OTANT�K TA�

PERİDOT TAŞI BİLEKLİK

DOĞAL TAŞ BİLEKLİKLER
Peridot Taşı Bileklik
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE HAS TAŞ PERİDOT
 • 17.45 CRT VVS KALİTE
 • 20 GR
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • HİNDİSTAN/BURMA
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA

PERİDOT TAŞI BİLEKLİK

Peridot doğa ve kültür hem de büyüleyici bir geçmişi olan bir taştır. Bu bilinen en eski biridir taşlar eski kayıtlar Özellikle Eski Mısır ile bağlantılı bir mücevher gibi erken M.Ö. 1500 olarak gelen peridot madencilik belgeleyen ile, ve bazı tarihçiler ünlü inanıyorum zümrüt Kleopatra aslında Peridot taşlar vardı.

Peridot Taşı Bileklik

Peridot Taşı Bileklik

oluşumu ile ilgili olarak, peridot geçmişi hemen hemen tüm diğer taşlar farklıdır. Çoğu taşlar yerkabuğunda oluşturulur. Bunun iki istisnası vardır peridot ve elmas Earth çok daha derin oluşur; manto. Üst mantoda magma Peridot formlar, yaklaşık 20 ila 55 mil derinliğinde. Bu tektonik veya volkanik aktivite ile yüzeye getirilir. Elmas, tersine, aşırı basınç ve yüksek sıcaklıklarda, yüzeyden 100 150 mil civarında, manto daha derin oluşur.

Antik dünyada peridot ana kaynağı Mısır Kızıldeniz şimdi Zabargad veya St. John Adası olarak bilinen topazos Adası, oldu. Ada dördüncü yüzyılda keşfedilmiş sahip olarak Pliny Elder Natural History (23-79 AD) tartışıldı. Peridot muhtemelen başlangıçta olduğu gibi sevk edildi topaz ; sadece çok sonra biz topaz olarak bugün bildiğimiz taş uygulanacak gelip isim yaptı. Peridot 3500 yılı aşkın bir süredir Zabargad mayınlı olmuştur. Berenica Mısır kıyı limanı kapalı yaklaşık 35 mil bulunur, bu arada, adanın tam yeri birkaç yüzyıl boyunca kayboldu ve sadece 1905 yılında sık sık sis kefen minik ada, yeniden keşfedildi.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ  TOPLAM 17.45 CRT VS KALİTE HİNDİSTAN BURMA PERİDOT TAŞI TAM RENGİNDE BİLEKLİK ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR.SEVDİKLERİNİZE ÇEKİNMEDEN HEDİYE EDEBİLECEĞİNİZ ŞIK BİR PARÇA…
Madencilik Dünya Savaşı sefer Zabargad sona erdi. Bugün beş ana kaynağı vardır peridot . Çok ince örnekler Burma gelen ve Pakistan yeni malzeme taş dünyasında önemli heyecan yarattı. ABD’de Arizona ve New Mexico ticari kalite peridot önemli üreticileridir. Ayrıca, Vietnam ve Çin giderek daha önemli tedarikçileri haline gelmiştir.

Peridot ilk antik dünyanın bir tılsım kullanılmış ve uzun süredir devam eden mistik bir üne sahiptir. Bir kez erkekleri daha konuşkan yapmak ve başarılı ilişkiler ve evlilikler kolaylaştırılması, anksiyete önlemek için düşünülmüştür.

Peridot Taş Gümüş Bileklik

Peridot Taş Gümüş Bileklik

Peridot da enchantments erimesi mümkün olduğuna inanılıyordu. onun tam potansiyelini uygulamak için, taş altın kuruldu. o kötü ruhlardan koruma sağlamak amacıyla ise, o deldi bir eşek saç sinirli ve sol kolda giyilen gerekiyordu. Bir tıbbi çare olarak, astım tedavisi için toz oldu. Ayrıca, dil altında bir peridot tutan ateş muzdarip bir kişinin susuzluk azaltmak gerekiyordu. Exodus Kitabında anlatılan yüksek rahibin breastplate, hiç peridot olduğuna inanılan biri İsrail’in on iki kabilesi, her biri için bir taş içerir.

Peridot ( / p ɛr ᵻ d ɒ t / veya / p ɛr ᵻ d oʊ / ) mücevher kalitesinde olan olivin . Olivin bir olan silikat minerali (Mg, Fe) 2 SiO 4 formülü ile. Perido zamanda magnezyum bakımından zengin çeşitli ( forsterit Formül mg 2 SiO 4 yaklaşımlar).
Adı peridot kökeni belirsizdir. Oxford İngilizce Sözlük bir değişiklik göstermektedir Anglo – Norman pedoretés (klasik Latin pæderot -), bir tür opal , yerine Arapça faridat kelime anlamı ” taş “.

