OTANT�K TA�

ZÜMRÜT DOĞAL MATRİKS KAYA (KOLEKSİYONLUK)

DOĞAL KAYALAR
Zümrüt Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 24.35 GR
 • AYNI GÜN KARGO
 • DOĞAL ZAMBİA MATRİSK KAYA
 • EŞİ YOKTUR
 • HEKSONEL OLUŞUM
 • KDV DAHİL
 • KOLEKSİYON NADİR PARÇA

Zümrüt bir değerli taştır ve eser miktarda krom ve / veya bazen vanadyum ile yeşil renkte renklendirilmiş çeşitli mineral beril (Be 3 Al 2 (SiO 3 ) 6 ) . [2] Beril, Mohs ölçeğine göre 7,5–8 sertliğe sahiptir . [2] Çoğu zümrüt yüksek oranda dahil edilmiştir , [3] bu nedenle toklukları (kırılmaya karşı direnç) genel olarak zayıf olarak sınıflandırılır. Zümrüt bir siklosilikattır .

Zümrüt
Béryl var. émeraude sur gangue (Muzo Mine Boyaca – Colombie) 2.jpg

Zümrüt Taşı

Zümrüt Taşı

Muzo , Kolombiya’dan zümrüt kristali
Genel
Kategori
Beril çeşidi
Formül
(tekrar eden birim)
Be 3 Al 2 (SiO 3 ) 6
Kristal sistemi
Altıgen (6 / m 2 / m 2 / m) Uzay grubu : P6 / mсc
Uzay grubu
(6 / m2 / m2 / m) – diheksagonal dipiramidal
Birim hücre
a = 9,21 A , c = 9,19 A; Z = 2
Kimlik
Formül kütlesi
537.50
Renk
Mavimsi yeşilden yeşile
Kristal alışkanlığı
Masif kuyuya Kristalen
Bölünme
[0001] üzerinde kusurlu
Kırık
Konkoidal
Mohs sertlik ölçeği
7.5–8
Parlaklık
Camsı
Meç
Beyaz
Diyafoni
Şeffaftan opaklığa
Spesifik yer çekimi
Ortalama 2.76

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL AFRİKA ZÜMRÜT HEKSONEL MATRİX OLUŞUM KAYA SÜPER KOLEKSİYON GEM PARÇASI ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN FANTASTİK BİR HEDİYE KOLEKSİYON OLARAK SAKLANABİLİR;

AĞIRLIK 24,35 GR ÖLÇÜ: 35 MM X 30 MM X 15 MM
[1]

Başlıca zümrüt üreten ülkeler
İçindekiler

Zümrüt Özellikleri

Zümrüt Özellikleri

E

1960’larda Amerikan mücevher endüstrisi, zümrüt tanımını yeşil vanadyum içeren berilleri içerecek şekilde değiştirdi . Sonuç olarak, Amerika Birleşik Devletleri’nde zümrüt olarak satın alınan vanadyum zümrütleri İngiltere ve Avrupa’da bu şekilde tanınmamaktadır. Amerika’da, geleneksel zümrütler ile yeni vanadyum türü arasındaki ayrım genellikle ” Kolombiya zümrüdü ” gibi terimlerin kullanımına yansır . [6]

Renk Düzenle
Gemolojide, [7] renk üç bileşene ayrılır: ton , doygunluk ve ton . Zümrütler, sarı-yeşilden mavi-yeşile değişen tonlarda oluşur ve birincil renk mutlaka yeşildir. Sarı ve mavi, zümrütlerde bulunan normal ikincil tonlardır. Yalnızca orta ila koyu tonlu taşlar zümrüt olarak kabul edilir; açık tonlu taşlar bunun yerine tür adı yeşil beril olarak bilinir . En iyi zümrütler,% 0 tonun renksiz ve% 100’ün opak siyah olduğu bir ölçekte yaklaşık% 75 tondur. Ek olarak, ince bir zümrüt doygun hale gelir ve parlak (canlı) bir tonu olur. Gri, zümrütlerde bulunan normal doygunluk değiştirici veya maskedir; grimsi yeşil ton, donuk yeşil bir tondur. [5]

Netlik Düzenle

Tipik altıgen, prizmatik kristallere sahip bir kuvars-pegmatit matrisinde Brezilya zümrüdü (mineral berilinin çimen yeşili çeşidi). [8]
Zümrütler çok sayıda kapanıma ve yüzey kıran çatlaklara sahip olma eğilimindedir . Büyüteç standardının, yani 10 kat büyütmenin netliği derecelendirmek için kullanıldığı elmaslardan farklı olarak , zümrütler göze göre derecelendirilir. Bu nedenle, bir zümrüdün göze görünür kapanımları yoksa (normal görme keskinliği varsayılarak) kusursuz olarak kabul edilir. Yüzey kırığı çatlakları olmayan taşlar son derece nadirdir ve bu nedenle neredeyse tüm zümrütler, görünür netliği artırmak için işlemden geçirilir (“yağlanmış”, aşağıya bakınız). Zümrüt içindeki kapanımlar ve çatlaklar bazen yosunlu görünümlerinden dolayı jardin ( bahçe için Fransız ) olarak tanımlanır . [9]Kusurlar her zümrüt için benzersizdir ve belirli bir taşı tanımlamak için kullanılabilir. Orta koyu bir tonun herhangi bir ikincil tonunun veya kombinasyonunun (mavi veya sarı)% 15’inden fazlasını içermeyen, canlı birincil yeşil tonun (yukarıda açıklandığı gibi) göze hitap eden taşları en yüksek fiyatları emreder. [5] Göreceli olarak tekdüzelik olmama , zümrütlerin fasetli şekiller yerine kabaşon formunda kesilmesini motive eder . Yönlü zümrütlere en yaygın olarak oval bir kesim veya imza zümrüt kesimi, üst kenarı etrafında fasetlere sahip dikdörtgen bir kesim verilir.Emerald, “yeşil mücevher” anlamına gelen Farsça bir kelimeden türemiştir. Grekçeden Latince’ye smaragdus, sonra esmaurde, esmralde ve 16. yüzyılda esmeralde olarak değişmiştir.
Zümrütlerin TarihiZümrütler eski değerli taşlardır. Dünyanın en eski kitabı olan Papyrus Prisse’e göre, “Ama iyi kelimeleri bulmak zümrüdünden daha zordur, çünkü kayaların arasında köleler tarafından keşfedilmiştir.”

