağırlığı vardır. Onun sertlik benzer Mohs ölçeğine göre 5 olduğu opal ve turkuaz . Hemimorfit de eşsiz Pyroelektrik (sıcaklık değişimine tarafından yayımlanan ücret) ve piezoelektrik özellikleri (mekanik basınç tarafından üretilen voltaj) tarafından diğer benzer malzemelerden ayırt edilebilir.

Hemimorfit Kökeni ve Kaynaklar Başa Dön
Hemimorfit dünyanın birçok alanda bulunabilir, ama çok az mevduat taş kaliteli malzemeler verim. En önemli mevduat bazıları Vieille Montagne, Belçika ve Aachen, Almanya bulunmaktadır.

Diğer önemli kökenleri Cezayir, Avustralya, Avusturya, İngiltere, İtalya, Meksika, Polonya, Rusya (Sibirya), Tayland, Kongo, Namibya, Madagaskar ve Pennsylvania, Montana, Colorado ve New Mexico da dahil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri, içerir.

HEMİMORFİT

HEMİMORFİT

Hemimorfit Alış Başa Dön
Hemimorfit Renk

Hemimorfit, mavi, yeşil ve renksiz (beyaz) çeşitli tonlarda oluşabilir. En değerli taşlar mavi-yeşil, mavi, ve benzer görünmelidir chrysocolla veya turkuaz . En çok arzu edilen renk olduğunu hatırlatan İsviçre mavi, için gökyüzü Paraiba turmalin . Hemimorfit genellikle beyaz çizgiler mavi bantları sergileyen ve aynı zamanda karanlık bir matrisi (çevreleyen malzeme) tarafından serpiştirilmiş bulunamadı edilebilir.

Hemimorfit Açıklık ve Cilası

Gem kalite Hemimorfit tipik netlikte saydam şeffaf arasında değişmektedir. Düşük dereceli malzemeler opak ve hiçbir taş değeri yoktur. Hemimorfit sık sık bazı benekler ve mavi-beyaz bantlama sergileyebilir. Bazı taşlar da karanlık bir matris ile dahil edilebilir. Ne zaman cilalı, Hemimorfit elmas benzeri sarsılmaz parlaklık çekici bir vitrözü sergiler.

Hemimorfit Kesim ve Şekil

Birçok lapidaries nedeniyle kırılgan azim, mükemmel bölünme ve iyi cila olan direnç, çalışması için Hemimorfit zor olabilir. En sık tipik, oval, armut ve minder en karat ağırlığı maksimize şekiller halinde cabochon tr kesilir. mücevher kaliteli malzeme çok az olmasına rağmen, genellikle 5 karat ya da daha fazla tartı, değerli taşlar genellikle oldukça büyük tamamladı. Hemimorfit genellikle sadece koleksiyoncular için kesilir, ama bazen nadir ve egzotik takı tasarımları için kullanılır.

Hemimorfit Kaya

Hemimorfit Kaya

Hemimorfit herhangi bir şekilde muamele edilmiş ve geliştirilmesi için bilinmemektedir.

Hemimorfit Gemological Özellikleri: Başa Dön
Kimyasal formül: Zn4Si2O7 (OH) 2 · H2O – Sulu bazik çinko silikat
Kristal yapı: orthorhombik; yassı
Renk: Mavi, yeşil, renksiz
Sertlik: Mohs ölçeğine göre 5
Kırılma indisi: 1,614-1,636
Yoğunluk: 3,30-3,50
ayrılması: Mükemmel
şeffaflık: opak Şeffaf
Çift Kırılma 0,022
Parlaklık: Vitreus, sarsılmaz
floresan: Zayıf
Bizim bakınız Taş Sözlük gemology ilgili terimlerin ayrıntılı bilgi için.

Hemimorfit: İlgili veya benzer Taş: Başa Dön
smitsonit
smitsonit
Hemimorfit yakından sımitsonit ile ilişkilidir. Aslında, uzun yıllar, aynı maden, calamine olduğu düşünülüyordu. Daha sonra olduğunu calamine aslında iki ayrı mineraller olduğunu keşfetti; Hemimorfit ve smitsonit.

