OTANT�K TA�

KRİZOKOL & MALAKİT OLUŞUMU (A KALİTE) DOĞAL KAYA

DOĞAL KAYALAR
KRİZOKOL TAŞI
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 44 GR
 • A KALİTE RENK DOYUMU
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • GÜNEY AMERİKA
 • KDV DAHİL
 • KOLEKSİYON GEM PARÇASI
 • KRİZOKOL & MALAKİT OLUŞUM

krizokol keskin renkte bir mineraldir. Rengi, mavi ve yeşilin en parlak gölgesi arasında olabilir ve bakır içeriğinden kaynaklanır. krizokol sıklıkla parlak bir Clear Quartz tabakası ile kaplanır veya Quartz ile birlikte büyütülür .

krizakol Malakit Taşı

krizakol Malakit Taşı

krizokol’nın kimyasal formülü , kimyasal yapıda elementlerin ve su içeriğinin değişen bir ikamesini içerdiği için açıkça tanımlanmamıştır. Tanımlanabilir bir kimyasal formülle krizokol’nın daha kesin bir formu mikro kristallerde mevcut olmasına rağmen, çoğu şekil amorf olarak kabul edilir. Yıllar boyunca farklı kompozisyonların çoklu analizleri yapılmıştır.

Ek bilgi için, krizokol’daki taş bölümüne bakın.
Kimyasal formül     Cu2H2Si205 (OH) 4
kompozisyon     Temel bakır silikat, genellikle alüminyumdur. Bu mineralin bileşimi genellikle değişkendir ve kesin bir kimyasal bileşime sahip değildir.
Değişken Formül     (Cu2 -x , Alx) H2xSi2O5 (OH) 4 · nH20
Renk     Parlak yeşil, mavimsi-yeşil, gök mavisi, gri. Mavi veya renkli yeşil ve mavi olabilir.
Meç     Soluk mavi
Sertlik     2 – 4
Kristal Sistemi     ortorombik
Kristal Formlar

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE KOLEKSİYONERLERİN GÖZDE TAŞI  %100 DOĞAL MUHTEŞEM KRİZAKOLLVE MALAKİT OLUŞUMU KOLEKSİYON GEM PARÇASI ; ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;

 

Ve Agregalar     krizokol hiçbir zaman görünür kristallerde bulunmaz. Neredeyse daima, botriyodal , reniform veya sarkıt grupları, yuvarlak toplardaki ve masif formdadır. Ayrıca katı ve elyaflı damarlarda , lifli kristallerin kümelerinde ve kabuklarda. Diğer minerallerden, özellikle Azurit’ten sonra sıklıkla psödomorf oluşturur.
şeffaflık     Opak’a yarı saydam
Spesifik yer çekimi     2.0 – 2.2
parıltı     Vitreous’dan yağlıya
yarılma     Yok
Kırık     Konik olmayan , düzensiz
yapışkanlık     Kırılgan
Grup içinde     Silikatlar ; Fillosilisler
Çarpıcı Özellikler     Parlak renk, sertlik ve alışkanlıklar
çevre     Bakır yatakları, hidrotermal replasman yatakları ve magmatik kayaçlardaki oksidasyon zonundaki ikincil bir alterasyon minerali olarak.
Kaya Tipi     Titanyum , Sedimanter , Metamorfik
Popülerlik (1-4)     2
Yaygınlık (1-3)     2
Talep (1-3)     2

KRİZOKOL

KRİZOKOL

krizokol’nın Anlamına ve Kullanım Alanlarına Giriş

Chyrsocolla, her şeyden önce Bir İletişim Taşıdır. Özü, ifade, güçlendirme ve öğretmeye ayrılmıştır. Turkuaz mavisinin renginin huzuru negatif enerjileri boşaltır, yatıştırır ve hakikat ve iç bilgeliğin yüzmesini ve duyulmasını sağlar. Huzurlu bir taş, sözlerimizin ve eylemlerin çevremizdeki insanlar üzerindeki gücünü vurgular ve şefkat ve karakter güçlendirilmesini teşvik eder.

krizokol, açık yeşilden derin maviye kadar uzanan bakır taşı olup, Malachite ve Azurite ile birlikte bulunur. Bazı krizokol Cuprite içerir. Analitik ve sezgisel yeteneklere tepki olarak, refah ve iş astutu taşı olarak tercih edilir. Bir denge ölçeği gibi zihni canlandırabilir ve aynı anda duyguları rahatlatabilir. [Mella, 80]

krizokol, gerçek enerjinin en iyi nazikçe ifade edildiğini öğreten, kadınsı enerjilerin güçlendirilmesinin bir taşıdır. Tanrıça’nın taşıdır ve onunla birlikte yankılananlar, kadim ve kalıcı enerjilerinin kendileri içinde yükseldiğini hissederler. [Simmons, 114]

Affedilme, barış ve duygusal bağların güçlendirilmesi taşıdır. Şefkati teşvik eder ve doğal kendiliğindenliğimizi iyileştirmemize yardımcı olur. [Megemont, 54]

Metafiziksel kullanımlar krizokol Kullanımı ve Amaçları – Genel Bakış

krizokol, en yüksek bilgimizi ortaya çıkarmaya teşvik eden, başkalarının deneyimlerimizden fayda sağlayabileceği bir öğretim taşıdır. Bu, bir arkadaşınıza sevgiyle konuşma ve fikirler sunma, bir öğrenciye öğretmen sunma veya dünyadaki etkileri hakkında bilgiyle akıllıca seçilen kelimelerin gücünü modelleme şeklinde olabilir. Ayrıca, yaşamak için konuşanlar için de değerli bir araçtır. [Ahsian, 115]

Doğal Krizakol

Doğal Krizakol

krizokol müzisyenlerin bir tılsımıdır. Yeni müzik aletlerini öğrenmek veya koro, orkestra veya tiyatro grubuna katılmak ve halka açık oynamak için güven duymak mükemmel bir cazibetir. [Eason, 231] krizokol’nın en yüksek biçimi, krizokol’nın tüm krizokol enerjilerinin büyütülmüş halini sunan Kristalize bir form olan Gem Silica’dır ve kutsal sesi üretmek ve / veya yaşamak için en iyisidir. Mantra sesi, şarkı söylemesi veya konuşması Gem Silika’nın çoğundan fayda sağlayacaktır. [Simmons, 114]

krizokol bilge kadınların her yerde bulunduğu bir taştır. Aşınmış ya da taşıdığında, yaşlı kadınların bilgi, deneyimlerini yazılı, resim, müzik, zanaat ya da oyunculuk yoluyla ifade etmeleri sağlanır. İlk kez anneanneleri ve büyükanne anneleri yeni bakıcı rolünü dengelemeye yardımcı olan olağanüstü bir armağandır ve yalnız yaşamak durumunda geceleri evde sinir bozucu olanlar için iyi bir taş. [Eason, 231]

