OTANT�K TA�

AKUAMARİN TAŞI YÜZÜK (ÖZEL TASARIM)

OTANTİK YÜZÜKLER
Akuamarin Taşı Yüzük
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE HAS TAŞ AKUAMARİN
 • 14 GR
 • 16.52 KARAT VVS
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL AHŞAP KUTUSUNDA
 • SİYAH RODYUM KAPLAMA

Akuamarin taşıyla ilgili birçok efsane ve efsane vardır. Romalılar, bir kurbağanın figürü bir akuamarin üzerine oyulursa, düşmanları

Akuamarin Taşı Yüzük

Akuamarin Taşı Yüzük

uzlaştırmaya ve onları arkadaş haline getirmeye inanıyordu. Bir başka Roma efsanesi, taşın genç aşkın atmosferini emdiği belirtti: “Kutlu ve aşınca sevgiye katıldı ve harika şeyler yaptı.” Akuamarin, damadın tarafından damadın tarafından gelinlerine verilecek en uygun sabah hediyesi olarak da değerlendirildi. Evliliklerinin tamamlanması. Yunanlılar ve Romalılar, akuamarinin denizci gemisi olarak tanındığını, böylece fırtınalı denizlerde güvenli ve müreffeh geçişin sağlandığını biliyordu. Ortaçağda, taş evli çiftlerin sevgisini yeniden canlandırdığı düşünülüyordu. Ayrıca askerler yenilmez hale getirildiğine inanılıyordu.

Sümerler, Mısırlılar ve İbraniler de akuamarinden büyük beğeni topladı ve değer verdi. Mutluluk ve sonsuz gençlik simgesiydi. O ve azizeyi “deniz ve hava taklit çünkü” Hıristiyan çağda, akuamarin “Deniz uzun yolculuklar yapmış hatta, Havari, St. Thomas ile tespit edilmiştir Hindistan kurtuluş vaaz etmek.” Belli bir mücevher belirlenmesi Oniki havariden bir tanesi o tarihte yaygın bir uygulamaydı. William Langland’ın “Atçılık ve Pulvayla İlgili Vizyon”, 1377’den beri akvaryumun zehir için bir panzehir olduğunu belirtiyor. Bu panzehir Avrupa çapında çokça biliniyordu.

 

 OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ ÜZERİNDE Kİ BRAZİLYA /SANTA MARİA %100 DOĞAL AKUMARİN TAŞI VVS (A++) KALİTEDE IŞILTILI  MÜCEVHER KIVAMINDADIR.YÜZÜĞÜMÜZ SİMETRİK OLARAK TASARLANMIŞTIR.DİK OLARAK KOYDUĞUNUZDA YÜZÜK AYAKTA DURMAKTADIR.RESİMDE GÖRDÜĞÜNÜZ IŞILTIYI AYNI ŞEKİLDE PARMAĞINIZDA DA FARKEDERSİNİZ.PARMAK ÖLÇÜ AYARI TARAFIMIZCA YAPILACAKTIR.ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR.KOLEKSİYON OLARAK SAKLANABİLİR.ALAN KİŞİ ŞİMDİDEN GÜLE GÜLE KULLANSIN.

1- 16.52  CRT BRAZİLYA  VVS KALİTE KABOŞON KESİM  TAM RENGİNDE DOĞAL AKUAMARİN  TAŞI ISIL TEDAVİ YOKTUR.

2-ÜRÜNÜMÜZ EL YAPIMI YAN DESENLER EL DAHİL EL İŞÇİLİĞİ SİYAH RODYUM  KAPLAMA

3-0.65 CRT YAN KENARLARINDA SİTRİN TAŞI SÜSLEME

4-ÖLÇÜ AYARI TARAFIMIZCA YAPILMAKTADIR..

 

O dönemlerde telif hakkı arasında çok miktarda zehirlenme olduğu için, taş bu amaçla sadece popüler talep görüyordu. Taşın, diğer değerli taşlarla olduğu gibi pulverize edilmesi gerekli değildi. Taşı asılı olarak ya da bir yüzük gibi giymek de o kadar etkili oldu. Akuamarin-tarih-kristal-top.jpg Orta Çağ yazarları, “oracle” kristallerinin en popüler ve etkili olanı olan akuamarin olduğunu iddia ettiler. Bir kristal top olarak kesildiğinde, servet için üstün bir taş olduğu düşünülüyordu. Eski bir literatürde taşı ilahi bir araç olarak kullanmanın birçok yöntemi anlatılmıştır. Bir yöntem, bir taşı bir kasede bir suyun üzerine asarak yalnızca yüzeye dokunmaktı. Kasenin iç kenarı alfabetik karakterlerle kaplandı. Kehanet ipliğin üstünü tutmak ve taşın belli bir harekete neden olmasını sağlamaktı, bu da ouija tahtası gibi önemli bir sorunun cevabını hecelemekti. Bir başka yöntem, bir kristali bir kapta saf suya dökmekti. Suyun içindeki bozulmalar, sıvı yüzeyindeki mesajları açığa vuracaktır. Akuamarinin vahiy güçleri, kayıp veya gizli şeyleri araştıran kişilere yardımcı olduğu söylendi.

Folklora göre, akuamarin savaşlarda ve yasal tartışmalarda zafer kazanır. Mücevher de gererek ve esneyerek tedavi edildi ve çenelerin, boğaz, mide, karaciğer ve diş ağrısı rahatsızlıklarının tedavisinde özellikle etkili olduğu düşünülüyordu. Akuamarin, gerektiğinde yağmur yağacağı ya da düşmanlarına kuraklık getirdiği inancıyla törenlerde de kullanıldı. Bir muska olarak giyildiğinde, acının rahatlamasını sağladığı ve kişiyi daha dostça kılacağı, zekasını iyileştirdiği ve tembelliğini iyileştirdiği düşünülüyordu. Antik filozof Pliny “inkar değil takılar vardır, görünüyor güzel akuamarin, bir yaz denizin derinliklerinde, bazı denizkızı hazine evine gelmiş.”, Belirten, canlılık bu gem haraç ödenen

Akuamarin Taş Yüzük

Akuamarin Taş Yüzük

Akuamarinin Mistik Güçleri

* .  Akuamarinin özellikleri ilk olarak M.Ö. 2. yüzyılda Damacıon tarafından kaydedilmiştir. “. Günümüzde modern şifacılar, akuamarin taşının su tutma özelliğine, akuamarin suyuyla yakından ilişkili olduğuna inanıyor. Modern şifacılar, Antik şifacıların inandıklarına göre, taşın glandüler bozukluklarla baş etmesine yardımcı olacağına ve gözlerinizin sağlığının korunmasına yardımcı olacağına inanıyorlar. Bazıları, taşı ağız boşluğuna bağlı en sıkıntıları tedavi etmek için spesifik olarak düşünüyor. Konuşma ve şarkı fakülteleri de dahil olmak üzere boğaz charkası ile ilişkilidir; bu, taşın gerçek kompozisyonundan ziyade belki de rengin terapötik değeri ile ilişkili bir kalitedir.

kuamarin Tarot’un Asma Kartı ile birlikte kullanılır ve insanlara, yalnızlık ve tefekkür zamanı aramak için yaşamdaki askıya almanın değerini anlamalarına yardımcı olur. Birinin bir iç huzurla uyum içinde daha iyi olmasına yardımcı olur ve sinirsel gerginliği sakinleştirici ve yatıştırıcı olarak sakinleştirmesi ile tanınır. Akuamarin zihninizi sarsar ve daha üst katlardan iletişim sağlamayı kolaylaştırdığı için meditasyon için harika bir taştır. İlave düşünceleri temizlemek, yüksek bir bilinç ve ruhsal farkındalık durumunu çağırır ve insana duygusal olmayan hizmeti teşvik eder. Ruhsal ve fiziksel cisimler hizalanırsa, akuamarin her seviyede sezgisel iletişim bırakarak onları nazikçe yeniden düzenliyor. Akuamarin-tarih-lore-aşk.jpg Taşla çalışmak kişinin refahını geliştirir. Bazıları, akuamarinin ertelenme sıkıntısı çeken kişileri tedavi etmek için kullanıldığını öne sürüyor. Akuamarin kullanan birinin açık düşünme ve hızlı karar verme konusunda daha iyi bir yeteneğe sahip olduğuna inanılıyor. Buna ek olarak, cesarete erişimi arttırır. Sürece bir tanesini desteklerken yoğun fiziksel ve duygusal serbest bırakılma zamanlarında motivasyonu ve rahatlığı teşvik eder. Taş bir hizmet ömrüne, kalkanlara ve koruyuculuğa yardımcı olur, bize değişim zamanı boyunca ve bir yaşamında ve yolunda ve amacında sevgi ve sevecenlik hatırlatır. Ruhsal ve psişik farkındalığın geliştirilmesine yardımcı olur, çekirdek ruh onarımı ve iyileştirmeyi getirir, ruhun alınmasına yardımcı olur ve her seviyede derinden iyileşir. İçsel benliğin en iyi İdeallerini daha iyi takip etmesini ve sıradan dünyaya eklemleri perspektif içinde tutmasını sağladığı için, ruhsal olarak kişinin varlığını arındırmak için kullanılır. İyileştirici değerlerine ek olarak, yaşamınızda değişiklikler yapmanın, içsel, ruhsal benliğiniz için daha fazla tuttuğunuz ve kendi kendine kirleten davranış kalıplarınızın sakin ve saf halde kalmasına yardımcı olan mükemmel bir taştır.

Akuamarinin Fiziksel Özellikleri ve Bilimi

Akuamarin beril soluk mavi, açık mavi, yeşil, hatta açık yeşildir. Genellikle açıktır, ancak demir içeriği mavi / yeşil renk verir. Akuamarinin yeşili, herhangi bir izi olmayan sulu bir yeşildir. Geçmişte, en değerli akuamarin taşları yeşildi. Ancak günümüzde en değerli akuamarin taşları zengin, gök mavisidir, ancak mavi taşların bile yeşil veya mavimsi yeşil tonları vardır. Bir akuamarinden hangi açıya baktığınıza bağlı olarak, mavi, yeşil veya renksiz görünebilir. Buna pleachroic etki denir. Akuamarinlerin zengin bir görüntüsü, okyanusların, göllerin ve dünyanın diğer cesetlerinin renklerinin görülmesi gibidir. Her akuamarin, keyif aldiginiz su kütlesinin tonunu geri çagirir. Piyasadaki hemen hemen tüm akuamarinler rengin güçlendirilmesi için ısıyla işlem görürler.

Doğal Akuamarin Taşı

Doğal Akuamarin Taşı

Derin mavideki akuamarinlerin tüketici tercihi ile ilgili toplantılarda, taşlar 800 dereceye yakın Fahrenheit ısıtılarak mavi rengin ortaya çıkmasına ve sarı / yeşil tonların kaybolmasına neden olur. Akuamarin hafif renk tonuyla tüm cilt renkleri gevşer ve tüm değerli metallerle uyumlu hale gelir. Birçok akuamarin taşı kapanım neredeyse ücretsiz ve onların parıltı olan vitreus . Akuamarin-pegmatit-mineral.jpg Akuamarin yaygın çürükler, granit bulunan pegmatit , alüvyon çakıl mevduat ve bazen çakıl akışı. Bazı pegmatitteki berily kristalleri 30 feet’e kadar çok büyük ebatlara kadar büyür. 3 fit aya kadar olan akuamarin kristalleri aslında nadir değildir. En kaliteli taşlar vardır Brezilya birkaç kiloluk kristaller bulunmuştur. Akuamarin bulunan diğer yerler (koyu mavi çeşitli bulunursa) Sovyetler Birliği, Madagaskar, Amerika Birleşik Devletleri, Afganistan, Pakistan, vardır Hindistan ve Nijerya.
aquamarine.jpg
Bir akuamarin için en yaygın kesim zümrüt , oval veya armut şeklindeki kesiklere izledi türü. Kesmek nispeten kolay bir taş olup, kesiciler yeni formlarla deneme yaparken yenilikçi şekillerde sıklıkla bulunurlar. Bu 7.5 8 oranları sertlik ölçeğinde bunu giymek oldukça dayanıklı bir taş yapım. Birkaç karattan on karate kadar geniş akuamarin taşları nispeten yaygındır. Birkaç karat ağırlığında olan zengin mavi taşlar son derece değerlidir. Bazen, 1000 artı karat yelpazesinde bitmiş değerli taşlar üretmek için yeterince büyük yerlerde akuamarinler bulunur. Değerli taşlar hakkında harika olan, geniş fiyat aralığının hemen hemen herkes tarafından kullanılabilir olmasını sağlamasıdır.
Senin Bakımı Aquamarine Takı

Nasıl-bakım-akuamarin-final.jpg Akuamarin takılarınızı temizlemenin en iyi yolu düz, ılık sabunlu su (hafif sıvı sabun kullanarak) ve eski bir diş fırçasıdır. Taşı yıkadıktan sonra, düz su ile iyice durduğunuzdan emin olun. Termal şok tehlikelerini azaltmak için sıcak su yerine sıcak su kullanmaya özen gösterin. Alerjik reaksiyonlara neden olabilmesi için enzim temizleyicileri ve deterjanlardan kaçınılmalıdır. Ayrıca bir ultrasonik tankta akuamarin temizlenmesi tavsiye edilmez. Ani sıcaklık değişiklikleri, buharda pişirme ve kozmetik, saç spreyi, parfüm veya ev kimyasallarıyla temastan kaçının.
Öne Çıkan Seçimler

Akuamarin, kristalin suların saflığını ve denizin canlandırmasını ve gevşemesini çağrıştırır. Yatıştırıcı, yatıştırıcı ve temizliktir ve gerçeğe, güvenime ve bırakmaya ilham verir. Eski zamanlarda, Akuamarin’in denizkızlarının hazinesi olduğuna inanılıyordu ve denizciler tarafından iyi şans, korkusuzluk ve korunma tılsımı olarak kullanılıyordu. Aynı zamanda sonsuz gençlik ve mutluluk taş olarak kabul edildi. [Simmons, 49] Bugün bitti, ile yolculuk, veya suya yakın herkesi korur, açık ve içten iletişim kanallarını açar.

