OTANT�K TA�

MOZAMBİK HAM YAKUT TAŞI 7.50 KARAT

NADİR KRİSTALLER RAW
Yakut Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİK ÜCRETSİZ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
 • MOZAMBİK 7.5 KARAT
 • MÜKEMMEL RENK DOYUMU

Yakut kan kırmızısı renkte bir pembe kıymetli taşın , çeşitli mineral korindon ( alüminyum oksit ). Diğer değerli taş kalitesinde korindon çeşitlerine safir denir . Ruby, ametist , safir , zümrüt ve elmasla birlikte geleneksel kardinal mücevherlerden biridir . [3] kelimesi yakut gelen ruber , Latince kırmızı için. Yakutun rengi krom elementinden kaynaklanır .

Yakut

Yakut

British Imperial State Crown’daki Black Prince’s Ruby gibi popüler veya tarihsel olarak yakut olarak adlandırılan bazı değerli taşlar aslında spineldir . Bunlar bir zamanlar “Balas yakutları” olarak biliniyordu.

Bir yakutun kalitesi rengine, kesimine ve berraklığına bağlıdır ve bu yakutun karat ağırlığı ile birlikte değerini etkiler. Kan kırmızısı veya güvercin kanı olarak adlandırılan kırmızının en parlak ve en değerli tonu, benzer kalitedeki diğer yakutlara göre büyük bir üstünlük sağlar. Renk berraklığı takip ettikten sonra: elmasa benzer şekilde, berrak bir taş bir üstünlük sağlar, ancak herhangi bir iğne benzeri rutil kalıntıları olmayan bir yakut , taşın işlendiğini gösterebilir. Yakut, Temmuz ayı için geleneksel burç taşıdır ve genellikle granattan daha pembedir , ancak bazı rodolit lal taşı çoğu yakutla benzer pembemsi bir renge sahiptir. Müzayedede satılacak dünyanın en değerli yakutuSunrise Ruby .
İçindekiler
Fiziki ozellikleri
Yakutların kristal yapısı

Yakut bir olması sertliği 9.0 arasında , mineral sertliğinin Mohs . Doğal taşlar arasında sadece mozanit ve elmas daha serttir, Mohs sertliği 10.0 olan elmas ve korindon (yakut) ile elmas arasında bir yere düşen mozanit vardır. Safir, yakut ve saf korindon, Al 2 O 3’ün en kararlı formu olan α-alüminadır; burada 3 elektron her alüminyum iyonunu terk ederek yakındaki altı O 2− iyonundan oluşan normal oktahedral gruba katılır ; saf korundumda bu, tüm alüminyum iyonlarını, eşleşmemiş elektronlar veya doldurulmamış enerji seviyeleri içermeyen çok kararlı bir konfigürasyonla bırakır ve kristal mükemmel renksizdir.
Yakutun kristal yapısı, Al 3+ iyonlarının (mavi) Cr 3+ (kırmızı) ile yer değiştirmesini gösterir. Bu modelde Cr 3+ iyonlarının ikame yoğunluğu yaklaşık% 2 olup, normalde karşılaşılan maksimum katkılamaya yaklaşmaktadır. [4]

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL MOZAMBİK ŞEFFAF YAKUT TAŞI KAYA 7.50 KARAT ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR KOLEKSİYON AMAÇLI SAKLANABİLİR SEVDİKLERİNİZE DEĞİŞİK BİR HEDİYE OLARAK DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ;İSTEYEN MÜŞTERİLERİMİZE KOLYE ŞEKLİNDE 925 AYAR GÜMÜŞ ZİNCİRİ İLE BERABER GÖNDERİLECEKTİR;

Öğe Adı DOĞAL MOZAMBİK ŞEFAF YAKUT KAYA
şekil :MONOKLİK DAĞILIM (kesime uygun)
Boyut 13.40 x 8.70x 8.35 mm
Ağırlık: 9.60KARAT
Renk : KIRMIZI -PEMBEMSİ
Berraklık : SI
Menşei MOZAMBİK
IŞILTI : YÜKSEK İNDİ
sertlik : 8.5 – 9

Bir krom atomu bir arada alüminyum atomunun yerini, bu da bir krom olmak için 3 elektron kaybeder 3+ Al yük dengesini korumak için, iyon 2 O 3 kristal. Bununla birlikte, Cr 3+ iyonları daha büyüktür ve alüminyumdan farklı yönlerde elektron orbitallerine sahiptir. O 2− iyonlarının oktahedral dizilişi bozulmuştur ve bu Cr 3+ iyonlarının farklı orbitallerinin enerji seviyeleri O 2− iyonlarının yönleri nedeniyle biraz değişmiştir . [5] Bu enerji farklılıkları, spektrumun ultraviyole, mor ve sarı-yeşil bölgelerinde absorpsiyona karşılık gelir.
Yakutun optik ve yakın IR spektrumlarında geçirgenliği. Yakut lazerin dalga boyu olan 694 nm dalga boyunda iki geniş mor ve sarı-yeşil absorpsiyon bandına ve bir dar absorpsiyon bandına dikkat edin.

Yakutta alüminyum iyonlarının yüzde biri krom ile değiştirilirse, sarı-yeşil emilim mücevher için kırmızı bir renkle sonuçlanır. [5] Ek olarak, yukarıdaki dalga boylarından herhangi birinde soğurma , kırmızı rengine ve algılanan parlaklığına katkıda bulunan 694 nanometre dalga boyundaki kırmızı ışığın floresan emisyonunu uyarır .

Kısa dalga boylu ışığı absorbe ettikten sonra, yakut kristal kafesinin floresan oluşmadan önce uyarılmış bir durumda olduğu kısa bir zaman aralığı vardır. 694 nanometrelik fotonlar bu süre içinde kristalden geçerse, kendileriyle birlikte faz içi yayılmaya daha fazla floresan foton gönderebilir ve böylece kırmızı ışığın yoğunluğunu güçlendirebilir. Yayılan ışığı kristalden tekrar tekrar geçirmek için aynaları veya diğer araçları düzenleyerek , bu şekilde bir yakut lazeri çok yüksek yoğunlukta tutarlı kırmızı ışık üretir .

Tüm doğal yakutlarda, renk safsızlıkları ve “ipek” olarak bilinen rutil iğnelerin kalıntıları dahil olmak üzere kusurlar vardır . Gemologlar, doğal yakutlarda bulunan bu iğne kapanımlarını sentetiklerden, benzerlerinden veya ikamelerden ayırmak için kullanırlar. Genellikle kaba taş kesilmeden önce ısıtılır. Bu günlerde, neredeyse tüm yakutlar bir şekilde işleniyor ve en yaygın uygulama ısıl işlemdir. Yüksek kaliteli işlenmemiş yakutlar büyük bir prime sahiptir.

Bazı yakutlarda üç veya altı noktalı asterizm veya “yıldız” vardır. Bu yakutlar , etkiyi düzgün bir şekilde göstermek için kabaşonlara kesilir . Asterizmler en iyi tek ışık kaynağıyla görülebilir ve ışık

Yakut Taşı Özellikleri

Yakut Taşı Özellikleri

hareket ettikçe veya taş döndürüldükçe taş üzerinde hareket eder. Bu tür etkiler, ışık “ipek” ten (yapısal olarak yönlendirilmiş rutil iğne kapanımları) belirli bir şekilde yansıtıldığında ortaya çıkar . Bu, kapanımların bir değerli taşın değerini artırdığı bir örnektir. Dahası, yakutlar renk değişiklikleri gösterebilir – bu çok nadiren olsa da – chatoyancy veya “kedi gözü” etkisi gibi.
Yakut ve pembe safir

