OTANT�K TA�

SAFİR TAŞI TESBİH KOLEKSİYON

DOĞAL TAŞ TESBİHLER
Safir Taşı Tesbih
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE HAS TAŞ SAFİR
 • 8 MM
 • 925 AYAR EL İŞÇİLİĞİ GÜMÜŞ
 • KOLEKSİYON PARÇA
 • ÖZEL KUTUSUNDA
 • SRİ LAN

SAFİR TAŞI TESBİH KOLEKSİYON

OTANTİK TAŞ FARKI İLE KRALLARIN TAŞI SAFİR 1.KALİTE HAS TAŞ RENK TONAJLARI İYİ DERECE 8MM KÜRE OSMANLI DİZİLİMİ GÜMÜŞ AKSAMLAR.KOLEKSİYON BİR PARÇA ALAN KİŞİ HAYRINI GÖRSÜN GÜLE GÜLE KULLANSIN….

İMAMEDEN UZUNLUĞU :17 CM

Safir Taş Bilgi
Tarih ve Tanıtım – Sapphire Hakkında
Sapphire mineral korundum bir mücevher kaliteli çeşittir. Bu mineral sertlik Mohs ölçeğine göre 9 reytinge, elmas sonra yeryüzünde ikinci en sert maddedir. Korundum kendisi çok nadir bir mineral değildir, ama taş kalite korundum son derece nadirdir. Çoğu korundum zımpara ve metal, plastik ve ahşap işleme için kullanılan aşındırıcılar üretimi de dahil olmak üzere, sadece endüstriyel kullanım için uygun, saydam için opak ve yoğun dahildir. Adı korundum Sanskritçe kelime geliyor kuruvindam isim olurken, “yakut safir” anlamına safir Farsça kelime gelen safir için Yunanca kelime türetilmiş, mavi . Antik ve Ortaçağ dönemlerinde, terim safir aslında lapis lazuli adlandırılan, ancak 19. yüzyılın başlarında, safir tanımı ve tanımı bugün bildiğimiz korindon çeşitli değiştirildi.

Safir Taşı Tesbih

Safir Taşı Tesbih

Mavi safir için en geleneksel ve klasik renk iken, safir aslında farklı renklerin çeşitli bulunur. En doğal safir rengi oldukça soluk ve hafif. Doğal safir sadece küçük bir yüzdesi tedavi veya donanımın, en yaygın olan ısıl işlem çeşit olmadan canlı ve yoğun renkler sergiler. Uzun yıllar boyunca, sadece mavi safir ‘gerçek’ safir olarak tanındı. Bugün, mücevher kalite korundum tüm renkleri yakut olarak sınıflandırılır kırmızı korundum, istisna ile, safir olarak bilinir. Kırmızı yakut ve safir arasında kesin bir sınır vardır; Çoğu durumda, yakın-kırmızı safir aşağı renkli yakut olarak sınıflandırılır olacak. Böylece, oldukça düşük dereceli yakut gibi daha kaliteli bir fantezi renkli safir gibi yakın-kırmızı safir ticaret yaygın bir uygulamadır.

(Mavi dışındaki) renkli safir genellikle fantezi safir denir, ve fantezi safir genellikle böyle sarı safir, yeşil safir ya da mor safir gibi renk özgü adları kullanarak işlem görmektedir. Geçmişte, bu tür olarak kullanılan artık çoğu fantezi safir çeşitleri için kullanılan birkaç yanıltıcı isimler vardı ‘Oryantal peridot ‘, yeşil safir ifade etmek için kullanılan bir terim.
Sapphire kırmızı dışındaki mücevher kalite korundum herhangi bir şeklidir. Bu yanındaki yeryüzünde ikinci sert mineral olan elmas . Sapphire bölünme yoksun, ama bir konkoidal, düzensiz kırık sergileyebilir. Kimyasal olarak, safir spesifik safir çeşitli bağlı 3,95-4,03 arasında bir özgül ağırlığa ve yoğunluğa sahip bir alüminyum oksittir. Onun kırılma endeksi 1,762-1,788 arasında değişmektedir ve kristaller çift kırılma veya çiftkırılım (0.008) zayıf bir düzeyde sergileyebilir. Sapphire üç simetri düzlemleri ve dört eksenleri ile yapılandırılmış trigonal kristal sisteme aittir. Kesin kristal şekli ve özel çeşitli kaynaklı bağlıdır. Sapphire’in üstün sertlik ve dayanıklılık sayesinde, benzer renk ve parlaklık ile ortaya birçok taş türü vardır gerçeğine rağmen, neredeyse hatasız bulunuyor. En kolay karıştı mücevher türleri bazı spinel, zirkon, beril, turmalin ve Krizoberil içerir.

SAFİR TAŞI TESBİH

SAFİR TAŞI TESBİH

Sapphire; Kökeni ve Kaynaklar Back to Top
Safir Taşı Tesbih dünyada sadece birkaç yerde bulunur. Mavi safir için en ünlü üç bölge Keşmir, Burma ve Sri Lanka vardır. Sapphire de mayınlı olmuştur Kamboçya , Tayland, Vietnam ve Hindistan. Sri Lanka kaliteli mavi safir tek istikrarlı üreticisi olmaya devam ediyor olsa da 2007 itibariyle, Madagaskar, safir üretiminde dünya lideri olmuştur. Sri Lanka ve Madagaskar renk geniş bir yelpazede safir üretmek ve Sri Lanka yüzyıllardır bilinen bir safir kaynağı olmuştur ederken, Madagaskar safir mevduat sadece son zamanlarda 1998 yılında keşfedilen vardı. Ilakaka köyünde bulunan büyük mevduat büyük bir sürpriz olarak geldi ve 19. yüzyıl Kaliforniya altın acele anımsatan bir taş ateş açtı. Bugün, Madagaskar ve Tanzanya en iki olarak kabul edilir . önemli safir kaynaklardan en Avustralya safir rengi oldukça koyu oluşturduğu bilinmektedir olsa, Avustralya aynı zamanda önemli bir safir mevduat için bilinir. ABD, Montana ve Kuzey Carolina’da genelinde bulunan küçük safir yatakları vardır.

