OTANT�K TA�

İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI YÜZÜK (A+++)

OTANTİK YÜZÜKLER
FİRUZE TAŞI YÜZÜK
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 20 GR
 • 30.45 KARAT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİİLİĞİ
 • A+++ RENK DOYUMU GÖK MAVİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • İRAN NİŞABUR FİRUZESİ
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUDA

Tüm taşların en efsanevi olan Turkuaz kristali , şifalı mineraller dünyasında rock yıldızı statüsüne ulaştı.

Göz kamaştırıcı mavi-yeşil tonu, eski Mısır’da, Kral Tut ve Kleopatra’ya benzeyen, koruyucu tılsımlar ve kraliyet bling’in bulunduğu, yaklaşık 6000 BCE civarında bir görünüme kavuştu. Çıkarılacak ilk değerli taşlardan biri olan Turkuvaz kristali anlamı, Yerli Amerikalılar tarafından cennet ve dünya arasında bir bağlantı oluşturmak için güçlü bir şifa aracı olarak kullanılan kutsal bir taş olarak kabul edildi. Hücresel düzeyde, bu hepsi bir arada taş bir usta şifacı olarak kabul edilir, çünkü en yüksek aşk titreşimi enerjisini, dünyayı iyileştirmek için ruhsal süper yiyeceği teşvik eder.

FİRUZE TAŞI YÜZÜK

FİRUZE TAŞI YÜZÜK

Firuze Anlamı ve İyileştirme Özellikleri
Burada ilginç bir tarihi tidbit: Firuze kristal taşının canlı ve ayırt edici renkleri Hindistan’daki Tac Mahal dahil olmak üzere kutsal alanların dekoratif cephelerine renk katıyor. Bakır ve demir içeriğine bağlı olarak mavi-yeşil tonlarında değişen Firuze kristal anlamı, bir ada cennetini çevreleyen göz kamaştırıcı suların görüntüsünü çağrıştıran parlak bir renktir. Zümrüt’e benzer şekilde, bu kristal dünyanın yüzeyini saran okyanusları simgeler. Ancak bu taşın öne çıkmasını sağlayan şey, örümcek dokusunun doğal örüntüsüdür, demir oksitlerin birikmesi sayesinde çarpıcı bir görsel etkidir.
Firuze Anlamı
Kristal şifada, Firuze kristal taş anlamı, kişisel koruma ile ilişkilendirilir ve bu da antik savaşçılar için savaşa doğru giden popüler bir koruma kalkanıdır. Firuze kristalinin parlak ve çarpıcı tonu, bu dekoratif taşa, negatif güçlere karşı kişisel koruma sağlama yeteneği için saygı duyulan bir kabile olan Azteklerin savaş maskeleri ve savaş aletlerinde keşfedilmiştir. Eskilerin durumunda, istilacı marauderlere ve antik çağın diğer zorluklarına karşı bir koruma görevi gördü. Farsça efsaneye göre, Firuze kristal taşı yeni ayın ışığını yansıttığında iyi şanslar getireceğine inanılıyordu.

Binlerce yıldır kullanılan koruyucu bir taş olan Firuze, eski duygusal yaralar ve kronik stres ile çatlamış bir kalbe manevi bir baldır. Modern yaşam bir Oyunun Thrones bölümü olmayabilir, ancak kaş kaldırma anlarında payı var. Yolculuğunuzda her nerede olursanız olun Firuze bir ruhsal çölde hoş bir vaha olun, su ve havanın hayat veren unsurlarına bağlı enerjik titreşimlere sahip bir taş.

‘Türk’ kelimesi için Fransızca, bu değerli taşı Türkiye’den Batı Avrupa’ya getiren İpek Yolu’nun eski ticaret yolları sayesinde, kıtalar arasında Firuze kristal anlamı iyi biliniyor. Turkuvaz hızlı bir şekilde Avrupa’nın tostu haline geldi ve kraliyet soyuna, Marie-Louise ve onun kraliyet tiarası, kocası Napoleon’dan bir düğün hediyesi olarak izlenebildi.
Firuze Özellikleri
Partiye Firuze getirin ve her zaman sırtınızı alan bir kanatçıya sahip olun. Kuvars ve elektroniği ve saatlerini güçlendirme yeteneği gibi, Firuze kristal şifa özellikleri de size özel iyileştirme hedefleri belirleyerek en yüksek titreşiminizi sallama fırsatı veren programlanabilir. Sağlık ve bolluk için iyi bir şans cazibesi, enerji merkezlerinizi yeniden hizalamak ve daha yüksek bir bilince giden yolu temizlemek için Turkuvaz’ı kullanın.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ %100 DOĞAL İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI 30.45 CRT ÜRÜNÜMÜZ TEK PARCA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN ÖMÜRLÜK ANLAMLI VE GÜZEL BİR HEDİYE;

Firuze kristal özelliklerinin etkilerini, günlük meditasyonunuza dahil ederek, sakinliğin ve sakinliğin terapötik faydalarının keyfini çıkarın. Bu büyülü taşla, her zaman suyun şifa enerjisine, gezegeni ve yaşamın kökenini devam ettiren yaşam veren elemente bağlı kalın. Taşa bakıp, “İyileştim” gibi olumlu onaylar söyleyerek, Firuze’ı yakın tutun ve evrenin sonsuz olasılıklarının kilidini açmak için kullanın.

Turkuaz Taşı Yüzük

Turkuaz Taşı Yüzük

Göz alıcı ve canlı Firuze mücevherat kıyafetinize renk katıyor ve basit, günlük bir gardıropta hoş bir parlaklık getiriyor. Ayrıca ruhları kaldırır ve tüm çakra merkezlerini harekete geçirerek refahı teşvik eder. Muhteşem görün ve kalbi iyileştir. Geride alabileceğimiz 2-in-1 moda bir deyim. Eğer Firuze hayatınıza girmişse, iyileşme güçlerine ihtiyacınız olduğuna dair bir işarettir. Ruhunuz için bir multi-vitamin gibi, Turkuvaz kristali size yeni bir özgüven duygusundan gelen karizmatik bir parlaklık verdiğinde bir mücevherdir.

Kalbinizle Firuzedan yapılmış bir kolye giyin ve pozitif, yaşamı sevdiren hislerin iyileştirici etkilerini hissedin. Bir tatil cennetinin rengi ve çarpıcı suları, Firuze, mutlu yerinizin güzel bir hatırlatıcısıdır, dünyanızda patlayabilecek duygusal fırtınaları yatıştırmak için manevi bir ninnidir. Firuze şifa özellikleriyle meditasyon yapın ve sükunet nehrin huzurunu hayal kırıklığına uğrattığınızda huzurlu bir rahatlama durumuna girin.Firuze kelimesi 17. yüzyıla kadar uzanır. Ticaret yolları, Ortadoğu’dan Avrupa’ya kadar Persler’den gelen Firuzeları getirmiştir. Tüccarlar, “Turquie” olarak bilinen Türkçeden geçerek Türkiye’den geldiklerini anlatan “Turquie” (“Turquie”) adlı malzemeyi seçti.

Turkuvaz, mavi veya yeşilin farklı tonlarında olabilir ve genellikle kahverengi veya siyah oksit veya kumtaşı baz ile damarlara ayrılabilir veya benekli olabilir. Bazıları bu renk damarlarını tercih ederken, diğerleri katı renkli bir taş tercih ediyor. Turkuvazın en iyi rengi, koyu, Firuze mavisi bir renktir. Yeşilimsi renkler daha az arzu edilir ve genellikle değerli taşlar olarak kullanılmaz. Firuze bazen yeşil Malakit veya Chrysocolla ile karıştırılarak mavi ve yeşil benekli taşlara neden olabilir.

Turkuvaz gözenekli bir taştır ve kolayca boyanır. Ölüm, mavinin daha yeşil veya benekli taşlardan arındırılması için yapılır. Boyalı taşlar, yıllar boyunca ya da belirli kimyasallara ya da çözeltilere maruz kaldıklarında gelişmiş renklerini yıpratabilirler. Firuzeın parlaklığı genellikle sıkıcıdır ve bu nedenle belirli bayilerin, Firuzeın iyileştirilmesi için bir Firuze veya plastik bir yağlayıcı madde ile emprenye edilmesi veya kaplanması çok yaygındır. Firuzeın ölülmesi ve zenginleştirilmesi genel uygulamasından dolayı, bu değerli taş özellikle tüm bilgileri tam olarak açıklayan tanınmış satıcılardan satın alınmalıdır.

Turkuvazın gözenekli yapısı yağların ve temizleyicilerin daha kolay etkilenmesini sağlar. Bu nedenle, Firuze değerli taşlar sudan başka bir şeyle yıkanmamalıdır. Firuze da nispeten yumuşak bir taştır ve çizilmemesi için ekstra özen gösterilmelidirTurkuvaz nedir?
Firuze, mavi, mavimsi yeşil, yeşil ve sarımsı yeşilin güzel tonlarında oluşan opak bir mineraldir . Binlerce yıldır değerli bir taş gibi değerlidir. Birbirinden ayrı olarak, Afrika, Asya, Güney Amerika ve Kuzey Amerika’nın eski insanları, değerli taşlar, kakma ve küçük heykeller üretmek için tercih ettikleri malzemeden bağımsız olarak Firuze yaptılar.

Kimyasal olarak Firuze, bakır ve alüminyumun bir sulu fosfattır (CuAl 6 (PO4) 4 (OH) 8 · 5H2). Tek önemli kullanımı, takı ve süs eşyalarının üretiminde. Bununla birlikte, bu kullanımda son derece popüler – bu kadar popüler olan İngiliz dili, “Firuze” kelimesini, yüksek kaliteli Firuze için tipik olan, hafif yeşilimsi mavi bir renk olarak kullanıyor.

Çok az sayıda mineral, çok iyi bilinen, çok karakteristik ve çok etkileyici bir renge sahiptir. Altın , gümüş ve bakır – sadece üç diğer mineral, Firuzedan daha yaygın olarak kullanılan dilde bir renge sahiptir.

Firuze cabochon koleksiyonu
Firuze kaboşinler: Çeşitli konumlardan Firuze kaboşlardan oluşan çeşitli bir koleksiyon. Üst sıradaki soldan sağa: Çin’den siyah matrisli yeşilimsi mavi Firuze bir kabaşon; Arizona’nın Uyuyan Güzel Madeni’nden gözyaşı şekilli, hafif yeşilimsi mavi Firuze bir kabaşon; ve Kazakistan’ın Altyn-Tyube Madeni’nden çikolata kahverengi matriksli iki gök mavisi Firuze cabochons. Orta sıradaki: Arizona’daki Kingman Mines’den küçük bir gök mavisi Firuze kabondur; ve Arizona’nın Uyuyan Güzel Madeni’nden iki küçük yuvarlak gök mavisi cabochons. Alt satırda: Nevada’daki bilinmeyen madenlerden siyah matriksli iki küçük kabondur; Nevada’daki Newlanders Mine’den siyah matriks içinde hafifçe yeşilimsi mavi Firuze olan gözyaşı şeklindeki bir kaboş; ve Nevada’daki # 8 Madeninin kırmızımsı kahverengi matrisinde hafifçe yeşilimsi mavi Firuzeın dikdörtgen bir kabaşonu.

