OTANT�K TA�

MOZAMBİK YAKUT TAŞI 6.45 KARAT

NADİR KRİSTALLER RAW
Mozambik Yakut Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 6.45 KARAT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİK ÜCRETSİZ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
 • MOZAMBİK HAM YAKUT

Bir yakut kan kırmızısı renkte bir pembe kıymetli taşın , çeşitli mineral korindon ( alüminyum oksit ). Diğer değerli taş kalitesinde korindon çeşitlerine safir denir . Ruby, ametist , safir , zümrüt ve elmasla birlikte geleneksel kardinal mücevherlerden biridir . [3] kelimesi yakut gelen ruber , Latince kırmızı için. Yakutun rengi krom elementinden kaynaklanır .

Mozambik Yakut Taşı

Mozambik Yakut Taşı

 

British Imperial State Crown’daki Black Prince’s Ruby gibi popüler veya tarihsel olarak yakut olarak adlandırılan bazı değerli taşlar aslında spineldir . Bunlar bir zamanlar “Balas yakutları” olarak biliniyordu.

Bir yakutun kalitesini, karat ağırlığının yanı sıra değerini etkileyen rengi, kesimi ve berraklığı belirler . Kan kırmızısı veya güvercin kanı olarak adlandırılan kırmızının en parlak ve en değerli tonu, benzer kalitedeki diğer yakutlara göre büyük bir üstünlük sağlar. Renk berraklığı takip ettikten sonra: elmasa benzer şekilde, berrak bir taş bir üstünlük sağlar, ancak herhangi bir iğne benzeri rutil kalıntıları olmayan bir yakut , taşın işlendiğini gösterebilir. Yakut, Temmuz ayı için geleneksel burç taşıdır ve genellikle granattan daha pembedir , ancak bazı rodolit lal taşı çoğu yakutla benzer pembemsi bir renge sahiptir. Müzayedede satılacak dünyanın en değerli yakutuSunrise Ruby .
İçindekiler
Fiziksel özellikler
Yakutların kristal yapısı

Yakut bir olması sertliği 9.0 arasında , mineral sertliğinin Mohs . Doğal taşlar arasında sadece mozanit ve elmas daha serttir; Mohs sertliği 10.0 olan elmas ve korindon (yakut) ile elmas arasında bir yere düşen mozanit vardır. Safir, yakut ve saf korindon, Al 2 O 3’ün en kararlı formu olan α-alüminadır; burada 3 elektron her alüminyum iyonunu terk ederek yakındaki altı O 2− iyonundan oluşan normal oktahedral gruba katılır ; saf korundumda bu, tüm alüminyum iyonlarını, eşleşmemiş elektronlar veya doldurulmamış enerji seviyeleri içermeyen çok kararlı bir konfigürasyonla bırakır ve kristal mükemmel renksizdir.
Yakutun kristal yapısı, Al 3+ iyonlarının (mavi) Cr 3+ (kırmızı) ile yer değiştirmesini gösterir. Bu modelde Cr 3+ iyonlarının ikame yoğunluğu yaklaşık% 2 olup, normalde karşılaşılan maksimum katkılamaya yaklaşmaktadır. [4]

Bir krom atomu bir arada alüminyum atomunun yerini, bu da bir krom olmak için 3 elektron kaybeder 3+ Al yük dengesini korumak için, iyon 2 O 3 kristal. Bununla birlikte, Cr 3+ iyonları daha büyüktür ve alüminyumdan farklı yönlerde elektron orbitallerine sahiptir. O 2− iyonlarının oktahedral dizilimi bozulmuştur ve bu Cr 3+ iyonlarının farklı orbitallerinin enerji seviyeleri , O 2− iyonlarının yönleri nedeniyle biraz değişmiştir . [5] Bu enerji farklılıkları, spektrumun ultraviyole, mor ve sarı-yeşil bölgelerinde absorpsiyona karşılık gelir.
Yakutun optik ve yakın IR spektrumlarında geçirgenliği. Yakut lazerin dalga boyu olan 694 nm dalga boyunda iki geniş mor ve sarı-yeşil absorpsiyon bandına ve bir dar absorpsiyon bandına dikkat edin.

Yakutta alüminyum iyonlarının yüzde biri krom ile değiştirilirse, sarı-yeşil emilim mücevher için kırmızı bir renkle sonuçlanır. [5] Ek olarak, yukarıdaki dalga boylarından herhangi birinde soğurma , kırmızı rengine ve algılanan parlaklığına katkıda bulunan 694 nanometre dalga boyundaki kırmızı ışığın floresan emisyonunu uyarır .

Kısa dalga boyundaki ışığı absorbe ettikten sonra, yakut kristal kafesinin floresan oluşmadan önce uyarılmış bir durumda olduğu kısa bir zaman aralığı vardır. 694 nanometrelik fotonlar bu süre içinde kristalden geçerlerse, kendileriyle faz içi yayılmaya daha fazla floresan foton gönderebilir ve böylece bu kırmızı ışığın yoğunluğunu güçlendirebilirler. Yayılan ışığı kristalden tekrar tekrar geçirmek için aynaları veya diğer araçları düzenleyerek , bu şekilde bir yakut lazeri çok yüksek yoğunlukta tutarlı kırmızı ışık üretir .

KENDİ SAYFAMIZ HARİCİNDE BAŞKA E TİCARET PLATFORMLARINDA KESİNLİKLE SATIŞIMIZ YOKTUR YAPTIĞIMIZ İŞLERE @otantiktas instagramdan bakabilirsiniz!!!!!

