OTANT�K TA�

Ürünün Özellikleri
  • 2.5 KG
  • AYNI GÜN KARGO
  • DOĞAL KAYA HALDE
  • EŞİ YOK
  • JİPSYUM
  • KDV DAHİİL
  • KOLEKSİYON MİNERAL
  • MEKSİKA
  • S MATRİS OLUŞUMU

JİPSYUM

OTANTİK TAŞ FARKI İLE KOLEKSİYON BİR MİNAREL%100 DOĞAL S MATRİS OLUŞUMU DOĞAL JİPYUM KAYA ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP.TAMAMEN KOLEKSİYON BİR GEM PARÇASIDIR…(2.5 KİLOGRAM)

jipsyum birçok ilginç özelliğe sahiptir ve çok benzersiz kristal alışkanlıkları vardır. Birçok jipsyum kristalleri kırık çarpıtma ya da parçaları olmadan mükemmel bozulmamış bulunmuştur. Bu tür kristaller olarak bir kil yatakları bulunan şamandıra kristal tam bir bağlı olmadan oluşturan s, matrisin . jipsyum kristaller onların esneklik için bilinen ve ince kristaller hafif bükülebilir. Onlar sadece biraz esnek olduğundan, iyi kristaller eğmek tavsiye edilmez, ve çok fazla sadece biraz gerdi eğer kıracak.

JİPSYUM

JİPSYUM

jipsyum aynı sahiptir kimyasal bileşimi mineral olarak Anhidrit , ancak Anhidrit bunu yapmaz yapısında su içerir. Birçok Anhidrit örnekler daha yaygın jipsyum dönüşürken, su emer. Bazı jipsyum örnekleri su eklenerek kendi genişleme tanıklık katmanları crumpling ve büyümeleri içeren bu kanıt gösteriyor.

jipsyum örneklerinin az sayıda su kristal formları ise içi boş bir kanalda bir kristal içinde sıkışıp alır. Örneğin, bir kristal döndürüldüğü zaman, bir su “balon” kanal en alçaktaki noktaya bunun içinde dolaşır. Bu tür örnekler bir mineralojik gariplik olarak kabul edilir ve koleksiyoncular tarafından aranır. Bu “enhydros” olarak adlandırılır.

jipsyum bazen kumlu alanlarda oluşturan ve kristaller, bir örnek, kahverengi ya da gri ve donuk olma oluşturulurken içinde tuzak kum neden olabilir. Bu kum eklenmesi s bazen kristal kum saati oluşumları kurmak. Onlar da kum kalıntıları olan rozet şekilli jipsyum olduğu bilinen “Çöl Rose”, mevcuttur. (Terim “Desert Rose” için de geçerlidir rozet şeklindeki Barit kum kalıntıları olan ve iki karıştırılmamalıdır.)

jipsyum örnekleri sadece su ile temizlenmelidir. Onlar çatlak ve bir kristal yarıklar girin ve parlaklığını berbat edebilirsiniz olarak Sabunlar ve deterjanlar, kaçınılmalıdır.
Kimyasal formülü CaSO 4 · 2H 2 O
Kompozisyon Sulu kalsiyum sülfat
Renk Renksiz, kahverengi, gri, beyaz, bej, turuncu, pembe, sarı, açık kırmızı, yeşil
Iz Beyaz
Sertlik 2
Kristal Sistemi Monoklinik
3D Kristal Atlas
(Animasyonlu model için tıklayın)
Monoklinik Tabular
İletişim Kırlangıç ​​İkiz
Karmaşık Tabular
Penetrasyon İkiz
Kristal formlar
ve Agregalar Yaygın olarak ortaya çıkar tabular bazen mükemmel hiçbir kusurları kristaller,. Ayrıca meydana prizmatik , iğnemsi , kanatlı ve kırılgan olarak yoğun demetleri asiküler kristallerinin. Diğer formları gibidir lifli ven s, pullu , grenli , merceksi , rozet , masif ve paralel olarak, kaktüs benzeri büyümeleri. Kristaller ve elyaflı kütleleri bazen “koç boynuzunu” olarak adlandırılan oluşumları meydana, bazen ciddi kavisli olabilir. Sık sık Kristaller ikiz mükemmel şekillendirme, fishtail ikiz s veya Gidon ikiz s. Kristaller boyutu büyük olabilir. Aslında, bugüne kadar dünya üzerinde bulunmuş en büyük kristaller jipsyum idi.
Şeffaflık Opak Şeffaf
Spesifik Yer Çekimi 2,3-2,4
Parıltı Vitreus için inci
Bölünme 1,1 – mikalı; 2,2
Kırık Dengesiz
Azim Sectileli ve hafif esnek
Diğer Kimlik İşaretleri Genellikle floresan ışık sarı kısa dalga ultraviyole ışık ve bazen de fosforlu .
Grubunda Sulfates ; Hydrous Sülfatlar
Çarpıcı Özellikler Kristal biçimlerinin, düşük sertlik , esneklik ve sectility
Çevre Büyük mevduat ve yatak tortul kaya , özellikle kireçtaşı . Ayrıca kil tortul mevduat ve kuru mağara s. Bazen aynı zamanda magmatik traprock ve oksidasyon bölgesinde bir sülfit yataklarının.
Kaya Tipi Magmatik , Sedimanter

 

Jipsyum S Matris

Jipsyum S Matris

Popülerlik (1-4) 1
Prevalans (1-3) 1
jipsyum yumuşak olan sülfat, mineral oluşan kalsiyum sülfat dihidrat ile birlikte, kimyasal formülü 2H 2 O CaSO 4 · [3] Bu olarak kullanılabilir gübre , birçok formları ana bileşeni olan jipsyum ve tebeşir , ve yaygın olarak mayınlı. Denilen jipsyum devasa ince taneli beyaz veya hafif renkli çeşitliliği, kaymaktaşı için kullanılır olmuştur heykel dahil olmak üzere birçok kültürler tarafından Eski Mısır , Mezopotamya , Antik Roma , Bizans İmparatorluğu’nun ve Nottingham alabasters Ortaçağ İngiltere. Üzerinde 2 sertliği tanımı mineral sertliği Mohs . Bir olarak meydana Evaporit mineral ve bir hidrasyon ürünü olarak anhidrit .

