OTANT�K TA�

DOĞAL BALTIK DAMLA KEHRİBAR BİLEKLİK

DOĞAL TAŞ BİLEKLİKLER
Kehribar Taşı Bileklik
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE RUSYA/KALİNGRAD
 • 7 GR
 • AYNI GÜN KARGO
 • KDV DAHİL
 • KEHRİBAR BİLEKLİK
 • KOYU ÇAM (CHERRY)
 • ÖZEL KUTUSUNDA
 • YETİŞKİNLER İÇİN

Kehribar Bileklik  Mitleri ve Kehribar Tarihi, bir zamanlar Yunanlılar tarafından elektron olarak adlandırılan kehribarhakkında eski inançlara kısaca değinir  (bizim İngilizce elektron kelimesi). Önemli bir ticaret ve iletişim merkezi olan kehribar rampa bağlantılı …Hiçbir şekilde kesin olmayan … Kehribar binlerce yıldır insanları hayran

Kehribar Taşı Bileklik

Kehribar Taşı Bileklik

bırakmıştır.

Kehribar sarkıt girinti Helen Mitleri
“Binlerce yıl önce insanlar plajlarda ve kıyı ormanlarında bulunan altın çakıl taşlarının olağandışı, açıklanamayan özelliklerinden etkilenmişlerdi. Ateşe atıldığında yanan taş, hoş bir reçineli koku ve aromatik dumanı sızdırdı ve ovuşturulduğu zaman çekildi. sihirli sanki kendine dönük çeşitli küçük ışık öğeleri.

Taş iç kısımları, çoğu zaman hasar görmemiş küçük bitki ve böcekleri gizleyecek ve böylelikle de sihirle kendi yollarını bulmuş olacaklardı. İlkel erkeğin merakını uyandırmak, bu sıradışı taşa hayranlık ve saygı duymakla yetiniyordu. Sihirli güçleri Kehribar olarak atfetmeye başlamak şaşırtıcı değil. ”

– Elzbieta Mierzwinska’nın Kehribar Büyük Kitabından bir alıntı
OTANTİK TAŞ KALİTESİ 1.KALİTE HAS DAMLA RUSYA KALİNİN GRAD KOYU (CHERRY) BALTIK KEHRİBAR TAŞI BİLEKLİK (AĞAÇ FOSİLLİ) ÜRÜNÜMÜZ ;(YETİŞKİNLER İÇİN) SEVDİKLERİNİZ İÇİN EŞSİZ DOĞAL BİR ÜRÜN;

LÜTFEN GERÇEKMİDİR DİYE SORMAYIN  KALİTEMİZ BELLİ OTANTİK TAŞ KESİNLİKLE PLASTİK SIKMA TOZ  BAKALİT ZAR VS.ÜRÜN SATMAZ!!!!!!!!!
Baltık Kehribarının Kısa Tarihi

Kehribar ruhu heyecanlandırır, göze hoşnut, kalbi ısıtır ve dünyanın bilimsel hayal gücünü heyecanlandırır. Kehribar, organik bir plastiktir, karşılaştığı organik malzemeleri kapsayacak ve koruyacak benzersiz ve tekil bir kabiliyete sahiptir, örneğin balda sıkışmış atasözü sineği. Baltık kehribar, yaklaşık 40-60 milyon yıllıktır ve koruyucu ve dekoratif nitelikler açısından değer verilen birçok eski kültür tarafından sevgilendirilmiştir. Modern batı zamanlarında, Jurassic Park filmi bu kıymetli taş üzerinde popüler bir artışa neden oldu. Bununla birlikte Kehribar, insanların kalplerini ve zihinlerini uzun zamandır emretti – aslında tüm ekonomileri emretti.

İçinde bulunan bitki materyali ve böcekler içinde, DNA’nın sarmalları – yaşamın temel kodu – da yakalanır. Bu nedenle Kehribar genellikle “Geçmişe Pencere” olarak adlandırılır.

Kehribar Taşı Bileklik

Kehribar Taşı Bileklik

Ortak kapanımlar, meşe tomurcukları kalıntıları veya meşe tomurcuklarından, polenlerden, sporlardan, yapraklardan, dallardan ve hepsinden en çok böceklerden gelen küçük tüyler gibi bitki materyalidir. Kehribarin morfolojik analizi ile en az 214 bitki türü tespit edilmiştir. Kehribar’in bilimsel çalışması, antik dünya hakkında paha biçilmez bir bilgi verdi, ancak Kehribar küpünün altın yumruğu çağlar boyunca kaybolmuştu.

“Doğal güzelliği ve yaşayan dünyayla olan bağlantısı için Baltık kehribarını topluyorum, bilimsel bir zihne sahip değilim; bu küçük yaratık için doğru adın ne olduğunu bilmiyorum, söylemem gereken yaratıklar – çünkü birkaç tane var.
Baltık Kehribar Fosil Dahil Böcek Örneği

Güzel olduğunu ve birgün mücevher parçasına dönüştürülmesini umduğunu biliyorum. Özel koleksiyonumda. Elinizin avucunda tutmak ve insan ortaya çıkmadan önce dünyayı yansıtmak çok güzel “dedi.
–Andzia, Polonya’nın Gdansk kentinde, doksanlı yılların ortalarında satın alındı.

Kehribar Yolu

Antik kehribar ticaret yolları uzak ülkeleri birbirleriyle temasa geçirdi ve bir iletişim ve ticaret merkezi olarak hizmet etti. Kehribar, yalnızca birkaç dağınık alanda bulunan lüks bir öğe olduğu için, bu uzun ve zorlu mesafeleri taşımaya layık görülen az sayıdaki üründen biriydi. Baltık Denizi’nden, Elbe Nehri’nden aşağı ve Tuna’ya kadar, antik kehribar ticaret yollarını izleyebiliriz.

Kehribar yol veya kehribar rampası

Kehribar, ilk ticari ürünlerden biriydi ve yüzyıllar boyunca ticarete tabi tutuldu. Paleolitik Çağ’a (M.Ö. 12.000) ait askılar şeklinde bulunmuştur. Kehribar kuyumcunun atölye çalışmaları, Neolitik Çağ’a bağlı arkeologlar tarafından keşfedilmiştir. Kehribarin önbelleklerinin de evlerin temelleri altında gömülü olduğu bulunmuştur; muhtemelen işgalcilere iyi bir servet kazandırmayı amaçlıyordu.

Antik Kehribar Yolu Kuzeyden suyla, Jutland’dan Elbe’ye, Batı Pomerania’dan Oder’e, Bohemya’ya, Pomerania’dan Vistula’ya, Samland Yarımadası’ndan Karadeniz’e kadar uzanır. Ardından karadan, Brenner Pass yoluyla Roma İmparatorluğu’nun kalbi İtalya’ya geçti.

M.Ö. 1.-4. Yüzyıllarda, daha önce kendilerine ait olanı yeniden kuran Keltler, daha önce Fenikeliler de dahil olmak üzere diğerlerinin hakim olduğu çok daha eski ticaret yolları idi. Çeşitli dönemlerden kalma Kehribar eserlerinin, Mycenae mezar mezarlarında (Yunanistan) yanı sıra mezarlıklardan özellikle tanınmış bir kehribar bardağının bulunduğu Babil ve Mısır (Tutenkhamen mezarı) ve hatta Brighton’da (İngiltere) yapılan buluntular bulunmuştur.

MS 1. yüzyılda Roma, kehribar endüstrisinin tartışmasız merkezi haline geldi.

Romalılar, Kehribar dahil olmak üzere, çeşitli nesnelerde Kehribar kullandı. Görünüşe göre kehribarın çoğunlukla Roma’ya geri döndüğü kehribar tohumları olan saçlı Baltık kölelerden bile daha fazla değer verdiler. Kehribar, Odyssey’de Homer tarafından bahsetti ve Pliny the Elder tarafından küçük bir tek parça kehribar parçanın fiyatının sağlıklı bir köleye kıyasla daha pahalı olduğunu yazdı.

