OTANT�K TA�

ZAMBİA ZÜMRÜT TAŞI (4.48 KARAT)

DOĞAL KAYALAR
Zümrüt Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 10 X 10 X 7 MM
 • 4.48 CTS
 • AYNI GÜN KARGO
 • DOĞAL ZAMBİA ZÜMRÜTÜ
 • EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA

Zümrüt beril grubundaki en değerli taştır. Bu isim, Yunanca ‘yeşil taş’ anlamına gelen ‘smaragdos’ kelimesinden türetilen eski Fransızca ‘esmeralde’ kelimesinden geliyor. Tanım olarak, zümrüt, kromla renklendirilmiş herhangi bir orta ila koyu yeşil berildir. Sadece vanadyum ile renklendirilmiş yeşil beril, gerçek zümrüt olarak değil, sadece yeşil beril olarak kabul edilir. 1960’lardan bu yana, Amerikan kuyumculuk endüstrisi vanadyum renkli beril’i ‘zümrüt’ olarak tanımlamayı değiştirdi, ancak İngiltere ve Avrupa’da hala böyle tanınmıyorlar. Zümrüt tarihi yeşil renk değerli taşlar dünyasında eşsiz ve safir, yakut ve elmas da dahil olmak üzere tüm değerli taşların en ‘ dört ‘ biri olarak kabul edilir. Zümrütler günümüzde mevcut olan en değerli taşlardan biri olmasına rağmen, çoğu ağır olarak dahil edilmiştir ve kırılmaya karşı dirençlerini genellikle zayıf olarak göstermektedir.

Zümrüt Taşı Özellikleri

Zümrüt Taşı Özellikleri

Kolombiya, ‘derin yeşil’ zümrütler için en ünlü kaynak olmasına rağmen, zümrüt yatakları dünyanın birçok yerinden çıkarılmaktadır. Son yıllarda, Güney Amerika, Afrika ve Avrupa’daki yeni keşfedilen mevduatların bir sonucu olarak zümrüt üretiminin arttığı görülmüştür. Bugün, Brezilya ve Zambiya, Kolombiya’dan sonra önde gelen ince zümrüt üreticiler arasındadır. Brezilyalı zümrüt mükemmel berraklıkları ve hafif sarımsı yeşil renkleriyle ödüllendirilirken, Zambiya zümrütleri Kolombiya’nın ‘zümrüt yeşili’ zümrütlerine benzeyen hafif mavimsi yeşil renkleriyle tercih edilir.

Zümrüt belirlenmesi Başa dönüş
Neredeyse tüm doğal zümrütler belirgin karakteristik kapanımlar içerir ve hemen hemen hepsi küçük çatlakları ve çatlakları doldurmak için yağ veya reçine ile muamele edilir. Doğal zümrütleri diğer benzer değerli taşlar arasında tanımlamayı ve ayırt etmeyi oldukça kolaylaştıran bu kusurların ve yağların varlığıdır. Yapay ışık, taşın doğal bir zümrüt olduğunu kanıtlayan kapanım ve kırıkları açığa çıkaracak ve güçlendirecektir. Zümrüt rengi, bol miktarda krom ve vanadyum izine borçludur ve renk en iyi şekilde doğal gün ışığı altında görülür. Yeşil zümrüt tanımak için en kolay yöntemlerden biri, özgül ağırlık (yoğunluk) ve sertlik için test etmektir. Tüm beril formları gibi zümrüt apatit, kuvars ve feldispattan daha zordur, ancak spinel, topaz ve safirden biraz daha yumuşaktır. Bununla birlikte, zümrüt, doğal olarak bulunduğu hal nedeniyle, genellikle diğer berillerden daha kırılgandır.

Zümrüt Kökenli ve Değerli Taş Kaynakları Başa dönüş
Zümrüt madenciliği neredeyse yalnızca zümrütün küçük damarlara veya boşlukların duvarlarına doğru büyüdüğü konak kayalardan yapılmıştır.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL ZAMBİYA ZÜMRÜT TAŞI KAYA 4.48 CTS ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;İSTENİLDİĞİ TAKTİRDE ÜZERİNE UÇLUK TAKILARAK 925 AYAR GÜMÜŞ ZİNCİRİ İLE GÖNDERİLİR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN DOĞAL FANTASTİK BİR HEDİYE KOLEKSİYON OLARAK SAKLANABİLİR;

Öğe Adı Doğal Kaya Zümrüt
    şekilsiz
    Boyut 10.20 x 9.80 x 6.70 mm 
    Ağırlık:  7.49 Cts 
    Renk : Koyu Yeşil
   Berraklık :  yarı opak
   Menşei zambia
    sertlik : 7,5-8

Kolombiya zümrüt madenciliğinin uluslararası merkezidir. Bogota’nın kuzeybatısındaki Muzo Madeni, koyu yeşil renkte kaliteli taşlar üretiyor. Bogota’nın kuzeydoğusundaki Chivor Mine, bir diğer önemli depozitodur ve diğer bölgeler ek başarılı madencilik sonuçları vaat ediyor.

Zümrüt Taşı

Zümrüt Taşı

Brezilya, Bahia, Goias ve Minas Gerais’te çeşitli mevduatlara sahiptir. Taşlar Kolombiyalılardan daha hafiftir; çoğunlukla sarı-yeşildir ve çoğu zaman kapsama içermez. Brezilya ayrıca nadir zümrüt kedinin gözlerini ve altı ışınlı yıldızla son derece nadir zümrütlerini sağlar.

Güney Afrika yatakları Kuzey Transvaal’da yoğunlaşmıştır. Ancak Kobra ve Somerset Madenlerinde bulunan taşların sadece yüzde beşi iyi kalitede. Çoğu taş hafif veya çamurludur ve sadece kabaşon kesimleri için uygundur.

Zimbabwe’de birkaç zümrüt yatak var; Bunlardan en önemlisi güneydeki Sandawana Madeni’dir. Kristaller küçük ama çok iyi kalitede.

Rusya’nın Sverdlovsk’un kuzeyindeki Ural’da yatakları var. Kaliteli zümrüt nadirdir; çoğu taş hafif veya çamurludur ve sadece kabaşonlar için uygundur.

