OTANT�K TA�

MAVİ AZURİT MALAKİT TAŞI13.45 KARAT

GEMSTONE (DEĞERLİ TAŞLAR)
Azurit Malakit
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 13.45 KARAT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİK ÜCRETSİZ
 • A +++ RENK DOYUMU
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOKTUR
 • HİNDİSTAN
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA

Azurit, Cu3 (CO3) 2 (OH) 2’nin kimyasal bir bileşimine sahip bir bakır karbonat hidroksit mineraldir. En iyi karakteristik koyu mavi ila mor-mavi rengi ile bilinir. “Masmavi” olarak bilinen mavi renk, çöllerin ve kış manzaralarının üzerinde sıkça görülen koyu mavi akşam gökyüzü gibidir.

Azurit Malakit

Azurit Malakit

Azurit yaygın veya bol bir mineral değildir , ancak güzeldir ve mavi rengi dikkat çeker. Binlerce yıldır dünyanın birçok yerinde insanlar tarafından kullanılmaktadır. Eski insanlar onu bir bakır cevheri, bir pigment, bir değerli taş ve bir süs taşı olarak kullandılar. Bugün hala tüm bu amaçlar için kullanılmaktadır.

azurit dolu kırıklar
Azurite ve Chrysocolla: Azurit ve chrysocolla ile dolu kırıkları gösteren bir kaya levhası. Döşeme yaklaşık 8 santimetre uzunluğundadır. Tam renkli göstermek için ıslak fotoğraflandı. Yakınından Bisbee, Arizona.

Jeolojik Oluşum
Azurit, genellikle karbondioksit yüklü sular Dünya’ya indiğinde ve yüzey altı bakır cevherleriyle reaksiyona girdiğinde oluşan ikincil bir mineraldir . Bu suların karbonik asidi cevherden az miktarda bakır çözer. Çözünmüş bakır su ile yeni bir jeokimyasal ortama ulaşıncaya kadar taşınır. Bu yeni ortam, su kimyasının veya sıcaklığın değiştiği veya buharlaşmanın meydana geldiği bir yer olabilir. Koşullar doğruysa, mineral azurit oluşabilir. Bu koşullar uzun süre devam ederse, önemli bir azurit birikimi gelişebilir. Bu dünyanın birçok yerinde meydana geldi.

Azurit çökeltmesi, yeraltı kayalarının gözenek boşluklarında, kırıklarında ve boşluklarında meydana gelir. Elde edilen azurit genellikle masif veya nodülerdir. Nadir durumlarda, azurit sarkıt ve botryoidal büyüme olarak bulunur. İyi oluşturulmuş monoklinik kristaller nadiren bulunur. Bunlar sadece azuritin bir kırık veya oyukta sınırsız çökelmesi ve daha sonra kristalizasyon veya kaya hareketleri ile bozulmaması durumunda ortaya çıkabilir.

Malakit , azurite benzer koşullar altında oluşan başka bir bakır karbonat mineralidir. Bu mineraller genellikle aynı depozitte bulunur ve genellikle birbirleriyle iç içe geçer. Bu, azurmalakit olarak bilinen ve yüksek kalitede güzel bir taş malzeme olarak kullanılabilen bir malzeme üretir.

HER ZAMAN OTANTİK TAŞ KALİTESİ FARKI İLE %100 DOĞAL A KALİTE MAVİ HİNDİSTAN AZURİT MALAKİT (MATRİKS) TAŞI 11,10 KARAT 925 AYAR GÜMÜŞ KOLYE VEYA YÜZÜK YAPIMI ÜCRETSİZ ŞEKİLDE FİRMAMIZ TARAFINDAN YAPILACAKTIR.ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA ALAN KİŞİ HAYRINI GÖRSÜN

