OTANT�K TA�

DOĞAL YAKUT TAŞI EL OYMASI GÜL 14.40 KARAT

GEMSTONE (DEĞERLİ TAŞLAR)
Yakut
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 14.40 KARAT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ ÜCRETSİZ
 • AYNI GÜN KARGO
 • DOĞAL YAKUT
 • EL OYMASI GÜL YAKUT
 • EŞİ YOKTUR
 • HİNDİSTAN
 • KDV DAHİL

Bir yakut kan kırmızısı renkte bir pembe kıymetli taşın , çeşitli mineral korindon ( alüminyum oksit ). Mücevher kalitesinde korundumun diğer çeşitlerine safir denir . Yakut, ametist , safir , zümrüt ve elmas ile birlikte geleneksel kardinal taşlardan biridir . [3] Ruby kelimesi , Latince kırmızı anlamına gelen ruber kelimesinden gelir . Bir yakutun rengi, krom elementinden

UYARI>>>>>>>>>>> KENDİ SAYFAMIZ VE İŞ YERİMİZ HARİCİNDE BAŞKA E TİCARET PLATFORMLARIN DA KESİNLİKLE SATIŞIMIZ YOKTUR…

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL EL OYMASI GÜL (CARVED) HİNT YAKUT TAŞI 14.40  KARAT MÜKEMMEL RENK DOYUMU ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN FANTASTİK ÖMÜRLÜK BİR ÜRÜN KOLEKSİYON OLARAK SAKLANABİLİR;

925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİĞİ TARAFIMIZCA ÜCRETSİZ ŞEKİLDE YAPILIP GÖNDERİLİR;KOLYE  VE YÜZÜK YAPIMINA UYGUNDUR;

EBAT :15,75 X 10,55 X 8,40 MM

NOT:YAPTIĞIMIZ İŞLERİ İNSTAGRAMDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ @otantiktas

Yakut

Yakut

kaynaklanmaktadır .

Başlıca yakut üreten ülkeler
İngiliz İmparatorluk Devleti Tacı’ndaki Kara Prens’in Yakutu gibi popüler veya tarihsel olarak yakut olarak adlandırılan bazı değerli taşlar aslında spinellerdir . Bunlar bir zamanlar “Balas yakutları” olarak biliniyordu.

Bir yakutun kalitesi, karat ağırlığı ile birlikte değerini etkileyen rengi, kesimi ve berraklığı ile belirlenir . Kan kırmızısı veya güvercin kanı olarak adlandırılan kırmızının en parlak ve en değerli tonu, benzer kalitedeki diğer yakutlara göre büyük bir üstünlüğe sahiptir. Renk berraklığı izledikten sonra: pırlantalara benzer şekilde, berrak bir taş bir prim verir, ancak iğne benzeri rutil kapanımları olmayan bir yakut , taşın işlendiğini gösterebilir. Yakut geleneksel burç Temmuz ve genellikle pembemsi daha granat bazı rağmen, rhodolite lal çoğu yakutlar benzer pembemsi renk tonuna sahiptir. Müzayedede satılacak dünyanın en değerli yakutuGündoğumu Yakut .

İçindekiler
Fiziki ozellikleri Düzenlemek

Yakutların kristal yapısı
Yakut bir olması sertliği 9.0 arasında , mineral sertliğinin Mohs . Doğal taşlar arasında sadece mozanit ve elmas daha serttir, elmas 10.0 Mohs sertliğine sahiptir ve mozanit, korindon (yakut) ve sertlikte elmas arasında bir yere düşer. Safir, yakut, ve saf korindon α-alümina, Al en stabil formdur 2 O 3 3 elektronlar alüminyum terk ettiği, iyon O yakın altı düzenli bir oktahedral grubuna katılma 2- iyonları; saf korundumda bu, tüm alüminyum iyonlarını, eşleşmemiş elektron veya doldurulmamış enerji seviyelerinin çok kararlı bir konfigürasyonuyla bırakır ve kristal tamamen renksizdir.
Al 3+ iyonlarının (mavi) Cr 3+ (kırmızı) ile yer değiştirmesini gösteren yakutun kristal yapısı . Bu modelde Cr 3+ iyonlarının ikame yoğunluğu yaklaşık olarak %2’dir ve normalde karşılaşılan maksimum dopinge yakındır. [4]
Bir krom atomu bir arada alüminyum atomunun yerini, bu da bir krom olmak için 3 elektron kaybeder 3+ Al yük dengesini korumak için, iyon 2 O 3 kristal. Bununla birlikte, Cr 3+ iyonları daha büyüktür ve alüminyumdan farklı yönlerde elektron orbitallerine sahiptir. O 2− iyonlarının oktahedral düzeni bozulur ve bu Cr 3+ iyonlarının farklı yörüngelerinin enerji seviyeleri , O 2− iyonlarının yönleri nedeniyle biraz değişir . [5] Bu enerji farklılıkları, spektrumun morötesi, mor ve sarı-yeşil bölgelerindeki absorpsiyona karşılık gelir.
Optik ve yakın IR spektrumlarında yakut geçirgenliği. Yakut lazerin dalga boyu olan 694 nm dalga boyunda iki geniş mor ve sarı-yeşil absorpsiyon bandına ve bir dar absorpsiyon bandına dikkat edin.

Yakut Taşı Özellikleri

Yakut Taşı Özellikleri

Alüminyum iyonlarının yüzde biri yakutta krom ile değiştirilirse, sarı-yeşil absorpsiyon mücevher için kırmızı bir renkle sonuçlanır. [5] Ek olarak, yukarıdaki dalga boylarından herhangi birinde absorpsiyon, 694 nanometre dalga boyunda kırmızı ışığın floresan emisyonunu uyarır , bu da kırmızı rengine ve algılanan parlaklığına katkıda bulunur . [6] Yapay yakutlardaki krom konsantrasyonu (kristal büyüme sürecinde) doğal değerli taşlardan on ila yirmi kat daha az olacak şekilde ayarlanabilir. Theodore Maiman , “bu kristallerdeki düşük krom seviyesi nedeniyle, değerli taş yakuttan daha açık kırmızı bir renk sergilediklerini ve pembe yakut olarak adlandırıldığını” söylüyor . [7]

Kısa dalga boylu ışığı emdikten sonra, floresan oluşmadan önce yakutun kristal kafesinin uyarılmış bir durumda olduğu kısa bir zaman aralığı vardır. 694 nanometrelik fotonlar bu süre içinde kristalden geçerlerse, daha fazla flüoresan fotonu onlarla aynı fazda yayımlanacak şekilde uyarabilirler, böylece o kırmızı ışığın yoğunluğunu güçlendirirler. Bir yakut lazeri bu şekilde, yayılan ışığı kristalden tekrar tekrar geçirmek için aynalar veya başka araçlar düzenleyerek, çok yüksek yoğunlukta tutarlı kırmızı ışık üretir .

