OTANT�K TA�

OPAL TAŞI MULTİCOLOR ETOPYA 3.65 KARAT

GEMSTONE (DEĞERLİ TAŞLAR)
Etopya Opal Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 3.65 KARAT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİK ÜCRETSİZ
 • AYNI GÜN KARGO
 • ÇOK RENKLİ IŞILTILI
 • EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
 • WELO ETOPYA OPALİ

Gem kalitesinde opal en muhteşem değerli taşlardan biridir . Tek bir taş, spektrumun her rengini, pırlantanın “ateşini” aşabilecek renk yoğunluğuna ve kalitesine göre yakabilir. En iyi opallar, pahalı pırlanta, yakut ve zümrütle rekabet eden kırat başına fiyatları emredebilir . Opal en popüler mücevherlerden biridir .

Etopya Opal Taşı

Etopya Opal Taşı

 

Opal, sulu bir silikon dioksittir (Si02 . NH20). Kristalin bir yapıya sahip olmayan ve kesin bir kimyasal bileşimi olmayan, şekilsizdir. Bu nedenle bir ” mineral ” yerine ” mineraloid ” dir.

Dikkatli ol! Opals Kırılgan!
Opal küpe, kolye, broş ve yüzük için harika bir taş. Ancak, diğer birçok değerli taştan daha yumuşaktır. Opal, Mohs sertlik ölçeğinde yaklaşık 5.5 ila 6.0’lık bir sertliğe sahiptir. Bu nedenle opal küpe, broş ve nadiren aşınma ve darbelerle karşılaşan diğer mücevher parçalarında kullanım için çok uygundur.

Bir halkada kullanıldığında, en iyi tasarımlarda, taşı çarpmaya ve aşınmaya maruz bırakan bir çatal ayarına yerleştirilmek yerine, taşı tamamen koruyan bir çerçeve bulunur. Çarpma veya aşınma meydana gelebilecek etkinlikler sırasında opal halka takmaktan kaçının.

Renklerin Oyunu ve Opalescence
Opal, dünyada bulunan çok yaygın bir malzemedir. Bu opalin çoğu, “opalensi” olarak bilinen, sütlü veya incili bir parıltılı olan ” genel opal ” veya “saksı” dır. Bununla birlikte, nadir görülen opal numuneleri ışıkta çevrildiğinde parlak renk flaşları üretir. Bu renkli flaşlar “renkli oyun” olarak bilinir. Renkli bir oyun sergileyen Opal örnekleri ” değerli opal ” olarak bilinir. Eğer renk oyunu yüksek kalitede ve kesilecek kadar büyükse, değerli taşlar üretmek için malzeme kullanılabilir.

Bir opalı iç veya dış mekan aydınlatması altında incelerseniz, üç durumda renk gösterimi yapılabilir: 1) taş hareket ettirildiğinde, 2) ışık kaynağı hareket ettirildiğinde veya, 3) gözlem açısı değişti. Bu sayfadaki video (yukarıda), bir Etiyopyalı Welo opalındaki güzel “renkli oyun” u gösteriyor .

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL 3.65 KARAT MULTİCOLOR ETOPYA SİYAH ATEŞ OPAL TAŞI ÜZERİNDE GÖRDÜĞÜNÜZ RENK DOYUMUNU PARMAĞINIZDA GÖREBİLİRSİNİZ ; ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ KOLYE VEYA YÜZÜK TARAFIMIZCA ÜCRETSİZ YAPILACAKTIR;

Öğe Adı Doğal Siyah Ateş Opal
Oval Cabochan şekil
Boyut 15.60 x 8.40 x 5.90 mm
Ağırlık: 3.65 cts
Renk : Çok renkli flash
Berraklık : VS (Çok Hafif İçerme)
Menşei Etiyopya
IŞILTI : En Yanıp sönen
sertlik : 5.5
opal renk oyunu
Opal’de Renk Oyunu: Beyaz ışık bir opal içerisine girer, iç yapısını oluşturan minik silika kürelerle etkileşime girer, bileşen renklerine dağılır ve opal, spektral renklerin parlamasıyla çıkar.

Opal Taşı

Opal Taşı

Rengini Oynat” Neden Sebepleri?
Bir renk oyunu üreten bir opal içindeki alanlar, düzenli bir ağda düzenlenmiş olan mikroskobik silika kürelerinden oluşur. Bu küre ağı kırınım ızgarası olarak işlev görür. Işık geçerken spektrumun renklerine dağılır. Kürelerin büyüklüğü ve geometrik dolgusu kırılan ışığın rengini ve kalitesini belirler.

Opal Taşı
Opal Taşı

Opal Kaynakları
Opal tüm dünyada bulunmasına rağmen, bu opalın hemen hemen hepsi çok az değerli ortak bir opaldir. Keşfedilen değerli opal rezervlerin çoğu Avustralya’da. Tarihsel olarak, Avustralya’daki mayınlar dünyanın en değerli opalinin en az% 90’ını üretti. Ancak, Etiyopya’da test edilmemiş büyüklükteki birkaç yeni depozitin şimdi son derece çekici eşsiz güzellik opalleri ürettiği yeni bir meydan okuma ortaya çıktı.

Avustralya’daki ünlü maden alanları arasında: Coober Pedy, Mintabie, Andamooka, Lightning Ridge, Yowah, Koroit, Jundah ve Quilpie bulunur. Kıymetli ve süslü türlerinden opal çeşitler üreten diğer ülkeler şunlardır: Meksika, Macaristan, Endonezya, Brezilya, Peru, Honduras, Guatemala, Nikaragua, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Etiyopya. Opal, Amerika Birleşik Devletleri’nde, Nevada , Oregon , Idaho , Louisiana , Kaliforniya, Arizona ve Teksas gibi çeşitli yerlerde üretildi. [1]

Opal’ı Tanımlamak İçin Kullanılan Harika İsimler
Pek çok tür opal vardır ve bunlar hakkında iletişim kurmak için çok çeşitli isimler kullanılmaktadır. Eğer opal’a bakmak için çok az zaman harcadıysanız, muhtemelen bu geniş ve mükemmel isimlerden oluşan şaşkınlığa uğramışsınızdır. Aslında ateş opal, kara opal, kaya opal, matris opal, Coober Pedy, Mintabie, Andamooka, değerli opal, opal çiftlik ve opal üçlüsü gibi isimlerin arkasında bir mantık var. Aşağıdaki web sayfasının bölümleri bu mantığı sunacak ve adların arkasındaki sağduyuyu görmenize yardımcı olacak. Ve fotoğraflar bin kelimeye bedel olduğu için en sevdiğiniz opal fotoğrafları paylaşmanıza yardımcı oluruz. Keyfini çıkarın!

Temel Opal Çeşitleri: Değerli Opal – Ortak Opal – Ateş Opal

Değerli opal Değerli Opal
“Değerli opal”, farklı açılardan bakıldığında, taş taşındığında veya ışık kaynağı taşındığında yanardöner renkleri yanıp söner. Bu fenomen “renk oyunu” olarak bilinir. Değerli opal parlak sarı, turuncu, yeşil, mavi, kırmızı veya mor gibi renkleri yakıp söndürebilir. Opal’ı popüler bir mücevher yapan renk oyunudur. Değerli opalın arzu edilebilirliği, renk yoğunluğuna, çeşitliliğe, tek biçimliliğe, desene ve her açıdan görülebilmesine dayanır.

