OTANT�K TA�

YAKUT TAŞI KOLYE BAGET KESİM

ÖZEL ÜRÜNLER
Yakut Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 12.84 GR
 • 22.30 KARAT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • DOĞAL YAKUT TAŞI
 • EL YAPIMI EŞİ YOKTUR
 • HİNDİSTAN
 • KDV DAHİL

Yakut en değerli renkli değerli taşlardan biridir, aslında büyük yakutlar eşit büyüklükte elmaslardan daha yüksek fiyatlar alabilir. Ruby, yüzyıllar boyunca mükemmel Mohs ölçeği sertliği 9, hazineli zengin kırmızı tonu ve camsı parlaklığı ile ödüllendirildi. Ruby, kırmızı rengini kromdan alan bir korundum çeşididir . Kırmızıdan başka herhangi bir renkte ortaya çıkan korindon, safir olarak sınıflandırılır . Saf haliyle korindon tamamen renksizdir. ‘Korindon’ kelimesi ‘yakut safir’ anlamına gelen Tamilce ‘kurundam’ kelimesinden gelir.

Doğal Yakut Taşı Kolye

Doğal Yakut Taşı Kolye

Eski Sanskritçe Hint dilinde, yakut ‘değerli taşların kralı’ olarak tercüme ‘ratnaraj’ denir. Eski Sanskritçe metinler, İncil ve diğer tarihi yazılar, zengin tarihi gösteren ve yakut taşların takdirine bağlı olarak yakutu değerli bir taş olarak nitelendiriyor. Eski Hindular, Krishna’ya yakut teklifinde bulunarak, bir imparator olarak yeniden doğuşun sağlandığına inanıyordu. Birman savaşçıları yakutların kendilerini yenilmez hale getireceğine ve hatta bu amaç için derilerinin altına yakut yerleştirdiğine inanıyorlardı.

Marco Polo’nun hikayesine göre, Kublai Khan, Seylan Kralı’na büyük bir yakut karşılığında bir şehir teklif etti. Ortaçağ Avrupalılar yakutların sağlık, refah, bilgelik ve başarılı bir aşk hayatı sağladığına inanıyorlardı. İngilizce ismi ‘ruby’, kırmızı anlamına gelen Latince ‘ruber’ kelimesinden gelir. En çok arzu edilen yakut renk, ‘güvercin kanı’ olarak bilinen mavinin ipucu ile zengin koyu kırmızıdır. Tayland’da yakut, Tay dilinde ‘nar’ anlamına gelen ‘tabtim’ olarak bilinir. Bunun nedeni, bu parlayan kırmızı mücevherlerin, olgun bir narın içinde bulunan yenilebilir tohum paltolarına benzemesidir.

 

Ruby’yi tanımlamak
Başa dönüş

Ruby, Mohs ölçeğinde 9 sertliği ve canlı renk ile tanımlanabilir. Doğal yakut, içerdiği katılarla sentetik yakuttan ayırt edilebilir; doğal yakut tipik olarak kapanımlar sergilerken, sentetik yakut göz temizliği eğilimindedir.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ %100 DOĞAL HİNDİSTAN YAKUT TAŞI KOLYE 22.30 KARAT BAGET KESİM ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN DOĞAL FANTASTİK BİR HEDİYE;

20 X 18 X 6 MM

Yakut; Kökeni ve Değerli Taş Kaynakları
Başa dönüş

Yakut için en önemli kaynaklar Myanmar (Burma) , Tayland, Sri Lanka ve Tanzanya’dır. Diğer kaynaklar Afganistan, Avustralya, Brezilya, Hindistan, Kamboçya, Kenya, Madagaskar, Malavi, Mozambik, Nepal, Pakistan, Zimbabve, Tacikistan, ABD ve Vietnam’dır.

Doğal yakut için kaynakları gösteren harita – Large Image
Yakut Alış ve Yakut Taş Değeri Belirlenmesi
Başa dönüş

Doğal Yakut Taşı

Doğal Yakut Taşı

Yakut Renk ve Ton
Yakutun rengi en önemli kalite faktörüdür. En çok aranan renk, mavi bir ipucu ile güçlü bir saf kırmızıdan kırmızıyadır. Bu canlı kırmızı renk tonu ‘ güvercin kanı ‘ olarak bilinir. Yakutun rengi çok açık olduğunda, pembe safir olarak sınıflandırılır, ancak pembemsi-kırmızı yakut ve pembe safir arasındaki çizgi bölgeye göre değişir. Bazı maden alanları pembe yakutun yakut olduğunu düşünmektedir. Yakutun güçlü kırmızı flüoresanı, yakutun parlak bir renge sahip olduğu anlamına gelir.

