OTANT�K TA�

NİŞABUR FİRUZE TAŞI YÜZÜK

OTANTİK YÜZÜKLER
FİRUZE TAŞI YÜZÜK
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 14.5 GR
 • 23.45 CRT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • GÖK MAVİSİ
 • İRAN NİŞABUR FİRUZESİ
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA

NİŞABUR FİRUZE TAŞI YÜZÜK

Nişabur (Farsça: نیشابور), İran’ın Razavi Horasan Eyaleti’nde şehir.Meşhed yakınlarında, Binalud Dağı’nın güney

Nişabur Firuze Taşı Yüzük

Nişabur Firuze Taşı Yüzük

eteklerinde verimli ve düz bir araziye yayılan şehir tarım ve ticaret yoluyla İran ekonomisine büyük katkı sağlar.

Tarihi boyunca Horasan bölgesinin kültür ve ticaret merkezi olarak bilinen, İpek Yolu üzerinde bulunan şehrin adı Bişapur gibi Sasani hükümdarı I. Şapur’dan gelmektedir. Bu dönemde altın devrini yaşayan şehir, Horasan bölgesinin Araplarca alınmasından sonra önemini yitirdi. Safeviler devrinde yine önemi artmaya başlayan şehir, Selçuklu sultanlarının ikamet yeri olmuştur. 1221 yılındaki Moğol saldırıları ve 1280 yılındaki büyük bir deprem sonrası şehir büyük yıkıma uğradı.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ 1.KALİTE İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI 23.45 KARAT PARLAK GÖK MAVİSİ MUHTEŞEM RENK DOKUSU ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR.SEVDİKLERİNİZ İÇİN GÜZEL BİR HEDİYE.

Ömer Hayyam ve Ferîdüddîn-i Attâr-i Neyşaburi iki önemli şair ve arif kişi bu şehirde yaşamışlardır.

Kent tarihindeki en büyük olay 18 Şubat 2004’te yaşanmıştır. Kükürt ve benzin yüklü bir tren katarı kent istasyonunda iken, meydana gelen küçük bir deprem dolayısıyla raydan çıkmış ve meydana gelen patlama ile yangında 295 kişi ölmüş, 450 kişi ise yaralanmıştır.

firuzeopak mavi-to-yeşil mineral bir olan hidratlı fosfat ve bakır ve alüminyum ile kimyasal formülü Cu , Al (6 PO
4 ) 4 ( OH ) 8 · 4 H

Madde pek çok isimle bilinir, ama kelime 17. yüzyıla kadar firuzetarihleri ve türetilmiştir olmuştur Fransız maden birinci Avrupa’ya getirildi çünkü “Türkler” için Turques Türkiye’de tarihsel olarak madenlerinden, Horasan Eyaleti of Persia . [2] [3] [4] [5] Plinius callais gibi mineral anılacaktır Aztekler chalchihuitl olarak bunu biliyordu. [4]

Doğal Firuze Taşı Yüzük

Doğal Firuze Taşı Yüzük

firuzeÖzellikleri
firuzeince maksimum ulaşır sertlik pencere camı daha hemen altında 6 veya biraz daha. [2] Karakteristik bir kriptokristalin mineral, firuzeneredeyse hiç bekar oluşturan kristaller ve tüm özellikleri oldukça değişkendir. Onun kristal sistemi olduğu kanıtlanmış trıklinık aracılığıyla X-ışını kırınım testi. Alt sertlik alt gelir grubu özgül ağırlığı (2,60-2,90) ve daha fazla gözenekliliği : Bu özellikler tane büyüklüğüne bağlıdır. Parıltı firuzetipik subvitreous için balmumu ve şeffaflık genellikle opak, ancak ince kesitlerde semitranslucent olabilir. Renk beyaz bir gök mavisi mavi bir toz kadar, mineral diğer özellikleri gibi değişken olarak ve bir mavi-yeşil bir sarımsı yeşil. Mavi atfedilir idiochromatic yeşil ya sonucu olabilir iken bakır , demir kirlilikler (yerine alüminyum) veya dehidrasyon .

Refraktif indeks (ile ölçülen sodyum firuzeışığında, 589,3 nm) yaklaşık 1.61 veya 1.62 olduğunu; Bu bir tek okuma olarak görülen ortalama değeri GEMOLOJİ refraktometre firuzeneredeyse kaçınılmaz polikristalin doğası nedeniyle,. 1.61-1.65 arasında bir okuma ( çiftkırılma 0.040, iki eksenli pozitif) nadir tek kristaller alınmıştır. Bir absorpsiyon spektrumu , aynı zamanda, elde tutulan elde edilebilir spektroskoba 432 nanometrede, bir hat ve 460 nanometrede zayıf bir bant (bu en iyi, güçlü yansıyan ışık ile görülür) ‘ye. Uzun dalgalı altında ultraviyole ışık, firuzebazen olabilir floresan , yeşil, sarı veya mavi renkteki parlak; Bu kısa dalga, morötesi ve altında inert olan x-ışınlarının .

