OTANT�K TA�

İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI YÜZÜK

OTANTİK YÜZÜKLER
Firuze Taşı Yüzük
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 12.70 GR
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • DOĞAL FİRUZE TAŞI
 • EŞİ YOKTUR
 • İRAN NİŞABUR FİRUZESİ
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KTUSUNDA

Turkuaz, gök mavisi veya yeşil, bakır içeren opak bazik alüminyum fosfata saydamdır. Binlerce yıl boyunca değerli taş olarak ödüllendirildi. “Turkuaz” adı, “Türk taşı” anlamına gelen Fransız “tork” kelimesinden gelir, çünkü ilk kez Avrupa’ya bir Türk milleti üzerinden taşınır. Turkuaz olarak tanıdığımız renk bu değerli taştan seçildi.

Doğal Firuze Taşı Yüzük

Doğal Firuze Taşı Yüzük

Turkuvaz, eski Mısırlılar ve Aztekler tarafından mücevher taşı ve dekoratif taş olarak kullanılmıştır. Kral Tutankhamun’un mezar maskesi ve türbesi turkuazla kaplandı. Eski Mısırlılar, mavi rengin bir yenilenme sembolü olduğuna inanıyorlardı, bu yüzden turkuaz hem dekoratif hem de batıl amaçlı amaçlar için değerlendiriyordu. Meso-amerikalılar turkuaz mozaikler yaratmış, Çin ise turkuaz süslemelidir. Turkuaz, Yerli Amerikalılar tarafından, bazıları koruyucu özelliklere sahip olduğuna inanan sanat ve takı işlerinde de kullanılmıştır. Tibetliler, turkuazın iyileştirici özelliklerine inanıyor ve yüzyıllardır turkuaz mücevherlere değer veriyorlar.

T
Turkuvaz Tanımı Başa Dön
Turkuaz, kendine özgü gök mavisi, mavi-yeşil veya elma yeşili rengi ve mum ila mat parlaklığı ile tanımlanabilir. Ek olarak, 5 ila 6 arasında bir Mohs sertliği turkuazı , chrysocolla , variscite ve smithsonite gibi benzer değerli taşlardan ayırt edebilir. Sertliği, turkuazın taklit veya sentetik malzemelerden ayırt edilmesine de yardımcı olabilir.

Turkuaz; Köken ve Değerli Taş Kaynakları Başa Dön
Turkuaz çatlaklarda botyroidal (üzüm benzeri) kitleler veya nodüller şeklinde oluşur. En kaliteli turkuaz Kuzeydoğu İran’da yer almaktadır. Turkuaz birikintileri ayrıca Afganistan, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, İsrail, Meksika, Tanzanya ve ABD’de de bulunmaktadır.

Turkuaz Alış ve Turkuaz Taş Değerinin Belirlenmesi Başa Dön
Turkuaz rengi
Turkuaz, adında bir renge sahip olan tek değerli taştır. Turkuaz bazen mavi ve yeşil bir benekli görünüme neden olan malakit veya krizokolla karıştırılır. ABD’de bulunan turkuaz, alüminyum yerine demir içerir, bu yüzden aslında turkuaz ve kalosideritin bir karışımıdır. Demir içerdiğinden yeşil renktedir. Saf mavi turkuaz nadirdir ve turkuaz çoğunlukla seyrek veya yoğun olabilen kahverengi, koyu gri veya siyah damarlarla serpiştirilir. Bu damarlar, ana kaya veya diğer minerallerdir ve damar içeren turkuaz “turkuaz matriks” olarak adlandırılır. Turkuazın en popüler rengi gök mavisi (“robin’s yumurta mavisi” veya “Fars mavisi” olarak da bilinir), ardından mavi-yeşil veya elma-yeşilidir.

Turkuaz Berraklık ve Parlaklık
Turkuaz saydam olmasına rağmen saydam materyaller nadirdir. Mat parlaklığa bir mumsu gösterir. Turkuazların çoğu koyu gri, kahverengi veya siyah damarlı matris veya diğer mineraller içerir. Bu kapanımlar seyrek veya yoğun olabilir. En çok arzu edilen turkuaz yarı saydam, saf ve damarsızdır. Bununla birlikte, bazen damarlı turkuaz, örümcek ağı turkuazı (aynı zamanda “örümcek ağı turkuaz matrisi” olarak da adlandırılır) gibi arzu edilen kılan çekici örüntülere sahiptir.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ  %100 DOĞAL İRAN NİŞABUR DAMARLI FİRUZE TAŞI ERKEK YÜZÜK ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR

Turkuaz Kesim ve Şekil
Turkuaz küpeler, broşlar, kolye kolyeler, bilezikler, kemerler ve halkalar için çoğunlukla kabaşondan kesilir. Oval veya süslü kabaşonlar halinde kesilebilir. Turkuazın daha yumuşak taşlardan biri olması nedeniyle, süs eşyalarına oyulmuş ve kakma için kullanılmıştır. Küresel turkuaz boncuklar, turkuaz ve turkuaz cipslerin olduğu gibi bilezikler, küpeler ve kolyeler için de popülerdir.

Firuze Turkuaz Taşı Yüzük

Firuze Turkuaz Taşı Yüzük

Turkuaz tedavisi
Turkuaz gözenekli bir malzemedir, bu nedenle rengi geliştirmek ve yüzeyini sertleştirmek için bazen polimer, balmumu veya plastik ile emprenye edilir. Turkuaz rengi, yağ veya parafin, renkler veya bakır tuzu kullanılarak da geliştirilmiştir. Taklit turkuaz boyama kalsedon veya howlite yapılır . Toz turkuaz yapıştırılır ve taklit turkuaz değerli taşların yapımında cam, porselen ve plastik kullanılır. “Neolit”, “Reese turkuaz” olarak da bilinen koyu matrisli bir turkuaz taklittir. “Neo turkuaz”, koyu matrisli başka bir taklit turkuazdır. “Viyana turkuaz” başka bir taklit turkuaz. Tüm saygın mücevher tüccarları, turkuaz değerli taşların herhangi bir iyileştirme veya işlemden geçirildiğini beyan eder ve alıcıları sentetik veya taklit malzeme konusunda bilgilendirmelidir.

Turkuaz Gemolojik Özellikler: Başa Dön
Kimyasal formül:    CuAl6 (PO4) 4 (OH) 8 • 4H2O Bazik alüminyum fosfat içeren bakır
Kristal yapı:    Triclinic (nadiren); botryoidal agrega
renk:    Gök mavisi, mavi-yeşil, elma yeşili
Sertlik:    Mohs ölçeğinde 5 ila 6
Kırılma indisi:    1,610 – 1,650
Yoğunluk:    2,31 – 2,84
dilinim:    Yok
Şeffaflık:    Yarı saydam, opak
Çift Kırılma veya Doğruluk:    0.040
Parlaklık:    Balmumu, mat
floresan:    Zayıf; Yeşil-sarı, açık mavi
Gemoloji ile ilgili terimlerin detayları için lütfen Gemstone Sözlüğümüze bakın.