Yakut bulunan tipik renkleri gösteren bir resim – Büyük Resim
Yakutta tipik bir renk yelpazesi
Yakut Netlik ve Parlaklık
Ruby, tipik olarak inklüzyonlar gösterir ve bunlar taşın doğasının bir parçası olarak tolere edilir. Ancak, kapanımlar şeffaflığı veya parlaklığı en aza indirdiğinde, değeri azaltır. Gözle görülebilir kapanımlardan arındırılmış olan yakut mevcuttur, ancak büyük göz temiz değerli taşları nadirdir ve son derece değerlidir.

Yakut Kesim ve Şekil
Ruby, pırıl pırıl kesimli kuronlar ve basamaklı pavyonlar ile birlikte sık sık karışıktır. En yaygın şekiller oval ve yastıklardır. Yuvarlak, üçgen, zümrüt kesim, armut ve marki kesim gibi diğer kesimler de mevcuttur. Bununla birlikte, bu şekillerin daha büyük boyutlarda bulunması zordur, çünkü oval ve minderlerin yanı sıra kaba ağırlığı da korumazlar. Bir karatın üzerinde yakutlar nadirdir, dolayısıyla fiyat büyüklükle birlikte büyük ölçüde artar. Asterizmi gösteren yıldız (yıldız efekti), optik fenomeni göstermek için tipik olarak kabaşonda kesilir. Rutin kapanımlara sahip olan yakutlar ( yıldız yakutlar gibi) ipeksi bir parlaklık sergilerken, şeffaf yakutlar çoğunlukla camsı bir parlaklık sergiler. Lapidaristler genellikle kaba yakutları yönlendirir, böylece orangey-kırmızı pleokroizmi minimuma indirir, çünkü bu, çok fazla karat ağırlığı kaybına neden olmaz.

Yakut Tedavileri
Rengi arttırmak için Ruby ısıl işleme maruz bırakılır. Bu istikrarlı ve kalıcı bir donanım olarak kabul edilir. Bozulmamış rutil inklüzyonlar (‘ipek’ olarak da bilinir) bir yakut taşın ısıl işleme tabi tutulmadığının kanıtıdır. Ruby ayrıca rengi arttırmak için ışınlanır ve difüzyonla muamele edilir. Diğer geliştirmeler arasında, yoğun şekilde kullanılan mücevherlerin takı kullanımına uygun hale getirilmesi için yapılan kurşun camlı kırılma dolgusu bulunur . Bazen, yakut yağlanır veya boyanır. Yakutun uygulanabileceği tüm tedavilere rağmen, doğal yakut değerli taşlar mevcuttur ve saygın değerli taş satıcıları herhangi bir işlem veya iyileştirme ilan eder.

GemSelect’ten Doğal Yakut Değerli Taşlar – Büyük Resim
Yakut Gemolojik Özellikler:
Başa dönüş

Kimyasal formül:

Al2O3, Alüminyum oksit

Yakut Taşı Faydaları

Yakut Taşı Faydaları

Kristal yapı:

Trigonal, altıgen prizmalar veya masalar, eşkenar dörtgenler

Renk:

Çeşitli kırmızılar

Sertlik:

Mohs ölçeğinde 9

Kırılma indisi:

1.762 – 1.778

Yoğunluk:

3,97 – 4,05

dilinim:

Yok

Şeffaflık:

Opak saydam

Çift Kırılma veya Doğruluk:

-0,008

Parlaklık:

İpeksi

floresan:

Güçlü: Carmine kırmızısı

Gemoloji ile ilgili terimlerin detayları için lütfen Gemstone Sözlüğümüze bakın.

Yakut: İlgili veya Benzer Değerli Taşlar
Başa dönüş

Mavi safir
Mavi-Yeşil Safir

Yakut korindon grubunun bir üyesi olduğundan, safir ile yakından ilgilidir ve bu nedenle sertlik, kompozisyon ve çift kırılma gibi bazı özellikleri safirle paylaşır. Korundum’un değerli taş çeşitleri mavi safir, süslü safir, yıldız safir ve renk değişim safirini içerir. Kedinin göz yakutu, Yıldız yakutu ve trapik yakutları da oldukça nadirdir. Trapiche yakutları sabit bir yıldız sergiler ve sıklıkla değerli taş dilimler halinde kesilirler. Bazı trajik yakutlar bir asterizm veya yıldız etkisi gösterebilir, ancak bu yıldız trajik yakutlar son derece nadirdir.