Turquoise hariç tüm ısıtıldı çözünmez olan hidroklorik asit . Onun çizgi soluk mavimsi beyaz ve kırık olan konkoidal mumsu bir parlaklık bırakarak. diğer taşlar düşük sertlik akrabası olmasına rağmen, firuzeiyi bir cila alır. firuzeda flecks ile biberli olabilir pirit veya koyu, örümcek serpiştirilmiş limonit damarlanma.

Firuze Yüzük

Firuze Yüzük

“The Big Blue” bakır madeni büyük bir firuzeörnek Cananea , Meksika
Ikincil olarak mineral , firuzegörünüşte sırasında asidik sulu çözeltileri sızıntı etkisi ile meydana ayrışma ve oksidasyon önceden var olan minerallerin. Örneğin bakır gibi esas olarak bakır sülfidler gelebilir kalkopirit veya ikincil karbonatlar arasından malakit ya azurit ; Alüminyum kaynaklanıyor olabilir feldispat ; ve fosfor apatit . İklim faktörleri firuzetipik bulunan olarak önemli bir rol oynuyor gibi görünmektedir kurak doldurarak ya da genellikle son derece değişmiş olarak boşlukları ve kırıklar kakma, bölgeler volkanik genellikle ilişkili olan, kayalar limonit ve diğer demir oksitler. Amerikan güneybatısında turkuvaz neredeyse kaçınılmaz veya porfirik taşıyan potasyum feldspat etrafında bakır sülfit yataklarının ayrışma ürünleri ile ilişkili İntruzif . Bazı olaylar ise alünit , potasyum alüminyum sülfat, önemli bir ikincil bir mineraldir. ikincil çözümler daha fazla nüfuz veya su tabloya derinlik daha fazladır var derin kırık zonları boyunca meydana olmasına rağmen tipik firuzemineralizasyon, 20 metreden (66 ft) nispeten sığ derinlikte sınırlıdır.

firuzeolaylar özellikleri ikincil veya uyumlu olmasına rağmen süperjen kökenli bazı kaynaklar bir bakın hipojen kökenli. Hipojen hipotezi sulu çözeltileri gelen önemli derinlikte köken savunur hidrotermal süreçlerin. Başlangıçta yüksek bir sıcaklıkta, bu çözümler ile etkileşim ve bu süreç içinde, önceden var olan mineral uçucu unsurları liç yüzey tabakalarına yukarı doğru yükselir. çözümler serin gibi, firuzeçökeltiler, çevredeki kaya içindeki çürükleri ve kırıklar astar. Bu hipojen işlemi orijinal bakır sülfür birikimi için geçerlidir; Bununla birlikte, bir hipojen işlemi ile firuzegeçtiği birçok özellikleri açıklamaktadır zordur. Yani iki fazlı raporları vardır dedi sıvı kapanım açıklama gerektiren 190 ° C (194 374 ° F) 90 yüksek homojenizasyon sıcaklıkları vermek firuzetaneleri içinde.

Doğal Firuze Yüzük

Doğal Firuze Yüzük

firuzeneredeyse her zaman kriptokristalen ve masif ve kesin dış şeklini alır. Kristaller, hatta mikroskobik ölçekte, son derece nadirdir. Tipik formu damar ya da kırık dolgu, nodüler, ya da Batriyoidal alışkanlık . Stalactite formları bildirilmiştir. firuzeda olabilir pseudomorphously feldspat, apatit, diğer mineraller, hatta yerine fosil . Odontolite fosil kemik ya da fildişi geleneksel demir fosfat gibi firuzeveya benzeri fosfat mineralleri tarafından değiştirilmiş sanılan olmuştur Vivianit . Gibi diğer ikincil bakır mineralleri ile Intergrowth chrysocolla da yaygındır.

olay

Ile matris içinde Massive Kingman mavi firuzekuvars dan Mineral Park , Arizona
firuzeilk mücevherler arasındaydı mayınlı olması ve bazıları halen bu güne kadar çalışmış olsa birçok tarihi yerler, tükenmiş edilmiştir. Bu mevduat sınırlı kapsamı ve uzak nedeniyle sık sık, her mevsim küçük ölçekli operasyonlar vardır. En az ya da hiç mekanizasyon elle işlenmiştir. Ancak, firuzegenellikle özellikle ABD’de geniş çaplı bakır madenciliği faaliyetlerinin bir yan ürün olarak elde edilir.
Kesme ve firuzetaşlama Nişabur , 1973 İran
İran
İran (daha önce olduğu gibi Batı’da da bilinir Pers ), en az 2000 yıl boyunca firuzeönemli bir kaynağını kalmıştır. Başlangıçta “zafer” anlamına gelen “pirouzeh” İranlıların tarafından adlandırılan ve daha sonra Araplar. [ “Firouzeh” olarak adlandırılan kaynak belirtilmeli İran mimarisinde], mavi firuzeonun yoğun mavi renk oldu çünkü saraylarının kubbeleri kapsayacak şekilde kullanıldı yeryüzü bir sembolü. [ kaynak belirtilmeli ]

Turkuaz Taşı Yüzük

Turkuaz Taşı Yüzük

İran’dan Farsça turkuaz
Bu teminat, doğal mavi ve su kaybı nedeniyle ısıtıldığında yeşile döner. Bu bir mayın delik deşik bölgeye sınırlıdır Nişabur , bir 2012 metre (6601 ft) dağ tepe Ali-mersai onlarca kilometre uzaklıktaki olan Meşhed , başkenti Horasan Eyaleti , İran . Bir yıpranmış ve kırık trakit limonit ve kumtaşı tabakaları arasında in situ ve arasında hem bulunduğu turkuaz, ev sahipliği yapmaktadır scree dağın dibinde. Bu çalışmalar birlikte olanlar ile, bilinen en eski olan Sina Yarımadası . [5] İran ayrıca firuzemadenlerine sahip Semnan ve Kerman eyaletinin.