Diğer mevduatlar Afganistan, Avustralya (Yeni Güney Galler ve Batı Avustralya), Gana, Hindistan, Madagaskar, Malavi, Mozambik, Namibya, Nijerya, Pakistan, Tanzanya, Zambiya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde (Kuzey Carolina) bulunmaktadır.

Zümrüt Alımı ve Zümrüt Değerinin Belirlenmesi Başa dönüş
Zümrüt Rengi ve Ton
Zümrütlerde, diğer renkli taşlardan çok daha fazla, değerin temel belirleyicisi olan renktir. Tanım olarak, zümrüt, orta ila koyu yeşil ila mavi-yeşil ve bazen de hafif sarımsı yeşil berildir. Zümrüt ince yeşil renklerini krom ve / veya vanadyum safsızlıklarına borçludur. En popüler ve değerli renk, orta-koyu tonda hafif mavimsi bir yeşildir ve canlı doygunluğa kadar güçlüdür, ancak çok fazla mavi değeri azaltabilir.

” Kolombiyalı zümrüt ” terimi, coğrafi kökenlerinden bağımsız olarak, orta ila orta koyu renkteki canlı, hafif mavimsi yeşil taşları tanımlamak için sıklıkla kullanılır. Daha açık renkli olan zümrütler, bazen Afrika’da mayınlı olsalar bile “Brezilya zümrütleri” olarak adlandırılır.

Zümrüt Berraklığı ve Parlaklık
Zümrütler kesilip cilalandığında vitröz (cam benzeri) bir parlaklığa sahiptir. Açıklıkları yarı saydamdan opaklığa kadar oluşabilse de, şeffaf örnekler en çok istenen ve çok daha değerlidir. Netlik önemlidir, ancak inklüzyonlar zümrütlerde neredeyse diğer tüm taşlardan daha fazla tolere edilir. Diğer beril taşlarının aksine, zümrütler genellikle inklüzyonlar ve diğer kusurları içerir. Bu kusurlar, diğer değerli taşlar için olduğu gibi, zümrütler için negatif nitelikler olarak görülmez. Aslında, bu kusurlar taş karakterinin bir parçası olarak kabul edilir ve doğal bir taş alıcısı temin etmek için kullanılır.

Zümrüt berraklığı, 10x büyüteç büyütmenin berraklık derecesinde kullanıldığı elmasın aksine gözle derecelendirilir. Bir zümrüt çıplak gözle görülebilen bir kalıntı içermiyorsa, kusursuz olarak kabul edilir. “Göz temizliği” taşları, özellikle ideal renk dereceli olanlar için en yüksek fiyatları emredecektir.

Doğal Zümrüt Taşı

Doğal Zümrüt Taşı

Zümrüt Kesim ve Şekil
Zümrütler genellikle sadece bu taş için tasarlanan özel bir kesimde kesilir; ” Zümrüt kesim “. Zümrüt kesim, kesik köşeli dikdörtgen veya kare bir şekle sahip bir kademeli kesim veya tuzak kesimdir. Bu kesme stili taşın güzelliğini ve rengini en üst düzeye çıkarırken mekanik gerilme ve iç gerilmeye karşı korur. Zümrütler ayrıca armut, oval ve yuvarlak gibi çeşitli başka geleneksel şekillerde de kesilir. Düşük dereceli malzemeler genellikle kabaşonda veya boncuklarda kesilir. Son derece şeffaf ve şeffaf malzemeler bazen parlak bir tarzda kesilir.

Zümrüt Arıtımı
Yağlama yaygın bir zümrüt muamelesidir ve çoğu durumda, doğrudan maden bölgesinde yapılır. ‘Yağlama’ terimi, rengi, berraklığı ve kararlılığı arttırmak için zümrütlerin renksiz bir yağ veya reçineye (en çok sedir yağı) daldırılması uygulamasını ifade eder. Bu aynı zamanda penetrasyona yardımcı olmak için bir vakum odası kullanılarak da yapılır. Standart olmayan işlemler renkli yağlar ve epoksi benzeri reçineler kullanarak bunun ötesine geçer.

Bu işlemler, taşların görünümünü dramatik bir şekilde iyileştirir, ancak temizlik ve ayar için özel dikkat gerektirir. Buharlı temizleyiciler, çözücüler ve ultrasonik temizleyiciler yağları uzaklaştırabilir; bu da keskin bir rahatlamada neredeyse hiç görülmeyen kapanımlara neden olur. Zümrüt yeniden yağlama ile restore edilebildiğinden, hasarın geçici olduğu düşünülmektedir.

Sentetik zümrüt 1848’den beri mevcuttur. 1950’lerde, sentezleme yöntemleri ticarileşmeye başlamış ve o zamandan beri mükemmel kalitede sentetikler üretilmiştir. ‘ Chatham zümrüt ‘ terimi genellikle laboratuvarda yetiştirilen zümrütler için kullanılır. Ayrıca çok sayıda zümrüt çiftleri mevcuttur. Çoğu durumda, doğal bir üst yarı zümrüt yeşili bir macun kullanılarak bir cam veya sentetik pavyona yapıştırılır. Zümrüt kusurlarının tepeden aşağıya doğru görünürlüğü ile, bunlar bir kez mücevher haline getirilince, genellikle doğal zümrüt olarak satılırlar.

Zümrüt Gemolojik Özellikler: Başa dönüş
Türler: Zümrüt – beril
Kimyasal formül: Al2Be3Si6O18 – Alüminyum berilyum silikat
Kristal yapı: Altıgen; altıgen prizmalar
Renk: Zümrüt yeşili ila yeşili ila mavimsi veya sarımsı yeşili
Sertlik: Mohs ölçeğinde 7,5 ila 8
Kırılma indisi: 1,565 – 1,602
Yoğunluk: 2,67 – 2,78
dilinim: belirsiz
Şeffaflık: Opak saydam
Çifte Kırılma veya Doğruluk: -0,006
Parlaklık: cam
floresan: Genellikle hiçbiri
Gemoloji ile ilgili terimlerin detayları için lütfen Gemstone Sözlüğümüze bakın.

