OTANT�K TA�

İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI A +++ KALİTE

GEMSTONE (DEĞERLİ TAŞLAR)
Firuze Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE FİRUZE TAŞI
 • 29.15 KARAT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİK ÜCRETSİZ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOKTUR
 • İRAN NİŞABUR
 • KDV DAHİL

Firuze Taşı opak, mavi-yeşil bir mineral a, hidratlanmış fosfat ve bakır ve alüminyum ile, kimyasal formül , Cu , Al 6 ( PO 4 ) 4 ( OH ) 8 · 4 H 2 O . İnce kalitelerde nadir ve değerlidir ve eşsiz tonu sayesinde binlerce yıldır değerli taş ve süs taşı olarak ödüllendirilmiştir .

Firuze Taşı

Firuze Taşı

Formül
(yinelenen birim)
CUAL 6 (PO 4 ) 4 (OH) 8 · 4H 2 O
Strunz sınıflandırması
8.DD.15
Kristal sistemi
triklinik
Kristal sınıfı
Pinacoidal ( 1 )
(aynı H – M sembolü )
Kimlik
Renk
Firuze , mavi, mavi-yeşil, yeşil
Kristal alışkanlığı
Masif, nodüler
yarılma
Mükemmel – genellikle N / A
Kırık
konkoidal
Mohs ölçek sertliği
5-6
parıltı
Balmumu ila subvitröz
Meç
Mavimsi beyaz
Spesifik yer çekimi
2,6-2,9

LÜTFEN ÜRÜNLERİMİZİ PİYASADA SATILAN SIKMA BOYAMA DİZİ TAŞLAR İLE KARIŞTIRMAYIN!!!!!!!

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE MUHTEŞEM GÖK MAVİSİ  PİRİT MUHTEVALI 29.15 KARAT DOĞAL NİŞABUR FİRUZE TAŞI A+++ KALİTE ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ ÇOK ÖZEL ANLAMLI BİR HEDİYE KOLEKSİYON OLARAKTA SAKLANABİLİR;

*925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİĞİ YÜZÜK BİLEKLİK VEYA KOLYE TARAFIMIZCA ÜCRETSİZ YAPILACAKTIR

MEŞEİ :İRAN NİŞABUR RENK:GÖK MAVİSİ KARAT:29.15 ŞEKİL:KABOŞON TEMİZ ÖLÇÜ : 25.10 X 15.45 X 10.8 MM

Değerli taş birçok isimle biliniyor. Yaşlı Pliny olarak mineral anılacaktır callais (den Antik Yunan κάλαϊς ) ve Aztekler olarak biliyordum chalchihuitl . [4] Firuze kelimesi 17. yüzyıla dayanır ve “Türk” anlamına gelen Fransız turquois’ten türetilmiştir, çünkü mineral Avrupa’ya ilk kez Türkiye üzerinden , İran’ın tarihi Horasanındaki madenlerden getirilmiştir . [2] [3] [4] [5]
içindekiler
Özellikleri

Firuzeın en iyisi 6’nın hemen altında veya pencere camından biraz daha fazla maksimum Mohs sertliğine ulaşır . [2] Karakteristik olarak bir kriptokristalin mineral olan Firuze neredeyse hiç tek bir kristal oluşturmaz ve tüm özellikleri oldukça değişkendir. X-ışını difraksiyon olan test gösterir kristal sistemi olduğu triklinik . [3] [6] Daha düşük sertlik ile daha düşük özgül ağırlık (2.60-2.90) [3] ve daha fazla gözeneklilik gelir ; bu özellikler tane boyutuna bağlıdır. parıltıFiruze tipik olarak mumlu ila subvitrözdür ve saydamlığı genellikle opaktır, ancak ince kesitlerde yarı saydam olabilir. Renk mineralin diğer özellikleri kadar değişkendir, beyazdan pudra mavisine gök mavisine ve mavi-yeşilden sarımsı yeşile kadar değişir. Mavi, idiyokromatik bakır ile ilişkilendirilirken , yeşil demir safsızlıklarının (alüminyum yerine) veya dehidrasyonun sonucu olabilir .

Firuze Taşı Özellikleri

Firuze Taşı Özellikleri

Kırılma endeksi Firuze (ölçülen sodyum ışık, 589.3 nm ), yaklaşık 1.61 veya 1.62 olan; bu, Firuzeın neredeyse değişmeyen polikristalin doğası nedeniyle bir gemolojik refraktometrede tek bir okuma olarak görülen ortalama bir değerdir . Nadir tekli kristallerden 1.61-1.65 ( çift kırılma 0.040, çift eksenli pozitif) değeri alınmıştır. Bir absorpsiyon spektrumu , aynı zamanda, elde tutulan bir ile elde edilebilir spektroskoba 432 nm ‘de bir hat ve 460 nm’ de, zayıf bir bant (bu en güçlü yansıyan ışık ile görülür) ‘ye. Uzun dalga ultraviyole ışığı altında , Firuze bazen floresan olabiliryeşil, sarı veya parlak mavi; kısa dalga ultraviyole ve X-ışınları altında inerttir .

Firuze, ısıtılmış hidroklorik asit hariç hepsinde çözünmez . Bu çizgi , bir mavimsi beyaz soluk olduğu ve kırık bir konkoidal , [3] bir mumlu ayrılan parıltı . Diğer taşlara göre düşük sertliğine rağmen, Firuze iyi bir cila alır. Firuze ayrıca pirit benekleri ile karabiber veya koyu renkli, limonit damarı ile serpiştirilebilir .
formasyon
Daha fazla bilgi edin
Bu bölüm , doğrulama için ek alıntılara ihtiyaç duyuyor .
“Big Blue” dan numune büyük Firuze bakır madeninde de Cananea , Sonora , Meksika

İkincil bir mineral olarak , Firuze , önceden var olan minerallerin ayrışması ve oksidasyonu sırasında asidik sulu çözeltilerin süzülmesiyle oluşur. Örneğin bakır, kalkopirit gibi birincil bakır sülfürlerden veya ikincil karbonatlar malakit veya azuritten ; alüminyum feldispattan türetilebilir ; ve apatitten fosfor . Firuze tipik olarak kurak bölgelerde, boşlukları doldururken veya sararken ve tipik olarak yüksek oranda değişmiş volkaniklerde kırıklarda bulunduğundan iklim faktörleri önemli bir rol oynamaktadır. genellikle limonit ve diğer demir oksitlerle ilişkili kayalar . In Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri Firuze hemen hemen her zaman içinde veya çevresinde bakır sülfit yataklarının ayrışma ürünleri ile ilişkili potasyum -feldspar taşıyan porfirik İntruzifler . Bazı durumlarda alunit , potasyum alüminyum sülfat, önemli bir ikincil mineraldir. Tipik olarak Firuze mineralizasyonu, 20 metreden (66 fit) daha az nispeten sığ bir derinlikle sınırlıdır, ancak ikincil çözeltilerin daha fazla nüfuz ettiği veya su tablasının derinliğinin daha büyük olduğu daha derin kırık bölgeleri boyunca meydana gelir .