Dahil olmak üzere renk ve parlaklık, ilgili Hemimorfit benzer diğer değerli taşlar çeşitli vardır krizokol , sımitsonit ve turkuaz. Hemimorfit Ayrıca bir yan ürün olarak meydana gelebilir sfalerit oksidasyon sırasında.

Hemimorfit Zn 4 (si 2 O 7) (OH) 2 · H2O, bir bileşenidir kalamin . Bu ise sorosilicate mineral tarihsel üst kısımlarından mayınlı olmuştur çinko ve kurşun cevherlerinin başlıca ile ilişkili sımitsonit , ZnCO 3. Aynı mineral olarak kabul edildi ve her ikisi de aynı isim altında sınıflandırılır edildi kalamin . 18. yüzyılın ikinci yarısında bu iki farklı mineraller kalamin de mevcut olduğu tespit edilmiştir. Bunlar birbirlerine son derece benzerdir.

Hemimorfit

Hemimorfit

Silikat iki nadir olduğunu ve nedeniyle bir Yarışekil gelişimi, Hemimorfit seçildi kristaller . sadece bir kaç mineral tipik bu alışılmadık şekilde, kristallerin farklı yüzeyler ile sona anlamına gelir. Hemimorfit en yaygın kristal kabukları ve katmanları, eş çizgili da masif, taneli, yuvarlak ve böbreğimsi agrega, ya da lifli veya sarkıtlarla, ince iğne şeklinde, ve kristallerin nadiren yelpaze şeklinde kümeler oluşturur.

Bazı örnekler güçlü yeşil göstermek floresan kısa dalga olarak ultraviyole ışık (253.7 nm) ve uzun dalga UV zayıf ışık pembe floresan.

Bulunduğu [ değiştir ]

Durango, Meksika (: 2.9 x 2.1 x 2.0 cm boyutlarında) gelen kristallerin Hemimorfit “sprey”
Hemimorfit en sık ürünü olarak ortaya çıkar oksidasyon üst kısımlarının sfalerit sözde demir kap veya oluşturan diğer ikincil mineraller ile birlikte, yatak cevher organları Gossan . Hemimorfit önemli olan cevher çinko ve silikon, oksijen ve hidrojen ile metal% 54.2 kadar içerir. Kristaller, diğer bir ucunda künt ve keskin.
Wenshan, Yunnan Eyaleti, Çin (9.2 x 4.8 x 3.1 cm boyutlarında) Mavi VUG dolum Hemimorfit
Üzerinde bölgeler Belçika – Alman sınırına iyi metazomatik kökenli, özellikle bir Hemimorfit onların mevduat için bilinen Vieille Montagne de Belçika ve Aachen , Almanya. Diğer mevduat yakın Tarnovice üst olarak Silezya , Polonya ; yakın Phoenixville , Pensilvanya ; Missouri kurşun-çinko bölge; Elkhorn , Montana , Leadville , Colorado ; ve Organ Dağları , New Mexico , Amerika Birleşik Devletleri; ve birçok yörelerde Kuzey Afrika . Ayrıntılı Hemimorfit oluşumları Mae batı Sod yakınındaki Padaeng mevduat olan Tayland , Sardunya , Nerchinsk , Sibirya ; Cave del Predil , İtalya , Bleiberg , Carinthia , Avusturya , Matlock , Derbyshire , İngilter

HEMİMORFİT

HEMİMORFİT

Hemimorfit farklı kristal benzersiz bir mineraldir, sonlandırma tek bir kristal her iki tarafında s. Bu alışkanlık şeklini, yani “yarım” anlamına ve morph, Yunan hemi gelen Hemimorfit adı sorumludur. Bu alışkanlık Hemimorfit kristalleri arasında yaygın olmakla birlikte, görünürlük genellikle kristalin bir ucuna takılı olan belirsizleşmektedir matris .

Önce 1803 için, Hemimorfit ve Smitsonit denilen aynı mineral, olduğu düşünülüyordu Kalamin . 1803 yılında, James Smithson, bir İngiliz mineralog bu birbiriyle yakından benzeyen iki farklı çinko maden türlerinin olduğunu keşfetti.