DOĞAL MAVİ azurit malakit  ******* Öğe Adı

Öğe Miktar 1 Adet *******
Ürün Ağırlığı 13.45 Cts *******
Ürün Boyutu ******* 22 x 12 X 5 MM
Öğe Şekli ******* FANTAZİ Kabaşon
Öğe IŞILTI ******* MÜKEMMEL
Ürün Netlik ******* OPAK
Öğe Renk ******* MAVİ YEŞİL OLARAK GÖRÜLEN RESİM
Ürün kökenli ******* HİNDİSTAN

Amerika Birleşik Devletleri , Arizona , New Mexico ve Utah , azurit bulmak için dikkate değer yerlerdir. Fransa ve Namibya’da daha önemli mevduatlar bulunmuştur. Meksika, Şili, Avustralya, Rusya ve Fas’ta dikkate değer olaylar bulunmuştur.

Kumtaşı Azurit nodülleri
Kumtaşı Azurit Nodülleri: İnce taneli kumtaşı matrisinde yaklaşık bir santimetre büyüklüğünde küçük azurit nodülleri. Nacimiento Madeni’nden, New Mexico.
Fiziksel Özellikleri Azurit
Kimyasal Sınıflandırma Karbonat
Renk Derin mavi ila menekşe mavisi; “Masmavi”
Meç Açık mavi
parıltı Vitreus, dünyevi
diaphaneity Opak, yarı saydam, şeffaf
yarılma İki farklı yön, bir mükemmel, bir fakir
Mohs Sertliği 3,5 – 4
Spesifik yer çekimi 3,7 ila 3,9
Teşhis Özellikleri Koyu mavi renk, seyreltik HC1’de efervesan, yüksek özgül ağırlık, düşük sertlik.
Kimyasal bileşim Bakır karbonat. Cu 3 (CO 3 ) 2 (OH) 2
Kristal Sistemi monoklinik
Kullanımları Küçük bakır cevheri, değerli taş, süs taşı, pigment.

Azurit

Azurit

Fiziksel Özellikleri Azurit
Azuritin en teşhis özelliği ayırt edici koyu mavi renktir. Mohs sertliği sadece 3,5 ila 4 arasındadır. Mavi rengini ve 3,7 ila 3,9 özgül ağırlığını veren bakır içerir ve metalik olmayan bir mineral için son derece yüksektir. Azurit bir karbonat mineraldir ve seyreltik hidroklorik asit ile hafif bir efervesan üretir ve açık mavi bir sıvı üretir. Azurit sırsız porselen üzerinde açık mavi bir çizgi oluşturur.

Azurit Kullanımı
Azurit son derece bol bir mineral olmasa da ve nadiren büyük tortularda bulunurken, çeşitli şekillerde kullanılmıştır. Bunlardan bazıları aşağıda açıklanmaktadır.

azurit nodülleri
Azurit “Yaban Mersini”: Beş ila on milimetre arasında, Utah La Sal yakınlarındaki zayıf çimentolu bir kumtaşından ayrışan azuritin küçük nodülleri.
Bakır Arama ve Madencilik
Jeologlar, bol miktarda azuritin sıklıkla bakır cevheri yataklarının üzerindeki kayalarda bulunduğunu bilirler. Bu, yüzey altı bakır yatakları ararken azuritin bir gösterge minerali olarak kullanılmasını sağlar. Bol miktarda azuritin varlığı, çağdaş veya eski bir hidrolik eğimin altında, yakınında veya üstünde bir çeşit bakır cevheri bulma olasılığını gösterir.