Orta İngilizce Sözlük ‘peridot ilgili giriş çeşitli varyasyonlar içerir: peridod, peritot, pelidod ve pilidod – diğer varyantları i için y yerine’. Burada görmedi [1]

İngiltere’de ilk kullanım siciline olan Albans Abbey Latince, ve 1705 yılında çeviri muhtemelen İngilizce “peridot” ilk kullanımıdır. Bu 1245 Bishop John ölümünden Abbey peridot dahil olmak üzere çeşitli öğeleri vasiyet olduğunu kaydeder. [2]

Görünüm [ değiştir ]
Peridot tek renk, bir meydana birkaç taşlardan biridir zeytin yeşili . Yoğunluğu ve yeşil renk ise, ne kadar bağlıdır demir kristal yapısında bulunan, bu nedenle bireysel Peridot taşlar rengi kahverengimsi-yeşil zeytin sarıdan değişebilir. en değerli rengi koyu zeytin-yeşil.

Peridot Bileklik

Peridot Bileklik

Bulunduğu [ değiştir ]
Jeolojik [ değiştir ]
Olivin peridot bir tür olduğu, ortak bir mineraldir mafik ve ultramafik kayalar ve sık sık bulunan lav ve peridotit ksenolitler bir manto lavlar yüzeye taşır; ancak taş kalitesi Peridot sadece bu ayarların bir kısmını oluşur. Peridots da göktaşları bulunabilir.

Genel olarak olivin çok bol mineral olmakla birlikte, taş kalitesi Peridot oldukça nadirdir. Bu mineral en nedeniyle kimyasal istikrarsızlık yeryüzü üzerindeki. Olivin genellikle küçük taneler olarak bulundu ve dekoratif kullanım için uygun bir ağır yıpranmış durumda, mevcut eğilimi olduğunu. Büyük kristaller forsterit , en sık peridot taşlar kesmek için kullanılan çeşitli nadirdir; Sonuç olivin kabul edilir gibi olmak değerli .

Peridot olivin de mayınlı Arkansas , Arizona üzerinde San Carlos Rezervasyon , Hawaii , Nevada ve New Mexico de Kilbourne Hole ABD’de; ve Avustralya , Brezilya , Çin , Mısır , Kenya , Meksika , Myanmar (Burma), Norveç , Pakistan , Suudi Arabistan , Güney Afrika , Sri Lanka ve Tanzanya .

Meteorların içinde [ değiştir ]
Peridot kristalleri bazı toplanmıştır Palasit göktaşları .

Gemoloji [ değiştir ]
Peridot için bazen yanlış olduğunu zümrüt ve diğer yeşil taşlar. Kayda değer gemologist George Frederick Kunz [3] arasındaki karışıklığı ele zümrüt birçok ve peridots kilise hazineleri , özellikle ” Üç Magi de” hazine Dom ve Köln , Almanya.

En büyük kesim peridot olivin bir 310 karat içinde (62 gr) örnek Smithsonian Müzesi’nde Washington, DC

Peridot Taşı Gümüş Bileklik

Peridot Taşı Gümüş Bileklik

Peridot olivin olan burç Ağustos ayı için. [4]

Peridot Mısır’da geri Firavunlar uzanan tüm yol takı parçaları ile tanınmış ve eski taş vardır. Mineral gem çeşitli Olivine , zeytin yeşili taş güzel bir açık yeşil yapar. Rengin yoğunluğu, bir Peridot en demir miktarına bağlıdır kimyasal yapı ; Daha fazla demir daha derin yeşil öyle olacak içerir. Peridot en çok arzu edilen renk hafif sarımsı bir renk tonu ile derin zeytin-yeşil. Derin zeytin yeşili tonları açık renkli yeşillik ve sarımsı-yeşil daha değerli olma eğilimindedir.
Kimyasal formül (Mg, Fe) 2 SiO 4
Renk Yeşil sarı
Sertlik 6,5-7
kristal Sistemi orthorhombik
Kırılma indisi 2,63-2,65
SG 1,54-1,55
şeffaflık Şeffaf
Çift Kırılma 0,009
parıltı cam
bölünme 2,1; 3,1
mineral Sınıfı olivin
Peridot tarihi özünde taş Peridot tek antik kaynaklardan biri olan Kızıldeniz’de St. John (Zabargad), küçük Mısır adaya bağlıdır. Oldukça önemli mevduat beri keşfedildi ama bu mevduat tamamen özellikle 1990’lı yıllardan bu yana, tüketildi.

