OTANT�K TA�

KEHRİBAR TAŞI KOLYE MİX (YETİŞKİNLER İÇİN)

ÖZEL ÜRÜNLER
Kehribar Taşı Özellikleri
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 18 GR
 • 48 CM UZUNLUK
 • AYNI GÜN KARGO
 • DOĞAL BALTIK AMBERİ
 • EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA
 • RUSYA/KALİNİNGRAD DAMLA

mber, bir ağaçtaki bir yaradan akan, bir bandaj gibi ağacı koruyan ve sonra ağaç parçalandıktan sonra sertleşen ve hayatta kalan ağaç reçinesiyle oluşturulan kırılgan, bal rengi bir malzemedir.

Kehribar Taşı Kolye

Kehribar Taşı Kolye

Milyonlarca yıl içinde yeryüzündeki kimyasal değişiklikler ve basınçla kayaya dönüştü. Amber yanıyor; yüzen o kadar hafif ki; ve cilalandığında ipeksi bir altın parlaklık verir. [Kaynak: John F. Ross, Smithsonian dergisi]

Amber teknik olarak bir taş değildir. Kısmen çapraz bağlı bir polimerdir. Sanatçı, kuyumcular ve zanaatkârlar, parlak bir şekilde parlatılabildiği, ince levhalar halinde kesilebildiği ve ince tasarımlarla oyulabildiği için beğenir. Sudan biraz daha az yoğundur; tırnaktan biraz daha zor; lamba ışığında sıcak yanar; ve cam kadar kolay kırılır. En iyi kehribar takı ve sanat objeleri yapmak için kullanılır. Kalanlar verniklerde, boya tinerlerinde, cilalarda, yakıt katkılarında ve ilaç bileşenlerinde kullanılır. Bazen kehribar yerine plastik kullanılabilir.

20120531-Amber_hg.jpg
Kehribar Amber, tarih öncesi çağlarda reçine üreten geniş yapraklı kozalaklı ağaçlar ve sert ağaçlarla kaplı bölgelerden gelir. Dünyada 300 milyon ve 1.5 milyon yıl yaşlı tortullarda bulunur. Bazı kehribar parçaları oldukça büyüktür. Avrupa madenlerinde 15 ve 18 kilo ağırlığındaki topaklar bulunmuştur. Guinness Rekorlar Kitabına göre, şimdiye kadar bulunan en büyük amber parçası 33 kilo ve 10 ons ağırlığındadır. Londra’daki Doğa Tarihi Müzesi’nde tutulur.

Dünyanın kehribarının çoğu, kuzey Avrupa’nın Baltık Denizi bölgesinden geliyor. Bazı jeologlar Baltık Kehribar’ı saf kehribar olarak görürler, çünkü süksinik asitte yüksektir. Dominik Cumhuriyeti’nden kehribar, kehribarla en fosilleşmiş yaşam formlarını barındırır (Baltık kehribar için 1000 parçaya kıyasla 100 parça başına bir böcek ilavesi vardır). Amber, İsrail, Ürdün, Lübnan’da da bulunur. Avusturya, Manitoba Kanada, Çek Cumhuriyeti, Meksika, Ekvador ve Kolombiya. En eski kehribar, Birleşik Devletler’deki Appalachian bölgesinden ve İngiltere’deki Northumberland’dan gelir.

Taşlar üzerinde Websiteleri ve Kaynakları: All About Gemstones allaboutgemstones.com ; Mineraller ve Gemstone Kingdom minerallernet ; Uluslararası Gem Topluluğu gemsociety.org ; Wikipedia makalesi Vikipedi ; Değerli Taşlar Kılavuzu gemstones-guide.com ; Amerika Gemia Enstitüsü gia.edu ; Mineraloji

 

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL HAM RUSYA KALİNİNGRAD MİX KEHRİBAR TAŞI KOLYE YETİŞKİNLER İÇİN ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN DOĞAL FANTASTİK BİR HEDİYE

18 GR 48CM UZUNLUK

 

 

 

 

Doğal Baltık Kehribar Taşı

Doğal Baltık Kehribar Taşı

Dominik Cumhuriyeti’nden mavi kehribar Kelime kehribar, malzemeyle ve genellikle onunla ilişkili olan altın-kahve rengini tanımlamak için kullanılabilir. Ama altın kahverengi, kehribar renginin girdiği tek renk değildir. Daha fazla kırmızı, sarı, kahverengi, altın, portakal ve beyazın yanı sıra, bazı mavi ve yeşiller dahil 250’den fazla sarı renk ve renk tonu tarif edilmiştir. Bazı örnekler neredeyse tamamen şeffaftır. Diğerleri opaktır. Renk, kehribar maruz kalan ağaç kaynağı, dönem, sıcaklık ve basınç gibi şeyler tarafından belirlenir.

Kehribarin çogu –Balik Balik’ten kehribarsi bir kisim de dahil olmak üzere, –gökyeli ya da ten rengi bir renkte, bir tür sütlü çay. Çoğunlukla, sarıdan koyu kırmızıya değişen herhangi bir sayıda gölgeyi saydamlaştırmak veya boyamak için ısıtılır. Ruslar amber ölümü ustaları olarak kabul edilir. Yöntemlerinin çoğu gizli ve Amber Odası ve diğer projeler üzerinde çalışırken geliştirilmiştir. Kendi yöntemleri sorulduğunda, Ruslar organik kimyasallar kullanmanın dışında çok az şey söylüyorlar.

Amber ve Fosiller

20120531-amber Spider_in_amber_(1).jpg
Kehribar içindeki Kehribar Kehribar, aksi takdirde parçalanacak ve parçalanacak ve kömür veya başka bir hidrokarbona dönüştürülecek olan yaşam formlarını muhafaza etme yeteneğine sahiptir. En eski fosil mantarlar, güveler, telsiz arılar, tırtıllar, termitler, polen taneleri kehribarla korunur. Dinozorların yaşı boyunca 90 milyon yıl öncesine dayanan ilkel bir meşe ağacından gelen çiçek kehribarla korunmuştur.

Kehribarla kaplanmış bulunan diğer yaşam formları arasında akrepler, kelebekler uzun bacaklı sinekler, örümcekler, kurbağalar ve kertenkeleler bulunur. Bazı örneklerin detayı ve korunma derecesi olağanüstüdür. Kelebeklerin, kanatlarındaki renk değişimleri hala görülmüştür. Bir örümcek, hala ağzında av ile amber içinde hapsolmuştu.

“David Quammen, New York Times’ta yazdı,” Amber fosiller genellikle üç boyutludur, çökelme baskısı ile düz bir şekilde ezilmezler. Genellikle orijinal renk desenlerini, iç organlarını ve hatta bir organizmanın hücresel yapılarını korurlar. Ve canlılar hayatta kaldıkları süre içinde goo içine düştüklerinden, mumyalanmış bedenleri yaşamın duruşlarını ya da en azından bir terminal mücadelesini koruyabilir … Son olarak, korumanın doğruluğu birçok türün nadiren türlerin seviyesine tam olarak tanımlanmasını sağlar. taşa damgalanmış böcekler ile mümkün.

Amber’in Tarihi

20120531-amber Magdalenenberg_collier.jpg
Tarih öncesi Magdalenenberg kehribar Amber, insan tarafından ödüllendirilen ve dekoratif amaçlı olarak insanlar tarafından giyilen ilk minerallerden biriydi. Tarih öncesi insanlar muhtemelen Baltık ve Akdeniz kıyılarında kehribar parçalarını bulmuşlardır. Avrupa’da 28 bin yıl öncesine kadar kehribar ticareti olduğuna dair kanıtlar var. İngiltere’deki insan eserlerinden on bin yıllık kehribar mücevherleri bulundu.

Eski insanlar bakır ve demir için kehribar ticareti yaptılar; Statik elektrik üretme kabiliyeti ile büyülendi ve ısıyı verebilme kabiliyeti ve küçük bir negatif statik elektrik ile saç ve saman gibi nesneleri çekebilme yeteneği nedeniyle sihirli güçlere sahip olduğuna inanıldı. Tarih öncesi şaman, ifadesiz yüzlerle küçük, sıradışı figürler halinde oydu. Yüzyıllar boyunca çok sayıda insan hastalıkları tedavi ediyordu. Antik Roma’da Pliny the Elder, boyun ve başın rahatsızlıkları için bir ilaç olarak kullanıldığını açıkladı.

Baltık kehribar Mycenae, Truva ve Mısır’daki antik yerlerde bulunmuştur. Homer Odyssey’de kehribarla başvurdu; Etrüskler, altından daha fazlasını ödüllendirdi; Mısırlılar bunu bir kurutma maddesi olarak mumyalamayı kullanabilirdi; Maya, ritüelleri iyileştirmede tütsü yaktı. Yunanlılar, belki de altın rengi ve güneş ışığını emmesi ve ısı vermesi nedeniyle amber elektron (“elektrik” kelimesinin kökü) veya “güneşin özü” olarak adlandırılır. Yunan mitolojisine göre, Apollo’nun kızları tarafından ölü kardeşleri Phaeton’un ölümü üzerine dökülen gözyaşlarından yaratılmıştır.

