OTANT�K TA�

MÜKEMMEL İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI

GEMSTONE (DEĞERLİ TAŞLAR)
İran Nişabur Firuze Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 31.70 KARAT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİK ÜCRETSİZ
 • A KALİTE RENK DOYUMU
 • AYNI GÜN KARGO
 • İRAN NİŞABUR FİRUZESİ
 • KDV DAHİL

Turkuaz opak, mavi-yeşil bir mineral a, hidratlanmış fosfat ve bakır ve alüminyum ile, kimyasal formül , Cu , Al 6 ( PO 4 ) 4 ( OH ) 8 · 4 H 2 O . Daha ince derecelerde nadir ve değerlidir ve benzersiz tonu nedeniyle binlerce yıldır bir değerli taş ve süs taşı olarak ödüllendirilmiştir .

İran Nişabur Firuze Taşı

İran Nişabur Firuze Taşı

 

Değerli taş birçok isimle biliniyor. Yaşlı Pliny, mineralden callais ( Antik Yunan Greekλαϊς’dan ) olarak bahsetti ve Aztekler onu chalchihuitl olarak biliyordu . [4] Turkuaz kelimesi 17. yüzyıla dayanır ve “Türk” anlamına gelen Fransız turkuazından türemiştir çünkü maden Avrupa’ya ilk kez Türkiye üzerinden İran’ın tarihi Horasan’daki madenlerinden getirilmiştir . [2] [3] [4] [5]
içindekiler
Özellikleri

En ince turkuaz rengi maksimum Mohs sertliğine 6’nın biraz altında veya pencere camından biraz daha fazla ulaşır . [2] Karakteristik olarak bir kriptokristalin mineral olan turkuaz neredeyse hiçbir zaman tek kristaller oluşturmaz ve tüm özellikleri oldukça değişkendir. X-ışını difraksiyon olan test gösterir kristal sistemi olduğu triklinik . [3] [6] Daha düşük sertlik ile daha düşük özgül ağırlık (2,60-2,90) [3] ve daha fazla gözeneklilik gelir ; bu özellikler tane boyutuna bağlıdır. parıltıturkuaz rengi tipik olarak subvitreousa kadar mumludur ve şeffaflığı genellikle opaktır, ancak ince kesitlerde yarı saydam olabilir. Renk, mineralin beyazdan pudra mavisine, gök mavisine ve mavi-yeşilden sarımsı yeşile değişen diğer özellikleri kadar değişkendir. Mavi, idiyokromatik bakıra atfedilirken , yeşil, demir safsızlıklarının (alüminyumun yerini alması) veya dehidrasyonun bir sonucu olabilir .

Kırılma endeksi turkuaz (ölçülen sodyum ışık, 589.3 nm ), yaklaşık 1.61 veya 1.62 olan; bu, turkuazın neredeyse değişmez polikristalin yapısı nedeniyle gemolojik refraktometrede tek bir okuma olarak görülen ortalama bir değerdir . Nadir tek kristallerden 1.61-1.65 ( çift kırılma 0.040, çift eksenli pozitif) okuma alınmıştır. Bir absorpsiyon spektrumu , aynı zamanda, elde tutulan bir ile elde edilebilir spektroskoba 432 nm ‘de bir hat ve 460 nm’ de, zayıf bir bant (bu en güçlü yansıyan ışık ile görülür) ‘ye. Uzun dalga ultraviyole ışığı altında , turkuaz bazen floresan olabiliryeşil, sarı veya parlak mavi; kısa dalga ultraviyole ve X-ışınları altında inerttir .

Turkuaz, ısıtılmış hidroklorik asit dışında hiçbir yerde çözünmez . Bu çizgi , bir mavimsi beyaz soluk olduğu ve kırık bir konkoidal , [3] bir mumlu ayrılan parıltı . Diğer mücevherlere göre düşük sertliğine rağmen, turkuaz iyi bir cila alır. Turkuaz ayrıca pirit benekleri ile serpilebilir veya koyu, örümcekli limonit damarları ile serpiştirilebilir .
formasyon
Daha fazla bilgi edin
Bu bölüm , doğrulama için ek alıntılara ihtiyaç duyar .
“Big Blue” dan numune büyük turkuaz bakır madeninde de Cananea , Sonora , Meksika

LÜTFEN ÜRÜNLERİMİZİ PİYASADA SATILAN SIKMA BOYAMA DİZİ TAŞLAR İLE KARIŞTIRMAYIN!!!!!!!

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE MUHTEŞEM GÖK MAVİSİ  PİRİT MUHTEVALI 31.70 KARAT DOĞAL NİŞABUR FİRUZE TAŞI A+++ KALİTE ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ ÇOK ÖZEL ANLAMLI BİR HEDİYE KOLEKSİYON OLARAKTA SAKLANABİLİR;

*925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİĞİ YÜZÜK BİLEKLİK VEYA KOLYE TARAFIMIZCA ÜCRETSİZ YAPILACAKTIR

MEŞEİ :İRAN NİŞABUR RENK:GÖK MAVİSİ KARAT:29.15 ŞEKİL:KABOŞON TEMİZ ÖLÇÜ : 25.40 X 15.70 X 10.70MM

İkincil bir mineral olarak turkuaz , önceden var olan minerallerin aşınması ve oksidasyonu sırasında süzülen asidik sulu çözeltilerin etkisiyle oluşur. Örneğin bakır, kalkopirit gibi birincil bakır sülfitlerden veya ikincil karbonatlar malakit veya azuritten gelebilir ; alüminyum feldspattan türetilebilir ; ve apatitten fosfor . Turkuaz tipik olarak kurak bölgelerde bulunduğundan, tipik olarak yüksek derecede değiştirilmiş volkanik boşlukları ve çatlakları dolduran veya kaplayan iklim faktörleri önemli bir rol oynamaktadır. kayalar, sıklıkla ilişkili limonit ve diğer demir oksitlerle birlikte . In Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri turkuaz hemen hemen her zaman içinde veya çevresinde bakır sülfit yataklarının ayrışma ürünleri ile ilişkili potasyum -feldspar taşıyan porfirik İntruzifler . Bazı oluşumlarda alunit , potasyum alüminyum sülfat, önemli bir ikincil mineraldir. Tipik olarak turkuaz mineralizasyonu, 20 metreden (66 fit) daha az nispeten sığ bir derinlikle sınırlıdır, ancak ikincil çözeltilerin daha fazla nüfuz ettiği veya su tablasına derinliğin daha fazla olduğu daha derin kırılma bölgelerinde meydana gelir .