Eski çağlardan beri bilinen krizokol’nın garip mülkiyeti, insanları evde kalmaya teşvik etme özelliğidir. Bu, genellikle inziva ile birlikte yaşanan kaygı ve depresyonu azaltarak rahiplerin, inançların ve tutukluların taşıdır. Hiçbir yerde kalmayan, dolambaçlı mizaç olan insanlar ondan fayda görebilirler. [Megemont, 54]

krizokol, duygusal stresin yatıştırılmasıyla bilgisayar endüstrisinde çalışanların ve muhasebecilerin çalışmasını destekliyor. Tasarımcılar ve mucitler için yaratıcı fikirleri yeni pratik uygulamalarla birleştirerek ilham almaya teşvik eder. [Mella, 80, 129-131] Evde krizokol, kayda değer ilişkilerin ve sürekli değişen durumların olumsuz enerjilerini çizer. İstikrar, kabul ve iç kuvvet sağlamıştır. [Hall, 111]

 

MALAKİT TAŞI

MALAKİT TAŞI

Malahit, yeşil bir bakır karbonat mineralidir. Adı, “mallow” anlamına gelen “malache” kelimesinden gelmiş olabilir, çünkü malachite rengi, mallow yaprağının rengine benzerdir. Alternatif olarak, isim, diğer mayalara kıyasla malakitin yumuşak olması nedeniyle “yumuşak” anlamına gelen Yunanca “malakos” kelimesinden kaynaklanmış olabilir. Malakit bir bakır kaynağı ve bir değerli taş olarak kullanılır. Genellikle bakır yataklarında azuritle birlikte görülür. Malahit, çoğunlukla, yeşilin çeşitli tonlarında, onu ilginç bir değerli taş haline getiren ayırt edici konsantrik bantlara sahiptir. Genellikle agrega şeklinde, botriyodal (üzüm biçimli) kitleler halinde oluşur. Malçerit tarihi, antik Mısırlılar, Rumlar ve Romalılar’a geri döndü.

Malakit ayrıca yeşil boya pigmentleri olarak da kullanılmaktadır. Yıllar önce, büyük miktarda 20 ton ağırlığında malakit bloğu Rusya’da bulundu ve saraylarını süslemek için Çarlıklar tarafından kullanıldı. Bununla birlikte, malakitin en önemli çağdaş kaynağı Afrika’dır.

Malakit konsantrik halkalarından dolayı ayırıcı bir maddedir. Çizgiler görüldüğünde başka bir malzeme ile karıştırılmamalıdır. Bununla birlikte, bir malachite parçası o kadar küçüktür ki bantlama ile tanımlanamaz, diğer opak yeşil değerli taşlar için yanlış anlaşılabilir.
Malakit; Köken ve Değerli Taş Kaynakları Başa Dön

Krizokol Malakit

Krizokol Malakit

En büyük malakit yatakları, 20 tondan fazla blok bulunduğu Rusya’da gerçekleşti. Bununla birlikte, günümüzde, çoğu malakit, Zaire, Avustralya, Şili, Namibya, Zimbabve ve Arizona’da mayınlı.
Malaçit Satın Alınması ve Malakit Değerli Taş Değerinin Belirlenmesi Başa Dön

Malakit Rengi

Malakit hafif ila çok koyu yeşildir. Rengi bakırdan gelir. Genellikle bantlanır. Göz benzeri yüzükler en popüler bantlar olup, bu işaretlerle birlikte malahit, “tavuskuşu gözü” olarak bilinir.
Malahit Berraklığı ve Parıltısı

Kaba malakit zayıf vitröz veya mat bir parlaklığa sahiptir, ancak kesilmiş veya cilalanmış malakite ipeksi bir parlaklığa sahiptir.
Malakit Kes ve Şekilleri

Malakit genellikle halkalar, küpeler veya kolye için süslü şekillerde en cabochon kesilir. Ayrıca karikatürler gibi karmaşık formlara da kazınabilir. Küre şeklinde malakit, kolye, bilezik ve küpeler için cazip boncuklar yapar. Malahit bazen yüz ya da yuvarlanmış demektir. Malakit kesilirken, lapidarist çizgileri göstermek için keser.
Malakit Tedavisi

Krizakol Malakit Oluşumu

Krizakol Malakit Oluşumu

Malçit oldukça yumuşak olduğundan sertliğini arttırmak için bazen reçine veya mum ile kaplanır. Tüm saygın mücevher tedarikçileri, herhangi bir işlem veya iyileştirme beyan eder. Doğal, işlenmemiş malakit kolayca bulunabilir.

Malahit Gemolojik Özellikleri: Başa Dön
Kimyasal formül:     Cu2 (CO3) (OH) 2 Temel bakır karbonat
Kristal yapı:     monoklinik; Küçük, uzun prizmatik; Genellikle agrega
Renk:     Açık-yeşil-siyah-yeşil, bantlı
Sertlik:     Mohs ölçeğinde 3.5 – 4
Kırılma indisi:     1.655-1.909
Yoğunluk:     3,25-4,10
dilinim:     Mükemmel
Şeffaflık:     Şeffaf, opak
Çift Kırma veya Çift Kıvırma:     -0,254
Parlaklık:     Zayıf vitreus, mat
floresan:     Yok

Gemoloji ile ilgili terimlerin ayrıntıları için lütfen Gemstone Glossary’e bakın.
Malakit: Benzer veya Benzeri Gemstones Başa Dön
Blue Azurite
Mavi Azurit

Doğal Koleksiyon Krizakol

Doğal Koleksiyon Krizakol

Malakit, azurit ve malakitten oluşan azure-malachite ile ilgilidir. Azurit-malahit, azurit ve malahit karışımı olduğu için, mavi ile yeşil karışımıdır. Malakit, aynı zamanda İsrail’den gelen turkuaz ve krizolayla birlikte malakit olan Eilat taşıyla da ilgilidir.