Geçtiğimiz dayalı en kaliteli mavi safir, açık artırma fiyatları , Keşmir ve Mogok, Burma geliyor. Iyi Keşmir ve Burmalı safir herhangi bir termal (ısı) tedavi olmadan mükemmel renk ve netlik görüntüler. Son zamanlarda, Birmanya sınırlı kaynaklarının daha bol odaklanmak madencileri açmıştır Birmanya yakut . Bazı Sri Lanka (Ceylonese) safir de vardır Unheated , ama günümüzde, safir çoğunluğu, ısıtmalı dağınık veya kökenine bakılmaksızın, rengini ve berraklığını iyileştirecek kırık dolu olmuştur. Keşmir madenleri, yüksek Himalayalar kadar muhteşem dünyaca ünlü taşlar üretimi var, ama 1920’lerden bu yana, neredeyse hiçbir yeni malzeme bulundu. Pailin, Kamboçya nadir, ince mavi safir de çok yüksek dünya çapında mücevher tüccarları tarafından kabul edildi. Pailin safir derin mavi ışıktan renk değişiyordu, ama onlar başka bir safir kaynaklarından farklı bir ayırt edici saflık ve renk yoğunluğunu sahipti. Birçok mücevher tüccarlar Keşmir ve Burmalı safir kalite onları yakın derecelendirildi; ve kesinlikle Sri Lanka (Ceylonese), Tayland, Amerika, Vietnam, Hint, Afrika ve Avustralya safir üstün.

Dünyadaki hemen hemen tüm safir Chanthaburi, Tayland kesilir ve işlenir. Kanchanaburi ve Trat ile birlikte, Chanthaburi kez Tay safir için ana kaynaklarından biri oldu. Il genelinde dağılmış birkaç küçük özel maden yerleri vardır ama Chanthaburi Sapphire madencilik çoğunlukla, artık bitti. Farklı golden altı-ışınları yıldızlı sergileyen Tay yıldız safir için büyük bir pazar vardır. Altın, siyah yıldız safir dünyada başka hiçbir yerde bulunur. Günümüzde, Chanthaburi, Tayland dünyanın en safir, yakut ve diğer renkli taşlar hemen hemen tüm ana işleme ve ticaret merkezi haline gelmiştir.

Safir Tesbih

Safir Tesbih

Safir Renk
Mavi safir renklerin iyi bilinmektedir. Değerli Keşmir ve Birmanya safir yoğun ve kadifemsi bir derin mavisi var. Bu safir çoğu bugün piyasada görülmez. Sri Lanka ve Madagaskar safir koyu mavi açık mavi renkleri geniş bir yelpazesi ile, en yaygın bugün. Mavi safir ile, mavi yoğunluğu en önemli faktördür. Örneğin, bir soluk, zayıf mavi renk ile büyük bir safir çok daha az değerli mükemmel renk çok daha küçük bir taş daha. Çok karanlık veya çok ‘kapkara’ değil yoğun, zengin saf peygamberçiçeği mavi en çok arzu edilen renktir. Genel olarak, renkli çok koyu veya çok açık safir az değerlidir, ancak ışık-mavi safir genellikle nadiren koyu mavi taşlar bulunan büyük bir parlaklık var. En taşlar bazı renk soluk ipuçları sergileyecek beri renksiz safir, aslında oldukça nadirdir.

Sapphire renkleri en doğal gün ışığı altında incelendi. Yapay veya akkor ışık, safir renkler koyu görünür ve kapkara siyah-mavi. Birçok hatta gerçekte olduklarından daha kırmızı ve daha az çekici görünebilir. Safir renk iz kirlilikler bir sonucudur. Mavi safir bulunan renklendirici maddeler, genellikle demir ve titanyum vardır. Violet taşlar vanadyum ile boyanır. Pembe safir ve mor safir genellikle demir ve titanyum pisliklerle renklidir. Çoğu sarı safir hafif tarafında doğal olarak. Bu daha yoğun, altın sarısı renk üretilen ısıl işlem geçer. Berilyum-tedavi safir parlak parlak sarı neden olabilir. Demir küçük izler taşlar sarımsı ve yeşilimsi tonlar neden olabilir. Birlikte demir ve vanadyum güzel turuncu taşlar üretebilir iken krom, ince pembe (ve yakut kırmızı) üretmek için bilinmektedir. Padparadscha safir pembemsi-turuncu renk ile çok nadir Safir Taşı Tesbih olduğunu. Gerçek padparadscha her zaman pembe bir ipucu olacaktır. Birçok ‘yeşil’ safir bir mikroskop altında görülebilen mavi ve sarı safir ince alternatif gruplarından oluşmaktadır.