Firuze neredeyse her zaman kriptokristalin ve masiftir ve kesin bir dış şekil almaz. Kristaller, mikroskobik ölçekte bile son derece nadirdir. Tipik olarak form, alışkanlık olarak damar veya kırık dolgusu, nodüler veya botryoidaldir . Sarkıt formları bildirilmiştir. Firuze ayrıca feldspat, apatit, diğer mineraller ve hatta fosillerin yerini sahte şekilde alabilir . Odontolit , tarihsel olarak demir fosfat vivianit gibi Firuze veya benzer fosfat mineralleri tarafından değiştirildiği düşünülen fosil kemik veya fildişi . Krizokol gibi diğer ikincil bakır mineralleri ile etkileşim de yaygındır.
olay
İle matris içinde Massive Kingman mavi Firuze kuvars dan Mineral Park madeninde , Arizona , ABD

Firuze mayınlı ilk taşlar arasındaydı ve bazıları hala bugüne kadar çalışmış olsa da birçok tarihi yer tükendi. Bunların tümü, mevduatların sınırlı kapsamı ve uzaklığı nedeniyle genellikle mevsimsel olan küçük ölçekli operasyonlardır. Çoğu az el ile veya hiç mekanizasyon olmadan elle çalıştırılır. Bununla birlikte, Firuze, özellikle ABD’de büyük ölçekli bakır madenciliği faaliyetlerinin bir yan ürünü olarak geri kazanılmaktadır.
Nishapur , İran’da Firuze kesme ve taşlama , 1973
İran

İran en az 2000 yıldır önemli bir Firuze kaynağı olmuştur. Başlangıçta tarafından seçildi İranlılar ” pērōzah “zafer” anlamına gelen” ve daha sonra Araplar “olarak adlandırılan fayrūzah ” gibi modern Farsça telaffuz edilir ” fīrūzeh “. İran mimaride, mavi Firuze kapsayacak şekilde kullanılmıştır kubbeleri arasında saraylar onun yoğun mavi renk yeryüzü sembolü de olduğu için. [ alıntı gerekli ]
İran’dan Farsça Firuze

Bu tortu doğal olarak mavidir ve dehidrasyon nedeniyle ısıtıldığında yeşile döner. Bu mayın delik deşik bölgeye sınırlıdır Nişabur ait 2012 m (6601 ft) dağ tepe Ali-mersai yakın Meşhed , başkenti Horasan Eyaleti , İran . Bir yıpranmış ve kırık trakit hem bulunan Firuze, ev sahipliği yerinde limonit ve kumtaşı tabakalar arasında ve içinde scre dağın tabanında. Bu çalışmalar Sina Yarımadası ile birlikte bilinen en eski eserlerdir . [5] İran da içinde Firuze madenleri vardır Semnan ve Kerman iller.
Sinai

Yana en az Birinci Hanedanı (3000 M.Ö. olarak) eski Mısır ve muhtemelen daha önce, sonra Firuze tarafından kullanılmıştır Mısırlılar edildi ve mayınlı içinde onlar tarafından Sina Yarımadası . Bu bölge yerli Monitu tarafından Firuze Ülkesi olarak biliniyordu . Yarımadasında altı mayın, hepsi bir 650 km bir alanı kapsayan, onun güneybatı kıyısında bulunmaktadır 2 (250 sq mi). Bu madenlerin en önemlileri tarihi bir bakış açısıyla Serabit el-Khadim ve Wadi Maghareh, bilinen en eski mayınlar arasında olduğuna inanılıyor. Eski maden, Tanrı Hathoruna adanmış eski bir tapınaktan yaklaşık 4 kilometre uzaklıktadır .

Firuze, bazalt tarafından örtülen veya aslen kumtaşı içinde bulunur . Bölgede bakır ve demir işçiliği bulunmaktadır. Büyük ölçekli Firuze madenciliği bugün karlı değil, ancak yataklar ev yapımı barut kullanarak Bedevi halkları tarafından ara sıra taşocağı olarak taşınıyor . [ alıntı gerekli ] Yağmurlu kış aylarında madenciler ani su baskını riskiyle karşı karşıya; kurak mevsimde bile gelişigüzel sömürülen kumtaşı maden duvarlarının çökmesinden ölüm meydana gelebilir. Sina malzemesinin rengi tipik olarak İran malzemesinden daha yeşildir, ancak kararlı ve oldukça dayanıklı olduğu düşünülmektedir. Genellikle “Mısır Firuze” olarak adlandırılan Sina materyali tipik olarak en yarı saydamdır ve büyütme altında yüzey yapısının, diğer yerlerden materyalde görülmeyen koyu mavi disklerle biberlenmiş olduğu ortaya çıkar.
Seçmeler Ancestral Pueblo (Anasaziler) Firuze ve turuncu Arjilit gelen kakma parçaları Chaco Canyon , New Mexico , ABD (tarihli c. 1020-1140) tipik renk aralığını göstermek ve Amerikan Firuze Yalnız parankim. Bazıları muhtemelen Los Cerrillos’tan geldi .

Nişabur Firuze Taşı

Nişabur Firuze Taşı

Amerika Birleşik Devletleri
Smithsonian Müzesi’ndeki New Mexico , ABD’deki Los Cerrillos’tan ince Firuze bir örnek . Cerrillos Firuze, İspanyol fetihinden önce Yerli Amerikalılar tarafından yaygın olarak kullanıldı.
Bisbee Firuze genellikle sert çikolata kahverengi renkli bir matrise sahiptir.
İşlenmemiş Firuze, Nevada, ABD. Austin, McGinness Madeni’nden kaba külçeler. Spiderweb, Bunker Hill Mine, Royston gösteren mavi ve yeşil cabochons

Southwest ABD Firuze önemli bir kaynağıdır; Arizona , Kaliforniya ( San Bernardino , İmparatorluk , Inyo ilçeleri), Colorado ( Conejos , El Paso , Göl , Saguache ilçeleri), New Mexico ( Eddy , Grant , Otero , Santa Fe ilçeleri) ve Nevada ( Clark , Elko , Esmeralda County , Eureka) ,Lander , Mineral County ve Nye ilçeleri) özellikle zengindir. Kaliforniya ve New Mexico yatakları, Kolomb öncesi Yerli Amerikalılar tarafından , bazıları yerel, bazıları ise merkezi Meksika’ya kadar olan taş aletler kullanılarak çıkarıldı . Cerrillos , New Mexico’nun en eski madenlerin yeri olduğu düşünülmektedir; 1920’lerden önce devlet ülkenin en büyük üreticisi idi; bugün az çok tükenmiş durumda. California’da, Apache Kanyonu’nda bulunan sadece bir maden bugün ticari kapasitede faaliyet göstermektedir.

Firuze damar veya dikiş dolguları ve kompakt külçeler halinde oluşur; bunlar çoğunlukla küçüktür. İran malzemesini hem renk hem de dayanıklılıkla rakiplendiren oldukça ince malzeme bulunurken, Amerikan Firuzeının çoğu düşük derecelidir (“tebeşir Firuze” olarak adlandırılır); yüksek demir seviyeleri, yeşillik ve sarıların baskın olduğu anlamına gelir ve Firuzeın işlenmemiş durumunda tipik olarak kırılabilir bir kıvam, mücevherlerde kullanılmasını engeller .

Arizona şu anda değere göre en önemli Firuze üreticisidir. [5] Çeşitli madenler ikisi kendilerine özgü renk ve kalite için ünlü ve sektördeki en iyi olarak kabul devlet var: uyumak Güzellik Maden Globe Ağustos 2012’de Firuze madencilik durdurdu mayın tüm cevheri göndermek için seçtik kırıcı ve dünya pazarında bakırın yükselen fiyatı nedeniyle bakır üretimine yoğunlaşmak. İşlenmemiş doğal Uyuyan Güzel Firuzeın fiyatı, madenin kapanışından bu yana çarpıcı bir şekilde arttı. Kingman2015 yılı itibariyle maden hala şehir dışındaki bakır madeninin yanında faaliyet göstermektedir. Diğer mayınlar Blue Bird madeni, Castle Dome ve Ithaca Zirvesi’dir, ancak yüksek operasyon maliyeti ve federal düzenlemeler nedeniyle çoğunlukla aktif değildir. Phelps Dodge Lavanta Pit mayın Bisbee 1974 yılında durduruldu ve Firuze yüklenici yoktu. Tüm Bisbee Firuze mayınlı “öğle kova” oldu. Madencilerin yemek kovalarında bakır cevheri madeninden çıktı. Morenci ve Firuze Zirvesi etkin değil veya tükenmiş.