Genel olarak, pembe dahil kırmızının tüm tonlarında bulunan değerli taş kalitesinde korindon yakut olarak adlandırılır. [6] [7] Ancak, Amerika Birleşik Devletleri’nde yakut olarak adlandırılması için minimum renk doygunluğunun karşılanması gerekir; aksi takdirde taş pembe safir olarak adlandırılır . [6] Yakutlar ve pembe safirler arasında bir ayrım yapmak nispeten yenidir ve 20. yüzyılda bir ara ortaya çıkmıştır. Çoğu zaman, yakut ve pembe safir arasındaki ayrım net değildir ve tartışılabilir. [8] Bu tür ayrımların zorluğunun ve öznelliğinin bir sonucu olarak, International Coloured Gemstone Association gibi ticaret kuruluşları(ICGA), pembe dahil daha açık tonlarını kapsayan yakut için daha geniş bir tanımı benimsemiştir. [9] [10]
Oluşum ve madencilik

Tarihsel olarak yakutlar, Tayland’da, Kamboçya’nın Pailin ve Samlout Bölgelerinde ve ayrıca Afganistan , Avustralya , Brezilya , Kolombiya , Hindistan, Namibya , Japonya ve İskoçya’da çıkarıldı ; İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Madagaskar , Nepal, Pakistan, Tacikistan , Tanzanya ve Vietnam’da yakut yatakları bulundu . [11]

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti doğal olarak oluşan yakut olması anakara Avrupa’da tek ülke. Genellikle Prilep şehri çevresinde bulunabilirler . Makedon yakutlarının kendine özgü ahududu rengi vardır. Yakut ayrıca Makedon armasına da dahildir. [12] ABD’nin Montana , Kuzey Carolina , Güney Karolina ve Wyoming eyaletlerinde birkaç yakut bulundu .

Başka bir kırmızı değerli taş olan spinel , bazen aynı çakıl veya mermerde yakutlarla birlikte bulunur. Kırmızı spineller, mücevherlerle ilgili deneyimi olmayanlar tarafından yakut ile karıştırılabilir. Bununla birlikte, en iyi kırmızı spineller, ortalama bir yakutinkine yaklaşan değerlere sahip olabilir. [13]

Mogok Üst Valley Myanmar (Burma) yüzyıllardır yakut için dünyanın başlıca kaynağıydı. Bu bölge bazı istisnai yakutlar üretti, ancak son yıllarda çok az iyi yakut bulundu. Myanmar’ın merkezinde, Mong Hsu bölgesi 1990’larda yakut üretmeye başladı ve hızla dünyanın ana yakut madenciliği bölgesi haline geldi. Myanmar’da en son bulunan yakut yatağı kuzeydeki Kachin eyaletinde bulunan Namya’da (Namyazeik) bulunmaktadır .

In Pakistan Keşmir yarım milyar dolara yakut milyonlarca değerinde kadar büyük kanıtlanmış rezervi vardır. [14] Ancak, 2017 itibariyle yatırım eksikliği nedeniyle yalnızca bir maden (Chitta Katha’da) vardı. [15] de Afganistan , yakut Jegdalek de çıkartılmaktadır. [16]
Değeri etkileyen faktörler

Yakutlar, diğer değerli taşlarda olduğu gibi, dört C olarak bilinen, yani renk, kesim, berraklık ve karat ağırlığı gibi kriterler kullanılarak derecelendirilir. Yakutlar ayrıca coğrafi kökenlerine göre değerlendirilir.

Renk: Renkli değerli taşların değerlendirilmesinde renk en önemli faktördür. Renk üç bileşene ayrılır: ton , doygunluk ve ton . Ton, normalde terimi kullandığımız için rengi ifade eder. Kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, menekşe saf spektral tonlarında şeffaf değerli taşlar oluşur . [17] Doğada nadiren saf tonlar vardır, bu nedenle bir değerli taşın tonundan bahsederken, birincil ve ikincil ve bazen üçüncül tonlardan söz ederiz. Ruby kırmızı olarak tanımlanmıştır. Mücevher türü korindonun diğer tüm tonlarına safir denir. Ruby turuncu, mor, menekşe ve pembe dahil olmak üzere bir dizi ikincil renk tonu sergileyebilir.

 

Değerli taşların kalitesini işleyerek iyileştirmek yaygın bir uygulamadır. Neredeyse tüm durumlarda bazı tedaviler kullanılır ve bu nedenle kabul edilebilir olarak kabul edilir. 1990’ların sonlarında, büyük miktarda düşük maliyetli malzeme, ısıl işlem görmüş yakut arzında ani bir artışa neden olarak yakut fiyatları üzerinde aşağı yönlü bir baskıya yol açtı.

Yakut Faydaları

Yakut Faydaları

Kullanılan iyileştirmeler arasında renk değişikliği, rutil kapanımları çözerek şeffaflığı iyileştirme, kırıkları (çatlaklar) iyileştirme ve hatta tamamen doldurma sayılabilir.

En yaygın tedavi, ısı uygulamasıdır. Pazarın alt ucundaki yakutların çoğu, rengi iyileştirmek, mor tonları , mavi lekeleri ve ipeği gidermek için ısıl işlemden geçirilir . Bu ısıl işlemler tipik olarak 1800 ° C (3300 ° F) sıcaklıklarda gerçekleşir. [18] Bazı yakutlar, taş yaklaşık 1300 ° C (2400 ° F) sıcaklıktaki odun kömürü üzerinde 20 ila 30 dakika ısıtıldığında, düşük tüplü ısı işlemine tabi tutulur. İpek kısmen kırılır ve rengi iyileştirilir.

Son yıllarda daha sık hale gelen bir diğer tedavi ise kurşun cam dolgudur. Yakutun içindeki kırıkların kurşun camla (veya benzer bir malzeme) doldurulması, taşın şeffaflığını önemli ölçüde artırarak, daha önce uygun olmayan yakutları mücevherat uygulamaları için uygun hale getirir. [19] İşlem dört adımda yapılır:

İşlemi etkileyebilecek tüm yüzey safsızlıklarını ortadan kaldırmak için kaba taşlar önceden cilalanmıştır.
Kaba yüzey hidrojen florür ile temizlenir
Hiçbir dolgu maddesi eklenmeyen ilk ısıtma işlemi. Isıtma işlemi, kırıkların içindeki yabancı maddeleri ortadan kaldırır. Bu, 1400 ° C’ye (2500 ° F) kadar olan sıcaklıklarda yapılabilmesine rağmen, rutil ipek hala sağlam olduğu için büyük olasılıkla 900 ° C (1600 ° F) civarında bir sıcaklıkta meydana gelir.
Farklı kimyasal katkı maddeleri içeren bir elektrikli fırında ikinci ısıtma işlemi. Farklı solüsyonlar ve karışımların başarılı olduğu gösterilmiştir, ancak şu anda çoğunlukla kurşun içeren cam tozu kullanılmaktadır. Yakut yağa daldırılır, ardından toz ile kaplanır, bir karo üzerine yerleştirilir ve oksitleyici bir atmosferde 900 ° C (1600 ° F) civarında bir saat ısıtıldığı fırına yerleştirilir. Turuncu renkli toz, ısıtıldığında tüm kırıkları dolduran şeffaf ila sarı renkli bir macuna dönüşür. Soğuduktan sonra macunun rengi tamamen şeffaftır ve yakutun genel şeffaflığını önemli ölçüde iyileştirir. [20]

Bir renk eklenmesi gerekiyorsa, cam tozu bakır veya diğer metal oksitlerin yanı sıra sodyum, kalsiyum, potasyum vb. Gibi elementlerle “güçlendirilebilir”.

İkinci ısıtma işlemi, farklı karışımlar uygulanarak bile üç ila dört kez tekrarlanabilir. [21] Yakut içeren mücevherler ısıtıldığında (onarım için) borasik asit veya başka bir madde ile kaplanmamalıdır, çünkü bu yüzeyleri aşındırabilir; bir elmas gibi “korunması” gerekmez.