Safir Açıklık ve Cilası
Sapphire opak şeffaf oluşabilir. Saydam en çok değerlidir. Bazı yarı saydam malzemeler tanecikler veya cabochons halinde kesilir. Bazen süs oyma için kullanılabilmektedir, ancak opak malzemeler, çok az taş bir değere sahiptir. Safir Yakut genellikle daha temiz olan, bu yüzden göz temiz taşlar aramak için en iyisidir. Büyük boyutlarda Göz-temiz taşlar özellikle ideal bir renk, oldukça nadirdir. Bazı durumlarda, taş boyunca son derece ince ipek bazı safir değerini artırabilirsiniz. Keşmir ünlü safir, bu ince ipek neden olduğu bir kadife mavi renk var. Bu aynı ipek yıldız safir görülen yıldız kümesi neden olur. Ancak, çok fazla ipek ona bir istenmeyen grimsi bir renk veren, rengini zayıflatır. Ipeksi bir parlaklık sorumlu rutil iğneleri altmış derecelik açılarda ışığı yansıtır. Rutil iğneler mükemmel aynı yönde hizalanmışsa cabochon en kesilmiş ve güçlü ışık altında kullanıldığında, inklüzyonlar altı ışınları yıldız kümesi neden olabilir. Sapphire çekici bir vitreus parlaklık sergiler.

Safir Kesim ve Şekil
Çeşitli şekiller ve kesme stilleri safir ile ortaktır. Böyle fantezi kalpleri, armut ve zümrüt kesim gibi diğer şekiller, gibi oval, minderler ve mermi sık, görülmektedir. Yuvarlak taşlar özellikle 1 karat veya daha fazla tartı elmas kesimli kalibre taşlar, çok yüksek primler komut olabilir. Cabochons saydam taş veya gözle görülür kusurlar ile taşlar için ortaktır. Briolettes, boncuk ve eskitme safir da bulundu, ancak genellikle düşük dereceli malzeme edilebilir.

Safir Taşı

Safir Taşı

Olsa safir için en yaygın tedavi, ısıl işlemdir ısıtılmayan örnekler bulunabilir. Taş birkaç saat boyunca 1.700-1.800 arasında derece Celsius (3100-3300 ° F) ‘den (bunlar genellikle daha önceden kesilir) ısıtılır. Çoğu safir bugün ısıtılır ve zengin mavi ısıtılmayan taşlar bugünün piyasasında muazzam fiyatları komut olabilir. Bu tedavi yıldız safir için daha yaygın olmasına rağmen bazı mavi Safir Taşı Tesbihde difüzyon, tedavi edilebilir. Berilyum tedavisi artık bir zamanlar nadir görüldü çarpıcı turuncu ve kırmızı renkleri üretmek için kullanılıyor. Tüm safir tedaviler tam olarak herhangi bir saygın bayi tarafından açıklanması gerekir.

Safir Gemological Özellikleri: Back to Top
Kimyasal formülü: Al2O3, alüminyum oksit
Kristal Yapısı: (Trigonal), çift sivri, fıçı şeklinde, altıgen piramitler, tabloid şekilli
Renk: Siyah, mavi, renksiz, pembe, turuncu, sarı, yeşil, mor
Sertlik: Mohs ölçeğinde 9.00
Refraktif İndeks: 1,762-1,788
Yoğunluk: 3,95-4,03
Yarılma: Hiçbiri
Şeffaflık: Opak saydam
Çift Kırılma veya Birefringence: 0.008
Parlaklık: Cam
Floresan: Mavi: yok; renksiz: turuncu-sarı, mor
Bizim bakın taş Sözlüğü gemology terimleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için.

Safir: İlgili veya benzer Taşlar Geri Dön
Yakut taş
Kırmızı Yakut
Sapphire korundum bir mücevher kaliteli çeşittir. Bu yakından ilgilidir yakut , sadece kırmızı rengi ile ayırt korundum olduğunu. Başka herhangi bir renk safir genellikle renk özgü adı ile anılır; yani, sarı safir, yeşil safir ya da mor safir. Renksiz safir bazen ak safir olarak bilinen ve nadir pembemsi-turuncu safir ‘olarak bilinen padparadscha , ‘lotus çiçeği’ için bir Singalaca kelime. Mavi Sri Lankalı safir bazen Sri Lanka mavi dışında birçok renk üretmek için bilinmesine rağmen, ‘Seylan safir’ olarak adlandırılır. Oryantal Peridot (yeşil safir) ve benzeri yanıltıcı isimler Oryantal topaz (sarı safir) sık sık geçmişte kullanılan, ama şimdi artık kullanılan veya taş ticaretinde kabul edilir.

Gibi safir özel formlar, kullanılan ticari isimleri bir çeşitlilik vardır yıldız safir ve renk değişimi safir . Ruby-zoisit korundum (yakut) ve zoisit karışımı (olarak aynı malzeme Tanzanit aynı taşın içinde oluşan) . Safir renk gibi çeşitli gelir bu yana, bu tür zirkon, beryl, Krizoberil, spinel, turmalin ve kuvars gibi diğer birçok değerli taşlar ile kolayca karışabilir. Ancak, safir kolayca diğer benzer renkli taşlar ayırt edebilir üstün sertlik ve dayanıklılık vardır.

Sapphire Mitoloji, Metafizik ve Kristal  Özellikleri Geri Dön
Sapphire Eylül doğumlu olanlar için burç taşı olduğunu. Zodyak gelince, Boğa için taş olarak kabul edilir. Bir Boğa safir takıyor, o korumak ve ruhsal bozuklukların tedavisi için düşünülmektedir.