Azurit binlerce yıldır bakır metal cevheri olarak kullanılmaktadır. Eski Mısırlılar onu Sina Yarımadası’na çıkardı ve bakır üretmek için eritti. Bugün, kendi başlarına azurit yatakları genellikle bir bakır madeni açmaya değecek kadar büyük değildir. Diğer bakır cevherleri çıkarıldığında, azurit yeterli derecede ve madenciliği kolaysa çıkarılabilir.

azurmalakit cabochons
Azurmalakit Cabochons: Azurit sıklıkla malakit ile ilişkilidir ve bu ilişki çok ilginç mücevher malzemeleri üretebilir. Bu cabochons, Arizona’daki Morenci Madeninde üretilen “azurmalakit” olarak bilinen bir malzemeden kesildi. İnce damar malzemesinden kesildiler ve doğal bir duvar kaya desteğine sahiptiler. Her iki kabin de yaklaşık 25 milimetre boyunda.
azurit granit
Azurit Granit: Bir parça “K2 Granit” veya “Azurite Granit”, Çin ve Pakistan sınırında son zamanlarda bulunan bir süs taşıdır. Özlü bir malzeme ve değerli taş olarak iyi performans gösterir. Kuru fotoğraflandı. Bu parça yaklaşık on santimetre çapında ve en büyük küre yaklaşık santimetre çapında.

Mineral toplama
Mineralleri öğrenmenin en iyi yolu, özelliklerini işleyebileceğiniz, inceleyebileceğiniz ve gözlemleyebileceğiniz küçük örnekler koleksiyonuyla çalışmaktır. Ucuz mineral koleksiyonları Geology.com Store’da bulunmaktadır .

Azurit Taşı Özellikleri

Azurit Taşı Özellikleri

Mücevher ve Süs Taşı
Azuritin cabochons , boncuklar, küçük oymalar ve süs eşyaları şeklinde kesilmesi ve şekillendirilmesi kolaydır. Ayrıca parlak bir cila kabul eder. Ne yazık ki, azuritin mücevherlerde kullanımını sınırlayan problemleri vardır. En büyük endişe, azuritin sadece 3.5 ila 4.0 arasında bir Mohs sertliğine sahip olmasıdır. Ayrıca kırılgandır ve bölünme düzlemleri boyunca kırılabilir. Bu dayanıklılık eksikliği, bir yüzük, bilezik veya aşınmaya maruz kalan başka bir mücevher öğesinde kullanıldığında kolayca zarar görmesini sağlar.

Azurit ayrıca yavaş yavaş malakit için de zayıflar. Bu, değerli taşların koyu mavi renginin aydınlatılmasına ve yeşillenmesine neden olur. Azurit mücevherleri karanlıkta, ısıdan uzakta ve hava dolaşımının sınırlı olduğu yerlerde saklayın. Bu kapalı bir mücevher kutusunda veya çekmecede olabilir.

Azurit takıların temizlenmesi zordur. Yumuşak nemli bir bezle veya soğuk sabunlu suyla yumuşak bir temizlik en iyisidir. Aşındırıcı temizleyiciler veya aşırı temizlik taşa zarar verir. Ultrasonik ve buharlı temizlik hasara neden olabilir.

Azurit içeren mücevherlerin tamire ihtiyacı varsa, onarımlar taşı ısıtmayacak şekilde yapılmalıdır. Hidroksit mineralleri ısıya çok duyarlıdır. Isıtma azuritin yeşile veya kararmasına neden olur.

Azurit, rengini arttırmak için nadiren tedavi edilir. Bununla birlikte, sıklıkla pürüzleri emdiren ve stabilize eden reçineler ve diğer maddelerle tedavi edilir. “Azurit” olarak satılan ucuz materyalin çoğu, bir reçine veya başka bir madde bağlayıcısında ezilmiş azuritten yapılmış bir kompozittir. Genellikle, chrysocolla, malakit veya diğer mineraller karıştırılır.