Orjinal Firuze Taşı

Orjinal Firuze Taşı

Turkuaz neredeyse her zaman kriptokristal yapıda ve büyüktür ve kesin bir dış şekil almaz. Mikroskobik ölçekte bile kristaller son derece nadirdir. Tipik olarak form, alışkanlık olarak damar veya kırık dolgusu, nodüler veya botryoidaldir . Sarkıt formları rapor edilmiştir. Turkuaz ayrıca sahte bir şekilde feldispat, apatit, diğer mineraller ve hatta fosillerin yerini alabilir . Odontolite fosil kemik veya fildişi tarihsel olarak, demir fosfat gibi turkuaz veya benzeri fosfat minerallerinin ile değiştirilmiş olduğu sanılan Vivianit . Krizokol gibi diğer ikincil bakır mineralleriyle iç içe büyüme de yaygındır.
olay
İle matris içinde Massive Kingman mavi turkuaz kuvars dan Mineral Park madeninde , Arizona , ABD

Turkuaz, çıkarılacak ilk mücevherler arasındaydı ve birçok tarihi yer tükendi, ancak bazıları hala bu güne kadar çalışıldı. Bunların tümü, mevduatların sınırlı kapsamı ve uzaklığı nedeniyle genellikle mevsimsel olan küçük ölçekli operasyonlardır. Çoğu, çok az veya hiç mekanizasyon olmadan elle işlenir. Bununla birlikte, turkuaz, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde, büyük ölçekli bakır madenciliği operasyonlarının bir yan ürünü olarak sıklıkla geri kazanılmaktadır.
Nishapur’da turkuaz kesimi ve öğütme , İran, 1973
İran

İran , en az 2.000 yıldır önemli bir turkuaz kaynağı olmuştur. Başlangıçta İranlılar tarafından “zafer” anlamına gelen ” pērōzah ” olarak adlandırıldı ve daha sonra Araplar buna ” fayrūzah ” adını verdiler ve Modern Farsça’da ” fīrūzeh ” olarak telaffuz edildi . İran mimaride, mavi turkuaz kapsayacak şekilde kullanılmıştır kubbeleri arasında saraylar onun yoğun mavi renk yeryüzü sembolü de olduğu için. [ alıntı gerekli ]
İran’dan Farsça turkuaz

Bu tortu doğal olarak mavidir ve dehidrasyon nedeniyle ısıtıldığında yeşile döner. Bu mayın delik deşik bölgeye sınırlıdır Nişabur ait 2012 m (6601 ft) dağ tepe Ali-mersai yakın Meşhed , başkenti Horasan Eyaleti , İran . Hem limonit ve kumtaşı katmanları arasında hem de dağın dibindeki kayştaşı arasında in situ bulunan turkuaz, yıpranmış ve kırılmış bir trakit barındırır . Bu çalışmalar, Sina Yarımadası’ndakilerle birlikte bilinen en eski çalışmalar . [5] İran’ın Semnan ve Kerman’da da turkuaz madenleri var iller.
Sinai

Yana en az Birinci Hanedanı (3000 M.Ö. olarak) eski Mısır ve muhtemelen daha önce, sonra turkuaz tarafından kullanılmıştır Mısırlılar edildi ve mayınlı içinde onlar tarafından Sina Yarımadası . Bu bölge, yerli Monitu tarafından Turkuaz Ülkesi olarak biliniyordu . Yarımadasında altı mayın, hepsi bir 650 km bir alanı kapsayan, onun güneybatı kıyısında bulunmaktadır 2 (250 sq mi). Tarihsel açıdan bu madenlerden en önemlileri Serabit el-Khadim ve Wadi Maghareh’dir., bilinen en eski madenlerden biri olduğuna inanılıyor. Eski maden, tanrı Hathor’a adanmış eski bir tapınağa yaklaşık 4 kilometre uzaklıktadır .

Turkuaz, başlangıçta bazalt ile kaplanmış kumtaşı içinde bulunur . Alanda bakır ve demir işçiliği mevcuttur. Büyük ölçekli turkuaz madenciliği bugün karlı değil, ancak yataklar Bedevi halkları tarafından ev yapımı barut kullanılarak ara sıra çıkarılıyor . [ kaynak belirtilmeli ] Yağmurlu kış aylarında madenciler ani sel riski ile karşı karşıya; Kurak mevsimde bile, gelişigüzel sömürülen kumtaşı maden duvarlarının çökmesi nedeniyle ölüm meydana gelebilir. Sina malzemesinin rengi tipik olarak İran malzemesinden daha yeşildir, ancak sabit ve oldukça dayanıklı olduğu düşünülmektedir. Çoğunlukla “Mısır turkuazı” olarak anılan Sina malzemesi tipik olarak en yarı saydamdır ve büyütme altında yüzey yapısının diğer bölgelerden gelen malzemelerde görülmeyen koyu mavi disklerle biberli olduğu ortaya çıkar.
Seçmeler Ancestral Pueblo (Anasaziler) turkuaz ve turuncu Arjilit gelen kakma parçaları Chaco Canyon , New Mexico , ABD (tarihli c. 1020-1140) tipik renk aralığını göstermek ve Amerikan turkuaz Yalnız parankim. Bazıları muhtemelen Los Cerrillos’tan geldi .
Amerika Birleşik Devletleri
Smithsonian Müzesi’nde Los Cerrillos, New Mexico , ABD’den güzel bir turkuaz örnek . Cerrillos turkuaz, İspanyol fethinden önce Yerli Amerikalılar tarafından yaygın olarak kullanılıyordu.
Bisbee turkuaz genellikle sert çikolata kahverengi renkli bir matrise sahiptir.
İşlenmemiş turkuaz, Nevada, ABD. Austin, McGinness Madeni’nden kaba külçeler. Örümcek ağı gösteren mavi ve yeşil cabochons, Bunker Hill Mine, Royston

Firuze Taşı Fydaları

Firuze Taşı Fydaları

Southwest ABD turkuaz önemli bir kaynağıdır; Arizona , California ( San Bernardino , Imperial , Inyo ilçeleri), Colorado ( Conejos , El Paso , Lake , Saguache ilçeleri), New Mexico ( Eddy , Grant , Otero , Santa Fe ilçeleri) ve Nevada ( Clark , Elko , Esmeralda County , Eureka ,Lander , Mineral County ve Nye ilçeleri özellikle zengindir (veya zengindir). Kaliforniya ve New Mexico yatakları, Kolomb öncesi Yerli Amerikalılar tarafından , bazıları yerel, bazıları merkezi Meksika kadar uzaktaki taş aletler kullanılarak çıkarıldı . Cerrillos , New Mexico’nun en eski madenlerin bulunduğu yer olduğu düşünülüyor; 1920’lerden önce, eyalet ülkenin en büyük üreticisiydi; bugün az ya da çok tükendi. Apache Kanyonu’nda bulunan Kaliforniya’da sadece bir maden, bugün ticari bir kapasitede faaliyet gösteriyor.

Turkuaz, damar veya dikiş dolguları ve kompakt külçeler olarak oluşur; bunlar çoğunlukla küçük boyuttadır. Hem renk hem de dayanıklılık açısından İran malzemesine rakip olan oldukça ince malzeme bazen bulunurken, çoğu Amerikan turkuaz düşük derecelidir (“tebeşir turkuaz” olarak adlandırılır); yüksek demir seviyeleri, yeşillerin ve sarıların baskın olduğu anlamına gelir ve turkuazın işlenmemiş durumunda tipik olarak kırılgan bir kıvam, takılarda kullanılmasını engeller .