Nevada , önemli miktarlarda Firuze veren 120’den fazla mayınla ülkenin diğer büyük üreticisidir. ABD’nin başka yerlerinden farklı olarak, Nevada madenlerinin çoğu esas olarak mücevher Firuzeları için çalışılmış ve diğer madencilik operasyonlarının bir yan ürünü olarak çok az şey geri kazanılmıştır. Nevada Firuzeları külçe , kırık dolguları ve breşlerde parçacıklar arasındaki

Firuze Taşı Faydaları

Firuze Taşı Faydaları

çimento dolgu boşlukları olarak bulunur. Nevada yataklarının jeolojisi nedeniyle, üretilen malzemenin çoğu sert ve yoğundur, hiçbir işleme veya iyileştirmeye gerek duyulmayacak kadar kalitelidir. Eyaletteki hemen hemen her ilçe biraz Firuze verirken, baş yapımcılar Lander ve Esmeralda ilçelerinde. Nevada’daki Firuze yatakların çoğu , devletin itme faylanma bölgesi ile çakışan geniş bir tektonik aktivite kuşağı boyunca meydana gelir . Bu grev yaklaşık 15 bir yatak en ° ve kuzey kesiminde uzanan Elko İlçe Kaliforniya sınır güneybatı aşağı güneye, Tonopah . Nevada, farklı matris desenlerinin geniş bir renk çeşitliliğini ve karışımlarını üretti; Nevada’dan Firuze, mavi, mavi-yeşil ve yeşilin çeşitli tonlarında geliyor. Bu olağandışı renkli Firuzeın bazıları önemli çinko ve demir içerebilir, bu güzel parlak yeşil ila sarı-yeşil tonlarının sebebidir. Yeşil ila yeşil-sarı tonlarının bazıları aslında , Firuze görünümüne benzer ikincil fosfat mineralleri olan varisit veya faustit olabilir . Nevada malzemesinin önemli bir kısmı, “örümcek ağı matrisi” olarak adlandırılan şeyi üreterek, genellikle çekici kahverengi veya siyah limonit damarı ile de dikkat çekmektedir. Nevada yataklarının birçoğu ilk kez Yerli Amerikalılar tarafından işlenirken, [ hangisi? ] toplam Nevada1870’lerden bu yana Firuze üretiminin, Carico Gölü madeninden yaklaşık 400 kısa ton (360 t) dahil olmak üzere 600 kısa tondan (540 t) fazla olduğu tahmin edilmektedir. Artan maliyetlere rağmen, Nevada’daki Lander County’deki Godber, Orvil Jack ve Carico Gölü madenleri, Mineral İlçesindeki Pilot Dağ Madeni ve Royston ve Candelaria’daki çeşitli mülkler de dahil olmak üzere bir dizi Firuze mülkte küçük ölçekli madencilik işlemleri devam ediyor Esmerelda İlçesi. [7]

1912 yılında farklı ve tek kristal Firuze ilk depozito keşfedildi Lynch İstasyonu , Campbell County , Virginia . Ana kaya üzerinde bir delme oluşturan kristaller çok küçüktür; 1 mm (0,04 inç) büyük kabul edilir. 1980’lere kadar Virginia’nın farklı kristallerin tek kaynağı olduğu düşünülüyordu; şimdi en az 27 başka yer var. [ alıntı gerekli ]

Kârları telafi etmek ve talebi karşılamak için bazı Amerikan Firuzeları belirli bir dereceye kadar tedavi edilir veya geliştirilir . Bu tedaviler zararsız ağda ve boyama ve emprenye gibi daha tartışmalı prosedürleri içerir (bkz. İşlemler ). Herhangi bir işleme veya değişikliğe ihtiyaç duymayacak kadar yüksek kalitede malzemeler üreten bazı Amerikan madenleri vardır. Gerçekleştirilen bu tür tedaviler, materyalin satışı sırasında alıcıya açıklanmalıdır.
Diğer kaynaklar

Firuze tarih öncesi eserler (boncuklar) siteleri beşinci bin, M.Ö. beri bilinmektedir Doğu Rodoplarda içinde Bulgaristan sırasında muhtemelen ilişkili ham malzeme kaynağı – Spahievo kurşun-çinko cevheri alan. [8]

Çin , 3000 yıl veya daha uzun bir süredir küçük bir Firuze kaynağı olmuştur. Gem kaliteli malzeme, sıkı nodüller halinde, parçalanmış, silisli bulunan kireç arasında Yunxian ve Zhushan , Hubei ili. Ek olarak, Marco Polo günümüzdeki Sichuan’da bulunan Firuze bildirdi . Çin malzemelerinin çoğu ihraç ediliyor, ancak yeşim benzeri bir şekilde çalışan birkaç oymalar var. In Tibet , mücevher kalitesinde mevduat ileri sürülen dağlarında mevcut Derge ve Nagari-Khorsum sırasıyla bölgenin doğu ve batı. [9]

Dikkate değer diğer yerler: Afganistan ; Avustralya ( Victoria ve Queensland ); kuzey Hindistan ; kuzey Şili ( Chuquicamata ); Cornwall ; Saksonya ; Silezya ; ve Türkistan .
Kullanım tarihi
1000-1040 tarihli bu serbest biçimli kolye gibi Firuze el sanatlarının ticaretinin, Chaco Kanyonunun Ata Pueblo insanlarına büyük bir zenginlik getirdiğine inanılmaktadır .
Moche Firuze burun süsleme. Larco Müzesi Koleksiyonu, Lima, Peru
Backswords, Firuze ile kakma. Rusya, 17. yüzyıl
Firuze mozaik maske Xiuhtecuhtli , Aztek ateş tanrısı
Firuze, lapis lazuli , carnelian ve renkli cam ile kakmalı Tutankhamun’un ikonik altın mezar maskesi

Firuzeın pastel tonları onu birçok antik çağ kültürüne sevdirdi: Eski Mısır , Aztekler (ve muhtemelen diğer Kolomb öncesi Mezoamerikanlar ), Pers , Mezopotamya , İndus Vadisi ve bir dereceye kadar antik Çin en azından Shang Hanedanlığı’ndan beri . [10] En eski mücevherlerden biri olmasına rağmen, muhtemelen ilk kez diğer İpek Yolu ile Avrupa’ya ( Türkiye üzerinden ) tanıtıldıyenilikler, Firuzeın laik mücevherlerde kullanılmasına izin veren Roma Katolik Kilisesi’nin etkisinde bir düşüşün ardından 14. yüzyıla kadar Batı’da süs taşı olarak önem kazanmadı . Görünüşe göre de bilinmiyordu Hindistan’da kadar Babür dönem ve bilinmeyen Japonya’da 18. yüzyıla kadar. Bu medeniyetlerin birçoğu tarafından paylaşılan ortak bir inanç, Firuzeın bazı profilaktik özelliklere sahip olduğunu; kullanıcının sağlığıyla rengini değiştirdiği ve onu istenmeyen kuvvetlerden koruduğu düşünülüyordu.

Aztekler ile birlikte, Firuze kakma altın , kuvars , malakit , püskürtme , açık yeşil , mercan , ve kabukları , tahrik edici (ve muhtemelen tören içine [ açıklama gerekli ] ) mozaik gibi nesneleri maskeleri (bir bazı insan kafatası bunların baz olarak), bıçaklar ve kalkanlar . Firuzeın nesnelerin baz malzemesine bağlanması için doğal reçineler , bitüm ve balmumu kullanıldı; bu genellikle ahşaptı , amakemik ve kabuk da kullanılmıştır. Aztekler gibi, Pueblo , Navajo ve Apache kabileleri, muska kullanımı için Firuze besledi; ikinci kabile, taşın okçu ölü hedefini karşılayacağına inanır . Bu halklar arasında Firuze mozaik kakmada, heykel eserlerinde kullanılmış ve toroidal boncuklar ve serbest biçimli kolyeler haline getirilmiştir. Anasaziler arasında (Anasaziler) Chaco Canyon ve çevresindeki bölge bunların üretimi büyük ölçüde gelişmiştir ve Firuze nesnelerin işlem olduğuna inanılmaktadır. Ayırt edici gümüşNavajo ve diğer Güneybatı Yerli Amerikan kabileleri tarafından üretilen takılar, günümüzde Avrupa etkilerinin bir sonucu olarak 1880’den beri düşünülen oldukça modern bir gelişmedir.

Pers olarak, Firuze olduğu fiili yoğun (dan dekore nesneler için kullanılan bin için ulusal taş, sarıkların için bridles ) cami ve diğer önemli bina içinde ve dışında, her iki [ değiştir ] gibi Medrese-Şah Husein Camii arasında İsfahan . Farsça tarzı ve Firuze kullanımı daha sonra orada Babür İmparatorluğu’nun kurulması, yüksek saflıkta altın mücevherlerde ( yakut ve elmas ile birlikte ) ve Tac Mahal gibi binalarda etkisi üzerine Hindistan’a getirildi.. Farsça Firuze genellikle Arapça harflerle adanmış kelimelerle kazındı ve daha sonra altınla kakma edildi.