Zümrüt: İlgili veya Benzer Değerli Taşlar: Başa dönüş
Akuamarin Değerli Taşlar
Doğal Akuamarin
Zümrüt önemli beril değerli taş grubuna aittir. Pembe morganit ve kırmızı bixbite gibi çoğu renk ve renklendirici maddelere göre sınıflandırılmış, birkaç tane değerli taş kalitesinde beril çeşidi vardır. Yeşil aventurin kuvars , demantoid garnet, tsavorit, krom turmalin, krom diopsid, grosüler granat, uvarovit garnet , verdelit, florit, sakarit ve peridot dahil, yeşil zümrüt ile karıştırılabilecek birçok yeşil renkli değerli taşlar da vardır.

En Popüler İlgili Değerli Taşlar:
Akuamarin , altın beril , değerli altın beril, zümrüt ve morganit en popüler, en iyi bilinen beril ile ilgili değerli taşlardır.

Daha Az Bilinen İlgili Değerli Taşlar:
Goshenite , morganite , heliodor , bixbite ve ‘trapiche zümrüt’ daha az bilinen ilgili değerli taşlardır .

Zümrüt Taşı Faydaları

Zümrüt Taşı Faydaları

Zümrüt Mitolojisi, Metafizik ve Kristal Şifa Başa dönüş
Bu muhteşem geminin etrafında sayısız fantastik hikaye büyüdü. Bugün en iyi zümrütlerin hala bulunduğu Güney Amerika’daki İnkalar ve Aztekler, zümrüt’ü kutsal bir taş olarak görüyordu. Bununla birlikte, muhtemelen bilinen en eski buluntular Mısır’daki Kızıldeniz yakınlarında yapıldı. Mısır firavunları tarafından M.Ö. 3000 ile 1500 arasında sömürülen ve daha sonra “Kleopatra’nın Madenleri” olarak adlandırılan bu değerli taş madenleri, 19. yüzyılın başlarında yeniden keşfedildikleri zaman çoktan tükenmişti.

Yüzyıllar önce yazılan, Hindular’ın kutsal yazıları olan Vedalar, kıymetli yeşil mücevherlerin ve iyileştirici özelliklerinin şöyle olduğunu söylüyor: ‘Zümrütler iyi şans vaat ediyor’ ve ‘zümrüt refahı artırıyor’. Hint maharajasının ve maharanislerinin hazine sandıklarında harika zümrütlerin olması şaşırtıcı değil. Emerald, Mayıs ayının resmi doğum taşıdır ve evliliğin 20. ve 35. yılını anmak için resmi yıldönümü taşıdır .

Dünyaca ünlü Zümrüt
Dünyanın en büyük zümrütlerinden biri de ‘Mogul Emerald’. 1695’ten kalma, 217.80 karat ağırlığında ve bazı 10 cm boyunda. Bir tarafı dua metinleriyle yazılmıştır ve diğer tarafında görkemli çiçek oymaları vardır. Bu efsanevi zümrüt, 28 Eylül 2001’de Christie’s of London tarafından tanımlanamayan bir alıcıya 2,2 milyon dolar karşılığında açık artırmaya çıkarıldı.
Zümrütler eski zamanlardan beri çok saygınlık içinde tutulmuştur. Bu nedenle, en ünlü zümrütlerin bazıları müzelerde ve özel koleksiyonlarda görülüyor.

Örneğin, New York Doğa Tarihi Müzesi, 632 karat ağırlığındaki en büyük Kolombiyalı zümrüt kristallerinden biri olan ‘Patricia’ nın yanında, İmparator Jehangir’e ait saf zümrütten yapılmış bir fincan sergiler.

Bogota Bankası’nın koleksiyonu, 220 ila 1796 karat arasında bir ağırlığa sahip beş değerli zümrüt kristali içermektedir.

Görkemli zümrüt, İran Ulusal Mücevher Hazinesi’nin bir parçası olup, diğer şeylerin yanı sıra eski İmparatoriçe Farah’ın görkemli diademini süslüyor.

Türk sultanları da zümrütleri severdi. İstanbul’un Topkapı Sarayı’nda, her biri zümrüt ve diğer taşlarla cömertçe süslenmiş mücevher, yazı gereçleri ve hançerler sergileniyor.

Viyana hazinesi, 12 cm yüksekliğinde ve 2205 karat ağırlığında, tek bir zümrüt kristalinden kesilmiş bir vazo içermektedir.

Majesteleri, Kraliçe II. Elizabeth’in, buckingham sarayı altında, yaklaşık 40 metre yer alan ve bir buz pateni pisti büyüklüğünde olduğu söylenen, içinde tutmak için özel bir odası olan çok fazla mücevher var. Bu, Londra Kulesi’nde tutulan İngiliz Kraliyet Mücevherlerini içermez. Kraliçenin kişisel mücevherleri muhafazakar bir şekilde 57 milyon dolar olarak değerlenmiş ve çoğu hediye olarak alınmıştır. Koleksiyonundaki müthiş mücevherler, zümrüt bir diadem içeren muhteşem bir zümrüt takı seti olan “Cambridge ve Delhi Dunbar Parure”.

Elizabeth Taylor da iyi bilinen bir mücevher koleksiyonuna sahipti. Bir nişan hediyesi olarak, Richard Burton ona bir düğün hediyesi olarak verdiği bir zümrüt kolyeyle taktığı bir zümrüt ve elmas broş verdi. Küpeler, bir bilezik ve bir yüzük izledi.