Arizona , şu anda değer bakımından en önemli turkuaz üreticisidir. [5] Eyalette, ikisi benzersiz renk ve kalitesiyle ünlü ve sektörün en iyisi olarak kabul edilen birkaç maden bulunmaktadır: Globe’daki Sleeping Beauty Mine , Ağustos 2012’de turkuaz madenciliğini durdurdu. Maden, tüm cevherleri kırıcı ve bakırın dünya piyasasında artan fiyatı nedeniyle bakır üretimine yoğunlaşmak. Doğal işlenmemiş Sleeping Beauty turkuazının fiyatı, madenin kapanmasından bu yana önemli ölçüde arttı. Kingman2015 yılı itibariyle maden hala şehrin dışında bir bakır madeninin yanında faaliyet gösteriyor. Diğer madenler arasında Blue Bird madeni, Castle Dome ve Ithaca Peak bulunmaktadır, ancak bunlar yüksek operasyon maliyetleri ve federal düzenlemeler nedeniyle çoğunlukla aktif değildir. Phelps Dodge Lavanta Pit mayın Bisbee 1974 yılında durduruldu ve turkuaz yüklenici yoktu. Tüm Bisbee turkuazları mayınlı “yemek kovası” idi. Madencilerin yemek kovalarında bakır cevheri madeninden çıktı. Morenci ve Turquoise Peak ya aktif değil ya da tükendi.

Nevada , önemli miktarlarda turkuaz veren 120’den fazla mayınla ülkenin diğer büyük üreticisidir. ABD’nin başka yerlerinden farklı olarak, Nevada madenlerinin çoğu öncelikle cevher turkuazları için çalıştırıldı ve çok azı diğer madencilik operasyonlarının yan ürünü olarak geri kazanıldı. Nevada turkuaz, parçalar arasındaki çimento dolgu boşlukları olarak külçeler , çatlak dolguları ve breşlerde bulunur . Nevada yataklarının jeolojisi nedeniyle, üretilen malzemenin çoğu sert ve yoğundur, hiçbir işlem veya iyileştirme gerektirmeyecek kadar yeterli kaliteye sahiptir. Eyaletteki hemen hemen her ilçe biraz turkuaz verirken, ana üreticiler Lander ve Esmeralda ilçelerinde.. Nevada’daki turkuaz yatakların çoğu , eyaletin bindirme faylanma bölgesi ile çakışan geniş bir tektonik aktivite kuşağı boyunca meydana gelir . Bu grev yaklaşık 15 bir yatak en ° ve kuzey kesiminde uzanan Elko İlçe Kaliforniya sınır güneybatı aşağı güneye, Tonopah . Nevada, mavi, mavi-yeşil ve yeşilin çeşitli tonlarında gelen Nevada turkuazıyla çok çeşitli renkler ve farklı matris desenlerinin karışımları üretti. Bu alışılmadık şekilde renkli turkuazın bazıları önemli miktarda çinko ve demir içerebilir., bu güzel parlak yeşilden sarı-yeşil gölgelere neden olur. Yeşil ila yeşil-sarı tonların bazıları aslında görünüşte turkuaza benzer ikincil fosfat mineralleri olan varisit veya faustit olabilir . Nevada malzemesinin önemli bir kısmı, aynı zamanda, “örümcek ağı matrisi” denen şeyi üreten, genellikle çekici kahverengi veya siyah limonit damarlanmasıyla da dikkat çekmektedir. Nevada yataklarının bir kısmı ilk olarak Yerli Amerikalılar tarafından işlenirken [ hangisi? ] toplam Nevada1870’lerden beri turkuaz üretiminin, Carico Lake madeninden yaklaşık 400 kısa ton (360 ton) dahil olmak üzere 600 kısa tondan (540 ton) fazla olduğu tahmin ediliyor. Artan maliyetlere rağmen, Lander County’deki Godber, Orvil Jack ve Carico Lake madenleri, Mineral County’deki Pilot Mountain Mine ve Royston ve Candelaria’daki birkaç mülk dahil olmak üzere Nevada’daki bir dizi turkuaz mülkte küçük ölçekli madencilik faaliyetleri devam ediyor. Esmerelda İlçesi alanları. [7]

1912’de, ilk farklı, tek kristalli turkuaz birikintisi , Virginia , Campbell County’deki Lynch İstasyonu’nda keşfedildi . Ana kayanın üzerinde bir cisim oluşturan kristaller çok küçüktür; 1 mm (0,04 inç) büyük kabul edilir. 1980’lere kadar Virginia, yaygın olarak, farklı kristallerin tek kaynağı olarak düşünülüyordu; şu anda en az 27 başka bölge var. [ alıntı gerekli ]

Firuze Özellikleri

Firuze Özellikleri

Kârları telafi etmek ve talebi karşılamak için, bazı Amerikan turkuazları belirli bir dereceye kadar işlenir veya geliştirilir . Bu tedaviler arasında zararsız ağda ve boyama ve emprenye gibi daha tartışmalı prosedürler bulunur (bkz. Tedaviler ). Hiçbir işleme veya değişikliğe gerek duyulmayacak kadar yüksek kalitede malzemeler üreten bazı Amerikan madenleri vardır. Gerçekleştirilen bu tür işlemler, malzemenin satışı sırasında alıcıya bildirilmelidir.
Diğer kaynaklar

Turkuaz prehistorik eserler (boncuklar), Bulgaristan’daki Doğu Rodoplar’da bulunan beşinci bin yıldan beri bilinmektedir – hammadde kaynağı muhtemelen yakınlardaki Spahievo kurşun-çinko cevheri sahası ile ilgilidir. [8]

Çin , 3.000 yıl veya daha uzun süredir küçük bir turkuaz kaynağı olmuştur. Gem kaliteli malzeme, sıkı nodüller halinde, parçalanmış, silisli bulunan kireç arasında Yunxian ve Zhushan , Hubei ili. Ek olarak, Marco Polo , günümüz Sichuan’da bulunan turkuaz bildirdi . Çin malzemelerinin çoğu ihraç edilmektedir, ancak birkaç oyma yeşim taşına benzer şekilde çalışmıştır . In Tibet , mücevher kalitesinde mevduat ileri sürülen dağlarında mevcut Derge ve Nagari-Khorsum sırasıyla bölgenin doğu ve batı. [9]

Diğer önemli yerler şunlardır: Afganistan ; Avustralya ( Victoria ve Queensland ); kuzey Hindistan ; kuzey Şili ( Chuquicamata ); Cornwall ; Saksonya ; Silezya ; ve Türkistan .
Kullanım tarihi
1000–1040 yılları arasında tarihlenen bu serbest biçimli kolye gibi turkuaz el sanatları ticaretinin, Chaco Kanyonu’nun Atalara ait Pueblo halkına büyük bir zenginlik getirdiğine inanılıyor .
Moche turkuaz burun süsü. Larco Müzesi Koleksiyonu, Lima, Peru
Backswords, turkuaz işlemeli. Rusya, 17. yüzyıl
Turkuaz mozaik maske Xiuhtecuhtli , Aztek ateş tanrısı
Tutankhamun’un turkuaz, lapis lazuli , carnelian ve renkli cam işlemeli ikonik altın mezar maskesi

Turkuazın pastel tonları, onu antik çağın birçok büyük kültürüne sevdirmiştir: Eski Mısır hükümdarlarını , Aztekler’i (ve muhtemelen Kolomb Öncesi Mezoamerikalıları ), Persleri , Mezopotamya’yı , İndus Vadisi’ni ve bir dereceye kadar antik çağda süslemiştir. Çin , en azından Shang Hanedanlığı’ndan beri . [10] En eski mücevherlerden biri olmasına rağmen, muhtemelen ilk olarak diğer İpek Yolu ile Avrupa’ya ( Türkiye üzerinden ) tanıtıldıyenilikler, turkuaz, Roma Katolik Kilisesi’nin seküler takılarda turkuaz kullanımına izin veren etkisinin azalmasının ardından 14. yüzyıla kadar Batı’da süs taşı olarak önemli hale gelmedi . Görünüşe göre de bilinmiyordu Hindistan’da kadar Babür dönem ve bilinmeyen Japonya’da 18. yüzyıla kadar. Bu medeniyetlerin çoğu tarafından paylaşılan ortak bir inanç, turkuazın belirli profilaktik niteliklere sahip olduğuna karar verdi; kullanıcının sağlığı ile rengini değiştirdiği ve onu istenmeyen güçlerden koruduğu düşünülüyordu.