Çin ve Pakistan arasındaki sınırın yakınında bulunan ilginç bir süs taşı son zamanlarda taş piyasasında ortaya çıktı. Taşın içine dağılmış parlak mavi azurit küreleri olan beyaz bir granittir . Bunu gören çoğu insan başlangıçta sahte olduğunu düşünür, ancak içindeki yuvarlak azurit alanlarını ortaya çıkarmak için kesilebilir ve x-ışını kırınımı azurit ortaya çıkarır. Bu azurit granit , genellikle dünyanın en yüksek ikinci dağından sonra “K2 granit” olarak adlandırılır, çünkü kaya ilk olarak dağın tabanının yakınında keşfedilmiştir.

azurit pigmenti
Azurite Pigment: Yüksek saflıkta azurit, ince bir şekilde toz haline getirilir ve pigment olarak kullanıma hazırdır. Azurit binlerce yıldır pigment olarak kullanılmaktadır. Günümüzde sentetik pigmentler doğal pigmentlerden daha fazla kullanılmaktadır. Maliyetleri daha düşüktür ve özelliklerinde standartlaştırılmıştır.

Azurit Taşı Faydaları

Azurit Taşı Faydaları

Azurit Pigmentleri
Azurit öğütülmüş ve eski Mısır’da mavi boyada pigment olarak kullanılmıştır. Zamanla kullanımı çok daha yaygın hale geldi. Ortaçağ ve Rönesans döneminde, Avrupa’da kullanılan en önemli mavi pigmenttir. Pigment yapmak için kullanılan azuritin çoğu Fransa’da çıkarıldı.

Azuritten pigment yapmak pahalıdır. Orta Çağ boyunca madencilik yapmak zordu, nakliye yavaştı ve öğütme ve işleme yavaş ve zordu. Azurit pigmenti, “Prusya mavisi” ve “mavi verditer” gibi insan yapımı pigmentlerin icat edildiği 18. yüzyıldan başlayarak yavaş yavaş değiştirildi. Bu sentetik pigmentler, homojen özelliklere sahip standart ürünlerdir. Bu onları kullanımlarında öngörülebilir kılar. Ayrıca üretimi daha az maliyetlidir.

Ortaçağda, azurit Prusya mavisi ile değiştirilmeden önce yapılan birçok resim, mavi rengin bozulmasını göstermektedir. Zamanla ve atmosfere ve ışığa maruz kaldığında, azurit yavaş yavaş malakit için giyilir. Ortaçağ’da kullanılan mavi azurit pigmentinin çoğu, ayrışma ürünü olarak açık yeşil malakit belirtileri gösteriyor. Azurit yerine insan yapımı pigmentlerin kullanılmasının bir başka nedeni de budur. Azurit pigmenti ve boyaları bugün hala mevcuttur ve bulunması kolaydır. Ancak esas olarak çalışmalarında tarihsel yöntemler kullanmak isteyen ressamlar tarafından kullanılırlar.

azurit kristalleri
Azurit Kristalleri: Azuritin iyi biçimlendirilmiş kristalleri, nadirliği ve güzelliği nedeniyle mineral toplayıcıları tarafından popülerdir. Bıçak şeklindeki azurit kristallerinin bu küçük kümesi, Namibya’daki Tsumeb Madeni’nden. Bu örnek yaklaşık 1.4 x 1.4 x 0.4 santimetre boyutunda küçüktür.

Mineral Toplama
Azurit mineral toplayıcıları arasında popülerdir. Derin mavi monoklinik kristallerini, ilginç yapılara sahip nodüler alışkanlığını ve botryoidal ve sarkıt alışkanlıklarının temsili örneklerini takdir ediyorlar. Mükemmel örnekler, kalitelerine ve boyutlarına bağlı olarak yüzlerce, binlerce veya on binlerce dolar satabilir.

Azuritin dengesizliği koleksiyoncular için bir sorundur. Isıya veya yüksek neme maruz kalırsa, numune yüzeyleri malakite doğru havalanmaya başlar. Bu, değişikliğin şiddetine bağlı olarak donuk, soluk veya yeşilimsi bir görünüme neden olur. Değerli örnekler en iyi sınırlı hava sirkülasyonu, karanlık ve serin, sabit sıcaklıkların olduğu kapalı toplama çekmecelerinde saklanır.

