OTANT�K TA�

NİŞABUR FİRUZE TAŞI YÜZÜK

OTANTİK YÜZÜKLER
FİRUZE TAŞI YÜZÜK
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE HAS TAŞ
 • 12.38 GR
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • GÖK MAVİSİ FİRUZE
 • İRAN/NİŞABUR
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA

NİŞABUR FİRUZE TAŞI YÜZÜK

Firuze tarihi uzun ve katlı olduğunu. Modern zamanlara antik uygarlıklardan, firuze tarihi bu taş popülariteye önemli bir rol oynamıştır olmuştur.Bilinen en eski firuze üreten bölgelerinden birisi tarihçiler taş fazla 2.000 yıldan mayınlı olmuştur inanıyorum Pers (iran) vardır. Bu bölgeden firuze taşlar onların saf, Robin yumurta mavi renk için

FİRUZE TAŞI YÜZÜK

FİRUZE TAŞI YÜZÜK

bilinir.

Erken Persler firuze nedeniyle güzel mavi renk gökleri temsil inandı ve sarayların ve ibadet yerleri kubbeleri kapsayacak şekilde kullanılır. İki mayın, Sarabit el-Khadim ve Wadi Maghareh bölgedeki bilinen en eski mayın olduğuna inanılmaktadır.

Arkeologlar Eski Mısırlılar firuze taşlar için Sarabit el-Khadim mayınlı inanıyorum. Orada olmuştur birçok firuze kullanan tarih ve maneviyat boyunca ve doğaüstü inançlar her zaman bu taş çevrili olması.

firuze Gerçekler: Kuzey Amerika firuze Tarihi

Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri firuze önemli bir kaynağıdır ve firuze tarihinin önemli bir rol oynar. Arkeologlar, antik Kızılderili kabileleri artık yıl önce maden Park Maden binlerce olarak bilinen ne firuze taşları madencilik başladı inanıyorum.

LÜTFEN ÜRÜNLERİMİZİ PİYASADA SATILAN ÇİN MALI SIKMA BOYAMA TAŞLAR İLE KARŞILAŞTIRMAYIN FARKIMIZ RESİMLERDE DAHİ KENDİNİ BELLİ ETMEKTEDİR…

OTANTİK TAŞ FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ 1.KALİTE  20 KARAT %100 GÖK MAVİSİ HAS İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI YÜZÜK ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR…

Böyle Aztekler olarak Tribes taş kutsal olduğuna inanıyordu ve karmaşık maskeler ve törenlerde önemli ritüeller için diğer süsleme yaptı.

Merkezi Meksika’dan şimdiye Amerikan Southwest olarak bilinen içine firuze mayınlı ve nesiller için aziz.

19. Yüzyılda, Navajos gümüş ile çalışmaya başladı ve en popüler inşa firuze takı çeşitleri günümüzde bilinen. Yöntemler ve malzemeler zaman test durdu ve bugün sanatçıları aynı yöntemleri ve firuze sembolizmi kullanırlar.

Tarihi Navajo turkuvaz tarih öncesi çağlara uzanır, birçok iman ve antik madencilik siteleri Southwest boyunca çeşitli yerlerde tespit edilmiştir.

Güneybatı firuze o mayınlı nerede bağlı, özellikleri değişir. Örneğin, Bisbee, Arizona taşlar, örneğin onların sertlik ve kahverengi matrisi için bilinir.

FİRUZE YÜZÜK

FİRUZE YÜZÜK

firuze gri-yeşil bakır, alüminyum fosfat içeren mineral bir mavi. Mineral bakır küçük bir yüzde içeren bir alüminyum hyrous fosfattır. Bakır madeni mavi rengini veren şeydir. firuze mineral demir ile ilişkilidir zaman yeşilimsi firuze olsun, bu. Mineral çinko içeriyorsa, firuze mineral sarımsı bir renk olacak.

Maden suyu firuze gibi bir kaya ile bakır ve alüminyum kaçağı gibi belirli mineralleri içeren oluşan bir kimyasal reaksiyon oluşur. Daha sonra o firuze bir yığın dönüşmesi damarlar içinde oluşturur.

firuze mevduat Arizona, Colorado, New Mexico, California, Nevada, Virginia, ve Utah bulunur. firuze mineral çoğu koleksiyonerler tarafından dünyanın en yüksek değer minerallerin biri olarak kabul edilir. Amerikan firuze onun matris desen, renk, sertlik, ve kökenli tarafından değerlidir. En değerli firuze daima İran’dan geldi, ama güneybatı yapılan firuze artık dünyanın en değerli biri olarak biliniyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Güneybatı kesiminde Anasaziler, MS 1000 kendi firuze mayın açmıştı. Amerika Birleşik Devletleri’nin Güneybatı kesiminde maden yerleri Arizona, Colorado ve New Mexico dahil.

Bir firuze tarihinin insanların çoğu bilmiyorum gerçeği, bu firuze taş taş kutsal bir taş olduğuna inanılır ve negatif enerjiden kurtulmak için kullanılır olmuştur bu. Renk parlaklığı mutluluğu için sembol olması gerekiyordu, ve aynı zamanda bir kişinin kendine güvenini artırmak inanılmaktadır.