Antik Roma’da, tek bir amber parçası bir köleye göre daha değerliydi. Nero’nun, Kuzey Avrupa’daki Alman halkı ile temas kurduğu bildirildi, çünkü kehribar için yüksek arabuluculuk ücretleri yüzünden üzgündü ve malzemenin kaynağına daha yakın olmak istiyordu. Onun emirleri 10 kilo ağırlığında bir parça da dahil olmak üzere 13.000 kilo amber ile döndü.

Kehribar Taşı Özellikleri

Kehribar Taşı Özellikleri

16. yüzyıldan başlayarak, Avrupa’daki atölyeler, kehribar rengini borulara, satranç parçalarına ve iç kutulara dönüştürmeye başladı. İtalyan mücevher tasarımcıları ve cameo sanatçıları ile popülerdi. Besteci Frédéric Chopin, piyano performanslarından önce ellerini kehribarla ovuşturdu. Kuzey ve Batı Afrika’daki birçok etnik grup da kehribara hazinedir.

Baltık Kehribar

20120531-amber Gouttes-drops-resine-2.jpg
Reçine sıkışmış böcek Baltık halkı — Polonyalılar, Ruslar, Almanlar, Danimarkalılar, İsveçliler, Litvanyalılar, Letonyalılar ve Estonyalılar — geleneksel olarak büyük ölçüde amber ödüllendirilmişlerdir. En güzel kehribar olarak kabul edilen şeyin kaynağının yakınında yaşarlar. Amber, kehribarça zengin dünya katmanlarından fırtınalarla fırlatıldıktan veya dalga eylemiyle aşındıktan sonra deniz yosunuyla karışan Baltık sahillerinde sıklıkla ortaya çıkar. Çoğu parça şiddetli fırtınalardan sonra ortaya çıkar.

Baltık kehribarının 27 milyon ila 48 milyon yıl önce Fennoscandia olarak bilinen bir bölgenin, güney Çin, Laos ve Vietnam’da bulunanlar gibi geniş yapraklı kozalaklı ağaçlarla ve sert ağaçlarla kaplı ormanlarla kaplı olduğu sanılıyor. Kehribar parçaları, nehir çökelleri ile örtülü oldukları ve daha sonra çökellerin açığa çıkarıldığı ortaya çıkan Sambia Yarımadası’na doğru akar. Baltık’ta mayınlı amberun yaklaşık yüzde 13’ü mücevhera uygundur.

Rusya’da her yıl yaklaşık 700 ton amber çıkarılıyor. Kaliningrad’dan çok uzak olmayan bir sahil kasabası olan Palmnicken’den geliyor. Buradaki kehribar, birkaç şerit maymunun yüzeyinin 120 metre altındaki kehribar bakımından zengin katmanlardan elde ediliyor. Karanlık dünyanın her kübik bahçesinde 7.7 lira kadar kehribar bulunabilir.

Yüksek bir kum ve toprak barajı, mayınları denizden ayırır. Kürek bulunan büyük vinçler, toprağı kazarak kazarlar ve su toplarıyla patlatılan ve boruların taşınan bitkilere taşındığı bir bulamaca indirgenmiş yığınlara indirgenir, burada kehribarları taşlardan ve diğer malzemelerden ayırmak için ekranlar ve süspansiyon havuzları kullanılır.

Mayınlar, AK-47’lerle donanmış ağır silahlı askerler tarafından korunuyor. Çöpçüler, “kargalar” olarak adlandırılan ve madencilerin kaçırdığı kehribar aranan kubbeli çukurlar arasından sıyrılarak, yaz tatilinde çocukların binlerce dolar değerinde kehribar bulması nadir değildir.

Kehribar Taşı Faydaları

Kehribar Taşı Faydaları

Amber Oda

20120531-Amber_Room-3.jpg
Yenilenen Amber Odası Amber Odası — 100.000 adet mükemmel kesilmiş ve monte edilmiş amber mozaik panelden yapılmış, 120 metrekarelik (1,300 metrekarelik) bir oda, amber sanatının en göz alıcı eseri olarak kabul edilir. Şimdiye kadar yapılmış ve mücevher olarak etiketlenmiş malzemeden yapılmış en büyük sanat eseri. [Kaynaklar: Elizabeth Kolbert, New Yorker, 14 Nisan 2003; John F. Ross, Smithsonian]

Amber Odası, kehribar panellerin üç duvarını kucakladı. Her bir duvar 13 metre yüksekliğindeydi ve her bir panel cilalı amber çini mozaiklerden oluşan bir mozaikten oluşuyordu, çoğu çiçek, büstler, Prusya kraliyet amblemleri, geometrik desenler, manzaralar, insan figürleri, regal semboller ile oyulmuş ve değerli taşlar ile süslenmiş ve altın. Kehribarın çoğu, sarı-sarı renktedir. Windows dördüncü tarafa hakim oldu. Kehribar, Baltık Sahili boyunca yüzyıllar boyunca toplanmış olan Prusya krallarının kehribar koleksiyonundan geldi.

Esnaflar parçaları cilaladı ve bazen rengini değiştirmek için onları ısıtdı. Birbirine kenetlenmiş yapboz benzeri parçalar halinde kesilmişler ve tahtaya monte edilen ahşap parçalara yapıştırılmışlardır. Kehribar çoğunlukla Yantar’nyi Poselok’taki ya da Kaliningrad yakınlarındaki Amber Köyü’nden geldi.

Amber Odasının Tarihi

20120531-Amber_room_fragments.jpg
Amber oda parçaları Amber Room, 1701’de Berlin’deki görkemli Şehir Sarayı için Kral I. Friedrich tarafından görevlendirilmiş ve usta zanaatçı Gottfried Wolfram, Fransız kuyumcu Tusso ve mimar Andraes Schlüter’in rehberliğinde sekiz yıl sürmesi gerekmiştir. 1711’de paneller, Friedrich’in arkadaşlarıyla kene ve klişe oyunları oynadığı saraydaki bir odaya yerleştirildi. 1713’te öldü.

Amber Odası, Prusya Kralı I. Kral I. Friedrich Wilhelm’un (Kral I. Friedrich’in oğlu) Rusya’nın Büyük Petro’suna hediye olarak sunuldu. Friedrich Wilhelm’un, Peter’a Rusya ile ittifak kurması için odayı verdiği bildirildi. Bunun karşılığında Peter, Friedrich Wilhelm’un dev erkek ordusuna olağanüstü derecede uzun boylu 55 kişi katmıştır. Peter panelleri 1716’da St. Petersburg yakınlarındaki Tsarkoye Selo’da (şimdi Puşkin) çarlığın yazlık dairesine götürdü.

Peter kendini savurganlığa çok düşkün değildi. Kehribar panellerin tadı için çok zengeli ve gösterişli oldukları düşünülüyordu. Panelleri aldıktan sonra kutularına sakladı. Peter’ın kızı İmparatoriçe Elizabeth’in 1755 yılında tamamlanan kehribar için özel bir oda inşa etmeye karar vermesiyle paneller 1740’a kadar çıkarılmamıştır. Oda, kehribar renginde, kehribar rengi güneş ışığı altında olacak şekilde tasarlanmıştır.

20120531-amber Tony_Blair_in_the_Amber_Room.jpg
Yeniden yaratılan Amber Odasında Tony Blair Amber Oda duvarları 16 metre yüksekliğindeki duvarlar için yapıldı, ancak Tsarkoye Selo’daki duvarlar 30 metre yüksekliğindeydi. Özgün odalar telafi etmek için yaldızlı boiserie çini çerçeveli ve ahşap parke zeminler, Fontebasso tarafından bir tavan boyaması, her biri çıplak göğüslü bir perisi yaldızlı heykeli ile tepesinde, 24 Venedik aynalar, Peter koleksiyon ve trompe l’oeil nesneleri süslenmiş kehribar mozaikler gibi görünmek için resimler. Her panelin merkezinde beş duyulardan birine adanmış bir Floransa mozaiği yerleştirildi. Oda, İtalyan mimar Bartolommeo Francesco Rasterelli tarafından tasarlanmıştır.

Büyük Catherine’in Amber odasında kart oynamak istediği bildiriliyor. Odayı ziyaret eden bir Fransız, şöyle yazdı: “Bu, sıkışık bir boudoir ya da küçük bir oda değil, önemli oranlarda bir oda değil … Kaba bir kehribar gibi görünmeye alışkın olmayan göz, zenginlik tarafından büyülendi ve körleştirildi. seslerin sıcaklığı. ”

Amber Odasının Nazilerden Yağmalanması

17 Eylül 1941’de Alman ordusu Leningrad’ın güneyindeki Pushkin kasabasını ele geçirdi ve hemen Catherine Büyük Sarayı’nı işgal etti. Puşkin’in kadınları, yaz sarayındaki neredeyse tüm sanat eserlerini kaldırabildi, ancak Amber Odası’nı çıkaramadılar.

Kehribar Taşı Satış

Kehribar Taşı Satış

Silvio Berlusconi, yeniden canlanan Amber Odasında Amber Odası’nın neden kaldırılmadığı tam olarak bilinmemektedir. Muhtemelen sarayın sanatını kurtaran kadınların panelleri aşağıya çekmek, taşımak ve nakletmek için yeterli zamanları olmadığı için. Ruslar Nazi istilasının süratliliği için hazırlıksızlardı.