Kehribar’in Büyük Kitabından Nero zamanında Julianus tarafından Baltık Sahili’ne kehribar tedarik edilmesi için bir sefer gönderildiğini öğreniyoruz. Kehribar temelli savaş için [gladyatör] “” sahne seti “nin koyulması bol miktarda geri getirildi. Vahşi hayvanları kısıtlamak ve podyumu kaplamak için kullanılan “örgü” bile her düğümde birer kehribar parçası vardı. ” “–Pliny, Natrualis historia, XXXVII *

Karanlık Çağlar indi ve büyük sosyal huzursuzluk ve göç dönemi başladı. 1100’lü yıllara gelindiğinde, Gdansk kehribar üretiminin ana merkezi olarak hizmet etti. Hıristiyanlığın ortaya çıkması, haçın kehribar bir motif haline gelmesiyle sonuçlandı.

Damla Kehribar Bileklik

Damla Kehribar Bileklik

Haçlı Seferleri, MS 1200 yılının ikinci yarısında Haçlı Seferleri’nden döndükten sonra Prusya’nın mutlak hükümdarı ve kehribarın Baltık kaynaklarından ve kahverengi nesnelerin üretimi – çoğunlukla Paternoster boncuklar (Hıristiyan yırtıcıları) gibi dini nesneler haline geldi. ). Şövalyeler yumuşak bir yumrukla karar verdi. Bir tespihin parçası olmayan kehribar parçasıyla yakalanan herkes şiddetli cezaya maruz kalmış ve sık sık asılmıştır. O zamandan kalma sanatsal baskılardan (litografiler) genelde sarıya boynuzlu balıkçıların dibe vurduğunu tasvir ederiz. Kehribar balıkçılar kendilerine uygun olan herkese şiddetle uyarırlar. *

Polonya’yı ilk ziyaretimde, tren penceresinden ilk defa Marlbork Kalesi’ni (Teutonic Knights’ın en güzel kalelerinden biri) izledim. Rüya gördüğümü sandım … duvarlar, avlu, uçan pankartlar, hendekler …

Birkaç yıl sonra dönmek için şanslıydım. Malbork Kalesi’ndeki kehribar koleksiyonu, 2.000 ‘den fazla kataloglanmış parçaya sahiptir & eklektiktir – insanoğlunun erken işleyişlerinden eskiyen parçalardan günümüz kehribar esnaflarının çağdaş eserlerine kadar.

Baltık Kehribarin Kökeni
Yaklaşık 45 milyon yıl önce, Fennoscandia olarak bilinen mevcut orta ve kuzey Avrupa toprakları, günümüz Avrupa’sı olarak bildiklerimize ayrılmadan önce Norveç Kıyısı’ndan Hazar Denizi’ne kadar uzanan kalın bir “kehribar ormanı” tarafından kaplandı.

Kehribar, yaygın olarak düşünüldüğü gibi çam salyanı değil, daha doğrusu Kehribar, ya yaralanma ya da radikal iklim değişikliği sırasında ortaya çıkan, ağaçların vasküler dokusudur. Akademisyenler son zamanlarda hala büyüyen üç ağaç türü adayı seçtiler. * Bunlar:

~ Agathis (aurakaria, Avustralya)
~ Cedrus atlantis (sedir, Atlas Dağları, Kuzey Afrika)
~ Pseudolarix wheri (larağaç, Kanada)

Polonya Bilim Müzesi’ndeki bilim adamları kiraz kehribarında bulunan kırmızımsı tonların kiraz ve erik ağaçları gibi yaprak döken ağaçların reçinesi olduğunu söylüyor.

Bu kehribar rengini veren ağaçlar için kullanılan ortak ad Pinus Succinifera’dır ve doğal olarak büyük bir reçine salgısı üretmiştir. ** Bu reçine, sonsuza kadar kahverengi (süksinit) olarak ortaya çıkan sayısız fiziksel ve kimyasal işlemi gerçekleştirmiştir. Kehribar reçineler önce kehribar ormanının dağlık bölgelerindeki tatlısu nehirlerinde denize dökülmüş, hatta sıcaklık dalgalanmasından dolayı hasar gören bütün gövdeler denizden taşınmıştır.

Kehribar içeriklerinden, alt-tropikal kehribar ormanında palmiye ağaçları, selvi ağaçları, manolya ağaçları, ormangülçükler, çay çalıları, meşe, akçaağaçlar, at-kestane ağaçları, ökseotu ve tarçın ağaçlarının yanı sıra çeşitli ağaç türleri de bulunduğu bilinmektedir. yangınlar, yosunlar, likenler ve mantar türleridir. Ormanın düşünülemez derecede güzel olması gerekirdi – Pinus Succinifera ağaçlarının günümüzdeki keseciklerine benzediği ileri sürülüyor. “Succinim”, meyve suları için Latince, aynı zamanda sarım anlamına gelir – daha sonra kehribar anlamına gelir.

Baltık Kehribar Taş Bileklik

Baltık Kehribar Taş Bileklik

Kehribar, dünyada mineral kökenli olmayan bir mücevher olarak gördüğümüz birkaç değerli maddedir. Elmaslar (her ikisi de kömürün çeşitli aşamalardan türetilmiştir) ve Kehribar, vejetatif menşeli tek taştır. Herhangi bir değerli taşın değerlemesi direk olarak nadir görülür. Kehribar içerdiği sukinit seviyesi kalitesini belirler. Baltık kehribarında en yüksek süksinik asit seviyesi bulunur, bu nedenle Baltık kehribar en çok değer verilen kehribar formudur.
Baltık Kehribar hakkında daha fazla makale ve bilgi için lütfen Kehribaroloji sayfamızı ziyaret edin. AMBER’İN KÜLTÜREL TARİHİ
Amber, dünyanın ilk tanınmış mücevheriydi ve Danimarka’da bulunan tek taştı.

Eski çağlarda Taş Devri’nden Viking çağına dek, Danimarka’daki atalarımız ve aslında tarih öncesi Avrupa’yı kehribarın çok özel bir şey olduğu konusunda anlaşmıştık. Ona “İskandinav Altın” adını verdiler ve ondan değerli mücevher parçaları ürettiler ve bir ödeme aracı olarak kullandılar. Amber, İskandinavya’nın ilk başarılı ihracat girişimiydi. Eski Yunanlılar kehribarın sürtünme yoluyla statik elektriği üretme kabiliyetlerini keşfettiler ve bunu ‘elektron’ olarak adlandırdılar – dolayısıyla modern sözcük ‘elektrik’.

Antik çağlardan beri kehribar, güzelliği, kişiliği ve sıcak parlaması için cazibeli. Amber’in mutluluk, sağlık ve refah getirdiği söylenen özel bir havası var. Yüzyıllar boyu kehribar, kehribar mücevher ve figürler veya kehribar rengi taşlar vermek iyi bir servet demekti. Günümüzde, amber hediyesi, alıcının gerçek ve güzel kişiliğinin gerçek duygularını ve takdirini ifade etmenin bir yoludur.

Benzersiz bir kişi için eşsiz bir hediye.Doğal Baltık Amber’in zamanın başlangıcından bu yana insanlık kültürünün kalbi ve tarihinin içinde olduğunu anlamak dikkat çekicidir . Amber’den yapılmış dekoratif süsler, Kuzey Avrupa’daki eski mezarların kazılarında Amber’i böyle bir amaç için kullanılan en eski doğal maddelerden biri olarak teyit ederek – hatta daha dikkat çekici – 13.000 yıl öncesine dayanıyordu keşfedildi!