Burma (Myanmar), Çin, Afganistan ve özellikle Pakistan, büyük şeffaf Peridot bulguları hiçbir şeye benzemeyen Peridot yeni bir kalite sağlamıştır başka önceden büyük, neredeyse birlikte, keşfedilen kusursuz taşlar için çok uygundur kristalleri. Yeni keşifler bu taş bir reawakened ilgi sorumludur. Ancak, taş Peridot en önemli üreticisi Arizona San Carlos Rezervasyon kalır.

 

Peridot Taş Bileklik

Peridot Taş Bileklik

Birçok Peridot değerli taşlar, özellikle yaşlı olanlar, bulanık ya da süt olmasına rağmen içerme s, piyasada daha yeni taşlar az olması kusur lar ve olağanüstü kalitede olabilir. Güzel ve popüler olmasına rağmen, Peridot bir çok dayanıklı taş değil. Birçok değerli taşlar daha düşük sertliğe sahip ve çizilmelere karşı daha eğilimli ve bazen büyük bir stres altında patlama eğilimi vardır. Peridot ayrıca yoğun ısı veya hızlı sıcaklık değişimleri duramaz. Peridot ayrıca çip sert vurdu eğer, ve buhar temizlenmeli veya ultrasonik ile temizlenmelidir olmamalıdır.

Çok taş Peridot gelen magmatik ortam s. Bu taşlar içinde derin oluşturulmaktadır manto , yerin ve yüzeyin getirilen volkanik aktivite. Peridot ayrıca belli tiplerinde bulunan meteor Peridot bu formları taşlar olarak kullanılmak üzere çok az ve çoğunlukla çok küçük olmasına rağmen, s.

Peridot bir gün taş ve hatta yapay ışık altında parlayan renk tutarak gece taş, hem de. Bu nedenle, bazen “Gece Emerald” olarak adlandırılır. Peridot ve sonunda “t” olmadan hem telaffuz edilebilir olmasına rağmen, mücevher ticaretinde en profesyonel “t” deyiniz.

Doğal Peridot Taşı Bileklik

Doğal Peridot Taşı Bileklik

Altın sadece hafif bir ipucu ile peridot canlı yeşil, o ışık yaz gardırop ile gitmek için ideal bir taş renktir. Şaşılacak – Peridot Ağustos yaz ayı taştır beri.

Peridot çok eski bir taştır ve yine bugün çok popüler hale gelmiştir biri. Erken MÖ 2. binyıl gelen Mısır mücevher bulunabilir, böylece eski olduğunu. O zaman kullanılan taşlar Kızıldeniz’de küçük volkanik adada bir depozito geldi, yaklaşık 1900 yılına kadar yeniden keşfedilmiş değildi ve, bu arada, oldukça uzun bir süre için tükendikten Aswan Mısır kıyıları 45 mil. O peridot mevduat Keşmir bölgesinde bulunduğu bir kaç yıl öncesine kadar değildi için peridot, ayrıca tamamen modern bir taştır, söyledikten; ve bu mevduat taşlar, bir kıyaslanamayacak kadar güzel renk ve şeffaflık olmak biraz binlerce yıl boyunca paled olan bu güzel taş, görüntüye iyi bir cila vererek başardı.

Antik Romalılar da bu taş düşkün ve hatta yapay ışıkta değişmez onun parlak yeşil parlaklık, değerli. Bu nedenle onlar o ‘Eme lakaplı Akşam ‘bir rald. Örneğin, Köln Katedrali türbelerin biri için, birçok hazine süslüyordu nerede Peridot ayrıca, ortaçağ kilise Avrupa’da bulunur. Barok dönemde, zengin yeşil taş kez daha kısa bir doruk zevk ve sonra bir şekilde unutulup kayboldu.

Muhteşem ‘Kashmir peridots’

PERİDOT TAŞI

PERİDOT TAŞI

Ama aniden, 1990’ların ortasında, Peridot tüm dünya yuvarlak taş fuarlarında büyük sansasyon yarattı. Sebep? Pakistan’da yaklaşık 4000 metre bir soğuk geçiş (13120 ft.) Kadar, en iyi peridots bir sansasyonel zengin mevduat bulunmuştur. Sadece yaz aylarında mayınlı edilecek taşlar izin zorlu iklim koşulları, alışılmadık büyük, ince kristaller ve fragmanları vadiye aşağı getirildi. Bu taşlar daha önce gördüğüm olmuştu şeyden daha ince idi. Ve mevduat peridots talebi, mevcut için, kolayca memnun olabilir ki zengin idi.