Sinai
En azından bu yana ilk Hanedanı (3000 M.Ö. ), ve muhtemelen daha önce sonra, firuzetarafından kullanılan Mısırlılar edildi ve mayınlı onlar tarafından Sina Yarımadası’nın yerli tarafından “Turquoise Ülkesi” olarak adlandırılan, Monitu . 650 kilometrekarelik bir alanı (250 sq mi) kapsayan yarımadanın güneybatı kıyısında bölgede altı mayın, hepsi vardır. Tarihi bir bakış açısıyla, bu madenlerin en önemli iki, Serabit el-Khadim ve Wadi Maghareh bilinen mayın eski arasında olduğuna inanılmaktadır. Eski maden adanmış bir antik tapınak yaklaşık 4 km uzaklıktadır Hathor’dan .

Turkuaz, ya da aslında, tarafından örtülür oldu kumtaşı bulunur bazalt . Bakır ve demir çalışmaları alanında mevcuttur. Büyük ölçekli firuzemadencilik bugün karlı değil, ama mevduat tek tük tarafından ocaklardan olan Bedevi , ev yapımı kullanarak halklar barut [. Kaynak belirtilmeli ] yağışlı kış aylarında, madenciler bir riskle karşı karşıya flaş sel ; Hatta kuru sezonunda, gelişigüzel sömürülen kumtaşı maden duvarların yıkılmasından ölüm duyulmamış değildir. Sina malzemenin renk İran malzemeden daha tipik yeşil, ama kararlı ve oldukça dayanıklı olduğu düşünülmektedir. Genellikle Mısır turkuaz, Sina malzeme genellikle en saydam olarak anılacaktır ve büyütme altında yüzey yapısı diğer bölgelerden malzeme görmedim lacivert diskler ile biberli olması ortaya çıkar.

Nişabur Firuze Taşı

Nişabur Firuze Taşı

Bir seçim anasaziler (Anasaziler) firuzeve turuncu Arjilit gelen kakma parçaları Chaco Canyon (tarihli c 1020 -. 1140 CE) tipik bir renk yelpazesi ve Amerikan firuzebenekler göstermektedir. Bazı büyük olasılıkla Cerrillos geldi – Bir sonraki fotoğraf bakın.
Amerika Birleşik Devletleri

A ince firuzeörnek Los Cerrillos, New Mexico at Smithsonian . Cerrillos firuzeyaygın İspanyol fethinden önce Kızılderililer tarafından kullanıldı.

Bisbee firuzeyaygın bir sert çikolata kahverengi matris vardır.

Tedavi edilmeyen turkuaz, Nevada, Amerika Birleşik Devletleri. McGinness Mine, Austin kaba külçeleri. Bunker Hill Mine, Royston örümcek ağı gösteren mavi ve yeşil cabochons
Southwest Amerika Birleşik Devletleri firuzeönemli bir kaynağıdır; Arizona , Kaliforniya ( San Bernardino , Imperial , Inyo ilçeleri), Colorado ( Conejos , El Paso , Göl , Saguache ilçeleri), New Mexico ( Eddy , Grant , Otero , Santa Fe ilçeleri) ve Nevada ( Clark , Elko , Esmeralda İlçe , Eureka , Lander , Maden İlçe ve Nye ilçeleri), özellikle zengin (ya da idi). Kaliforniya ve New Mexico mevduat tarafından mayınlı edildi Kolomb öncesi yerli Amerikalılar taş aletler gibi uzak merkezi olarak bazı yerel ve bazılarını kullanarak Meksika . Cerrillos , New Mexico eski mayın yeri olduğu düşünülmektedir; 1920’lerde önce, devlet, ülkenin en büyük üreticisi oldu; bugün daha fazla veya daha az yorgun olduğunu. Apache Canyon bulunan California’da sadece bir mayın, bugün ticari bir kapasitede çalışır.

firuzeven veya dikiş dolgular ve kompakt Nuggets olarak ortaya çıkar; Bu boyutu çok küçük bulunmaktadır. Oldukça ince malzeme bazen iken hem renk ve dayanıklılık-en Amerikan firuzeİran malzeme bulundu-rakip ( “firuzetebeşir” olarak adlandırılır), düşük dereceli olduğu; yüksek demir düzeyleri Yeşiller ve sarılar hakim demek ve firuzeen işlenmemiş devlet dalıcı pistonlar bir tipik kırılgan tutarlılık kullanmak mücevher .