İyi kristalize form ve bir: Hemimorfit iki farklı kombinasyonlarda bir mineral mikrokristalin küresel formu. Hemimorfit Bu iki tip birbirlerinden tamamen farklı görünür ve aynı mineral olan şaşırtıcı olduğunu.

ve Agregalar Kristaller düzleştirilir prizmatik ve tablo , ve genellikle platy grupların. Ayrıca kanatlı fan şeklinde gruplar içinde, yayılan , acicular , coxcomb içinde rozet s ve drusy . Kristaller kendine özgü yetişen hemimorphic alışkanlıkları. En yaygın olarak küresel gibi formda Batriyoidal , mammilary ve sarkıtlarla katılmaktadır.
şeffaflık Saydam şeffaf
Spesifik yer çekimi 3,4-3,5
parıltı Kristaller olan Vitreus için sarsılmaz . Küresel formları vitreus , mumsu , ipeksi , ya da donuk .
bölünme 1,1
Kırık Subconchoidal için düzensiz
azim Kırılgan
Diğer Kimlik İşaretleri 1) Kesinlikle pyroelektrik .

HEMİMORFİT TAŞI

HEMİMORFİT TAŞI

2) Mayıs floresan soluk turuncu uzun dalga ultraviyole ışık .
Grup içinde Silikatlar ; Sorosilicates
Çarpıcı özellikler Kristal formları ve alışkanlıkları ve oluşum şekli
çevre Gelen oksidasyon bölgesinde hidrotermal yerine deposi arasında
kaya Tipi Sedimanter , Metamorfik
Popülerlik (1-4) 2
Prevalans (1-3) 2
Talep (1-3) 1
DİĞER İSİMLER
Kalamin Calamine mineral orijinal adıydı Hemimorfit ve bu çinko açıklanan cevher içinde küresel ve Batriyoidal formlar. Mineral Smitsonit yakından Hemimorfit benzer ve aynı zamanda bir çinko cevheri olduğunu, aynı zamanda madenci ve erken koleksiyonerler tarafından Kalamin çağrıldı. Bu terimin Bugün kullanımı nedeniyle maden türlerinin kendi karışıklık cesareti olmuştur.

KULLANIMI
Hemimorfit bir olan cevher çinko yataklarının çinko. İyi kristalize ve özellikle de koleksiyoncular için önemli bir mineraldir küresel mavi formlar. Hemimorfit da mavi formları ile, bir kolektörler taş olarak kullanılan cilalı içine cabochon nadir taşlar koleksiyoncular için s.

HEMİMORFİT

HEMİMORFİT

Çoğu sadece üretmek olsa Hemimorfit, dünya çapında pek çok yerde bulunan mikro bu mineralin s. Ancak, mükemmel mineral örneklerinin vermiş olduğunuz olsa çok istisnai yerleşim vardır. Avrupa’da, Hemimorfit ilk olaylardan bazıları Vieille Montagne, Kelmis, Belçika vardı. Mavi küresel Bu mineralin ve beyaz kristalize formları Germs-sur-l’Oussouet, Lourdes, Fransa bulunur; ve Sa Duchessa Mine, Domusnovas, Sardinya, İtalya da. Bazen ilişkili renksiz ve beyaz Hemimorfit kristaller, Wulfenite , Bleiberg, Carinthia, Avusturya gelmiş; Lavrion İlçesi, Attiki, Yunanistan’dan gelen ve beyaz kristal fanlar.

 

Çin son zamanlarda bazı seçkin küresel formlar derin, neon mavi renk ile Hemimorfit üretmektedir. En önemli yerleşim Dulong ve Wenshan, Yunnan Eyaleti bulunmaktadır. İran’da, güzel beyaz kristaller Qaleh-Zari Mine, Nehbendan bulunur.

 

Afrika’da, mavi, dikenli Hemimorfit kristalleri Skorpion Mine, Rosh Pinah, Namibya gelen soluk; ve açık mavi yuvarlak agrega M’Fouati ve Mindouli, Kongo bulunur.

o Hemimorfit ve tahsil numune üretimi söz konusu olduğunda Meksika muhtemelen en üretken ülkedir. Mapimí ünlü Ojuela Mine, Durango üzerinde iyi biçimli kristaller oluşturan, en üretken Hemimorfit localites biridir Limonit matrisinin . Çok büyük beyaz kristaller ve fanlar Santa Eulalia, Chihuahua bulunmuştur; ve diş macunu-mavi Batriyoidal Hemimorfit Santo Nino Mine, Santa Maria del Oro, Durango gelmiştir.