Turquoise opak, mavi yeşile bir mineral a, hidratlanmış fosfat ve bakır ve alüminyum ile, kimyasal formülü Cu, Al (6 PO
4) 4 (OH) 8 · 4 H
2 O. Bu ince sınıflarda nadir ve değerli bir olarak övgü almıştır gem eşsiz ton nedeniyle binlerce yıldır ve süs taş. Son zamanlarda, turkuaz, çoğu diğer opak taşlar gibi, pazara tedaviler, taklitler ve sentetik giriş devalüe edildi.

Madde pek çok isimle biliniyor, ancak 17. yüzyıldan kalma kelime turkuaz, türetilmiştir Fransız mineral birinci Avrupa’ya getirildi, çünkü “Türkler” için Turques Türkiye’de tarihsel olarak madenlerinden, Horasan Eyaleti of Persia. [2] [3] [4] [5] Plinius callais gibi mineral anılacaktır Aztekler chalchihuitl olarak biliyordu. [4]

TURKUAZ TAŞ YÜZÜK

TURKUAZ TAŞ YÜZÜK

Turkuaz Özellikler [değiştir]
Turkuaz ince maksimum ulaşır sertlik pencere camı daha hemen altında 6 veya biraz daha fazla. [2] Karakteristik bir kriptokristalin mineral, turkuaz, neredeyse hiç bekar oluşturan kristaller ve tüm özellikleri oldukça değişkendir. Onun kristal sistemi olduğu kanıtlanmış triklinik yoluyla X-ışını kırınım testi. Alt sertlik alt gelir grubu özgül ağırlığı (2,60-2,90) ve daha fazla gözenekliliği: Bu özellikler tane büyüklüğüne bağlıdır. Parıltı turkuaz tipik subvitreous için balmumu ve şeffaflık genellikle opak, ancak ince kesitlerde semitranslucent olabilir. Renk beyaz bir gök mavisi mavi bir toz kadar, maden diğer özellikleri gibi değişken olarak ve bir mavi-yeşil bir sarımsı yeşil. Mavi atfedilen idiochromatic yeşil ya sonucu olabilir iken bakır, demir kirlilikler (yerine alüminyum) veya dehidratasyon.

Refraktif indeks (ile ölçülen sodyum turkuaz ışığında, 589,3 nm) yaklaşık 1.61 veya 1.62 olduğunu; Bu bir tek okuma olarak görülen ortalama değeri GEMOLOJİ refraktometre turkuaz neredeyse kaçınılmaz polikristalin doğası nedeniyle,. 1.61-1.65 arasında bir okuma (çift kırılma 0.040, iki eksenli pozitif) nadir tek kristaller alınmıştır. Bir absorpsiyon spektrumu, aynı zamanda, elde tutulan elde edilebilir spektroskoba 432 nanometrede, bir hat ve 460 nanometrede zayıf bir bant (bu en iyi, güçlü yansıyan ışık ile görülür) ‘ye. Uzun dalga altında ultraviyole ışık, turkuaz bazen olabilir floresan, yeşil, sarı veya mavi parlak; Bu kısa dalga, morötesi ve altında inert olan X-ışınları.

Turkuaz tüm ama ısıtmalı çözünmez, hidroklorik asit. Onun çizgi soluk mavimsi beyaz ve kırık olan konkoidal mumsu bir parlaklık bırakarak. Diğer taşlar düşük sertlik akrabası olmasına rağmen, turkuaz iyi bir cila sürer. Turkuaz da flecks ile biberli olabilir pirit veya koyu, örümcek serpiştirilmiş limonit damarlanma.

Formasyon [değiştir]

“Big Blue” bakır madeni büyük bir turkuaz örnek Cananea, Meksika
Ikincil gibi mineral, turkuaz görünüşte sırasında asidik sulu çözeltileri sızıntı etkisi ile meydana ayrışma ve oksidasyon önceden var olan minerallerin. Örneğin bakır gibi esas olarak bakır sülfidler gelebilir kalkopirit veya ikincil karbonatlar arasından malakit ya azurit; Alüminyum kaynaklanıyor olabilir feldispat; ve fosfor apatit. İklim faktörleri turkuaz tipik bulunan olarak önemli bir rol oynamaya görünen kurak doldurarak ya da tipik yüksek değişmiş olarak boşluklar ve kırıklar kakma, bölgeler volkanik sıklıkla eşlik ile, kayalar limonit ve diğer demir oksitler. Amerikan güneybatısında turkuvaz neredeyse kaçınılmaz veya porfirik taşıyan potasyum feldspat etrafında bakır sülfür yataklarının ayrışma ürünleri ile ilişkili İntruzif. Bazı olaylar ise alünit, potasyum alüminyum sülfat, tanınmış ikincil bir mineraldir. Ikincil çözümler daha fazla nüfuz veya su tabloya derinlik daha fazladır var derin kırık zonları boyunca meydana olmasına rağmen Tipik turkuaz mineralizasyon, 20 metreden (66 ft) nispeten sığ derinlikte sınırlıdır.

