OTANT�K TA�

DOĞAL SİTRİN TAŞI KOLYE 6.65 KARAT (EYE CLEAN)

ÖZEL ÜRÜNLER
SİTRİM TAŞI KOLYE
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 6.65 KARAT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • A KALİTE RENK DOYGUNLUĞU
 • AYNI GÜN KARGO
 • GERÇEK ŞİFA KRİSTALİ
 • KDV DAHİL
 • LOOP CLEAN SİTRİN
 • ÖZEL KUTUSUNDA

Sitrin kuvarsın mineral sınıfındadır . Rengini kuvarstaki demir izlerinden alır ve uçuk sarıdan parlak kehribar tonlarına kadar her şey olabilir. Sitrin altıgen kristal sisteme sahip olma eğilimindedir ve doğal haliyle bulutlu veya dumanlı bir görünüme sahiptir. Sitrinin anlamı refah, neşe ve enerjiye odaklanır.

OTANTİK TAŞ FARKI İLE %100 NATURAL TAM RENGİNDE OLUŞUM KESİLMEYE HAZIR KALİTEDE (EYE CLEAN ) 6.30 KARAT BRAZİLYA SİTRİN TAŞI KOLEKSİYON BİR GEM PARÇASI…ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR…. YAPTIĞIMIZ İŞLERİ @otantiktas instagram sayfamızdan takip edebilirsiniz>>>>>> KESİNLİKLE İŞ YERMİZ VE WEB SAYFAMIZ HARİCİNDE BAŞKA PLATFORMLARDA SATIŞIMIZ YOKTUR YEREL BUTİK İŞLETMEYİZ

İSTEYEN MÜŞTERİLERİMİZ 925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİKLİ ÜCRETSİZ KOLYE ŞEKLİNDE GÖNDERİLECEKTİR ÖRNEK ÇALIŞMA AŞAĞIDA RESİMDE PAYLAŞTIK

DOĞAL A KALİTE RENK DOYUMU GERÇEK ŞİFA KRİSTALİ
MEŞEİ :BRAZİLYA

KARAT:6,65 KARAT

ÖLÇÜ : 17,20 X 7,30 X 5.65 MM

SİTRİM TAŞI KOLYE

SİTRİM TAŞI KOLYE

Yaz Taşı
Sitrin’in güneş taşı, yazın vücut bulmuş hali gibidir. Amalfi Sahili limonlarının rengi, öğlen güneşi kadar parlak ve hafif bir vintage Hollywood havasıyla, güneşli Citrine’in masaya getirdiği anında canlandırıcı titreşimlere kendinizi kaptırmadan edemiyorsunuz. Parlak ve hareketli bu taş aslında özel bir kuvars çeşididir ancak sarı bir renge batırılmış olarak gelir. Sitrin, İskoçya’nın dağlık bölgelerinden, İspanya’nın flamenko köşelerinden, Madagaskar’ın tropik bölgelerinden, Rusya’nın zengin ve muhteşem topraklarından ve Brezilya’nın yemyeşil yağmur ormanlarından geliyor. Belki de onu güzel hislerle besleyen bu uzak yerlerdir, ya da belki Doğa Ana’nın bize hayat size limon verdiğinde…

300 yıllarında bile, Sitrin kristalinin altın parıltısı, parlak bir dekoratif mücevher olarak sevildi. Antik Yunan ve Roma kuyumcuları, önemli parmaklara geçirilecek yüzükleri süslemek için Sitrin kullanırdı. Ancak zaman geçtikçe Sitrin, sevilen bir mücevher olma konumunu asla kaybetmedi. Kraliçe Victoria da Citrine’i sevdi ve onu 17. yüzyıl kostümlerinde bir açıklama yapmak için kullandı. Daha sonra, Hollywood kraliyetinin yeni çağında, Greta Garbo gibi yıldızlar kırmızı halıda Citrine giyecek ve onu art deco tarzının ölümsüz bir yönü yapacaktı. Sitrin anlamı limon kelimesinden gelir ve bizim çok sevdiğimiz o tatlı ve keskin ağaç kavunu enerjisidir.

