OTANT�K TA�

KARPUZ TURMALİN (WATERMELON) TAŞI

GEMSTONE (DEĞERLİ TAŞLAR)
Karpuz Turmalin Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 11.80 KARAT
 • 19 MM X 15 MM X 4.5 MM
 • AFGANİSTAN
 • AYNI GÜN KARGO
 • DOĞAL KARPUZ TURMALİN
 • EŞİ YOKTUR
 • İSTENİLDİĞİNDE UÇLUK TAKILIR
 • KDV DAHİİL
 • MUHTEŞEM RENK GEÇİŞİ

Sulu renk patlamasıyla, uygun olarak adlandırılan karpuz turmalin, favori yaz meyvelerimizin kabuğunu ve etini taklit eder. Burada, karpuz turmalinin kökenine daha yakından bakacağız ve bu eşsiz mücevherle çalışmak için özel bir tercihi olan tasarımcılarla konuşuyoruz.

Karpuz Turmalin Özellikleri

Karpuz Turmalin Özellikleri

Turmalin ailesindeki tüm taşlar, demir, manganez, sodyum, lityum veya potasyum gibi elementleri de içeren karışık alüminyum bor silikat kristalleridir. Turmalin ilk kez Brezilya’da 16. yüzyılda keşfedilirken yeşil kristaller başlangıçta zümrüt ile karıştırılmıştı. 19. yüzyıla kadar olan mücevher turmalin olarak sınıflandırılmadı.

Gemmologlar artık turmalinlerini özelliklerine ve kimyasal bileşimlerine bağlı olarak 11 farklı türe ayırıyorlar. Elbaite, turmalin mineral ailesinin en renkli üyelerine verilen addır. Rubellitler olarak bilinen kırmızı veya pembe turmalinler, indicolite denilen mavi çeşitlilik ve coveted Paraiba turmalin , çok renkli karpuz turmalin gibi tüm Elbaitler’dir.

Turmalin terimi, “canlı renklerle karıştırılmış taş” anlamına gelen Singhalese cümlesinden türetilmiştir ve karpuz öneki aynı ismin meyvesine benzeyen eşsiz renk kombinasyonunu ifade eder. Moh’s 7-7.5 ölçekli sertliği ile, karpuz turmalin kuyumculuk için nispeten dayanıklı bir taşken, kendine has ve göz alıcı renkleri tasarımcıların favorisi olarak göze çarpıyor.

Pırlantalı iki renkli turmalin kolye
Irene Neuwirth iki renkli turmalin kolye, farklı yeşil ve pembe tonlarında (POA) cabochon karpuz turmalinler dahil.
Karpuz turmalin nasıl oluşur?

Çoğu turmalin birikintisi, volkanlardan erimiş magma tarafından oluşturulan kayaların arasından geçen damarlarda bulunur. Magma soğudukça, zamanla turmalin ve diğer taşların kristallerine dönüşen demir, lityum veya manganez gibi su ve minerallerin bir çözeltisiyle doldurulmuş büyük çatlaklar oluşmuştur. Turmalinlere canlı renklerini kırmızı, yeşil ve mavi ile sarı ve turuncu arasında değişen bu iz elementlerdir.

Ünlü kuyumcu Paula Crevoshay’ın ortağı olan Gem uzmanı Martin Bell, “Kristal büyüdükçe, kafes içine en kolay uyan elemanları kullanıyor. Çözeltideki bu elementler tükendiğinde, diğer elementler değiştirilir ve kristalin rengi değişir. ”

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE MUHTEŞEM 11.80KARAT DOĞAL AFGANİSTAN WATER MELON (KARPUZ TURMALİN)  TAŞI ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN FANTASTİK VE DOĞAL BİR HEDİYE KOLEKSİYON OLARAK SAKLANABİLİR;

İSTENİLDİĞİ TAKDİRDE ÜCRETSİZ UÇLUKLU VE GÜMÜŞ ZİNCİRİ İLE BERABER GÖNDERİLİR ÜZERİNİZDE KOLYE OLARAK TAŞIYABİLİRSİNİZ;

ÖLÇÜ:19 MM X 15 MM X 4.50


Aynı kaya cebinde birkaç farklı kristal türü oluşabilir ve çözeltinin kimyası, kristal büyümesinin neden olduğu tükenme veya yağmur veya diğer su kaynakları yoluyla yeni minerallerin katılmasıyla zaman içinde değişebilir. Sonuç olarak, birçok turmalin madeni, taşın hangi eser elementleri emdiğine bağlı olarak çeşitli mücevher renkleri üretir. Örneğin, demir açısından zengin turmalinler koyu mavi veya siyahken, yüksek mangan konsantrasyonu kırmızı, pembe, kahverengi veya sarı kristalle sonuçlanır. Parlak, zümrüt benzeri yeşil, kromdan kaynaklanır ve lityum, mavi veya yeşilden kırmızı, sarı veya pembe renk tonlarına sahip olabilir. Tek bir renkteki turmalin kristalleri nadirdir, çünkü değerli taş bileşimindeki küçük farklılıklar bile tamamen farklı renklerin görünmesine neden olur.

Pırlantalı karpuz turmalin küpeler
Bir tür Irene Neuwirth karpuz turmalin küpeli, 18 ayar gül altından, pırlanta küpeli turmalin küpeler.
Karpuz turmalinin renklerine ne sebep olur?

Karpuz Turmalin Faydaları

Karpuz Turmalin Faydaları

Turmalin taşlarında çok sık gördüğümüz iki renkli ve çok renkli zon, iz elementler bir kristalin büyümesi sırasında konsantrasyon veya bileşimde değiştiğinde olur. Bu eşsiz taşlar kristalin uzunluğu boyunca renkli bölgelere sahip olabilir veya bir rengin bir çekirdeğine ve başka bir rengin bir dış kenarına sahip olabilir. Tek bir turmalin kristali en fazla 15 farklı renk veya ton içerebilir – “Gökkuşağı Gem” olarak adlandırılmış olması şaşırtıcı değil.