İthal Firuze cabochons , mercan ile birlikte, daha yeşil bir renk tonunun tercih edildiği söylenen Tibet ve Moğolistan’ın gümüş ve altın mücevherlerinde yaygın olarak kullanılmıştır (ve hala da kullanılmaktadır) . Günümüzde, Firuze ile kabaca sadece gümüş rengine yerleştirilmiş düzensiz kabaşonlara parlatılmış olan parçaların çoğu, Batı pazarlarına ucuz ihracat için tasarlanmıştır ve muhtemelen orijinal stilin doğru temsilleri değildir.

Nişabur Firuze Taşı

Nişabur Firuze Taşı

Eski Mısır Firuze kullanımı kadarıyla uzanıyor İlk Hanedanı kendilerinden önceki ve; Bununla birlikte, muhtemelen mücevheri içeren en tanınmış parçalar Tutankhamun’un mezarından, özellikle de Firavun’un taşla liberal olarak kakmalı ikonik mezar maskesinden kurtarılanlardır . Ayrıca halkalar ve göğüs adı verilen harika süpürge kolye süslüyordu . Altın olarak ayarlanan mücevher, boncuklar haline getirildi, kakma olarak kullanıldı ve genellikle carnelian , lapis lazuli ve daha sonraki parçalarda renkli cam eşliğinde bir bokböceği motifine oyuldu.. Tanrıça Hathor’la ilişkilendirilen Firuze, Eski Mısırlılar tarafından o kadar sevildi ki , taklit edilecek ilk değerli taş olan (tartışmalı olarak [ açıklama gerekli ] ), fayans olarak bilinen yapay sırlı seramik bir ürünün yarattığı adil yapı oldu .

Fransız yürütülen arkeolojik erken 20. yoluyla 19. yüzyılın ortalarından itibaren Mısır kazı. Tutankamon’un mezarı da dahil olmak üzere bu kazılar, batı dünyasında halkın ilgisini çekti ve daha sonra mücevher, mimari ve zamanın sanatını etkiledi . 1810’dan beri pastel tonlarıyla tercih edilen Firuze, Mısır Revival parçalarının bir elyafıydı . Çağdaş Batı kullanımda, Firuze en sık kesim karşılaşıldığında cabochon tr genellikle Kızılderili tarzı, gümüş yüzük, bilezik içinde, ya da yuvarlanır veya kabaca tıknaz kolye boncuk oyularak. Daha az malzeme fetişlere oyulabilirZuni tarafından hazırlanmış olanlar gibi . Güçlü gök mavisi değer olarak üstün kalırken, benekli yeşil ve sarımsı malzeme zanaatkârlar tarafından popülerdir .
Kültür dernekleri

Eski ve Yeni Dünyaların birçok kültüründe, bu değerli taş binlerce yıldır kutsal bir taş, iyi bir servet getiren ya da tılsım olarak sayılmaktadır. [ Kaynak belirtilmeli ] Bu iddianın en eski kanıt bulundu Antik Mısır Firuze kakma mezar mobilyalar yaklaşık 3000 M.Ö. kalma keşfedildi. [ alıntı gerekli ] Antik Pers İmparatorluğu’nda gök mavisi değerli taşlar daha önce doğal olmayan ölüme karşı koruma olarak boynu veya bileği takıyordu. Renk değiştirirlerse, kullanıcının kıyamet yaklaşımından korkmak için bir nedeni olduğu düşünülüyordu. [ alıntı gerekli ]Bu arada, Firuzeın kesinlikle renk değiştirebileceği keşfedildi, ancak bunun mutlaka yaklaşmakta olan bir tehlikenin işareti olmadığını. Değişikliğe ışık veya kozmetik, toz veya cildin asiditesinden kaynaklanan kimyasal reaksiyon neden olabilir. [11]

Tanrıça Hathor , mayınlı olduğu Serabit el-Khadim’in hamisi olduğu için Firuze ile ilişkilendirildi . Başlıkları arasında “Firuze Hanımefendi”, “Firuze Hanımı” ve “Firuze Ülkesi Hanım” yer aldı. [12]

Batı kültüründe, Firuze aynı zamanda Aralık ayında doğanların geleneksel doğum taşıdır . Firuze da Musevi bir taş Başrahip ‘ın göğüs açıklanan, Exodus taş da yerli için kutsal kabul edilir bölüm 28. Zuni ve Pueblo Amerikan Southwest halkları. [13] [14] Kolomb öncesi Aztek ve Maya aynı zamanda değerli ve kültürel olarak önemli bir taş olduğunu düşünüyorlardı. [15]
Değerleme ve bakım
Daha fazla bilgi edin
Bu bölüm gelmez alıntı herhangi kaynaklar .
Çok çeşitli farklı renklendirme gösteren matris Firuze levha

Rengin sertliği ve zenginliği, Firuze değerinin belirlenmesinde en önemli faktörlerden ikisidir; Renk bireysel zevk meselesi iken, genellikle en çok arzu güçlü olduğunu, konuşma gökyüzü için robin yumurta mavi (yumurta referans Amerikan robin ). [9] Renk ne olursa olsun, birçok uygulama için Firuze yumuşak veya kireçli olmamalıdır; işlem görse bile, daha az Firuzeın ait olduğu daha az malzeme zamanla solmaya veya renk değiştirmeye eğilimlidir ve mücevherlerde normal kullanıma dayanamaz.

Firuzeın bulunduğu ana kaya veya matris genellikle lekeler veya taştan örgülü bir desende taştan geçen kahverengi veya siyah damarlar ağı olarak görülebilir; bu damarlanma, sonuç tamamlayıcı ise taşa değer katabilir, ancak böyle bir sonuç nadirdir. Bu malzeme bazen “örümcek ağı matrisi” olarak tanımlanır; en çok Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri ve Uzak Doğu’da değer görmektedir , ancak Yakın Doğu’da çok takdir edilmemektedir.kusursuz ve damarsız malzeme idealdir (damarın ne kadar tamamlayıcı olmasına bakılmaksızın). Renk bütünlüğü istenir ve bitmiş parçalarda işçilik kalitesi de bir faktördür; bu cila kalitesini ve taşın simetrisini içerir. Kalibre edilmiş taşlar, yani standart mücevher ayarı ölçümlerine yapışan taşlar da daha fazla aranabilir. Gibi mercan ve diğer opak taşlar, Firuze yaygın milimetre ziyade ağırlıkta fiziksel boyutuna göre bir fiyatla satılmaktadır.

Firuze , bazıları diğerlerinden daha kalıcı ve radikal olmak üzere birçok farklı şekilde tedavi edilir . Bu tedavilerin bazılarının kabul edilebilir olup olmayacağı konusunda tartışma vardır, ancak evrensel olarak az çok affedilebilir: Bu, rengini ve parlaklığını geliştirmek için çoğu Firuze rengine uygulanan hafif ağda veya yağlamadır ; eğer malzeme başlamak için yüksek kalitede ise, balmumu veya yağın çok azı emilir ve Firuze bu nedenle güzelliği için bu kalıcı tedaviye güvenmez. Diğer tüm faktörler eşit, işlenmemiş Firuze her zaman daha yüksek bir fiyat verecektir. Yapıştırılmış ve sulandırılmış malzeme önemli ölçüde daha az değerlidir.

Bir fosfat minerali olan Firuze doğal olarak kırılgandır ve çözücülere duyarlıdır; parfüm ve diğer kozmetikler , cilaya saldıracak ve çoğu ticari mücevher temizleme sıvısında olduğu gibi cilt yağları gibi Firuze mücevherlerin rengini değiştirebilir. Direkt güneş ışığına uzun süre maruz kalmak da Firuzeın rengini değiştirebilir veya dehidrate edebilir. Bu nedenle, bu tür mücevherleri giyerken dikkatli olunmalıdır: güneş koruyucu ve saç spreyi dahil kozmetikler, Firuze mücevher takılmadan önce uygulanmalı ve bir kumsala veya güneş banyosu ile çevrili bir ortama giyilmemelidir. Kullanımdan sonra, Firuze kalıntı birikmesini önlemek için yumuşak bir bezle hafifçe temizlenmeli ve daha sert taşlar tarafından çizilmemesi için kendi kabında saklanmalıdır. Firuze, hava geçirmez bir kapta saklandığında da olumsuz etkilenebilir.

İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI A +++ KALİTE

GEMSTONE (DEĞERLİ TAŞLAR)
Firuze Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE FİRUZE TAŞI
 • 29.15 KARAT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİK ÜCRETSİZ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOKTUR
 • İRAN NİŞABUR
 • KDV DAHİL
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Firuze Taşı opak, mavi-yeşil bir mineral a, hidratlanmış fosfat ve bakır ve alüminyum ile, kimyasal formül , Cu , Al 6 ( PO 4 ) 4 ( OH ) 8 · 4 H 2 O . İnce kalitelerde nadir ve değerlidir ve eşsiz tonu sayesinde binlerce yıldır değerli taş ve süs taşı olarak ödüllendirilmiştir .

Firuze Taşı

Firuze Taşı

Formül
(yinelenen birim)
CUAL 6 (PO 4 ) 4 (OH) 8 · 4H 2 O
Strunz sınıflandırması
8.DD.15
Kristal sistemi
triklinik
Kristal sınıfı
Pinacoidal ( 1 )
(aynı H – M sembolü )
Kimlik
Renk
Firuze , mavi, mavi-yeşil, yeşil
Kristal alışkanlığı
Masif, nodüler
yarılma
Mükemmel – genellikle N / A
Kırık
konkoidal
Mohs ölçek sertliği
5-6
parıltı
Balmumu ila subvitröz
Meç
Mavimsi beyaz
Spesifik yer çekimi
2,6-2,9

LÜTFEN ÜRÜNLERİMİZİ PİYASADA SATILAN SIKMA BOYAMA DİZİ TAŞLAR İLE KARIŞTIRMAYIN!!!!!!!

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE MUHTEŞEM GÖK MAVİSİ  PİRİT MUHTEVALI 29.15 KARAT DOĞAL NİŞABUR FİRUZE TAŞI A+++ KALİTE ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ ÇOK ÖZEL ANLAMLI BİR HEDİYE KOLEKSİYON OLARAKTA SAKLANABİLİR;

*925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİĞİ YÜZÜK BİLEKLİK VEYA KOLYE TARAFIMIZCA ÜCRETSİZ YAPILACAKTIR

MEŞEİ :İRAN NİŞABUR RENK:GÖK MAVİSİ KARAT:29.15 ŞEKİL:KABOŞON TEMİZ ÖLÇÜ : 25.10 X 15.45 X 10.8 MM

Değerli taş birçok isimle biliniyor. Yaşlı Pliny olarak mineral anılacaktır callais (den Antik Yunan κάλαϊς ) ve Aztekler olarak biliyordum chalchihuitl . [4] Firuze kelimesi 17. yüzyıla dayanır ve “Türk” anlamına gelen Fransız turquois’ten türetilmiştir, çünkü mineral Avrupa’ya ilk kez Türkiye üzerinden , İran’ın tarihi Horasanındaki madenlerden getirilmiştir . [2] [3] [4] [5]
içindekiler
Özellikleri

Firuzeın en iyisi 6’nın hemen altında veya pencere camından biraz daha fazla maksimum Mohs sertliğine ulaşır . [2] Karakteristik olarak bir kriptokristalin mineral olan Firuze neredeyse hiç tek bir kristal oluşturmaz ve tüm özellikleri oldukça değişkendir. X-ışını difraksiyon olan test gösterir kristal sistemi olduğu triklinik . [3] [6] Daha düşük sertlik ile daha düşük özgül ağırlık (2.60-2.90) [3] ve daha fazla gözeneklilik gelir ; bu özellikler tane boyutuna bağlıdır. parıltıFiruze tipik olarak mumlu ila subvitrözdür ve saydamlığı genellikle opaktır, ancak ince kesitlerde yarı saydam olabilir. Renk mineralin diğer özellikleri kadar değişkendir, beyazdan pudra mavisine gök mavisine ve mavi-yeşilden sarımsı yeşile kadar değişir. Mavi, idiyokromatik bakır ile ilişkilendirilirken , yeşil demir safsızlıklarının (alüminyum yerine) veya dehidrasyonun sonucu olabilir .

Firuze Taşı Özellikleri

Firuze Taşı Özellikleri

Kırılma endeksi Firuze (ölçülen sodyum ışık, 589.3 nm ), yaklaşık 1.61 veya 1.62 olan; bu, Firuzeın neredeyse değişmeyen polikristalin doğası nedeniyle bir gemolojik refraktometrede tek bir okuma olarak görülen ortalama bir değerdir . Nadir tekli kristallerden 1.61-1.65 ( çift kırılma 0.040, çift eksenli pozitif) değeri alınmıştır. Bir absorpsiyon spektrumu , aynı zamanda, elde tutulan bir ile elde edilebilir spektroskoba 432 nm ‘de bir hat ve 460 nm’ de, zayıf bir bant (bu en güçlü yansıyan ışık ile görülür) ‘ye. Uzun dalga ultraviyole ışığı altında , Firuze bazen floresan olabiliryeşil, sarı veya parlak mavi; kısa dalga ultraviyole ve X-ışınları altında inerttir .

Firuze, ısıtılmış hidroklorik asit hariç hepsinde çözünmez . Bu çizgi , bir mavimsi beyaz soluk olduğu ve kırık bir konkoidal , [3] bir mumlu ayrılan parıltı . Diğer taşlara göre düşük sertliğine rağmen, Firuze iyi bir cila alır. Firuze ayrıca pirit benekleri ile karabiber veya koyu renkli, limonit damarı ile serpiştirilebilir .
formasyon
Daha fazla bilgi edin
Bu bölüm , doğrulama için ek alıntılara ihtiyaç duyuyor .
“Big Blue” dan numune büyük Firuze bakır madeninde de Cananea , Sonora , Meksika

İkincil bir mineral olarak , Firuze , önceden var olan minerallerin ayrışması ve oksidasyonu sırasında asidik sulu çözeltilerin süzülmesiyle oluşur. Örneğin bakır, kalkopirit gibi birincil bakır sülfürlerden veya ikincil karbonatlar malakit veya azuritten ; alüminyum feldispattan türetilebilir ; ve apatitten fosfor . Firuze tipik olarak kurak bölgelerde, boşlukları doldururken veya sararken ve tipik olarak yüksek oranda değişmiş volkaniklerde kırıklarda bulunduğundan iklim faktörleri önemli bir rol oynamaktadır. genellikle limonit ve diğer demir oksitlerle ilişkili kayalar . In Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri Firuze hemen hemen her zaman içinde veya çevresinde bakır sülfit yataklarının ayrışma ürünleri ile ilişkili potasyum -feldspar taşıyan porfirik İntruzifler . Bazı durumlarda alunit , potasyum alüminyum sülfat, önemli bir ikincil mineraldir. Tipik olarak Firuze mineralizasyonu, 20 metreden (66 fit) daha az nispeten sığ bir derinlikle sınırlıdır, ancak ikincil çözeltilerin daha fazla nüfuz ettiği veya su tablasının derinliğinin daha büyük olduğu daha derin kırık bölgeleri boyunca meydana gelir .