Tedavi, 10 × büyüteç kullanılarak kavitelerdeki ve kırıklardaki kabarcıklar not edilerek belirlenebilir. [22]Ateşli ve büyüleyici Yakut, tüm mücevherlerin en görkemlisi, taşların kraliçesi ve kralların taşı olarak kabul edilen bir asalet taşıdır. Kadimler, diğer tüm değerli taşları erdem olarak aştığına ve değerinin Elmasın değerini bile aştığına inanıyordu. Çin İmparatoru Kubilay Han’ın büyük bir Yakut karşılığında bütün bir şehri teklif ettiği söyleniyordu . [Melodi, 573] [Fernie, 138, 140] [Megemont, 159] [Kunz, 102] [Simmons, 332]

Tarih boyunca birçok kültürde saygı gören Ruby, her zaman tutku, koruma ve refahın tılsımı olmuştur. Güneşi sembolize ediyor ve parlayan rengi, efsanelerin en kalın giysilerden bile parlayacağını ve gizlenemeyeceğini iddia ettiği, taşın içindeki sönmez bir alev olduğunu gösteriyor; Ruby suya dökülürse kaynamasına neden olur ve oyulup balmumu haline getirilirse balmumu eritirdi. Veba ve salgını önlemek için bir tılsım veya tılsım olarak takıldı, kullanıcısını yaklaşan tehlike konusunda uyardı, bedeni güvende tuttu ve üzüntü ve aptalca düşünceleri ortadan kaldırdı. Sahibine huzur getirmesi, korkunç rüyaları uzaklaştırması, şehveti dizginlemesi ve anlaşmazlıkların çözümüne yardımcı olmasıyla ünlüdür. Birmanya efsanesi, etin içine bir Yakut yerleştirmenin kişiyi tamamen yenilmez hale getireceğini ilan ediyor.[Mella, 103] [Kunz, 101-103] [Fernie, 141-142] [Simmons, 332]

Yakut

Yakut

Bugün Ruby’nin metafizik özellikleri de şaşırtıcı değil. Bu zarif kristal, mineral krallığında eşi benzeri olmayan bir canlılıkla saf Kırmızı ışın yayar. Temel Çakrayı aktif olarak uyarır, canlılığı arttırır ve yaşam gücü enerjisi olan chi’yi fiziksel bedende ve ruha doğru harekete geçirir . Açık bir zihin, artan konsantrasyon ve motivasyonu teşvik eder ve kullanıcıya bir güç duygusu, çekingenliğin üstesinden gelen ve kişiyi refaha ve başarıya doğru iten bir özgüven ve kararlılık getirir. [Simmons, 332-333] [Ahsian, 333] [Hall, 250-251] [Melodi, 573]
Ruby, hayatın şehvetli zevklerini başlatır. Kanı karıştırır ve kalbi uyararak kişiyi fiziksel dünyada olmaktan zevk almaya teşvik eder. Arzu ve cinsel enerjiyi artırır ve kundalini’yi harekete geçirmek için kullanılabilir. Â Ruby her zaman sevgiyle, özellikle de sadık tutkulu bağlılık ve yakınlıkla ilişkilendirilmiştir. Antik çağda Yakutlar mükemmel düğün taşları olarak kabul edilirdi. [Ahsian, 333-334] [Hall, 250-251] [Eason, 71] [Mella, 103] [Gienger, 75]

Doğal Yakut, enderliği, parasal değeri ve sertliği (sadece Diamond’dan sonra ikinci) olarak bilinen dört “değerli” değerli taştan (Elmas, Zümrüt ve Safir dahil) biridir. Yakut, zengin kırmızı renginden sorumlu krom içeren bir alüminyum oksit minerali olan kırmızı Korindon’dur. İsim Latince “kırmızı” anlamına gelen rubeus kelimesinden gelir ve 1800’e kadar Ruby çeşitli Korindon, kırmızı Spinel, Turmalin ve Garnetlerin de Ruby olduğuna inanılırdı. Korundum’un diğer tüm renk çeşitleri Safir olarak belirlenmiştir. (Bu web sitesindeki Sapphire sayfasına bakın.) [Megemont, 159] [Simmons, 332] [gemselect.com]
Yakut, prizmatik tabular, bipiramidal veya rhombohedral kristallerin yanı sıra granüler veya büyük alışkanlıklarda oluşur ve camsı bir parlaklığa sahiptir. En değerli ve arzu edilen Yakutlar, William Fernie tarafından “mavi veya sarı hiçbir karışım içermeyen, saf derin, zengin kırmızı” olarak tanımlanan “güvercin kanı” denilen bir gölgenin yakutlarıdır, ancak diğerleri onu “saf kırmızı ile saf kırmızı” olarak tanımlamaktadır. mavi ipucu. ” Kırmızının tonu, çıkarıldığı yere göre değişir ve koyu pembe-kırmızı, kırmızımsı-turuncu, menekşe rengi dökümlü kırmızı ve hatta koyu bir şarap rengi olabilir. Bazıları tarafından Ruby olarak tartışılan soluk pembe Korindon, genellikle gemolojik terimlerle Ruby yerine Pembe Safir olarak anılır. [Simmons, 332] [Fernie, 139-141] [Eason, 71] [gemselect.com] [Mindat.org]

Tüm doğal Yakutların içinde, renk safsızlıkları ve “ipek” olarak bilinen Rutil iğnelerinin kalıntıları dahil olmak üzere kusurları vardır. Bu kapanımlar doğal Ruby’yi sentetiklerden ayırt etmeye yardımcı olur ve yapısal olarak yönlendirildiğinde ışık belirli şekillerde “ipek” ten parlar, kapanımlar aslında taşın nadirliğini ve değerini artırır. Kabaşon kesilirse, bu özel taşlar bir chatoyancy veya nadir bir “kedi gözü” efekti gösterebilir veya bir Star Ruby söz konusu olduğunda, ışık ışınlarının sihirli bir şekilde süzülmesine neden olan asterizm adı verilen altı ışınlı bir yıldız efekti gösterebilir. Taşın karşısında. [wikipedia.org] [gemstone.org] [gemselect.com]

yıldız yakutStar Ruby , Ruby ile aynı metafiziksel özelliklere sahiptir, ancak artan iyileştirme ve sihirli enerjilere sahiptir. Dolunayda en güçlüdür. Ruhun Işığı, Yakut yıldızı içinde yansıtılır ve topraklanır ve kişinin iç kaynaklarını ve cesaretini güçlendirir. Kendine zarar verme veya kendini ihmal etme eğiliminde olanlar için son derece etkilidir ve cinsel işlev bozukluğunun veya cinsel veya güç istismarının ve bastırılmış öfkenin travmasının üstesinden gelmede oldukça faydalıdır. Ruhsal Işık taşı olarak, Işık işçileri ve şifacılar tarafından yüksek frekanslı enerjiyi vücuda entegre etmek için kullanılabilir ve kişinin yaşamın gerçek bolluğunu fark etmesine yardımcı olur. [Eason, 71] [Ahsian, 334]

Yakut Satış

Yakut Satış

metafizik kullanımlar Ruby Kullanımları ve Amaçları – Genel Bakış

Bitkinlik ve uyuşukluğun üstesinden gelmek için Ruby’yi giyin veya taşıyın. Dolaşımı uyarır ve tüm sisteme enerji ve canlılığı artırır. Bununla birlikte, çok hassas veya sinirli olanlar bu taşı aşırı uyarıcı veya giymek için rahatsız edici bulabilirler. Ruby’nin bazı kişilerde hiperaktiviteyi yatıştırdığı bilinmektedir. [Salon, 250-251] [Gienger, 75]

Ruby bir afrodizyaktır ve kişinin vahşi duygusallıktan mistik birliğe kadar her türlü sevgiyi deneyimlemesine izin verir. Bir çiftin ilişkisini derinleştirir ve yakınlığı ve bağlılığı teşvik eder. Aynı zamanda saray sevgisinin taşıdır ve uzaktan hayranlığı onurlandırabilir. [Megemont, 160] Sevişme sırasında takılan Ruby, tutkuyu geri kazanmaya ve sürdürmeye yardımcı olabilir ve hamile kalma şansını artırmak için mükemmeldir. [Eason, 71] [Gienger, 75]

Ruby’nin yoğun enerjisi zihni keskinleştirir, yüksek bir farkındalık ve mükemmel konsantrasyon sağlar. Cesur bir tavrı teşvik eder ve kişinin ihtilaf ve ihtilaflarda başarısını artırabilir. [Salon, 251] [Melodi, 573]