Yakut almandite garnet ve pyrope garnet gibi diğer kırmızı değerli taşlara benzer görünebilir. Spinel , topaz , turmalin ve zirkon da yakutla karıştırılabilir. Ruby, ruby-zoisite ve fuch-in rubysite gibi durumlarda da diğer minerallerle oluşabilir.

Yakut Taş Mitolojisi, Metafizik ve İyileştirici Güçler
Başa dönüş

Yakut Taşı Özellikleri

Yakut Taşı Özellikleri

Efsaneye göre, yakutun sahibine bir barış ve bolluk ömrü garanti edilir. Yakutun canlı kırmızı rengi de arzu ile ilişkili olduğu anlamına gelir ve bazılarının afrodizyak etkisi olan bir sevgi taşı olduğu düşünülür. Ruby uzun süredir kullanıcısını yaralanmaya karşı koruma ve adet ağrısı ve dolaşım problemleri dahil olmak üzere kan bozukluklarını iyileştirme özelliği ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, kullanıcısına enerji, duygusal güç, olumlu tutum, yüksek farkındalık ve odaklanma sağladığı söylenir. Geleneksel Hindu inanç sistemlerinde, yakut Muladhara veya temel çakra ile ilişkilendirilir. Bu çakra Kundalini ile ilgilidir; manevi enerji, saf arzunun gücü, ilahi bilinç, zihnin açılması ve benliğin doğal enerjisi. Feng shui’de yakutun yang ateşi enerjisi getirdiğine inanılıyor.

Yakut Temmuz ayında doğanlar için burç taşı ve aynı zamanda Oğlak burcu için de zodyak taşı. Ruby onbeşinci ve kırkinci evlilik yıldönümlerini kutlamak için kullanılır. Yakut atanan gün Salı (bu yüzden Rolling Stones şarkısı, ‘Ruby Salı’). Mars ve Pluto gezegenlerine Ruby atandı.

Feragatname: Metafizik ve Alternatif Kristal İyileştirme Yetkileri ve Özellikleri onaylanmış tavsiye olarak alınmamalıdır. Geleneksel, Tören ve Mitolojik Değerli Taş Lore, çeşitli kaynaklardan toplanmaktadır ve SETT Co., Ltd.’nin tek görüşünü temsil etmemektedir. Bu bilgi doktorunuzun tavsiyesinin yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, lütfen lisanslı bir tıbbi pratisyene başvurun. GemSelect, şifa veya astrolojik doğum taşı güçleri ile ilgili hiçbir iddia veya beyanda bulunmaz ve hiçbir koşulda sorumlu tutulamaz.

GemSelect’ten Doğal Yakut Değerli Taşlar – Büyük Resim
Yakut Taş ve Takı Tasarım Fikirleri
Başa dönüş

Yakut asırlardır bir taş olarak kullanıldığı için Hint mücevherlerinden Art Deco ve çağdaş zarif mücevherlere kadar çeşitli stillerde görülebilir. Yakut, yüzük, küpe, kolye vb. Günlük olarak giyilebilecek dayanıklı bir malzemedir.

GemSelect – Ruby Ring Tasarımları
GemSelect’ten Yakut Yüzük Tasarım Fikirleri
Hint tarzı mücevherlerde yakutlar zümrüt ve elmaslarla karıştırılır. Altın ayarları, yakut kırmızısına karşı çarpıcı bir kontrast sağlar. Yakut için modern mücevher ayarları beyaz altın ve platin içerirken, geleneksel ayarların altın olma eğilimindedir. Küçük yakutlar, renkli değerli taşlardan zarif çiçek mücevherleri yaratan JAR olarak bilinen Joel A. Rosenthal gibi mücevher tasarımcıları tarafından yapılan, boncuk ayarı veya ‘pavé’ gibi karmaşık bir stilde birbirine yakın olarak yerleştirilebilir. Safir, pırlanta ve zümrüt ile birlikte yakutlar, en değerli taşlardan biridir. Yakut mücevherler, gümüşe yerleştirilse bile zarif mücevher olarak kabul edilebilir. Kırmızı yakut halkalar, mavi safir nişan halkalarıyla birlikte nişan halkaları için popüler bir alternatiftir. Yakutlar düğün ve yıldönümü grupları ( yakut 15., 40. ve 80. yıl dönümü taşıdır ) ve ayrıca Temmuz burç taşı halkaları, kolye ve mücevherlerde kullanım için idealdir.