Turkuaz: İlgili veya Benzeri Değerli Taşlar Başa Dön
Variscite Gemstone
Variscite
Turkuaz bazen benzer görünümünden dolayı lapis lazuli’nin kuzeni olarak da adlandırılır. Bazen mavi ve yeşil benekli bir görünüme neden olan malakit veya krizokolla karıştırılır. ABD’de bulunan turkuaz, alüminyum yerine demir içerir, bu yüzden aslında turkuaz ve kalosideritin bir karışımıdır.

Turkuaz bazen varisit ile karıştırılır. Bununla birlikte, varisit tipik olarak daha yeşildir. Chrysocolla turkuaz için karıştırılabilir, ancak turkuaz daha sert ve balmumu veya mat bir parlaklığa sahiptir, oysa chrysocolla vitröz bir parlaklık sergileme eğilimindedir.

İran Nişabur Firuze Taşı

İran Nişabur Firuze Taşı

Turkuaz çeşitleri ve ticari isimleri aşağıda listelenmiştir:
Eilat taşı – İsrail’in Eilat yakınlarındaki bakır madenlerinden mayınlı, yeşilimsi mavi chrysocolla, turkuaz ve malakit veya diğer bakır minerallerinin karışımı.
Kingman turkuaz – Kingman, Arizona yakınlarındaki Mineral Park Madeninden gelen iyi renkli turkuaz.
Navajo turkuaz – Kahverengi veya siyah damarlı Güney Batı Amerika’dan gelen turkuaz .
Farsça turkuaz – Saf gök mavisi renginde olan yüksek kaliteli İran turkuaz.

Turkuaz Taşlı Mitoloji, Metafizik ve Alternatif Kristal Şifa Yetkileri Başa Dön
Turkuaz tılsım veya muska olarak uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Eski Mısırlılar, Mezoamerikanlar, Yerli Amerikalılar ve Tibetliler, yüzyıllardır turkuazın özel güçlerine inanıyorlardı. Bazıları turkuazın kullanıcısını zarardan koruyabileceğine inanırken, diğerleri iyi şanslar veya uzun ömür getirdiğini düşünüyordu. Ayrıca, bazı kültürler, kullanıcının sağlığını yansıtma özelliği olan turkuaz akredite etmiştir; renginin sağlıksız olanlar tarafından giyildiğinde solması ve sağlıklı bir kişi tarafından giyildiğinde daha derin ve canlı olması.

Günümüzde turkuazın koruma sağladığına ve kariyer ve seyahat için yardımcı olacağına inanılmaktadır. Liderliği ve açık iletişimi kolaylaştırdığı düşünülmektedir. Fiziksel olarak turkuazın migreni hafiflettiği ve beyne, gözlere, kulaklara, boyna, ciğerlere ve boğaza fayda verdiği düşünülmektedir. Turkuaz, özellikle erkek ve dişi dengesi olmak üzere, barış ve denge duygularıyla ilgilidir. Geleneksel Hindu inanç sistemlerinde, turkuaz Ajna veya üçüncü göz çakrası ve Vishuddha’nın temizlenmesi veya boğaz çakrası ile ilişkilidir. Ajna, epifiz bezi, hipofiz bezi, sezgi ve akıl ile bağlantılıdır. Vishuddha, arınma, bilgelik, sözlü iletişim, kulaklar, boyun ve boğazla bağlantılıdır. Turkuaz, Aralık ayının geleneksel doğum taşı ve Yay burunları için bir burç taşıdır. Feng shui’de turkuaz su enerjisi taşır.

Firuze Taşı Özellikleri

Firuze Taşı Özellikleri

Turkuaz Taş ve Mücevher Tasarım Fikirleri Başa Dön
Turkuaz aşiret ve etnik mücevherlerde, özellikle de gümüş kullanan yerli Amerikan ve Tibet stillerinde popülerdir. Ancak, Mısır esintili mücevherlerinde olduğu gibi sarı renkli metallere yerleştirildiğinde de aynı derecede çarpıcı görünüyor. Büyük turkuaz değerli taşlar, cesur tasarımlar yaparken turkuaz cipsler ve küçük boncuklar, daha hassas tasarımlar için kendilerini iyi bir şekilde ödünç verir. Turkuazın serin rengi mükemmel bir yaz taşıdır ve basit tel sarma veya boncuklu parçalardan karmaşık antik tasarımlara kadar her tercihe uyacak şekilde turkuaz takı yapılabilir. Cartier accent sarı altın set elmas turkuaz bir cabochon kokteyl yüzük. Bulgari, aynı zamanda sarı altın renklerinde, renkli değerli taşlar ve elmas aksanlarla çakışan turkuaz iç dolgu kullanın. Turkuaz, yüzük, kol düğmesi gibi erkek mücevherlerinde ve deri kemer gibi erkek aksesuarlarının süslemesi olarak da görülebilir.

Not: Kara taş ağırlığına göre değil, boyuta göre renkli taşlar satın alın. renkli taşlar, ağırlık / ağırlık oranına göre değişmektedir. Bazı taşlar daha büyük, diğerleri ise ağırlıkça elmastan daha küçüktür.

Ünlü Turkuaz Değerli Taşlar Başa Dön
Muhtemelen hepsinin en meşhur turkuazı, Mısır Kralı Tutankamon’un cenaze maskesinin kakmasında görülebilir.

British Museum’da sergilenen, ahşap tören kalkanı, yağmur tanrısı maskesi ve çift başlı bir yılan gibi turkuaz mozaik eserleriyle kaplı çok sayıda antik Meso-Amerikan sanat eseridir.

Smithsonian Enstitüsü ayrıca ilginç turkuaz eserlerden oluşan bir koleksiyona sahiptir; Çin enfiye şişesi, Navajo bileziği ve İmparatoriçe Marie-Louise’s Diadem. Diadem, evlendiklerinde Napolyon tarafından İmparatoriçe Marie-Louise’e verildi. İlk olarak 1950’lerde turkuaz değerli taşlar için değiştirilen Van Cleef & Arpels tarafından zümrütlerle kuruldu, 1953’te diadem’i satın aldı ve daha sonra zümrütleri ayrı ayrı mücevher parçaları olarak sattı.

Maria Magdalena Philomena Vendome Düşesi Juliana Johanna de Tornos ve Steinhart, düğün töreni için 2 Mayıs 2009’da Senlis’teki Notre-Dame Katedrali’nde, Fransa Prensi Dauphin, Orleans Pendeki Orleans Prens Jean’e düğün turkuaz bir diadem giydi.

Turkuaz mücevherlerde Salma Hayek, Heidi Klum, Scarlet Johansson, Megan Fox, Blake Lively, Sarah Jessica Parker ve Eva Mendes gibi yıldızlara rastlandı.

Bir zamanlar yazar olan Jane Austen’a ait altın ve turkuaz bir yüzük, 2013 yılında Amerikalı şarkıcı Kelly Clarkson tarafından satın alındı. Ancak, İngiltere kültür bakanı tarafından uygulanan bir ihracat yasağı, Jane Austen müzesinin İngiltere’deki yüzüğü tutacak kadar para toplamasına izin verdi. Bayan Clarkson, şu anda Hampshire Jane Austen’in Evi Müzesi’nde tutulan yüzüğü tekrar satmayı kabul etti.