Firuze neredeyse her zaman kriptokristalin ve masiftir ve kesin bir dış şekil almaz. Kristaller, mikroskobik ölçekte bile son derece nadirdir. Tipik olarak form, alışkanlık olarak damar veya kırık dolgusu, nodüler veya botryoidaldir . Sarkıt formları bildirilmiştir. Firuze ayrıca feldspat, apatit, diğer mineraller ve hatta fosillerin yerini sahte şekilde alabilir . Odontolit , tarihsel olarak demir fosfat vivianit gibi Firuze veya benzer fosfat mineralleri tarafından değiştirildiği düşünülen fosil kemik veya fildişi . Krizokol gibi diğer ikincil bakır mineralleri ile etkileşim de yaygındır.
olay
İle matris içinde Massive Kingman mavi Firuze kuvars dan Mineral Park madeninde , Arizona , ABD

Firuze mayınlı ilk taşlar arasındaydı ve bazıları hala bugüne kadar çalışmış olsa da birçok tarihi yer tükendi. Bunların tümü, mevduatların sınırlı kapsamı ve uzaklığı nedeniyle genellikle mevsimsel olan küçük ölçekli operasyonlardır. Çoğu az el ile veya hiç mekanizasyon olmadan elle çalıştırılır. Bununla birlikte, Firuze, özellikle ABD’de büyük ölçekli bakır madenciliği faaliyetlerinin bir yan ürünü olarak geri kazanılmaktadır.
Nishapur , İran’da Firuze kesme ve taşlama , 1973
İran

İran en az 2000 yıldır önemli bir Firuze kaynağı olmuştur. Başlangıçta tarafından seçildi İranlılar ” pērōzah “zafer” anlamına gelen” ve daha sonra Araplar “olarak adlandırılan fayrūzah ” gibi modern Farsça telaffuz edilir ” fīrūzeh “. İran mimaride, mavi Firuze kapsayacak şekilde kullanılmıştır kubbeleri arasında saraylar onun yoğun mavi renk yeryüzü sembolü de olduğu için. [ alıntı gerekli ]
İran’dan Farsça Firuze

Bu tortu doğal olarak mavidir ve dehidrasyon nedeniyle ısıtıldığında yeşile döner. Bu mayın delik deşik bölgeye sınırlıdır Nişabur ait 2012 m (6601 ft) dağ tepe Ali-mersai yakın Meşhed , başkenti Horasan Eyaleti , İran . Bir yıpranmış ve kırık trakit hem bulunan Firuze, ev sahipliği yerinde limonit ve kumtaşı tabakalar arasında ve içinde scre dağın tabanında. Bu çalışmalar Sina Yarımadası ile birlikte bilinen en eski eserlerdir . [5] İran da içinde Firuze madenleri vardır Semnan ve Kerman iller.
Sinai

Yana en az Birinci Hanedanı (3000 M.Ö. olarak) eski Mısır ve muhtemelen daha önce, sonra Firuze tarafından kullanılmıştır Mısırlılar edildi ve mayınlı içinde onlar tarafından Sina Yarımadası . Bu bölge yerli Monitu tarafından Firuze Ülkesi olarak biliniyordu . Yarımadasında altı mayın, hepsi bir 650 km bir alanı kapsayan, onun güneybatı kıyısında bulunmaktadır 2 (250 sq mi). Bu madenlerin en önemlileri tarihi bir bakış açısıyla Serabit el-Khadim ve Wadi Maghareh, bilinen en eski mayınlar arasında olduğuna inanılıyor. Eski maden, Tanrı Hathoruna adanmış eski bir tapınaktan yaklaşık 4 kilometre uzaklıktadır .

Firuze, bazalt tarafından örtülen veya aslen kumtaşı içinde bulunur . Bölgede bakır ve demir işçiliği bulunmaktadır. Büyük ölçekli Firuze madenciliği bugün karlı değil, ancak yataklar ev yapımı barut kullanarak Bedevi halkları tarafından ara sıra taşocağı olarak taşınıyor . [ alıntı gerekli ] Yağmurlu kış aylarında madenciler ani su baskını riskiyle karşı karşıya; kurak mevsimde bile gelişigüzel sömürülen kumtaşı maden duvarlarının çökmesinden ölüm meydana gelebilir. Sina malzemesinin rengi tipik olarak İran malzemesinden daha yeşildir, ancak kararlı ve oldukça dayanıklı olduğu düşünülmektedir. Genellikle “Mısır Firuze” olarak adlandırılan Sina materyali tipik olarak en yarı saydamdır ve büyütme altında yüzey yapısının, diğer yerlerden materyalde görülmeyen koyu mavi disklerle biberlenmiş olduğu ortaya çıkar.
Seçmeler Ancestral Pueblo (Anasaziler) Firuze ve turuncu Arjilit gelen kakma parçaları Chaco Canyon , New Mexico , ABD (tarihli c. 1020-1140) tipik renk aralığını göstermek ve Amerikan Firuze Yalnız parankim. Bazıları muhtemelen Los Cerrillos’tan geldi .

Nişabur Firuze Taşı

Nişabur Firuze Taşı

Amerika Birleşik Devletleri
Smithsonian Müzesi’ndeki New Mexico , ABD’deki Los Cerrillos’tan ince Firuze bir örnek . Cerrillos Firuze, İspanyol fetihinden önce Yerli Amerikalılar tarafından yaygın olarak kullanıldı.
Bisbee Firuze genellikle sert çikolata kahverengi renkli bir matrise sahiptir.
İşlenmemiş Firuze, Nevada, ABD. Austin, McGinness Madeni’nden kaba külçeler. Spiderweb, Bunker Hill Mine, Royston gösteren mavi ve yeşil cabochons

Southwest ABD Firuze önemli bir kaynağıdır; Arizona , Kaliforniya ( San Bernardino , İmparatorluk , Inyo ilçeleri), Colorado ( Conejos , El Paso , Göl , Saguache ilçeleri), New Mexico ( Eddy , Grant , Otero , Santa Fe ilçeleri) ve Nevada ( Clark , Elko , Esmeralda County , Eureka) ,Lander , Mineral County ve Nye ilçeleri) özellikle zengindir. Kaliforniya ve New Mexico yatakları, Kolomb öncesi Yerli Amerikalılar tarafından , bazıları yerel, bazıları ise merkezi Meksika’ya kadar olan taş aletler kullanılarak çıkarıldı . Cerrillos , New Mexico’nun en eski madenlerin yeri olduğu düşünülmektedir; 1920’lerden önce devlet ülkenin en büyük üreticisi idi; bugün az çok tükenmiş durumda. California’da, Apache Kanyonu’nda bulunan sadece bir maden bugün ticari kapasitede faaliyet göstermektedir.

Firuze damar veya dikiş dolguları ve kompakt külçeler halinde oluşur; bunlar çoğunlukla küçüktür. İran malzemesini hem renk hem de dayanıklılıkla rakiplendiren oldukça ince malzeme bulunurken, Amerikan Firuzeının çoğu düşük derecelidir (“tebeşir Firuze” olarak adlandırılır); yüksek demir seviyeleri, yeşillik ve sarıların baskın olduğu anlamına gelir ve Firuzeın işlenmemiş durumunda tipik olarak kırılabilir bir kıvam, mücevherlerde kullanılmasını engeller .

Arizona şu anda değere göre en önemli Firuze üreticisidir. [5] Çeşitli madenler ikisi kendilerine özgü renk ve kalite için ünlü ve sektördeki en iyi olarak kabul devlet var: uyumak Güzellik Maden Globe Ağustos 2012’de Firuze madencilik durdurdu mayın tüm cevheri göndermek için seçtik kırıcı ve dünya pazarında bakırın yükselen fiyatı nedeniyle bakır üretimine yoğunlaşmak. İşlenmemiş doğal Uyuyan Güzel Firuzeın fiyatı, madenin kapanışından bu yana çarpıcı bir şekilde arttı. Kingman2015 yılı itibariyle maden hala şehir dışındaki bakır madeninin yanında faaliyet göstermektedir. Diğer mayınlar Blue Bird madeni, Castle Dome ve Ithaca Zirvesi’dir, ancak yüksek operasyon maliyeti ve federal düzenlemeler nedeniyle çoğunlukla aktif değildir. Phelps Dodge Lavanta Pit mayın Bisbee 1974 yılında durduruldu ve Firuze yüklenici yoktu. Tüm Bisbee Firuze mayınlı “öğle kova” oldu. Madencilerin yemek kovalarında bakır cevheri madeninden çıktı. Morenci ve Firuze Zirvesi etkin değil veya tükenmiş.