Chrysocolla , genellikle bakır tuzları, demir ve manganez oksitleri ile şekillendirilen, gemstone kalitesinde sulu bir bakır silikattır. Özellikle çekici renkleri ve benzersiz çok renkli desenleriyle ödüllendirilir. Chrysocolla, malakit , azurit , larimar , Oregon sunstone , Paraiba turmalin ve turkuaz içeren çok küçük bir bakır içeren mücevherler grubuna dahildir. Chrysocolla, cazibeli, canlı maviden yeşil mavi rengine en çok benzeyen, bakır katışıklarının varlığı nedeniyle ünlüdür. Chrysocolla , ‘daha az tanınmış’ değerli taş olmasına rağmen, hala birçok avid gem ve mineral meraklıları tarafından aranan çok büyüleyici bir taştır. ‘Chrysocolla’ adı, ‘altın’ ve ‘tutkal’ olarak tercüme edilen Yunanca ‘chrysos’ ve ‘kolla’ kelimelerinden türemiştir. Adını altın lehimleme maddesi olarak kullandığı için kazandı, ancak sonunda bu terim herhangi bir yeşil bakır taşıyan mineral için genel bir referans haline geldi.

Chrysocolla, bakır cevheri cisimlerinin oksidasyon bölgelerinde oluştuğu bilinmekte ve mineral bakır için küçük bir cevher olarak düşünülmektedir. Saf chrysocolla değerli taşlar nadirdir. Chrysocolla, çoğunlukla diğer bakır içeren mineraller ile oluşur; bu mineraller, ilginç ve eşsiz renk ve desenli karışımları olan değerli taşlarla sonuçlanır. Daha yaygın mineral karışımlarından bazıları, azuriti (krysokolla genellikle psödomorf gösterir), malahit ve turkuaz içerir. Chrysocolla da, esasen doğal bir çift oluşturan parlak kuvarslı katmanlarla formüle edilebilir. Çoğu durumda, kuvartz kristali aslında taşla değil sadece druzy katmanlarla birleşebilir. Bu kuvars-melez karışımları saf chrysocolla’ya kıyasla daha sert ve çok daha dayanıklıdır; bu genellikle onları takı kullanımı için yeterince uygun hale getirir.

Malakit Krizakol Taşı

Malakit Krizakol Taşı

Doğal Chrysocolla
Chrysocolla Gems Satın Alın
Büyütmek için tıklayın
Chrysocolla’nın Belirlenmesi Başa Dön

Chrysocolla’nın kompozisyonla tanımlanması kesin bir kimyasal kompozisyona sahip olmadığı için zor olabilir. Kimyasal formülü, içerdiği safsızlıklara bağlı olarak değişebilir. Esasen aksine özel olarak tanımlanamayan masif, küresel, mavi – yeşil bakır taşıyan silikat, chrysocolla olarak tanımlanabilir. Chrysocolla genellikle sertliği, benzersiz rengi ve ilginç desenleri ile ayırt edilebilir. Bununla birlikte, tam bileşimine bağlı olarak, sertliği önemli derecede aralık gösterebilir ancak çoğu durumda, ayırıcı kriyotokola çizik testi uygulanabilir. Chrysocolla, renk ve parlaklığın ortak görsel benzerliklerine bağlı olarak turkuaz ve azuritle karıştırılır. Chrysocolla, turkuazdan biraz daha yumuşaktır. Smithsonite görünüş bakımından benzer ancak rengi biraz daha hafif ve sertliği daha yüksektir. Varisit aynı zamanda çok benzerdir, ancak rengi genellikle daha yeşildir ve genellikle chrysocolla’dan daha zordur.
Chrysocolla Origin and Gemstone Kaynakları Başa Dön

Chrysocolla, tüm dünyadaki bakır yataklarında bulunabilir. En önemli Chrysocolla kaynakları arasında İsrail, Kongo Cumhuriyeti, Şili, İngiltere, Kolwezi, Katanga (Şaba), Meksika, Peru, Rusya ve ABD (Arizona, Utah, Idaho, New Mexico, Michigan ve Pennsylvania) sayılabilir. Arizona, günümüzün en iyi chrysocolla’sından bazılarını ürettiği bilinmektedir. Eski İsrail’in Timna Bakır Madenleri, karışık chrysocolla örnekleri ile ünlüdür. Batı Avustralya, azuritin krysocolla pseudomorph’ları için iyi bilinir.
Chrysocolla Satın Alma ve Chrysocolla Değerli Taş Değerini Belirleme Başa Dön

KRİZOKOL TAŞI

KRİZOKOL TAŞI

Chrysocolla canlı ve çekici tonlardaki ışıktan koyu maviye ve yeşil renkte oluşur, ancak çoğunlukla bakır taşıyan diğer minerallerle ortaya çıktığı için, ilginç desenlerinde çeşitli renkler de oluşabilir.
Chrysocolla Berraklığı ve Parıltısı

Bazı nadir malzemeler hafifçe veya neredeyse yarı şeffaf görünse de, Chrysocolla neredeyse daima opaktır. Kesildiğinde ve cilalandığında, chrysocolla, cazip bir yağlı ila vitröz parlaklığa sahiptir.
Chrysocolla Kes ve Şekil

Chrysocolla genellikle cabochon kesilir. Bazı malzemeler yontulmuş olabilir, ancak bu çok yaygın değildir ve genellikle mücevher kullanımı yerine toplayıcılar için yapılır. Çoğu chrysocolla oval ve serbest biçimli şekillerde kesilir, ancak fantezi şekiller de oldukça yaygındır. En popüler şekiller yuvarlak, armut, trilyon, baget ve damla şekilleridir. Kalibre edilen boyutlar, daha yüksek primleri isteyecektir.

