OTANT�K TA�

İRAN NİŞABUR FİRUZESİ (37.45 KARAT) A+++

GEMSTONE (DEĞERLİ TAŞLAR)
Firuze Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 37.45 KARAT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ ÜCRETSİZ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • İRAN NİŞABUR FİRUZESİ
 • KDV DAHİL
 • MÜKEMMEL RENK DOYUMU
 • ZENGİN PİRİT İÇERİĞİ

Firuze , Cu Al 6 ( PO 4 ) 4 ( OH ) 8 · 4 H 2 O kimyasal formülüyle , bakır ve alüminyumun hidratlanmış bir fosfatı olan opak, mavi-yeşil bir mineraldir . Daha ince derecelerde nadir ve değerlidir ve eşsiz tonu nedeniyle binlerce yıldır değerli taş ve süs taşı olarak ödüllendirilmiştir. Son zamanlarda, turkuaz, diğer opak taşlar gibi tedaviler, taklitler ve sentetiklerin pazara girişiyle devalüe edildi.

Değerli taş birçok isimle bilinir. Pliny the Elder , minerali callais olarak ( Antik Yunan κάλαϊς’dan ) ve Aztekler de bunu chalchihuitl olarak biliyordu. [4] Turkuaz kelimesi 17. yüzyıla kadar uzanır ve Fransız Türkçesi için “Türk” den türetilmiştir, çünkü maden ilk olarak Avrupa’dan Türkiye’ye , tarihi Horasan Eyaleti’ndeki madenlerden getirilmiştir. [2] [3] [4] [5]

Firuze Taşı Özellikleri

Firuze Taşı Özellikleri

Özellikler
Turkuazın en iyisi 6 derecenin altında bir maksimum Mohs sertliğine veya pencere camından biraz daha fazla uzaya ulaşır. [2] Karakteristik olarak bir kriptokristal minerali, turkuaz neredeyse hiçbir zaman tek kristaller oluşturmaz ve tüm özellikleri oldukça değişkendir. X-ışını kırınım testi, kristal sisteminin triklinik olduğunu gösterir . [3] [6] Daha düşük sertlik ile daha düşük özgül ağırlık (2.60–2.90) [3] ve daha büyük porozite gelir ; bu özellikler tane büyüklüğüne bağlıdır. Turkuazın parlaklığı tipik olarak sübvansiyona mumludur ve şeffaflığı genellikle opaktır, ancak ince kesitlerde yarı saydam olabilir. Renk, mineralin diğer özellikleri arasında, beyazdan pudra mavisi ve gök mavisi ile mavi-yeşilden sarımsı bir yeşile kadar değişkendir. Mavi, idiyokromatik bakırdan kaynaklanırken yeşil, demir kirliliğinin (alüminyumun değiştirilmesi) veya dehidrasyonun sonucu olabilir.

Firuze Taşı Satış

Firuze Taşı Satış

Turkuazın kırılma indisi ( sodyum ışığı, 589.3 nm ile ölçülen) yaklaşık olarak 1.61 veya 1.62’dir; Bu, turkuazın neredeyse değişmez polikristal yapısından dolayı, bir gemolojik refraktometre üzerinde tek bir okuma olarak görülen ortalama bir değerdir. Nadir tek kristallerden 1.61–1.65 ( çift kırılma 0.040, çift eksenli pozitif) bir okuma alınmıştır. Elde tutulan bir spektroskop ile bir absorpsiyon spektrumu elde edilebilir, 432 nm’de bir çizgi ve 460 nm’de zayıf bir bant ortaya çıkar (bu en iyi yansıyan ışıkla görülür). Uzun dalga ultraviyole ışığı altında, turkuaz bazen yeşil, sarı veya parlak maviyi flüoresan edebilir; kısa dalga ultraviyole ve X-ışınları altında etkisizdir.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI PİRİT MUHTEVALI 37.45 CRT PREMİUM KALİTE ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZ DAN KALKAR;ÜRÜNÜMÜZÜN 925 AYAR GÜMÜŞ KOLYE VEYA YÜZÜK YAPIMI TARAFIMIZCA ÜCRETSİZ YAPILACAKTIR..

24,45 X 15,90 X 10,32 MM

 

Turkuaz, ısıtılmış hidroklorik asitin hepsinde çözünmez. Çizgisi soluk, mavimsi beyaz renklidir ve kırığı conchoidaldır , [3] balmumu parlaklığı bırakmaktadır. Diğer taşlara göre düşük sertliğine rağmen, turkuaz iyi bir lehçe alır. Turkuaz ayrıca piritin pıhtıları ile biber haline getirilebilir veya koyu, kıvamlı limonit damarları ile serpiştirilmiş olabilir.

Oluşumu

“Büyük Mavi”, Cananea , Sonora , Meksika’daki bakır madeninden büyük bir turkuaz örneği
Sekonder bir mineral olarak , önceden varolan minerallerin ayrışması ve oksidasyonu sırasında asidik sulu çözeltilerin kaplanması eylemiyle turkuaz formlar. Örneğin, bakır, kalkopirit veya ikincil karbonatlar malahit veya azurit gibi birincil bakır sülfitlerden gelebilir; alüminyum, feldspattan türetilebilmektedir; ve apatitten gelen fosfor. İklim faktörleri, turkuazın tipik olarak kurak bölgelerde bulunduğundan, sıklıkla ilgili limonit ve diğer demir oksitlerle birlikte tipik olarak yüksek oranda değişen volkanik kayaçlardaki boşlukları ve çatlakları doldurdukları veya bunlara karıştıklarından dolayı önemli bir rol oynar gibi görünmektedir. Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri’nde turkuaz hemen hemen her zaman potasyum -feldispat içeren porfirik intruziflerin içinde veya etrafında bulunan bakır sülfid yataklarının ayrışma ürünleri ile ilişkilidir. Bazı oluşumlarda alunit , potasyum alüminyum sülfat, önde gelen ikincil bir mineraldir. Tipik olarak turkuaz mineralizasyonu, ikincil çözeltilerin daha fazla penetrasyona sahip olduğu veya su tablasının derinliğinin daha fazla olduğu daha derin kırılma bölgelerinde oluşmasına rağmen, 20 metreden (66 feet) daha az görece sığ bir derinlik ile sınırlıdır.

Firuze neredeyse her zaman kriptokristal ve masiftir ve kesin bir dış şekil almaz. Mikroskopik ölçekte bile kristaller aşırı derecede nadirdir. Tipik olarak form, alışkanlıkta damar veya kırık dolgu, nodüler veya botriyoidaldir. Damlataş formları bildirilmiştir. Firuze aynı zamanda feldspat, apatit, diğer mineraller ve hatta fosilleri de psödomorf olarak değiştirebilir. Odontolit , geleneksel olarak demir fosfat vivianit gibi turkuaz veya benzer fosfat mineralleri ile değiştirildiği düşünülen fosil kemiği veya fildişi türüdür. Chrysocolla gibi diğer ikincil bakır mineralleri ile birlikte çalılar da yaygındır.