Tüm doğal yakutların, renk safsızlıkları ve “ipek” olarak bilinen rutil iğneleri dahil olmak üzere kusurları vardır . Gemologlar, doğal yakutlarda bulunan bu iğne kalıntılarını, onları sentetiklerden, benzerlerinden veya ikamelerinden ayırt etmek için kullanır. Genellikle, kaba taş kesmeden önce ısıtılır. Bu günlerde, hemen hemen tüm yakutlar bir şekilde işlenir ve ısıl işlem en yaygın uygulamadır. Yüksek kaliteli işlenmemiş yakutlar büyük bir prim verir.

Bazı yakutlar, üç noktalı veya altı noktalı bir yıldız işareti veya “yıldız” gösterir. Bu yakutlar , efekti düzgün bir şekilde göstermek için kabaşonlar halinde kesilir . Yıldız işaretleri en iyi şekilde tek bir ışık kaynağıyla görülebilir ve ışık hareket ettikçe veya taş döndürüldüğünde taş üzerinde hareket eder. Bu tür etkiler, ışığın “ipek” ten (yapısal olarak yönlendirilmiş rutil iğnesi inklüzyonlarından) belirli bir şekilde yansıdığı zaman meydana gelir . Bu, inklüzyonların bir değerli taşın değerini arttırdığı bir örnektir. Ayrıca, yakutlar renk değişiklikleri gösterebilir – bu çok nadiren gerçekleşir – ve ayrıca sohbet veya “kedi gözü” etkisi.

pembe safire karşı Düzenlemek
Genellikle, pembe de dahil olmak üzere kırmızının tüm tonlarında bulunan değerli taş kalitesinde korindonlara yakut denir. [8] [9] Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde yakut olarak adlandırılabilmesi için minimum renk doygunluğunun karşılanması gerekir; aksi takdirde taşa pembe safir denilecektir . [8] Yakutlar ve pembe safirler arasında bir ayrım yapmak nispeten yenidir ve 20. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Genellikle yakut ve pembe safir arasındaki ayrım net değildir ve tartışılabilir. [10] Bu tür ayrımların zorluğu ve öznelliğinin bir sonucu olarak, Uluslararası Renkli Değerli Taş Derneği (ICGA) gibi ticari kuruluşlar, pembe de dahil olmak üzere daha açık tonlarını kapsayan yakut için daha geniş bir tanım benimsemiştir. [11][12]

Oluşum ve madencilik Düzenlemek
Tarihsel olarak, yakutlar Tayland’da, Kamboçya’nın Pailin ve Samlout Bölgesi’nde ve ayrıca Afganistan , Avustralya , Brezilya , Kolombiya , Hindistan, Namibya , Japonya ve İskoçya’da çıkarılmıştır; İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Madagaskar , Mozambik , Nepal, Pakistan, Tacikistan , Tanzanya ve Vietnam’da yakut yatakları bulundu . [13]

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti doğal olarak oluşan yakut olması anakara Avrupa’da tek ülke. Esas olarak Prilep şehri çevresinde bulunabilirler . Makedon yakutları benzersiz bir ahududu rengine sahiptir. Yakut, Makedonya arması üzerinde de yer almaktadır. [14] ABD’nin Montana , Kuzey Karolina , Güney Karolina ve Wyoming eyaletlerinde birkaç yakut bulundu .

Başka bir kırmızı değerli taş olan spinel , bazen aynı taş çakıl veya mermerde yakutlarla birlikte bulunur. Değerli taşlarla deneyimi olmayanlar, kırmızı spinelleri yakutla karıştırabilirler. Bununla birlikte, en iyi kırmızı spinel, ortalama bir yakutunkine yaklaşan değerlere sahip olabilir. [15]

Mogok Valley Üst Myanmar (Burma) yüzyıllardır yakut için dünyanın başlıca kaynağıydı. Bu bölge bazı istisnai yakutlar üretti, ancak son yıllarda çok az iyi yakut bulundu. Myanmar’ın merkezinde, Mong Hsu bölgesi 1990’larda yakut üretmeye başladı ve hızla dünyanın ana yakut madenciliği alanı haline geldi. Myanmar’da en son bulunan yakut yatağı kuzeydeki Kachin eyaletinde bulunan Namya’da (Namyazeik) bulunmaktadır .

In Pakistan Keşmir yarım milyar dolara yakut milyonlarca değerinde kadar büyük kanıtlanmış rezervi vardır. [16] Ancak, 2017 itibariyle, yatırım eksikliği nedeniyle yalnızca bir maden (Chitta Katha’da) vardı. [17] de Afganistan , yakut Jegdalek de çıkartılmaktadır. [18] 2017’de Grönland’daki Aappaluttoq madeni çalışmaya başladı. [19] Grönland’daki yakutların yaklaşık 3 milyar yaşında dünyanın en eskileri arasında olduğu söyleniyor. [20] Grönland’daki Aappaluttoq madeni, Grönland’ın başkenti Nuuk’un 160 kilometre güneyinde bulunuyor. Yakutlar madenden pazara kadar izlenebilir. [21]

Değeri etkileyen faktörler Düzenlemek
Yakutlar, diğer değerli taşlarda olduğu gibi, renk, kesim, berraklık ve karat ağırlığı gibi dört C olarak bilinen kriterler kullanılarak derecelendirilir. Yakutlar ayrıca coğrafi kökenlerine göre değerlendirilir.