Turkuaz Taşlı Mücevher Bakımı ve Temizliği Başa Dön
Değerli taşlar nasıl temizlenir Gözenekli bir malzeme olduğundan, rengini ve parlaklığını korumak için turkuazın özenle bakımı gerekir. Turkuaz sıcağa karşı hassastır ve 250 derece santigrat ısıya maruz kalırsa renk donuk yeşile döner. Uzun süre doğrudan güneş ışığına, ter, yağ, parfüm, deterjan veya başka kimyasal maddelere maruz kalırsa, turkuaz renk bozulmasına maruz kalabilir. Ellerinizi yıkamadan veya ev işlerine başlamadan önce turkuaz halkaları çıkarmak akıllıca olacaktır. Ek olarak, pansuman yaparken, turkuaz mücevherleri en son takmanız ve soyunurken ilk önce saç spreyi, parfüm veya benzeri kozmetik ürünlere maruz kalmamak için çıkarmanız önerilir. Turkuaz peri zor olarak kabul edilir, ancak Mohs ölçeğinde 5-6 de oldukça yumuşak. Pek çok değerli taştan daha yumuşaktır, ancak özenle mücevherler ve süs eşyaları birçok kuşak boyunca dayanabilir. Turkuaz değerli taşlar çizilmeleri önlemek için diğer değerli taşlara ayrı olarak

Orjinal Turkuaz Taşı Yüzük

Orjinal Turkuaz Taşı Yüzük

depolanmalıdır. Turkuaz, güçlü basınç, yüksek sıcaklıklar ve sert ev kimyasalları ve temizleyicilere karşı oldukça hassas olabilir. Turkuazın ağartıcı veya sülfürik aside maruz bırakılmasından kaçının. Turkuazların çoğu ılık, sabunlu suyla temizlenebilir, ancak bazı boyanmış malzemeler stabil olmayabilir. Boyalı veya emprenye edilmiş taşlar için, önce stabiliteyi sağlamak amacıyla küçük bir alanı test etmek en iyisidir. Sadece yumuşak bir bez kullanarak taşları silin ve sabunlu artıkları gidermek için iyice durulayın.1. TURKUAZIN (FİROZA) ASTROLOJİK FAYDALARI NELERDİR?
I. Üçüncü göz çakrasına yerleştirildiğinde, algıyı uyarır ve bir insandaki odağı arttırır . Boğaz çakrasına (kolye) yerleştirildiğinde, kullanıcının engellemelerin üstesinden gelmesinde yardımcı olur. Kullanıcının iç düşüncelerine netlik, hassasiyet ve ifade verir.

II. Turkuaz saf taş olarak kabul edilir. Bu nedenle, kullanıcıyı zihinsel stresi azaltırken aynı zamanda şiddetten ve şiddete karşı korur .

III. Özellikle yüksek irtifalarda çalışan ve Film, moda, televizyon, mücevher, muhasebe, hukuk, eğitim ve giyim gibi alanlarla ilgili olanlar için faydalıdır. Eğitim ve yaratıcı sektörde çalışan insanlar , öğretmenler, yazarlar, akademisyenler ve öğrenciler vb.

IV. Turkuaz’ın sahip olması gereken benzersiz bir özellik, kullanıcı fiziksel ve zihinsel tehditlere, örneğin sadakatsizliklere maruz kalması durumunda rengini değiştirmesi ve parlaklığını kaybetmesidir.

V. Kullanıcısını maneviyatla birleştirir ve hayırsever bağışlar ve üretken harcamalar yapmada kendisine yardımcı olur . Kişinin Karmik kaderine olan inancını güçlendirir (iyi işler iyi şans getirir).

VI. Turkuvaz ile yapılan muskalar, arkadaşlar için mükemmel bir hediye, ilişkileri güçlendirir ve kullanıcı için koruyucu bir kalkan görevi görür.

VII. Turkuaz olağanüstü iyileştirici özelliklere sahiptir ve genel fiziksel uygunluğu sağlar . Bağışıklığı arttırır ve kirlenmenin yol açtığı hastalıkları ortadan kaldırır. Astım, aşırı alkolizm, depresyon, yüksek tansiyon, migren, viral enfeksiyonlar veya toksinlerin etkisi gibi problemler Turkuaz taşla kolayca çözülebilir.

VIII. Çok seyahat edenler için mükemmel bir arkadaştır. Onları hırsızlık, kaza veya istenmeyen olaylardan korur.

Firuze Taşı Faydaları

Firuze Taşı Faydaları

IX. Turkquoise, ortakları derinlemesine anlayabilmek için evli hayatta istikrarı ve uyumu korumada yardımcı olur.

X. Ruh hali değişimleri, kaygı ve panik ataklar için mükemmel bir çözümdür . Aynı zamanda daha sağlıklı bir beden ve ruh için doku canlanmasına ve vücudun güçlenmesine yol açar.

2. TURKUAZ TAŞ TARİHİ
Turkuaz insan medeniyeti tarafından bilinen en eski taştır. Firavunlar, Aztekler ve eski savaşçılar tarafından giyilen ve kullanılan bir taş, onunla ilgili birçok hikayeye sahiptir. Turkuaz’ın MÖ 200’den beri büyüleyici insanlara sahip olduğu bilinmektedir. Efsanelere göre Turkuvaz, savaşçılarla savaşırken kullanıcıları atlarından düşmelerine karşı korumak için yaygın bir şekilde kullanıldığını söylüyor. Hintliler de bu değerli taşların koruyucu özelliklerine inanıyorlardı ve yaylarını turkuazla süslemek için kullanıyorlardı, böylece onlardan serbest bırakılan oklar her zaman hedeflere çarpıyordu.

Bu kutsal huzurun özü, kullanıcının yaşamındaki mutluluğu ve refahı yaymaya yardımcı olan canlı bir hissi vardır. Adı, Fransızca – “Pierre Turquin” kelimesinden geliyor – yani koyu mavi renkli bir taş. İster sağlık isterse zihinsel uyum ve refah olsun, bu alt taş (Up-ratna) her şeyi kullanıcılarına bolca verir. (Bkz: Turkuaz Taş Özellikleri )

Özet:

Değerli taş    : Turkuaz
Diğer isimler    :Firuze, Haritashm, Peroj
Moh Ölçeğinde Sertlik    : 7.5-8
Kategori    : Fosfat Madeni
Göksel Vücudun Hükmü    : Jüpiter
Menşei    : Çin, Mısır, Kuzey Amerika, Meksika, Peru, Polonya, Rusya, Afganistan, Tibet ve FransaTurkuaz belki de insanlık tarihindeki en eski taş, kralların, şamanların ve savaşçıların tılsımıdır. Bir masmavi cennetten oyulmuş ve toprağa kaymış gibi, göze çarpan, dokunaklı, kuvvetli ve opak bir koruma taşıdır. Eşsiz mavi tonu, genellikle mavi-yeşil, bu sakin renk tonunun her şeye adını Turkuaz adını verir. Krem veya kahverenginin narin damarlanması veya benekli dokuma taşı taşa özgüdür ve karakterinin geliştirilmesine hizmet eder.