Duvar kağıdının ruloları kehribar üzerine yerleştirildi ama bu Nazileri kandıramadı. Naziler geldikten birkaç saat sonra Amber Odası sökülmüş ve Almanlar tarafından Kaliningrad’a (daha sonra Königsberg olarak bilinir) taşınmıştır. Savaştan sonra kehribar oda panelleri iz bırakmadan ortadan kayboldu. O zamanlar paneller altı ton ağırlığındaydı ve 150 milyon dolardan fazla değerliydi. Hitler’in panelleri Linz’de inşa etmeyi planladığı devasa Fuhrmuseum’a koymaları planlanıyor.

II. Dünya Savaşı’nda yağmalanan on binlerce sanat eserinden, birçoğu Amber Odasının en trajik ve en yoğun olarak aranan kaybına işaret ediyor. Kehribar Odasında kalanların hepsi bir renkli fotoğraf, birkaç siyah-beyaz fotoğraf, bazı kehribar parçaları ve birkaç çizim ve not.

Amber Odasının Gizemi

20120531-Amber_Bernstein_many_stones.jpg
Kehribar taşı Amber Odası’nın panellerine ne oldu, 20. yüzyılın en büyük çözülmemiş gizemlerinden biridir. Bazı insanlar kasten yandığını ya da battığı bir gemi ya da denizaltı tarafından taşınıyorlar. Eski Rus lider Boris Yeltsin gibi diğerleri, bir Alman veya Amerikan toplayıcısının evinde yeniden toplandıklarına inanıyorlar. Çoğu, Kaliningrad’daki Müttefik bombalama saldırılarında imha edildiğine inanıyor.

Amber odasının panelleri Kaliningrad’a getirildikten sonra Nazi müzesi yönetmeni Alfred Rohde altında ana kalede tutuldular. Oda, kalede 20 ay boyunca sergilendi ve 1943’ün sonlarında Nazilerin Nazilere karşı dönmeye başladığı ve paneller hakkında endişelerin olduğu zaman parçalara ayrıldı.

Kaliningrad şehir merkezinin çokluğunun Ağustos 1944’te Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından iki gece ağır bombardımana maruz kalması üzerine Amber Oda panellerinin kalede olduğu bildirildi. Bir İngiliz bombacı saldırısında 465 ton bomba atıldı. Başka bir gecede uçaklar 460 ton düştü. Sovyetler Kaliningrad’ı ele geçirdikten sonra molozları parçaladılar ve yeni sokaklar açıp yeni binalar inşa ettiler. Molozda hiçbir parça kehribar bulunmadı ve bu da bazı insanların panellerin bombalamadan önce taşındığına inanmasına neden oldu.

Pek çoğu, panellerin depolandığını düşünürken, Amber Odası muhtemelen muhtemelen Kaliningrad’da, belki de eski kalenin altında bir tonozda bir yerlerde derin bir yer altında. Sovyetler şehri ele geçirdiğinde, kaleden gelen buldozer ruble birkaç futbol sahası kapladı. Yeni şehrin büyük bölümleri moloza inşa edildi.

Kehribar Amber Taşı

Kehribar Amber Taşı

Yantarny amber madeninin yeri Dağılmadan önce, Stasi (Doğu Alman gizli polisi), Amber Odası’nın saklanabileceği 1.500 olası yeri araştırdı. Hatta saklı kalmış olduğu söylenen Leipzig’in güneyindeki bir kil çukurunu kazarak 1 milyon dolar harcadı. Yerini keşfetmek için ayrılmış bir Amber Odası kulübü, Lihtenştayn’da sürgünde yaşayan bir Rus baronu tarafından kuruldu. Üyeleri arasında Belçikalı gizemli yazar Georges Simenon vardı.

Sovyet Kaliningrad’ı ele geçirdikten sonra, kale küratörü Rohde Sovyet yetkilileri tarafından defalarca sorgulandı. Cevaplarında sakindi ve bir noktada kâğıt yığınını yakarak buldu. 1945’in sonunda o ve karısı öldü.

Kibirli Kaliningrad doğumlu Prusyalı ve Rohde’nin arkadaşı olan Gaukeiter Erich Koch, Kızıl Ordu’nun şehre girmesinden önceki haftalarda Amber Odası’ndan sorumluydu. Koch birçok sanat eserini yağmaladı ve II. Dünya Savaşı sırasında işlenen bir dizi savaş zulmüyle ilişkilendirildi. Savaştan sonra ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı (Amber Odası hakkındaki bilgileri nedeniyle ölüm cezası aldığı bildirildi). Koch, amber panellerin Baltık’ı batırdığı gemilere yüklendiğini söyledi. Bu gemilere yapılan aramalar hiçbir şey ifade etmedi.

Yantarny amber madeni Bazıları Koch, içtiği bir yerel bira fabrikası için soğuk bir bira varillerini depolayan bir buz evine yerleştirilen panelleri sipariş etti. Buz evin nerde olduğunu kimse bilmiyor. Koch savaştan sonra hapsedildi. 1967’de Kaliningrad’a döndüğünde, panellerin bir Katolik Kilisesi’nin yakınında yeraltında saklandığını söyledi. Tek sorun, Kaliningrad’da bir Katolik Kilisesi olmaması ve içki içtiği bira fabrikasının şu an bir maden suyu tesisi olması. Koch 1986’da öldü.

Mayıs 1997’de, Alman polisine, Bremen’deki bir avukatın Amber odasından küçük bir mozaiği 2.5 milyon dolara satmaya çalıştığını bildirdi. Mozaik — gül kokan erkekleri gösteren — otantik olarak tanımlandı. Kurtarılacak Amber Odasının ilk kısmı. Birkaç hafta sonra, Amber Odası’nın bir parçası olduğu düşünülen altın, mermer ve değerli taşlardan yapılmış bir mozaik içeren bir çekmeceli sandık Almanya’da bulundu. 1970’lerde Stasi sanat tüccarlarından satın alan bir kadına aitti. Alman cumhurbaşkanı Amber Odası’ndan tüm eşyaların iade edileceğine söz verdi.

Amber Odasını Yeniden Oluşturmak

Bu arada Amber Odası, dev Alman gaz şirketi Ruhrgas’tan 3.5 milyon dolarlık bir hibe ile 11.3 milyon dolarlık bir maliyetle yeniden yaratıldı. Yeniden yaratılış, Mayıs 2003’te St. Petersburg 300. yıldönümü kutlamaları sırasında dünya liderlerine açıldı. Onu görenler “sekizinci harikası”, “bir mücevher” ve “şaşırtıcı” olarak adlandırdılar.

Amber Odası yeniden yaratılmasının tamamlanması on yıl sürdü. Usta, projenin düşündüğünden daha zor olduğunu söyledi. Finansman da bir problemdi. Orada en büyük engel kehribar sıkıntısı ile uğraşıyordu ve fiyatında artışlar oluyordu. Bitmiş odada yaklaşık 2,640 libre kehribar panel oluşturmak için yaklaşık altı ton amber kullanılmıştır. Bir Alman askeri tarafından çekilen orijinal Florentine mozaiklerinden biri bulundu ve projeye devredildi.

Kehribar Odası’nı yeniden inşa etmek için bir plan 1979’da onaylandı, ancak gitmek için bu kadar uzun sürdü çünkü oyma sanatı ve kehribardan sanat yapıtı büyük ölçüde kaybolmuştu. En temel teknikleri yeniden denemek için çoğunlukla deneme ve yanılma yoluyla on yıldan fazla.

Amber Odası’nı yeniden yaratan ustalar, işlerini 1930’larda çekilen bir siyah-beyaz fotoğraf arşivine dayanarak yaptılar. Panellerden araştırmacıların ve ustaların detaylarını yeniden canlandırma gayretinde fotogrametri (kartografik haritalamada kullanılan bir teknik), stereoskoplar (panel gravürlerindeki detayları ortaya çıkarmak için siyah-beyaz fotoğrafları sıraya dizmek) ve bilgisayar taramaları. Uzmanlar, orijinal odadaki kehribar kalıntılarının siyah beyaz fotoğraflarını çektiler, böylece orijinalin tonlarını yeniden oluşturabilsinler.

Kehribar Taşı Mix Kolye

Kehribar Taşı Mix Kolye

Yönetmen, projenin Boris Igdalov adlı taş oymacısıydı. Projenin başında 40’lı yaşlarındaydı ve 75 kişilik bir kadroyu denetledi: çoğunlukla amber oymacılar, aynı zamanda marangozlar, mimarlar, muhasebeciler ve avukatlar. Orijinalde olduğu gibi, kehribarların çoğu, Yantar’nyi Poselok’taki ya da Kaliningrad yakınlarındaki Amber Köyündeki tiftiklerden çıkarıldı.