Chrysocolla Gemolojik Özellikleri: Başa Dön
Kimyasal formül:     (Cu, Al) 2H2Si205 (OH) 4nH2O Hidrojen bakır silikat
Kristal yapı:     Ortorombik – monoklinik, botriyodal
Renk:     Yeşil, mavi, mavimsi-yeşil, siyah-mavi, kahverengi, çok renkli
Sertlik:     Mohs ölçeğinde 2 ila 4
Kırılma indisi:     1.460 ila 1.570
Yoğunluk:     2.00 ila 2.40
dilinim:     Yok; Kırık: konkoidal
Şeffaflık:     Opak; Bazen yarı saydam yakınında
Çift Kırma veya Çift Kıvırma:     -0.023 ila -.0.040
Parlaklık:     Yağlı, vitröz
floresan:     Yok

Gemology ile ilgili terimlerin ayrıntıları için lütfen Gemstone Glossary’ye bakın.
Chrysocolla: Çeşitleri veya Benzeri Gemstones: Başa Dön
Mavi azurite için alışveriş
Azurite Taşlar al

Chrysocolla, bakır içeren mineraller ve değerli taşlardan biridir . Yakın bir başka değerli taşlar olmasa da, turkuaz, malahit, azurit ve Paraiba turmalin gibi bakır açısından zengin birçok taş var. Birçok taş da renk ve parlaklık açısından benzer bir benekli görünüme sahip olabilir. Çoğunlukla karışıklık yaratan bazı taşlar larimar, turkuaz, azurit, varisit ve smithsonittir. Saf chrysocolla aslında oldukça nadirdir; Çoğu mevduat diğer mineraller ve bileşikler ile karıştırılır. Bazı durumlarda, karışık-chrysocolla taşlar ve spesifik bölgesel örnekler çeşitli isimler altında satılmaktadır, ancak çoğu tedarikçi, ticari isimleri gayriresmi olduklarından bunları basitçe ‘chrysocolla’ olarak satacaktır.

En Popüler Benzer veya İlgili Değerli Taş Çeşitleri ve Ticari İsimler:

Azurit , azurit druzy, ‘Apache chrysocolla’ (Arizona kökenli – karışık chrysocolla, turkuaz, japon, lapis, malakit ve kuvartz) ve ‘ Eilat taşı ‘ (karışık chrysocolla, lapis, azurit, malahit ve turkuaz, Eilat, İsrail’den) en çok Popüler benzer veya ilgili kıymetli taş çeşitleri.
Daha Az Bilinen Benzer veya İlgili Değerli Taş Çeşitleri ve Ticari İsimleri:

Alüminyum chrysocolla (alüminyum açısından zengin bir chrysocolla), aluminian ferriyen krizokolla (alüminyum-freden zengin chrysocolla) ve siyano-kalkerit-chrysocolla (fosfor açısından zengin bir chrysocolla) daha az bilinen chrysocolla’nın benzer veya değerli taş çeşitleridir.

Chrysocolla Gemstone Mitolojisi, Metafizik ve Alternatif Kristal Şifa Yetkileri Başa Dön

M.Ö. 315 yılında, chrysocolla, ilk kez Theophrastus adlı bir Yunan filozofu ve botanikçisi tarafından kullanılmıştır. Erken dönemlerde, chrysocolla bir lehimleme maddesi olarak kullanıldı ve antik Mısır’da, görüşme zamanlarında zihni koruyabileceği düşünülen “bilge taş” olarak yaygın bir şekilde biliniyordu. Chrysocolla’nın şiddet eylemlerini azaltabileceği ve hassasiyeti arttırdığı düşünülmekte ve bu nedenle Cleopatra’nın chrysocolla takıları giydiği bilinmektedir. Chrysocolla, direnci güçlendirme ve duygusal kargaşa yerine sakinlik duygularını geliştirme kabiliyeti nedeniyle Yerli Amerikalılar arasında biliniyor.

Chrysocolla Değerli Taş ve Takı Tasarımı Fikirleri Başa Dön

Saf chrysocolla’nın genel mücevher tasarımları için çok yumuşak olduğu düşünülür. Ancak, uygun bir şekilde tasarlanmış mücevhere özenle giyildiğinde, chrysocolla bazı göz alıcı moda mücevherleri yapabilir. Kuvars ile birleşmiş olan Chrysocolla veya drüzyalı bir tabaka ile diğer krysocolla biçimlerine göre biraz daha dayanıklıdır, bu nedenle taşlar ararken chrysocolla-kuvars kompozisyonları diğer chrysocolla’ya kıyasla daha iyi olabilir.

Chrysocolla cabochons ve boncuklar kolye özellikle, takı kullanımı için oldukça popüler. Chrysocolla, günlük halkalar için önerilmez, ancak açık bir kuvars tabakası ile, dikkatli bir şekilde aşınması için dayanıklı olabilir. Kuyumcu olarak chrysocolla giyiyorsanız, kullanımı küpe, iğne, broş, kolye, kolye, gömlek paçavra veya kravat takımı gibi koruyucu tasarımlarla sınırlı olmalıdır. Chrysocolla zenginlik salar ve gümüşü kakmalıyken özellikle çarpıcı görünüyor. Chrysocolla takı tasarımları genellikle altın veya platin ayarlarından ziyade gümüş ve bakır kullanır. Bu metaller sadece daha uygun fiyatlı değildir, aynı zamanda taşların doğal renklerini daha iyi ortaya çıkarmak eğilimindedir.

Chrysocolla Değerli Taş ve Takı Bakımı ve Temizleme Başa Dön

Kıymet taşlarınızı temizleme Chrysocolla oldukça yumuşak bir değerli taştır, bu nedenle cazibeli cilasını korumak için her zaman ekstra özen gösterilmelidir. Diğer mücevher ve mücevher tarafından kolaylıkla çizilebilir, bu yüzden ayrı olarak aşınması ve temizlenmesi gerekir. Chrysocolla taşları temizlerken, yumuşak bir bez veya fırça ve düz sabunlu su kullanın. Herhangi bir ultrasonik temizleyici veya buharı kullanmayın ve çamaşır suyu veya sülfürik asit gibi sert kimyasal maddelerden kaçının. Taşların renginin kalıcı olarak hasar görmesini önlemek için, doğrudan güneş ışığına ve aşırı sıcaklığa uzun süre maruz kalmayın.

Chrysocolla değerli taşlar ve takılar daima diğer taşlar ve mücevherlerden ayrı olarak saklanmalıdır. Chrysocolla’yı saklarken, taşları tek tek yumuşak bir bezle sarın ya da ek koruma için kumaş kaplı bir mücevher kutusu içine yerleştirmek en iyisidir. Spor yapmadan, egzersiz yaparken ya da güçlü bir ev işleriyle uğraşmadan önce her takığı çıkarmaya dikkat edin.