Amber – Mütevazi Başlangıçlar

Söylemeliyim, 320 milyon yıllık bir şey düşünmek bile korkutuyor! Yine de, en eski Amber, Üst Karbonifer dönemiyle ilişkili bu zaman dilimi ile tanımlanmıştır. Discovery ayrıca, bu Amber soyunun yaklaşık 180 milyon yıl önce Jura çağına benzeyen çiçekli bitkilerden oluşan bir reçine olduğunu gösteriyor. Bilim, ayrıca Erken Kretase döneminde 150 milyon yıl önce Amber üretiminin arttığını ve Amber’in meraklı örneklerinin, kendi böcek ve bitkilerle ilgili kendi meraklı örneklerini – daha da meraklı örneklerini içermeye başladığını söylüyor! Antik Amber’deki “inklüzyon” ların Orta Doğu’da (Ürdün ve Lübnan’da) ilk keşfedildiğini ve 133 milyon yaşında olduğunu keşfettik. Amber’in başlangıçları alçak gönüllüyken – o zaman dünyanın doğasının hayatının tek bir tanımlayıcısı olarak inanılmaz derecede ilerledi.

Amber, Eski Yunan ve Roma Kültüründe Görüldüğü gibi

Roma ve Yunan kültürlerinin sanat ve mimarisini göz önünde bulundurduğunuzda , özellikle kuyumculuk esnasında Amber’i sanat eserlerinin kalbinde bulmak şaşırtıcı değildir. Herhangi bir tasarımın manzarasına hakim çok süslü ve ikonik cesur cesur gelişmelerle tanınırlardı ve Amber bu amaca iyi hizmet etti. Yunan filozofu Theophrastus bize M.Ö. 4. yüzyılda amber’e yazılı referans sunuyor. Amber için yaptığı terim “Güneş Tanrısı’na” Elektron “anlamına gelen” elektron “dır. Yaşlı Romalı filozof Pliny’nin çalışmalarında, Amber’de bulunan böcek inklüzlerini belgelemekle kalmayıp aynı zamanda Amber’in orijinal kompozisyonunun böcek organlarını hapsedebilmek için sıvı formda olması gerektiğini doğru bir şekilde varsayarsınız.

Amber’in Asya Kültüründeki manevi yaşamı

Doğal Kehribar Taşı

Doğal Kehribar Taşı

Ağaç Kültüründe önemli bir anlam taşıyor . Her birinin Cennet ve Dünya arasında köprü olduğuna, hem fiziksel hem de manevi olduğuna, kökleri dallara gömülmüş dallar ve yaprakları gökyüzüne doğru yükseldiğine inanılıyor. Ağaç sap, ağacın canlı kanıymış ve öyle ki, enerjisinin kaynağı ve vericisi. Ağaç Reçine kökeni olan Amber’in, fiziksel bedenin manevi enerjiye kavuşması ve “topraklanmış” hissetmek isteyen kişilerin fiziksel dünyayla bağlantı kurmasına izin verdiği kadar çok saygı duyulmaktadır.

Yolcular, antik zamanlarda Baltık Amber’i yolculuklarında onları koruyacak bir koruyucu taş olarak kullandıkları belgelenmiştir. Amber’e, kendi şahsi baş harfleri gibi özel işaretlerine sahip olmak için bol şans getirmek için son derece güçlü olduklarına inandılar. Daha aydınlanma, Amber’in karar verme, hafıza ve güç üzerine olumlu etkileri olan ve negatif enerjiyi pozitif enerjiye dönüştürerek agresiflik için dengeyi yarattığını gösteriyor. Kehribar içindeki bu güç çok önemli olduğu için, ayrıca kehribarın giyilmesi saatlerinin gün boyunca belli periyotlarla sınırlı olacağına inanılıyor.

Amber – “Homeopatik” – o zaman şimdi

Çok erken zamanlardan itibaren, doktorların Amber’in birçok “sağlıklı” özelliğine aşina olduklarını belirttik. Kalp rahatsızlıklarını tedavi etmek, çocuklarda ağrı sallamak ve artrit gibi genel hastalıkları tedavi etmek için kullanıldı. Modern sağlık uygulayıcılarına ilerlersek, insan vücudunun tüm işlevselliğine kadar uzanan homeopatik tedavilerin aynısını görürüz: mesane ve dalak; detoksifikasyon ve radyasyondan korunma; baş ağrısı, romatizmal ağrı, bronş sorunları ve akciğer ve boğaz iltihabı; böbrek ve karaciğer fonksiyonları; göz ve diş bozuklukları. Liste uzayıp gidiyor. Amber, ortak soğuk algınlığının semptomlarını gidermek ya da endokrin ve sindirim sistemini dengelemek ya da banyo suyuna koyulduğunda sakinleştirici ve rahatlatıcı enerji yaymak için kullanılıp kullanılmamasına bakmak gerekirse, kesinlikle en iyi homeopatik rejimlerin ön planda.

Kehribar

Kehribar

Bütün bunları “özetlerseniz” ve biraz düşünseydiniz, Baltık Amber’in harikalarının zamansız ve sonsuz olduğunu tam olarak söyleyebilirsiniz.Baltık bölgesi , Baltık kehribar veya süksinit adı verilen en büyük kehribar yatağının bulunduğu bölgedir . 44 milyon yıl önce ( Eosen çağında) tarihlenir. [1] Bu ormanların 100.000 tondan fazla kehribar oluşturduğu tahmin edilmektedir. [2] Bugün dünya kehribarının% 90’dan fazlası Rusya’nın Kaliningrad Oblastından geliyor. Bölge için önemli bir gelir kaynağıdır; yerel Kaliningrad Amber Kombinasyonu 2014’te 250 ton, 2015 yılında 400 ton [3] olarak çıkarıldı. [4]

“Baltık kehribar” ı eskiden Saksonya’daki ( Doğu Almanya ) Bitterfeld kahverengi kömür madenlerinden kehribarı içerdiğini düşünüyordu. Bitterfeld kehribarının daha önce sadece 20-22 milyon yaşında ( Miosen ) olduğu düşünülmüşse de, 2003 yılında hayvan kapanımlarının karşılaştırılması, Miyosen mevduatında yeniden biriken Baltık kehribarının muhtemel olduğunu ileri sürmüştür. [5] Amberlerde böcek taksonunu daha fazla araştırmak, Bitterfeld’in kehribar rengini Baltık amber ormanı ile aynı ormandan olmakla birlikte, Rovno kehribarına benzer şekilde daha güneydeki bir bölümden ayrı olarak tevdi ettiğini gösterdi. [6] Baltık kehribarının diğer kaynakları Polonya ve Rusya’dan geliyor gibi listelenmiştir.

Baltık kehribarında yaklaşık% 8 süksinik asit bulunduğu için succinite olarak da adlandırılır.

1850’lerden beri amber haline gelen reçinenin Pinite süksinifer ağı tarafından üretildiğini düşünüyordu , ancak 1980’li yıllardaki araştırmalar, reçinenin çeşitli türlerden kaynaklandığı sonucuna vardı. Daha yakın zamanlarda, canlı ağaçlardan kehribarın ve reçinenin Fourier dönüşümü kızılötesi mikroskoproskopi (FTIR) analizinin kanıtı üzerine, Sciadopityaceae ailesinin kozalaklılarından sorumlu olduğu ileri sürülmüştür . [2] Bu ailenin tek mevcut temsilcisi Japon şemsiye çam, Sciadopitys verticillata’dır .
Yapı [ değiştir ]
Baltık amber yapısının genel modeli

Baltık amber (sukinit) yapısı karmaşıktır. Bir polimer değildir, çünkü aynı türdeki tekrarlayan bir mers kalıptan oluşur değildir. Daha ziyade, gözeneklerin (serbest alanlar) moleküler yapı bileşenleri (örneğin mono ve ses quiterpenler ) tarafından doldurulduğu, çapraz bağlanmış bir ağ içerisinde düzenlenmiş makromoleküler bir yapıya sahiptir. Böylece kehribarın kimyasal yapısı bir supramolekül olarak tanımlanabilir. [7] Yapı kehribarı daha yoğun, daha sert ve dış faktörlere karşı daha dayanıklı hale getirir. Aynı zamanda bitki ve hayvan kapanımlarının iyi korunmasını mümkün kılar. [8]
Paleobiyoloji [ değiştir ]
Baltık amberin farklı renkleri.
Baltık kehribar rengi 37-42 milyon yıl öncesine dayanıyor. Bu süre zarfında ağaçların reçinesi sertleşti ve yağışla Baltık kehribarının benzersiz cazibesini yarattı.