Değerli opal çok nadirdir ve dünya genelinde sınırlı sayıda yerde bulunur. Bugüne kadarki en değerli opal Avustralya’da mayınlı. Etiyopya ve Meksika, değerli opallerin ikincil kaynaklarıdır. Kıymetli opal Brezilya, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Honduras, Endonezya, Zambiya, Guatemala, Polonya, Peru ve Yeni Zelanda’da da çıkarılmaktadır. Eşlik eden görüntü, “değerli opal” olarak adlandırılabilecek çeşitli opal türlerini gösterir.

Opal Taşı Özellikleri

Opal Taşı Özellikleri

Ortak opal Ortak Opal
“Ortak opal”, “renkli oyun” sergilemiyor. Ona “ortak” adı verilir çünkü dünyadaki birçok yerde bulunur. Yaygın opallerin çoğu örneği ayrıca görünüşte “yaygındır” ve ticari olarak dikkat çekmezler.

Bununla birlikte, bazı ortak opal örnekleri çekici ve renklidir. Yüksek cila kabul eden güzelliğin değerli taşlarına kesilebilirler. Çekici ve arzu edilebilir olabilirler – ancak onlara “kıymetli” adını kazandıracak bir renk oyunundan yoksunlar. Ortak opal, sıklıkla değerli taş olarak kesilir ve uygun fiyatlara kumanda edebilir. Yukarıda Meksika’dan gelen bal renginde bir opal ve Peru mavisi opalinden gözyaşı damlası şeklinde taş kesilmiştir.

Ateş opal Ateş Opal
“Ateş Opal”, sarı, turuncu veya kırmızı parlak ateş benzeri bir arka plan rengine sahip, saydam opal renkli, şeffaf için kullanılan bir terimdir. “Renkli oyun” sergileyebilir veya göstermeyebilir. Ateş opalinin rengi burada gösterilen üç taşta görüldüğü gibi canlı olabilir.

Ateş Opal Taşı
Ateş Opal Taşı

Bazı insanlar “ateş opalı” ismini duyunca kafası karışır. Hemen değerli opal içinde bulunan “renk oyununu” beklerler. “Ateş” kelimesi sadece kırmızı, turuncu veya sarı arkaplan rengine işaret eder.

Yangın opal renginde bir oyun sergileyebilir, ancak böyle bir ekran genellikle zayıf veya yoktur. Ateş opal sadece harika bir ateş benzeri arka plan rengine sahip bir opal örneğidir. Renk, taşı tanımlayan şeydir.

Değerli Ateş opal Değerli Ateş Opal
“Kıymetli opal” ve “ateş opal” arasındaki farkı anlarsanız, işte başka bir varyasyon. Etiyopya’dan gelen bu opal, turuncu renkli bir gövde rengine sahip ve onu “ateş opal” yapıyor ve ayrıca yeşil renkten elektrik rengine sahip, onu “kıymetli opal” yapıyor. Bu yüzden buna “kıymetli ateş” diyebiliriz. opal. ”Halen üretilmekte olan Etiyopyalı opallerin çoğu,“ kıymetli ateş opal ”olarak adlandırılmasını sağlayan, renkli oyunla birlikte sarı, turuncu veya kırmızımsı bir gövde rengine sahip.

Etopya Welo Opal Taşı

Etopya Welo Opal Taşı

Opal İsimleri: Opal ve Host Rock İlişkilerine Dayalı

Katı Opal Katı Opal — (Tip 1 Opal)
“Katı opal”, herhangi bir konakçı taşı veya taş içinde yer alan diğer önemli katkılar olmadan tamamen opal malzemeden oluşan bir kaba veya kesme taş için kullanılan bir isimdir. Katı opal, değerli opal ve ortak opalın bir kombinasyonu olabilir. Soldaki katı opal, Avustralya’daki Coober Pedy’de mayınlı malzemeden yapılmış beyaz bir opaldir. Sağdaki siyah opal, Avustralya Lightning Ridge’de mayınlı malzemeden yapılmıştır. Katı opal, “Tip 1 Opal” olarak da bilinir.

Boulder Opal Boulder Opal — (Tip 2 Opal)
“Boulder opal”, ana kayası içinde opal görüntüleyen kaba ya da kesme taş için kullanılan bir terimdir. Opal, çoğu zaman, ev sahibi kayanın boşlukları ve kırıkları içinde oluşur ve kaya opal örnekleri, opal kökeninin bu yönünü ortaya çıkarır. Koyu kahverengi kumtaşı veya siyah bazalt içerisinde parlak bir opal flaş göründüğünde rengin kontrastı çarpıcı olabilir. Birçok insan, kaya opalının doğal görünümünden zevk alır ve bu değerli taşları güzel, ilginç ve eğitici bulur.

Soldaki örnek Avustralya’da mayınlı malzemeden kesilmiş bir kaya opal boncuktur. 10 milimetre x 6 milimetre büyüklüğündedir ve yaklaşık 1.9 karat ağırlığındadır. Ana kayalarda renkli oyun opalı ile dolu sayısız kırılmalar görülüyor. Taştaki bir hikaye. Sağdaki örnek Honduras’tan bir kaya opalı. Alışılmadık bir kayadır çünkü ev sahibi kaya andezittir . Yaklaşık 8 x 13 milimetre büyüklüğünde ve 2,9 karat ağırlığında. Boulder opal “Tip 2 Opal” olarak da bilinir.

Opal Taşı Faydaları
Opal Taşı Faydaları

Matrix Opal Matris Opal — (Tip 3 Opal)
“Matrix opal”, değerli opalın, kaya opalindeki gibi dikiş ve yamalar ile sınırlandırılmış opal yerine ana kaya ile yakın bir karışım içinde olduğu kaba veya bitmiş değerli taşlar için kullanılan bir terimdir. Soldaki örnek Avustralya, Andamooka’da mayınlı matris opal kesilmiş bir kabaşondur. Değerli opal tortul bir kayanın gözenek boşlukları içindedir. Sağdaki örnek Honduras’ta madenlenmiş matriks opallerinden kesilmiş bir boncuktur. Bu malzeme siyah temel renginden dolayı genellikle “Honduras Siyah Opal” olarak bilinir. İğne ateşi görünümü bazalt veziküllerinde oluşan değerli opalin bir sonucudur. Matrix opal “Tip 3 Opal” olarak da bilinir.

Baz Renge Göre Belirlenen Opal İsimler

Beyaz Opal Beyaz Opal veya Hafif Opal
“Işık opal” ve “beyaz opal”, beyaz, sarı veya krem rengi bir gövde rengine sahip opal materyal için kullanılan terimlerdir. Bunlar değerli opal için en yaygın vücut renkleridir. Bu taşlar, Güney Avustralya, Coober Pedy’de mayınlı malzemeden kesildi. 8 x 6 milimetre cabochons kalibre edilirler.

Siyah Opal Siyah Opal veya Koyu Opal

Opal Taşı Faydaları

Opal Taşı Faydaları

“Siyah opal”, genellikle siyah veya koyu gri olan koyu gövde rengine sahip opal için kullanılan bir terimdir. Terim ayrıca koyu mavi veya koyu yeşil gövde rengine sahip opal için de kullanılır. Koyu renkli gövde, siyah opal renk rengini daha belirgin hale getirir. Renk oyununun gövde rengine olan bu kontrastı, siyah opalleri çok arzulanan bir hale getirir ve yüksek fiyatlarla satılabilir. Bu örnek, güçlü bir mavi yüz yukarı renk rengiyle dolu siyah bir opaldir. Avustralya, “Dünyanın Siyah Opal Başkenti” olan Lightning Ridge’de çıkarıldı. Ağırlık 2,46 karat ve 9,5 x 12,5 milimetre büyüklüğündedir.