Bu kitap 4500 yaşında, ancak pasaj 1000 yıl önceki bir yazıdan kopyalandı. Kitap muhtemelen Mısır Madenlerine atıfta bulunuyordu. Kleopatra Madenleri bin yıl boyunca kayboldu, ancak 1818’de yeniden keşfedildi. Bugün Mısır kazı ve tünellerle dolu. Kalitesiz ve küçük taş üretimi, madenlerin başlangıçta terk edilmesinin pratik nedenini açıklıyor.

Nero’nun gladyatör oyunlarını yassı zümrüt kristallerden izleyeceği kaydedildi. Romalı bilim adamı Pliny, zümrüdün beril ailesinin bir üyesi olduğunu öne süren ilk kişiydi. Bilimin onu haklı çıkardığı 19. yüzyılın başlarına kadar değildi. Ayrıca Pliny, zümrütle ilgili olarak şunları söyledi: “Gerçekten de hiçbir taşın göze daha hoş gelen bir rengi yoktur, zira görme hevesle yeşil çimenlere ve ağaçların yapraklarına sabitlenir, biz daha çok zevk alırız. zümrüde bakıldığında, bundan daha yoğun bir mücevher yok. ”

Zümrütler, Kolombiya’da keşfedildiğinde İnkalar ve Aztekler tarafından çok değerliydi. Diğer birçok kültür, zümrütleri kendileri gibi benimsemiş ve yeşil cevherlere çok değer atfetmiştir, ancak on altıncı yüzyılda İspanyol fatihler Güney Amerika’daki madenlerden binlerce zümrüdü yağmaladığında şiddet zümrüt tarihinin bir parçası haline geldi. Bu olay Güney Amerika’yı değerli taş haritasına koydu. Bu zamandan itibaren, birçok farklı ülkedeki kraliyet ailesi yüzüklerini, kolyelerini, bileziklerini ve taçlarını süslemek için güzel yeşil zümrüt taşlardan bir tedarik için Güney Amerika’ya baktı.

Rus kraliyet mücevherlerinden biri, İran Devlet Hazinesi koleksiyonunun bir parçası veya Hint Şahlarının favorisi olsun, zümrütler uzun zamandır kraliyet ve statüyle ilişkilendirilmiştir. Tac Mahal’i inşa etmesiyle ünlü Hindistan Şah Cihan, zümrütlere o kadar aşıktı ki koleksiyonunu kutsal metinlerle yazdı ve onları tılsım olarak kullandı.Mısır zümrütleri mika şist ve talk şistte bulunur.

Doğal Zümrüt

Doğal Zümrüt

İspanyolların Güney Amerika’yı fethi sırasında , büyük miktarlarda zümrüt,Kolombiya . Şu anda bilinen tek Güney Amerika zümrütleri Bogota, Colom yakınlarında bulunmaktadır. En ünlü maden Muzo’da, ancak çalışmaları Coscuez’de de biliniyor. Zümrütler, Alt Kretase yaşlı ammonitleri içeren siyah bitümlü kireçtaşında ince damarlarda bulunur.

Urallarda yaklaşık 1830 zümrüt keşfedildi. Mika veya klorit şistte meydana geldikleri Sverdlovsk’un kuzeydoğusunda, Takovaya Nehri üzerinde çalışılmışlardır. Mika şist, Avusturya , Habachtal, Eidsvold, Norveç’te granit ve Emmaville, NSW, Avustralya yakınlarında pegmatit damar delici slaty kayalarda da zümrüt bulunmuştur . İnce kristaller, ABD’deki Hiddenite, NC’den elde edilmiştir .
Eskiden zümrütlere birçok erdem atfedilirdi. Taş giyildiğinde, epilepsiye karşı koruyucu olarak tutuldu ve ağızda tutulduğunda dizanteri için bir tedavi olduğuna inanılıyordu. Kadınlara doğumda yardım etmesi, kötü ruhları uzaklaştırması ve kullanıcının iffetini koruması gerekiyordu. Dahili olarak uygulandığında, büyük tıbbi değere sahip olduğu biliniyordu. Ferahlatıcı yeşil renginin görme duyusuna iyi geldiği söyleniyordu.
Zümrüdün fiziksel özellikleri esasen berilinkilerle aynıdır. Kırma ve dağıtma güçleri yüksek değildir, bu nedenle kesme taşlar çok az parlaklık veya ateş gösterir. Bu mücevhere olağanüstü değer veren muhteşem renk, muhtemelen az miktarda kromdan kaynaklanmaktadır . Taş güçlü bir şekilde ısıtıldığında rengini kaybeder.

Zümrüt yüksek değeri nedeniyle, onu üretmek için uzun süredir girişimlerde bulunuldu. sentetik olarak . Bu çabalar sonunda, sentezini kapsayacak şekilde bir Alman patentinin verildiği 1934 ile 1937 yılları arasında başarı ile karşılaştı. Sentetik zümrütler şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde erimiş akış işlemi veya hidrotermal yöntemle üretilmektedir; ikinci teknikte, akuamarin kristalleri yüksek sıcaklık ve basınçta bir su çözeltisine yerleştirilir ve zümrüt üretmek için tohum olarak kullanılır. Bu şekilde büyütülen kristaller, doğal kristallere çok benziyor ve renk ve güzellik bakımından onlara rakip oluyor.

Tedaviler Düzenle
Zümrütlerin çoğu , yüzeye ulaşan çatlakları doldurmak ve böylece netlik ve stabiliteyi artırmak için postapidary işlemin bir parçası olarak yağlanır . Benzer bir kırılma indisine sahip olan sedir yağı , yaygın olarak benimsenen bu uygulamada sıklıkla kullanılmaktadır. Opticon gibi zümrütlere yakın kırılma indisine sahip sentetik yağlar ve polimerler dahil olmak üzere diğer sıvılar da kullanılır. Bu işlemler tipik olarak, taşın gözeneklerini açmak ve çatlak doldurma maddesinin daha etkili bir şekilde emilmesini sağlamak için hafif ısı altında bir vakum odasında uygulanır. [10] ABD Federal Ticaret Komisyonu , yağla işlenmiş bir zümrüt satıldığında bu muamelenin açıklanmasını zorunlu kılar. [11]Yağ kullanımı gelenekseldir ve mücevher ticareti tarafından büyük ölçüde kabul görse de, yağla işlenmiş zümrütler, benzer kalitede işlenmemiş zümrütlerden çok daha düşük değerdedir. Yeşil renkli yağ kullanımı gibi diğer işlemler ticarette kabul edilemez. [12] Değerli taşlar dört aşamalı bir ölçekte derecelendirilir; yok , küçük , orta ve oldukça gelişmiş. Bu kategoriler netliği değil, geliştirme seviyelerini yansıtır . Hiçbiri derecelendirilmemiş bir mücevhergeliştirme ölçeğinde hala görünür kapanımlar gösterebilir. Laboratuvarlar bu kriterleri farklı şekilde uygular. Bazı gemologlar, geliştirme oluşturmak için sadece yağ veya polimerlerin varlığını düşünür. Diğerleri, malzemenin varlığı kıymetli taşın görünümünü iyileştirmezse, yağ izlerini görmezden gelebilir. [13]