 

Akuamarin adı, “denizin suyu” anlamına gelen Latin aqua marinus’tan geliyor ve onun parlayan okyanus benzeri rengine atıfta bulunuyor. Soluk mavi, şeffaf kristal Beryl ailesinin bir üyesidir. Rengi, bazen mavimsi yeşil, taşın kimyasal yapısında bulunan demir oksitlerden kaynaklanır. Eski aymacı, ayın etkisi altında olduğunu ve çok büyük manyetik etki gösteren bir orbun olduğunu düşünüyordu. Günümüzün kristal görünümlü destekçileri, yaklaşan olayları izlemek için bir Akuamarin kullanırken, ay arttıkça bunu yaparlar. Dahil demir oksitler üzerindeki ayın manyetizması, taşın öngörü yeteneğini güçlendirecektir.

Akuamarin Satış

Akuamarin Satış

Akuamarin, denize bağlı olan her şeyin yanısıra suyun yüzeyinde yansıyan Cennet gibi şeyleri de temsil eder. Gerçekliği gizli anlamları keşfetmeyi mümkün kılan, kendisini sonsuza kadar yansıtan bir ayna haline gelir. Simetrilerden oluşan bir taş olarak, meditasyon ve vahiy için elverişli bir şey, peygamberler, şamanlar, şifacılar ve mistiklerin taşıdır. Aynı zamanda bize kendimizi ile yüz yüze, ve diğerleri ile, ruhlarımızın karanlık derinliklerini keşfetmek için izin verir. [Megemont, 31-32]

Berilyum, yeşil zümrüt, sarı Heliodor ve Golden Beryl, pembe Morganit, Kırmızı Beril veya Bixbite ve renksiz çeşit Goshenite gibi mücevherler olarak kullanılan diğer renklerde Beril ailesini oluştursa da, Aquamarin, Beryl’in mavi çeşididir.

metafiziksel kullanımlar Akuamarin Kullanımı ve Amaçları – Genel Bakış
Boğaz çakrasına eşlik eden Aquamarin, konuşma korkusunun üstesinden gelmeye yardımcı olur ve öğretmenler ve her türden sunum yapan kişiler için mükemmel bir taştır. Konuşmacıları, kendi hakikat, bilgelik ve duygularının farkında oldukları ve açık ve inançla ifade edebilen bir bilinç aşamasına kadar rahatlar. Aynı zamanda bir açık ve zor durumlarda öfke olmadan konuşmak için izin verir. [Simmons, 49] [Ahsian, 50]

Akuamarin entelektüel akıl yürütme süreçlerini hızlandırır ve hızlı tepki verme becerisini geliştirir. Bu öğrenme yoluyla, fiziksel dünya ile ilgili, ama kendini değil sadece bir yenilmez hale getirir. [Melodi, 128] Bu azim, disiplin ve hafif kalplilik yaşatır. [Gienger, 16]

Akuamarin dünyaya hizmet idealini ve iyileşmeye uyumlu bir insanlığın gelişimini teşvik eder. Nazik ve merhametli bir enerji yayar, kişilerin eylemlerine karşı ılımlılığı ve sorumluluğu geliştirir. Bu yargılayıcı insanlar daha toleranslı olmaya ilham ve sırasını bulmak için sorumluluk bunalmış olanlar olur. [Melodi, 129] [Hall, 68]

Doğal adaletin bir taşı olan Aquamarine uzlaşma ve müzakereden yararlanır ve çatışma halindeki durumlarda sessiz cesaret ve anlaşılır sözler verir. Aldığınız herhangi bir yazılı şikayetler üzerine Aquamarine geçmek ya da herhangi bir out göndermeden önce park veya sınırları üzerinde mahalle anlaşmazlıkları çözerken bir şikayet nedeniyle çocuğunuzun okuluna ziyaret ya da ne zaman giymek veya Aquamarine taşırlar. [Eason, 218]

Bir seyahat kristal olarak, yeşilimsi mavi Aquamarine su korkusu hafifletilmesi, deniz yoluyla yapanlar yolculuk korur ve bu tür uçan veya uzun mesafelerde sürüş gibi herhangi bir uzun menzilli seyahat katılanların korur. [Eason, 42] Bunun için iyi bir taştır yüzmeyi öğrenme. [Eason, 218]

Bir aşk kristali olarak soluk mavi Akuamarin, sevgiliyi geri getirmeye teşvik eder, farklı yaşam tarzlarına sahip iki kişinin birlikte yaşamasına yardımcı olur ve kavgalara neden olan hassas konuların etkilerini azaltır. [Eason, 43] Aquamarine genellikle aşk belirteci veya sonsuzluk halkası olarak verilen ve bağlılık ve sadakat artar “sürece dünya akış suları gibi.” [Eason, 218]
Beril” ve “Heliodor” buraya yönlendir. Tolkien’in efsane karakter için bkz Beor Evi . Verilen isimler için bkz Beryl (verilen isim) ve Heliodorus (verilen ad) . Sailor Moon kötü adam için bkz Kraliçe Beryl . Başlığın diğer anlamları için, bkz Beryl (anlam ayrımı) .
Beryl
Beryl09.jpg
Üç çeşit berilyum: morganit, akuamarin ve helyodor
Genel
Kategori siklosilikat
formül
(Tekrar eden birimi) Be 3 Al 2 (Si O 3) 6
Strunz sınıflaması 9.CJ.05
Kristal sistemi altı köşeli

Kaliteli Akuamarin Taşı

Kaliteli Akuamarin Taşı

kristal sınıfı Dihezyonal dipimidal (6 mm.lik)
HM sembolü : (6 / m 2/2 / m)
Uzay grubu altı köşeli
Uzay grubu : P 6 / mcc
Birim hücre a = 9.21 Â , c = 9.19 Å; Z = 2
Kimlik
Formül kütlesi 537.50 g / mol
Renk Yeşil, mavi, sarı, renksiz, pembe ve diğerleri
Kristal alışkanlığı Tabular kristaller için prizmatik; Radyal, sütunlu; Granüler – kompakt kitlesel
Eşleştirme nadir
bölünme {0001} üzerinde eksik
Kırık Konkoidal düzensiz bir
Dayanıklılık Kırılgan
Mohs ölçeği sertliği 7.5-8
Parlaklık Vitreus reçineli için
Meç Beyaz
Diyaframlık Saydamlığa karşı şeffaf
Spesifik yer çekimi Ortalama 2.76
Optik özellikler Tek eksenli (-)
Kırılma indisi N ω = 1,564-1,595
N ε = 1,568-1,602
iki karışıklık Δ = 0.0040-0.0070
Pleokrizma Zayıflamak için zayıf
ultraviyole floresan Yoktur (zımparanın parlaklığını arttırmak için kullanılan bazı kırık dolgu malzemeleri flüoresan yapar, ancak taş kendisi değildir). Morganit’in zayıf mor floresansı vardır.
Referanslar [1] [2] [3] [4]
Beril bir olan mineral oluşan berilyum alüminyum Siklosilikat ile kimyasal formülü Be 3 Al 2 (Si O 3) 6. Beryl tanınmış çeşitleri şunlardır zümrüt ve akuamarin . Doğal olarak meydana gelen, altıgen kristaller beryl büyüklüğü birkaç metreye kadar olabilir; Sonlandırılmış kristaller nispeten nadirdir. Saf beril renksizdir, ancak sıklıkla yabancı madde ile renklendirilir; Olası renkler yeşil, mavi, sarı, kırmızı ve beyaz renklerdir.
Adı “Beril” (aracılığıyla elde edilir Latince : beryllus, Eski Fransızca : Beril ve Orta İngilizce : beril) dan Yunan bir “değerli mavi-yeşil renk-of-deniz-su taşı” olarak anılacaktır βήρυλλος beryllos; akin için Prakrit verulia, veluriya ( “Beril”). [5] terimi daha sonra daha özel maden beryl için kabul edilmiştir.

13. yüzyılda ilk gözlükler inşa edildiğinde, camlar yeterince net hale getirilemediğinden beriller (veya kristal kristal) yapılmıştı. Dolayısıyla gözlük Almanca Brillen adlandırılmıştır [6] (Hollandaca ve Danimarkaca Briller içinde bril).

Mevduat [ değiştir ]
Çeşitli renklerde Beril en sık bulunan granit pegmatitlerde değil, aynı zamanda oluşur mika şistler içinde Ural Dağları ve kireçtaşı içinde Kolombiya . Beril genellikle ilişkili kalay ve tungsten cevheri organları. Beril Avrupa’da bulunan Norveç , Avusturya , Almanya , İsveç (özellikle morganite), İrlanda ve Rusya yanı sıra Brezilya , Kolombiya, Madagaskar , Mozambik , Pakistan , Güney Afrika , Amerika Birleşik Devletleri ve Zambiya . ABD beril yerleri olan Kaliforniya , Colorado , Connecticut , Gürcistan , Idaho , Maine , New Hampshire , Kuzey Carolina , Güney Dakota ve Utah .

Doğal Akuamarin Yüzük

Doğal Akuamarin Yüzük

New England ‘ın pegmatitler gelen bir büyük kristal olmak üzere bulunan en büyük berilleri, bazı doğurmuştur Bumpus Ocağı içinde Albany, Maine 18 civarında bir kitle ile 1,2 m (18.0 3.9 ile ft) ile boyutları 5.5 ile metrik ton ; New Hampshire’ın devlet mineralidir. 1999 yılı itibariyle , herhangi bir mineralin Dünyanın en büyük bilinen doğal olarak oluşan kristal Malakialina, Madagaskar, 18 metre uzunluğunda (59 ft) ve çapı 3,5 m (11 ft) ve tartı 380.000 kg dan beril kristal (840,000 olduğunu lb). [7]

Çeşitleri [ değiştir ]
Aquamarine ve Maxixe’den [ değiştir ]

Akuamarin

Yüzlü akuamarin, 13.24ct, Brezilya
(Aquamarine Latince : aqua marina, “denizin suyu”) mavi ya da mavi beril çeşididir. Sıradan beril veren çoğu lokalitede görülür. Taş-çakıl plaser mevduat Sri Lanka akuamarin içerir. Öyle ki Brezilya’da meydana gelen net sarı beril, bazen denir akuamarin zebercet. [ Kaynak belirtilmeli ] aquamarin derin mavi sürümü Maxixe’den denir. Maxixe yaygın Madagaskar ülkesinde bulunur. Güneş ışığına maruz kaldığında rengi beyaza döner veya ısıyla muamele görür ancak renk ışınlama ile geri döner.