Yakut Taşı Faydaları

Yakut Taşı Faydaları

Renk: Renkli değerli taşların değerlendirilmesinde renk en önemli faktördür. Renk üç bileşene ayrılır: ton , doygunluk ve ton . Ton, normalde terimi kullandığımız şekliyle rengi ifade eder. Şeffaf değerli taşlar kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, menekşe gibi saf spektral tonlarda oluşur . [22] Doğada nadiren saf tonlar vardır, bu nedenle bir değerli taşın renginden bahsederken, birincil ve ikincil ve bazen de üçüncül renk tonlarından söz ederiz. Ruby kırmızı olarak tanımlanır. Korundum mücevher türünün diğer tüm tonlarına safir denir. Ruby, turuncu, mor, menekşe ve pembe dahil olmak üzere bir dizi ikincil ton sergileyebilir.
Doğal olarak oluşan bir yakut kristali

İnklüzyonlarla doğal yakut

Bir kesilmiş pembe yakut

Mor yakut

Açıklık: Yakutlar birçok kapanım barındırdığından, açıklıkları kapanımların boyutu, sayısı, konumu ve görünürlüğü ile değerlendirilir. [23] En yüksek berraklık derecelerine sahip yakutlar “göz-temiz” olarak bilinir, çünkü inklüzyonları çıplak insan gözüyle en az görülebilir. [23] [24] Yakutlar ayrıca ipek denilen ince, kesişen kapanımlara sahip olabilir. [25] İpek, mücevherin görünümünü aydınlatarak ışığı dağıtabilir ve yoğun ısı bir yakutun ipeğini bozacağından, ipek varlığı da bir yakutun daha önce ısıl işlem görüp görmediğini gösterebilir. [23] [25]

Tedaviler ve geliştirmeler Düzenlemek
Değerli taşların kalitesini tedavi ederek geliştirmek yaygın bir uygulamadır. Bazı tedaviler hemen hemen tüm durumlarda kullanılır ve bu nedenle kabul edilebilir olarak kabul edilir. 1990’ların sonlarında, düşük maliyetli malzemelerin büyük bir arzı, ısıl işlem görmüş yakut arzında ani bir artışa neden oldu ve yakut fiyatları üzerinde aşağı yönlü bir baskıya yol açtı.

Kullanılan iyileştirmeler arasında renk değişikliği, rutil kapanımları çözerek şeffaflığın iyileştirilmesi, kırıkların (çatlakların) iyileşmesi veya hatta tamamen doldurulması sayılabilir.

En yaygın tedavi ısı uygulamasıdır. Pazarın alt ucundaki çoğu yakut, rengi iyileştirmek, mor tonu , mavi lekeleri ve ipeği çıkarmak için ısıl işleme tabi tutulur . Bu ısıl işlemler tipik olarak 1800 °C (3300 °F) civarında gerçekleşir. [26] Bazı yakutlar, taş yaklaşık 1300 °C (2400 °F) sıcaklıktaki odun kömürü üzerinde 20 ila 30 dakika ısıtıldığında düşük tüp ısısı sürecinden geçer. İpek kısmen kırılır ve renk iyileştirilir.

Son yıllarda sıklaşan bir diğer tedavi ise kurşun cam dolgudur. Yakut içindeki çatlakların kurşun cam (veya benzer bir malzeme) ile doldurulması, taşın şeffaflığını önemli ölçüde artırarak, daha önce uygun olmayan yakutları mücevher uygulamaları için uygun hale getirir. [27] İşlem dört adımda gerçekleştirilir:

İşlemi etkileyebilecek tüm yüzey kirliliklerini ortadan kaldırmak için kaba taşlar önceden cilalanmıştır.
Kaba hidrojen florür ile temizlenir
Dolgu maddelerinin eklenmediği ilk ısıtma işlemi. Isıtma işlemi, kırıkların içindeki kirleri yok eder. Bu, 1400 °C’ye (2500 °F) kadar olan sıcaklıklarda yapılabilmesine rağmen, rutil ipeği hala bozulmamış olduğundan, büyük olasılıkla yaklaşık 900 °C (1600 °F) sıcaklıkta gerçekleşir.
Farklı kimyasal katkı maddeleri ile elektrikli bir fırında ikinci ısıtma işlemi. Farklı çözümler ve karışımların başarılı olduğu görülmüştür, ancak şu anda çoğunlukla kurşun içeren cam tozu kullanılmaktadır. Yakut yağlara batırılır, daha sonra tozla kaplanır, bir karo üzerine gömülür ve oksitleyici bir atmosferde yaklaşık 900 °C’de (1600 °F) bir saat ısıtıldığı fırına yerleştirilir. Turuncu renkli toz, ısıtıldığında tüm kırıkları dolduran şeffaf ila sarı renkli bir macuna dönüşür. Soğuduktan sonra macunun rengi tamamen şeffaftır ve yakutun genel şeffaflığını önemli ölçüde artırır. [28]
Bir renk eklenmesi gerekiyorsa, cam tozu bakır veya diğer metal oksitlerin yanı sıra sodyum, kalsiyum, potasyum vb. elementlerle “geliştirilebilir”.

İkinci ısıtma işlemi, farklı karışımlar uygulansa bile üç ila dört kez tekrarlanabilir. [29] Yakut içeren takılar ısıtıldığında (onarım için) borasik asit veya başka herhangi bir madde ile kaplanmamalıdır, çünkü bu, yüzeyi aşındırabilir; elmas gibi “korunması” gerekmez.

Doğal Yakut

Doğal Yakut

Tedavi, 10x büyüteç kullanılarak boşluklardaki ve kırıklardaki kabarcıklar not edilerek tanımlanabiliYakut Hakkında Her Şey
Yakut, aynı zamanda safir içeren korindon adı verilen mineral türlerinin en değerli çeşidi olan pembe ila kan kırmızısı renkli bir mücevherdir. En popüler ve geleneksel kardinal taşlardan biri olan yakutlar son derece dayanıklıdır ve artık değerli taşlı mücevherlerde yaygın olarak kullanılmaktadır . Kaliteli yakutlar, karat başına 1.000.000 doları aşan rekor fiyatlarıyla en pahalı taşlardan bazılarıdır. Adı, kırmızı anlamına gelen Latince ‘Ruber’ kelimesinden gelir. Vedalar ve Sanskritçe’nin eski yazılarında yakut, “mücevherlerin kralı” anlamına gelen “ratnaraj” olarak anılır. Bu nedenle yakut aynı zamanda “Taşların Kralı” olarak da adlandırılır.
Tarih
Yaklaşık 2000 yıl önce keşfedilen kırmızı değerli taş, milyonlarca yıldır en görkemli efsanelerin, masalların ve geleneklerin bir parçası olmuştur. Her zaman dünya çapında kraliyetler arasında tercih edilen bir şans tılsımı olmuştur. Hindistan’ın eski kralları yakutun şan, güç ve statüyü sembolize ettiğine inanırlardı ve buna göre taçlarını ve kılıçlarını güçlendirmek için her zaman bir yakutla kaplanırlardı. Mücevherler , hazineler veya oymalı yakutlu kraliyet parçaları oldukça popülerdi ve büyülü güçleri arttırmanın yanı sıra refahı çekmek için kullanılıyordu.

