OTANT�K TA�

YAKUT TAŞI GÜL EL OYMASI (CARVED)

GEMSTONE (DEĞERLİ TAŞLAR)
Doğal Yakut Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 50.80 KARAT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİK ÜCRETSİZ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EL YAPIMI EŞİ YOKTUR
 • HİNDİSTAN
 • KDV DAHİL
 • YAKUT EL OYMASI (CARVED)

yakut , pembe ila kan kırmızısı renkli bir taştır , çeşitli mineral korindon ( alüminyum oksit ). Mücevher kalitesinde diğer korindon çeşitlerine safir denir . Ruby, ametist , safir , zümrüt ve elmas ile birlikte geleneksel kardinal taşlardan biridir . [3] kelimesi yakut gelen ruber , Latince kırmızı için. Bir yakut rengi krom elementinden kaynaklanmaktadır .

Doğal Yakut Taşı

Doğal Yakut Taşı

 

İngiliz İmparatorluk Devlet Tacı’ndaki Kara Prens’in Yakut’u gibi popüler veya tarihsel olarak yakut olarak adlandırılan bazı taşlar aslında spinel . Bunlar bir zamanlar “Balas yakutlar” olarak biliniyordu.

Bir yakutun kalitesi, karat ağırlığı ile birlikte değerini etkileyen rengi, kesimi ve berraklığı ile belirlenir . Kan kırmızısı veya güvercin kanı olarak adlandırılan kırmızının en parlak ve en değerli tonu, benzer kalitede diğer yakutlara göre büyük bir prim verir. Renk netleştikten sonra: elmaslara benzer şekilde, berrak bir taş bir prim verecek, ancak iğne benzeri rutil inklüzyonları olmayan bir yakut , taşın tedavi edildiğini gösterebilir. Yakut geleneksel burç Temmuz ve genellikle pembemsi daha granat bazı rağmen, rhodolite lal çoğu yakutlar benzer pembemsi renk tonuna sahiptir. Açık artırmada satılan dünyanın en değerli yakutuSunrise Ruby .
içindekiler
Fiziki ozellikleri
Yakutların kristal yapısı

Yakut bir olması sertliği 9.0 arasında , mineral sertliğinin Mohs . Doğal taşlar arasında sadece moissanite ve elmas daha zordur, Mohs sertliği 10.0 ve moissanite korindon (yakut) ve sertlikteki elmas arasında bir yere düşer. Safir, yakut, ve saf korindon α-alümina, Al en stabil formdur 2 O 3 3 elektronlar alüminyum terk ettiği, iyon O yakın altı düzenli bir oktahedral grubuna katılma 2- iyonları; saf korindonda bu, tüm alüminyum iyonlarını eşleşmemiş elektronlar veya doldurulmamış enerji seviyeleri olmadan çok kararlı bir konfigürasyonla bırakır ve kristal mükemmel renksizdir.
Al ikame gösteren yakut kristal yapısı 3+ Cr (mavi) iyonları 3+ (kırmızı). Cr ikame yoğunluğu 3+ , bu modelde, iyonlar, normal olarak karşılaşılan maksimum doping yaklaşan, yaklaşık% 2’dir. [4]

Bir krom atomu bir arada alüminyum atomunun yerini, bu da bir krom olmak için 3 elektron kaybeder 3+ Al yük dengesini korumak için, iyon 2 O 3 kristal. Bununla birlikte, Cr + 3 iyonlarının büyük olan ve var orbitalleri elektron alüminyum daha farklı yönlerde çevirebilmektedir. O oktahedral düzeneği 2- iyonları bozuk ve bu Cr farklı orbitalinin enerji seviyeleri 3+ iyonları nedeniyle biraz O’ya yön değiştirilir 2- iyonları. [5] Bu enerji farklılıkları, spektrumun ultraviyole, mor ve sarı-yeşil bölgelerindeki absorpsiyona karşılık gelir.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL EL OYMASI (CARVED) HİNT YAKUT TAŞI 50.80 KARAT MÜKEMMEL RENK DOYUMU ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN FANTASTİK ÖMÜRLÜK BİR ÜRÜN KOLEKSİYON OLARAK SAKLANABİLİR;

925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİĞİ TARAFIMIZCA ÜCRETSİZ ŞEKİLDE YAPILIP GÖNDERİLİR;KOLYE YÜZÜK YAPIMINA UYGUNDUR;

EBAT :28,50 X 25,30 X 8,70 MM
Optik ve IR’ye yakın spektrumlarda yakut geçirgenliği. Yakut lazerin dalga boyu olan 694 nm dalga boyunda iki geniş mor ve sarı-yeşil emme bandına ve bir dar emme bandına dikkat edin.

Alüminyum iyonlarının yüzde biri yakutta krom ile değiştirilirse, sarı-yeşil emilimi mücevher için kırmızı bir renge neden olur. [5] Buna ek olarak, yukarıda belirtilen dalga boylarında stimüle herhangi birinde emme floresan 694 nanometre dalga boyu emisyonu kırmızı rengi ve algılanan ekler, açık kırmızı bir parıltı .

Kısa dalga boylu ışığı emdikten sonra, floresan oluşmadan önce yakut kristal kafesinin heyecanlı bir durumda olduğu kısa bir zaman aralığı vardır. 694-nanometre fotonları bu süre zarfında kristalden geçerse, onlarla faz içinde daha fazla flüoresan foton yayılmasını teşvik edebilir, böylece bu kırmızı ışığın yoğunluğunu güçlendirebilirler. Yayılan ışığı tekrar tekrar kristalin içinden geçirecek aynalar veya başka araçlar düzenleyerek, bir yakut lazer bu şekilde çok yüksek tutarlı kırmızı ışık yoğunluğu üretir .

Renk safsızlıkları ve “ipek” olarak bilinen rutil iğnelerin inklüzyonları dahil olmak üzere tüm doğal yakutlarda kusurlar vardır . Gemologlar doğal yakutlarda bulunan bu iğne kapanımlarını sentetikler, simülatörler veya ikamelerden ayırt etmek için kullanırlar. Genellikle kaba taş kesilmeden önce ısıtılır. Bu günlerde, hemen hemen tüm yakutlar bir şekilde tedavi edilir, ısıl işlem en yaygın uygulamadır. İşlenmemiş yüksek kaliteli yakutlar büyük bir prim veriyor.

Yakut Taşı Gül Oyması

Yakut Taşı Gül Oyması

Bazı yakutlar üç noktalı veya altı noktalı bir yıldız işareti veya “yıldız” gösterir. Bu yakutlar , etkiyi düzgün bir şekilde görüntülemek için cabochons’a kesilir . Yıldız işaretleri en iyi şekilde tek ışık kaynağıyla görünür ve ışık hareket ettikçe veya taş döndürüldükçe taş boyunca hareket eder. Bu etkiler, ışık “ipek” ten (yapısal olarak yönlendirilmiş rutil iğne kapanımları) belirli bir şekilde yansıtıldığında ortaya çıkar . Bu, kapanımların bir değerli taşın değerini artırdığı bir örnektir. Ayrıca, yakutlar, çok nadiren de olsa renk değişimlerinin yanı sıra chatoyancy veya “kedi gözü” etkisini de gösterebilir .
Yakut ve pembe safir

Genellikle, pembe dahil olmak üzere tüm kırmızı tonlarında değerli taş kalitesinde korindon yakut olarak adlandırılır. [6] [7] Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’nde, yakut olarak adlandırılacak minimum renk doygunluğunun karşılanması gerekir; Aksi takdirde, taşa pembe safir denir . [6] Yakutlar ve pembe safirler arasında bir ayrım yapmak, 20. yüzyılda ortaya çıkan nispeten yenidir. Genellikle yakut ve pembe safir arasındaki fark net değildir ve tartışılabilir. [8] Bu ayrımların zorluğu ve öznelliği nedeniyle, Uluslararası Renkli Taş Derneği gibi ticari organizasyonlar(ICGA), pembe dahil olmak üzere daha açık tonlarını kapsayan daha geniş yakut tanımını benimsemiştir. [9] [10]
Oluşumu ve madencilik

Tarihsel olarak, yakutlar Tayland’da, Kamboçya’nın Pailin ve Samlout Bölgesi’nin yanı sıra Afganistan, Avustralya, Brezilya, Kolombiya, Hindistan, Namibya, Japonya ve İskoçya’da da çıkarıldı ; İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Madagaskar, Nepal, Pakistan, Tacikistan, Tanzanya ve Vietnam’da yakut yatakları bulundu. [11]

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Avrupa anakarasında doğal olarak oluşan yakutlara sahip tek ülkedir. Esas olarak Prilep kenti çevresinde bulunabilirler . Makedon yakutları eşsiz bir ahududu rengine sahiptir. Yakut Makedon arması da dahil edilmiştir. [12] Amerika Birleşik Devletleri Montana , Kuzey Carolina , Güney Carolina ve Wyoming eyaletlerinde birkaç yakut bulunmuştur .

Başka bir kırmızı taş olan spinel , bazen aynı taş çakıl veya mermerdeki yakutlarla birlikte bulunur. Kırmızı spineller, taşlarla deneyimi olmayanlar tarafından yakutlarla karıştırılabilir. Bununla birlikte, en iyi kırmızı spineller, ortalama bir yakut değerine yaklaşan değerlere sahip olabilir. [13]
Güney Asya

Mogok Üst Valley Myanmar (Burma) yüzyıllardır yakut için dünyanın başlıca kaynağıydı. Bu bölge bazı istisnai yakutlar üretti, ancak son yıllarda birkaç iyi yakut bulundu. Myanmar’ın merkezinde, Mong Hsu bölgesi 1990’larda yakut üretmeye başladı ve hızla dünyanın ana yakut madenciliği alanı oldu. Myanmar’da en son bulunan yakut yatağı, kuzey Kachin eyaletinde bulunan Namya’da (Namyazeik) bulunmaktadır .

Afganistan ve Pakistan’da da yakutlar çıkarılıyor . In Pakistan Keşmir yarım milyar dolara yakut milyonlarca değerinde kadar büyük kanıtlanmış rezervi vardır. [14] Bununla birlikte, 2017 itibariyle yatırım eksikliği nedeniyle sadece bir maden vardı (Chitta Katha’da). [15] Afganistan’da yakutlar Jegdalek’te çıkarılıyor. [16]

Sri Lanka’da, daha açık yakut tonları (genellikle “pembe safir”) daha yaygın olarak bulunur.
Değeri etkileyen faktörler

Yakutlar, diğer değerli taşlarda olduğu gibi, renk, kesim, berraklık ve karat ağırlığı olarak dört Cs olarak bilinen kriterler kullanılarak derecelendirilir. Yakutlar coğrafi kökenlerine göre de değerlendirilir.