Feragatname: Metafiziksel ve Alternatif Kristal Şifa Yetkileri ve Özellikleri teyit edilmiş tavsiye olarak alınmamalıdır. Geleneksel, Tören ve Mitolojik Değerli Taş Lore, çeşitli kaynaklardan toplanmaktadır ve SETT Co., Ltd.’nin tek görüşünü temsil etmemektedir. Bu bilgi doktorunuzun tavsiyesinin yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, lütfen lisanslı bir tıbbi pratisyene başvurun. GemSelect, şifa veya astrolojik doğum taşı güçleri ile ilgili hiçbir iddia veya beyanda bulunmaz ve hiçbir koşulda sorumlu tutulamaz.
Zümrüt Taş ve Takı Tasarım Fikirleri Başa dönüş
Yeşil zümrüt, çoğu değerli taş türü için mükemmel değerli taşlardır . Zümrütlerin doğal kusurları nedeniyle zor olmasalar da, oldukça zor oldukları düşünülmektedir. Aynı zamanda iyi bir ateş ve parlaklık seviyesine sahipler ve bu da onları açık ortamlar için ideal taşlar yapıyor. Yeşil zümrüt büyük taş zümrüt yüzük ve kolye ayarında mükemmeldir. Şeffaflığı en üst düzeye çıkarmak için ışığın kolayca geçmesini sağlayan tasarımlara en iyi şekilde yerleştirilirler. ‘Zümrüt’ kesiminin kesik köşeleri, zümrütlerin faset köşelerinin kırılma ve ufalanma riskini azalttıklarından daha “giyilebilir” olmalarına yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. Zümrüt giyerken, zümrüt kesimleri, ovaller ve sivri faset köşeleri olmayan diğer şekiller en güvenli olandır.

Zümrüt Taşı Nerede Bulunur

Zümrüt Taşı Nerede Bulunur

Zümrütler, teller ve bilezikler gibi boncuklu ve eskitilmiş mücevherler için mükemmel taşlardır, ancak tipik olarak sadece düşük dereceli zümrüt bu tür mücevher kullanımı için ayrılmıştır. Genel olarak zümrüt, dünyadaki en popüler değerli taşlardan biridir ve seçkinler arasında en çok tercih edilenler, özellikle de ‘dört değerli’ taştan biri olduklarını düşünürler. Çok daha nadir bulunan renkli taşların aksine, zümrütler genellikle kuyumculuk mağazalarında, genellikle üst düzey tasarımlar olarak bulunur. Tüm zümrütler kırılgandır ve iç gerilimleri nedeniyle, ayarlama, kesme ve yeniden doldurma sırasında ekstra özen gösterilmelidir. Zümrütler sıcağa ve basınca karşı hassastır, bu nedenle kuyumcular onları ayarlarken dikkatli olmalıdırlar.

Not: Kara taş ağırlığına göre değil, boyuta göre renkli taşlar satın alın. Renkli taşlar boy / ağırlık oranına göre değişmektedir. Bazı taşlar daha büyük, diğerleri ise ağırlık olarak elmastan daha küçüktür.

Zümrüt Taş ve Mücevher Bakımı ve Temizliği Başa dönüş
Değerli taşlar nasıl temizlenir Değerli zümrüt basınca karşı hassastır ve ev kimyasallarına karşı hassastır. Zümrüt, sert taşlardan biri olmasına rağmen, doğal olarak yer alması ve hatalı oluşu nedeniyle hala dikkatli bir şekilde taşınması gerekir. Zümrütleri işlerken diğer beril formlarından daha kırılgan oldukları için ekstra özen gösterilmelidir. Sert kimyasallarla veya çamaşır suyu veya asit gibi ev temizleyicileriyle çalışırken zümrüt mücevher takmaktan kaçının. Temizlerken ılık sabunlu su ve bir mendil veya yumuşak bir bez kullanabilirsiniz. Tüm sabunlu kalıntıları gidermek için taşları iyice duruladığınızdan emin olun.

Zümrütlerinizi temizlerken ultrasonik temizleyicilerden ve vapurlardan kaçının, zümrütleri güçlendirmek için kullanılan yağları temizleyebilir. Zümrütler için geleneksel yağlama sabittir ancak kalıcı değildir, bu da çoğu zümrütün kaybolan renk ve parlaklıklarının bir kısmını geri döndürmek için sık sık tekrar yağlanması gerektiği anlamına gelir. Egzersiz yapmadan, temizlemeden, spor yapmadan ve fiziksel aktivitelere katılmadan önce daima zümrüt mücevherlerinizi çıkarın. Zümrütler diğer taşları kolayca çizebilir ve topaz ve safir gibi sert taşlarla kolayca çizilebilirler. Çizilmeleri önlemek için, zümrütleri diğer değerli taşlardan ve değerli taş mücevherlerinden uzak tutun.

 

Zümrüt Taşı

Zümrüt Taşı

 

Değerli taşlarınızı yumuşak bir bezle sararak ve kumaş astarlı bir kutuya koyarak saklayın.Terazi İçin Zümrüt Taş: Zodyak işareti ile ilgili olan bireyler Terazi’nin tezahürat yapması gereken bir şey vardır ve tezahürat yapma nedenleri, Venüs’teki efendinin cıvalı olan zümrüt cetveliyle samimi bir ilişki kurmasından bu yana zümrüt taşını benimsemeleridir. Sonuç olarak, Terazi yerlileri, potansiyel gezegen cıva tarafından sunulan muazzam faydaları kapitalize etmek için bu değerli taşı benimsemelidir. Yukarıdaki bağlamla ilgili olarak, Terazi bireyleri, zümrüt cıva cetvelinin 9. ve 12. sıradaki elverişli evlerinde varlığını sürdürürse, kullanıcısına işbirlikçi olarak sayısız olumlu sonuçlar çıkaran zümrüt veya panna taşını benimsemelidir. Bir Terazi yükselişi ayrıca, büyük cıva dönemi veya küçük cıva dönemi sırasında zümrüt veya panna değerli taş takabilir . Bununla birlikte, zümrüt taşını elmasla birleştirerek giymenin, kullanıcısı için heyecan verici sonuçlar verebileceği de söyleniyor. Bununla birlikte, bir kişi, yalnızca doğal sertifikalı zümrüt taş takmanın kullanıcı için yararlı olabileceğinin farkında olmalıdır. Bu nedenle, bir kişi bugünün orijinal zümrüt taşlarını makul fiyatlarla satın alabildiğinden , zümrüt taşının fiyatı konusunda endişelenmeden yalnızca yüksek kaliteli zümrüt taşını aramalıdır.

