OTANT�K TA�

MAVİ TOPAZ TAŞI BAYAN YÜZÜK

OTANTİK YÜZÜKLER
MAVİ TOPAZ YÜZÜK
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 6.45 CRT
 • 6.64 GR
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • BRAZİLYA
 • EŞİ YOK
 • KDV DAHİL
 • MAVİ TOPAZ
 • OVAL KESİM
 • ÖZEL TASARIM

MAVİ TOPAZ TAŞI BAYAN YÜZÜK

Topaz olan silikat mineral ve alüminyum ve flor ile kimyasal formülü Al 2 Si O 4 ( F , OH ) 2. Topaz içinde kristalize olur ortorombik sistemi ve onun kristaller piramidal ve diğer yüzler tarafından sona erdirildi çoğunlukla prizmatik vardır.

MAVİ TOPAZ YÜZÜK

MAVİ TOPAZ YÜZÜK

basamaklı uçurtma şeklinde kesilmiş Sarı topaz
Saf topaz renksiz ve saydam ama genellikle kirlilikten dolayı renkli bir; Tipik topaz, sarı şarap, kırmızı, gri, kırmızımsı-turuncu ya da mavi kahverengi soluk olduğunu. Aynı zamanda şeffaf / saydam to-kırmızımsı sarı veya opak yeşil, mavi, altın, pembe (nadir), soluk, beyaz olabilir.

Ayrıca değerli topaz olarak bilinen portakal topaz, geleneksel Kasımdır burç , dostluk sembolü ve devlet taş ABD’nin devlet Utah . [5]

İmparatorluk topaz, sarı, pembe (nadir doğal ise) veya pembe-turuncu renktedir. Brezilyalı Imperial Topaz genellikle derin altın kahverengi renk tonu, hatta bazen mor parlak sarı olabilir. Birçok kahverengi veya soluk topazes onları renkli parlak sarı, altın, pembe ya da mor yapmak için tedavi edilir. Bazı emperyal topaz taşları uzun bir süre güneş ışığına maruz kaldığında fade. [6] [7]

Mavi topaz ABD devlet devlet taştır Teksas . [8] Doğal mavi topaz oluşan oldukça nadirdir. Tipik olarak, renksiz, gri veya soluk sarı ve mavi malzeme ısıl işlem görmüş ve bir ışınlanmış üretmek için daha arzu koyu mavi. [7]

 

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ ÖZEL MODERN TASARIM SİYAH KISIMLAR RODYUM KAPLAMA ASLA RENK ATMAZ 6.45 CRT DOĞAL BRAZİLYA VS KALİTE OVAL KESİM MAVİ TOPAZ TAŞI ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR.SEVDİKLERİNİZE ÇEKİNMEDEN HEDİYE EDEBİLİRSİNİZ…

Bölgeler ve oluşum [ değiştir ]
Topaz genellikle ile ilişkili silisli bir kor kayaçların granit ve riyolit türü. Genellikle granit içinde kristalleşir pegmatitlerde ya da Batı Utah ve Topaz Dağı dahil olmak üzere akışlarının riyolit lav buhar boşluklarında Chivinar Güney Amerika’da. Bu birlikte bulunabilir fluorit ve cassiterite dahil olmak üzere çeşitli alanlarda Ural ve Ilmen dağlarında Rusya’da içinde, Afganistan , Sri Lanka , Çek Cumhuriyeti , Almanya , Norveç , Pakistan , İtalya , İsveç , Japonya , Brezilya , Meksika , Flinders Adası , Avustralya ; Nijerya ve Amerika Birleşik Devletleri .

Brezilyalı pegmatitlerde gelen bazı açık topaz kristalleri kaya boyut ulaşmak ve yüzlerce pound ağırlığında olabilir. Bu boyutta kristaller müze koleksiyonları görülebilir. Topaz Aurangzeb tarafından gözlemlenen, Jean Baptiste Tavernier . 157,75 karat ağırlığında [10] Amerikan Golden Topaz , daha yeni bir mücevher, büyük bir 22,892.5 karat ağırlığındaydı.

Topaz renksiz ve açık mavi çeşitleri bulunan Prekambriyen granit Mason County, Teksas [11] içinde Llano Uplift . O bölgede topaz hiçbir ticari madencilik yoktur. [12]

 

Mavi Topaz Taşı Bayan Yüzük

Mavi Topaz Taşı Bayan Yüzük

Ouro Preto, Minas Gerais, Brezilya Imperial Topaz.

Renksiz topaz, Minas Gerais , Brezilya
Etimoloji [ değiştir ]
Adı “topaz” genellikle (aracılığıyla elde edilir Eski Fransızca : Topace ve Latin : Topazus) dan Yunan Τοπάζιος (Τοpáziοs) ya da Τοπάζιον (Τοpáziοn), [13] Τοπαζος, antik adından St. John Adası içinde Kızıldeniz bulmak ve hangi sarı taş (şimdi olduğuna inanılan zordu zebercet : sarımsı olivin ) eski zamanlarda mayınlı edildi; kendisi (yerine topazios) topaz gerçekten klasik döneminden önce bilinmiyordu. Plinius söyledi topazos efsanevi bir adadır Kızıldeniz ve mineral “topaz” orada ilk mayınlı edildi. Alternatif olarak, kelime topaz “ısı” ya da “ateş” anlamına gelen Sanskritçe bir kelime तपस् “tapas”, ilgili olabilir. [13]

Tarihsel kullanım [ değiştir ]
Konuya iki bölümden adanmış Nicols, mineraller ve değerli taşlar üzerinde ilk sistemli ilmi birinin yazarı, 1652. [14] olarak Orta Çağ , isim topaz ama modern zamanlarda, herhangi bir sarı taş başvurmak için kullanılır oldu bu yukarıda tarif edilen tek silikat gösterir.