Orjinal Firuze Taşı Yüzük

Orjinal Firuze Taşı Yüzük

Firuze renkleri
Mavi mineraller nadirdir ve bu yüzden Firuze taş pazarında dikkat çeker. Firuzeın en çok arzu edilen rengi gök mavisi veya robin yumurtası mavisi. Bazı insanlar, şu anda Irak olarak bilinen bölgede çıkarılmış olan ünlü yüksek kaliteli malzemenin ardından rengi “Fars mavisi” olarak tanımlamaktadır. Bir mücevher materyali ile coğrafi adın kullanılması, yalnızca materyal o bölgede çıkarıldığında yapılmalıdır.

Maviden sonra, mavimsi yeşil taşlar tercih edilir, yeşil ve sarımsı yeşil malzeme daha az arzu edilir. Güzel bir mavi renkten ayrılma, Firuze yapıda alüminyum yerine küçük miktarlarda demir ikame edilir. Demir, bolluğuna orantılı olarak Firuzeın yeşil tonunu verir. Firuze rengi de Firuze yapıdaki bakır yerine küçük miktarlarda demir veya çinko ile değiştirilebilmektedir.

Bazı Firuze, malzemenin içinde siyah veya kahverengi örümcek ağı veya yamalar şeklinde görünen ana kayaç (matriks olarak bilinir) içerir. Çoğu kesiciler matrisi dışarıda bırakan taşlar üretmeye çalışırlar, ancak bazen taştan o kadar muntazam ya da ince bir şekilde dağıtılır ki önlenemez. Firuze takılar satın alan bazı insanlar, matrisin taş içinde görülmesini severler, ancak genel bir kural olarak, ağır matriksli Firuze daha az arzu edilir.

Bazı Firuze bölgeler karakteristik bir renk ve görünüm ile malzeme üretirler. Örneğin, Uyuyan Güzel Maden, matriks içermeyen açık mavi Firuzela bilinir. Kingman Mine’den gelen Firuzeın çoğu, siyah matriksi örümcek ağıyla parlak mavidir. Morenci Madeni, matrikste piritli bir sürü koyu mavi Firuze üretir. Bisbee Firuzeının çoğu, çikolata kahverengi matriksi ile parlak mavi bir renge sahiptir. Turkuvazayı bilenler genellikle, ancak her zaman değil, bir taşı belirli bir madenle doğru şekilde ilişkilendirebilir.

Düzgün Temizlemeyle Firuze Rengi Korumak
Firuze rengi yanlış bakım ve temizlik ile değiştirilebilir. Güzel bir renk ile Firuze mücevherler varsa, uzun süre güneş ışığı, ısı, kozmetik, terleme ve vücut yağı maruz kalma konusunda dikkatli olmalısınız. Kozmetik, terleme veya vücut yağlarına maruz kalmışsa, yumuşak sabun solüsyonuyla ıslatılmış yumuşak bir bezle hafifçe temizleyin ve ardından su ile nemlendirilmiş yumuşak bir bezle temizleyin. Sonra Firuze kuruduğunda, parlak ışıktan veya ısıdan uzakta bir mücevher kutusunda saklayın.

Firuze cabochons
Firuze kaboşinler: Dünyanın birçok yerinden gelen Firuze kaboyalar, renk ve matris çeşitliliğini göstermektedir. Görüntü telif hakkı iStockphoto, IrisGD.

Mineral toplama
Mineraller hakkında bilgi edinmenin en iyi yolu, özelliklerini taşıyabileceğiniz, inceleyebileceğiniz ve gözlemleyebileceğiniz küçük örneklerden oluşan bir koleksiyon ile çalışmaktır. Ucuz mineral koleksiyonları Geology.com Mağazasında mevcuttur .

Turkuvaz Oluşumu
Turkuvaz, iyi oluşmuş kristallerde nadiren bulunur. Bunun yerine genellikle mikro kristallerin bir toplamıdır. Mikro kristaller birbirine yakın bir şekilde paketlendiğinde, Firuze daha düşük bir gözenekliliğe, daha fazla dayanıklılığa ve daha yüksek bir parlaklığa parlatır. Bu parlaklık, “vitreus” veya “camsı” olmaktan uzak düşer. Bunun yerine, birçok insan bunu “mumlu” veya “subvitreous” olarak tanımlar.

Turkuvaz, kurak iklimde en iyi formları oluşturur ve Firuze kaynakların coğrafyasını belirler. Dünyanın Firuze pürüzlerinin çoğu şu anda güneybatı Amerika Birleşik Devletleri , Çin , Şili , Mısır , İran ve Meksika’da üretilmektedir.

Bu alanlarda, yağışlar küçük miktarlarda bakırın çözülmesiyle toprak ve kaya boyunca aşağı doğru süzülür. Bu su daha sonra buharlaştığı zaman, bakır yüzey altı kırıklarının duvarlarında çok az miktarda Firuze biriktirmek için alüminyum ve fosfor ile birleşir.

Firuze Taşı Özellikleri

Firuze Taşı Özellikleri

Firuze aynı zamanda bu sularla temas eden kayayı da değiştirebilir. Değiştirme tamamlandığında, bir Firuzeın katı kütlesi oluşacaktır. Değiştirme daha az tamamlandığında, ana kaya, Firuzeın içinde bir “matris” olarak görünecektir. Matris, taş üzerinde “örümcek ağı”, “düzensiz” bir tasarım veya başka bir desen oluşturabilir.

Firuzeın Fiziksel Özellikleri
Kimyasal Sınıflandırma Fosfat
Renk Gök mavisi (bir taş gibi en çok arzu edilir), mavi, mavimsi yeşil, yeşil, sarımsı yeşil; Genellikle kahverengi veya siyah matris, örümcek ağı veya arka plan rengi ile.
Meç Yeşilimsi beyaza kadar mavimsi beyaz
parıltı Subvitreous için Waxy
diaphaneity Opak
yarılma Mükemmel, ama çoğu numunenin küçük tane büyüklüğü nedeniyle nadiren görülür
Mohs Sertliği 5 ila 6 (genellikle gözeneklilik nedeniyle daha düşük)
Spesifik yer çekimi 2,6 ila 2,9 (gözeneklilik ve matris nedeniyle değişken)
Tanı Özellikleri Renk, kırılma indeksi
Kimyasal bileşim CuAl 6 (PO4) 4 (OH) 8 · 4H20
Kristal sistemi triklinik
Kullanımları Taş, küçük heykeller, dekoratif taş

Firuze Mineral Grubu
Firuze grubu beş triklinik mineralden oluşmaktadır. Bu mineraller kimyasal bileşime, kristal yapısına, fiziksel özelliklerine ve genellikle görünüşe çok benzemektedir. Grubun üyeleri şunlardır: Firuze, aheylit, chalcosiderite, faustite ve planerite. Kompozisyonları aşağıda listelenmiştir.

Firuze Grubu Mineralleri
Mineral Kimyasal bileşim
Firuze CuAl 6 (PO4) 4 (OH) 8 · 4H20
Aheylite (Fe, Zn) Al6 (PO4) 4 (OH) 8 · 4H20
Kalkosiderit Cu (FeAl) 6 (PO4) 4 (OH) 8 · 4H20
Faustite (Zn, Cu) Al 6 (PO4) 4 (OH) 8 · 4H20
Planerite Al6 (PO4) 2 (OH) 8 · 4H20
Firuze grubunun üyelerinin çok benzer kimyasal bileşimlere sahip olduğuna dikkat edin. Bu minerallerde demir genellikle alüminyum yerine geçer ve bakır genellikle çinko veya demir yerine geçer. Çok benzer olduklarından ve bileşime sahip olduklarından, bu mineraller genellikle yanlış tanımlanır. Sonuç olarak, Firuze olarak satılan bazı materyaller aslında Firuze grubunun başka bir mineral üyesidir.

Firuze ve argillit kakma parçaları
Firuze ve argillit kakma parçaları: New Mexico’daki Chaco Kanyon Ulusal Tarihi Parkı’ndan Ancestral Puebloan (Anasazi) Firuze ve turuncu argillit kakma parçaları. Bu parçalar yaklaşık 1020-1140 CE arasındadır ve eski Chacoan boncuk ve inlay endüstrisinde kullanılan tipik malzemeleri göstermektedir. Milli Park Hizmetinden kamuya açık alan görüntüsü.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Firuze
Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Firuze üretimin çoğu kurak güneybatıda yer almaktadır ve bu üretimin çoğu bakır yatakları içinde ya da civarındadır. Arizona , New Mexico ve Nevada , önde gelen Firuze üreten devletin pozisyonunu tuttular. New Mexico 1920’lere kadar bu pozisyonu tuttu, Nevada 1980’lere kadar pozisyonunu korudu ve Arizona şu anda lider devlet. Kaliforniya , Colorado , Utah , Texas ve Arkansas’ta önemli miktarda Firuze üretilmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki maymunun çoğu bakır üretiminin bir yan ürünüdür. Büyük açık-çukur bakır madenleri, Firuzeın oluşturulduğu sığ kaya birimlerinden aşağı doğru kazılmaktadır. Firuzela karşılaşıldığında, malzemenin miktarı ve kalitesi değerlendirilir ve yalnızca garanti edilmişse, gem materyali elde etmek için geçici bir çaba gösterilecektir. Eğer Firuzeın değeri milyar dolarlık madencilik işlemine zarar veriyorsa, mayın çıkarılacaktır. Madencilik, bakır şirketi çalışanları tarafından yapılabiliyordu, ancak iş çoğu zaman, bir andan itibaren benimkilere gelen, Firuzeı hızla toplayan ve yoldan çıkan madencilere gidiyor.

Firuze takı
Firuze takılar: Gümüş ve Firuze ile yapılmış Navajo bilezikler. Creative Commons lisansı altında kullanılan Silverborders resmi.

Firuze Taşı Faydaları

Firuze Taşı Faydaları

Firuze Takı
Takılarda veya süs eşyalarında kullanılan Firuzeın en eski kaydı Mısır’dır. Orada 6000 yıllık kraliyet mezarlarında Firuze bulundu. Yaklaşık 4000 yıl önce, Pers madencileri, “gök mavisi” ya da “robin-yumurtası mavisi” rengiyle mavi bir Firuze çeşitliliği üretti. Bu materyal çok popülerdi ve Asya ve Avrupa’ya taşındı. Bu “Farsça Mavi” renginin kaynağıdır.

Kuzey Amerika’da bilinen en eski Firuze kullanımı, 2000 yıl önce geminin kullanıldığı New Mexico’nun Chaco Kanyon bölgesinde bulunuyordu. Eski sanatçılar boncuk, kolye, kakma işi ve küçük heykeller üretti.