Hindu dinine göre, mücevherin kırmızı parıltısı, muhtemelen hiç kimsenin söndüremeyeceği iç alevden geldi. Bu nedenle yakut, Lord Krishna ve Buddha’ya saygı duymak için en önemli armağanlardan biri olarak kabul edildi.
Kaynak
Ruby, mücevher kalitesi için her zaman talep görmektedir. Myanmar’daki Mogok Vadisi’ndeki ünlü Birmanya yakutunun madenciliği yaklaşık 500 yıl önce başlatıldı ve yüzyıllar boyunca dünyanın en önemli yakut kaynağıydı. En iyi yakutlar hala oradan geliyor. Yakutlar ayrıca Tayland, Sri Lanka, Doğu Afrika, Kenya, Nepal, Afganistan, Hindistan ve Pakistan gibi ülkelerde de bulunur. Tayland’dan gelen yakutlar nispeten daha az çekici ve Sri Lanka’da bulunanlar pembemsi.

En ünlü yakutlar tipik olarak düzensiz dağılmış katmanlarda bulunan mermerlerde oluşturulur. Bu mermerler, mevcut kireçtaşı birikintileri üzerindeki dağ oluşumu hareketinden kaynaklanan ısı ve basınç nedeniyle metamorfik (kaya değiştirme) bir sürecin sonucu olarak üretilir.
Özellikler
Korindon olan yakut, kristalize alümina (Al2O3) olup saf halde renksizdir. Ruby’deki canlı renk, esas olarak, trigonal kristal yapısını bozmadan alüminanın bir kısmını değiştiren az miktarda kromik oksitten kaynaklanır. Özgül ağırlığı 3.99 ila 4.00 arasında olabilir. Ortalama Kırılma İndeksi 1.765’tir ve Moh ölçeğinde sertlik 9’dur.
Renkler
En saf haliyle korundum minerali genellikle renksizdir. İz elementler mineralin kristal yapısının bir parçası olduğunda, renginde değişikliklere neden olurlar. Krom, yakutun kırmızı renginin nedeni olan eser elementtir. Yakutların genellikle kırmızı olduğu düşünülür, ancak canlı doygunluk seviyelerine ulaşarak çeşitli tonlara neden olabilirler. Açık pembeden koyu kırmızıya kadar tonlarda bulunabilirler. Ancak, değerini belirleyen renktir. Yani, kırmızı ne kadar koyu olursa, ödül o kadar yüksek olur. Yakut, herhangi bir renkli taşın karat başına en yüksek fiyatına hükmedebilir. Bu onları renkli taşlar pazarındaki en değerli taşlardan biri yapar.
Önemi ve Faydaları
Ruby, Temmuz ayı için bir doğum taşıdır. Tutku, sevgi, tanrısallık ve cesareti temsil eder. Ayrıca sahibine iyi şanslar ve servet getirdiği söylenir.

Yakut’un ‘Güneş’ ile ilişkilendirilen taş olduğu söylenir. Güneş enerji kaynağıdır ve güçlü, yetkili ve saygın olarak kabul edilir. Ruby’nin liderlik, güven ve motivasyon gibi benzer nitelikleri ifade ettiği söylenir. Yakut giymek, kendine güveni veya özgüveni düşük olan ve liderlik vasıflarından yoksun kişiler için faydalıdır.

Ruby’nin şöhret, canlılık, erdem, sıcaklık anlamına geldiği söylenir. Aşkın ve tutkunun sembolü olduğu da söylenir. Ruby’nin partner, aile ve toplum üyeleri ile samimi bir ilişki kurduğuna inanılır. Ayrıca bir ilişkide kaybolan alevi tutuşturabilir. Sağlık açısından yakutların peptik ülser, ateş, romatizma, gut vb. hastalıkların tedavisine yardımcı olduğu kabul edilir.
Yakutlar Nasıl Tanımlanır
Gerçek bir yakut, derin, canlı, neredeyse “stop lambası” kırmızı tonuyla parlar. Sahte taşlar genellikle donuktur: “hafiftirler ama parlak değildirler”. Taş daha koyu kırmızıysa, yakut yerine granat olabilir.
Doğal yakutlar asla ‘temiz’ değildir. ‘İpek’ gibi görünen kapanımlar içerirler. Soluk, köşeli taneler, düzensiz şekilli oyuklar, ışığı yansıtarak ipeksi bir etki veren güzel iğne benzeri çapraz kanal parçaları şeklinde diğer minerallerin küçük kristallerini çevrelerler.

Yakut Taşı

Yakut Taşı

Bunlar çıplak gözle görülemiyorsa, bunları tespit etmek için gözlük kullanın. Yüksek büyütme altında bile bu tür kapanımlar görünmüyorsa, değerli taş büyük olasılıkla bir kırmızı cam parçasıdır.
Sentetik veya taklit bir yakut, herhangi bir inklüzyon içermeyecektir. Veya kabarcık benzeri kapanımlar olacak veya bir bardakta görüldüğü gibi çatlaklar görünecektir. Çatlaklar sütlü bir renk verecek ve eşit olacaktır.
Yakut Değerli Taş Giymek
Herhangi bir değerli taşı takmadan önce, önemini ve onu takma yöntemlerini bilmek önemlidir. Giymek için bir yakut satın almadan önce akılda tutulması gereken bazı şeyler.
Bir yakut mücevher ideal olarak vücut ağırlığınızın karat olarak en az 1/10’u ağırlığında olmalıdır. (Örneğin: 70 kg vücut ağırlığı = 7 karat taş). 3 veya 5 gram ağırlığında satın alınabilir.
İyi sonuçlar almak için altın veya bakır üzerine monte edilmelidir .
Yakut taşının ağırlığı 3 Ratti’den az olmamalıdır. Bir yakut taşın ağırlığı ne kadar fazlaysa etkisi de o kadar büyük olacaktır.
Sağ elin yüzük parmağına yakut taştan yapılmış bir yüzük takılmalı ve taş teninize temas etmelidir.
Bu taşı takmadan önce tercihen bir astrolog veya gemologa danışılmalıdır.
Ayrıca, altına daha fazla yatırım yapmak için yeni eklenen altın para koleksiyonumuzu çevrimiçi keşfedin . Ayrıca, ister mücevher ister madeni para olsun, herhangi bir altın satın almadan önce canlı altın fiyatını çevrimiçi olarak kontrol etmeyi unutmayın .