Turkuaz adı, “Türk taşı” anlamına gelen, Fransız olan pierre turkuazdan türetilmiştir, çünkü Turquoise’ı Orta Asya’daki madenlerden Avrupa’ya getiren ticaret yolları Türkiye’den geçmiştir ve Venedikli tüccarlar genellikle Türk pazarlarında taş satın almıştır. [Simmons, 419]

Binlerce yıldır, Turkquoise, bilgelik, asalet ve ölümsüzlüğün gücü olarak ödüllendirilen tüm kültürlere yayıldı. [Eason, 239 ] Eski Mısırlılar, Persler ve Çinliler, Güney Amerika’daki Aztekler ve İnkalar ve Yerli Kuzey Amerikalılar arasında, Turkuaz süslemede ve güç, şans ve koruma için kutsaldı.

Irak’ta M.Ö. 5000 yıllarına kadar uzanan turkuaz boncuklar bulunmuştur ve Mısırlılar MÖ 3200’de Sina’daki taşları incelemektedir [Simmons, 419] Tutankhamun’un ölüm maskesi, tanrılara adanmış mozaik maskeler gibi, Turkuaz’la kaplıydı. Azteklerin son hükümdarı Moctezuma’nın muhteşem kakmalı kafatasları, kalkanları ve güç heykelleri. [Eason, 239]

Yaklaşık bin yıl boyunca, Kızılderililer, mezarlık alanlarını korumak için kullanarak Turkuaz’ı madenlendi ve şekillendirdi. Mücevherleri Arjantin’den New Mexico’ya kadar bulundu. [Simmons, 419] Hintli rahipler, göklerin büyük ruhunu çağırırken törenlerde giydiler. Birçoğu, Turkuvaz’ı evrensel taş olarak onurlandırdı, zihinlerinin onu giyerken evrenle bir olacağına inanıyordu. Renkleri değiştirme kabiliyeti nedeniyle kehanette ya da bölünmede kullanılmıştır. Tarih öncesi Hintliler için, Turkuvaz, vücuda giyilen ya da törenlerde kullanılan her zaman dünyada yaşayan gökyüzünün tanrısı anlamına gelir. [Mella, 111]

Firuze Taşı Yüzük

Firuze Taşı Yüzük

Turkuaz kullanır Turkuaz Kullanım Alanları ve Amaçları – Genel Bakış
Yüzyıllar boyunca Turkuvaz, düşmeleri nedeniyle sürücüleri yaralanmalardan koruyacak güce sahip olduğu kabul edilmiştir. Öncelikle Türk askerleri tarafından muska, şahıslarına muska, tuzaklarına ve tuzaklarına takılmış, daha sonra her türlü düşmeye karşı korunma amacıyla kullanılmıştır. [Kunz, 109] Turkuaz, giyen kişinin fiziksel durumundan etkilendiği de bilinmektedir. Sahibinin hasta ya da üzgün olduğu zaman solgunlaştığı, kişi öldüğü zaman bütün renklerini kaybettiği ve yeni sağlıklı bir sahibine geçildiğinde rengini her gün derinleşen rengini geri kazandığı düşünülmektedir. [Fernie, 268]

Tarihsel olarak, Turkuvaz, “bir Turkuaz sahibi olan bir arkadaşının asla bir arkadaş için asla isteyemeyeceğini” söyleyerek doğrulayan bir saygı göstererek güvence altına alınmıştır. [Fernie, 37] Doğu’da bir Turkuaz yüzük takılmıştır. her şeye karşı koruyucusu olarak. Atasözü: “Sevgi dolu bir el ile verilen mutluluk ve iyi şans getirir.” Ancak, halka ancak taş bir arkadaş tarafından verildiyse koruyucu enerji yayar. Düşüncenin karışması ve aklın iyi olması için aklın net vizyonunu geri kazandığına inanılıyordu. [Mella, 111]

Turkuaz Firuze Taşı Yüzük

Turkuaz Firuze Taşı Yüzük

Turkuaz, her zaman erkek erkeğinin bir sembolü olarak kabul edilen bir süs taşı olarak değerlendirilmiştir. İmparator Rudolph II’nin mahkeme doktoru olan Anselmus de Boot, 1609’da, Turkuaz’ın erkekler tarafından o kadar yüksek sayıldığını, iyi bir Turkuaz giymediği sürece hiçbir erkeğin elinin iyi süslendiğini düşünmediğini belirtti. [Kunz, 111] Bugün Turkuaz’un kadın ve erkeklere eşit güç verdiğini ve giyildiğini ya da taşındığını biliyoruz, bu bir şans, başarı, hırs ve yaratıcılık tılsımıdır. [Eason, 239]

İşyerinde, Turquoise liderliği teşvik eder, yer değiştirmeye veya kariyerle ilgili düzenli seyahatlere yardımcı olur ve bilgisiz yatırımlardan kaçınmaya yardımcı olur. Yazarın bloğunun üstesinden gelmeye yardımcı olur ve bilgi verirken açık bir iletişim taşıdır; özellikle yasada çalışanlar veya yerel veya merkezi hükümet için iyi bir muska. [Eason, 41, 239] Turkuaz özellikle muhasebeciler ve bilgisayar operatörlerine zihinsel rahatlama, radyo veya televizyonda kaygıyı bırakmaları ve işçilerin bedensel zararlardan korunmaları için önerilir. [Mella, 129-132]

Seyahat için bir kristal olan Turkuaz sizi ve mallarınızı hırsızlığa, kayba veya saldırılara karşı korur, kazaların, özellikle düşmelerin önlenmesine yardımcı olur ve hatta evcil hayvanınızı korur. [Eason, 41-42] Bir yaka, at başlığı veya kafese tutturulmuş olan Turquoise, hayvanların başıboş kalmasını veya çalınmasını önler ve atları sürücülerine sağlam ve itaatkar hale getirir. [Eason, 239]

Tibet Turkuaz veya Çin Turkuaz, yeşildir ve daha canlı maviden biraz farklı bir titreşim taşır. Boğaz Çakrasının temizlenmesi ve bastırılmış kendi kendini ifade etmenin engellenmesi için özellikle yararlıdır. [Hall, 307] Takı olarak kadınlar ve erkekler tarafından aynı şekilde giyilir ve bir sevgili veya eşinize sadakat ve koruma vaadi olarak kabul edilir. Kutsal tespihlerde kullanılır, müzik aletlerine, ibadet tekerlerine ve çanlara süslenir ve Turkuaz tespihinin, hangi ilah çağrılırsa dinlenmeyle ilgili olduğu söylenir. Tibet Turkuaz, doğal olarak servet getirici güçlerini aktarması için geleneksel olarak bir hediye olarak kabul edilir, bu yüzden kendiniz satın alırsanız, kendinize bir hediye yapın. [Eason, 256]

İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI YÜZÜK

OTANTİK YÜZÜKLER
Firuze Taşı Yüzük
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 12.70 GR
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • DOĞAL FİRUZE TAŞI
 • EŞİ YOKTUR
 • İRAN NİŞABUR FİRUZESİ
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KTUSUNDA
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Turkuaz, gök mavisi veya yeşil, bakır içeren opak bazik alüminyum fosfata saydamdır. Binlerce yıl boyunca değerli taş olarak ödüllendirildi. “Turkuaz” adı, “Türk taşı” anlamına gelen Fransız “tork” kelimesinden gelir, çünkü ilk kez Avrupa’ya bir Türk milleti üzerinden taşınır. Turkuaz olarak tanıdığımız renk bu değerli taştan seçildi.