Aztekler ile birlikte, turkuaz kakma altın , kuvars , malakit , püskürtme , açık yeşil , mercan , ve kabukları , tahrik edici (ve muhtemelen tören içine [ açıklama gerekli ] ) mozaik gibi nesneleri maskeleri (bir bazı insan kafatası bunların baz olarak), bıçaklar ve kalkanlar . Turkuazı nesnelerin temel malzemesine yapıştırmak için doğal reçineler , bitüm ve balmumu kullanıldı; bu genellikle tahtaydı amakemik ve kabuk da kullanıldı. Aztekler gibi, Pueblo , Navajo ve Apaçi kabileleri de amuletik kullanımından dolayı turkuazı önemsiyorlardı; ikinci kabile, taşın okçu ölü nişan alacağına inanıyor . Bu halklar arasında turkuaz mozaik kakmada, heykel çalışmalarında kullanılmış ve toroidal boncuklara ve serbest biçimli kolyelere dönüştürülmüştür. Anasaziler arasında (Anasaziler) Chaco Canyon ve çevresindeki bölge bunların üretimi büyük ölçüde gelişmiştir ve turkuaz nesnelerin işlem olduğuna inanılmaktadır. Ayırt edici gümüşNavajo ve diğer Güneybatı Kızılderili kabileleri tarafından bugün üretilen mücevherler, Avrupa etkilerinin bir sonucu olarak 1880 civarında olduğu düşünülen oldukça modern bir gelişmedir.

Pers olarak, turkuaz olduğu fiili yoğun (dan dekore nesneler için kullanılan bin için ulusal taş, sarıkların için bridles ) cami ve diğer önemli bina içinde ve dışında, her iki [ değiştir ] gibi Medrese-Şah Husein Camii arasında İsfahan . Fars tarzı ve turkuaz kullanımı daha sonra burada Babür İmparatorluğu’nun kurulmasının ardından Hindistan’a getirildi , etkisi yüksek saflıkta altın takılar ( yakut ve elmasla birlikte ) ve Tac Mahal gibi binalarda görüldü.. Farsça turkuaz genellikle Arapça yazıda adanmış sözlerle kazınmıştı ve daha sonra altınla kakma yapıldı.

Mercan ile birlikte ithal turkuaz kabaşonlar , daha yeşil bir renk tonunun tercih edildiği söylenen Tibet ve Moğolistan’ın gümüş ve altın takılarında yoğun bir şekilde kullanıldı (ve hala kullanılmaktadır) . Turkuaz ile yapılan parçaların çoğu, genellikle basitçe gümüşle yerleştirilmiş düzensiz kabaşonlar halinde cilalanmış, Batı pazarlarına ucuz ihracat amaçlıdır ve muhtemelen orijinal stilin doğru temsilleri değildir.

Eski Mısır turkuaz kullanımı kadarıyla uzanıyor İlk Hanedanı kendilerinden önceki ve; ancak, mücevheri içeren muhtemelen en iyi bilinen parçalar Tutankhamun’un mezarından çıkarılanlar , en önemlisi Firavun’un taşla serbestçe işlenmiş ikonik cenaze maskesi. Aynı zamanda yüzükler ve pektoral denilen büyük süpürme kolyeleri süslüyordu . Altınla yerleştirilen mücevher, boncuk haline getirildi, kakma olarak kullanıldı ve genellikle carnelian , lapis lazuli ve daha sonraki parçalarda renkli cam eşliğinde bir bok böceği motifine oyuldu.. Tanrıça Hathor ile ilişkilendirilen turkuaz, Eski Mısırlılar tarafından o kadar beğenildi ki , taklit edilecek ilk değerli taş oldu (tartışmalı olarak [ açıklığa kavuşturulmalıdır ] ), fayans olarak bilinen yapay sırlı seramik bir ürün tarafından oluşturulan adil yapı .

Doğal Firuze Taşı

Doğal Firuze Taşı

Fransız yürütülen arkeolojik erken 20. yoluyla 19. yüzyılın ortalarından itibaren Mısır kazı. Tutankhamun’un mezarı da dahil olmak üzere bu kazılar, batı dünyasında büyük bir halk ilgisi yarattı ve ardından zamanın mücevherlerini, mimarisini ve sanatını etkiledi . 1810’dan beri pastel tonları için zaten tercih edilen turkuaz, Mısır Revival parçalarının temeliydi . Çağdaş Batı kullanımında, turkuaz en çok , genellikle Kızılderili tarzında gümüş yüzüklerde, bileziklerde veya kalın kolyelerde yuvarlatılmış veya kabaca yontulmuş boncuklar şeklinde kesilmiş cabochon ile karşılaşılır . Daha az malzeme fetişlere oyulabilirZuni tarafından hazırlanmış olanlar gibi . Güçlü gök mavisi değer olarak üstün kalırken, benekli yeşil ve sarımsı malzeme zanaatkârlar arasında popülerdir .
Kültür dernekleri

Eski ve Yeni Dünyalar’ın pek çok kültüründe, bu değerli taş binlerce yıldır kutsal bir taş, iyi bir servet getiren ya da bir tılsım olarak kabul edilmiştir. [ kaynak belirtilmeli ] Bu iddianın en eski kanıtı , yaklaşık MÖ 3000’den kalma, turkuaz kakmalı mezar mobilyalarının keşfedildiği Antik Mısır’da bulundu . [ kaynak belirtilmeli ] Antik Pers İmparatorluğu’nda gök mavisi değerli taşlar daha önce doğal olmayan ölümlere karşı koruma olarak boyun veya bileğe takılıyordu. Renk değiştirirlerse, kullanıcının kıyametin yaklaşmasından korkması için bir nedeni olduğu düşünülüyordu. [ alıntı gerekli ]Bu arada, turkuazın kesinlikle renk değiştirebileceği keşfedildi, ancak bunun mutlaka yaklaşmakta olan bir tehlike işareti olmadığı keşfedildi. Değişiklik ışıktan veya kozmetiklerin, tozun veya cildin asitliğinin neden olduğu kimyasal bir reaksiyondan kaynaklanabilir. [11]

Tanrıça Hathor , mayınlı olduğu Serabit el-Khadim’in koruyucusu olduğu için turkuazla ilişkilendirildi . Başlıkları arasında “Turkuaz Leydi”, “Turkuaz Hanım” ve “Turkuaz Ülkenin Leydisi” vardı. [12]

Batı kültüründe turkuaz, Aralık ayında doğanlar için geleneksel burç taşıdır . Turkuaz da Musevi bir taş Başrahip ‘ın göğüs açıklanan, Exodus taş da yerli için kutsal kabul edilir bölüm 28. Zuni ve Pueblo Amerikan Southwest halkları. [13] [14] Kolomb öncesi Aztek ve Maya da onu değerli ve kültürel açıdan önemli bir taş olarak görüyorlardı. [15]

MÜKEMMEL İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI

GEMSTONE (DEĞERLİ TAŞLAR)
İran Nişabur Firuze Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 31.70 KARAT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİK ÜCRETSİZ
 • A KALİTE RENK DOYUMU
 • AYNI GÜN KARGO
 • İRAN NİŞABUR FİRUZESİ
 • KDV DAHİL
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Turkuaz opak, mavi-yeşil bir mineral a, hidratlanmış fosfat ve bakır ve alüminyum ile, kimyasal formül , Cu , Al 6 ( PO 4 ) 4 ( OH ) 8 · 4 H 2 O . Daha ince derecelerde nadir ve değerlidir ve benzersiz tonu nedeniyle binlerce yıldır bir değerli taş ve süs taşı olarak ödüllendirilmiştir .