Renk: Renkli değerli taşların değerlendirilmesinde renk en önemli faktördür. Renk üç bileşene ayrılır: ton , doygunluk ve ton . Renk tonu, normalde terimi kullandığımız anlamına gelir. Şeffaf taşlar kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, menekşe saf spektral tonlarında ortaya çıkar . [17] Doğada, bir kıymetli taşın tonu konuşulurken, yani primer ve sekonder ve bazen üçüncü renk tonlarının söz nadiren saf tonlar vardır. Ruby kırmızı olarak tanımlanır. Mücevher türü korindonun diğer tüm tonlarına safir denir. Ruby turuncu, mor, menekşe ve pembe gibi bir dizi ikincil renk tonu sergileyebilir.

Doğal olarak oluşan bir yakut kristali

Kapanımlar ile doğal yakut

Kesilmiş pembe yakut

Yakut Taşı Carved

Yakut Taşı Carved

Mor yakut

Tedaviler ve geliştirmeler

Değerli taşları tedavi ederek kalitesini arttırmak yaygın bir uygulamadır. Bazı tedaviler hemen hemen tüm durumlarda kullanılır ve bu nedenle kabul edilebilir kabul edilir. 1990’ların sonunda, düşük maliyetli malzemelerin büyük bir kısmı, ısıl işlem görmüş yakut arzında ani bir artışa neden oldu ve yakut fiyatları üzerinde aşağı yönlü bir baskıya yol açtı.

Kullanılan iyileştirmeler arasında renk değişikliği, rutil inklüzyonları çözerek saydamlığın artırılması, kırıkların (çatlakların) iyileşmesi veya hatta tamamen doldurulması sayılabilir.

En yaygın tedavi ısı uygulamasıdır. Pazarın alt ucundaki çoğu yakut, rengi iyileştirmek, mor rengi , mavi lekeleri ve ipliği çıkarmak için ısıl işlem görür . Bu ısıl işlemler tipik olarak 1800 ° C (3300 ° F) sıcaklıklarda meydana gelir. [18] Bazı yakutlar, taş 20 ila 30 dakika boyunca yaklaşık 1300 ° C’lik (2400 ° F) bir sıcaklıktaki kömür üzerinde ısıtıldığında düşük tüplü bir ısı işlemine tabi tutulur. İpek kısmen kırılır ve renk geliştirilir.

Son yıllarda daha sık görülen bir başka tedavi kurşun cam dolgusudur. Yakutun içindeki kırıkların kurşun cam (veya benzer bir malzeme) ile doldurulması, taşın şeffaflığını önemli ölçüde geliştirerek, daha önce uygun olmayan yakutları mücevher uygulamalarına uygun hale getirir. [19] yöntem dört adımda yapılır:

Kaba taşlar işlemi etkileyebilecek tüm yüzey kirliliklerini ortadan kaldırmak için önceden cilalanmıştır
Kaba hidrojen florür ile temizlenir
Dolgu ilave edilmeyen ilk ısıtma işlemi. Isıtma işlemi kırıkların içindeki safsızlıkları giderir. Bu, 1400 ° C’ye (2500 ° F) kadar sıcaklıklarda yapılabilmesine rağmen, rutil ipek hala bozulmamış olduğu için büyük olasılıkla yaklaşık 900 ° C (1600 ° F) sıcaklıkta gerçekleşir.
Farklı kimyasal katkılara sahip elektrikli bir fırında ikinci ısıtma işlemi. Farklı çözeltilerin ve karışımların başarılı olduğu gösterilmiştir, ancak günümüzde çoğunlukla kurşun içeren cam tozu kullanılmaktadır. Yakut yağlara batırılır, daha sonra toz ile kaplanır, bir kiremit üzerine gömülür ve fırına yerleştirilir, burada oksitleyici bir atmosferde bir saat boyunca yaklaşık 900 ° C’de (1600 ° F) ısıtılır. Turuncu renkli toz, ısıtıldığında tüm kırıkları dolduran şeffaftan sarı renkli bir macuna dönüşür. Soğuduktan sonra macunun rengi tamamen şeffaftır ve yakutun genel şeffaflığını önemli ölçüde artırır. [20]

Bir rengin eklenmesi gerekiyorsa, cam tozu, bakır veya diğer metal oksitlerin yanı sıra sodyum, kalsiyum, potasyum vb. İle “güçlendirilebilir”.

İkinci ısıtma işlemi, farklı karışımlar uygulanarak bile üç ila dört kez tekrarlanabilir. [21] Yakut içeren mücevherler ısıtıldığında (onarımlar için) yüzeyi aşındırabileceği için borasik asit veya başka bir madde ile kaplanmamalıdır; elmas gibi “korunması” gerekmez.

Tedavi, 10x büyüteç kullanılarak boşluklarda ve kırıklarda kabarcıklar belirterek tanımlanabilir. [2Kırmızı en yoğun duygularımızın rengidir – aşk ve öfke, tutku ve öfke. Hızlı arabalar ve kırmızı güller gibi güç ve arzu nesneleriyle ilişkilidir. İlk kültürler, yakutlardan akan kanın kızarıklığına benzerlikleri nedeniyle yakutları zenginleştirdi ve yakutların yaşam gücünü koruduğuna inanıyordu.

Yakut Taşı Özellikleri

Yakut Taşı Özellikleri

Yakut, tarihsel olarak en önemli renkli taşlardan biridir. İncil’de güzellik ve bilgelik gibi özelliklerle birlikte dört kez yakuttan bahsedilmektedir. Sanskrit’in antik dilinde yakut ratnaraj veya “değerli taşların kralı” olarak adlandırılır.

MS birinci yüzyılda, Roma bilgini Pliny, Doğal Tarihine yakutlar ekledi, sertliklerini ve yoğunluklarını açıklar. Eski Hindular, tanrı Krishna’ya güzel yakutlar önerenlerin imparator olarak yeniden doğduğuna inanıyordu.

Hindular yakutu dört kastlara böldü ve gerçek Oriental yakutuna Brahmin adını verdi. Bir Brahman’a sahip olan birinin mükemmel güvenlik avantajına sahip olduğuna inanılıyordu.

Ruby, yüzyıllar boyunca bir dizi efsane biriktirdi. Hindistan’daki insanlar yakutların sahiplerinin düşmanlarıyla barış içinde yaşamasını sağladığına inanıyorlardı. Burma’da (MS 600’den beri yakut bir kaynak – şimdi Myanmar olarak adlandırılır), savaşçılar onları savaşta yenilmez hale getirmek için yakutlara sahipti. Ancak, sadece yakut giymek yeterli değildi. Onları etlerine sokmak ve bedenlerinin bir parçası yapmak zorunda kaldılar.

Ruby adı, “kırmızı” anlamına gelen Latince kelime ruber’den gelir. Yakutun parlayan kırmızısı, taşta tükenmez bir alev yakmayı, hatta kıyafetlerden parlamayı ve suyu kaynatmayı önerdi.

Yakut, Tanrı tarafından yaratılan 12 taşın en değerli olanı olarak adlandırılmıştır.

Ruby, batı dünyasının doğumuyla önemini korudu ve Avrupa kraliyet ailesinin ve üst sınıfların en çok aranan mücevherlerinden biri oldu. Birçok ortaçağ Avrupalı, sağlık, servet, bilgelik ve aşktaki başarıyı garanti etmek için yakut giydi.

Yakut arzusu bugün her zamanki gibi harika. Tutkunun sembolü olarak yakut ideal bir romantik hediye yapar. Tüketiciler yemyeşil renge çekilir, çünkü aynı zamanda zenginlik ve başarıyı da gösterir.Muhteşem ve ilgi çekici tonları için değerli ve değerli, burada çağlardan beri popüler olan bir mücevher! Kızıl zevk, sayısız mücevher tasarımında merkez noktasını bulur. Karat başına en yüksek fiyata sahip olduğu bilinen pazarın en önemli taşlarından biri olarak kabul edilir. Aslında, bu taş elmas, zümrüt, ametist ve safir de olan kardinal taşlar arasında sayılır. Burada, göz kamaştırıcı ve hipnotize edici değerli taş hakkında bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız. Daha fazla bilgi için okuyun:
Tarih

Ruby çok eski zamanlardan beri inanılmaz derecede güçlü bir taş olarak görülüyor. Yüzyıllar boyunca, güzel renkli mücevher hakkında çok fazla spekülasyon yapıldı. Eski Hindular tarafından bu muhteşem taşı Lord Krishna’ya kimin sunacağının bir sonraki doğumda imparator olacağına inanılıyordu. Mücevher tarihi bize bazı insanların sol elinde giydiğini ve onlara güç ve servet getireceğine inanarak söyledi. Bazı insanlar, Ruby’nin Tanrı’nın yarattığı 12 mücevher arasında en güçlü taş olarak kabul edildiğini söylüyor!
Ruby’nin Kaynağı ve Temini

Bu mücevher adı kırmızı için olan Latince “rubens” kelimesinden gelmektedir. Büyüleyici ve büyüleyici koyu kırmızı rengiyle popüler olarak bilinen bu mücevher, keşfedildiğinden beri sayısız gözüyle açılmıştır. Ayrıca masalların taşı olarak kabul edilir. Derin rengi nedeniyle, yıllar boyunca oluşan birçok efsane ve gizemle ilişkilendirilmiştir. Aslında yakut burç taşı en önemli burç taşları arasında sayılmaktadır. Farklı menşe yerleri ile de tanınırlar. Renkleri ve dereceleri de kökenlerine göre değişir. En popüler iki menşe bölgesi:

Yakut Taşı Faydaları

Yakut Taşı Faydaları

Birmanya Yakut: – Myanmar’dan çıkarılan ve çıkarılan bu taşlar, mavi ipuçları ile yoğun, zengin ve çok değerli koyu kırmızı bir renge sahiptir. Bu taşlar nadir ve pahalı olarak kabul edilir. Aslında, bunlar şimdiye kadar bulunan taşların en iyi kalitesi arasındadır. Muhteşem renk ve olağanüstü berrak taşlar da nadirdir ve nispeten daha yüksek fiyatlı. En pahalı aralığına, hipnotize edici kırmızı rengi olan Pigeon Blood Ruby denir.