İş yerinde ustaları açıklayan Elizabeth Kolbert, The New Yorker’da şunları yazmıştı: “Atölyenin bir bölümünde, kehribar parçalarıyla kaplanmış, yapboz bulmacasına benzeyen, kocaman bir ahşap çerçeve üzerinde çalışan iki adam buldum. Başka bir kısımda, mikroskoplara sarılmış bir düzine oymacının karşısına çıktım. Her bir hırsız dişhekimliği bürolarında bulunan bir takım araçlara sahipti: ince pense, çok ince noktalara sahip keskiler ve küçük matkaplar. ”

“Odanın ortasındaki bir adam Romalı bir askerin iki inç yüksekliğindeki gövdesini oyuyordu ve tunik kazıma noktasına ulaşmıştı. Mikroskoptan bakmama izin verdi — oymacılığın çoğu o kadar hassas ki sadece büyütme altında yapılabilir – ve minik olukların toz parçalarıyla doldurulduğunu görebildim … Her otuz saniye ya da öylesine oyuculardan biri, üzerinde çalıştığı parçayı kaldıracak ve uygulanmış bir çorabın tozunu havaya uçuracaktı. Sonra mikroskobun altına koyup küçük bir kadife minder üzerine koydu. ” Baltık kehribar, 37-42 milyon yıl öncesine dayanır. Bu dönemde, ağaçların reçinesi sertleşmiş ve yıpranmış ve Baltık kehribarının eşsiz çekiciliğini yaratmıştır.

Kehribar oluşurken, günümüzde Avrupa, Thetys Denizi’nin altında uzanırken, Fenno-Sarmatia adlı bir kara kütlesi şimdi İskandinavya’yı kapladı. Sap, iç kısımdan Eridan Nehri tarafından taşındı ve deltası içinde birikti: şu andaki Gdañsk Körfezi. Kehribar en büyük yatakları burada bulunur.

Fenno-Sarmatia, Eosen amber ormanı tarafından ele geçirildi. Orman, büyük bir olasılıkla çam ve meşe olmak üzere karıştırılmış, sap, baskın tür olarak Pinus succinifera çamı üretmiştir. Burada ve burada manolyalar, sequoias ve tarçın ağaçları büyüdü.

Mazı ve selvi ağaçları, çalılıkların içerisindeki yosun ve eğrelti otları kadar eşit oranda boldu. Çalılar muhtemelen su ile doymuştu, aksi takdirde ağaçlardan akan sıvı özü toprağa batırılmış olurdu.
Başlangıç

En eski kesim ve cilalanmış amber parçaları, buzul çağının sonu olan (40000 – 10000 BC) palaeolitik döneme tarihlenmektedir. Amber en başından beri insana göre biliniyor ve kullanılıyordu.

En fazla sayıda amber atölyesi Gdansk ve Kurpie’de (kuzeydoğu Polonya’da Mazowsze denilen büyük bir ovada) kuruldu. Kuyumcuların yanı sıra ustalar kutu, figür ve mozaik üretti. Amber tüm Avrupa’da moda oldu. 2. yüzyılda, Roma İmparatoru için özgün dekorasyonlar üreten İtalya’da özel atölyeler kuruldu.
Amber Tracks

Mısırlılar ve Araplar da kehribar takdir ettiler. Kehribar satın almak için Baltık Denizi’ne ulaşmanın uzun bir yolunu yapmak zorundaydılar. Karavanlar, hiçbir şekilde güvenli olmayan sözde “amber izleri” boyunca seyahat etti. Esnaflar sık sık hırsızlar, korsanlar, haydutlar ve soyguncular yollarında karşılaştı.

İlk rota Adriyatik kıyısından bugünkü Macaristan ve Moravya topraklarından Baltık Denizi’ne kadar uzanıyordu. İkincisi ise Akdeniz’den ve Herkül Taşlarından Ultima Thule’ye (dünyanın sonu) doğru yol aldı. Tüccarlar, litom electra’ya (amber kıyısında) iniş yaptılar ve Baltık Denizi’ne seyahat ettiler. Üçüncü parkur, Doğu Avrupa, Karadeniz, Dinyeper, Dvina ve Vistula nehirlerinden geçiyordu.

Amber da Asya’da sevildi. Müslümanlar “Baltık Altınından” yapılmış tespihler kullanarak dua ediyorlar. Çin, Hindistan ve Birma’da çok sayıda mücevherat atölyesi var.
Gdansk – Amber Şehri

Gdansk eskiden Avrupa amber işçiliğinin merkezi idi. Ne yazık ki, Teutonic rahipler onu işgal etmek istiyordu. Şehre vardıklarında, bir çok insanını öldürdüler ve evlerini yaktılar. 14 Kasım 1308’de gerçekleşti. Tarihçiler bu olayı “Gdansk Katliamı” olarak adlandırdılar.

Ardından amber piyasası çöktü. Polonyalı zanaatkârlar çalışmalarını yapmak için izin almadılar. Ham madde Brugge ve Lubeck’e ihraç edildi veya Doğu’ya satıldı. Körüğü gizleyen insanlar bile ölüme mahk sentm edildi.
Bu durumu değiştirmek 100 yıl sürdü. 15 Temmuz 1410’da Polonya ordusu Grunwald Muharebesi’nde Töton Şövalyeleri’ni yendi. Rahipler Gdansk’ı terk ettiler ve Malbork Kalesi’ne (Marienburg) kaçtılar. Gdansk vatandaşları, Gdansk’taki Teutonic Kalesi’ni tamamen mahvettikleri için öfkeliydi.

İnsanlar amber sanatının rönesansından keyif aldılar. Amber Guild 1477’de kuruldu. Atölyeler, gümüş ve kehribardan yapılmış çekmeceler, mücevherler, kaşıklar, heykeller, yelkenli gemiler minyatürleri, kuş kafesleri, bardaklar ve kandiller üretmiştir. Lonca yasasına göre, 40’dan fazla kehribar atölyesi çalışma izni almadı. Yüksek kaliteli mal temin etti.

1793’ten sonra Gdansk Polonya’dan ayrıldı ve Prusya şehri oldu. Artık çok muhteşem ve görkemli değildi. Ticaret ve işçilik çöktü. Yoksul vatandaşlar pahalı mallar ve başyapıtlar satın alamazlardı. Bu nedenle, esnaflar ucuz, yapışkan hediyelik eşyalar üretmeye başladı.
Amber Oda

Amber Odası, Gdansk ustalarının en ünlü başyapıtıydı. Prusya Kralı Frederic I tarafından görevlendirildi. Minerva ve Pomona – Amber resim çerçeveleri, madalyonlar, lockets, kol ve Roma tanrıçalarının heykelleri oluşuyordu.

1717’de Rus İmparatoru Peter the Great Berlin’i ziyaret etti ve Amber Odasına sahip olmayı istedi. Değerli kalıntı St. Petersburg’a taşındı. Ancak, 1743 yılına kadar yeniden inşa edilmemişti. Amber Odası ilk olarak 1746’da açıldı ve sonra 1755’te Tsarskoe Syolo’ya taşındı.

Tsarskoe Syolo’nun iç kısmı orijinalden daha büyüktü, bu yüzden İmparatoriçe Elizabeth ben işleri tamamlamak için ustalar çalıştırdım. Kaybolan parçalar, Ural ve Kafkas dekoratif taşlarının aynaları ve mozaikleriyle değiştirildi. Tavan güzelce boyanmış ve zemin en değerli ahşap mozaiği ile kaplanmıştır. 18. yüzyılın 70’lerinde tamamlandı.

1942’de, II. Dünya Savaşı sırasında Almanlar kayıp hazinelerini geri aldılar. Krolewiec Kalesi’nde (Koenigsberg) odayı yeniden kurdular. Ancak savaşın tehlikeleri, onları yeniden sökmeye zorladı. Kapsamlı aramaya rağmen, o zamandan beri kayıp amber hazinesinin izi bulunamamıştır. Muhtemelen The Amber Room’lu kutular, Nisan 1945’te Królewiec kalesinin ateşi sırasında yandı.
20. yüzyılın sonlarında, Amber Odası’nın yeniden inşası, Alexander Zhuravlow’un gözetiminde Tsarskoe Syolo’da (daha sonraları Pushkino olarak değiştirildi) başladı.
son söz

19. yüzyılda ustalar kehribar kesmek ve cilalamak için makineleri kullanmaya başladı. Sadece Kurpenler el yapımı kehribar mallar üretti. Eserleri 1878’de Paris Dünya Fuarı sırasında büyük bir his oldu.

En büyük amber çıkıntıları Sambia Yarımadası’nda (Rusya) bulunmaktadır. Baltık Kehribar Nedir?

Baltık Kehribar fosilleşmiş bir ağaç reçinesidir ve çeşitli şekil ve renklerde bulunur. Baltık Kehribar giymek (çiğnemek veya yutmamak için) yapılır. Amber süksinik asit, doğal bir analjezik ve iyileştirici madde içerir. Kehribar, vücudunuza karşı ılıktır ve süksinik asit, cildiniz tarafından ağrı giderilmesinde yardımcı olur.

Yüzyıllar boyunca kullanılan Baltık Kehribar, diş ağrısından artrite kadar çeşitli rahatsızlıklarda kullanıldı. Bilimsel araştırmalar süksinik asitin insan vücudu üzerinde çok olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bağışıklık ve kan dolaşımına emildiğinde asitlerin dengesini artırır, tiroit bezlerini salgıyı azaltmaya ve iltihaplı bölgeleri yatıştırmaya yardımcı olur. Amber’in anti-enflamatuar ve tedavi edici özellikleri, birçok acı verici durumun hafifletilmesine yardımcı olabilecek doğal bir analjezik (ağrı kesici) olarak allopatik ilaç tarafından tanınır.