İran Nişabur Firuze Taşı

İran Nişabur Firuze Taşı

 

Değerli taş birçok isimle biliniyor. Yaşlı Pliny, mineralden callais ( Antik Yunan Greekλαϊς’dan ) olarak bahsetti ve Aztekler onu chalchihuitl olarak biliyordu . [4] Turkuaz kelimesi 17. yüzyıla dayanır ve “Türk” anlamına gelen Fransız turkuazından türemiştir çünkü maden Avrupa’ya ilk kez Türkiye üzerinden İran’ın tarihi Horasan’daki madenlerinden getirilmiştir . [2] [3] [4] [5]
içindekiler
Özellikleri

En ince turkuaz rengi maksimum Mohs sertliğine 6’nın biraz altında veya pencere camından biraz daha fazla ulaşır . [2] Karakteristik olarak bir kriptokristalin mineral olan turkuaz neredeyse hiçbir zaman tek kristaller oluşturmaz ve tüm özellikleri oldukça değişkendir. X-ışını difraksiyon olan test gösterir kristal sistemi olduğu triklinik . [3] [6] Daha düşük sertlik ile daha düşük özgül ağırlık (2,60-2,90) [3] ve daha fazla gözeneklilik gelir ; bu özellikler tane boyutuna bağlıdır. parıltıturkuaz rengi tipik olarak subvitreousa kadar mumludur ve şeffaflığı genellikle opaktır, ancak ince kesitlerde yarı saydam olabilir. Renk, mineralin beyazdan pudra mavisine, gök mavisine ve mavi-yeşilden sarımsı yeşile değişen diğer özellikleri kadar değişkendir. Mavi, idiyokromatik bakıra atfedilirken , yeşil, demir safsızlıklarının (alüminyumun yerini alması) veya dehidrasyonun bir sonucu olabilir .

Kırılma endeksi turkuaz (ölçülen sodyum ışık, 589.3 nm ), yaklaşık 1.61 veya 1.62 olan; bu, turkuazın neredeyse değişmez polikristalin yapısı nedeniyle gemolojik refraktometrede tek bir okuma olarak görülen ortalama bir değerdir . Nadir tek kristallerden 1.61-1.65 ( çift kırılma 0.040, çift eksenli pozitif) okuma alınmıştır. Bir absorpsiyon spektrumu , aynı zamanda, elde tutulan bir ile elde edilebilir spektroskoba 432 nm ‘de bir hat ve 460 nm’ de, zayıf bir bant (bu en güçlü yansıyan ışık ile görülür) ‘ye. Uzun dalga ultraviyole ışığı altında , turkuaz bazen floresan olabiliryeşil, sarı veya parlak mavi; kısa dalga ultraviyole ve X-ışınları altında inerttir .

Turkuaz, ısıtılmış hidroklorik asit dışında hiçbir yerde çözünmez . Bu çizgi , bir mavimsi beyaz soluk olduğu ve kırık bir konkoidal , [3] bir mumlu ayrılan parıltı . Diğer mücevherlere göre düşük sertliğine rağmen, turkuaz iyi bir cila alır. Turkuaz ayrıca pirit benekleri ile serpilebilir veya koyu, örümcekli limonit damarları ile serpiştirilebilir .
formasyon
Daha fazla bilgi edin
Bu bölüm , doğrulama için ek alıntılara ihtiyaç duyar .
“Big Blue” dan numune büyük turkuaz bakır madeninde de Cananea , Sonora , Meksika

LÜTFEN ÜRÜNLERİMİZİ PİYASADA SATILAN SIKMA BOYAMA DİZİ TAŞLAR İLE KARIŞTIRMAYIN!!!!!!!

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE MUHTEŞEM GÖK MAVİSİ  PİRİT MUHTEVALI 31.70 KARAT DOĞAL NİŞABUR FİRUZE TAŞI A+++ KALİTE ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ ÇOK ÖZEL ANLAMLI BİR HEDİYE KOLEKSİYON OLARAKTA SAKLANABİLİR;

*925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİĞİ YÜZÜK BİLEKLİK VEYA KOLYE TARAFIMIZCA ÜCRETSİZ YAPILACAKTIR

MEŞEİ :İRAN NİŞABUR RENK:GÖK MAVİSİ KARAT:29.15 ŞEKİL:KABOŞON TEMİZ ÖLÇÜ : 25.40 X 15.70 X 10.70MM

İkincil bir mineral olarak turkuaz , önceden var olan minerallerin aşınması ve oksidasyonu sırasında süzülen asidik sulu çözeltilerin etkisiyle oluşur. Örneğin bakır, kalkopirit gibi birincil bakır sülfitlerden veya ikincil karbonatlar malakit veya azuritten gelebilir ; alüminyum feldspattan türetilebilir ; ve apatitten fosfor . Turkuaz tipik olarak kurak bölgelerde bulunduğundan, tipik olarak yüksek derecede değiştirilmiş volkanik boşlukları ve çatlakları dolduran veya kaplayan iklim faktörleri önemli bir rol oynamaktadır. kayalar, sıklıkla ilişkili limonit ve diğer demir oksitlerle birlikte . In Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri turkuaz hemen hemen her zaman içinde veya çevresinde bakır sülfit yataklarının ayrışma ürünleri ile ilişkili potasyum -feldspar taşıyan porfirik İntruzifler . Bazı oluşumlarda alunit , potasyum alüminyum sülfat, önemli bir ikincil mineraldir. Tipik olarak turkuaz mineralizasyonu, 20 metreden (66 fit) daha az nispeten sığ bir derinlikle sınırlıdır, ancak ikincil çözeltilerin daha fazla nüfuz ettiği veya su tablasına derinliğin daha fazla olduğu daha derin kırılma bölgelerinde meydana gelir .