KRİZOKOL & MALAKİT OLUŞUMU (A KALİTE) DOĞAL KAYA

DOĞAL KAYALAR
KRİZOKOL TAŞI
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 44 GR
 • A KALİTE RENK DOYUMU
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • GÜNEY AMERİKA
 • KDV DAHİL
 • KOLEKSİYON GEM PARÇASI
 • KRİZOKOL & MALAKİT OLUŞUM
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

krizokol keskin renkte bir mineraldir. Rengi, mavi ve yeşilin en parlak gölgesi arasında olabilir ve bakır içeriğinden kaynaklanır. krizokol sıklıkla parlak bir Clear Quartz tabakası ile kaplanır veya Quartz ile birlikte büyütülür .

krizakol Malakit Taşı

krizakol Malakit Taşı

krizokol’nın kimyasal formülü , kimyasal yapıda elementlerin ve su içeriğinin değişen bir ikamesini içerdiği için açıkça tanımlanmamıştır. Tanımlanabilir bir kimyasal formülle krizokol’nın daha kesin bir formu mikro kristallerde mevcut olmasına rağmen, çoğu şekil amorf olarak kabul edilir. Yıllar boyunca farklı kompozisyonların çoklu analizleri yapılmıştır.

Ek bilgi için, krizokol’daki taş bölümüne bakın.
Kimyasal formül     Cu2H2Si205 (OH) 4
kompozisyon     Temel bakır silikat, genellikle alüminyumdur. Bu mineralin bileşimi genellikle değişkendir ve kesin bir kimyasal bileşime sahip değildir.
Değişken Formül     (Cu2 -x , Alx) H2xSi2O5 (OH) 4 · nH20
Renk     Parlak yeşil, mavimsi-yeşil, gök mavisi, gri. Mavi veya renkli yeşil ve mavi olabilir.
Meç     Soluk mavi
Sertlik     2 – 4
Kristal Sistemi     ortorombik
Kristal Formlar

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE KOLEKSİYONERLERİN GÖZDE TAŞI  %100 DOĞAL MUHTEŞEM KRİZAKOLLVE MALAKİT OLUŞUMU KOLEKSİYON GEM PARÇASI ; ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;

 

Ve Agregalar     krizokol hiçbir zaman görünür kristallerde bulunmaz. Neredeyse daima, botriyodal , reniform veya sarkıt grupları, yuvarlak toplardaki ve masif formdadır. Ayrıca katı ve elyaflı damarlarda , lifli kristallerin kümelerinde ve kabuklarda. Diğer minerallerden, özellikle Azurit’ten sonra sıklıkla psödomorf oluşturur.
şeffaflık     Opak’a yarı saydam
Spesifik yer çekimi     2.0 – 2.2
parıltı     Vitreous’dan yağlıya
yarılma     Yok
Kırık     Konik olmayan , düzensiz
yapışkanlık     Kırılgan
Grup içinde     Silikatlar ; Fillosilisler
Çarpıcı Özellikler     Parlak renk, sertlik ve alışkanlıklar
çevre     Bakır yatakları, hidrotermal replasman yatakları ve magmatik kayaçlardaki oksidasyon zonundaki ikincil bir alterasyon minerali olarak.
Kaya Tipi     Titanyum , Sedimanter , Metamorfik
Popülerlik (1-4)     2
Yaygınlık (1-3)     2
Talep (1-3)     2

KRİZOKOL

KRİZOKOL

krizokol’nın Anlamına ve Kullanım Alanlarına Giriş

Chyrsocolla, her şeyden önce Bir İletişim Taşıdır. Özü, ifade, güçlendirme ve öğretmeye ayrılmıştır. Turkuaz mavisinin renginin huzuru negatif enerjileri boşaltır, yatıştırır ve hakikat ve iç bilgeliğin yüzmesini ve duyulmasını sağlar. Huzurlu bir taş, sözlerimizin ve eylemlerin çevremizdeki insanlar üzerindeki gücünü vurgular ve şefkat ve karakter güçlendirilmesini teşvik eder.

krizokol, açık yeşilden derin maviye kadar uzanan bakır taşı olup, Malachite ve Azurite ile birlikte bulunur. Bazı krizokol Cuprite içerir. Analitik ve sezgisel yeteneklere tepki olarak, refah ve iş astutu taşı olarak tercih edilir. Bir denge ölçeği gibi zihni canlandırabilir ve aynı anda duyguları rahatlatabilir. [Mella, 80]

krizokol, gerçek enerjinin en iyi nazikçe ifade edildiğini öğreten, kadınsı enerjilerin güçlendirilmesinin bir taşıdır. Tanrıça’nın taşıdır ve onunla birlikte yankılananlar, kadim ve kalıcı enerjilerinin kendileri içinde yükseldiğini hissederler. [Simmons, 114]

Affedilme, barış ve duygusal bağların güçlendirilmesi taşıdır. Şefkati teşvik eder ve doğal kendiliğindenliğimizi iyileştirmemize yardımcı olur. [Megemont, 54]

Metafiziksel kullanımlar krizokol Kullanımı ve Amaçları – Genel Bakış

krizokol, en yüksek bilgimizi ortaya çıkarmaya teşvik eden, başkalarının deneyimlerimizden fayda sağlayabileceği bir öğretim taşıdır. Bu, bir arkadaşınıza sevgiyle konuşma ve fikirler sunma, bir öğrenciye öğretmen sunma veya dünyadaki etkileri hakkında bilgiyle akıllıca seçilen kelimelerin gücünü modelleme şeklinde olabilir. Ayrıca, yaşamak için konuşanlar için de değerli bir araçtır. [Ahsian, 115]

Doğal Krizakol

Doğal Krizakol

krizokol müzisyenlerin bir tılsımıdır. Yeni müzik aletlerini öğrenmek veya koro, orkestra veya tiyatro grubuna katılmak ve halka açık oynamak için güven duymak mükemmel bir cazibetir. [Eason, 231] krizokol’nın en yüksek biçimi, krizokol’nın tüm krizokol enerjilerinin büyütülmüş halini sunan Kristalize bir form olan Gem Silica’dır ve kutsal sesi üretmek ve / veya yaşamak için en iyisidir. Mantra sesi, şarkı söylemesi veya konuşması Gem Silika’nın çoğundan fayda sağlayacaktır. [Simmons, 114]

krizokol bilge kadınların her yerde bulunduğu bir taştır. Aşınmış ya da taşıdığında, yaşlı kadınların bilgi, deneyimlerini yazılı, resim, müzik, zanaat ya da oyunculuk yoluyla ifade etmeleri sağlanır. İlk kez anneanneleri ve büyükanne anneleri yeni bakıcı rolünü dengelemeye yardımcı olan olağanüstü bir armağandır ve yalnız yaşamak durumunda geceleri evde sinir bozucu olanlar için iyi bir taş. [Eason, 231]

