OTANT�K TA�

ONİKS TAŞI TESBİH

DOĞAL TAŞ TESBİHLER
ONİKS TAŞI TESBİH
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 12 MM ONİKS TAŞI FASETLİ
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • EŞSİZ KOLEKSİYON PARÇA
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA

ONİKS TAŞI TESBİH

Oniks bir banded çeşittir oksit mineral kalsedon . oniks ve oniks sadece bantlar şeklinde farklılık katmanlı kalsedon her iki cinsi vardır: oniks bantları kavisli ve oniks paralel bantlar vardır. onun bantların renkleri beyaz hemen her renk (örneğin mor ya da mavi gibi bazı gölgeler, kaydetme) arasında değişmektedir. Genel olarak, balgam numuneleri siyah ve / veya beyaz bantlar içerir.

ONİKS TAŞI TESBİH

ONİKS TAŞI TESBİH

Etimoloji [ değiştir ]

Oniks “Tırnağı” “pençe” veya anlamına Yunan ὄνυξ itibaren, (aynı yazım) Latince ile gelir. onun Fleshtone rengiyle, oniks bir tırnağınızı benzemeye söylenebilir. İngilizce kelime “çivi” olduğu soydaş Yunanca kelime ile
Çoğu insan düşünmek oniks siyah taş olarak, ama bu iki yolla aslında yanıltıcıdır. Gemolojik dünyada terimi oniks çok katmanlı farklı renkler gösteren tabakalı taş anlamına gelir. Genellikle bu malzeme kesilir oniks genellikle bir koyu üzerinde hafif bir tabaka ile, ya da, paralel tabakaları ile kalkedondan diğer türleri.

Oniks genellikle siyah taban ve beyaz üst tabakası, çok katmanlı siyah ve beyaz taş olabilir. Ama aynı zamanda sardonyx gibi kahverengi ve beyaz olabilir; kırmızı ve oniks oniks gibi beyaz veya. oniks Bu tür geleneksel taş çok katmanlı ilginç etkiler üretmek için kullanılabilecek bir taş oyma ve gravür, kullanılmıştır. Gravürler iyi bilinen türleri olumsuz bir imaj oluşturulur intaglio içerir; yükseltilmiş bir rahatlama ve minyatür.

Daha sonra siyah nedir taş yaygın oniks olarak bilinen? Genellikle oniks ya da kalsedon bir üniforma siyah renk yapmak için boyalı edilmiştir. Bu genellikle kesilir cabochons Daha yeni olarak da yönlü olmasına rağmen, veya boncuklar.

OTANTİK TAŞ FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ ALLAH LAFZI ÇOK ÖZEL AKSAMLAR DOĞAL SİYAH FASETLİ TAŞI KOLEKSİYONLUK TESBİH;SEVDİKLERİNİZE ÇEKİNMEDEN HEDİYE EDEBİLİRSİNİZ;EŞİ YOK SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR

TANE ÇAPI :12 MM FASETLİ ONİKS TAŞI

TAM BOY :34 CM

İMAME DAHİL UZUNLUK : 21 CM
Sardonyx Kaba Taş
adı oniks bazen kullanılır olmuştur – oldukça yanlış – Meksika ve Pakistan bulundu kalsit gibi diğer bantlı taş malzemeler, başvurmak için. Bu madde, gerçek oniks çok daha yumuşak ve daha kolayca kullanılabilir. ‘Oniks’ bugün olarak satılan oyulmuş öğelerin çoğunluğu aslında bu karbonat malzemedir.

Doğal oniks 6.5 ila 7 arasında bir sertlik ile, diğer kriptokristalin kuvars benzer Mohs . Tüm gibi kuvars , bir silikon dioksit olduğu yoğunluk 2.58-2.65 arasında bir refraktif indeks 1.530-1.540 arasında.

Oniks Tesbih

Oniks Tesbih

siyah taşlar zarif takı yapabilir beri, siyah oniks çok popüler hale geldi. siyah meydana nispeten daha az değerli taşlar aslında vardır. Oniks en yaygın ve tüm siyah taşlar en pahalı. Siyah meydana Diğer mücevher çeşitleri şunlardır elmas , safir , spinel , jet ve turmalin . ince taşlar ise, siyah turmalin en yaygın kullanılan ve hala çok uygun fiyatlarla satıyor.

Taş tarafından adı verildi Theophrastus , bir Yunan filozof ve doğabilimci nehir kıyı hattı boyunca taş keşfetti Achates ( Yunanca : bugünkü içinde Ἀχάτης) Sicilya , [2] bazen 4. ve 3. yüzyıllar arasında. [3] Renkli oniks ve diğer kalsedonların şimdi denir Achates Nehri, 3000 yıl önce elde edilmiştir Dirillo .

Antik kullanım [ değiştir ]
oniks sanatında kullanılan en yaygın malzemelerden biridir hardstone oyma ve antik dünyanın yaygın kullanımını gösteren antik bir dizi, en geri getirildi; Örneğin, arkeolojik kurtarma Knossos sitenin Girit rolünü göstermektedir Tunç Çağı Minos kültürü. [4]

Oluşumu ve özellikleri [ değiştir ]

Botsvana oniks
Çoğu oniks olarak ortaya nodüller halinde volkanik kayalar veya eski lavlar tarafından üretilen eski boşluklarda, uçucu sonra duvarların üzerine düzenli katmanlar halinde biriken silisli madde tarafından, tamamen veya kısmen, doldurulmuş orijinal erimiş kitle içinde. oniks da granitik müdahaleci kitleler tarafından Altta volkanik veya değiştirilmiş kaya damarları veya çatlakları doldurmak için bilinmektedir. Bu tür oniks, kesildiğinde enine , bir arkaya sergi paralel genellikle aşırı, Satır olmama bölümüne bir çizgili bir görünüm vererek,. Bu tür taşlar bantlı oniks, kurdele oniks ve çizgili oniks olarak bilinir.