KEHRİBAR TAŞI KOLYE MİX (YETİŞKİNLER İÇİN)

ÖZEL ÜRÜNLER
Kehribar Taşı Özellikleri
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 18 GR
 • 48 CM UZUNLUK
 • AYNI GÜN KARGO
 • DOĞAL BALTIK AMBERİ
 • EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA
 • RUSYA/KALİNİNGRAD DAMLA
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

mber, bir ağaçtaki bir yaradan akan, bir bandaj gibi ağacı koruyan ve sonra ağaç parçalandıktan sonra sertleşen ve hayatta kalan ağaç reçinesiyle oluşturulan kırılgan, bal rengi bir malzemedir.

Kehribar Taşı Kolye

Kehribar Taşı Kolye

Milyonlarca yıl içinde yeryüzündeki kimyasal değişiklikler ve basınçla kayaya dönüştü. Amber yanıyor; yüzen o kadar hafif ki; ve cilalandığında ipeksi bir altın parlaklık verir. [Kaynak: John F. Ross, Smithsonian dergisi]

Amber teknik olarak bir taş değildir. Kısmen çapraz bağlı bir polimerdir. Sanatçı, kuyumcular ve zanaatkârlar, parlak bir şekilde parlatılabildiği, ince levhalar halinde kesilebildiği ve ince tasarımlarla oyulabildiği için beğenir. Sudan biraz daha az yoğundur; tırnaktan biraz daha zor; lamba ışığında sıcak yanar; ve cam kadar kolay kırılır. En iyi kehribar takı ve sanat objeleri yapmak için kullanılır. Kalanlar verniklerde, boya tinerlerinde, cilalarda, yakıt katkılarında ve ilaç bileşenlerinde kullanılır. Bazen kehribar yerine plastik kullanılabilir.

20120531-Amber_hg.jpg
Kehribar Amber, tarih öncesi çağlarda reçine üreten geniş yapraklı kozalaklı ağaçlar ve sert ağaçlarla kaplı bölgelerden gelir. Dünyada 300 milyon ve 1.5 milyon yıl yaşlı tortullarda bulunur. Bazı kehribar parçaları oldukça büyüktür. Avrupa madenlerinde 15 ve 18 kilo ağırlığındaki topaklar bulunmuştur. Guinness Rekorlar Kitabına göre, şimdiye kadar bulunan en büyük amber parçası 33 kilo ve 10 ons ağırlığındadır. Londra’daki Doğa Tarihi Müzesi’nde tutulur.

Dünyanın kehribarının çoğu, kuzey Avrupa’nın Baltık Denizi bölgesinden geliyor. Bazı jeologlar Baltık Kehribar’ı saf kehribar olarak görürler, çünkü süksinik asitte yüksektir. Dominik Cumhuriyeti’nden kehribar, kehribarla en fosilleşmiş yaşam formlarını barındırır (Baltık kehribar için 1000 parçaya kıyasla 100 parça başına bir böcek ilavesi vardır). Amber, İsrail, Ürdün, Lübnan’da da bulunur. Avusturya, Manitoba Kanada, Çek Cumhuriyeti, Meksika, Ekvador ve Kolombiya. En eski kehribar, Birleşik Devletler’deki Appalachian bölgesinden ve İngiltere’deki Northumberland’dan gelir.

Taşlar üzerinde Websiteleri ve Kaynakları: All About Gemstones allaboutgemstones.com ; Mineraller ve Gemstone Kingdom minerallernet ; Uluslararası Gem Topluluğu gemsociety.org ; Wikipedia makalesi Vikipedi ; Değerli Taşlar Kılavuzu gemstones-guide.com ; Amerika Gemia Enstitüsü gia.edu ; Mineraloji

 

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL HAM RUSYA KALİNİNGRAD MİX KEHRİBAR TAŞI KOLYE YETİŞKİNLER İÇİN ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN DOĞAL FANTASTİK BİR HEDİYE

18 GR 48CM UZUNLUK

 

 

 

 

Doğal Baltık Kehribar Taşı

Doğal Baltık Kehribar Taşı

Dominik Cumhuriyeti’nden mavi kehribar Kelime kehribar, malzemeyle ve genellikle onunla ilişkili olan altın-kahve rengini tanımlamak için kullanılabilir. Ama altın kahverengi, kehribar renginin girdiği tek renk değildir. Daha fazla kırmızı, sarı, kahverengi, altın, portakal ve beyazın yanı sıra, bazı mavi ve yeşiller dahil 250’den fazla sarı renk ve renk tonu tarif edilmiştir. Bazı örnekler neredeyse tamamen şeffaftır. Diğerleri opaktır. Renk, kehribar maruz kalan ağaç kaynağı, dönem, sıcaklık ve basınç gibi şeyler tarafından belirlenir.

Kehribarin çogu –Balik Balik’ten kehribarsi bir kisim de dahil olmak üzere, –gökyeli ya da ten rengi bir renkte, bir tür sütlü çay. Çoğunlukla, sarıdan koyu kırmızıya değişen herhangi bir sayıda gölgeyi saydamlaştırmak veya boyamak için ısıtılır. Ruslar amber ölümü ustaları olarak kabul edilir. Yöntemlerinin çoğu gizli ve Amber Odası ve diğer projeler üzerinde çalışırken geliştirilmiştir. Kendi yöntemleri sorulduğunda, Ruslar organik kimyasallar kullanmanın dışında çok az şey söylüyorlar.

Amber ve Fosiller

20120531-amber Spider_in_amber_(1).jpg
Kehribar içindeki Kehribar Kehribar, aksi takdirde parçalanacak ve parçalanacak ve kömür veya başka bir hidrokarbona dönüştürülecek olan yaşam formlarını muhafaza etme yeteneğine sahiptir. En eski fosil mantarlar, güveler, telsiz arılar, tırtıllar, termitler, polen taneleri kehribarla korunur. Dinozorların yaşı boyunca 90 milyon yıl öncesine dayanan ilkel bir meşe ağacından gelen çiçek kehribarla korunmuştur.

Kehribarla kaplanmış bulunan diğer yaşam formları arasında akrepler, kelebekler uzun bacaklı sinekler, örümcekler, kurbağalar ve kertenkeleler bulunur. Bazı örneklerin detayı ve korunma derecesi olağanüstüdür. Kelebeklerin, kanatlarındaki renk değişimleri hala görülmüştür. Bir örümcek, hala ağzında av ile amber içinde hapsolmuştu.

“David Quammen, New York Times’ta yazdı,” Amber fosiller genellikle üç boyutludur, çökelme baskısı ile düz bir şekilde ezilmezler. Genellikle orijinal renk desenlerini, iç organlarını ve hatta bir organizmanın hücresel yapılarını korurlar. Ve canlılar hayatta kaldıkları süre içinde goo içine düştüklerinden, mumyalanmış bedenleri yaşamın duruşlarını ya da en azından bir terminal mücadelesini koruyabilir … Son olarak, korumanın doğruluğu birçok türün nadiren türlerin seviyesine tam olarak tanımlanmasını sağlar. taşa damgalanmış böcekler ile mümkün.

Amber’in Tarihi

20120531-amber Magdalenenberg_collier.jpg
Tarih öncesi Magdalenenberg kehribar Amber, insan tarafından ödüllendirilen ve dekoratif amaçlı olarak insanlar tarafından giyilen ilk minerallerden biriydi. Tarih öncesi insanlar muhtemelen Baltık ve Akdeniz kıyılarında kehribar parçalarını bulmuşlardır. Avrupa’da 28 bin yıl öncesine kadar kehribar ticareti olduğuna dair kanıtlar var. İngiltere’deki insan eserlerinden on bin yıllık kehribar mücevherleri bulundu.

Eski insanlar bakır ve demir için kehribar ticareti yaptılar; Statik elektrik üretme kabiliyeti ile büyülendi ve ısıyı verebilme kabiliyeti ve küçük bir negatif statik elektrik ile saç ve saman gibi nesneleri çekebilme yeteneği nedeniyle sihirli güçlere sahip olduğuna inanıldı. Tarih öncesi şaman, ifadesiz yüzlerle küçük, sıradışı figürler halinde oydu. Yüzyıllar boyunca çok sayıda insan hastalıkları tedavi ediyordu. Antik Roma’da Pliny the Elder, boyun ve başın rahatsızlıkları için bir ilaç olarak kullanıldığını açıkladı.

Baltık kehribar Mycenae, Truva ve Mısır’daki antik yerlerde bulunmuştur. Homer Odyssey’de kehribarla başvurdu; Etrüskler, altından daha fazlasını ödüllendirdi; Mısırlılar bunu bir kurutma maddesi olarak mumyalamayı kullanabilirdi; Maya, ritüelleri iyileştirmede tütsü yaktı. Yunanlılar, belki de altın rengi ve güneş ışığını emmesi ve ısı vermesi nedeniyle amber elektron (“elektrik” kelimesinin kökü) veya “güneşin özü” olarak adlandırılır. Yunan mitolojisine göre, Apollo’nun kızları tarafından ölü kardeşleri Phaeton’un ölümü üzerine dökülen gözyaşlarından yaratılmıştır.