Kristal Opal Kristal Opal
“Kristal opal”, taş içinde renkli bir oyuna sahip olan saydamdan yarı saydam opal malzemeye yönelik bir terimdir. Burada gösterilen taş maviden menekşe rengine sahip yarı saydam bir kristal opaldir. Avustralya, Lightning Ridge’de mayınlı malzemeden kesilmiş, kalibre edilmiş 8 x 6 milimetre taştan yapılmıştır.

Peru Mavi Opal Mavi Opal
Burada, Güney Amerika’da Peru ülkesinde mayınlı “Peru mavi opal” den kesilmiş gözyaşı biçimli bir taş gösterilmiştir. Her ne kadar bu taş bir renk oyununa sahip olmayan yaygın bir opal olsa da, güzel mavi gövde renginden dolayı çok arzu edilir. Bu taş 13 milimetre x 8 milimetre büyüklüğünde ve 2,3 karat ağırlığında.

Opal Taşı Özellikleri
Opal Taşı Özellikleri

Pembe Opal Pembe Opal
Opal, pembe tonlarında da ortaya çıkar. Bu pembe opal boncuklar, Peru’da mayınlı ortak opallardan yapılmıştır. Neredeyse dört milimetredirler ve neredeyse beyaz renkte, karanfil pembesi, leylak rengi ile renk çeşitliliği gösterirler.

morado Morado Opal
“Morado”, “mor” için İspanyolca bir kelimedir. Meksika’da üretilen mor gövde rengine sahip bazı yaygın opallere “Morado Opal” adı verilmiştir. Ekteki fotoğraflardaki taşlar güzel örneklerdir. Soldaki taş 13×26 milimetre gözyaşı, sağdaki taş ise 19 milimetredir.

Opal’in Renk Desenini Tanımlayan İsimler

Palyaço Opal Palyaço Opal
“Harlequin opal”, dikdörtgenler veya elmaslar şeklinde renkli yamalar içeren bir opata verilen bir isimdir. Resimdeki örnek, Idaho Spencer’daki Constellation Mine’den alınan bir palyaço opal. 6 milimetre 4 milimetre büyüklüğündedir.

Contra-Luz Opal Kontra-Luz Renkli Oyun
“Contra-Luz”, ışık kaynağı taşın arkasındayken görünebilen bir renk oyunu için kullanılan bir addır. Bu etki yalnızca saydam veya neredeyse saydam olan taşlarda görülür.

Opal Taşı
Opal Taşı

Pin Ateşi Opal Pinfire Opal (ayrıca Pinpoint Opal)
“Pinfire opal”, taş boyunca renkli noktalara sahip olan opal için kullanılan bir isimdir. Soldaki opal, Avustralya’daki Coober Pedy’de mayınlı malzemeden kesilmiş bir ateş düşürücü opal. Sağdaki taş, Idaho Spencer’daki Constellation Mine’deki bir lanet olası opal. 6 milimetre 4 milimetre büyüklüğündedir.

Kedinin Gözü Opal Kedinin Gözü Opal
Nadiren opal, bir taş yüzeyinde “kedinin gözünü” üreten optik etki olan chatoyancy gösterecektir. Bu opallerde, ince bir yansıtılmış parlak ışık çizgisi, taş içindeki paralel bir iğne şeklindeki kapanma ağından yansıtılmaktadır.

Çizgi veya “göz”, taş hareket ederken, ışık kaynağı hareket ederken veya gözlemcinin başı hareket ederken taş kubbesinde ileri geri hareket eder. Burada gösterilen Madagaskar’dan bir kedi gözü opal. Chatoyancy, taş genişliğini kaplayan ve bir ipek iplik makarasının yüzeyinden yansıyan ışık çizgisine benzer bir ışık çizgisini yansıtan yüzlerce paralel rutil iğnesi tarafından üretilir.

Coğrafyanın Belirlediği Opal İsimler

Andamooka Opal Andamooka Opal
Andamooka, Güney Avustralya’nın ilk maden bölgelerinden biridir. Orada 1920’lerde ticari üretim başladı. Alan matrisi opal ile ünlüdür. Fotoğraftaki taş Andamooka matrisinden kesilmiş bir kabaşon ve yaklaşık 30 karat ağırlığında.

Coober Pedy Opal Coober Pedy Opal
Coober Pedy, Güney Avustralya’da ilk defa 1916’da opallar için madencilik başladığında yerleşmiş küçük bir kasabadır. Üretken ilk üretim alanlarından biriydi ve “Opal of the Capital” adını taktı. Coober Pedy, beyaz renkli bazal opallerin üretilmesiyle ünlüdür ve 1916’dan beri kesintisiz olarak üretim devam etmektedir. Resimdeki taşlar, 8 x 6 milimetrelik bir kalibre boyutuna kesilmiş beyaz Coober Pedy opalleridir.

Siyah Ateş Opal
Siyah Ateş Opal

Etiyopya Opal Etiyopya Opal
Etiyopya’dan gelen Gem-Opal Opal piyasaya 1994’ten itibaren önemli miktarlarda girmeye başladı. O zamandan beri, Avustralya’nın yaklaşık% 100’ünü sağlayan önemli pazar payını alabilecek büyüklükte ek opal mevduat ortaya çıktı. 100 yılı aşkın bir süredir opal market. Değerli opal, ateş opalı ve çok çekici ortak opal Etiyopya’da üretiliyor. Mücevherat ve kuyumculuk piyasasında daha bol ve tüketiciler arasında daha popüler hale geliyorlar. Elade53 tarafından kamu malı görüntü.

Honduras Siyah Opal Honduras Siyah Opal
Honduras, renkli oyun opalı ile doldurulmuş küçük vezikülleri içeren siyah, bazalt-matris opal ürettiği için iyi bilinmektedir. Opal’ı tanıyan çoğu kişi, “Honduras Black Opal” terimini kullanırsanız tam olarak neden bahsettiğinizi anlayacaktır. Gösterilen örnek, Honduras Black Opal’dan bir boncukla kesilmiştir.

Ligntning Ridge Opal Yıldırım Ridge Opal
Lightning Ridge, Avustralya’nın Yeni Güney Galler bölgesinde, siyah opal birikintileriyle dünyaca ün kazandı. Lightning Ridge’de dünyadaki herhangi bir yerden daha fazla siyah opal üretildi. Soldaki örnek, Lightning Ridge’de mayınlı güçlü mavi yüz yukarı renge sahip siyah bir opaldir. Ağırlık 2,46 karat ve 9,5 x 12,5 milimetre büyüklüğündedir. Sağdaki örnek, 8 x 6 cabochon şeklinde mavidan lavantaya renkli kesilen katı kristal opal.

Louisiana Opal Louisiana Opal
“Louisiana opal”, Vernon Parish, Louisiana’da mayınlanan kıymetli opal ile simüle edilmiş bir kuvarsittir. Yakın muayenede, kuvars tanelerini, aralarında renkli bir matris matrisle doldurulmuş aralarındaki boşluklarla açıkça görebilirsiniz. Kabaşonlar, küreler ve diğer nesnelere kesilebilen stabil bir malzemedir. Materyallerin bir kısmı resimde gösterilen 20 mm x 20 mm cabochon gibi kahverengidir, ancak aynı zamanda renk oyununun görülmesini kolaylaştıran griden siyah renge kadar meydana gelir.