Oluşum [ değiştir ]

Mineral Park , Arizona , ABD’den quartz ile matris masif Kingman mavi turkuaz
Turkuaz, çıkarılacak ilk mücevherler arasındaydı ve bazı tarihi yerler hala bu güne kadar çalışmış olsa da, birçok tarihi alan tükenmiştir. Bunların hepsi küçük ölçekli operasyonlardır, genellikle mevsimsel kısıtlamalar ve mevduatların uzaklığı nedeniyle mevsimseldir. Çoğu, az ya da hiç mekanikleştirmeyle elle çalıştırılır. Bununla birlikte, turkuaz, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde, büyük ölçekli bakır madenciliği faaliyetlerinin bir yan ürünü olarak sıklıkla ele geçirilmektedir.

Nishapur , İran, 1973’te turkuaz kesimi ve öğütülmesi
İran [ değiştir ]
İran , en az 2.000 yıl boyunca önemli bir turkuaz kaynağı olmuştur. Başlangıçta İranlıların ” zafer ” anlamına gelen ” pērōzah ” ile isimlendirilmişti ve daha sonra Araplar “Farsça” olarak adlandırılan ” Fayrūzah ” olarak adlandırılıyordu. İran mimarisinde, mavi turkuaz sarayların kubbelerini örtmek için kullanıldı, çünkü onun yoğun mavi rengi de yeryüzündeki cennetin bir simgesiydi. [ kaynak belirtilmeli ]

İran’dan İran turkuaz
Bu tortu doğal olarak mavidir ve dehidrasyon nedeniyle ısıtıldığında yeşile döner. İran’ın Horasan Eyaletinin başkenti Meşhed yakınlarındaki Ali-mersai’nin 2,012 m (6,601 ft) dağ zirvesi olan Nişabur’da mayınlı bir bölge ile sınırlıdır . Yıpranmış ve kırık bir trakit , hem limonit hem de kumtaşı katmanları arasında ve dağ tabanındaki dağ eteği arasında yer alan turkufa ev sahipliği yapmaktadır. Bu çalışmalar, Sina Yarımadası’nınkilerle birlikte bilinen en eskiler. [5] İran’ın Semnan ve Kerman illerinde de turkuaz mayınları var.

Sina [ değiştir ]
Eski Mısır’daki en azından İlk Hanedanlığı (3000 BCE ) ve muhtemelen ondan önce, Mısırlılar tarafından turkuaz kullanıldı ve Sina Yarımadası’nda onlar tarafından çıkarıldı . Bu bölge yerli Monitu tarafından Turkuaz Ülkesi olarak biliniyordu. Yarımadanın güneybatı sahilinde yaklaşık 650 km 2’lik (250 metrekare) bir alanı kaplayan altı maden var. Bu mayınlardan en önemlisi, tarihi bir bakış açısıyla, bilinen en eski mayınlardan biri olduğuna inanılan Serabit el-Khadim ve Wadi Maghareh . Eski maden, tanrı Hathor’a adanmış eski bir tapınaktan yaklaşık 4 kilometre uzaklıktadır.

Turkuaz taşı Özellikleri

Turkuaz taşı Özellikleri

Turkuaz, temel olarak bazalt ile örtülmüş olan ya da kumtaşı içinde bulunur. Bölgede bakır ve demir işleri bulunmaktadır. Büyük ölçekli turkuaz madenciliği bugün kârlı değil, ancak yatakları ev yapımı barut kullanan Bedouin halkları tarafından düzensiz bir şekilde taşınıyor. [ kaynak belirtilmeli ] Yağmurlu kış aylarında, madenciler flaşlı sel riskiyle karşı karşıya; Kuru mevsimde bile, gelişigüzel sömürülen kumtaşı maden duvarlarının çöküşünden ölüm hiç duyulmamış. Sina malzemesinin rengi, İran malzemesinden genellikle daha yeşil olmakla birlikte, kararlı ve oldukça dayanıklı olduğu düşünülmektedir. Çoğunlukla “Mısır turkuazı” olarak anılan Sinai malzeme tipik olarak en yarı saydamdır ve büyütme altında yüzey yapısının diğer bölgelerden gelen malzemelerde görülmeyen koyu mavi diskler ile biberlendiği ortaya çıkar.

New Mexico , ABD (1020–1140 tarihli) Chaco Kanyonundan türemiş ve turuncu argillit kakma parçaları, Amerikan turkuazının tipik renk aralığını ve motifini göstermektedir. Bazı olasılıklar Los Cerrillos’tan geldi.
Amerika Birleşik Devletleri

Smithsonian Müzesi’nde Los Cerrillos, New Mexico , ABD’den güzel bir turkuaz örneği. Cerrillos turkuaz İspanyol işgalinden önce Yerli Amerikalılar tarafından yaygın olarak kullanılmıştır.

Bisbee turkuaz genellikle sert çikolata kahverengi renkli matrisine sahiptir.

Tedavi edilmemiş turkuaz, Nevada, ABD. McGinness Mine, Austin’den kaba nuggets. Spiderweb, Bunker Hill Mine, Royston gösteren mavi ve yeşil cabochons
Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri önemli bir turkuaz kaynağıdır; Arizona , Kaliforniya ( San Bernardino , İmparatorluk , Inyo ilçeleri), Colorado ( Conejos , El Paso , Göl , Saguache ilçeleri), New Mexico ( Eddy , Grant , Otero , Santa Fe ilçeleri) ve Nevada ( Clark , Elko , Esmeralda İlçesi , Eureka) , Lander , Mineral İlçesi ve Nye ilçeleri) özellikle zenginler. Kaliforniya ve Yeni Meksika’nın yatakları, Kolombiyalı Yerli Yerli Amerikalılar tarafından, bazıları yerel ve bazıları Meksika’nın uzak bölgelerinden gelen taş aletler kullanılarak çıkarıldı. Cerrillos , New Mexico’nın en eski madenlerin yeri olduğu düşünülür; 1920’lerden önce, devlet ülkenin en büyük üreticiydi; bugün az ya da çok bitkin. Apache Kanyonunda bulunan California’daki tek bir maden, bugün ticari bir kapasitede faaliyet gösteriyor.

Firuze , damar veya dikiş dolguları ve kompakt külçeler olarak oluşur; Bunlar çoğunlukla küçük boyutludur. Her ne kadar oldukça ince bir malzeme bulunsa da, İran malzemesine hem renk hem de dayanıklılık açısından rakip olmakla birlikte, çoğu Amerikan turkuazı düşük dereceli (“tebeşir turkuaz” denir); Yüksek demir seviyeleri, yeşil ve sarı renklerin baskın olduğunu ve turkuazın işlenmemiş haldeki tipik olarak kıvamlı bir kıvamın mücevherlerde kullanılmasını engellediğini gösterir.

Arizona şu anda en önemli turkuaz üreticisidir. [5] Devlette, ikisi benzersiz renk ve kalite ile ünlü ve endüstride en iyi olarak kabul edilen birkaç mayın var: Globe’deki Sleeping Beauty Mine, Ağustos 2012’de turkuaz madenciliği sona erdi. Maden, tüm cevherleri Dünya pazarında artan bakır fiyatı nedeniyle kırıcı ve bakır üretimine konsantre olmak. Doğal tedavi görmemiş Sleeping Beauty turkuazının fiyatı, madenin kapanmasından bu yana önemli ölçüde artmıştır. 2015 yılından itibaren Kingman Madeni hala şehir dışında bir bakır madeni ile birlikte çalışıyor. Diğer maden ocakları arasında Blue Bird madeni, Kale Kubbesi ve Ithaca Tepesi bulunmaktadır, ancak bunlar yüksek operasyon maliyetleri ve federal düzenlemeler nedeniyle çoğunlukla inaktiftir. Bisbee’deki Phelps Dodge Lavanta Çukuru madeni 1974’te operasyonları durdurmuştur ve hiçbir zaman turkuaz yükleniciye sahip değildir. Tüm Bisbee turkuazları mayınlı “öğle kovası” idi. Madencilerin öğle yemeği kovalarındaki bakır cevheri madeninden çıktı. Morenci ve Turquoise Peak ya aktif değildir ya da tükenmiştir.