Birçok modern İngilizce tercümeleri İncil de dahil olmak üzere, Kral James Versiyonu söz topaz. Topaz olarak bu çeviriler hepsi türetmek Ancak, Septuaginta’yı çeviri topazi topaz değildi sarı bir taş sevk yukarıda bahsedilen, ama muhtemelen (Chrysolite olarak [os], Krizoberil veya perido ), topaz olduğunu akılda olmalıdır büyük olasılıkla burada anlamına gelmez. [15] Masoretic metin ( İbranice en modern hangi Protestan İncil çevirileri Eski Ahit dayanır) taş yapılır mücevher pitdah vardır; Bazı bilim adamları bunun bir ilişkili olduğunu düşünüyorum Asur “parladı” kelime anlamı. [ kaynak belirtilmeli ] Daha büyük bir olasılıkla, “pitdah” türetilmiştir Sanskritçe kelimeler ( पीत çukur = sarı, दह् mecazi “sarı yanığı” ya, yani = yanmak dah) , “ateşli” [ kaynak belirtilmeli ].

Iyi bilinen bir sanayi dergisine göre, Renkli Taş, mavi topaz (2 en popüler renkli taş haline gelmiştir safir sürekli bir numara).

GemSelect Londra Mavi Topaz Bu şaşırtıcı değildir. 8 – topaz çok sert bir malzemedir Mohs sertlik ölçeğinde – ve mavi topaz çarpıcı ile canlı tonlar geniş bir yelpazede bulunan bir çok güzel taş vitreus parlaklık. Gibi benzer renkli taşlar karat başına fiyat ile karşılaştırıldığında aynı zamanda çok uygun bir mücevher olduğunu aquamarin .

Aynı zamanda, mavi topaz de birçok alıcı ve ABD’de bazı yeni tartışmalara anlaşılamamıştır bir mücevher onların mavi topaz alımlarını yeniden düşünmek için bazı alıcılar yol açmıştır olduğunu. Bu durumda, doğru bilgiye erişim mavi topaz, müşterilerin mavi topaz satın almak ya da almamak konusunda bilinçli kararlar yardımcı olabilir.

mavi topaz hakkında bilmek iki önemli şey vardır. ilk şey, topaz çok zor olsa da, en dayanıklı taş olmadığıdır. Bu mükemmel çünkü var bölünme , bir özelliği onu paylaştığı elmas . Yani yontma veya keskin darbe bölünebilir demektir, bu yüzden sert darbelere karşı korunmalıdır.

Mavi Topaz Gümüş Yüzük

Mavi Topaz Gümüş Yüzük

Fotoğrafı büyütmek için tıklayınız
Sky Blue Topaz
İkinci önemli şey topaz bugün piyasada bulmak derinden doygun blues doğal olarak meydana gelmez olmasıdır. Doğada mavi topaz gerçekten çok nadir ve çok soluk mavi olma eğilimindedir. Ile – piyasadaki canlı maviler tüm beyaz topaz tedavi tarafından üretilen ışınlama ile sıklıkla ve ısı . renk değişimi kalıcı ve istikrarlı, ancak son zamanlarda tüketici için bu tedavinin güvenliği konusunda bazı tartışmalar olmuştur.

Mavi topaz üretmek için kullanılan üç farklı ışınlama yöntemi vardır. Çok soluk mavi renk üretmek için kullanılan bir yöntem, bir kobalt ışınlayıcıdaki bir gama ışını kaynağı maruz kalmasıdır. Bu yöntem taşlar radyoaktif olmasına neden olmaz. İkinci yöntem, bir hızlandırıcı elektron bombardımanı olduğunu. Bu aynı zamanda ‘linak’ tedavi olarak bilinen ve ‘gök mavisi’ topaz görülen renk üretir. Işınlama üçüncü yöntem, bir nükleer reaktör içinde hızlı nötronlar için topaz ortaya koyar. Bu ‘Londra mavisi’ olarak bilinen koyu tonlar üretir.

GemSelect Beyaz Topaz o kesim ve parlatma, ısıtma için açığa çıkabilir önce kalan radyoaktivite nedeniyle, ışınlanmış topaz zaman belirli bir süre için güvenli bir tesiste tutulmalıdır. Zaman, bir nükleer reaktör içinde ışınlanmış topaz birkaç yıla kadar bir lineer hızlandırıcı ışınlanmış topaz birkaç hafta arasında değişir. Ayrıca sadece tüketicilerin değil günlük bazda bu taşlar ele kesiciler ve mücevher satıcıları korumak değil yerinde çok sıkı kurallar vardır.

2007 Temmuz ayında Amerikan Nükleer Düzenleme Komisyonu (NRC) mevcut düzenlemelerin ışınlanmış taşlar ilk ithalatçı NRC tarafından lisanslı gerektirir taş ve mücevher sektörünü hatırlattı. Şu anda ışınlanmış taşlar almak için NRC tarafından lisanslı hiçbir şirket olduğundan, ABD’de çeşitli büyük takı zincirleri onlar bu taşlar tamamen güvenli olduğunu halka güvence olamazdı çünkü onların raflardan mavi topaz çıkarmaya karar verdiler.

Doğal İsviçre Mavi Topaz 2007 yılının Ağustos ayında NRC kendilerini her 500 karat ortalama ışınlanmış mavi topaz 9 toplu test edilmiş ve topaz hiçbir sağlık riski oluşturduğunu gördük. Onlar yayınladı ışınlanmış taşlar üzerinde Fact sayfasını bu taşlar oldukça güvenli olduğunu halka güvence. NRC şimdi nükleer reaktörlerde tedavi edilen yanı sıra lineer hızlandırıcılar tedavi topaz yer alacak yerde bir test sistemi koymak için sanayi ile çalışmaktadır. Bu çok popüler bir taş güvenli pazar sağlamak için neler yapılabilir bir şey yapıyor değer.

Mavi Topaz Taşı

Mavi Topaz Taşı

Bir flor alüminyum silikat ve sarı, sarı-kahverengi, bal sarısı, keten, kahverengi, yeşil, mavi, açık mavi, kırmızı ve pembe … gelir ve bazen hiç rengi vardır. Topaz.

Topaz en az 2000 yıldır bilinen Yeni Kudüs Kutsal City oniki kapılarının temellerini oluşturan taşlardan biridir edilmiştir. Bu sözde kıyamet taşlar düşmanlara karşı koruma ve güzellik ve ihtişam sembolü olarak hizmet etmek amaçlanmıştır. Topaz adı Yunan adı ‘topazos’ anlamına gelen ‘yeşil taş’ olsa da, Sanskritçe ya da Yunan geliyor kesin olmadığını ispat edilemez. Romalılar Jüpiter topazı adanmış.