Not: Kara taş ağırlığına göre değil, boyuta göre renkli taşlar satın alın. Renkli taşlar boy / ağırlık oranına göre değişmektedir. Bazı taşlar daha büyük, diğerleri ise ağırlıkça elmastan daha küçüktür.

Ünlü Yakut Taşlar
Başa dönüş

Olağanüstü güzellik ve renklere sahip ünlü taşlar arasında 167 karat ağırlığında olan ve Londra’daki İngiliz Doğa Tarihi Müzesi’nde sergilenen ‘Edwardes Ruby’ bulunmaktadır. Ayrıca, Washington’daki Smithsonian Enstitüsü’nde 138.7 karat ağırlığındaki “Rosser Reeves Star Ruby” görülebilir. ‘De Long Star Ruby’ 100 karat ağırlığında ve New York’taki Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nde ve 43 karat ağırlığında olan ‘Barış Yakut’u’nda sergilendi.

Yakut bulunan tipik renkleri gösteren bir resim – Büyük Resim
Yakutlar, kraliyet ambleminin ve diğer ünlü mücevherlerin vazgeçilmez unsurlarıdır. Bohem St St. Wenceslas Crown, 250 karatlık kaplanmamış bir yakutta bulunur.

İngiliz Kraliyet Mücevherlerinde ‘Kara Prens Yakutu’ ve ‘Timur Yakut’ gibi bazı ünlü büyük yakutlar gerçektir, çünkü 19. yüzyılın başlangıcına kadar iplikçiklerin yakut olduğu düşünülüyordu.

Çok ünlü bir yakut yüzük, Richard Burton tarafından Elizabeth Taylor’a verildi. Pırlantalarla çevrili ve altın renginde, 8.24 ayar yakut oldu. Van Cleef & Arpels tarafından yapıldı ve 2011 yılında 4,2 milyon dolara satıldı. Elizabeth Taylor’a üçüncü kocası tarafından 5 milyon doların üzerinde bir Cartier yakut ve elmas paketi verildi.

Doğal Yakut Taşı Kolye

Doğal Yakut Taşı Kolye

Şimdiye kadar satılan en pahalı yakut yüzük 32.08 karat yastık kesimli Birmanya yakut (‘Umut Yakut’ olarak bilinir) içeriyordu ve 6.74 milyon dolarlık bir açık artırma fiyatı vardı.

Yakut bulunan tipik renkleri gösteren bir resim – Büyük Resim
26 Kasım 2013’te Etcetera’dan bir Burma yakut ve pırlanta kolye, Christie’s, Hong Kong’da 6,4 milyon dolar rekor sattı. Bu açık artırmada yakut kolye için ödenen en yüksek fiyattır.

Yakutlar da ünlü bir bilimsel kullanıma sahiptir – ilk lazerler yapay yakut kristallerinden yapılmıştır.

Yakut Taş Mücevherat Bakım ve Temizlik
Başa dönüş

Değerli taşlar nasıl temizlenir Yakutlar sert ve dayanıklıdır, bu nedenle özel bir bakım gerektirmezler. Yakutlarınızı temizlemek için, ılık sabunlu su ve yumuşak bir bez kullanın. Çatlak dolu ve difüzyonla muamele edilmiş değerli taşlar sadece nemli bir bezle temizlenmelidir. Kırılma dolu yakutlar, yönlendirme ısısı yakutlarına kıyasla kolayca zarar görebilir; kimyasal temizleyicilerden ve asitlerden kaçının (limon suyu dolu bir yakut rengini etkileyebilir). Doldurulmuş yakutu yeniden yakalamaya veya onarmaya çalışmayın ve dolu yakut takılar üzerinde çalışırken veya onarırken bu yakutları kuyumcu torcuyla ısıtmayın. Değerli taşların çoğunda olduğu gibi, ultrasonik temizleyiciler ve vapurlar önerilmez. Spor gibi sert fiziksel aktivitelere katılmadan, temizlenmeden veya spor yapmadan önce daima mücevherleri veya değerli taşları çıkarın. Çizikleri önlemek için yakutları aside maruz bırakmayın ve yakutları diğer değerli taşlardan uzak tutun. Değerli taşları yumuşak bir bezle sarmak veya kumaş kaplı bir mücevher kutusunun içine yerleştirmek en iyisidir.