Peru Mavi Opal Peru Opal’ı
Burada, Güney Amerika’da Peru ülkesinde mayınlı “Peru mavi opal” den kesilmiş gözyaşı biçimli bir taş gösterilmiştir. Ayrıca Peru’da mayınlı opaldan yapılmış bazı pembe opal boncuklar. Bu taşlar renkli bir oyuna sahip olmayan ortak opal olsalar da, güzel mavi vücut renginden dolayı yine de çok arzu edilirler. Mavi taş 13 milimetre x 8 milimetre büyüklüğünde ve 2,3 karat ağırlığında. Pembe boncukların çapı yaklaşık 4 milimetredir.

Toplanan Taşlarda Kullanılan İsimler

birleştirilmiş opaller Montajlı Taşlar
Kesilmiş opallerin çoğu katı taşlardır. Taşın tamamı tek parça pürüzlü taştan kesilmiştir (üst resme bakınız). Bununla birlikte, bazı opal kaba çok ince fakat parlak renkli oyun malzemesi katmanlarına sahiptir. Bazı zanaatkarlar, taşı ince renk katmanına indirdi ve onu obsidiyen, saksı, bazalt veya plastik tabanına yapıştırın – daha sonra bitmiş bir taşı kesin. Bu iki parçalı taşlara “opal çiftler” adı verilir (merkez resme bakınız). Kırılgan opalin aşınma ve darbeye karşı korunması için, şeffaf bir kuvars, spinel veya diğer şeffaf malzemenin üstü bazen opal üzerine yapıştırılır. Bu, “opal üçlü” olarak adlandırılan üç parçalı bir taş üretir (alttaki resimde şeffaf başlık, opal katman ve taban kısmına bakınız).

opal çift Opal Doublet
Burada gösterilen iki resim aynı taştan. Soldaki resim taşın yüzünü gösterir. Sağdaki resim yandan görünümdür. Bu taş, üst kayanın arkasına yapıştırılmış ince bir kıymetli opal tabakadan birleştirilen opal bir çiftçidir. Yan görünümde, iki malzeme arasındaki “yapıştırıcı çizgisini” açıkça görebilirsiniz. Bu taş bir fincan çerçeveli bir ayara monte edildiyse, katı bir opal mı yoksa çift mi olduğunu söylemek imkansız olabilir.

opal üçlü Opal Üçlüsü
Resimdeki iki taş, obsidiyenin desteği ile şeffaf spinelden yapılmış bir örtü arasında ince bir kıymetli opal tabakasının sandviçlenmesiyle üretilen opal üçüzlerdir. Şeffaf üst, büyüteçli bir mercek gibi davranır ve ince değerli katmanın görünümünü iyileştirir. Siyah obsidiyen sırt, kıymetli katmandaki renk oyununu daha belirgin yapan kontrastlı bir arka plan sağlar. Ters çevrilmiş taşa çok yakından bakarsanız, kıymetli opalın ince bir diliminin kenarı olan küçük bir renk çizgisi göreceksiniz.

Opal ve Opal Look-Alikes İçin Kullanılan İsimler

doğal opal Doğal Opal
Opal’ın güzelliği ve tercih edilebilirliği nedeniyle, insanlar neredeyse bir yüzyıldır opal gibi görünen materyaller üretiyorlar. Tecrübesi az olan bir kişi “benzeyenlerin” çoğunu kolayca tanıyabilir. “Doğal opal”, dünyadan çıkarılmış olan gerçek opal için kullanılan addır. İnsanlar tarafından değil, doğa tarafından yapılan gerçek bir opaldir. Buradaki örnek Avustralya Lightning Ridge’de mayınlı siyah bir opaldir.

laboratuvarda yetiştirilen opal Sentetik Opal
“Sentetik opal” veya “laboratuvar tarafından oluşturulan opal” veya “laboratuvarda üretilen opal”, insanlar tarafından yapılan opal için kullanılan isimlerden bazılarıdır. Bu opaller, doğal opal ile aynı kimyasal bileşime (hidratlanmış silikon dioksit) sahip malzemelerden yapılır. Muhteşem bir renk oyununa ve en iyi doğal opallerden bazılarına rakip olan bir güzelliğe sahip olabilirler.

Sentetik opal 1930’lardan bu yana yapıldı. Eğitimsiz bir kişi bu opalin sentetik olduğunu ispatlayamayabilir, ancak eğitimli gemologlar genellikle bir opupe veya mikroskopla ve bazen yardımsız gözleriyle inceleyerek doğal opalden sentetik opal söyleyebilirler. Bununla birlikte, bazı sentetik opaller o kadar inandırıcıdır ki eğitimli gemologlar şüpheli örnekleri pozitif bir tanıma almak için bir laboratuara gönderirler.

gilson opal İmitasyon Opal
“Taklit opalleri” çoğu zaman plastikten veya silikon dioksit olmayan camsı bir malzemeden yapılır ve renk oynamaları, küçük bir dizi küreden geçen ışıkla üretilmez. Mağazalarda satılan bazen “opalite” denir. Bu malzemeler opal’e çok benzeyen çok çekici bir görünüme sahip olabilir. Deneyimsiz alıcıların doğal opal aldıklarını varsayacakları şekilde tanıtılmaz veya satılmazlarsa meşru ürünlerdir.

Yenilik opal

floresan opal Floresan Opal
Çoğu opal, ultraviyole lamba altında zayıf bir şekilde parlar veya flüoresans yapar. Bununla birlikte, bazı örnekler muhteşem bir flüoresans sergiler. Virgin Valley, kaba kaba yosunlu ortak opal bu örnek, Nevada UV ışığı altında parlak bir yeşil floresan. Soldaki fotoğraf normal ışık altında ve sağdaki fotoğraf kısa dalga ultraviyole lamba altında çekildi.

Opalite Opalite
Opalite, erik, yosun veya diğer kalıntıları içerebilen saf olmayan çeşitlilikteki opallere verilen bir isimdir. “Opalite” ismi, aynı isim altında satılan plastik veya camsı malzemelerle (taklit opallerle) karıştırılabilir.

su opal – hyalit “Su Opal” veya Hyalit
Bazı opaller “renk tonu” göstermez, baz renk içermez ve en yaygın opaller gibi bir gövde rengine sahip değildir. Ancak bu malzeme hala opal. Resimde yuvarlanan opaller bu malzemenin örnekleridir. “Su opal” ve “hyalit” olarak adlandırılmıştır.

Mars Opal Mars’ta Opals?
2008’de NASA’nın Mars Keşif Orbiteri, Mars’ta bir dizi opal mevduat keşfetti. Bu uydu görüntüsünde, darbe kraterinin sağındaki pembemsi krem renkli alandaki yüzey, “opal” olarak adlandırdığımız hidrate silika kaya kalıntısı ile kaplanmıştır. Mars araştırmacıları ayrıca krater duvarlarının fosillerinde açığa çıkan opal tabakalarını da belirlediler. Opal hidratlanmış bir silikat olduğu için oluşumu su gerektirir. Bu yüzden, Mars’ta opalin keşfi, bir zamanlar gezegende suyun var olduğunun bir başka kanıtı. NASA tarafından görüntü.