ZAMBİA ZÜMRÜT TAŞI (4.48 KARAT)

DOĞAL KAYALAR
Zümrüt Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 10 X 10 X 7 MM
 • 4.48 CTS
 • AYNI GÜN KARGO
 • DOĞAL ZAMBİA ZÜMRÜTÜ
 • EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Zümrüt beril grubundaki en değerli taştır. Bu isim, Yunanca ‘yeşil taş’ anlamına gelen ‘smaragdos’ kelimesinden türetilen eski Fransızca ‘esmeralde’ kelimesinden geliyor. Tanım olarak, zümrüt, kromla renklendirilmiş herhangi bir orta ila koyu yeşil berildir. Sadece vanadyum ile renklendirilmiş yeşil beril, gerçek zümrüt olarak değil, sadece yeşil beril olarak kabul edilir. 1960’lardan bu yana, Amerikan kuyumculuk endüstrisi vanadyum renkli beril’i ‘zümrüt’ olarak tanımlamayı değiştirdi, ancak İngiltere ve Avrupa’da hala böyle tanınmıyorlar. Zümrüt tarihi yeşil renk değerli taşlar dünyasında eşsiz ve safir, yakut ve elmas da dahil olmak üzere tüm değerli taşların en ‘ dört ‘ biri olarak kabul edilir. Zümrütler günümüzde mevcut olan en değerli taşlardan biri olmasına rağmen, çoğu ağır olarak dahil edilmiştir ve kırılmaya karşı dirençlerini genellikle zayıf olarak göstermektedir.

Zümrüt Taşı Özellikleri

Zümrüt Taşı Özellikleri

Kolombiya, ‘derin yeşil’ zümrütler için en ünlü kaynak olmasına rağmen, zümrüt yatakları dünyanın birçok yerinden çıkarılmaktadır. Son yıllarda, Güney Amerika, Afrika ve Avrupa’daki yeni keşfedilen mevduatların bir sonucu olarak zümrüt üretiminin arttığı görülmüştür. Bugün, Brezilya ve Zambiya, Kolombiya’dan sonra önde gelen ince zümrüt üreticiler arasındadır. Brezilyalı zümrüt mükemmel berraklıkları ve hafif sarımsı yeşil renkleriyle ödüllendirilirken, Zambiya zümrütleri Kolombiya’nın ‘zümrüt yeşili’ zümrütlerine benzeyen hafif mavimsi yeşil renkleriyle tercih edilir.

Zümrüt belirlenmesi Başa dönüş
Neredeyse tüm doğal zümrütler belirgin karakteristik kapanımlar içerir ve hemen hemen hepsi küçük çatlakları ve çatlakları doldurmak için yağ veya reçine ile muamele edilir. Doğal zümrütleri diğer benzer değerli taşlar arasında tanımlamayı ve ayırt etmeyi oldukça kolaylaştıran bu kusurların ve yağların varlığıdır. Yapay ışık, taşın doğal bir zümrüt olduğunu kanıtlayan kapanım ve kırıkları açığa çıkaracak ve güçlendirecektir. Zümrüt rengi, bol miktarda krom ve vanadyum izine borçludur ve renk en iyi şekilde doğal gün ışığı altında görülür. Yeşil zümrüt tanımak için en kolay yöntemlerden biri, özgül ağırlık (yoğunluk) ve sertlik için test etmektir. Tüm beril formları gibi zümrüt apatit, kuvars ve feldispattan daha zordur, ancak spinel, topaz ve safirden biraz daha yumuşaktır. Bununla birlikte, zümrüt, doğal olarak bulunduğu hal nedeniyle, genellikle diğer berillerden daha kırılgandır.

Zümrüt Kökenli ve Değerli Taş Kaynakları Başa dönüş
Zümrüt madenciliği neredeyse yalnızca zümrütün küçük damarlara veya boşlukların duvarlarına doğru büyüdüğü konak kayalardan yapılmıştır.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL ZAMBİYA ZÜMRÜT TAŞI KAYA 4.48 CTS ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;İSTENİLDİĞİ TAKTİRDE ÜZERİNE UÇLUK TAKILARAK 925 AYAR GÜMÜŞ ZİNCİRİ İLE GÖNDERİLİR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN DOĞAL FANTASTİK BİR HEDİYE KOLEKSİYON OLARAK SAKLANABİLİR;

Öğe Adı Doğal Kaya Zümrüt
    şekilsiz
    Boyut 10.20 x 9.80 x 6.70 mm 
    Ağırlık:  7.49 Cts 
    Renk : Koyu Yeşil
   Berraklık :  yarı opak
   Menşei zambia
    sertlik : 7,5-8

Kolombiya zümrüt madenciliğinin uluslararası merkezidir. Bogota’nın kuzeybatısındaki Muzo Madeni, koyu yeşil renkte kaliteli taşlar üretiyor. Bogota’nın kuzeydoğusundaki Chivor Mine, bir diğer önemli depozitodur ve diğer bölgeler ek başarılı madencilik sonuçları vaat ediyor.

Zümrüt Taşı

Zümrüt Taşı

Brezilya, Bahia, Goias ve Minas Gerais’te çeşitli mevduatlara sahiptir. Taşlar Kolombiyalılardan daha hafiftir; çoğunlukla sarı-yeşildir ve çoğu zaman kapsama içermez. Brezilya ayrıca nadir zümrüt kedinin gözlerini ve altı ışınlı yıldızla son derece nadir zümrütlerini sağlar.

Güney Afrika yatakları Kuzey Transvaal’da yoğunlaşmıştır. Ancak Kobra ve Somerset Madenlerinde bulunan taşların sadece yüzde beşi iyi kalitede. Çoğu taş hafif veya çamurludur ve sadece kabaşon kesimleri için uygundur.

Zimbabwe’de birkaç zümrüt yatak var; Bunlardan en önemlisi güneydeki Sandawana Madeni’dir. Kristaller küçük ama çok iyi kalitede.

Rusya’nın Sverdlovsk’un kuzeyindeki Ural’da yatakları var. Kaliteli zümrüt nadirdir; çoğu taş hafif veya çamurludur ve sadece kabaşonlar için uygundur.