Kaba Firuze ve Firuze nesneler, Yerli Amerikalılar tarafından yüksek saygı ile yapıldı ve yaygın olarak işlem gördü. Bu Kuzey Amerika Firuzeını güneybatıya ve Güney Amerika’ya yaydı. Bu erken Amerikan yerlilerinin takı tasarımları basitti ve Firuze metal buluntularda bulunmuyordu.

Firuze boncuklar
Firuze boncuklar: New Mexico’daki Chaco Canyon Ulusal Tarih Parkı’ndan Ancestral Puebloan (Anasazi) Firuze boncuklarından oluşan bir koleksiyon. Bu parçalar yaklaşık 1050-1100 CE arasındadır ve eski Chacoan boncuk ve inlay endüstrisinde kullanılan tipik malzemeleri göstermektedir. Milli Park Hizmetinden kamuya açık alan görüntüsü.

1800’lerin sonunda Kızılderili sanatçılar takı yapmak için para gümüşü kullanmaya başladılar. Bu eser, günümüzde popüler olan Kızılderili takılarının Firuze ve gümüş stiline dönüşmüştür.

Firuze ve Firuze mücevherlere olan talep zamanla artıyor ve düşüyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde 1970’lerde başlayan ve 1980’lerde gerileyen talepte bir artış oldu. Turkuvaz madenciliğinin ve Kızılderili sanatçıların Firuzeın yerel kültürün ayırt edici bir parçası haline geldiği güneybatı eyaletlerinde Firuze mücevher talebi her zaman yüksektir.

kompozit Firuze
Kompozit Firuze: Bu küpeler kompozit Firuze ile yapılır. Boya, parlak bir renk vermek için eklenmiştir ve “matris” bir metalik flaş vermek için malzemeler eklenmiştir.

Doğal Firuze ve Firuze Tedaviler
Bugün bitmiş olan taşların kesilmesinde ya da bir çeşit muamele yapılmadan kuyumculuk yapılabilmesi için günümüzde çıkarılmış olan sadece küçük bir Firuze rengi kullanılabilir. Bu tedaviler, Firuzeın kesim için yeterince dayanıklı olmasını, mücevhera yeterince dayanıklı olmasını veya rengini ve pazarlanabilirliğini geliştirir.

Tedavi edilmeyen Firuze nadir bir emtiadır. Kaba, ondan kesilmiş taşlar ve ondan yapılan mücevherler, birçok kişi tarafından özel olarak tutulur ve en üst düzeyde tutulur. Tedavi edilmeyen Firuze bulmak zor ve birçok insan çeşitli nedenlerden dolayı bunu istiyor.

Tedavilerine dayalı olarak farklı türlerde Firuzelar aşağıda açıklanmaktadır. İstenenler açısından yukarıdan aşağıya listelenirler.

Doğal İşlem Görmemiş Firuze , Firuze, boncuk veya diğer eşyalara dönüştürülmüş ve herhangi bir tür tedavi olmaksızın takı yapımında kullanılan Firuzeın adıdır. Özellikle çekici bir rengi olduğunda, en çok tercih edilen türden Firuzedır. Güzel Firuze mücevherler, yüksek kaliteli bir tür ürün satanlar veya doğal, işlenmemiş taşlar konusunda uzmanlaşan mağazalarda satışa çıkarmanız olasıdır. Doğal işlem görmemiş Firuze satıcıları sık sık bir satış noktası olarak herhangi bir muamele yapılmadığı gerçeğini kullanırlar.

Doğal Firuze Taşı Yüzük

Doğal Firuze Taşı Yüzük

Stabilize Firuze , mücevherin kesilmesinde ve kullanılmasında yeterince dayanıklı olması için bir polimer veya başka bir bağlayıcı madde ile emprenye edilmiş olan Firuze için kullanılan isimdir. Madenden gelen bu Firuze çok yumuşak, çok gözenekli, çok kırılgan veya çok kırılgan. Stabilize Firuze güzel boncuklar ve cabochons kesilebilir. Bugünün mücevher ve mücevher pazarında en yaygın Firuze türü. Doğal Firuzeın arzusu, onu isteyen insanlardan çok daha küçük olduğu için yaygın olarak kabul edilir. Bir ürünün stabilize Firuzedan yapılması gerçeği her zaman satıştan önce alıcıya açıklanmalı ve fiyat, benzer kalitede işlenmemiş Firuzedan daha düşük olmalıdır.

Kompozit veya Sulandırılmış Turkuvaz , bir polimer ile karıştırılmış ve blok şeklinde parçalara dökülmüş küçük Firuze parçalarından yapılır. İnce ezilmiş Firuze ve bazı Firuze olmayan malzemeler bazen dahildir. Bloklar daha sonra kaboşonları, boncukları ve diğer parçaları kesmek için kullanılan küçük parçalara ayrılır. Bu malzeme genellikle bu imalat yönteminden dolayı “blok Firuze” olarak adlandırılmaktadır. Sadece doğal taşlar satmaktan gurur duyan satıcılar genellikle sulandırılmamış Firuze satmayı reddediyorlar. Bazı mücevher kimlik laboratuvarları bu malzemeyi “Firuze” olarak adlandırmaya ve bunun yerine “insan yapımı bir ürün” olarak etiketlemeye reddederler. Aynı zamanda, bazı satıcılar bu malzemeleri ve onlardan yapılan takıları satmaktan memnuniyet duyuyorlar çünkü çoğu zaman çekici bir görünüme ve düşük bir fiyata sahipler.

Boyalı Firuze tam olarak öyle. Turkuvaz gözenekli bir malzemedir ve boyayı kolaylıkla kabul eder. Boya, Firuzeın daha pazarlanabilir bir renge dönüştürülmesinde kullanılır. Boya aynı zamanda çirkin bir renk üretmek için de kullanılabilir. Kompozit ve sulandırılmış Firuze en yaygın olarak boyanmış malzemelerdir. Boya, Firuzeı renklendirmek veya polimer bağlayıcı malzemeyi renklendirmek için kullanılabilir. Bazen matriks malzemesinin rengini değiştirmek için siyah veya kahverengi boya kullanılır. Boyalı Firuze her zaman benzer renk ve kalitede işlenmemiş malzemeden daha az değerlidir.Herhangi bir rasgele kişiye turkuazın neden böyle adlandırıldığını sorun. Çoğu size bir aptal gibi bakacak ve turkuaz (mücevher) turkuaz (renk) sonra adlandırılır olduğunu size bilgi verecektir! Çoğu kişi renk isminin ilk önce geldiğini ve taşa uygulandığını düşünmektedir.

Öyle değil! Turquoise, Türk Taş anlamına gelen Fransızca bir terimdir. “Pierre” nin “taş” olarak tercüme edildiği Fransız cümbüşü pierre turkuazından geliyor. Tuhaf bir şekilde, turkuazın Türkiye’den geldiğine inanılıyordu. Türkiye’de turkuaz ticareti çok fazla olsa da, satın alınan ve satılan ürünler muhtemelen İran ya da Sina Yarımadası’ndan kaynaklanmıştır. Avrupa’ya ilk gelen turkuaz Venedikli tüccarlar tarafından muhtemelen Türk pazarlarında elde edildi. “Turkuvaz” böylelikle bir yanlış isimdir.

Zamanla, “turkuaz”, yüksek kaliteli turkuazda sergilenen mavinin bir tonunu belirtmek için kullanılmaya başlandı. Aslında, web siteleri tasarlarsanız, şimdi kullandığınız gibi tarayıcılar, yazı tipi, arka plan renkleri ve benzerleri için bir renk komutu olarak “turkuaz” ı tanıyacaktır. Bir bakıcı iseniz, renk kodu şudur: Bu rengi üreten Hex = {40, E0, D0}.

Turkuvaz “turkuaz” hale gelmeden önce, dünya çapında başka isimler altında takdir edildi. Gubelin (1966) ve Pearl (1976), çeşitli isimleri toplayıp listeleyerek harika bir hizmet gerçekleştirmiştir. İşte kısmi bir liste:

Agaphite: İran’dan turkuaz (günümüz İran).

Amerikan Turkuaz: Soluk mavi, gözenekli turkuaz. Coğrafi kökeni ne olursa olsun bu tür turkuazlara uygulanır.

Aztek taşı: Yeşil tonları ile turkuaz dahil olmak üzere birçok minerale uygulanan genel bir terim.

Cobweb turkuaz matrisi: Güçlü örümcek ağı benzeri matrisli turkuaz.

Yumurta kabuğu turkuazı: Turkuaz ile çatlamış bir matriks.

Mısır turkuaz: Turkuvaz, zayıf mavi renklendirme ya da sarı-yeşil gölgeleme nedeniyle daha az arzu edilen kabul edildi. Terim, taşın coğrafi kaynağı için endişe duymadan kullanılır.

Meksika turkuaz: “Amerikan turkuaz” eşanlamlısı.

İran turkuaz: İran olarak bilinen bölgeden olağanüstü, açık mavi turkuaz. Daha yakın zamanlarda, “Farsça turkuaz”, taşın kökeni ne olursa olsun, kalite derecesi olarak kullanılıyor.

Kaya turkuaz: turkuaz ve diğer mineraller içeren kaya.

Turkuaz külçeler: Bir bardak içinde cilalanmış çakıl taşları.

Turkuaz Taşı Yüzük

Turkuaz Taşı Yüzük

Beyaz bufalo taşı: Aluma Fosfat, teknik olarak turkuaz değil, güzel ve sık sık pazarlanmaktadır. Nevada’da sadece bir madende bulunTurkuaz belki de insanlık tarihindeki en eski taş, kralların, şamanların ve savaşçıların tılsımıdır. Sağlam ve opak bir koruma taşıdır, dokunuşa yatıştırıcı, göze şifa veren, masmavi gökten oyulmuş ve toprağa kaymış gibi. Mavi, çoğu zaman mavi-yeşilin eşsiz tonu, bu sakin rengin her şeye adını, Turkuvazını verir. Krem veya kahverenginin hassas damarlanması veya benekli dokuması taşa özgüdür ve karakterini geliştirmeye yarar.

Turkuvaz adı, “Türk taşı” anlamına gelen Fransız, pierre turkuazından türetilmiştir, çünkü Orta Asya’daki madenlerden Avrupa’ya turkuaz getiren ticaret yolları Türkiye’den geçmiştir ve Venedikli tüccarlar genellikle taşları Türk çarşılarında satın almıştır. [Simmons, 419]

Turkuaz binlerce yıl boyunca, bilgelik, asalet ve ölümsüzlüğün gücü olarak ödüllendirilen tüm kültürlere yayılmıştır. [Eason, 239 ] Eski Mısırlılar, Persler ve Çinliler, Aztekler ve Güney Amerika’daki İnkalar ve Yerli Kuzey Amerikalılar arasında, Turkuaz onun süsleme, güç, şans ve koruma için kutsaldı.