Turmalin saplama küpe
Karpuz turmalin ve siyah turmalin saplama küpeleri 14 ayar altın renginde Melissa Joy Manning (£ 300).
Karpuz turmalininde, aynı taşta pembe ve yeşil Elbaite kristalleri bulunur ve bu renk bölgeleri oluşum sürecinin görsel kaydını sağlar.

Karpuz turmalin kristali büyüdükçe ve kalınlaşırken, manganez ve lityum gibi farklı minerallere maruz bırakılır ve bu da mücevherin pembe bir merkezden soluk bir bölgeden yeşil kabuğa renk değiştirmesine neden olur.

Karpuz turmalin nerede bulunur?

Brezilya, Nijerya, Madagaskar, Afganistan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin tümü karpuz turmalinleri üretiyor. Geminin ilk defa 1902 yılında Newry’deki bir madende keşfedildiği Kuzey Amerika eyaleti, çarpıcı karpuz turmaliniyle ünlüdür. 1970’lerin başında, yakındaki Plumbago Gem Pit’te bugüne kadar görülmüş en güzel karpuz turmalinlerin büyük bir cebi ortaya çıkarıldı.

Karpuz turmalin zincir bilezik
Celine D’aoust karpuz turmalin zincir bileklik (690 $).
Brezilya aynı zamanda inanılmaz net ve canlı renklere sahip olan gem kalitesi karpuz turmalinleriyle de ünlüdür. Direct Source Gems’ten geminin satıcısı Matthew Morrell, klasik kırmızı / yeşil karpuz turmalinlerinin en bol kaynaklarının Brezilya’daki Minas Gerais’in Araçuaí ve São José da Safira bölgeleri olduğunu söylüyor.

Karpuz turmalin neye benziyor?

Adından da anlaşılacağı gibi, karpuz turmalin olgun bir karpuz dilim benzeyen bantlı renkler görüntüler. Kırmızı veya pembe merkez, genellikle soluk pembe veya beyaz bir şeritle ayrılmış yeşil bir halka ile çevrilidir. Parlak renkli bölgeler, taşların her iki ucunda da oluşabilir, ancak bu taşların karpuz olarak mı yoksa sadece iki renkli turmalinler olarak mı sınıflandırılması gerektiği konusunda bazı tartışmalar vardır.

Paula Crevoshay Nature’s Heart kolye, 51.05 c karpuz turmalin, tsavorite, pembe turmalin ve elmas ile altın.
Karpuz turmalin kristalleri, Paula Crevoshay’ın bu çarpıcı kolyesinde güzel bir şekilde gösterildiği gibi, belirgin bir yuvarlak üçgen şeklinde oluşmaya meyillidir. Canlı, net bir şekilde ayrılmış renklere sahip karpuz turmalinler çok nadirdir ve yüksek fiyatlara hakimdir. Matthew Morrell şöyle diyor: “4-7 karat aralığında iyi kristalli temiz taşlar, her rengin eşit dağılımıyla Avrupa’da ellerinizi karat başına 500-600 dolar arasında değiştiriyor.”

Doğal Karpuz Turmalin

Doğal Karpuz Turmalin

Taşın kaba yüzleşmek yerine bir somun ekmek gibi dilimler halinde kesilmesi çoğu zaman gerçek bir karpuzla benzerlik göstermektedir. Karmaşık yapıları turmalinleri kesmeyi çok zorlaştırıyor. Taşın içindeki gerilme alanlarını belirlemek için kesme işlemi sırasında çatlamasına neden olabilecek çok fazla uzmanlık gerekir.

Hangi kuyumcular karpuz turmalinleriyle çalışıyor?

Çingene uyumsuz zümrüt kesim turmalin damla küpe
Karpuz çeşitleri de dahil olmak üzere birbiri üzerine yerleştirilmiş yedi zümrüt kesim turmalinli, eşsiz bir Retrouvaí Gypsie küpeler (5.700 $).
Dilimli olsun ya da olmasın, karpuz turmalin ince mücevherlere hem renk hem de drama hissi katıyor. Karşılaştığımız en güzel parçalardan biri, Amerikalı mücevher tasarımcısı Paula Crevoshay’ın yukarıda belirtilen kolyesidir. Yoğun renkli merkez taşları 50 karat ağırlığındadır ve tsavorites, pembe turmalinler ve elmaslarla çevrilidir.

Paula şöyle diyor: “Mücevher yapmaya başladığımda çok uygun fiyatlı, renkli ve dayanıklı oldukları için turmalinlere aşık oldum. Asla aşktan düşmedim, sadece daha derine! ”

California merkezli tasarımcı Irene Neuwirth , karpuz turmalinin bir başka hayranı, onları sık sık benzersiz mücevherlerine dahil ediyor, Retrouva’nın Kirsty Stone ise, turmalin renklerini kesen ve farklı renkleri istifleyen kasıtlı olarak eşleşmeyen Gypsie küpelerini tanımlayan bir özellik yaptı. Birbirinin üzerine karpuz çeşidi dahil.Turmalin değerli taş, granite benzer yarı değerli bir mineraldir. Eflatundan mavimsi maviye, çayır yeşili ve canlı sarıya ve hatta siyaha kadar değişen renkler ile, turmalin adını “canlı renkler ile karıştırılmış taş” anlamına gelen “tura mali” adlı Singhalese cümlesinden alır. İki turmalin taşının aynı renge sahip olmadığına inanılıyor ve tarihsel olarak onu giyenleri koruyabilecek “sihirli” bir taş olarak görülüyor. Her ne kadar turmalinin doğaüstü güçleri olduğunu söylemek zor olabilir, ancak elektrik yükü oluşturmak ve negatif iyonları ve uzak kızılötesi ışınları yayan nadir ve çok özel bir kabiliyeti vardır. [ 1 ]