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL MOZAMBİK ŞEFFAF YAKUT TAŞI KAYA 6.45 KARAT ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR KOLEKSİYON AMAÇLI SAKLANABİLİR SEVDİKLERİNİZE DEĞİŞİK BİR HEDİYE OLARAK DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ;İSTEYEN MÜŞTERİLERİMİZE KOLYE ŞEKLİNDE 925 AYAR GÜMÜŞ ZİNCİRİ İLE BERABER GÖNDERİLECEKTİR;

Öğe Adı DOĞAL MOZAMBİK ŞEFAF YAKUT KAYA
şekil :MONOKLİK DAĞILIM (kesime uygun)
Boyut 13.40 x 8.70x 8.35 mm
Ağırlık: 9.60KARAT
Renk : KIRMIZI -PEMBEMSİ
Berraklık : SI
Menşei MOZAMBİK
IŞILTI : YÜKSEK İNDİ
sertlik : 8.5 – 9

Tüm doğal yakutlarda, renk safsızlıkları ve “ipek” olarak bilinen rutil iğnelerin kalıntıları dahil olmak üzere kusurlar vardır . Gemologlar, doğal yakutlarda bulunan bu iğne kapanımlarını sentetiklerden, simülantlardan veya ikamelerden ayırmak için kullanırlar. Genellikle kaba taş kesilmeden önce ısıtılır. Bu günlerde, neredeyse tüm yakutlar bir şekilde işleniyor ve en yaygın uygulama ısıl işlemdir. Yüksek kaliteli işlenmemiş yakutlar büyük bir prime sahiptir.

Bazı yakutlarda üç veya altı noktalı asterizm veya “yıldız” vardır. Bu yakutlar , etkiyi düzgün bir şekilde göstermek için kabaşonlara kesilir . Göktaşları en iyi şekilde tek bir ışık kaynağıyla görülebilir ve ışık hareket ettikçe veya taş döndürüldükçe taş üzerinde hareket eder. Bu tür etkiler, ışık “ipek” ten (yapısal olarak yönlendirilmiş rutil iğne kapanımları) belirli bir şekilde yansıtıldığında ortaya çıkar . Bu, kapanımların bir değerli taşın değerini artırdığı bir örnektir. Dahası, yakutlar renk değişiklikleri gösterebilir – bu çok nadiren olsa da – chatoyancy veya “kedi gözü” etkisi gibi.

Yakut Taşı Özellikleri

Yakut Taşı Özellikleri

Yakut ve pembe safir

Genel olarak, pembe dahil kırmızının tüm tonlarında bulunan değerli taş kalitesinde korindon yakut olarak adlandırılır. [6] [7] Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’nde yakut olarak adlandırılması için minimum renk doygunluğunun karşılanması gerekir; aksi takdirde taş pembe safir olarak adlandırılır . [6] Yakutlar ve pembe safirler arasında bir ayrım yapmak nispeten yenidir ve 20. yüzyılda bir ara ortaya çıkmıştır. Çoğu zaman, yakut ve pembe safir arasındaki ayrım net değildir ve tartışılabilir. [8] Bu tür ayrımların zorluğunun ve öznelliğinin bir sonucu olarak, Uluslararası Renkli Değerli Taş Derneği gibi ticaret kuruluşları(ICGA), pembe dahil daha açık tonlarını kapsayan yakut için daha geniş bir tanımı benimsemiştir. [9] [10]
Oluşum ve madencilik

Tarihsel olarak yakutlar, Tayland’da, Kamboçya’nın Pailin ve Samlout Bölgelerinde ve ayrıca Afganistan , Avustralya , Brezilya , Kolombiya , Hindistan, Namibya , Japonya ve İskoçya’da çıkarıldı ; İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Madagaskar , Nepal, Pakistan, Tacikistan , Tanzanya ve Vietnam’da yakut yatakları bulundu . [11]

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti doğal olarak oluşan yakut olması anakara Avrupa’da tek ülke. Genellikle Prilep şehri çevresinde bulunabilirler . Makedon yakutlarının kendine özgü ahududu rengi vardır. Yakut ayrıca Makedon armasına da dahildir. [12] ABD’nin Montana , Kuzey Carolina , Güney Karolina ve Wyoming eyaletlerinde birkaç yakut bulundu .

Başka bir kırmızı değerli taş olan spinel , bazen aynı çakıl veya mermerde yakutlarla birlikte bulunur. Kırmızı spineller, mücevherlerle ilgili deneyimi olmayanlar tarafından yakut ile karıştırılabilir. Bununla birlikte, en iyi kırmızı spineller, ortalama bir yakutinkine yaklaşan değerlere sahip olabilir. [13]

Mogok Üst Valley Myanmar (Burma) yüzyıllardır yakut için dünyanın başlıca kaynağıydı. Bu bölge bazı istisnai yakutlar üretti, ancak son yıllarda çok az iyi yakut bulundu. Myanmar’ın merkezinde, Mong Hsu bölgesi 1990’larda yakut üretmeye başladı ve hızla dünyanın ana yakut madenciliği bölgesi haline geldi. Myanmar’da en son bulunan yakut yatağı kuzeydeki Kachin eyaletinde bulunan Namya’da (Namyazeik) bulunmaktadır .