M.Ö. 5000 yıllarına tarihlenen turkuaz boncuklar Irak’ta bulunmuş ve Mısırlılar MÖ 3200 yılında Sina’daki taşlara madencilik yapıyorlardı [Simmons, 419] Tutankhamun’un ölüm maskesi, tanrılara adanmış mozaik maskeler gibi, Turkuvaz ile süslendi. Azteklerin son hükümdarı Moctezuma’nın muhteşem kakma kafatasları, kalkanları ve güç heykelleri. [Eason, 239]

Yaklaşık bin yıl boyunca, Yerli Amerikalılar, gömüldükleri yerleri korumaları için kullanarak, Turkuvaz’ı çıkardılar ve tasarladılar. Mücevherleri Arjantin’den New Mexico’ya kadar bulundu. [Simmons, 419] Hint rahipleri, gökyüzünün büyük ruhunu çağırırken törenlerde giydi. Pek çok Türk taşını evrensel taş olarak onurlandırdı, zihnini giydiğinde evrenle bire dönüşürdü. Renkleri değiştirebilme yeteneği nedeniyle kehanette ya da kehanette kullanılmıştır. Tarih öncesi Hint, Turkuvaz, vücutta giyilen ya da törenlerde kullanılan her zaman yeryüzünde yaşayan gökyüzünün tanrısı anlamına geldi. [Mella, 111]

Turkuaz kullanır Turkuaz Kullanımlar ve Amaçları – Genel Bakış
Yüzyıllar boyunca Turkuaz, binicilerin düşme nedeniyle yaralanmalardan korunma gücüne sahip olduğu kabul edilmiştir. İlk önce Türk askerleri tarafından tılsım olarak, şahısları üzerinde, köprülerine ve tuzaklarına bağlı olarak, daha sonra her türlü düşmeye karşı korunmak için kullanılmıştır. [Kunz, 109] Turkuvazın, onu giyen kişinin fiziksel durumundan da etkilendiği söylenir. Sahibi hastalandığında ya da üzüldüğünde solgunlaşır, kişi öldüğünde tüm renkleri kaybeder ve her gün renginin derinleştiği yeni bir sağlıklı sahibine aktarıldığında rengini yavaş yavaş iyileşir. [Fernie, 268]

Tarihsel olarak, Turkuaz dostça saygıyı güvence altına almaktan ötürü güvence altındadır, “o bir Turkuazın sahibi olan bir arkadaşının asla bir arkadaş için istemeyeceği” ni doğrular. [Fernie, 37] Orient’te bir Turkuaz yüzük takılmıştı. kötülüğe karşı bir koruyucusu olarak. Atasözü şöyle demektedir: “Sevgi dolu bir el ile mutluluk ve iyi bir servet getirir.” Ancak, halka sadece taş bir arkadaş tarafından verildiğinde koruyucu enerjiyi yaydı. Düşünce sarılınca ve böylece iyi bir servet sağlandığında zihnin açık görüşünü yeniden kurduğuna inanılıyordu. [Mella, 111]

Turkuaz, her zaman erkeğin iktidarının sembolü olarak kabul edilen bir süs mücevher olarak her zaman değerlenmiştir. İmparator Rudolph II’nin mahkeme hekimi Anselmus de Boot, 1609’da, Turkuaz’ın, erkekler tarafından, iyi bir Turkuaz giymedikçe, elinin iyi süslenmiş olarak kabul edilmediğine dair çok saygı gördüğünü yazdı. [Kunz, 111] Bugün, Turquoise’ın erkekleri ve kadınları eşit olarak güçlendirdiğini, yıprandığını veya taşındığını, şans, başarı, hırs ve yaratıcılık tılsımı olduğunu biliyoruz. [Eason, 239]

Turkuaz Taşı Özellikleri

Turkuaz Taşı Özellikleri

İşyerinde, turkuaz liderliği teşvik eder, yeniden konumlandırmaya veya kariyerle ilgili düzenli seyahatlere yardımcı olur ve yatırımlardan kaçınılmasını sağlar. Yazarın engelini aşmaya yardımcı olur ve bilgi verirken açık bir iletişim taşıdır; Yasa ya da yerel ya da merkezi hükümet için çalışanlar için özellikle iyi bir muska. [Eason, 41, 239] Turkuaz, özellikle anksiyeteyi serbest bırakmak için radyoda veya televizyonda çalışanlar ve işçilerin bedensel zararlardan korunmaları için, zihinsel rahatlama için muhasebeciler ve bilgisayar operatörleri için önerilir. [Mella, 129-132]

Seyahat için bir kristal olarak, Turquoise sizi ve eşyalarınızı hırsızlığa, kayıplara veya saldırılara karşı korur, kazaların önlenmesine, özellikle düşmelere ve hatta evcil hayvanınızın korunmasına yardımcı olur. [Eason, 41-42] Bir yaka, dizgin ya da kafese bağlı olan Turkuaz, hayvanların yamulmasını ya da çalınmasını önler ve atları binicilere karşı sağlam bir şekilde atar ve itaatlendirir. [Eason, 239]

Tibet Turkuaz veya Çince Turkuaz, yeşil ve daha canlı mavi biraz farklı bir titreşim taşır. Boğaz Çakranın temizlenmesi ve bastırılmış kendini ifade etmenin tıkanması için özellikle yararlıdır. [Hall, 307] Mücevher olarak hem erkekler hem de kadınlar tarafından giyilir ve bir sevgiliye veya partnere sadakat ve korunma sözü olarak kabul edilir. Kutsal ibadet boncuklarında kullanılır, müzik enstrümanlarını, ibadet çarklarını ve zilleri süslüyor ve bir Turkuaz tesbih namazını, hangi ilahın çağrıldığına bağlıyor. Tibet turkuaz geleneksel olarak kendi doğal servet getiren güçlerini aktarmak için bir hediye olarak kabul edilir, bu yüzden kendiniz satın alırsanız, kendinize bir hediye yapın. [Eason, 256]Binlerce yıl boyunca, Turkuvaz bilgelik, asalet ve ölümsüzlük sembolü olarak ödüllendirilen tüm kültürleri kapsamıştır. Turkuvaz, Eski Mısırlılar, Persler, Çinliler, Tibetliler, Güney Amerika’nın Aztekleri ve İnkaları ve Yerli Kuzey Amerikalılar arasında kutsal bir taş olarak kabul edilmiştir. Turkuaz, şans, koruma ve güç çekmeyi amaçlayan geleneksel bir süslemedir.

M.Ö. 5000 yıllarına tarihlenen turkuaz boncuklar Irak’ta bulunmuş ve Mısırlılar MÖ 3200 yılında Sina’daki taşlara madencilik yapıyorlardı. Tutankhamun’un ölüm maskesi Turkuvaz ile süslendi. Tıpkı tanrılara adanmış mozaik maskeleri ve Azteklerin son hükümdarı Moctezuma’nın muhteşem kakma kafatasları, kalkanları ve güç heykelleriydi. Tibet’te turkuaz kutsal dua boncuklar bulunabilir, müzik aletleri, ibadet tekerleği ve çanları süslüyor.

Yaklaşık bin yıl boyunca, Amerika’nın ilk millet halkı, Turkuvaz’ı çıkardı ve moda etti. Bu taş, Arjantin’den New Mexico’ya kadar olan gömü mevkilerinde bulunmuştur. Navajo, bol yağmur yağması sağlamak için kum resimleri oluşturmak amacıyla turkuaz ve mercan kullanmıştır. At ve koyun şeklindeki tılsımlar, olumsuz büyüye karşı güçlü muhafızlar olarak tutuldu. Pueblo, bir ev ya da kiva inşa edildiğinde Büyük Ruh’a teklif vermek için yer altına turkuaz yerleştirirdi. Apache Şamanları sıklıkla bu taşla çalışarak ilaç çantalarında taşıdılar. Bu kültürlerin birçoğu, turkuaz taşını giyerken evren ile bire dönüşeceklerine inanarak evrensel taşı olarak onurlandırdı. Vücutta ya da törenlerde kullanılan turkuaz, genellikle yeryüzündeki canlı gökyüzünün tanrısıdır.

Turkuvaz bir alıcı taştır, onun ilişkili elementi dünyadır ve gezegenler Venüs ve Neptün tarafından yönetilir. Büyük Ruh, Buda ve Tanrıça Hathor ile yakından ilişkilidir. Turkuvaz çok güçlere sahip olduğu söyleniyor. Kullanıcıda cesareti artıran iyileştirici ve koruyucu bir taş olarak kabul edilir. Ayrıca sevgi, dostluk, para ve şans çekmek için söylenir.

Turkuvaz adı, “Türk taşı” anlamına gelen Fransız, pierre turkuazından türetilmiştir, çünkü Orta Asya’daki madenlerden Avrupa’ya turkuaz getiren ticaret yolları Türkiye’den geçmiştir ve Venedikli tüccarlar genellikle taşları Türk çarşılarında satın almıştır. Taşın Arapça adı “Fayruz”, “Şanslı Taş” anlamına gelir.

Turkuaz Firuze Taşı Yüzük

Turkuaz Firuze Taşı Yüzük

Yüzyıllar boyunca, turkuaz atlıların düşme nedeniyle yaralanmalardan korunma gücüne sahip olduğu kabul edilmiştir. İlk önce Türk askerleri tarafından tılsım olarak, şahısları üzerinde, köprülerine ve tuzaklarına bağlı olarak, daha sonra her türlü düşmeye karşı korunmak için kullanılmıştır.

Tarihsel olarak, turkuaz dostu saygı güvence mülkiyet ile yatırılmaktadır. Geleneksel bir deyim var, “o bir Turkuazın sahibi olan bir arkadaş için asla istemeyecek.” Antik Çin’de, kötülük her şeye karşı bir koruyucu olarak bir turkuaz yüzük takıldı. Bir atasözü, “Sevgiyle elde ettiği mutluluk ve iyi bir servet getirir.” Ancak, halka gerçek bir arkadaş tarafından verildiğinde koruyucu enerji yayabilir.

Turkuaz aşkı çekmek için söylenir, genellikle evlilik uyumu geliştirmek ve ilişkilerde iletişimi geliştirmek için kullanılır. İki kişinin enerjilerinin uyumlu bir şekilde harmanlanmasına yardımcı olduğu söylenir.

Tibet turkuaz veya Çin turkuaz, yeşil ve daha canlı mavi biraz farklı bir titreşim taşır. Mücevher olarak, hem erkekler hem de kadınlar tarafından giyilir ve bir sevgiliye veya partnere sadakat ve korunma sözü olarak kabul edilir.

Enerji şifasında kullanıldığında, turkuazın beden ve ince enerji alanlarındaki meridyenleri güçlendirdiği, fiziksel ve ruhsal dünyalar arasındaki iletişimi güçlendirdiği söylenir. Üçüncü Göz’e yerleştirildiğinde, sezgiyi ve meditasyonu destekler. Boğaz çakrası için de yararlıdır, açık iletişimi destekler, kişinin gerçekliğini konuşturur ve kişinin en derin bilgeliğini ifade eder. Turkuaz, varlığımızın bütünlüğünden bahsettiğimizde, her birimizin topluma katkıda bulunacak önemli bir bilgiye sahip olduğumuz bilgisini güçlendirir.

İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI YÜZÜK (A+++)

OTANTİK YÜZÜKLER
FİRUZE TAŞI YÜZÜK
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 20 GR
 • 30.45 KARAT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİİLİĞİ
 • A+++ RENK DOYUMU GÖK MAVİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • İRAN NİŞABUR FİRUZESİ
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUDA
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Tüm taşların en efsanevi olan Turkuaz kristali , şifalı mineraller dünyasında rock yıldızı statüsüne ulaştı.

Göz kamaştırıcı mavi-yeşil tonu, eski Mısır’da, Kral Tut ve Kleopatra’ya benzeyen, koruyucu tılsımlar ve kraliyet bling’in bulunduğu, yaklaşık 6000 BCE civarında bir görünüme kavuştu. Çıkarılacak ilk değerli taşlardan biri olan Turkuvaz kristali anlamı, Yerli Amerikalılar tarafından cennet ve dünya arasında bir bağlantı oluşturmak için güçlü bir şifa aracı olarak kullanılan kutsal bir taş olarak kabul edildi. Hücresel düzeyde, bu hepsi bir arada taş bir usta şifacı olarak kabul edilir, çünkü en yüksek aşk titreşimi enerjisini, dünyayı iyileştirmek için ruhsal süper yiyeceği teşvik eder.

FİRUZE TAŞI YÜZÜK

FİRUZE TAŞI YÜZÜK

Firuze Anlamı ve İyileştirme Özellikleri
Burada ilginç bir tarihi tidbit: Firuze kristal taşının canlı ve ayırt edici renkleri Hindistan’daki Tac Mahal dahil olmak üzere kutsal alanların dekoratif cephelerine renk katıyor. Bakır ve demir içeriğine bağlı olarak mavi-yeşil tonlarında değişen Firuze kristal anlamı, bir ada cennetini çevreleyen göz kamaştırıcı suların görüntüsünü çağrıştıran parlak bir renktir. Zümrüt’e benzer şekilde, bu kristal dünyanın yüzeyini saran okyanusları simgeler. Ancak bu taşın öne çıkmasını sağlayan şey, örümcek dokusunun doğal örüntüsüdür, demir oksitlerin birikmesi sayesinde çarpıcı bir görsel etkidir.
Firuze Anlamı
Kristal şifada, Firuze kristal taş anlamı, kişisel koruma ile ilişkilendirilir ve bu da antik savaşçılar için savaşa doğru giden popüler bir koruma kalkanıdır. Firuze kristalinin parlak ve çarpıcı tonu, bu dekoratif taşa, negatif güçlere karşı kişisel koruma sağlama yeteneği için saygı duyulan bir kabile olan Azteklerin savaş maskeleri ve savaş aletlerinde keşfedilmiştir. Eskilerin durumunda, istilacı marauderlere ve antik çağın diğer zorluklarına karşı bir koruma görevi gördü. Farsça efsaneye göre, Firuze kristal taşı yeni ayın ışığını yansıttığında iyi şanslar getireceğine inanılıyordu.

Binlerce yıldır kullanılan koruyucu bir taş olan Firuze, eski duygusal yaralar ve kronik stres ile çatlamış bir kalbe manevi bir baldır. Modern yaşam bir Oyunun Thrones bölümü olmayabilir, ancak kaş kaldırma anlarında payı var. Yolculuğunuzda her nerede olursanız olun Firuze bir ruhsal çölde hoş bir vaha olun, su ve havanın hayat veren unsurlarına bağlı enerjik titreşimlere sahip bir taş.

‘Türk’ kelimesi için Fransızca, bu değerli taşı Türkiye’den Batı Avrupa’ya getiren İpek Yolu’nun eski ticaret yolları sayesinde, kıtalar arasında Firuze kristal anlamı iyi biliniyor. Turkuvaz hızlı bir şekilde Avrupa’nın tostu haline geldi ve kraliyet soyuna, Marie-Louise ve onun kraliyet tiarası, kocası Napoleon’dan bir düğün hediyesi olarak izlenebildi.
Firuze Özellikleri
Partiye Firuze getirin ve her zaman sırtınızı alan bir kanatçıya sahip olun. Kuvars ve elektroniği ve saatlerini güçlendirme yeteneği gibi, Firuze kristal şifa özellikleri de size özel iyileştirme hedefleri belirleyerek en yüksek titreşiminizi sallama fırsatı veren programlanabilir. Sağlık ve bolluk için iyi bir şans cazibesi, enerji merkezlerinizi yeniden hizalamak ve daha yüksek bir bilince giden yolu temizlemek için Turkuvaz’ı kullanın.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ %100 DOĞAL İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI 30.45 CRT ÜRÜNÜMÜZ TEK PARCA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN ÖMÜRLÜK ANLAMLI VE GÜZEL BİR HEDİYE;

Firuze kristal özelliklerinin etkilerini, günlük meditasyonunuza dahil ederek, sakinliğin ve sakinliğin terapötik faydalarının keyfini çıkarın. Bu büyülü taşla, her zaman suyun şifa enerjisine, gezegeni ve yaşamın kökenini devam ettiren yaşam veren elemente bağlı kalın. Taşa bakıp, “İyileştim” gibi olumlu onaylar söyleyerek, Firuze’ı yakın tutun ve evrenin sonsuz olasılıklarının kilidini açmak için kullanın.

Turkuaz Taşı Yüzük

Turkuaz Taşı Yüzük

Göz alıcı ve canlı Firuze mücevherat kıyafetinize renk katıyor ve basit, günlük bir gardıropta hoş bir parlaklık getiriyor. Ayrıca ruhları kaldırır ve tüm çakra merkezlerini harekete geçirerek refahı teşvik eder. Muhteşem görün ve kalbi iyileştir. Geride alabileceğimiz 2-in-1 moda bir deyim. Eğer Firuze hayatınıza girmişse, iyileşme güçlerine ihtiyacınız olduğuna dair bir işarettir. Ruhunuz için bir multi-vitamin gibi, Turkuvaz kristali size yeni bir özgüven duygusundan gelen karizmatik bir parlaklık verdiğinde bir mücevherdir.

Kalbinizle Firuzedan yapılmış bir kolye giyin ve pozitif, yaşamı sevdiren hislerin iyileştirici etkilerini hissedin. Bir tatil cennetinin rengi ve çarpıcı suları, Firuze, mutlu yerinizin güzel bir hatırlatıcısıdır, dünyanızda patlayabilecek duygusal fırtınaları yatıştırmak için manevi bir ninnidir. Firuze şifa özellikleriyle meditasyon yapın ve sükunet nehrin huzurunu hayal kırıklığına uğrattığınızda huzurlu bir rahatlama durumuna girin.Firuze kelimesi 17. yüzyıla kadar uzanır. Ticaret yolları, Ortadoğu’dan Avrupa’ya kadar Persler’den gelen Firuzeları getirmiştir. Tüccarlar, “Turquie” olarak bilinen Türkçeden geçerek Türkiye’den geldiklerini anlatan “Turquie” (“Turquie”) adlı malzemeyi seçti.

Turkuvaz, mavi veya yeşilin farklı tonlarında olabilir ve genellikle kahverengi veya siyah oksit veya kumtaşı baz ile damarlara ayrılabilir veya benekli olabilir. Bazıları bu renk damarlarını tercih ederken, diğerleri katı renkli bir taş tercih ediyor. Turkuvazın en iyi rengi, koyu, Firuze mavisi bir renktir. Yeşilimsi renkler daha az arzu edilir ve genellikle değerli taşlar olarak kullanılmaz. Firuze bazen yeşil Malakit veya Chrysocolla ile karıştırılarak mavi ve yeşil benekli taşlara neden olabilir.

Turkuvaz gözenekli bir taştır ve kolayca boyanır. Ölüm, mavinin daha yeşil veya benekli taşlardan arındırılması için yapılır. Boyalı taşlar, yıllar boyunca ya da belirli kimyasallara ya da çözeltilere maruz kaldıklarında gelişmiş renklerini yıpratabilirler. Firuzeın parlaklığı genellikle sıkıcıdır ve bu nedenle belirli bayilerin, Firuzeın iyileştirilmesi için bir Firuze veya plastik bir yağlayıcı madde ile emprenye edilmesi veya kaplanması çok yaygındır. Firuzeın ölülmesi ve zenginleştirilmesi genel uygulamasından dolayı, bu değerli taş özellikle tüm bilgileri tam olarak açıklayan tanınmış satıcılardan satın alınmalıdır.

Turkuvazın gözenekli yapısı yağların ve temizleyicilerin daha kolay etkilenmesini sağlar. Bu nedenle, Firuze değerli taşlar sudan başka bir şeyle yıkanmamalıdır. Firuze da nispeten yumuşak bir taştır ve çizilmemesi için ekstra özen gösterilmelidirTurkuvaz nedir?
Firuze, mavi, mavimsi yeşil, yeşil ve sarımsı yeşilin güzel tonlarında oluşan opak bir mineraldir . Binlerce yıldır değerli bir taş gibi değerlidir. Birbirinden ayrı olarak, Afrika, Asya, Güney Amerika ve Kuzey Amerika’nın eski insanları, değerli taşlar, kakma ve küçük heykeller üretmek için tercih ettikleri malzemeden bağımsız olarak Firuze yaptılar.

Kimyasal olarak Firuze, bakır ve alüminyumun bir sulu fosfattır (CuAl 6 (PO4) 4 (OH) 8 · 5H2). Tek önemli kullanımı, takı ve süs eşyalarının üretiminde. Bununla birlikte, bu kullanımda son derece popüler – bu kadar popüler olan İngiliz dili, “Firuze” kelimesini, yüksek kaliteli Firuze için tipik olan, hafif yeşilimsi mavi bir renk olarak kullanıyor.

Çok az sayıda mineral, çok iyi bilinen, çok karakteristik ve çok etkileyici bir renge sahiptir. Altın , gümüş ve bakır – sadece üç diğer mineral, Firuzedan daha yaygın olarak kullanılan dilde bir renge sahiptir.

Firuze cabochon koleksiyonu
Firuze kaboşinler: Çeşitli konumlardan Firuze kaboşlardan oluşan çeşitli bir koleksiyon. Üst sıradaki soldan sağa: Çin’den siyah matrisli yeşilimsi mavi Firuze bir kabaşon; Arizona’nın Uyuyan Güzel Madeni’nden gözyaşı şekilli, hafif yeşilimsi mavi Firuze bir kabaşon; ve Kazakistan’ın Altyn-Tyube Madeni’nden çikolata kahverengi matriksli iki gök mavisi Firuze cabochons. Orta sıradaki: Arizona’daki Kingman Mines’den küçük bir gök mavisi Firuze kabondur; ve Arizona’nın Uyuyan Güzel Madeni’nden iki küçük yuvarlak gök mavisi cabochons. Alt satırda: Nevada’daki bilinmeyen madenlerden siyah matriksli iki küçük kabondur; Nevada’daki Newlanders Mine’den siyah matriks içinde hafifçe yeşilimsi mavi Firuze olan gözyaşı şeklindeki bir kaboş; ve Nevada’daki # 8 Madeninin kırmızımsı kahverengi matrisinde hafifçe yeşilimsi mavi Firuzeın dikdörtgen bir kabaşonu.