Watermelon Turmalin

Watermelon Turmalin

Uzak Kızılötesi Işınlar Nedir?
Uzak kızılötesi ışınlar görünmez enerji dalgalarıdır. İnsan vücudunun tüm katmanlarına nüfuz edebiliyor ve dokuların, kasların ve kemiğin en iç bölgelerine ulaşabiliyorlar. Bu sayede infrared ışınlar ve negatif iyonlar vücudu ve zihni hafifçe yatıştırır, uyarır ve detoksifiye eder. Negatif iyonlar da ruh halini belirlemede inanılmaz derecede önemlidir. New York’taki Columbia Üniversitesi’nden PhD olan Michael Terman, negatif iyonları araştırdı ve “Vurgulama sörfünün hareketi negatif hava iyonları yaratıyor ve insanların ışıklandırılmış ruh hallerini rapor ettikleri ilkbahar fırtınasından hemen sonra görüyoruz” diyor. [ 2 ] Ek araştırmalar, duygudurum bozukluklarının antidepresanlar gibi negatif iyon jeneratörleri yoluyla da iyileştirilebileceğini – ancak olumsuz yan etkileri olmadan gösterebileceğini göstermiştir. Niye ya? Çünkü bu iyonlar beyine oksijenlenmeyi ve kanın yenilenmesini destekler. [ 3 ]

Turmalin Taşının Sağlık Faydaları
Turmalin, 4-14 mikron dalga boyunda uzak kızılötesi radyasyon yayar. Uzak kızılötesi aralıktaki elektromanyetik radyasyon bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve detoksifikasyona neden olabilir. Aslında, uzak kızılötesi terapi Japonya’da yaygın olarak, el koyma ile iyileşen insanlar olan Kikohshi tarafından kullanılmaktadır. [ 4 ]

Hata yapmayın, turmalin vücudunuzun detoksifikasyona ihtiyacı olduğunda güçlü bir müttefiktir. Turmalin tarafından oluşturulan uzak kızılötesi ışınlar aslında normalde suda bulunan vücutta aynı rezonansı üretir. Bu rezonans emilim şekli stresi hafifletmeye, uyanıklığı artırmaya, dolaşımı uyarmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. İşte turmalinden elde edilen güçlü etkilerden sadece birkaçı.

Detoksifikasyon yardımcı olur
Yağ kaybını destekler
Su tutma azaltır
Dolaşımı iyileştirir
Karaciğer ve böbrekleri destekler
Sağlıklı bir ruh halini teşvik eder
Toksik metalleri yok etmeye yardımcı olur [ 5 ]
Laktik asitleri ve serbest yağ asitlerini azaltır
Turmalin Fiziksel veya Cinsel Performansı Artırır mı?
Birçok profesyonel sporcu, turmalin gibi terapötik değerli taşları kullandıktan sonra büyük performans artışı bildirmiştir. Olimpik yüzme şampiyonu Glen Christiansen, “Yeşil turmalin kolye bana çok güç veriyor ve zorlu çalışmalardan daha hızlı iyileşmeme izin veriyor” dedi. Ayrıca, “Merakla yeterince, bana daha fazla cinsel ilgi ve güç veriyor.” Diye de ekledi. Bu, turmalinin cinsel yanıtı etkileyebileceği ilk kez önerilmiyor. Dolaşımı olumlu yönde etkileyen turmalinin hem erkek hem de kadınlarda canlılığı ve canlılığı arttırdığı bildirilmiştir. [ 6 ] [ 7 ]

Turmalin kullanmak
Turmalin, uzak kızılötesi ışın yayar ve vücudunuz çok yakın olduğunda en iyi efektleri üretir. Bu nedenle, turmalin ve birçok enerji yayan taş genellikle mücevherlere dahil edilir. Bazı insanlar sadece turmalini evlerinde veya işyerlerinde tutarlar, böylece enerji çevrelerine yayılır. Toksinlerin vücuttan atılmasını desteklemek için Detoks Ayak Pedi ™ mize turmalini dahil ettik. Daha önce turmalin kullandınız mı? Hangi sonuçları deneyimlediniz? Lütfen aşağıya bir yorum bırakın ve hikayenizi bizimle paylaşın!Elbaite tüm renk formlarında ortaya çıksa da, değerli taş ticaretindeki Elbaite terimi bazen Turmalinin yeşil formunu tanımlamak için kullanılır. Elbaite’nin diğer renk formları, mücevher pazarında kendi adlarına sahiptir. Geleneksel Turmalin değerli taş çeşidi isimleri arasında Rubellite , kırmızı veya pembe çeşidi, Indicolite , mavi çeşidi ve Karpuz Turmalini , çok renkli bir yeşil ve kırmızı Turmalini bulunur. Daha yeni kodlanmış Turmalin çeşitlerinin adları arasında Krom Turmalin ve Paraiba Turmalin bulunur . Mücevherat pazarındaki son trend, ” Rubellite ” in şimdi daha sık “Kırmızı Turmalin” olarak adlandırıldığı, çeşitli isimlerin aksine, renk isimlendirmesiyle Tourmaline değerli taşlarını öneklendirmektir .

Karpuz Turmalin Taşı

Karpuz Turmalin Taşı

Turmalinin değeri çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Daha yaygın formlar oldukça ucuz olabilir, ancak daha nadir ve daha egzotik renkler çok yüksek fiyatlara hakim olabilir.