YAKUT TAŞI KOLYE BAGET KESİM

ÖZEL ÜRÜNLER
Yakut Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 12.84 GR
 • 22.30 KARAT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • DOĞAL YAKUT TAŞI
 • EL YAPIMI EŞİ YOKTUR
 • HİNDİSTAN
 • KDV DAHİL
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Yakut en değerli renkli değerli taşlardan biridir, aslında büyük yakutlar eşit büyüklükte elmaslardan daha yüksek fiyatlar alabilir. Ruby, yüzyıllar boyunca mükemmel Mohs ölçeği sertliği 9, hazineli zengin kırmızı tonu ve camsı parlaklığı ile ödüllendirildi. Ruby, kırmızı rengini kromdan alan bir korundum çeşididir . Kırmızıdan başka herhangi bir renkte ortaya çıkan korindon, safir olarak sınıflandırılır . Saf haliyle korindon tamamen renksizdir. ‘Korindon’ kelimesi ‘yakut safir’ anlamına gelen Tamilce ‘kurundam’ kelimesinden gelir.

Doğal Yakut Taşı Kolye

Doğal Yakut Taşı Kolye

Eski Sanskritçe Hint dilinde, yakut ‘değerli taşların kralı’ olarak tercüme ‘ratnaraj’ denir. Eski Sanskritçe metinler, İncil ve diğer tarihi yazılar, zengin tarihi gösteren ve yakut taşların takdirine bağlı olarak yakutu değerli bir taş olarak nitelendiriyor. Eski Hindular, Krishna’ya yakut teklifinde bulunarak, bir imparator olarak yeniden doğuşun sağlandığına inanıyordu. Birman savaşçıları yakutların kendilerini yenilmez hale getireceğine ve hatta bu amaç için derilerinin altına yakut yerleştirdiğine inanıyorlardı.

Marco Polo’nun hikayesine göre, Kublai Khan, Seylan Kralı’na büyük bir yakut karşılığında bir şehir teklif etti. Ortaçağ Avrupalılar yakutların sağlık, refah, bilgelik ve başarılı bir aşk hayatı sağladığına inanıyorlardı. İngilizce ismi ‘ruby’, kırmızı anlamına gelen Latince ‘ruber’ kelimesinden gelir. En çok arzu edilen yakut renk, ‘güvercin kanı’ olarak bilinen mavinin ipucu ile zengin koyu kırmızıdır. Tayland’da yakut, Tay dilinde ‘nar’ anlamına gelen ‘tabtim’ olarak bilinir. Bunun nedeni, bu parlayan kırmızı mücevherlerin, olgun bir narın içinde bulunan yenilebilir tohum paltolarına benzemesidir.

 

Ruby’yi tanımlamak
Başa dönüş

Ruby, Mohs ölçeğinde 9 sertliği ve canlı renk ile tanımlanabilir. Doğal yakut, içerdiği katılarla sentetik yakuttan ayırt edilebilir; doğal yakut tipik olarak kapanımlar sergilerken, sentetik yakut göz temizliği eğilimindedir.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ %100 DOĞAL HİNDİSTAN YAKUT TAŞI KOLYE 22.30 KARAT BAGET KESİM ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN DOĞAL FANTASTİK BİR HEDİYE;

20 X 18 X 6 MM

Yakut; Kökeni ve Değerli Taş Kaynakları
Başa dönüş

Yakut için en önemli kaynaklar Myanmar (Burma) , Tayland, Sri Lanka ve Tanzanya’dır. Diğer kaynaklar Afganistan, Avustralya, Brezilya, Hindistan, Kamboçya, Kenya, Madagaskar, Malavi, Mozambik, Nepal, Pakistan, Zimbabve, Tacikistan, ABD ve Vietnam’dır.

Doğal yakut için kaynakları gösteren harita – Large Image
Yakut Alış ve Yakut Taş Değeri Belirlenmesi
Başa dönüş

Doğal Yakut Taşı

Doğal Yakut Taşı

Yakut Renk ve Ton
Yakutun rengi en önemli kalite faktörüdür. En çok aranan renk, mavi bir ipucu ile güçlü bir saf kırmızıdan kırmızıyadır. Bu canlı kırmızı renk tonu ‘ güvercin kanı ‘ olarak bilinir. Yakutun rengi çok açık olduğunda, pembe safir olarak sınıflandırılır, ancak pembemsi-kırmızı yakut ve pembe safir arasındaki çizgi bölgeye göre değişir. Bazı maden alanları pembe yakutun yakut olduğunu düşünmektedir. Yakutun güçlü kırmızı flüoresanı, yakutun parlak bir renge sahip olduğu anlamına gelir.