Firuze Taşı Yüzük

Firuze Taşı Yüzük

Arizona şu anda değerine göre firuzeen önemli üreticidir. [5] Çeşitli mayın ikisi kendilerine özgü renk ve kalite için ünlü ve sektöründe en iyi olarak kabul devlet var: Sleeping Beauty Mine Globe firuzemadenciliği durdurdu Ağustos 2012 maden kırıcı tüm cevheri göndermek için nedeniyle dünya pazarında bakır yükselen fiyat bakır üretimine konsantre seçti. Doğal Tedavi edilmeyen Uyuyan Güzel firuzefiyat madenin kapanması beri dramatik bir şekilde artmıştır. Kingman Mine 2015 itibariyle hala şehir dışında bir bakır madeni yanında çalışır. Diğer madenler Blue Bird mayın, Kale Dome ve Ithaca Peak bulunur, ancak bunlar nedeniyle operasyonların yüksek maliyet ve federal düzenlemeler çoğunlukla inaktif Phelps Dodge Lavanta Pit mayın Bisbee 1974 yılında faaliyetlerini durdurmuş ve asla bir firuzemüteahhit vardı. Tüm Bisbee firuze”Öğle kovası” mayınlı oldu. Bu madenciler öğle kovalarda bakır cevheri madeninin çıktı. Morenci ve firuzeTepe inaktif veya tükenmiş ya vardır.

Nevada firuzeönemli miktarlarda vermiştir 120’den fazla mayın ülkenin diğer büyük üreticisidir. ABD ve başka ülkelerde aksine, çoğu Nevada madenleri kendi mücevher firuzeöncelikle çalışmış olan ve çok az diğer madencilik faaliyetlerinin bir yan ürünü olarak elde edilmiştir. Nevada firuzeNuggets, çatlak dolgusu olarak ve fragmanları arasındaki çimento dolum boşlukları olarak breşlerdeki bulunur. Çünkü Nevada mevduat jeolojisi, üretilen malzemenin bir kısmı hiçbir tedavi veya iyileştirme gereklidir yeterli kalitede olması, sert ve yoğun. devlet neredeyse her ilçe bazı turkuvaz vermiştir olurken, baş yapımcılar Lander ve Esmeralda ilçeleri bulunmaktadır. Nevada firuzeyatakların çoğu geniş bir kuşak boyunca meydana gelen tektonik devletin bölge ile çakışan faaliyet itme fay . Bu grev N15 ° E hakkında ve güneye güneybatısında Tonopah California sınırına aşağı,

Firuze Taş Yüzük

Firuze Taş Yüzük

Elko County kuzey kesiminde uzanır. Nevada mavi, mavi-yeşil ve yeşil çeşitli tonlarında geliyor Nevada firuzeile, renkler ve farklı matriks desen karışımları geniş bir çeşitlilik üretti. Bu alışılmadık turkuvaz renkli Bazı sarı-yeşil tonları güzel parlak yeşil nedenidir önemli çinko ve demir içerebilir. Yeşil, sarı tonlarına yeşil bazıları aslında olabilir variscite veya faustite firuzegörünüm olarak benzeyen ikincil fosfat mineralleri olan,. Nevada malzemenin önemli bir kısmı da “örümcek ağı matrisi” olarak adlandırılan üreten, onun sık sık çekici kahverengi veya siyah limonit damarlanma için olduğunu belirtti. Nevada mevduat bir dizi ilk Kızılderililer tarafından çalışmış iken, 1870’lerde bu yana toplam Nevada firuzeüretimi carico Gölü madeninden yaklaşık 400 ton olmak üzere en fazla 600 ton olarak tahmin edilmiştir. artan maliyetler rağmen, küçük ölçekli madencilik faaliyetleri Royston ve Candelaria Godber, Orvil Jack ve carico Gölü madenlerinde Lander County, Maden County Pilot Mountain Mine ve çeşitli özellikleri de dahil olmak üzere Nevada firuzeözellikleri, bir dizi devam Esmerelda County alanları. [6]

1912 yılında, farklı, tek kristal firuzeilk depozito keşfedildi Lynch İstasyonu , Campbell County , Virginia . Kristaller, bir biçim verme Druse anne kaya üzerinde çok küçük; 1 mm (0.04 in), büyük olarak kabul edilir. 1980’li yıllara kadar Virginia yaygın farklı kristallerin tek kaynak olduğu düşünülüyordu; en az 27, diğer yerleşim şimdi vardır. [ kaynak belirtilmeli ]

 

Bir varlık fosfat minerali, firuzedoğal kırılgan ve çözücülere duyarlı olduğu; parfüm ve diğer kozmetik bitirmek saldıracak ve çoğu ticari takı temizlik sıvıları gibi olacak, yağlar cilt gibi, firuzetaşlar rengini değiştirebilir. Doğrudan güneş ışığına uzun süre maruz kalmak da rengini veya turkuvaz kurutmak olabilir. Dahil olmak üzere kozmetik,: Böyle mücevherleri giyen dikkatli nedenle alınması gereken güneş ve saç spreyi , firuzetakı takmadan önce uygulanmalıdır, ve bir plaj veya diğer güneş yıkandığı ortama giyilmemelidir. Kullanımdan sonra, firuzehafifçe artığın bir oluşumunu engellemek için yumuşak bir bez ile temizlenmeli ve sert taşlar tarafından çizilmesini önlemek için kendi kabında saklanmalıdır. Hava geçirmez bir kapta saklandığı takdirde firuzeda olumsuz etkilenebilir.