Etimoloji ve tarih [ değiştir ]
Kelime jipsyum türetilmiştir Yunanca kelime γύψος (gypsos), “sıva” “tebeşir” ya da. [4] Çünkü ocakları ve Montmartre semtinde Paris uzun döşenmiş olan yanmış jipsyum ( kalsine çeşitli amaçlar için kullanılan jipsyum), bu susuz jipsyum olarak tanındı jipsyum . Su ilavesinden sonra, Paris birkaç on dakika arasında sıvı tekrar düzenli olarak jipsyum (dihidrat), sertleşmesine veya döküm ve inşaat için yararlı olan şekillerde “set” malzeme neden olduktan sonra.

jipsyum kristal projeksiyonlar atıfta spærstān, “mızrak taşı” olarak Eski İngilizce biliniyordu. (Bu durumda, kelime lonjeron mineralojide spearlike projeksiyonlarda oluşturan olmayan cevher veya kristal atıfta jipsyumya karşılaştırma yoluyla içindir.) jipsyum tarafından keşfedilen bitki büyümesi için, kükürt kaynağı olarak hareket edebilir JM Mayer ve 19. yüzyılın başlarında, bu neredeyse mucizevi gübre olarak kabul edildi. Amerikalı çiftçiler sözde sonuçlanan, Nova Scotia ile canlı kaçakçılık ticaret evrimleştiği onu elde etmek o kadar endişeli “jipsyum Savaş” 1812 [5]

Fiziksel özellikler [ değiştir ]
jipsyum orta suda çözünebilir (25 ° C de ~ 2.0-2.5 g / l) ‘dir : [6] , ve en çok başka tuzlar aksine, daha yüksek sıcaklıklarda daha az çözünür hale gelmesinin, retrograd çözünürlüğe sergiler. jipsyum hava ısıtıldığında daha da ısıtıldığında susuz kalsiyum sülfat (anhidrit) için, su kaybeder ve (genellikle sadece “plaster” olarak adlandırılan bazanit), kalsiyum sülfat hemihidrat, ilk dönüştürür. Için olduğu gibi anhidrit , tuzlu su çözeltileri ve içindeki çözülebilirlik tuz çözeltisi , aynı zamanda sıkı bir şekilde bağlıdır NaCl konsantrasyonu. [6]

 

Jipsyum

Jipsyum

jipsyum kristalleri ihtiva ettiği bulunmuştur anyondur su ve hidrojen bağlarının . [7]

Kristal çeşitleri [ değiştir ]
Ana madde: Selenite (mineral)
Basık ve genellikle jipsyum doğada meydana ikiz kristaller ve şeffaf, parçalanabilen kitleler denilen selenit . Selenit anlamlı içeren selenyum ; daha doğrusu, her iki madde için antik Yunanca kelime için seçildiler Ay .

Selenit da, yaygın olarak “saten lonjeron” olarak adlandırılır, bu durumda ipeksi, elyaflı şeklinde ortaya çıkabilir. Son olarak, aynı zamanda, granüler veya çok küçük olabilir. El büyüklüğünde örneklerde, şeffaf opak her yerde olabilir. Denilen jipsyum çok ince taneli beyaz veya hafif renkli çeşitli kaymaktaşı , çeşitli türlerdeki süs iş için ödüllendirildi. Kurak alanlarda, jipsyum denilen gömülü kum taneleri ile tipik opak bir çiçek gibi formda oluşabilir çöl gül . Aynı zamanda selenit’in şeklinde uzun 12 metre (39 ft) kadar, doğada bulunan en büyük kristallerinin bazı oluşturur. [8]

Bulunduğu [ değiştir ]

Çamurların içinde jips damarları / Kahve Green ve Gri marn, Blue Anchor, Somerset, İngiltere marnlar.

Caprock Canyons State Park, Teksas jips damarları
jipsyum kalın ve geniş bir ortak maden olduğunu Evaporit ile birlikte yatak tortul kayaçların . Mevduat meydana bilinen tabakalarda kadar geri olarak gelen Archaean EON . [9] jipsyum yanı sıra, göl ve deniz suyundan yatırılır Kaplıcalar gelen, volkanik içinde buharlar ve sülfat çözümleri damarlar . Hidrotermal anhidrit damarlarında ise yüzeye yakın pozlarda yeraltı tarafından jipsyum genellikle hidrate. Genellikle mineral ilişkili halit ve kükürt . Saf jipsyum beyaz, ama kirlilikler yerel mevduat geniş bir renk yelpazesi verebilir gibi diğer maddeler bulundu.

jipsyum, su içinde zamanla çözünen için, jipsyum nadir kum şeklinde bulunur. Ancak, benzersiz koşulları White Sands National Monument ABD devlet New Mexico ile inşaat sektörüne tedarik için yeterli beyaz jipsyum kum 710 km 2 (270 sq mi) genişlik, oluşturduğunuz jipsyumpan 1.000 yıl. [10] Başkan ne zaman güçlü bir bölge sakinleri tarafından karşı bölgenin ticari sömürü, kalıcı 1933 yılında önlenmiştir Herbert Hoover jipsyum korumalı dunes ilan milli anıt .

jipsyum, aynı zamanda bir yan ürün olarak oluşan sülfid oksidasyon göre diğerlerinin yanı sıra, pirit oksidasyon , sülfürik asit ile reaksiyona sokulur , kalsiyum karbonat . Onun varlığı oksitleyici durumlarını gösterir. Indirgeyici koşullar altında, içerdiği sülfatlar geri sülfid indirgenebilir sülfat indirgen bakteriler . Ile kömür yakan elektrik güç istasyonları baca gazı kükürt giderme temizliyicilerden bir yan ürün olarak jipsyumtaşı büyük miktarlarda üretmek.