DOĞAL YAKUT TAŞI EL OYMASI GÜL 14.40 KARAT

GEMSTONE (DEĞERLİ TAŞLAR)
Yakut
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 14.40 KARAT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ ÜCRETSİZ
 • AYNI GÜN KARGO
 • DOĞAL YAKUT
 • EL OYMASI GÜL YAKUT
 • EŞİ YOKTUR
 • HİNDİSTAN
 • KDV DAHİL
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Bir yakut kan kırmızısı renkte bir pembe kıymetli taşın , çeşitli mineral korindon ( alüminyum oksit ). Mücevher kalitesinde korundumun diğer çeşitlerine safir denir . Yakut, ametist , safir , zümrüt ve elmas ile birlikte geleneksel kardinal taşlardan biridir . [3] Ruby kelimesi , Latince kırmızı anlamına gelen ruber kelimesinden gelir . Bir yakutun rengi, krom elementinden

UYARI>>>>>>>>>>> KENDİ SAYFAMIZ VE İŞ YERİMİZ HARİCİNDE BAŞKA E TİCARET PLATFORMLARIN DA KESİNLİKLE SATIŞIMIZ YOKTUR…

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL EL OYMASI GÜL (CARVED) HİNT YAKUT TAŞI 14.40  KARAT MÜKEMMEL RENK DOYUMU ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN FANTASTİK ÖMÜRLÜK BİR ÜRÜN KOLEKSİYON OLARAK SAKLANABİLİR;

925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİĞİ TARAFIMIZCA ÜCRETSİZ ŞEKİLDE YAPILIP GÖNDERİLİR;KOLYE  VE YÜZÜK YAPIMINA UYGUNDUR;

EBAT :15,75 X 10,55 X 8,40 MM

NOT:YAPTIĞIMIZ İŞLERİ İNSTAGRAMDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ @otantiktas

Yakut

Yakut

kaynaklanmaktadır .

Başlıca yakut üreten ülkeler
İngiliz İmparatorluk Devleti Tacı’ndaki Kara Prens’in Yakutu gibi popüler veya tarihsel olarak yakut olarak adlandırılan bazı değerli taşlar aslında spinellerdir . Bunlar bir zamanlar “Balas yakutları” olarak biliniyordu.

Bir yakutun kalitesi, karat ağırlığı ile birlikte değerini etkileyen rengi, kesimi ve berraklığı ile belirlenir . Kan kırmızısı veya güvercin kanı olarak adlandırılan kırmızının en parlak ve en değerli tonu, benzer kalitedeki diğer yakutlara göre büyük bir üstünlüğe sahiptir. Renk berraklığı izledikten sonra: pırlantalara benzer şekilde, berrak bir taş bir prim verir, ancak iğne benzeri rutil kapanımları olmayan bir yakut , taşın işlendiğini gösterebilir. Yakut geleneksel burç Temmuz ve genellikle pembemsi daha granat bazı rağmen, rhodolite lal çoğu yakutlar benzer pembemsi renk tonuna sahiptir. Müzayedede satılacak dünyanın en değerli yakutuGündoğumu Yakut .

İçindekiler
Fiziki ozellikleri Düzenlemek

Yakutların kristal yapısı
Yakut bir olması sertliği 9.0 arasında , mineral sertliğinin Mohs . Doğal taşlar arasında sadece mozanit ve elmas daha serttir, elmas 10.0 Mohs sertliğine sahiptir ve mozanit, korindon (yakut) ve sertlikte elmas arasında bir yere düşer. Safir, yakut, ve saf korindon α-alümina, Al en stabil formdur 2 O 3 3 elektronlar alüminyum terk ettiği, iyon O yakın altı düzenli bir oktahedral grubuna katılma 2- iyonları; saf korundumda bu, tüm alüminyum iyonlarını, eşleşmemiş elektron veya doldurulmamış enerji seviyelerinin çok kararlı bir konfigürasyonuyla bırakır ve kristal tamamen renksizdir.
Al 3+ iyonlarının (mavi) Cr 3+ (kırmızı) ile yer değiştirmesini gösteren yakutun kristal yapısı . Bu modelde Cr 3+ iyonlarının ikame yoğunluğu yaklaşık olarak %2’dir ve normalde karşılaşılan maksimum dopinge yakındır. [4]
Bir krom atomu bir arada alüminyum atomunun yerini, bu da bir krom olmak için 3 elektron kaybeder 3+ Al yük dengesini korumak için, iyon 2 O 3 kristal. Bununla birlikte, Cr 3+ iyonları daha büyüktür ve alüminyumdan farklı yönlerde elektron orbitallerine sahiptir. O 2− iyonlarının oktahedral düzeni bozulur ve bu Cr 3+ iyonlarının farklı yörüngelerinin enerji seviyeleri , O 2− iyonlarının yönleri nedeniyle biraz değişir . [5] Bu enerji farklılıkları, spektrumun morötesi, mor ve sarı-yeşil bölgelerindeki absorpsiyona karşılık gelir.
Optik ve yakın IR spektrumlarında yakut geçirgenliği. Yakut lazerin dalga boyu olan 694 nm dalga boyunda iki geniş mor ve sarı-yeşil absorpsiyon bandına ve bir dar absorpsiyon bandına dikkat edin.

Yakut Taşı Özellikleri

Yakut Taşı Özellikleri

Alüminyum iyonlarının yüzde biri yakutta krom ile değiştirilirse, sarı-yeşil absorpsiyon mücevher için kırmızı bir renkle sonuçlanır. [5] Ek olarak, yukarıdaki dalga boylarından herhangi birinde absorpsiyon, 694 nanometre dalga boyunda kırmızı ışığın floresan emisyonunu uyarır , bu da kırmızı rengine ve algılanan parlaklığına katkıda bulunur . [6] Yapay yakutlardaki krom konsantrasyonu (kristal büyüme sürecinde) doğal değerli taşlardan on ila yirmi kat daha az olacak şekilde ayarlanabilir. Theodore Maiman , “bu kristallerdeki düşük krom seviyesi nedeniyle, değerli taş yakuttan daha açık kırmızı bir renk sergilediklerini ve pembe yakut olarak adlandırıldığını” söylüyor . [7]

Kısa dalga boylu ışığı emdikten sonra, floresan oluşmadan önce yakutun kristal kafesinin uyarılmış bir durumda olduğu kısa bir zaman aralığı vardır. 694 nanometrelik fotonlar bu süre içinde kristalden geçerlerse, daha fazla flüoresan fotonu onlarla aynı fazda yayımlanacak şekilde uyarabilirler, böylece o kırmızı ışığın yoğunluğunu güçlendirirler. Bir yakut lazeri bu şekilde, yayılan ışığı kristalden tekrar tekrar geçirmek için aynalar veya başka araçlar düzenleyerek, çok yüksek yoğunlukta tutarlı kırmızı ışık üretir .