Kehribar oluştuğu sırada, bugünkü Avrupa Thetys Denizi’nin altında yatarken, Fenno-Sarmatya diye bilinen bir kitle, şimdi İskandinavya’yı kapsamıştır. Sap, Eridan Nehri tarafından iç kısımlardan taşınmış ve bugünkü Gdañsk Körfezi’ndeki deltasında depolanmıştır. Kehribarın en büyük birikimlerinin bulunduğu yerde.

Fenno-Sarmatia Eosen kehribar ormanı tarafından örtülmüştür. Orman, muhtemelen çam ve meşe, hakim tür olarak Pinus succinifera çamı üreten sap ile karıştırıldı. Burada ve orada manolya, sekoya ve tarçın ağacı büyüdü.

Thuja ve selvi ağaçları, yetişme dönemindeki yosun ve eğreltiotu gibi eşit derecede boldu. Yetersiz büyüme muhtemelen su ile doymuştur, aksi takdirde ağaçlardan akan sıvı öz akması zemine batırılmış olacaktır.

Kehribar Bileklik

Kehribar Bileklik

Başlangıç

En eski kesilmiş ve cilalanmış kehribar parçaları buzul çağının sonuna doğru paleolitik döneme (M.Ö. 40000 – 10000) geri tarihlenir. Amber en başından beri insan tarafından biliniyordu ve kullanılıyordu.

En fazla kehribar atölyesi sayısı Gdansk’ta ve Kurpie’de (Polonya’nın kuzeydoğusunda, Mazowsze adı verilen büyük bir ovada) kuruldu. Mücevheratın yanı sıra ustalar kutular, figürler ve mozaikler üretti. Amber, bütün Avrupa’da şıktı. 2. yüzyılda Roma İmparatoru için orijinal süslemeler üreten İtalya’da özel atölyeler kuruldu.
Amber Parça Listesi

Mısırlılar ve Araplar da amber takdir etti. Kehribar almak için Baltık Denizi’ne ulaşmanın uzun bir yolunu bulmuşlardı. Kervanlar, “kehribar izleri” adı verilen yol boyunca dolaşıyordu ki, bunlar hiçbir şekilde güvende değildi. Esnaf, yolda hırsızlar, korsanlar, haydutlar ve soyguncularla sıklıkla karşılaştı.

İlk rota Adriyatik kıyılarından günümüz Macaristan ve Moravya topraklarından Baltık Denizine kadar uzanır. İkincisi Akdeniz ve Herak Rahibeleri’nden geçerek Ultima Thule’ye (dünyanın sonu) geçti. Tüccarlar litom elektraya (kehribar kıyılarında) iniş yapıyor ve Baltık Denizi’ne doğru yolculuk yapıyorlardı. Üçüncü parça Doğu Avrupa’yı, Karadeniz’i, Dinevere, Dvina ve Vistula nehirleri yolunu açtı.

Amber de Asya’da sevildi. Müslümanlar, “Baltık Altın” dan yapılmış yırvalarla dua ediyorlar. Çin, Hindistan ve Birma’da birçok kehribar mücevher atölyesi var.
Gdansk – Amber Şehri

Gdansk eskiden Avrupa kehribar ustalığının merkezi idi. Ne yazık ki, Teutik keşişler onu ele geçirmek istiyorlardı. Şehre vardığında, sakinlerinin çoğunu öldürüp evlerini yaktılar. 14 Kasım 1308’de gerçekleşti. Tarihçiler bu olayı “Gdansk Katliamı” olarak adlandırdı.

Daha sonra kehribar pazarı çöktü. Polonya zanaatkârlar işlerini yapmak için izin almadı. Hammaddeler Brugge ve Lubeck’e ihraç edildi veya doğuya satıldı. Kehribarı gizleyen insanlar bile cezalandırılıyorlardı.
Bu durumu değiştirmek 100 yıl aldı. 15 Temmuz 1410’da Polonya ordusu, Grunwald Muharebesi’ndeki Cermen Şövalyelerini yenmişti. Rahibeler Gdansk’ı terk edip Malbork Kalesi’ne (Marienburg) kaçtı. Gdansk vatandaşları bu kadar çekingen davrandılar ki, Gdansk’daki Cermen Kalesi’ni tamamen mahvetti.

İnsanlar kehribar renginin zevkini yaşıyorlardı. Amber Guild, 1477 yılında kuruldu. Atölyeler, çekmece, mücevher, kaşık, heykeller, yelkenli gemilerin minyatürleri, kuş kafeleri, bardaklar ve gümüş ve kehribardan yapılmış yağ lambaları üretti. Lonca yasasına göre, 40’tan fazla kehribar atölyesi çalıştırılamaz. Mal kalitesini garanti eder.

1793’ten sonra Gdansk Polonya’dan ayrılmış ve Prusya kenti haline gelmiştir. Artık o muhteşem ve görkemli değildi. Ticaret ve işçilik çöktü. Yoksul vatandaşlar pahalı mallar ve başyapıtlar satın alamazlardı. Bu nedenle, zanaatçılar ucuz, yapışkan hediyelik eşya üretmeye başladı.
Amber Odası

Kehribar Taşı Bileklik

Kehribar Taşı Bileklik

Amber Odası, Gdansk esnafının en ünlü şaheseri idi. Prusya Kralı I. Frederic tarafından görevlendirildi. Minber ve Pomona Roma tanrıçalarının amber resim çerçeveleri, madalyonlar, küpeler, kollar ve heykeller içeriyordu.

1717’de Rus İmparatoru Büyük Büyük, Berlin’i ziyaret etti ve Amber Odası’na sahip olmak istedi. Değerli kalıntılar kutulara St. Petersburg’a taşındı. Ancak, 1743 yılına kadar yeniden inşa edilmedi. Amber Odası ilk kez 1746 yılında açıldı ve daha sonra 1755 yılında Tsarskoe Syolo’ya taşındı.

Tsarskoe Syolo’nun iç kısmı orijinalinden daha büyüktü, Empress Elizabeth’i eseri işi tamamlamak için esnaf kullandım. Kayıp parçalar, Ural ve Kafkas dekoratif taşlarının aynaları ve mozaikleri ile değiştirildi. Tavan güzelce boyandı ve zemin en değerli ahşap mozaik ile kaplandı. Bu, 18. yüzyılın 70’inde tamamlandı.

1942’de II. Dünya Savaşı sırasında Almanlar kaybettikleri hazinelerini geri kazandılar. Krolewiec Kalesi’ndeki (Koenigsberg) odayı yeniden birleştirdiler. Ancak savaş tehlikeleri onları yeniden sökmeye zorladı. Kapsamlı araştırmaya rağmen, o günden beri eksik kehribar hazine izi bulunamadı. Muhtemelen Amber Odası’yla birlikte kutular, Nisan 1945’te Królewiec kalesinin ateşi sırasında yanmışlardır.
20. yüzyılın son yetmişli yıllarında The Amber Room’un yeniden inşası Alexander Zhuravlow’un gözetiminde Tsarskoe Syolo’da (daha sonra Pushkino olarak yeniden adlandırıldı) başladı.
Sayısız nesli tükenmiş genera ve bitki ve hayvan türü keşfedildi ve Baltık kehribarı içeriminden bilimsel olarak tarif edildi. [9] Diğer tüm eklembacaklılar , yumrular , yumuşakçalar , kurt köpeği , protozoonlar hayvanların% 0,5’inden daha az katkıda bulunurken, böceklerin inkübatörleri amberde korunan hayvanların% 98’ini oluşturur. Omurgalılar hayvanların% 0,5’i kadardır ve çoğunlukla memeli kürkü, tüyleri ve sürüngenleri temsil etmekte

DOĞAL BALTIK DAMLA KEHRİBAR BİLEKLİK

DOĞAL TAŞ BİLEKLİKLER
Kehribar Taşı Bileklik
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE RUSYA/KALİNGRAD
 • 7 GR
 • AYNI GÜN KARGO
 • KDV DAHİL
 • KEHRİBAR BİLEKLİK
 • KOYU ÇAM (CHERRY)
 • ÖZEL KUTUSUNDA
 • YETİŞKİNLER İÇİN
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Kehribar Bileklik  Mitleri ve Kehribar Tarihi, bir zamanlar Yunanlılar tarafından elektron olarak adlandırılan kehribarhakkında eski inançlara kısaca değinir  (bizim İngilizce elektron kelimesi). Önemli bir ticaret ve iletişim merkezi olan kehribar rampa bağlantılı …Hiçbir şekilde kesin olmayan … Kehribar binlerce yıldır insanları hayran

Kehribar Taşı Bileklik

Kehribar Taşı Bileklik

bırakmıştır.