Dan Orbital resimler Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) Mars kuzey kutup bölgesinde jipsyum tepelerinin varlığını göstermiştir, [11] Daha sonra tarafından zemin seviyesinde teyit edildiği Mars Keşif Aracı (MER) Fırsat . [12]

 

Golden jips kristalleri Winnipeg

jipsyum kum gelen White Sands National Monument , New Mexico
jipsyum Ticari miktarları şehirlerde bulunan Araripina ve Grajaú ; içinde Brezilya , Pakistan , Jamaika , İran (dünyanın en büyük ikinci üreticisi), Tayland , İspanya (ana yapımcı Avrupa ), Almanya , İtalya , İngiltere , İrlanda , Kanada [13] ve Amerika Birleşik Devletleri . Ayrıca, büyük bir açık ocak ocak bulunmaktadır jipsyum City, California Imperial County, ve Doğu yılında Kutai , Kalimantan . Birkaç küçük mayın Ayrıca gibi yerlerde var Kalannie içinde Batı Avustralya jipsyum değiştirmek için özel alıcılara satılıyor, pH, tarımsal amaçlar için toprak seviyeleri.

JİPSYUM KRİSTALİ

JİPSYUM KRİSTALİ

11 m’ye kadar jips kristalleri (36 ft) uzunluğunda mağaralarda bulunmuştur Naica Mine ve Chihuahua , Meksika . Kristaller mağaranın son derece nadir ve istikrarlı doğal ortamda büyüdü. Sıcaklıklar 58 ° C (136 ° F) kaldı ve mağara kristalin büyümesini sürdü mineralce zengin su ile doldu. Bu kristallerin büyük 55 ton ağırlığında ve yaklaşık 500.000 yaşında. [14]

Sentez [ değiştir ]
Sentetik jipsyum yoluyla elde edilir baca gazı kükürt giderme bazı kömür santrallerinin de. Bazı uygulamalarda, doğal jipsyum ile birbirlerinin yerine kullanılabilir.

jipsyumtaşı da tuzlu su üzerine çökelir membranlar , mineral tuz olarak bilinen bir fenomen ölçekleme örneğin sırasında olduğu gibi, tuzlu su desalinasyon yüksek konsantrasyonda su ile kalsiyum ve sülfat . Ölçekleme membran ömrü ve verimliliği azaltmaktadır. Bu gibi acı su membran tuzdan arındırma süreçleri, ana engellerden biri olan ters osmoz veya nanofiltrasyon . Gibi ölçekleme diğer şekilleri, kalsit , su kaynağına bağlı olarak ölçekleme, aynı zamanda önemli bir bölgesindeki hususlar olabilir damıtma , yanı sıra ısı eşanjörleri bir tuzu, ya da çözünürlük veya konsantrasyonu, hızla değişebilir.

Yeni bir çalışma jipsyum oluşumu bir mineral olarak adlandırılan minik kristaller başladığını ileri sürdü bazanit . (CaSO 4 · 0,5H 2 O) [15] Bu süreç üç aşamalı yolu ile gerçekleşir: nanokristal bazanit (1) homojen çekirdeklenme ; Agrega içine bazanit (2) öz-montaj ve jipsyum içine bazanit (3) dönüşüm.

jipsyum kullanır [ değiştir ]
jipsyum uygulamalar geniş bir yelpazede kullanılmaktadır:

jipsyumpan [16] başta duvarlar ve tavanlar için bir bitiş olarak kullanılır ve aynı inşaat bilinen jipsyumpan , sheetrock veya jipsyumpan.
jipsyum blokları inşaat beton bloklar gibi kullanılır.
jipsyum harcı Bina inşasında kullanılan antik bir harçtır.
jipsyum maddeler kalıp ve modelleme döküm, cerrahi splintler kullanılır.
Gübre ve Toprak kremi : geç 18. ve erken 19. yüzyıllarda, Nova Scotia jipsyum, sıva sık olarak adlandırılan, ABD’de buğday alanları için bir çok aranan gübre oldu. Ayrıca iyileştirmede kullanılan yüksek sodyum toprakların . [17]
Hızlı kuruyan tenis kortu kil bir bağlayıcı
Göreceli yumuşaklığı bölmek için çok daha kolay yaptığında çelik, geliştirilen önce kaymaktaşı, heykel için bir malzeme olarak, antik dünyanın özellikle kullanılmıştır.
Antik dünyanın bir ahşap yerine: ahşap nedeniyle üzerinde ormansızlaşma kıt olunca Örneğin, Tunç Çağı Girit , jipsyum ahşap önceden kullanılan yerlerde inşaat istihdam edildi. [18]
Bir tofu (soya soya peyniri) pıhtılaşma, diyet önemli bir kaynak sonuçta yapma kalsiyum özellikle, Asya geleneksel az kullanın kültürlerin süt ürünleri
Ekleme sertlik için kullanılan su bira [19]
Bir hamur kremi olarak pişirme yapışkanlık azaltılmasında kullanılır ve diyet kalsiyum pişmiş-malların kaynak olarak [20] Mineral maya gıda birincil bileşeni. [21]
A bileşeni Portland çimentosu flaş ayarını önlemek için kullanılan beton
Toprak / su potansiyeli izleme (toprak nemi)
Yapımında yaygın bir madde mead
Ortaçağ döneminde, din bilginleri ve aydınlatıcılar ile karıştırdı kurşun karbonat (toz, beyaz kurşun) yapmak için Gesso elyazmalarının altın ile aydınlatılmış harf ve yaldızlı uygulandı.
Ayak kremleri, şampuanlar ve diğer birçok saç ürünleri
Bir tıbbi ajan geleneksel Çin tıbbı shi gao denilen
Diş hekimliğinde Gösterim sıvalar
Birlikte topaklanma gelen tahıl durdurmak için mantar yetiştiriciliğinde kullanılır