Orjinal Firuze Taşı Yüzük

Orjinal Firuze Taşı Yüzük

Firuze renkleri
Mavi mineraller nadirdir ve bu yüzden Firuze taş pazarında dikkat çeker. Firuzeın en çok arzu edilen rengi gök mavisi veya robin yumurtası mavisi. Bazı insanlar, şu anda Irak olarak bilinen bölgede çıkarılmış olan ünlü yüksek kaliteli malzemenin ardından rengi “Fars mavisi” olarak tanımlamaktadır. Bir mücevher materyali ile coğrafi adın kullanılması, yalnızca materyal o bölgede çıkarıldığında yapılmalıdır.

Maviden sonra, mavimsi yeşil taşlar tercih edilir, yeşil ve sarımsı yeşil malzeme daha az arzu edilir. Güzel bir mavi renkten ayrılma, Firuze yapıda alüminyum yerine küçük miktarlarda demir ikame edilir. Demir, bolluğuna orantılı olarak Firuzeın yeşil tonunu verir. Firuze rengi de Firuze yapıdaki bakır yerine küçük miktarlarda demir veya çinko ile değiştirilebilmektedir.

Bazı Firuze, malzemenin içinde siyah veya kahverengi örümcek ağı veya yamalar şeklinde görünen ana kayaç (matriks olarak bilinir) içerir. Çoğu kesiciler matrisi dışarıda bırakan taşlar üretmeye çalışırlar, ancak bazen taştan o kadar muntazam ya da ince bir şekilde dağıtılır ki önlenemez. Firuze takılar satın alan bazı insanlar, matrisin taş içinde görülmesini severler, ancak genel bir kural olarak, ağır matriksli Firuze daha az arzu edilir.

Bazı Firuze bölgeler karakteristik bir renk ve görünüm ile malzeme üretirler. Örneğin, Uyuyan Güzel Maden, matriks içermeyen açık mavi Firuzela bilinir. Kingman Mine’den gelen Firuzeın çoğu, siyah matriksi örümcek ağıyla parlak mavidir. Morenci Madeni, matrikste piritli bir sürü koyu mavi Firuze üretir. Bisbee Firuzeının çoğu, çikolata kahverengi matriksi ile parlak mavi bir renge sahiptir. Turkuvazayı bilenler genellikle, ancak her zaman değil, bir taşı belirli bir madenle doğru şekilde ilişkilendirebilir.

Düzgün Temizlemeyle Firuze Rengi Korumak
Firuze rengi yanlış bakım ve temizlik ile değiştirilebilir. Güzel bir renk ile Firuze mücevherler varsa, uzun süre güneş ışığı, ısı, kozmetik, terleme ve vücut yağı maruz kalma konusunda dikkatli olmalısınız. Kozmetik, terleme veya vücut yağlarına maruz kalmışsa, yumuşak sabun solüsyonuyla ıslatılmış yumuşak bir bezle hafifçe temizleyin ve ardından su ile nemlendirilmiş yumuşak bir bezle temizleyin. Sonra Firuze kuruduğunda, parlak ışıktan veya ısıdan uzakta bir mücevher kutusunda saklayın.

Firuze cabochons
Firuze kaboşinler: Dünyanın birçok yerinden gelen Firuze kaboyalar, renk ve matris çeşitliliğini göstermektedir. Görüntü telif hakkı iStockphoto, IrisGD.

Mineral toplama
Mineraller hakkında bilgi edinmenin en iyi yolu, özelliklerini taşıyabileceğiniz, inceleyebileceğiniz ve gözlemleyebileceğiniz küçük örneklerden oluşan bir koleksiyon ile çalışmaktır. Ucuz mineral koleksiyonları Geology.com Mağazasında mevcuttur .

Turkuvaz Oluşumu
Turkuvaz, iyi oluşmuş kristallerde nadiren bulunur. Bunun yerine genellikle mikro kristallerin bir toplamıdır. Mikro kristaller birbirine yakın bir şekilde paketlendiğinde, Firuze daha düşük bir gözenekliliğe, daha fazla dayanıklılığa ve daha yüksek bir parlaklığa parlatır. Bu parlaklık, “vitreus” veya “camsı” olmaktan uzak düşer. Bunun yerine, birçok insan bunu “mumlu” veya “subvitreous” olarak tanımlar.

Turkuvaz, kurak iklimde en iyi formları oluşturur ve Firuze kaynakların coğrafyasını belirler. Dünyanın Firuze pürüzlerinin çoğu şu anda güneybatı Amerika Birleşik Devletleri , Çin , Şili , Mısır , İran ve Meksika’da üretilmektedir.

Bu alanlarda, yağışlar küçük miktarlarda bakırın çözülmesiyle toprak ve kaya boyunca aşağı doğru süzülür. Bu su daha sonra buharlaştığı zaman, bakır yüzey altı kırıklarının duvarlarında çok az miktarda Firuze biriktirmek için alüminyum ve fosfor ile birleşir.

Firuze Taşı Özellikleri

Firuze Taşı Özellikleri

Firuze aynı zamanda bu sularla temas eden kayayı da değiştirebilir. Değiştirme tamamlandığında, bir Firuzeın katı kütlesi oluşacaktır. Değiştirme daha az tamamlandığında, ana kaya, Firuzeın içinde bir “matris” olarak görünecektir. Matris, taş üzerinde “örümcek ağı”, “düzensiz” bir tasarım veya başka bir desen oluşturabilir.

Firuzeın Fiziksel Özellikleri
Kimyasal Sınıflandırma Fosfat
Renk Gök mavisi (bir taş gibi en çok arzu edilir), mavi, mavimsi yeşil, yeşil, sarımsı yeşil; Genellikle kahverengi veya siyah matris, örümcek ağı veya arka plan rengi ile.
Meç Yeşilimsi beyaza kadar mavimsi beyaz
parıltı Subvitreous için Waxy
diaphaneity Opak
yarılma Mükemmel, ama çoğu numunenin küçük tane büyüklüğü nedeniyle nadiren görülür
Mohs Sertliği 5 ila 6 (genellikle gözeneklilik nedeniyle daha düşük)
Spesifik yer çekimi 2,6 ila 2,9 (gözeneklilik ve matris nedeniyle değişken)
Tanı Özellikleri Renk, kırılma indeksi
Kimyasal bileşim CuAl 6 (PO4) 4 (OH) 8 · 4H20
Kristal sistemi triklinik
Kullanımları Taş, küçük heykeller, dekoratif taş

Firuze Mineral Grubu
Firuze grubu beş triklinik mineralden oluşmaktadır. Bu mineraller kimyasal bileşime, kristal yapısına, fiziksel özelliklerine ve genellikle görünüşe çok benzemektedir. Grubun üyeleri şunlardır: Firuze, aheylit, chalcosiderite, faustite ve planerite. Kompozisyonları aşağıda listelenmiştir.

Firuze Grubu Mineralleri
Mineral Kimyasal bileşim
Firuze CuAl 6 (PO4) 4 (OH) 8 · 4H20
Aheylite (Fe, Zn) Al6 (PO4) 4 (OH) 8 · 4H20
Kalkosiderit Cu (FeAl) 6 (PO4) 4 (OH) 8 · 4H20
Faustite (Zn, Cu) Al 6 (PO4) 4 (OH) 8 · 4H20
Planerite Al6 (PO4) 2 (OH) 8 · 4H20
Firuze grubunun üyelerinin çok benzer kimyasal bileşimlere sahip olduğuna dikkat edin. Bu minerallerde demir genellikle alüminyum yerine geçer ve bakır genellikle çinko veya demir yerine geçer. Çok benzer olduklarından ve bileşime sahip olduklarından, bu mineraller genellikle yanlış tanımlanır. Sonuç olarak, Firuze olarak satılan bazı materyaller aslında Firuze grubunun başka bir mineral üyesidir.

Firuze ve argillit kakma parçaları
Firuze ve argillit kakma parçaları: New Mexico’daki Chaco Kanyon Ulusal Tarihi Parkı’ndan Ancestral Puebloan (Anasazi) Firuze ve turuncu argillit kakma parçaları. Bu parçalar yaklaşık 1020-1140 CE arasındadır ve eski Chacoan boncuk ve inlay endüstrisinde kullanılan tipik malzemeleri göstermektedir. Milli Park Hizmetinden kamuya açık alan görüntüsü.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Firuze
Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Firuze üretimin çoğu kurak güneybatıda yer almaktadır ve bu üretimin çoğu bakır yatakları içinde ya da civarındadır. Arizona , New Mexico ve Nevada , önde gelen Firuze üreten devletin pozisyonunu tuttular. New Mexico 1920’lere kadar bu pozisyonu tuttu, Nevada 1980’lere kadar pozisyonunu korudu ve Arizona şu anda lider devlet. Kaliforniya , Colorado , Utah , Texas ve Arkansas’ta önemli miktarda Firuze üretilmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki maymunun çoğu bakır üretiminin bir yan ürünüdür. Büyük açık-çukur bakır madenleri, Firuzeın oluşturulduğu sığ kaya birimlerinden aşağı doğru kazılmaktadır. Firuzela karşılaşıldığında, malzemenin miktarı ve kalitesi değerlendirilir ve yalnızca garanti edilmişse, gem materyali elde etmek için geçici bir çaba gösterilecektir. Eğer Firuzeın değeri milyar dolarlık madencilik işlemine zarar veriyorsa, mayın çıkarılacaktır. Madencilik, bakır şirketi çalışanları tarafından yapılabiliyordu, ancak iş çoğu zaman, bir andan itibaren benimkilere gelen, Firuzeı hızla toplayan ve yoldan çıkan madencilere gidiyor.

Firuze takı
Firuze takılar: Gümüş ve Firuze ile yapılmış Navajo bilezikler. Creative Commons lisansı altında kullanılan Silverborders resmi.

Firuze Taşı Faydaları

Firuze Taşı Faydaları

Firuze Takı
Takılarda veya süs eşyalarında kullanılan Firuzeın en eski kaydı Mısır’dır. Orada 6000 yıllık kraliyet mezarlarında Firuze bulundu. Yaklaşık 4000 yıl önce, Pers madencileri, “gök mavisi” ya da “robin-yumurtası mavisi” rengiyle mavi bir Firuze çeşitliliği üretti. Bu materyal çok popülerdi ve Asya ve Avrupa’ya taşındı. Bu “Farsça Mavi” renginin kaynağıdır.

Kuzey Amerika’da bilinen en eski Firuze kullanımı, 2000 yıl önce geminin kullanıldığı New Mexico’nun Chaco Kanyon bölgesinde bulunuyordu. Eski sanatçılar boncuk, kolye, kakma işi ve küçük heykeller üretti.