Sıradan bir oniks oluşumunda, bu içeren sular muhtemel olduğu silis solüsyonu kaynaklı lav silikat bazı ayrışmasından, belki, kayanın içinden bizzat percolated ve iç kısmında bir silisli kaplama yatırılan kesecikler . Bantları için çözeltinin karakter ya da çökelmesi şartlarındaki varyasyonlar, ardışık tabakalar halinde karşılık gelen bir değişimine neden olabilir kalkedondan kristalin tabakaları genellikle alternatif kuvars . Çeşitli buhar veziküller kaya hala iken birleştirmek olabilir viskoz ve böylece olağanüstü büyüklükte bir oniks ev olabilir büyük bir boşluğu oluşturur; böylece Brezilyalı geode ile kaplı ametist ve sergilendi 35 ton ağırlığındaki Düsseldorf Sergi Belki oniks kimya en kapsamlı yorum Moxon tarafından yapılan son metin aşağıda belirtilen olduğu 1902 arasında.

oniks “deri” oluşturan bir kavite duvarında ilk depozito, gibi, genellikle koyu yeşilimsi mineral madde seladonit , delessite ya da ” yeşil toprak bakımından zengin olan”, demir muhtemelen ayrışmasından kaynaklanan ojit çevreleyen volkanik kaya. Bu yeşil silikat bir kahverengi alterasyondan yol açabilir demir oksit ( limonit oniks-nodülün dışındaki bir paslı görünüm üreten). Dış yüzeyi matris kurtulmuş bir oniks, genellikle görünüşte orijinal kaplamanın kaldırılması sonucunda, çekirdeksiz ve kaba olduğunu. Boşluğun duvarı üzerinde ilk katman yayıldı “astar” olarak adlandırılan ve bu temel üzerine, zeolit mineraller tevdi edilebilir.

Oniks Taşı Tesbih

Oniks Taşı Tesbih

Yerleştirme boşluğunu doldurmak üzere yeterince ilerlememiştir yana birçok Agates, içi boş olup, bu gibi durumlarda, son yatırma sık oluşur drusy kuvars bazen Amethystine olan uçları dışa ve kristaller , bir kristal meydana getirmek üzere boş alan yönelik -lined kavite ya da geode.

matris hangi oniks parçalanan gömülü olduğunda, bunlar serbest bırakılır. oniks ayrışma son derece dayanıklı ve nodüller olarak kalır toprak , ya da yatırılır çakıl akarsularda ve kıyıları boyunca.

oniks Türleri [ değiştir ]

Bu bölüm değil alıntı herhangi kaynaklar . Bu bölümü geliştirmemize yardımcı olun güvenilir kaynaklara alıntıları ekleyerek . ABD’li malzeme meydan olabilir ve kaldırılır . (Şubat 2012)
üst kenarı boyunca bir “ruffled” görünüme sahip saydam pembe agatized mercan parçası,
Agatized Mercan
Tek bir göz gösteren Meksikalı oniks,,. Kiklop oniks adını aldı bir, yeşil altın, kırmızı, siyah ya da diğer renk ya da kalsedon gömülü kombinasyonlar konuyu Dahil ve filamentler ve sebze büyüme düşündüren diğer formları tanzim etti dendritik veya yol açan yosun oniks . Dendritik Agates manganez ve demir oksitlerin varlığı nedeniyle oluşan onları desenler gibi fern sahiptir. madde oniks-bina sırasında biriken dahil diğer tipleri sagenitic büyümeler (radyal mineral kristalleri) ve (kum, kül, ya da çamur gibi) sıkışmış döküntü parçalarını içermektedir. Bazen oniks gibi bir ağaç uzuv veya kök olarak çürümüş bitkisel materyal ile sol bir boşluğu doldurur ve bacak görünümü nedeniyle oniks döküm denir. Enhydro oniks , bazen hava kabarcıkları ile, küçük su kapanım içerir.

ONİKS TAŞI TESBİH

ONİKS TAŞI TESBİH

dendritik oniks gibi bir insan.
Düz cilalı ön düzensiz karanlık taş; uzun, spiral birçok beyaz fragmanları, “tirbuşon” kabukları karanlık taş yüzer gibi görünüyor
“Turritella oniks” ( Elimia tenera Green River Formasyonu, Wyoming)
Turritella oniks silisli oluşturulmaktadır fosil Elimia tenera (hatalı olarak kabul Turritella ) kabukları. E. tenera sarmal tatlısu olan gastropodlar birçok whorls oluşan uzun spiral kabukları sahip. Benzer şekilde, mercan , taşlaşmış ağaç ve organik kalıntılar veya gözenekli kayaçlar diğeri de agatized olabilir. Agatized mercan genellikle şu şekilde ifade edilir Petoskey taş veya oniks.

Yunan oniks bulunan renkli oniks tan beyaz soluk verilen bir isimdir Sicilya geri 400 M.Ö.. Yunanlılar takı ve boncuk yapmak için kullanılır. taş yüzyıllardır etrafında olmuştu ve Sümerler ve Mısırlılar hem bilinmesine rağmen, dekorasyon için ve onların dini törenlerde önemli parçaları oynamak için taş kullanılan her kim, Sicilya bu rengin herhangi oniks, bir antik Yunan kolonisi kez Yunan oniks denir.

oniks başka tür katmanlı nodüllerin büyükçe GEODES olarak bulunan Brezilyalı oniks vardır. Bunlar beyaz ve gri ile ardalanan kahverengimsi tonlarda meydana gelir. katmanlı büyüme ekseni karşısında kesildiğinde çarpıcı örnek oluşturarak bu nodüllerin içinde kuvars formları. Genellikle süs amaçlı çeşitli renklerde boyanmıştır.