En pahalı ve değerli Turmalin formu, Paraiba Tourmaline ticari ismi ile bilinen nadir neon-mavi formdur. Paraiba Tourmaline ilk olarak 1989’da Brezilya’nın Paraiba eyaletinde bir pegmatitte keşfedildi. Bu yeni Turmalin çok kısa sürede çok popüler oldu ve bu nadir Turmalinin maliyeti, kısa tedarik nedeniyle astronomik olarak yüksek oldu. Paraiba Tourmaline ile aynı renkteki küçük Turmalin yatakları Nijerya ve Mozambik’te de yakın zamanda bulunmuş ve bunlara genellikle mücevher ticaretinde “Paraiba Turmalin” adı da verilmektedir. Turmalinin diğer değerli formları Tanzanya’da bulunan yoğun yeşil bir Turmalin olan Krom Turmalin , Rubellite , pembeden kırmızıya çeşitlilik ve nadir mavi çeşit olan Indicolite’dir .

Çok renkli taşlar, güzellik ve benzersizliği benzersiz olduğu için gerçekten bir mücevher harikasıdır. Karpuz Turmalin denilen, çok renkli bir turmalinin ilginç bir şekli, yeşil bir dış katmanla çevrili kırmızı bir merkeze sahiptir (veya tersi). Gem olarak kullanıldığında, Karpuz Turmalin bir tarafta yeşil, diğer tarafta kırmızıdır. Ortak bir siyah Turmalin olan Schorl oldukça ucuzdur.

Tüm renkli Turmalin taşlar, farklı açılardan bakıldığında renklerinin değişmesi anlamına gelen pleokroizm sergiler. Bazı Turmalin taşlarında, bu etki pek fark edilmezken, diğerlerinde kuvvetli şekilde belirgindir. Bir Turmalin keserken değerli taş kesiciler bunu dikkate almalıdır, böylece bitmiş mücevher en iyi rengini ortaya çıkarır.

Yukarıda bahsedildiği gibi, hemen hemen tüm Turmalin değerli taşlar Elbaite tipindedir. Schorl , Dravite ve Liddicoatite zaman zaman değerli taşlar olarak kullanılır. “Kara Turmalin” olarak bilinen Schorl , koyu, opak, ancak parlak bir siyah değerli taş yapar. Dravite neredeyse her zaman renkli kahverengimsi ve genellikle opaktır. Ancak, saydam formlar zaman zaman ortaya çıkar ve bunlar nadir kahverengi taşlar olarak kullanılabilir. Koyu kahverengi Dravite koyu rengini aydınlatmak için ısıl işlem görmüş olabilir. Liddicoatite , çok çeşitli renklerde ve mükemmel çok renkli formlarda ortaya çıkar, ancak bir taş olarak yaygın şekilde kullanılması çok nadirdir.

Turmalin Taşı Özellikleri

Turmalin Taşı Özellikleri

KULLANIMLARI
Tüm renklerdeki turmalin, takı için değerli taşlara ayrılır, ancak kırmızı, yeşil, mavi ve çok renkli taşlar, özellikle karpuz en popüler olanlardır. Turmalin oldukça büyük şeffaf kristallerde bulunabilir ve bunlar çok büyük zarif ve kusursuz değerli taşlar üretebilir. Turmalin, bileziklerde, yüzüklerde ve küpelerde büyük bir kolye taşı olarak kullanılır. Daha düşük kaliteli taşlar cabochon’lara kesilir, ayrıca boncuklara parlatılır ve bilezik ve kolyelerde kullanılır. Belli yerlerden gelen pembe ve yeşil Turmalinler cilalandıklarında güçlü bir kedi gözü etkisi göstermelerine neden olan küçük, paralel katılımlar içerir. Bu tür taşlar genellikle cabochons olarak kesilir ve ” Kedilerin Göz Turmalin ” olarak adlandırılır. Bazı pembe, yeşil ve renkli Turmalinler de süs figürlerine ve oymalara oyulmuştur.

ÇEŞİTLERİ
Akroit – Renksiz Turmalin çeşididir.
Kanarya Turmalin – Malavi’de son bir depozito gelen parlak sarı Turmalin .
Kedinin Göz Turmalin – Bir kedinin göz etkisini gösteren turmalin .
Krom Turmalin – Krom kirliliklerin neden olduğu koyu yeşil renkte turmalin .
Dravite – Kahverengi Turmalin Çeşitleri . Ek bilgi için Dravite mineraline bakınız .
Elbaite – Turmalin grubunun bireysel üye minerali ve hemen hemen tüm Turmalin değerli taşlarından sorumlu olan Turmalin formu. Mücevher endüstrisinde, Elbaite terimi genellikle yeşil formu ve bazen de çok renkli formu ifade eder. Ek bilgi için mineral Elbaite bakın.
Indicolite – Açıktan koyu mavi renkteki Turmalin .
Paraiba Tourmaline – Neon mavisi, Brezilya’nın Paraiba şehrinde ortaya çıkan çok arzu edilen Turmalin çeşididir. İlginç rengi bakırın katılmasıdır . Her ne kadar teknik olarak, terim sadece Brezilya’daki Paraiba’dan gelen Turmalinleri tanımlasa da, mücevher ticareti şimdi onu herhangi bir dünyadaki herhangi bir yerden neon mavisi Turmaline açıklamak için kullanıyor.
Rubelit – Pembe ila kırmızı renkteki Turmalin .
Schorl – Turmalinin siyah şekli. Ek bilgi için mineral Schorl’a bakınız.
Siberite – Ara sıra mor Turmalini tanımlamak için kullanılır.
Verdelite – Arada bir yeşil Turmalin tanımlamak için kullanılır.
Karpuz Turmalin – Yeşil bir dış tabaka (veya tersi) ile çevrili kırmızı bir merkeze sahip Çok Renkli Turmalin . Karpuz değerli taşlar çok renkli kırmızı ve yeşildir.