Tarih boyunca, safir hakikat, samimiyet ve sadakat simgeledi. Ayrıca kendi takan barış, neşe ve bilgelik getirmek için düşünülmektedir. Geçmişte, safir de kötü ruhlar ve gecenin diğer lezzetsiz yaratıklara karşı koruyacak bir tılsım olduğuna inanılıyordu. Eskiler gezginler ve arayanlara koruyabilecek güçlü tılsımlar gibi yıldız safir kabul. Bu tılsımlar başka bir kişiye aktarılır olmuştu sonra bile onlar takan korumaya devam edeceğini, bu kadar güçlü olarak kabul edildi.

Abbes Hildegard von Bingen (1098-1179) adlı kitabında, değerli taşlar iyileştirici güçleri anlatıyordu Physicam . Onun görüşüne göre, taşlar, su ve ateşin güçlü kombinasyonu ile oluşur; Dolayısıyla bu doğal olgulara tekabül yetkilere sahip. O da her taş Tanrı’dan belli, ilahi nimet olduğunu inanıyordu. O safir hakkında şunları söyledi: “donuk ve zeki olmak istiyorum, tükürük nem ile birlikte Gemstone sıcaklık ve güç, sınırdışı çünkü, bir ayık halde, sık sık, bir safir üzerinde diliyle yalamak Kimler akıl etkileyen zararlı suları. Dolayısıyla, adam iyi bir akıl kavuşacaktır. ”
Safir taş ve Takı Tasarım Fikirleri Geri Dön
Sapphire de kırmızı yakut, yeşil zümrüt ve ince elmas içeren ‘değerli dört’ taşlar biridir. Sapphire genellikle yerel perakende mücevher mağazalarında bulunabilir birkaç renkli değerli taş çeşitlerinden biridir. Sonraki elmas, safir zarif broş, iğne, kolye, yüzük ve bu safir çivi ya da küpe gibi basit ve klasik geleneksel tasarımlar kolye, hemen her tasarımında bulunan, günümüzde en popüler taşlar biridir. Sapphire aynı zamanda mükemmel bir oyma malzemedir.

Sık sık bazı alt sınıf safir yapılmış hayvan ve çiçek süs oymalar bulabilirsiniz. Briolettes mükemmel safir küpe ya da kolye için yapmak. Sapphire fiyatları için şaşırtıcı uygun son derece pahalı arasında olabilir, bu nedenle onlar high-end tasarımları kostüm takı şey için kullanılabilir.

Not: karat ağırlığına göre boyutuna göre renkli taşlar satın almak değil. Renkli taşlar değişir boy-ağırlık oranı . Bazı taşlar daha büyüktür ve diğerleri oranla ağırlık olarak elmas daha küçüktür.

Ünlü Sapphire Taşlar Back to Top
Büyük safir nadirdir ve genellikle şöhret ve efsane çekmek. Büyük yıldız safir inanılmaz bir 536 karat ağırlığında Hindistan Yıldız, olduğunu. Sri Lanka’da yaklaşık üç yüz yıl önce keşfedilen, Hindistan Yıldız finansör JP Morgan tarafından Natural History Amerikan Müzesi’ne bağışlandı. Daha sonra rezil hırsız, Jack Murphy, (AKA “Murphy Surf”), taş çaldı. Onun kurtarma iki ay sonra sadece şöhret ekledi.

Rockefeller Sapphire açıklanmayan bir fiyata (Haydarabad Nizam olduğuna inanılan) bir Hint hint John D. Rockefeller tarafından 1934 yılında satın alındı. Bir elmas yüzük monte dikdörtgen bir adım kesim, bir 62.02 karatlık yönlü mavi safir olduğunu. İlk sonra 3.031.000 $ veya karat başına yaklaşık 48.871 $ için 2001 yılında Christie tarafından satılan 2.820.000 $ ve 1988 yılında Sotheby tarafından satıldı.

423 karatlık Logan Sapphire Doğa Tarihi Smithsonian Müzesi’nde teşhir edilmektedir. Kamu ekran ve belki de bilinen en büyük safir mavisi üzerinde büyük yönlü safir olduğunu. Sri Lanka Bu yumurta büyüklüğünde, minder-kesme taş elmas 16 karat çevrili bir broş ayarlanır. 1960 yılında Smithsonian Enstitüsü’ne Bayan John A. Logan tarafından bağışlanmıştır.

Diğer ünlü safir Midnight Star, 116 karat siyah yıldız safir bulunmaktadır. Asya’nın yoğun mavi 330 karatlık Yıldız Doğa Tarihi Amerikan Müzesi’nde bulunabilir. Ayrıca, İngiliz Kraliyet Mücevherleri iki ünlü safir içerir; Aziz Edward ve Stuart Sapphire (104 karat).

Safir Taş Takı Bakım ve Temizlik Back to Top
Lütfen taşlar Nasıl TemizlikSapphire yumuşak bir bez veya fırça ile düz ılık sabunlu su ile temizlenebilir. Sildikten sonra sabunlu artıklarını kaldırmak için sıra safir durulama emin olun. Sapphire aşırı sıcak altında rengini değiştirmek, böylece aşırı sıcaklık dalgalanmaları önleyebilirsiniz. Kimyasal korozyona neden olabilir Ayrıca, ağartıcı ya da hidroflorik asit de dahil olmak üzere herhangi bir sert kimyasal ve ev temizleme kullanımını önlemek.

Sapphire oldukça dayanıklı olduğunu, ama yine de her zaman egzersiz veya spor oynarken, özellikle ağır fiziksel aktivite yapan önce herhangi safir takı kaldırmak için tavsiye edilir. Takı sökerken bu sonuçta bir kayıp taş yol, çatallı, zayıflatmak gibi, taş çekmeyin. Safir taşlar saklarken, yumuşak bir bezle sarın ya da bir kumaş astarlı mücevher kutusu içine koyun.