Ruby paranormal ve kötülük korkusunu azaltmaya yardımcı olur. Kabusları ortadan kaldırır ve psişik ve psikolojik saldırılara karşı korur. Evi yangından ve davetsiz misafirlerden koruyan koruyucu bir kristaldir ve geceleri güvende kalmak için dikkatlice giyilmesi iyidir. [Eason, 71] [Melodi, 573] [Salon, 251]

Hem doğal hem de laboratuvarda oluşturulan yakutlar, saat yapımı, tıbbi aletler ve mikroskobik cerrahi için lazerler gibi alanlarda teknolojik kullanım için oldukça değerli kristallerdir. [Mella, 103] [Raphaell, 10]Ruby adını Latince kırmızı, ruber kelimesinden alır . Elmas, safir ve zümrüt ile birlikte dört değerli taştan biridir. Ruby, elmas ve mozanitten sonra Mohs derecesi 9 olan üçüncü en sert taştır. Yüzyıllar boyunca yakutlar çıkarıldı, toplandı, takas edildi, değerlendi ve baş rahiplerin göğüs zırhı ve silah süslemek için moda olarak kullanıldı. Ruby, soyluların değerli taşı olarak bilinir. “Kan kırmızısı” yakutlar en değerli olanlar olarak kabul edilir. Bazı eski kültürlerde, geleceği tahmin etmek için kura yapmak için yakut değerli taşlar kullanılırdı. Ünlü yakutlar arasında, Elizabeth Taylor’ın koleksiyonundan Van Cleef ve Arpels tarafından karat başına fiyat rekoru kıran bir yakut ve pırlanta yüzük yer alıyor: 4,2 milyon dolar / 8,24 karat.

Ruby, Temmuz ayının doğum taşıdır. Ayrıca, 2013 yılında Fire Mountain Gems and Beads’in kuruluşunun 40. yıldönümü gibi düğünlerin ve diğer dönüm noktalarının 40. yıldönümünü anmak için kullanılır.
Ruby Metafizik Özellikleri
Ruby’nin sevmeyi, beslemeyi, sağlığı, bilgiyi ve zenginliği teşvik ettiğine inanılıyor. Geliştirilmiş enerji ve konsantrasyon, yaratıcılık, sadakat, onur ve şefkat ile ilişkilendirilmiştir. Ruby’nin evi, mülkleri ve aileyi koruduğu düşünülmektedir. Ruby’nin kalp çakrasını uyardığı ve psişik saldırılara karşı koruma sağlarken ruhsal bilgelik getirdiği söylenir.
Ruby Jeolojik Özellikleri
Yakut (safir ile birlikte) korindon türlerinin bir parçasıdır. Kırmızı rengini kromdan alır. Yakut kırmızısı, safirde bulunmayan tek renk çeşididir. Ayrıca safir gibi, Güneydoğu Asya’da (yüzyıllar boyunca Burma, şimdi Myanmar ana kaynaktı), Doğu ve Güney Afrika’da, Orta Doğu’da, Pakistan, Hindistan, Sri Lanka, Avustralya ve Çin’de önemli yakut yatakları bulundu.

Çoğu yatak, hala yüzyıllardır çalıştıkları ilkel şekilde çalışmaktadır. Nehirlerden tava ile çevrelerindeki diğer minerallerden elle toplanırlar.

Yakutlar, doğal kaba formlarında donuk yağlı görünümlü taşlardır. Ancak kesilmiş ve cilalanmış, yüksek parlaklıkları göz kamaştırıcıdır (elmaslarla karşılaştırılabilir) ve zengin kırmızı renkleri pleokroiktir. Pleokroik, farklı yönlerden baktığınızda değişen renktir.

Yakut Taşı

Yakut Taşı

Zoisitte yakut, yakut ve zoisit kristalinin bir kombinasyonudur. Tanzanya’da tek maden yatakları bulundu. Zoisit içindeki yakut tipik olarak yeşil bir renk gösterir ancak pembe ve kırmızı kapanımlar da olabilir.

Başka bir kombinasyon, disten içindeki yakut (yakut disten olarak da adlandırılır) Myanmar (Burma), Hindistan ve Tayland’da çıkarılır. Rengi tipik olarak benekli pembe ve deniz mavisi ve yeşil ile kırmızıdır.

Doğal haldeki yakutun yanı sıra, bazı yakut değerli taşlar iki şekilde işlenir, boyanır ve ısıtılır.

Daha düşük kaliteli yakutlar, değerli taşları daha şeffaf hale getirmek ve rengi daha belirgin hale getirmek için bazen ısıyla (yaklaşık 3300 derece Fahrenheit) işlemden geçirilir. Diğer bir tedavi ise şeffaflığı artırmak için kırıkların kurşun camla doldurulmasıdır.

Isıtılandan daha az sıklıkla, bazı yakutlar boyanır. Boyama yöntemi kaynak, satıcı ve teknolojiye göre değişecektir. Tipik olarak, gözenekli yakut değerli taşlar, organik veya bitkisel boyalar içeren boya kaplarına yerleştirilir. Kimyasal tuzlar ve doğal pigmentler de kullanılabilir. Taşlar, boyanın taşa tam olarak nüfuz etmesine ve düzgün yüzey rengi oluşturmasına izin vermek için birkaç hafta ıslanabilir.

Mineral Bilgileri     Alüminyum oksit, Korundum grubu
Kimyasal bileşim     AI2Ö3
Renk     Koyu Kırmızı
Sertlik     9 (Mohs)
Spesifik yer çekimi     3,97 – 4,05
Kırılma indisi     1.766 – 1.774
Ruby’nin Doğru Bakımı
Yakut taşlarını ılık sabunlu su ve yumuşak bir fırça ile temizleyin. Taşı yıkadıktan sonra iyice durulayın. Ruby buharla temizlenebilir, ancak kaynatmayın. Ultrasonik bir temizleyici için genellikle güvenlidir. Normal kullanım için stabil olmasına rağmen, işlem görmemiş yakut değerli taşlar borik asit tozu ile aşındırılabilir ve boyanmış veya çatlak veya boşluklara sahip taşlar limon suyu gibi hafif asitler tarafından zarar görebilir.

Yakut ve diğer değerli taşlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Walter Schumann’ın Gemstones of the World’ün gözden geçirilmiş ve genişletilmiş baskısının bir kopyasını sipariş edin .
Ruby ile Tasarım
Fire Mountain Gems’in elle yayılan ipliklerindeki yakut boncuklar, merkezlerinde canlı koyu kırmızıya doğru derinleşen dış kenarda soluk parıldayan kırmızı renktedir. Kabaşonlarda ve yontulmuş taşlarda bu zengin kırmızı renkler her yöne parıldar.

Değerli taş veya telif hakkı olarak kabul edilmesine rağmen, yakut, gündelik bir tişörtden resmi bir elbiseye kadar hemen hemen her şeyle giyilebilir.

Itten’in Renk Teorisine göre kahverengi (örn. Kahverengi altın taşı), turuncu (örn. Carnelian) ve mor (örn. Ametist) yakut kırmızısına benzer renklerdir (ve değerli taşlar). Yani, renk çarkında birbirlerine yakındırlar ve kolayca birleştirilebilirler veya birbirlerinin yerine geçebilirler. Yeşil (örn. Zümrüt), kırmızıyı tamamlayan bir renktir (renk çarkının tam karşısında) ve hoş, ancak yüksek kontrast etkisi sağlar. Sarı-yeşil (ör. Peridot) ve mavi-yeşil (ör. Mavi-yeşil florit), tamamlayıcı renkleri kırmızıya bölerek karmaşıklık ve karmaşıklık için ilgi çekici olanaklar sunar.

Kırmızı, yoğun ve tutkulu olan her şeyi sembolize eden sıcak bir renk olduğu için yakut, Swarovski kristal rengi temalı çeşitli paketlerden biri olan Passion’daki kırmızı renk ailesinden biridir ve Fire Mountain Gems and Beads tarafından özel olarak özelleştirilerek kolaylaştırılır. renk uyumlu mücevher hatları oluşturun.