Zümrüt madenleri Düzenle

Kolombiyalı bir trapiche zümrüt
Antik çağdaki zümrütler, Mısır’da MÖ 1500’den beri Smaragdus Dağı’nda ve en azından MS 14. yüzyıldan beri Hindistan ve Avusturya’da çıkarıldı . [14] Mısır madenleri, Roma ve Bizans İmparatorlukları tarafından ve daha sonra İslami fatihler tarafından endüstriyel ölçekte kullanıldı. Kolombiya yataklarının keşfedilmesiyle madencilik durdu; sadece kalıntılar kaldı. [15]

Zümrüt Taşı Faydaları

Zümrüt Taşı Faydaları

Kolombiya, yıla, kaynağa ve sınıfa bağlı sayı ile dünya üretiminin% 50-95’ini oluşturan dünyanın en büyük zümrüt üreticisidir. [16] [17] [18] [19] Kolombiya’daki zümrüt üretimi son on yılda önemli ölçüde arttı ve 2000’den 2010’a kadar% 78 arttı. [20] Kolombiya’daki üç ana zümrüt madenciliği alanı Muzo , Coscuez ve Chivor . [21] Nadir “trapiche” zümrütleri Kolombiya’da bulunur ve karanlık safsızlıkların ışın benzeri parmaklıkları ile ayırt edilir.

Zambiya Dünya ikinci onun ile büyük üreticisi olmasıdır Kafubu Nehri 45 km (28 mil) 2004 yılında mücevher kalitesinde taşların dünyanın üretiminin% 20’sini Kitwe güneybatı sorumlu yaklaşık alan mevduat (KAGEM Maden) [22] İlk olarak 2011 yılının yarısında Kagem Madenleri 3,74 ton zümrüt üretti.

Zümrüt gibi ülkelerde tüm dünyada bulunan Afganistan , Avustralya , Avusturya , Brezilya , [23] Bulgaristan , Kamboçya , Kanada, Çin , Mısır , Etiyopya , Fransa , Almanya , Hindistan, İtalya , Kazakistan , Madagaskar, Mozambik , Namibya , Nijerya , Norveç , Pakistan, Rusya , Somali, Güney Afrika , İspanya ,İsviçre , Tanzanya , Amerika Birleşik Devletleri, Zambiya ve Zimbabve . [1] ABD’de Connecticut, Montana, Nevada, Kuzey Carolina ve Güney Carolina’da zümrüt bulunmuştur. [1] Kanada’da 1997’de Yukon’da zümrütler keşfedildi. [24]

Menşe tespitleri Düzenle
Elmasın kökenleri ile ilgili endişelerin başlangıcından bu yana, madencilik yerinin dolaşımda olan bir zümrüt için belirlenip belirlenemeyeceğini belirlemek için araştırmalar yapılmıştır. Geleneksel araştırmalar, zümrüdün maden konumunu belirlemek için bir zümrüdün rengi, kesiminin stili ve kalitesi, kırık dolgu türü ve minerali taşıyan eserlerin antropolojik kökenleri gibi niteliksel yönergeler kullandı. Enerji dağıtıcı X-ışını spektroskopisini kullanan daha yeni çalışmalaryöntemler, zümrütler arasındaki kimyasal element farklılıklarını, birbirine çok yakın olarak çıkarılanlar da dahil olmak üzere ortaya çıkardı. Amerikalı gemolog David Cronin ve meslektaşları, sıvı dinamiği ve ince yağış mekanizmalarından kaynaklanan zümrütlerin kimyasal imzalarını kapsamlı bir şekilde incelediler ve araştırmaları, aynı maden lokasyonundaki zümrütlerin kimyasal homojenliğini ve farklı maden lokasyonlarından zümrütler arasında var olan istatistiksel farklılıkları gösterdi. üç lokasyon arasındakiler dahil: Muzo, Coscuez ve Chivor, Kolombiya, Güney Amerika. [25]
Kültürde ve irfan
Zümrüt, Mayıs ayının geleneksel doğum taşı ve Yengeç burcunun astrolojik işareti için geleneksel değerli taş olarak kabul edilir . [31]

Zümrütlerle ilgili en basit anekdotlardan biri, Cortez yönetimindeki İspanyolların Latin Amerika’dan Avrupa’ya getirdiği birçok etkileyici zümrütten bahseden 16. yüzyıl tarihçisi Brantôme tarafından anlatılmıştı . Cortez en önemli zümrüt birinde elindeki kazınmış metin , İnter Natos Mulierum olmayan sur-rexit belediye başkanı ( “kadından doğmuş olanlar daha büyük, orada ortaya kılmamış arasında” Matta 11:11) sevk John the Baptist . Brantôme, doğanın böylesine güzel ve basit bir ürününü kazımayı saygısızlık olarak değerlendirdi ve bu eylemi, Cortez’in son derece değerli bir inciyi kaybetmesinin nedeni olarak kabul etti (ona bir eser adadı, Güzel ve eşsiz bir inci.) ve hatta kısa süre sonra ölen Fransa Kralı IX.Charles’ın ölümü için bile . [32]

Zümrüt Özellikleri

Zümrüt Özellikleri

Hindistan’ın en ünlü tapınaklarından birinde baş ilah Meenakshi Amman Tapınağı içinde Madurai , tanrıçadır Meenakshi olan idol geleneksel olarak düşünülmektedir zümrüt yapılacak. [33]