KARPUZ TURMALİN (WATERMELON) TAŞI

GEMSTONE (DEĞERLİ TAŞLAR)
Karpuz Turmalin Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 11.80 KARAT
 • 19 MM X 15 MM X 4.5 MM
 • AFGANİSTAN
 • AYNI GÜN KARGO
 • DOĞAL KARPUZ TURMALİN
 • EŞİ YOKTUR
 • İSTENİLDİĞİNDE UÇLUK TAKILIR
 • KDV DAHİİL
 • MUHTEŞEM RENK GEÇİŞİ
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Sulu renk patlamasıyla, uygun olarak adlandırılan karpuz turmalin, favori yaz meyvelerimizin kabuğunu ve etini taklit eder. Burada, karpuz turmalinin kökenine daha yakından bakacağız ve bu eşsiz mücevherle çalışmak için özel bir tercihi olan tasarımcılarla konuşuyoruz.

Karpuz Turmalin Özellikleri

Karpuz Turmalin Özellikleri

Turmalin ailesindeki tüm taşlar, demir, manganez, sodyum, lityum veya potasyum gibi elementleri de içeren karışık alüminyum bor silikat kristalleridir. Turmalin ilk kez Brezilya’da 16. yüzyılda keşfedilirken yeşil kristaller başlangıçta zümrüt ile karıştırılmıştı. 19. yüzyıla kadar olan mücevher turmalin olarak sınıflandırılmadı.

Gemmologlar artık turmalinlerini özelliklerine ve kimyasal bileşimlerine bağlı olarak 11 farklı türe ayırıyorlar. Elbaite, turmalin mineral ailesinin en renkli üyelerine verilen addır. Rubellitler olarak bilinen kırmızı veya pembe turmalinler, indicolite denilen mavi çeşitlilik ve coveted Paraiba turmalin , çok renkli karpuz turmalin gibi tüm Elbaitler’dir.

Turmalin terimi, “canlı renklerle karıştırılmış taş” anlamına gelen Singhalese cümlesinden türetilmiştir ve karpuz öneki aynı ismin meyvesine benzeyen eşsiz renk kombinasyonunu ifade eder. Moh’s 7-7.5 ölçekli sertliği ile, karpuz turmalin kuyumculuk için nispeten dayanıklı bir taşken, kendine has ve göz alıcı renkleri tasarımcıların favorisi olarak göze çarpıyor.

Pırlantalı iki renkli turmalin kolye
Irene Neuwirth iki renkli turmalin kolye, farklı yeşil ve pembe tonlarında (POA) cabochon karpuz turmalinler dahil.
Karpuz turmalin nasıl oluşur?

Çoğu turmalin birikintisi, volkanlardan erimiş magma tarafından oluşturulan kayaların arasından geçen damarlarda bulunur. Magma soğudukça, zamanla turmalin ve diğer taşların kristallerine dönüşen demir, lityum veya manganez gibi su ve minerallerin bir çözeltisiyle doldurulmuş büyük çatlaklar oluşmuştur. Turmalinlere canlı renklerini kırmızı, yeşil ve mavi ile sarı ve turuncu arasında değişen bu iz elementlerdir.

Ünlü kuyumcu Paula Crevoshay’ın ortağı olan Gem uzmanı Martin Bell, “Kristal büyüdükçe, kafes içine en kolay uyan elemanları kullanıyor. Çözeltideki bu elementler tükendiğinde, diğer elementler değiştirilir ve kristalin rengi değişir. ”

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE MUHTEŞEM 11.80KARAT DOĞAL AFGANİSTAN WATER MELON (KARPUZ TURMALİN)  TAŞI ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN FANTASTİK VE DOĞAL BİR HEDİYE KOLEKSİYON OLARAK SAKLANABİLİR;

İSTENİLDİĞİ TAKDİRDE ÜCRETSİZ UÇLUKLU VE GÜMÜŞ ZİNCİRİ İLE BERABER GÖNDERİLİR ÜZERİNİZDE KOLYE OLARAK TAŞIYABİLİRSİNİZ;

ÖLÇÜ:19 MM X 15 MM X 4.50


Aynı kaya cebinde birkaç farklı kristal türü oluşabilir ve çözeltinin kimyası, kristal büyümesinin neden olduğu tükenme veya yağmur veya diğer su kaynakları yoluyla yeni minerallerin katılmasıyla zaman içinde değişebilir. Sonuç olarak, birçok turmalin madeni, taşın hangi eser elementleri emdiğine bağlı olarak çeşitli mücevher renkleri üretir. Örneğin, demir açısından zengin turmalinler koyu mavi veya siyahken, yüksek mangan konsantrasyonu kırmızı, pembe, kahverengi veya sarı kristalle sonuçlanır. Parlak, zümrüt benzeri yeşil, kromdan kaynaklanır ve lityum, mavi veya yeşilden kırmızı, sarı veya pembe renk tonlarına sahip olabilir. Tek bir renkteki turmalin kristalleri nadirdir, çünkü değerli taş bileşimindeki küçük farklılıklar bile tamamen farklı renklerin görünmesine neden olur.

Pırlantalı karpuz turmalin küpeler
Bir tür Irene Neuwirth karpuz turmalin küpeli, 18 ayar gül altından, pırlanta küpeli turmalin küpeler.
Karpuz turmalinin renklerine ne sebep olur?

Karpuz Turmalin Faydaları

Karpuz Turmalin Faydaları

Turmalin taşlarında çok sık gördüğümüz iki renkli ve çok renkli zon, iz elementler bir kristalin büyümesi sırasında konsantrasyon veya bileşimde değiştiğinde olur. Bu eşsiz taşlar kristalin uzunluğu boyunca renkli bölgelere sahip olabilir veya bir rengin bir çekirdeğine ve başka bir rengin bir dış kenarına sahip olabilir. Tek bir turmalin kristali en fazla 15 farklı renk veya ton içerebilir – “Gökkuşağı Gem” olarak adlandırılmış olması şaşırtıcı değil.