In Pakistan Keşmir yarım milyar dolara yakut milyonlarca değerinde kadar büyük kanıtlanmış rezervi vardır. [14] Ancak, 2017 itibariyle yatırım eksikliği nedeniyle yalnızca bir maden (Chitta Katha’da) vardı. [15] de Afganistan , yakut Jegdalek de çıkartılmaktadır. [16]
Değeri etkileyen faktörler

Yakutlar, diğer değerli taşlarda olduğu gibi, dört C olarak bilinen, yani renk, kesim, berraklık ve karat ağırlığı gibi kriterler kullanılarak derecelendirilir. Yakutlar ayrıca coğrafi kökenlerine göre değerlendirilir.

Renk: Renkli değerli taşların değerlendirilmesinde renk en önemli faktördür. Renk üç bileşene ayrılır: ton , doygunluk ve ton . Ton, normalde terimi kullandığımız için rengi ifade eder. Kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, menekşe saf spektral tonlarında şeffaf değerli taşlar oluşur . [17] Doğada nadiren saf tonlar vardır, bu nedenle bir değerli taşın tonundan bahsederken, birincil ve ikincil ve bazen üçüncül tonlardan söz ederiz. Ruby kırmızı olarak tanımlanmıştır. Mücevher türü korindonun diğer tüm tonlarına safir denir. Ruby, turuncu, mor, menekşe ve pembe dahil olmak üzere bir dizi ikincil ton sergileyebilir.
Pek çok kültür uzun zamandır yakutu bir kral taşı olarak görüyordu . Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yakut sembolizmi ve irfan, güç ve zenginlikle birçok ilişkiye sahiptir. Bir yakut sahibi olmak, sözde sahibinin mülklerine fayda sağladı ve onu korudu ve servet birikimine yardımcı oldu. Özellikle, bu mücevher, sahibinin daha fazla mücevher edinmesine yardımcı olacaktı.
By Fara Braid , Uluslararası Gem Derneği 5 dakika okundu
elmas ve yakut ile altın kolye

18 ayar sarı altın kolye, yaklaşık 7 ktw beyaz elmas ve 4,5 ktw doğal, kalp şeklinde Tay yakutlarından oluşan , burada gösterildiği gibi. Fotoğraf nezaket liveauctioneers.com ve Greenwich Auction .
Koruma Taşı

Tılsım olarak giyildiğinde, Ruby’nin mistik özellikleri kişisel korumaya kadar uzanıyordu. İnsanlar, sol taraftaki taşı, kalp tarafını takmanın, taşıyıcıların huzur içinde yaşamasına izin vereceğine inanıyordu. Hiçbiri topraklarını veya rütbesini alamazdı. Kan rengindeki taş, onları tüm tehlikelerden, evlerini bile fırtınalardan koruyacaktı.
Bavyera Aziz George Tarikatı’nın büyük yakasının haçı

Bavyera Saray Dairesi , Münih, Almanya’da sergilenen Bavyera Aziz George Nişanı’nın büyük yakasının haçı, altın, yakut ve elmas . Fotoğraf , Jebulon . Kamusal Alan.
Yakut Sembolizmi ve Kan

Yakut’un kan benzeri rengi, hiç şüphesiz bu yaşamı sürdüren sıvıyla güçlü ilişkileri teşvik etti. Hayatlarını riske atanların mücevherle özel bir bağları olduğuna inanılıyordu. Antik Birmanyalılar yakutu askerlerin taşı olarak ödüllendirdiler. Yenilmezlik kazandırdığına inanıyorlardı. Ancak sol tarafa takmak yeterli değildi. Sadece etine fiziksel olarak yakut yerleştirilmiş olanlar bu faydayı elde edebilirdi. Mızrak, kılıç veya silahlardan kaynaklanan yaralardan güvende olduklarına inanıyorlardı.

Yakut Taşı Faydaları

Yakut Taşı Faydaları

okçu yüzüğü – Hindistan

Hint okçuluğunda okçular, başparmaklarını korumak için yüzük takarlardı. Bununla birlikte, altın, yakut ve zümrüt işlemeli yeşim taşından yapılmış bu okçu yüzüğü , daha çok bir kostüm aksesuarı veya statü sembolü olarak işlev görmüş olabilir. Hindistan, 17. – 18. yüzyıl, 4.4 x 3.2 cm, 28.3 g. George C. Stone’un Mirası, 1935. Metropolitan Sanat Müzesi , New York. Kamusal Alan.

Diğer kaynaklar, yakutların ve diğer kırmızı taşların kanamayı ve iltihabı iyileştirebileceğini ve vücudun sıcaklığını artırabileceğini iddia etti. (Aslında, başka bir ünlü kırmızı mücevher, çevredeki folklor olduğunu göreceksiniz granat , yakut sembolizm ve irfan ile büyük benzerlikler vardır. Bilimsel sınıflandırmaların geliştirilmeden önce taş türler , birçok kişi aynı tip olması tüm kırmızı taşlar kabul taş).
karbonkül halkası

Tarihsel olarak, kan kırmızısı cabochonlara “carbuncles” adı verildi ve kapsanan değerli gemologlar artık yakut, lal taşı , spinel vb. Bu 14 ayar altın yüzük, yakut bir “kargaşaya” sahiptir. Fotoğraf nezaket liveauctioneers.com ve Quinn’in Müzayede Galeriler .
Yakutların İç Işığı

Ruby’nin iç parıltısı, belki de bir iç ateş içerdiğine işaret ediyor gibi görünüyor. Bu görsel efekt, bazı ilginç bilgilerden ilham almış olabilir. Suya konan bir yakut onu kaynatabilir. Bir sargı içinde saklanırsa, mücevher parlayabilir ve varlığını ortaya çıkarabilir.