Önemli zümrütler
Zümrüt Menşei Boyut yer
Bahia Zümrüt [34] Brezilya, 2001 180.000 karat, ana kayada kristaller Los Angeles County Şerif Departmanı [35]
Carolina İmparatoru [36] [37] Amerika Birleşik Devletleri, 2009 310 karat kesilmemiş, 64,8 karat kesilmiş Kuzey Carolina Doğa Bilimleri Müzesi , Raleigh
Tebeşir Zümrüt Kolombiya 38.40 karat kesildi, ardından 37.82 karata yeniden kesildi Ulusal Doğa Tarihi Müzesi , Washington
Devonshire Emerald Dükü Kolombiya, 1831 öncesi 1.383,93 karat kesilmemiş Doğal Tarih Müzesi, Londra
Aziz Louis Zümrüdü [38] Avusturya, muhtemelen Habachtal 51.60 karat kesim Ulusal Doğa Tarihi Müzesi , Paris
Gachalá Zümrüt [39] Kolombiya, 1967 858 karat kesilmemiş Ulusal Doğa Tarihi Müzesi , Washington
Mogul Babür Zümrüt Kolombiya, 1107 AH (1695-1696 AD) 217.80 karat kesim İslam Sanatları Müzesi, Doha , Katar
Rockefeller Emerald [40] Kolombiya 18.04 karat Sekizgen basamaklı kesim Özel koleksiyon
Patricia Emerald [41] Kolombiya, 1920 632 karat kesilmemiş, diheksagonal (12 kenarlı) Amerikan Doğa Tarihi Müzesi , New York
Mim Zümrüt [42] Kolombiya, 2014 1.390 karat kesilmemiş, diheksagonal (12 kenarlı) Mim Müzesi , Beyrut
Zümrüt
Beril mineral ailesinin parlak yeşil mücevheri ve Mayıs burç taşı.
Yazar: Hobart M. King , PhD, GIA Graduate Gemologist

Kolombiya zümrütleri
Kolombiya’dan Zümrütler: Kolombiya’nın kuzeybatısındaki Muzo yakınlarındaki Coscuez Madeni’nden kalsit ve grafitik şeyl matrisindeki zümrüt kristalleri. Çekici mavimsi yeşil renge sahip iyi biçimlendirilmiş kristal, yaklaşık 1,1 santimetre boyundadır. Arkenstone / www.iRocks.com tarafından örnek ve fotoğraf .

İLAN

Zümrüt Nedir?
Zümrütler, zengin, belirgin bir yeşil renge sahip beril mineral ailesinin mücevher kalitesinde örnekleridir . Onlar bulunan volkanik , metamorfik ve tortul kayaların dünya çapında yerleri az sayıda.

5000 yılı aşkın süredir, zümrütler en çok arzu edilen ve en değerli renkli taşlardan biri olmuştur . Afrika , Asya ve Güney Amerika’daki eski uygarlıklar zümrütleri bağımsız olarak keşfettiler ve onları en yüksek itibara sahip bir değerli taş yaptılar . In ABD’de ve diğer birçok ülkede, zümrüt olarak hizmet veren burç taşı Mayıs ayı doğmuş insanlar için.

Bugün zümrüt, yakut ve safir ile birlikte renkli taşların “büyük üçünü” oluşturmaktadır. “Büyük üç”, diğer tüm renkli taşların birleşiminden daha fazla ekonomik aktivite yaratır. 2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne ithal edilen zümrütlerin değeri, “büyük üç” haricindeki tüm renkli taşların değerini aştı.

Zümrüt Çeşitleri

Zümrüt Çeşitleri

İ

Zümrüdün Fiziksel Özellikleri
Renk    Mavimsi yeşil ile hafif sarımsı yeşil arasında değişen belirgin bir yeşil renk. Açık tonlu veya düşük doygunluğa sahip taşlara zümrüt yerine “yeşil beril” denilmelidir.
Netlik    Hemen hemen her doğal zümrüt, inklüzyon, yüzeye ulaşan kırıklar veya iyileşmiş kırıklar olabilen gözle görülebilir özelliklere sahiptir. Kırıkların görünürlüğünü azaltmak için yağlar, vakslar, polimerler, akı ve diğer malzemelerle doldurulmasına yönelik tedaviler yüzlerce yıldır yaygın bir uygulama olmuştur.
Parlaklık    Camsı
Diyafoni    Şeffaftan yarı saydam
Bölünme    Kusursuz bölünmenin bir yönü
Dayanıklılık    Zümrüt çok zordur, ancak neredeyse tüm örneklerde, dayanıklılıklarını tehlikeye atan kapanımlar ve yüzeye ulaşan kırıklar vardır.
Mohs Sertliği    7,5 – 8
Spesifik yer çekimi    2,7 ila 2,8
Kimyasal bileşim    Be 3 Al 2 (SiO 3 ) 6
Zümrüt yeşili, eser miktarda krom veya vanadyumdan kaynaklanır.
Kristal Sistem    Altıgen. Genellikle prizmatik kristaller olarak.

Zümrüt Yeşil Rengi
Minerali çeşitli olan beril, Be 3 Al 2 (SiO 3 ) 6 kimyasal bileşimine sahiptir . Beril saf olduğunda renksizdir ve “goshenite” olarak bilinir. Mineraldeki eser miktarda krom veya vanadyum, yeşil bir renk oluşturmasına neden olur. Eser miktarda demir, oksidasyon durumuna bağlı olarak zümrüt mavimsi yeşil veya sarımsı yeşil bir renk verecektir.

İLAN

Zümrüt, yeşil rengiyle tanımlanır. Zümrüt olmak için, numunenin mavimsi yeşilden yeşile ve hafif sarımsı yeşile kadar değişen, belirgin bir yeşil renge sahip olması gerekir. Zümrüt olmak için numunenin de zengin bir renge sahip olması gerekir. Zayıf doygunluk veya hafif tonlu taşlara “yeşil beril” denilmelidir. Beril rengi yeşilimsi mavi ise ” akuamarin ” dir. Yeşilimsi sarı ise ” heliodor ” dur .

Bu renk tanımı bir kafa karışıklığı kaynağıdır. “Yeşil beril” ve “zümrüt” arasındaki ayrım çizgileri hangi renk, ton ve doygunluk kombinasyonlarıdır? Mücevher ve mücevher ticaretindeki profesyoneller, çizgilerin nerede çekilmesi gerektiği konusunda anlaşamayabilirler. Bazıları, yeşil rengin nedeni krom olduğunda “zümrüt” adının kullanılması gerektiğine ve vanadyumla renklendirilen taşların “yeşil beril” olarak adlandırılması gerektiğine inanıyor.

Bir mücevheri “yeşil beril” yerine “zümrüt” olarak adlandırmak, fiyatı ve pazarlanabilirliği üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Bu “renk karmaşası” Amerika Birleşik Devletleri’nde mevcuttur. Diğer bazı ülkelerde, yeşil renge sahip her beril – ne kadar soluk olursa olsun – “zümrüt” olarak adlandırılır.

Bir “zümrüt” satın alıyorsanız dikkatli olun. “Yeşil beril” yerine zengin yeşil renge sahip bir mücevher aldığınızdan emin olun. Amerika Birleşik Devletleri dışından kişilerin üçüncü taraf satıcı olarak hareket ettiği ve fotoğrafların temsili bir renge sahip olmayabileceği bir web sitesinden satın almak özellikle riskli olabilir.