Yakut bulunan tipik renkleri gösteren bir resim – Büyük Resim
Yakutta tipik bir renk yelpazesi
Yakut Netlik ve Parlaklık
Ruby, tipik olarak inklüzyonlar gösterir ve bunlar taşın doğasının bir parçası olarak tolere edilir. Ancak, kapanımlar şeffaflığı veya parlaklığı en aza indirdiğinde, değeri azaltır. Gözle görülebilir kapanımlardan arındırılmış olan yakut mevcuttur, ancak büyük göz temiz değerli taşları nadirdir ve son derece değerlidir.

Yakut Kesim ve Şekil
Ruby, pırıl pırıl kesimli kuronlar ve basamaklı pavyonlar ile birlikte sık sık karışıktır. En yaygın şekiller oval ve yastıklardır. Yuvarlak, üçgen, zümrüt kesim, armut ve marki kesim gibi diğer kesimler de mevcuttur. Bununla birlikte, bu şekillerin daha büyük boyutlarda bulunması zordur, çünkü oval ve minderlerin yanı sıra kaba ağırlığı da korumazlar. Bir karatın üzerinde yakutlar nadirdir, dolayısıyla fiyat büyüklükle birlikte büyük ölçüde artar. Asterizmi gösteren yıldız (yıldız efekti), optik fenomeni göstermek için tipik olarak kabaşonda kesilir. Rutin kapanımlara sahip olan yakutlar ( yıldız yakutlar gibi) ipeksi bir parlaklık sergilerken, şeffaf yakutlar çoğunlukla camsı bir parlaklık sergiler. Lapidaristler genellikle kaba yakutları yönlendirir, böylece orangey-kırmızı pleokroizmi minimuma indirir, çünkü bu, çok fazla karat ağırlığı kaybına neden olmaz.

Yakut Tedavileri
Rengi arttırmak için Ruby ısıl işleme maruz bırakılır. Bu istikrarlı ve kalıcı bir donanım olarak kabul edilir. Bozulmamış rutil inklüzyonlar (‘ipek’ olarak da bilinir) bir yakut taşın ısıl işleme tabi tutulmadığının kanıtıdır. Ruby ayrıca rengi arttırmak için ışınlanır ve difüzyonla muamele edilir. Diğer geliştirmeler arasında, yoğun şekilde kullanılan mücevherlerin takı kullanımına uygun hale getirilmesi için yapılan kurşun camlı kırılma dolgusu bulunur . Bazen, yakut yağlanır veya boyanır. Yakutun uygulanabileceği tüm tedavilere rağmen, doğal yakut değerli taşlar mevcuttur ve saygın değerli taş satıcıları herhangi bir işlem veya iyileştirme ilan eder.

GemSelect’ten Doğal Yakut Değerli Taşlar – Büyük Resim
Yakut Gemolojik Özellikler:
Başa dönüş

Kimyasal formül:

Al2O3, Alüminyum oksit

Yakut Taşı Faydaları

Yakut Taşı Faydaları

Kristal yapı:

Trigonal, altıgen prizmalar veya masalar, eşkenar dörtgenler

Renk:

Çeşitli kırmızılar

Sertlik:

Mohs ölçeğinde 9

Kırılma indisi:

1.762 – 1.778

Yoğunluk:

3,97 – 4,05

dilinim:

Yok

Şeffaflık:

Opak saydam

Çift Kırılma veya Doğruluk:

-0,008

Parlaklık:

İpeksi

floresan:

Güçlü: Carmine kırmızısı

Gemoloji ile ilgili terimlerin detayları için lütfen Gemstone Sözlüğümüze bakın.

Yakut: İlgili veya Benzer Değerli Taşlar
Başa dönüş

Mavi safir
Mavi-Yeşil Safir

Yakut korindon grubunun bir üyesi olduğundan, safir ile yakından ilgilidir ve bu nedenle sertlik, kompozisyon ve çift kırılma gibi bazı özellikleri safirle paylaşır. Korundum’un değerli taş çeşitleri mavi safir, süslü safir, yıldız safir ve renk değişim safirini içerir. Kedinin göz yakutu, Yıldız yakutu ve trapik yakutları da oldukça nadirdir. Trapiche yakutları sabit bir yıldız sergiler ve sıklıkla değerli taş dilimler halinde kesilirler. Bazı trajik yakutlar bir asterizm veya yıldız etkisi gösterebilir, ancak bu yıldız trajik yakutlar son derece nadirdir.