JİPSYUM

JİPSYUM

Kimyasal olarak “kalsiyum sülfat dihidrat,” alçı kalsiyum, oksijene bağlı olan kükürt ve su ihtiva eder. Alçı bol mineral ve kadar geri Antik Mısır gibi dekorasyon ve inşaatta kullanılan su mermeri-malzeme dahil formları alır. New Mexico White Sands National Monument Dünyanın en büyük alçı dunefield olduğunu.

Bu toksik olmayan mineral insan, hayvan, bitki, ve çevre için yararlı olabilir. Kuzey Amerika’da üretilen alçı çoğunluğu alçıpan veya yapı sıva üretmek için kullanılırken, alçı birçok şekilde kullanılır .

Alçı İki Türleri: Doğal ve FGD
Doğal alçı, tortul kaya oluşumları ortaya çıkar ve 85 ülkede bulunur. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Meksika yüksek kaliteli alçı en büyük rezervleri biraz var. Alçı 17 eyalette çıkarılmaktadır. Iowa Texas, Utah, ve New Mexico özellikle önemli üreticileridir.

Natural Gypsum Formation

Alçı kaya biri 100 £ kimyasal kombine su yaklaşık 21 pound (veya 10 litre) içeriyor. Alçı kaya mayınlı veya ocaklardan, ince bir toz haline ezilmiş ve öğütülür. Bir süreç olarak adlandırılan kalsinasyon, toz kimyasal kombine su dörtte üçünü kapalı sürüş yaklaşık 350 derece F ısıtır. kalsine alçı veya hemihidrat, alçı sıva, alçıpan ve diğer alçı ürünleri için temel olur.

Baca Gazı Kükürt Giderme (BGD) alçıtaşı 30 yılı aşkın için alçıpan üretimi için kullanılır olmuştur. Bir yan ürün olan fosil yakıtlı enerji santrallerinin yığınlarının baca gazı kükürt giderme, bacalar yakalanan emisyon sert madde halinde saflaştırılabilir ve jips halinde imal edilmiştir. Günümüzde, Amerika Birleşik Devletleri kullanılan tüm alçı hemen hemen yarısı FGD alçıtaşı olup. Doğal alçı FGD alçıtaşı aynı kimyasal bileşime sahiptir, bunlar, kalsiyum sülfat dihidrat (CaSO4 · 2H2O) vardır. FGD alçıtaşı üretim ve satış yerine sadece saklayarak daha yeniden kullanım için “atık” yakalamak için güç üreticilerini teşvik eder.

Sentetik Alçı Alçı bu son derece saf tip üretim çevre kirliliğini azaltır. 2010 yılında, ABD alçı sektörü, aksi takdirde yerel çöplüklere gönderilen olurdu üretim kurulu FGD alçı yaklaşık 8 milyon ton kısa yönlendirilir.

JİPSYUM

JİPSYUM

Ayrıca yeni bitkiler teşvik etmiştir FGD alçı kullanımının artması büyük nüfus merkezlerine çok yakın oturtulmuş olması. Üretim tesisleri ve dağıtım merkezleri arasındaki bu yakınlık enerji tasarrufu ve kirlilik azalır. Bugün, Kuzey Amerika’da dağıtılan alçı ürünlerinin önemli bir yüzdesi kurulum siteleri yakınında üretilmektedir.

Çünkü çevresel yararları, Çevre Koruma Ajansı ve ABD Yeşil Bina Konseyi hem ofis binalarında OGG alçıpan kullanın.

Duvar kaplaması olarak kullanım için uygun olan sentetik alçı baca gazı kükürt giderme (FGD) alçıtaşı, fluorogypsum, citrogypsum ve titano içerir. Titano titanyum dioksit üretimi bir yan ürünüdür.

FGD alçı Bazı türleri genellikle nedeniyle potansiyel çevresel tehlikelere alçıpan kullanım için uygun olarak kabul edilir; örneğin, fosfoalçı radon ve radyo izotop ihtiva edebilir. Potansiyel olarak zararlı maddelerle sentetik alçı alçıpan üretimi için kullanılmaz. Alçı Derneği üyeleri herhangi alçı bazlı ürün üretimi için fosfoalçı kullanmayın.

Üretim sürecinde, sentetik alçı kullanılarak, alçı sektöründe, en az iki yolla, daha temiz bir ortamda katkıda bulunur. endüstrisi tarafından kullanılan sentetik alçı çoğunluğu havayı temiz tutmak için üretilir; aynı zamanda duvar panosu üretiminde kullanılmadığı takdirde düzenli depolama sahalarında değerli yer alacağını bir başka işe yaramaz bir malzemedir. Hem alçıpan kullanılan doğal ve sentetik alçı toksik olmayan ve güvenli olduğu kabul edilir.

Bazı yabancı maddeler bazen doğal hem de sentetik alçı ile meydana gelir. kirlilikler genellikle etkisiz ve zararsız ve genellikle doğal alçı kil, anhidrit veya kireçtaşı oluşur ve sentetik alçı uçucu kül. Her bir kaynağı bu kaynakta alçıtaşı ile karışık özel malzemeler saflık seviyelerine bağlı olarak değişebilir kendi özel uygunluğunu değerlendirmek için ayrı ayrı analiz edilmelidir. Geleneksel olarak, kendi yönetim kurulu ürünlerinde sentetik alçı dahil çoğu bitki sentetik ve doğal cevher karışımı dayanıyordu; Ancak modern tesisler herhangi bir doğal alçı kullanmadan sunta üretim yapabiliriz.

