OTANT�K TA�

YEŞİM TAŞI (JADEİT) KOLYE

ÖZEL ÜRÜNLER
Yeşim Taşı Kolye
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 16.75 GR
 • 24.45 KARAT YEŞİM(JADEİT)
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EL YAPIMI EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
 • KORE YEŞİM TAŞI
 • ÖZEL KUTUSUNDA

Jadeit bir piroksen mineralidir ve iki tür saf yeşim taşı biridir . Diğer nefrit yeşim olarak bilinir. Jadeit, iki jadesin daha nadir olması ve sonuçta daha değerli ve

Yeşim Taşı Kolye

Yeşim Taşı Kolye

değerli olduğu düşünülüyor. En değerli jadeit şekli, “emperyal jadeit” olarak bilinen çarpıcı ve hatta zümrüt yeşilidir. Jadeitin tarihi, dayanıklılığı nedeniyle ilk kez silah ve alet yapımında kullanıldığı birkaç bin yıl öncesine dayanıyor. Jadeite, Mayalar ve Aztekler tarafından büyük ödüle layık görüldü, aslında “yeşim” adı İspanyolcadaki “piedra de ijada” isminden kaynaklanıyordu, “yan acı için taş” anlamına geliyordu. İspanyol kaşiflerin Orta Amerika yerlilerinin, hastalıklarını iyileştirmek için yanlarında yeşim taşı bulunduğunu fark etmeleri nedeniyle isimlendirildi. Çince’de, yeşim “cennet” veya “emperyal” anlamına gelen “yu” olarak bilinir. Bu nedenle, Çin kültüründe emperyal mücevher olarak kabul edilir. Çin’de, Shang krallarının mezarlarında yeşim bulundu.
Jadeit, sertliği ve yoğunluğu ile nefrit gibi diğer benzer malzemelerden ayırt edilebilir. Sahte olarak jadeit olarak satılan birçok malzeme vardır ve jadeitin dış görünüşüyle tanımlanması zordur. Jadeitin diğer maddelerden tanımlanmasında en güvenilir yöntem özgül ağırlığı test etmektir. Jadeiti nefritten ayıran basit bir test bir zil testidir. Nefrit, vurulduğunda bir müzik tonu çıkarır, oysa jadeit yapmaz.

jadeit; Kökeni ve Değerli Taş Kaynakları Başa dönüş
Jadeitlerin ana kaynağı, aynı zamanda emperyal jadeitlerin de ana kaynağı olan Myanmar’dır (Burma). Bununla birlikte, emperyal jadeit Guatemala’da da bulunmuştur. Jadeite ayrıca Japonya, Kanada, Guatemala, Kazakistan, Rusya, Türkiye, Küba ve ABD’de bulunur.

Jadeit Alımı ve Jadeite Değerli Taş Değerinin Belirlenmesi Back to Top
Jadeit Rengi
Jadeit renk olarak değişir. Yeşil, beyaz, turuncu, sarı, lavanta, gri ve siyah renklerde bulunur. Jadeitin en saf hali beyazdır ve diğer renkli değerli taşlarda olduğu gibi renkler safsızlıkların bir sonucudur. En değerli jadeit, canlı bir zümrüt yeşilidir ve yarı saydamdır. Zümrüt yeşili tonu, zümrütlere güzel yeşil rengini veren kromun bir sonucudur. Zümrüt yeşili jadeit, emperyal jadeit olarak bilinir ve sadece Burma’da (Myanmar) görülür. Jadeit, tek bir mücevherde birden fazla renk olabilir. Rengin eşit dağıldığı Jadeite çok değerli. Ancak, renk tercihleri bölgeye bağlı olarak değişir. Örneğin, Batı’da derin ve canlı yeşil jadeit tercih edilir, ancak Uzak Doğu’da, yeşil emperyal jadeit ile birlikte pembe tonlu saf beyaz veya sarı jadeit ödüllendirilir.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ 24.45 KARAT DOĞAL KORE YEŞİM (JADEİT) TAŞI KOLYE ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR ;SEVDİKLERİNİZ İÇİN ÇOK GÜZEL FANTASTİK  BİR PARÇA;

Jadeit Berraklığı ve Parlaklığı
Jadeit parıltı cilalandığında yağlı kalır. Nefritin en çok vitröz (camsı) bir parlaklığa sahip olduğu söylenir, burada jadeit daha sık yağlı veya balmumu bir parlaklık sergiler. En değerli jadeit yarı saydamdır. Düzensiz renk dağılımı, genellikle inklüzyonlarla karıştırılabilir.