Mavimsi yeşil soluk mavi renk Fe 2+ atfedilir. Fe 3+ iyonları altın sarısı renk üretmek, ve Fe 2+ ve Fe 3+ hem mevcut olduğunda, renk Maxixe’den gibi bir koyu mavidir. Işık ya da ısı ile Maxixe’den bir decoloration böylece nedeniyle Fe 3+ ve Fe 2+ arasındaki yük transferi olabilir. [8] [9] [10] [11] Koyu mavi Maxixe’den renk yeşil, pembe veya sarı üretilebilir yüksek enerjili parçacıklar ile (ışıma yoluyla beril gama ışınları , nötronlar , hatta X-ışınları ). [12]

Amerika Birleşik Devletleri’nde, akuamarin zirvesinde bulunabilir Mt. Antero de Sawatch Range merkezi Colorado. In Wyoming , akuamarin ortaya çıkarıldı Big Horn Dağları yakınında, Powder River Geçidi . Amerika Birleşik Devletleri içinde başka bir konumdur testere Aralığı yakın Stanley, Idaho . Her ne kadar mineraller toplanmayı önleyen vahşi bir alana sahip olsa da. Brezilya’da eyaletlerinde mayın var Minas Gerais , Espírito Santo ve Bahia ve minorly de Rio Grande do Norte . Kolombiya, Zambiya, Madagaskar, mayın Malavi , Tanzanya ve Kenya da akuamarin üretirler.

Şimdiye kadar çıkarılan taş kalitesindeki en büyük akuamarin, 1910 yılında Brezilya’nın Minas Gerais kentinde bulunan Marambaia’da bulundu. 110 kg (240 lb) ağırlığındaydı ve ebatları 48,5 cm (19 inç) ve 42 cm (17 inç) idi. çap. [13] en büyük kesim akuamarin taş Dom Pedro akuamarin şimdi ev sahipliği, Smithsonian Enstitüsü ‘ın Ulusal Doğa Tarihi Müzesi . [14]

Zümrüt [ değiştir ]
Ana madde: Zümrüt

Faceted zümrüt, 1.07 ct, Kolombiya

Matristeki sert zümrüt
Zümrüt eser miktarlarda renkli yeşil beril, bir krom ve bazen vanadyum . [8] [15] Modern İngilizce kelime “zümrüt” ile geliyor Orta İngilizce ithal Emeraude, Eski Fransızca Ésmeraude ve Ortaçağ Latin dan Esmaraldus, Latin smaragdus gelen Yunan ‘yeşil taş’ anlamına σμάραγδος Smaragdos. Özgün kaynak ya olabilirdi Semitik kredi kelime אזמרגד izmargad veya Sanskritçe bir kelime मरकत marakata, hem anlam ‘yeşil’. [16] Çoğu zümrüt son derece vardır dahil , onların kırılganlık böylece (kırılmaya karşı direnç) genellikle zayıf olarak sınıflandırılır.

Antik dönemde Zümrüt tarafından mayınlı edildi Mısırlılar ve Avusturya’da yanı sıra Swat kuzey de Pakistan . [17] Bir trapiche zümrüt olarak bilinen zümrüt nadir bir tür bazen maden ocaklarında bulunan Kolombiya . Bir tuzak efsanesi “yıldız” desen sergiliyor; Karanlık karbon impüritlerinden oluşan ışınlara benzer salkımlar, zümrütlere altı köşeli bir radyal desen kazandırıyor. Bu Trapiche, işlemek için

Akuamarin

Akuamarin

kullanılan bir taşlama tekerleği için adlı şeker kamışı bölgede. Kolomb zümrütleri, şeffaflığı ve ateşi nedeniyle genellikle en çok ödül alanlardandır. En nadir zümrütlerden bazıları Kolombiya’daki üç ana zümrüt madenciliği alanından geliyor: Muzo, Coscuez ve Şivor. İnce zümrüt ayrıca gibi diğer ülkelerde bulunan Zambiya , Brezilya , Zimbabve , Madagaskar , Pakistan , Hindistan , Afganistan ve Rusya . ABD’de, zümrüt bulunabilir Hiddenite, Kuzey Carolina . 1998 yılında, zümrüt keşfedildi Yukon .

Zümrüt gibi, o sağladı, nadir ve değerli taştır ve teşvik sentetik zümrüt geliştirmek için. Hidrotermal Hem [18] ve akı büyüme sentetik üretilmiştir. İlk ticari olarak başarılı zümrüt sentez süreci bu Carroll Chatham oldu. [19] akı zümrüt diğer büyük üreticisi 1964 Gilson en zümrüt genellikle haline doğal renksiz beril tohumları üzerinde yetiştirilen beri piyasada olan Pierre Gilson Sr oldu Her iki tarafa kaplanmıştır. Büyüme 1 aylık mm, kalınlığı 7 mm tipik yedi aylık büyüme çalıştırma üretilmesi zümrüt kristallerinin oranında meydana gelir. [20] zümrüt yeşil renk yaygın Cr 3+ iyonlarının varlığına atfedilir. [9] [ 10] [11] renk atfedilen olduğu yerde Brezilya, Zimbabve ve gelen Yoğun yeşil Beriller vanadyum da satılan ve zümrüt gibi onaylanmıştır. [21] [22] [23]

Altın Beril ve Heliodor [ değiştir ]

Faceted Heliodor, 48.75 ct, Brezilya

altın beril

Helyodor
Altın Beril parlak altın soluk sarı renkler içinde değişebilir. Aksine zümrüt , altın beril genellikle çok az kusurları vardır. (- “Güneş” + Doron ἥλιος – Yunan Helios δῶρον “hediye”) terimi, “altın beril” Heliodor bazen eşanlamlı ama goliodor yeşilimsi-sarı tonları işaret ederken altın beril, saf sarı veya altın sarısı tonları anlamına gelir. Altın sarısı rengi Fe 3+ iyonları ilişkilendirilir. [8] [9] , altın Beril ve Heliodor Hem taşlar olarak kullanılır. Muhtemelen en büyük kesim altın beril kusursuz 2054- olduğunu karat ekranda taş Taşlar Hall , Washington, DC , ABD. [24]

Goshenite [ değiştir ]

Faceted goshenite, 1.88 ct, Brezilya

Goshenit
Renksiz Beril goshenite olarak adlandırılır. Adı kaynaklandığı Goshen, Massachusetts başlangıçta keşfedildi. Bütün bu renk çeşitlerine yabancı maddelerden kaynaklandığı ve saf beril renksiz olduğu için, goshenit’in en saf beril çeşidi olduğunu düşünmek cazip gelebilir. Bununla birlikte, beril renklendirmek için inhibitörler olarak görev yapabilen birkaç element vardır ve bu yüzden bu varsayım her zaman doğru olmayabilir. Goshenite isminin yok olma yolunda olduğu söyleniyor ve yine de değerli taş piyasalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Goshenite neredeyse tüm beril lokalitelerinde bir dereceye kadar bulunur. Geçmişte goshenite şeffaflığına bağlı olarak gözlük ve mercekler üretmek için kullanılmıştır. Günümüzde, en yaygın olarak taş amacıyla kullanılan ve berilyum kaynağı olarak kabul edilir. [25] [26]

Goshenitin mücevher değeri nispeten düşüktür. Bununla birlikte, goshenite sarı, yeşil, pembe, mavi renkte ve orta renklerde yüksek enerjili parçacıklarla ışıma ile renklendirilebilir. Elde edilen renk Ca, Sc, Ti, V, Fe, Co ve yabancı maddelerin içeriğine bağlıdır. [9]

Morganit [ değiştir ]

Faceted morganite, 2.01 ct, Brezilya

Morganit
Ayrıca “pembe beryl” olarak bilinen Morganit, “pembe zümrüt” ve “cesian (veya caesian) beryl” “beryl gül”, gül renkli nadir bir ışık pembe taş beril -quality çeşitli. Morganitin turuncu / sarı çeşitleri de bulunabilir ve renk şeritleri yaygındır. Sarı renk lekelerini çıkarmak için rutin olarak ısıyla işlem görebilir ve bazen rengini geliştirmek için ışınlama ile muamele edilir. Morganit pembe renk Mn 2 + iyonları atfedilir. [8]

Ince renk ve iyi boyutlarda pembe beril ilk Madagaskar kıyısında bir adada keşfedildi 1910 [27] Aynı zamanda gibi diğer değerli taş minerallerle, bilinen turmalin ve Künzit de, Pala, California . Aralık 1910 yılında, New York Bilimler Akademisi finansör sonra beryl “morganite” pembe dizi adında JP Morgan . [27]

7 Ekim 1989, şimdiye kadar, en sonunda denilen ortaya büyük mücevher morganite örneklerinin biri “Maine Gül,” On Buckfield, Bennett Ocağı bulunmuştur Maine , ABD. [28] ton kristal, başlangıçta biraz portakal, oldu uzun 23 cm (9) ve yaklaşık 30 cm (12) karşısında ve sadece 50 pound (23 kg) üzerinden (matris) ile birlikte tartılır. [29]

Kırmızı Beril [ değiştir ]

Faceted red beryl, 0.56 ct, Utah ABD

kırmızı beril
Kırmızı beril (eskiden “bixbite” olarak bilinir ve “kırmızı zümrüt” veya “kırmızı fümerik” olarak pazarlanmaktadır) kırmızı berilyadır. İlk bir oluşum için 1904 yılında tanımlanmıştır, onun tip lokalitesi Maynard adlı İstem de, (pismire Knolls), Thomas Aralığı, Juab County , Utah . [30] [31] eski eşanlamlısı “BixBite” den önerilmemektedir CIBJO nedeniyle, mineral ile karışıklık riski Biksibit (ayrıca mineralog adını Maynard Bixby ). Koyu kırmızı rengi Mn 3+ iyonları atfedilir. [8]

Akuamarin Gümüş Yüzük

Akuamarin Gümüş Yüzük

: Kırmızı beril çok nadirdir ve yerlerde bir avuç sadece rapor edilmiştir Wah Dağları , Beaver County, Utah , Paramount Kanyonu ve Yuvarlak Dağı , Sierra County, New Mexico , ikincisi yöreden genellikle mücevher sınıf taşları üreticisi olmamasına rağmen, [ 30] ve Juab County, Utah. Taş dereceli kırmızı beryl büyük konsantrasyonu Lamar Hodges, 1958 yılında keşfedilen orta-batı Utah Thomas aralığının Wah Dağları, Ruby-Mor İstem gelen Fillmore, Utah o için zenginleştirilmesi iken, uranyum . [32] Kırmızı beril ile karıştırılmamalıdır bilinmektedir pezzottaite bir sezyum Afganistan’da Madagaskar ve son zamanlarda bulunmuştur beryl analog; İki çeşit kesme taşlar kendi farkı ayırt edilebilir kırılma indeksi (pezzottaite üç köşeli, kırmızı beril altıgen) ve kaba kristaller kolayca kristal sistemleri farklı ayırt edilebilir. Sentetik kırmızı Beril de üretilmektedir. [33] zümrüt ve beryl çoğu diğer çeşitleri aksine gibi, kırmızı beril genellikle yüksek dahildir.

Taş Beriller normal pegmatit ve bazı metamorfik taşlar bulunur birlikte kırmızı Beril topaz taşıyan oluşur riyolitlerle . Bu çatlaklar boyunca veya yüzeye yakın olan bir pnömatolitik faz düşük basınç ve yüksek sıcaklık altında kristalize oluşturulur miarolitic boşlukların riyolit. Ilişkili mineraller Biksibit dahil kuvars , ortoklas , topaz , spessartin , pseudobrookite ve hematit . [34]

(Aynı zamanda bir mücevher olarak adlandırılan ince taş, mücevher, değerli taş ya da yarı değerli taş) bir taş mineral bir parça kristal kesme ve cilalı formda yapmak için kullanılır, takı veya diğer süslemeleri. [1] [2] Bununla birlikte, bazı kayalar (örneğin lacivert taşı ya da) , organik olmayan (örneğin, mineral malzemelerin sarı veya jet ), aynı zamanda takı için kullanılır ve bu nedenle, çoğunlukla da taşlar olarak kabul edilir. En değerli taşlar zor, ama bazı yumuşak mineraller nedeniyle bir takı olarak kullanılan bir parlaklık veya estetik değere sahip diğer fiziksel özellikleri. Nadirlik, bir değerli taşa değer katan başka bir özelliktir. Dışında mücevher, eski antik gelen oyulmuş taşlar ve hardstone oymalar gibi bardak gibi, büyük lüks sanat formları vardı. Bir mücevher üreticisi bir denir özlü veya gemcutter ; Bir elmas işçi olduğunu diamantaire .