Turmalin saplama küpe
Karpuz turmalin ve siyah turmalin saplama küpeleri 14 ayar altın renginde Melissa Joy Manning (£ 300).
Karpuz turmalininde, aynı taşta pembe ve yeşil Elbaite kristalleri bulunur ve bu renk bölgeleri oluşum sürecinin görsel kaydını sağlar.

Karpuz turmalin kristali büyüdükçe ve kalınlaşırken, manganez ve lityum gibi farklı minerallere maruz bırakılır ve bu da mücevherin pembe bir merkezden soluk bir bölgeden yeşil kabuğa renk değiştirmesine neden olur.

Karpuz turmalin nerede bulunur?

Brezilya, Nijerya, Madagaskar, Afganistan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin tümü karpuz turmalinleri üretiyor. Geminin ilk defa 1902 yılında Newry’deki bir madende keşfedildiği Kuzey Amerika eyaleti, çarpıcı karpuz turmaliniyle ünlüdür. 1970’lerin başında, yakındaki Plumbago Gem Pit’te bugüne kadar görülmüş en güzel karpuz turmalinlerin büyük bir cebi ortaya çıkarıldı.

Karpuz turmalin zincir bilezik
Celine D’aoust karpuz turmalin zincir bileklik (690 $).
Brezilya aynı zamanda inanılmaz net ve canlı renklere sahip olan gem kalitesi karpuz turmalinleriyle de ünlüdür. Direct Source Gems’ten geminin satıcısı Matthew Morrell, klasik kırmızı / yeşil karpuz turmalinlerinin en bol kaynaklarının Brezilya’daki Minas Gerais’in Araçuaí ve São José da Safira bölgeleri olduğunu söylüyor.

Karpuz turmalin neye benziyor?

Adından da anlaşılacağı gibi, karpuz turmalin olgun bir karpuz dilim benzeyen bantlı renkler görüntüler. Kırmızı veya pembe merkez, genellikle soluk pembe veya beyaz bir şeritle ayrılmış yeşil bir halka ile çevrilidir. Parlak renkli bölgeler, taşların her iki ucunda da oluşabilir, ancak bu taşların karpuz olarak mı yoksa sadece iki renkli turmalinler olarak mı sınıflandırılması gerektiği konusunda bazı tartışmalar vardır.

Paula Crevoshay Nature’s Heart kolye, 51.05 c karpuz turmalin, tsavorite, pembe turmalin ve elmas ile altın.
Karpuz turmalin kristalleri, Paula Crevoshay’ın bu çarpıcı kolyesinde güzel bir şekilde gösterildiği gibi, belirgin bir yuvarlak üçgen şeklinde oluşmaya meyillidir. Canlı, net bir şekilde ayrılmış renklere sahip karpuz turmalinler çok nadirdir ve yüksek fiyatlara hakimdir. Matthew Morrell şöyle diyor: “4-7 karat aralığında iyi kristalli temiz taşlar, her rengin eşit dağılımıyla Avrupa’da ellerinizi karat başına 500-600 dolar arasında değiştiriyor.”

Doğal Karpuz Turmalin

Doğal Karpuz Turmalin

Taşın kaba yüzleşmek yerine bir somun ekmek gibi dilimler halinde kesilmesi çoğu zaman gerçek bir karpuzla benzerlik göstermektedir. Karmaşık yapıları turmalinleri kesmeyi çok zorlaştırıyor. Taşın içindeki gerilme alanlarını belirlemek için kesme işlemi sırasında çatlamasına neden olabilecek çok fazla uzmanlık gerekir.

Hangi kuyumcular karpuz turmalinleriyle çalışıyor?

Çingene uyumsuz zümrüt kesim turmalin damla küpe
Karpuz çeşitleri de dahil olmak üzere birbiri üzerine yerleştirilmiş yedi zümrüt kesim turmalinli, eşsiz bir Retrouvaí Gypsie küpeler (5.700 $).
Dilimli olsun ya da olmasın, karpuz turmalin ince mücevherlere hem renk hem de drama hissi katıyor. Karşılaştığımız en güzel parçalardan biri, Amerikalı mücevher tasarımcısı Paula Crevoshay’ın yukarıda belirtilen kolyesidir. Yoğun renkli merkez taşları 50 karat ağırlığındadır ve tsavorites, pembe turmalinler ve elmaslarla çevrilidir.

Paula şöyle diyor: “Mücevher yapmaya başladığımda çok uygun fiyatlı, renkli ve dayanıklı oldukları için turmalinlere aşık oldum. Asla aşktan düşmedim, sadece daha derine! ”

California merkezli tasarımcı Irene Neuwirth , karpuz turmalinin bir başka hayranı, onları sık sık benzersiz mücevherlerine dahil ediyor, Retrouva’nın Kirsty Stone ise, turmalin renklerini kesen ve farklı renkleri istifleyen kasıtlı olarak eşleşmeyen Gypsie küpelerini tanımlayan bir özellik yaptı. Birbirinin üzerine karpuz çeşidi dahil.Turmalin değerli taş, granite benzer yarı değerli bir mineraldir. Eflatundan mavimsi maviye, çayır yeşili ve canlı sarıya ve hatta siyaha kadar değişen renkler ile, turmalin adını “canlı renkler ile karıştırılmış taş” anlamına gelen “tura mali” adlı Singhalese cümlesinden alır. İki turmalin taşının aynı renge sahip olmadığına inanılıyor ve tarihsel olarak onu giyenleri koruyabilecek “sihirli” bir taş olarak görülüyor. Her ne kadar turmalinin doğaüstü güçleri olduğunu söylemek zor olabilir, ancak elektrik yükü oluşturmak ve negatif iyonları ve uzak kızılötesi ışınları yayan nadir ve çok özel bir kabiliyeti vardır. [ 1 ]