Topaz en yaygın olarak bulunan hangi rengi sarı olduğunu ve o büyük Alman taş kayaların birinde meydana geldiği renk, Schneckenstein Saksonya (topaz taşıyan kaya bir salyangoz benzediği söylenen). 18. yüzyılda, 60 yılı aşkın bir süre boyunca orada mayınlı edildi. Bununla birlikte, kristal en çapı neredeyse santimetre edildi. Sen yumruk kadar büyük kristalleri bulmak için Sibirya veya Brezilya’ya gitmek zorunda kaldı. Ilgilenen herkes Dresden Grünes Gewölbe (Yeşil Kubbe) ayarlanan topaz kesme örneklerinin güzelliği kendini ikna edebilir, olduğunu söyledi. Portekizli taç muazzam ve muhteşem topaz, Braganza, bir elmas olduğu düşünülen uzun bir süre oldu. Bu 1680 ct ağırlığında ..

Mistisizme, topaz, bir soğutma, kanamayı durdurucu ve iştah açıcı etkisi ile ilişkilendirilir. Üzüntü, öfke ve gece korkuları gidermek için zehir onun takan uyarmak ve ani ölüm ya da onu korumak için söylenir. Erkeklerin yakışıklı ve zeki ve steril kadınlar doğurgan ve mutlu etmek için ünlüdür. Ancak, aynı zamanda bir topaz içine atılmış edildikten sonra kaynar suda elinizi daldırın ve tekrar sağ salim geri verebilir iddia beri, onun sihirli güçleri çok fazla güvenmemek muhtemelen iyidir! Bu ayın Kasım taş olduğunu.

Empire tarzı, topaz hala yaygın, ama sonra daha makul fiyatlı sitrin ondan devraldı ve hatta adını gasp – altın topaz. O zamandan beri, topaz takı ticaretinde oldukça egzotik figür olmuştur ve net topaz, değil kuvars topaz, demek ki yapmak için ek yüklem ‘saf’ verildi. Ve hala bu gün onun de hak geri dönüş için bekliyor.

Topaz nedir?
Topaz nadir silikattır , mineral Al 2 SiO 4 kimyasal bileşiminin (F, OH) 2. Genellikle kırık ve boşluklarında oluşturan magmatik kayaçlar gibi pegmatit ve riyolit geç kendi soğutma tarihinin. Ayrıca, bu magmatik kayaçlar türetilen dere çökelleri su-yıpranmış çakıl olarak bulunmuştur.

Topaz iyi bilinmektedir taş çekici renkler çok çeşitli sattı. Diğerleri, ısı, radyasyon, veya metalik kaplama ile soluk veya renksiz topaz işlenmesi suretiyle üretilen iken bu renklerin bazıları doğaldır.

Topaz Taşı Yüzük

Topaz Taşı Yüzük

Topaz Fiziksel Özellikleri
kimyasal sınıflandırılması Silikat.
Renk Doğal renkler şunlardır: yeşil, mavi, pembe, kırmızı, sarı, renksiz turuncu. genellikle mavi, tedavi edilen geniş bir renk aralığındaki oluşur.
Meç Renksiz – çizgi plaka daha zor.
parıltı Vitreus.
diaphaneity şeffaf saydam.
bölünme Mükemmel bazal bölünme.
Mohs Sertlik 8
Spesifik yer çekimi 3,4-3,6
Tanı Özellikleri Sertlik, prizmatik kristaller, bazen bölünme, özgül ağırlık, çizgili.
Kimyasal bileşim Al 2 SiO 4 (F, OH) 2
kristal Sistemi Orthorhombik.
Kullanım Taş, Mohs sertliği indeks mineral.

Topaz Fiziksel Özellikleri
topaz en iyi bilinen fiziksel özelliklerinden biri onun sertlik. Üzerinde 8 sertliğe sahip Mohs sertlik ölçeğinde . Ayrıca 8. bir giriş jeoloji ders topaz. Sertlik öğrenir alır Her öğrencinin bir sertlik için Mohs sertlik ölçeği indeks mineral olarak hizmet veren Elmas , korundum ve Krizoberil sadece yaygın olarak bilinen mineraller zordur.

Çoğu topaz renksiz veya sütlü olduğunu. Sarımsı ve kahverengimsi renkler de yaygındır. Onlar ise doğal pembe, turuncu, kırmızı, mor ve mavi topaz nadir ve değerli taş kalitesi.

sınırsız büyümeye izin zaman topaz formları genellikle kristal uzun ekseni paralel şeritlerin ile, kristaller ortorombik. Ayrıca kristal uzun eksenine dik keser ayrı bir bazal bölünme vardır. 8 sertliğinden daha kırılgan taş ima topaz Bu bölünme yapar. Sertlik çizilmesini karşı direnç, ancak kırılma karşı yeteneği mukavemet olarak bilinen bir özelliğidir.

Topaz 3.4 ve 3.6 arasında değişen bir özgül ağırlığa sahiptir. Bu alüminyum, silikon, ve gaz unsurlardan oluşan bir mineral için oldukça yüksektir.

İsviçre Mavi, Londra Mavi topaz
Mavi Topaz: bugün popüler olan mavi topaz iki renk Yönlü oval. Sol tarafta 2.02 karat ağırlığında bir “İsviçre Mavi” topaz olduğunu. Sağda 2.26 karat ağırlığında bir “Londra Mavi” dir. Her iki taş ışınlanmış ve mavi renkleri üretmek için ısıtılmış, sonra Brezilya’da mayınlı renksiz topaz idi. tedavi mavi renk ile topaz ticari takı topaz en yaygın renk bugün.

Mavi Topaz Yüzük

Mavi Topaz Yüzük

topaz tedavi yöntemleri
Topaz Tedavi Yöntemleri: Renksiz topaz, aynı zamanda beyaz topaz olarak bilinen (sol üst) ışınlanmış ve bir mavi renk (sağ üstte) ile taşlar üretmek için ısıtılabilir. yalnız Işınlama soluk pembe renk (sağ alt) üretebilir. Belirli metalik oksitler ile kaplanması (sol altta) canlı pembe renk üretebilir. Ticari takı en topaz Günümüzde ısıtıldı ışınlanmış veya rengini iyileştirmek için kaplanmış olan renksiz bir malzemedir.