MOZAMBİK HAM YAKUT TAŞI 7.50 KARAT

NADİR KRİSTALLER RAW
Yakut Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİK ÜCRETSİZ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
 • MOZAMBİK 7.5 KARAT
 • MÜKEMMEL RENK DOYUMU
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Yakut kan kırmızısı renkte bir pembe kıymetli taşın , çeşitli mineral korindon ( alüminyum oksit ). Diğer değerli taş kalitesinde korindon çeşitlerine safir denir . Ruby, ametist , safir , zümrüt ve elmasla birlikte geleneksel kardinal mücevherlerden biridir . [3] kelimesi yakut gelen ruber , Latince kırmızı için. Yakutun rengi krom elementinden kaynaklanır .

Yakut

Yakut

British Imperial State Crown’daki Black Prince’s Ruby gibi popüler veya tarihsel olarak yakut olarak adlandırılan bazı değerli taşlar aslında spineldir . Bunlar bir zamanlar “Balas yakutları” olarak biliniyordu.

Bir yakutun kalitesi rengine, kesimine ve berraklığına bağlıdır ve bu yakutun karat ağırlığı ile birlikte değerini etkiler. Kan kırmızısı veya güvercin kanı olarak adlandırılan kırmızının en parlak ve en değerli tonu, benzer kalitedeki diğer yakutlara göre büyük bir üstünlük sağlar. Renk berraklığı takip ettikten sonra: elmasa benzer şekilde, berrak bir taş bir üstünlük sağlar, ancak herhangi bir iğne benzeri rutil kalıntıları olmayan bir yakut , taşın işlendiğini gösterebilir. Yakut, Temmuz ayı için geleneksel burç taşıdır ve genellikle granattan daha pembedir , ancak bazı rodolit lal taşı çoğu yakutla benzer pembemsi bir renge sahiptir. Müzayedede satılacak dünyanın en değerli yakutuSunrise Ruby .
İçindekiler
Fiziki ozellikleri
Yakutların kristal yapısı

Yakut bir olması sertliği 9.0 arasında , mineral sertliğinin Mohs . Doğal taşlar arasında sadece mozanit ve elmas daha serttir, Mohs sertliği 10.0 olan elmas ve korindon (yakut) ile elmas arasında bir yere düşen mozanit vardır. Safir, yakut ve saf korindon, Al 2 O 3’ün en kararlı formu olan α-alüminadır; burada 3 elektron her alüminyum iyonunu terk ederek yakındaki altı O 2− iyonundan oluşan normal oktahedral gruba katılır ; saf korundumda bu, tüm alüminyum iyonlarını, eşleşmemiş elektronlar veya doldurulmamış enerji seviyeleri içermeyen çok kararlı bir konfigürasyonla bırakır ve kristal mükemmel renksizdir.
Yakutun kristal yapısı, Al 3+ iyonlarının (mavi) Cr 3+ (kırmızı) ile yer değiştirmesini gösterir. Bu modelde Cr 3+ iyonlarının ikame yoğunluğu yaklaşık% 2 olup, normalde karşılaşılan maksimum katkılamaya yaklaşmaktadır. [4]

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL MOZAMBİK ŞEFFAF YAKUT TAŞI KAYA 7.50 KARAT ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR KOLEKSİYON AMAÇLI SAKLANABİLİR SEVDİKLERİNİZE DEĞİŞİK BİR HEDİYE OLARAK DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ;İSTEYEN MÜŞTERİLERİMİZE KOLYE ŞEKLİNDE 925 AYAR GÜMÜŞ ZİNCİRİ İLE BERABER GÖNDERİLECEKTİR;

Öğe Adı DOĞAL MOZAMBİK ŞEFAF YAKUT KAYA
şekil :MONOKLİK DAĞILIM (kesime uygun)
Boyut 13.40 x 8.70x 8.35 mm
Ağırlık: 9.60KARAT
Renk : KIRMIZI -PEMBEMSİ
Berraklık : SI
Menşei MOZAMBİK
IŞILTI : YÜKSEK İNDİ
sertlik : 8.5 – 9

Bir krom atomu bir arada alüminyum atomunun yerini, bu da bir krom olmak için 3 elektron kaybeder 3+ Al yük dengesini korumak için, iyon 2 O 3 kristal. Bununla birlikte, Cr 3+ iyonları daha büyüktür ve alüminyumdan farklı yönlerde elektron orbitallerine sahiptir. O 2− iyonlarının oktahedral dizilişi bozulmuştur ve bu Cr 3+ iyonlarının farklı orbitallerinin enerji seviyeleri O 2− iyonlarının yönleri nedeniyle biraz değişmiştir . [5] Bu enerji farklılıkları, spektrumun ultraviyole, mor ve sarı-yeşil bölgelerinde absorpsiyona karşılık gelir.
Yakutun optik ve yakın IR spektrumlarında geçirgenliği. Yakut lazerin dalga boyu olan 694 nm dalga boyunda iki geniş mor ve sarı-yeşil absorpsiyon bandına ve bir dar absorpsiyon bandına dikkat edin.

Yakutta alüminyum iyonlarının yüzde biri krom ile değiştirilirse, sarı-yeşil emilim mücevher için kırmızı bir renkle sonuçlanır. [5] Ek olarak, yukarıdaki dalga boylarından herhangi birinde soğurma , kırmızı rengine ve algılanan parlaklığına katkıda bulunan 694 nanometre dalga boyundaki kırmızı ışığın floresan emisyonunu uyarır .

Kısa dalga boylu ışığı absorbe ettikten sonra, yakut kristal kafesinin floresan oluşmadan önce uyarılmış bir durumda olduğu kısa bir zaman aralığı vardır. 694 nanometrelik fotonlar bu süre içinde kristalden geçerse, kendileriyle birlikte faz içi yayılmaya daha fazla floresan foton gönderebilir ve böylece kırmızı ışığın yoğunluğunu güçlendirebilir. Yayılan ışığı kristalden tekrar tekrar geçirmek için aynaları veya diğer araçları düzenleyerek , bu şekilde bir yakut lazeri çok yüksek yoğunlukta tutarlı kırmızı ışık üretir .

Tüm doğal yakutlarda, renk safsızlıkları ve “ipek” olarak bilinen rutil iğnelerin kalıntıları dahil olmak üzere kusurlar vardır . Gemologlar, doğal yakutlarda bulunan bu iğne kapanımlarını sentetiklerden, benzerlerinden veya ikamelerden ayırmak için kullanırlar. Genellikle kaba taş kesilmeden önce ısıtılır. Bu günlerde, neredeyse tüm yakutlar bir şekilde işleniyor ve en yaygın uygulama ısıl işlemdir. Yüksek kaliteli işlenmemiş yakutlar büyük bir prime sahiptir.

Bazı yakutlarda üç veya altı noktalı asterizm veya “yıldız” vardır. Bu yakutlar , etkiyi düzgün bir şekilde göstermek için kabaşonlara kesilir . Asterizmler en iyi tek ışık kaynağıyla görülebilir ve ışık

Yakut Taşı Özellikleri

Yakut Taşı Özellikleri

hareket ettikçe veya taş döndürüldükçe taş üzerinde hareket eder. Bu tür etkiler, ışık “ipek” ten (yapısal olarak yönlendirilmiş rutil iğne kapanımları) belirli bir şekilde yansıtıldığında ortaya çıkar . Bu, kapanımların bir değerli taşın değerini artırdığı bir örnektir. Dahası, yakutlar renk değişiklikleri gösterebilir – bu çok nadiren olsa da – chatoyancy veya “kedi gözü” etkisi gibi.
Yakut ve pembe safir