Ancak bir güzellik olmanın ötesinde, Sitrin sıçramasını hayatınıza sokmak için birçok neden var. Pozitifliğin gücü, parlak bir enerji patlaması ve yıpranmış sinirlere sıcak bir ışık getiren Sitrin, ruhunuz için bir yaz tatili gibidir. Sitrin’in güneşli ışınlarına ve iyileştirici özelliklerine biraz daha derinlemesine bakalım.

Sitrin kendi ruhunuza ışık tutmuyorsa, temel kristal rehberimize bir göz atın ve size neşe getiren cevheri bulun.

Sitrin İyileştirici Özellikleri
Güneşte duran kadın
Sitrin’in sarı öpücüğü ile maudlin ruh hallerini sallayın. Sofraya iyi hisler ve zarafet getirmeye her zaman hazır olan bu güneşli taş, bedeninizin, zihninizin ve ruhunuzun sağlığı ve zenginliği üzerinde anında bir etkiye sahiptir. Doğal Sitrin o kadar parlak ve kutsanmıştır ki kötü enerjiyi tutamaz, yani bu zor zamanları elinize almak ve onu özel bir şeye dönüştürmek için her zaman ona güvenebilirsiniz. İşte Sitrin sağlığınız, kalbiniz ve mutluluğunuz için çarpıcı bir yatırımSitrin Tarihi ve Anlamı
Taşların dilinde sitrin takı takmak ne anlama geliyor? Sitrin iyimserliği sembolize eder. Antik çağda sitrin, kötü söz ve düşüncelerin zehrine karşı koruma ve hatta yılan sokmasına karşı koruma gücüne sahip olduğu söylenirdi.
Sitrin, 1940’ların retro mücevherlerinde özellikle popülerdi. Güneşli rengi ve çarpıcı oranları, dönemin modern stiline ve cesur altın rengine uygundu. Renkli broşlar, kolyeler ve bileziklerde genellikle yakut, peridot ve akuamarin kullanılmıştır. Günümüzde mücevher tasarımcıları, sitrin’i tek başına veya ametist, mavi topaz veya peridot ile birlikte sarı altınla yerleştirmeyi de seviyor.
Joan Crawford’un 1940 yılında Raymond Yard’dan sipariş ettiği 350 karat sitrin içeren muhteşem takı seti, dönemin cesur dramatik sitrin mücevherlerinin çarpıcı bir örneğidir. Süit, 2012’de Sotheby’s’de 56.000 dolara satıldı.

Angelina Jolie, Style of Jolie koleksiyonundan bir sitrin kolyesini Smithsonian Enstitüsü’ne bağışladı. 177.11 karat armut biçimli bir sitrin damlasına sahip Jolie Citrine Kolye, Janet Annenberg Hooker Jeoloji, Mücevherler ve Mineraller Salonu’nda Hope Diamond, Asya Yıldızı safir ve diğer ünlü mücevherlerle birlikte sergileniyor.
Sitrin Çıkarıldığı Yer
Bugün piyasadaki çoğu sitrin Brezilya’da çıkarılıyor. Bolivya aynı zamanda lider bir üretici haline geldi: ülke ayrıca ametist ve sitrin kombinasyonu olan ametrin adı verilen benzersiz bir çift renkli sarı ve mor kuvars üretiyor. Sitrin ayrıca Tanzanya, Namibya ve Zambiya gibi Afrika ülkelerinde de çıkarılmaktadır.

Sitrin doğada nadirdir. Birçok sitrin, sarıdan sarımsı kahverengiye dönüşmek için ısıl işleme tabi tutulan ametistler olarak başlar. Sitrininizin ısıtıldığını varsaymalısınız. Sarı renk normal aşınma altında stabildir.

Modern gemolojiden önceki günlerde sitrin genellikle topaz ile karıştırılırdı. Bazen topaz kuvars olarak adlandırılan sitrin duyacaksınız. Yıllar boyunca birçok sarı taşa topaz adı verildi. Topaz ayrı bir mineral olduğu için endüstri bu ismi kafa karıştırıcı bularak ortadan kaldırmaya karar verdi.

Sitrin

Sitrin

Bugün, sitrin güzel rengi, bulunabilirliği, dayanıklılığı ve satın alınabilirliği, onu en popüler sarıdan turuncuya taş haline getiriyor.
Sitrini Neden Seviyoruz?
Kasım ayı için alternatif bir doğum taşı olan sitrin, çok çeşitli boyut ve şekillerde mevcuttur, bu nedenle mücevher tasarımcıları için çok ilham vericidir. Sitrin 13. yıldönümü için değerli taştır.