galeri

NİŞABUR FİRUZE TAŞI YÜZÜK

OTANTİK YÜZÜKLER
FİRUZE TAŞI YÜZÜK
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 14.5 GR
 • 23.45 CRT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • GÖK MAVİSİ
 • İRAN NİŞABUR FİRUZESİ
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

NİŞABUR FİRUZE TAŞI YÜZÜK

Nişabur (Farsça: نیشابور), İran’ın Razavi Horasan Eyaleti’nde şehir.Meşhed yakınlarında, Binalud Dağı’nın güney

Nişabur Firuze Taşı Yüzük

Nişabur Firuze Taşı Yüzük

eteklerinde verimli ve düz bir araziye yayılan şehir tarım ve ticaret yoluyla İran ekonomisine büyük katkı sağlar.

Tarihi boyunca Horasan bölgesinin kültür ve ticaret merkezi olarak bilinen, İpek Yolu üzerinde bulunan şehrin adı Bişapur gibi Sasani hükümdarı I. Şapur’dan gelmektedir. Bu dönemde altın devrini yaşayan şehir, Horasan bölgesinin Araplarca alınmasından sonra önemini yitirdi. Safeviler devrinde yine önemi artmaya başlayan şehir, Selçuklu sultanlarının ikamet yeri olmuştur. 1221 yılındaki Moğol saldırıları ve 1280 yılındaki büyük bir deprem sonrası şehir büyük yıkıma uğradı.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ 1.KALİTE İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI 23.45 KARAT PARLAK GÖK MAVİSİ MUHTEŞEM RENK DOKUSU ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR.SEVDİKLERİNİZ İÇİN GÜZEL BİR HEDİYE.

Ömer Hayyam ve Ferîdüddîn-i Attâr-i Neyşaburi iki önemli şair ve arif kişi bu şehirde yaşamışlardır.

Kent tarihindeki en büyük olay 18 Şubat 2004’te yaşanmıştır. Kükürt ve benzin yüklü bir tren katarı kent istasyonunda iken, meydana gelen küçük bir deprem dolayısıyla raydan çıkmış ve meydana gelen patlama ile yangında 295 kişi ölmüş, 450 kişi ise yaralanmıştır.

firuzeopak mavi-to-yeşil mineral bir olan hidratlı fosfat ve bakır ve alüminyum ile kimyasal formülü Cu , Al (6 PO
4 ) 4 ( OH ) 8 · 4 H

Madde pek çok isimle bilinir, ama kelime 17. yüzyıla kadar firuzetarihleri ve türetilmiştir olmuştur Fransız maden birinci Avrupa’ya getirildi çünkü “Türkler” için Turques Türkiye’de tarihsel olarak madenlerinden, Horasan Eyaleti of Persia . [2] [3] [4] [5] Plinius callais gibi mineral anılacaktır Aztekler chalchihuitl olarak bunu biliyordu. [4]

Doğal Firuze Taşı Yüzük

Doğal Firuze Taşı Yüzük

firuzeÖzellikleri
firuzeince maksimum ulaşır sertlik pencere camı daha hemen altında 6 veya biraz daha. [2] Karakteristik bir kriptokristalin mineral, firuzeneredeyse hiç bekar oluşturan kristaller ve tüm özellikleri oldukça değişkendir. Onun kristal sistemi olduğu kanıtlanmış trıklinık aracılığıyla X-ışını kırınım testi. Alt sertlik alt gelir grubu özgül ağırlığı (2,60-2,90) ve daha fazla gözenekliliği : Bu özellikler tane büyüklüğüne bağlıdır. Parıltı firuzetipik subvitreous için balmumu ve şeffaflık genellikle opak, ancak ince kesitlerde semitranslucent olabilir. Renk beyaz bir gök mavisi mavi bir toz kadar, mineral diğer özellikleri gibi değişken olarak ve bir mavi-yeşil bir sarımsı yeşil. Mavi atfedilir idiochromatic yeşil ya sonucu olabilir iken bakır , demir kirlilikler (yerine alüminyum) veya dehidrasyon .

Refraktif indeks (ile ölçülen sodyum firuzeışığında, 589,3 nm) yaklaşık 1.61 veya 1.62 olduğunu; Bu bir tek okuma olarak görülen ortalama değeri GEMOLOJİ refraktometre firuzeneredeyse kaçınılmaz polikristalin doğası nedeniyle,. 1.61-1.65 arasında bir okuma ( çiftkırılma 0.040, iki eksenli pozitif) nadir tek kristaller alınmıştır. Bir absorpsiyon spektrumu , aynı zamanda, elde tutulan elde edilebilir spektroskoba 432 nanometrede, bir hat ve 460 nanometrede zayıf bir bant (bu en iyi, güçlü yansıyan ışık ile görülür) ‘ye. Uzun dalgalı altında ultraviyole ışık, firuzebazen olabilir floresan , yeşil, sarı veya mavi renkteki parlak; Bu kısa dalga, morötesi ve altında inert olan x-ışınlarının .

Turquoise hariç tüm ısıtıldı çözünmez olan hidroklorik asit . Onun çizgi soluk mavimsi beyaz ve kırık olan konkoidal mumsu bir parlaklık bırakarak. diğer taşlar düşük sertlik akrabası olmasına rağmen, firuzeiyi bir cila alır. firuzeda flecks ile biberli olabilir pirit veya koyu, örümcek serpiştirilmiş limonit damarlanma.