Kehribar sarkıt girinti Helen Mitleri
“Binlerce yıl önce insanlar plajlarda ve kıyı ormanlarında bulunan altın çakıl taşlarının olağandışı, açıklanamayan özelliklerinden etkilenmişlerdi. Ateşe atıldığında yanan taş, hoş bir reçineli koku ve aromatik dumanı sızdırdı ve ovuşturulduğu zaman çekildi. sihirli sanki kendine dönük çeşitli küçük ışık öğeleri.

Taş iç kısımları, çoğu zaman hasar görmemiş küçük bitki ve böcekleri gizleyecek ve böylelikle de sihirle kendi yollarını bulmuş olacaklardı. İlkel erkeğin merakını uyandırmak, bu sıradışı taşa hayranlık ve saygı duymakla yetiniyordu. Sihirli güçleri Kehribar olarak atfetmeye başlamak şaşırtıcı değil. ”

– Elzbieta Mierzwinska’nın Kehribar Büyük Kitabından bir alıntı
OTANTİK TAŞ KALİTESİ 1.KALİTE HAS DAMLA RUSYA KALİNİN GRAD KOYU (CHERRY) BALTIK KEHRİBAR TAŞI BİLEKLİK (AĞAÇ FOSİLLİ) ÜRÜNÜMÜZ ;(YETİŞKİNLER İÇİN) SEVDİKLERİNİZ İÇİN EŞSİZ DOĞAL BİR ÜRÜN;

LÜTFEN GERÇEKMİDİR DİYE SORMAYIN  KALİTEMİZ BELLİ OTANTİK TAŞ KESİNLİKLE PLASTİK SIKMA TOZ  BAKALİT ZAR VS.ÜRÜN SATMAZ!!!!!!!!!
Baltık Kehribarının Kısa Tarihi

Kehribar ruhu heyecanlandırır, göze hoşnut, kalbi ısıtır ve dünyanın bilimsel hayal gücünü heyecanlandırır. Kehribar, organik bir plastiktir, karşılaştığı organik malzemeleri kapsayacak ve koruyacak benzersiz ve tekil bir kabiliyete sahiptir, örneğin balda sıkışmış atasözü sineği. Baltık kehribar, yaklaşık 40-60 milyon yıllıktır ve koruyucu ve dekoratif nitelikler açısından değer verilen birçok eski kültür tarafından sevgilendirilmiştir. Modern batı zamanlarında, Jurassic Park filmi bu kıymetli taş üzerinde popüler bir artışa neden oldu. Bununla birlikte Kehribar, insanların kalplerini ve zihinlerini uzun zamandır emretti – aslında tüm ekonomileri emretti.

İçinde bulunan bitki materyali ve böcekler içinde, DNA’nın sarmalları – yaşamın temel kodu – da yakalanır. Bu nedenle Kehribar genellikle “Geçmişe Pencere” olarak adlandırılır.

Kehribar Taşı Bileklik

Kehribar Taşı Bileklik

Ortak kapanımlar, meşe tomurcukları kalıntıları veya meşe tomurcuklarından, polenlerden, sporlardan, yapraklardan, dallardan ve hepsinden en çok böceklerden gelen küçük tüyler gibi bitki materyalidir. Kehribarin morfolojik analizi ile en az 214 bitki türü tespit edilmiştir. Kehribar’in bilimsel çalışması, antik dünya hakkında paha biçilmez bir bilgi verdi, ancak Kehribar küpünün altın yumruğu çağlar boyunca kaybolmuştu.

“Doğal güzelliği ve yaşayan dünyayla olan bağlantısı için Baltık kehribarını topluyorum, bilimsel bir zihne sahip değilim; bu küçük yaratık için doğru adın ne olduğunu bilmiyorum, söylemem gereken yaratıklar – çünkü birkaç tane var.
Baltık Kehribar Fosil Dahil Böcek Örneği

Güzel olduğunu ve birgün mücevher parçasına dönüştürülmesini umduğunu biliyorum. Özel koleksiyonumda. Elinizin avucunda tutmak ve insan ortaya çıkmadan önce dünyayı yansıtmak çok güzel “dedi.
–Andzia, Polonya’nın Gdansk kentinde, doksanlı yılların ortalarında satın alındı.

Kehribar Yolu

Antik kehribar ticaret yolları uzak ülkeleri birbirleriyle temasa geçirdi ve bir iletişim ve ticaret merkezi olarak hizmet etti. Kehribar, yalnızca birkaç dağınık alanda bulunan lüks bir öğe olduğu için, bu uzun ve zorlu mesafeleri taşımaya layık görülen az sayıdaki üründen biriydi. Baltık Denizi’nden, Elbe Nehri’nden aşağı ve Tuna’ya kadar, antik kehribar ticaret yollarını izleyebiliriz.

Kehribar yol veya kehribar rampası

Kehribar, ilk ticari ürünlerden biriydi ve yüzyıllar boyunca ticarete tabi tutuldu. Paleolitik Çağ’a (M.Ö. 12.000) ait askılar şeklinde bulunmuştur. Kehribar kuyumcunun atölye çalışmaları, Neolitik Çağ’a bağlı arkeologlar tarafından keşfedilmiştir. Kehribarin önbelleklerinin de evlerin temelleri altında gömülü olduğu bulunmuştur; muhtemelen işgalcilere iyi bir servet kazandırmayı amaçlıyordu.

Antik Kehribar Yolu Kuzeyden suyla, Jutland’dan Elbe’ye, Batı Pomerania’dan Oder’e, Bohemya’ya, Pomerania’dan Vistula’ya, Samland Yarımadası’ndan Karadeniz’e kadar uzanır. Ardından karadan, Brenner Pass yoluyla Roma İmparatorluğu’nun kalbi İtalya’ya geçti.

M.Ö. 1.-4. Yüzyıllarda, daha önce kendilerine ait olanı yeniden kuran Keltler, daha önce Fenikeliler de dahil olmak üzere diğerlerinin hakim olduğu çok daha eski ticaret yolları idi. Çeşitli dönemlerden kalma Kehribar eserlerinin, Mycenae mezar mezarlarında (Yunanistan) yanı sıra mezarlıklardan özellikle tanınmış bir kehribar bardağının bulunduğu Babil ve Mısır (Tutenkhamen mezarı) ve hatta Brighton’da (İngiltere) yapılan buluntular bulunmuştur.

MS 1. yüzyılda Roma, kehribar endüstrisinin tartışmasız merkezi haline geldi.

Romalılar, Kehribar dahil olmak üzere, çeşitli nesnelerde Kehribar kullandı. Görünüşe göre kehribarın çoğunlukla Roma’ya geri döndüğü kehribar tohumları olan saçlı Baltık kölelerden bile daha fazla değer verdiler. Kehribar, Odyssey’de Homer tarafından bahsetti ve Pliny the Elder tarafından küçük bir tek parça kehribar parçanın fiyatının sağlıklı bir köleye kıyasla daha pahalı olduğunu yazdı.