Sitrin, sıcak rengi, çok çeşitli boyut ve şekilleri, satın alınabilirliği ve hoş altın tonları sayesinde sevilmesi kolaydır. Sitrin, sarı altınla çok güzel uyum sağlar ve ayrıca beyaz altın ve sterlin gümüşe karşı da öne çıkar. Bu nötr değerli taş: dolabınızdaki her şeyle de iyi görünüyor.

Sitrin Nasıl Satın Alınır
Sitrin takıları için alışveriş yaparken renk en önemli değer faktörüdür: altın rengi ne kadar canlı ve parlaksa sitrin o kadar değerlidir.

Sitrin açık pastel sarıdan koyu kırmızımsı turuncuya kadar değişir. En iyi sitrin kalitesi, içinde ateşli turuncu parıltılar bulunan doymuş bir altın rengine sahiptir. Kahverengimsi renk tonları içermeyen doygun sarı ila kırmızımsı turuncu renk sitrin içinde ödüllendirilir. Koyu kırmızımsı turuncu renklere genellikle Madeira sitrin denir.

RockHer’de, mevcut altın tonları aralığını iletmek için tercih ettiğimiz sitrin renklerini Pantone’un sistemiyle eşleştirdik. Hangisi senin favorin?
Sitrinlerin açık renginden dolayı görülebilecek belirgin kapanımlar içermeyen, göze temiz sitrin değerli taşları arayın. Sitrin yaygın olarak bulunduğundan, kaliteden ödün vermek zorunda kalmamalısınız.

Kesim kalitesi sitrin değerli taşlarının güzelliği için çok önemlidir: iyi kesilmiş bir sitrin, mat, solgun veya cansız alanlar olmadan tüm değerli taşta eşit şekilde parlar.

Sitrin Satın Alma Rehberi Kontrol Listesi

Sitrin Rengi: Orta doymuş oranj sarısı
Sitrin Berraklığı: Göz temizliği
Sitrin Şekilleri: Oval ve yuvarlaklar en yaygın olanlarıdır.
Citrine Cut: İyi orantılı, genel parlaklık
Sitrin Cilası: Mükemmel

Sitrin Bakımı Nasıl Yapılır?
Sitrin, Mohs ölçeğinde sertliği 7 olan oldukça dayanıklı bir değerli taştır. Havadaki toz da kuvars olduğundan, yüzeyleri nesiller boyunca yavaş yavaş yıpranacaktır. Sitrin rengi stabil olmasına rağmen, yüksek ısıya maruz kalmaktan kaçının. Sitrin halkası takarken, parçalanabileceği için mücevheri vurmamaya dikkat edin.

Sitrin takılarınızı temiz tutmak için losyon veya krem sürerken veya temizleyici gibi temizlik ürünleri kullanırken takmayın. Değerli taşların ve metallerin birbirini çizmemesi için özellikle seyahat ederken tüm değerli taş mücevherlerinizi ayrı ayrı saklayın. Suda hafif bulaşık deterjanı ile temizleyin: Tozun birikebileceği taşın arkasında yumuşak bir fırça kullanın.

Sitrin ve Sarı Safir
Sitrin’e en çok benzeyen sarı taş sarı safirdir. Safir, 9 Mohs sertliği ile sitrine göre çok daha serttir ve ayrıca daha dayanıklıdır. Ancak sarı safir, sitrin’den de daha nadir ve pahalıdır. Güzel büyük örnekler karat başına binlerce dolar olabilir.

En İyi Sitrin Alyans Stilleri
En popüler sitrin nişan yüzüğü stili, serme bantlı bir elmas halo yüzüktür. Büyük sitrin solitaires cesur bir alternatiftir. Üç taşlı sitrin nişan yüzüğü genellikle merkezde yuvarlak, zümrüt kesim veya oval sitrin ve yanlarda armut biçimli veya yuvarlak elmaslara sahiptir. Sitrin, altının üç rengiyle tamamlanır: beyaz altın, sarı altın ve gül altın.