Nişabur Firuze Taşı Yüzük

Nişabur Firuze Taşı Yüzük

Turkuaz olayların özellikleri ikincil veya uyumlu olmasına rağmen süperjen kökenli bazı kaynaklar bakın hipojen kökenli. Hipojen hipotez sulu çözeltileri gelen önemli derinlikte köken savunur hidrotermal süreçlerle. Başlangıçta yüksek bir sıcaklıkta, bu çözümler ile etkileşim ve bu süreç içinde daha önceden var olan mineral uçucu unsurları liç, yüzey tabakalarına yukarı doğru yükselir. Çözümler serin gibi, turkuaz çökeltiler, çevredeki kaya içindeki çürükleri ve kırıklar astar. Bu hipojen işlemi orijinal bakır sülfür birikimi için geçerlidir; Bununla birlikte, bu işlem ile hipojen turkuaz oluşumları birçok özellikleri hesaba zordur. Bu iki fazlı raporları vardır dedi sıvı kapanım açıklama gerektiren 190 ° C (194 374 ° F) 90 yüksek homojenizasyon sıcaklıkları vermek turkuaz taneleri içinde.

Turkuaz neredeyse her zaman kriptokristalen ve masif ve kesin dış şeklini alır. Kristaller, hatta mikroskobik ölçekte, son derece nadirdir. Tipik formu damar ya da kırık doldurma, nodüler, ya da Batriyoidal alışkanlık. Stalactite formları bildirilmiştir. Turkuaz da olabilir pseudomorphously feldspat, apatit, diğer mineraller, hatta değiştirmek fosilleri. Odontolite fosil kemik ya da fildişi geleneksel demir fosfat gibi turkuaz veya benzeri fosfat mineralleri tarafından değiştirilmiş sanılan edilmiştir Vivianit. Gibi diğer ikincil bakır mineralleri ile Intergrowth chrysocolla da yaygındır.

Bulunduğu [değiştir]

Ile matris içinde Massive Kingman mavi turkuaz kuvars dan Mineral Park, Arizona
Turkuaz mayınlı ilk taşlar arasında yer aldı ve birçok tarihi yerler tükendiği varken, bazıları hala bu gün çalışılır. Bu mevduatların kısıtlı kapsam ve uzak sayesinde tüm küçük ölçekli, genellikle mevsimsel işlemler vardır. Çoğu çok az veya hiç makineleşme ile elle işlenmiştir. Ancak, turkuaz sık sık özellikle ABD’de geniş çaplı bakır madenciliği faaliyetlerinin bir yan ürün olarak elde edilir.

FİRUZE TAŞLI ERKEK YÜZÜK

FİRUZE TAŞLI ERKEK YÜZÜK

Kesme ve turkuaz taşlama Nişabur, 1973 İran
İran [değiştir]
En az 2000 yıldır, İran, daha önce bilinen Pers Batı’da, başlangıçta “pirouzeh” “zafer” ve daha sonra Arap istilasından sonra “Firouzeh” anlamına İranlıların tarafından seçildi turkuaz önemli bir kaynağını. [Kalmıştır kaynak belirtilmeli] olarak onun yoğun mavi rengi de yeryüzü cenneti bir sembolü olduğu için İran mimari, mavi turkuaz İran saraylarının kubbeleri kapsayacak şekilde kullanılmıştır. [kaynak belirtilmeli]
İran’dan Farsça turkuaz
Doğal mavi ve su kaybı nedeniyle ısıtıldığında yeşile döner Bu teminat, bir mayın delik deşik bölgeye sınırlıdır Nişabur, 2012 metre (6601 ft) dağ tepe Ali-mersai gelen onlarca kilometre olduğunu, Meşhed , başkenti Horasan Eyaleti, İran. Bir yıpranmış ve kırılmış trakit limonit ve kumtaşı tabakaları arasında in situ hem de bulunduğu turkuaz, ev sahipliği yapar ve aralarında scree dağın dibinde. Bu çalışmalar, birlikte olanlar ile Sina Yarımadası, bilinen en eski bulunmaktadır. [5]

Sina [değiştir]
En azından bu yana ilk Hanedanı (3000 M.Ö.), ve muhtemelen daha önce sonra, turkuaz tarafından kullanılan Mısırlılar edildi ve mayınlı onlar tarafından Sina Yarımadası yerli tarafından “Turkuaz Ülkesi” olarak adlandırılan, Monitu. 650 kilometrekarelik bir alanı (250 sq mi) kapsayan yarımadanın güneybatı kıyısında bölgede altı mayın, hepsi vardır. Tarihi bir bakış açısıyla, bu madenlerin en önemli iki olan Serabit el-Khadim ve Wadi Maghareh bilinen mayın eski arasında olduğuna inanılmaktadır. Eski maden adanmış bir antik tapınak yaklaşık 4 km uzaklıktadır Hathor’dan.