Afrika Yakut: – Afrika yakutlarının ana özellikleri renk ve şeffaflıktır. Bu taşların yakut olarak bilinen zengin ve koyu kırmızı bir rengi vardır. Bununla birlikte, opak berraklık ile gelirler ve çok sayıda kapanım içerirler. Daha çok cabochon kesimleri için kullanılırlar. Renk koyu kırmızıdan koyu pembeye kadar değişebilir.

Thai Ruby: – Başlangıçta keşfedildiğinde, Thai Ruby, garnet tarafından gösterilen gölgeye oldukça benzeyen derin ve yoğun kırmızı rengiyle tanındı. Yıllar boyunca, ısıl işlem renkleri daha zengin ve daha hafif görünmesini sağladı, bu süreç Tayland Yakutlarının değerini katlanarak artırdı! Şimdi, bu taşlar pazarlarını mükemmel netlik ve renk kombinasyonu ile yönetiyor.
Ruby nasıl çıkarılır?

İnsanların yıllar içinde yakut taşı elde ettikleri farklı yollar ve yöntemler vardır. Kullanılanlar arasında, daha popüler olanlar:

Çukur Madenciliği: – Bu işlem nehir deltalarında veya bir noktada delta olan alanlarda kullanılır. Burada, çekirdek taşıyan mücevher yerleştirilir ve güçlü sulama işlemi ana kaya, kum, kir, çakıl ve taş çevresinde bulunan diğer ilaveleri yıkar ve sadece güçlü ve sağlam kristali bırakır. Bu işlem 3 ila 24 metre derinliğindeki çekirdekler için kullanılır.

Açık Trend Madencilik: – Bu taşlar için madencilik dağlarda taşınırken kullanılır. Kayaların bulunduğu yamaçlara güçlü su basıncı uygulanır. Bu basınç tüm kumu, çakıl ve ana kayayı yıkayarak sadece parlak kristali geride bırakır. Bununla birlikte, bu işlem, çukur madenciliğinde olduğu gibi nispeten daha küçük taşlarla sonuçlanır.

Mağara Sistemi: – Mücevher içeren çakıl yerini bulmak için toprağa küçük mağaralar kazılmıştır. Yine, bu kayalar ana kayayı yıkamak için güçlü su basıncı ile temizlenir. Genellikle daha yüksek verimle sonuçlanır; ancak, mağaralar dışarı pompalanması gereken suyu toplar. Ayrıca muson mevsiminde sel riski nedeniyle genellikle terk edilirler.
Ruby Özellikleri

Güzel taş öncelikle parlak berraklıkla eşleştirilmiş olağanüstü rengine dayanarak tanımlanır. Mineral korindon çeşididir. Derin ve davetkar kırmızı tonları kromun varlığından kaynaklanmaktadır. En pahalı kristaller arasında olduğu düşünülen bu mücevherlerin değerleri, renk yoğunluğu ve karat ağırlıklarıyla yükseliyor. Aslında yakut, fiyatı karat ağırlığı ile doğrudan ilişkili olan taşlar arasındadır. Daha yüksek karatlar her zaman daha yüksek değerli taşlar anlamına gelir. İşte taşınızın kalitesini belirlemenize yardımcı olacak en önemli 4 belirleyici özellik:
1. Renk

Bir yakutun en önemli özelliği rengi. Muhteşem ve sevgili kırmızılarıyla bilinen, yoğunluğu nedeniyle dünya çapında sevildi. En yüksek dereceli taşlar, içinde mavi ipuçlarıyla zengin, koyu ve hoşgörülü bir kırmızıya sahip olacak – bu gölgeye “Güvercin Kan Yakut” denir. Diğer kaliteler farklı kırmızı tonları sunar. Pembenin üzerinde kalan en açık gölgeye yakut yerine genellikle “pembe safir” denir. Değerli taşınızı bir taklitten tanımlamak istiyorsanız, gerçek olanın parlayacağını bilin.
2. Netlik

Yakut

Yakut

Ruby, rengiyle birlikte, olağanüstü güzel netliği ile de bilinir. Taş kristalin bir görünüme sahiptir ve içinden görünürlük vaat eder. Bununla birlikte, mücevherdeki küçük kapanımlar ve kırıklar kesinlikle doğal olarak kabul edilir. Ancak, bu inklüzyonlar geminin şeffaflığını azaltırsa, değerini azaltacaktır. Bununla birlikte, hiçbir kalıntı içermeyen büyük taşlar bulmak giderek daha nadir görülür.
3. Kes

Köpüklü mücevher birkaç kesik ve fasetlerde bulunabilir. Parlak camsı doğasıyla bilinen bir taştır ve sadece bunu göstermek için çeşitli kesimlerde kesilebilir. Küçük taşlarda popüler olan kesimler, diğerleri arasında yuvarlak, oval, asscher, trilyon, markiz ve zümrüt kesimdir. Bununla birlikte, daha büyük boyutlu çeşitler genellikle oval veya yastık kesimlerinde bulunur, çünkü bu kesikler kaba ağırlığı korur.
4. karat

Yakut, karat ağırlığı ile değeri artan birkaç taş arasında sayılır. Çünkü bir karatın ağırlığının üzerinde bir taş bulmanın nadir olduğu düşünülmektedir. Karat ağırlığı arttıkça, öncelikle yakut fiyatlarının artmasının nedeni budur. Nadir taşlar her zaman daha yüksek fiyatlara hükmeder.

Yakut Değerli Taş Tedavisi: – Bu değerli taşların çoğu bir şekilde veya başka bir şekilde tedavi edilir. En popüler olanlardan biri, rengini arttırmak için kullanılan ısıl işlemdir. Kırık yakutlar da kurşun cam ile doldurulur. Yüz kapladıktan sonra, taşınız bir noktada yağlanmış veya boyanmış olabilir. Bununla birlikte, kuyumcudan kullanılan tüm tedavilerin kanıtını ve bilgilerini istemeniz çok önemlidir. Ayrıca neredeyse tüm değerli taşların bir veya başka bir geliştirme veya tedavi sürecinden geçtiğini de unutmamalısınız.
Daha Fazla Yakut Türü

Ruby öncelikle parlak rengi ve berraklığıyla bilinen bir mücevherdir. Bununla birlikte, aynı ailede daha az bilinmesine rağmen, kendilerine oldukça fazla talep olan bazı taşlar vardır. Ailedeki popüler isimlerden bazıları aşağıda belirtilmiştir:

Star Ruby: – “Asterizm” adı verilen fantastik bir fenomen taşıyan son derece nadir ve ödüllü yakut. Bu, değerli taş yüzeyinde altı ışınlı bir yıldız yansıttığında görülür. Bu özellik en iyi mücevher gün ışığında alındığında görülür. Eşsiz yıldız şekli neredeyse kullanıcının hareketiyle hareket ediyor ve parlıyor gibi görünüyor.

Güvercin Kan Yakut: – – Bir başka pahalı ve değerli yakut türü “Güvercin Kan Yakut” denir. Bu, renk kana çok benzediğinden belirlenir. Bu değerli taşın rengi yoğun ve zengindir, içinde kırmızı-morun hafif tonları görülür. Bazı güzellikler ayrıca taşın kalitesini daha da yüksek ve pahalı hale getiren parlayan floresan gösterir. Bu türün çok nadir olduğunu ve sadece Burma’da bulunduğunu belirtmek önemlidir.

Yakut Zoisit: – Yakut bazı örneklerde zoisit kristalleri ile karıştırıldığında, bu değerli taş oluşumuyla sonuçlanır. Taş için başka bir isim “anyolite” dir. Şu anda onu ihraç eden tek kaynak olan Tanzanit’te keşfedildi. Bu çeşitliliğin her örneği renk ve desen açısından farklılık gösterebilir. Sertlik sıralamasında yakuttan daha düşüktür ve genellikle cabochon formlarında bulunur.
Temmuz Birthstone olarak Ruby

Temmuz ayında doğan herkes için mükemmel bir hediye arıyorsanız, hiçbir şey yakuttan daha iyi olamaz. Tutku ve sevginin sembolü olan bu mücevher, uzun zamandır kalbin duygularıyla ilişkilendirildi. Aslında, Temmuz ayında doğan insanların, bu hoşgörülü taşı modalandırırlarsa hayatlarında bol şans, mutluluk ve başarı getirebileceğine inanılıyor. 1912 yılında doğum taşları listesine eklendi.

Söz konusu değerli taş, 15. veya 40. evlilik yıldönümlerini kutlayan insanlar için ideal bir hediye olarak da kabul edilmektedir. Derin ve zengin koyu kırmızı renkleri sayesinde, sonsuza dek yoğun kalan tutku ve sevgi ile ilişkilidir. Anlamlı mücevher sonsuza dek birçok insanın kalplerinde lekeler yaptı ve sadece parlak ve hipnotize edici rengi nedeniyle değil.
Ruby’nin İyileştirici Özellikleri

Güçlü koyu kırmızı taş, şifa ve astroloji dünyasında çok fazla inanca ve saygıya sahiptir. Güçlü ve yoğun kırmızı tonu, daha güçlü güçleriyle de ilişkilendirilmiştir. Bu değerli taş yıpranmış ve dünyanın dört bir yanındaki şifacılar tarafından giyilmesi tavsiye edilmiştir. Aşağıda, odanızda yakut taşı giydiğinizde veya süslediğinizde not edeceğiniz çeşitli avantajlardan bahsedilmektedir. Ruby’nin çeşitli metafizik özellikleri hakkında daha fazla bilgi için okuyun:
Yakut taşı giyiyor

Ruby taşının güçleri en iyi, şifacılar topluluğuna inandığı gibi, giydiğinizde fark edilir. Taş giymenin aşırı aktif düşüncelerinizi sakinleştirdiğine ve barışı getireceğine ve onu hiperaktif insanlar için ideal hale getirdiğine inanılmaktadır. Taşın ayrıca nazardan kurtulmak için kullanıldığı ve paranormal varlıklara zarar vermekten kaçındığı söylenir. Ayrıca kullanıcıya yenilenen güven ve daha iyi tutum sunar; şifacılar korur. Ayrıca, astrologlar tarafından vücudu detoksifiye etmek için kullanılan bir mücevherdir. Olumsuzluğu ortadan kaldırdığı ve kullanıcıya yeni bir sakinlik, pozitiflik ve barış duygusu getirdiği söylenir.

Bunların dışında yakut da son derece güçlü bir afrodizyak olarak kabul edilir. İlişkide yenilenmiş tutku ve sevgiyi getirir. Aslında, bazı insanlar mücevher takmanın gebe kalma şansını arttırdığını bile söylüyor. Ayrıca ilişkilere daha fazla sevgi ve hayranlık getiriyor.