ONİKS TESPİH

ONİKS TESPİH

Muayene edildiğinde bazı taşlar, ince kesit iletilen ışık tarafından da gökkuşağı agates denir nereden, nedeniyle ardışık bantların aşırı incelik bir kırılma spektrumu gösterir. nedeniyle oluşum sürecinde çevre değişimlerine katmanları ya da opal, jasper veya kristal kuvars kitleler ile sık sık oniks coexists.

oniks diğer formları dahil Lake Superior oniks ; oniks oniks (kırmızımsı renkler var); Botsvana oniks; Mavi dantel oniks; duman oniks, condor oniks , (görünür akış kanalları veya iğne deliği büyüklüğünde “tüpler” ile) boru oniks; (konsantrik defansif hendekleri ve antik kaleleri etrafında duvarların anımsatan bantlama zıt) sur oniks, yangın oniks (dahili flaşı veya “ateş”, hidrotermal yatırılır hematit tabakası üzerinde net oniks bir tabaka sonucu gösteren); ve sık sık (ayrıca anda madeni sahibi kim bağlı Rodeo oniks ve Rosetta Stone denir) parlak renkli, kompleks bantlı örneği sergileyen Meksikalı çılgın-dantel oniks,.

Polyhedroid oniks bir benzer bir düz kenarlı şeklinde büyüdü oniks olan polyhedron . [5] dilimlenmiş zaman, genellikle eşmerkezli bir karakteristik katmanlarını gösterir poligon . Polyhedroid oniks sadece bulunabilir düşünülen Paraíba Devlet, Brezilya. Büyüme kristalografik kontrol ancak çözündüğünden sahip önceden var olan kristaller arasındaki boşlukların doldurulması-in nedeniyle olmadığı ileri sürülmüştür. [6]

Sanayi ve sanat [kullandığı düzenlemek ]

Takla cilalı oniks ve parlak dolu bir 6.8 kg (15 lb) hacıyatmaz varil jasper .

“Rubens Vazo” ( Bizans İmparatorluğu ). oniks tek parça yüksek kabartma oyma, bu olağanüstü vazo büyük olasılıkla bir Bizans imparatoru için bir imparatorluk atölyede kuruldu.
oniks Sanayi kullanımları kimyasal saldırıya son derece parlak bir yüzey ve direnci korumak için kendi sertlik, yetenek istifade eder. Geleneksel knife-edge yataklarını yapmak için kullanılır olmuştur Laboratuvar teraziler ve hassas sarkaç ve bazen yapmak havan ve havan ezmek ve kimyasallar karıştırın. Aynı zamanda yüzyıllardır kullanılmaktadır deri parlatma araçları.

Dekoratif sanatlar gibi süsler yapmak için kullanabilirsiniz pimleri , broş ya da diğer tür mücevher , kağıt bıçakları, inkstands , mermerler ve mühürler . oniks yine de dekoratif ekranlar, cabochons, boncuk, oymalar ve bugün kullanılan Kakmacılık cilalı yüz ve takla cilalı boyutu ve kökenini değişen örnekleri. Sanatının yanı sıra Idar-Oberstein bir de oniks kullanımı yapılmış merkezlerinden biriydi endüstriyel ölçekte.

Oniks Taş Tesbih

Oniks Taş Tesbih

başlayan yerel bulundu oniks Avrupa pazarı için nesnelerin her türlü yapmak için kullanılan yerlerde, bu 20. yüzyılın etrafında küreselleşen iş oldu: Idar-Oberstein geminin balast olarak, Brezilya oniks büyük miktarlarda ithal. Özel kimyasal süreçlerinin çeşitli yararlanarak, onlar dünya çapında satıldı renkli boncuklar üretti. [7] Agates uzun sanat ve zanaat kullanılmaktadır. Bir Presbiteryen kilisesi kutsal Yachats, Oregon , yerel plajlardan toplanan oniks yapılmış bölmeleri ile altı pencere vardır.

Moda olduğu gibi takı tasarım, renkler, siyah, siyah ve beyaz her zaman doğru görünüyor bir arka planı daha canlı görünüyor. Ince takı, siyah zemin genellikle oniks, ince dokulu siyah kalsedon kuvars tarafından sağlanır. Bazı oniks da siyah bir arka plan karşı beyaz bantlar veya şeritler görüntüler. Katmanları bile iseniz, oniks bu tür ünlüler oyulmuş edilebilir.

Oniks eski Yunanlılar ve Romalılar arasında çok popüler oldu. Adı çivi veya pençe anlamına gelen Yunanca kelime ‘oniks’ geliyor. Hikaye o uyurken bir gün frisky Cupid bir ok ile Venüs’ün ilahi tırnakları kesilmiş olmasıdır. O kum üzerine dağılmış kupürleri bıraktı ve göksel bedenin herhangi bir parçası hiç helak böylece kaderi taşa içine döndü. Doğru, siyah, normal renkli tırnaklarıyla bir iştirakçi değil. (? Venüs belki Vamp giymek mi) Ancak Yunan zamanlarda, koyu kahverengi, beyaz ve siyah tırnağınızla gelen kalsedon hemen hemen tüm renkleri oniks çağrıldı. Daha sonra, Romalılar, siyah ve koyu kahverengi renkleri sadece atfen daralmış.