Kendi ışıklarını yayan yakutların hikayeleri anlatılır. Hatta bir tanesi “meşale gibi parlayan” olarak tanımlandı.
yakut kristali – Mogok, Myanmar

Tüm yakutlar ultraviyole ışık altında parlar ve bazı yakutlar o kadar güçlü flüoresansa sahiptir ki güneş ışığında bile parlıyor gibi görünürler. Bu özellik, iç ışık ve ateşle ilgili yakut sembolizmine ilham vermiş olabilir. Yakut kristali , 2.0 x 1.3 x 1.3 cm, Mogok, Sagaing District, Mandalay Division, Myanmar. © Rob Lavinsky, www.iRocks.com . İzin alınarak kullanılmıştır.
Yaşayan Yakutlar

Tüm yakut çeşitlerinin benzer özelliklere sahip olduğu düşünülüyordu. Koruyucu güçlerine ek olarak, kötü düşünceleri kontrol etmeye, öfkeyi gidermeye ve anlaşmazlıkları çözmeye yardımcı oldukları söyleniyor. Ancak, daha koyu yakutlar “erkek” ve daha açık taşlar “dişi” olarak kabul edildi.

Orta Çağ’da insanlar oymalı görüntülere sahip mücevherlerle karşılaştıklarında, bu tür taşların doğal olarak oluştuğuna inanıyorlardı. Bu parçalar eski zamanlarda oyulmuş olmasına rağmen, insanların bunları çalıştığını düşünmüyorlardı. Bu tür mücevherlerin özel güçlere sahip olduğuna inanıyorlardı. Örneğin, 13 yılında inci gittikleri ülkelere refah çalışmaları, Wings Kitabı , Ragiel yazıyor:

Bir ejderhanın güzel ve korkunç figürü. Bu, bir yakut ya da benzer nitelik ve erdeme sahip başka bir taş üzerinde bulunursa, bu dünyanın mallarını artırma gücüne sahiptir ve giyen kişiyi neşeli ve sağlıklı kılar.

Geçmişte, bazıları ruhların nadir ve güzel taşlarda yaşadığına inanıyordu. Mücevherler kavramı kendi başlarına duyarlı varlıklar olarak alışılmadık görünebilir. Ancak takıların “duyguları” olduğu inancı birbirine benzemez. Mineralog George Kunz bunu Mme’nin yazılarında not eder . Catulle Mendes , çok fazla yüzük taktığını söylediğinde, çünkü mücevherleri takmazsa küçülür .

Donuklaşan bir yakutum, ölüm kadar solan iki turkuazım , çok uzun unuttuğumda siren gözleri gibi görünen akuamarinlerim var. Değerli taşlar üzerimde durmayı sevmiyorsa ne kadar üzülmeliyim!

yakut sembolizm – yüzük

“Yang” 14 ayar beyaz altın yüzük, yakut ve elmaslarla süslenmiş. Fotoğraf ile Mark Somma . CC By 2.0 altında lisanslanmıştır .
Yakut Sembolizmi ve Kalpa Ağacı

Yakut Taşı Faydaları

Yakut Taşı Faydaları

Hindular, “değerli taşların kralı” olarak bilinen yakutu diğer tüm mücevherlerden daha değerli görürler. Mani Mala Kalpa Ağacı gibi tamamen değerli taşlardan oluşan Hindu tanrılarına sembolik bir teklif, tarif eder. Yapılmış safir , elmas , topazes , zümrüt ve diğer taşlar, bu muhteşem ağaç meyve gibi yakut bulurduk.

Hinduların çeşitli tapınaklarda bıraktıkları tören tekliflerinden biri de mücevherler ve mücevherlerden oluşuyor. Harita Smriti , yakut hediye edenlerle ilgili olarak şöyle diyor: “Krishna’ya yakutla tapan, güçlü bir imparator olarak yeniden doğacak. Küçük bir yakutla kral doğar. ”
Düşler ve Yakut Sembolizmi

Bir 8 inci Achametis tarafından hayallerini gittikleri ülkelere refah Arapça kitap yakut hayallerinin önemini tartışır. Bir kral, yakut gibi kırmızı mücevherlerle süslenmiş bir taç hayal ederse, bu onun büyük bir neşe ve servete sahip olacağını gösterir. Düşmanları ondan daha çok korkacaktı. Diğer kaynaklar, yakut hayallerinin iş dünyasında başarıyı gösterdiğini söylüyor. Toprağın çapaları için rüyalar iyi bir hasat anlamına gelir.
taç şeklindeki yüzük

Pavé setli pırlantalar ve taksiye yakut ile taç şeklinde 18 ayar sarı altın yüzük . Fotoğraf nezaket liveauctioneers.com ve Sheppard’ın İrlanda Müzayede Evi .
Başarı Taşı

Böylesine uzun ve çeşitli bir geçmişe sahip olan yakutun bu kadar mistik bir yapıya sahip olmasına şaşmamalı. Hepimiz eşyalarımızın en iyi olmasını isteriz. Elbette, yakut sahiplerinin mülklerinde menfaatleri vardır, ancak yakut bu tür iddiaları destekleyecek bir üne ve güzelliğe sahiptir. Yani, zenginliğinizi artıracak, rakiplerinizi etkileyecek ve sizi zarardan koruyacak bir mücevher istiyorsanız, efsaneler yakutu işaret ediyor.