Doğal Firuze Taşı Yüzük

Doğal Firuze Taşı Yüzük

Turkuvaz, eski Mısırlılar ve Aztekler tarafından mücevher taşı ve dekoratif taş olarak kullanılmıştır. Kral Tutankhamun’un mezar maskesi ve türbesi turkuazla kaplandı. Eski Mısırlılar, mavi rengin bir yenilenme sembolü olduğuna inanıyorlardı, bu yüzden turkuaz hem dekoratif hem de batıl amaçlı amaçlar için değerlendiriyordu. Meso-amerikalılar turkuaz mozaikler yaratmış, Çin ise turkuaz süslemelidir. Turkuaz, Yerli Amerikalılar tarafından, bazıları koruyucu özelliklere sahip olduğuna inanan sanat ve takı işlerinde de kullanılmıştır. Tibetliler, turkuazın iyileştirici özelliklerine inanıyor ve yüzyıllardır turkuaz mücevherlere değer veriyorlar.

T
Turkuvaz Tanımı Başa Dön
Turkuaz, kendine özgü gök mavisi, mavi-yeşil veya elma yeşili rengi ve mum ila mat parlaklığı ile tanımlanabilir. Ek olarak, 5 ila 6 arasında bir Mohs sertliği turkuazı , chrysocolla , variscite ve smithsonite gibi benzer değerli taşlardan ayırt edebilir. Sertliği, turkuazın taklit veya sentetik malzemelerden ayırt edilmesine de yardımcı olabilir.

Turkuaz; Köken ve Değerli Taş Kaynakları Başa Dön
Turkuaz çatlaklarda botyroidal (üzüm benzeri) kitleler veya nodüller şeklinde oluşur. En kaliteli turkuaz Kuzeydoğu İran’da yer almaktadır. Turkuaz birikintileri ayrıca Afganistan, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, İsrail, Meksika, Tanzanya ve ABD’de de bulunmaktadır.

Turkuaz Alış ve Turkuaz Taş Değerinin Belirlenmesi Başa Dön
Turkuaz rengi
Turkuaz, adında bir renge sahip olan tek değerli taştır. Turkuaz bazen mavi ve yeşil bir benekli görünüme neden olan malakit veya krizokolla karıştırılır. ABD’de bulunan turkuaz, alüminyum yerine demir içerir, bu yüzden aslında turkuaz ve kalosideritin bir karışımıdır. Demir içerdiğinden yeşil renktedir. Saf mavi turkuaz nadirdir ve turkuaz çoğunlukla seyrek veya yoğun olabilen kahverengi, koyu gri veya siyah damarlarla serpiştirilir. Bu damarlar, ana kaya veya diğer minerallerdir ve damar içeren turkuaz “turkuaz matriks” olarak adlandırılır. Turkuazın en popüler rengi gök mavisi (“robin’s yumurta mavisi” veya “Fars mavisi” olarak da bilinir), ardından mavi-yeşil veya elma-yeşilidir.

Turkuaz Berraklık ve Parlaklık
Turkuaz saydam olmasına rağmen saydam materyaller nadirdir. Mat parlaklığa bir mumsu gösterir. Turkuazların çoğu koyu gri, kahverengi veya siyah damarlı matris veya diğer mineraller içerir. Bu kapanımlar seyrek veya yoğun olabilir. En çok arzu edilen turkuaz yarı saydam, saf ve damarsızdır. Bununla birlikte, bazen damarlı turkuaz, örümcek ağı turkuazı (aynı zamanda “örümcek ağı turkuaz matrisi” olarak da adlandırılır) gibi arzu edilen kılan çekici örüntülere sahiptir.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ  %100 DOĞAL İRAN NİŞABUR DAMARLI FİRUZE TAŞI ERKEK YÜZÜK ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR

Turkuaz Kesim ve Şekil
Turkuaz küpeler, broşlar, kolye kolyeler, bilezikler, kemerler ve halkalar için çoğunlukla kabaşondan kesilir. Oval veya süslü kabaşonlar halinde kesilebilir. Turkuazın daha yumuşak taşlardan biri olması nedeniyle, süs eşyalarına oyulmuş ve kakma için kullanılmıştır. Küresel turkuaz boncuklar, turkuaz ve turkuaz cipslerin olduğu gibi bilezikler, küpeler ve kolyeler için de popülerdir.

Firuze Turkuaz Taşı Yüzük

Firuze Turkuaz Taşı Yüzük

Turkuaz tedavisi
Turkuaz gözenekli bir malzemedir, bu nedenle rengi geliştirmek ve yüzeyini sertleştirmek için bazen polimer, balmumu veya plastik ile emprenye edilir. Turkuaz rengi, yağ veya parafin, renkler veya bakır tuzu kullanılarak da geliştirilmiştir. Taklit turkuaz boyama kalsedon veya howlite yapılır . Toz turkuaz yapıştırılır ve taklit turkuaz değerli taşların yapımında cam, porselen ve plastik kullanılır. “Neolit”, “Reese turkuaz” olarak da bilinen koyu matrisli bir turkuaz taklittir. “Neo turkuaz”, koyu matrisli başka bir taklit turkuazdır. “Viyana turkuaz” başka bir taklit turkuaz. Tüm saygın mücevher tüccarları, turkuaz değerli taşların herhangi bir iyileştirme veya işlemden geçirildiğini beyan eder ve alıcıları sentetik veya taklit malzeme konusunda bilgilendirmelidir.

Turkuaz Gemolojik Özellikler: Başa Dön
Kimyasal formül:    CuAl6 (PO4) 4 (OH) 8 • 4H2O Bazik alüminyum fosfat içeren bakır
Kristal yapı:    Triclinic (nadiren); botryoidal agrega
renk:    Gök mavisi, mavi-yeşil, elma yeşili
Sertlik:    Mohs ölçeğinde 5 ila 6
Kırılma indisi:    1,610 – 1,650
Yoğunluk:    2,31 – 2,84
dilinim:    Yok
Şeffaflık:    Yarı saydam, opak
Çift Kırılma veya Doğruluk:    0.040
Parlaklık:    Balmumu, mat
floresan:    Zayıf; Yeşil-sarı, açık mavi
Gemoloji ile ilgili terimlerin detayları için lütfen Gemstone Sözlüğümüze bakın.