Nevada, önemli miktarlarda turkuaz veren 120’den fazla madenle ülkenin diğer büyük üreticisidir. ABD’de başka yerlerde olduğu gibi, çoğu Nevada madenleri öncelikle gem turkuazları için çalışmış ve diğer madencilik operasyonlarının bir yan ürünü olarak çok azı kurtarılmıştır. Nevada turkuazı, parçalar arasında çimento dolgusu olarak nuggets, kırık dolguları ve breccias olarak bulunur. Nevada yataklarının jeolojisi nedeniyle, üretilen malzemenin büyük bir kısmı sert ve yoğun, hiçbir tedavi veya iyileştirmenin gerekmediği yeterli kalitede.

Turkuaz Taşı Fiyatı

Turkuaz Taşı Fiyatı

Eyaletteki neredeyse her ilçe turkuaz verirken, baş üreticiler Lander ve Esmeralda ilçelerinde bulunuyor. Nevada’daki turkuaz yataklarının çoğu, devletin bindirme fay zonu ile çakışan geniş bir tektonik bant kuşağı boyunca meydana gelir. N15 ° E’ye çarpıyor ve güneyde, Tonopah’ın güneybatı sınırına kadar olan Elko İlçesi’nin kuzey kesiminden uzanıyor. Nevada, çeşitli renk tonları ve farklı matriks modellerinin karışımlarını üretmiştir; Nevada’dan gelen turkuaz, mavi, mavi-yeşil ve yeşilin çeşitli tonlarına sahiptir. Bu alışılmadık renkli turkuazın bir kısmı, güzel parlak yeşilden sarı-yeşil renk tonlarına neden olan önemli çinko ve demir içerebilir. Yeşilliklerin yeşil-sarı tonlarından bazıları , görünüşte turkuaz benzeri ikincil fosfat mineralleri olan varistit veya faustit olabilir. Nevada materyalinin önemli bir kısmı, “spiderweb matrisi” adı verilen, genellikle çekici kahverengi veya siyah limonit damarları için de dikkat çekicidir. Nevada yataklarının bir kısmı Kızılderililer tarafından ilk kez işlenirken, 1870’lerden bu yana toplam Nevada turkuaz üretimi, Carico Gölü madeninden yaklaşık 400 ton dahil olmak üzere 600 tondan fazla tahmin ediliyor. Artan maliyetlere rağmen, küçük ölçekli madencilik faaliyetleri, Lander County’deki Godber, Orvil Jack ve Carico Lake madenleri, Mineral County’deki Pilot Dağ Madeni ve Royston ve Candelaria’daki çeşitli mülkler de dahil olmak üzere, Nevada’da bir dizi turkuaz özellikte devam etmektedir. Esmerelda ilçesinin bölgeleri. [7]

1912 yılında, farklı, tek kristal turkuazın ilk birikimi Virginia Eyaleti , Campbell County , Lynch İstasyonu’nda keşfedildi. Ana kaya üzerinde bir sondaj oluşturan kristaller çok küçüktür; 1 mm (0,04 inç) büyük kabul edilir. 1980’lere kadar, Virginia’nın, yaygın kristallerin tek kaynağı olduğu düşünülüyordu; Şimdi en az 27 başka yer var. [ kaynak belirtilmeli ]

Karları telafi etme ve talebi karşılamaya yönelik bir girişimde, bazı Amerikan turkuazı belli bir dereceye kadar tedavi edilir veya arttırılır . Bu tedaviler, zararsız ağda ve boyama ve emprenye etme gibi daha tartışmalı prosedürleri içerir (bkz. Tedaviler ). Bununla birlikte, hiçbir tedavi veya değişikliğin gerekmediği kadar yüksek kalitede malzemeler üreten bazı Amerikan mayınları vardır. Yapılan bu tür işlemler, malzemenin satışında alıcıya açıklanmalıdır.

Diğer kaynaklar
Firuze prehistorik eserler (boncuklar), Bulgaristan’daki Doğu Rodoplar’daki alanlardan beşinci binyıldan beri bilinmektedir – hammadde kaynağı muhtemelen yakındaki Spahievo Ph-Zn cevher alanı ile ilgilidir. [8]

Çin , 3,000 yıl veya daha fazla bir süre için küçük bir turkuaz kaynağı olmuştur. Küflü nodüller biçiminde Gem kalitesinde malzeme, Yunxian ve Hubei eyaletinin Zhushan kırıklı silisleşmiş kireçtaşında bulunur. Ek olarak, Marco Polo bugünkü Sichuan’da bulunan turkuaz olduğunu bildirdi. Çoğu Çin malzemesi ihraç ediliyor, ancak birkaç oyuk, yeşim taşımaya benzer bir şekilde çalışıyordu. Tibet’te , bölgenin doğusunda ve batısında sırasıyla Derge ve Nagari-Khorsum dağlarında taş kaliteli tortular bulunduğunu iddia etmiştir. [9]

Diğer dikkate değer yerler şunlardır: Afganistan ; Avustralya ( Victoria ve Queensland ); kuzey Hindistan ; kuzey Şili ( Chuquicamata ); Cornwall ; Saksonya ; Silezya ; ve Türkistan .

Kullanım tarihi [ değiştir ]

1000–1040 yıllarından kalma bu serbest biçimli kolye gibi turkuaz zanaatlarda ticaretin, Chaco Kanyonu’nun Atalet Puebloları’nı büyük zenginliklere getirdiğine inanılmaktadır.

Moche turkuaz burun süsleme. Larco Müzesi Koleksiyonu, Lima, Peru

Firuze ile kakma Backswords. Rusya, 17. yüzyıl.

Xiuhtecuhtli’nin turkuaz mozaik maskesi, Aztec ateş tanrısı.

Turkuaz Firuze Taşı

Turkuaz Firuze Taşı

Turkuaz, lapis lazuli , carnelian ve renkli cam ile kakma Tutankhamun ikonik altın mezar maskesi.
Turkuazın pastel tonları onu antik çağın birçok büyük kültürüne dayandırmıştır: Eski Mısır’ın yöneticileri, Aztekler (ve muhtemelen diğer Kolomb öncesi Mezoamerikalılar ), Pers , Mezopotamya , İndus Vadisi ve antik bir ölçüde Çin en azından Shang Hanedanı’ndan beri. [10] Muhtemelen ilk olarak, diğer İpek Yolu yenilikleriyle Avrupa’ya ( Türkiye’den ) getirilen en eski mücevherlerden biri olmasına rağmen, Roma Katolikliğinin bir düşüşünün ardından, 14. yüzyıla kadar Batı’da bir süs taşı olarak turkuaz önemli bir hale gelmedi. Kilisenin laik mücevherlerde turkuaz kullanımına izin veren etkisi. Hindistan’da Mughal dönemine kadar bilinmeyen ve 18. yüzyıla kadar Japonya’da bilinmeyen. Bu uygarlıkların çoğu tarafından paylaşılan ortak bir inanç, turkuazın bazı koruyucu özelliklere sahip olduğunu gösterdi; Kullanıcının sağlığı ile renk değiştirmesi ve onu kendinden emin olmayan güçlerden koruduğu düşünülmüştür.