Kırmızımsı kahverengi ve beyaz sardonyx olarak bilinen oniks. O balmumu sopa asla söyleniyordu çünkü sardonyx son derece özellikle mühürler, Roma’da değerinde idi. Romalı general Publius Cornelius Scipio onu iyi bir anlaşma giyen biliniyordu.

Renk oynamak için bir zemin olarak kullanıldığı zaman siyah oniks özellikle de parlar. Onun ince dokusu aynı zamanda bugünün lapidaries için bir tercih malzeme yapmak, oyma için idealdir. Yukarıdaki tasarımcı Susan Helmich tarafından pimi, beyaz dişleri ile oniks bir oyma parça renk flaş çarpıcı bir zemin sağlar. Onyx genellikle mükemmel oyma kaya kristali için folyo ya da kullanılan art-deco tasarımları yakut ‘Ölü kırmızı damla’. Aynı zamanda markazit takı popüler. Eğer takı tasarımı biraz kara büyü eklemek istiyorum eğer öyleyse, neden oniks düşünün?[8]

Oniks Taşı Nerede Bulunur

Oniks Taşı Nerede Bulunur

Oniks (İngilizce onyx) veya damarlı akik, yarı değerli bir taş türüdür. Oniks ismi Asur dilinde “yüzük, halka” anlamına gelen sözcükten türemiştir. Kuvars’ın kriptokristalin bir türü olan oniks, farklı renklerde birçok katmana sahip olan bir taştır. Katmanların renkleri oldukça değişkendir ve beyazdan siyaha kadar birçok farklı renkte olabilir. Bir oniks türü olan Sardoniks (Sardonyx) ise renkli şeritler kırmızının tonlarıdır. Saf siyah oniks pek yaygın bulunsa da renkli oniksler kadar yaygın bulunmaz. Bazen kalsit gibi farklı taşlara da hatalı bir şekilde oniks dendiği olmuştur. Oysa örneğin kalsit, onikse oranla çok daha yumuşaktır ve daha yaygın bulunur. Kimyasal formulü SiO2, silikon dioksit, olan oniksin Mohs skalasına göre sertliği 7’dir.

oniks, kimyasal formülü SiO2, kuvars mineralinin kriptokristalin çeşitlerinden biridir. Yağımsı bir parlaklığa sahiptir. Saf oniks çok ince tabakalar halinde dizilmiş çok ince kuvars liflerinden oluşur. Saf oniksun rengi yarı şeffaf gri veya beyazdır. Grimsi mavi veya kahverengi gölgeli hatta siyahımsı olanları da vardır. Safsızlıklar sebebiyle şeritlerde farklı renk ve desenler olur. Bu renk ve desenlere göre ise oniksun farklı çeşitleri tanımlanır: akik (kornelian), oniks, jasp ve krizopras. oniksun özgül ağırlığı 2.59-2.61’dir. Jeodlarda bulunan az sayıdaki minerallerdendir.

Etimolojisi[değiştir | kaynağı değiştir]
Hititlerden beri oniks taşı, Anadolu’daki yataklardan çıkartılıp kullanılmaktaydı. Romalılar döneminde taşın bugünkü İstanbul, Kadıköy’deki limandan ihracat için sevkiyatı yapılmaya başlandı. O dönemlerde Kadıköy küçük bir Antik kasabasıydı ve adı da Chalkedon idi. oniks taşı adını bu küçük liman kasabasından almıştır.

Oniks Taş Tesbih

Oniks Taş Tesbih

Kültürel ve tarihi özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskişehir, Mayıslar köyü bölgesindeki mavi oniks madeni
Eski kültürlerde oniksun ruhu ve inancı olumlu şekilde etkilediğine, uyku sorunlarını tedavi ettiğine inanılırdı. Bunun dışında her oniks çeşidine farklı bir tedavi edici güç ve önem atfedilmiştir.

Anadoludaki, bugünkü Eskişehir, bölgesindeki oniks yataklarından binlerce yıldır taş çıkarılmaktadır. oniks Hitit ve Urartu dönemleri boyunca buradan çıkarılan oniksu ihraç etmiştir. Daha sonra Romalılar döneminde ise taşın ihracı çok yüksek seviyelere ulaşmıştır. Taş genelde mühür halkası, mücevher ve oymalarda kullanılırdı.

oniks taşlı birçok renk mevcuttur. Bu, bir silis kristaldir. Diğer birçok yarı değerli aksine taşlar , oniks Taşı içindeki çok az metal kirlilikleri veya kompleksleri vardır. Bu mineral derece volkanik kaya ile ilişkilidir. volkanik kaya içindeki silis Ayrışma tipik oniks mineralleri verir. oniks Taşlar çok sık kuvars mevduat bulunan ve aslında, oniks, kuvars mineralleri ve taşlar ile sık sık karıştırılır. şimdiye kadar bulunan en büyük oniks taşlar biri Lake Superior, Minnesota oldu. yeşil, altın, kırmızı, siyah, vb: taş renkleri bir sürü mevcuttur

oniks Taşlar uzun lanetler savuşturmak için kullanılan, ve uzun bir süre evli olan insanlar için bir hediye olarak olmuştur. Aynı zamanda eski zamanlardan beri mücevher olarak kullanılır olmuştur – aslında, eski Mısırlılar ve Sümerler cenaze da dahil olmak üzere hemen hemen tüm ritüelleri, bu taş kullanılmıştır. Aynı zamanda, çünkü güzelliği ve yüksek direnç güçlü asitler dahil olmak üzere kimyasal bir sürü, endüstride kullanımını bulur. onların pencere bölmeleri oluşturmak için kullanmıştır Bu mineral sanat ve zanaat ve imalat sanayi ve dünyanın her yerinden çok sayıda kiliselerde kullanılmaya başlanmıştır.