MOZAMBİK YAKUT TAŞI 6.45 KARAT

NADİR KRİSTALLER RAW
Mozambik Yakut Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 6.45 KARAT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİK ÜCRETSİZ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
 • MOZAMBİK HAM YAKUT
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Bir yakut kan kırmızısı renkte bir pembe kıymetli taşın , çeşitli mineral korindon ( alüminyum oksit ). Diğer değerli taş kalitesinde korindon çeşitlerine safir denir . Ruby, ametist , safir , zümrüt ve elmasla birlikte geleneksel kardinal mücevherlerden biridir . [3] kelimesi yakut gelen ruber , Latince kırmızı için. Yakutun rengi krom elementinden kaynaklanır .

Mozambik Yakut Taşı

Mozambik Yakut Taşı

 

British Imperial State Crown’daki Black Prince’s Ruby gibi popüler veya tarihsel olarak yakut olarak adlandırılan bazı değerli taşlar aslında spineldir . Bunlar bir zamanlar “Balas yakutları” olarak biliniyordu.

Bir yakutun kalitesini, karat ağırlığının yanı sıra değerini etkileyen rengi, kesimi ve berraklığı belirler . Kan kırmızısı veya güvercin kanı olarak adlandırılan kırmızının en parlak ve en değerli tonu, benzer kalitedeki diğer yakutlara göre büyük bir üstünlük sağlar. Renk berraklığı takip ettikten sonra: elmasa benzer şekilde, berrak bir taş bir üstünlük sağlar, ancak herhangi bir iğne benzeri rutil kalıntıları olmayan bir yakut , taşın işlendiğini gösterebilir. Yakut, Temmuz ayı için geleneksel burç taşıdır ve genellikle granattan daha pembedir , ancak bazı rodolit lal taşı çoğu yakutla benzer pembemsi bir renge sahiptir. Müzayedede satılacak dünyanın en değerli yakutuSunrise Ruby .
İçindekiler
Fiziksel özellikler
Yakutların kristal yapısı

Yakut bir olması sertliği 9.0 arasında , mineral sertliğinin Mohs . Doğal taşlar arasında sadece mozanit ve elmas daha serttir; Mohs sertliği 10.0 olan elmas ve korindon (yakut) ile elmas arasında bir yere düşen mozanit vardır. Safir, yakut ve saf korindon, Al 2 O 3’ün en kararlı formu olan α-alüminadır; burada 3 elektron her alüminyum iyonunu terk ederek yakındaki altı O 2− iyonundan oluşan normal oktahedral gruba katılır ; saf korundumda bu, tüm alüminyum iyonlarını, eşleşmemiş elektronlar veya doldurulmamış enerji seviyeleri içermeyen çok kararlı bir konfigürasyonla bırakır ve kristal mükemmel renksizdir.
Yakutun kristal yapısı, Al 3+ iyonlarının (mavi) Cr 3+ (kırmızı) ile yer değiştirmesini gösterir. Bu modelde Cr 3+ iyonlarının ikame yoğunluğu yaklaşık% 2 olup, normalde karşılaşılan maksimum katkılamaya yaklaşmaktadır. [4]

Bir krom atomu bir arada alüminyum atomunun yerini, bu da bir krom olmak için 3 elektron kaybeder 3+ Al yük dengesini korumak için, iyon 2 O 3 kristal. Bununla birlikte, Cr 3+ iyonları daha büyüktür ve alüminyumdan farklı yönlerde elektron orbitallerine sahiptir. O 2− iyonlarının oktahedral dizilimi bozulmuştur ve bu Cr 3+ iyonlarının farklı orbitallerinin enerji seviyeleri , O 2− iyonlarının yönleri nedeniyle biraz değişmiştir . [5] Bu enerji farklılıkları, spektrumun ultraviyole, mor ve sarı-yeşil bölgelerinde absorpsiyona karşılık gelir.
Yakutun optik ve yakın IR spektrumlarında geçirgenliği. Yakut lazerin dalga boyu olan 694 nm dalga boyunda iki geniş mor ve sarı-yeşil absorpsiyon bandına ve bir dar absorpsiyon bandına dikkat edin.

Yakutta alüminyum iyonlarının yüzde biri krom ile değiştirilirse, sarı-yeşil emilim mücevher için kırmızı bir renkle sonuçlanır. [5] Ek olarak, yukarıdaki dalga boylarından herhangi birinde soğurma , kırmızı rengine ve algılanan parlaklığına katkıda bulunan 694 nanometre dalga boyundaki kırmızı ışığın floresan emisyonunu uyarır .

Kısa dalga boyundaki ışığı absorbe ettikten sonra, yakut kristal kafesinin floresan oluşmadan önce uyarılmış bir durumda olduğu kısa bir zaman aralığı vardır. 694 nanometrelik fotonlar bu süre içinde kristalden geçerlerse, kendileriyle faz içi yayılmaya daha fazla floresan foton gönderebilir ve böylece bu kırmızı ışığın yoğunluğunu güçlendirebilirler. Yayılan ışığı kristalden tekrar tekrar geçirmek için aynaları veya diğer araçları düzenleyerek , bu şekilde bir yakut lazeri çok yüksek yoğunlukta tutarlı kırmızı ışık üretir .

KENDİ SAYFAMIZ HARİCİNDE BAŞKA E TİCARET PLATFORMLARINDA KESİNLİKLE SATIŞIMIZ YOKTUR YAPTIĞIMIZ İŞLERE @otantiktas instagramdan bakabilirsiniz!!!!!