Genel olarak, pembe dahil kırmızının tüm tonlarında bulunan değerli taş kalitesinde korindon yakut olarak adlandırılır. [6] [7] Ancak, Amerika Birleşik Devletleri’nde yakut olarak adlandırılması için minimum renk doygunluğunun karşılanması gerekir; aksi takdirde taş pembe safir olarak adlandırılır . [6] Yakutlar ve pembe safirler arasında bir ayrım yapmak nispeten yenidir ve 20. yüzyılda bir ara ortaya çıkmıştır. Çoğu zaman, yakut ve pembe safir arasındaki ayrım net değildir ve tartışılabilir. [8] Bu tür ayrımların zorluğunun ve öznelliğinin bir sonucu olarak, International Coloured Gemstone Association gibi ticaret kuruluşları(ICGA), pembe dahil daha açık tonlarını kapsayan yakut için daha geniş bir tanımı benimsemiştir. [9] [10]
Oluşum ve madencilik

Tarihsel olarak yakutlar, Tayland’da, Kamboçya’nın Pailin ve Samlout Bölgelerinde ve ayrıca Afganistan , Avustralya , Brezilya , Kolombiya , Hindistan, Namibya , Japonya ve İskoçya’da çıkarıldı ; İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Madagaskar , Nepal, Pakistan, Tacikistan , Tanzanya ve Vietnam’da yakut yatakları bulundu . [11]

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti doğal olarak oluşan yakut olması anakara Avrupa’da tek ülke. Genellikle Prilep şehri çevresinde bulunabilirler . Makedon yakutlarının kendine özgü ahududu rengi vardır. Yakut ayrıca Makedon armasına da dahildir. [12] ABD’nin Montana , Kuzey Carolina , Güney Karolina ve Wyoming eyaletlerinde birkaç yakut bulundu .

Başka bir kırmızı değerli taş olan spinel , bazen aynı çakıl veya mermerde yakutlarla birlikte bulunur. Kırmızı spineller, mücevherlerle ilgili deneyimi olmayanlar tarafından yakut ile karıştırılabilir. Bununla birlikte, en iyi kırmızı spineller, ortalama bir yakutinkine yaklaşan değerlere sahip olabilir. [13]

Mogok Üst Valley Myanmar (Burma) yüzyıllardır yakut için dünyanın başlıca kaynağıydı. Bu bölge bazı istisnai yakutlar üretti, ancak son yıllarda çok az iyi yakut bulundu. Myanmar’ın merkezinde, Mong Hsu bölgesi 1990’larda yakut üretmeye başladı ve hızla dünyanın ana yakut madenciliği bölgesi haline geldi. Myanmar’da en son bulunan yakut yatağı kuzeydeki Kachin eyaletinde bulunan Namya’da (Namyazeik) bulunmaktadır .

In Pakistan Keşmir yarım milyar dolara yakut milyonlarca değerinde kadar büyük kanıtlanmış rezervi vardır. [14] Ancak, 2017 itibariyle yatırım eksikliği nedeniyle yalnızca bir maden (Chitta Katha’da) vardı. [15] de Afganistan , yakut Jegdalek de çıkartılmaktadır. [16]
Değeri etkileyen faktörler

Yakutlar, diğer değerli taşlarda olduğu gibi, dört C olarak bilinen, yani renk, kesim, berraklık ve karat ağırlığı gibi kriterler kullanılarak derecelendirilir. Yakutlar ayrıca coğrafi kökenlerine göre değerlendirilir.

Renk: Renkli değerli taşların değerlendirilmesinde renk en önemli faktördür. Renk üç bileşene ayrılır: ton , doygunluk ve ton . Ton, normalde terimi kullandığımız için rengi ifade eder. Kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, menekşe saf spektral tonlarında şeffaf değerli taşlar oluşur . [17] Doğada nadiren saf tonlar vardır, bu nedenle bir değerli taşın tonundan bahsederken, birincil ve ikincil ve bazen üçüncül tonlardan söz ederiz. Ruby kırmızı olarak tanımlanmıştır. Mücevher türü korindonun diğer tüm tonlarına safir denir. Ruby turuncu, mor, menekşe ve pembe dahil olmak üzere bir dizi ikincil renk tonu sergileyebilir.

 

Değerli taşların kalitesini işleyerek iyileştirmek yaygın bir uygulamadır. Neredeyse tüm durumlarda bazı tedaviler kullanılır ve bu nedenle kabul edilebilir olarak kabul edilir. 1990’ların sonlarında, büyük miktarda düşük maliyetli malzeme, ısıl işlem görmüş yakut arzında ani bir artışa neden olarak yakut fiyatları üzerinde aşağı yönlü bir baskıya yol açtı.

Yakut Faydaları

Yakut Faydaları

Kullanılan iyileştirmeler arasında renk değişikliği, rutil kapanımları çözerek şeffaflığı iyileştirme, kırıkları (çatlaklar) iyileştirme ve hatta tamamen doldurma sayılabilir.

En yaygın tedavi, ısı uygulamasıdır. Pazarın alt ucundaki yakutların çoğu, rengi iyileştirmek, mor tonları , mavi lekeleri ve ipeği gidermek için ısıl işlemden geçirilir . Bu ısıl işlemler tipik olarak 1800 ° C (3300 ° F) sıcaklıklarda gerçekleşir. [18] Bazı yakutlar, taş yaklaşık 1300 ° C (2400 ° F) sıcaklıktaki odun kömürü üzerinde 20 ila 30 dakika ısıtıldığında, düşük tüplü ısı işlemine tabi tutulur. İpek kısmen kırılır ve rengi iyileştirilir.

Son yıllarda daha sık hale gelen bir diğer tedavi ise kurşun cam dolgudur. Yakutun içindeki kırıkların kurşun camla (veya benzer bir malzeme) doldurulması, taşın şeffaflığını önemli ölçüde artırarak, daha önce uygun olmayan yakutları mücevherat uygulamaları için uygun hale getirir. [19] İşlem dört adımda yapılır:

İşlemi etkileyebilecek tüm yüzey safsızlıklarını ortadan kaldırmak için kaba taşlar önceden cilalanmıştır.
Kaba yüzey hidrojen florür ile temizlenir
Hiçbir dolgu maddesi eklenmeyen ilk ısıtma işlemi. Isıtma işlemi, kırıkların içindeki yabancı maddeleri ortadan kaldırır. Bu, 1400 ° C’ye (2500 ° F) kadar olan sıcaklıklarda yapılabilmesine rağmen, rutil ipek hala sağlam olduğu için büyük olasılıkla 900 ° C (1600 ° F) civarında bir sıcaklıkta meydana gelir.
Farklı kimyasal katkı maddeleri içeren bir elektrikli fırında ikinci ısıtma işlemi. Farklı solüsyonlar ve karışımların başarılı olduğu gösterilmiştir, ancak şu anda çoğunlukla kurşun içeren cam tozu kullanılmaktadır. Yakut yağa daldırılır, ardından toz ile kaplanır, bir karo üzerine yerleştirilir ve oksitleyici bir atmosferde 900 ° C (1600 ° F) civarında bir saat ısıtıldığı fırına yerleştirilir. Turuncu renkli toz, ısıtıldığında tüm kırıkları dolduran şeffaf ila sarı renkli bir macuna dönüşür. Soğuduktan sonra macunun rengi tamamen şeffaftır ve yakutun genel şeffaflığını önemli ölçüde iyileştirir. [20]

Bir renk eklenmesi gerekiyorsa, cam tozu bakır veya diğer metal oksitlerin yanı sıra sodyum, kalsiyum, potasyum vb. Gibi elementlerle “güçlendirilebilir”.

İkinci ısıtma işlemi, farklı karışımlar uygulanarak bile üç ila dört kez tekrarlanabilir. [21] Yakut içeren mücevherler ısıtıldığında (onarım için) borasik asit veya başka bir madde ile kaplanmamalıdır, çünkü bu yüzeyleri aşındırabilir; bir elmas gibi “korunması” gerekmez.