Aztekler, altın , kuvars , malakit , jet , yeşim , mercan ve kabuklarla birlikte , maskeler (bazıları baz olarak insan kafatası ), bıçaklar ve kalkanlar gibi kışkırtıcı (ve muhtemelen törensel) mozaik nesnelerle kakmalı turkuaz. Doğal reçineler , bitüm ve mum , turkuazın nesnelerin baz malzemesine bağlanması için kullanılmıştır; Bu genellikle oduntu , ancak kemik ve kabuk da kullanıldı. Aztekler gibi, Pueblo , Navajo ve Apache kabileleri, amuletik kullanımları için turkuaz tuttular; İkinci kabile, taş okçu ölü amacını sağlamak için inanıyoruz. Bu halkların arasında turkuaz mozaik heykellerinde, heykel eserlerinde kullanılmış ve toroidal boncuklar ve serbest biçimli kolye haline getirilmiştir. Chaco Kanyonu ve çevresindeki bölgenin Ataerkil Puebloları (Anasazi), turkuaz nesnelerin üretimi ve ticaretinden büyük ölçüde geliştiğine inanılmaktadır. Navajo ve diğer Güneybatı Amerikan Kızılderili kabileleri tarafından üretilen farklı gümüş takılar bugün Avrupa etkilerinin bir sonucu olarak 1880’den itibaren düşünülen oldukça modern bir gelişmedir.

İran’da turkuaz, binlerce yıl boyunca fiili ulusal taştı. Nesneleri ( türbelerden beşe kadar ), camileri ve hem içeride hem de dışarıdaki diğer önemli binaları, tıpkı Medresseh-I Şah Husein Camii gibi Isfahan . Farsça tarzı ve turkuaz kullanımı daha sonra, buradaki Babür İmparatorluğu’nun kurulmasını takiben Hindistan’a getirildi, nüfuzu yüksek saflıkta altın takılar ( yakut ve pırlanta ile birlikte) ve Tac Mahal gibi binalarda görüldü. Farsça turkuaz, daha sonra altın harflerle işlenmiş olan Arap alfabesinde adanmışlık sözleriyle basılmıştır.

Mercan ile birlikte ithal turkuazın Cabochons’u , daha koyu bir renk tonunun tercih edildiği söylenen Tibet ve Moğolistan’ın gümüş ve altın mücevherlerinde yaygın olarak kullanıldı. Bugün yapılan parçaların çoğu, kabaca gümüş rengi olarak ayarlanmış düzensiz kabojenlerin kabaca parlatılmasıyla, Batı pazarlarına ucuz bir şekilde ihracat yapılmasını amaçlamaktadır ve muhtemelen orijinal tarzın doğru temsilleri değildir.

Firuze Taşı

Firuze Taşı

Mısır’ın turkuaz kullanımı İlk Hanedanlığı’na ve muhtemelen daha erkenlere kadar uzanıyor; bununla birlikte, muhtemelen gemiyi birleştiren en tanınmış parçalar, Tutankhamun’un mezarından, en çok Firavun’un taşla süslü bir şekilde gömülmüş olan ikonik mezar maskesinden kurtarılan parçalardır. Ayrıca halkalar ve pektoral kolyeler olarak adlandırılan büyük süpürgelik süslemeler de vardı. Altın setinde, mücevher kakma olarak kullanılmış, kakma olarak kullanılmış ve genellikle bir karabina , lapis lazuli ve daha sonra renkli camla eşlik edilen bir scarab motifinde oyulmuştur. Tanrıça Hathor’la ilişkili olan turkuaz, Eski Mısırlılar tarafından, taklit edilecek ilk değerli taş olan fayans olarak bilinen suni sırlı seramik ürün tarafından yaratılan adil yapıya dönüştüğü (sevgiyle) tarafından çok beğenildi.

Fransızlar , 19. yüzyılın ortalarından 20. yüzyıla kadar Mısır’ın arkeolojik kazılarını yaptılar. Tutankhamun’un mezarı da dahil olmak üzere, bu kazılar batı dünyasında büyük bir kamuoyu yaratmış, daha sonra zamanın mücevherlerini, mimarisini ve sanatını etkilemiştir. 1810’dan bu yana pastel tonları için tercih edilen turkuaz, Mısır’daki Revival parçalarının bir elyafıydı. Çağdaş Batı kullanımında, turkuaz en sık gümüş yüzükler, bilezikler, genellikle Yerli Amerikan tarzında kesilmiş en kabaşon veya tıknaz veya kabaca yivli kolyeler şeklinde yivli boncuklarla karşılaşılır. Zuni tarafından hazırlananlar gibi daha az materyal fetişlere oyulabilir. Güçlü gök mavisi değerde üstün kalırken, yeşil ve sarımsı benekli materyaller zanaatkârlar arasında popülerdir.

Kültürel dernekler [ değiştir ]
Eski ve Yeni Dünyalar’ın birçok kültüründe, bu değerli taş kutsal bir taş, iyi bir servet ya da tılsım getiren bir kişi olarak binlerce yıldır saygınlık kazanmıştır. Bu iddianın en eski kanıtı, yaklaşık 3000 BCE’den kalma, turkuaz inleye sahip mezar mobilyalarının bulunduğu Eski Mısır’da bulunmuştur. Antik Pers İmparatorluğu’nda , gök mavisi değerli taşlar, daha önce doğal olmayan ölüme karşı koruma olarak boyun veya bileğin etrafına giyilmişti. Renk değiştirdiyse, kullanıcının kıyamet yaklaşımından korkması için sebep olduğu düşünülüyordu. Bu arada, turkuazın rengini kesinlikle değiştirebileceği keşfedilmiştir, ancak bu zorunlu bir tehlike işareti değildir. Değişiklik ışığın ya da kozmetiklerin, tozun ya da cildin asitliğinin neden olduğu kimyasal reaksiyondan kaynaklanabilir. [11]

Tanrıça Hathor turkuaz ile ilişkiliydi, o da mayınlı olduğu Serabit el-Khadim’in himayesiydi. Başlıkları arasında “Turkuaz Hanımefendi”, “Turkuazın Metresi” ve “Turkuaz Ülkenin Hanımı” yer aldı. [12]

Batı kültüründe, turkuaz da Aralık ayında doğanlar için geleneksel bir mihenk taşıdır . Turkuaz, aynı zamanda, Exodus 28’de anlatılan Yahudi Başrahip’in göğüs plakasında da bir taştır. Taş, Güneybatı Birleşik Devletlerin yerli halkları için de kutsal olarak kabul edilir [13] Amerikan güneybatısındaki Zuni ve Pueblo halkları, [14] Kolomb öncesi Aztek ve Maya da bunun değerli ve kültürel açıdan önemli bir taş olduğunu düşündüler. [15]

İRAN NİŞABUR FİRUZESİ (37.45 KARAT) A+++

GEMSTONE (DEĞERLİ TAŞLAR)
Firuze Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 37.45 KARAT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ ÜCRETSİZ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • İRAN NİŞABUR FİRUZESİ
 • KDV DAHİL
 • MÜKEMMEL RENK DOYUMU
 • ZENGİN PİRİT İÇERİĞİ
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Firuze , Cu Al 6 ( PO 4 ) 4 ( OH ) 8 · 4 H 2 O kimyasal formülüyle , bakır ve alüminyumun hidratlanmış bir fosfatı olan opak, mavi-yeşil bir mineraldir . Daha ince derecelerde nadir ve değerlidir ve eşsiz tonu nedeniyle binlerce yıldır değerli taş ve süs taşı olarak ödüllendirilmiştir. Son zamanlarda, turkuaz, diğer opak taşlar gibi tedaviler, taklitler ve sentetiklerin pazara girişiyle devalüe edildi.