MAVİ AZURİT MALAKİT TAŞI13.45 KARAT

GEMSTONE (DEĞERLİ TAŞLAR)
Azurit Malakit
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 13.45 KARAT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİK ÜCRETSİZ
 • A +++ RENK DOYUMU
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOKTUR
 • HİNDİSTAN
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Azurit, Cu3 (CO3) 2 (OH) 2’nin kimyasal bir bileşimine sahip bir bakır karbonat hidroksit mineraldir. En iyi karakteristik koyu mavi ila mor-mavi rengi ile bilinir. “Masmavi” olarak bilinen mavi renk, çöllerin ve kış manzaralarının üzerinde sıkça görülen koyu mavi akşam gökyüzü gibidir.

Azurit Malakit

Azurit Malakit

Azurit yaygın veya bol bir mineral değildir , ancak güzeldir ve mavi rengi dikkat çeker. Binlerce yıldır dünyanın birçok yerinde insanlar tarafından kullanılmaktadır. Eski insanlar onu bir bakır cevheri, bir pigment, bir değerli taş ve bir süs taşı olarak kullandılar. Bugün hala tüm bu amaçlar için kullanılmaktadır.

azurit dolu kırıklar
Azurite ve Chrysocolla: Azurit ve chrysocolla ile dolu kırıkları gösteren bir kaya levhası. Döşeme yaklaşık 8 santimetre uzunluğundadır. Tam renkli göstermek için ıslak fotoğraflandı. Yakınından Bisbee, Arizona.

Jeolojik Oluşum
Azurit, genellikle karbondioksit yüklü sular Dünya’ya indiğinde ve yüzey altı bakır cevherleriyle reaksiyona girdiğinde oluşan ikincil bir mineraldir . Bu suların karbonik asidi cevherden az miktarda bakır çözer. Çözünmüş bakır su ile yeni bir jeokimyasal ortama ulaşıncaya kadar taşınır. Bu yeni ortam, su kimyasının veya sıcaklığın değiştiği veya buharlaşmanın meydana geldiği bir yer olabilir. Koşullar doğruysa, mineral azurit oluşabilir. Bu koşullar uzun süre devam ederse, önemli bir azurit birikimi gelişebilir. Bu dünyanın birçok yerinde meydana geldi.

Azurit çökeltmesi, yeraltı kayalarının gözenek boşluklarında, kırıklarında ve boşluklarında meydana gelir. Elde edilen azurit genellikle masif veya nodülerdir. Nadir durumlarda, azurit sarkıt ve botryoidal büyüme olarak bulunur. İyi oluşturulmuş monoklinik kristaller nadiren bulunur. Bunlar sadece azuritin bir kırık veya oyukta sınırsız çökelmesi ve daha sonra kristalizasyon veya kaya hareketleri ile bozulmaması durumunda ortaya çıkabilir.

Malakit , azurite benzer koşullar altında oluşan başka bir bakır karbonat mineralidir. Bu mineraller genellikle aynı depozitte bulunur ve genellikle birbirleriyle iç içe geçer. Bu, azurmalakit olarak bilinen ve yüksek kalitede güzel bir taş malzeme olarak kullanılabilen bir malzeme üretir.

HER ZAMAN OTANTİK TAŞ KALİTESİ FARKI İLE %100 DOĞAL A KALİTE MAVİ HİNDİSTAN AZURİT MALAKİT (MATRİKS) TAŞI 11,10 KARAT 925 AYAR GÜMÜŞ KOLYE VEYA YÜZÜK YAPIMI ÜCRETSİZ ŞEKİLDE FİRMAMIZ TARAFINDAN YAPILACAKTIR.ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA ALAN KİŞİ HAYRINI GÖRSÜN