Tedavi, 10 × büyüteç kullanılarak kavitelerdeki ve kırıklardaki kabarcıklar not edilerek belirlenebilir. [22]Ateşli ve büyüleyici Yakut, tüm mücevherlerin en görkemlisi, taşların kraliçesi ve kralların taşı olarak kabul edilen bir asalet taşıdır. Kadimler, diğer tüm değerli taşları erdem olarak aştığına ve değerinin Elmasın değerini bile aştığına inanıyordu. Çin İmparatoru Kubilay Han’ın büyük bir Yakut karşılığında bütün bir şehri teklif ettiği söyleniyordu . [Melodi, 573] [Fernie, 138, 140] [Megemont, 159] [Kunz, 102] [Simmons, 332]

Tarih boyunca birçok kültürde saygı gören Ruby, her zaman tutku, koruma ve refahın tılsımı olmuştur. Güneşi sembolize ediyor ve parlayan rengi, efsanelerin en kalın giysilerden bile parlayacağını ve gizlenemeyeceğini iddia ettiği, taşın içindeki sönmez bir alev olduğunu gösteriyor; Ruby suya dökülürse kaynamasına neden olur ve oyulup balmumu haline getirilirse balmumu eritirdi. Veba ve salgını önlemek için bir tılsım veya tılsım olarak takıldı, kullanıcısını yaklaşan tehlike konusunda uyardı, bedeni güvende tuttu ve üzüntü ve aptalca düşünceleri ortadan kaldırdı. Sahibine huzur getirmesi, korkunç rüyaları uzaklaştırması, şehveti dizginlemesi ve anlaşmazlıkların çözümüne yardımcı olmasıyla ünlüdür. Birmanya efsanesi, etin içine bir Yakut yerleştirmenin kişiyi tamamen yenilmez hale getireceğini ilan ediyor.[Mella, 103] [Kunz, 101-103] [Fernie, 141-142] [Simmons, 332]

Yakut

Yakut

Bugün Ruby’nin metafizik özellikleri de şaşırtıcı değil. Bu zarif kristal, mineral krallığında eşi benzeri olmayan bir canlılıkla saf Kırmızı ışın yayar. Temel Çakrayı aktif olarak uyarır, canlılığı arttırır ve yaşam gücü enerjisi olan chi’yi fiziksel bedende ve ruha doğru harekete geçirir . Açık bir zihin, artan konsantrasyon ve motivasyonu teşvik eder ve kullanıcıya bir güç duygusu, çekingenliğin üstesinden gelen ve kişiyi refaha ve başarıya doğru iten bir özgüven ve kararlılık getirir. [Simmons, 332-333] [Ahsian, 333] [Hall, 250-251] [Melodi, 573]
Ruby, hayatın şehvetli zevklerini başlatır. Kanı karıştırır ve kalbi uyararak kişiyi fiziksel dünyada olmaktan zevk almaya teşvik eder. Arzu ve cinsel enerjiyi artırır ve kundalini’yi harekete geçirmek için kullanılabilir. Â Ruby her zaman sevgiyle, özellikle de sadık tutkulu bağlılık ve yakınlıkla ilişkilendirilmiştir. Antik çağda Yakutlar mükemmel düğün taşları olarak kabul edilirdi. [Ahsian, 333-334] [Hall, 250-251] [Eason, 71] [Mella, 103] [Gienger, 75]

Doğal Yakut, enderliği, parasal değeri ve sertliği (sadece Diamond’dan sonra ikinci) olarak bilinen dört “değerli” değerli taştan (Elmas, Zümrüt ve Safir dahil) biridir. Yakut, zengin kırmızı renginden sorumlu krom içeren bir alüminyum oksit minerali olan kırmızı Korindon’dur. İsim Latince “kırmızı” anlamına gelen rubeus kelimesinden gelir ve 1800’e kadar Ruby çeşitli Korindon, kırmızı Spinel, Turmalin ve Garnetlerin de Ruby olduğuna inanılırdı. Korundum’un diğer tüm renk çeşitleri Safir olarak belirlenmiştir. (Bu web sitesindeki Sapphire sayfasına bakın.) [Megemont, 159] [Simmons, 332] [gemselect.com]
Yakut, prizmatik tabular, bipiramidal veya rhombohedral kristallerin yanı sıra granüler veya büyük alışkanlıklarda oluşur ve camsı bir parlaklığa sahiptir. En değerli ve arzu edilen Yakutlar, William Fernie tarafından “mavi veya sarı hiçbir karışım içermeyen, saf derin, zengin kırmızı” olarak tanımlanan “güvercin kanı” denilen bir gölgenin yakutlarıdır, ancak diğerleri onu “saf kırmızı ile saf kırmızı” olarak tanımlamaktadır. mavi ipucu. ” Kırmızının tonu, çıkarıldığı yere göre değişir ve koyu pembe-kırmızı, kırmızımsı-turuncu, menekşe rengi dökümlü kırmızı ve hatta koyu bir şarap rengi olabilir. Bazıları tarafından Ruby olarak tartışılan soluk pembe Korindon, genellikle gemolojik terimlerle Ruby yerine Pembe Safir olarak anılır. [Simmons, 332] [Fernie, 139-141] [Eason, 71] [gemselect.com] [Mindat.org]

Tüm doğal Yakutların içinde, renk safsızlıkları ve “ipek” olarak bilinen Rutil iğnelerinin kalıntıları dahil olmak üzere kusurları vardır. Bu kapanımlar doğal Ruby’yi sentetiklerden ayırt etmeye yardımcı olur ve yapısal olarak yönlendirildiğinde ışık belirli şekillerde “ipek” ten parlar, kapanımlar aslında taşın nadirliğini ve değerini artırır. Kabaşon kesilirse, bu özel taşlar bir chatoyancy veya nadir bir “kedi gözü” efekti gösterebilir veya bir Star Ruby söz konusu olduğunda, ışık ışınlarının sihirli bir şekilde süzülmesine neden olan asterizm adı verilen altı ışınlı bir yıldız efekti gösterebilir. Taşın karşısında. [wikipedia.org] [gemstone.org] [gemselect.com]

yıldız yakutStar Ruby , Ruby ile aynı metafiziksel özelliklere sahiptir, ancak artan iyileştirme ve sihirli enerjilere sahiptir. Dolunayda en güçlüdür. Ruhun Işığı, Yakut yıldızı içinde yansıtılır ve topraklanır ve kişinin iç kaynaklarını ve cesaretini güçlendirir. Kendine zarar verme veya kendini ihmal etme eğiliminde olanlar için son derece etkilidir ve cinsel işlev bozukluğunun veya cinsel veya güç istismarının ve bastırılmış öfkenin travmasının üstesinden gelmede oldukça faydalıdır. Ruhsal Işık taşı olarak, Işık işçileri ve şifacılar tarafından yüksek frekanslı enerjiyi vücuda entegre etmek için kullanılabilir ve kişinin yaşamın gerçek bolluğunu fark etmesine yardımcı olur. [Eason, 71] [Ahsian, 334]

Yakut Satış

Yakut Satış

metafizik kullanımlar Ruby Kullanımları ve Amaçları – Genel Bakış

Bitkinlik ve uyuşukluğun üstesinden gelmek için Ruby’yi giyin veya taşıyın. Dolaşımı uyarır ve tüm sisteme enerji ve canlılığı artırır. Bununla birlikte, çok hassas veya sinirli olanlar bu taşı aşırı uyarıcı veya giymek için rahatsız edici bulabilirler. Ruby’nin bazı kişilerde hiperaktiviteyi yatıştırdığı bilinmektedir. [Salon, 250-251] [Gienger, 75]

Ruby bir afrodizyaktır ve kişinin vahşi duygusallıktan mistik birliğe kadar her türlü sevgiyi deneyimlemesine izin verir. Bir çiftin ilişkisini derinleştirir ve yakınlığı ve bağlılığı teşvik eder. Aynı zamanda saray sevgisinin taşıdır ve uzaktan hayranlığı onurlandırabilir. [Megemont, 160] Sevişme sırasında takılan Ruby, tutkuyu geri kazanmaya ve sürdürmeye yardımcı olabilir ve hamile kalma şansını artırmak için mükemmeldir. [Eason, 71] [Gienger, 75]

Ruby’nin yoğun enerjisi zihni keskinleştirir, yüksek bir farkındalık ve mükemmel konsantrasyon sağlar. Cesur bir tavrı teşvik eder ve kişinin ihtilaf ve ihtilaflarda başarısını artırabilir. [Salon, 251] [Melodi, 573]