Turkuaz: İlgili veya Benzeri Değerli Taşlar Başa Dön
Variscite Gemstone
Variscite
Turkuaz bazen benzer görünümünden dolayı lapis lazuli’nin kuzeni olarak da adlandırılır. Bazen mavi ve yeşil benekli bir görünüme neden olan malakit veya krizokolla karıştırılır. ABD’de bulunan turkuaz, alüminyum yerine demir içerir, bu yüzden aslında turkuaz ve kalosideritin bir karışımıdır.

Turkuaz bazen varisit ile karıştırılır. Bununla birlikte, varisit tipik olarak daha yeşildir. Chrysocolla turkuaz için karıştırılabilir, ancak turkuaz daha sert ve balmumu veya mat bir parlaklığa sahiptir, oysa chrysocolla vitröz bir parlaklık sergileme eğilimindedir.

İran Nişabur Firuze Taşı

İran Nişabur Firuze Taşı

Turkuaz çeşitleri ve ticari isimleri aşağıda listelenmiştir:
Eilat taşı – İsrail’in Eilat yakınlarındaki bakır madenlerinden mayınlı, yeşilimsi mavi chrysocolla, turkuaz ve malakit veya diğer bakır minerallerinin karışımı.
Kingman turkuaz – Kingman, Arizona yakınlarındaki Mineral Park Madeninden gelen iyi renkli turkuaz.
Navajo turkuaz – Kahverengi veya siyah damarlı Güney Batı Amerika’dan gelen turkuaz .
Farsça turkuaz – Saf gök mavisi renginde olan yüksek kaliteli İran turkuaz.

Turkuaz Taşlı Mitoloji, Metafizik ve Alternatif Kristal Şifa Yetkileri Başa Dön
Turkuaz tılsım veya muska olarak uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Eski Mısırlılar, Mezoamerikanlar, Yerli Amerikalılar ve Tibetliler, yüzyıllardır turkuazın özel güçlerine inanıyorlardı. Bazıları turkuazın kullanıcısını zarardan koruyabileceğine inanırken, diğerleri iyi şanslar veya uzun ömür getirdiğini düşünüyordu. Ayrıca, bazı kültürler, kullanıcının sağlığını yansıtma özelliği olan turkuaz akredite etmiştir; renginin sağlıksız olanlar tarafından giyildiğinde solması ve sağlıklı bir kişi tarafından giyildiğinde daha derin ve canlı olması.

Günümüzde turkuazın koruma sağladığına ve kariyer ve seyahat için yardımcı olacağına inanılmaktadır. Liderliği ve açık iletişimi kolaylaştırdığı düşünülmektedir. Fiziksel olarak turkuazın migreni hafiflettiği ve beyne, gözlere, kulaklara, boyna, ciğerlere ve boğaza fayda verdiği düşünülmektedir. Turkuaz, özellikle erkek ve dişi dengesi olmak üzere, barış ve denge duygularıyla ilgilidir. Geleneksel Hindu inanç sistemlerinde, turkuaz Ajna veya üçüncü göz çakrası ve Vishuddha’nın temizlenmesi veya boğaz çakrası ile ilişkilidir. Ajna, epifiz bezi, hipofiz bezi, sezgi ve akıl ile bağlantılıdır. Vishuddha, arınma, bilgelik, sözlü iletişim, kulaklar, boyun ve boğazla bağlantılıdır. Turkuaz, Aralık ayının geleneksel doğum taşı ve Yay burunları için bir burç taşıdır. Feng shui’de turkuaz su enerjisi taşır.

Firuze Taşı Özellikleri

Firuze Taşı Özellikleri

Turkuaz Taş ve Mücevher Tasarım Fikirleri Başa Dön
Turkuaz aşiret ve etnik mücevherlerde, özellikle de gümüş kullanan yerli Amerikan ve Tibet stillerinde popülerdir. Ancak, Mısır esintili mücevherlerinde olduğu gibi sarı renkli metallere yerleştirildiğinde de aynı derecede çarpıcı görünüyor. Büyük turkuaz değerli taşlar, cesur tasarımlar yaparken turkuaz cipsler ve küçük boncuklar, daha hassas tasarımlar için kendilerini iyi bir şekilde ödünç verir. Turkuazın serin rengi mükemmel bir yaz taşıdır ve basit tel sarma veya boncuklu parçalardan karmaşık antik tasarımlara kadar her tercihe uyacak şekilde turkuaz takı yapılabilir. Cartier accent sarı altın set elmas turkuaz bir cabochon kokteyl yüzük. Bulgari, aynı zamanda sarı altın renklerinde, renkli değerli taşlar ve elmas aksanlarla çakışan turkuaz iç dolgu kullanın. Turkuaz, yüzük, kol düğmesi gibi erkek mücevherlerinde ve deri kemer gibi erkek aksesuarlarının süslemesi olarak da görülebilir.

Not: Kara taş ağırlığına göre değil, boyuta göre renkli taşlar satın alın. renkli taşlar, ağırlık / ağırlık oranına göre değişmektedir. Bazı taşlar daha büyük, diğerleri ise ağırlıkça elmastan daha küçüktür.

Ünlü Turkuaz Değerli Taşlar Başa Dön
Muhtemelen hepsinin en meşhur turkuazı, Mısır Kralı Tutankamon’un cenaze maskesinin kakmasında görülebilir.

British Museum’da sergilenen, ahşap tören kalkanı, yağmur tanrısı maskesi ve çift başlı bir yılan gibi turkuaz mozaik eserleriyle kaplı çok sayıda antik Meso-Amerikan sanat eseridir.

Smithsonian Enstitüsü ayrıca ilginç turkuaz eserlerden oluşan bir koleksiyona sahiptir; Çin enfiye şişesi, Navajo bileziği ve İmparatoriçe Marie-Louise’s Diadem. Diadem, evlendiklerinde Napolyon tarafından İmparatoriçe Marie-Louise’e verildi. İlk olarak 1950’lerde turkuaz değerli taşlar için değiştirilen Van Cleef & Arpels tarafından zümrütlerle kuruldu, 1953’te diadem’i satın aldı ve daha sonra zümrütleri ayrı ayrı mücevher parçaları olarak sattı.

Maria Magdalena Philomena Vendome Düşesi Juliana Johanna de Tornos ve Steinhart, düğün töreni için 2 Mayıs 2009’da Senlis’teki Notre-Dame Katedrali’nde, Fransa Prensi Dauphin, Orleans Pendeki Orleans Prens Jean’e düğün turkuaz bir diadem giydi.

Turkuaz mücevherlerde Salma Hayek, Heidi Klum, Scarlet Johansson, Megan Fox, Blake Lively, Sarah Jessica Parker ve Eva Mendes gibi yıldızlara rastlandı.

Bir zamanlar yazar olan Jane Austen’a ait altın ve turkuaz bir yüzük, 2013 yılında Amerikalı şarkıcı Kelly Clarkson tarafından satın alındı. Ancak, İngiltere kültür bakanı tarafından uygulanan bir ihracat yasağı, Jane Austen müzesinin İngiltere’deki yüzüğü tutacak kadar para toplamasına izin verdi. Bayan Clarkson, şu anda Hampshire Jane Austen’in Evi Müzesi’nde tutulan yüzüğü tekrar satmayı kabul etti.