Bazı astrologlar, bakır veya altına gömülü olan bu mücevheri giymenin daha iyi sonuçlar vereceğini söylüyor.
Yakut Taşı Süsleme

Şifacılar, güçlü ve mübarek kristal, odanıza yerleştirilse bile size birçok fayda sağlar. Mücevherlerin kırmızı tonları sevgi ile ilişkilidir. Bu nedenle, yatak odanıza yerleştirildiğinde, sizi eşinizle yaklaştırır ve ilişkinize daha fazla sevgi ve hayranlık getireceğine inanılır. Eğer uyuşukluk çekiyorsanız, bu durumda da yararlı görünüyor. Bunların dışında, tüm olumsuzlukları temizlemeye yardımcı olan ve zihinlere pozitiflik getirdiği için meditasyon sırasında kullanılacak harika bir taştır. Yakutun çok umut, mutluluk ve sevinç sunduğuna inanılıyor.
Ruby Alırken Hatırlamanız Gerekenler?

Yakut alırken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç ipucu ve püf noktası vardır. Bu daha önemli tavsiyelerin bazıları aşağıda belirtilmiştir:

4C’leri tanıyın. Taşınızın kalitesini belirlemek 4C’lerin çalışmasını içerir ve bunlar: renk, karat, kesim ve netlik. En yüksek dereceli taş yoğun ve koyu kırmızı renge sahip olacak, bir karat etrafında tartılacak, oval veya yastık kesime kesilecek ve minimum kapanımlar veya bulanıklığa sahip olacak.
Birkaç kuyumcu sundukları taşın işlenmediğini iddia ediyor. Ancak, bu hiç de doğru değil. Hemen hemen her değerli taş, bir veya daha fazla geliştirme veya tedavi sürecinden geçer. Hangisinin olduğunu bulmalısın.
Bu gemin derecesini etkileyen bir başka özellik de kökenidir. Birmanya Yakutları ve Madagaskar Yakutları, inanılmaz derecede zengin renkleri ve ısmarlama netliği nedeniyle geminin en pahalı çeşitleri arasında sayılır. Diğer kökenlerin taşı nispeten daha düşük fiyatlıdır.
Bu mücevheri satın almaya hazırsanız, fiyatının karat ağırlığıyla yükseldiğini bilmelisiniz. Dolayısıyla, bütçenizi oluştururken, karat başına fiyatı da hesaba katmanız gerekir. Uygun fiyatlı yakutlar arıyorsanız, karat ağırlığını 1’in altında hedefleyin.
Kristaldeki inklüzyonların, bulanıklaşmanın ve kırıkların doğal olduğu düşünülmelidir. Ancak, bunlar şeffaflığı etkiliyorsa, yakut fiyatı aşağı iner. Bu kapanımları gözlemlemek için taşınızı ışığa karşı tutun. Eğer temizlemek için yakınsa, daha pahalı olacak.
Yakutlar elmas veya safirlerden daha nadirdir ve bu nedenle daha yüksektir. Pahalı bir mücevher parçasına yatırım yapmadan önce bunu bilin.
Hiçbir otantik kuyumcunun, değerini çok düşüren yakut fiyatlarını düşürmeyeceğini bilin. Bu taşlar nadir oldukları kadar değerlidir. Büyük indirimlerle satılamazlar. İnanılmaz derecede düşük bir miktar buluyorsanız, dikkatli olun.
Mevcut pazarda kullanılan en popüler taklitler garnet ve kırmızı camdır. Bununla birlikte, sadece renkle ayrılabilirler. Bu mücevherlerin renkleri bir yakuttan daha parlak ve daha canlıdır.
Ruby, Mohs Sertlik Ölçeğinde 9. sırada yer alıyor ve bu da onu oldukça güçlü ve dayanıklı bir mücevher haline getiriyor. Muadillerinin aksine kolayca kırılamaz.
Ruby için alışveriş yaparken, daha yüksek fiyatlı bir taş satın alıyorsanız, orijinallik sertifikası talep ettiğinizden emin olun.

Ruby Hakkında Sık Sorulan Sorular

Değerli taşın etrafında ortaya çıkan birçok soru var. Bu soruları sizin için cevaplamak için elimizden gelenin en iyisini yaptık. Aşağıda en çok aranan SSS’leri bulacaksınız:
1. Bir Ruby’nin Orijinal Olduğunu Nasıl Biliyorsunuz?

Taşınızın orijinal olup olmadığını öğrenmenin en iyi yolu rengini incelemektir. Gerçek bir yakutun neredeyse parlayan kırmızı bir gölgeye sahip olduğu bilinen bir özelliktir. Taklitler, lüks ve daha derin yakut tonlarından farklı olarak parlak ve sentetik kırmızıya sahiptir.
2. Pembe Safir ve Yakut Arasındaki Fark Nedir?

Aradaki farkın bu taşta ne kadar kırmızı olduğuyla ilgisi var. Her iki taş da aynı ailenin varyantlarıdır ve alüminyum oksit çeşitleridir. Bununla birlikte, krom miktarı onları ayırır. Aslında, pembe tonları açık olan beril pembe safir olarak adlandırılır.
3. Hangi Yakut En İyi Kalite?

Yakut derecesi genellikle kesilen, karat, renk ve berraklık olan 4C’lere bağlıdır. Ancak, kökeni çok önemli bir rol oynamaktadır. En yüksek dereceli taşlara Birmanya Yakutları denir ve Myanmar’da çıkarılırlar. Koyu mavi renkte koyu kırmızı renkle övünürler.
4. Yakut Giymenin Yararları Nelerdir?

Astrolojik tıbba inanılırsa, yakutun birçok fiziksel faydası vardır. Taş giymek, kan dolaşımının yanı sıra görme yeteneğini de artırabilir. Ayrıca kullanıcıya uzun süre güç ve güven verdiğine inanılmaktadır.
5. Doğal Yakut Nedir?

Laboratuvarda yaratılan yakutların aksine, doğal taşlar en az şekilde işlenir. Etkileyici netliğe sahip çarpıcı yoğun kırmızı renkle bulunurlar. Ancak bu özellikler, taşın karat başına fiyatını artırmaktadır.
6. Hangi Renk Yakut En Değerli?

Koyu ve koyu kırmızı renklere sahip taşların içlerinde mavi renk tonları olan en iyi derecelere sahip olması gerekir. Mor-kırmızı tonları olan taşlar bile daha yüksek fiyatlıdır. Bununla birlikte, renk yıkandıkça, taşın kalitesi de fiyatlarla birlikte düşer.
7. Ruby Bir Birthstone mu?

Evet, yakut burç taşı Temmuz ayı boyunca doğan tüm insanlar için önemli olarak kabul edilir. Ayrıca 15. veya 40. yıldönümleri için en iyi hediye olarak kabul edilir.
8. Gerçek Ruby’yi Çizebilir misiniz?

Ruby, Mohs Sertlik Ölçeğinde 9’uncu sırada yer alıyor ve bu da onu oldukça güçlü bir taş yapıyor. Bununla birlikte, elmaslar kadar zor değil. Taşı çizmek kolay değil. Ancak, taşınızı sahte olarak tanımlamak isterseniz, bir bozuk para kullanarak tabanı çizebilirsiniz. Kolayca çizemiyorsanız, eldeki mücevher sahte.
9. Ruby Neyi Simgeliyor?

Yoğun kırmızı renk, güç ve tutku ile ilişkilidir. Taşın uzun süre sevgiyi ve beraberliği gösterdiği biliniyordu. Hâlâ güçlü duyguların yanı sıra gücü simgelemek için en iyi taşlar arasında olduğu düşünülmektedir.
10. Yakut Neden Nadirdir?

Ruby çeşitli alüminyum oksittir. Kırmızı rengini krom varlığından alır. Daha küçük boyutlu taşlar pazarda bol miktarda bulunur ve bunlar da o kadar pahalı değildir. Bununla birlikte, bu taşları bir karatın ağırlığının üstünde kaynaklamak görünüşte zordur. Bu onları nadir ve dolayısıyla daha yüksek fiyatlı yapar.
Mağaza Peridot Takı

Yakut Mücevherat
Yakut Yüzük
Yakut Küpeler
Yakut Kolyeler
Yakut Kolye

Ruby Hakkında Gerçekler

Taş hakkında o kadar çok eğlenceli ve ilginç gerçek var ki, bilerek çok eğleneceksiniz. Daha önemli ve alakalı olanlardan bahsedilmektedir:

Yakut adı kırmızıya dönüşen Latince “rubens” kelimesinden gelir. Yakutta en popüler bulunan renk içindir.
Taşın açık pembe renkli varyantlarına pembe safir denir. Bunun nedeni, kökenlerinin aşağı yukarı aynı olması ve renk tonunun pembe safirlerle daha fazla eşleşmesidir.
En yüksek yakut derecesi yoğun kırmızı tonlara sahiptir. Ve mavi bir ipucu ile koyu kırmızı tonları olan varyantlar son derece popülerdir; Myanmar’dan çıkarılırlar ve genellikle de yüksek fiyatlıdırlar.
Ruby, 4 premium değerli taş arasında kabul edilir. Diğerleri elmas, safir ve zümrüt.
Yakutlar güç ve güç dolu olduğuna inanılan taşlardır. Tılsım olarak giyilmelerinin nedeni budur. Savaşlarında savaşçıları korudukları düşünülüyordu.
Yakutlar, parlak kırmızı ve egzotik tonları nedeniyle aşk ve özveri ile ilişkilidir.
Ruby Birthstone, Temmuz ayında doğan insanlar için neşe ve mutluluk getirdiği düşünülmektedir. 15. veya 40. yıldönümleri için de ideal hediyeler olabilirler.
Karşılaşacağınız hemen hemen tüm yakutlar bazı kapanımlar veya kusurlar tutacaktır. Bu inklüzyonların doğal olduğu düşünülmektedir. Kusurları olmayan taşlar son derece nadirdir ve son derece yüksek fiyatlıdır.
Bir karattan daha ağır olan taşı bulmak son derece nadirdir ve değerlidir. Bu mücevherlerin fiyatı karat ağırlıklarıyla doğru orantılı olarak artar.
Yakutlar, Mohs Sertlik Ölçeğinde 9. sırada yer alıyor ve bu da onları en güçlü taşlar olan elmasların yanında duruyor.
Kromun varlığı nedeniyle, bilinen kırmızı renklerini alırlar. Güvercin kanı yakutu en iyi renk tonu olarak kabul edilir. Diğerleri koyu kırmızıdan pembe tonlara kadar değişir.