OPAL TAŞI MULTİCOLOR ETOPYA 3.65 KARAT

GEMSTONE (DEĞERLİ TAŞLAR)
Etopya Opal Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 3.65 KARAT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİK ÜCRETSİZ
 • AYNI GÜN KARGO
 • ÇOK RENKLİ IŞILTILI
 • EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
 • WELO ETOPYA OPALİ
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Gem kalitesinde opal en muhteşem değerli taşlardan biridir . Tek bir taş, spektrumun her rengini, pırlantanın “ateşini” aşabilecek renk yoğunluğuna ve kalitesine göre yakabilir. En iyi opallar, pahalı pırlanta, yakut ve zümrütle rekabet eden kırat başına fiyatları emredebilir . Opal en popüler mücevherlerden biridir .

Etopya Opal Taşı

Etopya Opal Taşı

 

Opal, sulu bir silikon dioksittir (Si02 . NH20). Kristalin bir yapıya sahip olmayan ve kesin bir kimyasal bileşimi olmayan, şekilsizdir. Bu nedenle bir ” mineral ” yerine ” mineraloid ” dir.

Dikkatli ol! Opals Kırılgan!
Opal küpe, kolye, broş ve yüzük için harika bir taş. Ancak, diğer birçok değerli taştan daha yumuşaktır. Opal, Mohs sertlik ölçeğinde yaklaşık 5.5 ila 6.0’lık bir sertliğe sahiptir. Bu nedenle opal küpe, broş ve nadiren aşınma ve darbelerle karşılaşan diğer mücevher parçalarında kullanım için çok uygundur.

Bir halkada kullanıldığında, en iyi tasarımlarda, taşı çarpmaya ve aşınmaya maruz bırakan bir çatal ayarına yerleştirilmek yerine, taşı tamamen koruyan bir çerçeve bulunur. Çarpma veya aşınma meydana gelebilecek etkinlikler sırasında opal halka takmaktan kaçının.

Renklerin Oyunu ve Opalescence
Opal, dünyada bulunan çok yaygın bir malzemedir. Bu opalin çoğu, “opalensi” olarak bilinen, sütlü veya incili bir parıltılı olan ” genel opal ” veya “saksı” dır. Bununla birlikte, nadir görülen opal numuneleri ışıkta çevrildiğinde parlak renk flaşları üretir. Bu renkli flaşlar “renkli oyun” olarak bilinir. Renkli bir oyun sergileyen Opal örnekleri ” değerli opal ” olarak bilinir. Eğer renk oyunu yüksek kalitede ve kesilecek kadar büyükse, değerli taşlar üretmek için malzeme kullanılabilir.

Bir opalı iç veya dış mekan aydınlatması altında incelerseniz, üç durumda renk gösterimi yapılabilir: 1) taş hareket ettirildiğinde, 2) ışık kaynağı hareket ettirildiğinde veya, 3) gözlem açısı değişti. Bu sayfadaki video (yukarıda), bir Etiyopyalı Welo opalındaki güzel “renkli oyun” u gösteriyor .

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL 3.65 KARAT MULTİCOLOR ETOPYA SİYAH ATEŞ OPAL TAŞI ÜZERİNDE GÖRDÜĞÜNÜZ RENK DOYUMUNU PARMAĞINIZDA GÖREBİLİRSİNİZ ; ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ KOLYE VEYA YÜZÜK TARAFIMIZCA ÜCRETSİZ YAPILACAKTIR;

Öğe Adı Doğal Siyah Ateş Opal
Oval Cabochan şekil
Boyut 15.60 x 8.40 x 5.90 mm
Ağırlık: 3.65 cts
Renk : Çok renkli flash
Berraklık : VS (Çok Hafif İçerme)
Menşei Etiyopya
IŞILTI : En Yanıp sönen
sertlik : 5.5
opal renk oyunu
Opal’de Renk Oyunu: Beyaz ışık bir opal içerisine girer, iç yapısını oluşturan minik silika kürelerle etkileşime girer, bileşen renklerine dağılır ve opal, spektral renklerin parlamasıyla çıkar.

Opal Taşı

Opal Taşı

Rengini Oynat” Neden Sebepleri?
Bir renk oyunu üreten bir opal içindeki alanlar, düzenli bir ağda düzenlenmiş olan mikroskobik silika kürelerinden oluşur. Bu küre ağı kırınım ızgarası olarak işlev görür. Işık geçerken spektrumun renklerine dağılır. Kürelerin büyüklüğü ve geometrik dolgusu kırılan ışığın rengini ve kalitesini belirler.

Opal Taşı
Opal Taşı

Opal Kaynakları
Opal tüm dünyada bulunmasına rağmen, bu opalın hemen hemen hepsi çok az değerli ortak bir opaldir. Keşfedilen değerli opal rezervlerin çoğu Avustralya’da. Tarihsel olarak, Avustralya’daki mayınlar dünyanın en değerli opalinin en az% 90’ını üretti. Ancak, Etiyopya’da test edilmemiş büyüklükteki birkaç yeni depozitin şimdi son derece çekici eşsiz güzellik opalleri ürettiği yeni bir meydan okuma ortaya çıktı.

Avustralya’daki ünlü maden alanları arasında: Coober Pedy, Mintabie, Andamooka, Lightning Ridge, Yowah, Koroit, Jundah ve Quilpie bulunur. Kıymetli ve süslü türlerinden opal çeşitler üreten diğer ülkeler şunlardır: Meksika, Macaristan, Endonezya, Brezilya, Peru, Honduras, Guatemala, Nikaragua, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Etiyopya. Opal, Amerika Birleşik Devletleri’nde, Nevada , Oregon , Idaho , Louisiana , Kaliforniya, Arizona ve Teksas gibi çeşitli yerlerde üretildi. [1]

Opal’ı Tanımlamak İçin Kullanılan Harika İsimler
Pek çok tür opal vardır ve bunlar hakkında iletişim kurmak için çok çeşitli isimler kullanılmaktadır. Eğer opal’a bakmak için çok az zaman harcadıysanız, muhtemelen bu geniş ve mükemmel isimlerden oluşan şaşkınlığa uğramışsınızdır. Aslında ateş opal, kara opal, kaya opal, matris opal, Coober Pedy, Mintabie, Andamooka, değerli opal, opal çiftlik ve opal üçlüsü gibi isimlerin arkasında bir mantık var. Aşağıdaki web sayfasının bölümleri bu mantığı sunacak ve adların arkasındaki sağduyuyu görmenize yardımcı olacak. Ve fotoğraflar bin kelimeye bedel olduğu için en sevdiğiniz opal fotoğrafları paylaşmanıza yardımcı oluruz. Keyfini çıkarın!

Temel Opal Çeşitleri: Değerli Opal – Ortak Opal – Ateş Opal

Değerli opal Değerli Opal
“Değerli opal”, farklı açılardan bakıldığında, taş taşındığında veya ışık kaynağı taşındığında yanardöner renkleri yanıp söner. Bu fenomen “renk oyunu” olarak bilinir. Değerli opal parlak sarı, turuncu, yeşil, mavi, kırmızı veya mor gibi renkleri yakıp söndürebilir. Opal’ı popüler bir mücevher yapan renk oyunudur. Değerli opalın arzu edilebilirliği, renk yoğunluğuna, çeşitliliğe, tek biçimliliğe, desene ve her açıdan görülebilmesine dayanır.