Turkuaz Taşlı Mücevher Bakımı ve Temizliği Başa Dön
Değerli taşlar nasıl temizlenir Gözenekli bir malzeme olduğundan, rengini ve parlaklığını korumak için turkuazın özenle bakımı gerekir. Turkuaz sıcağa karşı hassastır ve 250 derece santigrat ısıya maruz kalırsa renk donuk yeşile döner. Uzun süre doğrudan güneş ışığına, ter, yağ, parfüm, deterjan veya başka kimyasal maddelere maruz kalırsa, turkuaz renk bozulmasına maruz kalabilir. Ellerinizi yıkamadan veya ev işlerine başlamadan önce turkuaz halkaları çıkarmak akıllıca olacaktır. Ek olarak, pansuman yaparken, turkuaz mücevherleri en son takmanız ve soyunurken ilk önce saç spreyi, parfüm veya benzeri kozmetik ürünlere maruz kalmamak için çıkarmanız önerilir. Turkuaz peri zor olarak kabul edilir, ancak Mohs ölçeğinde 5-6 de oldukça yumuşak. Pek çok değerli taştan daha yumuşaktır, ancak özenle mücevherler ve süs eşyaları birçok kuşak boyunca dayanabilir. Turkuaz değerli taşlar çizilmeleri önlemek için diğer değerli taşlara ayrı olarak

Orjinal Turkuaz Taşı Yüzük

Orjinal Turkuaz Taşı Yüzük

depolanmalıdır. Turkuaz, güçlü basınç, yüksek sıcaklıklar ve sert ev kimyasalları ve temizleyicilere karşı oldukça hassas olabilir. Turkuazın ağartıcı veya sülfürik aside maruz bırakılmasından kaçının. Turkuazların çoğu ılık, sabunlu suyla temizlenebilir, ancak bazı boyanmış malzemeler stabil olmayabilir. Boyalı veya emprenye edilmiş taşlar için, önce stabiliteyi sağlamak amacıyla küçük bir alanı test etmek en iyisidir. Sadece yumuşak bir bez kullanarak taşları silin ve sabunlu artıkları gidermek için iyice durulayın.1. TURKUAZIN (FİROZA) ASTROLOJİK FAYDALARI NELERDİR?
I. Üçüncü göz çakrasına yerleştirildiğinde, algıyı uyarır ve bir insandaki odağı arttırır . Boğaz çakrasına (kolye) yerleştirildiğinde, kullanıcının engellemelerin üstesinden gelmesinde yardımcı olur. Kullanıcının iç düşüncelerine netlik, hassasiyet ve ifade verir.

II. Turkuaz saf taş olarak kabul edilir. Bu nedenle, kullanıcıyı zihinsel stresi azaltırken aynı zamanda şiddetten ve şiddete karşı korur .

III. Özellikle yüksek irtifalarda çalışan ve Film, moda, televizyon, mücevher, muhasebe, hukuk, eğitim ve giyim gibi alanlarla ilgili olanlar için faydalıdır. Eğitim ve yaratıcı sektörde çalışan insanlar , öğretmenler, yazarlar, akademisyenler ve öğrenciler vb.

IV. Turkuaz’ın sahip olması gereken benzersiz bir özellik, kullanıcı fiziksel ve zihinsel tehditlere, örneğin sadakatsizliklere maruz kalması durumunda rengini değiştirmesi ve parlaklığını kaybetmesidir.

V. Kullanıcısını maneviyatla birleştirir ve hayırsever bağışlar ve üretken harcamalar yapmada kendisine yardımcı olur . Kişinin Karmik kaderine olan inancını güçlendirir (iyi işler iyi şans getirir).

VI. Turkuvaz ile yapılan muskalar, arkadaşlar için mükemmel bir hediye, ilişkileri güçlendirir ve kullanıcı için koruyucu bir kalkan görevi görür.

VII. Turkuaz olağanüstü iyileştirici özelliklere sahiptir ve genel fiziksel uygunluğu sağlar . Bağışıklığı arttırır ve kirlenmenin yol açtığı hastalıkları ortadan kaldırır. Astım, aşırı alkolizm, depresyon, yüksek tansiyon, migren, viral enfeksiyonlar veya toksinlerin etkisi gibi problemler Turkuaz taşla kolayca çözülebilir.

VIII. Çok seyahat edenler için mükemmel bir arkadaştır. Onları hırsızlık, kaza veya istenmeyen olaylardan korur.

Firuze Taşı Faydaları

Firuze Taşı Faydaları

IX. Turkquoise, ortakları derinlemesine anlayabilmek için evli hayatta istikrarı ve uyumu korumada yardımcı olur.

X. Ruh hali değişimleri, kaygı ve panik ataklar için mükemmel bir çözümdür . Aynı zamanda daha sağlıklı bir beden ve ruh için doku canlanmasına ve vücudun güçlenmesine yol açar.

2. TURKUAZ TAŞ TARİHİ
Turkuaz insan medeniyeti tarafından bilinen en eski taştır. Firavunlar, Aztekler ve eski savaşçılar tarafından giyilen ve kullanılan bir taş, onunla ilgili birçok hikayeye sahiptir. Turkuaz’ın MÖ 200’den beri büyüleyici insanlara sahip olduğu bilinmektedir. Efsanelere göre Turkuvaz, savaşçılarla savaşırken kullanıcıları atlarından düşmelerine karşı korumak için yaygın bir şekilde kullanıldığını söylüyor. Hintliler de bu değerli taşların koruyucu özelliklerine inanıyorlardı ve yaylarını turkuazla süslemek için kullanıyorlardı, böylece onlardan serbest bırakılan oklar her zaman hedeflere çarpıyordu.

Bu kutsal huzurun özü, kullanıcının yaşamındaki mutluluğu ve refahı yaymaya yardımcı olan canlı bir hissi vardır. Adı, Fransızca – “Pierre Turquin” kelimesinden geliyor – yani koyu mavi renkli bir taş. İster sağlık isterse zihinsel uyum ve refah olsun, bu alt taş (Up-ratna) her şeyi kullanıcılarına bolca verir. (Bkz: Turkuaz Taş Özellikleri )

Özet:

Değerli taş    : Turkuaz
Diğer isimler    :Firuze, Haritashm, Peroj
Moh Ölçeğinde Sertlik    : 7.5-8
Kategori    : Fosfat Madeni
Göksel Vücudun Hükmü    : Jüpiter
Menşei    : Çin, Mısır, Kuzey Amerika, Meksika, Peru, Polonya, Rusya, Afganistan, Tibet ve FransaTurkuaz belki de insanlık tarihindeki en eski taş, kralların, şamanların ve savaşçıların tılsımıdır. Bir masmavi cennetten oyulmuş ve toprağa kaymış gibi, göze çarpan, dokunaklı, kuvvetli ve opak bir koruma taşıdır. Eşsiz mavi tonu, genellikle mavi-yeşil, bu sakin renk tonunun her şeye adını Turkuaz adını verir. Krem veya kahverenginin narin damarlanması veya benekli dokuma taşı taşa özgüdür ve karakterinin geliştirilmesine hizmet eder.