DOĞAL MAVİ azurit malakit  ******* Öğe Adı

Öğe Miktar 1 Adet *******
Ürün Ağırlığı 13.45 Cts *******
Ürün Boyutu ******* 22 x 12 X 5 MM
Öğe Şekli ******* FANTAZİ Kabaşon
Öğe IŞILTI ******* MÜKEMMEL
Ürün Netlik ******* OPAK
Öğe Renk ******* MAVİ YEŞİL OLARAK GÖRÜLEN RESİM
Ürün kökenli ******* HİNDİSTAN

Amerika Birleşik Devletleri , Arizona , New Mexico ve Utah , azurit bulmak için dikkate değer yerlerdir. Fransa ve Namibya’da daha önemli mevduatlar bulunmuştur. Meksika, Şili, Avustralya, Rusya ve Fas’ta dikkate değer olaylar bulunmuştur.

Kumtaşı Azurit nodülleri
Kumtaşı Azurit Nodülleri: İnce taneli kumtaşı matrisinde yaklaşık bir santimetre büyüklüğünde küçük azurit nodülleri. Nacimiento Madeni’nden, New Mexico.
Fiziksel Özellikleri Azurit
Kimyasal Sınıflandırma Karbonat
Renk Derin mavi ila menekşe mavisi; “Masmavi”
Meç Açık mavi
parıltı Vitreus, dünyevi
diaphaneity Opak, yarı saydam, şeffaf
yarılma İki farklı yön, bir mükemmel, bir fakir
Mohs Sertliği 3,5 – 4
Spesifik yer çekimi 3,7 ila 3,9
Teşhis Özellikleri Koyu mavi renk, seyreltik HC1’de efervesan, yüksek özgül ağırlık, düşük sertlik.
Kimyasal bileşim Bakır karbonat. Cu 3 (CO 3 ) 2 (OH) 2
Kristal Sistemi monoklinik
Kullanımları Küçük bakır cevheri, değerli taş, süs taşı, pigment.

Azurit

Azurit

Fiziksel Özellikleri Azurit
Azuritin en teşhis özelliği ayırt edici koyu mavi renktir. Mohs sertliği sadece 3,5 ila 4 arasındadır. Mavi rengini ve 3,7 ila 3,9 özgül ağırlığını veren bakır içerir ve metalik olmayan bir mineral için son derece yüksektir. Azurit bir karbonat mineraldir ve seyreltik hidroklorik asit ile hafif bir efervesan üretir ve açık mavi bir sıvı üretir. Azurit sırsız porselen üzerinde açık mavi bir çizgi oluşturur.

Azurit Kullanımı
Azurit son derece bol bir mineral olmasa da ve nadiren büyük tortularda bulunurken, çeşitli şekillerde kullanılmıştır. Bunlardan bazıları aşağıda açıklanmaktadır.

azurit nodülleri
Azurit “Yaban Mersini”: Beş ila on milimetre arasında, Utah La Sal yakınlarındaki zayıf çimentolu bir kumtaşından ayrışan azuritin küçük nodülleri.
Bakır Arama ve Madencilik
Jeologlar, bol miktarda azuritin sıklıkla bakır cevheri yataklarının üzerindeki kayalarda bulunduğunu bilirler. Bu, yüzey altı bakır yatakları ararken azuritin bir gösterge minerali olarak kullanılmasını sağlar. Bol miktarda azuritin varlığı, çağdaş veya eski bir hidrolik eğimin altında, yakınında veya üstünde bir çeşit bakır cevheri bulma olasılığını gösterir.