Nevada , önemli miktarlarda Firuze veren 120’den fazla mayınla ülkenin diğer büyük üreticisidir. ABD’nin başka yerlerinden farklı olarak, Nevada madenlerinin çoğu esas olarak mücevher Firuzeları için çalışılmış ve diğer madencilik operasyonlarının bir yan ürünü olarak çok az şey geri kazanılmıştır. Nevada Firuzeları külçe , kırık dolguları ve breşlerde parçacıklar arasındaki

Firuze Taşı Faydaları

Firuze Taşı Faydaları

çimento dolgu boşlukları olarak bulunur. Nevada yataklarının jeolojisi nedeniyle, üretilen malzemenin çoğu sert ve yoğundur, hiçbir işleme veya iyileştirmeye gerek duyulmayacak kadar kalitelidir. Eyaletteki hemen hemen her ilçe biraz Firuze verirken, baş yapımcılar Lander ve Esmeralda ilçelerinde. Nevada’daki Firuze yatakların çoğu , devletin itme faylanma bölgesi ile çakışan geniş bir tektonik aktivite kuşağı boyunca meydana gelir . Bu grev yaklaşık 15 bir yatak en ° ve kuzey kesiminde uzanan Elko İlçe Kaliforniya sınır güneybatı aşağı güneye, Tonopah . Nevada, farklı matris desenlerinin geniş bir renk çeşitliliğini ve karışımlarını üretti; Nevada’dan Firuze, mavi, mavi-yeşil ve yeşilin çeşitli tonlarında geliyor. Bu olağandışı renkli Firuzeın bazıları önemli çinko ve demir içerebilir, bu güzel parlak yeşil ila sarı-yeşil tonlarının sebebidir. Yeşil ila yeşil-sarı tonlarının bazıları aslında , Firuze görünümüne benzer ikincil fosfat mineralleri olan varisit veya faustit olabilir . Nevada malzemesinin önemli bir kısmı, “örümcek ağı matrisi” olarak adlandırılan şeyi üreterek, genellikle çekici kahverengi veya siyah limonit damarı ile de dikkat çekmektedir. Nevada yataklarının birçoğu ilk kez Yerli Amerikalılar tarafından işlenirken, [ hangisi? ] toplam Nevada1870’lerden bu yana Firuze üretiminin, Carico Gölü madeninden yaklaşık 400 kısa ton (360 t) dahil olmak üzere 600 kısa tondan (540 t) fazla olduğu tahmin edilmektedir. Artan maliyetlere rağmen, Nevada’daki Lander County’deki Godber, Orvil Jack ve Carico Gölü madenleri, Mineral İlçesindeki Pilot Dağ Madeni ve Royston ve Candelaria’daki çeşitli mülkler de dahil olmak üzere bir dizi Firuze mülkte küçük ölçekli madencilik işlemleri devam ediyor Esmerelda İlçesi. [7]

1912 yılında farklı ve tek kristal Firuze ilk depozito keşfedildi Lynch İstasyonu , Campbell County , Virginia . Ana kaya üzerinde bir delme oluşturan kristaller çok küçüktür; 1 mm (0,04 inç) büyük kabul edilir. 1980’lere kadar Virginia’nın farklı kristallerin tek kaynağı olduğu düşünülüyordu; şimdi en az 27 başka yer var. [ alıntı gerekli ]

Kârları telafi etmek ve talebi karşılamak için bazı Amerikan Firuzeları belirli bir dereceye kadar tedavi edilir veya geliştirilir . Bu tedaviler zararsız ağda ve boyama ve emprenye gibi daha tartışmalı prosedürleri içerir (bkz. İşlemler ). Herhangi bir işleme veya değişikliğe ihtiyaç duymayacak kadar yüksek kalitede malzemeler üreten bazı Amerikan madenleri vardır. Gerçekleştirilen bu tür tedaviler, materyalin satışı sırasında alıcıya açıklanmalıdır.
Diğer kaynaklar

Firuze tarih öncesi eserler (boncuklar) siteleri beşinci bin, M.Ö. beri bilinmektedir Doğu Rodoplarda içinde Bulgaristan sırasında muhtemelen ilişkili ham malzeme kaynağı – Spahievo kurşun-çinko cevheri alan. [8]

Çin , 3000 yıl veya daha uzun bir süredir küçük bir Firuze kaynağı olmuştur. Gem kaliteli malzeme, sıkı nodüller halinde, parçalanmış, silisli bulunan kireç arasında Yunxian ve Zhushan , Hubei ili. Ek olarak, Marco Polo günümüzdeki Sichuan’da bulunan Firuze bildirdi . Çin malzemelerinin çoğu ihraç ediliyor, ancak yeşim benzeri bir şekilde çalışan birkaç oymalar var. In Tibet , mücevher kalitesinde mevduat ileri sürülen dağlarında mevcut Derge ve Nagari-Khorsum sırasıyla bölgenin doğu ve batı. [9]

Dikkate değer diğer yerler: Afganistan ; Avustralya ( Victoria ve Queensland ); kuzey Hindistan ; kuzey Şili ( Chuquicamata ); Cornwall ; Saksonya ; Silezya ; ve Türkistan .
Kullanım tarihi
1000-1040 tarihli bu serbest biçimli kolye gibi Firuze el sanatlarının ticaretinin, Chaco Kanyonunun Ata Pueblo insanlarına büyük bir zenginlik getirdiğine inanılmaktadır .
Moche Firuze burun süsleme. Larco Müzesi Koleksiyonu, Lima, Peru
Backswords, Firuze ile kakma. Rusya, 17. yüzyıl
Firuze mozaik maske Xiuhtecuhtli , Aztek ateş tanrısı
Firuze, lapis lazuli , carnelian ve renkli cam ile kakmalı Tutankhamun’un ikonik altın mezar maskesi

Firuzeın pastel tonları onu birçok antik çağ kültürüne sevdirdi: Eski Mısır , Aztekler (ve muhtemelen diğer Kolomb öncesi Mezoamerikanlar ), Pers , Mezopotamya , İndus Vadisi ve bir dereceye kadar antik Çin en azından Shang Hanedanlığı’ndan beri . [10] En eski mücevherlerden biri olmasına rağmen, muhtemelen ilk kez diğer İpek Yolu ile Avrupa’ya ( Türkiye üzerinden ) tanıtıldıyenilikler, Firuzeın laik mücevherlerde kullanılmasına izin veren Roma Katolik Kilisesi’nin etkisinde bir düşüşün ardından 14. yüzyıla kadar Batı’da süs taşı olarak önem kazanmadı . Görünüşe göre de bilinmiyordu Hindistan’da kadar Babür dönem ve bilinmeyen Japonya’da 18. yüzyıla kadar. Bu medeniyetlerin birçoğu tarafından paylaşılan ortak bir inanç, Firuzeın bazı profilaktik özelliklere sahip olduğunu; kullanıcının sağlığıyla rengini değiştirdiği ve onu istenmeyen kuvvetlerden koruduğu düşünülüyordu.

Aztekler ile birlikte, Firuze kakma altın , kuvars , malakit , püskürtme , açık yeşil , mercan , ve kabukları , tahrik edici (ve muhtemelen tören içine [ açıklama gerekli ] ) mozaik gibi nesneleri maskeleri (bir bazı insan kafatası bunların baz olarak), bıçaklar ve kalkanlar . Firuzeın nesnelerin baz malzemesine bağlanması için doğal reçineler , bitüm ve balmumu kullanıldı; bu genellikle ahşaptı , amakemik ve kabuk da kullanılmıştır. Aztekler gibi, Pueblo , Navajo ve Apache kabileleri, muska kullanımı için Firuze besledi; ikinci kabile, taşın okçu ölü hedefini karşılayacağına inanır . Bu halklar arasında Firuze mozaik kakmada, heykel eserlerinde kullanılmış ve toroidal boncuklar ve serbest biçimli kolyeler haline getirilmiştir. Anasaziler arasında (Anasaziler) Chaco Canyon ve çevresindeki bölge bunların üretimi büyük ölçüde gelişmiştir ve Firuze nesnelerin işlem olduğuna inanılmaktadır. Ayırt edici gümüşNavajo ve diğer Güneybatı Yerli Amerikan kabileleri tarafından üretilen takılar, günümüzde Avrupa etkilerinin bir sonucu olarak 1880’den beri düşünülen oldukça modern bir gelişmedir.

Pers olarak, Firuze olduğu fiili yoğun (dan dekore nesneler için kullanılan bin için ulusal taş, sarıkların için bridles ) cami ve diğer önemli bina içinde ve dışında, her iki [ değiştir ] gibi Medrese-Şah Husein Camii arasında İsfahan . Farsça tarzı ve Firuze kullanımı daha sonra orada Babür İmparatorluğu’nun kurulması, yüksek saflıkta altın mücevherlerde ( yakut ve elmas ile birlikte ) ve Tac Mahal gibi binalarda etkisi üzerine Hindistan’a getirildi.. Farsça Firuze genellikle Arapça harflerle adanmış kelimelerle kazındı ve daha sonra altınla kakma edildi.