YAKUT TAŞI GÜL EL OYMASI (CARVED)

GEMSTONE (DEĞERLİ TAŞLAR)
Doğal Yakut Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 50.80 KARAT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİK ÜCRETSİZ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EL YAPIMI EŞİ YOKTUR
 • HİNDİSTAN
 • KDV DAHİL
 • YAKUT EL OYMASI (CARVED)
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

yakut , pembe ila kan kırmızısı renkli bir taştır , çeşitli mineral korindon ( alüminyum oksit ). Mücevher kalitesinde diğer korindon çeşitlerine safir denir . Ruby, ametist , safir , zümrüt ve elmas ile birlikte geleneksel kardinal taşlardan biridir . [3] kelimesi yakut gelen ruber , Latince kırmızı için. Bir yakut rengi krom elementinden kaynaklanmaktadır .

Doğal Yakut Taşı

Doğal Yakut Taşı

 

İngiliz İmparatorluk Devlet Tacı’ndaki Kara Prens’in Yakut’u gibi popüler veya tarihsel olarak yakut olarak adlandırılan bazı taşlar aslında spinel . Bunlar bir zamanlar “Balas yakutlar” olarak biliniyordu.

Bir yakutun kalitesi, karat ağırlığı ile birlikte değerini etkileyen rengi, kesimi ve berraklığı ile belirlenir . Kan kırmızısı veya güvercin kanı olarak adlandırılan kırmızının en parlak ve en değerli tonu, benzer kalitede diğer yakutlara göre büyük bir prim verir. Renk netleştikten sonra: elmaslara benzer şekilde, berrak bir taş bir prim verecek, ancak iğne benzeri rutil inklüzyonları olmayan bir yakut , taşın tedavi edildiğini gösterebilir. Yakut geleneksel burç Temmuz ve genellikle pembemsi daha granat bazı rağmen, rhodolite lal çoğu yakutlar benzer pembemsi renk tonuna sahiptir. Açık artırmada satılan dünyanın en değerli yakutuSunrise Ruby .
içindekiler
Fiziki ozellikleri
Yakutların kristal yapısı

Yakut bir olması sertliği 9.0 arasında , mineral sertliğinin Mohs . Doğal taşlar arasında sadece moissanite ve elmas daha zordur, Mohs sertliği 10.0 ve moissanite korindon (yakut) ve sertlikteki elmas arasında bir yere düşer. Safir, yakut, ve saf korindon α-alümina, Al en stabil formdur 2 O 3 3 elektronlar alüminyum terk ettiği, iyon O yakın altı düzenli bir oktahedral grubuna katılma 2- iyonları; saf korindonda bu, tüm alüminyum iyonlarını eşleşmemiş elektronlar veya doldurulmamış enerji seviyeleri olmadan çok kararlı bir konfigürasyonla bırakır ve kristal mükemmel renksizdir.
Al ikame gösteren yakut kristal yapısı 3+ Cr (mavi) iyonları 3+ (kırmızı). Cr ikame yoğunluğu 3+ , bu modelde, iyonlar, normal olarak karşılaşılan maksimum doping yaklaşan, yaklaşık% 2’dir. [4]

Bir krom atomu bir arada alüminyum atomunun yerini, bu da bir krom olmak için 3 elektron kaybeder 3+ Al yük dengesini korumak için, iyon 2 O 3 kristal. Bununla birlikte, Cr + 3 iyonlarının büyük olan ve var orbitalleri elektron alüminyum daha farklı yönlerde çevirebilmektedir. O oktahedral düzeneği 2- iyonları bozuk ve bu Cr farklı orbitalinin enerji seviyeleri 3+ iyonları nedeniyle biraz O’ya yön değiştirilir 2- iyonları. [5] Bu enerji farklılıkları, spektrumun ultraviyole, mor ve sarı-yeşil bölgelerindeki absorpsiyona karşılık gelir.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL EL OYMASI (CARVED) HİNT YAKUT TAŞI 50.80 KARAT MÜKEMMEL RENK DOYUMU ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN FANTASTİK ÖMÜRLÜK BİR ÜRÜN KOLEKSİYON OLARAK SAKLANABİLİR;

925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİĞİ TARAFIMIZCA ÜCRETSİZ ŞEKİLDE YAPILIP GÖNDERİLİR;KOLYE YÜZÜK YAPIMINA UYGUNDUR;

EBAT :28,50 X 25,30 X 8,70 MM
Optik ve IR’ye yakın spektrumlarda yakut geçirgenliği. Yakut lazerin dalga boyu olan 694 nm dalga boyunda iki geniş mor ve sarı-yeşil emme bandına ve bir dar emme bandına dikkat edin.

Alüminyum iyonlarının yüzde biri yakutta krom ile değiştirilirse, sarı-yeşil emilimi mücevher için kırmızı bir renge neden olur. [5] Buna ek olarak, yukarıda belirtilen dalga boylarında stimüle herhangi birinde emme floresan 694 nanometre dalga boyu emisyonu kırmızı rengi ve algılanan ekler, açık kırmızı bir parıltı .

Kısa dalga boylu ışığı emdikten sonra, floresan oluşmadan önce yakut kristal kafesinin heyecanlı bir durumda olduğu kısa bir zaman aralığı vardır. 694-nanometre fotonları bu süre zarfında kristalden geçerse, onlarla faz içinde daha fazla flüoresan foton yayılmasını teşvik edebilir, böylece bu kırmızı ışığın yoğunluğunu güçlendirebilirler. Yayılan ışığı tekrar tekrar kristalin içinden geçirecek aynalar veya başka araçlar düzenleyerek, bir yakut lazer bu şekilde çok yüksek tutarlı kırmızı ışık yoğunluğu üretir .

Renk safsızlıkları ve “ipek” olarak bilinen rutil iğnelerin inklüzyonları dahil olmak üzere tüm doğal yakutlarda kusurlar vardır . Gemologlar doğal yakutlarda bulunan bu iğne kapanımlarını sentetikler, simülatörler veya ikamelerden ayırt etmek için kullanırlar. Genellikle kaba taş kesilmeden önce ısıtılır. Bu günlerde, hemen hemen tüm yakutlar bir şekilde tedavi edilir, ısıl işlem en yaygın uygulamadır. İşlenmemiş yüksek kaliteli yakutlar büyük bir prim veriyor.

Yakut Taşı Gül Oyması

Yakut Taşı Gül Oyması

Bazı yakutlar üç noktalı veya altı noktalı bir yıldız işareti veya “yıldız” gösterir. Bu yakutlar , etkiyi düzgün bir şekilde görüntülemek için cabochons’a kesilir . Yıldız işaretleri en iyi şekilde tek ışık kaynağıyla görünür ve ışık hareket ettikçe veya taş döndürüldükçe taş boyunca hareket eder. Bu etkiler, ışık “ipek” ten (yapısal olarak yönlendirilmiş rutil iğne kapanımları) belirli bir şekilde yansıtıldığında ortaya çıkar . Bu, kapanımların bir değerli taşın değerini artırdığı bir örnektir. Ayrıca, yakutlar, çok nadiren de olsa renk değişimlerinin yanı sıra chatoyancy veya “kedi gözü” etkisini de gösterebilir .
Yakut ve pembe safir

Genellikle, pembe dahil olmak üzere tüm kırmızı tonlarında değerli taş kalitesinde korindon yakut olarak adlandırılır. [6] [7] Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’nde, yakut olarak adlandırılacak minimum renk doygunluğunun karşılanması gerekir; Aksi takdirde, taşa pembe safir denir . [6] Yakutlar ve pembe safirler arasında bir ayrım yapmak, 20. yüzyılda ortaya çıkan nispeten yenidir. Genellikle yakut ve pembe safir arasındaki fark net değildir ve tartışılabilir. [8] Bu ayrımların zorluğu ve öznelliği nedeniyle, Uluslararası Renkli Taş Derneği gibi ticari organizasyonlar(ICGA), pembe dahil olmak üzere daha açık tonlarını kapsayan daha geniş yakut tanımını benimsemiştir. [9] [10]
Oluşumu ve madencilik

Tarihsel olarak, yakutlar Tayland’da, Kamboçya’nın Pailin ve Samlout Bölgesi’nin yanı sıra Afganistan, Avustralya, Brezilya, Kolombiya, Hindistan, Namibya, Japonya ve İskoçya’da da çıkarıldı ; İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Madagaskar, Nepal, Pakistan, Tacikistan, Tanzanya ve Vietnam’da yakut yatakları bulundu. [11]

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Avrupa anakarasında doğal olarak oluşan yakutlara sahip tek ülkedir. Esas olarak Prilep kenti çevresinde bulunabilirler . Makedon yakutları eşsiz bir ahududu rengine sahiptir. Yakut Makedon arması da dahil edilmiştir. [12] Amerika Birleşik Devletleri Montana , Kuzey Carolina , Güney Carolina ve Wyoming eyaletlerinde birkaç yakut bulunmuştur .

Başka bir kırmızı taş olan spinel , bazen aynı taş çakıl veya mermerdeki yakutlarla birlikte bulunur. Kırmızı spineller, taşlarla deneyimi olmayanlar tarafından yakutlarla karıştırılabilir. Bununla birlikte, en iyi kırmızı spineller, ortalama bir yakut değerine yaklaşan değerlere sahip olabilir. [13]
Güney Asya

Mogok Üst Valley Myanmar (Burma) yüzyıllardır yakut için dünyanın başlıca kaynağıydı. Bu bölge bazı istisnai yakutlar üretti, ancak son yıllarda birkaç iyi yakut bulundu. Myanmar’ın merkezinde, Mong Hsu bölgesi 1990’larda yakut üretmeye başladı ve hızla dünyanın ana yakut madenciliği alanı oldu. Myanmar’da en son bulunan yakut yatağı, kuzey Kachin eyaletinde bulunan Namya’da (Namyazeik) bulunmaktadır .

Afganistan ve Pakistan’da da yakutlar çıkarılıyor . In Pakistan Keşmir yarım milyar dolara yakut milyonlarca değerinde kadar büyük kanıtlanmış rezervi vardır. [14] Bununla birlikte, 2017 itibariyle yatırım eksikliği nedeniyle sadece bir maden vardı (Chitta Katha’da). [15] Afganistan’da yakutlar Jegdalek’te çıkarılıyor. [16]

Sri Lanka’da, daha açık yakut tonları (genellikle “pembe safir”) daha yaygın olarak bulunur.
Değeri etkileyen faktörler

Yakutlar, diğer değerli taşlarda olduğu gibi, renk, kesim, berraklık ve karat ağırlığı olarak dört Cs olarak bilinen kriterler kullanılarak derecelendirilir. Yakutlar coğrafi kökenlerine göre de değerlendirilir.