SAFİR TAŞI TESBİH KOLEKSİYON

DOĞAL TAŞ TESBİHLER
Safir Taşı Tesbih
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE HAS TAŞ SAFİR
 • 8 MM
 • 925 AYAR EL İŞÇİLİĞİ GÜMÜŞ
 • KOLEKSİYON PARÇA
 • ÖZEL KUTUSUNDA
 • SRİ LAN
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

SAFİR TAŞI TESBİH KOLEKSİYON

OTANTİK TAŞ FARKI İLE KRALLARIN TAŞI SAFİR 1.KALİTE HAS TAŞ RENK TONAJLARI İYİ DERECE 8MM KÜRE OSMANLI DİZİLİMİ GÜMÜŞ AKSAMLAR.KOLEKSİYON BİR PARÇA ALAN KİŞİ HAYRINI GÖRSÜN GÜLE GÜLE KULLANSIN….

İMAMEDEN UZUNLUĞU :17 CM

Safir Taş Bilgi
Tarih ve Tanıtım – Sapphire Hakkında
Sapphire mineral korundum bir mücevher kaliteli çeşittir. Bu mineral sertlik Mohs ölçeğine göre 9 reytinge, elmas sonra yeryüzünde ikinci en sert maddedir. Korundum kendisi çok nadir bir mineral değildir, ama taş kalite korundum son derece nadirdir. Çoğu korundum zımpara ve metal, plastik ve ahşap işleme için kullanılan aşındırıcılar üretimi de dahil olmak üzere, sadece endüstriyel kullanım için uygun, saydam için opak ve yoğun dahildir. Adı korundum Sanskritçe kelime geliyor kuruvindam isim olurken, “yakut safir” anlamına safir Farsça kelime gelen safir için Yunanca kelime türetilmiş, mavi . Antik ve Ortaçağ dönemlerinde, terim safir aslında lapis lazuli adlandırılan, ancak 19. yüzyılın başlarında, safir tanımı ve tanımı bugün bildiğimiz korindon çeşitli değiştirildi.

Safir Taşı Tesbih

Safir Taşı Tesbih

Mavi safir için en geleneksel ve klasik renk iken, safir aslında farklı renklerin çeşitli bulunur. En doğal safir rengi oldukça soluk ve hafif. Doğal safir sadece küçük bir yüzdesi tedavi veya donanımın, en yaygın olan ısıl işlem çeşit olmadan canlı ve yoğun renkler sergiler. Uzun yıllar boyunca, sadece mavi safir ‘gerçek’ safir olarak tanındı. Bugün, mücevher kalite korundum tüm renkleri yakut olarak sınıflandırılır kırmızı korundum, istisna ile, safir olarak bilinir. Kırmızı yakut ve safir arasında kesin bir sınır vardır; Çoğu durumda, yakın-kırmızı safir aşağı renkli yakut olarak sınıflandırılır olacak. Böylece, oldukça düşük dereceli yakut gibi daha kaliteli bir fantezi renkli safir gibi yakın-kırmızı safir ticaret yaygın bir uygulamadır.

(Mavi dışındaki) renkli safir genellikle fantezi safir denir, ve fantezi safir genellikle böyle sarı safir, yeşil safir ya da mor safir gibi renk özgü adları kullanarak işlem görmektedir. Geçmişte, bu tür olarak kullanılan artık çoğu fantezi safir çeşitleri için kullanılan birkaç yanıltıcı isimler vardı ‘Oryantal peridot ‘, yeşil safir ifade etmek için kullanılan bir terim.
Sapphire kırmızı dışındaki mücevher kalite korundum herhangi bir şeklidir. Bu yanındaki yeryüzünde ikinci sert mineral olan elmas . Sapphire bölünme yoksun, ama bir konkoidal, düzensiz kırık sergileyebilir. Kimyasal olarak, safir spesifik safir çeşitli bağlı 3,95-4,03 arasında bir özgül ağırlığa ve yoğunluğa sahip bir alüminyum oksittir. Onun kırılma endeksi 1,762-1,788 arasında değişmektedir ve kristaller çift kırılma veya çiftkırılım (0.008) zayıf bir düzeyde sergileyebilir. Sapphire üç simetri düzlemleri ve dört eksenleri ile yapılandırılmış trigonal kristal sisteme aittir. Kesin kristal şekli ve özel çeşitli kaynaklı bağlıdır. Sapphire’in üstün sertlik ve dayanıklılık sayesinde, benzer renk ve parlaklık ile ortaya birçok taş türü vardır gerçeğine rağmen, neredeyse hatasız bulunuyor. En kolay karıştı mücevher türleri bazı spinel, zirkon, beril, turmalin ve Krizoberil içerir.

SAFİR TAŞI TESBİH

SAFİR TAŞI TESBİH

Sapphire; Kökeni ve Kaynaklar Back to Top
Safir Taşı Tesbih dünyada sadece birkaç yerde bulunur. Mavi safir için en ünlü üç bölge Keşmir, Burma ve Sri Lanka vardır. Sapphire de mayınlı olmuştur Kamboçya , Tayland, Vietnam ve Hindistan. Sri Lanka kaliteli mavi safir tek istikrarlı üreticisi olmaya devam ediyor olsa da 2007 itibariyle, Madagaskar, safir üretiminde dünya lideri olmuştur. Sri Lanka ve Madagaskar renk geniş bir yelpazede safir üretmek ve Sri Lanka yüzyıllardır bilinen bir safir kaynağı olmuştur ederken, Madagaskar safir mevduat sadece son zamanlarda 1998 yılında keşfedilen vardı. Ilakaka köyünde bulunan büyük mevduat büyük bir sürpriz olarak geldi ve 19. yüzyıl Kaliforniya altın acele anımsatan bir taş ateş açtı. Bugün, Madagaskar ve Tanzanya en iki olarak kabul edilir . önemli safir kaynaklardan en Avustralya safir rengi oldukça koyu oluşturduğu bilinmektedir olsa, Avustralya aynı zamanda önemli bir safir mevduat için bilinir. ABD, Montana ve Kuzey Carolina’da genelinde bulunan küçük safir yatakları vardır.