Pakistan peridots özel kalitesini vurgulamak için, bu taşlar ünlü Keşmir safir aşağıdaki ‘Keşmir peridots’ olarak sunulmaktadır. Yaratıcı taş kesiciler onların muhteşem zengin yeşil ile geniş, ince, açık kristalleri bazı 100’den fazla karat bazı fascinatingly güzel bir defaya mahsus taşlar kesme başardı!

Nasıl yeşil? Bütün demir bağlıdır

Peridot mineral olivin taş şeklidir için, Yunan ‘altın taştan’ dan ‘peridot’, ‘chrysolite’ ve ‘olivin’: Bu taş yok az üç isim var. Taş ticaretinde bu ‘zenginliği vermek’ gibi bir şey anlamına gelen Yunanca kelime ‘peridona’ türetilen, ‘peridot “denir.

Peridot Yalnızca tek bir renkte gelen birkaç taşlardan biridir. Altın hafif belirti ile zengin, yeşil renk demirin çok ince izleri neden olur. Bakış kimyasal açıdan bakıldığında, perido demir, magnezyum silikattır. Rengin yoğunluğu, aslında, bu demir miktarına bağlıdır. Kendisi sarımsı yeşil ve zeytin tüm tonları üzerinde değişebilir rengi ve hatta bir kahverengimsi yeşil. Sadece 6,5 Mohs ölçeğine göre 7 – – Peridot özellikle zor değil ama bakmak kolay ve oldukça sağlamdır. Peridot kedi gözleri ve yıldız Peridot özellikle nadir ve değerlidir.

Peridot Zeberced Bileklik

Peridot Zeberced Bileklik

En güzel taşlar Pakistan ve Afganistan arasındaki sınır bölgesinden geliyor. Ancak, bir taş olarak Peridot ayrıca Myanmar, Çin, ABD, Afrika ve Avustralya’da bulunmaktadır. Şimdi Myanmar olarak bilinen Doğu Burma, Taşlar onlara ipeksi bir parlaklık ile canlı açık yeşil ve ince kapanımlar var. O halk Kızılderili takı kullanılan Arizona, gelen Peridot, genellikle biraz sarımsı veya altın-kahverengi nüansları vardır.

Komplike, ancak kesici

Peridot bir oktahedron veya oval olarak, antik, çoğunlukla yönlü ya da klasik masa kesim, ya da yuvarlak kristal şekli, uygun kesilir. Daha küçük kristaller standart serisi taşlar, yaratıcı bir-off içine büyük olanlar halinde kesilir. Kubbeli kesim için ellerinden geleni kapanım ince ipeksi bir parlaklık ortaya çıkaran malzeme, daha kapanım içeriyorsa cabochons yapılır.

Kesiciler bu taş bir şey ama birlikte çalışmak kolay olduğunu gayet iyi biliyoruz. Ham kristaller çok zor olabilir ve kolayca çatlayabilir. Kristal iç gerginlik iyi bir anlaşma genellikle yoktur. Kesici kaba kapanım yok etmeyi başarmıştır Ama bir kez, Peridot herhangi bir özel bakım için çağrı değil iyi giyen nitelikleri ile değerli bir taştır.

Peridot Taşı Bileklik

Peridot Taşı Bileklik

İdeal bir yaz taş

Peridot yeşil taşlar renk spektrumu için harika bir varyantı ekler. Giderek, bu bir-off değil, aynı zamanda serisi takı kullanım için sadece işlenir. Moda dünyası sadece renk yeşil için aşk yeniden keşfetme sürecinde olduğundan, bu zengin yeşil taş popülerlik da yukarı çok fazla.

Pakistan ve Afganistan’da zengin buluntular sayesinde, orada piyasada yeterli hammadde, yani ‘doğru taş’ şimdi her zevke ve her cebe hitap bulunabilir. Yoğun bir renk geniş şeffaf taş Ancak nadir ve buna pahalıdır. Peridot kesinlikle daha iyi tanımak gerekir bir taştır. Zeytin yeşili Onun ince fıstık taze, hafif yaz gardırop için mükemmel bir tamamlayıcısıdır.