Yakut almandite garnet ve pyrope garnet gibi diğer kırmızı değerli taşlara benzer görünebilir. Spinel , topaz , turmalin ve zirkon da yakutla karıştırılabilir. Ruby, ruby-zoisite ve fuch-in rubysite gibi durumlarda da diğer minerallerle oluşabilir.

Yakut Taş Mitolojisi, Metafizik ve İyileştirici Güçler
Başa dönüş

Yakut Taşı Özellikleri

Yakut Taşı Özellikleri

Efsaneye göre, yakutun sahibine bir barış ve bolluk ömrü garanti edilir. Yakutun canlı kırmızı rengi de arzu ile ilişkili olduğu anlamına gelir ve bazılarının afrodizyak etkisi olan bir sevgi taşı olduğu düşünülür. Ruby uzun süredir kullanıcısını yaralanmaya karşı koruma ve adet ağrısı ve dolaşım problemleri dahil olmak üzere kan bozukluklarını iyileştirme özelliği ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, kullanıcısına enerji, duygusal güç, olumlu tutum, yüksek farkındalık ve odaklanma sağladığı söylenir. Geleneksel Hindu inanç sistemlerinde, yakut Muladhara veya temel çakra ile ilişkilendirilir. Bu çakra Kundalini ile ilgilidir; manevi enerji, saf arzunun gücü, ilahi bilinç, zihnin açılması ve benliğin doğal enerjisi. Feng shui’de yakutun yang ateşi enerjisi getirdiğine inanılıyor.

Yakut Temmuz ayında doğanlar için burç taşı ve aynı zamanda Oğlak burcu için de zodyak taşı. Ruby onbeşinci ve kırkinci evlilik yıldönümlerini kutlamak için kullanılır. Yakut atanan gün Salı (bu yüzden Rolling Stones şarkısı, ‘Ruby Salı’). Mars ve Pluto gezegenlerine Ruby atandı.

Feragatname: Metafizik ve Alternatif Kristal İyileştirme Yetkileri ve Özellikleri onaylanmış tavsiye olarak alınmamalıdır. Geleneksel, Tören ve Mitolojik Değerli Taş Lore, çeşitli kaynaklardan toplanmaktadır ve SETT Co., Ltd.’nin tek görüşünü temsil etmemektedir. Bu bilgi doktorunuzun tavsiyesinin yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, lütfen lisanslı bir tıbbi pratisyene başvurun. GemSelect, şifa veya astrolojik doğum taşı güçleri ile ilgili hiçbir iddia veya beyanda bulunmaz ve hiçbir koşulda sorumlu tutulamaz.

GemSelect’ten Doğal Yakut Değerli Taşlar – Büyük Resim
Yakut Taş ve Takı Tasarım Fikirleri
Başa dönüş

Yakut asırlardır bir taş olarak kullanıldığı için Hint mücevherlerinden Art Deco ve çağdaş zarif mücevherlere kadar çeşitli stillerde görülebilir. Yakut, yüzük, küpe, kolye vb. Günlük olarak giyilebilecek dayanıklı bir malzemedir.

GemSelect – Ruby Ring Tasarımları
GemSelect’ten Yakut Yüzük Tasarım Fikirleri
Hint tarzı mücevherlerde yakutlar zümrüt ve elmaslarla karıştırılır. Altın ayarları, yakut kırmızısına karşı çarpıcı bir kontrast sağlar. Yakut için modern mücevher ayarları beyaz altın ve platin içerirken, geleneksel ayarların altın olma eğilimindedir. Küçük yakutlar, renkli değerli taşlardan zarif çiçek mücevherleri yaratan JAR olarak bilinen Joel A. Rosenthal gibi mücevher tasarımcıları tarafından yapılan, boncuk ayarı veya ‘pavé’ gibi karmaşık bir stilde birbirine yakın olarak yerleştirilebilir. Safir, pırlanta ve zümrüt ile birlikte yakutlar, en değerli taşlardan biridir. Yakut mücevherler, gümüşe yerleştirilse bile zarif mücevher olarak kabul edilebilir. Kırmızı yakut halkalar, mavi safir nişan halkalarıyla birlikte nişan halkaları için popüler bir alternatiftir. Yakutlar düğün ve yıldönümü grupları ( yakut 15., 40. ve 80. yıl dönümü taşıdır ) ve ayrıca Temmuz burç taşı halkaları, kolye ve mücevherlerde kullanım için idealdir.