Turkuaz adı, “Türk taşı” anlamına gelen, Fransız olan pierre turkuazdan türetilmiştir, çünkü Turquoise’ı Orta Asya’daki madenlerden Avrupa’ya getiren ticaret yolları Türkiye’den geçmiştir ve Venedikli tüccarlar genellikle Türk pazarlarında taş satın almıştır. [Simmons, 419]

Binlerce yıldır, Turkquoise, bilgelik, asalet ve ölümsüzlüğün gücü olarak ödüllendirilen tüm kültürlere yayıldı. [Eason, 239 ] Eski Mısırlılar, Persler ve Çinliler, Güney Amerika’daki Aztekler ve İnkalar ve Yerli Kuzey Amerikalılar arasında, Turkuaz süslemede ve güç, şans ve koruma için kutsaldı.

Irak’ta M.Ö. 5000 yıllarına kadar uzanan turkuaz boncuklar bulunmuştur ve Mısırlılar MÖ 3200’de Sina’daki taşları incelemektedir [Simmons, 419] Tutankhamun’un ölüm maskesi, tanrılara adanmış mozaik maskeler gibi, Turkuaz’la kaplıydı. Azteklerin son hükümdarı Moctezuma’nın muhteşem kakmalı kafatasları, kalkanları ve güç heykelleri. [Eason, 239]

Yaklaşık bin yıl boyunca, Kızılderililer, mezarlık alanlarını korumak için kullanarak Turkuaz’ı madenlendi ve şekillendirdi. Mücevherleri Arjantin’den New Mexico’ya kadar bulundu. [Simmons, 419] Hintli rahipler, göklerin büyük ruhunu çağırırken törenlerde giydiler. Birçoğu, Turkuvaz’ı evrensel taş olarak onurlandırdı, zihinlerinin onu giyerken evrenle bir olacağına inanıyordu. Renkleri değiştirme kabiliyeti nedeniyle kehanette ya da bölünmede kullanılmıştır. Tarih öncesi Hintliler için, Turkuvaz, vücuda giyilen ya da törenlerde kullanılan her zaman dünyada yaşayan gökyüzünün tanrısı anlamına gelir. [Mella, 111]

Firuze Taşı Yüzük

Firuze Taşı Yüzük

Turkuaz kullanır Turkuaz Kullanım Alanları ve Amaçları – Genel Bakış
Yüzyıllar boyunca Turkuvaz, düşmeleri nedeniyle sürücüleri yaralanmalardan koruyacak güce sahip olduğu kabul edilmiştir. Öncelikle Türk askerleri tarafından muska, şahıslarına muska, tuzaklarına ve tuzaklarına takılmış, daha sonra her türlü düşmeye karşı korunma amacıyla kullanılmıştır. [Kunz, 109] Turkuaz, giyen kişinin fiziksel durumundan etkilendiği de bilinmektedir. Sahibinin hasta ya da üzgün olduğu zaman solgunlaştığı, kişi öldüğü zaman bütün renklerini kaybettiği ve yeni sağlıklı bir sahibine geçildiğinde rengini her gün derinleşen rengini geri kazandığı düşünülmektedir. [Fernie, 268]

Tarihsel olarak, Turkuvaz, “bir Turkuaz sahibi olan bir arkadaşının asla bir arkadaş için asla isteyemeyeceğini” söyleyerek doğrulayan bir saygı göstererek güvence altına alınmıştır. [Fernie, 37] Doğu’da bir Turkuaz yüzük takılmıştır. her şeye karşı koruyucusu olarak. Atasözü: “Sevgi dolu bir el ile verilen mutluluk ve iyi şans getirir.” Ancak, halka ancak taş bir arkadaş tarafından verildiyse koruyucu enerji yayar. Düşüncenin karışması ve aklın iyi olması için aklın net vizyonunu geri kazandığına inanılıyordu. [Mella, 111]

Turkuaz Firuze Taşı Yüzük

Turkuaz Firuze Taşı Yüzük

Turkuaz, her zaman erkek erkeğinin bir sembolü olarak kabul edilen bir süs taşı olarak değerlendirilmiştir. İmparator Rudolph II’nin mahkeme doktoru olan Anselmus de Boot, 1609’da, Turkuaz’ın erkekler tarafından o kadar yüksek sayıldığını, iyi bir Turkuaz giymediği sürece hiçbir erkeğin elinin iyi süslendiğini düşünmediğini belirtti. [Kunz, 111] Bugün Turkuaz’un kadın ve erkeklere eşit güç verdiğini ve giyildiğini ya da taşındığını biliyoruz, bu bir şans, başarı, hırs ve yaratıcılık tılsımıdır. [Eason, 239]

İşyerinde, Turquoise liderliği teşvik eder, yer değiştirmeye veya kariyerle ilgili düzenli seyahatlere yardımcı olur ve bilgisiz yatırımlardan kaçınmaya yardımcı olur. Yazarın bloğunun üstesinden gelmeye yardımcı olur ve bilgi verirken açık bir iletişim taşıdır; özellikle yasada çalışanlar veya yerel veya merkezi hükümet için iyi bir muska. [Eason, 41, 239] Turkuaz özellikle muhasebeciler ve bilgisayar operatörlerine zihinsel rahatlama, radyo veya televizyonda kaygıyı bırakmaları ve işçilerin bedensel zararlardan korunmaları için önerilir. [Mella, 129-132]

Seyahat için bir kristal olan Turkuaz sizi ve mallarınızı hırsızlığa, kayba veya saldırılara karşı korur, kazaların, özellikle düşmelerin önlenmesine yardımcı olur ve hatta evcil hayvanınızı korur. [Eason, 41-42] Bir yaka, at başlığı veya kafese tutturulmuş olan Turquoise, hayvanların başıboş kalmasını veya çalınmasını önler ve atları sürücülerine sağlam ve itaatkar hale getirir. [Eason, 239]

Tibet Turkuaz veya Çin Turkuaz, yeşildir ve daha canlı maviden biraz farklı bir titreşim taşır. Boğaz Çakrasının temizlenmesi ve bastırılmış kendi kendini ifade etmenin engellenmesi için özellikle yararlıdır. [Hall, 307] Takı olarak kadınlar ve erkekler tarafından aynı şekilde giyilir ve bir sevgili veya eşinize sadakat ve koruma vaadi olarak kabul edilir. Kutsal tespihlerde kullanılır, müzik aletlerine, ibadet tekerlerine ve çanlara süslenir ve Turkuaz tespihinin, hangi ilah çağrılırsa dinlenmeyle ilgili olduğu söylenir. Tibet Turkuaz, doğal olarak servet getirici güçlerini aktarması için geleneksel olarak bir hediye olarak kabul edilir, bu yüzden kendiniz satın alırsanız, kendinize bir hediye yapın. [Eason, 256]