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL MOZAMBİK ŞEFFAF YAKUT TAŞI KAYA 6.45 KARAT ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR KOLEKSİYON AMAÇLI SAKLANABİLİR SEVDİKLERİNİZE DEĞİŞİK BİR HEDİYE OLARAK DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ;İSTEYEN MÜŞTERİLERİMİZE KOLYE ŞEKLİNDE 925 AYAR GÜMÜŞ ZİNCİRİ İLE BERABER GÖNDERİLECEKTİR;

Öğe Adı DOĞAL MOZAMBİK ŞEFAF YAKUT KAYA
şekil :MONOKLİK DAĞILIM (kesime uygun)
Boyut 13.40 x 8.70x 8.35 mm
Ağırlık: 9.60KARAT
Renk : KIRMIZI -PEMBEMSİ
Berraklık : SI
Menşei MOZAMBİK
IŞILTI : YÜKSEK İNDİ
sertlik : 8.5 – 9

Tüm doğal yakutlarda, renk safsızlıkları ve “ipek” olarak bilinen rutil iğnelerin kalıntıları dahil olmak üzere kusurlar vardır . Gemologlar, doğal yakutlarda bulunan bu iğne kapanımlarını sentetiklerden, simülantlardan veya ikamelerden ayırmak için kullanırlar. Genellikle kaba taş kesilmeden önce ısıtılır. Bu günlerde, neredeyse tüm yakutlar bir şekilde işleniyor ve en yaygın uygulama ısıl işlemdir. Yüksek kaliteli işlenmemiş yakutlar büyük bir prime sahiptir.

Bazı yakutlarda üç veya altı noktalı asterizm veya “yıldız” vardır. Bu yakutlar , etkiyi düzgün bir şekilde göstermek için kabaşonlara kesilir . Göktaşları en iyi şekilde tek bir ışık kaynağıyla görülebilir ve ışık hareket ettikçe veya taş döndürüldükçe taş üzerinde hareket eder. Bu tür etkiler, ışık “ipek” ten (yapısal olarak yönlendirilmiş rutil iğne kapanımları) belirli bir şekilde yansıtıldığında ortaya çıkar . Bu, kapanımların bir değerli taşın değerini artırdığı bir örnektir. Dahası, yakutlar renk değişiklikleri gösterebilir – bu çok nadiren olsa da – chatoyancy veya “kedi gözü” etkisi gibi.

Yakut Taşı Özellikleri

Yakut Taşı Özellikleri

Yakut ve pembe safir

Genel olarak, pembe dahil kırmızının tüm tonlarında bulunan değerli taş kalitesinde korindon yakut olarak adlandırılır. [6] [7] Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’nde yakut olarak adlandırılması için minimum renk doygunluğunun karşılanması gerekir; aksi takdirde taş pembe safir olarak adlandırılır . [6] Yakutlar ve pembe safirler arasında bir ayrım yapmak nispeten yenidir ve 20. yüzyılda bir ara ortaya çıkmıştır. Çoğu zaman, yakut ve pembe safir arasındaki ayrım net değildir ve tartışılabilir. [8] Bu tür ayrımların zorluğunun ve öznelliğinin bir sonucu olarak, Uluslararası Renkli Değerli Taş Derneği gibi ticaret kuruluşları(ICGA), pembe dahil daha açık tonlarını kapsayan yakut için daha geniş bir tanımı benimsemiştir. [9] [10]
Oluşum ve madencilik

Tarihsel olarak yakutlar, Tayland’da, Kamboçya’nın Pailin ve Samlout Bölgelerinde ve ayrıca Afganistan , Avustralya , Brezilya , Kolombiya , Hindistan, Namibya , Japonya ve İskoçya’da çıkarıldı ; İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Madagaskar , Nepal, Pakistan, Tacikistan , Tanzanya ve Vietnam’da yakut yatakları bulundu . [11]

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti doğal olarak oluşan yakut olması anakara Avrupa’da tek ülke. Genellikle Prilep şehri çevresinde bulunabilirler . Makedon yakutlarının kendine özgü ahududu rengi vardır. Yakut ayrıca Makedon armasına da dahildir. [12] ABD’nin Montana , Kuzey Carolina , Güney Karolina ve Wyoming eyaletlerinde birkaç yakut bulundu .

Başka bir kırmızı değerli taş olan spinel , bazen aynı çakıl veya mermerde yakutlarla birlikte bulunur. Kırmızı spineller, mücevherlerle ilgili deneyimi olmayanlar tarafından yakut ile karıştırılabilir. Bununla birlikte, en iyi kırmızı spineller, ortalama bir yakutinkine yaklaşan değerlere sahip olabilir. [13]

Mogok Üst Valley Myanmar (Burma) yüzyıllardır yakut için dünyanın başlıca kaynağıydı. Bu bölge bazı istisnai yakutlar üretti, ancak son yıllarda çok az iyi yakut bulundu. Myanmar’ın merkezinde, Mong Hsu bölgesi 1990’larda yakut üretmeye başladı ve hızla dünyanın ana yakut madenciliği bölgesi haline geldi. Myanmar’da en son bulunan yakut yatağı kuzeydeki Kachin eyaletinde bulunan Namya’da (Namyazeik) bulunmaktadır .