Eski çağlardan beri bilinen krizokol’nın garip mülkiyeti, insanları evde kalmaya teşvik etme özelliğidir. Bu, genellikle inziva ile birlikte yaşanan kaygı ve depresyonu azaltarak rahiplerin, inançların ve tutukluların taşıdır. Hiçbir yerde kalmayan, dolambaçlı mizaç olan insanlar ondan fayda görebilirler. [Megemont, 54]

krizokol, duygusal stresin yatıştırılmasıyla bilgisayar endüstrisinde çalışanların ve muhasebecilerin çalışmasını destekliyor. Tasarımcılar ve mucitler için yaratıcı fikirleri yeni pratik uygulamalarla birleştirerek ilham almaya teşvik eder. [Mella, 80, 129-131] Evde krizokol, kayda değer ilişkilerin ve sürekli değişen durumların olumsuz enerjilerini çizer. İstikrar, kabul ve iç kuvvet sağlamıştır. [Hall, 111]

 

MALAKİT TAŞI

MALAKİT TAŞI

Malahit, yeşil bir bakır karbonat mineralidir. Adı, “mallow” anlamına gelen “malache” kelimesinden gelmiş olabilir, çünkü malachite rengi, mallow yaprağının rengine benzerdir. Alternatif olarak, isim, diğer mayalara kıyasla malakitin yumuşak olması nedeniyle “yumuşak” anlamına gelen Yunanca “malakos” kelimesinden kaynaklanmış olabilir. Malakit bir bakır kaynağı ve bir değerli taş olarak kullanılır. Genellikle bakır yataklarında azuritle birlikte görülür. Malahit, çoğunlukla, yeşilin çeşitli tonlarında, onu ilginç bir değerli taş haline getiren ayırt edici konsantrik bantlara sahiptir. Genellikle agrega şeklinde, botriyodal (üzüm biçimli) kitleler halinde oluşur. Malçerit tarihi, antik Mısırlılar, Rumlar ve Romalılar’a geri döndü.

Malakit ayrıca yeşil boya pigmentleri olarak da kullanılmaktadır. Yıllar önce, büyük miktarda 20 ton ağırlığında malakit bloğu Rusya’da bulundu ve saraylarını süslemek için Çarlıklar tarafından kullanıldı. Bununla birlikte, malakitin en önemli çağdaş kaynağı Afrika’dır.

Malakit konsantrik halkalarından dolayı ayırıcı bir maddedir. Çizgiler görüldüğünde başka bir malzeme ile karıştırılmamalıdır. Bununla birlikte, bir malachite parçası o kadar küçüktür ki bantlama ile tanımlanamaz, diğer opak yeşil değerli taşlar için yanlış anlaşılabilir.
Malakit; Köken ve Değerli Taş Kaynakları Başa Dön

Krizokol Malakit

Krizokol Malakit

En büyük malakit yatakları, 20 tondan fazla blok bulunduğu Rusya’da gerçekleşti. Bununla birlikte, günümüzde, çoğu malakit, Zaire, Avustralya, Şili, Namibya, Zimbabve ve Arizona’da mayınlı.
Malaçit Satın Alınması ve Malakit Değerli Taş Değerinin Belirlenmesi Başa Dön

Malakit Rengi

Malakit hafif ila çok koyu yeşildir. Rengi bakırdan gelir. Genellikle bantlanır. Göz benzeri yüzükler en popüler bantlar olup, bu işaretlerle birlikte malahit, “tavuskuşu gözü” olarak bilinir.
Malahit Berraklığı ve Parıltısı

Kaba malakit zayıf vitröz veya mat bir parlaklığa sahiptir, ancak kesilmiş veya cilalanmış malakite ipeksi bir parlaklığa sahiptir.
Malakit Kes ve Şekilleri

Malakit genellikle halkalar, küpeler veya kolye için süslü şekillerde en cabochon kesilir. Ayrıca karikatürler gibi karmaşık formlara da kazınabilir. Küre şeklinde malakit, kolye, bilezik ve küpeler için cazip boncuklar yapar. Malahit bazen yüz ya da yuvarlanmış demektir. Malakit kesilirken, lapidarist çizgileri göstermek için keser.
Malakit Tedavisi

Krizakol Malakit Oluşumu

Krizakol Malakit Oluşumu

Malçit oldukça yumuşak olduğundan sertliğini arttırmak için bazen reçine veya mum ile kaplanır. Tüm saygın mücevher tedarikçileri, herhangi bir işlem veya iyileştirme beyan eder. Doğal, işlenmemiş malakit kolayca bulunabilir.

Malahit Gemolojik Özellikleri: Başa Dön
Kimyasal formül:     Cu2 (CO3) (OH) 2 Temel bakır karbonat
Kristal yapı:     monoklinik; Küçük, uzun prizmatik; Genellikle agrega
Renk:     Açık-yeşil-siyah-yeşil, bantlı
Sertlik:     Mohs ölçeğinde 3.5 – 4
Kırılma indisi:     1.655-1.909
Yoğunluk:     3,25-4,10
dilinim:     Mükemmel
Şeffaflık:     Şeffaf, opak
Çift Kırma veya Çift Kıvırma:     -0,254
Parlaklık:     Zayıf vitreus, mat
floresan:     Yok

Gemoloji ile ilgili terimlerin ayrıntıları için lütfen Gemstone Glossary’e bakın.
Malakit: Benzer veya Benzeri Gemstones Başa Dön
Blue Azurite
Mavi Azurit

Doğal Koleksiyon Krizakol

Doğal Koleksiyon Krizakol

Malakit, azurit ve malakitten oluşan azure-malachite ile ilgilidir. Azurit-malahit, azurit ve malahit karışımı olduğu için, mavi ile yeşil karışımıdır. Malakit, aynı zamanda İsrail’den gelen turkuaz ve krizolayla birlikte malakit olan Eilat taşıyla da ilgilidir.