Antik Roma’da, tek bir amber parçası bir köleye göre daha değerliydi. Nero’nun, Kuzey Avrupa’daki Alman halkı ile temas kurduğu bildirildi, çünkü kehribar için yüksek arabuluculuk ücretleri yüzünden üzgündü ve malzemenin kaynağına daha yakın olmak istiyordu. Onun emirleri 10 kilo ağırlığında bir parça da dahil olmak üzere 13.000 kilo amber ile döndü.

Kehribar Taşı Özellikleri

Kehribar Taşı Özellikleri

16. yüzyıldan başlayarak, Avrupa’daki atölyeler, kehribar rengini borulara, satranç parçalarına ve iç kutulara dönüştürmeye başladı. İtalyan mücevher tasarımcıları ve cameo sanatçıları ile popülerdi. Besteci Frédéric Chopin, piyano performanslarından önce ellerini kehribarla ovuşturdu. Kuzey ve Batı Afrika’daki birçok etnik grup da kehribara hazinedir.

Baltık Kehribar

20120531-amber Gouttes-drops-resine-2.jpg
Reçine sıkışmış böcek Baltık halkı — Polonyalılar, Ruslar, Almanlar, Danimarkalılar, İsveçliler, Litvanyalılar, Letonyalılar ve Estonyalılar — geleneksel olarak büyük ölçüde amber ödüllendirilmişlerdir. En güzel kehribar olarak kabul edilen şeyin kaynağının yakınında yaşarlar. Amber, kehribarça zengin dünya katmanlarından fırtınalarla fırlatıldıktan veya dalga eylemiyle aşındıktan sonra deniz yosunuyla karışan Baltık sahillerinde sıklıkla ortaya çıkar. Çoğu parça şiddetli fırtınalardan sonra ortaya çıkar.

Baltık kehribarının 27 milyon ila 48 milyon yıl önce Fennoscandia olarak bilinen bir bölgenin, güney Çin, Laos ve Vietnam’da bulunanlar gibi geniş yapraklı kozalaklı ağaçlarla ve sert ağaçlarla kaplı ormanlarla kaplı olduğu sanılıyor. Kehribar parçaları, nehir çökelleri ile örtülü oldukları ve daha sonra çökellerin açığa çıkarıldığı ortaya çıkan Sambia Yarımadası’na doğru akar. Baltık’ta mayınlı amberun yaklaşık yüzde 13’ü mücevhera uygundur.

Rusya’da her yıl yaklaşık 700 ton amber çıkarılıyor. Kaliningrad’dan çok uzak olmayan bir sahil kasabası olan Palmnicken’den geliyor. Buradaki kehribar, birkaç şerit maymunun yüzeyinin 120 metre altındaki kehribar bakımından zengin katmanlardan elde ediliyor. Karanlık dünyanın her kübik bahçesinde 7.7 lira kadar kehribar bulunabilir.

Yüksek bir kum ve toprak barajı, mayınları denizden ayırır. Kürek bulunan büyük vinçler, toprağı kazarak kazarlar ve su toplarıyla patlatılan ve boruların taşınan bitkilere taşındığı bir bulamaca indirgenmiş yığınlara indirgenir, burada kehribarları taşlardan ve diğer malzemelerden ayırmak için ekranlar ve süspansiyon havuzları kullanılır.

Mayınlar, AK-47’lerle donanmış ağır silahlı askerler tarafından korunuyor. Çöpçüler, “kargalar” olarak adlandırılan ve madencilerin kaçırdığı kehribar aranan kubbeli çukurlar arasından sıyrılarak, yaz tatilinde çocukların binlerce dolar değerinde kehribar bulması nadir değildir.

Kehribar Taşı Faydaları

Kehribar Taşı Faydaları

Amber Oda

20120531-Amber_Room-3.jpg
Yenilenen Amber Odası Amber Odası — 100.000 adet mükemmel kesilmiş ve monte edilmiş amber mozaik panelden yapılmış, 120 metrekarelik (1,300 metrekarelik) bir oda, amber sanatının en göz alıcı eseri olarak kabul edilir. Şimdiye kadar yapılmış ve mücevher olarak etiketlenmiş malzemeden yapılmış en büyük sanat eseri. [Kaynaklar: Elizabeth Kolbert, New Yorker, 14 Nisan 2003; John F. Ross, Smithsonian]

Amber Odası, kehribar panellerin üç duvarını kucakladı. Her bir duvar 13 metre yüksekliğindeydi ve her bir panel cilalı amber çini mozaiklerden oluşan bir mozaikten oluşuyordu, çoğu çiçek, büstler, Prusya kraliyet amblemleri, geometrik desenler, manzaralar, insan figürleri, regal semboller ile oyulmuş ve değerli taşlar ile süslenmiş ve altın. Kehribarın çoğu, sarı-sarı renktedir. Windows dördüncü tarafa hakim oldu. Kehribar, Baltık Sahili boyunca yüzyıllar boyunca toplanmış olan Prusya krallarının kehribar koleksiyonundan geldi.

Esnaflar parçaları cilaladı ve bazen rengini değiştirmek için onları ısıtdı. Birbirine kenetlenmiş yapboz benzeri parçalar halinde kesilmişler ve tahtaya monte edilen ahşap parçalara yapıştırılmışlardır. Kehribar çoğunlukla Yantar’nyi Poselok’taki ya da Kaliningrad yakınlarındaki Amber Köyü’nden geldi.

Amber Odasının Tarihi

20120531-Amber_room_fragments.jpg
Amber oda parçaları Amber Room, 1701’de Berlin’deki görkemli Şehir Sarayı için Kral I. Friedrich tarafından görevlendirilmiş ve usta zanaatçı Gottfried Wolfram, Fransız kuyumcu Tusso ve mimar Andraes Schlüter’in rehberliğinde sekiz yıl sürmesi gerekmiştir. 1711’de paneller, Friedrich’in arkadaşlarıyla kene ve klişe oyunları oynadığı saraydaki bir odaya yerleştirildi. 1713’te öldü.

Amber Odası, Prusya Kralı I. Kral I. Friedrich Wilhelm’un (Kral I. Friedrich’in oğlu) Rusya’nın Büyük Petro’suna hediye olarak sunuldu. Friedrich Wilhelm’un, Peter’a Rusya ile ittifak kurması için odayı verdiği bildirildi. Bunun karşılığında Peter, Friedrich Wilhelm’un dev erkek ordusuna olağanüstü derecede uzun boylu 55 kişi katmıştır. Peter panelleri 1716’da St. Petersburg yakınlarındaki Tsarkoye Selo’da (şimdi Puşkin) çarlığın yazlık dairesine götürdü.

Peter kendini savurganlığa çok düşkün değildi. Kehribar panellerin tadı için çok zengeli ve gösterişli oldukları düşünülüyordu. Panelleri aldıktan sonra kutularına sakladı. Peter’ın kızı İmparatoriçe Elizabeth’in 1755 yılında tamamlanan kehribar için özel bir oda inşa etmeye karar vermesiyle paneller 1740’a kadar çıkarılmamıştır. Oda, kehribar renginde, kehribar rengi güneş ışığı altında olacak şekilde tasarlanmıştır.

20120531-amber Tony_Blair_in_the_Amber_Room.jpg
Yeniden yaratılan Amber Odasında Tony Blair Amber Oda duvarları 16 metre yüksekliğindeki duvarlar için yapıldı, ancak Tsarkoye Selo’daki duvarlar 30 metre yüksekliğindeydi. Özgün odalar telafi etmek için yaldızlı boiserie çini çerçeveli ve ahşap parke zeminler, Fontebasso tarafından bir tavan boyaması, her biri çıplak göğüslü bir perisi yaldızlı heykeli ile tepesinde, 24 Venedik aynalar, Peter koleksiyon ve trompe l’oeil nesneleri süslenmiş kehribar mozaikler gibi görünmek için resimler. Her panelin merkezinde beş duyulardan birine adanmış bir Floransa mozaiği yerleştirildi. Oda, İtalyan mimar Bartolommeo Francesco Rasterelli tarafından tasarlanmıştır.

Büyük Catherine’in Amber odasında kart oynamak istediği bildiriliyor. Odayı ziyaret eden bir Fransız, şöyle yazdı: “Bu, sıkışık bir boudoir ya da küçük bir oda değil, önemli oranlarda bir oda değil … Kaba bir kehribar gibi görünmeye alışkın olmayan göz, zenginlik tarafından büyülendi ve körleştirildi. seslerin sıcaklığı. ”

Amber Odasının Nazilerden Yağmalanması

17 Eylül 1941’de Alman ordusu Leningrad’ın güneyindeki Pushkin kasabasını ele geçirdi ve hemen Catherine Büyük Sarayı’nı işgal etti. Puşkin’in kadınları, yaz sarayındaki neredeyse tüm sanat eserlerini kaldırabildi, ancak Amber Odası’nı çıkaramadılar.

Kehribar Taşı Satış

Kehribar Taşı Satış

Silvio Berlusconi, yeniden canlanan Amber Odasında Amber Odası’nın neden kaldırılmadığı tam olarak bilinmemektedir. Muhtemelen sarayın sanatını kurtaran kadınların panelleri aşağıya çekmek, taşımak ve nakletmek için yeterli zamanları olmadığı için. Ruslar Nazi istilasının süratliliği için hazırlıksızlardı.