Değerli taş birçok isimle bilinir. Pliny the Elder , minerali callais olarak ( Antik Yunan κάλαϊς’dan ) ve Aztekler de bunu chalchihuitl olarak biliyordu. [4] Turkuaz kelimesi 17. yüzyıla kadar uzanır ve Fransız Türkçesi için “Türk” den türetilmiştir, çünkü maden ilk olarak Avrupa’dan Türkiye’ye , tarihi Horasan Eyaleti’ndeki madenlerden getirilmiştir. [2] [3] [4] [5]

Firuze Taşı Özellikleri

Firuze Taşı Özellikleri

Özellikler
Turkuazın en iyisi 6 derecenin altında bir maksimum Mohs sertliğine veya pencere camından biraz daha fazla uzaya ulaşır. [2] Karakteristik olarak bir kriptokristal minerali, turkuaz neredeyse hiçbir zaman tek kristaller oluşturmaz ve tüm özellikleri oldukça değişkendir. X-ışını kırınım testi, kristal sisteminin triklinik olduğunu gösterir . [3] [6] Daha düşük sertlik ile daha düşük özgül ağırlık (2.60–2.90) [3] ve daha büyük porozite gelir ; bu özellikler tane büyüklüğüne bağlıdır. Turkuazın parlaklığı tipik olarak sübvansiyona mumludur ve şeffaflığı genellikle opaktır, ancak ince kesitlerde yarı saydam olabilir. Renk, mineralin diğer özellikleri arasında, beyazdan pudra mavisi ve gök mavisi ile mavi-yeşilden sarımsı bir yeşile kadar değişkendir. Mavi, idiyokromatik bakırdan kaynaklanırken yeşil, demir kirliliğinin (alüminyumun değiştirilmesi) veya dehidrasyonun sonucu olabilir.

Firuze Taşı Satış

Firuze Taşı Satış

Turkuazın kırılma indisi ( sodyum ışığı, 589.3 nm ile ölçülen) yaklaşık olarak 1.61 veya 1.62’dir; Bu, turkuazın neredeyse değişmez polikristal yapısından dolayı, bir gemolojik refraktometre üzerinde tek bir okuma olarak görülen ortalama bir değerdir. Nadir tek kristallerden 1.61–1.65 ( çift kırılma 0.040, çift eksenli pozitif) bir okuma alınmıştır. Elde tutulan bir spektroskop ile bir absorpsiyon spektrumu elde edilebilir, 432 nm’de bir çizgi ve 460 nm’de zayıf bir bant ortaya çıkar (bu en iyi yansıyan ışıkla görülür). Uzun dalga ultraviyole ışığı altında, turkuaz bazen yeşil, sarı veya parlak maviyi flüoresan edebilir; kısa dalga ultraviyole ve X-ışınları altında etkisizdir.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI PİRİT MUHTEVALI 37.45 CRT PREMİUM KALİTE ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZ DAN KALKAR;ÜRÜNÜMÜZÜN 925 AYAR GÜMÜŞ KOLYE VEYA YÜZÜK YAPIMI TARAFIMIZCA ÜCRETSİZ YAPILACAKTIR..

24,45 X 15,90 X 10,32 MM

 

Turkuaz, ısıtılmış hidroklorik asitin hepsinde çözünmez. Çizgisi soluk, mavimsi beyaz renklidir ve kırığı conchoidaldır , [3] balmumu parlaklığı bırakmaktadır. Diğer taşlara göre düşük sertliğine rağmen, turkuaz iyi bir lehçe alır. Turkuaz ayrıca piritin pıhtıları ile biber haline getirilebilir veya koyu, kıvamlı limonit damarları ile serpiştirilmiş olabilir.

Oluşumu

“Büyük Mavi”, Cananea , Sonora , Meksika’daki bakır madeninden büyük bir turkuaz örneği
Sekonder bir mineral olarak , önceden varolan minerallerin ayrışması ve oksidasyonu sırasında asidik sulu çözeltilerin kaplanması eylemiyle turkuaz formlar. Örneğin, bakır, kalkopirit veya ikincil karbonatlar malahit veya azurit gibi birincil bakır sülfitlerden gelebilir; alüminyum, feldspattan türetilebilmektedir; ve apatitten gelen fosfor. İklim faktörleri, turkuazın tipik olarak kurak bölgelerde bulunduğundan, sıklıkla ilgili limonit ve diğer demir oksitlerle birlikte tipik olarak yüksek oranda değişen volkanik kayaçlardaki boşlukları ve çatlakları doldurdukları veya bunlara karıştıklarından dolayı önemli bir rol oynar gibi görünmektedir. Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri’nde turkuaz hemen hemen her zaman potasyum -feldispat içeren porfirik intruziflerin içinde veya etrafında bulunan bakır sülfid yataklarının ayrışma ürünleri ile ilişkilidir. Bazı oluşumlarda alunit , potasyum alüminyum sülfat, önde gelen ikincil bir mineraldir. Tipik olarak turkuaz mineralizasyonu, ikincil çözeltilerin daha fazla penetrasyona sahip olduğu veya su tablasının derinliğinin daha fazla olduğu daha derin kırılma bölgelerinde oluşmasına rağmen, 20 metreden (66 feet) daha az görece sığ bir derinlik ile sınırlıdır.

Firuze neredeyse her zaman kriptokristal ve masiftir ve kesin bir dış şekil almaz. Mikroskopik ölçekte bile kristaller aşırı derecede nadirdir. Tipik olarak form, alışkanlıkta damar veya kırık dolgu, nodüler veya botriyoidaldir. Damlataş formları bildirilmiştir. Firuze aynı zamanda feldspat, apatit, diğer mineraller ve hatta fosilleri de psödomorf olarak değiştirebilir. Odontolit , geleneksel olarak demir fosfat vivianit gibi turkuaz veya benzer fosfat mineralleri ile değiştirildiği düşünülen fosil kemiği veya fildişi türüdür. Chrysocolla gibi diğer ikincil bakır mineralleri ile birlikte çalılar da yaygındır.