Watermelon Turmalin

Watermelon Turmalin

Uzak Kızılötesi Işınlar Nedir?
Uzak kızılötesi ışınlar görünmez enerji dalgalarıdır. İnsan vücudunun tüm katmanlarına nüfuz edebiliyor ve dokuların, kasların ve kemiğin en iç bölgelerine ulaşabiliyorlar. Bu sayede infrared ışınlar ve negatif iyonlar vücudu ve zihni hafifçe yatıştırır, uyarır ve detoksifiye eder. Negatif iyonlar da ruh halini belirlemede inanılmaz derecede önemlidir. New York’taki Columbia Üniversitesi’nden PhD olan Michael Terman, negatif iyonları araştırdı ve “Vurgulama sörfünün hareketi negatif hava iyonları yaratıyor ve insanların ışıklandırılmış ruh hallerini rapor ettikleri ilkbahar fırtınasından hemen sonra görüyoruz” diyor. [ 2 ] Ek araştırmalar, duygudurum bozukluklarının antidepresanlar gibi negatif iyon jeneratörleri yoluyla da iyileştirilebileceğini – ancak olumsuz yan etkileri olmadan gösterebileceğini göstermiştir. Niye ya? Çünkü bu iyonlar beyine oksijenlenmeyi ve kanın yenilenmesini destekler. [ 3 ]

Turmalin Taşının Sağlık Faydaları
Turmalin, 4-14 mikron dalga boyunda uzak kızılötesi radyasyon yayar. Uzak kızılötesi aralıktaki elektromanyetik radyasyon bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve detoksifikasyona neden olabilir. Aslında, uzak kızılötesi terapi Japonya’da yaygın olarak, el koyma ile iyileşen insanlar olan Kikohshi tarafından kullanılmaktadır. [ 4 ]

Hata yapmayın, turmalin vücudunuzun detoksifikasyona ihtiyacı olduğunda güçlü bir müttefiktir. Turmalin tarafından oluşturulan uzak kızılötesi ışınlar aslında normalde suda bulunan vücutta aynı rezonansı üretir. Bu rezonans emilim şekli stresi hafifletmeye, uyanıklığı artırmaya, dolaşımı uyarmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. İşte turmalinden elde edilen güçlü etkilerden sadece birkaçı.

Detoksifikasyon yardımcı olur
Yağ kaybını destekler
Su tutma azaltır
Dolaşımı iyileştirir
Karaciğer ve böbrekleri destekler
Sağlıklı bir ruh halini teşvik eder
Toksik metalleri yok etmeye yardımcı olur [ 5 ]
Laktik asitleri ve serbest yağ asitlerini azaltır
Turmalin Fiziksel veya Cinsel Performansı Artırır mı?
Birçok profesyonel sporcu, turmalin gibi terapötik değerli taşları kullandıktan sonra büyük performans artışı bildirmiştir. Olimpik yüzme şampiyonu Glen Christiansen, “Yeşil turmalin kolye bana çok güç veriyor ve zorlu çalışmalardan daha hızlı iyileşmeme izin veriyor” dedi. Ayrıca, “Merakla yeterince, bana daha fazla cinsel ilgi ve güç veriyor.” Diye de ekledi. Bu, turmalinin cinsel yanıtı etkileyebileceği ilk kez önerilmiyor. Dolaşımı olumlu yönde etkileyen turmalinin hem erkek hem de kadınlarda canlılığı ve canlılığı arttırdığı bildirilmiştir. [ 6 ] [ 7 ]

Turmalin kullanmak
Turmalin, uzak kızılötesi ışın yayar ve vücudunuz çok yakın olduğunda en iyi efektleri üretir. Bu nedenle, turmalin ve birçok enerji yayan taş genellikle mücevherlere dahil edilir. Bazı insanlar sadece turmalini evlerinde veya işyerlerinde tutarlar, böylece enerji çevrelerine yayılır. Toksinlerin vücuttan atılmasını desteklemek için Detoks Ayak Pedi ™ mize turmalini dahil ettik. Daha önce turmalin kullandınız mı? Hangi sonuçları deneyimlediniz? Lütfen aşağıya bir yorum bırakın ve hikayenizi bizimle paylaşın!Elbaite tüm renk formlarında ortaya çıksa da, değerli taş ticaretindeki Elbaite terimi bazen Turmalinin yeşil formunu tanımlamak için kullanılır. Elbaite’nin diğer renk formları, mücevher pazarında kendi adlarına sahiptir. Geleneksel Turmalin değerli taş çeşidi isimleri arasında Rubellite , kırmızı veya pembe çeşidi, Indicolite , mavi çeşidi ve Karpuz Turmalini , çok renkli bir yeşil ve kırmızı Turmalini bulunur. Daha yeni kodlanmış Turmalin çeşitlerinin adları arasında Krom Turmalin ve Paraiba Turmalin bulunur . Mücevherat pazarındaki son trend, ” Rubellite ” in şimdi daha sık “Kırmızı Turmalin” olarak adlandırıldığı, çeşitli isimlerin aksine, renk isimlendirmesiyle Tourmaline değerli taşlarını öneklendirmektir .

Karpuz Turmalin Taşı

Karpuz Turmalin Taşı

Turmalinin değeri çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Daha yaygın formlar oldukça ucuz olabilir, ancak daha nadir ve daha egzotik renkler çok yüksek fiyatlara hakim olabilir.