ZÜMRÜT DOĞAL MATRİKS KAYA (KOLEKSİYONLUK)

DOĞAL KAYALAR
Zümrüt Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 24.35 GR
 • AYNI GÜN KARGO
 • DOĞAL ZAMBİA MATRİSK KAYA
 • EŞİ YOKTUR
 • HEKSONEL OLUŞUM
 • KDV DAHİL
 • KOLEKSİYON NADİR PARÇA
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Zümrüt bir değerli taştır ve eser miktarda krom ve / veya bazen vanadyum ile yeşil renkte renklendirilmiş çeşitli mineral beril (Be 3 Al 2 (SiO 3 ) 6 ) . [2] Beril, Mohs ölçeğine göre 7,5–8 sertliğe sahiptir . [2] Çoğu zümrüt yüksek oranda dahil edilmiştir , [3] bu nedenle toklukları (kırılmaya karşı direnç) genel olarak zayıf olarak sınıflandırılır. Zümrüt bir siklosilikattır .

Zümrüt
Béryl var. émeraude sur gangue (Muzo Mine Boyaca – Colombie) 2.jpg

Zümrüt Taşı

Zümrüt Taşı

Muzo , Kolombiya’dan zümrüt kristali
Genel
Kategori
Beril çeşidi
Formül
(tekrar eden birim)
Be 3 Al 2 (SiO 3 ) 6
Kristal sistemi
Altıgen (6 / m 2 / m 2 / m) Uzay grubu : P6 / mсc
Uzay grubu
(6 / m2 / m2 / m) – diheksagonal dipiramidal
Birim hücre
a = 9,21 A , c = 9,19 A; Z = 2
Kimlik
Formül kütlesi
537.50
Renk
Mavimsi yeşilden yeşile
Kristal alışkanlığı
Masif kuyuya Kristalen
Bölünme
[0001] üzerinde kusurlu
Kırık
Konkoidal
Mohs sertlik ölçeği
7.5–8
Parlaklık
Camsı
Meç
Beyaz
Diyafoni
Şeffaftan opaklığa
Spesifik yer çekimi
Ortalama 2.76

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL AFRİKA ZÜMRÜT HEKSONEL MATRİX OLUŞUM KAYA SÜPER KOLEKSİYON GEM PARÇASI ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN FANTASTİK BİR HEDİYE KOLEKSİYON OLARAK SAKLANABİLİR;

AĞIRLIK 24,35 GR ÖLÇÜ: 35 MM X 30 MM X 15 MM
[1]

Başlıca zümrüt üreten ülkeler
İçindekiler

Zümrüt Özellikleri

Zümrüt Özellikleri

E

1960’larda Amerikan mücevher endüstrisi, zümrüt tanımını yeşil vanadyum içeren berilleri içerecek şekilde değiştirdi . Sonuç olarak, Amerika Birleşik Devletleri’nde zümrüt olarak satın alınan vanadyum zümrütleri İngiltere ve Avrupa’da bu şekilde tanınmamaktadır. Amerika’da, geleneksel zümrütler ile yeni vanadyum türü arasındaki ayrım genellikle ” Kolombiya zümrüdü ” gibi terimlerin kullanımına yansır . [6]

Renk Düzenle
Gemolojide, [7] renk üç bileşene ayrılır: ton , doygunluk ve ton . Zümrütler, sarı-yeşilden mavi-yeşile değişen tonlarda oluşur ve birincil renk mutlaka yeşildir. Sarı ve mavi, zümrütlerde bulunan normal ikincil tonlardır. Yalnızca orta ila koyu tonlu taşlar zümrüt olarak kabul edilir; açık tonlu taşlar bunun yerine tür adı yeşil beril olarak bilinir . En iyi zümrütler,% 0 tonun renksiz ve% 100’ün opak siyah olduğu bir ölçekte yaklaşık% 75 tondur. Ek olarak, ince bir zümrüt doygun hale gelir ve parlak (canlı) bir tonu olur. Gri, zümrütlerde bulunan normal doygunluk değiştirici veya maskedir; grimsi yeşil ton, donuk yeşil bir tondur. [5]

Netlik Düzenle

Tipik altıgen, prizmatik kristallere sahip bir kuvars-pegmatit matrisinde Brezilya zümrüdü (mineral berilinin çimen yeşili çeşidi). [8]
Zümrütler çok sayıda kapanıma ve yüzey kıran çatlaklara sahip olma eğilimindedir . Büyüteç standardının, yani 10 kat büyütmenin netliği derecelendirmek için kullanıldığı elmaslardan farklı olarak , zümrütler göze göre derecelendirilir. Bu nedenle, bir zümrüdün göze görünür kapanımları yoksa (normal görme keskinliği varsayılarak) kusursuz olarak kabul edilir. Yüzey kırığı çatlakları olmayan taşlar son derece nadirdir ve bu nedenle neredeyse tüm zümrütler, görünür netliği artırmak için işlemden geçirilir (“yağlanmış”, aşağıya bakınız). Zümrüt içindeki kapanımlar ve çatlaklar bazen yosunlu görünümlerinden dolayı jardin ( bahçe için Fransız ) olarak tanımlanır . [9]Kusurlar her zümrüt için benzersizdir ve belirli bir taşı tanımlamak için kullanılabilir. Orta koyu bir tonun herhangi bir ikincil tonunun veya kombinasyonunun (mavi veya sarı)% 15’inden fazlasını içermeyen, canlı birincil yeşil tonun (yukarıda açıklandığı gibi) göze hitap eden taşları en yüksek fiyatları emreder. [5] Göreceli olarak tekdüzelik olmama , zümrütlerin fasetli şekiller yerine kabaşon formunda kesilmesini motive eder . Yönlü zümrütlere en yaygın olarak oval bir kesim veya imza zümrüt kesimi, üst kenarı etrafında fasetlere sahip dikdörtgen bir kesim verilir.Emerald, “yeşil mücevher” anlamına gelen Farsça bir kelimeden türemiştir. Grekçeden Latince’ye smaragdus, sonra esmaurde, esmralde ve 16. yüzyılda esmeralde olarak değişmiştir.
Zümrütlerin TarihiZümrütler eski değerli taşlardır. Dünyanın en eski kitabı olan Papyrus Prisse’e göre, “Ama iyi kelimeleri bulmak zümrüdünden daha zordur, çünkü kayaların arasında köleler tarafından keşfedilmiştir.”