PERİDOT TAŞI BİLEKLİK

DOĞAL TAŞ BİLEKLİKLER
Peridot Taşı Bileklik
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE HAS TAŞ PERİDOT
 • 17.45 CRT VVS KALİTE
 • 20 GR
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • HİNDİSTAN/BURMA
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

PERİDOT TAŞI BİLEKLİK

Peridot doğa ve kültür hem de büyüleyici bir geçmişi olan bir taştır. Bu bilinen en eski biridir taşlar eski kayıtlar Özellikle Eski Mısır ile bağlantılı bir mücevher gibi erken M.Ö. 1500 olarak gelen peridot madencilik belgeleyen ile, ve bazı tarihçiler ünlü inanıyorum zümrüt Kleopatra aslında Peridot taşlar vardı.

Peridot Taşı Bileklik

Peridot Taşı Bileklik

oluşumu ile ilgili olarak, peridot geçmişi hemen hemen tüm diğer taşlar farklıdır. Çoğu taşlar yerkabuğunda oluşturulur. Bunun iki istisnası vardır peridot ve elmas Earth çok daha derin oluşur; manto. Üst mantoda magma Peridot formlar, yaklaşık 20 ila 55 mil derinliğinde. Bu tektonik veya volkanik aktivite ile yüzeye getirilir. Elmas, tersine, aşırı basınç ve yüksek sıcaklıklarda, yüzeyden 100 150 mil civarında, manto daha derin oluşur.

Antik dünyada peridot ana kaynağı Mısır Kızıldeniz şimdi Zabargad veya St. John Adası olarak bilinen topazos Adası, oldu. Ada dördüncü yüzyılda keşfedilmiş sahip olarak Pliny Elder Natural History (23-79 AD) tartışıldı. Peridot muhtemelen başlangıçta olduğu gibi sevk edildi topaz ; sadece çok sonra biz topaz olarak bugün bildiğimiz taş uygulanacak gelip isim yaptı. Peridot 3500 yılı aşkın bir süredir Zabargad mayınlı olmuştur. Berenica Mısır kıyı limanı kapalı yaklaşık 35 mil bulunur, bu arada, adanın tam yeri birkaç yüzyıl boyunca kayboldu ve sadece 1905 yılında sık sık sis kefen minik ada, yeniden keşfedildi.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ  TOPLAM 17.45 CRT VS KALİTE HİNDİSTAN BURMA PERİDOT TAŞI TAM RENGİNDE BİLEKLİK ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR.SEVDİKLERİNİZE ÇEKİNMEDEN HEDİYE EDEBİLECEĞİNİZ ŞIK BİR PARÇA…
Madencilik Dünya Savaşı sefer Zabargad sona erdi. Bugün beş ana kaynağı vardır peridot . Çok ince örnekler Burma gelen ve Pakistan yeni malzeme taş dünyasında önemli heyecan yarattı. ABD’de Arizona ve New Mexico ticari kalite peridot önemli üreticileridir. Ayrıca, Vietnam ve Çin giderek daha önemli tedarikçileri haline gelmiştir.

Peridot ilk antik dünyanın bir tılsım kullanılmış ve uzun süredir devam eden mistik bir üne sahiptir. Bir kez erkekleri daha konuşkan yapmak ve başarılı ilişkiler ve evlilikler kolaylaştırılması, anksiyete önlemek için düşünülmüştür.

Peridot Taş Gümüş Bileklik

Peridot Taş Gümüş Bileklik

Peridot da enchantments erimesi mümkün olduğuna inanılıyordu. onun tam potansiyelini uygulamak için, taş altın kuruldu. o kötü ruhlardan koruma sağlamak amacıyla ise, o deldi bir eşek saç sinirli ve sol kolda giyilen gerekiyordu. Bir tıbbi çare olarak, astım tedavisi için toz oldu. Ayrıca, dil altında bir peridot tutan ateş muzdarip bir kişinin susuzluk azaltmak gerekiyordu. Exodus Kitabında anlatılan yüksek rahibin breastplate, hiç peridot olduğuna inanılan biri İsrail’in on iki kabilesi, her biri için bir taş içerir.

Peridot ( / p ɛr ᵻ d ɒ t / veya / p ɛr ᵻ d oʊ / ) mücevher kalitesinde olan olivin . Olivin bir olan silikat minerali (Mg, Fe) 2 SiO 4 formülü ile. Perido zamanda magnezyum bakımından zengin çeşitli ( forsterit Formül mg 2 SiO 4 yaklaşımlar).
Adı peridot kökeni belirsizdir. Oxford İngilizce Sözlük bir değişiklik göstermektedir Anglo – Norman pedoretés (klasik Latin pæderot -), bir tür opal , yerine Arapça faridat kelime anlamı ” taş “.