 

Dönen bir tamburda, aşındırıcı kumla kaba kaya yuvarlayarak yapılan taş taş çakıllarının bir seçimi. Buradaki en büyük çakıl 40 mm (1.6 inç) uzunluğundadır.
Geri gider Batı’da geleneksel sınıflandırma, Eski Yunanlılar , değerli ve yarı değerli arasında bir ayrım ile başlar; Diğer kültürlerde de benzer ayrımlar yapılır. Modern kullanımı kıymetli taşlar elmas , yakut , safir ve zümrüt diğer tüm taşlar yarı değerli varlık. [3] Bu ayrım eski zamanlarda ilgili taşların nadir yansıtır, yanı sıra kalite: tümünün saydam ile 8 ila 10 sertlikteki ince renksiz elmas hariç onların saf formları renk, ve çok sert, Mohs . Diğer taşlar, renk, sınıflandırılır saydamlık ve sertlik. Geleneksel ayrım mutlaka iken, örneğin modern değerleri, yansıtmamaktadır lal nispeten ucuzdur, denilen bir yeşil granat tsavorite bir orta kalitede zümrüt çok daha değerli olabilir. [4] yarı değerli taşlar için bir başka bilim dışı terim olarak kullanılan sanat tarih ve arkeoloji olduğu hardstone . Ticari bağlamda “kıymetli” ve “yarı kıymetli” terimlerinin kullanılması, bazı taşların başkalarından daha değerli olduğunun yanıltıcı olarak ima edilebileceğinden yanıltıcıdır; bu durum böyle değildir.

Modern zamanlarda taşlar ile tanımlanır gemologists kullanan taşlar ve bunların özelliklerini tarif teknik terminoloji alanına özgü Gemoloji . İlk karakteristik bir gemologist bir taş onun olduğunu tanımlamak için kullandığı kimyasal bileşimi . Örneğin elmas yapılır karbon (C) ve bir yakut alüminyum oksit , Al (
2 O
3). Sonra, birçok taşlar kendi tarafından sınıflandırılır kristaller kristal sistemi gibi kübik veya üç köşeli veya monoklinik . Kullanılan bir diğer terim alışkanlık , taş genellikle bulunan formu. Örneğin, bir kübik kristal sistemine sahip elmas, sıklıkla bulunan Oktahedronlar .

Akuamarin Taşı Yüzük

Akuamarin Taşı Yüzük

Taşlar farklı gruplar, türler ve çeşitler sınıflandırılır. Örneğin, yakut türleri kırmızı çeşididir korundum korundum başka bir renk safir kabul edilir ise. Diğer örnekler Zümrüt (yeşil), akuamarin (mavi), kırmızı beril (kırmızı), goshenite (renksiz), Heliodor (sarı) ve morganite mineral türlerinin tüm çeşitleri vardır (pembe), beryl .

Mücevher açısından karakterize edilir kırılma indeksi , dispersiyon , yoğunluk , sertlik , bölünme , kırılma ve parlaklık. Onlar gösterebilir pleokroyizma veya çift kırılma . Onlar olabilir lüminesans ve ayırt edici bir absorpsiyon spektrumu .

Bir taşın içinde malzeme veya kusurları olarak mevcut olabilir kapanım .

Değerli taşlar “su” açısından da sınıflandırılabilir. Bu tanınan bir mücevher en parlaklık, şeffaflık sınıflandırma, ya da “parlaklık” dir. [5] Çok şeffaf taşlar “olarak kabul edilir ilk su ,” ise “ikinci” veya “üçüncü su” taşlar daha az şeffaflık olanlardır. [6]

Değeri [ değiştir ]

De İspanyol zümrüt ve altın kolye , Victoria ve Albert Müzesi’nden

Emaye altın, ametist ve inci kolye, yaklaşık 1880, Pasquale Novissimo (1844-1914), V & A Müzesi, M.36-1928
Değerli taşlar için evrensel olarak kabul edilen derecelendirme sistemi yoktur. Elmas tarafından geliştirilen bir sistem kullanılarak derecelendirilir Amerika Gemological Institute 1950’lerin başlarında (GIA). Tarihsel olarak, tüm değerli taşlar çıplak gözle derecelendirildi. GIA sistemi büyük bir yenilik içeriyordu: Netlik derecelendirmesi için standart olarak 10 kat büyütme. Diğer taşlar hala çıplak gözle (20/20 vizyon varsayarak) kullanılarak derecelendirilir. [7]

Bir anımsatıcı cihaz , “dört Cs” (renk, kesim, berraklık ve karat), tüketici elmas notu için kullanılan faktörler anlamanıza yardımcı olmak için getirilmiştir. [8] modifikasyon, bu kategoriler sınıflandırma anlamakta yararlı olabilir Tüm değerli taşlardan. Dört kriter, renkli taşlara veya renksiz elmaslara uygulanıp uygulanmadığına bağlı olarak farklı ağırlık taşır. Pırlantalarda, kesme değerin başlıca belirleyicisidir ve onu netlik ve renk takip eder. Elmasların ışığı, bileşeni oluşturan gökkuşağının renklerine (dağılımı) parçalamak, parlak küçük parçalara ayırmak (sintilasyon) ve göze (parlaklık) dağıtması anlamına geliyor. Kaba kristal biçiminde bir elmas bunlardan hiçbirini yapmaz; Düzgün moda gerektirir ve buna “kesik” denir. Renkli elmaslar da dahil olmak üzere renkleri olan kıymetli taşlarda, kalitenin temel belirleyicisi olan bu rengin saflığı ve güzelliktedir.

Doğal Akuamarin Fiyatı

Doğal Akuamarin Fiyatı

Renkli taş değerli hale fiziksel özellikleri renk, bir dereceye kadar, (zümrüt hep kapanım bir numarası olacak) kesmek için açıklık, sıradışı optik olayların renk imar (bir mücevher içinde boyama eşitsiz dağılımı) olarak taşın içinde ve yaldızlı (yıldız etkileri). Yunanlılar, örneğin, güçlü aşk takılar olarak kabul edildi ve Truvalı Helen bilinen büyük ölçüde değerli yaldızlı taşlar, devreye yıpranmış olması korindon . [9]

Kenara elmas , yakut , safir , zümrüt , inci (değil, kelimenin tam anlamıyla, bir taş) ve opal [10] da değerli olarak kabul edilmiştir. Toplu keşifler kadar ametist 19. yüzyılda Brezilya’da, ametist antik Yunanistan’a gidiyor, hem de bir değerli taş olarak kabul edildi. Hatta gibi son yüzyılda bazı taşlar akuamarin , peridot ve kedi gözü ( cymophane ) popüler ve dolayısıyla kıymetli olarak kabul edilmiştir olmuştur.

Bugün böyle bir ayrım artık taş ticaretinde tarafından yapılır. [11] Birçok değerli taşlar vb tasarımcı, moda trendleri, piyasaya arzı, tedaviler, markası bağlı, hatta en pahalı takı kullanılan Bununla birlikte, elmas, yakut, safir, zümrüt ve diğer değerli taşlar hala bu aşan bir üne sahiptir. [12]

Genelde pek bilenler dışında bilinen bu taş kalitesi çok seyrek meydana gelen bu taşlar içerdiği anlamına Nadir veya olağandışı taşlar, dahil andalusit , Aksinit , cassiterite , Klinohümit ve kırmızı beryl .

Gem fiyatları (örneğin olanlar gibi ağır dalgalanma Tanzanite yılda) ya da (örneğin elmas gibi) oldukça kararlı olabilir. Genelde karat başına daha büyük taşların fiyatları daha küçük taşlardan yüksek ancak belirli boyuttaki taşların popülaritesi fiyatları etkiliyor olabilir. Tipik olarak fiyatlar, normal bir ametist için US $ 1 / karat’dan, bir toplayıcıya ait üç karat güvercin kanı neredeyse “mükemmel” yakut için 20.000-50.000 US $ arasında değişebilir.

Puanlanması [ değiştir ]
Bir dizi vardır [11] sınıf ve değerli taşlar hakkında raporlar verecek laboratuarların.

 

Bir elmas kesici Amsterdam içinde Hollanda 2012 yılında
Birkaç değerli taş, içinde bulunan kristal ya da başka bir biçimde mücevherler olarak kullanılır. Bununla birlikte, çoğu, mücevherat olarak kullanılmak üzere kesilir ve cilalanır. Soldaki resim, Tayland’daki kırsal, ticari bir kesme işlemidir. Bu küçük fabrika yılda binlerce karat safir kesiyor. İki ana sınıflandırmalar adlandırılan pürüzsüz, kubbe şeklindeki taşı olarak kesilmiş taşlar cabochons bir kesilir ve taşlar yontma makinesinin küçük düz pencereler denilen parlatma yönleriyle tam açılarda düzenli aralıklarla.

Opak veya gibi yarı opak olan taşlar opal , turkuaz , variscite vb yaygın cabochons olarak kesilir. Bu taşlar taşın rengini veya yüzey özelliklerini opal ve yıldız safirlerde olduğu gibi gösterecek şekilde tasarlanmıştır. Bileme ve parlatma ajanları, eziyet şekil ve taşların düzgün kubbe şeklini parlatmak için kullanılır. [14]

Şeffaf olan taşlar normalde yüzeye dönüktür; bu, taş iç mekanının optik özelliklerini izleyicinin ışıltı olarak algılanan yansıyan ışığı en üst düzeye çıkararak en iyi avantaja getiren bir yöntemdir. Birçok yaygın olarak kullanılan şekli vardır cepheli taşların . Esaslarını bağlı olarak değişir uygun açılarda en kesilmiş olmalıdır optik taş özellikleri. Açılar çok dik veya çok sığ ise, ışık geçer ve izleyiciye doğru geri yansıtılmaz. Yontma makinesi kesme ve düz esaslarını parlatma için düz bir kucak üzerine taş tutmak için kullanılır. [15] Nadiren, bazı kesiciler kesme ve cila kavisli yönleriyle özel kavisli tur kullanın.

Renk [ değiştir ]

Sergilenen elmas rengi yaklaşık 300 varyasyonları Aurora ekran Londra’daki Doğal Tarih Müzesi’nde.
Herhangi bir malzemenin rengi, ışığın kendisinin doğasından kaynaklanmaktadır. Günışığı, çoğunlukla beyaz ışık olarak adlandırılır, aslında spektrumun bütün renkleri birleştirilir. Işık bir maddeye çarptığında, ışığın çoğu absorbe edilirken belli bir frekans veya dalga boyunun daha az miktarı yansıtılır. Yansıtılan kısım algılanan renk olarak göze ulaşır. Bir yakut kırmızıya benziyor, çünkü beyaz ışıktaki diğer renkleri (yeşil ve mavi) emer, kırmızıyı yansıtır.

Çoğunlukla aynı olan bir malzeme farklı renkler gösterebilir. Örneğin, yakut ve safir aynı birincil kimyasal bileşimi (her ikisi de var korindon ) ancak çünkü kirliliklerin farklı renkler sergiler. Hatta aynı adlı taş birçok farklı renklerde oluşabilir: safir mavi ve pembe ve “fantezi safir” sergi farklı tonları, sarı gelen ikinci sözde “, turuncu-pembe, diğer renkler bir bütün dizi göstermek padparadscha safir “.

Renk rengindeki bu farklılık, taşın atomik yapısına dayanmaktadır. Farklı taşların resmi olarak aynı kimyasal bileşime ve yapıya sahip olmalarına rağmen, bunlar tam olarak aynı değildir. Her şimdi ve sonra bir atom, tamamen farklı bir atomla değiştirilir, bazen bir milyon atomda bir atom az sayıdadır. Bu sözde yabancı maddeler belli renkleri emer ve etkilenmemiş diğer renkler bırakmak için yeterlidir.

Örneğin, beril saf mineral formunda renksiz, krom kirlilikler ile zümrüt olur. Eğer manganez yerine ilave edilir krom beril pembe olur MORGANITE . Demir ile, olur akuamarin .

Bazı değerli taş tedavileri bu kirliliklerin “manipüle” edilebileceğini, böylece taşın renginin değiştiği gerçeğini kullanır.