En pahalı ve değerli Turmalin formu, Paraiba Tourmaline ticari ismi ile bilinen nadir neon-mavi formdur. Paraiba Tourmaline ilk olarak 1989’da Brezilya’nın Paraiba eyaletinde bir pegmatitte keşfedildi. Bu yeni Turmalin çok kısa sürede çok popüler oldu ve bu nadir Turmalinin maliyeti, kısa tedarik nedeniyle astronomik olarak yüksek oldu. Paraiba Tourmaline ile aynı renkteki küçük Turmalin yatakları Nijerya ve Mozambik’te de yakın zamanda bulunmuş ve bunlara genellikle mücevher ticaretinde “Paraiba Turmalin” adı da verilmektedir. Turmalinin diğer değerli formları Tanzanya’da bulunan yoğun yeşil bir Turmalin olan Krom Turmalin , Rubellite , pembeden kırmızıya çeşitlilik ve nadir mavi çeşit olan Indicolite’dir .

Çok renkli taşlar, güzellik ve benzersizliği benzersiz olduğu için gerçekten bir mücevher harikasıdır. Karpuz Turmalin denilen, çok renkli bir turmalinin ilginç bir şekli, yeşil bir dış katmanla çevrili kırmızı bir merkeze sahiptir (veya tersi). Gem olarak kullanıldığında, Karpuz Turmalin bir tarafta yeşil, diğer tarafta kırmızıdır. Ortak bir siyah Turmalin olan Schorl oldukça ucuzdur.

Tüm renkli Turmalin taşlar, farklı açılardan bakıldığında renklerinin değişmesi anlamına gelen pleokroizm sergiler. Bazı Turmalin taşlarında, bu etki pek fark edilmezken, diğerlerinde kuvvetli şekilde belirgindir. Bir Turmalin keserken değerli taş kesiciler bunu dikkate almalıdır, böylece bitmiş mücevher en iyi rengini ortaya çıkarır.

Yukarıda bahsedildiği gibi, hemen hemen tüm Turmalin değerli taşlar Elbaite tipindedir. Schorl , Dravite ve Liddicoatite zaman zaman değerli taşlar olarak kullanılır. “Kara Turmalin” olarak bilinen Schorl , koyu, opak, ancak parlak bir siyah değerli taş yapar. Dravite neredeyse her zaman renkli kahverengimsi ve genellikle opaktır. Ancak, saydam formlar zaman zaman ortaya çıkar ve bunlar nadir kahverengi taşlar olarak kullanılabilir. Koyu kahverengi Dravite koyu rengini aydınlatmak için ısıl işlem görmüş olabilir. Liddicoatite , çok çeşitli renklerde ve mükemmel çok renkli formlarda ortaya çıkar, ancak bir taş olarak yaygın şekilde kullanılması çok nadirdir.

Turmalin Taşı Özellikleri

Turmalin Taşı Özellikleri

KULLANIMLARI
Tüm renklerdeki turmalin, takı için değerli taşlara ayrılır, ancak kırmızı, yeşil, mavi ve çok renkli taşlar, özellikle karpuz en popüler olanlardır. Turmalin oldukça büyük şeffaf kristallerde bulunabilir ve bunlar çok büyük zarif ve kusursuz değerli taşlar üretebilir. Turmalin, bileziklerde, yüzüklerde ve küpelerde büyük bir kolye taşı olarak kullanılır. Daha düşük kaliteli taşlar cabochon’lara kesilir, ayrıca boncuklara parlatılır ve bilezik ve kolyelerde kullanılır. Belli yerlerden gelen pembe ve yeşil Turmalinler cilalandıklarında güçlü bir kedi gözü etkisi göstermelerine neden olan küçük, paralel katılımlar içerir. Bu tür taşlar genellikle cabochons olarak kesilir ve ” Kedilerin Göz Turmalin ” olarak adlandırılır. Bazı pembe, yeşil ve renkli Turmalinler de süs figürlerine ve oymalara oyulmuştur.

ÇEŞİTLERİ
Akroit – Renksiz Turmalin çeşididir.
Kanarya Turmalin – Malavi’de son bir depozito gelen parlak sarı Turmalin .
Kedinin Göz Turmalin – Bir kedinin göz etkisini gösteren turmalin .
Krom Turmalin – Krom kirliliklerin neden olduğu koyu yeşil renkte turmalin .
Dravite – Kahverengi Turmalin Çeşitleri . Ek bilgi için Dravite mineraline bakınız .
Elbaite – Turmalin grubunun bireysel üye minerali ve hemen hemen tüm Turmalin değerli taşlarından sorumlu olan Turmalin formu. Mücevher endüstrisinde, Elbaite terimi genellikle yeşil formu ve bazen de çok renkli formu ifade eder. Ek bilgi için mineral Elbaite bakın.
Indicolite – Açıktan koyu mavi renkteki Turmalin .
Paraiba Tourmaline – Neon mavisi, Brezilya’nın Paraiba şehrinde ortaya çıkan çok arzu edilen Turmalin çeşididir. İlginç rengi bakırın katılmasıdır . Her ne kadar teknik olarak, terim sadece Brezilya’daki Paraiba’dan gelen Turmalinleri tanımlasa da, mücevher ticareti şimdi onu herhangi bir dünyadaki herhangi bir yerden neon mavisi Turmaline açıklamak için kullanıyor.
Rubelit – Pembe ila kırmızı renkteki Turmalin .
Schorl – Turmalinin siyah şekli. Ek bilgi için mineral Schorl’a bakınız.
Siberite – Ara sıra mor Turmalini tanımlamak için kullanılır.
Verdelite – Arada bir yeşil Turmalin tanımlamak için kullanılır.
Karpuz Turmalin – Yeşil bir dış tabaka (veya tersi) ile çevrili kırmızı bir merkeze sahip Çok Renkli Turmalin . Karpuz değerli taşlar çok renkli kırmızı ve yeşildir.