Bir Gemstone olarak Topaz kullanın
adı “topaz” ve birçok dil varyantları en az iki bin yıl boyunca sarımsı taşlar kullanılmıştır. O zaman, tüm sarımsı taşlar, dünyanın pek çok yerinde topaz adlandırıldı. taşlar işlem gören insanlar bu sarımsı taşlar çok farklı türde olduğunu fark etmedi.

Ardından, yaklaşık iki yüz yıl önce, taşlar işlem gören insanlar bu sarımsı taşlar topaz, olabileceğini fark etmeye başladı kuvars , beril , olivin , safir ya da diğer birçok minerallerden biri. Onlar da topaz, sarı dışındaki renkler geniş bir yelpazede meydana geldiğini öğrendik. Bugün, gemologists doğal topaz için tam renk aralığını biliyoruz.

Eğer elli yıl önce bir kuyumcu ziyaret ve topaz görmek istedi, muhtemelen sarı, turuncu ve kahverengi renk aralığında idi taşlar gösterilecektir. 1970’ler ve 1980’lerde başlayarak, başladı gösterilmiştir olacağını En yaygın renk mavi olmak. Bu mavi renk genellikle daha pazarlanabilir taş haline renksiz topaz dönüştürülen tedaviler tarafından üretildi.

mistik topaz
“Connecticut” Topaz: Bazı topaz ısıtıldı ve daha sonra renk değiştirme veya gökkuşağı renkleri etkisi üretilmesi için bir metal oksit ile kaplanmış olan. Bu tedavilerin ticari ismi altında satılan “Connecticut topaz.” Bu malzemeler çok dayanıklı olmayabilir bir kaplama ile sadece açık topaz vardır.

topaz Tedaviler
ılımlı fiyat seviyelerinde düşük de alışveriş merkezi ve mağaza mücevher mağazalarında sunulan Bugün çoğu topaz bir laboratuvarda tedavi edilmiştir. Renksiz topaz rengini değiştirmek için, ışınlanmış ısıtıldı ve metal oksitlerin ince tabakalar ile kaplanır.

Doğal mavi topaz son derece nadirdir ve genellikle soluk mavidir. Hemen hemen tüm mağazalarda sunulan mavi topaz ışınlanmış ve sonra mavi bir renk üretmek için ısıtılmış olan renksiz topaz olduğunu. “İsviçreli mavi” ve “Londra mavi” bugünün piyasasında görülen muamele mavi topaz en yaygın çeşitleri iki ticari adları vardır.

Mavi Topaz Taşlı Bayan Yüzük

Mavi Topaz Taşlı Bayan Yüzük

mor topaz Doğal pembe de son derece nadirdir. Bu renkler genellikle laboratuarda üretilmiştir. Başlangıç noktası renksiz topaz kesilen bir taştır. İlk olarak ısıtılır ve daha sonra pembe bir renk üretmek için bir metalik oksit tabakası ile kaplanır. kaplanmış taşları takı yıpranmış ise, zamanla kaplama genellikle ince giyer ya da aşınma meydana taş üzerinde noktalarda aracılığıyla giyer.

Bazı topaz taş renkli yanardöner parlaklık veren bir metalik oksit ile kaplanır. olarak bilinen bu taşlar, “mistik topaz,” gözlemci bir ışık altında taş hamle veya gözlem açısını değiştirmesi durumunda rengini değiştirmek için görünür. Bu kaplamalar, aynı zamanda ince ve kullanım sırasında aracılığıyla takılabilir.

Topaz Dağ Rhyolite
Topaz Dağ Rhyolite: Bir paleovalley dolum Topaz Dağ Rhyolite tabakalı tüf, bir Mostra. Bu vadi dolgularının kez su tarafından tevdi edilmesi düşünülen, ancak bunlardan artık pek çok sıcak kül zemin dalgalanmaları tarafından tevdi edilmiş inanılıyor. Topaz Dağ Rhyolite sık sık şampanya renkli topaz kristalleri içeren birçok vuggy alanları vardır. Batı Utah yer almaktadır. USGS görüntüsü.

mineral koleksiyonu
mineraller hakkında bilgi edinmek için en iyi yolu, idare inceleyebilirsiniz küçük örneklerin bir koleksiyon ile çalışma ve bunların özelliklerini gözlemlemektir. Ucuz mineral koleksiyonları mevcuttur Geology.com Mağaza .

Topaz Jeolojik Oluşumu
Topaz (F, OH), Al 2 SiO 4 bir kimyasal kompozisyona sahip 2. Bileşiminde flor oluşumu üzerinde sınırlayıcı bir faktördür. mineraller oluşturmak için yeterince yüksek konsantrasyonlarda flor gazı birkaç jeolojik ortamlarda ortaya çıkar.

Çoğu topaz damarları ve pegmatit ve riyolit olarak magmatik kayaçların boşluklar oluşturur. Bu hidrotermal aktivite flor verirken soğutma magmanın geç evrelerinde oluşturur. Topaz riyolit içinde hidrotermal sıvılar ve gaz boşluklarında taşınan kırıklarında, pegmatitlerde içinde ceplerinde oluşur.

boşluklarda presipite, topaz, bazen güzel biçimli kristaller geliştirir. Bu kristaller çok iyi açıklık olabilir ve bir taş malzeme olarak kullanılabilir. topaz özellikle çekici kristalleri, mineral kolektörleri ile popüler. Onlar bir mineral örneğinin değerini ve mücevher malzemesi değere sahiptir.

Topaz ayrıca Pegmatitlerde ve riolitin ayrışma türetilen dere çökelleri su-yıpranmış çakıl olarak bulunmuştur. Bunlar genellikle plaser madenciliği ile üretilmektedir.

Topaz pegmatit ve riyolit gibi kayalar oluşur dünya çapında birçok yerde bulunur. Bu konumlarda sadece küçük bir mineraldir ve genel bolluk bazında nadir minerali olduğu kabul edilir.

Brezilya mücevher kalitesinde topaz önde gelen kaynağıdır. Sri Lanka başka önemli üreticisidir. Topaz ayrıca Nijerya, Avustralya, Pakistan, Rusya, Hindistan, Zimbabve, Madagaskar ve Namibya üretilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Utah , devlet taş olarak topaz adını verdi.