In Pakistan Keşmir yarım milyar dolara yakut milyonlarca değerinde kadar büyük kanıtlanmış rezervi vardır. [14] Ancak, 2017 itibariyle yatırım eksikliği nedeniyle yalnızca bir maden (Chitta Katha’da) vardı. [15] de Afganistan , yakut Jegdalek de çıkartılmaktadır. [16]
Değeri etkileyen faktörler

Yakutlar, diğer değerli taşlarda olduğu gibi, dört C olarak bilinen, yani renk, kesim, berraklık ve karat ağırlığı gibi kriterler kullanılarak derecelendirilir. Yakutlar ayrıca coğrafi kökenlerine göre değerlendirilir.

Renk: Renkli değerli taşların değerlendirilmesinde renk en önemli faktördür. Renk üç bileşene ayrılır: ton , doygunluk ve ton . Ton, normalde terimi kullandığımız için rengi ifade eder. Kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, menekşe saf spektral tonlarında şeffaf değerli taşlar oluşur . [17] Doğada nadiren saf tonlar vardır, bu nedenle bir değerli taşın tonundan bahsederken, birincil ve ikincil ve bazen üçüncül tonlardan söz ederiz. Ruby kırmızı olarak tanımlanmıştır. Mücevher türü korindonun diğer tüm tonlarına safir denir. Ruby, turuncu, mor, menekşe ve pembe dahil olmak üzere bir dizi ikincil ton sergileyebilir.
Pek çok kültür uzun zamandır yakutu bir kral taşı olarak görüyordu . Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yakut sembolizmi ve irfan, güç ve zenginlikle birçok ilişkiye sahiptir. Bir yakut sahibi olmak, sözde sahibinin mülklerine fayda sağladı ve onu korudu ve servet birikimine yardımcı oldu. Özellikle, bu mücevher, sahibinin daha fazla mücevher edinmesine yardımcı olacaktı.
By Fara Braid , Uluslararası Gem Derneği 5 dakika okundu
elmas ve yakut ile altın kolye

18 ayar sarı altın kolye, yaklaşık 7 ktw beyaz elmas ve 4,5 ktw doğal, kalp şeklinde Tay yakutlarından oluşan , burada gösterildiği gibi. Fotoğraf nezaket liveauctioneers.com ve Greenwich Auction .
Koruma Taşı

Tılsım olarak giyildiğinde, Ruby’nin mistik özellikleri kişisel korumaya kadar uzanıyordu. İnsanlar, sol taraftaki taşı, kalp tarafını takmanın, taşıyıcıların huzur içinde yaşamasına izin vereceğine inanıyordu. Hiçbiri topraklarını veya rütbesini alamazdı. Kan rengindeki taş, onları tüm tehlikelerden, evlerini bile fırtınalardan koruyacaktı.
Bavyera Aziz George Tarikatı’nın büyük yakasının haçı

Bavyera Saray Dairesi , Münih, Almanya’da sergilenen Bavyera Aziz George Nişanı’nın büyük yakasının haçı, altın, yakut ve elmas . Fotoğraf , Jebulon . Kamusal Alan.
Yakut Sembolizmi ve Kan

Yakut’un kan benzeri rengi, hiç şüphesiz bu yaşamı sürdüren sıvıyla güçlü ilişkileri teşvik etti. Hayatlarını riske atanların mücevherle özel bir bağları olduğuna inanılıyordu. Antik Birmanyalılar yakutu askerlerin taşı olarak ödüllendirdiler. Yenilmezlik kazandırdığına inanıyorlardı. Ancak sol tarafa takmak yeterli değildi. Sadece etine fiziksel olarak yakut yerleştirilmiş olanlar bu faydayı elde edebilirdi. Mızrak, kılıç veya silahlardan kaynaklanan yaralardan güvende olduklarına inanıyorlardı.

Yakut Taşı Faydaları

Yakut Taşı Faydaları

okçu yüzüğü – Hindistan

Hint okçuluğunda okçular, başparmaklarını korumak için yüzük takarlardı. Bununla birlikte, altın, yakut ve zümrüt işlemeli yeşim taşından yapılmış bu okçu yüzüğü , daha çok bir kostüm aksesuarı veya statü sembolü olarak işlev görmüş olabilir. Hindistan, 17. – 18. yüzyıl, 4.4 x 3.2 cm, 28.3 g. George C. Stone’un Mirası, 1935. Metropolitan Sanat Müzesi , New York. Kamusal Alan.

Diğer kaynaklar, yakutların ve diğer kırmızı taşların kanamayı ve iltihabı iyileştirebileceğini ve vücudun sıcaklığını artırabileceğini iddia etti. (Aslında, başka bir ünlü kırmızı mücevher, çevredeki folklor olduğunu göreceksiniz granat , yakut sembolizm ve irfan ile büyük benzerlikler vardır. Bilimsel sınıflandırmaların geliştirilmeden önce taş türler , birçok kişi aynı tip olması tüm kırmızı taşlar kabul taş).
karbonkül halkası

Tarihsel olarak, kan kırmızısı cabochonlara “carbuncles” adı verildi ve kapsanan değerli gemologlar artık yakut, lal taşı , spinel vb. Bu 14 ayar altın yüzük, yakut bir “kargaşaya” sahiptir. Fotoğraf nezaket liveauctioneers.com ve Quinn’in Müzayede Galeriler .
Yakutların İç Işığı

Ruby’nin iç parıltısı, belki de bir iç ateş içerdiğine işaret ediyor gibi görünüyor. Bu görsel efekt, bazı ilginç bilgilerden ilham almış olabilir. Suya konan bir yakut onu kaynatabilir. Bir sargı içinde saklanırsa, mücevher parlayabilir ve varlığını ortaya çıkarabilir.