Firuze Yüzük

Firuze Yüzük

“The Big Blue” bakır madeni büyük bir firuzeörnek Cananea , Meksika
Ikincil olarak mineral , firuzegörünüşte sırasında asidik sulu çözeltileri sızıntı etkisi ile meydana ayrışma ve oksidasyon önceden var olan minerallerin. Örneğin bakır gibi esas olarak bakır sülfidler gelebilir kalkopirit veya ikincil karbonatlar arasından malakit ya azurit ; Alüminyum kaynaklanıyor olabilir feldispat ; ve fosfor apatit . İklim faktörleri firuzetipik bulunan olarak önemli bir rol oynuyor gibi görünmektedir kurak doldurarak ya da genellikle son derece değişmiş olarak boşlukları ve kırıklar kakma, bölgeler volkanik genellikle ilişkili olan, kayalar limonit ve diğer demir oksitler. Amerikan güneybatısında turkuvaz neredeyse kaçınılmaz veya porfirik taşıyan potasyum feldspat etrafında bakır sülfit yataklarının ayrışma ürünleri ile ilişkili İntruzif . Bazı olaylar ise alünit , potasyum alüminyum sülfat, önemli bir ikincil bir mineraldir. ikincil çözümler daha fazla nüfuz veya su tabloya derinlik daha fazladır var derin kırık zonları boyunca meydana olmasına rağmen tipik firuzemineralizasyon, 20 metreden (66 ft) nispeten sığ derinlikte sınırlıdır.

firuzeolaylar özellikleri ikincil veya uyumlu olmasına rağmen süperjen kökenli bazı kaynaklar bir bakın hipojen kökenli. Hipojen hipotezi sulu çözeltileri gelen önemli derinlikte köken savunur hidrotermal süreçlerin. Başlangıçta yüksek bir sıcaklıkta, bu çözümler ile etkileşim ve bu süreç içinde, önceden var olan mineral uçucu unsurları liç yüzey tabakalarına yukarı doğru yükselir. çözümler serin gibi, firuzeçökeltiler, çevredeki kaya içindeki çürükleri ve kırıklar astar. Bu hipojen işlemi orijinal bakır sülfür birikimi için geçerlidir; Bununla birlikte, bir hipojen işlemi ile firuzegeçtiği birçok özellikleri açıklamaktadır zordur. Yani iki fazlı raporları vardır dedi sıvı kapanım açıklama gerektiren 190 ° C (194 374 ° F) 90 yüksek homojenizasyon sıcaklıkları vermek firuzetaneleri içinde.

Doğal Firuze Yüzük

Doğal Firuze Yüzük

firuzeneredeyse her zaman kriptokristalen ve masif ve kesin dış şeklini alır. Kristaller, hatta mikroskobik ölçekte, son derece nadirdir. Tipik formu damar ya da kırık dolgu, nodüler, ya da Batriyoidal alışkanlık . Stalactite formları bildirilmiştir. firuzeda olabilir pseudomorphously feldspat, apatit, diğer mineraller, hatta yerine fosil . Odontolite fosil kemik ya da fildişi geleneksel demir fosfat gibi firuzeveya benzeri fosfat mineralleri tarafından değiştirilmiş sanılan olmuştur Vivianit . Gibi diğer ikincil bakır mineralleri ile Intergrowth chrysocolla da yaygındır.

olay

Ile matris içinde Massive Kingman mavi firuzekuvars dan Mineral Park , Arizona
firuzeilk mücevherler arasındaydı mayınlı olması ve bazıları halen bu güne kadar çalışmış olsa birçok tarihi yerler, tükenmiş edilmiştir. Bu mevduat sınırlı kapsamı ve uzak nedeniyle sık sık, her mevsim küçük ölçekli operasyonlar vardır. En az ya da hiç mekanizasyon elle işlenmiştir. Ancak, firuzegenellikle özellikle ABD’de geniş çaplı bakır madenciliği faaliyetlerinin bir yan ürün olarak elde edilir.
Kesme ve firuzetaşlama Nişabur , 1973 İran
İran
İran (daha önce olduğu gibi Batı’da da bilinir Pers ), en az 2000 yıl boyunca firuzeönemli bir kaynağını kalmıştır. Başlangıçta “zafer” anlamına gelen “pirouzeh” İranlıların tarafından adlandırılan ve daha sonra Araplar. [ “Firouzeh” olarak adlandırılan kaynak belirtilmeli İran mimarisinde], mavi firuzeonun yoğun mavi renk oldu çünkü saraylarının kubbeleri kapsayacak şekilde kullanıldı yeryüzü bir sembolü. [ kaynak belirtilmeli ]

Turkuaz Taşı Yüzük

Turkuaz Taşı Yüzük

İran’dan Farsça turkuaz
Bu teminat, doğal mavi ve su kaybı nedeniyle ısıtıldığında yeşile döner. Bu bir mayın delik deşik bölgeye sınırlıdır Nişabur , bir 2012 metre (6601 ft) dağ tepe Ali-mersai onlarca kilometre uzaklıktaki olan Meşhed , başkenti Horasan Eyaleti , İran . Bir yıpranmış ve kırık trakit limonit ve kumtaşı tabakaları arasında in situ ve arasında hem bulunduğu turkuaz, ev sahipliği yapmaktadır scree dağın dibinde. Bu çalışmalar birlikte olanlar ile, bilinen en eski olan Sina Yarımadası . [5] İran ayrıca firuzemadenlerine sahip Semnan ve Kerman eyaletinin.