Bir sitrin nişan yüzüğü için alışverişte paranızın ne kadar ileri gidebileceğine şaşıracaksınız. İşte favori sitrin halkalarımız için seçtiklerimiz.Sitrin rengi sarıdan turuncumsu sarıya, sarımsı turuncudan kahverengimsi turuncuya kadar değişir. Sitrin adı, doygunluğundan bağımsız olarak, o renk aralığındaki herhangi bir şeffaf kuvars için kullanılır. Soluk renkli taşlara ve zengin renkli taşlara “sitrin” denir.

Bir taşın renginin kalitesi, fiyatı üzerinde çok büyük bir etkiye sahiptir. Soluk renkli taşlar bol ve ucuzdur. Zengin, tekdüze bir renge sahip taşlar nadirdir, değerlidir ve alıcılar tarafından tercih edilir.

Kırmızımsı turuncu ve kırmızımsı kahverengi, kuvarsda nadir görülen renklerdir. Bu kırmızımsı renklerin taşlarına genellikle Madeira sitrin denir. Adı, Portekiz’in yaklaşık 450 mil güneybatısında, Kuzey Atlantik Okyanusu’nda bulunan Portekiz’in özerk bir bölgesi olan Madeira Adaları’nda yapılan benzer renkteki şaraplardan geliyor .

sitrin kalp
Faceted Citrine Heart: Sitrin, kalp şeklinde bir mücevher şeklinde kesilir. Telif hakkı iStockphoto / wirachai moontha.

Kasım ayının doğum taşı
Sitrin ve topaz, Kasım ayı için doğum taşı görevi görür. Topaz, 1912’de Ulusal Kuyumcular Birliği tarafından seçilen orijinal modern doğum taşlarından biriydi. Sitrin, 1952’de modern doğum taşları listesine eklendi.

Sitrin ve topazın her ikisi de sarı ila turuncu renk aralığında mevcuttur, ancak sitrin genellikle çok daha düşük maliyetlidir. Sitrin Mohs sertliği 7’ye ve topaz Mohs sertliği 8’e sahiptir. Bu bilgi, bazı insanları topazın sitrine göre daha yüksek bir dayanıklılığa sahip olduğuna inandırabilir. Bununla birlikte topaz, bölünme ile kolayca kırılan kırılgan bir mineraldir . Sitrin üzerinde çok az dayanıklılık avantajı vardır.

sitrin jeodezi
Sitrin Jeodezi : Birkaç fit uzunluğa kadar sitrin ve ametist jeodezleri genellikle Tucson Gem ve Mineral Show’da ve diğer popüler mineral şovlarında satışa sunulur. Yukarıdaki fotoğraf, çalışma odanızda veya oturma odanızda durmak için kesilmiş ve hazırlanmış bir sitrin jeodu göstermektedir. Hemen hemen tüm sitrin jeotları, içinde ametist bulunan keşfedilmiştir, ancak mor ametisti oranj kahverengi sitrine dönüştürmek için ısıl işleme tabi tutulur. Greg C. Grace / Alamy’nin fotoğrafı.

sitrin jeodezleri
Karşılaşabileceğiniz en etkileyici sitrin örneklerinden biri , Brezilya’dan gelen büyük bir sitrin jeodudur . Bunlar genellikle büyük mücevher ve mineral gösterilerinde satışa sunulur . Mücevher avcıları, Brezilya bazalt tarlalarında bu jeotları bulur , ardından temizler ve oturma odanızda kristal bir kule olarak durmaları için hazırlar. İki, dört veya altı fit boyunda veya daha uzun olabilirler.

Şaşırtıcı bir şekilde, bulunduklarında turuncu ila oranj kahverengi sitrin ile doldurulmazlar. Bunun yerine, çoğu mor ametist kristalleri ile doldurulur . Keşif ile tüketici arasında bir yerde, orijinal mor ametisti oranj kahverengi bir sitrine dönüştürmek için jeotları endüstriyel fırınlarda ısıtmaya karar verilir.

Güzel bir ametist jeodu neden sitrin jeoduna dönüştürülür? Çünkü bir ametist jeodu satın almayacak birçok insan, turuncu rengi sevdikleri için veya sitrin onların doğum taşı olduğu için bir sitrin jeodu alacak.