Azurit binlerce yıldır bakır metal cevheri olarak kullanılmaktadır. Eski Mısırlılar onu Sina Yarımadası’na çıkardı ve bakır üretmek için eritti. Bugün, kendi başlarına azurit yatakları genellikle bir bakır madeni açmaya değecek kadar büyük değildir. Diğer bakır cevherleri çıkarıldığında, azurit yeterli derecede ve madenciliği kolaysa çıkarılabilir.

azurmalakit cabochons
Azurmalakit Cabochons: Azurit sıklıkla malakit ile ilişkilidir ve bu ilişki çok ilginç mücevher malzemeleri üretebilir. Bu cabochons, Arizona’daki Morenci Madeninde üretilen “azurmalakit” olarak bilinen bir malzemeden kesildi. İnce damar malzemesinden kesildiler ve doğal bir duvar kaya desteğine sahiptiler. Her iki kabin de yaklaşık 25 milimetre boyunda.
azurit granit
Azurit Granit: Bir parça “K2 Granit” veya “Azurite Granit”, Çin ve Pakistan sınırında son zamanlarda bulunan bir süs taşıdır. Özlü bir malzeme ve değerli taş olarak iyi performans gösterir. Kuru fotoğraflandı. Bu parça yaklaşık on santimetre çapında ve en büyük küre yaklaşık santimetre çapında.

Mineral toplama
Mineralleri öğrenmenin en iyi yolu, özelliklerini işleyebileceğiniz, inceleyebileceğiniz ve gözlemleyebileceğiniz küçük örnekler koleksiyonuyla çalışmaktır. Ucuz mineral koleksiyonları Geology.com Store’da bulunmaktadır .

Azurit Taşı Özellikleri

Azurit Taşı Özellikleri

Mücevher ve Süs Taşı
Azuritin cabochons , boncuklar, küçük oymalar ve süs eşyaları şeklinde kesilmesi ve şekillendirilmesi kolaydır. Ayrıca parlak bir cila kabul eder. Ne yazık ki, azuritin mücevherlerde kullanımını sınırlayan problemleri vardır. En büyük endişe, azuritin sadece 3.5 ila 4.0 arasında bir Mohs sertliğine sahip olmasıdır. Ayrıca kırılgandır ve bölünme düzlemleri boyunca kırılabilir. Bu dayanıklılık eksikliği, bir yüzük, bilezik veya aşınmaya maruz kalan başka bir mücevher öğesinde kullanıldığında kolayca zarar görmesini sağlar.

Azurit ayrıca yavaş yavaş malakit için de zayıflar. Bu, değerli taşların koyu mavi renginin aydınlatılmasına ve yeşillenmesine neden olur. Azurit mücevherleri karanlıkta, ısıdan uzakta ve hava dolaşımının sınırlı olduğu yerlerde saklayın. Bu kapalı bir mücevher kutusunda veya çekmecede olabilir.

Azurit takıların temizlenmesi zordur. Yumuşak nemli bir bezle veya soğuk sabunlu suyla yumuşak bir temizlik en iyisidir. Aşındırıcı temizleyiciler veya aşırı temizlik taşa zarar verir. Ultrasonik ve buharlı temizlik hasara neden olabilir.

Azurit içeren mücevherlerin tamire ihtiyacı varsa, onarımlar taşı ısıtmayacak şekilde yapılmalıdır. Hidroksit mineralleri ısıya çok duyarlıdır. Isıtma azuritin yeşile veya kararmasına neden olur.

Azurit, rengini arttırmak için nadiren tedavi edilir. Bununla birlikte, sıklıkla pürüzleri emdiren ve stabilize eden reçineler ve diğer maddelerle tedavi edilir. “Azurit” olarak satılan ucuz materyalin çoğu, bir reçine veya başka bir madde bağlayıcısında ezilmiş azuritten yapılmış bir kompozittir. Genellikle, chrysocolla, malakit veya diğer mineraller karıştırılır.