Sinai
En azından bu yana ilk Hanedanı (3000 M.Ö. ), ve muhtemelen daha önce sonra, firuzetarafından kullanılan Mısırlılar edildi ve mayınlı onlar tarafından Sina Yarımadası’nın yerli tarafından “Turquoise Ülkesi” olarak adlandırılan, Monitu . 650 kilometrekarelik bir alanı (250 sq mi) kapsayan yarımadanın güneybatı kıyısında bölgede altı mayın, hepsi vardır. Tarihi bir bakış açısıyla, bu madenlerin en önemli iki, Serabit el-Khadim ve Wadi Maghareh bilinen mayın eski arasında olduğuna inanılmaktadır. Eski maden adanmış bir antik tapınak yaklaşık 4 km uzaklıktadır Hathor’dan .

Turkuaz, ya da aslında, tarafından örtülür oldu kumtaşı bulunur bazalt . Bakır ve demir çalışmaları alanında mevcuttur. Büyük ölçekli firuzemadencilik bugün karlı değil, ama mevduat tek tük tarafından ocaklardan olan Bedevi , ev yapımı kullanarak halklar barut [. Kaynak belirtilmeli ] yağışlı kış aylarında, madenciler bir riskle karşı karşıya flaş sel ; Hatta kuru sezonunda, gelişigüzel sömürülen kumtaşı maden duvarların yıkılmasından ölüm duyulmamış değildir. Sina malzemenin renk İran malzemeden daha tipik yeşil, ama kararlı ve oldukça dayanıklı olduğu düşünülmektedir. Genellikle Mısır turkuaz, Sina malzeme genellikle en saydam olarak anılacaktır ve büyütme altında yüzey yapısı diğer bölgelerden malzeme görmedim lacivert diskler ile biberli olması ortaya çıkar.

Nişabur Firuze Taşı

Nişabur Firuze Taşı

Bir seçim anasaziler (Anasaziler) firuzeve turuncu Arjilit gelen kakma parçaları Chaco Canyon (tarihli c 1020 -. 1140 CE) tipik bir renk yelpazesi ve Amerikan firuzebenekler göstermektedir. Bazı büyük olasılıkla Cerrillos geldi – Bir sonraki fotoğraf bakın.
Amerika Birleşik Devletleri

A ince firuzeörnek Los Cerrillos, New Mexico at Smithsonian . Cerrillos firuzeyaygın İspanyol fethinden önce Kızılderililer tarafından kullanıldı.

Bisbee firuzeyaygın bir sert çikolata kahverengi matris vardır.

Tedavi edilmeyen turkuaz, Nevada, Amerika Birleşik Devletleri. McGinness Mine, Austin kaba külçeleri. Bunker Hill Mine, Royston örümcek ağı gösteren mavi ve yeşil cabochons
Southwest Amerika Birleşik Devletleri firuzeönemli bir kaynağıdır; Arizona , Kaliforniya ( San Bernardino , Imperial , Inyo ilçeleri), Colorado ( Conejos , El Paso , Göl , Saguache ilçeleri), New Mexico ( Eddy , Grant , Otero , Santa Fe ilçeleri) ve Nevada ( Clark , Elko , Esmeralda İlçe , Eureka , Lander , Maden İlçe ve Nye ilçeleri), özellikle zengin (ya da idi). Kaliforniya ve New Mexico mevduat tarafından mayınlı edildi Kolomb öncesi yerli Amerikalılar taş aletler gibi uzak merkezi olarak bazı yerel ve bazılarını kullanarak Meksika . Cerrillos , New Mexico eski mayın yeri olduğu düşünülmektedir; 1920’lerde önce, devlet, ülkenin en büyük üreticisi oldu; bugün daha fazla veya daha az yorgun olduğunu. Apache Canyon bulunan California’da sadece bir mayın, bugün ticari bir kapasitede çalışır.

firuzeven veya dikiş dolgular ve kompakt Nuggets olarak ortaya çıkar; Bu boyutu çok küçük bulunmaktadır. Oldukça ince malzeme bazen iken hem renk ve dayanıklılık-en Amerikan firuzeİran malzeme bulundu-rakip ( “firuzetebeşir” olarak adlandırılır), düşük dereceli olduğu; yüksek demir düzeyleri Yeşiller ve sarılar hakim demek ve firuzeen işlenmemiş devlet dalıcı pistonlar bir tipik kırılgan tutarlılık kullanmak mücevher .