Doğal Yeşim Taşı

Doğal Yeşim Taşı

Jadeit Kesim ve Şekil
Jadeite son derece çok yönlüdür ve son derece karmaşık şekillere oyulabilir. Budalar, köpekler, ejderhalar, yarasalar, kelebekler, şeftali ve diskler gibi çeşitli geleneksel Çin figürlerine oyulmuştur. Aynı zamanda, düğmeler, bardaklar, tabaklar ve tuz ve biber kapları gibi her türlü pratik maddeye yapılır. Jadeite güzel süslemeler yapmak için kullanılır ve ayrıca boncuklar, halkalar için kabaşonlar, broşlar ve fantezi kolyelere dönüştürülür. Bütün bilezikler aynı zamanda jadeitten de üretilmiştir.

Jadeit Arıtımı
Jadeit genellikle kahverengi pigmentleri gidermek için asitle ağartılır. Ağartma, jadeitin gözenekli hale gelmesine ve kırılmaya daha yatkın hale gelmesine neden olur, bu nedenle jadeit, beyazlatma işleminden sonra genellikle kırıkları dolduran ve görünümünü iyileştiren bir polimer ile emprenye edilir. Jadeitin yapay olarak boyanıp boyanmadığını tespit etmek için bir “Chelsea filtresi” kullanılabilir. Böyle bir filtreden bakıldığında, boyalı jadeit kırmızı görünecektir. Çin yeşim endüstrisi, jadeiti aldığı geliştirme miktarına göre sınıflandırmak için bir derecelendirme sistemi kullanıyor. Sisteme göre, A sınıfı jadeit boyanmaz veya emprenye edilmez, ancak stabil olarak kabul edilen bir kaplama almış olabilir. B sınıfı jadeit emprenye edilmiş ve ağartılmış olabilir ancak boyanmamış olabilir. C sınıfı jadeit boyanır ve emdirilir ve D sınıfı jadeit gerçek jadeit değildir. Tüm saygın yeşim tedarikçileri her türlü tedaviyi veya iyileştirmeyi ilan edecek. Çok sayıda jadeit gelişmiş olmasına rağmen, doğal, işlenmemiş jadeit bulunabilir.

Jadeit Gemological Özellikleri: Başa dönüş
Kimyasal formül: NaAlSi2O6 Sodyum alüminyum silikat
Kristal yapı: monoklinik
Renk: Yeşil, beyaz, turuncu, sarı, lavanta, gri ve siyah
Sertlik: Mohs ölçeğinde 6.5 – 7
Kırılma indisi: 1.652 – 1.688
Yoğunluk: 3,30 – 3,38
dilinim: Kristal eksikliği nedeniyle nadiren görülür
Şeffaflık: Opak, yarı saydam
Çift Kırılma veya Doğruluk: 0.020
Parlaklık: Donuk, yağlı, vitröz
floresan: Yeşilimsi: Çok zayıf; beyazımsı: Glimmer
Gemoloji ile ilgili terimlerin detayları için lütfen Gemstone Sözlüğümüze bakın.

Jadeit: İlgili veya Benzer Değerli Taşlar Başa dönüş
Omfalit yeşim taşı
Omfasit Yeşim
Nefrit , jadeit ile kolayca karışabilen diğer yeşim türüdür. Nefrit, en yaygın yeşim şeklidir ve Mohs sertlik ölçeğinde 6 – 6.5 seviyesinde, jadeitten daha yumuşaktır. Nefrit, düşük özgül ağırlığı ve farklı kristal yapısı ile jadeitten ayırt edilebilir. Nefrit ayrıca kimyasal bileşiminde jadeitten de farklıdır; nefrit kalsiyum magnezyum demir silikat iken, jadeit sodyum alüminyum silikattır. ” Maw-sit-sit-sit ” olarak da bilinen Chloromelanite, jasit ile ilgili olan kosmochlor adlı bir mineralden yapılmıştır. Ayrıca bazı jadeit içerir. Tüm yeşim biçimleri çoğu zaman birlikte gruplanır ve basit bir tür “ yeşim taşı ” olarak satılır.

yeşim taşı , yanıltıcı olarak “Hint yeşimi” olarak satılan aventurin ile karıştırılmamalıdır. Ayrıca, “Rus yeşimi” ve “Wyoming yeşimi” nefrit türleridir. “Wyoming yeşim”, ayrıca tremit ve albitten oluşan başka bir maddeye atıfta bulunabilir. Hetian yeşimi , oymalar ve yeşim takıları için çok aranan Hotan’dan çıkartılan bir Çin yeşilidir. Krisopraz ayrıca “Avustralya yeşimi” olarak geçirilir, ancak jadeitten daha düşük bir yoğunluğa sahiptir ve trigonal kristal olarak oluşur, buna karşın jadeit kristalleri monokliniktir. Jadeit ile ilişkili diğer mineraller serpantin , nefelin, kalsit, kuvars, aragonit, glokofan ve vezuviyanittir. Yılan gibi jadeite benziyor, ancak yılan gibi yumuşak, daha az yoğun ve dokunuşta yağlı hissediyor.