AKUAMARİN TAŞI YÜZÜK (ÖZEL TASARIM)

OTANTİK YÜZÜKLER
Akuamarin Taşı Yüzük
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE HAS TAŞ AKUAMARİN
 • 14 GR
 • 16.52 KARAT VVS
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL AHŞAP KUTUSUNDA
 • SİYAH RODYUM KAPLAMA
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Akuamarin taşıyla ilgili birçok efsane ve efsane vardır. Romalılar, bir kurbağanın figürü bir akuamarin üzerine oyulursa, düşmanları

Akuamarin Taşı Yüzük

Akuamarin Taşı Yüzük

uzlaştırmaya ve onları arkadaş haline getirmeye inanıyordu. Bir başka Roma efsanesi, taşın genç aşkın atmosferini emdiği belirtti: “Kutlu ve aşınca sevgiye katıldı ve harika şeyler yaptı.” Akuamarin, damadın tarafından damadın tarafından gelinlerine verilecek en uygun sabah hediyesi olarak da değerlendirildi. Evliliklerinin tamamlanması. Yunanlılar ve Romalılar, akuamarinin denizci gemisi olarak tanındığını, böylece fırtınalı denizlerde güvenli ve müreffeh geçişin sağlandığını biliyordu. Ortaçağda, taş evli çiftlerin sevgisini yeniden canlandırdığı düşünülüyordu. Ayrıca askerler yenilmez hale getirildiğine inanılıyordu.

Sümerler, Mısırlılar ve İbraniler de akuamarinden büyük beğeni topladı ve değer verdi. Mutluluk ve sonsuz gençlik simgesiydi. O ve azizeyi “deniz ve hava taklit çünkü” Hıristiyan çağda, akuamarin “Deniz uzun yolculuklar yapmış hatta, Havari, St. Thomas ile tespit edilmiştir Hindistan kurtuluş vaaz etmek.” Belli bir mücevher belirlenmesi Oniki havariden bir tanesi o tarihte yaygın bir uygulamaydı. William Langland’ın “Atçılık ve Pulvayla İlgili Vizyon”, 1377’den beri akvaryumun zehir için bir panzehir olduğunu belirtiyor. Bu panzehir Avrupa çapında çokça biliniyordu.

 

 OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ ÜZERİNDE Kİ BRAZİLYA /SANTA MARİA %100 DOĞAL AKUMARİN TAŞI VVS (A++) KALİTEDE IŞILTILI  MÜCEVHER KIVAMINDADIR.YÜZÜĞÜMÜZ SİMETRİK OLARAK TASARLANMIŞTIR.DİK OLARAK KOYDUĞUNUZDA YÜZÜK AYAKTA DURMAKTADIR.RESİMDE GÖRDÜĞÜNÜZ IŞILTIYI AYNI ŞEKİLDE PARMAĞINIZDA DA FARKEDERSİNİZ.PARMAK ÖLÇÜ AYARI TARAFIMIZCA YAPILACAKTIR.ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR.KOLEKSİYON OLARAK SAKLANABİLİR.ALAN KİŞİ ŞİMDİDEN GÜLE GÜLE KULLANSIN.

1- 16.52  CRT BRAZİLYA  VVS KALİTE KABOŞON KESİM  TAM RENGİNDE DOĞAL AKUAMARİN  TAŞI ISIL TEDAVİ YOKTUR.

2-ÜRÜNÜMÜZ EL YAPIMI YAN DESENLER EL DAHİL EL İŞÇİLİĞİ SİYAH RODYUM  KAPLAMA

3-0.65 CRT YAN KENARLARINDA SİTRİN TAŞI SÜSLEME

4-ÖLÇÜ AYARI TARAFIMIZCA YAPILMAKTADIR..

 

O dönemlerde telif hakkı arasında çok miktarda zehirlenme olduğu için, taş bu amaçla sadece popüler talep görüyordu. Taşın, diğer değerli taşlarla olduğu gibi pulverize edilmesi gerekli değildi. Taşı asılı olarak ya da bir yüzük gibi giymek de o kadar etkili oldu. Akuamarin-tarih-kristal-top.jpg Orta Çağ yazarları, “oracle” kristallerinin en popüler ve etkili olanı olan akuamarin olduğunu iddia ettiler. Bir kristal top olarak kesildiğinde, servet için üstün bir taş olduğu düşünülüyordu. Eski bir literatürde taşı ilahi bir araç olarak kullanmanın birçok yöntemi anlatılmıştır. Bir yöntem, bir taşı bir kasede bir suyun üzerine asarak yalnızca yüzeye dokunmaktı. Kasenin iç kenarı alfabetik karakterlerle kaplandı. Kehanet ipliğin üstünü tutmak ve taşın belli bir harekete neden olmasını sağlamaktı, bu da ouija tahtası gibi önemli bir sorunun cevabını hecelemekti. Bir başka yöntem, bir kristali bir kapta saf suya dökmekti. Suyun içindeki bozulmalar, sıvı yüzeyindeki mesajları açığa vuracaktır. Akuamarinin vahiy güçleri, kayıp veya gizli şeyleri araştıran kişilere yardımcı olduğu söylendi.

Folklora göre, akuamarin savaşlarda ve yasal tartışmalarda zafer kazanır. Mücevher de gererek ve esneyerek tedavi edildi ve çenelerin, boğaz, mide, karaciğer ve diş ağrısı rahatsızlıklarının tedavisinde özellikle etkili olduğu düşünülüyordu. Akuamarin, gerektiğinde yağmur yağacağı ya da düşmanlarına kuraklık getirdiği inancıyla törenlerde de kullanıldı. Bir muska olarak giyildiğinde, acının rahatlamasını sağladığı ve kişiyi daha dostça kılacağı, zekasını iyileştirdiği ve tembelliğini iyileştirdiği düşünülüyordu. Antik filozof Pliny “inkar değil takılar vardır, görünüyor güzel akuamarin, bir yaz denizin derinliklerinde, bazı denizkızı hazine evine gelmiş.”, Belirten, canlılık bu gem haraç ödenen

Akuamarin Taş Yüzük

Akuamarin Taş Yüzük

Akuamarinin Mistik Güçleri

* .  Akuamarinin özellikleri ilk olarak M.Ö. 2. yüzyılda Damacıon tarafından kaydedilmiştir. “. Günümüzde modern şifacılar, akuamarin taşının su tutma özelliğine, akuamarin suyuyla yakından ilişkili olduğuna inanıyor. Modern şifacılar, Antik şifacıların inandıklarına göre, taşın glandüler bozukluklarla baş etmesine yardımcı olacağına ve gözlerinizin sağlığının korunmasına yardımcı olacağına inanıyorlar. Bazıları, taşı ağız boşluğuna bağlı en sıkıntıları tedavi etmek için spesifik olarak düşünüyor. Konuşma ve şarkı fakülteleri de dahil olmak üzere boğaz charkası ile ilişkilidir; bu, taşın gerçek kompozisyonundan ziyade belki de rengin terapötik değeri ile ilişkili bir kalitedir.

kuamarin Tarot’un Asma Kartı ile birlikte kullanılır ve insanlara, yalnızlık ve tefekkür zamanı aramak için yaşamdaki askıya almanın değerini anlamalarına yardımcı olur. Birinin bir iç huzurla uyum içinde daha iyi olmasına yardımcı olur ve sinirsel gerginliği sakinleştirici ve yatıştırıcı olarak sakinleştirmesi ile tanınır. Akuamarin zihninizi sarsar ve daha üst katlardan iletişim sağlamayı kolaylaştırdığı için meditasyon için harika bir taştır. İlave düşünceleri temizlemek, yüksek bir bilinç ve ruhsal farkındalık durumunu çağırır ve insana duygusal olmayan hizmeti teşvik eder. Ruhsal ve fiziksel cisimler hizalanırsa, akuamarin her seviyede sezgisel iletişim bırakarak onları nazikçe yeniden düzenliyor. Akuamarin-tarih-lore-aşk.jpg Taşla çalışmak kişinin refahını geliştirir. Bazıları, akuamarinin ertelenme sıkıntısı çeken kişileri tedavi etmek için kullanıldığını öne sürüyor. Akuamarin kullanan birinin açık düşünme ve hızlı karar verme konusunda daha iyi bir yeteneğe sahip olduğuna inanılıyor. Buna ek olarak, cesarete erişimi arttırır. Sürece bir tanesini desteklerken yoğun fiziksel ve duygusal serbest bırakılma zamanlarında motivasyonu ve rahatlığı teşvik eder. Taş bir hizmet ömrüne, kalkanlara ve koruyuculuğa yardımcı olur, bize değişim zamanı boyunca ve bir yaşamında ve yolunda ve amacında sevgi ve sevecenlik hatırlatır. Ruhsal ve psişik farkındalığın geliştirilmesine yardımcı olur, çekirdek ruh onarımı ve iyileştirmeyi getirir, ruhun alınmasına yardımcı olur ve her seviyede derinden iyileşir. İçsel benliğin en iyi İdeallerini daha iyi takip etmesini ve sıradan dünyaya eklemleri perspektif içinde tutmasını sağladığı için, ruhsal olarak kişinin varlığını arındırmak için kullanılır. İyileştirici değerlerine ek olarak, yaşamınızda değişiklikler yapmanın, içsel, ruhsal benliğiniz için daha fazla tuttuğunuz ve kendi kendine kirleten davranış kalıplarınızın sakin ve saf halde kalmasına yardımcı olan mükemmel bir taştır.

Akuamarinin Fiziksel Özellikleri ve Bilimi

Akuamarin beril soluk mavi, açık mavi, yeşil, hatta açık yeşildir. Genellikle açıktır, ancak demir içeriği mavi / yeşil renk verir. Akuamarinin yeşili, herhangi bir izi olmayan sulu bir yeşildir. Geçmişte, en değerli akuamarin taşları yeşildi. Ancak günümüzde en değerli akuamarin taşları zengin, gök mavisidir, ancak mavi taşların bile yeşil veya mavimsi yeşil tonları vardır. Bir akuamarinden hangi açıya baktığınıza bağlı olarak, mavi, yeşil veya renksiz görünebilir. Buna pleachroic etki denir. Akuamarinlerin zengin bir görüntüsü, okyanusların, göllerin ve dünyanın diğer cesetlerinin renklerinin görülmesi gibidir. Her akuamarin, keyif aldiginiz su kütlesinin tonunu geri çagirir. Piyasadaki hemen hemen tüm akuamarinler rengin güçlendirilmesi için ısıyla işlem görürler.

Doğal Akuamarin Taşı

Doğal Akuamarin Taşı

Derin mavideki akuamarinlerin tüketici tercihi ile ilgili toplantılarda, taşlar 800 dereceye yakın Fahrenheit ısıtılarak mavi rengin ortaya çıkmasına ve sarı / yeşil tonların kaybolmasına neden olur. Akuamarin hafif renk tonuyla tüm cilt renkleri gevşer ve tüm değerli metallerle uyumlu hale gelir. Birçok akuamarin taşı kapanım neredeyse ücretsiz ve onların parıltı olan vitreus . Akuamarin-pegmatit-mineral.jpg Akuamarin yaygın çürükler, granit bulunan pegmatit , alüvyon çakıl mevduat ve bazen çakıl akışı. Bazı pegmatitteki berily kristalleri 30 feet’e kadar çok büyük ebatlara kadar büyür. 3 fit aya kadar olan akuamarin kristalleri aslında nadir değildir. En kaliteli taşlar vardır Brezilya birkaç kiloluk kristaller bulunmuştur. Akuamarin bulunan diğer yerler (koyu mavi çeşitli bulunursa) Sovyetler Birliği, Madagaskar, Amerika Birleşik Devletleri, Afganistan, Pakistan, vardır Hindistan ve Nijerya.
aquamarine.jpg
Bir akuamarin için en yaygın kesim zümrüt , oval veya armut şeklindeki kesiklere izledi türü. Kesmek nispeten kolay bir taş olup, kesiciler yeni formlarla deneme yaparken yenilikçi şekillerde sıklıkla bulunurlar. Bu 7.5 8 oranları sertlik ölçeğinde bunu giymek oldukça dayanıklı bir taş yapım. Birkaç karattan on karate kadar geniş akuamarin taşları nispeten yaygındır. Birkaç karat ağırlığında olan zengin mavi taşlar son derece değerlidir. Bazen, 1000 artı karat yelpazesinde bitmiş değerli taşlar üretmek için yeterince büyük yerlerde akuamarinler bulunur. Değerli taşlar hakkında harika olan, geniş fiyat aralığının hemen hemen herkes tarafından kullanılabilir olmasını sağlamasıdır.
Senin Bakımı Aquamarine Takı

Nasıl-bakım-akuamarin-final.jpg Akuamarin takılarınızı temizlemenin en iyi yolu düz, ılık sabunlu su (hafif sıvı sabun kullanarak) ve eski bir diş fırçasıdır. Taşı yıkadıktan sonra, düz su ile iyice durduğunuzdan emin olun. Termal şok tehlikelerini azaltmak için sıcak su yerine sıcak su kullanmaya özen gösterin. Alerjik reaksiyonlara neden olabilmesi için enzim temizleyicileri ve deterjanlardan kaçınılmalıdır. Ayrıca bir ultrasonik tankta akuamarin temizlenmesi tavsiye edilmez. Ani sıcaklık değişiklikleri, buharda pişirme ve kozmetik, saç spreyi, parfüm veya ev kimyasallarıyla temastan kaçının.
Öne Çıkan Seçimler

Akuamarin, kristalin suların saflığını ve denizin canlandırmasını ve gevşemesini çağrıştırır. Yatıştırıcı, yatıştırıcı ve temizliktir ve gerçeğe, güvenime ve bırakmaya ilham verir. Eski zamanlarda, Akuamarin’in denizkızlarının hazinesi olduğuna inanılıyordu ve denizciler tarafından iyi şans, korkusuzluk ve korunma tılsımı olarak kullanılıyordu. Aynı zamanda sonsuz gençlik ve mutluluk taş olarak kabul edildi. [Simmons, 49] Bugün bitti, ile yolculuk, veya suya yakın herkesi korur, açık ve içten iletişim kanallarını açar.