Diğer mevduatlar Afganistan, Avustralya (Yeni Güney Galler ve Batı Avustralya), Gana, Hindistan, Madagaskar, Malavi, Mozambik, Namibya, Nijerya, Pakistan, Tanzanya, Zambiya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde (Kuzey Carolina) bulunmaktadır.

Zümrüt Alımı ve Zümrüt Değerinin Belirlenmesi Başa dönüş
Zümrüt Rengi ve Ton
Zümrütlerde, diğer renkli taşlardan çok daha fazla, değerin temel belirleyicisi olan renktir. Tanım olarak, zümrüt, orta ila koyu yeşil ila mavi-yeşil ve bazen de hafif sarımsı yeşil berildir. Zümrüt ince yeşil renklerini krom ve / veya vanadyum safsızlıklarına borçludur. En popüler ve değerli renk, orta-koyu tonda hafif mavimsi bir yeşildir ve canlı doygunluğa kadar güçlüdür, ancak çok fazla mavi değeri azaltabilir.

” Kolombiyalı zümrüt ” terimi, coğrafi kökenlerinden bağımsız olarak, orta ila orta koyu renkteki canlı, hafif mavimsi yeşil taşları tanımlamak için sıklıkla kullanılır. Daha açık renkli olan zümrütler, bazen Afrika’da mayınlı olsalar bile “Brezilya zümrütleri” olarak adlandırılır.

Zümrüt Berraklığı ve Parlaklık
Zümrütler kesilip cilalandığında vitröz (cam benzeri) bir parlaklığa sahiptir. Açıklıkları yarı saydamdan opaklığa kadar oluşabilse de, şeffaf örnekler en çok istenen ve çok daha değerlidir. Netlik önemlidir, ancak inklüzyonlar zümrütlerde neredeyse diğer tüm taşlardan daha fazla tolere edilir. Diğer beril taşlarının aksine, zümrütler genellikle inklüzyonlar ve diğer kusurları içerir. Bu kusurlar, diğer değerli taşlar için olduğu gibi, zümrütler için negatif nitelikler olarak görülmez. Aslında, bu kusurlar taş karakterinin bir parçası olarak kabul edilir ve doğal bir taş alıcısı temin etmek için kullanılır.

Zümrüt berraklığı, 10x büyüteç büyütmenin berraklık derecesinde kullanıldığı elmasın aksine gözle derecelendirilir. Bir zümrüt çıplak gözle görülebilen bir kalıntı içermiyorsa, kusursuz olarak kabul edilir. “Göz temizliği” taşları, özellikle ideal renk dereceli olanlar için en yüksek fiyatları emredecektir.

Doğal Zümrüt Taşı

Doğal Zümrüt Taşı

Zümrüt Kesim ve Şekil
Zümrütler genellikle sadece bu taş için tasarlanan özel bir kesimde kesilir; ” Zümrüt kesim “. Zümrüt kesim, kesik köşeli dikdörtgen veya kare bir şekle sahip bir kademeli kesim veya tuzak kesimdir. Bu kesme stili taşın güzelliğini ve rengini en üst düzeye çıkarırken mekanik gerilme ve iç gerilmeye karşı korur. Zümrütler ayrıca armut, oval ve yuvarlak gibi çeşitli başka geleneksel şekillerde de kesilir. Düşük dereceli malzemeler genellikle kabaşonda veya boncuklarda kesilir. Son derece şeffaf ve şeffaf malzemeler bazen parlak bir tarzda kesilir.

Zümrüt Arıtımı
Yağlama yaygın bir zümrüt muamelesidir ve çoğu durumda, doğrudan maden bölgesinde yapılır. ‘Yağlama’ terimi, rengi, berraklığı ve kararlılığı arttırmak için zümrütlerin renksiz bir yağ veya reçineye (en çok sedir yağı) daldırılması uygulamasını ifade eder. Bu aynı zamanda penetrasyona yardımcı olmak için bir vakum odası kullanılarak da yapılır. Standart olmayan işlemler renkli yağlar ve epoksi benzeri reçineler kullanarak bunun ötesine geçer.

Bu işlemler, taşların görünümünü dramatik bir şekilde iyileştirir, ancak temizlik ve ayar için özel dikkat gerektirir. Buharlı temizleyiciler, çözücüler ve ultrasonik temizleyiciler yağları uzaklaştırabilir; bu da keskin bir rahatlamada neredeyse hiç görülmeyen kapanımlara neden olur. Zümrüt yeniden yağlama ile restore edilebildiğinden, hasarın geçici olduğu düşünülmektedir.

Sentetik zümrüt 1848’den beri mevcuttur. 1950’lerde, sentezleme yöntemleri ticarileşmeye başlamış ve o zamandan beri mükemmel kalitede sentetikler üretilmiştir. ‘ Chatham zümrüt ‘ terimi genellikle laboratuvarda yetiştirilen zümrütler için kullanılır. Ayrıca çok sayıda zümrüt çiftleri mevcuttur. Çoğu durumda, doğal bir üst yarı zümrüt yeşili bir macun kullanılarak bir cam veya sentetik pavyona yapıştırılır. Zümrüt kusurlarının tepeden aşağıya doğru görünürlüğü ile, bunlar bir kez mücevher haline getirilince, genellikle doğal zümrüt olarak satılırlar.

Zümrüt Gemolojik Özellikler: Başa dönüş
Türler: Zümrüt – beril
Kimyasal formül: Al2Be3Si6O18 – Alüminyum berilyum silikat
Kristal yapı: Altıgen; altıgen prizmalar
Renk: Zümrüt yeşili ila yeşili ila mavimsi veya sarımsı yeşili
Sertlik: Mohs ölçeğinde 7,5 ila 8
Kırılma indisi: 1,565 – 1,602
Yoğunluk: 2,67 – 2,78
dilinim: belirsiz
Şeffaflık: Opak saydam
Çifte Kırılma veya Doğruluk: -0,006
Parlaklık: cam
floresan: Genellikle hiçbiri
Gemoloji ile ilgili terimlerin detayları için lütfen Gemstone Sözlüğümüze bakın.