Kendi ışıklarını yayan yakutların hikayeleri anlatılır. Hatta bir tanesi “meşale gibi parlayan” olarak tanımlandı.
yakut kristali – Mogok, Myanmar

Tüm yakutlar ultraviyole ışık altında parlar ve bazı yakutlar o kadar güçlü flüoresansa sahiptir ki güneş ışığında bile parlıyor gibi görünürler. Bu özellik, iç ışık ve ateşle ilgili yakut sembolizmine ilham vermiş olabilir. Yakut kristali , 2.0 x 1.3 x 1.3 cm, Mogok, Sagaing District, Mandalay Division, Myanmar. © Rob Lavinsky, www.iRocks.com . İzin alınarak kullanılmıştır.
Yaşayan Yakutlar

Tüm yakut çeşitlerinin benzer özelliklere sahip olduğu düşünülüyordu. Koruyucu güçlerine ek olarak, kötü düşünceleri kontrol etmeye, öfkeyi gidermeye ve anlaşmazlıkları çözmeye yardımcı oldukları söyleniyor. Ancak, daha koyu yakutlar “erkek” ve daha açık taşlar “dişi” olarak kabul edildi.

Orta Çağ’da insanlar oymalı görüntülere sahip mücevherlerle karşılaştıklarında, bu tür taşların doğal olarak oluştuğuna inanıyorlardı. Bu parçalar eski zamanlarda oyulmuş olmasına rağmen, insanların bunları çalıştığını düşünmüyorlardı. Bu tür mücevherlerin özel güçlere sahip olduğuna inanıyorlardı. Örneğin, 13 yılında inci gittikleri ülkelere refah çalışmaları, Wings Kitabı , Ragiel yazıyor:

Bir ejderhanın güzel ve korkunç figürü. Bu, bir yakut ya da benzer nitelik ve erdeme sahip başka bir taş üzerinde bulunursa, bu dünyanın mallarını artırma gücüne sahiptir ve giyen kişiyi neşeli ve sağlıklı kılar.

Geçmişte, bazıları ruhların nadir ve güzel taşlarda yaşadığına inanıyordu. Mücevherler kavramı kendi başlarına duyarlı varlıklar olarak alışılmadık görünebilir. Ancak takıların “duyguları” olduğu inancı birbirine benzemez. Mineralog George Kunz bunu Mme’nin yazılarında not eder . Catulle Mendes , çok fazla yüzük taktığını söylediğinde, çünkü mücevherleri takmazsa küçülür .

Donuklaşan bir yakutum, ölüm kadar solan iki turkuazım , çok uzun unuttuğumda siren gözleri gibi görünen akuamarinlerim var. Değerli taşlar üzerimde durmayı sevmiyorsa ne kadar üzülmeliyim!

yakut sembolizm – yüzük

“Yang” 14 ayar beyaz altın yüzük, yakut ve elmaslarla süslenmiş. Fotoğraf ile Mark Somma . CC By 2.0 altında lisanslanmıştır .
Yakut Sembolizmi ve Kalpa Ağacı

Yakut Taşı Faydaları

Yakut Taşı Faydaları

Hindular, “değerli taşların kralı” olarak bilinen yakutu diğer tüm mücevherlerden daha değerli görürler. Mani Mala Kalpa Ağacı gibi tamamen değerli taşlardan oluşan Hindu tanrılarına sembolik bir teklif, tarif eder. Yapılmış safir , elmas , topazes , zümrüt ve diğer taşlar, bu muhteşem ağaç meyve gibi yakut bulurduk.

Hinduların çeşitli tapınaklarda bıraktıkları tören tekliflerinden biri de mücevherler ve mücevherlerden oluşuyor. Harita Smriti , yakut hediye edenlerle ilgili olarak şöyle diyor: “Krishna’ya yakutla tapan, güçlü bir imparator olarak yeniden doğacak. Küçük bir yakutla kral doğar. ”
Düşler ve Yakut Sembolizmi

Bir 8 inci Achametis tarafından hayallerini gittikleri ülkelere refah Arapça kitap yakut hayallerinin önemini tartışır. Bir kral, yakut gibi kırmızı mücevherlerle süslenmiş bir taç hayal ederse, bu onun büyük bir neşe ve servete sahip olacağını gösterir. Düşmanları ondan daha çok korkacaktı. Diğer kaynaklar, yakut hayallerinin iş dünyasında başarıyı gösterdiğini söylüyor. Toprağın çapaları için rüyalar iyi bir hasat anlamına gelir.
taç şeklindeki yüzük

Pavé setli pırlantalar ve taksiye yakut ile taç şeklinde 18 ayar sarı altın yüzük . Fotoğraf nezaket liveauctioneers.com ve Sheppard’ın İrlanda Müzayede Evi .
Başarı Taşı

Böylesine uzun ve çeşitli bir geçmişe sahip olan yakutun bu kadar mistik bir yapıya sahip olmasına şaşmamalı. Hepimiz eşyalarımızın en iyi olmasını isteriz. Elbette, yakut sahiplerinin mülklerinde menfaatleri vardır, ancak yakut bu tür iddiaları destekleyecek bir üne ve güzelliğe sahiptir. Yani, zenginliğinizi artıracak, rakiplerinizi etkileyecek ve sizi zarardan koruyacak bir mücevher istiyorsanız, efsaneler yakutu işaret ediyor.