 

Akuamarin adı, “denizin suyu” anlamına gelen Latin aqua marinus’tan geliyor ve onun parlayan okyanus benzeri rengine atıfta bulunuyor. Soluk mavi, şeffaf kristal Beryl ailesinin bir üyesidir. Rengi, bazen mavimsi yeşil, taşın kimyasal yapısında bulunan demir oksitlerden kaynaklanır. Eski aymacı, ayın etkisi altında olduğunu ve çok büyük manyetik etki gösteren bir orbun olduğunu düşünüyordu. Günümüzün kristal görünümlü destekçileri, yaklaşan olayları izlemek için bir Akuamarin kullanırken, ay arttıkça bunu yaparlar. Dahil demir oksitler üzerindeki ayın manyetizması, taşın öngörü yeteneğini güçlendirecektir.

Akuamarin Satış

Akuamarin Satış

Akuamarin, denize bağlı olan her şeyin yanısıra suyun yüzeyinde yansıyan Cennet gibi şeyleri de temsil eder. Gerçekliği gizli anlamları keşfetmeyi mümkün kılan, kendisini sonsuza kadar yansıtan bir ayna haline gelir. Simetrilerden oluşan bir taş olarak, meditasyon ve vahiy için elverişli bir şey, peygamberler, şamanlar, şifacılar ve mistiklerin taşıdır. Aynı zamanda bize kendimizi ile yüz yüze, ve diğerleri ile, ruhlarımızın karanlık derinliklerini keşfetmek için izin verir. [Megemont, 31-32]

Berilyum, yeşil zümrüt, sarı Heliodor ve Golden Beryl, pembe Morganit, Kırmızı Beril veya Bixbite ve renksiz çeşit Goshenite gibi mücevherler olarak kullanılan diğer renklerde Beril ailesini oluştursa da, Aquamarin, Beryl’in mavi çeşididir.

metafiziksel kullanımlar Akuamarin Kullanımı ve Amaçları – Genel Bakış
Boğaz çakrasına eşlik eden Aquamarin, konuşma korkusunun üstesinden gelmeye yardımcı olur ve öğretmenler ve her türden sunum yapan kişiler için mükemmel bir taştır. Konuşmacıları, kendi hakikat, bilgelik ve duygularının farkında oldukları ve açık ve inançla ifade edebilen bir bilinç aşamasına kadar rahatlar. Aynı zamanda bir açık ve zor durumlarda öfke olmadan konuşmak için izin verir. [Simmons, 49] [Ahsian, 50]

Akuamarin entelektüel akıl yürütme süreçlerini hızlandırır ve hızlı tepki verme becerisini geliştirir. Bu öğrenme yoluyla, fiziksel dünya ile ilgili, ama kendini değil sadece bir yenilmez hale getirir. [Melodi, 128] Bu azim, disiplin ve hafif kalplilik yaşatır. [Gienger, 16]

Akuamarin dünyaya hizmet idealini ve iyileşmeye uyumlu bir insanlığın gelişimini teşvik eder. Nazik ve merhametli bir enerji yayar, kişilerin eylemlerine karşı ılımlılığı ve sorumluluğu geliştirir. Bu yargılayıcı insanlar daha toleranslı olmaya ilham ve sırasını bulmak için sorumluluk bunalmış olanlar olur. [Melodi, 129] [Hall, 68]

Doğal adaletin bir taşı olan Aquamarine uzlaşma ve müzakereden yararlanır ve çatışma halindeki durumlarda sessiz cesaret ve anlaşılır sözler verir. Aldığınız herhangi bir yazılı şikayetler üzerine Aquamarine geçmek ya da herhangi bir out göndermeden önce park veya sınırları üzerinde mahalle anlaşmazlıkları çözerken bir şikayet nedeniyle çocuğunuzun okuluna ziyaret ya da ne zaman giymek veya Aquamarine taşırlar. [Eason, 218]

Bir seyahat kristal olarak, yeşilimsi mavi Aquamarine su korkusu hafifletilmesi, deniz yoluyla yapanlar yolculuk korur ve bu tür uçan veya uzun mesafelerde sürüş gibi herhangi bir uzun menzilli seyahat katılanların korur. [Eason, 42] Bunun için iyi bir taştır yüzmeyi öğrenme. [Eason, 218]

Bir aşk kristali olarak soluk mavi Akuamarin, sevgiliyi geri getirmeye teşvik eder, farklı yaşam tarzlarına sahip iki kişinin birlikte yaşamasına yardımcı olur ve kavgalara neden olan hassas konuların etkilerini azaltır. [Eason, 43] Aquamarine genellikle aşk belirteci veya sonsuzluk halkası olarak verilen ve bağlılık ve sadakat artar “sürece dünya akış suları gibi.” [Eason, 218]
Beril” ve “Heliodor” buraya yönlendir. Tolkien’in efsane karakter için bkz Beor Evi . Verilen isimler için bkz Beryl (verilen isim) ve Heliodorus (verilen ad) . Sailor Moon kötü adam için bkz Kraliçe Beryl . Başlığın diğer anlamları için, bkz Beryl (anlam ayrımı) .
Beryl
Beryl09.jpg
Üç çeşit berilyum: morganit, akuamarin ve helyodor
Genel
Kategori siklosilikat
formül
(Tekrar eden birimi) Be 3 Al 2 (Si O 3) 6
Strunz sınıflaması 9.CJ.05
Kristal sistemi altı köşeli

Kaliteli Akuamarin Taşı

Kaliteli Akuamarin Taşı

kristal sınıfı Dihezyonal dipimidal (6 mm.lik)
HM sembolü : (6 / m 2/2 / m)
Uzay grubu altı köşeli
Uzay grubu : P 6 / mcc
Birim hücre a = 9.21 Â , c = 9.19 Å; Z = 2
Kimlik
Formül kütlesi 537.50 g / mol
Renk Yeşil, mavi, sarı, renksiz, pembe ve diğerleri
Kristal alışkanlığı Tabular kristaller için prizmatik; Radyal, sütunlu; Granüler – kompakt kitlesel
Eşleştirme nadir
bölünme {0001} üzerinde eksik
Kırık Konkoidal düzensiz bir
Dayanıklılık Kırılgan
Mohs ölçeği sertliği 7.5-8
Parlaklık Vitreus reçineli için
Meç Beyaz
Diyaframlık Saydamlığa karşı şeffaf
Spesifik yer çekimi Ortalama 2.76
Optik özellikler Tek eksenli (-)
Kırılma indisi N ω = 1,564-1,595
N ε = 1,568-1,602
iki karışıklık Δ = 0.0040-0.0070
Pleokrizma Zayıflamak için zayıf
ultraviyole floresan Yoktur (zımparanın parlaklığını arttırmak için kullanılan bazı kırık dolgu malzemeleri flüoresan yapar, ancak taş kendisi değildir). Morganit’in zayıf mor floresansı vardır.
Referanslar [1] [2] [3] [4]
Beril bir olan mineral oluşan berilyum alüminyum Siklosilikat ile kimyasal formülü Be 3 Al 2 (Si O 3) 6. Beryl tanınmış çeşitleri şunlardır zümrüt ve akuamarin . Doğal olarak meydana gelen, altıgen kristaller beryl büyüklüğü birkaç metreye kadar olabilir; Sonlandırılmış kristaller nispeten nadirdir. Saf beril renksizdir, ancak sıklıkla yabancı madde ile renklendirilir; Olası renkler yeşil, mavi, sarı, kırmızı ve beyaz renklerdir.
Adı “Beril” (aracılığıyla elde edilir Latince : beryllus, Eski Fransızca : Beril ve Orta İngilizce : beril) dan Yunan bir “değerli mavi-yeşil renk-of-deniz-su taşı” olarak anılacaktır βήρυλλος beryllos; akin için Prakrit verulia, veluriya ( “Beril”). [5] terimi daha sonra daha özel maden beryl için kabul edilmiştir.

13. yüzyılda ilk gözlükler inşa edildiğinde, camlar yeterince net hale getirilemediğinden beriller (veya kristal kristal) yapılmıştı. Dolayısıyla gözlük Almanca Brillen adlandırılmıştır [6] (Hollandaca ve Danimarkaca Briller içinde bril).

Mevduat [ değiştir ]
Çeşitli renklerde Beril en sık bulunan granit pegmatitlerde değil, aynı zamanda oluşur mika şistler içinde Ural Dağları ve kireçtaşı içinde Kolombiya . Beril genellikle ilişkili kalay ve tungsten cevheri organları. Beril Avrupa’da bulunan Norveç , Avusturya , Almanya , İsveç (özellikle morganite), İrlanda ve Rusya yanı sıra Brezilya , Kolombiya, Madagaskar , Mozambik , Pakistan , Güney Afrika , Amerika Birleşik Devletleri ve Zambiya . ABD beril yerleri olan Kaliforniya , Colorado , Connecticut , Gürcistan , Idaho , Maine , New Hampshire , Kuzey Carolina , Güney Dakota ve Utah .

Doğal Akuamarin Yüzük

Doğal Akuamarin Yüzük

New England ‘ın pegmatitler gelen bir büyük kristal olmak üzere bulunan en büyük berilleri, bazı doğurmuştur Bumpus Ocağı içinde Albany, Maine 18 civarında bir kitle ile 1,2 m (18.0 3.9 ile ft) ile boyutları 5.5 ile metrik ton ; New Hampshire’ın devlet mineralidir. 1999 yılı itibariyle , herhangi bir mineralin Dünyanın en büyük bilinen doğal olarak oluşan kristal Malakialina, Madagaskar, 18 metre uzunluğunda (59 ft) ve çapı 3,5 m (11 ft) ve tartı 380.000 kg dan beril kristal (840,000 olduğunu lb). [7]

Çeşitleri [ değiştir ]
Aquamarine ve Maxixe’den [ değiştir ]

Akuamarin

Yüzlü akuamarin, 13.24ct, Brezilya
(Aquamarine Latince : aqua marina, “denizin suyu”) mavi ya da mavi beril çeşididir. Sıradan beril veren çoğu lokalitede görülür. Taş-çakıl plaser mevduat Sri Lanka akuamarin içerir. Öyle ki Brezilya’da meydana gelen net sarı beril, bazen denir akuamarin zebercet. [ Kaynak belirtilmeli ] aquamarin derin mavi sürümü Maxixe’den denir. Maxixe yaygın Madagaskar ülkesinde bulunur. Güneş ışığına maruz kaldığında rengi beyaza döner veya ısıyla muamele görür ancak renk ışınlama ile geri döner.