Orta İngilizce Sözlük ‘peridot ilgili giriş çeşitli varyasyonlar içerir: peridod, peritot, pelidod ve pilidod – diğer varyantları i için y yerine’. Burada görmedi [1]

İngiltere’de ilk kullanım siciline olan Albans Abbey Latince, ve 1705 yılında çeviri muhtemelen İngilizce “peridot” ilk kullanımıdır. Bu 1245 Bishop John ölümünden Abbey peridot dahil olmak üzere çeşitli öğeleri vasiyet olduğunu kaydeder. [2]

Görünüm [ değiştir ]
Peridot tek renk, bir meydana birkaç taşlardan biridir zeytin yeşili . Yoğunluğu ve yeşil renk ise, ne kadar bağlıdır demir kristal yapısında bulunan, bu nedenle bireysel Peridot taşlar rengi kahverengimsi-yeşil zeytin sarıdan değişebilir. en değerli rengi koyu zeytin-yeşil.

Peridot Bileklik

Peridot Bileklik

Bulunduğu [ değiştir ]
Jeolojik [ değiştir ]
Olivin peridot bir tür olduğu, ortak bir mineraldir mafik ve ultramafik kayalar ve sık sık bulunan lav ve peridotit ksenolitler bir manto lavlar yüzeye taşır; ancak taş kalitesi Peridot sadece bu ayarların bir kısmını oluşur. Peridots da göktaşları bulunabilir.

Genel olarak olivin çok bol mineral olmakla birlikte, taş kalitesi Peridot oldukça nadirdir. Bu mineral en nedeniyle kimyasal istikrarsızlık yeryüzü üzerindeki. Olivin genellikle küçük taneler olarak bulundu ve dekoratif kullanım için uygun bir ağır yıpranmış durumda, mevcut eğilimi olduğunu. Büyük kristaller forsterit , en sık peridot taşlar kesmek için kullanılan çeşitli nadirdir; Sonuç olivin kabul edilir gibi olmak değerli .

Peridot olivin de mayınlı Arkansas , Arizona üzerinde San Carlos Rezervasyon , Hawaii , Nevada ve New Mexico de Kilbourne Hole ABD’de; ve Avustralya , Brezilya , Çin , Mısır , Kenya , Meksika , Myanmar (Burma), Norveç , Pakistan , Suudi Arabistan , Güney Afrika , Sri Lanka ve Tanzanya .

Meteorların içinde [ değiştir ]
Peridot kristalleri bazı toplanmıştır Palasit göktaşları .

Gemoloji [ değiştir ]
Peridot için bazen yanlış olduğunu zümrüt ve diğer yeşil taşlar. Kayda değer gemologist George Frederick Kunz [3] arasındaki karışıklığı ele zümrüt birçok ve peridots kilise hazineleri , özellikle ” Üç Magi de” hazine Dom ve Köln , Almanya.

En büyük kesim peridot olivin bir 310 karat içinde (62 gr) örnek Smithsonian Müzesi’nde Washington, DC

Peridot Taşı Gümüş Bileklik

Peridot Taşı Gümüş Bileklik

Peridot olivin olan burç Ağustos ayı için. [4]

Peridot Mısır’da geri Firavunlar uzanan tüm yol takı parçaları ile tanınmış ve eski taş vardır. Mineral gem çeşitli Olivine , zeytin yeşili taş güzel bir açık yeşil yapar. Rengin yoğunluğu, bir Peridot en demir miktarına bağlıdır kimyasal yapı ; Daha fazla demir daha derin yeşil öyle olacak içerir. Peridot en çok arzu edilen renk hafif sarımsı bir renk tonu ile derin zeytin-yeşil. Derin zeytin yeşili tonları açık renkli yeşillik ve sarımsı-yeşil daha değerli olma eğilimindedir.
Kimyasal formül (Mg, Fe) 2 SiO 4
Renk Yeşil sarı
Sertlik 6,5-7
kristal Sistemi orthorhombik
Kırılma indisi 2,63-2,65
SG 1,54-1,55
şeffaflık Şeffaf
Çift Kırılma 0,009
parıltı cam
bölünme 2,1; 3,1
mineral Sınıfı olivin
Peridot tarihi özünde taş Peridot tek antik kaynaklardan biri olan Kızıldeniz’de St. John (Zabargad), küçük Mısır adaya bağlıdır. Oldukça önemli mevduat beri keşfedildi ama bu mevduat tamamen özellikle 1990’lı yıllardan bu yana, tüketildi.