JİPSYUM

OTANTİK TAŞ FARKI İLE KOLEKSİYON BİR MİNAREL%100 DOĞAL S MATRİS OLUŞUMU DOĞAL JİPYUM KAYA ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP.TAMAMEN KOLEKSİYON BİR GEM PARÇASIDIR…(2.5 KİLOGRAM)

jipsyum birçok ilginç özelliğe sahiptir ve çok benzersiz kristal alışkanlıkları vardır. Birçok jipsyum kristalleri kırık çarpıtma ya da parçaları olmadan mükemmel bozulmamış bulunmuştur. Bu tür kristaller olarak bir kil yatakları bulunan şamandıra kristal tam bir bağlı olmadan oluşturan s, matrisin . jipsyum kristaller onların esneklik için bilinen ve ince kristaller hafif bükülebilir. Onlar sadece biraz esnek olduğundan, iyi kristaller eğmek tavsiye edilmez, ve çok fazla sadece biraz gerdi eğer kıracak.

JİPSYUM

JİPSYUM

jipsyum aynı sahiptir kimyasal bileşimi mineral olarak Anhidrit , ancak Anhidrit bunu yapmaz yapısında su içerir. Birçok Anhidrit örnekler daha yaygın jipsyum dönüşürken, su emer. Bazı jipsyum örnekleri su eklenerek kendi genişleme tanıklık katmanları crumpling ve büyümeleri içeren bu kanıt gösteriyor.

jipsyum örneklerinin az sayıda su kristal formları ise içi boş bir kanalda bir kristal içinde sıkışıp alır. Örneğin, bir kristal döndürüldüğü zaman, bir su “balon” kanal en alçaktaki noktaya bunun içinde dolaşır. Bu tür örnekler bir mineralojik gariplik olarak kabul edilir ve koleksiyoncular tarafından aranır. Bu “enhydros” olarak adlandırılır.

jipsyum bazen kumlu alanlarda oluşturan ve kristaller, bir örnek, kahverengi ya da gri ve donuk olma oluşturulurken içinde tuzak kum neden olabilir. Bu kum eklenmesi s bazen kristal kum saati oluşumları kurmak. Onlar da kum kalıntıları olan rozet şekilli jipsyum olduğu bilinen “Çöl Rose”, mevcuttur. (Terim “Desert Rose” için de geçerlidir rozet şeklindeki Barit kum kalıntıları olan ve iki karıştırılmamalıdır.)

jipsyum örnekleri sadece su ile temizlenmelidir. Onlar çatlak ve bir kristal yarıklar girin ve parlaklığını berbat edebilirsiniz olarak Sabunlar ve deterjanlar, kaçınılmalıdır.
Kimyasal formülü CaSO 4 · 2H 2 O
Kompozisyon Sulu kalsiyum sülfat
Renk Renksiz, kahverengi, gri, beyaz, bej, turuncu, pembe, sarı, açık kırmızı, yeşil
Iz Beyaz
Sertlik 2
Kristal Sistemi Monoklinik
3D Kristal Atlas
(Animasyonlu model için tıklayın)
Monoklinik Tabular
İletişim Kırlangıç ​​İkiz
Karmaşık Tabular
Penetrasyon İkiz
Kristal formlar
ve Agregalar Yaygın olarak ortaya çıkar tabular bazen mükemmel hiçbir kusurları kristaller,. Ayrıca meydana prizmatik , iğnemsi , kanatlı ve kırılgan olarak yoğun demetleri asiküler kristallerinin. Diğer formları gibidir lifli ven s, pullu , grenli , merceksi , rozet , masif ve paralel olarak, kaktüs benzeri büyümeleri. Kristaller ve elyaflı kütleleri bazen “koç boynuzunu” olarak adlandırılan oluşumları meydana, bazen ciddi kavisli olabilir. Sık sık Kristaller ikiz mükemmel şekillendirme, fishtail ikiz s veya Gidon ikiz s. Kristaller boyutu büyük olabilir. Aslında, bugüne kadar dünya üzerinde bulunmuş en büyük kristaller jipsyum idi.
Şeffaflık Opak Şeffaf
Spesifik Yer Çekimi 2,3-2,4
Parıltı Vitreus için inci
Bölünme 1,1 – mikalı; 2,2
Kırık Dengesiz
Azim Sectileli ve hafif esnek
Diğer Kimlik İşaretleri Genellikle floresan ışık sarı kısa dalga ultraviyole ışık ve bazen de fosforlu .
Grubunda Sulfates ; Hydrous Sülfatlar
Çarpıcı Özellikler Kristal biçimlerinin, düşük sertlik , esneklik ve sectility
Çevre Büyük mevduat ve yatak tortul kaya , özellikle kireçtaşı . Ayrıca kil tortul mevduat ve kuru mağara s. Bazen aynı zamanda magmatik traprock ve oksidasyon bölgesinde bir sülfit yataklarının.
Kaya Tipi Magmatik , Sedimanter

 

Jipsyum S Matris

Jipsyum S Matris

Popülerlik (1-4) 1
Prevalans (1-3) 1
jipsyum yumuşak olan sülfat, mineral oluşan kalsiyum sülfat dihidrat ile birlikte, kimyasal formülü 2H 2 O CaSO 4 · [3] Bu olarak kullanılabilir gübre , birçok formları ana bileşeni olan jipsyum ve tebeşir , ve yaygın olarak mayınlı. Denilen jipsyum devasa ince taneli beyaz veya hafif renkli çeşitliliği, kaymaktaşı için kullanılır olmuştur heykel dahil olmak üzere birçok kültürler tarafından Eski Mısır , Mezopotamya , Antik Roma , Bizans İmparatorluğu’nun ve Nottingham alabasters Ortaçağ İngiltere. Üzerinde 2 sertliği tanımı mineral sertliği Mohs . Bir olarak meydana Evaporit mineral ve bir hidrasyon ürünü olarak anhidrit .