MAVİ TOPAZ TAŞI BAYAN YÜZÜK

OTANTİK YÜZÜKLER
MAVİ TOPAZ YÜZÜK
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 6.45 CRT
 • 6.64 GR
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • BRAZİLYA
 • EŞİ YOK
 • KDV DAHİL
 • MAVİ TOPAZ
 • OVAL KESİM
 • ÖZEL TASARIM
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

MAVİ TOPAZ TAŞI BAYAN YÜZÜK

Topaz olan silikat mineral ve alüminyum ve flor ile kimyasal formülü Al 2 Si O 4 ( F , OH ) 2. Topaz içinde kristalize olur ortorombik sistemi ve onun kristaller piramidal ve diğer yüzler tarafından sona erdirildi çoğunlukla prizmatik vardır.

MAVİ TOPAZ YÜZÜK

MAVİ TOPAZ YÜZÜK

basamaklı uçurtma şeklinde kesilmiş Sarı topaz
Saf topaz renksiz ve saydam ama genellikle kirlilikten dolayı renkli bir; Tipik topaz, sarı şarap, kırmızı, gri, kırmızımsı-turuncu ya da mavi kahverengi soluk olduğunu. Aynı zamanda şeffaf / saydam to-kırmızımsı sarı veya opak yeşil, mavi, altın, pembe (nadir), soluk, beyaz olabilir.

Ayrıca değerli topaz olarak bilinen portakal topaz, geleneksel Kasımdır burç , dostluk sembolü ve devlet taş ABD’nin devlet Utah . [5]

İmparatorluk topaz, sarı, pembe (nadir doğal ise) veya pembe-turuncu renktedir. Brezilyalı Imperial Topaz genellikle derin altın kahverengi renk tonu, hatta bazen mor parlak sarı olabilir. Birçok kahverengi veya soluk topazes onları renkli parlak sarı, altın, pembe ya da mor yapmak için tedavi edilir. Bazı emperyal topaz taşları uzun bir süre güneş ışığına maruz kaldığında fade. [6] [7]

Mavi topaz ABD devlet devlet taştır Teksas . [8] Doğal mavi topaz oluşan oldukça nadirdir. Tipik olarak, renksiz, gri veya soluk sarı ve mavi malzeme ısıl işlem görmüş ve bir ışınlanmış üretmek için daha arzu koyu mavi. [7]

 

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ ÖZEL MODERN TASARIM SİYAH KISIMLAR RODYUM KAPLAMA ASLA RENK ATMAZ 6.45 CRT DOĞAL BRAZİLYA VS KALİTE OVAL KESİM MAVİ TOPAZ TAŞI ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR.SEVDİKLERİNİZE ÇEKİNMEDEN HEDİYE EDEBİLİRSİNİZ…

Bölgeler ve oluşum [ değiştir ]
Topaz genellikle ile ilişkili silisli bir kor kayaçların granit ve riyolit türü. Genellikle granit içinde kristalleşir pegmatitlerde ya da Batı Utah ve Topaz Dağı dahil olmak üzere akışlarının riyolit lav buhar boşluklarında Chivinar Güney Amerika’da. Bu birlikte bulunabilir fluorit ve cassiterite dahil olmak üzere çeşitli alanlarda Ural ve Ilmen dağlarında Rusya’da içinde, Afganistan , Sri Lanka , Çek Cumhuriyeti , Almanya , Norveç , Pakistan , İtalya , İsveç , Japonya , Brezilya , Meksika , Flinders Adası , Avustralya ; Nijerya ve Amerika Birleşik Devletleri .

Brezilyalı pegmatitlerde gelen bazı açık topaz kristalleri kaya boyut ulaşmak ve yüzlerce pound ağırlığında olabilir. Bu boyutta kristaller müze koleksiyonları görülebilir. Topaz Aurangzeb tarafından gözlemlenen, Jean Baptiste Tavernier . 157,75 karat ağırlığında [10] Amerikan Golden Topaz , daha yeni bir mücevher, büyük bir 22,892.5 karat ağırlığındaydı.

Topaz renksiz ve açık mavi çeşitleri bulunan Prekambriyen granit Mason County, Teksas [11] içinde Llano Uplift . O bölgede topaz hiçbir ticari madencilik yoktur. [12]

 

Mavi Topaz Taşı Bayan Yüzük

Mavi Topaz Taşı Bayan Yüzük

Ouro Preto, Minas Gerais, Brezilya Imperial Topaz.

Renksiz topaz, Minas Gerais , Brezilya
Etimoloji [ değiştir ]
Adı “topaz” genellikle (aracılığıyla elde edilir Eski Fransızca : Topace ve Latin : Topazus) dan Yunan Τοπάζιος (Τοpáziοs) ya da Τοπάζιον (Τοpáziοn), [13] Τοπαζος, antik adından St. John Adası içinde Kızıldeniz bulmak ve hangi sarı taş (şimdi olduğuna inanılan zordu zebercet : sarımsı olivin ) eski zamanlarda mayınlı edildi; kendisi (yerine topazios) topaz gerçekten klasik döneminden önce bilinmiyordu. Plinius söyledi topazos efsanevi bir adadır Kızıldeniz ve mineral “topaz” orada ilk mayınlı edildi. Alternatif olarak, kelime topaz “ısı” ya da “ateş” anlamına gelen Sanskritçe bir kelime तपस् “tapas”, ilgili olabilir. [13]

Tarihsel kullanım [ değiştir ]
Konuya iki bölümden adanmış Nicols, mineraller ve değerli taşlar üzerinde ilk sistemli ilmi birinin yazarı, 1652. [14] olarak Orta Çağ , isim topaz ama modern zamanlarda, herhangi bir sarı taş başvurmak için kullanılır oldu bu yukarıda tarif edilen tek silikat gösterir.