Oluşum [ değiştir ]

Mineral Park , Arizona , ABD’den quartz ile matris masif Kingman mavi turkuaz
Turkuaz, çıkarılacak ilk mücevherler arasındaydı ve bazı tarihi yerler hala bu güne kadar çalışmış olsa da, birçok tarihi alan tükenmiştir. Bunların hepsi küçük ölçekli operasyonlardır, genellikle mevsimsel kısıtlamalar ve mevduatların uzaklığı nedeniyle mevsimseldir. Çoğu, az ya da hiç mekanikleştirmeyle elle çalıştırılır. Bununla birlikte, turkuaz, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde, büyük ölçekli bakır madenciliği faaliyetlerinin bir yan ürünü olarak sıklıkla ele geçirilmektedir.

Nishapur , İran, 1973’te turkuaz kesimi ve öğütülmesi
İran [ değiştir ]
İran , en az 2.000 yıl boyunca önemli bir turkuaz kaynağı olmuştur. Başlangıçta İranlıların ” zafer ” anlamına gelen ” pērōzah ” ile isimlendirilmişti ve daha sonra Araplar “Farsça” olarak adlandırılan ” Fayrūzah ” olarak adlandırılıyordu. İran mimarisinde, mavi turkuaz sarayların kubbelerini örtmek için kullanıldı, çünkü onun yoğun mavi rengi de yeryüzündeki cennetin bir simgesiydi. [ kaynak belirtilmeli ]

İran’dan İran turkuaz
Bu tortu doğal olarak mavidir ve dehidrasyon nedeniyle ısıtıldığında yeşile döner. İran’ın Horasan Eyaletinin başkenti Meşhed yakınlarındaki Ali-mersai’nin 2,012 m (6,601 ft) dağ zirvesi olan Nişabur’da mayınlı bir bölge ile sınırlıdır . Yıpranmış ve kırık bir trakit , hem limonit hem de kumtaşı katmanları arasında ve dağ tabanındaki dağ eteği arasında yer alan turkufa ev sahipliği yapmaktadır. Bu çalışmalar, Sina Yarımadası’nınkilerle birlikte bilinen en eskiler. [5] İran’ın Semnan ve Kerman illerinde de turkuaz mayınları var.

Sina [ değiştir ]
Eski Mısır’daki en azından İlk Hanedanlığı (3000 BCE ) ve muhtemelen ondan önce, Mısırlılar tarafından turkuaz kullanıldı ve Sina Yarımadası’nda onlar tarafından çıkarıldı . Bu bölge yerli Monitu tarafından Turkuaz Ülkesi olarak biliniyordu. Yarımadanın güneybatı sahilinde yaklaşık 650 km 2’lik (250 metrekare) bir alanı kaplayan altı maden var. Bu mayınlardan en önemlisi, tarihi bir bakış açısıyla, bilinen en eski mayınlardan biri olduğuna inanılan Serabit el-Khadim ve Wadi Maghareh . Eski maden, tanrı Hathor’a adanmış eski bir tapınaktan yaklaşık 4 kilometre uzaklıktadır.

Turkuaz taşı Özellikleri

Turkuaz taşı Özellikleri

Turkuaz, temel olarak bazalt ile örtülmüş olan ya da kumtaşı içinde bulunur. Bölgede bakır ve demir işleri bulunmaktadır. Büyük ölçekli turkuaz madenciliği bugün kârlı değil, ancak yatakları ev yapımı barut kullanan Bedouin halkları tarafından düzensiz bir şekilde taşınıyor. [ kaynak belirtilmeli ] Yağmurlu kış aylarında, madenciler flaşlı sel riskiyle karşı karşıya; Kuru mevsimde bile, gelişigüzel sömürülen kumtaşı maden duvarlarının çöküşünden ölüm hiç duyulmamış. Sina malzemesinin rengi, İran malzemesinden genellikle daha yeşil olmakla birlikte, kararlı ve oldukça dayanıklı olduğu düşünülmektedir. Çoğunlukla “Mısır turkuazı” olarak anılan Sinai malzeme tipik olarak en yarı saydamdır ve büyütme altında yüzey yapısının diğer bölgelerden gelen malzemelerde görülmeyen koyu mavi diskler ile biberlendiği ortaya çıkar.

New Mexico , ABD (1020–1140 tarihli) Chaco Kanyonundan türemiş ve turuncu argillit kakma parçaları, Amerikan turkuazının tipik renk aralığını ve motifini göstermektedir. Bazı olasılıklar Los Cerrillos’tan geldi.
Amerika Birleşik Devletleri

Smithsonian Müzesi’nde Los Cerrillos, New Mexico , ABD’den güzel bir turkuaz örneği. Cerrillos turkuaz İspanyol işgalinden önce Yerli Amerikalılar tarafından yaygın olarak kullanılmıştır.

Bisbee turkuaz genellikle sert çikolata kahverengi renkli matrisine sahiptir.

Tedavi edilmemiş turkuaz, Nevada, ABD. McGinness Mine, Austin’den kaba nuggets. Spiderweb, Bunker Hill Mine, Royston gösteren mavi ve yeşil cabochons
Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri önemli bir turkuaz kaynağıdır; Arizona , Kaliforniya ( San Bernardino , İmparatorluk , Inyo ilçeleri), Colorado ( Conejos , El Paso , Göl , Saguache ilçeleri), New Mexico ( Eddy , Grant , Otero , Santa Fe ilçeleri) ve Nevada ( Clark , Elko , Esmeralda İlçesi , Eureka) , Lander , Mineral İlçesi ve Nye ilçeleri) özellikle zenginler. Kaliforniya ve Yeni Meksika’nın yatakları, Kolombiyalı Yerli Yerli Amerikalılar tarafından, bazıları yerel ve bazıları Meksika’nın uzak bölgelerinden gelen taş aletler kullanılarak çıkarıldı. Cerrillos , New Mexico’nın en eski madenlerin yeri olduğu düşünülür; 1920’lerden önce, devlet ülkenin en büyük üreticiydi; bugün az ya da çok bitkin. Apache Kanyonunda bulunan California’daki tek bir maden, bugün ticari bir kapasitede faaliyet gösteriyor.

Firuze , damar veya dikiş dolguları ve kompakt külçeler olarak oluşur; Bunlar çoğunlukla küçük boyutludur. Her ne kadar oldukça ince bir malzeme bulunsa da, İran malzemesine hem renk hem de dayanıklılık açısından rakip olmakla birlikte, çoğu Amerikan turkuazı düşük dereceli (“tebeşir turkuaz” denir); Yüksek demir seviyeleri, yeşil ve sarı renklerin baskın olduğunu ve turkuazın işlenmemiş haldeki tipik olarak kıvamlı bir kıvamın mücevherlerde kullanılmasını engellediğini gösterir.

Arizona şu anda en önemli turkuaz üreticisidir. [5] Devlette, ikisi benzersiz renk ve kalite ile ünlü ve endüstride en iyi olarak kabul edilen birkaç mayın var: Globe’deki Sleeping Beauty Mine, Ağustos 2012’de turkuaz madenciliği sona erdi. Maden, tüm cevherleri Dünya pazarında artan bakır fiyatı nedeniyle kırıcı ve bakır üretimine konsantre olmak. Doğal tedavi görmemiş Sleeping Beauty turkuazının fiyatı, madenin kapanmasından bu yana önemli ölçüde artmıştır. 2015 yılından itibaren Kingman Madeni hala şehir dışında bir bakır madeni ile birlikte çalışıyor. Diğer maden ocakları arasında Blue Bird madeni, Kale Kubbesi ve Ithaca Tepesi bulunmaktadır, ancak bunlar yüksek operasyon maliyetleri ve federal düzenlemeler nedeniyle çoğunlukla inaktiftir. Bisbee’deki Phelps Dodge Lavanta Çukuru madeni 1974’te operasyonları durdurmuştur ve hiçbir zaman turkuaz yükleniciye sahip değildir. Tüm Bisbee turkuazları mayınlı “öğle kovası” idi. Madencilerin öğle yemeği kovalarındaki bakır cevheri madeninden çıktı. Morenci ve Turquoise Peak ya aktif değildir ya da tükenmiştir.