 

DOĞAL SİTRİN TAŞI KOLYE 6.65 KARAT (EYE CLEAN)

ÖZEL ÜRÜNLER
SİTRİM TAŞI KOLYE
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 6.65 KARAT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • A KALİTE RENK DOYGUNLUĞU
 • AYNI GÜN KARGO
 • GERÇEK ŞİFA KRİSTALİ
 • KDV DAHİL
 • LOOP CLEAN SİTRİN
 • ÖZEL KUTUSUNDA
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Sitrin kuvarsın mineral sınıfındadır . Rengini kuvarstaki demir izlerinden alır ve uçuk sarıdan parlak kehribar tonlarına kadar her şey olabilir. Sitrin altıgen kristal sisteme sahip olma eğilimindedir ve doğal haliyle bulutlu veya dumanlı bir görünüme sahiptir. Sitrinin anlamı refah, neşe ve enerjiye odaklanır.

OTANTİK TAŞ FARKI İLE %100 NATURAL TAM RENGİNDE OLUŞUM KESİLMEYE HAZIR KALİTEDE (EYE CLEAN ) 6.30 KARAT BRAZİLYA SİTRİN TAŞI KOLEKSİYON BİR GEM PARÇASI…ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR…. YAPTIĞIMIZ İŞLERİ @otantiktas instagram sayfamızdan takip edebilirsiniz>>>>>> KESİNLİKLE İŞ YERMİZ VE WEB SAYFAMIZ HARİCİNDE BAŞKA PLATFORMLARDA SATIŞIMIZ YOKTUR YEREL BUTİK İŞLETMEYİZ

İSTEYEN MÜŞTERİLERİMİZ 925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİKLİ ÜCRETSİZ KOLYE ŞEKLİNDE GÖNDERİLECEKTİR ÖRNEK ÇALIŞMA AŞAĞIDA RESİMDE PAYLAŞTIK

DOĞAL A KALİTE RENK DOYUMU GERÇEK ŞİFA KRİSTALİ
MEŞEİ :BRAZİLYA

KARAT:6,65 KARAT

ÖLÇÜ : 17,20 X 7,30 X 5.65 MM

SİTRİM TAŞI KOLYE

SİTRİM TAŞI KOLYE

Yaz Taşı
Sitrin’in güneş taşı, yazın vücut bulmuş hali gibidir. Amalfi Sahili limonlarının rengi, öğlen güneşi kadar parlak ve hafif bir vintage Hollywood havasıyla, güneşli Citrine’in masaya getirdiği anında canlandırıcı titreşimlere kendinizi kaptırmadan edemiyorsunuz. Parlak ve hareketli bu taş aslında özel bir kuvars çeşididir ancak sarı bir renge batırılmış olarak gelir. Sitrin, İskoçya’nın dağlık bölgelerinden, İspanya’nın flamenko köşelerinden, Madagaskar’ın tropik bölgelerinden, Rusya’nın zengin ve muhteşem topraklarından ve Brezilya’nın yemyeşil yağmur ormanlarından geliyor. Belki de onu güzel hislerle besleyen bu uzak yerlerdir, ya da belki Doğa Ana’nın bize hayat size limon verdiğinde…

300 yıllarında bile, Sitrin kristalinin altın parıltısı, parlak bir dekoratif mücevher olarak sevildi. Antik Yunan ve Roma kuyumcuları, önemli parmaklara geçirilecek yüzükleri süslemek için Sitrin kullanırdı. Ancak zaman geçtikçe Sitrin, sevilen bir mücevher olma konumunu asla kaybetmedi. Kraliçe Victoria da Citrine’i sevdi ve onu 17. yüzyıl kostümlerinde bir açıklama yapmak için kullandı. Daha sonra, Hollywood kraliyetinin yeni çağında, Greta Garbo gibi yıldızlar kırmızı halıda Citrine giyecek ve onu art deco tarzının ölümsüz bir yönü yapacaktı. Sitrin anlamı limon kelimesinden gelir ve bizim çok sevdiğimiz o tatlı ve keskin ağaç kavunu enerjisidir.