Yeşim Taşı Özellikleri

Yeşim Taşı Özellikleri

Jadeit Değerli Taş Mitolojisi, Metafizik ve Alternatif Kristal Şifa Yetkileri Başa Dön
Maya ve Aztekler, jadeitin vücudun yanlarındaki acıları iyileştirebileceğine inanıyorlardı. Yeşim isminin kaynaklandığı yer burasıdır, çünkü ilk İspanyol kaşifler “piedra de ijada” adını verdiler. Çinliler “cennet taşı”, “emperyal mücevher” veya “değerli mücevher” anlamına gelen “yeşim” adında ve Çin’de jadeit, iyiliği, güzelliği ve saflığı sembolize ediyor. Çin’de, jadeit o kadar değerli olarak kabul edilir ki, “altın değerlidir; yeşim paha biçilmez” diyen bir Çinli vardır. Jadeite’nin sağlık güçlendirici özelliklere sahip olduğu ve uzun ömürlülüğü teşvik ettiği düşünülmektedir. Çinliler genellikle jadeiti, güç ve refahın sembolleri olan ejderhalar gibi daha fazla anlam getiren geleneksel figürlere ayırırlar. Feng shui’de, jadeitin refah ve sağlığı etkilediği düşünülüyor. Jadeite’in Çinliler tarafından iyileştirici özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir ve tek bir jadeitten oyulmuş bileziklerin kullanıcıyı koruduğu düşünülmektedir. Yeşim bilezik kullananların ciddi şekilde hastalandığını veya kazalara karıştığını söyleyen çok sayıda hikaye var. Bu hikayelerin her birinde, bileklik kritik bir zamanda kırıldı ve daha sonra kullanıcı mucizevi bir şekilde hastalıklarından kurtuldu veya kazadan yaralanmadan çıktı. Jadeit bileziklerin negatif enerjiyi emdikleri ve böylece onları giyenleri koruduğu söylenir. Ayrıca, jadeitin kullanıcının yaşamını yansıttığına, iyi zamanlarda daha parlak ve parlak hale geldiğine ve acı zamanındaki parlaklığını yitirdiğine inanılmaktadır. Astrolojide jadeit, Toros burcuyla ilişkilidir. Ayrıca, jadeitin, kullanıcının kalbini sevgiye hazır bir şekilde açmasına izin verdiğine inanılmaktadır.

Feragatname: Metafizik ve Alternatif Kristal İyileştirme Yetkileri ve Özellikleri onaylanmış tavsiye olarak alınmamalıdır. Geleneksel, Tören ve Mitolojik Değerli Taş Lore, çeşitli kaynaklardan toplanmaktadır ve SETT Co., Ltd.’nin tek görüşünü temsil etmemektedir. Bu bilgi doktorunuzun tavsiyesinin yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, lütfen lisanslı bir tıbbi pratisyene başvurun. GemSelect, şifa veya astrolojik doğum taşı güçleri ile ilgili hiçbir iddia veya beyanda bulunmaz ve hiçbir koşulda sorumlu tutulamaz.

Yeşim Taşı Faydaları

Yeşim Taşı Faydaları

Jadeite Gemstone ve Takı Tasarım Fikirleri Başa dönüş
Jadeitin çok yönlülüğü onu çeşitli kullanımlar için ideal kılar. Jadeite, özellikle çarpıcı jadeit cabochon halkalarında veya küpeler, kolyeler ve kolyeler için küreler veya diskler halinde kullanım için genellikle kabaşondan kesilir. Ayrıca broş veya diğer süs eşyaları olarak giyilebilecek karmaşık süslemelerle oyulmuştur. Jadeite hem erkekler hem de kadınlar için idealdir. Pırlantalarla eşleştirilebilir ve altın veya gümüş rengi olarak ayarlanabilir. Erkekler için popüler jade mücevherleri tıknaz halkalar, kravat pimleri, kol düğmeleri ve kolyelerdir. Bayanlar için jadeit; kolye, boncuklu kolye veya bilezik, cazibe bileziği, bilezik, yüzük, küpe veya saç süslemeli olarak giyilebilir. Doğu’da, jadeit takılar bile küçük çocuklara bile bilezik şeklinde veriliyor.