Zümrüt: İlgili veya Benzer Değerli Taşlar: Başa dönüş
Akuamarin Değerli Taşlar
Doğal Akuamarin
Zümrüt önemli beril değerli taş grubuna aittir. Pembe morganit ve kırmızı bixbite gibi çoğu renk ve renklendirici maddelere göre sınıflandırılmış, birkaç tane değerli taş kalitesinde beril çeşidi vardır. Yeşil aventurin kuvars , demantoid garnet, tsavorit, krom turmalin, krom diopsid, grosüler granat, uvarovit garnet , verdelit, florit, sakarit ve peridot dahil, yeşil zümrüt ile karıştırılabilecek birçok yeşil renkli değerli taşlar da vardır.

En Popüler İlgili Değerli Taşlar:
Akuamarin , altın beril , değerli altın beril, zümrüt ve morganit en popüler, en iyi bilinen beril ile ilgili değerli taşlardır.

Daha Az Bilinen İlgili Değerli Taşlar:
Goshenite , morganite , heliodor , bixbite ve ‘trapiche zümrüt’ daha az bilinen ilgili değerli taşlardır .

Zümrüt Taşı Faydaları

Zümrüt Taşı Faydaları

Zümrüt Mitolojisi, Metafizik ve Kristal Şifa Başa dönüş
Bu muhteşem geminin etrafında sayısız fantastik hikaye büyüdü. Bugün en iyi zümrütlerin hala bulunduğu Güney Amerika’daki İnkalar ve Aztekler, zümrüt’ü kutsal bir taş olarak görüyordu. Bununla birlikte, muhtemelen bilinen en eski buluntular Mısır’daki Kızıldeniz yakınlarında yapıldı. Mısır firavunları tarafından M.Ö. 3000 ile 1500 arasında sömürülen ve daha sonra “Kleopatra’nın Madenleri” olarak adlandırılan bu değerli taş madenleri, 19. yüzyılın başlarında yeniden keşfedildikleri zaman çoktan tükenmişti.

Yüzyıllar önce yazılan, Hindular’ın kutsal yazıları olan Vedalar, kıymetli yeşil mücevherlerin ve iyileştirici özelliklerinin şöyle olduğunu söylüyor: ‘Zümrütler iyi şans vaat ediyor’ ve ‘zümrüt refahı artırıyor’. Hint maharajasının ve maharanislerinin hazine sandıklarında harika zümrütlerin olması şaşırtıcı değil. Emerald, Mayıs ayının resmi doğum taşıdır ve evliliğin 20. ve 35. yılını anmak için resmi yıldönümü taşıdır .

Dünyaca ünlü Zümrüt
Dünyanın en büyük zümrütlerinden biri de ‘Mogul Emerald’. 1695’ten kalma, 217.80 karat ağırlığında ve bazı 10 cm boyunda. Bir tarafı dua metinleriyle yazılmıştır ve diğer tarafında görkemli çiçek oymaları vardır. Bu efsanevi zümrüt, 28 Eylül 2001’de Christie’s of London tarafından tanımlanamayan bir alıcıya 2,2 milyon dolar karşılığında açık artırmaya çıkarıldı.
Zümrütler eski zamanlardan beri çok saygınlık içinde tutulmuştur. Bu nedenle, en ünlü zümrütlerin bazıları müzelerde ve özel koleksiyonlarda görülüyor.

Örneğin, New York Doğa Tarihi Müzesi, 632 karat ağırlığındaki en büyük Kolombiyalı zümrüt kristallerinden biri olan ‘Patricia’ nın yanında, İmparator Jehangir’e ait saf zümrütten yapılmış bir fincan sergiler.

Bogota Bankası’nın koleksiyonu, 220 ila 1796 karat arasında bir ağırlığa sahip beş değerli zümrüt kristali içermektedir.

Görkemli zümrüt, İran Ulusal Mücevher Hazinesi’nin bir parçası olup, diğer şeylerin yanı sıra eski İmparatoriçe Farah’ın görkemli diademini süslüyor.

Türk sultanları da zümrütleri severdi. İstanbul’un Topkapı Sarayı’nda, her biri zümrüt ve diğer taşlarla cömertçe süslenmiş mücevher, yazı gereçleri ve hançerler sergileniyor.

Viyana hazinesi, 12 cm yüksekliğinde ve 2205 karat ağırlığında, tek bir zümrüt kristalinden kesilmiş bir vazo içermektedir.

Majesteleri, Kraliçe II. Elizabeth’in, buckingham sarayı altında, yaklaşık 40 metre yer alan ve bir buz pateni pisti büyüklüğünde olduğu söylenen, içinde tutmak için özel bir odası olan çok fazla mücevher var. Bu, Londra Kulesi’nde tutulan İngiliz Kraliyet Mücevherlerini içermez. Kraliçenin kişisel mücevherleri muhafazakar bir şekilde 57 milyon dolar olarak değerlenmiş ve çoğu hediye olarak alınmıştır. Koleksiyonundaki müthiş mücevherler, zümrüt bir diadem içeren muhteşem bir zümrüt takı seti olan “Cambridge ve Delhi Dunbar Parure”.

Elizabeth Taylor da iyi bilinen bir mücevher koleksiyonuna sahipti. Bir nişan hediyesi olarak, Richard Burton ona bir düğün hediyesi olarak verdiği bir zümrüt kolyeyle taktığı bir zümrüt ve elmas broş verdi. Küpeler, bir bilezik ve bir yüzük izledi.