Etimoloji ve tarih [ değiştir ]
Kelime jipsyum türetilmiştir Yunanca kelime γύψος (gypsos), “sıva” “tebeşir” ya da. [4] Çünkü ocakları ve Montmartre semtinde Paris uzun döşenmiş olan yanmış jipsyum ( kalsine çeşitli amaçlar için kullanılan jipsyum), bu susuz jipsyum olarak tanındı jipsyum . Su ilavesinden sonra, Paris birkaç on dakika arasında sıvı tekrar düzenli olarak jipsyum (dihidrat), sertleşmesine veya döküm ve inşaat için yararlı olan şekillerde “set” malzeme neden olduktan sonra.

jipsyum kristal projeksiyonlar atıfta spærstān, “mızrak taşı” olarak Eski İngilizce biliniyordu. (Bu durumda, kelime lonjeron mineralojide spearlike projeksiyonlarda oluşturan olmayan cevher veya kristal atıfta jipsyumya karşılaştırma yoluyla içindir.) jipsyum tarafından keşfedilen bitki büyümesi için, kükürt kaynağı olarak hareket edebilir JM Mayer ve 19. yüzyılın başlarında, bu neredeyse mucizevi gübre olarak kabul edildi. Amerikalı çiftçiler sözde sonuçlanan, Nova Scotia ile canlı kaçakçılık ticaret evrimleştiği onu elde etmek o kadar endişeli “jipsyum Savaş” 1812 [5]

Fiziksel özellikler [ değiştir ]
jipsyum orta suda çözünebilir (25 ° C de ~ 2.0-2.5 g / l) ‘dir : [6] , ve en çok başka tuzlar aksine, daha yüksek sıcaklıklarda daha az çözünür hale gelmesinin, retrograd çözünürlüğe sergiler. jipsyum hava ısıtıldığında daha da ısıtıldığında susuz kalsiyum sülfat (anhidrit) için, su kaybeder ve (genellikle sadece “plaster” olarak adlandırılan bazanit), kalsiyum sülfat hemihidrat, ilk dönüştürür. Için olduğu gibi anhidrit , tuzlu su çözeltileri ve içindeki çözülebilirlik tuz çözeltisi , aynı zamanda sıkı bir şekilde bağlıdır NaCl konsantrasyonu. [6]

 

Jipsyum

Jipsyum

jipsyum kristalleri ihtiva ettiği bulunmuştur anyondur su ve hidrojen bağlarının . [7]

Kristal çeşitleri [ değiştir ]
Ana madde: Selenite (mineral)
Basık ve genellikle jipsyum doğada meydana ikiz kristaller ve şeffaf, parçalanabilen kitleler denilen selenit . Selenit anlamlı içeren selenyum ; daha doğrusu, her iki madde için antik Yunanca kelime için seçildiler Ay .

Selenit da, yaygın olarak “saten lonjeron” olarak adlandırılır, bu durumda ipeksi, elyaflı şeklinde ortaya çıkabilir. Son olarak, aynı zamanda, granüler veya çok küçük olabilir. El büyüklüğünde örneklerde, şeffaf opak her yerde olabilir. Denilen jipsyum çok ince taneli beyaz veya hafif renkli çeşitli kaymaktaşı , çeşitli türlerdeki süs iş için ödüllendirildi. Kurak alanlarda, jipsyum denilen gömülü kum taneleri ile tipik opak bir çiçek gibi formda oluşabilir çöl gül . Aynı zamanda selenit’in şeklinde uzun 12 metre (39 ft) kadar, doğada bulunan en büyük kristallerinin bazı oluşturur. [8]

Bulunduğu [ değiştir ]

Çamurların içinde jips damarları / Kahve Green ve Gri marn, Blue Anchor, Somerset, İngiltere marnlar.

Caprock Canyons State Park, Teksas jips damarları
jipsyum kalın ve geniş bir ortak maden olduğunu Evaporit ile birlikte yatak tortul kayaçların . Mevduat meydana bilinen tabakalarda kadar geri olarak gelen Archaean EON . [9] jipsyum yanı sıra, göl ve deniz suyundan yatırılır Kaplıcalar gelen, volkanik içinde buharlar ve sülfat çözümleri damarlar . Hidrotermal anhidrit damarlarında ise yüzeye yakın pozlarda yeraltı tarafından jipsyum genellikle hidrate. Genellikle mineral ilişkili halit ve kükürt . Saf jipsyum beyaz, ama kirlilikler yerel mevduat geniş bir renk yelpazesi verebilir gibi diğer maddeler bulundu.

jipsyum, su içinde zamanla çözünen için, jipsyum nadir kum şeklinde bulunur. Ancak, benzersiz koşulları White Sands National Monument ABD devlet New Mexico ile inşaat sektörüne tedarik için yeterli beyaz jipsyum kum 710 km 2 (270 sq mi) genişlik, oluşturduğunuz jipsyumpan 1.000 yıl. [10] Başkan ne zaman güçlü bir bölge sakinleri tarafından karşı bölgenin ticari sömürü, kalıcı 1933 yılında önlenmiştir Herbert Hoover jipsyum korumalı dunes ilan milli anıt .

jipsyum, aynı zamanda bir yan ürün olarak oluşan sülfid oksidasyon göre diğerlerinin yanı sıra, pirit oksidasyon , sülfürik asit ile reaksiyona sokulur , kalsiyum karbonat . Onun varlığı oksitleyici durumlarını gösterir. Indirgeyici koşullar altında, içerdiği sülfatlar geri sülfid indirgenebilir sülfat indirgen bakteriler . Ile kömür yakan elektrik güç istasyonları baca gazı kükürt giderme temizliyicilerden bir yan ürün olarak jipsyumtaşı büyük miktarlarda üretmek.