Orjinal Firuze Taşı

Orjinal Firuze Taşı

Turkuaz neredeyse her zaman kriptokristal yapıda ve büyüktür ve kesin bir dış şekil almaz. Mikroskobik ölçekte bile kristaller son derece nadirdir. Tipik olarak form, alışkanlık olarak damar veya kırık dolgusu, nodüler veya botryoidaldir . Sarkıt formları rapor edilmiştir. Turkuaz ayrıca sahte bir şekilde feldispat, apatit, diğer mineraller ve hatta fosillerin yerini alabilir . Odontolite fosil kemik veya fildişi tarihsel olarak, demir fosfat gibi turkuaz veya benzeri fosfat minerallerinin ile değiştirilmiş olduğu sanılan Vivianit . Krizokol gibi diğer ikincil bakır mineralleriyle iç içe büyüme de yaygındır.
olay
İle matris içinde Massive Kingman mavi turkuaz kuvars dan Mineral Park madeninde , Arizona , ABD

Turkuaz, çıkarılacak ilk mücevherler arasındaydı ve birçok tarihi yer tükendi, ancak bazıları hala bu güne kadar çalışıldı. Bunların tümü, mevduatların sınırlı kapsamı ve uzaklığı nedeniyle genellikle mevsimsel olan küçük ölçekli operasyonlardır. Çoğu, çok az veya hiç mekanizasyon olmadan elle işlenir. Bununla birlikte, turkuaz, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde, büyük ölçekli bakır madenciliği operasyonlarının bir yan ürünü olarak sıklıkla geri kazanılmaktadır.
Nishapur’da turkuaz kesimi ve öğütme , İran, 1973
İran

İran , en az 2.000 yıldır önemli bir turkuaz kaynağı olmuştur. Başlangıçta İranlılar tarafından “zafer” anlamına gelen ” pērōzah ” olarak adlandırıldı ve daha sonra Araplar buna ” fayrūzah ” adını verdiler ve Modern Farsça’da ” fīrūzeh ” olarak telaffuz edildi . İran mimaride, mavi turkuaz kapsayacak şekilde kullanılmıştır kubbeleri arasında saraylar onun yoğun mavi renk yeryüzü sembolü de olduğu için. [ alıntı gerekli ]
İran’dan Farsça turkuaz

Bu tortu doğal olarak mavidir ve dehidrasyon nedeniyle ısıtıldığında yeşile döner. Bu mayın delik deşik bölgeye sınırlıdır Nişabur ait 2012 m (6601 ft) dağ tepe Ali-mersai yakın Meşhed , başkenti Horasan Eyaleti , İran . Hem limonit ve kumtaşı katmanları arasında hem de dağın dibindeki kayştaşı arasında in situ bulunan turkuaz, yıpranmış ve kırılmış bir trakit barındırır . Bu çalışmalar, Sina Yarımadası’ndakilerle birlikte bilinen en eski çalışmalar . [5] İran’ın Semnan ve Kerman’da da turkuaz madenleri var iller.
Sinai

Yana en az Birinci Hanedanı (3000 M.Ö. olarak) eski Mısır ve muhtemelen daha önce, sonra turkuaz tarafından kullanılmıştır Mısırlılar edildi ve mayınlı içinde onlar tarafından Sina Yarımadası . Bu bölge, yerli Monitu tarafından Turkuaz Ülkesi olarak biliniyordu . Yarımadasında altı mayın, hepsi bir 650 km bir alanı kapsayan, onun güneybatı kıyısında bulunmaktadır 2 (250 sq mi). Tarihsel açıdan bu madenlerden en önemlileri Serabit el-Khadim ve Wadi Maghareh’dir., bilinen en eski madenlerden biri olduğuna inanılıyor. Eski maden, tanrı Hathor’a adanmış eski bir tapınağa yaklaşık 4 kilometre uzaklıktadır .

Turkuaz, başlangıçta bazalt ile kaplanmış kumtaşı içinde bulunur . Alanda bakır ve demir işçiliği mevcuttur. Büyük ölçekli turkuaz madenciliği bugün karlı değil, ancak yataklar Bedevi halkları tarafından ev yapımı barut kullanılarak ara sıra çıkarılıyor . [ kaynak belirtilmeli ] Yağmurlu kış aylarında madenciler ani sel riski ile karşı karşıya; Kurak mevsimde bile, gelişigüzel sömürülen kumtaşı maden duvarlarının çökmesi nedeniyle ölüm meydana gelebilir. Sina malzemesinin rengi tipik olarak İran malzemesinden daha yeşildir, ancak sabit ve oldukça dayanıklı olduğu düşünülmektedir. Çoğunlukla “Mısır turkuazı” olarak anılan Sina malzemesi tipik olarak en yarı saydamdır ve büyütme altında yüzey yapısının diğer bölgelerden gelen malzemelerde görülmeyen koyu mavi disklerle biberli olduğu ortaya çıkar.
Seçmeler Ancestral Pueblo (Anasaziler) turkuaz ve turuncu Arjilit gelen kakma parçaları Chaco Canyon , New Mexico , ABD (tarihli c. 1020-1140) tipik renk aralığını göstermek ve Amerikan turkuaz Yalnız parankim. Bazıları muhtemelen Los Cerrillos’tan geldi .
Amerika Birleşik Devletleri
Smithsonian Müzesi’nde Los Cerrillos, New Mexico , ABD’den güzel bir turkuaz örnek . Cerrillos turkuaz, İspanyol fethinden önce Yerli Amerikalılar tarafından yaygın olarak kullanılıyordu.
Bisbee turkuaz genellikle sert çikolata kahverengi renkli bir matrise sahiptir.
İşlenmemiş turkuaz, Nevada, ABD. Austin, McGinness Madeni’nden kaba külçeler. Örümcek ağı gösteren mavi ve yeşil cabochons, Bunker Hill Mine, Royston

Firuze Taşı Fydaları

Firuze Taşı Fydaları

Southwest ABD turkuaz önemli bir kaynağıdır; Arizona , California ( San Bernardino , Imperial , Inyo ilçeleri), Colorado ( Conejos , El Paso , Lake , Saguache ilçeleri), New Mexico ( Eddy , Grant , Otero , Santa Fe ilçeleri) ve Nevada ( Clark , Elko , Esmeralda County , Eureka ,Lander , Mineral County ve Nye ilçeleri özellikle zengindir (veya zengindir). Kaliforniya ve New Mexico yatakları, Kolomb öncesi Yerli Amerikalılar tarafından , bazıları yerel, bazıları merkezi Meksika kadar uzaktaki taş aletler kullanılarak çıkarıldı . Cerrillos , New Mexico’nun en eski madenlerin bulunduğu yer olduğu düşünülüyor; 1920’lerden önce, eyalet ülkenin en büyük üreticisiydi; bugün az ya da çok tükendi. Apache Kanyonu’nda bulunan Kaliforniya’da sadece bir maden, bugün ticari bir kapasitede faaliyet gösteriyor.

Turkuaz, damar veya dikiş dolguları ve kompakt külçeler olarak oluşur; bunlar çoğunlukla küçük boyuttadır. Hem renk hem de dayanıklılık açısından İran malzemesine rakip olan oldukça ince malzeme bazen bulunurken, çoğu Amerikan turkuaz düşük derecelidir (“tebeşir turkuaz” olarak adlandırılır); yüksek demir seviyeleri, yeşillerin ve sarıların baskın olduğu anlamına gelir ve turkuazın işlenmemiş durumunda tipik olarak kırılgan bir kıvam, takılarda kullanılmasını engeller .