FİRUZE TAŞI

FİRUZE TAŞI

Turkuaz, ya da başlangıçta tarafından örtülür oldu kumtaşı bulunan bazalt. Bakır ve demir çalışmaları alanında bulunmaktadır. Büyük ölçekli turkuaz madencilik bugün karlı değil, mevduat tek tük tarafından ocaklardan olan Bedevi, ev yapımı kullanarak halklar barut [. Kaynak belirtilmeli] yağışlı kış aylarında, madenciler bir riskle karşı karşıya flaş sel; Hatta kuru sezonunda, gelişigüzel sömürülen kumtaşı maden duvarlarının yıkılmasıyla ölüm duyulmamış değildir. Sina malzemenin rengi İran malzemeden daha tipik yeşil, ama kararlı ve oldukça dayanıklı olduğu düşünülmektedir. Genellikle Mısır turkuaz, Sina malzemesi genellikle en saydam olarak anılacaktır ve büyütme altında yüzey yapısı diğer bölgelerden malzeme görmedim lacivert diskler ile biberli olması ortaya çıkar.
Bir seçim Ancestral Puebloan (Anasaziler) turkuaz ve turuncu Arjilit gelen kakma parçaları Chaco Canyon (c tarihli 1020 -. 1140 CE) tipik renk yelpazesi ve Amerikan turkuaz benekler göstermektedir. Bazı büyük olasılıkla Cerrillos geldi – Bir sonraki fotoğraf görmek.
Amerika Birleşik Devletleri [değiştir]

A ince turkuaz örnek Los Cerrillos, New Mexico at Smithsonian. Cerrillos turkuaz yaygın İspanyol fethinden önce Kızılderililer tarafından kullanıldı.

Bisbee turkuaz genellikle sert çikolata kahverengi matris vardır.

Tedavi edilmeyen turkuaz, Nevada, Amerika Birleşik Devletleri. McGinness Mine, Austin kaba Nuggets. Bunker Hill Mine, Royston örümcek ağı gösteren Mavi ve yeşil cabochons
Southwest Amerika Birleşik Devletleri turkuaz önemli bir kaynağıdır; Arizona, Kaliforniya (San Bernardino, İmparatorluk, Inyo ilçeleri), Colorado (Conejos, El Paso, Göl, Saguache ilçeleri), New Mexico (Eddy, Grant, Otero, Santa Fe ilçeleri) ve Nevada (Clark, Elko, Esmeralda County, Eureka, Lander, Maden İlçe ve Nye ilçeleri), özellikle zengin (veya idi). Kaliforniya ve New Mexico mevduat tarafından mayınlı edildi Kolomb öncesi yerli Amerikalılar taş aletler gibi uzak merkezi olarak bazı yerli ve bazı kullanarak Meksika. Cerrillos, New Mexico eski mayın yeri olduğu düşünülmektedir; 1920’lerde önce, devlet, ülkenin en büyük üreticisi oldu; bugün daha az ya da bitkin olduğunu. Apache Canyon bulunan Kaliforniya Sadece bir mayın, bugün ticari bir kapasitede çalışır.

FİRUZE TAŞI YÜZÜK

FİRUZE TAŞI YÜZÜK

Turkuaz ven veya dikiş dolgular ve kompakt Nuggets olarak ortaya çıkar; Bu boyutta çok küçüktür. Oldukça ince malzeme bazen iken hem renk ve dayanıklılık-en Amerikan turkuaz İranlı malzeme bulundu-rakip (“turkuaz tebeşir” olarak adlandırılır), düşük dereceli olduğu; yüksek demir düzeyleri Yeşiller ve sarılar hakim demek ve turkuaz en arıtılmamış devlet dalıcı pistonlar bir tipik gevrek tutarlılık kullanmak takı.

Arizona halen değerine göre turkuaz en önemli üreticidir. [5] Birkaç mayın ikisi kendilerine özgü renk ve kalite için ünlü ve sektöründe en iyi olarak kabul devlet var: Sleeping Beauty Mine Globe turkuaz madenciliği durdurdu Ağustos 2012 maden kırıcı tüm cevheri göndermek nedeniyle dünya pazarında bakır yükselen fiyat, bakır üretimine konsantre seçti. Doğal Tedavi edilmeyen Uyuyan Güzel turkuaz fiyat madenin kapanması beri dramatik bir şekilde artmıştır. Kingman Mine 2015 itibariyle hala şehir dışında bir bakır madeni yanında çalışır. Diğer madenler Blue Bird mayın, Kale kubbe ve Ithaca Peak bulunur, fakat nedeniyle operasyonların yüksek maliyet ve federal yönetmelikleri çoğunlukla inaktif Phelps Dodge Lavanta Pit mayın Bisbee 1974 yılında faaliyetlerini durdurmuş ve asla bir turkuaz müteahhit vardı. Tüm Bisbee turkuaz “öğle kovası” mayınlı oldu. Bu madenciler öğle kovalarda bakır cevheri madeninin çıktı. Morrenci ve Turkuaz Tepe inaktif veya tükenmiş ya vardır.