Geçtiğimiz dayalı en kaliteli mavi safir, açık artırma fiyatları , Keşmir ve Mogok, Burma geliyor. Iyi Keşmir ve Burmalı safir herhangi bir termal (ısı) tedavi olmadan mükemmel renk ve netlik görüntüler. Son zamanlarda, Birmanya sınırlı kaynaklarının daha bol odaklanmak madencileri açmıştır Birmanya yakut . Bazı Sri Lanka (Ceylonese) safir de vardır Unheated , ama günümüzde, safir çoğunluğu, ısıtmalı dağınık veya kökenine bakılmaksızın, rengini ve berraklığını iyileştirecek kırık dolu olmuştur. Keşmir madenleri, yüksek Himalayalar kadar muhteşem dünyaca ünlü taşlar üretimi var, ama 1920’lerden bu yana, neredeyse hiçbir yeni malzeme bulundu. Pailin, Kamboçya nadir, ince mavi safir de çok yüksek dünya çapında mücevher tüccarları tarafından kabul edildi. Pailin safir derin mavi ışıktan renk değişiyordu, ama onlar başka bir safir kaynaklarından farklı bir ayırt edici saflık ve renk yoğunluğunu sahipti. Birçok mücevher tüccarlar Keşmir ve Burmalı safir kalite onları yakın derecelendirildi; ve kesinlikle Sri Lanka (Ceylonese), Tayland, Amerika, Vietnam, Hint, Afrika ve Avustralya safir üstün.

Dünyadaki hemen hemen tüm safir Chanthaburi, Tayland kesilir ve işlenir. Kanchanaburi ve Trat ile birlikte, Chanthaburi kez Tay safir için ana kaynaklarından biri oldu. Il genelinde dağılmış birkaç küçük özel maden yerleri vardır ama Chanthaburi Sapphire madencilik çoğunlukla, artık bitti. Farklı golden altı-ışınları yıldızlı sergileyen Tay yıldız safir için büyük bir pazar vardır. Altın, siyah yıldız safir dünyada başka hiçbir yerde bulunur. Günümüzde, Chanthaburi, Tayland dünyanın en safir, yakut ve diğer renkli taşlar hemen hemen tüm ana işleme ve ticaret merkezi haline gelmiştir.

Safir Tesbih

Safir Tesbih

Safir Renk
Mavi safir renklerin iyi bilinmektedir. Değerli Keşmir ve Birmanya safir yoğun ve kadifemsi bir derin mavisi var. Bu safir çoğu bugün piyasada görülmez. Sri Lanka ve Madagaskar safir koyu mavi açık mavi renkleri geniş bir yelpazesi ile, en yaygın bugün. Mavi safir ile, mavi yoğunluğu en önemli faktördür. Örneğin, bir soluk, zayıf mavi renk ile büyük bir safir çok daha az değerli mükemmel renk çok daha küçük bir taş daha. Çok karanlık veya çok ‘kapkara’ değil yoğun, zengin saf peygamberçiçeği mavi en çok arzu edilen renktir. Genel olarak, renkli çok koyu veya çok açık safir az değerlidir, ancak ışık-mavi safir genellikle nadiren koyu mavi taşlar bulunan büyük bir parlaklık var. En taşlar bazı renk soluk ipuçları sergileyecek beri renksiz safir, aslında oldukça nadirdir.

Sapphire renkleri en doğal gün ışığı altında incelendi. Yapay veya akkor ışık, safir renkler koyu görünür ve kapkara siyah-mavi. Birçok hatta gerçekte olduklarından daha kırmızı ve daha az çekici görünebilir. Safir renk iz kirlilikler bir sonucudur. Mavi safir bulunan renklendirici maddeler, genellikle demir ve titanyum vardır. Violet taşlar vanadyum ile boyanır. Pembe safir ve mor safir genellikle demir ve titanyum pisliklerle renklidir. Çoğu sarı safir hafif tarafında doğal olarak. Bu daha yoğun, altın sarısı renk üretilen ısıl işlem geçer. Berilyum-tedavi safir parlak parlak sarı neden olabilir. Demir küçük izler taşlar sarımsı ve yeşilimsi tonlar neden olabilir. Birlikte demir ve vanadyum güzel turuncu taşlar üretebilir iken krom, ince pembe (ve yakut kırmızı) üretmek için bilinmektedir. Padparadscha safir pembemsi-turuncu renk ile çok nadir Safir Taşı Tesbih olduğunu. Gerçek padparadscha her zaman pembe bir ipucu olacaktır. Birçok ‘yeşil’ safir bir mikroskop altında görülebilen mavi ve sarı safir ince alternatif gruplarından oluşmaktadır.