Renk: Renkli değerli taşların değerlendirilmesinde renk en önemli faktördür. Renk üç bileşene ayrılır: ton , doygunluk ve ton . Renk tonu, normalde terimi kullandığımız anlamına gelir. Şeffaf taşlar kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, menekşe saf spektral tonlarında ortaya çıkar . [17] Doğada, bir kıymetli taşın tonu konuşulurken, yani primer ve sekonder ve bazen üçüncü renk tonlarının söz nadiren saf tonlar vardır. Ruby kırmızı olarak tanımlanır. Mücevher türü korindonun diğer tüm tonlarına safir denir. Ruby turuncu, mor, menekşe ve pembe gibi bir dizi ikincil renk tonu sergileyebilir.

Doğal olarak oluşan bir yakut kristali

Kapanımlar ile doğal yakut

Kesilmiş pembe yakut

Yakut Taşı Carved

Yakut Taşı Carved

Mor yakut

Tedaviler ve geliştirmeler

Değerli taşları tedavi ederek kalitesini arttırmak yaygın bir uygulamadır. Bazı tedaviler hemen hemen tüm durumlarda kullanılır ve bu nedenle kabul edilebilir kabul edilir. 1990’ların sonunda, düşük maliyetli malzemelerin büyük bir kısmı, ısıl işlem görmüş yakut arzında ani bir artışa neden oldu ve yakut fiyatları üzerinde aşağı yönlü bir baskıya yol açtı.

Kullanılan iyileştirmeler arasında renk değişikliği, rutil inklüzyonları çözerek saydamlığın artırılması, kırıkların (çatlakların) iyileşmesi veya hatta tamamen doldurulması sayılabilir.

En yaygın tedavi ısı uygulamasıdır. Pazarın alt ucundaki çoğu yakut, rengi iyileştirmek, mor rengi , mavi lekeleri ve ipliği çıkarmak için ısıl işlem görür . Bu ısıl işlemler tipik olarak 1800 ° C (3300 ° F) sıcaklıklarda meydana gelir. [18] Bazı yakutlar, taş 20 ila 30 dakika boyunca yaklaşık 1300 ° C’lik (2400 ° F) bir sıcaklıktaki kömür üzerinde ısıtıldığında düşük tüplü bir ısı işlemine tabi tutulur. İpek kısmen kırılır ve renk geliştirilir.

Son yıllarda daha sık görülen bir başka tedavi kurşun cam dolgusudur. Yakutun içindeki kırıkların kurşun cam (veya benzer bir malzeme) ile doldurulması, taşın şeffaflığını önemli ölçüde geliştirerek, daha önce uygun olmayan yakutları mücevher uygulamalarına uygun hale getirir. [19] yöntem dört adımda yapılır:

Kaba taşlar işlemi etkileyebilecek tüm yüzey kirliliklerini ortadan kaldırmak için önceden cilalanmıştır
Kaba hidrojen florür ile temizlenir
Dolgu ilave edilmeyen ilk ısıtma işlemi. Isıtma işlemi kırıkların içindeki safsızlıkları giderir. Bu, 1400 ° C’ye (2500 ° F) kadar sıcaklıklarda yapılabilmesine rağmen, rutil ipek hala bozulmamış olduğu için büyük olasılıkla yaklaşık 900 ° C (1600 ° F) sıcaklıkta gerçekleşir.
Farklı kimyasal katkılara sahip elektrikli bir fırında ikinci ısıtma işlemi. Farklı çözeltilerin ve karışımların başarılı olduğu gösterilmiştir, ancak günümüzde çoğunlukla kurşun içeren cam tozu kullanılmaktadır. Yakut yağlara batırılır, daha sonra toz ile kaplanır, bir kiremit üzerine gömülür ve fırına yerleştirilir, burada oksitleyici bir atmosferde bir saat boyunca yaklaşık 900 ° C’de (1600 ° F) ısıtılır. Turuncu renkli toz, ısıtıldığında tüm kırıkları dolduran şeffaftan sarı renkli bir macuna dönüşür. Soğuduktan sonra macunun rengi tamamen şeffaftır ve yakutun genel şeffaflığını önemli ölçüde artırır. [20]

Bir rengin eklenmesi gerekiyorsa, cam tozu, bakır veya diğer metal oksitlerin yanı sıra sodyum, kalsiyum, potasyum vb. İle “güçlendirilebilir”.

İkinci ısıtma işlemi, farklı karışımlar uygulanarak bile üç ila dört kez tekrarlanabilir. [21] Yakut içeren mücevherler ısıtıldığında (onarımlar için) yüzeyi aşındırabileceği için borasik asit veya başka bir madde ile kaplanmamalıdır; elmas gibi “korunması” gerekmez.

Tedavi, 10x büyüteç kullanılarak boşluklarda ve kırıklarda kabarcıklar belirterek tanımlanabilir. [2Kırmızı en yoğun duygularımızın rengidir – aşk ve öfke, tutku ve öfke. Hızlı arabalar ve kırmızı güller gibi güç ve arzu nesneleriyle ilişkilidir. İlk kültürler, yakutlardan akan kanın kızarıklığına benzerlikleri nedeniyle yakutları zenginleştirdi ve yakutların yaşam gücünü koruduğuna inanıyordu.

Yakut Taşı Özellikleri

Yakut Taşı Özellikleri

Yakut, tarihsel olarak en önemli renkli taşlardan biridir. İncil’de güzellik ve bilgelik gibi özelliklerle birlikte dört kez yakuttan bahsedilmektedir. Sanskrit’in antik dilinde yakut ratnaraj veya “değerli taşların kralı” olarak adlandırılır.

MS birinci yüzyılda, Roma bilgini Pliny, Doğal Tarihine yakutlar ekledi, sertliklerini ve yoğunluklarını açıklar. Eski Hindular, tanrı Krishna’ya güzel yakutlar önerenlerin imparator olarak yeniden doğduğuna inanıyordu.

Hindular yakutu dört kastlara böldü ve gerçek Oriental yakutuna Brahmin adını verdi. Bir Brahman’a sahip olan birinin mükemmel güvenlik avantajına sahip olduğuna inanılıyordu.

Ruby, yüzyıllar boyunca bir dizi efsane biriktirdi. Hindistan’daki insanlar yakutların sahiplerinin düşmanlarıyla barış içinde yaşamasını sağladığına inanıyorlardı. Burma’da (MS 600’den beri yakut bir kaynak – şimdi Myanmar olarak adlandırılır), savaşçılar onları savaşta yenilmez hale getirmek için yakutlara sahipti. Ancak, sadece yakut giymek yeterli değildi. Onları etlerine sokmak ve bedenlerinin bir parçası yapmak zorunda kaldılar.

Ruby adı, “kırmızı” anlamına gelen Latince kelime ruber’den gelir. Yakutun parlayan kırmızısı, taşta tükenmez bir alev yakmayı, hatta kıyafetlerden parlamayı ve suyu kaynatmayı önerdi.

Yakut, Tanrı tarafından yaratılan 12 taşın en değerli olanı olarak adlandırılmıştır.

Ruby, batı dünyasının doğumuyla önemini korudu ve Avrupa kraliyet ailesinin ve üst sınıfların en çok aranan mücevherlerinden biri oldu. Birçok ortaçağ Avrupalı, sağlık, servet, bilgelik ve aşktaki başarıyı garanti etmek için yakut giydi.

Yakut arzusu bugün her zamanki gibi harika. Tutkunun sembolü olarak yakut ideal bir romantik hediye yapar. Tüketiciler yemyeşil renge çekilir, çünkü aynı zamanda zenginlik ve başarıyı da gösterir.Muhteşem ve ilgi çekici tonları için değerli ve değerli, burada çağlardan beri popüler olan bir mücevher! Kızıl zevk, sayısız mücevher tasarımında merkez noktasını bulur. Karat başına en yüksek fiyata sahip olduğu bilinen pazarın en önemli taşlarından biri olarak kabul edilir. Aslında, bu taş elmas, zümrüt, ametist ve safir de olan kardinal taşlar arasında sayılır. Burada, göz kamaştırıcı ve hipnotize edici değerli taş hakkında bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız. Daha fazla bilgi için okuyun:
Tarih

Ruby çok eski zamanlardan beri inanılmaz derecede güçlü bir taş olarak görülüyor. Yüzyıllar boyunca, güzel renkli mücevher hakkında çok fazla spekülasyon yapıldı. Eski Hindular tarafından bu muhteşem taşı Lord Krishna’ya kimin sunacağının bir sonraki doğumda imparator olacağına inanılıyordu. Mücevher tarihi bize bazı insanların sol elinde giydiğini ve onlara güç ve servet getireceğine inanarak söyledi. Bazı insanlar, Ruby’nin Tanrı’nın yarattığı 12 mücevher arasında en güçlü taş olarak kabul edildiğini söylüyor!
Ruby’nin Kaynağı ve Temini

Bu mücevher adı kırmızı için olan Latince “rubens” kelimesinden gelmektedir. Büyüleyici ve büyüleyici koyu kırmızı rengiyle popüler olarak bilinen bu mücevher, keşfedildiğinden beri sayısız gözüyle açılmıştır. Ayrıca masalların taşı olarak kabul edilir. Derin rengi nedeniyle, yıllar boyunca oluşan birçok efsane ve gizemle ilişkilendirilmiştir. Aslında yakut burç taşı en önemli burç taşları arasında sayılmaktadır. Farklı menşe yerleri ile de tanınırlar. Renkleri ve dereceleri de kökenlerine göre değişir. En popüler iki menşe bölgesi:

Yakut Taşı Faydaları

Yakut Taşı Faydaları

Birmanya Yakut: – Myanmar’dan çıkarılan ve çıkarılan bu taşlar, mavi ipuçları ile yoğun, zengin ve çok değerli koyu kırmızı bir renge sahiptir. Bu taşlar nadir ve pahalı olarak kabul edilir. Aslında, bunlar şimdiye kadar bulunan taşların en iyi kalitesi arasındadır. Muhteşem renk ve olağanüstü berrak taşlar da nadirdir ve nispeten daha yüksek fiyatlı. En pahalı aralığına, hipnotize edici kırmızı rengi olan Pigeon Blood Ruby denir.