Nevada, önemli miktarlarda turkuaz veren 120’den fazla madenle ülkenin diğer büyük üreticisidir. ABD’de başka yerlerde olduğu gibi, çoğu Nevada madenleri öncelikle gem turkuazları için çalışmış ve diğer madencilik operasyonlarının bir yan ürünü olarak çok azı kurtarılmıştır. Nevada turkuazı, parçalar arasında çimento dolgusu olarak nuggets, kırık dolguları ve breccias olarak bulunur. Nevada yataklarının jeolojisi nedeniyle, üretilen malzemenin büyük bir kısmı sert ve yoğun, hiçbir tedavi veya iyileştirmenin gerekmediği yeterli kalitede.

Turkuaz Taşı Fiyatı

Turkuaz Taşı Fiyatı

Eyaletteki neredeyse her ilçe turkuaz verirken, baş üreticiler Lander ve Esmeralda ilçelerinde bulunuyor. Nevada’daki turkuaz yataklarının çoğu, devletin bindirme fay zonu ile çakışan geniş bir tektonik bant kuşağı boyunca meydana gelir. N15 ° E’ye çarpıyor ve güneyde, Tonopah’ın güneybatı sınırına kadar olan Elko İlçesi’nin kuzey kesiminden uzanıyor. Nevada, çeşitli renk tonları ve farklı matriks modellerinin karışımlarını üretmiştir; Nevada’dan gelen turkuaz, mavi, mavi-yeşil ve yeşilin çeşitli tonlarına sahiptir. Bu alışılmadık renkli turkuazın bir kısmı, güzel parlak yeşilden sarı-yeşil renk tonlarına neden olan önemli çinko ve demir içerebilir. Yeşilliklerin yeşil-sarı tonlarından bazıları , görünüşte turkuaz benzeri ikincil fosfat mineralleri olan varistit veya faustit olabilir. Nevada materyalinin önemli bir kısmı, “spiderweb matrisi” adı verilen, genellikle çekici kahverengi veya siyah limonit damarları için de dikkat çekicidir. Nevada yataklarının bir kısmı Kızılderililer tarafından ilk kez işlenirken, 1870’lerden bu yana toplam Nevada turkuaz üretimi, Carico Gölü madeninden yaklaşık 400 ton dahil olmak üzere 600 tondan fazla tahmin ediliyor. Artan maliyetlere rağmen, küçük ölçekli madencilik faaliyetleri, Lander County’deki Godber, Orvil Jack ve Carico Lake madenleri, Mineral County’deki Pilot Dağ Madeni ve Royston ve Candelaria’daki çeşitli mülkler de dahil olmak üzere, Nevada’da bir dizi turkuaz özellikte devam etmektedir. Esmerelda ilçesinin bölgeleri. [7]

1912 yılında, farklı, tek kristal turkuazın ilk birikimi Virginia Eyaleti , Campbell County , Lynch İstasyonu’nda keşfedildi. Ana kaya üzerinde bir sondaj oluşturan kristaller çok küçüktür; 1 mm (0,04 inç) büyük kabul edilir. 1980’lere kadar, Virginia’nın, yaygın kristallerin tek kaynağı olduğu düşünülüyordu; Şimdi en az 27 başka yer var. [ kaynak belirtilmeli ]

Karları telafi etme ve talebi karşılamaya yönelik bir girişimde, bazı Amerikan turkuazı belli bir dereceye kadar tedavi edilir veya arttırılır . Bu tedaviler, zararsız ağda ve boyama ve emprenye etme gibi daha tartışmalı prosedürleri içerir (bkz. Tedaviler ). Bununla birlikte, hiçbir tedavi veya değişikliğin gerekmediği kadar yüksek kalitede malzemeler üreten bazı Amerikan mayınları vardır. Yapılan bu tür işlemler, malzemenin satışında alıcıya açıklanmalıdır.

Diğer kaynaklar
Firuze prehistorik eserler (boncuklar), Bulgaristan’daki Doğu Rodoplar’daki alanlardan beşinci binyıldan beri bilinmektedir – hammadde kaynağı muhtemelen yakındaki Spahievo Ph-Zn cevher alanı ile ilgilidir. [8]

Çin , 3,000 yıl veya daha fazla bir süre için küçük bir turkuaz kaynağı olmuştur. Küflü nodüller biçiminde Gem kalitesinde malzeme, Yunxian ve Hubei eyaletinin Zhushan kırıklı silisleşmiş kireçtaşında bulunur. Ek olarak, Marco Polo bugünkü Sichuan’da bulunan turkuaz olduğunu bildirdi. Çoğu Çin malzemesi ihraç ediliyor, ancak birkaç oyuk, yeşim taşımaya benzer bir şekilde çalışıyordu. Tibet’te , bölgenin doğusunda ve batısında sırasıyla Derge ve Nagari-Khorsum dağlarında taş kaliteli tortular bulunduğunu iddia etmiştir. [9]

Diğer dikkate değer yerler şunlardır: Afganistan ; Avustralya ( Victoria ve Queensland ); kuzey Hindistan ; kuzey Şili ( Chuquicamata ); Cornwall ; Saksonya ; Silezya ; ve Türkistan .

Kullanım tarihi [ değiştir ]

1000–1040 yıllarından kalma bu serbest biçimli kolye gibi turkuaz zanaatlarda ticaretin, Chaco Kanyonu’nun Atalet Puebloları’nı büyük zenginliklere getirdiğine inanılmaktadır.

Moche turkuaz burun süsleme. Larco Müzesi Koleksiyonu, Lima, Peru

Firuze ile kakma Backswords. Rusya, 17. yüzyıl.

Xiuhtecuhtli’nin turkuaz mozaik maskesi, Aztec ateş tanrısı.

Turkuaz Firuze Taşı

Turkuaz Firuze Taşı

Turkuaz, lapis lazuli , carnelian ve renkli cam ile kakma Tutankhamun ikonik altın mezar maskesi.
Turkuazın pastel tonları onu antik çağın birçok büyük kültürüne dayandırmıştır: Eski Mısır’ın yöneticileri, Aztekler (ve muhtemelen diğer Kolomb öncesi Mezoamerikalılar ), Pers , Mezopotamya , İndus Vadisi ve antik bir ölçüde Çin en azından Shang Hanedanı’ndan beri. [10] Muhtemelen ilk olarak, diğer İpek Yolu yenilikleriyle Avrupa’ya ( Türkiye’den ) getirilen en eski mücevherlerden biri olmasına rağmen, Roma Katolikliğinin bir düşüşünün ardından, 14. yüzyıla kadar Batı’da bir süs taşı olarak turkuaz önemli bir hale gelmedi. Kilisenin laik mücevherlerde turkuaz kullanımına izin veren etkisi. Hindistan’da Mughal dönemine kadar bilinmeyen ve 18. yüzyıla kadar Japonya’da bilinmeyen. Bu uygarlıkların çoğu tarafından paylaşılan ortak bir inanç, turkuazın bazı koruyucu özelliklere sahip olduğunu gösterdi; Kullanıcının sağlığı ile renk değiştirmesi ve onu kendinden emin olmayan güçlerden koruduğu düşünülmüştür.