 

NİŞABUR FİRUZE TAŞI YÜZÜK

OTANTİK YÜZÜKLER
FİRUZE TAŞI YÜZÜK
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE HAS TAŞ
 • 12.38 GR
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • GÖK MAVİSİ FİRUZE
 • İRAN/NİŞABUR
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

NİŞABUR FİRUZE TAŞI YÜZÜK

Firuze tarihi uzun ve katlı olduğunu. Modern zamanlara antik uygarlıklardan, firuze tarihi bu taş popülariteye önemli bir rol oynamıştır olmuştur.Bilinen en eski firuze üreten bölgelerinden birisi tarihçiler taş fazla 2.000 yıldan mayınlı olmuştur inanıyorum Pers (iran) vardır. Bu bölgeden firuze taşlar onların saf, Robin yumurta mavi renk için

FİRUZE TAŞI YÜZÜK

FİRUZE TAŞI YÜZÜK

bilinir.

Erken Persler firuze nedeniyle güzel mavi renk gökleri temsil inandı ve sarayların ve ibadet yerleri kubbeleri kapsayacak şekilde kullanılır. İki mayın, Sarabit el-Khadim ve Wadi Maghareh bölgedeki bilinen en eski mayın olduğuna inanılmaktadır.

Arkeologlar Eski Mısırlılar firuze taşlar için Sarabit el-Khadim mayınlı inanıyorum. Orada olmuştur birçok firuze kullanan tarih ve maneviyat boyunca ve doğaüstü inançlar her zaman bu taş çevrili olması.

firuze Gerçekler: Kuzey Amerika firuze Tarihi

Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri firuze önemli bir kaynağıdır ve firuze tarihinin önemli bir rol oynar. Arkeologlar, antik Kızılderili kabileleri artık yıl önce maden Park Maden binlerce olarak bilinen ne firuze taşları madencilik başladı inanıyorum.

LÜTFEN ÜRÜNLERİMİZİ PİYASADA SATILAN ÇİN MALI SIKMA BOYAMA TAŞLAR İLE KARŞILAŞTIRMAYIN FARKIMIZ RESİMLERDE DAHİ KENDİNİ BELLİ ETMEKTEDİR…

OTANTİK TAŞ FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ 1.KALİTE  20 KARAT %100 GÖK MAVİSİ HAS İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI YÜZÜK ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR…

Böyle Aztekler olarak Tribes taş kutsal olduğuna inanıyordu ve karmaşık maskeler ve törenlerde önemli ritüeller için diğer süsleme yaptı.

Merkezi Meksika’dan şimdiye Amerikan Southwest olarak bilinen içine firuze mayınlı ve nesiller için aziz.

19. Yüzyılda, Navajos gümüş ile çalışmaya başladı ve en popüler inşa firuze takı çeşitleri günümüzde bilinen. Yöntemler ve malzemeler zaman test durdu ve bugün sanatçıları aynı yöntemleri ve firuze sembolizmi kullanırlar.

Tarihi Navajo turkuvaz tarih öncesi çağlara uzanır, birçok iman ve antik madencilik siteleri Southwest boyunca çeşitli yerlerde tespit edilmiştir.

Güneybatı firuze o mayınlı nerede bağlı, özellikleri değişir. Örneğin, Bisbee, Arizona taşlar, örneğin onların sertlik ve kahverengi matrisi için bilinir.

FİRUZE YÜZÜK

FİRUZE YÜZÜK

firuze gri-yeşil bakır, alüminyum fosfat içeren mineral bir mavi. Mineral bakır küçük bir yüzde içeren bir alüminyum hyrous fosfattır. Bakır madeni mavi rengini veren şeydir. firuze mineral demir ile ilişkilidir zaman yeşilimsi firuze olsun, bu. Mineral çinko içeriyorsa, firuze mineral sarımsı bir renk olacak.

Maden suyu firuze gibi bir kaya ile bakır ve alüminyum kaçağı gibi belirli mineralleri içeren oluşan bir kimyasal reaksiyon oluşur. Daha sonra o firuze bir yığın dönüşmesi damarlar içinde oluşturur.

firuze mevduat Arizona, Colorado, New Mexico, California, Nevada, Virginia, ve Utah bulunur. firuze mineral çoğu koleksiyonerler tarafından dünyanın en yüksek değer minerallerin biri olarak kabul edilir. Amerikan firuze onun matris desen, renk, sertlik, ve kökenli tarafından değerlidir. En değerli firuze daima İran’dan geldi, ama güneybatı yapılan firuze artık dünyanın en değerli biri olarak biliniyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Güneybatı kesiminde Anasaziler, MS 1000 kendi firuze mayın açmıştı. Amerika Birleşik Devletleri’nin Güneybatı kesiminde maden yerleri Arizona, Colorado ve New Mexico dahil.

Bir firuze tarihinin insanların çoğu bilmiyorum gerçeği, bu firuze taş taş kutsal bir taş olduğuna inanılır ve negatif enerjiden kurtulmak için kullanılır olmuştur bu. Renk parlaklığı mutluluğu için sembol olması gerekiyordu, ve aynı zamanda bir kişinin kendine güvenini artırmak inanılmaktadır.