Arizona , şu anda değer bakımından en önemli turkuaz üreticisidir. [5] Eyalette, ikisi benzersiz renk ve kalitesiyle ünlü ve sektörün en iyisi olarak kabul edilen birkaç maden bulunmaktadır: Globe’daki Sleeping Beauty Mine , Ağustos 2012’de turkuaz madenciliğini durdurdu. Maden, tüm cevherleri kırıcı ve bakırın dünya piyasasında artan fiyatı nedeniyle bakır üretimine yoğunlaşmak. Doğal işlenmemiş Sleeping Beauty turkuazının fiyatı, madenin kapanmasından bu yana önemli ölçüde arttı. Kingman2015 yılı itibariyle maden hala şehrin dışında bir bakır madeninin yanında faaliyet gösteriyor. Diğer madenler arasında Blue Bird madeni, Castle Dome ve Ithaca Peak bulunmaktadır, ancak bunlar yüksek operasyon maliyetleri ve federal düzenlemeler nedeniyle çoğunlukla aktif değildir. Phelps Dodge Lavanta Pit mayın Bisbee 1974 yılında durduruldu ve turkuaz yüklenici yoktu. Tüm Bisbee turkuazları mayınlı “yemek kovası” idi. Madencilerin yemek kovalarında bakır cevheri madeninden çıktı. Morenci ve Turquoise Peak ya aktif değil ya da tükendi.

Nevada , önemli miktarlarda turkuaz veren 120’den fazla mayınla ülkenin diğer büyük üreticisidir. ABD’nin başka yerlerinden farklı olarak, Nevada madenlerinin çoğu öncelikle cevher turkuazları için çalıştırıldı ve çok azı diğer madencilik operasyonlarının yan ürünü olarak geri kazanıldı. Nevada turkuaz, parçalar arasındaki çimento dolgu boşlukları olarak külçeler , çatlak dolguları ve breşlerde bulunur . Nevada yataklarının jeolojisi nedeniyle, üretilen malzemenin çoğu sert ve yoğundur, hiçbir işlem veya iyileştirme gerektirmeyecek kadar yeterli kaliteye sahiptir. Eyaletteki hemen hemen her ilçe biraz turkuaz verirken, ana üreticiler Lander ve Esmeralda ilçelerinde.. Nevada’daki turkuaz yatakların çoğu , eyaletin bindirme faylanma bölgesi ile çakışan geniş bir tektonik aktivite kuşağı boyunca meydana gelir . Bu grev yaklaşık 15 bir yatak en ° ve kuzey kesiminde uzanan Elko İlçe Kaliforniya sınır güneybatı aşağı güneye, Tonopah . Nevada, mavi, mavi-yeşil ve yeşilin çeşitli tonlarında gelen Nevada turkuazıyla çok çeşitli renkler ve farklı matris desenlerinin karışımları üretti. Bu alışılmadık şekilde renkli turkuazın bazıları önemli miktarda çinko ve demir içerebilir., bu güzel parlak yeşilden sarı-yeşil gölgelere neden olur. Yeşil ila yeşil-sarı tonların bazıları aslında görünüşte turkuaza benzer ikincil fosfat mineralleri olan varisit veya faustit olabilir . Nevada malzemesinin önemli bir kısmı, aynı zamanda, “örümcek ağı matrisi” denen şeyi üreten, genellikle çekici kahverengi veya siyah limonit damarlanmasıyla da dikkat çekmektedir. Nevada yataklarının bir kısmı ilk olarak Yerli Amerikalılar tarafından işlenirken [ hangisi? ] toplam Nevada1870’lerden beri turkuaz üretiminin, Carico Lake madeninden yaklaşık 400 kısa ton (360 ton) dahil olmak üzere 600 kısa tondan (540 ton) fazla olduğu tahmin ediliyor. Artan maliyetlere rağmen, Lander County’deki Godber, Orvil Jack ve Carico Lake madenleri, Mineral County’deki Pilot Mountain Mine ve Royston ve Candelaria’daki birkaç mülk dahil olmak üzere Nevada’daki bir dizi turkuaz mülkte küçük ölçekli madencilik faaliyetleri devam ediyor. Esmerelda İlçesi alanları. [7]

1912’de, ilk farklı, tek kristalli turkuaz birikintisi , Virginia , Campbell County’deki Lynch İstasyonu’nda keşfedildi . Ana kayanın üzerinde bir cisim oluşturan kristaller çok küçüktür; 1 mm (0,04 inç) büyük kabul edilir. 1980’lere kadar Virginia, yaygın olarak, farklı kristallerin tek kaynağı olarak düşünülüyordu; şu anda en az 27 başka bölge var. [ alıntı gerekli ]

Firuze Özellikleri

Firuze Özellikleri

Kârları telafi etmek ve talebi karşılamak için, bazı Amerikan turkuazları belirli bir dereceye kadar işlenir veya geliştirilir . Bu tedaviler arasında zararsız ağda ve boyama ve emprenye gibi daha tartışmalı prosedürler bulunur (bkz. Tedaviler ). Hiçbir işleme veya değişikliğe gerek duyulmayacak kadar yüksek kalitede malzemeler üreten bazı Amerikan madenleri vardır. Gerçekleştirilen bu tür işlemler, malzemenin satışı sırasında alıcıya bildirilmelidir.
Diğer kaynaklar

Turkuaz prehistorik eserler (boncuklar), Bulgaristan’daki Doğu Rodoplar’da bulunan beşinci bin yıldan beri bilinmektedir – hammadde kaynağı muhtemelen yakınlardaki Spahievo kurşun-çinko cevheri sahası ile ilgilidir. [8]

Çin , 3.000 yıl veya daha uzun süredir küçük bir turkuaz kaynağı olmuştur. Gem kaliteli malzeme, sıkı nodüller halinde, parçalanmış, silisli bulunan kireç arasında Yunxian ve Zhushan , Hubei ili. Ek olarak, Marco Polo , günümüz Sichuan’da bulunan turkuaz bildirdi . Çin malzemelerinin çoğu ihraç edilmektedir, ancak birkaç oyma yeşim taşına benzer şekilde çalışmıştır . In Tibet , mücevher kalitesinde mevduat ileri sürülen dağlarında mevcut Derge ve Nagari-Khorsum sırasıyla bölgenin doğu ve batı. [9]

Diğer önemli yerler şunlardır: Afganistan ; Avustralya ( Victoria ve Queensland ); kuzey Hindistan ; kuzey Şili ( Chuquicamata ); Cornwall ; Saksonya ; Silezya ; ve Türkistan .
Kullanım tarihi
1000–1040 yılları arasında tarihlenen bu serbest biçimli kolye gibi turkuaz el sanatları ticaretinin, Chaco Kanyonu’nun Atalara ait Pueblo halkına büyük bir zenginlik getirdiğine inanılıyor .
Moche turkuaz burun süsü. Larco Müzesi Koleksiyonu, Lima, Peru
Backswords, turkuaz işlemeli. Rusya, 17. yüzyıl
Turkuaz mozaik maske Xiuhtecuhtli , Aztek ateş tanrısı
Tutankhamun’un turkuaz, lapis lazuli , carnelian ve renkli cam işlemeli ikonik altın mezar maskesi

Turkuazın pastel tonları, onu antik çağın birçok büyük kültürüne sevdirmiştir: Eski Mısır hükümdarlarını , Aztekler’i (ve muhtemelen Kolomb Öncesi Mezoamerikalıları ), Persleri , Mezopotamya’yı , İndus Vadisi’ni ve bir dereceye kadar antik çağda süslemiştir. Çin , en azından Shang Hanedanlığı’ndan beri . [10] En eski mücevherlerden biri olmasına rağmen, muhtemelen ilk olarak diğer İpek Yolu ile Avrupa’ya ( Türkiye üzerinden ) tanıtıldıyenilikler, turkuaz, Roma Katolik Kilisesi’nin seküler takılarda turkuaz kullanımına izin veren etkisinin azalmasının ardından 14. yüzyıla kadar Batı’da süs taşı olarak önemli hale gelmedi . Görünüşe göre de bilinmiyordu Hindistan’da kadar Babür dönem ve bilinmeyen Japonya’da 18. yüzyıla kadar. Bu medeniyetlerin çoğu tarafından paylaşılan ortak bir inanç, turkuazın belirli profilaktik niteliklere sahip olduğuna karar verdi; kullanıcının sağlığı ile rengini değiştirdiği ve onu istenmeyen güçlerden koruduğu düşünülüyordu.