Firuze Taşı Yüzük

Firuze Taşı Yüzük

Arizona şu anda değerine göre firuzeen önemli üreticidir. [5] Çeşitli mayın ikisi kendilerine özgü renk ve kalite için ünlü ve sektöründe en iyi olarak kabul devlet var: Sleeping Beauty Mine Globe firuzemadenciliği durdurdu Ağustos 2012 maden kırıcı tüm cevheri göndermek için nedeniyle dünya pazarında bakır yükselen fiyat bakır üretimine konsantre seçti. Doğal Tedavi edilmeyen Uyuyan Güzel firuzefiyat madenin kapanması beri dramatik bir şekilde artmıştır. Kingman Mine 2015 itibariyle hala şehir dışında bir bakır madeni yanında çalışır. Diğer madenler Blue Bird mayın, Kale Dome ve Ithaca Peak bulunur, ancak bunlar nedeniyle operasyonların yüksek maliyet ve federal düzenlemeler çoğunlukla inaktif Phelps Dodge Lavanta Pit mayın Bisbee 1974 yılında faaliyetlerini durdurmuş ve asla bir firuzemüteahhit vardı. Tüm Bisbee firuze”Öğle kovası” mayınlı oldu. Bu madenciler öğle kovalarda bakır cevheri madeninin çıktı. Morenci ve firuzeTepe inaktif veya tükenmiş ya vardır.

Nevada firuzeönemli miktarlarda vermiştir 120’den fazla mayın ülkenin diğer büyük üreticisidir. ABD ve başka ülkelerde aksine, çoğu Nevada madenleri kendi mücevher firuzeöncelikle çalışmış olan ve çok az diğer madencilik faaliyetlerinin bir yan ürünü olarak elde edilmiştir. Nevada firuzeNuggets, çatlak dolgusu olarak ve fragmanları arasındaki çimento dolum boşlukları olarak breşlerdeki bulunur. Çünkü Nevada mevduat jeolojisi, üretilen malzemenin bir kısmı hiçbir tedavi veya iyileştirme gereklidir yeterli kalitede olması, sert ve yoğun. devlet neredeyse her ilçe bazı turkuvaz vermiştir olurken, baş yapımcılar Lander ve Esmeralda ilçeleri bulunmaktadır. Nevada firuzeyatakların çoğu geniş bir kuşak boyunca meydana gelen tektonik devletin bölge ile çakışan faaliyet itme fay . Bu grev N15 ° E hakkında ve güneye güneybatısında Tonopah California sınırına aşağı,

Firuze Taş Yüzük

Firuze Taş Yüzük

Elko County kuzey kesiminde uzanır. Nevada mavi, mavi-yeşil ve yeşil çeşitli tonlarında geliyor Nevada firuzeile, renkler ve farklı matriks desen karışımları geniş bir çeşitlilik üretti. Bu alışılmadık turkuvaz renkli Bazı sarı-yeşil tonları güzel parlak yeşil nedenidir önemli çinko ve demir içerebilir. Yeşil, sarı tonlarına yeşil bazıları aslında olabilir variscite veya faustite firuzegörünüm olarak benzeyen ikincil fosfat mineralleri olan,. Nevada malzemenin önemli bir kısmı da “örümcek ağı matrisi” olarak adlandırılan üreten, onun sık sık çekici kahverengi veya siyah limonit damarlanma için olduğunu belirtti. Nevada mevduat bir dizi ilk Kızılderililer tarafından çalışmış iken, 1870’lerde bu yana toplam Nevada firuzeüretimi carico Gölü madeninden yaklaşık 400 ton olmak üzere en fazla 600 ton olarak tahmin edilmiştir. artan maliyetler rağmen, küçük ölçekli madencilik faaliyetleri Royston ve Candelaria Godber, Orvil Jack ve carico Gölü madenlerinde Lander County, Maden County Pilot Mountain Mine ve çeşitli özellikleri de dahil olmak üzere Nevada firuzeözellikleri, bir dizi devam Esmerelda County alanları. [6]

1912 yılında, farklı, tek kristal firuzeilk depozito keşfedildi Lynch İstasyonu , Campbell County , Virginia . Kristaller, bir biçim verme Druse anne kaya üzerinde çok küçük; 1 mm (0.04 in), büyük olarak kabul edilir. 1980’li yıllara kadar Virginia yaygın farklı kristallerin tek kaynak olduğu düşünülüyordu; en az 27, diğer yerleşim şimdi vardır. [ kaynak belirtilmeli ]

 

Bir varlık fosfat minerali, firuzedoğal kırılgan ve çözücülere duyarlı olduğu; parfüm ve diğer kozmetik bitirmek saldıracak ve çoğu ticari takı temizlik sıvıları gibi olacak, yağlar cilt gibi, firuzetaşlar rengini değiştirebilir. Doğrudan güneş ışığına uzun süre maruz kalmak da rengini veya turkuvaz kurutmak olabilir. Dahil olmak üzere kozmetik,: Böyle mücevherleri giyen dikkatli nedenle alınması gereken güneş ve saç spreyi , firuzetakı takmadan önce uygulanmalıdır, ve bir plaj veya diğer güneş yıkandığı ortama giyilmemelidir. Kullanımdan sonra, firuzehafifçe artığın bir oluşumunu engellemek için yumuşak bir bez ile temizlenmeli ve sert taşlar tarafından çizilmesini önlemek için kendi kabında saklanmalıdır. Hava geçirmez bir kapta saklandığı takdirde firuzeda olumsuz etkilenebilir.

galeri