Değerli opal çok nadirdir ve dünya genelinde sınırlı sayıda yerde bulunur. Bugüne kadarki en değerli opal Avustralya’da mayınlı. Etiyopya ve Meksika, değerli opallerin ikincil kaynaklarıdır. Kıymetli opal Brezilya, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Honduras, Endonezya, Zambiya, Guatemala, Polonya, Peru ve Yeni Zelanda’da da çıkarılmaktadır. Eşlik eden görüntü, “değerli opal” olarak adlandırılabilecek çeşitli opal türlerini gösterir.

Opal Taşı Özellikleri

Opal Taşı Özellikleri

Ortak opal Ortak Opal
“Ortak opal”, “renkli oyun” sergilemiyor. Ona “ortak” adı verilir çünkü dünyadaki birçok yerde bulunur. Yaygın opallerin çoğu örneği ayrıca görünüşte “yaygındır” ve ticari olarak dikkat çekmezler.

Bununla birlikte, bazı ortak opal örnekleri çekici ve renklidir. Yüksek cila kabul eden güzelliğin değerli taşlarına kesilebilirler. Çekici ve arzu edilebilir olabilirler – ancak onlara “kıymetli” adını kazandıracak bir renk oyunundan yoksunlar. Ortak opal, sıklıkla değerli taş olarak kesilir ve uygun fiyatlara kumanda edebilir. Yukarıda Meksika’dan gelen bal renginde bir opal ve Peru mavisi opalinden gözyaşı damlası şeklinde taş kesilmiştir.

Ateş opal Ateş Opal
“Ateş Opal”, sarı, turuncu veya kırmızı parlak ateş benzeri bir arka plan rengine sahip, saydam opal renkli, şeffaf için kullanılan bir terimdir. “Renkli oyun” sergileyebilir veya göstermeyebilir. Ateş opalinin rengi burada gösterilen üç taşta görüldüğü gibi canlı olabilir.

Ateş Opal Taşı
Ateş Opal Taşı

Bazı insanlar “ateş opalı” ismini duyunca kafası karışır. Hemen değerli opal içinde bulunan “renk oyununu” beklerler. “Ateş” kelimesi sadece kırmızı, turuncu veya sarı arkaplan rengine işaret eder.

Yangın opal renginde bir oyun sergileyebilir, ancak böyle bir ekran genellikle zayıf veya yoktur. Ateş opal sadece harika bir ateş benzeri arka plan rengine sahip bir opal örneğidir. Renk, taşı tanımlayan şeydir.

Değerli Ateş opal Değerli Ateş Opal
“Kıymetli opal” ve “ateş opal” arasındaki farkı anlarsanız, işte başka bir varyasyon. Etiyopya’dan gelen bu opal, turuncu renkli bir gövde rengine sahip ve onu “ateş opal” yapıyor ve ayrıca yeşil renkten elektrik rengine sahip, onu “kıymetli opal” yapıyor. Bu yüzden buna “kıymetli ateş” diyebiliriz. opal. ”Halen üretilmekte olan Etiyopyalı opallerin çoğu,“ kıymetli ateş opal ”olarak adlandırılmasını sağlayan, renkli oyunla birlikte sarı, turuncu veya kırmızımsı bir gövde rengine sahip.

Etopya Welo Opal Taşı

Etopya Welo Opal Taşı

Opal İsimleri: Opal ve Host Rock İlişkilerine Dayalı

Katı Opal Katı Opal — (Tip 1 Opal)
“Katı opal”, herhangi bir konakçı taşı veya taş içinde yer alan diğer önemli katkılar olmadan tamamen opal malzemeden oluşan bir kaba veya kesme taş için kullanılan bir isimdir. Katı opal, değerli opal ve ortak opalın bir kombinasyonu olabilir. Soldaki katı opal, Avustralya’daki Coober Pedy’de mayınlı malzemeden yapılmış beyaz bir opaldir. Sağdaki siyah opal, Avustralya Lightning Ridge’de mayınlı malzemeden yapılmıştır. Katı opal, “Tip 1 Opal” olarak da bilinir.

Boulder Opal Boulder Opal — (Tip 2 Opal)
“Boulder opal”, ana kayası içinde opal görüntüleyen kaba ya da kesme taş için kullanılan bir terimdir. Opal, çoğu zaman, ev sahibi kayanın boşlukları ve kırıkları içinde oluşur ve kaya opal örnekleri, opal kökeninin bu yönünü ortaya çıkarır. Koyu kahverengi kumtaşı veya siyah bazalt içerisinde parlak bir opal flaş göründüğünde rengin kontrastı çarpıcı olabilir. Birçok insan, kaya opalının doğal görünümünden zevk alır ve bu değerli taşları güzel, ilginç ve eğitici bulur.

Soldaki örnek Avustralya’da mayınlı malzemeden kesilmiş bir kaya opal boncuktur. 10 milimetre x 6 milimetre büyüklüğündedir ve yaklaşık 1.9 karat ağırlığındadır. Ana kayalarda renkli oyun opalı ile dolu sayısız kırılmalar görülüyor. Taştaki bir hikaye. Sağdaki örnek Honduras’tan bir kaya opalı. Alışılmadık bir kayadır çünkü ev sahibi kaya andezittir . Yaklaşık 8 x 13 milimetre büyüklüğünde ve 2,9 karat ağırlığında. Boulder opal “Tip 2 Opal” olarak da bilinir.

Opal Taşı Faydaları
Opal Taşı Faydaları

Matrix Opal Matris Opal — (Tip 3 Opal)
“Matrix opal”, değerli opalın, kaya opalindeki gibi dikiş ve yamalar ile sınırlandırılmış opal yerine ana kaya ile yakın bir karışım içinde olduğu kaba veya bitmiş değerli taşlar için kullanılan bir terimdir. Soldaki örnek Avustralya, Andamooka’da mayınlı matris opal kesilmiş bir kabaşondur. Değerli opal tortul bir kayanın gözenek boşlukları içindedir. Sağdaki örnek Honduras’ta madenlenmiş matriks opallerinden kesilmiş bir boncuktur. Bu malzeme siyah temel renginden dolayı genellikle “Honduras Siyah Opal” olarak bilinir. İğne ateşi görünümü bazalt veziküllerinde oluşan değerli opalin bir sonucudur. Matrix opal “Tip 3 Opal” olarak da bilinir.

Baz Renge Göre Belirlenen Opal İsimler

Beyaz Opal Beyaz Opal veya Hafif Opal
“Işık opal” ve “beyaz opal”, beyaz, sarı veya krem rengi bir gövde rengine sahip opal materyal için kullanılan terimlerdir. Bunlar değerli opal için en yaygın vücut renkleridir. Bu taşlar, Güney Avustralya, Coober Pedy’de mayınlı malzemeden kesildi. 8 x 6 milimetre cabochons kalibre edilirler.

Siyah Opal Siyah Opal veya Koyu Opal

Opal Taşı Faydaları

Opal Taşı Faydaları

“Siyah opal”, genellikle siyah veya koyu gri olan koyu gövde rengine sahip opal için kullanılan bir terimdir. Terim ayrıca koyu mavi veya koyu yeşil gövde rengine sahip opal için de kullanılır. Koyu renkli gövde, siyah opal renk rengini daha belirgin hale getirir. Renk oyununun gövde rengine olan bu kontrastı, siyah opalleri çok arzulanan bir hale getirir ve yüksek fiyatlarla satılabilir. Bu örnek, güçlü bir mavi yüz yukarı renk rengiyle dolu siyah bir opaldir. Avustralya, “Dünyanın Siyah Opal Başkenti” olan Lightning Ridge’de çıkarıldı. Ağırlık 2,46 karat ve 9,5 x 12,5 milimetre büyüklüğündedir.