Bu kitap 4500 yaşında, ancak pasaj 1000 yıl önceki bir yazıdan kopyalandı. Kitap muhtemelen Mısır Madenlerine atıfta bulunuyordu. Kleopatra Madenleri bin yıl boyunca kayboldu, ancak 1818’de yeniden keşfedildi. Bugün Mısır kazı ve tünellerle dolu. Kalitesiz ve küçük taş üretimi, madenlerin başlangıçta terk edilmesinin pratik nedenini açıklıyor.

Nero’nun gladyatör oyunlarını yassı zümrüt kristallerden izleyeceği kaydedildi. Romalı bilim adamı Pliny, zümrüdün beril ailesinin bir üyesi olduğunu öne süren ilk kişiydi. Bilimin onu haklı çıkardığı 19. yüzyılın başlarına kadar değildi. Ayrıca Pliny, zümrütle ilgili olarak şunları söyledi: “Gerçekten de hiçbir taşın göze daha hoş gelen bir rengi yoktur, zira görme hevesle yeşil çimenlere ve ağaçların yapraklarına sabitlenir, biz daha çok zevk alırız. zümrüde bakıldığında, bundan daha yoğun bir mücevher yok. ”

Zümrütler, Kolombiya’da keşfedildiğinde İnkalar ve Aztekler tarafından çok değerliydi. Diğer birçok kültür, zümrütleri kendileri gibi benimsemiş ve yeşil cevherlere çok değer atfetmiştir, ancak on altıncı yüzyılda İspanyol fatihler Güney Amerika’daki madenlerden binlerce zümrüdü yağmaladığında şiddet zümrüt tarihinin bir parçası haline geldi. Bu olay Güney Amerika’yı değerli taş haritasına koydu. Bu zamandan itibaren, birçok farklı ülkedeki kraliyet ailesi yüzüklerini, kolyelerini, bileziklerini ve taçlarını süslemek için güzel yeşil zümrüt taşlardan bir tedarik için Güney Amerika’ya baktı.

Rus kraliyet mücevherlerinden biri, İran Devlet Hazinesi koleksiyonunun bir parçası veya Hint Şahlarının favorisi olsun, zümrütler uzun zamandır kraliyet ve statüyle ilişkilendirilmiştir. Tac Mahal’i inşa etmesiyle ünlü Hindistan Şah Cihan, zümrütlere o kadar aşıktı ki koleksiyonunu kutsal metinlerle yazdı ve onları tılsım olarak kullandı.Mısır zümrütleri mika şist ve talk şistte bulunur.

Doğal Zümrüt

Doğal Zümrüt

İspanyolların Güney Amerika’yı fethi sırasında , büyük miktarlarda zümrüt,Kolombiya . Şu anda bilinen tek Güney Amerika zümrütleri Bogota, Colom yakınlarında bulunmaktadır. En ünlü maden Muzo’da, ancak çalışmaları Coscuez’de de biliniyor. Zümrütler, Alt Kretase yaşlı ammonitleri içeren siyah bitümlü kireçtaşında ince damarlarda bulunur.

Urallarda yaklaşık 1830 zümrüt keşfedildi. Mika veya klorit şistte meydana geldikleri Sverdlovsk’un kuzeydoğusunda, Takovaya Nehri üzerinde çalışılmışlardır. Mika şist, Avusturya , Habachtal, Eidsvold, Norveç’te granit ve Emmaville, NSW, Avustralya yakınlarında pegmatit damar delici slaty kayalarda da zümrüt bulunmuştur . İnce kristaller, ABD’deki Hiddenite, NC’den elde edilmiştir .
Eskiden zümrütlere birçok erdem atfedilirdi. Taş giyildiğinde, epilepsiye karşı koruyucu olarak tutuldu ve ağızda tutulduğunda dizanteri için bir tedavi olduğuna inanılıyordu. Kadınlara doğumda yardım etmesi, kötü ruhları uzaklaştırması ve kullanıcının iffetini koruması gerekiyordu. Dahili olarak uygulandığında, büyük tıbbi değere sahip olduğu biliniyordu. Ferahlatıcı yeşil renginin görme duyusuna iyi geldiği söyleniyordu.
Zümrüdün fiziksel özellikleri esasen berilinkilerle aynıdır. Kırma ve dağıtma güçleri yüksek değildir, bu nedenle kesme taşlar çok az parlaklık veya ateş gösterir. Bu mücevhere olağanüstü değer veren muhteşem renk, muhtemelen az miktarda kromdan kaynaklanmaktadır . Taş güçlü bir şekilde ısıtıldığında rengini kaybeder.

Zümrüt yüksek değeri nedeniyle, onu üretmek için uzun süredir girişimlerde bulunuldu. sentetik olarak . Bu çabalar sonunda, sentezini kapsayacak şekilde bir Alman patentinin verildiği 1934 ile 1937 yılları arasında başarı ile karşılaştı. Sentetik zümrütler şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde erimiş akış işlemi veya hidrotermal yöntemle üretilmektedir; ikinci teknikte, akuamarin kristalleri yüksek sıcaklık ve basınçta bir su çözeltisine yerleştirilir ve zümrüt üretmek için tohum olarak kullanılır. Bu şekilde büyütülen kristaller, doğal kristallere çok benziyor ve renk ve güzellik bakımından onlara rakip oluyor.

Tedaviler Düzenle
Zümrütlerin çoğu , yüzeye ulaşan çatlakları doldurmak ve böylece netlik ve stabiliteyi artırmak için postapidary işlemin bir parçası olarak yağlanır . Benzer bir kırılma indisine sahip olan sedir yağı , yaygın olarak benimsenen bu uygulamada sıklıkla kullanılmaktadır. Opticon gibi zümrütlere yakın kırılma indisine sahip sentetik yağlar ve polimerler dahil olmak üzere diğer sıvılar da kullanılır. Bu işlemler tipik olarak, taşın gözeneklerini açmak ve çatlak doldurma maddesinin daha etkili bir şekilde emilmesini sağlamak için hafif ısı altında bir vakum odasında uygulanır. [10] ABD Federal Ticaret Komisyonu , yağla işlenmiş bir zümrüt satıldığında bu muamelenin açıklanmasını zorunlu kılar. [11]Yağ kullanımı gelenekseldir ve mücevher ticareti tarafından büyük ölçüde kabul görse de, yağla işlenmiş zümrütler, benzer kalitede işlenmemiş zümrütlerden çok daha düşük değerdedir. Yeşil renkli yağ kullanımı gibi diğer işlemler ticarette kabul edilemez. [12] Değerli taşlar dört aşamalı bir ölçekte derecelendirilir; yok , küçük , orta ve oldukça gelişmiş. Bu kategoriler netliği değil, geliştirme seviyelerini yansıtır . Hiçbiri derecelendirilmemiş bir mücevhergeliştirme ölçeğinde hala görünür kapanımlar gösterebilir. Laboratuvarlar bu kriterleri farklı şekilde uygular. Bazı gemologlar, geliştirme oluşturmak için sadece yağ veya polimerlerin varlığını düşünür. Diğerleri, malzemenin varlığı kıymetli taşın görünümünü iyileştirmezse, yağ izlerini görmezden gelebilir. [13]