Birçok modern İngilizce tercümeleri İncil de dahil olmak üzere, Kral James Versiyonu söz topaz. Topaz olarak bu çeviriler hepsi türetmek Ancak, Septuaginta’yı çeviri topazi topaz değildi sarı bir taş sevk yukarıda bahsedilen, ama muhtemelen (Chrysolite olarak [os], Krizoberil veya perido ), topaz olduğunu akılda olmalıdır büyük olasılıkla burada anlamına gelmez. [15] Masoretic metin ( İbranice en modern hangi Protestan İncil çevirileri Eski Ahit dayanır) taş yapılır mücevher pitdah vardır; Bazı bilim adamları bunun bir ilişkili olduğunu düşünüyorum Asur “parladı” kelime anlamı. [ kaynak belirtilmeli ] Daha büyük bir olasılıkla, “pitdah” türetilmiştir Sanskritçe kelimeler ( पीत çukur = sarı, दह् mecazi “sarı yanığı” ya, yani = yanmak dah) , “ateşli” [ kaynak belirtilmeli ].

Iyi bilinen bir sanayi dergisine göre, Renkli Taş, mavi topaz (2 en popüler renkli taş haline gelmiştir safir sürekli bir numara).

GemSelect Londra Mavi Topaz Bu şaşırtıcı değildir. 8 – topaz çok sert bir malzemedir Mohs sertlik ölçeğinde – ve mavi topaz çarpıcı ile canlı tonlar geniş bir yelpazede bulunan bir çok güzel taş vitreus parlaklık. Gibi benzer renkli taşlar karat başına fiyat ile karşılaştırıldığında aynı zamanda çok uygun bir mücevher olduğunu aquamarin .

Aynı zamanda, mavi topaz de birçok alıcı ve ABD’de bazı yeni tartışmalara anlaşılamamıştır bir mücevher onların mavi topaz alımlarını yeniden düşünmek için bazı alıcılar yol açmıştır olduğunu. Bu durumda, doğru bilgiye erişim mavi topaz, müşterilerin mavi topaz satın almak ya da almamak konusunda bilinçli kararlar yardımcı olabilir.

mavi topaz hakkında bilmek iki önemli şey vardır. ilk şey, topaz çok zor olsa da, en dayanıklı taş olmadığıdır. Bu mükemmel çünkü var bölünme , bir özelliği onu paylaştığı elmas . Yani yontma veya keskin darbe bölünebilir demektir, bu yüzden sert darbelere karşı korunmalıdır.

Mavi Topaz Gümüş Yüzük

Mavi Topaz Gümüş Yüzük

Fotoğrafı büyütmek için tıklayınız
Sky Blue Topaz
İkinci önemli şey topaz bugün piyasada bulmak derinden doygun blues doğal olarak meydana gelmez olmasıdır. Doğada mavi topaz gerçekten çok nadir ve çok soluk mavi olma eğilimindedir. Ile – piyasadaki canlı maviler tüm beyaz topaz tedavi tarafından üretilen ışınlama ile sıklıkla ve ısı . renk değişimi kalıcı ve istikrarlı, ancak son zamanlarda tüketici için bu tedavinin güvenliği konusunda bazı tartışmalar olmuştur.

Mavi topaz üretmek için kullanılan üç farklı ışınlama yöntemi vardır. Çok soluk mavi renk üretmek için kullanılan bir yöntem, bir kobalt ışınlayıcıdaki bir gama ışını kaynağı maruz kalmasıdır. Bu yöntem taşlar radyoaktif olmasına neden olmaz. İkinci yöntem, bir hızlandırıcı elektron bombardımanı olduğunu. Bu aynı zamanda ‘linak’ tedavi olarak bilinen ve ‘gök mavisi’ topaz görülen renk üretir. Işınlama üçüncü yöntem, bir nükleer reaktör içinde hızlı nötronlar için topaz ortaya koyar. Bu ‘Londra mavisi’ olarak bilinen koyu tonlar üretir.

GemSelect Beyaz Topaz o kesim ve parlatma, ısıtma için açığa çıkabilir önce kalan radyoaktivite nedeniyle, ışınlanmış topaz zaman belirli bir süre için güvenli bir tesiste tutulmalıdır. Zaman, bir nükleer reaktör içinde ışınlanmış topaz birkaç yıla kadar bir lineer hızlandırıcı ışınlanmış topaz birkaç hafta arasında değişir. Ayrıca sadece tüketicilerin değil günlük bazda bu taşlar ele kesiciler ve mücevher satıcıları korumak değil yerinde çok sıkı kurallar vardır.

2007 Temmuz ayında Amerikan Nükleer Düzenleme Komisyonu (NRC) mevcut düzenlemelerin ışınlanmış taşlar ilk ithalatçı NRC tarafından lisanslı gerektirir taş ve mücevher sektörünü hatırlattı. Şu anda ışınlanmış taşlar almak için NRC tarafından lisanslı hiçbir şirket olduğundan, ABD’de çeşitli büyük takı zincirleri onlar bu taşlar tamamen güvenli olduğunu halka güvence olamazdı çünkü onların raflardan mavi topaz çıkarmaya karar verdiler.

Doğal İsviçre Mavi Topaz 2007 yılının Ağustos ayında NRC kendilerini her 500 karat ortalama ışınlanmış mavi topaz 9 toplu test edilmiş ve topaz hiçbir sağlık riski oluşturduğunu gördük. Onlar yayınladı ışınlanmış taşlar üzerinde Fact sayfasını bu taşlar oldukça güvenli olduğunu halka güvence. NRC şimdi nükleer reaktörlerde tedavi edilen yanı sıra lineer hızlandırıcılar tedavi topaz yer alacak yerde bir test sistemi koymak için sanayi ile çalışmaktadır. Bu çok popüler bir taş güvenli pazar sağlamak için neler yapılabilir bir şey yapıyor değer.

Mavi Topaz Taşı

Mavi Topaz Taşı

Bir flor alüminyum silikat ve sarı, sarı-kahverengi, bal sarısı, keten, kahverengi, yeşil, mavi, açık mavi, kırmızı ve pembe … gelir ve bazen hiç rengi vardır. Topaz.

Topaz en az 2000 yıldır bilinen Yeni Kudüs Kutsal City oniki kapılarının temellerini oluşturan taşlardan biridir edilmiştir. Bu sözde kıyamet taşlar düşmanlara karşı koruma ve güzellik ve ihtişam sembolü olarak hizmet etmek amaçlanmıştır. Topaz adı Yunan adı ‘topazos’ anlamına gelen ‘yeşil taş’ olsa da, Sanskritçe ya da Yunan geliyor kesin olmadığını ispat edilemez. Romalılar Jüpiter topazı adanmış.