Kristal Opal Kristal Opal
“Kristal opal”, taş içinde renkli bir oyuna sahip olan saydamdan yarı saydam opal malzemeye yönelik bir terimdir. Burada gösterilen taş maviden menekşe rengine sahip yarı saydam bir kristal opaldir. Avustralya, Lightning Ridge’de mayınlı malzemeden kesilmiş, kalibre edilmiş 8 x 6 milimetre taştan yapılmıştır.

Peru Mavi Opal Mavi Opal
Burada, Güney Amerika’da Peru ülkesinde mayınlı “Peru mavi opal” den kesilmiş gözyaşı biçimli bir taş gösterilmiştir. Her ne kadar bu taş bir renk oyununa sahip olmayan yaygın bir opal olsa da, güzel mavi gövde renginden dolayı çok arzu edilir. Bu taş 13 milimetre x 8 milimetre büyüklüğünde ve 2,3 karat ağırlığında.

Opal Taşı Özellikleri
Opal Taşı Özellikleri

Pembe Opal Pembe Opal
Opal, pembe tonlarında da ortaya çıkar. Bu pembe opal boncuklar, Peru’da mayınlı ortak opallardan yapılmıştır. Neredeyse dört milimetredirler ve neredeyse beyaz renkte, karanfil pembesi, leylak rengi ile renk çeşitliliği gösterirler.

morado Morado Opal
“Morado”, “mor” için İspanyolca bir kelimedir. Meksika’da üretilen mor gövde rengine sahip bazı yaygın opallere “Morado Opal” adı verilmiştir. Ekteki fotoğraflardaki taşlar güzel örneklerdir. Soldaki taş 13×26 milimetre gözyaşı, sağdaki taş ise 19 milimetredir.

Opal’in Renk Desenini Tanımlayan İsimler

Palyaço Opal Palyaço Opal
“Harlequin opal”, dikdörtgenler veya elmaslar şeklinde renkli yamalar içeren bir opata verilen bir isimdir. Resimdeki örnek, Idaho Spencer’daki Constellation Mine’den alınan bir palyaço opal. 6 milimetre 4 milimetre büyüklüğündedir.

Contra-Luz Opal Kontra-Luz Renkli Oyun
“Contra-Luz”, ışık kaynağı taşın arkasındayken görünebilen bir renk oyunu için kullanılan bir addır. Bu etki yalnızca saydam veya neredeyse saydam olan taşlarda görülür.

Opal Taşı
Opal Taşı

Pin Ateşi Opal Pinfire Opal (ayrıca Pinpoint Opal)
“Pinfire opal”, taş boyunca renkli noktalara sahip olan opal için kullanılan bir isimdir. Soldaki opal, Avustralya’daki Coober Pedy’de mayınlı malzemeden kesilmiş bir ateş düşürücü opal. Sağdaki taş, Idaho Spencer’daki Constellation Mine’deki bir lanet olası opal. 6 milimetre 4 milimetre büyüklüğündedir.

Kedinin Gözü Opal Kedinin Gözü Opal
Nadiren opal, bir taş yüzeyinde “kedinin gözünü” üreten optik etki olan chatoyancy gösterecektir. Bu opallerde, ince bir yansıtılmış parlak ışık çizgisi, taş içindeki paralel bir iğne şeklindeki kapanma ağından yansıtılmaktadır.

Çizgi veya “göz”, taş hareket ederken, ışık kaynağı hareket ederken veya gözlemcinin başı hareket ederken taş kubbesinde ileri geri hareket eder. Burada gösterilen Madagaskar’dan bir kedi gözü opal. Chatoyancy, taş genişliğini kaplayan ve bir ipek iplik makarasının yüzeyinden yansıyan ışık çizgisine benzer bir ışık çizgisini yansıtan yüzlerce paralel rutil iğnesi tarafından üretilir.

Coğrafyanın Belirlediği Opal İsimler

Andamooka Opal Andamooka Opal
Andamooka, Güney Avustralya’nın ilk maden bölgelerinden biridir. Orada 1920’lerde ticari üretim başladı. Alan matrisi opal ile ünlüdür. Fotoğraftaki taş Andamooka matrisinden kesilmiş bir kabaşon ve yaklaşık 30 karat ağırlığında.

Coober Pedy Opal Coober Pedy Opal
Coober Pedy, Güney Avustralya’da ilk defa 1916’da opallar için madencilik başladığında yerleşmiş küçük bir kasabadır. Üretken ilk üretim alanlarından biriydi ve “Opal of the Capital” adını taktı. Coober Pedy, beyaz renkli bazal opallerin üretilmesiyle ünlüdür ve 1916’dan beri kesintisiz olarak üretim devam etmektedir. Resimdeki taşlar, 8 x 6 milimetrelik bir kalibre boyutuna kesilmiş beyaz Coober Pedy opalleridir.

Siyah Ateş Opal
Siyah Ateş Opal

Etiyopya Opal Etiyopya Opal
Etiyopya’dan gelen Gem-Opal Opal piyasaya 1994’ten itibaren önemli miktarlarda girmeye başladı. O zamandan beri, Avustralya’nın yaklaşık% 100’ünü sağlayan önemli pazar payını alabilecek büyüklükte ek opal mevduat ortaya çıktı. 100 yılı aşkın bir süredir opal market. Değerli opal, ateş opalı ve çok çekici ortak opal Etiyopya’da üretiliyor. Mücevherat ve kuyumculuk piyasasında daha bol ve tüketiciler arasında daha popüler hale geliyorlar. Elade53 tarafından kamu malı görüntü.

Honduras Siyah Opal Honduras Siyah Opal
Honduras, renkli oyun opalı ile doldurulmuş küçük vezikülleri içeren siyah, bazalt-matris opal ürettiği için iyi bilinmektedir. Opal’ı tanıyan çoğu kişi, “Honduras Black Opal” terimini kullanırsanız tam olarak neden bahsettiğinizi anlayacaktır. Gösterilen örnek, Honduras Black Opal’dan bir boncukla kesilmiştir.

Ligntning Ridge Opal Yıldırım Ridge Opal
Lightning Ridge, Avustralya’nın Yeni Güney Galler bölgesinde, siyah opal birikintileriyle dünyaca ün kazandı. Lightning Ridge’de dünyadaki herhangi bir yerden daha fazla siyah opal üretildi. Soldaki örnek, Lightning Ridge’de mayınlı güçlü mavi yüz yukarı renge sahip siyah bir opaldir. Ağırlık 2,46 karat ve 9,5 x 12,5 milimetre büyüklüğündedir. Sağdaki örnek, 8 x 6 cabochon şeklinde mavidan lavantaya renkli kesilen katı kristal opal.

Louisiana Opal Louisiana Opal
“Louisiana opal”, Vernon Parish, Louisiana’da mayınlanan kıymetli opal ile simüle edilmiş bir kuvarsittir. Yakın muayenede, kuvars tanelerini, aralarında renkli bir matris matrisle doldurulmuş aralarındaki boşluklarla açıkça görebilirsiniz. Kabaşonlar, küreler ve diğer nesnelere kesilebilen stabil bir malzemedir. Materyallerin bir kısmı resimde gösterilen 20 mm x 20 mm cabochon gibi kahverengidir, ancak aynı zamanda renk oyununun görülmesini kolaylaştıran griden siyah renge kadar meydana gelir.