Mavimsi yeşil soluk mavi renk Fe 2+ atfedilir. Fe 3+ iyonları altın sarısı renk üretmek, ve Fe 2+ ve Fe 3+ hem mevcut olduğunda, renk Maxixe’den gibi bir koyu mavidir. Işık ya da ısı ile Maxixe’den bir decoloration böylece nedeniyle Fe 3+ ve Fe 2+ arasındaki yük transferi olabilir. [8] [9] [10] [11] Koyu mavi Maxixe’den renk yeşil, pembe veya sarı üretilebilir yüksek enerjili parçacıklar ile (ışıma yoluyla beril gama ışınları , nötronlar , hatta X-ışınları ). [12]

Amerika Birleşik Devletleri’nde, akuamarin zirvesinde bulunabilir Mt. Antero de Sawatch Range merkezi Colorado. In Wyoming , akuamarin ortaya çıkarıldı Big Horn Dağları yakınında, Powder River Geçidi . Amerika Birleşik Devletleri içinde başka bir konumdur testere Aralığı yakın Stanley, Idaho . Her ne kadar mineraller toplanmayı önleyen vahşi bir alana sahip olsa da. Brezilya’da eyaletlerinde mayın var Minas Gerais , Espírito Santo ve Bahia ve minorly de Rio Grande do Norte . Kolombiya, Zambiya, Madagaskar, mayın Malavi , Tanzanya ve Kenya da akuamarin üretirler.

Şimdiye kadar çıkarılan taş kalitesindeki en büyük akuamarin, 1910 yılında Brezilya’nın Minas Gerais kentinde bulunan Marambaia’da bulundu. 110 kg (240 lb) ağırlığındaydı ve ebatları 48,5 cm (19 inç) ve 42 cm (17 inç) idi. çap. [13] en büyük kesim akuamarin taş Dom Pedro akuamarin şimdi ev sahipliği, Smithsonian Enstitüsü ‘ın Ulusal Doğa Tarihi Müzesi . [14]

Zümrüt [ değiştir ]
Ana madde: Zümrüt

Faceted zümrüt, 1.07 ct, Kolombiya

Matristeki sert zümrüt
Zümrüt eser miktarlarda renkli yeşil beril, bir krom ve bazen vanadyum . [8] [15] Modern İngilizce kelime “zümrüt” ile geliyor Orta İngilizce ithal Emeraude, Eski Fransızca Ésmeraude ve Ortaçağ Latin dan Esmaraldus, Latin smaragdus gelen Yunan ‘yeşil taş’ anlamına σμάραγδος Smaragdos. Özgün kaynak ya olabilirdi Semitik kredi kelime אזמרגד izmargad veya Sanskritçe bir kelime मरकत marakata, hem anlam ‘yeşil’. [16] Çoğu zümrüt son derece vardır dahil , onların kırılganlık böylece (kırılmaya karşı direnç) genellikle zayıf olarak sınıflandırılır.

Antik dönemde Zümrüt tarafından mayınlı edildi Mısırlılar ve Avusturya’da yanı sıra Swat kuzey de Pakistan . [17] Bir trapiche zümrüt olarak bilinen zümrüt nadir bir tür bazen maden ocaklarında bulunan Kolombiya . Bir tuzak efsanesi “yıldız” desen sergiliyor; Karanlık karbon impüritlerinden oluşan ışınlara benzer salkımlar, zümrütlere altı köşeli bir radyal desen kazandırıyor. Bu Trapiche, işlemek için

Akuamarin

Akuamarin

kullanılan bir taşlama tekerleği için adlı şeker kamışı bölgede. Kolomb zümrütleri, şeffaflığı ve ateşi nedeniyle genellikle en çok ödül alanlardandır. En nadir zümrütlerden bazıları Kolombiya’daki üç ana zümrüt madenciliği alanından geliyor: Muzo, Coscuez ve Şivor. İnce zümrüt ayrıca gibi diğer ülkelerde bulunan Zambiya , Brezilya , Zimbabve , Madagaskar , Pakistan , Hindistan , Afganistan ve Rusya . ABD’de, zümrüt bulunabilir Hiddenite, Kuzey Carolina . 1998 yılında, zümrüt keşfedildi Yukon .

Zümrüt gibi, o sağladı, nadir ve değerli taştır ve teşvik sentetik zümrüt geliştirmek için. Hidrotermal Hem [18] ve akı büyüme sentetik üretilmiştir. İlk ticari olarak başarılı zümrüt sentez süreci bu Carroll Chatham oldu. [19] akı zümrüt diğer büyük üreticisi 1964 Gilson en zümrüt genellikle haline doğal renksiz beril tohumları üzerinde yetiştirilen beri piyasada olan Pierre Gilson Sr oldu Her iki tarafa kaplanmıştır. Büyüme 1 aylık mm, kalınlığı 7 mm tipik yedi aylık büyüme çalıştırma üretilmesi zümrüt kristallerinin oranında meydana gelir. [20] zümrüt yeşil renk yaygın Cr 3+ iyonlarının varlığına atfedilir. [9] [ 10] [11] renk atfedilen olduğu yerde Brezilya, Zimbabve ve gelen Yoğun yeşil Beriller vanadyum da satılan ve zümrüt gibi onaylanmıştır. [21] [22] [23]

Altın Beril ve Heliodor [ değiştir ]

Faceted Heliodor, 48.75 ct, Brezilya

altın beril

Helyodor
Altın Beril parlak altın soluk sarı renkler içinde değişebilir. Aksine zümrüt , altın beril genellikle çok az kusurları vardır. (- “Güneş” + Doron ἥλιος – Yunan Helios δῶρον “hediye”) terimi, “altın beril” Heliodor bazen eşanlamlı ama goliodor yeşilimsi-sarı tonları işaret ederken altın beril, saf sarı veya altın sarısı tonları anlamına gelir. Altın sarısı rengi Fe 3+ iyonları ilişkilendirilir. [8] [9] , altın Beril ve Heliodor Hem taşlar olarak kullanılır. Muhtemelen en büyük kesim altın beril kusursuz 2054- olduğunu karat ekranda taş Taşlar Hall , Washington, DC , ABD. [24]

Goshenite [ değiştir ]

Faceted goshenite, 1.88 ct, Brezilya

Goshenit
Renksiz Beril goshenite olarak adlandırılır. Adı kaynaklandığı Goshen, Massachusetts başlangıçta keşfedildi. Bütün bu renk çeşitlerine yabancı maddelerden kaynaklandığı ve saf beril renksiz olduğu için, goshenit’in en saf beril çeşidi olduğunu düşünmek cazip gelebilir. Bununla birlikte, beril renklendirmek için inhibitörler olarak görev yapabilen birkaç element vardır ve bu yüzden bu varsayım her zaman doğru olmayabilir. Goshenite isminin yok olma yolunda olduğu söyleniyor ve yine de değerli taş piyasalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Goshenite neredeyse tüm beril lokalitelerinde bir dereceye kadar bulunur. Geçmişte goshenite şeffaflığına bağlı olarak gözlük ve mercekler üretmek için kullanılmıştır. Günümüzde, en yaygın olarak taş amacıyla kullanılan ve berilyum kaynağı olarak kabul edilir. [25] [26]

Goshenitin mücevher değeri nispeten düşüktür. Bununla birlikte, goshenite sarı, yeşil, pembe, mavi renkte ve orta renklerde yüksek enerjili parçacıklarla ışıma ile renklendirilebilir. Elde edilen renk Ca, Sc, Ti, V, Fe, Co ve yabancı maddelerin içeriğine bağlıdır. [9]

Morganit [ değiştir ]

Faceted morganite, 2.01 ct, Brezilya

Morganit
Ayrıca “pembe beryl” olarak bilinen Morganit, “pembe zümrüt” ve “cesian (veya caesian) beryl” “beryl gül”, gül renkli nadir bir ışık pembe taş beril -quality çeşitli. Morganitin turuncu / sarı çeşitleri de bulunabilir ve renk şeritleri yaygındır. Sarı renk lekelerini çıkarmak için rutin olarak ısıyla işlem görebilir ve bazen rengini geliştirmek için ışınlama ile muamele edilir. Morganit pembe renk Mn 2 + iyonları atfedilir. [8]

Ince renk ve iyi boyutlarda pembe beril ilk Madagaskar kıyısında bir adada keşfedildi 1910 [27] Aynı zamanda gibi diğer değerli taş minerallerle, bilinen turmalin ve Künzit de, Pala, California . Aralık 1910 yılında, New York Bilimler Akademisi finansör sonra beryl “morganite” pembe dizi adında JP Morgan . [27]

7 Ekim 1989, şimdiye kadar, en sonunda denilen ortaya büyük mücevher morganite örneklerinin biri “Maine Gül,” On Buckfield, Bennett Ocağı bulunmuştur Maine , ABD. [28] ton kristal, başlangıçta biraz portakal, oldu uzun 23 cm (9) ve yaklaşık 30 cm (12) karşısında ve sadece 50 pound (23 kg) üzerinden (matris) ile birlikte tartılır. [29]

Kırmızı Beril [ değiştir ]

Faceted red beryl, 0.56 ct, Utah ABD

kırmızı beril
Kırmızı beril (eskiden “bixbite” olarak bilinir ve “kırmızı zümrüt” veya “kırmızı fümerik” olarak pazarlanmaktadır) kırmızı berilyadır. İlk bir oluşum için 1904 yılında tanımlanmıştır, onun tip lokalitesi Maynard adlı İstem de, (pismire Knolls), Thomas Aralığı, Juab County , Utah . [30] [31] eski eşanlamlısı “BixBite” den önerilmemektedir CIBJO nedeniyle, mineral ile karışıklık riski Biksibit (ayrıca mineralog adını Maynard Bixby ). Koyu kırmızı rengi Mn 3+ iyonları atfedilir. [8]

Akuamarin Gümüş Yüzük

Akuamarin Gümüş Yüzük

: Kırmızı beril çok nadirdir ve yerlerde bir avuç sadece rapor edilmiştir Wah Dağları , Beaver County, Utah , Paramount Kanyonu ve Yuvarlak Dağı , Sierra County, New Mexico , ikincisi yöreden genellikle mücevher sınıf taşları üreticisi olmamasına rağmen, [ 30] ve Juab County, Utah. Taş dereceli kırmızı beryl büyük konsantrasyonu Lamar Hodges, 1958 yılında keşfedilen orta-batı Utah Thomas aralığının Wah Dağları, Ruby-Mor İstem gelen Fillmore, Utah o için zenginleştirilmesi iken, uranyum . [32] Kırmızı beril ile karıştırılmamalıdır bilinmektedir pezzottaite bir sezyum Afganistan’da Madagaskar ve son zamanlarda bulunmuştur beryl analog; İki çeşit kesme taşlar kendi farkı ayırt edilebilir kırılma indeksi (pezzottaite üç köşeli, kırmızı beril altıgen) ve kaba kristaller kolayca kristal sistemleri farklı ayırt edilebilir. Sentetik kırmızı Beril de üretilmektedir. [33] zümrüt ve beryl çoğu diğer çeşitleri aksine gibi, kırmızı beril genellikle yüksek dahildir.

Taş Beriller normal pegmatit ve bazı metamorfik taşlar bulunur birlikte kırmızı Beril topaz taşıyan oluşur riyolitlerle . Bu çatlaklar boyunca veya yüzeye yakın olan bir pnömatolitik faz düşük basınç ve yüksek sıcaklık altında kristalize oluşturulur miarolitic boşlukların riyolit. Ilişkili mineraller Biksibit dahil kuvars , ortoklas , topaz , spessartin , pseudobrookite ve hematit . [34]

(Aynı zamanda bir mücevher olarak adlandırılan ince taş, mücevher, değerli taş ya da yarı değerli taş) bir taş mineral bir parça kristal kesme ve cilalı formda yapmak için kullanılır, takı veya diğer süslemeleri. [1] [2] Bununla birlikte, bazı kayalar (örneğin lacivert taşı ya da) , organik olmayan (örneğin, mineral malzemelerin sarı veya jet ), aynı zamanda takı için kullanılır ve bu nedenle, çoğunlukla da taşlar olarak kabul edilir. En değerli taşlar zor, ama bazı yumuşak mineraller nedeniyle bir takı olarak kullanılan bir parlaklık veya estetik değere sahip diğer fiziksel özellikleri. Nadirlik, bir değerli taşa değer katan başka bir özelliktir. Dışında mücevher, eski antik gelen oyulmuş taşlar ve hardstone oymalar gibi bardak gibi, büyük lüks sanat formları vardı. Bir mücevher üreticisi bir denir özlü veya gemcutter ; Bir elmas işçi olduğunu diamantaire .