Aztekler, altın , kuvars , malakit , jet , yeşim , mercan ve kabuklarla birlikte , maskeler (bazıları baz olarak insan kafatası ), bıçaklar ve kalkanlar gibi kışkırtıcı (ve muhtemelen törensel) mozaik nesnelerle kakmalı turkuaz. Doğal reçineler , bitüm ve mum , turkuazın nesnelerin baz malzemesine bağlanması için kullanılmıştır; Bu genellikle oduntu , ancak kemik ve kabuk da kullanıldı. Aztekler gibi, Pueblo , Navajo ve Apache kabileleri, amuletik kullanımları için turkuaz tuttular; İkinci kabile, taş okçu ölü amacını sağlamak için inanıyoruz. Bu halkların arasında turkuaz mozaik heykellerinde, heykel eserlerinde kullanılmış ve toroidal boncuklar ve serbest biçimli kolye haline getirilmiştir. Chaco Kanyonu ve çevresindeki bölgenin Ataerkil Puebloları (Anasazi), turkuaz nesnelerin üretimi ve ticaretinden büyük ölçüde geliştiğine inanılmaktadır. Navajo ve diğer Güneybatı Amerikan Kızılderili kabileleri tarafından üretilen farklı gümüş takılar bugün Avrupa etkilerinin bir sonucu olarak 1880’den itibaren düşünülen oldukça modern bir gelişmedir.

İran’da turkuaz, binlerce yıl boyunca fiili ulusal taştı. Nesneleri ( türbelerden beşe kadar ), camileri ve hem içeride hem de dışarıdaki diğer önemli binaları, tıpkı Medresseh-I Şah Husein Camii gibi Isfahan . Farsça tarzı ve turkuaz kullanımı daha sonra, buradaki Babür İmparatorluğu’nun kurulmasını takiben Hindistan’a getirildi, nüfuzu yüksek saflıkta altın takılar ( yakut ve pırlanta ile birlikte) ve Tac Mahal gibi binalarda görüldü. Farsça turkuaz, daha sonra altın harflerle işlenmiş olan Arap alfabesinde adanmışlık sözleriyle basılmıştır.

Mercan ile birlikte ithal turkuazın Cabochons’u , daha koyu bir renk tonunun tercih edildiği söylenen Tibet ve Moğolistan’ın gümüş ve altın mücevherlerinde yaygın olarak kullanıldı. Bugün yapılan parçaların çoğu, kabaca gümüş rengi olarak ayarlanmış düzensiz kabojenlerin kabaca parlatılmasıyla, Batı pazarlarına ucuz bir şekilde ihracat yapılmasını amaçlamaktadır ve muhtemelen orijinal tarzın doğru temsilleri değildir.

Firuze Taşı

Firuze Taşı

Mısır’ın turkuaz kullanımı İlk Hanedanlığı’na ve muhtemelen daha erkenlere kadar uzanıyor; bununla birlikte, muhtemelen gemiyi birleştiren en tanınmış parçalar, Tutankhamun’un mezarından, en çok Firavun’un taşla süslü bir şekilde gömülmüş olan ikonik mezar maskesinden kurtarılan parçalardır. Ayrıca halkalar ve pektoral kolyeler olarak adlandırılan büyük süpürgelik süslemeler de vardı. Altın setinde, mücevher kakma olarak kullanılmış, kakma olarak kullanılmış ve genellikle bir karabina , lapis lazuli ve daha sonra renkli camla eşlik edilen bir scarab motifinde oyulmuştur. Tanrıça Hathor’la ilişkili olan turkuaz, Eski Mısırlılar tarafından, taklit edilecek ilk değerli taş olan fayans olarak bilinen suni sırlı seramik ürün tarafından yaratılan adil yapıya dönüştüğü (sevgiyle) tarafından çok beğenildi.

Fransızlar , 19. yüzyılın ortalarından 20. yüzyıla kadar Mısır’ın arkeolojik kazılarını yaptılar. Tutankhamun’un mezarı da dahil olmak üzere, bu kazılar batı dünyasında büyük bir kamuoyu yaratmış, daha sonra zamanın mücevherlerini, mimarisini ve sanatını etkilemiştir. 1810’dan bu yana pastel tonları için tercih edilen turkuaz, Mısır’daki Revival parçalarının bir elyafıydı. Çağdaş Batı kullanımında, turkuaz en sık gümüş yüzükler, bilezikler, genellikle Yerli Amerikan tarzında kesilmiş en kabaşon veya tıknaz veya kabaca yivli kolyeler şeklinde yivli boncuklarla karşılaşılır. Zuni tarafından hazırlananlar gibi daha az materyal fetişlere oyulabilir. Güçlü gök mavisi değerde üstün kalırken, yeşil ve sarımsı benekli materyaller zanaatkârlar arasında popülerdir.

Kültürel dernekler [ değiştir ]
Eski ve Yeni Dünyalar’ın birçok kültüründe, bu değerli taş kutsal bir taş, iyi bir servet ya da tılsım getiren bir kişi olarak binlerce yıldır saygınlık kazanmıştır. Bu iddianın en eski kanıtı, yaklaşık 3000 BCE’den kalma, turkuaz inleye sahip mezar mobilyalarının bulunduğu Eski Mısır’da bulunmuştur. Antik Pers İmparatorluğu’nda , gök mavisi değerli taşlar, daha önce doğal olmayan ölüme karşı koruma olarak boyun veya bileğin etrafına giyilmişti. Renk değiştirdiyse, kullanıcının kıyamet yaklaşımından korkması için sebep olduğu düşünülüyordu. Bu arada, turkuazın rengini kesinlikle değiştirebileceği keşfedilmiştir, ancak bu zorunlu bir tehlike işareti değildir. Değişiklik ışığın ya da kozmetiklerin, tozun ya da cildin asitliğinin neden olduğu kimyasal reaksiyondan kaynaklanabilir. [11]

Tanrıça Hathor turkuaz ile ilişkiliydi, o da mayınlı olduğu Serabit el-Khadim’in himayesiydi. Başlıkları arasında “Turkuaz Hanımefendi”, “Turkuazın Metresi” ve “Turkuaz Ülkenin Hanımı” yer aldı. [12]

Batı kültüründe, turkuaz da Aralık ayında doğanlar için geleneksel bir mihenk taşıdır . Turkuaz, aynı zamanda, Exodus 28’de anlatılan Yahudi Başrahip’in göğüs plakasında da bir taştır. Taş, Güneybatı Birleşik Devletlerin yerli halkları için de kutsal olarak kabul edilir [13] Amerikan güneybatısındaki Zuni ve Pueblo halkları, [14] Kolomb öncesi Aztek ve Maya da bunun değerli ve kültürel açıdan önemli bir taş olduğunu düşündüler. [15]