Tüm doğal yakutların, renk safsızlıkları ve “ipek” olarak bilinen rutil iğneleri dahil olmak üzere kusurları vardır . Gemologlar, doğal yakutlarda bulunan bu iğne kalıntılarını, onları sentetiklerden, benzerlerinden veya ikamelerinden ayırt etmek için kullanır. Genellikle, kaba taş kesmeden önce ısıtılır. Bu günlerde, hemen hemen tüm yakutlar bir şekilde işlenir ve ısıl işlem en yaygın uygulamadır. Yüksek kaliteli işlenmemiş yakutlar büyük bir prim verir.

Bazı yakutlar, üç noktalı veya altı noktalı bir yıldız işareti veya “yıldız” gösterir. Bu yakutlar , efekti düzgün bir şekilde göstermek için kabaşonlar halinde kesilir . Yıldız işaretleri en iyi şekilde tek bir ışık kaynağıyla görülebilir ve ışık hareket ettikçe veya taş döndürüldüğünde taş üzerinde hareket eder. Bu tür etkiler, ışığın “ipek” ten (yapısal olarak yönlendirilmiş rutil iğnesi inklüzyonlarından) belirli bir şekilde yansıdığı zaman meydana gelir . Bu, inklüzyonların bir değerli taşın değerini arttırdığı bir örnektir. Ayrıca, yakutlar renk değişiklikleri gösterebilir – bu çok nadiren gerçekleşir – ve ayrıca sohbet veya “kedi gözü” etkisi.

pembe safire karşı Düzenlemek
Genellikle, pembe de dahil olmak üzere kırmızının tüm tonlarında bulunan değerli taş kalitesinde korindonlara yakut denir. [8] [9] Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde yakut olarak adlandırılabilmesi için minimum renk doygunluğunun karşılanması gerekir; aksi takdirde taşa pembe safir denilecektir . [8] Yakutlar ve pembe safirler arasında bir ayrım yapmak nispeten yenidir ve 20. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Genellikle yakut ve pembe safir arasındaki ayrım net değildir ve tartışılabilir. [10] Bu tür ayrımların zorluğu ve öznelliğinin bir sonucu olarak, Uluslararası Renkli Değerli Taş Derneği (ICGA) gibi ticari kuruluşlar, pembe de dahil olmak üzere daha açık tonlarını kapsayan yakut için daha geniş bir tanım benimsemiştir. [11][12]

Oluşum ve madencilik Düzenlemek
Tarihsel olarak, yakutlar Tayland’da, Kamboçya’nın Pailin ve Samlout Bölgesi’nde ve ayrıca Afganistan , Avustralya , Brezilya , Kolombiya , Hindistan, Namibya , Japonya ve İskoçya’da çıkarılmıştır; İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Madagaskar , Mozambik , Nepal, Pakistan, Tacikistan , Tanzanya ve Vietnam’da yakut yatakları bulundu . [13]

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti doğal olarak oluşan yakut olması anakara Avrupa’da tek ülke. Esas olarak Prilep şehri çevresinde bulunabilirler . Makedon yakutları benzersiz bir ahududu rengine sahiptir. Yakut, Makedonya arması üzerinde de yer almaktadır. [14] ABD’nin Montana , Kuzey Karolina , Güney Karolina ve Wyoming eyaletlerinde birkaç yakut bulundu .

Başka bir kırmızı değerli taş olan spinel , bazen aynı taş çakıl veya mermerde yakutlarla birlikte bulunur. Değerli taşlarla deneyimi olmayanlar, kırmızı spinelleri yakutla karıştırabilirler. Bununla birlikte, en iyi kırmızı spinel, ortalama bir yakutunkine yaklaşan değerlere sahip olabilir. [15]

Mogok Valley Üst Myanmar (Burma) yüzyıllardır yakut için dünyanın başlıca kaynağıydı. Bu bölge bazı istisnai yakutlar üretti, ancak son yıllarda çok az iyi yakut bulundu. Myanmar’ın merkezinde, Mong Hsu bölgesi 1990’larda yakut üretmeye başladı ve hızla dünyanın ana yakut madenciliği alanı haline geldi. Myanmar’da en son bulunan yakut yatağı kuzeydeki Kachin eyaletinde bulunan Namya’da (Namyazeik) bulunmaktadır .

In Pakistan Keşmir yarım milyar dolara yakut milyonlarca değerinde kadar büyük kanıtlanmış rezervi vardır. [16] Ancak, 2017 itibariyle, yatırım eksikliği nedeniyle yalnızca bir maden (Chitta Katha’da) vardı. [17] de Afganistan , yakut Jegdalek de çıkartılmaktadır. [18] 2017’de Grönland’daki Aappaluttoq madeni çalışmaya başladı. [19] Grönland’daki yakutların yaklaşık 3 milyar yaşında dünyanın en eskileri arasında olduğu söyleniyor. [20] Grönland’daki Aappaluttoq madeni, Grönland’ın başkenti Nuuk’un 160 kilometre güneyinde bulunuyor. Yakutlar madenden pazara kadar izlenebilir. [21]

Değeri etkileyen faktörler Düzenlemek
Yakutlar, diğer değerli taşlarda olduğu gibi, renk, kesim, berraklık ve karat ağırlığı gibi dört C olarak bilinen kriterler kullanılarak derecelendirilir. Yakutlar ayrıca coğrafi kökenlerine göre değerlendirilir.