Aztekler ile birlikte, turkuaz kakma altın , kuvars , malakit , püskürtme , açık yeşil , mercan , ve kabukları , tahrik edici (ve muhtemelen tören içine [ açıklama gerekli ] ) mozaik gibi nesneleri maskeleri (bir bazı insan kafatası bunların baz olarak), bıçaklar ve kalkanlar . Turkuazı nesnelerin temel malzemesine yapıştırmak için doğal reçineler , bitüm ve balmumu kullanıldı; bu genellikle tahtaydı amakemik ve kabuk da kullanıldı. Aztekler gibi, Pueblo , Navajo ve Apaçi kabileleri de amuletik kullanımından dolayı turkuazı önemsiyorlardı; ikinci kabile, taşın okçu ölü nişan alacağına inanıyor . Bu halklar arasında turkuaz mozaik kakmada, heykel çalışmalarında kullanılmış ve toroidal boncuklara ve serbest biçimli kolyelere dönüştürülmüştür. Anasaziler arasında (Anasaziler) Chaco Canyon ve çevresindeki bölge bunların üretimi büyük ölçüde gelişmiştir ve turkuaz nesnelerin işlem olduğuna inanılmaktadır. Ayırt edici gümüşNavajo ve diğer Güneybatı Kızılderili kabileleri tarafından bugün üretilen mücevherler, Avrupa etkilerinin bir sonucu olarak 1880 civarında olduğu düşünülen oldukça modern bir gelişmedir.

Pers olarak, turkuaz olduğu fiili yoğun (dan dekore nesneler için kullanılan bin için ulusal taş, sarıkların için bridles ) cami ve diğer önemli bina içinde ve dışında, her iki [ değiştir ] gibi Medrese-Şah Husein Camii arasında İsfahan . Fars tarzı ve turkuaz kullanımı daha sonra burada Babür İmparatorluğu’nun kurulmasının ardından Hindistan’a getirildi , etkisi yüksek saflıkta altın takılar ( yakut ve elmasla birlikte ) ve Tac Mahal gibi binalarda görüldü.. Farsça turkuaz genellikle Arapça yazıda adanmış sözlerle kazınmıştı ve daha sonra altınla kakma yapıldı.

Mercan ile birlikte ithal turkuaz kabaşonlar , daha yeşil bir renk tonunun tercih edildiği söylenen Tibet ve Moğolistan’ın gümüş ve altın takılarında yoğun bir şekilde kullanıldı (ve hala kullanılmaktadır) . Turkuaz ile yapılan parçaların çoğu, genellikle basitçe gümüşle yerleştirilmiş düzensiz kabaşonlar halinde cilalanmış, Batı pazarlarına ucuz ihracat amaçlıdır ve muhtemelen orijinal stilin doğru temsilleri değildir.

Eski Mısır turkuaz kullanımı kadarıyla uzanıyor İlk Hanedanı kendilerinden önceki ve; ancak, mücevheri içeren muhtemelen en iyi bilinen parçalar Tutankhamun’un mezarından çıkarılanlar , en önemlisi Firavun’un taşla serbestçe işlenmiş ikonik cenaze maskesi. Aynı zamanda yüzükler ve pektoral denilen büyük süpürme kolyeleri süslüyordu . Altınla yerleştirilen mücevher, boncuk haline getirildi, kakma olarak kullanıldı ve genellikle carnelian , lapis lazuli ve daha sonraki parçalarda renkli cam eşliğinde bir bok böceği motifine oyuldu.. Tanrıça Hathor ile ilişkilendirilen turkuaz, Eski Mısırlılar tarafından o kadar beğenildi ki , taklit edilecek ilk değerli taş oldu (tartışmalı olarak [ açıklığa kavuşturulmalıdır ] ), fayans olarak bilinen yapay sırlı seramik bir ürün tarafından oluşturulan adil yapı .

Doğal Firuze Taşı

Doğal Firuze Taşı

Fransız yürütülen arkeolojik erken 20. yoluyla 19. yüzyılın ortalarından itibaren Mısır kazı. Tutankhamun’un mezarı da dahil olmak üzere bu kazılar, batı dünyasında büyük bir halk ilgisi yarattı ve ardından zamanın mücevherlerini, mimarisini ve sanatını etkiledi . 1810’dan beri pastel tonları için zaten tercih edilen turkuaz, Mısır Revival parçalarının temeliydi . Çağdaş Batı kullanımında, turkuaz en çok , genellikle Kızılderili tarzında gümüş yüzüklerde, bileziklerde veya kalın kolyelerde yuvarlatılmış veya kabaca yontulmuş boncuklar şeklinde kesilmiş cabochon ile karşılaşılır . Daha az malzeme fetişlere oyulabilirZuni tarafından hazırlanmış olanlar gibi . Güçlü gök mavisi değer olarak üstün kalırken, benekli yeşil ve sarımsı malzeme zanaatkârlar arasında popülerdir .
Kültür dernekleri

Eski ve Yeni Dünyalar’ın pek çok kültüründe, bu değerli taş binlerce yıldır kutsal bir taş, iyi bir servet getiren ya da bir tılsım olarak kabul edilmiştir. [ kaynak belirtilmeli ] Bu iddianın en eski kanıtı , yaklaşık MÖ 3000’den kalma, turkuaz kakmalı mezar mobilyalarının keşfedildiği Antik Mısır’da bulundu . [ kaynak belirtilmeli ] Antik Pers İmparatorluğu’nda gök mavisi değerli taşlar daha önce doğal olmayan ölümlere karşı koruma olarak boyun veya bileğe takılıyordu. Renk değiştirirlerse, kullanıcının kıyametin yaklaşmasından korkması için bir nedeni olduğu düşünülüyordu. [ alıntı gerekli ]Bu arada, turkuazın kesinlikle renk değiştirebileceği keşfedildi, ancak bunun mutlaka yaklaşmakta olan bir tehlike işareti olmadığı keşfedildi. Değişiklik ışıktan veya kozmetiklerin, tozun veya cildin asitliğinin neden olduğu kimyasal bir reaksiyondan kaynaklanabilir. [11]

Tanrıça Hathor , mayınlı olduğu Serabit el-Khadim’in koruyucusu olduğu için turkuazla ilişkilendirildi . Başlıkları arasında “Turkuaz Leydi”, “Turkuaz Hanım” ve “Turkuaz Ülkenin Leydisi” vardı. [12]

Batı kültüründe turkuaz, Aralık ayında doğanlar için geleneksel burç taşıdır . Turkuaz da Musevi bir taş Başrahip ‘ın göğüs açıklanan, Exodus taş da yerli için kutsal kabul edilir bölüm 28. Zuni ve Pueblo Amerikan Southwest halkları. [13] [14] Kolomb öncesi Aztek ve Maya da onu değerli ve kültürel açıdan önemli bir taş olarak görüyorlardı. [15]