ONİKS TAŞI TESBİH

DOĞAL TAŞ TESBİHLER
ONİKS TAŞI TESBİH
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 12 MM ONİKS TAŞI FASETLİ
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • EŞSİZ KOLEKSİYON PARÇA
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

ONİKS TAŞI TESBİH

Oniks bir banded çeşittir oksit mineral kalsedon . oniks ve oniks sadece bantlar şeklinde farklılık katmanlı kalsedon her iki cinsi vardır: oniks bantları kavisli ve oniks paralel bantlar vardır. onun bantların renkleri beyaz hemen her renk (örneğin mor ya da mavi gibi bazı gölgeler, kaydetme) arasında değişmektedir. Genel olarak, balgam numuneleri siyah ve / veya beyaz bantlar içerir.

ONİKS TAŞI TESBİH

ONİKS TAŞI TESBİH

Etimoloji [ değiştir ]

Oniks “Tırnağı” “pençe” veya anlamına Yunan ὄνυξ itibaren, (aynı yazım) Latince ile gelir. onun Fleshtone rengiyle, oniks bir tırnağınızı benzemeye söylenebilir. İngilizce kelime “çivi” olduğu soydaş Yunanca kelime ile
Çoğu insan düşünmek oniks siyah taş olarak, ama bu iki yolla aslında yanıltıcıdır. Gemolojik dünyada terimi oniks çok katmanlı farklı renkler gösteren tabakalı taş anlamına gelir. Genellikle bu malzeme kesilir oniks genellikle bir koyu üzerinde hafif bir tabaka ile, ya da, paralel tabakaları ile kalkedondan diğer türleri.

Oniks genellikle siyah taban ve beyaz üst tabakası, çok katmanlı siyah ve beyaz taş olabilir. Ama aynı zamanda sardonyx gibi kahverengi ve beyaz olabilir; kırmızı ve oniks oniks gibi beyaz veya. oniks Bu tür geleneksel taş çok katmanlı ilginç etkiler üretmek için kullanılabilecek bir taş oyma ve gravür, kullanılmıştır. Gravürler iyi bilinen türleri olumsuz bir imaj oluşturulur intaglio içerir; yükseltilmiş bir rahatlama ve minyatür.

Daha sonra siyah nedir taş yaygın oniks olarak bilinen? Genellikle oniks ya da kalsedon bir üniforma siyah renk yapmak için boyalı edilmiştir. Bu genellikle kesilir cabochons Daha yeni olarak da yönlü olmasına rağmen, veya boncuklar.

OTANTİK TAŞ FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ ALLAH LAFZI ÇOK ÖZEL AKSAMLAR DOĞAL SİYAH FASETLİ TAŞI KOLEKSİYONLUK TESBİH;SEVDİKLERİNİZE ÇEKİNMEDEN HEDİYE EDEBİLİRSİNİZ;EŞİ YOK SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR

TANE ÇAPI :12 MM FASETLİ ONİKS TAŞI

TAM BOY :34 CM

İMAME DAHİL UZUNLUK : 21 CM
Sardonyx Kaba Taş
adı oniks bazen kullanılır olmuştur – oldukça yanlış – Meksika ve Pakistan bulundu kalsit gibi diğer bantlı taş malzemeler, başvurmak için. Bu madde, gerçek oniks çok daha yumuşak ve daha kolayca kullanılabilir. ‘Oniks’ bugün olarak satılan oyulmuş öğelerin çoğunluğu aslında bu karbonat malzemedir.

Doğal oniks 6.5 ila 7 arasında bir sertlik ile, diğer kriptokristalin kuvars benzer Mohs . Tüm gibi kuvars , bir silikon dioksit olduğu yoğunluk 2.58-2.65 arasında bir refraktif indeks 1.530-1.540 arasında.

Oniks Tesbih

Oniks Tesbih

siyah taşlar zarif takı yapabilir beri, siyah oniks çok popüler hale geldi. siyah meydana nispeten daha az değerli taşlar aslında vardır. Oniks en yaygın ve tüm siyah taşlar en pahalı. Siyah meydana Diğer mücevher çeşitleri şunlardır elmas , safir , spinel , jet ve turmalin . ince taşlar ise, siyah turmalin en yaygın kullanılan ve hala çok uygun fiyatlarla satıyor.

Taş tarafından adı verildi Theophrastus , bir Yunan filozof ve doğabilimci nehir kıyı hattı boyunca taş keşfetti Achates ( Yunanca : bugünkü içinde Ἀχάτης) Sicilya , [2] bazen 4. ve 3. yüzyıllar arasında. [3] Renkli oniks ve diğer kalsedonların şimdi denir Achates Nehri, 3000 yıl önce elde edilmiştir Dirillo .

Antik kullanım [ değiştir ]
oniks sanatında kullanılan en yaygın malzemelerden biridir hardstone oyma ve antik dünyanın yaygın kullanımını gösteren antik bir dizi, en geri getirildi; Örneğin, arkeolojik kurtarma Knossos sitenin Girit rolünü göstermektedir Tunç Çağı Minos kültürü. [4]

Oluşumu ve özellikleri [ değiştir ]

Botsvana oniks
Çoğu oniks olarak ortaya nodüller halinde volkanik kayalar veya eski lavlar tarafından üretilen eski boşluklarda, uçucu sonra duvarların üzerine düzenli katmanlar halinde biriken silisli madde tarafından, tamamen veya kısmen, doldurulmuş orijinal erimiş kitle içinde. oniks da granitik müdahaleci kitleler tarafından Altta volkanik veya değiştirilmiş kaya damarları veya çatlakları doldurmak için bilinmektedir. Bu tür oniks, kesildiğinde enine , bir arkaya sergi paralel genellikle aşırı, Satır olmama bölümüne bir çizgili bir görünüm vererek,. Bu tür taşlar bantlı oniks, kurdele oniks ve çizgili oniks olarak bilinir.