Turquoise opak, mavi yeşile bir mineral a, hidratlanmış fosfat ve bakır ve alüminyum ile, kimyasal formülü Cu, Al (6 PO
4) 4 (OH) 8 · 4 H
2 O. Bu ince sınıflarda nadir ve değerli bir olarak övgü almıştır gem eşsiz ton nedeniyle binlerce yıldır ve süs taş. Son zamanlarda, turkuaz, çoğu diğer opak taşlar gibi, pazara tedaviler, taklitler ve sentetik giriş devalüe edildi.

Madde pek çok isimle biliniyor, ancak 17. yüzyıldan kalma kelime turkuaz, türetilmiştir Fransız mineral birinci Avrupa’ya getirildi, çünkü “Türkler” için Turques Türkiye’de tarihsel olarak madenlerinden, Horasan Eyaleti of Persia. [2] [3] [4] [5] Plinius callais gibi mineral anılacaktır Aztekler chalchihuitl olarak biliyordu. [4]

TURKUAZ TAŞ YÜZÜK

TURKUAZ TAŞ YÜZÜK

Turkuaz Özellikler [değiştir]
Turkuaz ince maksimum ulaşır sertlik pencere camı daha hemen altında 6 veya biraz daha fazla. [2] Karakteristik bir kriptokristalin mineral, turkuaz, neredeyse hiç bekar oluşturan kristaller ve tüm özellikleri oldukça değişkendir. Onun kristal sistemi olduğu kanıtlanmış triklinik yoluyla X-ışını kırınım testi. Alt sertlik alt gelir grubu özgül ağırlığı (2,60-2,90) ve daha fazla gözenekliliği: Bu özellikler tane büyüklüğüne bağlıdır. Parıltı turkuaz tipik subvitreous için balmumu ve şeffaflık genellikle opak, ancak ince kesitlerde semitranslucent olabilir. Renk beyaz bir gök mavisi mavi bir toz kadar, maden diğer özellikleri gibi değişken olarak ve bir mavi-yeşil bir sarımsı yeşil. Mavi atfedilen idiochromatic yeşil ya sonucu olabilir iken bakır, demir kirlilikler (yerine alüminyum) veya dehidratasyon.

Refraktif indeks (ile ölçülen sodyum turkuaz ışığında, 589,3 nm) yaklaşık 1.61 veya 1.62 olduğunu; Bu bir tek okuma olarak görülen ortalama değeri GEMOLOJİ refraktometre turkuaz neredeyse kaçınılmaz polikristalin doğası nedeniyle,. 1.61-1.65 arasında bir okuma (çift kırılma 0.040, iki eksenli pozitif) nadir tek kristaller alınmıştır. Bir absorpsiyon spektrumu, aynı zamanda, elde tutulan elde edilebilir spektroskoba 432 nanometrede, bir hat ve 460 nanometrede zayıf bir bant (bu en iyi, güçlü yansıyan ışık ile görülür) ‘ye. Uzun dalga altında ultraviyole ışık, turkuaz bazen olabilir floresan, yeşil, sarı veya mavi parlak; Bu kısa dalga, morötesi ve altında inert olan X-ışınları.

Turkuaz tüm ama ısıtmalı çözünmez, hidroklorik asit. Onun çizgi soluk mavimsi beyaz ve kırık olan konkoidal mumsu bir parlaklık bırakarak. Diğer taşlar düşük sertlik akrabası olmasına rağmen, turkuaz iyi bir cila sürer. Turkuaz da flecks ile biberli olabilir pirit veya koyu, örümcek serpiştirilmiş limonit damarlanma.

Formasyon [değiştir]

“Big Blue” bakır madeni büyük bir turkuaz örnek Cananea, Meksika
Ikincil gibi mineral, turkuaz görünüşte sırasında asidik sulu çözeltileri sızıntı etkisi ile meydana ayrışma ve oksidasyon önceden var olan minerallerin. Örneğin bakır gibi esas olarak bakır sülfidler gelebilir kalkopirit veya ikincil karbonatlar arasından malakit ya azurit; Alüminyum kaynaklanıyor olabilir feldispat; ve fosfor apatit. İklim faktörleri turkuaz tipik bulunan olarak önemli bir rol oynamaya görünen kurak doldurarak ya da tipik yüksek değişmiş olarak boşluklar ve kırıklar kakma, bölgeler volkanik sıklıkla eşlik ile, kayalar limonit ve diğer demir oksitler. Amerikan güneybatısında turkuvaz neredeyse kaçınılmaz veya porfirik taşıyan potasyum feldspat etrafında bakır sülfür yataklarının ayrışma ürünleri ile ilişkili İntruzif. Bazı olaylar ise alünit, potasyum alüminyum sülfat, tanınmış ikincil bir mineraldir. Ikincil çözümler daha fazla nüfuz veya su tabloya derinlik daha fazladır var derin kırık zonları boyunca meydana olmasına rağmen Tipik turkuaz mineralizasyon, 20 metreden (66 ft) nispeten sığ derinlikte sınırlıdır.