Safir Açıklık ve Cilası
Sapphire opak şeffaf oluşabilir. Saydam en çok değerlidir. Bazı yarı saydam malzemeler tanecikler veya cabochons halinde kesilir. Bazen süs oyma için kullanılabilmektedir, ancak opak malzemeler, çok az taş bir değere sahiptir. Safir Yakut genellikle daha temiz olan, bu yüzden göz temiz taşlar aramak için en iyisidir. Büyük boyutlarda Göz-temiz taşlar özellikle ideal bir renk, oldukça nadirdir. Bazı durumlarda, taş boyunca son derece ince ipek bazı safir değerini artırabilirsiniz. Keşmir ünlü safir, bu ince ipek neden olduğu bir kadife mavi renk var. Bu aynı ipek yıldız safir görülen yıldız kümesi neden olur. Ancak, çok fazla ipek ona bir istenmeyen grimsi bir renk veren, rengini zayıflatır. Ipeksi bir parlaklık sorumlu rutil iğneleri altmış derecelik açılarda ışığı yansıtır. Rutil iğneler mükemmel aynı yönde hizalanmışsa cabochon en kesilmiş ve güçlü ışık altında kullanıldığında, inklüzyonlar altı ışınları yıldız kümesi neden olabilir. Sapphire çekici bir vitreus parlaklık sergiler.

Safir Kesim ve Şekil
Çeşitli şekiller ve kesme stilleri safir ile ortaktır. Böyle fantezi kalpleri, armut ve zümrüt kesim gibi diğer şekiller, gibi oval, minderler ve mermi sık, görülmektedir. Yuvarlak taşlar özellikle 1 karat veya daha fazla tartı elmas kesimli kalibre taşlar, çok yüksek primler komut olabilir. Cabochons saydam taş veya gözle görülür kusurlar ile taşlar için ortaktır. Briolettes, boncuk ve eskitme safir da bulundu, ancak genellikle düşük dereceli malzeme edilebilir.

Safir Taşı

Safir Taşı

Olsa safir için en yaygın tedavi, ısıl işlemdir ısıtılmayan örnekler bulunabilir. Taş birkaç saat boyunca 1.700-1.800 arasında derece Celsius (3100-3300 ° F) ‘den (bunlar genellikle daha önceden kesilir) ısıtılır. Çoğu safir bugün ısıtılır ve zengin mavi ısıtılmayan taşlar bugünün piyasasında muazzam fiyatları komut olabilir. Bu tedavi yıldız safir için daha yaygın olmasına rağmen bazı mavi Safir Taşı Tesbihde difüzyon, tedavi edilebilir. Berilyum tedavisi artık bir zamanlar nadir görüldü çarpıcı turuncu ve kırmızı renkleri üretmek için kullanılıyor. Tüm safir tedaviler tam olarak herhangi bir saygın bayi tarafından açıklanması gerekir.

Safir Gemological Özellikleri: Back to Top
Kimyasal formülü: Al2O3, alüminyum oksit
Kristal Yapısı: (Trigonal), çift sivri, fıçı şeklinde, altıgen piramitler, tabloid şekilli
Renk: Siyah, mavi, renksiz, pembe, turuncu, sarı, yeşil, mor
Sertlik: Mohs ölçeğinde 9.00
Refraktif İndeks: 1,762-1,788
Yoğunluk: 3,95-4,03
Yarılma: Hiçbiri
Şeffaflık: Opak saydam
Çift Kırılma veya Birefringence: 0.008
Parlaklık: Cam
Floresan: Mavi: yok; renksiz: turuncu-sarı, mor
Bizim bakın taş Sözlüğü gemology terimleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için.

Safir: İlgili veya benzer Taşlar Geri Dön
Yakut taş
Kırmızı Yakut
Sapphire korundum bir mücevher kaliteli çeşittir. Bu yakından ilgilidir yakut , sadece kırmızı rengi ile ayırt korundum olduğunu. Başka herhangi bir renk safir genellikle renk özgü adı ile anılır; yani, sarı safir, yeşil safir ya da mor safir. Renksiz safir bazen ak safir olarak bilinen ve nadir pembemsi-turuncu safir ‘olarak bilinen padparadscha , ‘lotus çiçeği’ için bir Singalaca kelime. Mavi Sri Lankalı safir bazen Sri Lanka mavi dışında birçok renk üretmek için bilinmesine rağmen, ‘Seylan safir’ olarak adlandırılır. Oryantal Peridot (yeşil safir) ve benzeri yanıltıcı isimler Oryantal topaz (sarı safir) sık sık geçmişte kullanılan, ama şimdi artık kullanılan veya taş ticaretinde kabul edilir.

Gibi safir özel formlar, kullanılan ticari isimleri bir çeşitlilik vardır yıldız safir ve renk değişimi safir . Ruby-zoisit korundum (yakut) ve zoisit karışımı (olarak aynı malzeme Tanzanit aynı taşın içinde oluşan) . Safir renk gibi çeşitli gelir bu yana, bu tür zirkon, beryl, Krizoberil, spinel, turmalin ve kuvars gibi diğer birçok değerli taşlar ile kolayca karışabilir. Ancak, safir kolayca diğer benzer renkli taşlar ayırt edebilir üstün sertlik ve dayanıklılık vardır.

Sapphire Mitoloji, Metafizik ve Kristal  Özellikleri Geri Dön
Sapphire Eylül doğumlu olanlar için burç taşı olduğunu. Zodyak gelince, Boğa için taş olarak kabul edilir. Bir Boğa safir takıyor, o korumak ve ruhsal bozuklukların tedavisi için düşünülmektedir.