Sıradan bir oniks oluşumunda, bu içeren sular muhtemel olduğu silis solüsyonu kaynaklı lav silikat bazı ayrışmasından, belki, kayanın içinden bizzat percolated ve iç kısmında bir silisli kaplama yatırılan kesecikler . Bantları için çözeltinin karakter ya da çökelmesi şartlarındaki varyasyonlar, ardışık tabakalar halinde karşılık gelen bir değişimine neden olabilir kalkedondan kristalin tabakaları genellikle alternatif kuvars . Çeşitli buhar veziküller kaya hala iken birleştirmek olabilir viskoz ve böylece olağanüstü büyüklükte bir oniks ev olabilir büyük bir boşluğu oluşturur; böylece Brezilyalı geode ile kaplı ametist ve sergilendi 35 ton ağırlığındaki Düsseldorf Sergi Belki oniks kimya en kapsamlı yorum Moxon tarafından yapılan son metin aşağıda belirtilen olduğu 1902 arasında.

oniks “deri” oluşturan bir kavite duvarında ilk depozito, gibi, genellikle koyu yeşilimsi mineral madde seladonit , delessite ya da ” yeşil toprak bakımından zengin olan”, demir muhtemelen ayrışmasından kaynaklanan ojit çevreleyen volkanik kaya. Bu yeşil silikat bir kahverengi alterasyondan yol açabilir demir oksit ( limonit oniks-nodülün dışındaki bir paslı görünüm üreten). Dış yüzeyi matris kurtulmuş bir oniks, genellikle görünüşte orijinal kaplamanın kaldırılması sonucunda, çekirdeksiz ve kaba olduğunu. Boşluğun duvarı üzerinde ilk katman yayıldı “astar” olarak adlandırılan ve bu temel üzerine, zeolit mineraller tevdi edilebilir.

Oniks Taşı Tesbih

Oniks Taşı Tesbih

Yerleştirme boşluğunu doldurmak üzere yeterince ilerlememiştir yana birçok Agates, içi boş olup, bu gibi durumlarda, son yatırma sık oluşur drusy kuvars bazen Amethystine olan uçları dışa ve kristaller , bir kristal meydana getirmek üzere boş alan yönelik -lined kavite ya da geode.

matris hangi oniks parçalanan gömülü olduğunda, bunlar serbest bırakılır. oniks ayrışma son derece dayanıklı ve nodüller olarak kalır toprak , ya da yatırılır çakıl akarsularda ve kıyıları boyunca.

oniks Türleri [ değiştir ]

Bu bölüm değil alıntı herhangi kaynaklar . Bu bölümü geliştirmemize yardımcı olun güvenilir kaynaklara alıntıları ekleyerek . ABD’li malzeme meydan olabilir ve kaldırılır . (Şubat 2012)
üst kenarı boyunca bir “ruffled” görünüme sahip saydam pembe agatized mercan parçası,
Agatized Mercan
Tek bir göz gösteren Meksikalı oniks,,. Kiklop oniks adını aldı bir, yeşil altın, kırmızı, siyah ya da diğer renk ya da kalsedon gömülü kombinasyonlar konuyu Dahil ve filamentler ve sebze büyüme düşündüren diğer formları tanzim etti dendritik veya yol açan yosun oniks . Dendritik Agates manganez ve demir oksitlerin varlığı nedeniyle oluşan onları desenler gibi fern sahiptir. madde oniks-bina sırasında biriken dahil diğer tipleri sagenitic büyümeler (radyal mineral kristalleri) ve (kum, kül, ya da çamur gibi) sıkışmış döküntü parçalarını içermektedir. Bazen oniks gibi bir ağaç uzuv veya kök olarak çürümüş bitkisel materyal ile sol bir boşluğu doldurur ve bacak görünümü nedeniyle oniks döküm denir. Enhydro oniks , bazen hava kabarcıkları ile, küçük su kapanım içerir.

ONİKS TAŞI TESBİH

ONİKS TAŞI TESBİH

dendritik oniks gibi bir insan.
Düz cilalı ön düzensiz karanlık taş; uzun, spiral birçok beyaz fragmanları, “tirbuşon” kabukları karanlık taş yüzer gibi görünüyor
“Turritella oniks” ( Elimia tenera Green River Formasyonu, Wyoming)
Turritella oniks silisli oluşturulmaktadır fosil Elimia tenera (hatalı olarak kabul Turritella ) kabukları. E. tenera sarmal tatlısu olan gastropodlar birçok whorls oluşan uzun spiral kabukları sahip. Benzer şekilde, mercan , taşlaşmış ağaç ve organik kalıntılar veya gözenekli kayaçlar diğeri de agatized olabilir. Agatized mercan genellikle şu şekilde ifade edilir Petoskey taş veya oniks.

Yunan oniks bulunan renkli oniks tan beyaz soluk verilen bir isimdir Sicilya geri 400 M.Ö.. Yunanlılar takı ve boncuk yapmak için kullanılır. taş yüzyıllardır etrafında olmuştu ve Sümerler ve Mısırlılar hem bilinmesine rağmen, dekorasyon için ve onların dini törenlerde önemli parçaları oynamak için taş kullanılan her kim, Sicilya bu rengin herhangi oniks, bir antik Yunan kolonisi kez Yunan oniks denir.

oniks başka tür katmanlı nodüllerin büyükçe GEODES olarak bulunan Brezilyalı oniks vardır. Bunlar beyaz ve gri ile ardalanan kahverengimsi tonlarda meydana gelir. katmanlı büyüme ekseni karşısında kesildiğinde çarpıcı örnek oluşturarak bu nodüllerin içinde kuvars formları. Genellikle süs amaçlı çeşitli renklerde boyanmıştır.