Yakut Taşı Faydaları

Yakut Taşı Faydaları

Renk: Renkli değerli taşların değerlendirilmesinde renk en önemli faktördür. Renk üç bileşene ayrılır: ton , doygunluk ve ton . Ton, normalde terimi kullandığımız şekliyle rengi ifade eder. Şeffaf değerli taşlar kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, menekşe gibi saf spektral tonlarda oluşur . [22] Doğada nadiren saf tonlar vardır, bu nedenle bir değerli taşın renginden bahsederken, birincil ve ikincil ve bazen de üçüncül renk tonlarından söz ederiz. Ruby kırmızı olarak tanımlanır. Korundum mücevher türünün diğer tüm tonlarına safir denir. Ruby, turuncu, mor, menekşe ve pembe dahil olmak üzere bir dizi ikincil ton sergileyebilir.
Doğal olarak oluşan bir yakut kristali

İnklüzyonlarla doğal yakut

Bir kesilmiş pembe yakut

Mor yakut

Açıklık: Yakutlar birçok kapanım barındırdığından, açıklıkları kapanımların boyutu, sayısı, konumu ve görünürlüğü ile değerlendirilir. [23] En yüksek berraklık derecelerine sahip yakutlar “göz-temiz” olarak bilinir, çünkü inklüzyonları çıplak insan gözüyle en az görülebilir. [23] [24] Yakutlar ayrıca ipek denilen ince, kesişen kapanımlara sahip olabilir. [25] İpek, mücevherin görünümünü aydınlatarak ışığı dağıtabilir ve yoğun ısı bir yakutun ipeğini bozacağından, ipek varlığı da bir yakutun daha önce ısıl işlem görüp görmediğini gösterebilir. [23] [25]

Tedaviler ve geliştirmeler Düzenlemek
Değerli taşların kalitesini tedavi ederek geliştirmek yaygın bir uygulamadır. Bazı tedaviler hemen hemen tüm durumlarda kullanılır ve bu nedenle kabul edilebilir olarak kabul edilir. 1990’ların sonlarında, düşük maliyetli malzemelerin büyük bir arzı, ısıl işlem görmüş yakut arzında ani bir artışa neden oldu ve yakut fiyatları üzerinde aşağı yönlü bir baskıya yol açtı.

Kullanılan iyileştirmeler arasında renk değişikliği, rutil kapanımları çözerek şeffaflığın iyileştirilmesi, kırıkların (çatlakların) iyileşmesi veya hatta tamamen doldurulması sayılabilir.

En yaygın tedavi ısı uygulamasıdır. Pazarın alt ucundaki çoğu yakut, rengi iyileştirmek, mor tonu , mavi lekeleri ve ipeği çıkarmak için ısıl işleme tabi tutulur . Bu ısıl işlemler tipik olarak 1800 °C (3300 °F) civarında gerçekleşir. [26] Bazı yakutlar, taş yaklaşık 1300 °C (2400 °F) sıcaklıktaki odun kömürü üzerinde 20 ila 30 dakika ısıtıldığında düşük tüp ısısı sürecinden geçer. İpek kısmen kırılır ve renk iyileştirilir.

Son yıllarda sıklaşan bir diğer tedavi ise kurşun cam dolgudur. Yakut içindeki çatlakların kurşun cam (veya benzer bir malzeme) ile doldurulması, taşın şeffaflığını önemli ölçüde artırarak, daha önce uygun olmayan yakutları mücevher uygulamaları için uygun hale getirir. [27] İşlem dört adımda gerçekleştirilir:

İşlemi etkileyebilecek tüm yüzey kirliliklerini ortadan kaldırmak için kaba taşlar önceden cilalanmıştır.
Kaba hidrojen florür ile temizlenir
Dolgu maddelerinin eklenmediği ilk ısıtma işlemi. Isıtma işlemi, kırıkların içindeki kirleri yok eder. Bu, 1400 °C’ye (2500 °F) kadar olan sıcaklıklarda yapılabilmesine rağmen, rutil ipeği hala bozulmamış olduğundan, büyük olasılıkla yaklaşık 900 °C (1600 °F) sıcaklıkta gerçekleşir.
Farklı kimyasal katkı maddeleri ile elektrikli bir fırında ikinci ısıtma işlemi. Farklı çözümler ve karışımların başarılı olduğu görülmüştür, ancak şu anda çoğunlukla kurşun içeren cam tozu kullanılmaktadır. Yakut yağlara batırılır, daha sonra tozla kaplanır, bir karo üzerine gömülür ve oksitleyici bir atmosferde yaklaşık 900 °C’de (1600 °F) bir saat ısıtıldığı fırına yerleştirilir. Turuncu renkli toz, ısıtıldığında tüm kırıkları dolduran şeffaf ila sarı renkli bir macuna dönüşür. Soğuduktan sonra macunun rengi tamamen şeffaftır ve yakutun genel şeffaflığını önemli ölçüde artırır. [28]
Bir renk eklenmesi gerekiyorsa, cam tozu bakır veya diğer metal oksitlerin yanı sıra sodyum, kalsiyum, potasyum vb. elementlerle “geliştirilebilir”.

İkinci ısıtma işlemi, farklı karışımlar uygulansa bile üç ila dört kez tekrarlanabilir. [29] Yakut içeren takılar ısıtıldığında (onarım için) borasik asit veya başka herhangi bir madde ile kaplanmamalıdır, çünkü bu, yüzeyi aşındırabilir; elmas gibi “korunması” gerekmez.

Doğal Yakut

Doğal Yakut

Tedavi, 10x büyüteç kullanılarak boşluklardaki ve kırıklardaki kabarcıklar not edilerek tanımlanabiliYakut Hakkında Her Şey
Yakut, aynı zamanda safir içeren korindon adı verilen mineral türlerinin en değerli çeşidi olan pembe ila kan kırmızısı renkli bir mücevherdir. En popüler ve geleneksel kardinal taşlardan biri olan yakutlar son derece dayanıklıdır ve artık değerli taşlı mücevherlerde yaygın olarak kullanılmaktadır . Kaliteli yakutlar, karat başına 1.000.000 doları aşan rekor fiyatlarıyla en pahalı taşlardan bazılarıdır. Adı, kırmızı anlamına gelen Latince ‘Ruber’ kelimesinden gelir. Vedalar ve Sanskritçe’nin eski yazılarında yakut, “mücevherlerin kralı” anlamına gelen “ratnaraj” olarak anılır. Bu nedenle yakut aynı zamanda “Taşların Kralı” olarak da adlandırılır.
Tarih
Yaklaşık 2000 yıl önce keşfedilen kırmızı değerli taş, milyonlarca yıldır en görkemli efsanelerin, masalların ve geleneklerin bir parçası olmuştur. Her zaman dünya çapında kraliyetler arasında tercih edilen bir şans tılsımı olmuştur. Hindistan’ın eski kralları yakutun şan, güç ve statüyü sembolize ettiğine inanırlardı ve buna göre taçlarını ve kılıçlarını güçlendirmek için her zaman bir yakutla kaplanırlardı. Mücevherler , hazineler veya oymalı yakutlu kraliyet parçaları oldukça popülerdi ve büyülü güçleri arttırmanın yanı sıra refahı çekmek için kullanılıyordu.