İthal Firuze cabochons , mercan ile birlikte, daha yeşil bir renk tonunun tercih edildiği söylenen Tibet ve Moğolistan’ın gümüş ve altın mücevherlerinde yaygın olarak kullanılmıştır (ve hala da kullanılmaktadır) . Günümüzde, Firuze ile kabaca sadece gümüş rengine yerleştirilmiş düzensiz kabaşonlara parlatılmış olan parçaların çoğu, Batı pazarlarına ucuz ihracat için tasarlanmıştır ve muhtemelen orijinal stilin doğru temsilleri değildir.

Nişabur Firuze Taşı

Nişabur Firuze Taşı

Eski Mısır Firuze kullanımı kadarıyla uzanıyor İlk Hanedanı kendilerinden önceki ve; Bununla birlikte, muhtemelen mücevheri içeren en tanınmış parçalar Tutankhamun’un mezarından, özellikle de Firavun’un taşla liberal olarak kakmalı ikonik mezar maskesinden kurtarılanlardır . Ayrıca halkalar ve göğüs adı verilen harika süpürge kolye süslüyordu . Altın olarak ayarlanan mücevher, boncuklar haline getirildi, kakma olarak kullanıldı ve genellikle carnelian , lapis lazuli ve daha sonraki parçalarda renkli cam eşliğinde bir bokböceği motifine oyuldu.. Tanrıça Hathor’la ilişkilendirilen Firuze, Eski Mısırlılar tarafından o kadar sevildi ki , taklit edilecek ilk değerli taş olan (tartışmalı olarak [ açıklama gerekli ] ), fayans olarak bilinen yapay sırlı seramik bir ürünün yarattığı adil yapı oldu .

Fransız yürütülen arkeolojik erken 20. yoluyla 19. yüzyılın ortalarından itibaren Mısır kazı. Tutankamon’un mezarı da dahil olmak üzere bu kazılar, batı dünyasında halkın ilgisini çekti ve daha sonra mücevher, mimari ve zamanın sanatını etkiledi . 1810’dan beri pastel tonlarıyla tercih edilen Firuze, Mısır Revival parçalarının bir elyafıydı . Çağdaş Batı kullanımda, Firuze en sık kesim karşılaşıldığında cabochon tr genellikle Kızılderili tarzı, gümüş yüzük, bilezik içinde, ya da yuvarlanır veya kabaca tıknaz kolye boncuk oyularak. Daha az malzeme fetişlere oyulabilirZuni tarafından hazırlanmış olanlar gibi . Güçlü gök mavisi değer olarak üstün kalırken, benekli yeşil ve sarımsı malzeme zanaatkârlar tarafından popülerdir .
Kültür dernekleri

Eski ve Yeni Dünyaların birçok kültüründe, bu değerli taş binlerce yıldır kutsal bir taş, iyi bir servet getiren ya da tılsım olarak sayılmaktadır. [ Kaynak belirtilmeli ] Bu iddianın en eski kanıt bulundu Antik Mısır Firuze kakma mezar mobilyalar yaklaşık 3000 M.Ö. kalma keşfedildi. [ alıntı gerekli ] Antik Pers İmparatorluğu’nda gök mavisi değerli taşlar daha önce doğal olmayan ölüme karşı koruma olarak boynu veya bileği takıyordu. Renk değiştirirlerse, kullanıcının kıyamet yaklaşımından korkmak için bir nedeni olduğu düşünülüyordu. [ alıntı gerekli ]Bu arada, Firuzeın kesinlikle renk değiştirebileceği keşfedildi, ancak bunun mutlaka yaklaşmakta olan bir tehlikenin işareti olmadığını. Değişikliğe ışık veya kozmetik, toz veya cildin asiditesinden kaynaklanan kimyasal reaksiyon neden olabilir. [11]

Tanrıça Hathor , mayınlı olduğu Serabit el-Khadim’in hamisi olduğu için Firuze ile ilişkilendirildi . Başlıkları arasında “Firuze Hanımefendi”, “Firuze Hanımı” ve “Firuze Ülkesi Hanım” yer aldı. [12]

Batı kültüründe, Firuze aynı zamanda Aralık ayında doğanların geleneksel doğum taşıdır . Firuze da Musevi bir taş Başrahip ‘ın göğüs açıklanan, Exodus taş da yerli için kutsal kabul edilir bölüm 28. Zuni ve Pueblo Amerikan Southwest halkları. [13] [14] Kolomb öncesi Aztek ve Maya aynı zamanda değerli ve kültürel olarak önemli bir taş olduğunu düşünüyorlardı. [15]
Değerleme ve bakım
Daha fazla bilgi edin
Bu bölüm gelmez alıntı herhangi kaynaklar .
Çok çeşitli farklı renklendirme gösteren matris Firuze levha

Rengin sertliği ve zenginliği, Firuze değerinin belirlenmesinde en önemli faktörlerden ikisidir; Renk bireysel zevk meselesi iken, genellikle en çok arzu güçlü olduğunu, konuşma gökyüzü için robin yumurta mavi (yumurta referans Amerikan robin ). [9] Renk ne olursa olsun, birçok uygulama için Firuze yumuşak veya kireçli olmamalıdır; işlem görse bile, daha az Firuzeın ait olduğu daha az malzeme zamanla solmaya veya renk değiştirmeye eğilimlidir ve mücevherlerde normal kullanıma dayanamaz.

Firuzeın bulunduğu ana kaya veya matris genellikle lekeler veya taştan örgülü bir desende taştan geçen kahverengi veya siyah damarlar ağı olarak görülebilir; bu damarlanma, sonuç tamamlayıcı ise taşa değer katabilir, ancak böyle bir sonuç nadirdir. Bu malzeme bazen “örümcek ağı matrisi” olarak tanımlanır; en çok Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri ve Uzak Doğu’da değer görmektedir , ancak Yakın Doğu’da çok takdir edilmemektedir.kusursuz ve damarsız malzeme idealdir (damarın ne kadar tamamlayıcı olmasına bakılmaksızın). Renk bütünlüğü istenir ve bitmiş parçalarda işçilik kalitesi de bir faktördür; bu cila kalitesini ve taşın simetrisini içerir. Kalibre edilmiş taşlar, yani standart mücevher ayarı ölçümlerine yapışan taşlar da daha fazla aranabilir. Gibi mercan ve diğer opak taşlar, Firuze yaygın milimetre ziyade ağırlıkta fiziksel boyutuna göre bir fiyatla satılmaktadır.

Firuze , bazıları diğerlerinden daha kalıcı ve radikal olmak üzere birçok farklı şekilde tedavi edilir . Bu tedavilerin bazılarının kabul edilebilir olup olmayacağı konusunda tartışma vardır, ancak evrensel olarak az çok affedilebilir: Bu, rengini ve parlaklığını geliştirmek için çoğu Firuze rengine uygulanan hafif ağda veya yağlamadır ; eğer malzeme başlamak için yüksek kalitede ise, balmumu veya yağın çok azı emilir ve Firuze bu nedenle güzelliği için bu kalıcı tedaviye güvenmez. Diğer tüm faktörler eşit, işlenmemiş Firuze her zaman daha yüksek bir fiyat verecektir. Yapıştırılmış ve sulandırılmış malzeme önemli ölçüde daha az değerlidir.

Bir fosfat minerali olan Firuze doğal olarak kırılgandır ve çözücülere duyarlıdır; parfüm ve diğer kozmetikler , cilaya saldıracak ve çoğu ticari mücevher temizleme sıvısında olduğu gibi cilt yağları gibi Firuze mücevherlerin rengini değiştirebilir. Direkt güneş ışığına uzun süre maruz kalmak da Firuzeın rengini değiştirebilir veya dehidrate edebilir. Bu nedenle, bu tür mücevherleri giyerken dikkatli olunmalıdır: güneş koruyucu ve saç spreyi dahil kozmetikler, Firuze mücevher takılmadan önce uygulanmalı ve bir kumsala veya güneş banyosu ile çevrili bir ortama giyilmemelidir. Kullanımdan sonra, Firuze kalıntı birikmesini önlemek için yumuşak bir bezle hafifçe temizlenmeli ve daha sert taşlar tarafından çizilmemesi için kendi kabında saklanmalıdır. Firuze, hava geçirmez bir kapta saklandığında da olumsuz etkilenebilir.