ONİKS TESPİH

ONİKS TESPİH

Muayene edildiğinde bazı taşlar, ince kesit iletilen ışık tarafından da gökkuşağı agates denir nereden, nedeniyle ardışık bantların aşırı incelik bir kırılma spektrumu gösterir. nedeniyle oluşum sürecinde çevre değişimlerine katmanları ya da opal, jasper veya kristal kuvars kitleler ile sık sık oniks coexists.

oniks diğer formları dahil Lake Superior oniks ; oniks oniks (kırmızımsı renkler var); Botsvana oniks; Mavi dantel oniks; duman oniks, condor oniks , (görünür akış kanalları veya iğne deliği büyüklüğünde “tüpler” ile) boru oniks; (konsantrik defansif hendekleri ve antik kaleleri etrafında duvarların anımsatan bantlama zıt) sur oniks, yangın oniks (dahili flaşı veya “ateş”, hidrotermal yatırılır hematit tabakası üzerinde net oniks bir tabaka sonucu gösteren); ve sık sık (ayrıca anda madeni sahibi kim bağlı Rodeo oniks ve Rosetta Stone denir) parlak renkli, kompleks bantlı örneği sergileyen Meksikalı çılgın-dantel oniks,.

Polyhedroid oniks bir benzer bir düz kenarlı şeklinde büyüdü oniks olan polyhedron . [5] dilimlenmiş zaman, genellikle eşmerkezli bir karakteristik katmanlarını gösterir poligon . Polyhedroid oniks sadece bulunabilir düşünülen Paraíba Devlet, Brezilya. Büyüme kristalografik kontrol ancak çözündüğünden sahip önceden var olan kristaller arasındaki boşlukların doldurulması-in nedeniyle olmadığı ileri sürülmüştür. [6]

Sanayi ve sanat [kullandığı düzenlemek ]

Takla cilalı oniks ve parlak dolu bir 6.8 kg (15 lb) hacıyatmaz varil jasper .

“Rubens Vazo” ( Bizans İmparatorluğu ). oniks tek parça yüksek kabartma oyma, bu olağanüstü vazo büyük olasılıkla bir Bizans imparatoru için bir imparatorluk atölyede kuruldu.
oniks Sanayi kullanımları kimyasal saldırıya son derece parlak bir yüzey ve direnci korumak için kendi sertlik, yetenek istifade eder. Geleneksel knife-edge yataklarını yapmak için kullanılır olmuştur Laboratuvar teraziler ve hassas sarkaç ve bazen yapmak havan ve havan ezmek ve kimyasallar karıştırın. Aynı zamanda yüzyıllardır kullanılmaktadır deri parlatma araçları.

Dekoratif sanatlar gibi süsler yapmak için kullanabilirsiniz pimleri , broş ya da diğer tür mücevher , kağıt bıçakları, inkstands , mermerler ve mühürler . oniks yine de dekoratif ekranlar, cabochons, boncuk, oymalar ve bugün kullanılan Kakmacılık cilalı yüz ve takla cilalı boyutu ve kökenini değişen örnekleri. Sanatının yanı sıra Idar-Oberstein bir de oniks kullanımı yapılmış merkezlerinden biriydi endüstriyel ölçekte.

Oniks Taş Tesbih

Oniks Taş Tesbih

başlayan yerel bulundu oniks Avrupa pazarı için nesnelerin her türlü yapmak için kullanılan yerlerde, bu 20. yüzyılın etrafında küreselleşen iş oldu: Idar-Oberstein geminin balast olarak, Brezilya oniks büyük miktarlarda ithal. Özel kimyasal süreçlerinin çeşitli yararlanarak, onlar dünya çapında satıldı renkli boncuklar üretti. [7] Agates uzun sanat ve zanaat kullanılmaktadır. Bir Presbiteryen kilisesi kutsal Yachats, Oregon , yerel plajlardan toplanan oniks yapılmış bölmeleri ile altı pencere vardır.

Moda olduğu gibi takı tasarım, renkler, siyah, siyah ve beyaz her zaman doğru görünüyor bir arka planı daha canlı görünüyor. Ince takı, siyah zemin genellikle oniks, ince dokulu siyah kalsedon kuvars tarafından sağlanır. Bazı oniks da siyah bir arka plan karşı beyaz bantlar veya şeritler görüntüler. Katmanları bile iseniz, oniks bu tür ünlüler oyulmuş edilebilir.

Oniks eski Yunanlılar ve Romalılar arasında çok popüler oldu. Adı çivi veya pençe anlamına gelen Yunanca kelime ‘oniks’ geliyor. Hikaye o uyurken bir gün frisky Cupid bir ok ile Venüs’ün ilahi tırnakları kesilmiş olmasıdır. O kum üzerine dağılmış kupürleri bıraktı ve göksel bedenin herhangi bir parçası hiç helak böylece kaderi taşa içine döndü. Doğru, siyah, normal renkli tırnaklarıyla bir iştirakçi değil. (? Venüs belki Vamp giymek mi) Ancak Yunan zamanlarda, koyu kahverengi, beyaz ve siyah tırnağınızla gelen kalsedon hemen hemen tüm renkleri oniks çağrıldı. Daha sonra, Romalılar, siyah ve koyu kahverengi renkleri sadece atfen daralmış.