Kaba Firuze ve Firuze nesneler, Yerli Amerikalılar tarafından yüksek saygı ile yapıldı ve yaygın olarak işlem gördü. Bu Kuzey Amerika Firuzeını güneybatıya ve Güney Amerika’ya yaydı. Bu erken Amerikan yerlilerinin takı tasarımları basitti ve Firuze metal buluntularda bulunmuyordu.

Firuze boncuklar
Firuze boncuklar: New Mexico’daki Chaco Canyon Ulusal Tarih Parkı’ndan Ancestral Puebloan (Anasazi) Firuze boncuklarından oluşan bir koleksiyon. Bu parçalar yaklaşık 1050-1100 CE arasındadır ve eski Chacoan boncuk ve inlay endüstrisinde kullanılan tipik malzemeleri göstermektedir. Milli Park Hizmetinden kamuya açık alan görüntüsü.

1800’lerin sonunda Kızılderili sanatçılar takı yapmak için para gümüşü kullanmaya başladılar. Bu eser, günümüzde popüler olan Kızılderili takılarının Firuze ve gümüş stiline dönüşmüştür.

Firuze ve Firuze mücevherlere olan talep zamanla artıyor ve düşüyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde 1970’lerde başlayan ve 1980’lerde gerileyen talepte bir artış oldu. Turkuvaz madenciliğinin ve Kızılderili sanatçıların Firuzeın yerel kültürün ayırt edici bir parçası haline geldiği güneybatı eyaletlerinde Firuze mücevher talebi her zaman yüksektir.

kompozit Firuze
Kompozit Firuze: Bu küpeler kompozit Firuze ile yapılır. Boya, parlak bir renk vermek için eklenmiştir ve “matris” bir metalik flaş vermek için malzemeler eklenmiştir.

Doğal Firuze ve Firuze Tedaviler
Bugün bitmiş olan taşların kesilmesinde ya da bir çeşit muamele yapılmadan kuyumculuk yapılabilmesi için günümüzde çıkarılmış olan sadece küçük bir Firuze rengi kullanılabilir. Bu tedaviler, Firuzeın kesim için yeterince dayanıklı olmasını, mücevhera yeterince dayanıklı olmasını veya rengini ve pazarlanabilirliğini geliştirir.

Tedavi edilmeyen Firuze nadir bir emtiadır. Kaba, ondan kesilmiş taşlar ve ondan yapılan mücevherler, birçok kişi tarafından özel olarak tutulur ve en üst düzeyde tutulur. Tedavi edilmeyen Firuze bulmak zor ve birçok insan çeşitli nedenlerden dolayı bunu istiyor.

Tedavilerine dayalı olarak farklı türlerde Firuzelar aşağıda açıklanmaktadır. İstenenler açısından yukarıdan aşağıya listelenirler.

Doğal İşlem Görmemiş Firuze , Firuze, boncuk veya diğer eşyalara dönüştürülmüş ve herhangi bir tür tedavi olmaksızın takı yapımında kullanılan Firuzeın adıdır. Özellikle çekici bir rengi olduğunda, en çok tercih edilen türden Firuzedır. Güzel Firuze mücevherler, yüksek kaliteli bir tür ürün satanlar veya doğal, işlenmemiş taşlar konusunda uzmanlaşan mağazalarda satışa çıkarmanız olasıdır. Doğal işlem görmemiş Firuze satıcıları sık sık bir satış noktası olarak herhangi bir muamele yapılmadığı gerçeğini kullanırlar.

Doğal Firuze Taşı Yüzük

Doğal Firuze Taşı Yüzük

Stabilize Firuze , mücevherin kesilmesinde ve kullanılmasında yeterince dayanıklı olması için bir polimer veya başka bir bağlayıcı madde ile emprenye edilmiş olan Firuze için kullanılan isimdir. Madenden gelen bu Firuze çok yumuşak, çok gözenekli, çok kırılgan veya çok kırılgan. Stabilize Firuze güzel boncuklar ve cabochons kesilebilir. Bugünün mücevher ve mücevher pazarında en yaygın Firuze türü. Doğal Firuzeın arzusu, onu isteyen insanlardan çok daha küçük olduğu için yaygın olarak kabul edilir. Bir ürünün stabilize Firuzedan yapılması gerçeği her zaman satıştan önce alıcıya açıklanmalı ve fiyat, benzer kalitede işlenmemiş Firuzedan daha düşük olmalıdır.

Kompozit veya Sulandırılmış Turkuvaz , bir polimer ile karıştırılmış ve blok şeklinde parçalara dökülmüş küçük Firuze parçalarından yapılır. İnce ezilmiş Firuze ve bazı Firuze olmayan malzemeler bazen dahildir. Bloklar daha sonra kaboşonları, boncukları ve diğer parçaları kesmek için kullanılan küçük parçalara ayrılır. Bu malzeme genellikle bu imalat yönteminden dolayı “blok Firuze” olarak adlandırılmaktadır. Sadece doğal taşlar satmaktan gurur duyan satıcılar genellikle sulandırılmamış Firuze satmayı reddediyorlar. Bazı mücevher kimlik laboratuvarları bu malzemeyi “Firuze” olarak adlandırmaya ve bunun yerine “insan yapımı bir ürün” olarak etiketlemeye reddederler. Aynı zamanda, bazı satıcılar bu malzemeleri ve onlardan yapılan takıları satmaktan memnuniyet duyuyorlar çünkü çoğu zaman çekici bir görünüme ve düşük bir fiyata sahipler.

Boyalı Firuze tam olarak öyle. Turkuvaz gözenekli bir malzemedir ve boyayı kolaylıkla kabul eder. Boya, Firuzeın daha pazarlanabilir bir renge dönüştürülmesinde kullanılır. Boya aynı zamanda çirkin bir renk üretmek için de kullanılabilir. Kompozit ve sulandırılmış Firuze en yaygın olarak boyanmış malzemelerdir. Boya, Firuzeı renklendirmek veya polimer bağlayıcı malzemeyi renklendirmek için kullanılabilir. Bazen matriks malzemesinin rengini değiştirmek için siyah veya kahverengi boya kullanılır. Boyalı Firuze her zaman benzer renk ve kalitede işlenmemiş malzemeden daha az değerlidir.Herhangi bir rasgele kişiye turkuazın neden böyle adlandırıldığını sorun. Çoğu size bir aptal gibi bakacak ve turkuaz (mücevher) turkuaz (renk) sonra adlandırılır olduğunu size bilgi verecektir! Çoğu kişi renk isminin ilk önce geldiğini ve taşa uygulandığını düşünmektedir.

Öyle değil! Turquoise, Türk Taş anlamına gelen Fransızca bir terimdir. “Pierre” nin “taş” olarak tercüme edildiği Fransız cümbüşü pierre turkuazından geliyor. Tuhaf bir şekilde, turkuazın Türkiye’den geldiğine inanılıyordu. Türkiye’de turkuaz ticareti çok fazla olsa da, satın alınan ve satılan ürünler muhtemelen İran ya da Sina Yarımadası’ndan kaynaklanmıştır. Avrupa’ya ilk gelen turkuaz Venedikli tüccarlar tarafından muhtemelen Türk pazarlarında elde edildi. “Turkuvaz” böylelikle bir yanlış isimdir.

Zamanla, “turkuaz”, yüksek kaliteli turkuazda sergilenen mavinin bir tonunu belirtmek için kullanılmaya başlandı. Aslında, web siteleri tasarlarsanız, şimdi kullandığınız gibi tarayıcılar, yazı tipi, arka plan renkleri ve benzerleri için bir renk komutu olarak “turkuaz” ı tanıyacaktır. Bir bakıcı iseniz, renk kodu şudur: Bu rengi üreten Hex = {40, E0, D0}.

Turkuvaz “turkuaz” hale gelmeden önce, dünya çapında başka isimler altında takdir edildi. Gubelin (1966) ve Pearl (1976), çeşitli isimleri toplayıp listeleyerek harika bir hizmet gerçekleştirmiştir. İşte kısmi bir liste:

Agaphite: İran’dan turkuaz (günümüz İran).

Amerikan Turkuaz: Soluk mavi, gözenekli turkuaz. Coğrafi kökeni ne olursa olsun bu tür turkuazlara uygulanır.

Aztek taşı: Yeşil tonları ile turkuaz dahil olmak üzere birçok minerale uygulanan genel bir terim.

Cobweb turkuaz matrisi: Güçlü örümcek ağı benzeri matrisli turkuaz.

Yumurta kabuğu turkuazı: Turkuaz ile çatlamış bir matriks.

Mısır turkuaz: Turkuvaz, zayıf mavi renklendirme ya da sarı-yeşil gölgeleme nedeniyle daha az arzu edilen kabul edildi. Terim, taşın coğrafi kaynağı için endişe duymadan kullanılır.

Meksika turkuaz: “Amerikan turkuaz” eşanlamlısı.

İran turkuaz: İran olarak bilinen bölgeden olağanüstü, açık mavi turkuaz. Daha yakın zamanlarda, “Farsça turkuaz”, taşın kökeni ne olursa olsun, kalite derecesi olarak kullanılıyor.

Kaya turkuaz: turkuaz ve diğer mineraller içeren kaya.

Turkuaz külçeler: Bir bardak içinde cilalanmış çakıl taşları.

Turkuaz Taşı Yüzük

Turkuaz Taşı Yüzük

Beyaz bufalo taşı: Aluma Fosfat, teknik olarak turkuaz değil, güzel ve sık sık pazarlanmaktadır. Nevada’da sadece bir madende bulunTurkuaz belki de insanlık tarihindeki en eski taş, kralların, şamanların ve savaşçıların tılsımıdır. Sağlam ve opak bir koruma taşıdır, dokunuşa yatıştırıcı, göze şifa veren, masmavi gökten oyulmuş ve toprağa kaymış gibi. Mavi, çoğu zaman mavi-yeşilin eşsiz tonu, bu sakin rengin her şeye adını, Turkuvazını verir. Krem veya kahverenginin hassas damarlanması veya benekli dokuması taşa özgüdür ve karakterini geliştirmeye yarar.

Turkuvaz adı, “Türk taşı” anlamına gelen Fransız, pierre turkuazından türetilmiştir, çünkü Orta Asya’daki madenlerden Avrupa’ya turkuaz getiren ticaret yolları Türkiye’den geçmiştir ve Venedikli tüccarlar genellikle taşları Türk çarşılarında satın almıştır. [Simmons, 419]

Turkuaz binlerce yıl boyunca, bilgelik, asalet ve ölümsüzlüğün gücü olarak ödüllendirilen tüm kültürlere yayılmıştır. [Eason, 239 ] Eski Mısırlılar, Persler ve Çinliler, Aztekler ve Güney Amerika’daki İnkalar ve Yerli Kuzey Amerikalılar arasında, Turkuaz onun süsleme, güç, şans ve koruma için kutsaldı.