Tarih boyunca, safir hakikat, samimiyet ve sadakat simgeledi. Ayrıca kendi takan barış, neşe ve bilgelik getirmek için düşünülmektedir. Geçmişte, safir de kötü ruhlar ve gecenin diğer lezzetsiz yaratıklara karşı koruyacak bir tılsım olduğuna inanılıyordu. Eskiler gezginler ve arayanlara koruyabilecek güçlü tılsımlar gibi yıldız safir kabul. Bu tılsımlar başka bir kişiye aktarılır olmuştu sonra bile onlar takan korumaya devam edeceğini, bu kadar güçlü olarak kabul edildi.

Abbes Hildegard von Bingen (1098-1179) adlı kitabında, değerli taşlar iyileştirici güçleri anlatıyordu Physicam . Onun görüşüne göre, taşlar, su ve ateşin güçlü kombinasyonu ile oluşur; Dolayısıyla bu doğal olgulara tekabül yetkilere sahip. O da her taş Tanrı’dan belli, ilahi nimet olduğunu inanıyordu. O safir hakkında şunları söyledi: “donuk ve zeki olmak istiyorum, tükürük nem ile birlikte Gemstone sıcaklık ve güç, sınırdışı çünkü, bir ayık halde, sık sık, bir safir üzerinde diliyle yalamak Kimler akıl etkileyen zararlı suları. Dolayısıyla, adam iyi bir akıl kavuşacaktır. ”
Safir taş ve Takı Tasarım Fikirleri Geri Dön
Sapphire de kırmızı yakut, yeşil zümrüt ve ince elmas içeren ‘değerli dört’ taşlar biridir. Sapphire genellikle yerel perakende mücevher mağazalarında bulunabilir birkaç renkli değerli taş çeşitlerinden biridir. Sonraki elmas, safir zarif broş, iğne, kolye, yüzük ve bu safir çivi ya da küpe gibi basit ve klasik geleneksel tasarımlar kolye, hemen her tasarımında bulunan, günümüzde en popüler taşlar biridir. Sapphire aynı zamanda mükemmel bir oyma malzemedir.

Sık sık bazı alt sınıf safir yapılmış hayvan ve çiçek süs oymalar bulabilirsiniz. Briolettes mükemmel safir küpe ya da kolye için yapmak. Sapphire fiyatları için şaşırtıcı uygun son derece pahalı arasında olabilir, bu nedenle onlar high-end tasarımları kostüm takı şey için kullanılabilir.

Not: karat ağırlığına göre boyutuna göre renkli taşlar satın almak değil. Renkli taşlar değişir boy-ağırlık oranı . Bazı taşlar daha büyüktür ve diğerleri oranla ağırlık olarak elmas daha küçüktür.

Ünlü Sapphire Taşlar Back to Top
Büyük safir nadirdir ve genellikle şöhret ve efsane çekmek. Büyük yıldız safir inanılmaz bir 536 karat ağırlığında Hindistan Yıldız, olduğunu. Sri Lanka’da yaklaşık üç yüz yıl önce keşfedilen, Hindistan Yıldız finansör JP Morgan tarafından Natural History Amerikan Müzesi’ne bağışlandı. Daha sonra rezil hırsız, Jack Murphy, (AKA “Murphy Surf”), taş çaldı. Onun kurtarma iki ay sonra sadece şöhret ekledi.

Rockefeller Sapphire açıklanmayan bir fiyata (Haydarabad Nizam olduğuna inanılan) bir Hint hint John D. Rockefeller tarafından 1934 yılında satın alındı. Bir elmas yüzük monte dikdörtgen bir adım kesim, bir 62.02 karatlık yönlü mavi safir olduğunu. İlk sonra 3.031.000 $ veya karat başına yaklaşık 48.871 $ için 2001 yılında Christie tarafından satılan 2.820.000 $ ve 1988 yılında Sotheby tarafından satıldı.

423 karatlık Logan Sapphire Doğa Tarihi Smithsonian Müzesi’nde teşhir edilmektedir. Kamu ekran ve belki de bilinen en büyük safir mavisi üzerinde büyük yönlü safir olduğunu. Sri Lanka Bu yumurta büyüklüğünde, minder-kesme taş elmas 16 karat çevrili bir broş ayarlanır. 1960 yılında Smithsonian Enstitüsü’ne Bayan John A. Logan tarafından bağışlanmıştır.

Diğer ünlü safir Midnight Star, 116 karat siyah yıldız safir bulunmaktadır. Asya’nın yoğun mavi 330 karatlık Yıldız Doğa Tarihi Amerikan Müzesi’nde bulunabilir. Ayrıca, İngiliz Kraliyet Mücevherleri iki ünlü safir içerir; Aziz Edward ve Stuart Sapphire (104 karat).

Safir Taş Takı Bakım ve Temizlik Back to Top
Lütfen taşlar Nasıl TemizlikSapphire yumuşak bir bez veya fırça ile düz ılık sabunlu su ile temizlenebilir. Sildikten sonra sabunlu artıklarını kaldırmak için sıra safir durulama emin olun. Sapphire aşırı sıcak altında rengini değiştirmek, böylece aşırı sıcaklık dalgalanmaları önleyebilirsiniz. Kimyasal korozyona neden olabilir Ayrıca, ağartıcı ya da hidroflorik asit de dahil olmak üzere herhangi bir sert kimyasal ve ev temizleme kullanımını önlemek.

Sapphire oldukça dayanıklı olduğunu, ama yine de her zaman egzersiz veya spor oynarken, özellikle ağır fiziksel aktivite yapan önce herhangi safir takı kaldırmak için tavsiye edilir. Takı sökerken bu sonuçta bir kayıp taş yol, çatallı, zayıflatmak gibi, taş çekmeyin. Safir taşlar saklarken, yumuşak bir bezle sarın ya da bir kumaş astarlı mücevher kutusu içine koyun.