Dan Orbital resimler Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) Mars kuzey kutup bölgesinde jipsyum tepelerinin varlığını göstermiştir, [11] Daha sonra tarafından zemin seviyesinde teyit edildiği Mars Keşif Aracı (MER) Fırsat . [12]

 

Golden jips kristalleri Winnipeg

jipsyum kum gelen White Sands National Monument , New Mexico
jipsyum Ticari miktarları şehirlerde bulunan Araripina ve Grajaú ; içinde Brezilya , Pakistan , Jamaika , İran (dünyanın en büyük ikinci üreticisi), Tayland , İspanya (ana yapımcı Avrupa ), Almanya , İtalya , İngiltere , İrlanda , Kanada [13] ve Amerika Birleşik Devletleri . Ayrıca, büyük bir açık ocak ocak bulunmaktadır jipsyum City, California Imperial County, ve Doğu yılında Kutai , Kalimantan . Birkaç küçük mayın Ayrıca gibi yerlerde var Kalannie içinde Batı Avustralya jipsyum değiştirmek için özel alıcılara satılıyor, pH, tarımsal amaçlar için toprak seviyeleri.

JİPSYUM KRİSTALİ

JİPSYUM KRİSTALİ

11 m’ye kadar jips kristalleri (36 ft) uzunluğunda mağaralarda bulunmuştur Naica Mine ve Chihuahua , Meksika . Kristaller mağaranın son derece nadir ve istikrarlı doğal ortamda büyüdü. Sıcaklıklar 58 ° C (136 ° F) kaldı ve mağara kristalin büyümesini sürdü mineralce zengin su ile doldu. Bu kristallerin büyük 55 ton ağırlığında ve yaklaşık 500.000 yaşında. [14]

Sentez [ değiştir ]
Sentetik jipsyum yoluyla elde edilir baca gazı kükürt giderme bazı kömür santrallerinin de. Bazı uygulamalarda, doğal jipsyum ile birbirlerinin yerine kullanılabilir.

jipsyumtaşı da tuzlu su üzerine çökelir membranlar , mineral tuz olarak bilinen bir fenomen ölçekleme örneğin sırasında olduğu gibi, tuzlu su desalinasyon yüksek konsantrasyonda su ile kalsiyum ve sülfat . Ölçekleme membran ömrü ve verimliliği azaltmaktadır. Bu gibi acı su membran tuzdan arındırma süreçleri, ana engellerden biri olan ters osmoz veya nanofiltrasyon . Gibi ölçekleme diğer şekilleri, kalsit , su kaynağına bağlı olarak ölçekleme, aynı zamanda önemli bir bölgesindeki hususlar olabilir damıtma , yanı sıra ısı eşanjörleri bir tuzu, ya da çözünürlük veya konsantrasyonu, hızla değişebilir.

Yeni bir çalışma jipsyum oluşumu bir mineral olarak adlandırılan minik kristaller başladığını ileri sürdü bazanit . (CaSO 4 · 0,5H 2 O) [15] Bu süreç üç aşamalı yolu ile gerçekleşir: nanokristal bazanit (1) homojen çekirdeklenme ; Agrega içine bazanit (2) öz-montaj ve jipsyum içine bazanit (3) dönüşüm.

jipsyum kullanır [ değiştir ]
jipsyum uygulamalar geniş bir yelpazede kullanılmaktadır:

jipsyumpan [16] başta duvarlar ve tavanlar için bir bitiş olarak kullanılır ve aynı inşaat bilinen jipsyumpan , sheetrock veya jipsyumpan.
jipsyum blokları inşaat beton bloklar gibi kullanılır.
jipsyum harcı Bina inşasında kullanılan antik bir harçtır.
jipsyum maddeler kalıp ve modelleme döküm, cerrahi splintler kullanılır.
Gübre ve Toprak kremi : geç 18. ve erken 19. yüzyıllarda, Nova Scotia jipsyum, sıva sık olarak adlandırılan, ABD’de buğday alanları için bir çok aranan gübre oldu. Ayrıca iyileştirmede kullanılan yüksek sodyum toprakların . [17]
Hızlı kuruyan tenis kortu kil bir bağlayıcı
Göreceli yumuşaklığı bölmek için çok daha kolay yaptığında çelik, geliştirilen önce kaymaktaşı, heykel için bir malzeme olarak, antik dünyanın özellikle kullanılmıştır.
Antik dünyanın bir ahşap yerine: ahşap nedeniyle üzerinde ormansızlaşma kıt olunca Örneğin, Tunç Çağı Girit , jipsyum ahşap önceden kullanılan yerlerde inşaat istihdam edildi. [18]
Bir tofu (soya soya peyniri) pıhtılaşma, diyet önemli bir kaynak sonuçta yapma kalsiyum özellikle, Asya geleneksel az kullanın kültürlerin süt ürünleri
Ekleme sertlik için kullanılan su bira [19]
Bir hamur kremi olarak pişirme yapışkanlık azaltılmasında kullanılır ve diyet kalsiyum pişmiş-malların kaynak olarak [20] Mineral maya gıda birincil bileşeni. [21]
A bileşeni Portland çimentosu flaş ayarını önlemek için kullanılan beton
Toprak / su potansiyeli izleme (toprak nemi)
Yapımında yaygın bir madde mead
Ortaçağ döneminde, din bilginleri ve aydınlatıcılar ile karıştırdı kurşun karbonat (toz, beyaz kurşun) yapmak için Gesso elyazmalarının altın ile aydınlatılmış harf ve yaldızlı uygulandı.
Ayak kremleri, şampuanlar ve diğer birçok saç ürünleri
Bir tıbbi ajan geleneksel Çin tıbbı shi gao denilen
Diş hekimliğinde Gösterim sıvalar
Birlikte topaklanma gelen tahıl durdurmak için mantar yetiştiriciliğinde kullanılır

JİPSYUM

JİPSYUM

Kimyasal olarak “kalsiyum sülfat dihidrat,” alçı kalsiyum, oksijene bağlı olan kükürt ve su ihtiva eder. Alçı bol mineral ve kadar geri Antik Mısır gibi dekorasyon ve inşaatta kullanılan su mermeri-malzeme dahil formları alır. New Mexico White Sands National Monument Dünyanın en büyük alçı dunefield olduğunu.