Topaz en yaygın olarak bulunan hangi rengi sarı olduğunu ve o büyük Alman taş kayaların birinde meydana geldiği renk, Schneckenstein Saksonya (topaz taşıyan kaya bir salyangoz benzediği söylenen). 18. yüzyılda, 60 yılı aşkın bir süre boyunca orada mayınlı edildi. Bununla birlikte, kristal en çapı neredeyse santimetre edildi. Sen yumruk kadar büyük kristalleri bulmak için Sibirya veya Brezilya’ya gitmek zorunda kaldı. Ilgilenen herkes Dresden Grünes Gewölbe (Yeşil Kubbe) ayarlanan topaz kesme örneklerinin güzelliği kendini ikna edebilir, olduğunu söyledi. Portekizli taç muazzam ve muhteşem topaz, Braganza, bir elmas olduğu düşünülen uzun bir süre oldu. Bu 1680 ct ağırlığında ..

Mistisizme, topaz, bir soğutma, kanamayı durdurucu ve iştah açıcı etkisi ile ilişkilendirilir. Üzüntü, öfke ve gece korkuları gidermek için zehir onun takan uyarmak ve ani ölüm ya da onu korumak için söylenir. Erkeklerin yakışıklı ve zeki ve steril kadınlar doğurgan ve mutlu etmek için ünlüdür. Ancak, aynı zamanda bir topaz içine atılmış edildikten sonra kaynar suda elinizi daldırın ve tekrar sağ salim geri verebilir iddia beri, onun sihirli güçleri çok fazla güvenmemek muhtemelen iyidir! Bu ayın Kasım taş olduğunu.

Empire tarzı, topaz hala yaygın, ama sonra daha makul fiyatlı sitrin ondan devraldı ve hatta adını gasp – altın topaz. O zamandan beri, topaz takı ticaretinde oldukça egzotik figür olmuştur ve net topaz, değil kuvars topaz, demek ki yapmak için ek yüklem ‘saf’ verildi. Ve hala bu gün onun de hak geri dönüş için bekliyor.

Topaz nedir?
Topaz nadir silikattır , mineral Al 2 SiO 4 kimyasal bileşiminin (F, OH) 2. Genellikle kırık ve boşluklarında oluşturan magmatik kayaçlar gibi pegmatit ve riyolit geç kendi soğutma tarihinin. Ayrıca, bu magmatik kayaçlar türetilen dere çökelleri su-yıpranmış çakıl olarak bulunmuştur.

Topaz iyi bilinmektedir taş çekici renkler çok çeşitli sattı. Diğerleri, ısı, radyasyon, veya metalik kaplama ile soluk veya renksiz topaz işlenmesi suretiyle üretilen iken bu renklerin bazıları doğaldır.

Topaz Taşı Yüzük

Topaz Taşı Yüzük

Topaz Fiziksel Özellikleri
kimyasal sınıflandırılması Silikat.
Renk Doğal renkler şunlardır: yeşil, mavi, pembe, kırmızı, sarı, renksiz turuncu. genellikle mavi, tedavi edilen geniş bir renk aralığındaki oluşur.
Meç Renksiz – çizgi plaka daha zor.
parıltı Vitreus.
diaphaneity şeffaf saydam.
bölünme Mükemmel bazal bölünme.
Mohs Sertlik 8
Spesifik yer çekimi 3,4-3,6
Tanı Özellikleri Sertlik, prizmatik kristaller, bazen bölünme, özgül ağırlık, çizgili.
Kimyasal bileşim Al 2 SiO 4 (F, OH) 2
kristal Sistemi Orthorhombik.
Kullanım Taş, Mohs sertliği indeks mineral.

Topaz Fiziksel Özellikleri
topaz en iyi bilinen fiziksel özelliklerinden biri onun sertlik. Üzerinde 8 sertliğe sahip Mohs sertlik ölçeğinde . Ayrıca 8. bir giriş jeoloji ders topaz. Sertlik öğrenir alır Her öğrencinin bir sertlik için Mohs sertlik ölçeği indeks mineral olarak hizmet veren Elmas , korundum ve Krizoberil sadece yaygın olarak bilinen mineraller zordur.

Çoğu topaz renksiz veya sütlü olduğunu. Sarımsı ve kahverengimsi renkler de yaygındır. Onlar ise doğal pembe, turuncu, kırmızı, mor ve mavi topaz nadir ve değerli taş kalitesi.

sınırsız büyümeye izin zaman topaz formları genellikle kristal uzun ekseni paralel şeritlerin ile, kristaller ortorombik. Ayrıca kristal uzun eksenine dik keser ayrı bir bazal bölünme vardır. 8 sertliğinden daha kırılgan taş ima topaz Bu bölünme yapar. Sertlik çizilmesini karşı direnç, ancak kırılma karşı yeteneği mukavemet olarak bilinen bir özelliğidir.

Topaz 3.4 ve 3.6 arasında değişen bir özgül ağırlığa sahiptir. Bu alüminyum, silikon, ve gaz unsurlardan oluşan bir mineral için oldukça yüksektir.

İsviçre Mavi, Londra Mavi topaz
Mavi Topaz: bugün popüler olan mavi topaz iki renk Yönlü oval. Sol tarafta 2.02 karat ağırlığında bir “İsviçre Mavi” topaz olduğunu. Sağda 2.26 karat ağırlığında bir “Londra Mavi” dir. Her iki taş ışınlanmış ve mavi renkleri üretmek için ısıtılmış, sonra Brezilya’da mayınlı renksiz topaz idi. tedavi mavi renk ile topaz ticari takı topaz en yaygın renk bugün.

Mavi Topaz Yüzük

Mavi Topaz Yüzük

topaz tedavi yöntemleri
Topaz Tedavi Yöntemleri: Renksiz topaz, aynı zamanda beyaz topaz olarak bilinen (sol üst) ışınlanmış ve bir mavi renk (sağ üstte) ile taşlar üretmek için ısıtılabilir. yalnız Işınlama soluk pembe renk (sağ alt) üretebilir. Belirli metalik oksitler ile kaplanması (sol altta) canlı pembe renk üretebilir. Ticari takı en topaz Günümüzde ısıtıldı ışınlanmış veya rengini iyileştirmek için kaplanmış olan renksiz bir malzemedir.