Kehribar’in Büyük Kitabından Nero zamanında Julianus tarafından Baltık Sahili’ne kehribar tedarik edilmesi için bir sefer gönderildiğini öğreniyoruz. Kehribar temelli savaş için [gladyatör] “” sahne seti “nin koyulması bol miktarda geri getirildi. Vahşi hayvanları kısıtlamak ve podyumu kaplamak için kullanılan “örgü” bile her düğümde birer kehribar parçası vardı. ” “–Pliny, Natrualis historia, XXXVII *

Karanlık Çağlar indi ve büyük sosyal huzursuzluk ve göç dönemi başladı. 1100’lü yıllara gelindiğinde, Gdansk kehribar üretiminin ana merkezi olarak hizmet etti. Hıristiyanlığın ortaya çıkması, haçın kehribar bir motif haline gelmesiyle sonuçlandı.

Damla Kehribar Bileklik

Damla Kehribar Bileklik

Haçlı Seferleri, MS 1200 yılının ikinci yarısında Haçlı Seferleri’nden döndükten sonra Prusya’nın mutlak hükümdarı ve kehribarın Baltık kaynaklarından ve kahverengi nesnelerin üretimi – çoğunlukla Paternoster boncuklar (Hıristiyan yırtıcıları) gibi dini nesneler haline geldi. ). Şövalyeler yumuşak bir yumrukla karar verdi. Bir tespihin parçası olmayan kehribar parçasıyla yakalanan herkes şiddetli cezaya maruz kalmış ve sık sık asılmıştır. O zamandan kalma sanatsal baskılardan (litografiler) genelde sarıya boynuzlu balıkçıların dibe vurduğunu tasvir ederiz. Kehribar balıkçılar kendilerine uygun olan herkese şiddetle uyarırlar. *

Polonya’yı ilk ziyaretimde, tren penceresinden ilk defa Marlbork Kalesi’ni (Teutonic Knights’ın en güzel kalelerinden biri) izledim. Rüya gördüğümü sandım … duvarlar, avlu, uçan pankartlar, hendekler …

Birkaç yıl sonra dönmek için şanslıydım. Malbork Kalesi’ndeki kehribar koleksiyonu, 2.000 ‘den fazla kataloglanmış parçaya sahiptir & eklektiktir – insanoğlunun erken işleyişlerinden eskiyen parçalardan günümüz kehribar esnaflarının çağdaş eserlerine kadar.

Baltık Kehribarin Kökeni
Yaklaşık 45 milyon yıl önce, Fennoscandia olarak bilinen mevcut orta ve kuzey Avrupa toprakları, günümüz Avrupa’sı olarak bildiklerimize ayrılmadan önce Norveç Kıyısı’ndan Hazar Denizi’ne kadar uzanan kalın bir “kehribar ormanı” tarafından kaplandı.

Kehribar, yaygın olarak düşünüldüğü gibi çam salyanı değil, daha doğrusu Kehribar, ya yaralanma ya da radikal iklim değişikliği sırasında ortaya çıkan, ağaçların vasküler dokusudur. Akademisyenler son zamanlarda hala büyüyen üç ağaç türü adayı seçtiler. * Bunlar:

~ Agathis (aurakaria, Avustralya)
~ Cedrus atlantis (sedir, Atlas Dağları, Kuzey Afrika)
~ Pseudolarix wheri (larağaç, Kanada)

Polonya Bilim Müzesi’ndeki bilim adamları kiraz kehribarında bulunan kırmızımsı tonların kiraz ve erik ağaçları gibi yaprak döken ağaçların reçinesi olduğunu söylüyor.

Bu kehribar rengini veren ağaçlar için kullanılan ortak ad Pinus Succinifera’dır ve doğal olarak büyük bir reçine salgısı üretmiştir. ** Bu reçine, sonsuza kadar kahverengi (süksinit) olarak ortaya çıkan sayısız fiziksel ve kimyasal işlemi gerçekleştirmiştir. Kehribar reçineler önce kehribar ormanının dağlık bölgelerindeki tatlısu nehirlerinde denize dökülmüş, hatta sıcaklık dalgalanmasından dolayı hasar gören bütün gövdeler denizden taşınmıştır.

Kehribar içeriklerinden, alt-tropikal kehribar ormanında palmiye ağaçları, selvi ağaçları, manolya ağaçları, ormangülçükler, çay çalıları, meşe, akçaağaçlar, at-kestane ağaçları, ökseotu ve tarçın ağaçlarının yanı sıra çeşitli ağaç türleri de bulunduğu bilinmektedir. yangınlar, yosunlar, likenler ve mantar türleridir. Ormanın düşünülemez derecede güzel olması gerekirdi – Pinus Succinifera ağaçlarının günümüzdeki keseciklerine benzediği ileri sürülüyor. “Succinim”, meyve suları için Latince, aynı zamanda sarım anlamına gelir – daha sonra kehribar anlamına gelir.

Baltık Kehribar Taş Bileklik

Baltık Kehribar Taş Bileklik

Kehribar, dünyada mineral kökenli olmayan bir mücevher olarak gördüğümüz birkaç değerli maddedir. Elmaslar (her ikisi de kömürün çeşitli aşamalardan türetilmiştir) ve Kehribar, vejetatif menşeli tek taştır. Herhangi bir değerli taşın değerlemesi direk olarak nadir görülür. Kehribar içerdiği sukinit seviyesi kalitesini belirler. Baltık kehribarında en yüksek süksinik asit seviyesi bulunur, bu nedenle Baltık kehribar en çok değer verilen kehribar formudur.
Baltık Kehribar hakkında daha fazla makale ve bilgi için lütfen Kehribaroloji sayfamızı ziyaret edin. AMBER’İN KÜLTÜREL TARİHİ
Amber, dünyanın ilk tanınmış mücevheriydi ve Danimarka’da bulunan tek taştı.

Eski çağlarda Taş Devri’nden Viking çağına dek, Danimarka’daki atalarımız ve aslında tarih öncesi Avrupa’yı kehribarın çok özel bir şey olduğu konusunda anlaşmıştık. Ona “İskandinav Altın” adını verdiler ve ondan değerli mücevher parçaları ürettiler ve bir ödeme aracı olarak kullandılar. Amber, İskandinavya’nın ilk başarılı ihracat girişimiydi. Eski Yunanlılar kehribarın sürtünme yoluyla statik elektriği üretme kabiliyetlerini keşfettiler ve bunu ‘elektron’ olarak adlandırdılar – dolayısıyla modern sözcük ‘elektrik’.

Antik çağlardan beri kehribar, güzelliği, kişiliği ve sıcak parlaması için cazibeli. Amber’in mutluluk, sağlık ve refah getirdiği söylenen özel bir havası var. Yüzyıllar boyu kehribar, kehribar mücevher ve figürler veya kehribar rengi taşlar vermek iyi bir servet demekti. Günümüzde, amber hediyesi, alıcının gerçek ve güzel kişiliğinin gerçek duygularını ve takdirini ifade etmenin bir yoludur.

Benzersiz bir kişi için eşsiz bir hediye.Doğal Baltık Amber’in zamanın başlangıcından bu yana insanlık kültürünün kalbi ve tarihinin içinde olduğunu anlamak dikkat çekicidir . Amber’den yapılmış dekoratif süsler, Kuzey Avrupa’daki eski mezarların kazılarında Amber’i böyle bir amaç için kullanılan en eski doğal maddelerden biri olarak teyit ederek – hatta daha dikkat çekici – 13.000 yıl öncesine dayanıyordu keşfedildi!