Feragatname: Metafiziksel ve Alternatif Kristal Şifa Yetkileri ve Özellikleri teyit edilmiş tavsiye olarak alınmamalıdır. Geleneksel, Tören ve Mitolojik Değerli Taş Lore, çeşitli kaynaklardan toplanmaktadır ve SETT Co., Ltd.’nin tek görüşünü temsil etmemektedir. Bu bilgi doktorunuzun tavsiyesinin yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, lütfen lisanslı bir tıbbi pratisyene başvurun. GemSelect, şifa veya astrolojik doğum taşı güçleri ile ilgili hiçbir iddia veya beyanda bulunmaz ve hiçbir koşulda sorumlu tutulamaz.
Zümrüt Taş ve Takı Tasarım Fikirleri Başa dönüş
Yeşil zümrüt, çoğu değerli taş türü için mükemmel değerli taşlardır . Zümrütlerin doğal kusurları nedeniyle zor olmasalar da, oldukça zor oldukları düşünülmektedir. Aynı zamanda iyi bir ateş ve parlaklık seviyesine sahipler ve bu da onları açık ortamlar için ideal taşlar yapıyor. Yeşil zümrüt büyük taş zümrüt yüzük ve kolye ayarında mükemmeldir. Şeffaflığı en üst düzeye çıkarmak için ışığın kolayca geçmesini sağlayan tasarımlara en iyi şekilde yerleştirilirler. ‘Zümrüt’ kesiminin kesik köşeleri, zümrütlerin faset köşelerinin kırılma ve ufalanma riskini azalttıklarından daha “giyilebilir” olmalarına yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. Zümrüt giyerken, zümrüt kesimleri, ovaller ve sivri faset köşeleri olmayan diğer şekiller en güvenli olandır.

Zümrüt Taşı Nerede Bulunur

Zümrüt Taşı Nerede Bulunur

Zümrütler, teller ve bilezikler gibi boncuklu ve eskitilmiş mücevherler için mükemmel taşlardır, ancak tipik olarak sadece düşük dereceli zümrüt bu tür mücevher kullanımı için ayrılmıştır. Genel olarak zümrüt, dünyadaki en popüler değerli taşlardan biridir ve seçkinler arasında en çok tercih edilenler, özellikle de ‘dört değerli’ taştan biri olduklarını düşünürler. Çok daha nadir bulunan renkli taşların aksine, zümrütler genellikle kuyumculuk mağazalarında, genellikle üst düzey tasarımlar olarak bulunur. Tüm zümrütler kırılgandır ve iç gerilimleri nedeniyle, ayarlama, kesme ve yeniden doldurma sırasında ekstra özen gösterilmelidir. Zümrütler sıcağa ve basınca karşı hassastır, bu nedenle kuyumcular onları ayarlarken dikkatli olmalıdırlar.

Not: Kara taş ağırlığına göre değil, boyuta göre renkli taşlar satın alın. Renkli taşlar boy / ağırlık oranına göre değişmektedir. Bazı taşlar daha büyük, diğerleri ise ağırlık olarak elmastan daha küçüktür.

Zümrüt Taş ve Mücevher Bakımı ve Temizliği Başa dönüş
Değerli taşlar nasıl temizlenir Değerli zümrüt basınca karşı hassastır ve ev kimyasallarına karşı hassastır. Zümrüt, sert taşlardan biri olmasına rağmen, doğal olarak yer alması ve hatalı oluşu nedeniyle hala dikkatli bir şekilde taşınması gerekir. Zümrütleri işlerken diğer beril formlarından daha kırılgan oldukları için ekstra özen gösterilmelidir. Sert kimyasallarla veya çamaşır suyu veya asit gibi ev temizleyicileriyle çalışırken zümrüt mücevher takmaktan kaçının. Temizlerken ılık sabunlu su ve bir mendil veya yumuşak bir bez kullanabilirsiniz. Tüm sabunlu kalıntıları gidermek için taşları iyice duruladığınızdan emin olun.

Zümrütlerinizi temizlerken ultrasonik temizleyicilerden ve vapurlardan kaçının, zümrütleri güçlendirmek için kullanılan yağları temizleyebilir. Zümrütler için geleneksel yağlama sabittir ancak kalıcı değildir, bu da çoğu zümrütün kaybolan renk ve parlaklıklarının bir kısmını geri döndürmek için sık sık tekrar yağlanması gerektiği anlamına gelir. Egzersiz yapmadan, temizlemeden, spor yapmadan ve fiziksel aktivitelere katılmadan önce daima zümrüt mücevherlerinizi çıkarın. Zümrütler diğer taşları kolayca çizebilir ve topaz ve safir gibi sert taşlarla kolayca çizilebilirler. Çizilmeleri önlemek için, zümrütleri diğer değerli taşlardan ve değerli taş mücevherlerinden uzak tutun.

 

Zümrüt Taşı

Zümrüt Taşı

 

Değerli taşlarınızı yumuşak bir bezle sararak ve kumaş astarlı bir kutuya koyarak saklayın.Terazi İçin Zümrüt Taş: Zodyak işareti ile ilgili olan bireyler Terazi’nin tezahürat yapması gereken bir şey vardır ve tezahürat yapma nedenleri, Venüs’teki efendinin cıvalı olan zümrüt cetveliyle samimi bir ilişki kurmasından bu yana zümrüt taşını benimsemeleridir. Sonuç olarak, Terazi yerlileri, potansiyel gezegen cıva tarafından sunulan muazzam faydaları kapitalize etmek için bu değerli taşı benimsemelidir. Yukarıdaki bağlamla ilgili olarak, Terazi bireyleri, zümrüt cıva cetvelinin 9. ve 12. sıradaki elverişli evlerinde varlığını sürdürürse, kullanıcısına işbirlikçi olarak sayısız olumlu sonuçlar çıkaran zümrüt veya panna taşını benimsemelidir. Bir Terazi yükselişi ayrıca, büyük cıva dönemi veya küçük cıva dönemi sırasında zümrüt veya panna değerli taş takabilir . Bununla birlikte, zümrüt taşını elmasla birleştirerek giymenin, kullanıcısı için heyecan verici sonuçlar verebileceği de söyleniyor. Bununla birlikte, bir kişi, yalnızca doğal sertifikalı zümrüt taş takmanın kullanıcı için yararlı olabileceğinin farkında olmalıdır. Bu nedenle, bir kişi bugünün orijinal zümrüt taşlarını makul fiyatlarla satın alabildiğinden , zümrüt taşının fiyatı konusunda endişelenmeden yalnızca yüksek kaliteli zümrüt taşını aramalıdır.