Ancak bir güzellik olmanın ötesinde, Sitrin sıçramasını hayatınıza sokmak için birçok neden var. Pozitifliğin gücü, parlak bir enerji patlaması ve yıpranmış sinirlere sıcak bir ışık getiren Sitrin, ruhunuz için bir yaz tatili gibidir. Sitrin’in güneşli ışınlarına ve iyileştirici özelliklerine biraz daha derinlemesine bakalım.

Sitrin kendi ruhunuza ışık tutmuyorsa, temel kristal rehberimize bir göz atın ve size neşe getiren cevheri bulun.

Sitrin İyileştirici Özellikleri
Güneşte duran kadın
Sitrin’in sarı öpücüğü ile maudlin ruh hallerini sallayın. Sofraya iyi hisler ve zarafet getirmeye her zaman hazır olan bu güneşli taş, bedeninizin, zihninizin ve ruhunuzun sağlığı ve zenginliği üzerinde anında bir etkiye sahiptir. Doğal Sitrin o kadar parlak ve kutsanmıştır ki kötü enerjiyi tutamaz, yani bu zor zamanları elinize almak ve onu özel bir şeye dönüştürmek için her zaman ona güvenebilirsiniz. İşte Sitrin sağlığınız, kalbiniz ve mutluluğunuz için çarpıcı bir yatırımSitrin Tarihi ve Anlamı
Taşların dilinde sitrin takı takmak ne anlama geliyor? Sitrin iyimserliği sembolize eder. Antik çağda sitrin, kötü söz ve düşüncelerin zehrine karşı koruma ve hatta yılan sokmasına karşı koruma gücüne sahip olduğu söylenirdi.
Sitrin, 1940’ların retro mücevherlerinde özellikle popülerdi. Güneşli rengi ve çarpıcı oranları, dönemin modern stiline ve cesur altın rengine uygundu. Renkli broşlar, kolyeler ve bileziklerde genellikle yakut, peridot ve akuamarin kullanılmıştır. Günümüzde mücevher tasarımcıları, sitrin’i tek başına veya ametist, mavi topaz veya peridot ile birlikte sarı altınla yerleştirmeyi de seviyor.
Joan Crawford’un 1940 yılında Raymond Yard’dan sipariş ettiği 350 karat sitrin içeren muhteşem takı seti, dönemin cesur dramatik sitrin mücevherlerinin çarpıcı bir örneğidir. Süit, 2012’de Sotheby’s’de 56.000 dolara satıldı.

Angelina Jolie, Style of Jolie koleksiyonundan bir sitrin kolyesini Smithsonian Enstitüsü’ne bağışladı. 177.11 karat armut biçimli bir sitrin damlasına sahip Jolie Citrine Kolye, Janet Annenberg Hooker Jeoloji, Mücevherler ve Mineraller Salonu’nda Hope Diamond, Asya Yıldızı safir ve diğer ünlü mücevherlerle birlikte sergileniyor.
Sitrin Çıkarıldığı Yer
Bugün piyasadaki çoğu sitrin Brezilya’da çıkarılıyor. Bolivya aynı zamanda lider bir üretici haline geldi: ülke ayrıca ametist ve sitrin kombinasyonu olan ametrin adı verilen benzersiz bir çift renkli sarı ve mor kuvars üretiyor. Sitrin ayrıca Tanzanya, Namibya ve Zambiya gibi Afrika ülkelerinde de çıkarılmaktadır.

Sitrin doğada nadirdir. Birçok sitrin, sarıdan sarımsı kahverengiye dönüşmek için ısıl işleme tabi tutulan ametistler olarak başlar. Sitrininizin ısıtıldığını varsaymalısınız. Sarı renk normal aşınma altında stabildir.

Modern gemolojiden önceki günlerde sitrin genellikle topaz ile karıştırılırdı. Bazen topaz kuvars olarak adlandırılan sitrin duyacaksınız. Yıllar boyunca birçok sarı taşa topaz adı verildi. Topaz ayrı bir mineral olduğu için endüstri bu ismi kafa karıştırıcı bularak ortadan kaldırmaya karar verdi.

Sitrin

Sitrin

Bugün, sitrin güzel rengi, bulunabilirliği, dayanıklılığı ve satın alınabilirliği, onu en popüler sarıdan turuncuya taş haline getiriyor.
Sitrini Neden Seviyoruz?
Kasım ayı için alternatif bir doğum taşı olan sitrin, çok çeşitli boyut ve şekillerde mevcuttur, bu nedenle mücevher tasarımcıları için çok ilham vericidir. Sitrin 13. yıldönümü için değerli taştır.