Nişabur Firuze Taşı Yüzük

Nişabur Firuze Taşı Yüzük

Turkuaz olayların özellikleri ikincil veya uyumlu olmasına rağmen süperjen kökenli bazı kaynaklar bakın hipojen kökenli. Hipojen hipotez sulu çözeltileri gelen önemli derinlikte köken savunur hidrotermal süreçlerle. Başlangıçta yüksek bir sıcaklıkta, bu çözümler ile etkileşim ve bu süreç içinde daha önceden var olan mineral uçucu unsurları liç, yüzey tabakalarına yukarı doğru yükselir. Çözümler serin gibi, turkuaz çökeltiler, çevredeki kaya içindeki çürükleri ve kırıklar astar. Bu hipojen işlemi orijinal bakır sülfür birikimi için geçerlidir; Bununla birlikte, bu işlem ile hipojen turkuaz oluşumları birçok özellikleri hesaba zordur. Bu iki fazlı raporları vardır dedi sıvı kapanım açıklama gerektiren 190 ° C (194 374 ° F) 90 yüksek homojenizasyon sıcaklıkları vermek turkuaz taneleri içinde.

Turkuaz neredeyse her zaman kriptokristalen ve masif ve kesin dış şeklini alır. Kristaller, hatta mikroskobik ölçekte, son derece nadirdir. Tipik formu damar ya da kırık doldurma, nodüler, ya da Batriyoidal alışkanlık. Stalactite formları bildirilmiştir. Turkuaz da olabilir pseudomorphously feldspat, apatit, diğer mineraller, hatta değiştirmek fosilleri. Odontolite fosil kemik ya da fildişi geleneksel demir fosfat gibi turkuaz veya benzeri fosfat mineralleri tarafından değiştirilmiş sanılan edilmiştir Vivianit. Gibi diğer ikincil bakır mineralleri ile Intergrowth chrysocolla da yaygındır.

Bulunduğu [değiştir]

Ile matris içinde Massive Kingman mavi turkuaz kuvars dan Mineral Park, Arizona
Turkuaz mayınlı ilk taşlar arasında yer aldı ve birçok tarihi yerler tükendiği varken, bazıları hala bu gün çalışılır. Bu mevduatların kısıtlı kapsam ve uzak sayesinde tüm küçük ölçekli, genellikle mevsimsel işlemler vardır. Çoğu çok az veya hiç makineleşme ile elle işlenmiştir. Ancak, turkuaz sık sık özellikle ABD’de geniş çaplı bakır madenciliği faaliyetlerinin bir yan ürün olarak elde edilir.

FİRUZE TAŞLI ERKEK YÜZÜK

FİRUZE TAŞLI ERKEK YÜZÜK

Kesme ve turkuaz taşlama Nişabur, 1973 İran
İran [değiştir]
En az 2000 yıldır, İran, daha önce bilinen Pers Batı’da, başlangıçta “pirouzeh” “zafer” ve daha sonra Arap istilasından sonra “Firouzeh” anlamına İranlıların tarafından seçildi turkuaz önemli bir kaynağını. [Kalmıştır kaynak belirtilmeli] olarak onun yoğun mavi rengi de yeryüzü cenneti bir sembolü olduğu için İran mimari, mavi turkuaz İran saraylarının kubbeleri kapsayacak şekilde kullanılmıştır. [kaynak belirtilmeli]
İran’dan Farsça turkuaz
Doğal mavi ve su kaybı nedeniyle ısıtıldığında yeşile döner Bu teminat, bir mayın delik deşik bölgeye sınırlıdır Nişabur, 2012 metre (6601 ft) dağ tepe Ali-mersai gelen onlarca kilometre olduğunu, Meşhed , başkenti Horasan Eyaleti, İran. Bir yıpranmış ve kırılmış trakit limonit ve kumtaşı tabakaları arasında in situ hem de bulunduğu turkuaz, ev sahipliği yapar ve aralarında scree dağın dibinde. Bu çalışmalar, birlikte olanlar ile Sina Yarımadası, bilinen en eski bulunmaktadır. [5]

Sina [değiştir]
En azından bu yana ilk Hanedanı (3000 M.Ö.), ve muhtemelen daha önce sonra, turkuaz tarafından kullanılan Mısırlılar edildi ve mayınlı onlar tarafından Sina Yarımadası yerli tarafından “Turkuaz Ülkesi” olarak adlandırılan, Monitu. 650 kilometrekarelik bir alanı (250 sq mi) kapsayan yarımadanın güneybatı kıyısında bölgede altı mayın, hepsi vardır. Tarihi bir bakış açısıyla, bu madenlerin en önemli iki olan Serabit el-Khadim ve Wadi Maghareh bilinen mayın eski arasında olduğuna inanılmaktadır. Eski maden adanmış bir antik tapınak yaklaşık 4 km uzaklıktadır Hathor’dan.