Not: Kara taş ağırlığına göre değil, boyuta göre renkli taşlar satın alın. Renkli taşlar boy / ağırlık oranına göre değişmektedir. Bazı taşlar daha büyük, diğerleri ise ağırlıkça elmastan daha küçüktür.

Ünlü Yakut Taşlar
Başa dönüş

Olağanüstü güzellik ve renklere sahip ünlü taşlar arasında 167 karat ağırlığında olan ve Londra’daki İngiliz Doğa Tarihi Müzesi’nde sergilenen ‘Edwardes Ruby’ bulunmaktadır. Ayrıca, Washington’daki Smithsonian Enstitüsü’nde 138.7 karat ağırlığındaki “Rosser Reeves Star Ruby” görülebilir. ‘De Long Star Ruby’ 100 karat ağırlığında ve New York’taki Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nde ve 43 karat ağırlığında olan ‘Barış Yakut’u’nda sergilendi.

Yakut bulunan tipik renkleri gösteren bir resim – Büyük Resim
Yakutlar, kraliyet ambleminin ve diğer ünlü mücevherlerin vazgeçilmez unsurlarıdır. Bohem St St. Wenceslas Crown, 250 karatlık kaplanmamış bir yakutta bulunur.

İngiliz Kraliyet Mücevherlerinde ‘Kara Prens Yakutu’ ve ‘Timur Yakut’ gibi bazı ünlü büyük yakutlar gerçektir, çünkü 19. yüzyılın başlangıcına kadar iplikçiklerin yakut olduğu düşünülüyordu.

Çok ünlü bir yakut yüzük, Richard Burton tarafından Elizabeth Taylor’a verildi. Pırlantalarla çevrili ve altın renginde, 8.24 ayar yakut oldu. Van Cleef & Arpels tarafından yapıldı ve 2011 yılında 4,2 milyon dolara satıldı. Elizabeth Taylor’a üçüncü kocası tarafından 5 milyon doların üzerinde bir Cartier yakut ve elmas paketi verildi.

Doğal Yakut Taşı Kolye

Doğal Yakut Taşı Kolye

Şimdiye kadar satılan en pahalı yakut yüzük 32.08 karat yastık kesimli Birmanya yakut (‘Umut Yakut’ olarak bilinir) içeriyordu ve 6.74 milyon dolarlık bir açık artırma fiyatı vardı.

Yakut bulunan tipik renkleri gösteren bir resim – Büyük Resim
26 Kasım 2013’te Etcetera’dan bir Burma yakut ve pırlanta kolye, Christie’s, Hong Kong’da 6,4 milyon dolar rekor sattı. Bu açık artırmada yakut kolye için ödenen en yüksek fiyattır.

Yakutlar da ünlü bir bilimsel kullanıma sahiptir – ilk lazerler yapay yakut kristallerinden yapılmıştır.

Yakut Taş Mücevherat Bakım ve Temizlik
Başa dönüş

Değerli taşlar nasıl temizlenir Yakutlar sert ve dayanıklıdır, bu nedenle özel bir bakım gerektirmezler. Yakutlarınızı temizlemek için, ılık sabunlu su ve yumuşak bir bez kullanın. Çatlak dolu ve difüzyonla muamele edilmiş değerli taşlar sadece nemli bir bezle temizlenmelidir. Kırılma dolu yakutlar, yönlendirme ısısı yakutlarına kıyasla kolayca zarar görebilir; kimyasal temizleyicilerden ve asitlerden kaçının (limon suyu dolu bir yakut rengini etkileyebilir). Doldurulmuş yakutu yeniden yakalamaya veya onarmaya çalışmayın ve dolu yakut takılar üzerinde çalışırken veya onarırken bu yakutları kuyumcu torcuyla ısıtmayın. Değerli taşların çoğunda olduğu gibi, ultrasonik temizleyiciler ve vapurlar önerilmez. Spor gibi sert fiziksel aktivitelere katılmadan, temizlenmeden veya spor yapmadan önce daima mücevherleri veya değerli taşları çıkarın. Çizikleri önlemek için yakutları aside maruz bırakmayın ve yakutları diğer değerli taşlardan uzak tutun. Değerli taşları yumuşak bir bezle sarmak veya kumaş kaplı bir mücevher kutusunun içine yerleştirmek en iyisidir.