Duvar kağıdının ruloları kehribar üzerine yerleştirildi ama bu Nazileri kandıramadı. Naziler geldikten birkaç saat sonra Amber Odası sökülmüş ve Almanlar tarafından Kaliningrad’a (daha sonra Königsberg olarak bilinir) taşınmıştır. Savaştan sonra kehribar oda panelleri iz bırakmadan ortadan kayboldu. O zamanlar paneller altı ton ağırlığındaydı ve 150 milyon dolardan fazla değerliydi. Hitler’in panelleri Linz’de inşa etmeyi planladığı devasa Fuhrmuseum’a koymaları planlanıyor.

II. Dünya Savaşı’nda yağmalanan on binlerce sanat eserinden, birçoğu Amber Odasının en trajik ve en yoğun olarak aranan kaybına işaret ediyor. Kehribar Odasında kalanların hepsi bir renkli fotoğraf, birkaç siyah-beyaz fotoğraf, bazı kehribar parçaları ve birkaç çizim ve not.

Amber Odasının Gizemi

20120531-Amber_Bernstein_many_stones.jpg
Kehribar taşı Amber Odası’nın panellerine ne oldu, 20. yüzyılın en büyük çözülmemiş gizemlerinden biridir. Bazı insanlar kasten yandığını ya da battığı bir gemi ya da denizaltı tarafından taşınıyorlar. Eski Rus lider Boris Yeltsin gibi diğerleri, bir Alman veya Amerikan toplayıcısının evinde yeniden toplandıklarına inanıyorlar. Çoğu, Kaliningrad’daki Müttefik bombalama saldırılarında imha edildiğine inanıyor.

Amber odasının panelleri Kaliningrad’a getirildikten sonra Nazi müzesi yönetmeni Alfred Rohde altında ana kalede tutuldular. Oda, kalede 20 ay boyunca sergilendi ve 1943’ün sonlarında Nazilerin Nazilere karşı dönmeye başladığı ve paneller hakkında endişelerin olduğu zaman parçalara ayrıldı.

Kaliningrad şehir merkezinin çokluğunun Ağustos 1944’te Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından iki gece ağır bombardımana maruz kalması üzerine Amber Oda panellerinin kalede olduğu bildirildi. Bir İngiliz bombacı saldırısında 465 ton bomba atıldı. Başka bir gecede uçaklar 460 ton düştü. Sovyetler Kaliningrad’ı ele geçirdikten sonra molozları parçaladılar ve yeni sokaklar açıp yeni binalar inşa ettiler. Molozda hiçbir parça kehribar bulunmadı ve bu da bazı insanların panellerin bombalamadan önce taşındığına inanmasına neden oldu.

Pek çoğu, panellerin depolandığını düşünürken, Amber Odası muhtemelen muhtemelen Kaliningrad’da, belki de eski kalenin altında bir tonozda bir yerlerde derin bir yer altında. Sovyetler şehri ele geçirdiğinde, kaleden gelen buldozer ruble birkaç futbol sahası kapladı. Yeni şehrin büyük bölümleri moloza inşa edildi.

Kehribar Amber Taşı

Kehribar Amber Taşı

Yantarny amber madeninin yeri Dağılmadan önce, Stasi (Doğu Alman gizli polisi), Amber Odası’nın saklanabileceği 1.500 olası yeri araştırdı. Hatta saklı kalmış olduğu söylenen Leipzig’in güneyindeki bir kil çukurunu kazarak 1 milyon dolar harcadı. Yerini keşfetmek için ayrılmış bir Amber Odası kulübü, Lihtenştayn’da sürgünde yaşayan bir Rus baronu tarafından kuruldu. Üyeleri arasında Belçikalı gizemli yazar Georges Simenon vardı.

Sovyet Kaliningrad’ı ele geçirdikten sonra, kale küratörü Rohde Sovyet yetkilileri tarafından defalarca sorgulandı. Cevaplarında sakindi ve bir noktada kâğıt yığınını yakarak buldu. 1945’in sonunda o ve karısı öldü.

Kibirli Kaliningrad doğumlu Prusyalı ve Rohde’nin arkadaşı olan Gaukeiter Erich Koch, Kızıl Ordu’nun şehre girmesinden önceki haftalarda Amber Odası’ndan sorumluydu. Koch birçok sanat eserini yağmaladı ve II. Dünya Savaşı sırasında işlenen bir dizi savaş zulmüyle ilişkilendirildi. Savaştan sonra ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı (Amber Odası hakkındaki bilgileri nedeniyle ölüm cezası aldığı bildirildi). Koch, amber panellerin Baltık’ı batırdığı gemilere yüklendiğini söyledi. Bu gemilere yapılan aramalar hiçbir şey ifade etmedi.

Yantarny amber madeni Bazıları Koch, içtiği bir yerel bira fabrikası için soğuk bir bira varillerini depolayan bir buz evine yerleştirilen panelleri sipariş etti. Buz evin nerde olduğunu kimse bilmiyor. Koch savaştan sonra hapsedildi. 1967’de Kaliningrad’a döndüğünde, panellerin bir Katolik Kilisesi’nin yakınında yeraltında saklandığını söyledi. Tek sorun, Kaliningrad’da bir Katolik Kilisesi olmaması ve içki içtiği bira fabrikasının şu an bir maden suyu tesisi olması. Koch 1986’da öldü.

Mayıs 1997’de, Alman polisine, Bremen’deki bir avukatın Amber odasından küçük bir mozaiği 2.5 milyon dolara satmaya çalıştığını bildirdi. Mozaik — gül kokan erkekleri gösteren — otantik olarak tanımlandı. Kurtarılacak Amber Odasının ilk kısmı. Birkaç hafta sonra, Amber Odası’nın bir parçası olduğu düşünülen altın, mermer ve değerli taşlardan yapılmış bir mozaik içeren bir çekmeceli sandık Almanya’da bulundu. 1970’lerde Stasi sanat tüccarlarından satın alan bir kadına aitti. Alman cumhurbaşkanı Amber Odası’ndan tüm eşyaların iade edileceğine söz verdi.

Amber Odasını Yeniden Oluşturmak

Bu arada Amber Odası, dev Alman gaz şirketi Ruhrgas’tan 3.5 milyon dolarlık bir hibe ile 11.3 milyon dolarlık bir maliyetle yeniden yaratıldı. Yeniden yaratılış, Mayıs 2003’te St. Petersburg 300. yıldönümü kutlamaları sırasında dünya liderlerine açıldı. Onu görenler “sekizinci harikası”, “bir mücevher” ve “şaşırtıcı” olarak adlandırdılar.

Amber Odası yeniden yaratılmasının tamamlanması on yıl sürdü. Usta, projenin düşündüğünden daha zor olduğunu söyledi. Finansman da bir problemdi. Orada en büyük engel kehribar sıkıntısı ile uğraşıyordu ve fiyatında artışlar oluyordu. Bitmiş odada yaklaşık 2,640 libre kehribar panel oluşturmak için yaklaşık altı ton amber kullanılmıştır. Bir Alman askeri tarafından çekilen orijinal Florentine mozaiklerinden biri bulundu ve projeye devredildi.

Kehribar Odası’nı yeniden inşa etmek için bir plan 1979’da onaylandı, ancak gitmek için bu kadar uzun sürdü çünkü oyma sanatı ve kehribardan sanat yapıtı büyük ölçüde kaybolmuştu. En temel teknikleri yeniden denemek için çoğunlukla deneme ve yanılma yoluyla on yıldan fazla.

Amber Odası’nı yeniden yaratan ustalar, işlerini 1930’larda çekilen bir siyah-beyaz fotoğraf arşivine dayanarak yaptılar. Panellerden araştırmacıların ve ustaların detaylarını yeniden canlandırma gayretinde fotogrametri (kartografik haritalamada kullanılan bir teknik), stereoskoplar (panel gravürlerindeki detayları ortaya çıkarmak için siyah-beyaz fotoğrafları sıraya dizmek) ve bilgisayar taramaları. Uzmanlar, orijinal odadaki kehribar kalıntılarının siyah beyaz fotoğraflarını çektiler, böylece orijinalin tonlarını yeniden oluşturabilsinler.

Kehribar Taşı Mix Kolye

Kehribar Taşı Mix Kolye

Yönetmen, projenin Boris Igdalov adlı taş oymacısıydı. Projenin başında 40’lı yaşlarındaydı ve 75 kişilik bir kadroyu denetledi: çoğunlukla amber oymacılar, aynı zamanda marangozlar, mimarlar, muhasebeciler ve avukatlar. Orijinalde olduğu gibi, kehribarların çoğu, Yantar’nyi Poselok’taki ya da Kaliningrad yakınlarındaki Amber Köyündeki tiftiklerden çıkarıldı.