Çin ve Pakistan arasındaki sınırın yakınında bulunan ilginç bir süs taşı son zamanlarda taş piyasasında ortaya çıktı. Taşın içine dağılmış parlak mavi azurit küreleri olan beyaz bir granittir . Bunu gören çoğu insan başlangıçta sahte olduğunu düşünür, ancak içindeki yuvarlak azurit alanlarını ortaya çıkarmak için kesilebilir ve x-ışını kırınımı azurit ortaya çıkarır. Bu azurit granit , genellikle dünyanın en yüksek ikinci dağından sonra “K2 granit” olarak adlandırılır, çünkü kaya ilk olarak dağın tabanının yakınında keşfedilmiştir.

azurit pigmenti
Azurite Pigment: Yüksek saflıkta azurit, ince bir şekilde toz haline getirilir ve pigment olarak kullanıma hazırdır. Azurit binlerce yıldır pigment olarak kullanılmaktadır. Günümüzde sentetik pigmentler doğal pigmentlerden daha fazla kullanılmaktadır. Maliyetleri daha düşüktür ve özelliklerinde standartlaştırılmıştır.

Azurit Taşı Faydaları

Azurit Taşı Faydaları

Azurit Pigmentleri
Azurit öğütülmüş ve eski Mısır’da mavi boyada pigment olarak kullanılmıştır. Zamanla kullanımı çok daha yaygın hale geldi. Ortaçağ ve Rönesans döneminde, Avrupa’da kullanılan en önemli mavi pigmenttir. Pigment yapmak için kullanılan azuritin çoğu Fransa’da çıkarıldı.

Azuritten pigment yapmak pahalıdır. Orta Çağ boyunca madencilik yapmak zordu, nakliye yavaştı ve öğütme ve işleme yavaş ve zordu. Azurit pigmenti, “Prusya mavisi” ve “mavi verditer” gibi insan yapımı pigmentlerin icat edildiği 18. yüzyıldan başlayarak yavaş yavaş değiştirildi. Bu sentetik pigmentler, homojen özelliklere sahip standart ürünlerdir. Bu onları kullanımlarında öngörülebilir kılar. Ayrıca üretimi daha az maliyetlidir.

Ortaçağda, azurit Prusya mavisi ile değiştirilmeden önce yapılan birçok resim, mavi rengin bozulmasını göstermektedir. Zamanla ve atmosfere ve ışığa maruz kaldığında, azurit yavaş yavaş malakit için giyilir. Ortaçağ’da kullanılan mavi azurit pigmentinin çoğu, ayrışma ürünü olarak açık yeşil malakit belirtileri gösteriyor. Azurit yerine insan yapımı pigmentlerin kullanılmasının bir başka nedeni de budur. Azurit pigmenti ve boyaları bugün hala mevcuttur ve bulunması kolaydır. Ancak esas olarak çalışmalarında tarihsel yöntemler kullanmak isteyen ressamlar tarafından kullanılırlar.

azurit kristalleri
Azurit Kristalleri: Azuritin iyi biçimlendirilmiş kristalleri, nadirliği ve güzelliği nedeniyle mineral toplayıcıları tarafından popülerdir. Bıçak şeklindeki azurit kristallerinin bu küçük kümesi, Namibya’daki Tsumeb Madeni’nden. Bu örnek yaklaşık 1.4 x 1.4 x 0.4 santimetre boyutunda küçüktür.

Mineral Toplama
Azurit mineral toplayıcıları arasında popülerdir. Derin mavi monoklinik kristallerini, ilginç yapılara sahip nodüler alışkanlığını ve botryoidal ve sarkıt alışkanlıklarının temsili örneklerini takdir ediyorlar. Mükemmel örnekler, kalitelerine ve boyutlarına bağlı olarak yüzlerce, binlerce veya on binlerce dolar satabilir.

Azuritin dengesizliği koleksiyoncular için bir sorundur. Isıya veya yüksek neme maruz kalırsa, numune yüzeyleri malakite doğru havalanmaya başlar. Bu, değişikliğin şiddetine bağlı olarak donuk, soluk veya yeşilimsi bir görünüme neden olur. Değerli örnekler en iyi sınırlı hava sirkülasyonu, karanlık ve serin, sabit sıcaklıkların olduğu kapalı toplama çekmecelerinde saklanır.