Bir Gemstone olarak Topaz kullanın
adı “topaz” ve birçok dil varyantları en az iki bin yıl boyunca sarımsı taşlar kullanılmıştır. O zaman, tüm sarımsı taşlar, dünyanın pek çok yerinde topaz adlandırıldı. taşlar işlem gören insanlar bu sarımsı taşlar çok farklı türde olduğunu fark etmedi.

Ardından, yaklaşık iki yüz yıl önce, taşlar işlem gören insanlar bu sarımsı taşlar topaz, olabileceğini fark etmeye başladı kuvars , beril , olivin , safir ya da diğer birçok minerallerden biri. Onlar da topaz, sarı dışındaki renkler geniş bir yelpazede meydana geldiğini öğrendik. Bugün, gemologists doğal topaz için tam renk aralığını biliyoruz.

Eğer elli yıl önce bir kuyumcu ziyaret ve topaz görmek istedi, muhtemelen sarı, turuncu ve kahverengi renk aralığında idi taşlar gösterilecektir. 1970’ler ve 1980’lerde başlayarak, başladı gösterilmiştir olacağını En yaygın renk mavi olmak. Bu mavi renk genellikle daha pazarlanabilir taş haline renksiz topaz dönüştürülen tedaviler tarafından üretildi.

mistik topaz
“Connecticut” Topaz: Bazı topaz ısıtıldı ve daha sonra renk değiştirme veya gökkuşağı renkleri etkisi üretilmesi için bir metal oksit ile kaplanmış olan. Bu tedavilerin ticari ismi altında satılan “Connecticut topaz.” Bu malzemeler çok dayanıklı olmayabilir bir kaplama ile sadece açık topaz vardır.

topaz Tedaviler
ılımlı fiyat seviyelerinde düşük de alışveriş merkezi ve mağaza mücevher mağazalarında sunulan Bugün çoğu topaz bir laboratuvarda tedavi edilmiştir. Renksiz topaz rengini değiştirmek için, ışınlanmış ısıtıldı ve metal oksitlerin ince tabakalar ile kaplanır.

Doğal mavi topaz son derece nadirdir ve genellikle soluk mavidir. Hemen hemen tüm mağazalarda sunulan mavi topaz ışınlanmış ve sonra mavi bir renk üretmek için ısıtılmış olan renksiz topaz olduğunu. “İsviçreli mavi” ve “Londra mavi” bugünün piyasasında görülen muamele mavi topaz en yaygın çeşitleri iki ticari adları vardır.

Mavi Topaz Taşlı Bayan Yüzük

Mavi Topaz Taşlı Bayan Yüzük

mor topaz Doğal pembe de son derece nadirdir. Bu renkler genellikle laboratuarda üretilmiştir. Başlangıç noktası renksiz topaz kesilen bir taştır. İlk olarak ısıtılır ve daha sonra pembe bir renk üretmek için bir metalik oksit tabakası ile kaplanır. kaplanmış taşları takı yıpranmış ise, zamanla kaplama genellikle ince giyer ya da aşınma meydana taş üzerinde noktalarda aracılığıyla giyer.

Bazı topaz taş renkli yanardöner parlaklık veren bir metalik oksit ile kaplanır. olarak bilinen bu taşlar, “mistik topaz,” gözlemci bir ışık altında taş hamle veya gözlem açısını değiştirmesi durumunda rengini değiştirmek için görünür. Bu kaplamalar, aynı zamanda ince ve kullanım sırasında aracılığıyla takılabilir.

Topaz Dağ Rhyolite
Topaz Dağ Rhyolite: Bir paleovalley dolum Topaz Dağ Rhyolite tabakalı tüf, bir Mostra. Bu vadi dolgularının kez su tarafından tevdi edilmesi düşünülen, ancak bunlardan artık pek çok sıcak kül zemin dalgalanmaları tarafından tevdi edilmiş inanılıyor. Topaz Dağ Rhyolite sık sık şampanya renkli topaz kristalleri içeren birçok vuggy alanları vardır. Batı Utah yer almaktadır. USGS görüntüsü.

mineral koleksiyonu
mineraller hakkında bilgi edinmek için en iyi yolu, idare inceleyebilirsiniz küçük örneklerin bir koleksiyon ile çalışma ve bunların özelliklerini gözlemlemektir. Ucuz mineral koleksiyonları mevcuttur Geology.com Mağaza .

Topaz Jeolojik Oluşumu
Topaz (F, OH), Al 2 SiO 4 bir kimyasal kompozisyona sahip 2. Bileşiminde flor oluşumu üzerinde sınırlayıcı bir faktördür. mineraller oluşturmak için yeterince yüksek konsantrasyonlarda flor gazı birkaç jeolojik ortamlarda ortaya çıkar.

Çoğu topaz damarları ve pegmatit ve riyolit olarak magmatik kayaçların boşluklar oluşturur. Bu hidrotermal aktivite flor verirken soğutma magmanın geç evrelerinde oluşturur. Topaz riyolit içinde hidrotermal sıvılar ve gaz boşluklarında taşınan kırıklarında, pegmatitlerde içinde ceplerinde oluşur.

boşluklarda presipite, topaz, bazen güzel biçimli kristaller geliştirir. Bu kristaller çok iyi açıklık olabilir ve bir taş malzeme olarak kullanılabilir. topaz özellikle çekici kristalleri, mineral kolektörleri ile popüler. Onlar bir mineral örneğinin değerini ve mücevher malzemesi değere sahiptir.

Topaz ayrıca Pegmatitlerde ve riolitin ayrışma türetilen dere çökelleri su-yıpranmış çakıl olarak bulunmuştur. Bunlar genellikle plaser madenciliği ile üretilmektedir.

Topaz pegmatit ve riyolit gibi kayalar oluşur dünya çapında birçok yerde bulunur. Bu konumlarda sadece küçük bir mineraldir ve genel bolluk bazında nadir minerali olduğu kabul edilir.

Brezilya mücevher kalitesinde topaz önde gelen kaynağıdır. Sri Lanka başka önemli üreticisidir. Topaz ayrıca Nijerya, Avustralya, Pakistan, Rusya, Hindistan, Zimbabve, Madagaskar ve Namibya üretilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Utah , devlet taş olarak topaz adını verdi.