M.Ö. 5000 yıllarına tarihlenen turkuaz boncuklar Irak’ta bulunmuş ve Mısırlılar MÖ 3200 yılında Sina’daki taşlara madencilik yapıyorlardı [Simmons, 419] Tutankhamun’un ölüm maskesi, tanrılara adanmış mozaik maskeler gibi, Turkuvaz ile süslendi. Azteklerin son hükümdarı Moctezuma’nın muhteşem kakma kafatasları, kalkanları ve güç heykelleri. [Eason, 239]

Yaklaşık bin yıl boyunca, Yerli Amerikalılar, gömüldükleri yerleri korumaları için kullanarak, Turkuvaz’ı çıkardılar ve tasarladılar. Mücevherleri Arjantin’den New Mexico’ya kadar bulundu. [Simmons, 419] Hint rahipleri, gökyüzünün büyük ruhunu çağırırken törenlerde giydi. Pek çok Türk taşını evrensel taş olarak onurlandırdı, zihnini giydiğinde evrenle bire dönüşürdü. Renkleri değiştirebilme yeteneği nedeniyle kehanette ya da kehanette kullanılmıştır. Tarih öncesi Hint, Turkuvaz, vücutta giyilen ya da törenlerde kullanılan her zaman yeryüzünde yaşayan gökyüzünün tanrısı anlamına geldi. [Mella, 111]

Turkuaz kullanır Turkuaz Kullanımlar ve Amaçları – Genel Bakış
Yüzyıllar boyunca Turkuaz, binicilerin düşme nedeniyle yaralanmalardan korunma gücüne sahip olduğu kabul edilmiştir. İlk önce Türk askerleri tarafından tılsım olarak, şahısları üzerinde, köprülerine ve tuzaklarına bağlı olarak, daha sonra her türlü düşmeye karşı korunmak için kullanılmıştır. [Kunz, 109] Turkuvazın, onu giyen kişinin fiziksel durumundan da etkilendiği söylenir. Sahibi hastalandığında ya da üzüldüğünde solgunlaşır, kişi öldüğünde tüm renkleri kaybeder ve her gün renginin derinleştiği yeni bir sağlıklı sahibine aktarıldığında rengini yavaş yavaş iyileşir. [Fernie, 268]

Tarihsel olarak, Turkuaz dostça saygıyı güvence altına almaktan ötürü güvence altındadır, “o bir Turkuazın sahibi olan bir arkadaşının asla bir arkadaş için istemeyeceği” ni doğrular. [Fernie, 37] Orient’te bir Turkuaz yüzük takılmıştı. kötülüğe karşı bir koruyucusu olarak. Atasözü şöyle demektedir: “Sevgi dolu bir el ile mutluluk ve iyi bir servet getirir.” Ancak, halka sadece taş bir arkadaş tarafından verildiğinde koruyucu enerjiyi yaydı. Düşünce sarılınca ve böylece iyi bir servet sağlandığında zihnin açık görüşünü yeniden kurduğuna inanılıyordu. [Mella, 111]

Turkuaz, her zaman erkeğin iktidarının sembolü olarak kabul edilen bir süs mücevher olarak her zaman değerlenmiştir. İmparator Rudolph II’nin mahkeme hekimi Anselmus de Boot, 1609’da, Turkuaz’ın, erkekler tarafından, iyi bir Turkuaz giymedikçe, elinin iyi süslenmiş olarak kabul edilmediğine dair çok saygı gördüğünü yazdı. [Kunz, 111] Bugün, Turquoise’ın erkekleri ve kadınları eşit olarak güçlendirdiğini, yıprandığını veya taşındığını, şans, başarı, hırs ve yaratıcılık tılsımı olduğunu biliyoruz. [Eason, 239]

Turkuaz Taşı Özellikleri

Turkuaz Taşı Özellikleri

İşyerinde, turkuaz liderliği teşvik eder, yeniden konumlandırmaya veya kariyerle ilgili düzenli seyahatlere yardımcı olur ve yatırımlardan kaçınılmasını sağlar. Yazarın engelini aşmaya yardımcı olur ve bilgi verirken açık bir iletişim taşıdır; Yasa ya da yerel ya da merkezi hükümet için çalışanlar için özellikle iyi bir muska. [Eason, 41, 239] Turkuaz, özellikle anksiyeteyi serbest bırakmak için radyoda veya televizyonda çalışanlar ve işçilerin bedensel zararlardan korunmaları için, zihinsel rahatlama için muhasebeciler ve bilgisayar operatörleri için önerilir. [Mella, 129-132]

Seyahat için bir kristal olarak, Turquoise sizi ve eşyalarınızı hırsızlığa, kayıplara veya saldırılara karşı korur, kazaların önlenmesine, özellikle düşmelere ve hatta evcil hayvanınızın korunmasına yardımcı olur. [Eason, 41-42] Bir yaka, dizgin ya da kafese bağlı olan Turkuaz, hayvanların yamulmasını ya da çalınmasını önler ve atları binicilere karşı sağlam bir şekilde atar ve itaatlendirir. [Eason, 239]

Tibet Turkuaz veya Çince Turkuaz, yeşil ve daha canlı mavi biraz farklı bir titreşim taşır. Boğaz Çakranın temizlenmesi ve bastırılmış kendini ifade etmenin tıkanması için özellikle yararlıdır. [Hall, 307] Mücevher olarak hem erkekler hem de kadınlar tarafından giyilir ve bir sevgiliye veya partnere sadakat ve korunma sözü olarak kabul edilir. Kutsal ibadet boncuklarında kullanılır, müzik enstrümanlarını, ibadet çarklarını ve zilleri süslüyor ve bir Turkuaz tesbih namazını, hangi ilahın çağrıldığına bağlıyor. Tibet turkuaz geleneksel olarak kendi doğal servet getiren güçlerini aktarmak için bir hediye olarak kabul edilir, bu yüzden kendiniz satın alırsanız, kendinize bir hediye yapın. [Eason, 256]Binlerce yıl boyunca, Turkuvaz bilgelik, asalet ve ölümsüzlük sembolü olarak ödüllendirilen tüm kültürleri kapsamıştır. Turkuvaz, Eski Mısırlılar, Persler, Çinliler, Tibetliler, Güney Amerika’nın Aztekleri ve İnkaları ve Yerli Kuzey Amerikalılar arasında kutsal bir taş olarak kabul edilmiştir. Turkuaz, şans, koruma ve güç çekmeyi amaçlayan geleneksel bir süslemedir.

M.Ö. 5000 yıllarına tarihlenen turkuaz boncuklar Irak’ta bulunmuş ve Mısırlılar MÖ 3200 yılında Sina’daki taşlara madencilik yapıyorlardı. Tutankhamun’un ölüm maskesi Turkuvaz ile süslendi. Tıpkı tanrılara adanmış mozaik maskeleri ve Azteklerin son hükümdarı Moctezuma’nın muhteşem kakma kafatasları, kalkanları ve güç heykelleriydi. Tibet’te turkuaz kutsal dua boncuklar bulunabilir, müzik aletleri, ibadet tekerleği ve çanları süslüyor.

Yaklaşık bin yıl boyunca, Amerika’nın ilk millet halkı, Turkuvaz’ı çıkardı ve moda etti. Bu taş, Arjantin’den New Mexico’ya kadar olan gömü mevkilerinde bulunmuştur. Navajo, bol yağmur yağması sağlamak için kum resimleri oluşturmak amacıyla turkuaz ve mercan kullanmıştır. At ve koyun şeklindeki tılsımlar, olumsuz büyüye karşı güçlü muhafızlar olarak tutuldu. Pueblo, bir ev ya da kiva inşa edildiğinde Büyük Ruh’a teklif vermek için yer altına turkuaz yerleştirirdi. Apache Şamanları sıklıkla bu taşla çalışarak ilaç çantalarında taşıdılar. Bu kültürlerin birçoğu, turkuaz taşını giyerken evren ile bire dönüşeceklerine inanarak evrensel taşı olarak onurlandırdı. Vücutta ya da törenlerde kullanılan turkuaz, genellikle yeryüzündeki canlı gökyüzünün tanrısıdır.

Turkuvaz bir alıcı taştır, onun ilişkili elementi dünyadır ve gezegenler Venüs ve Neptün tarafından yönetilir. Büyük Ruh, Buda ve Tanrıça Hathor ile yakından ilişkilidir. Turkuvaz çok güçlere sahip olduğu söyleniyor. Kullanıcıda cesareti artıran iyileştirici ve koruyucu bir taş olarak kabul edilir. Ayrıca sevgi, dostluk, para ve şans çekmek için söylenir.

Turkuvaz adı, “Türk taşı” anlamına gelen Fransız, pierre turkuazından türetilmiştir, çünkü Orta Asya’daki madenlerden Avrupa’ya turkuaz getiren ticaret yolları Türkiye’den geçmiştir ve Venedikli tüccarlar genellikle taşları Türk çarşılarında satın almıştır. Taşın Arapça adı “Fayruz”, “Şanslı Taş” anlamına gelir.

Turkuaz Firuze Taşı Yüzük

Turkuaz Firuze Taşı Yüzük

Yüzyıllar boyunca, turkuaz atlıların düşme nedeniyle yaralanmalardan korunma gücüne sahip olduğu kabul edilmiştir. İlk önce Türk askerleri tarafından tılsım olarak, şahısları üzerinde, köprülerine ve tuzaklarına bağlı olarak, daha sonra her türlü düşmeye karşı korunmak için kullanılmıştır.

Tarihsel olarak, turkuaz dostu saygı güvence mülkiyet ile yatırılmaktadır. Geleneksel bir deyim var, “o bir Turkuazın sahibi olan bir arkadaş için asla istemeyecek.” Antik Çin’de, kötülük her şeye karşı bir koruyucu olarak bir turkuaz yüzük takıldı. Bir atasözü, “Sevgiyle elde ettiği mutluluk ve iyi bir servet getirir.” Ancak, halka gerçek bir arkadaş tarafından verildiğinde koruyucu enerji yayabilir.

Turkuaz aşkı çekmek için söylenir, genellikle evlilik uyumu geliştirmek ve ilişkilerde iletişimi geliştirmek için kullanılır. İki kişinin enerjilerinin uyumlu bir şekilde harmanlanmasına yardımcı olduğu söylenir.

Tibet turkuaz veya Çin turkuaz, yeşil ve daha canlı mavi biraz farklı bir titreşim taşır. Mücevher olarak, hem erkekler hem de kadınlar tarafından giyilir ve bir sevgiliye veya partnere sadakat ve korunma sözü olarak kabul edilir.

Enerji şifasında kullanıldığında, turkuazın beden ve ince enerji alanlarındaki meridyenleri güçlendirdiği, fiziksel ve ruhsal dünyalar arasındaki iletişimi güçlendirdiği söylenir. Üçüncü Göz’e yerleştirildiğinde, sezgiyi ve meditasyonu destekler. Boğaz çakrası için de yararlıdır, açık iletişimi destekler, kişinin gerçekliğini konuşturur ve kişinin en derin bilgeliğini ifade eder. Turkuaz, varlığımızın bütünlüğünden bahsettiğimizde, her birimizin topluma katkıda bulunacak önemli bir bilgiye sahip olduğumuz bilgisini güçlendirir.