Burma (Myanmar), Çin, Afganistan ve özellikle Pakistan, büyük şeffaf Peridot bulguları hiçbir şeye benzemeyen Peridot yeni bir kalite sağlamıştır başka önceden büyük, neredeyse birlikte, keşfedilen kusursuz taşlar için çok uygundur kristalleri. Yeni keşifler bu taş bir reawakened ilgi sorumludur. Ancak, taş Peridot en önemli üreticisi Arizona San Carlos Rezervasyon kalır.

 

Peridot Taş Bileklik

Peridot Taş Bileklik

Birçok Peridot değerli taşlar, özellikle yaşlı olanlar, bulanık ya da süt olmasına rağmen içerme s, piyasada daha yeni taşlar az olması kusur lar ve olağanüstü kalitede olabilir. Güzel ve popüler olmasına rağmen, Peridot bir çok dayanıklı taş değil. Birçok değerli taşlar daha düşük sertliğe sahip ve çizilmelere karşı daha eğilimli ve bazen büyük bir stres altında patlama eğilimi vardır. Peridot ayrıca yoğun ısı veya hızlı sıcaklık değişimleri duramaz. Peridot ayrıca çip sert vurdu eğer, ve buhar temizlenmeli veya ultrasonik ile temizlenmelidir olmamalıdır.

Çok taş Peridot gelen magmatik ortam s. Bu taşlar içinde derin oluşturulmaktadır manto , yerin ve yüzeyin getirilen volkanik aktivite. Peridot ayrıca belli tiplerinde bulunan meteor Peridot bu formları taşlar olarak kullanılmak üzere çok az ve çoğunlukla çok küçük olmasına rağmen, s.

Peridot bir gün taş ve hatta yapay ışık altında parlayan renk tutarak gece taş, hem de. Bu nedenle, bazen “Gece Emerald” olarak adlandırılır. Peridot ve sonunda “t” olmadan hem telaffuz edilebilir olmasına rağmen, mücevher ticaretinde en profesyonel “t” deyiniz.

Doğal Peridot Taşı Bileklik

Doğal Peridot Taşı Bileklik

Altın sadece hafif bir ipucu ile peridot canlı yeşil, o ışık yaz gardırop ile gitmek için ideal bir taş renktir. Şaşılacak – Peridot Ağustos yaz ayı taştır beri.

Peridot çok eski bir taştır ve yine bugün çok popüler hale gelmiştir biri. Erken MÖ 2. binyıl gelen Mısır mücevher bulunabilir, böylece eski olduğunu. O zaman kullanılan taşlar Kızıldeniz’de küçük volkanik adada bir depozito geldi, yaklaşık 1900 yılına kadar yeniden keşfedilmiş değildi ve, bu arada, oldukça uzun bir süre için tükendikten Aswan Mısır kıyıları 45 mil. O peridot mevduat Keşmir bölgesinde bulunduğu bir kaç yıl öncesine kadar değildi için peridot, ayrıca tamamen modern bir taştır, söyledikten; ve bu mevduat taşlar, bir kıyaslanamayacak kadar güzel renk ve şeffaflık olmak biraz binlerce yıl boyunca paled olan bu güzel taş, görüntüye iyi bir cila vererek başardı.

Antik Romalılar da bu taş düşkün ve hatta yapay ışıkta değişmez onun parlak yeşil parlaklık, değerli. Bu nedenle onlar o ‘Eme lakaplı Akşam ‘bir rald. Örneğin, Köln Katedrali türbelerin biri için, birçok hazine süslüyordu nerede Peridot ayrıca, ortaçağ kilise Avrupa’da bulunur. Barok dönemde, zengin yeşil taş kez daha kısa bir doruk zevk ve sonra bir şekilde unutulup kayboldu.

Muhteşem ‘Kashmir peridots’

PERİDOT TAŞI

PERİDOT TAŞI

Ama aniden, 1990’ların ortasında, Peridot tüm dünya yuvarlak taş fuarlarında büyük sansasyon yarattı. Sebep? Pakistan’da yaklaşık 4000 metre bir soğuk geçiş (13120 ft.) Kadar, en iyi peridots bir sansasyonel zengin mevduat bulunmuştur. Sadece yaz aylarında mayınlı edilecek taşlar izin zorlu iklim koşulları, alışılmadık büyük, ince kristaller ve fragmanları vadiye aşağı getirildi. Bu taşlar daha önce gördüğüm olmuştu şeyden daha ince idi. Ve mevduat peridots talebi, mevcut için, kolayca memnun olabilir ki zengin idi.