Amber – Mütevazi Başlangıçlar

Söylemeliyim, 320 milyon yıllık bir şey düşünmek bile korkutuyor! Yine de, en eski Amber, Üst Karbonifer dönemiyle ilişkili bu zaman dilimi ile tanımlanmıştır. Discovery ayrıca, bu Amber soyunun yaklaşık 180 milyon yıl önce Jura çağına benzeyen çiçekli bitkilerden oluşan bir reçine olduğunu gösteriyor. Bilim, ayrıca Erken Kretase döneminde 150 milyon yıl önce Amber üretiminin arttığını ve Amber’in meraklı örneklerinin, kendi böcek ve bitkilerle ilgili kendi meraklı örneklerini – daha da meraklı örneklerini içermeye başladığını söylüyor! Antik Amber’deki “inklüzyon” ların Orta Doğu’da (Ürdün ve Lübnan’da) ilk keşfedildiğini ve 133 milyon yaşında olduğunu keşfettik. Amber’in başlangıçları alçak gönüllüyken – o zaman dünyanın doğasının hayatının tek bir tanımlayıcısı olarak inanılmaz derecede ilerledi.

Amber, Eski Yunan ve Roma Kültüründe Görüldüğü gibi

Roma ve Yunan kültürlerinin sanat ve mimarisini göz önünde bulundurduğunuzda , özellikle kuyumculuk esnasında Amber’i sanat eserlerinin kalbinde bulmak şaşırtıcı değildir. Herhangi bir tasarımın manzarasına hakim çok süslü ve ikonik cesur cesur gelişmelerle tanınırlardı ve Amber bu amaca iyi hizmet etti. Yunan filozofu Theophrastus bize M.Ö. 4. yüzyılda amber’e yazılı referans sunuyor. Amber için yaptığı terim “Güneş Tanrısı’na” Elektron “anlamına gelen” elektron “dır. Yaşlı Romalı filozof Pliny’nin çalışmalarında, Amber’de bulunan böcek inklüzlerini belgelemekle kalmayıp aynı zamanda Amber’in orijinal kompozisyonunun böcek organlarını hapsedebilmek için sıvı formda olması gerektiğini doğru bir şekilde varsayarsınız.

Amber’in Asya Kültüründeki manevi yaşamı

Doğal Kehribar Taşı

Doğal Kehribar Taşı

Ağaç Kültüründe önemli bir anlam taşıyor . Her birinin Cennet ve Dünya arasında köprü olduğuna, hem fiziksel hem de manevi olduğuna, kökleri dallara gömülmüş dallar ve yaprakları gökyüzüne doğru yükseldiğine inanılıyor. Ağaç sap, ağacın canlı kanıymış ve öyle ki, enerjisinin kaynağı ve vericisi. Ağaç Reçine kökeni olan Amber’in, fiziksel bedenin manevi enerjiye kavuşması ve “topraklanmış” hissetmek isteyen kişilerin fiziksel dünyayla bağlantı kurmasına izin verdiği kadar çok saygı duyulmaktadır.

Yolcular, antik zamanlarda Baltık Amber’i yolculuklarında onları koruyacak bir koruyucu taş olarak kullandıkları belgelenmiştir. Amber’e, kendi şahsi baş harfleri gibi özel işaretlerine sahip olmak için bol şans getirmek için son derece güçlü olduklarına inandılar. Daha aydınlanma, Amber’in karar verme, hafıza ve güç üzerine olumlu etkileri olan ve negatif enerjiyi pozitif enerjiye dönüştürerek agresiflik için dengeyi yarattığını gösteriyor. Kehribar içindeki bu güç çok önemli olduğu için, ayrıca kehribarın giyilmesi saatlerinin gün boyunca belli periyotlarla sınırlı olacağına inanılıyor.

Amber – “Homeopatik” – o zaman şimdi

Çok erken zamanlardan itibaren, doktorların Amber’in birçok “sağlıklı” özelliğine aşina olduklarını belirttik. Kalp rahatsızlıklarını tedavi etmek, çocuklarda ağrı sallamak ve artrit gibi genel hastalıkları tedavi etmek için kullanıldı. Modern sağlık uygulayıcılarına ilerlersek, insan vücudunun tüm işlevselliğine kadar uzanan homeopatik tedavilerin aynısını görürüz: mesane ve dalak; detoksifikasyon ve radyasyondan korunma; baş ağrısı, romatizmal ağrı, bronş sorunları ve akciğer ve boğaz iltihabı; böbrek ve karaciğer fonksiyonları; göz ve diş bozuklukları. Liste uzayıp gidiyor. Amber, ortak soğuk algınlığının semptomlarını gidermek ya da endokrin ve sindirim sistemini dengelemek ya da banyo suyuna koyulduğunda sakinleştirici ve rahatlatıcı enerji yaymak için kullanılıp kullanılmamasına bakmak gerekirse, kesinlikle en iyi homeopatik rejimlerin ön planda.

Kehribar

Kehribar

Bütün bunları “özetlerseniz” ve biraz düşünseydiniz, Baltık Amber’in harikalarının zamansız ve sonsuz olduğunu tam olarak söyleyebilirsiniz.Baltık bölgesi , Baltık kehribar veya süksinit adı verilen en büyük kehribar yatağının bulunduğu bölgedir . 44 milyon yıl önce ( Eosen çağında) tarihlenir. [1] Bu ormanların 100.000 tondan fazla kehribar oluşturduğu tahmin edilmektedir. [2] Bugün dünya kehribarının% 90’dan fazlası Rusya’nın Kaliningrad Oblastından geliyor. Bölge için önemli bir gelir kaynağıdır; yerel Kaliningrad Amber Kombinasyonu 2014’te 250 ton, 2015 yılında 400 ton [3] olarak çıkarıldı. [4]

“Baltık kehribar” ı eskiden Saksonya’daki ( Doğu Almanya ) Bitterfeld kahverengi kömür madenlerinden kehribarı içerdiğini düşünüyordu. Bitterfeld kehribarının daha önce sadece 20-22 milyon yaşında ( Miosen ) olduğu düşünülmüşse de, 2003 yılında hayvan kapanımlarının karşılaştırılması, Miyosen mevduatında yeniden biriken Baltık kehribarının muhtemel olduğunu ileri sürmüştür. [5] Amberlerde böcek taksonunu daha fazla araştırmak, Bitterfeld’in kehribar rengini Baltık amber ormanı ile aynı ormandan olmakla birlikte, Rovno kehribarına benzer şekilde daha güneydeki bir bölümden ayrı olarak tevdi ettiğini gösterdi. [6] Baltık kehribarının diğer kaynakları Polonya ve Rusya’dan geliyor gibi listelenmiştir.

Baltık kehribarında yaklaşık% 8 süksinik asit bulunduğu için succinite olarak da adlandırılır.

1850’lerden beri amber haline gelen reçinenin Pinite süksinifer ağı tarafından üretildiğini düşünüyordu , ancak 1980’li yıllardaki araştırmalar, reçinenin çeşitli türlerden kaynaklandığı sonucuna vardı. Daha yakın zamanlarda, canlı ağaçlardan kehribarın ve reçinenin Fourier dönüşümü kızılötesi mikroskoproskopi (FTIR) analizinin kanıtı üzerine, Sciadopityaceae ailesinin kozalaklılarından sorumlu olduğu ileri sürülmüştür . [2] Bu ailenin tek mevcut temsilcisi Japon şemsiye çam, Sciadopitys verticillata’dır .
Yapı [ değiştir ]
Baltık amber yapısının genel modeli

Baltık amber (sukinit) yapısı karmaşıktır. Bir polimer değildir, çünkü aynı türdeki tekrarlayan bir mers kalıptan oluşur değildir. Daha ziyade, gözeneklerin (serbest alanlar) moleküler yapı bileşenleri (örneğin mono ve ses quiterpenler ) tarafından doldurulduğu, çapraz bağlanmış bir ağ içerisinde düzenlenmiş makromoleküler bir yapıya sahiptir. Böylece kehribarın kimyasal yapısı bir supramolekül olarak tanımlanabilir. [7] Yapı kehribarı daha yoğun, daha sert ve dış faktörlere karşı daha dayanıklı hale getirir. Aynı zamanda bitki ve hayvan kapanımlarının iyi korunmasını mümkün kılar. [8]
Paleobiyoloji [ değiştir ]
Baltık amberin farklı renkleri.
Baltık kehribar rengi 37-42 milyon yıl öncesine dayanıyor. Bu süre zarfında ağaçların reçinesi sertleşti ve yağışla Baltık kehribarının benzersiz cazibesini yarattı.