Sitrin, sıcak rengi, çok çeşitli boyut ve şekilleri, satın alınabilirliği ve hoş altın tonları sayesinde sevilmesi kolaydır. Sitrin, sarı altınla çok güzel uyum sağlar ve ayrıca beyaz altın ve sterlin gümüşe karşı da öne çıkar. Bu nötr değerli taş: dolabınızdaki her şeyle de iyi görünüyor.

Sitrin Nasıl Satın Alınır
Sitrin takıları için alışveriş yaparken renk en önemli değer faktörüdür: altın rengi ne kadar canlı ve parlaksa sitrin o kadar değerlidir.

Sitrin açık pastel sarıdan koyu kırmızımsı turuncuya kadar değişir. En iyi sitrin kalitesi, içinde ateşli turuncu parıltılar bulunan doymuş bir altın rengine sahiptir. Kahverengimsi renk tonları içermeyen doygun sarı ila kırmızımsı turuncu renk sitrin içinde ödüllendirilir. Koyu kırmızımsı turuncu renklere genellikle Madeira sitrin denir.

RockHer’de, mevcut altın tonları aralığını iletmek için tercih ettiğimiz sitrin renklerini Pantone’un sistemiyle eşleştirdik. Hangisi senin favorin?
Sitrinlerin açık renginden dolayı görülebilecek belirgin kapanımlar içermeyen, göze temiz sitrin değerli taşları arayın. Sitrin yaygın olarak bulunduğundan, kaliteden ödün vermek zorunda kalmamalısınız.

Kesim kalitesi sitrin değerli taşlarının güzelliği için çok önemlidir: iyi kesilmiş bir sitrin, mat, solgun veya cansız alanlar olmadan tüm değerli taşta eşit şekilde parlar.

Sitrin Satın Alma Rehberi Kontrol Listesi

Sitrin Rengi: Orta doymuş oranj sarısı
Sitrin Berraklığı: Göz temizliği
Sitrin Şekilleri: Oval ve yuvarlaklar en yaygın olanlarıdır.
Citrine Cut: İyi orantılı, genel parlaklık
Sitrin Cilası: Mükemmel

Sitrin Bakımı Nasıl Yapılır?
Sitrin, Mohs ölçeğinde sertliği 7 olan oldukça dayanıklı bir değerli taştır. Havadaki toz da kuvars olduğundan, yüzeyleri nesiller boyunca yavaş yavaş yıpranacaktır. Sitrin rengi stabil olmasına rağmen, yüksek ısıya maruz kalmaktan kaçının. Sitrin halkası takarken, parçalanabileceği için mücevheri vurmamaya dikkat edin.

Sitrin takılarınızı temiz tutmak için losyon veya krem sürerken veya temizleyici gibi temizlik ürünleri kullanırken takmayın. Değerli taşların ve metallerin birbirini çizmemesi için özellikle seyahat ederken tüm değerli taş mücevherlerinizi ayrı ayrı saklayın. Suda hafif bulaşık deterjanı ile temizleyin: Tozun birikebileceği taşın arkasında yumuşak bir fırça kullanın.

Sitrin ve Sarı Safir
Sitrin’e en çok benzeyen sarı taş sarı safirdir. Safir, 9 Mohs sertliği ile sitrine göre çok daha serttir ve ayrıca daha dayanıklıdır. Ancak sarı safir, sitrin’den de daha nadir ve pahalıdır. Güzel büyük örnekler karat başına binlerce dolar olabilir.

En İyi Sitrin Alyans Stilleri
En popüler sitrin nişan yüzüğü stili, serme bantlı bir elmas halo yüzüktür. Büyük sitrin solitaires cesur bir alternatiftir. Üç taşlı sitrin nişan yüzüğü genellikle merkezde yuvarlak, zümrüt kesim veya oval sitrin ve yanlarda armut biçimli veya yuvarlak elmaslara sahiptir. Sitrin, altının üç rengiyle tamamlanır: beyaz altın, sarı altın ve gül altın.