Pakistan peridots özel kalitesini vurgulamak için, bu taşlar ünlü Keşmir safir aşağıdaki ‘Keşmir peridots’ olarak sunulmaktadır. Yaratıcı taş kesiciler onların muhteşem zengin yeşil ile geniş, ince, açık kristalleri bazı 100’den fazla karat bazı fascinatingly güzel bir defaya mahsus taşlar kesme başardı!

Nasıl yeşil? Bütün demir bağlıdır

Peridot mineral olivin taş şeklidir için, Yunan ‘altın taştan’ dan ‘peridot’, ‘chrysolite’ ve ‘olivin’: Bu taş yok az üç isim var. Taş ticaretinde bu ‘zenginliği vermek’ gibi bir şey anlamına gelen Yunanca kelime ‘peridona’ türetilen, ‘peridot “denir.

Peridot Yalnızca tek bir renkte gelen birkaç taşlardan biridir. Altın hafif belirti ile zengin, yeşil renk demirin çok ince izleri neden olur. Bakış kimyasal açıdan bakıldığında, perido demir, magnezyum silikattır. Rengin yoğunluğu, aslında, bu demir miktarına bağlıdır. Kendisi sarımsı yeşil ve zeytin tüm tonları üzerinde değişebilir rengi ve hatta bir kahverengimsi yeşil. Sadece 6,5 Mohs ölçeğine göre 7 – – Peridot özellikle zor değil ama bakmak kolay ve oldukça sağlamdır. Peridot kedi gözleri ve yıldız Peridot özellikle nadir ve değerlidir.

Peridot Zeberced Bileklik

Peridot Zeberced Bileklik

En güzel taşlar Pakistan ve Afganistan arasındaki sınır bölgesinden geliyor. Ancak, bir taş olarak Peridot ayrıca Myanmar, Çin, ABD, Afrika ve Avustralya’da bulunmaktadır. Şimdi Myanmar olarak bilinen Doğu Burma, Taşlar onlara ipeksi bir parlaklık ile canlı açık yeşil ve ince kapanımlar var. O halk Kızılderili takı kullanılan Arizona, gelen Peridot, genellikle biraz sarımsı veya altın-kahverengi nüansları vardır.

Komplike, ancak kesici

Peridot bir oktahedron veya oval olarak, antik, çoğunlukla yönlü ya da klasik masa kesim, ya da yuvarlak kristal şekli, uygun kesilir. Daha küçük kristaller standart serisi taşlar, yaratıcı bir-off içine büyük olanlar halinde kesilir. Kubbeli kesim için ellerinden geleni kapanım ince ipeksi bir parlaklık ortaya çıkaran malzeme, daha kapanım içeriyorsa cabochons yapılır.

Kesiciler bu taş bir şey ama birlikte çalışmak kolay olduğunu gayet iyi biliyoruz. Ham kristaller çok zor olabilir ve kolayca çatlayabilir. Kristal iç gerginlik iyi bir anlaşma genellikle yoktur. Kesici kaba kapanım yok etmeyi başarmıştır Ama bir kez, Peridot herhangi bir özel bakım için çağrı değil iyi giyen nitelikleri ile değerli bir taştır.

Peridot Taşı Bileklik

Peridot Taşı Bileklik

İdeal bir yaz taş

Peridot yeşil taşlar renk spektrumu için harika bir varyantı ekler. Giderek, bu bir-off değil, aynı zamanda serisi takı kullanım için sadece işlenir. Moda dünyası sadece renk yeşil için aşk yeniden keşfetme sürecinde olduğundan, bu zengin yeşil taş popülerlik da yukarı çok fazla.

Pakistan ve Afganistan’da zengin buluntular sayesinde, orada piyasada yeterli hammadde, yani ‘doğru taş’ şimdi her zevke ve her cebe hitap bulunabilir. Yoğun bir renk geniş şeffaf taş Ancak nadir ve buna pahalıdır. Peridot kesinlikle daha iyi tanımak gerekir bir taştır. Zeytin yeşili Onun ince fıstık taze, hafif yaz gardırop için mükemmel bir tamamlayıcısıdır.