Afrika Yakut: – Afrika yakutlarının ana özellikleri renk ve şeffaflıktır. Bu taşların yakut olarak bilinen zengin ve koyu kırmızı bir rengi vardır. Bununla birlikte, opak berraklık ile gelirler ve çok sayıda kapanım içerirler. Daha çok cabochon kesimleri için kullanılırlar. Renk koyu kırmızıdan koyu pembeye kadar değişebilir.

Thai Ruby: – Başlangıçta keşfedildiğinde, Thai Ruby, garnet tarafından gösterilen gölgeye oldukça benzeyen derin ve yoğun kırmızı rengiyle tanındı. Yıllar boyunca, ısıl işlem renkleri daha zengin ve daha hafif görünmesini sağladı, bu süreç Tayland Yakutlarının değerini katlanarak artırdı! Şimdi, bu taşlar pazarlarını mükemmel netlik ve renk kombinasyonu ile yönetiyor.
Ruby nasıl çıkarılır?

İnsanların yıllar içinde yakut taşı elde ettikleri farklı yollar ve yöntemler vardır. Kullanılanlar arasında, daha popüler olanlar:

Çukur Madenciliği: – Bu işlem nehir deltalarında veya bir noktada delta olan alanlarda kullanılır. Burada, çekirdek taşıyan mücevher yerleştirilir ve güçlü sulama işlemi ana kaya, kum, kir, çakıl ve taş çevresinde bulunan diğer ilaveleri yıkar ve sadece güçlü ve sağlam kristali bırakır. Bu işlem 3 ila 24 metre derinliğindeki çekirdekler için kullanılır.

Açık Trend Madencilik: – Bu taşlar için madencilik dağlarda taşınırken kullanılır. Kayaların bulunduğu yamaçlara güçlü su basıncı uygulanır. Bu basınç tüm kumu, çakıl ve ana kayayı yıkayarak sadece parlak kristali geride bırakır. Bununla birlikte, bu işlem, çukur madenciliğinde olduğu gibi nispeten daha küçük taşlarla sonuçlanır.

Mağara Sistemi: – Mücevher içeren çakıl yerini bulmak için toprağa küçük mağaralar kazılmıştır. Yine, bu kayalar ana kayayı yıkamak için güçlü su basıncı ile temizlenir. Genellikle daha yüksek verimle sonuçlanır; ancak, mağaralar dışarı pompalanması gereken suyu toplar. Ayrıca muson mevsiminde sel riski nedeniyle genellikle terk edilirler.
Ruby Özellikleri

Güzel taş öncelikle parlak berraklıkla eşleştirilmiş olağanüstü rengine dayanarak tanımlanır. Mineral korindon çeşididir. Derin ve davetkar kırmızı tonları kromun varlığından kaynaklanmaktadır. En pahalı kristaller arasında olduğu düşünülen bu mücevherlerin değerleri, renk yoğunluğu ve karat ağırlıklarıyla yükseliyor. Aslında yakut, fiyatı karat ağırlığı ile doğrudan ilişkili olan taşlar arasındadır. Daha yüksek karatlar her zaman daha yüksek değerli taşlar anlamına gelir. İşte taşınızın kalitesini belirlemenize yardımcı olacak en önemli 4 belirleyici özellik:
1. Renk

Bir yakutun en önemli özelliği rengi. Muhteşem ve sevgili kırmızılarıyla bilinen, yoğunluğu nedeniyle dünya çapında sevildi. En yüksek dereceli taşlar, içinde mavi ipuçlarıyla zengin, koyu ve hoşgörülü bir kırmızıya sahip olacak – bu gölgeye “Güvercin Kan Yakut” denir. Diğer kaliteler farklı kırmızı tonları sunar. Pembenin üzerinde kalan en açık gölgeye yakut yerine genellikle “pembe safir” denir. Değerli taşınızı bir taklitten tanımlamak istiyorsanız, gerçek olanın parlayacağını bilin.
2. Netlik

Yakut

Yakut

Ruby, rengiyle birlikte, olağanüstü güzel netliği ile de bilinir. Taş kristalin bir görünüme sahiptir ve içinden görünürlük vaat eder. Bununla birlikte, mücevherdeki küçük kapanımlar ve kırıklar kesinlikle doğal olarak kabul edilir. Ancak, bu inklüzyonlar geminin şeffaflığını azaltırsa, değerini azaltacaktır. Bununla birlikte, hiçbir kalıntı içermeyen büyük taşlar bulmak giderek daha nadir görülür.
3. Kes

Köpüklü mücevher birkaç kesik ve fasetlerde bulunabilir. Parlak camsı doğasıyla bilinen bir taştır ve sadece bunu göstermek için çeşitli kesimlerde kesilebilir. Küçük taşlarda popüler olan kesimler, diğerleri arasında yuvarlak, oval, asscher, trilyon, markiz ve zümrüt kesimdir. Bununla birlikte, daha büyük boyutlu çeşitler genellikle oval veya yastık kesimlerinde bulunur, çünkü bu kesikler kaba ağırlığı korur.
4. karat

Yakut, karat ağırlığı ile değeri artan birkaç taş arasında sayılır. Çünkü bir karatın ağırlığının üzerinde bir taş bulmanın nadir olduğu düşünülmektedir. Karat ağırlığı arttıkça, öncelikle yakut fiyatlarının artmasının nedeni budur. Nadir taşlar her zaman daha yüksek fiyatlara hükmeder.

Yakut Değerli Taş Tedavisi: – Bu değerli taşların çoğu bir şekilde veya başka bir şekilde tedavi edilir. En popüler olanlardan biri, rengini arttırmak için kullanılan ısıl işlemdir. Kırık yakutlar da kurşun cam ile doldurulur. Yüz kapladıktan sonra, taşınız bir noktada yağlanmış veya boyanmış olabilir. Bununla birlikte, kuyumcudan kullanılan tüm tedavilerin kanıtını ve bilgilerini istemeniz çok önemlidir. Ayrıca neredeyse tüm değerli taşların bir veya başka bir geliştirme veya tedavi sürecinden geçtiğini de unutmamalısınız.
Daha Fazla Yakut Türü

Ruby öncelikle parlak rengi ve berraklığıyla bilinen bir mücevherdir. Bununla birlikte, aynı ailede daha az bilinmesine rağmen, kendilerine oldukça fazla talep olan bazı taşlar vardır. Ailedeki popüler isimlerden bazıları aşağıda belirtilmiştir:

Star Ruby: – “Asterizm” adı verilen fantastik bir fenomen taşıyan son derece nadir ve ödüllü yakut. Bu, değerli taş yüzeyinde altı ışınlı bir yıldız yansıttığında görülür. Bu özellik en iyi mücevher gün ışığında alındığında görülür. Eşsiz yıldız şekli neredeyse kullanıcının hareketiyle hareket ediyor ve parlıyor gibi görünüyor.

Güvercin Kan Yakut: – – Bir başka pahalı ve değerli yakut türü “Güvercin Kan Yakut” denir. Bu, renk kana çok benzediğinden belirlenir. Bu değerli taşın rengi yoğun ve zengindir, içinde kırmızı-morun hafif tonları görülür. Bazı güzellikler ayrıca taşın kalitesini daha da yüksek ve pahalı hale getiren parlayan floresan gösterir. Bu türün çok nadir olduğunu ve sadece Burma’da bulunduğunu belirtmek önemlidir.

Yakut Zoisit: – Yakut bazı örneklerde zoisit kristalleri ile karıştırıldığında, bu değerli taş oluşumuyla sonuçlanır. Taş için başka bir isim “anyolite” dir. Şu anda onu ihraç eden tek kaynak olan Tanzanit’te keşfedildi. Bu çeşitliliğin her örneği renk ve desen açısından farklılık gösterebilir. Sertlik sıralamasında yakuttan daha düşüktür ve genellikle cabochon formlarında bulunur.
Temmuz Birthstone olarak Ruby

Temmuz ayında doğan herkes için mükemmel bir hediye arıyorsanız, hiçbir şey yakuttan daha iyi olamaz. Tutku ve sevginin sembolü olan bu mücevher, uzun zamandır kalbin duygularıyla ilişkilendirildi. Aslında, Temmuz ayında doğan insanların, bu hoşgörülü taşı modalandırırlarsa hayatlarında bol şans, mutluluk ve başarı getirebileceğine inanılıyor. 1912 yılında doğum taşları listesine eklendi.

Söz konusu değerli taş, 15. veya 40. evlilik yıldönümlerini kutlayan insanlar için ideal bir hediye olarak da kabul edilmektedir. Derin ve zengin koyu kırmızı renkleri sayesinde, sonsuza dek yoğun kalan tutku ve sevgi ile ilişkilidir. Anlamlı mücevher sonsuza dek birçok insanın kalplerinde lekeler yaptı ve sadece parlak ve hipnotize edici rengi nedeniyle değil.
Ruby’nin İyileştirici Özellikleri

Güçlü koyu kırmızı taş, şifa ve astroloji dünyasında çok fazla inanca ve saygıya sahiptir. Güçlü ve yoğun kırmızı tonu, daha güçlü güçleriyle de ilişkilendirilmiştir. Bu değerli taş yıpranmış ve dünyanın dört bir yanındaki şifacılar tarafından giyilmesi tavsiye edilmiştir. Aşağıda, odanızda yakut taşı giydiğinizde veya süslediğinizde not edeceğiniz çeşitli avantajlardan bahsedilmektedir. Ruby’nin çeşitli metafizik özellikleri hakkında daha fazla bilgi için okuyun:
Yakut taşı giyiyor

Ruby taşının güçleri en iyi, şifacılar topluluğuna inandığı gibi, giydiğinizde fark edilir. Taş giymenin aşırı aktif düşüncelerinizi sakinleştirdiğine ve barışı getireceğine ve onu hiperaktif insanlar için ideal hale getirdiğine inanılmaktadır. Taşın ayrıca nazardan kurtulmak için kullanıldığı ve paranormal varlıklara zarar vermekten kaçındığı söylenir. Ayrıca kullanıcıya yenilenen güven ve daha iyi tutum sunar; şifacılar korur. Ayrıca, astrologlar tarafından vücudu detoksifiye etmek için kullanılan bir mücevherdir. Olumsuzluğu ortadan kaldırdığı ve kullanıcıya yeni bir sakinlik, pozitiflik ve barış duygusu getirdiği söylenir.

Bunların dışında yakut da son derece güçlü bir afrodizyak olarak kabul edilir. İlişkide yenilenmiş tutku ve sevgiyi getirir. Aslında, bazı insanlar mücevher takmanın gebe kalma şansını arttırdığını bile söylüyor. Ayrıca ilişkilere daha fazla sevgi ve hayranlık getiriyor.