İş yerinde ustaları açıklayan Elizabeth Kolbert, The New Yorker’da şunları yazmıştı: “Atölyenin bir bölümünde, kehribar parçalarıyla kaplanmış, yapboz bulmacasına benzeyen, kocaman bir ahşap çerçeve üzerinde çalışan iki adam buldum. Başka bir kısımda, mikroskoplara sarılmış bir düzine oymacının karşısına çıktım. Her bir hırsız dişhekimliği bürolarında bulunan bir takım araçlara sahipti: ince pense, çok ince noktalara sahip keskiler ve küçük matkaplar. ”

“Odanın ortasındaki bir adam Romalı bir askerin iki inç yüksekliğindeki gövdesini oyuyordu ve tunik kazıma noktasına ulaşmıştı. Mikroskoptan bakmama izin verdi — oymacılığın çoğu o kadar hassas ki sadece büyütme altında yapılabilir – ve minik olukların toz parçalarıyla doldurulduğunu görebildim … Her otuz saniye ya da öylesine oyuculardan biri, üzerinde çalıştığı parçayı kaldıracak ve uygulanmış bir çorabın tozunu havaya uçuracaktı. Sonra mikroskobun altına koyup küçük bir kadife minder üzerine koydu. ” Baltık kehribar, 37-42 milyon yıl öncesine dayanır. Bu dönemde, ağaçların reçinesi sertleşmiş ve yıpranmış ve Baltık kehribarının eşsiz çekiciliğini yaratmıştır.

Kehribar oluşurken, günümüzde Avrupa, Thetys Denizi’nin altında uzanırken, Fenno-Sarmatia adlı bir kara kütlesi şimdi İskandinavya’yı kapladı. Sap, iç kısımdan Eridan Nehri tarafından taşındı ve deltası içinde birikti: şu andaki Gdañsk Körfezi. Kehribar en büyük yatakları burada bulunur.

Fenno-Sarmatia, Eosen amber ormanı tarafından ele geçirildi. Orman, büyük bir olasılıkla çam ve meşe olmak üzere karıştırılmış, sap, baskın tür olarak Pinus succinifera çamı üretmiştir. Burada ve burada manolyalar, sequoias ve tarçın ağaçları büyüdü.

Mazı ve selvi ağaçları, çalılıkların içerisindeki yosun ve eğrelti otları kadar eşit oranda boldu. Çalılar muhtemelen su ile doymuştu, aksi takdirde ağaçlardan akan sıvı özü toprağa batırılmış olurdu.
Başlangıç

En eski kesim ve cilalanmış amber parçaları, buzul çağının sonu olan (40000 – 10000 BC) palaeolitik döneme tarihlenmektedir. Amber en başından beri insana göre biliniyor ve kullanılıyordu.

En fazla sayıda amber atölyesi Gdansk ve Kurpie’de (kuzeydoğu Polonya’da Mazowsze denilen büyük bir ovada) kuruldu. Kuyumcuların yanı sıra ustalar kutu, figür ve mozaik üretti. Amber tüm Avrupa’da moda oldu. 2. yüzyılda, Roma İmparatoru için özgün dekorasyonlar üreten İtalya’da özel atölyeler kuruldu.
Amber Tracks

Mısırlılar ve Araplar da kehribar takdir ettiler. Kehribar satın almak için Baltık Denizi’ne ulaşmanın uzun bir yolunu yapmak zorundaydılar. Karavanlar, hiçbir şekilde güvenli olmayan sözde “amber izleri” boyunca seyahat etti. Esnaflar sık sık hırsızlar, korsanlar, haydutlar ve soyguncular yollarında karşılaştı.

İlk rota Adriyatik kıyısından bugünkü Macaristan ve Moravya topraklarından Baltık Denizi’ne kadar uzanıyordu. İkincisi ise Akdeniz’den ve Herkül Taşlarından Ultima Thule’ye (dünyanın sonu) doğru yol aldı. Tüccarlar, litom electra’ya (amber kıyısında) iniş yaptılar ve Baltık Denizi’ne seyahat ettiler. Üçüncü parkur, Doğu Avrupa, Karadeniz, Dinyeper, Dvina ve Vistula nehirlerinden geçiyordu.

Amber da Asya’da sevildi. Müslümanlar “Baltık Altınından” yapılmış tespihler kullanarak dua ediyorlar. Çin, Hindistan ve Birma’da çok sayıda mücevherat atölyesi var.
Gdansk – Amber Şehri

Gdansk eskiden Avrupa amber işçiliğinin merkezi idi. Ne yazık ki, Teutonic rahipler onu işgal etmek istiyordu. Şehre vardıklarında, bir çok insanını öldürdüler ve evlerini yaktılar. 14 Kasım 1308’de gerçekleşti. Tarihçiler bu olayı “Gdansk Katliamı” olarak adlandırdılar.

Ardından amber piyasası çöktü. Polonyalı zanaatkârlar çalışmalarını yapmak için izin almadılar. Ham madde Brugge ve Lubeck’e ihraç edildi veya Doğu’ya satıldı. Körüğü gizleyen insanlar bile ölüme mahk sentm edildi.
Bu durumu değiştirmek 100 yıl sürdü. 15 Temmuz 1410’da Polonya ordusu Grunwald Muharebesi’nde Töton Şövalyeleri’ni yendi. Rahipler Gdansk’ı terk ettiler ve Malbork Kalesi’ne (Marienburg) kaçtılar. Gdansk vatandaşları, Gdansk’taki Teutonic Kalesi’ni tamamen mahvettikleri için öfkeliydi.

İnsanlar amber sanatının rönesansından keyif aldılar. Amber Guild 1477’de kuruldu. Atölyeler, gümüş ve kehribardan yapılmış çekmeceler, mücevherler, kaşıklar, heykeller, yelkenli gemiler minyatürleri, kuş kafesleri, bardaklar ve kandiller üretmiştir. Lonca yasasına göre, 40’dan fazla kehribar atölyesi çalışma izni almadı. Yüksek kaliteli mal temin etti.

1793’ten sonra Gdansk Polonya’dan ayrıldı ve Prusya şehri oldu. Artık çok muhteşem ve görkemli değildi. Ticaret ve işçilik çöktü. Yoksul vatandaşlar pahalı mallar ve başyapıtlar satın alamazlardı. Bu nedenle, esnaflar ucuz, yapışkan hediyelik eşyalar üretmeye başladı.
Amber Oda

Amber Odası, Gdansk ustalarının en ünlü başyapıtıydı. Prusya Kralı Frederic I tarafından görevlendirildi. Minerva ve Pomona – Amber resim çerçeveleri, madalyonlar, lockets, kol ve Roma tanrıçalarının heykelleri oluşuyordu.

1717’de Rus İmparatoru Peter the Great Berlin’i ziyaret etti ve Amber Odasına sahip olmayı istedi. Değerli kalıntı St. Petersburg’a taşındı. Ancak, 1743 yılına kadar yeniden inşa edilmemişti. Amber Odası ilk olarak 1746’da açıldı ve sonra 1755’te Tsarskoe Syolo’ya taşındı.

Tsarskoe Syolo’nun iç kısmı orijinalden daha büyüktü, bu yüzden İmparatoriçe Elizabeth ben işleri tamamlamak için ustalar çalıştırdım. Kaybolan parçalar, Ural ve Kafkas dekoratif taşlarının aynaları ve mozaikleriyle değiştirildi. Tavan güzelce boyanmış ve zemin en değerli ahşap mozaiği ile kaplanmıştır. 18. yüzyılın 70’lerinde tamamlandı.

1942’de, II. Dünya Savaşı sırasında Almanlar kayıp hazinelerini geri aldılar. Krolewiec Kalesi’nde (Koenigsberg) odayı yeniden kurdular. Ancak savaşın tehlikeleri, onları yeniden sökmeye zorladı. Kapsamlı aramaya rağmen, o zamandan beri kayıp amber hazinesinin izi bulunamamıştır. Muhtemelen The Amber Room’lu kutular, Nisan 1945’te Królewiec kalesinin ateşi sırasında yandı.
20. yüzyılın sonlarında, Amber Odası’nın yeniden inşası, Alexander Zhuravlow’un gözetiminde Tsarskoe Syolo’da (daha sonraları Pushkino olarak değiştirildi) başladı.
son söz

19. yüzyılda ustalar kehribar kesmek ve cilalamak için makineleri kullanmaya başladı. Sadece Kurpenler el yapımı kehribar mallar üretti. Eserleri 1878’de Paris Dünya Fuarı sırasında büyük bir his oldu.

En büyük amber çıkıntıları Sambia Yarımadası’nda (Rusya) bulunmaktadır. Baltık Kehribar Nedir?

Baltık Kehribar fosilleşmiş bir ağaç reçinesidir ve çeşitli şekil ve renklerde bulunur. Baltık Kehribar giymek (çiğnemek veya yutmamak için) yapılır. Amber süksinik asit, doğal bir analjezik ve iyileştirici madde içerir. Kehribar, vücudunuza karşı ılıktır ve süksinik asit, cildiniz tarafından ağrı giderilmesinde yardımcı olur.

Yüzyıllar boyunca kullanılan Baltık Kehribar, diş ağrısından artrite kadar çeşitli rahatsızlıklarda kullanıldı. Bilimsel araştırmalar süksinik asitin insan vücudu üzerinde çok olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bağışıklık ve kan dolaşımına emildiğinde asitlerin dengesini artırır, tiroit bezlerini salgıyı azaltmaya ve iltihaplı bölgeleri yatıştırmaya yardımcı olur. Amber’in anti-enflamatuar ve tedavi edici özellikleri, birçok acı verici durumun hafifletilmesine yardımcı olabilecek doğal bir analjezik (ağrı kesici) olarak allopatik ilaç tarafından tanınır.