Zümrüt madenleri Düzenle

Kolombiyalı bir trapiche zümrüt
Antik çağdaki zümrütler, Mısır’da MÖ 1500’den beri Smaragdus Dağı’nda ve en azından MS 14. yüzyıldan beri Hindistan ve Avusturya’da çıkarıldı . [14] Mısır madenleri, Roma ve Bizans İmparatorlukları tarafından ve daha sonra İslami fatihler tarafından endüstriyel ölçekte kullanıldı. Kolombiya yataklarının keşfedilmesiyle madencilik durdu; sadece kalıntılar kaldı. [15]

Zümrüt Taşı Faydaları

Zümrüt Taşı Faydaları

Kolombiya, yıla, kaynağa ve sınıfa bağlı sayı ile dünya üretiminin% 50-95’ini oluşturan dünyanın en büyük zümrüt üreticisidir. [16] [17] [18] [19] Kolombiya’daki zümrüt üretimi son on yılda önemli ölçüde arttı ve 2000’den 2010’a kadar% 78 arttı. [20] Kolombiya’daki üç ana zümrüt madenciliği alanı Muzo , Coscuez ve Chivor . [21] Nadir “trapiche” zümrütleri Kolombiya’da bulunur ve karanlık safsızlıkların ışın benzeri parmaklıkları ile ayırt edilir.

Zambiya Dünya ikinci onun ile büyük üreticisi olmasıdır Kafubu Nehri 45 km (28 mil) 2004 yılında mücevher kalitesinde taşların dünyanın üretiminin% 20’sini Kitwe güneybatı sorumlu yaklaşık alan mevduat (KAGEM Maden) [22] İlk olarak 2011 yılının yarısında Kagem Madenleri 3,74 ton zümrüt üretti.

Zümrüt gibi ülkelerde tüm dünyada bulunan Afganistan , Avustralya , Avusturya , Brezilya , [23] Bulgaristan , Kamboçya , Kanada, Çin , Mısır , Etiyopya , Fransa , Almanya , Hindistan, İtalya , Kazakistan , Madagaskar, Mozambik , Namibya , Nijerya , Norveç , Pakistan, Rusya , Somali, Güney Afrika , İspanya ,İsviçre , Tanzanya , Amerika Birleşik Devletleri, Zambiya ve Zimbabve . [1] ABD’de Connecticut, Montana, Nevada, Kuzey Carolina ve Güney Carolina’da zümrüt bulunmuştur. [1] Kanada’da 1997’de Yukon’da zümrütler keşfedildi. [24]

Menşe tespitleri Düzenle
Elmasın kökenleri ile ilgili endişelerin başlangıcından bu yana, madencilik yerinin dolaşımda olan bir zümrüt için belirlenip belirlenemeyeceğini belirlemek için araştırmalar yapılmıştır. Geleneksel araştırmalar, zümrüdün maden konumunu belirlemek için bir zümrüdün rengi, kesiminin stili ve kalitesi, kırık dolgu türü ve minerali taşıyan eserlerin antropolojik kökenleri gibi niteliksel yönergeler kullandı. Enerji dağıtıcı X-ışını spektroskopisini kullanan daha yeni çalışmalaryöntemler, zümrütler arasındaki kimyasal element farklılıklarını, birbirine çok yakın olarak çıkarılanlar da dahil olmak üzere ortaya çıkardı. Amerikalı gemolog David Cronin ve meslektaşları, sıvı dinamiği ve ince yağış mekanizmalarından kaynaklanan zümrütlerin kimyasal imzalarını kapsamlı bir şekilde incelediler ve araştırmaları, aynı maden lokasyonundaki zümrütlerin kimyasal homojenliğini ve farklı maden lokasyonlarından zümrütler arasında var olan istatistiksel farklılıkları gösterdi. üç lokasyon arasındakiler dahil: Muzo, Coscuez ve Chivor, Kolombiya, Güney Amerika. [25]
Kültürde ve irfan
Zümrüt, Mayıs ayının geleneksel doğum taşı ve Yengeç burcunun astrolojik işareti için geleneksel değerli taş olarak kabul edilir . [31]

Zümrütlerle ilgili en basit anekdotlardan biri, Cortez yönetimindeki İspanyolların Latin Amerika’dan Avrupa’ya getirdiği birçok etkileyici zümrütten bahseden 16. yüzyıl tarihçisi Brantôme tarafından anlatılmıştı . Cortez en önemli zümrüt birinde elindeki kazınmış metin , İnter Natos Mulierum olmayan sur-rexit belediye başkanı ( “kadından doğmuş olanlar daha büyük, orada ortaya kılmamış arasında” Matta 11:11) sevk John the Baptist . Brantôme, doğanın böylesine güzel ve basit bir ürününü kazımayı saygısızlık olarak değerlendirdi ve bu eylemi, Cortez’in son derece değerli bir inciyi kaybetmesinin nedeni olarak kabul etti (ona bir eser adadı, Güzel ve eşsiz bir inci.) ve hatta kısa süre sonra ölen Fransa Kralı IX.Charles’ın ölümü için bile . [32]

Zümrüt Özellikleri

Zümrüt Özellikleri

Hindistan’ın en ünlü tapınaklarından birinde baş ilah Meenakshi Amman Tapınağı içinde Madurai , tanrıçadır Meenakshi olan idol geleneksel olarak düşünülmektedir zümrüt yapılacak. [33]