Bir sitrin nişan yüzüğü için alışverişte paranızın ne kadar ileri gidebileceğine şaşıracaksınız. İşte favori sitrin halkalarımız için seçtiklerimiz.Sitrin rengi sarıdan turuncumsu sarıya, sarımsı turuncudan kahverengimsi turuncuya kadar değişir. Sitrin adı, doygunluğundan bağımsız olarak, o renk aralığındaki herhangi bir şeffaf kuvars için kullanılır. Soluk renkli taşlara ve zengin renkli taşlara “sitrin” denir.

Bir taşın renginin kalitesi, fiyatı üzerinde çok büyük bir etkiye sahiptir. Soluk renkli taşlar bol ve ucuzdur. Zengin, tekdüze bir renge sahip taşlar nadirdir, değerlidir ve alıcılar tarafından tercih edilir.

Kırmızımsı turuncu ve kırmızımsı kahverengi, kuvarsda nadir görülen renklerdir. Bu kırmızımsı renklerin taşlarına genellikle Madeira sitrin denir. Adı, Portekiz’in yaklaşık 450 mil güneybatısında, Kuzey Atlantik Okyanusu’nda bulunan Portekiz’in özerk bir bölgesi olan Madeira Adaları’nda yapılan benzer renkteki şaraplardan geliyor .

sitrin kalp
Faceted Citrine Heart: Sitrin, kalp şeklinde bir mücevher şeklinde kesilir. Telif hakkı iStockphoto / wirachai moontha.

Kasım ayının doğum taşı
Sitrin ve topaz, Kasım ayı için doğum taşı görevi görür. Topaz, 1912’de Ulusal Kuyumcular Birliği tarafından seçilen orijinal modern doğum taşlarından biriydi. Sitrin, 1952’de modern doğum taşları listesine eklendi.

Sitrin ve topazın her ikisi de sarı ila turuncu renk aralığında mevcuttur, ancak sitrin genellikle çok daha düşük maliyetlidir. Sitrin Mohs sertliği 7’ye ve topaz Mohs sertliği 8’e sahiptir. Bu bilgi, bazı insanları topazın sitrine göre daha yüksek bir dayanıklılığa sahip olduğuna inandırabilir. Bununla birlikte topaz, bölünme ile kolayca kırılan kırılgan bir mineraldir . Sitrin üzerinde çok az dayanıklılık avantajı vardır.

sitrin jeodezi
Sitrin Jeodezi : Birkaç fit uzunluğa kadar sitrin ve ametist jeodezleri genellikle Tucson Gem ve Mineral Show’da ve diğer popüler mineral şovlarında satışa sunulur. Yukarıdaki fotoğraf, çalışma odanızda veya oturma odanızda durmak için kesilmiş ve hazırlanmış bir sitrin jeodu göstermektedir. Hemen hemen tüm sitrin jeotları, içinde ametist bulunan keşfedilmiştir, ancak mor ametisti oranj kahverengi sitrine dönüştürmek için ısıl işleme tabi tutulur. Greg C. Grace / Alamy’nin fotoğrafı.

sitrin jeodezleri
Karşılaşabileceğiniz en etkileyici sitrin örneklerinden biri , Brezilya’dan gelen büyük bir sitrin jeodudur . Bunlar genellikle büyük mücevher ve mineral gösterilerinde satışa sunulur . Mücevher avcıları, Brezilya bazalt tarlalarında bu jeotları bulur , ardından temizler ve oturma odanızda kristal bir kule olarak durmaları için hazırlar. İki, dört veya altı fit boyunda veya daha uzun olabilirler.

Şaşırtıcı bir şekilde, bulunduklarında turuncu ila oranj kahverengi sitrin ile doldurulmazlar. Bunun yerine, çoğu mor ametist kristalleri ile doldurulur . Keşif ile tüketici arasında bir yerde, orijinal mor ametisti oranj kahverengi bir sitrine dönüştürmek için jeotları endüstriyel fırınlarda ısıtmaya karar verilir.

Güzel bir ametist jeodu neden sitrin jeoduna dönüştürülür? Çünkü bir ametist jeodu satın almayacak birçok insan, turuncu rengi sevdikleri için veya sitrin onların doğum taşı olduğu için bir sitrin jeodu alacak.