Chrysocolla , genellikle bakır tuzları, demir ve manganez oksitleri ile şekillendirilen, gemstone kalitesinde sulu bir bakır silikattır. Özellikle çekici renkleri ve benzersiz çok renkli desenleriyle ödüllendirilir. Chrysocolla, malakit , azurit , larimar , Oregon sunstone , Paraiba turmalin ve turkuaz içeren çok küçük bir bakır içeren mücevherler grubuna dahildir. Chrysocolla, cazibeli, canlı maviden yeşil mavi rengine en çok benzeyen, bakır katışıklarının varlığı nedeniyle ünlüdür. Chrysocolla , ‘daha az tanınmış’ değerli taş olmasına rağmen, hala birçok avid gem ve mineral meraklıları tarafından aranan çok büyüleyici bir taştır. ‘Chrysocolla’ adı, ‘altın’ ve ‘tutkal’ olarak tercüme edilen Yunanca ‘chrysos’ ve ‘kolla’ kelimelerinden türemiştir. Adını altın lehimleme maddesi olarak kullandığı için kazandı, ancak sonunda bu terim herhangi bir yeşil bakır taşıyan mineral için genel bir referans haline geldi.

Chrysocolla, bakır cevheri cisimlerinin oksidasyon bölgelerinde oluştuğu bilinmekte ve mineral bakır için küçük bir cevher olarak düşünülmektedir. Saf chrysocolla değerli taşlar nadirdir. Chrysocolla, çoğunlukla diğer bakır içeren mineraller ile oluşur; bu mineraller, ilginç ve eşsiz renk ve desenli karışımları olan değerli taşlarla sonuçlanır. Daha yaygın mineral karışımlarından bazıları, azuriti (krysokolla genellikle psödomorf gösterir), malahit ve turkuaz içerir. Chrysocolla da, esasen doğal bir çift oluşturan parlak kuvarslı katmanlarla formüle edilebilir. Çoğu durumda, kuvartz kristali aslında taşla değil sadece druzy katmanlarla birleşebilir. Bu kuvars-melez karışımları saf chrysocolla’ya kıyasla daha sert ve çok daha dayanıklıdır; bu genellikle onları takı kullanımı için yeterince uygun hale getirir.

Malakit Krizakol Taşı

Malakit Krizakol Taşı

Doğal Chrysocolla
Chrysocolla Gems Satın Alın
Büyütmek için tıklayın
Chrysocolla’nın Belirlenmesi Başa Dön

Chrysocolla’nın kompozisyonla tanımlanması kesin bir kimyasal kompozisyona sahip olmadığı için zor olabilir. Kimyasal formülü, içerdiği safsızlıklara bağlı olarak değişebilir. Esasen aksine özel olarak tanımlanamayan masif, küresel, mavi – yeşil bakır taşıyan silikat, chrysocolla olarak tanımlanabilir. Chrysocolla genellikle sertliği, benzersiz rengi ve ilginç desenleri ile ayırt edilebilir. Bununla birlikte, tam bileşimine bağlı olarak, sertliği önemli derecede aralık gösterebilir ancak çoğu durumda, ayırıcı kriyotokola çizik testi uygulanabilir. Chrysocolla, renk ve parlaklığın ortak görsel benzerliklerine bağlı olarak turkuaz ve azuritle karıştırılır. Chrysocolla, turkuazdan biraz daha yumuşaktır. Smithsonite görünüş bakımından benzer ancak rengi biraz daha hafif ve sertliği daha yüksektir. Varisit aynı zamanda çok benzerdir, ancak rengi genellikle daha yeşildir ve genellikle chrysocolla’dan daha zordur.
Chrysocolla Origin and Gemstone Kaynakları Başa Dön

Chrysocolla, tüm dünyadaki bakır yataklarında bulunabilir. En önemli Chrysocolla kaynakları arasında İsrail, Kongo Cumhuriyeti, Şili, İngiltere, Kolwezi, Katanga (Şaba), Meksika, Peru, Rusya ve ABD (Arizona, Utah, Idaho, New Mexico, Michigan ve Pennsylvania) sayılabilir. Arizona, günümüzün en iyi chrysocolla’sından bazılarını ürettiği bilinmektedir. Eski İsrail’in Timna Bakır Madenleri, karışık chrysocolla örnekleri ile ünlüdür. Batı Avustralya, azuritin krysocolla pseudomorph’ları için iyi bilinir.
Chrysocolla Satın Alma ve Chrysocolla Değerli Taş Değerini Belirleme Başa Dön

KRİZOKOL TAŞI

KRİZOKOL TAŞI

Chrysocolla canlı ve çekici tonlardaki ışıktan koyu maviye ve yeşil renkte oluşur, ancak çoğunlukla bakır taşıyan diğer minerallerle ortaya çıktığı için, ilginç desenlerinde çeşitli renkler de oluşabilir.
Chrysocolla Berraklığı ve Parıltısı

Bazı nadir malzemeler hafifçe veya neredeyse yarı şeffaf görünse de, Chrysocolla neredeyse daima opaktır. Kesildiğinde ve cilalandığında, chrysocolla, cazip bir yağlı ila vitröz parlaklığa sahiptir.
Chrysocolla Kes ve Şekil

Chrysocolla genellikle cabochon kesilir. Bazı malzemeler yontulmuş olabilir, ancak bu çok yaygın değildir ve genellikle mücevher kullanımı yerine toplayıcılar için yapılır. Çoğu chrysocolla oval ve serbest biçimli şekillerde kesilir, ancak fantezi şekiller de oldukça yaygındır. En popüler şekiller yuvarlak, armut, trilyon, baget ve damla şekilleridir. Kalibre edilen boyutlar, daha yüksek primleri isteyecektir.