Bazı astrologlar, bakır veya altına gömülü olan bu mücevheri giymenin daha iyi sonuçlar vereceğini söylüyor.
Yakut Taşı Süsleme

Şifacılar, güçlü ve mübarek kristal, odanıza yerleştirilse bile size birçok fayda sağlar. Mücevherlerin kırmızı tonları sevgi ile ilişkilidir. Bu nedenle, yatak odanıza yerleştirildiğinde, sizi eşinizle yaklaştırır ve ilişkinize daha fazla sevgi ve hayranlık getireceğine inanılır. Eğer uyuşukluk çekiyorsanız, bu durumda da yararlı görünüyor. Bunların dışında, tüm olumsuzlukları temizlemeye yardımcı olan ve zihinlere pozitiflik getirdiği için meditasyon sırasında kullanılacak harika bir taştır. Yakutun çok umut, mutluluk ve sevinç sunduğuna inanılıyor.
Ruby Alırken Hatırlamanız Gerekenler?

Yakut alırken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç ipucu ve püf noktası vardır. Bu daha önemli tavsiyelerin bazıları aşağıda belirtilmiştir:

4C’leri tanıyın. Taşınızın kalitesini belirlemek 4C’lerin çalışmasını içerir ve bunlar: renk, karat, kesim ve netlik. En yüksek dereceli taş yoğun ve koyu kırmızı renge sahip olacak, bir karat etrafında tartılacak, oval veya yastık kesime kesilecek ve minimum kapanımlar veya bulanıklığa sahip olacak.
Birkaç kuyumcu sundukları taşın işlenmediğini iddia ediyor. Ancak, bu hiç de doğru değil. Hemen hemen her değerli taş, bir veya daha fazla geliştirme veya tedavi sürecinden geçer. Hangisinin olduğunu bulmalısın.
Bu gemin derecesini etkileyen bir başka özellik de kökenidir. Birmanya Yakutları ve Madagaskar Yakutları, inanılmaz derecede zengin renkleri ve ısmarlama netliği nedeniyle geminin en pahalı çeşitleri arasında sayılır. Diğer kökenlerin taşı nispeten daha düşük fiyatlıdır.
Bu mücevheri satın almaya hazırsanız, fiyatının karat ağırlığıyla yükseldiğini bilmelisiniz. Dolayısıyla, bütçenizi oluştururken, karat başına fiyatı da hesaba katmanız gerekir. Uygun fiyatlı yakutlar arıyorsanız, karat ağırlığını 1’in altında hedefleyin.
Kristaldeki inklüzyonların, bulanıklaşmanın ve kırıkların doğal olduğu düşünülmelidir. Ancak, bunlar şeffaflığı etkiliyorsa, yakut fiyatı aşağı iner. Bu kapanımları gözlemlemek için taşınızı ışığa karşı tutun. Eğer temizlemek için yakınsa, daha pahalı olacak.
Yakutlar elmas veya safirlerden daha nadirdir ve bu nedenle daha yüksektir. Pahalı bir mücevher parçasına yatırım yapmadan önce bunu bilin.
Hiçbir otantik kuyumcunun, değerini çok düşüren yakut fiyatlarını düşürmeyeceğini bilin. Bu taşlar nadir oldukları kadar değerlidir. Büyük indirimlerle satılamazlar. İnanılmaz derecede düşük bir miktar buluyorsanız, dikkatli olun.
Mevcut pazarda kullanılan en popüler taklitler garnet ve kırmızı camdır. Bununla birlikte, sadece renkle ayrılabilirler. Bu mücevherlerin renkleri bir yakuttan daha parlak ve daha canlıdır.
Ruby, Mohs Sertlik Ölçeğinde 9. sırada yer alıyor ve bu da onu oldukça güçlü ve dayanıklı bir mücevher haline getiriyor. Muadillerinin aksine kolayca kırılamaz.
Ruby için alışveriş yaparken, daha yüksek fiyatlı bir taş satın alıyorsanız, orijinallik sertifikası talep ettiğinizden emin olun.

Ruby Hakkında Sık Sorulan Sorular

Değerli taşın etrafında ortaya çıkan birçok soru var. Bu soruları sizin için cevaplamak için elimizden gelenin en iyisini yaptık. Aşağıda en çok aranan SSS’leri bulacaksınız:
1. Bir Ruby’nin Orijinal Olduğunu Nasıl Biliyorsunuz?

Taşınızın orijinal olup olmadığını öğrenmenin en iyi yolu rengini incelemektir. Gerçek bir yakutun neredeyse parlayan kırmızı bir gölgeye sahip olduğu bilinen bir özelliktir. Taklitler, lüks ve daha derin yakut tonlarından farklı olarak parlak ve sentetik kırmızıya sahiptir.
2. Pembe Safir ve Yakut Arasındaki Fark Nedir?

Aradaki farkın bu taşta ne kadar kırmızı olduğuyla ilgisi var. Her iki taş da aynı ailenin varyantlarıdır ve alüminyum oksit çeşitleridir. Bununla birlikte, krom miktarı onları ayırır. Aslında, pembe tonları açık olan beril pembe safir olarak adlandırılır.
3. Hangi Yakut En İyi Kalite?

Yakut derecesi genellikle kesilen, karat, renk ve berraklık olan 4C’lere bağlıdır. Ancak, kökeni çok önemli bir rol oynamaktadır. En yüksek dereceli taşlara Birmanya Yakutları denir ve Myanmar’da çıkarılırlar. Koyu mavi renkte koyu kırmızı renkle övünürler.
4. Yakut Giymenin Yararları Nelerdir?

Astrolojik tıbba inanılırsa, yakutun birçok fiziksel faydası vardır. Taş giymek, kan dolaşımının yanı sıra görme yeteneğini de artırabilir. Ayrıca kullanıcıya uzun süre güç ve güven verdiğine inanılmaktadır.
5. Doğal Yakut Nedir?

Laboratuvarda yaratılan yakutların aksine, doğal taşlar en az şekilde işlenir. Etkileyici netliğe sahip çarpıcı yoğun kırmızı renkle bulunurlar. Ancak bu özellikler, taşın karat başına fiyatını artırmaktadır.
6. Hangi Renk Yakut En Değerli?

Koyu ve koyu kırmızı renklere sahip taşların içlerinde mavi renk tonları olan en iyi derecelere sahip olması gerekir. Mor-kırmızı tonları olan taşlar bile daha yüksek fiyatlıdır. Bununla birlikte, renk yıkandıkça, taşın kalitesi de fiyatlarla birlikte düşer.
7. Ruby Bir Birthstone mu?

Evet, yakut burç taşı Temmuz ayı boyunca doğan tüm insanlar için önemli olarak kabul edilir. Ayrıca 15. veya 40. yıldönümleri için en iyi hediye olarak kabul edilir.
8. Gerçek Ruby’yi Çizebilir misiniz?

Ruby, Mohs Sertlik Ölçeğinde 9’uncu sırada yer alıyor ve bu da onu oldukça güçlü bir taş yapıyor. Bununla birlikte, elmaslar kadar zor değil. Taşı çizmek kolay değil. Ancak, taşınızı sahte olarak tanımlamak isterseniz, bir bozuk para kullanarak tabanı çizebilirsiniz. Kolayca çizemiyorsanız, eldeki mücevher sahte.
9. Ruby Neyi Simgeliyor?

Yoğun kırmızı renk, güç ve tutku ile ilişkilidir. Taşın uzun süre sevgiyi ve beraberliği gösterdiği biliniyordu. Hâlâ güçlü duyguların yanı sıra gücü simgelemek için en iyi taşlar arasında olduğu düşünülmektedir.
10. Yakut Neden Nadirdir?

Ruby çeşitli alüminyum oksittir. Kırmızı rengini krom varlığından alır. Daha küçük boyutlu taşlar pazarda bol miktarda bulunur ve bunlar da o kadar pahalı değildir. Bununla birlikte, bu taşları bir karatın ağırlığının üstünde kaynaklamak görünüşte zordur. Bu onları nadir ve dolayısıyla daha yüksek fiyatlı yapar.
Mağaza Peridot Takı

Yakut Mücevherat
Yakut Yüzük
Yakut Küpeler
Yakut Kolyeler
Yakut Kolye

Ruby Hakkında Gerçekler

Taş hakkında o kadar çok eğlenceli ve ilginç gerçek var ki, bilerek çok eğleneceksiniz. Daha önemli ve alakalı olanlardan bahsedilmektedir:

Yakut adı kırmızıya dönüşen Latince “rubens” kelimesinden gelir. Yakutta en popüler bulunan renk içindir.
Taşın açık pembe renkli varyantlarına pembe safir denir. Bunun nedeni, kökenlerinin aşağı yukarı aynı olması ve renk tonunun pembe safirlerle daha fazla eşleşmesidir.
En yüksek yakut derecesi yoğun kırmızı tonlara sahiptir. Ve mavi bir ipucu ile koyu kırmızı tonları olan varyantlar son derece popülerdir; Myanmar’dan çıkarılırlar ve genellikle de yüksek fiyatlıdırlar.
Ruby, 4 premium değerli taş arasında kabul edilir. Diğerleri elmas, safir ve zümrüt.
Yakutlar güç ve güç dolu olduğuna inanılan taşlardır. Tılsım olarak giyilmelerinin nedeni budur. Savaşlarında savaşçıları korudukları düşünülüyordu.
Yakutlar, parlak kırmızı ve egzotik tonları nedeniyle aşk ve özveri ile ilişkilidir.
Ruby Birthstone, Temmuz ayında doğan insanlar için neşe ve mutluluk getirdiği düşünülmektedir. 15. veya 40. yıldönümleri için de ideal hediyeler olabilirler.
Karşılaşacağınız hemen hemen tüm yakutlar bazı kapanımlar veya kusurlar tutacaktır. Bu inklüzyonların doğal olduğu düşünülmektedir. Kusurları olmayan taşlar son derece nadirdir ve son derece yüksek fiyatlıdır.
Bir karattan daha ağır olan taşı bulmak son derece nadirdir ve değerlidir. Bu mücevherlerin fiyatı karat ağırlıklarıyla doğru orantılı olarak artar.
Yakutlar, Mohs Sertlik Ölçeğinde 9. sırada yer alıyor ve bu da onları en güçlü taşlar olan elmasların yanında duruyor.
Kromun varlığı nedeniyle, bilinen kırmızı renklerini alırlar. Güvercin kanı yakutu en iyi renk tonu olarak kabul edilir. Diğerleri koyu kırmızıdan pembe tonlara kadar değişir.