Önemli zümrütler
Zümrüt Menşei Boyut yer
Bahia Zümrüt [34] Brezilya, 2001 180.000 karat, ana kayada kristaller Los Angeles County Şerif Departmanı [35]
Carolina İmparatoru [36] [37] Amerika Birleşik Devletleri, 2009 310 karat kesilmemiş, 64,8 karat kesilmiş Kuzey Carolina Doğa Bilimleri Müzesi , Raleigh
Tebeşir Zümrüt Kolombiya 38.40 karat kesildi, ardından 37.82 karata yeniden kesildi Ulusal Doğa Tarihi Müzesi , Washington
Devonshire Emerald Dükü Kolombiya, 1831 öncesi 1.383,93 karat kesilmemiş Doğal Tarih Müzesi, Londra
Aziz Louis Zümrüdü [38] Avusturya, muhtemelen Habachtal 51.60 karat kesim Ulusal Doğa Tarihi Müzesi , Paris
Gachalá Zümrüt [39] Kolombiya, 1967 858 karat kesilmemiş Ulusal Doğa Tarihi Müzesi , Washington
Mogul Babür Zümrüt Kolombiya, 1107 AH (1695-1696 AD) 217.80 karat kesim İslam Sanatları Müzesi, Doha , Katar
Rockefeller Emerald [40] Kolombiya 18.04 karat Sekizgen basamaklı kesim Özel koleksiyon
Patricia Emerald [41] Kolombiya, 1920 632 karat kesilmemiş, diheksagonal (12 kenarlı) Amerikan Doğa Tarihi Müzesi , New York
Mim Zümrüt [42] Kolombiya, 2014 1.390 karat kesilmemiş, diheksagonal (12 kenarlı) Mim Müzesi , Beyrut
Zümrüt
Beril mineral ailesinin parlak yeşil mücevheri ve Mayıs burç taşı.
Yazar: Hobart M. King , PhD, GIA Graduate Gemologist

Kolombiya zümrütleri
Kolombiya’dan Zümrütler: Kolombiya’nın kuzeybatısındaki Muzo yakınlarındaki Coscuez Madeni’nden kalsit ve grafitik şeyl matrisindeki zümrüt kristalleri. Çekici mavimsi yeşil renge sahip iyi biçimlendirilmiş kristal, yaklaşık 1,1 santimetre boyundadır. Arkenstone / www.iRocks.com tarafından örnek ve fotoğraf .

İLAN

Zümrüt Nedir?
Zümrütler, zengin, belirgin bir yeşil renge sahip beril mineral ailesinin mücevher kalitesinde örnekleridir . Onlar bulunan volkanik , metamorfik ve tortul kayaların dünya çapında yerleri az sayıda.

5000 yılı aşkın süredir, zümrütler en çok arzu edilen ve en değerli renkli taşlardan biri olmuştur . Afrika , Asya ve Güney Amerika’daki eski uygarlıklar zümrütleri bağımsız olarak keşfettiler ve onları en yüksek itibara sahip bir değerli taş yaptılar . In ABD’de ve diğer birçok ülkede, zümrüt olarak hizmet veren burç taşı Mayıs ayı doğmuş insanlar için.

Bugün zümrüt, yakut ve safir ile birlikte renkli taşların “büyük üçünü” oluşturmaktadır. “Büyük üç”, diğer tüm renkli taşların birleşiminden daha fazla ekonomik aktivite yaratır. 2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne ithal edilen zümrütlerin değeri, “büyük üç” haricindeki tüm renkli taşların değerini aştı.

Zümrüt Çeşitleri

Zümrüt Çeşitleri

İ

Zümrüdün Fiziksel Özellikleri
Renk    Mavimsi yeşil ile hafif sarımsı yeşil arasında değişen belirgin bir yeşil renk. Açık tonlu veya düşük doygunluğa sahip taşlara zümrüt yerine “yeşil beril” denilmelidir.
Netlik    Hemen hemen her doğal zümrüt, inklüzyon, yüzeye ulaşan kırıklar veya iyileşmiş kırıklar olabilen gözle görülebilir özelliklere sahiptir. Kırıkların görünürlüğünü azaltmak için yağlar, vakslar, polimerler, akı ve diğer malzemelerle doldurulmasına yönelik tedaviler yüzlerce yıldır yaygın bir uygulama olmuştur.
Parlaklık    Camsı
Diyafoni    Şeffaftan yarı saydam
Bölünme    Kusursuz bölünmenin bir yönü
Dayanıklılık    Zümrüt çok zordur, ancak neredeyse tüm örneklerde, dayanıklılıklarını tehlikeye atan kapanımlar ve yüzeye ulaşan kırıklar vardır.
Mohs Sertliği    7,5 – 8
Spesifik yer çekimi    2,7 ila 2,8
Kimyasal bileşim    Be 3 Al 2 (SiO 3 ) 6
Zümrüt yeşili, eser miktarda krom veya vanadyumdan kaynaklanır.
Kristal Sistem    Altıgen. Genellikle prizmatik kristaller olarak.

Zümrüt Yeşil Rengi
Minerali çeşitli olan beril, Be 3 Al 2 (SiO 3 ) 6 kimyasal bileşimine sahiptir . Beril saf olduğunda renksizdir ve “goshenite” olarak bilinir. Mineraldeki eser miktarda krom veya vanadyum, yeşil bir renk oluşturmasına neden olur. Eser miktarda demir, oksidasyon durumuna bağlı olarak zümrüt mavimsi yeşil veya sarımsı yeşil bir renk verecektir.

İLAN

Zümrüt, yeşil rengiyle tanımlanır. Zümrüt olmak için, numunenin mavimsi yeşilden yeşile ve hafif sarımsı yeşile kadar değişen, belirgin bir yeşil renge sahip olması gerekir. Zümrüt olmak için numunenin de zengin bir renge sahip olması gerekir. Zayıf doygunluk veya hafif tonlu taşlara “yeşil beril” denilmelidir. Beril rengi yeşilimsi mavi ise ” akuamarin ” dir. Yeşilimsi sarı ise ” heliodor ” dur .

Bu renk tanımı bir kafa karışıklığı kaynağıdır. “Yeşil beril” ve “zümrüt” arasındaki ayrım çizgileri hangi renk, ton ve doygunluk kombinasyonlarıdır? Mücevher ve mücevher ticaretindeki profesyoneller, çizgilerin nerede çekilmesi gerektiği konusunda anlaşamayabilirler. Bazıları, yeşil rengin nedeni krom olduğunda “zümrüt” adının kullanılması gerektiğine ve vanadyumla renklendirilen taşların “yeşil beril” olarak adlandırılması gerektiğine inanıyor.

Bir mücevheri “yeşil beril” yerine “zümrüt” olarak adlandırmak, fiyatı ve pazarlanabilirliği üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Bu “renk karmaşası” Amerika Birleşik Devletleri’nde mevcuttur. Diğer bazı ülkelerde, yeşil renge sahip her beril – ne kadar soluk olursa olsun – “zümrüt” olarak adlandırılır.

Bir “zümrüt” satın alıyorsanız dikkatli olun. “Yeşil beril” yerine zengin yeşil renge sahip bir mücevher aldığınızdan emin olun. Amerika Birleşik Devletleri dışından kişilerin üçüncü taraf satıcı olarak hareket ettiği ve fotoğrafların temsili bir renge sahip olmayabileceği bir web sitesinden satın almak özellikle riskli olabilir.