Hindu dinine göre, mücevherin kırmızı parıltısı, muhtemelen hiç kimsenin söndüremeyeceği iç alevden geldi. Bu nedenle yakut, Lord Krishna ve Buddha’ya saygı duymak için en önemli armağanlardan biri olarak kabul edildi.
Kaynak
Ruby, mücevher kalitesi için her zaman talep görmektedir. Myanmar’daki Mogok Vadisi’ndeki ünlü Birmanya yakutunun madenciliği yaklaşık 500 yıl önce başlatıldı ve yüzyıllar boyunca dünyanın en önemli yakut kaynağıydı. En iyi yakutlar hala oradan geliyor. Yakutlar ayrıca Tayland, Sri Lanka, Doğu Afrika, Kenya, Nepal, Afganistan, Hindistan ve Pakistan gibi ülkelerde de bulunur. Tayland’dan gelen yakutlar nispeten daha az çekici ve Sri Lanka’da bulunanlar pembemsi.

En ünlü yakutlar tipik olarak düzensiz dağılmış katmanlarda bulunan mermerlerde oluşturulur. Bu mermerler, mevcut kireçtaşı birikintileri üzerindeki dağ oluşumu hareketinden kaynaklanan ısı ve basınç nedeniyle metamorfik (kaya değiştirme) bir sürecin sonucu olarak üretilir.
Özellikler
Korindon olan yakut, kristalize alümina (Al2O3) olup saf halde renksizdir. Ruby’deki canlı renk, esas olarak, trigonal kristal yapısını bozmadan alüminanın bir kısmını değiştiren az miktarda kromik oksitten kaynaklanır. Özgül ağırlığı 3.99 ila 4.00 arasında olabilir. Ortalama Kırılma İndeksi 1.765’tir ve Moh ölçeğinde sertlik 9’dur.
Renkler
En saf haliyle korundum minerali genellikle renksizdir. İz elementler mineralin kristal yapısının bir parçası olduğunda, renginde değişikliklere neden olurlar. Krom, yakutun kırmızı renginin nedeni olan eser elementtir. Yakutların genellikle kırmızı olduğu düşünülür, ancak canlı doygunluk seviyelerine ulaşarak çeşitli tonlara neden olabilirler. Açık pembeden koyu kırmızıya kadar tonlarda bulunabilirler. Ancak, değerini belirleyen renktir. Yani, kırmızı ne kadar koyu olursa, ödül o kadar yüksek olur. Yakut, herhangi bir renkli taşın karat başına en yüksek fiyatına hükmedebilir. Bu onları renkli taşlar pazarındaki en değerli taşlardan biri yapar.
Önemi ve Faydaları
Ruby, Temmuz ayı için bir doğum taşıdır. Tutku, sevgi, tanrısallık ve cesareti temsil eder. Ayrıca sahibine iyi şanslar ve servet getirdiği söylenir.

Yakut’un ‘Güneş’ ile ilişkilendirilen taş olduğu söylenir. Güneş enerji kaynağıdır ve güçlü, yetkili ve saygın olarak kabul edilir. Ruby’nin liderlik, güven ve motivasyon gibi benzer nitelikleri ifade ettiği söylenir. Yakut giymek, kendine güveni veya özgüveni düşük olan ve liderlik vasıflarından yoksun kişiler için faydalıdır.

Ruby’nin şöhret, canlılık, erdem, sıcaklık anlamına geldiği söylenir. Aşkın ve tutkunun sembolü olduğu da söylenir. Ruby’nin partner, aile ve toplum üyeleri ile samimi bir ilişki kurduğuna inanılır. Ayrıca bir ilişkide kaybolan alevi tutuşturabilir. Sağlık açısından yakutların peptik ülser, ateş, romatizma, gut vb. hastalıkların tedavisine yardımcı olduğu kabul edilir.
Yakutlar Nasıl Tanımlanır
Gerçek bir yakut, derin, canlı, neredeyse “stop lambası” kırmızı tonuyla parlar. Sahte taşlar genellikle donuktur: “hafiftirler ama parlak değildirler”. Taş daha koyu kırmızıysa, yakut yerine granat olabilir.
Doğal yakutlar asla ‘temiz’ değildir. ‘İpek’ gibi görünen kapanımlar içerirler. Soluk, köşeli taneler, düzensiz şekilli oyuklar, ışığı yansıtarak ipeksi bir etki veren güzel iğne benzeri çapraz kanal parçaları şeklinde diğer minerallerin küçük kristallerini çevrelerler.

Yakut Taşı

Yakut Taşı

Bunlar çıplak gözle görülemiyorsa, bunları tespit etmek için gözlük kullanın. Yüksek büyütme altında bile bu tür kapanımlar görünmüyorsa, değerli taş büyük olasılıkla bir kırmızı cam parçasıdır.
Sentetik veya taklit bir yakut, herhangi bir inklüzyon içermeyecektir. Veya kabarcık benzeri kapanımlar olacak veya bir bardakta görüldüğü gibi çatlaklar görünecektir. Çatlaklar sütlü bir renk verecek ve eşit olacaktır.
Yakut Değerli Taş Giymek
Herhangi bir değerli taşı takmadan önce, önemini ve onu takma yöntemlerini bilmek önemlidir. Giymek için bir yakut satın almadan önce akılda tutulması gereken bazı şeyler.
Bir yakut mücevher ideal olarak vücut ağırlığınızın karat olarak en az 1/10’u ağırlığında olmalıdır. (Örneğin: 70 kg vücut ağırlığı = 7 karat taş). 3 veya 5 gram ağırlığında satın alınabilir.
İyi sonuçlar almak için altın veya bakır üzerine monte edilmelidir .
Yakut taşının ağırlığı 3 Ratti’den az olmamalıdır. Bir yakut taşın ağırlığı ne kadar fazlaysa etkisi de o kadar büyük olacaktır.
Sağ elin yüzük parmağına yakut taştan yapılmış bir yüzük takılmalı ve taş teninize temas etmelidir.
Bu taşı takmadan önce tercihen bir astrolog veya gemologa danışılmalıdır.
Ayrıca, altına daha fazla yatırım yapmak için yeni eklenen altın para koleksiyonumuzu çevrimiçi keşfedin . Ayrıca, ister mücevher ister madeni para olsun, herhangi bir altın satın almadan önce canlı altın fiyatını çevrimiçi olarak kontrol etmeyi unutmayın .