 

Dönen bir tamburda, aşındırıcı kumla kaba kaya yuvarlayarak yapılan taş taş çakıllarının bir seçimi. Buradaki en büyük çakıl 40 mm (1.6 inç) uzunluğundadır.
Geri gider Batı’da geleneksel sınıflandırma, Eski Yunanlılar , değerli ve yarı değerli arasında bir ayrım ile başlar; Diğer kültürlerde de benzer ayrımlar yapılır. Modern kullanımı kıymetli taşlar elmas , yakut , safir ve zümrüt diğer tüm taşlar yarı değerli varlık. [3] Bu ayrım eski zamanlarda ilgili taşların nadir yansıtır, yanı sıra kalite: tümünün saydam ile 8 ila 10 sertlikteki ince renksiz elmas hariç onların saf formları renk, ve çok sert, Mohs . Diğer taşlar, renk, sınıflandırılır saydamlık ve sertlik. Geleneksel ayrım mutlaka iken, örneğin modern değerleri, yansıtmamaktadır lal nispeten ucuzdur, denilen bir yeşil granat tsavorite bir orta kalitede zümrüt çok daha değerli olabilir. [4] yarı değerli taşlar için bir başka bilim dışı terim olarak kullanılan sanat tarih ve arkeoloji olduğu hardstone . Ticari bağlamda “kıymetli” ve “yarı kıymetli” terimlerinin kullanılması, bazı taşların başkalarından daha değerli olduğunun yanıltıcı olarak ima edilebileceğinden yanıltıcıdır; bu durum böyle değildir.

Modern zamanlarda taşlar ile tanımlanır gemologists kullanan taşlar ve bunların özelliklerini tarif teknik terminoloji alanına özgü Gemoloji . İlk karakteristik bir gemologist bir taş onun olduğunu tanımlamak için kullandığı kimyasal bileşimi . Örneğin elmas yapılır karbon (C) ve bir yakut alüminyum oksit , Al (
2 O
3). Sonra, birçok taşlar kendi tarafından sınıflandırılır kristaller kristal sistemi gibi kübik veya üç köşeli veya monoklinik . Kullanılan bir diğer terim alışkanlık , taş genellikle bulunan formu. Örneğin, bir kübik kristal sistemine sahip elmas, sıklıkla bulunan Oktahedronlar .

Akuamarin Taşı Yüzük

Akuamarin Taşı Yüzük

Taşlar farklı gruplar, türler ve çeşitler sınıflandırılır. Örneğin, yakut türleri kırmızı çeşididir korundum korundum başka bir renk safir kabul edilir ise. Diğer örnekler Zümrüt (yeşil), akuamarin (mavi), kırmızı beril (kırmızı), goshenite (renksiz), Heliodor (sarı) ve morganite mineral türlerinin tüm çeşitleri vardır (pembe), beryl .

Mücevher açısından karakterize edilir kırılma indeksi , dispersiyon , yoğunluk , sertlik , bölünme , kırılma ve parlaklık. Onlar gösterebilir pleokroyizma veya çift kırılma . Onlar olabilir lüminesans ve ayırt edici bir absorpsiyon spektrumu .

Bir taşın içinde malzeme veya kusurları olarak mevcut olabilir kapanım .

Değerli taşlar “su” açısından da sınıflandırılabilir. Bu tanınan bir mücevher en parlaklık, şeffaflık sınıflandırma, ya da “parlaklık” dir. [5] Çok şeffaf taşlar “olarak kabul edilir ilk su ,” ise “ikinci” veya “üçüncü su” taşlar daha az şeffaflık olanlardır. [6]

Değeri [ değiştir ]

De İspanyol zümrüt ve altın kolye , Victoria ve Albert Müzesi’nden

Emaye altın, ametist ve inci kolye, yaklaşık 1880, Pasquale Novissimo (1844-1914), V & A Müzesi, M.36-1928
Değerli taşlar için evrensel olarak kabul edilen derecelendirme sistemi yoktur. Elmas tarafından geliştirilen bir sistem kullanılarak derecelendirilir Amerika Gemological Institute 1950’lerin başlarında (GIA). Tarihsel olarak, tüm değerli taşlar çıplak gözle derecelendirildi. GIA sistemi büyük bir yenilik içeriyordu: Netlik derecelendirmesi için standart olarak 10 kat büyütme. Diğer taşlar hala çıplak gözle (20/20 vizyon varsayarak) kullanılarak derecelendirilir. [7]

Bir anımsatıcı cihaz , “dört Cs” (renk, kesim, berraklık ve karat), tüketici elmas notu için kullanılan faktörler anlamanıza yardımcı olmak için getirilmiştir. [8] modifikasyon, bu kategoriler sınıflandırma anlamakta yararlı olabilir Tüm değerli taşlardan. Dört kriter, renkli taşlara veya renksiz elmaslara uygulanıp uygulanmadığına bağlı olarak farklı ağırlık taşır. Pırlantalarda, kesme değerin başlıca belirleyicisidir ve onu netlik ve renk takip eder. Elmasların ışığı, bileşeni oluşturan gökkuşağının renklerine (dağılımı) parçalamak, parlak küçük parçalara ayırmak (sintilasyon) ve göze (parlaklık) dağıtması anlamına geliyor. Kaba kristal biçiminde bir elmas bunlardan hiçbirini yapmaz; Düzgün moda gerektirir ve buna “kesik” denir. Renkli elmaslar da dahil olmak üzere renkleri olan kıymetli taşlarda, kalitenin temel belirleyicisi olan bu rengin saflığı ve güzelliktedir.

Doğal Akuamarin Fiyatı

Doğal Akuamarin Fiyatı

Renkli taş değerli hale fiziksel özellikleri renk, bir dereceye kadar, (zümrüt hep kapanım bir numarası olacak) kesmek için açıklık, sıradışı optik olayların renk imar (bir mücevher içinde boyama eşitsiz dağılımı) olarak taşın içinde ve yaldızlı (yıldız etkileri). Yunanlılar, örneğin, güçlü aşk takılar olarak kabul edildi ve Truvalı Helen bilinen büyük ölçüde değerli yaldızlı taşlar, devreye yıpranmış olması korindon . [9]

Kenara elmas , yakut , safir , zümrüt , inci (değil, kelimenin tam anlamıyla, bir taş) ve opal [10] da değerli olarak kabul edilmiştir. Toplu keşifler kadar ametist 19. yüzyılda Brezilya’da, ametist antik Yunanistan’a gidiyor, hem de bir değerli taş olarak kabul edildi. Hatta gibi son yüzyılda bazı taşlar akuamarin , peridot ve kedi gözü ( cymophane ) popüler ve dolayısıyla kıymetli olarak kabul edilmiştir olmuştur.

Bugün böyle bir ayrım artık taş ticaretinde tarafından yapılır. [11] Birçok değerli taşlar vb tasarımcı, moda trendleri, piyasaya arzı, tedaviler, markası bağlı, hatta en pahalı takı kullanılan Bununla birlikte, elmas, yakut, safir, zümrüt ve diğer değerli taşlar hala bu aşan bir üne sahiptir. [12]

Genelde pek bilenler dışında bilinen bu taş kalitesi çok seyrek meydana gelen bu taşlar içerdiği anlamına Nadir veya olağandışı taşlar, dahil andalusit , Aksinit , cassiterite , Klinohümit ve kırmızı beryl .

Gem fiyatları (örneğin olanlar gibi ağır dalgalanma Tanzanite yılda) ya da (örneğin elmas gibi) oldukça kararlı olabilir. Genelde karat başına daha büyük taşların fiyatları daha küçük taşlardan yüksek ancak belirli boyuttaki taşların popülaritesi fiyatları etkiliyor olabilir. Tipik olarak fiyatlar, normal bir ametist için US $ 1 / karat’dan, bir toplayıcıya ait üç karat güvercin kanı neredeyse “mükemmel” yakut için 20.000-50.000 US $ arasında değişebilir.

Puanlanması [ değiştir ]
Bir dizi vardır [11] sınıf ve değerli taşlar hakkında raporlar verecek laboratuarların.

 

Bir elmas kesici Amsterdam içinde Hollanda 2012 yılında
Birkaç değerli taş, içinde bulunan kristal ya da başka bir biçimde mücevherler olarak kullanılır. Bununla birlikte, çoğu, mücevherat olarak kullanılmak üzere kesilir ve cilalanır. Soldaki resim, Tayland’daki kırsal, ticari bir kesme işlemidir. Bu küçük fabrika yılda binlerce karat safir kesiyor. İki ana sınıflandırmalar adlandırılan pürüzsüz, kubbe şeklindeki taşı olarak kesilmiş taşlar cabochons bir kesilir ve taşlar yontma makinesinin küçük düz pencereler denilen parlatma yönleriyle tam açılarda düzenli aralıklarla.

Opak veya gibi yarı opak olan taşlar opal , turkuaz , variscite vb yaygın cabochons olarak kesilir. Bu taşlar taşın rengini veya yüzey özelliklerini opal ve yıldız safirlerde olduğu gibi gösterecek şekilde tasarlanmıştır. Bileme ve parlatma ajanları, eziyet şekil ve taşların düzgün kubbe şeklini parlatmak için kullanılır. [14]

Şeffaf olan taşlar normalde yüzeye dönüktür; bu, taş iç mekanının optik özelliklerini izleyicinin ışıltı olarak algılanan yansıyan ışığı en üst düzeye çıkararak en iyi avantaja getiren bir yöntemdir. Birçok yaygın olarak kullanılan şekli vardır cepheli taşların . Esaslarını bağlı olarak değişir uygun açılarda en kesilmiş olmalıdır optik taş özellikleri. Açılar çok dik veya çok sığ ise, ışık geçer ve izleyiciye doğru geri yansıtılmaz. Yontma makinesi kesme ve düz esaslarını parlatma için düz bir kucak üzerine taş tutmak için kullanılır. [15] Nadiren, bazı kesiciler kesme ve cila kavisli yönleriyle özel kavisli tur kullanın.

Renk [ değiştir ]

Sergilenen elmas rengi yaklaşık 300 varyasyonları Aurora ekran Londra’daki Doğal Tarih Müzesi’nde.
Herhangi bir malzemenin rengi, ışığın kendisinin doğasından kaynaklanmaktadır. Günışığı, çoğunlukla beyaz ışık olarak adlandırılır, aslında spektrumun bütün renkleri birleştirilir. Işık bir maddeye çarptığında, ışığın çoğu absorbe edilirken belli bir frekans veya dalga boyunun daha az miktarı yansıtılır. Yansıtılan kısım algılanan renk olarak göze ulaşır. Bir yakut kırmızıya benziyor, çünkü beyaz ışıktaki diğer renkleri (yeşil ve mavi) emer, kırmızıyı yansıtır.

Çoğunlukla aynı olan bir malzeme farklı renkler gösterebilir. Örneğin, yakut ve safir aynı birincil kimyasal bileşimi (her ikisi de var korindon ) ancak çünkü kirliliklerin farklı renkler sergiler. Hatta aynı adlı taş birçok farklı renklerde oluşabilir: safir mavi ve pembe ve “fantezi safir” sergi farklı tonları, sarı gelen ikinci sözde “, turuncu-pembe, diğer renkler bir bütün dizi göstermek padparadscha safir “.

Renk rengindeki bu farklılık, taşın atomik yapısına dayanmaktadır. Farklı taşların resmi olarak aynı kimyasal bileşime ve yapıya sahip olmalarına rağmen, bunlar tam olarak aynı değildir. Her şimdi ve sonra bir atom, tamamen farklı bir atomla değiştirilir, bazen bir milyon atomda bir atom az sayıdadır. Bu sözde yabancı maddeler belli renkleri emer ve etkilenmemiş diğer renkler bırakmak için yeterlidir.

Örneğin, beril saf mineral formunda renksiz, krom kirlilikler ile zümrüt olur. Eğer manganez yerine ilave edilir krom beril pembe olur MORGANITE . Demir ile, olur akuamarin .

Bazı değerli taş tedavileri bu kirliliklerin “manipüle” edilebileceğini, böylece taşın renginin değiştiği gerçeğini kullanır.