Bu toksik olmayan mineral insan, hayvan, bitki, ve çevre için yararlı olabilir. Kuzey Amerika’da üretilen alçı çoğunluğu alçıpan veya yapı sıva üretmek için kullanılırken, alçı birçok şekilde kullanılır .

Alçı İki Türleri: Doğal ve FGD
Doğal alçı, tortul kaya oluşumları ortaya çıkar ve 85 ülkede bulunur. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Meksika yüksek kaliteli alçı en büyük rezervleri biraz var. Alçı 17 eyalette çıkarılmaktadır. Iowa Texas, Utah, ve New Mexico özellikle önemli üreticileridir.

Natural Gypsum Formation

Alçı kaya biri 100 £ kimyasal kombine su yaklaşık 21 pound (veya 10 litre) içeriyor. Alçı kaya mayınlı veya ocaklardan, ince bir toz haline ezilmiş ve öğütülür. Bir süreç olarak adlandırılan kalsinasyon, toz kimyasal kombine su dörtte üçünü kapalı sürüş yaklaşık 350 derece F ısıtır. kalsine alçı veya hemihidrat, alçı sıva, alçıpan ve diğer alçı ürünleri için temel olur.

Baca Gazı Kükürt Giderme (BGD) alçıtaşı 30 yılı aşkın için alçıpan üretimi için kullanılır olmuştur. Bir yan ürün olan fosil yakıtlı enerji santrallerinin yığınlarının baca gazı kükürt giderme, bacalar yakalanan emisyon sert madde halinde saflaştırılabilir ve jips halinde imal edilmiştir. Günümüzde, Amerika Birleşik Devletleri kullanılan tüm alçı hemen hemen yarısı FGD alçıtaşı olup. Doğal alçı FGD alçıtaşı aynı kimyasal bileşime sahiptir, bunlar, kalsiyum sülfat dihidrat (CaSO4 · 2H2O) vardır. FGD alçıtaşı üretim ve satış yerine sadece saklayarak daha yeniden kullanım için “atık” yakalamak için güç üreticilerini teşvik eder.

Sentetik Alçı Alçı bu son derece saf tip üretim çevre kirliliğini azaltır. 2010 yılında, ABD alçı sektörü, aksi takdirde yerel çöplüklere gönderilen olurdu üretim kurulu FGD alçı yaklaşık 8 milyon ton kısa yönlendirilir.

JİPSYUM

JİPSYUM

Ayrıca yeni bitkiler teşvik etmiştir FGD alçı kullanımının artması büyük nüfus merkezlerine çok yakın oturtulmuş olması. Üretim tesisleri ve dağıtım merkezleri arasındaki bu yakınlık enerji tasarrufu ve kirlilik azalır. Bugün, Kuzey Amerika’da dağıtılan alçı ürünlerinin önemli bir yüzdesi kurulum siteleri yakınında üretilmektedir.

Çünkü çevresel yararları, Çevre Koruma Ajansı ve ABD Yeşil Bina Konseyi hem ofis binalarında OGG alçıpan kullanın.

Duvar kaplaması olarak kullanım için uygun olan sentetik alçı baca gazı kükürt giderme (FGD) alçıtaşı, fluorogypsum, citrogypsum ve titano içerir. Titano titanyum dioksit üretimi bir yan ürünüdür.

FGD alçı Bazı türleri genellikle nedeniyle potansiyel çevresel tehlikelere alçıpan kullanım için uygun olarak kabul edilir; örneğin, fosfoalçı radon ve radyo izotop ihtiva edebilir. Potansiyel olarak zararlı maddelerle sentetik alçı alçıpan üretimi için kullanılmaz. Alçı Derneği üyeleri herhangi alçı bazlı ürün üretimi için fosfoalçı kullanmayın.

Üretim sürecinde, sentetik alçı kullanılarak, alçı sektöründe, en az iki yolla, daha temiz bir ortamda katkıda bulunur. endüstrisi tarafından kullanılan sentetik alçı çoğunluğu havayı temiz tutmak için üretilir; aynı zamanda duvar panosu üretiminde kullanılmadığı takdirde düzenli depolama sahalarında değerli yer alacağını bir başka işe yaramaz bir malzemedir. Hem alçıpan kullanılan doğal ve sentetik alçı toksik olmayan ve güvenli olduğu kabul edilir.

Bazı yabancı maddeler bazen doğal hem de sentetik alçı ile meydana gelir. kirlilikler genellikle etkisiz ve zararsız ve genellikle doğal alçı kil, anhidrit veya kireçtaşı oluşur ve sentetik alçı uçucu kül. Her bir kaynağı bu kaynakta alçıtaşı ile karışık özel malzemeler saflık seviyelerine bağlı olarak değişebilir kendi özel uygunluğunu değerlendirmek için ayrı ayrı analiz edilmelidir. Geleneksel olarak, kendi yönetim kurulu ürünlerinde sentetik alçı dahil çoğu bitki sentetik ve doğal cevher karışımı dayanıyordu; Ancak modern tesisler herhangi bir doğal alçı kullanmadan sunta üretim yapabiliriz.