Ruby paranormal ve kötülük korkusunu azaltmaya yardımcı olur. Kabusları ortadan kaldırır ve psişik ve psikolojik saldırılara karşı korur. Evi yangından ve davetsiz misafirlerden koruyan koruyucu bir kristaldir ve geceleri güvende kalmak için dikkatlice giyilmesi iyidir. [Eason, 71] [Melodi, 573] [Salon, 251]

Hem doğal hem de laboratuvarda oluşturulan yakutlar, saat yapımı, tıbbi aletler ve mikroskobik cerrahi için lazerler gibi alanlarda teknolojik kullanım için oldukça değerli kristallerdir. [Mella, 103] [Raphaell, 10]Ruby adını Latince kırmızı, ruber kelimesinden alır . Elmas, safir ve zümrüt ile birlikte dört değerli taştan biridir. Ruby, elmas ve mozanitten sonra Mohs derecesi 9 olan üçüncü en sert taştır. Yüzyıllar boyunca yakutlar çıkarıldı, toplandı, takas edildi, değerlendi ve baş rahiplerin göğüs zırhı ve silah süslemek için moda olarak kullanıldı. Ruby, soyluların değerli taşı olarak bilinir. “Kan kırmızısı” yakutlar en değerli olanlar olarak kabul edilir. Bazı eski kültürlerde, geleceği tahmin etmek için kura yapmak için yakut değerli taşlar kullanılırdı. Ünlü yakutlar arasında, Elizabeth Taylor’ın koleksiyonundan Van Cleef ve Arpels tarafından karat başına fiyat rekoru kıran bir yakut ve pırlanta yüzük yer alıyor: 4,2 milyon dolar / 8,24 karat.

Ruby, Temmuz ayının doğum taşıdır. Ayrıca, 2013 yılında Fire Mountain Gems and Beads’in kuruluşunun 40. yıldönümü gibi düğünlerin ve diğer dönüm noktalarının 40. yıldönümünü anmak için kullanılır.
Ruby Metafizik Özellikleri
Ruby’nin sevmeyi, beslemeyi, sağlığı, bilgiyi ve zenginliği teşvik ettiğine inanılıyor. Geliştirilmiş enerji ve konsantrasyon, yaratıcılık, sadakat, onur ve şefkat ile ilişkilendirilmiştir. Ruby’nin evi, mülkleri ve aileyi koruduğu düşünülmektedir. Ruby’nin kalp çakrasını uyardığı ve psişik saldırılara karşı koruma sağlarken ruhsal bilgelik getirdiği söylenir.
Ruby Jeolojik Özellikleri
Yakut (safir ile birlikte) korindon türlerinin bir parçasıdır. Kırmızı rengini kromdan alır. Yakut kırmızısı, safirde bulunmayan tek renk çeşididir. Ayrıca safir gibi, Güneydoğu Asya’da (yüzyıllar boyunca Burma, şimdi Myanmar ana kaynaktı), Doğu ve Güney Afrika’da, Orta Doğu’da, Pakistan, Hindistan, Sri Lanka, Avustralya ve Çin’de önemli yakut yatakları bulundu.

Çoğu yatak, hala yüzyıllardır çalıştıkları ilkel şekilde çalışmaktadır. Nehirlerden tava ile çevrelerindeki diğer minerallerden elle toplanırlar.

Yakutlar, doğal kaba formlarında donuk yağlı görünümlü taşlardır. Ancak kesilmiş ve cilalanmış, yüksek parlaklıkları göz kamaştırıcıdır (elmaslarla karşılaştırılabilir) ve zengin kırmızı renkleri pleokroiktir. Pleokroik, farklı yönlerden baktığınızda değişen renktir.

Yakut Taşı

Yakut Taşı

Zoisitte yakut, yakut ve zoisit kristalinin bir kombinasyonudur. Tanzanya’da tek maden yatakları bulundu. Zoisit içindeki yakut tipik olarak yeşil bir renk gösterir ancak pembe ve kırmızı kapanımlar da olabilir.

Başka bir kombinasyon, disten içindeki yakut (yakut disten olarak da adlandırılır) Myanmar (Burma), Hindistan ve Tayland’da çıkarılır. Rengi tipik olarak benekli pembe ve deniz mavisi ve yeşil ile kırmızıdır.

Doğal haldeki yakutun yanı sıra, bazı yakut değerli taşlar iki şekilde işlenir, boyanır ve ısıtılır.

Daha düşük kaliteli yakutlar, değerli taşları daha şeffaf hale getirmek ve rengi daha belirgin hale getirmek için bazen ısıyla (yaklaşık 3300 derece Fahrenheit) işlemden geçirilir. Diğer bir tedavi ise şeffaflığı artırmak için kırıkların kurşun camla doldurulmasıdır.

Isıtılandan daha az sıklıkla, bazı yakutlar boyanır. Boyama yöntemi kaynak, satıcı ve teknolojiye göre değişecektir. Tipik olarak, gözenekli yakut değerli taşlar, organik veya bitkisel boyalar içeren boya kaplarına yerleştirilir. Kimyasal tuzlar ve doğal pigmentler de kullanılabilir. Taşlar, boyanın taşa tam olarak nüfuz etmesine ve düzgün yüzey rengi oluşturmasına izin vermek için birkaç hafta ıslanabilir.

Mineral Bilgileri     Alüminyum oksit, Korundum grubu
Kimyasal bileşim     AI2Ö3
Renk     Koyu Kırmızı
Sertlik     9 (Mohs)
Spesifik yer çekimi     3,97 – 4,05
Kırılma indisi     1.766 – 1.774
Ruby’nin Doğru Bakımı
Yakut taşlarını ılık sabunlu su ve yumuşak bir fırça ile temizleyin. Taşı yıkadıktan sonra iyice durulayın. Ruby buharla temizlenebilir, ancak kaynatmayın. Ultrasonik bir temizleyici için genellikle güvenlidir. Normal kullanım için stabil olmasına rağmen, işlem görmemiş yakut değerli taşlar borik asit tozu ile aşındırılabilir ve boyanmış veya çatlak veya boşluklara sahip taşlar limon suyu gibi hafif asitler tarafından zarar görebilir.

Yakut ve diğer değerli taşlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Walter Schumann’ın Gemstones of the World’ün gözden geçirilmiş ve genişletilmiş baskısının bir kopyasını sipariş edin .
Ruby ile Tasarım
Fire Mountain Gems’in elle yayılan ipliklerindeki yakut boncuklar, merkezlerinde canlı koyu kırmızıya doğru derinleşen dış kenarda soluk parıldayan kırmızı renktedir. Kabaşonlarda ve yontulmuş taşlarda bu zengin kırmızı renkler her yöne parıldar.

Değerli taş veya telif hakkı olarak kabul edilmesine rağmen, yakut, gündelik bir tişörtden resmi bir elbiseye kadar hemen hemen her şeyle giyilebilir.

Itten’in Renk Teorisine göre kahverengi (örn. Kahverengi altın taşı), turuncu (örn. Carnelian) ve mor (örn. Ametist) yakut kırmızısına benzer renklerdir (ve değerli taşlar). Yani, renk çarkında birbirlerine yakındırlar ve kolayca birleştirilebilirler veya birbirlerinin yerine geçebilirler. Yeşil (örn. Zümrüt), kırmızıyı tamamlayan bir renktir (renk çarkının tam karşısında) ve hoş, ancak yüksek kontrast etkisi sağlar. Sarı-yeşil (ör. Peridot) ve mavi-yeşil (ör. Mavi-yeşil florit), tamamlayıcı renkleri kırmızıya bölerek karmaşıklık ve karmaşıklık için ilgi çekici olanaklar sunar.

Kırmızı, yoğun ve tutkulu olan her şeyi sembolize eden sıcak bir renk olduğu için yakut, Swarovski kristal rengi temalı çeşitli paketlerden biri olan Passion’daki kırmızı renk ailesinden biridir ve Fire Mountain Gems and Beads tarafından özel olarak özelleştirilerek kolaylaştırılır. renk uyumlu mücevher hatları oluşturun.