Kehribar oluştuğu sırada, bugünkü Avrupa Thetys Denizi’nin altında yatarken, Fenno-Sarmatya diye bilinen bir kitle, şimdi İskandinavya’yı kapsamıştır. Sap, Eridan Nehri tarafından iç kısımlardan taşınmış ve bugünkü Gdañsk Körfezi’ndeki deltasında depolanmıştır. Kehribarın en büyük birikimlerinin bulunduğu yerde.

Fenno-Sarmatia Eosen kehribar ormanı tarafından örtülmüştür. Orman, muhtemelen çam ve meşe, hakim tür olarak Pinus succinifera çamı üreten sap ile karıştırıldı. Burada ve orada manolya, sekoya ve tarçın ağacı büyüdü.

Thuja ve selvi ağaçları, yetişme dönemindeki yosun ve eğreltiotu gibi eşit derecede boldu. Yetersiz büyüme muhtemelen su ile doymuştur, aksi takdirde ağaçlardan akan sıvı öz akması zemine batırılmış olacaktır.

Kehribar Bileklik

Kehribar Bileklik

Başlangıç

En eski kesilmiş ve cilalanmış kehribar parçaları buzul çağının sonuna doğru paleolitik döneme (M.Ö. 40000 – 10000) geri tarihlenir. Amber en başından beri insan tarafından biliniyordu ve kullanılıyordu.

En fazla kehribar atölyesi sayısı Gdansk’ta ve Kurpie’de (Polonya’nın kuzeydoğusunda, Mazowsze adı verilen büyük bir ovada) kuruldu. Mücevheratın yanı sıra ustalar kutular, figürler ve mozaikler üretti. Amber, bütün Avrupa’da şıktı. 2. yüzyılda Roma İmparatoru için orijinal süslemeler üreten İtalya’da özel atölyeler kuruldu.
Amber Parça Listesi

Mısırlılar ve Araplar da amber takdir etti. Kehribar almak için Baltık Denizi’ne ulaşmanın uzun bir yolunu bulmuşlardı. Kervanlar, “kehribar izleri” adı verilen yol boyunca dolaşıyordu ki, bunlar hiçbir şekilde güvende değildi. Esnaf, yolda hırsızlar, korsanlar, haydutlar ve soyguncularla sıklıkla karşılaştı.

İlk rota Adriyatik kıyılarından günümüz Macaristan ve Moravya topraklarından Baltık Denizine kadar uzanır. İkincisi Akdeniz ve Herak Rahibeleri’nden geçerek Ultima Thule’ye (dünyanın sonu) geçti. Tüccarlar litom elektraya (kehribar kıyılarında) iniş yapıyor ve Baltık Denizi’ne doğru yolculuk yapıyorlardı. Üçüncü parça Doğu Avrupa’yı, Karadeniz’i, Dinevere, Dvina ve Vistula nehirleri yolunu açtı.

Amber de Asya’da sevildi. Müslümanlar, “Baltık Altın” dan yapılmış yırvalarla dua ediyorlar. Çin, Hindistan ve Birma’da birçok kehribar mücevher atölyesi var.
Gdansk – Amber Şehri

Gdansk eskiden Avrupa kehribar ustalığının merkezi idi. Ne yazık ki, Teutik keşişler onu ele geçirmek istiyorlardı. Şehre vardığında, sakinlerinin çoğunu öldürüp evlerini yaktılar. 14 Kasım 1308’de gerçekleşti. Tarihçiler bu olayı “Gdansk Katliamı” olarak adlandırdı.

Daha sonra kehribar pazarı çöktü. Polonya zanaatkârlar işlerini yapmak için izin almadı. Hammaddeler Brugge ve Lubeck’e ihraç edildi veya doğuya satıldı. Kehribarı gizleyen insanlar bile cezalandırılıyorlardı.
Bu durumu değiştirmek 100 yıl aldı. 15 Temmuz 1410’da Polonya ordusu, Grunwald Muharebesi’ndeki Cermen Şövalyelerini yenmişti. Rahibeler Gdansk’ı terk edip Malbork Kalesi’ne (Marienburg) kaçtı. Gdansk vatandaşları bu kadar çekingen davrandılar ki, Gdansk’daki Cermen Kalesi’ni tamamen mahvetti.

İnsanlar kehribar renginin zevkini yaşıyorlardı. Amber Guild, 1477 yılında kuruldu. Atölyeler, çekmece, mücevher, kaşık, heykeller, yelkenli gemilerin minyatürleri, kuş kafeleri, bardaklar ve gümüş ve kehribardan yapılmış yağ lambaları üretti. Lonca yasasına göre, 40’tan fazla kehribar atölyesi çalıştırılamaz. Mal kalitesini garanti eder.

1793’ten sonra Gdansk Polonya’dan ayrılmış ve Prusya kenti haline gelmiştir. Artık o muhteşem ve görkemli değildi. Ticaret ve işçilik çöktü. Yoksul vatandaşlar pahalı mallar ve başyapıtlar satın alamazlardı. Bu nedenle, zanaatçılar ucuz, yapışkan hediyelik eşya üretmeye başladı.
Amber Odası

Kehribar Taşı Bileklik

Kehribar Taşı Bileklik

Amber Odası, Gdansk esnafının en ünlü şaheseri idi. Prusya Kralı I. Frederic tarafından görevlendirildi. Minber ve Pomona Roma tanrıçalarının amber resim çerçeveleri, madalyonlar, küpeler, kollar ve heykeller içeriyordu.

1717’de Rus İmparatoru Büyük Büyük, Berlin’i ziyaret etti ve Amber Odası’na sahip olmak istedi. Değerli kalıntılar kutulara St. Petersburg’a taşındı. Ancak, 1743 yılına kadar yeniden inşa edilmedi. Amber Odası ilk kez 1746 yılında açıldı ve daha sonra 1755 yılında Tsarskoe Syolo’ya taşındı.

Tsarskoe Syolo’nun iç kısmı orijinalinden daha büyüktü, Empress Elizabeth’i eseri işi tamamlamak için esnaf kullandım. Kayıp parçalar, Ural ve Kafkas dekoratif taşlarının aynaları ve mozaikleri ile değiştirildi. Tavan güzelce boyandı ve zemin en değerli ahşap mozaik ile kaplandı. Bu, 18. yüzyılın 70’inde tamamlandı.

1942’de II. Dünya Savaşı sırasında Almanlar kaybettikleri hazinelerini geri kazandılar. Krolewiec Kalesi’ndeki (Koenigsberg) odayı yeniden birleştirdiler. Ancak savaş tehlikeleri onları yeniden sökmeye zorladı. Kapsamlı araştırmaya rağmen, o günden beri eksik kehribar hazine izi bulunamadı. Muhtemelen Amber Odası’yla birlikte kutular, Nisan 1945’te Królewiec kalesinin ateşi sırasında yanmışlardır.
20. yüzyılın son yetmişli yıllarında The Amber Room’un yeniden inşası Alexander Zhuravlow’un gözetiminde Tsarskoe Syolo’da (daha sonra Pushkino olarak yeniden adlandırıldı) başladı.
Sayısız nesli tükenmiş genera ve bitki ve hayvan türü keşfedildi ve Baltık kehribarı içeriminden bilimsel olarak tarif edildi. [9] Diğer tüm eklembacaklılar , yumrular , yumuşakçalar , kurt köpeği , protozoonlar hayvanların% 0,5’inden daha az katkıda bulunurken, böceklerin inkübatörleri amberde korunan hayvanların% 98’ini oluşturur. Omurgalılar hayvanların% 0,5’i kadardır ve çoğunlukla memeli kürkü, tüyleri ve sürüngenleri temsil etmekte