Chrysocolla Gemolojik Özellikleri: Başa Dön
Kimyasal formül:     (Cu, Al) 2H2Si205 (OH) 4nH2O Hidrojen bakır silikat
Kristal yapı:     Ortorombik – monoklinik, botriyodal
Renk:     Yeşil, mavi, mavimsi-yeşil, siyah-mavi, kahverengi, çok renkli
Sertlik:     Mohs ölçeğinde 2 ila 4
Kırılma indisi:     1.460 ila 1.570
Yoğunluk:     2.00 ila 2.40
dilinim:     Yok; Kırık: konkoidal
Şeffaflık:     Opak; Bazen yarı saydam yakınında
Çift Kırma veya Çift Kıvırma:     -0.023 ila -.0.040
Parlaklık:     Yağlı, vitröz
floresan:     Yok

Gemology ile ilgili terimlerin ayrıntıları için lütfen Gemstone Glossary’ye bakın.
Chrysocolla: Çeşitleri veya Benzeri Gemstones: Başa Dön
Mavi azurite için alışveriş
Azurite Taşlar al

Chrysocolla, bakır içeren mineraller ve değerli taşlardan biridir . Yakın bir başka değerli taşlar olmasa da, turkuaz, malahit, azurit ve Paraiba turmalin gibi bakır açısından zengin birçok taş var. Birçok taş da renk ve parlaklık açısından benzer bir benekli görünüme sahip olabilir. Çoğunlukla karışıklık yaratan bazı taşlar larimar, turkuaz, azurit, varisit ve smithsonittir. Saf chrysocolla aslında oldukça nadirdir; Çoğu mevduat diğer mineraller ve bileşikler ile karıştırılır. Bazı durumlarda, karışık-chrysocolla taşlar ve spesifik bölgesel örnekler çeşitli isimler altında satılmaktadır, ancak çoğu tedarikçi, ticari isimleri gayriresmi olduklarından bunları basitçe ‘chrysocolla’ olarak satacaktır.

En Popüler Benzer veya İlgili Değerli Taş Çeşitleri ve Ticari İsimler:

Azurit , azurit druzy, ‘Apache chrysocolla’ (Arizona kökenli – karışık chrysocolla, turkuaz, japon, lapis, malakit ve kuvartz) ve ‘ Eilat taşı ‘ (karışık chrysocolla, lapis, azurit, malahit ve turkuaz, Eilat, İsrail’den) en çok Popüler benzer veya ilgili kıymetli taş çeşitleri.
Daha Az Bilinen Benzer veya İlgili Değerli Taş Çeşitleri ve Ticari İsimleri:

Alüminyum chrysocolla (alüminyum açısından zengin bir chrysocolla), aluminian ferriyen krizokolla (alüminyum-freden zengin chrysocolla) ve siyano-kalkerit-chrysocolla (fosfor açısından zengin bir chrysocolla) daha az bilinen chrysocolla’nın benzer veya değerli taş çeşitleridir.

Chrysocolla Gemstone Mitolojisi, Metafizik ve Alternatif Kristal Şifa Yetkileri Başa Dön

M.Ö. 315 yılında, chrysocolla, ilk kez Theophrastus adlı bir Yunan filozofu ve botanikçisi tarafından kullanılmıştır. Erken dönemlerde, chrysocolla bir lehimleme maddesi olarak kullanıldı ve antik Mısır’da, görüşme zamanlarında zihni koruyabileceği düşünülen “bilge taş” olarak yaygın bir şekilde biliniyordu. Chrysocolla’nın şiddet eylemlerini azaltabileceği ve hassasiyeti arttırdığı düşünülmekte ve bu nedenle Cleopatra’nın chrysocolla takıları giydiği bilinmektedir. Chrysocolla, direnci güçlendirme ve duygusal kargaşa yerine sakinlik duygularını geliştirme kabiliyeti nedeniyle Yerli Amerikalılar arasında biliniyor.

Chrysocolla Değerli Taş ve Takı Tasarımı Fikirleri Başa Dön

Saf chrysocolla’nın genel mücevher tasarımları için çok yumuşak olduğu düşünülür. Ancak, uygun bir şekilde tasarlanmış mücevhere özenle giyildiğinde, chrysocolla bazı göz alıcı moda mücevherleri yapabilir. Kuvars ile birleşmiş olan Chrysocolla veya drüzyalı bir tabaka ile diğer krysocolla biçimlerine göre biraz daha dayanıklıdır, bu nedenle taşlar ararken chrysocolla-kuvars kompozisyonları diğer chrysocolla’ya kıyasla daha iyi olabilir.

Chrysocolla cabochons ve boncuklar kolye özellikle, takı kullanımı için oldukça popüler. Chrysocolla, günlük halkalar için önerilmez, ancak açık bir kuvars tabakası ile, dikkatli bir şekilde aşınması için dayanıklı olabilir. Kuyumcu olarak chrysocolla giyiyorsanız, kullanımı küpe, iğne, broş, kolye, kolye, gömlek paçavra veya kravat takımı gibi koruyucu tasarımlarla sınırlı olmalıdır. Chrysocolla zenginlik salar ve gümüşü kakmalıyken özellikle çarpıcı görünüyor. Chrysocolla takı tasarımları genellikle altın veya platin ayarlarından ziyade gümüş ve bakır kullanır. Bu metaller sadece daha uygun fiyatlı değildir, aynı zamanda taşların doğal renklerini daha iyi ortaya çıkarmak eğilimindedir.

Chrysocolla Değerli Taş ve Takı Bakımı ve Temizleme Başa Dön

Kıymet taşlarınızı temizleme Chrysocolla oldukça yumuşak bir değerli taştır, bu nedenle cazibeli cilasını korumak için her zaman ekstra özen gösterilmelidir. Diğer mücevher ve mücevher tarafından kolaylıkla çizilebilir, bu yüzden ayrı olarak aşınması ve temizlenmesi gerekir. Chrysocolla taşları temizlerken, yumuşak bir bez veya fırça ve düz sabunlu su kullanın. Herhangi bir ultrasonik temizleyici veya buharı kullanmayın ve çamaşır suyu veya sülfürik asit gibi sert kimyasal maddelerden kaçının. Taşların renginin kalıcı olarak hasar görmesini önlemek için, doğrudan güneş ışığına ve aşırı sıcaklığa uzun süre maruz kalmayın.

Chrysocolla değerli taşlar ve takılar daima diğer taşlar ve mücevherlerden ayrı olarak saklanmalıdır. Chrysocolla’yı saklarken, taşları tek tek yumuşak bir bezle sarın ya da ek koruma için kumaş kaplı bir mücevher kutusu içine yerleştirmek en iyisidir. Spor yapmadan, egzersiz yaparken ya da güçlü bir ev işleriyle uğraşmadan önce her takığı çıkarmaya dikkat edin.