FİRUZE TAŞI

FİRUZE TAŞI

Turkuaz, ya da başlangıçta tarafından örtülür oldu kumtaşı bulunan bazalt. Bakır ve demir çalışmaları alanında bulunmaktadır. Büyük ölçekli turkuaz madencilik bugün karlı değil, mevduat tek tük tarafından ocaklardan olan Bedevi, ev yapımı kullanarak halklar barut [. Kaynak belirtilmeli] yağışlı kış aylarında, madenciler bir riskle karşı karşıya flaş sel; Hatta kuru sezonunda, gelişigüzel sömürülen kumtaşı maden duvarlarının yıkılmasıyla ölüm duyulmamış değildir. Sina malzemenin rengi İran malzemeden daha tipik yeşil, ama kararlı ve oldukça dayanıklı olduğu düşünülmektedir. Genellikle Mısır turkuaz, Sina malzemesi genellikle en saydam olarak anılacaktır ve büyütme altında yüzey yapısı diğer bölgelerden malzeme görmedim lacivert diskler ile biberli olması ortaya çıkar.
Bir seçim Ancestral Puebloan (Anasaziler) turkuaz ve turuncu Arjilit gelen kakma parçaları Chaco Canyon (c tarihli 1020 -. 1140 CE) tipik renk yelpazesi ve Amerikan turkuaz benekler göstermektedir. Bazı büyük olasılıkla Cerrillos geldi – Bir sonraki fotoğraf görmek.
Amerika Birleşik Devletleri [değiştir]

A ince turkuaz örnek Los Cerrillos, New Mexico at Smithsonian. Cerrillos turkuaz yaygın İspanyol fethinden önce Kızılderililer tarafından kullanıldı.

Bisbee turkuaz genellikle sert çikolata kahverengi matris vardır.

Tedavi edilmeyen turkuaz, Nevada, Amerika Birleşik Devletleri. McGinness Mine, Austin kaba Nuggets. Bunker Hill Mine, Royston örümcek ağı gösteren Mavi ve yeşil cabochons
Southwest Amerika Birleşik Devletleri turkuaz önemli bir kaynağıdır; Arizona, Kaliforniya (San Bernardino, İmparatorluk, Inyo ilçeleri), Colorado (Conejos, El Paso, Göl, Saguache ilçeleri), New Mexico (Eddy, Grant, Otero, Santa Fe ilçeleri) ve Nevada (Clark, Elko, Esmeralda County, Eureka, Lander, Maden İlçe ve Nye ilçeleri), özellikle zengin (veya idi). Kaliforniya ve New Mexico mevduat tarafından mayınlı edildi Kolomb öncesi yerli Amerikalılar taş aletler gibi uzak merkezi olarak bazı yerli ve bazı kullanarak Meksika. Cerrillos, New Mexico eski mayın yeri olduğu düşünülmektedir; 1920’lerde önce, devlet, ülkenin en büyük üreticisi oldu; bugün daha az ya da bitkin olduğunu. Apache Canyon bulunan Kaliforniya Sadece bir mayın, bugün ticari bir kapasitede çalışır.

FİRUZE TAŞI YÜZÜK

FİRUZE TAŞI YÜZÜK

Turkuaz ven veya dikiş dolgular ve kompakt Nuggets olarak ortaya çıkar; Bu boyutta çok küçüktür. Oldukça ince malzeme bazen iken hem renk ve dayanıklılık-en Amerikan turkuaz İranlı malzeme bulundu-rakip (“turkuaz tebeşir” olarak adlandırılır), düşük dereceli olduğu; yüksek demir düzeyleri Yeşiller ve sarılar hakim demek ve turkuaz en arıtılmamış devlet dalıcı pistonlar bir tipik gevrek tutarlılık kullanmak takı.

Arizona halen değerine göre turkuaz en önemli üreticidir. [5] Birkaç mayın ikisi kendilerine özgü renk ve kalite için ünlü ve sektöründe en iyi olarak kabul devlet var: Sleeping Beauty Mine Globe turkuaz madenciliği durdurdu Ağustos 2012 maden kırıcı tüm cevheri göndermek nedeniyle dünya pazarında bakır yükselen fiyat, bakır üretimine konsantre seçti. Doğal Tedavi edilmeyen Uyuyan Güzel turkuaz fiyat madenin kapanması beri dramatik bir şekilde artmıştır. Kingman Mine 2015 itibariyle hala şehir dışında bir bakır madeni yanında çalışır. Diğer madenler Blue Bird mayın, Kale kubbe ve Ithaca Peak bulunur, fakat nedeniyle operasyonların yüksek maliyet ve federal yönetmelikleri çoğunlukla inaktif Phelps Dodge Lavanta Pit mayın Bisbee 1974 yılında faaliyetlerini durdurmuş ve asla bir turkuaz müteahhit vardı. Tüm Bisbee turkuaz “öğle kovası” mayınlı oldu. Bu madenciler öğle kovalarda bakır cevheri madeninin çıktı. Morrenci ve Turkuaz Tepe inaktif veya tükenmiş ya vardır.