Peru Mavi Opal Peru Opal’ı
Burada, Güney Amerika’da Peru ülkesinde mayınlı “Peru mavi opal” den kesilmiş gözyaşı biçimli bir taş gösterilmiştir. Ayrıca Peru’da mayınlı opaldan yapılmış bazı pembe opal boncuklar. Bu taşlar renkli bir oyuna sahip olmayan ortak opal olsalar da, güzel mavi vücut renginden dolayı yine de çok arzu edilirler. Mavi taş 13 milimetre x 8 milimetre büyüklüğünde ve 2,3 karat ağırlığında. Pembe boncukların çapı yaklaşık 4 milimetredir.

Toplanan Taşlarda Kullanılan İsimler

birleştirilmiş opaller Montajlı Taşlar
Kesilmiş opallerin çoğu katı taşlardır. Taşın tamamı tek parça pürüzlü taştan kesilmiştir (üst resme bakınız). Bununla birlikte, bazı opal kaba çok ince fakat parlak renkli oyun malzemesi katmanlarına sahiptir. Bazı zanaatkarlar, taşı ince renk katmanına indirdi ve onu obsidiyen, saksı, bazalt veya plastik tabanına yapıştırın – daha sonra bitmiş bir taşı kesin. Bu iki parçalı taşlara “opal çiftler” adı verilir (merkez resme bakınız). Kırılgan opalin aşınma ve darbeye karşı korunması için, şeffaf bir kuvars, spinel veya diğer şeffaf malzemenin üstü bazen opal üzerine yapıştırılır. Bu, “opal üçlü” olarak adlandırılan üç parçalı bir taş üretir (alttaki resimde şeffaf başlık, opal katman ve taban kısmına bakınız).

opal çift Opal Doublet
Burada gösterilen iki resim aynı taştan. Soldaki resim taşın yüzünü gösterir. Sağdaki resim yandan görünümdür. Bu taş, üst kayanın arkasına yapıştırılmış ince bir kıymetli opal tabakadan birleştirilen opal bir çiftçidir. Yan görünümde, iki malzeme arasındaki “yapıştırıcı çizgisini” açıkça görebilirsiniz. Bu taş bir fincan çerçeveli bir ayara monte edildiyse, katı bir opal mı yoksa çift mi olduğunu söylemek imkansız olabilir.

opal üçlü Opal Üçlüsü
Resimdeki iki taş, obsidiyenin desteği ile şeffaf spinelden yapılmış bir örtü arasında ince bir kıymetli opal tabakasının sandviçlenmesiyle üretilen opal üçüzlerdir. Şeffaf üst, büyüteçli bir mercek gibi davranır ve ince değerli katmanın görünümünü iyileştirir. Siyah obsidiyen sırt, kıymetli katmandaki renk oyununu daha belirgin yapan kontrastlı bir arka plan sağlar. Ters çevrilmiş taşa çok yakından bakarsanız, kıymetli opalın ince bir diliminin kenarı olan küçük bir renk çizgisi göreceksiniz.

Opal ve Opal Look-Alikes İçin Kullanılan İsimler

doğal opal Doğal Opal
Opal’ın güzelliği ve tercih edilebilirliği nedeniyle, insanlar neredeyse bir yüzyıldır opal gibi görünen materyaller üretiyorlar. Tecrübesi az olan bir kişi “benzeyenlerin” çoğunu kolayca tanıyabilir. “Doğal opal”, dünyadan çıkarılmış olan gerçek opal için kullanılan addır. İnsanlar tarafından değil, doğa tarafından yapılan gerçek bir opaldir. Buradaki örnek Avustralya Lightning Ridge’de mayınlı siyah bir opaldir.

laboratuvarda yetiştirilen opal Sentetik Opal
“Sentetik opal” veya “laboratuvar tarafından oluşturulan opal” veya “laboratuvarda üretilen opal”, insanlar tarafından yapılan opal için kullanılan isimlerden bazılarıdır. Bu opaller, doğal opal ile aynı kimyasal bileşime (hidratlanmış silikon dioksit) sahip malzemelerden yapılır. Muhteşem bir renk oyununa ve en iyi doğal opallerden bazılarına rakip olan bir güzelliğe sahip olabilirler.

Sentetik opal 1930’lardan bu yana yapıldı. Eğitimsiz bir kişi bu opalin sentetik olduğunu ispatlayamayabilir, ancak eğitimli gemologlar genellikle bir opupe veya mikroskopla ve bazen yardımsız gözleriyle inceleyerek doğal opalden sentetik opal söyleyebilirler. Bununla birlikte, bazı sentetik opaller o kadar inandırıcıdır ki eğitimli gemologlar şüpheli örnekleri pozitif bir tanıma almak için bir laboratuara gönderirler.

gilson opal İmitasyon Opal
“Taklit opalleri” çoğu zaman plastikten veya silikon dioksit olmayan camsı bir malzemeden yapılır ve renk oynamaları, küçük bir dizi küreden geçen ışıkla üretilmez. Mağazalarda satılan bazen “opalite” denir. Bu malzemeler opal’e çok benzeyen çok çekici bir görünüme sahip olabilir. Deneyimsiz alıcıların doğal opal aldıklarını varsayacakları şekilde tanıtılmaz veya satılmazlarsa meşru ürünlerdir.

Yenilik opal

floresan opal Floresan Opal
Çoğu opal, ultraviyole lamba altında zayıf bir şekilde parlar veya flüoresans yapar. Bununla birlikte, bazı örnekler muhteşem bir flüoresans sergiler. Virgin Valley, kaba kaba yosunlu ortak opal bu örnek, Nevada UV ışığı altında parlak bir yeşil floresan. Soldaki fotoğraf normal ışık altında ve sağdaki fotoğraf kısa dalga ultraviyole lamba altında çekildi.

Opalite Opalite
Opalite, erik, yosun veya diğer kalıntıları içerebilen saf olmayan çeşitlilikteki opallere verilen bir isimdir. “Opalite” ismi, aynı isim altında satılan plastik veya camsı malzemelerle (taklit opallerle) karıştırılabilir.

su opal – hyalit “Su Opal” veya Hyalit
Bazı opaller “renk tonu” göstermez, baz renk içermez ve en yaygın opaller gibi bir gövde rengine sahip değildir. Ancak bu malzeme hala opal. Resimde yuvarlanan opaller bu malzemenin örnekleridir. “Su opal” ve “hyalit” olarak adlandırılmıştır.

Mars Opal Mars’ta Opals?
2008’de NASA’nın Mars Keşif Orbiteri, Mars’ta bir dizi opal mevduat keşfetti. Bu uydu görüntüsünde, darbe kraterinin sağındaki pembemsi krem renkli alandaki yüzey, “opal” olarak adlandırdığımız hidrate silika kaya kalıntısı ile kaplanmıştır. Mars araştırmacıları ayrıca krater duvarlarının fosillerinde açığa çıkan opal tabakalarını da belirlediler. Opal hidratlanmış bir silikat olduğu için oluşumu su gerektirir. Bu yüzden, Mars’ta opalin keşfi, bir zamanlar gezegende suyun var olduğunun bir başka kanıtı. NASA tarafından görüntü.