Kırmızımsı kahverengi ve beyaz sardonyx olarak bilinen oniks. O balmumu sopa asla söyleniyordu çünkü sardonyx son derece özellikle mühürler, Roma’da değerinde idi. Romalı general Publius Cornelius Scipio onu iyi bir anlaşma giyen biliniyordu.

Renk oynamak için bir zemin olarak kullanıldığı zaman siyah oniks özellikle de parlar. Onun ince dokusu aynı zamanda bugünün lapidaries için bir tercih malzeme yapmak, oyma için idealdir. Yukarıdaki tasarımcı Susan Helmich tarafından pimi, beyaz dişleri ile oniks bir oyma parça renk flaş çarpıcı bir zemin sağlar. Onyx genellikle mükemmel oyma kaya kristali için folyo ya da kullanılan art-deco tasarımları yakut ‘Ölü kırmızı damla’. Aynı zamanda markazit takı popüler. Eğer takı tasarımı biraz kara büyü eklemek istiyorum eğer öyleyse, neden oniks düşünün?[8]

Oniks Taşı Nerede Bulunur

Oniks Taşı Nerede Bulunur

Oniks (İngilizce onyx) veya damarlı akik, yarı değerli bir taş türüdür. Oniks ismi Asur dilinde “yüzük, halka” anlamına gelen sözcükten türemiştir. Kuvars’ın kriptokristalin bir türü olan oniks, farklı renklerde birçok katmana sahip olan bir taştır. Katmanların renkleri oldukça değişkendir ve beyazdan siyaha kadar birçok farklı renkte olabilir. Bir oniks türü olan Sardoniks (Sardonyx) ise renkli şeritler kırmızının tonlarıdır. Saf siyah oniks pek yaygın bulunsa da renkli oniksler kadar yaygın bulunmaz. Bazen kalsit gibi farklı taşlara da hatalı bir şekilde oniks dendiği olmuştur. Oysa örneğin kalsit, onikse oranla çok daha yumuşaktır ve daha yaygın bulunur. Kimyasal formulü SiO2, silikon dioksit, olan oniksin Mohs skalasına göre sertliği 7’dir.

oniks, kimyasal formülü SiO2, kuvars mineralinin kriptokristalin çeşitlerinden biridir. Yağımsı bir parlaklığa sahiptir. Saf oniks çok ince tabakalar halinde dizilmiş çok ince kuvars liflerinden oluşur. Saf oniksun rengi yarı şeffaf gri veya beyazdır. Grimsi mavi veya kahverengi gölgeli hatta siyahımsı olanları da vardır. Safsızlıklar sebebiyle şeritlerde farklı renk ve desenler olur. Bu renk ve desenlere göre ise oniksun farklı çeşitleri tanımlanır: akik (kornelian), oniks, jasp ve krizopras. oniksun özgül ağırlığı 2.59-2.61’dir. Jeodlarda bulunan az sayıdaki minerallerdendir.

Etimolojisi[değiştir | kaynağı değiştir]
Hititlerden beri oniks taşı, Anadolu’daki yataklardan çıkartılıp kullanılmaktaydı. Romalılar döneminde taşın bugünkü İstanbul, Kadıköy’deki limandan ihracat için sevkiyatı yapılmaya başlandı. O dönemlerde Kadıköy küçük bir Antik kasabasıydı ve adı da Chalkedon idi. oniks taşı adını bu küçük liman kasabasından almıştır.

Oniks Taş Tesbih

Oniks Taş Tesbih

Kültürel ve tarihi özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskişehir, Mayıslar köyü bölgesindeki mavi oniks madeni
Eski kültürlerde oniksun ruhu ve inancı olumlu şekilde etkilediğine, uyku sorunlarını tedavi ettiğine inanılırdı. Bunun dışında her oniks çeşidine farklı bir tedavi edici güç ve önem atfedilmiştir.

Anadoludaki, bugünkü Eskişehir, bölgesindeki oniks yataklarından binlerce yıldır taş çıkarılmaktadır. oniks Hitit ve Urartu dönemleri boyunca buradan çıkarılan oniksu ihraç etmiştir. Daha sonra Romalılar döneminde ise taşın ihracı çok yüksek seviyelere ulaşmıştır. Taş genelde mühür halkası, mücevher ve oymalarda kullanılırdı.

oniks taşlı birçok renk mevcuttur. Bu, bir silis kristaldir. Diğer birçok yarı değerli aksine taşlar , oniks Taşı içindeki çok az metal kirlilikleri veya kompleksleri vardır. Bu mineral derece volkanik kaya ile ilişkilidir. volkanik kaya içindeki silis Ayrışma tipik oniks mineralleri verir. oniks Taşlar çok sık kuvars mevduat bulunan ve aslında, oniks, kuvars mineralleri ve taşlar ile sık sık karıştırılır. şimdiye kadar bulunan en büyük oniks taşlar biri Lake Superior, Minnesota oldu. yeşil, altın, kırmızı, siyah, vb: taş renkleri bir sürü mevcuttur

oniks Taşlar uzun lanetler savuşturmak için kullanılan, ve uzun bir süre evli olan insanlar için bir hediye olarak olmuştur. Aynı zamanda eski zamanlardan beri mücevher olarak kullanılır olmuştur – aslında, eski Mısırlılar ve Sümerler cenaze da dahil olmak üzere hemen hemen tüm ritüelleri, bu taş kullanılmıştır. Aynı zamanda, çünkü güzelliği ve yüksek direnç güçlü asitler dahil olmak üzere kimyasal bir sürü, endüstride kullanımını bulur. onların pencere bölmeleri oluşturmak için kullanmıştır Bu mineral sanat ve zanaat ve imalat sanayi ve dünyanın her yerinden çok sayıda kiliselerde kullanılmaya başlanmıştır.