Not: Kara taş ağırlığına göre değil, boyuta göre renkli taşlar satın alın. Renkli taşlar boy / ağırlık oranına göre değişmektedir. Bazı taşlar daha büyük, diğerleri ise ağırlıkça elmastan daha küçüktür.

Ünlü Jadeit Değerli Taşlar Başa dönüş
Dünyanın birkaç köşesinde yüksek fiyatlara ulaşan kültürel ve sanatsal açıdan ilginç jadeit parçaları var. “İki kat şanslı kolye” olarak bilinen güzel, canlı, yeşil, yeşim boncuklu bir kolye, 1997’de, 9.3 milyon dolarlık inanılmaz bir fiyata Christie’s’de satıldı. Adı, kaynak boulder her kesildiğinde sahiplerinin servetini iki katına çıkarır. Ayrıca, tüm dünyadaki müzelerde sergilenen tarihsel olarak önemli jadeit eserler de vardır. Böyle bir örnek, Güney Kore, Seul’deki Kore Ulusal Müzesi’ndedir. “Gokok” adı verilen virgül şeklindeki jadeit boncukların bulunduğu beşinci yüzyıldan kalma bir altın taç. Bir diğer jadeit parçası da, bir jadeitten oyulmuş olan Jadeite Lahana’dır. Çin lahanasının inanılmaz canlı renk örneğidir ve yapraklarında kamufle edilmiş böcekleri barındırır. Tayvan, Taipei’deki Ulusal Saray Müzesi’nde sergilenmektedir. Zarif bir şekilde oyulmuş bir diğer jadeit ürünü ise, lavanta ve yeşil Birmanya jadeitten oyulmuş 50 cm uzunluğundaki ünlü Jade Dragon Vazosu. ABD, Smithsonian Enstitüsü, Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nde sergilenmektedir. Hem Jadeite Lahana hem de Jade Dragon Vazo, ince ve zarif bir şekilde jadeitin oyulabildiğinin çarpıcı örnekleridir. Ayrıca Meksika’dan yeşil yeşim bir maya mısır tanrısı kolyesi, ABD Amerikan Kızılderili Ulusal Müzesi’ndeki serginin bir parçası. Ek olarak, gri bir Meksikalı Olmec jadeit maskesi, Boston, ABD’deki Güzel Sanatlar Müzesi’ndeki koleksiyonun bir parçasıdır.

Jadeite Gemstone Takı Bakımı ve Temizliği Başa dönüş
Değerli taşlar nasıl temizlenir Her ne kadar jadeit sert bir malzeme olsa da, parlaklığını korumak için uygun şekilde bakımı yapılmalıdır. Jadeitinizi temizlemek için sabunlu su ve yumuşak bir bez kullanın. Sabunlu kalıntıyı gidermek için iyice durulayın. Değerli taşların çoğunda olduğu gibi, ultrasonik temizleyiciler ve vapurlar önerilmez. Spor gibi sert fiziksel aktivitelere katılmadan, temizlenmeden veya spor yapmadan önce daima mücevherleri veya değerli taşları çıkarın. Çizilmeleri önlemek için jadeiti diğer değerli taşlardan uzakta saklayın. Değerli taşları yumuşak bir bezle sarmak veya kumaş kaplı bir mücevher kutusunun içine yerleştirmek en iyisidirYeşim Anlamına ve Kullanımına Giriş
Jade’in dokunduğu her şeyi kutsadığı ve tüm dünyada yaklaşık 6.000 yıldır insanlığa hizmet ettiği söyleniyor. Britanya Adaları’ndaki ilkel insanlar için, tokluğu, cilalama ve keskinleştirme yeteneği onu balta başları, bıçaklar ve silahlar için tercih edilen bir taş yaptı. Yerli Meksika, Orta ve Güney Amerika ve Yeni Zelanda kabileleri, tanrı maskelerine ve ritüel eserler olarak oyulmuştu, hatta tatlı ve bol su için su ruhlarına bir teklif olarak kuyulara bile atılmıştı. Çin’deki kayıtlı tarih boyunca en değerli taş olan Jade, güzelliği ve iyileştirme ve korunma gücü ile değerlendiriyor. Sonsuz çeşitlilikte değerli taş, kap, tütsü brülörü, boncuk, mezar eşyası ve heykel, Jade’den ve şiirle yazılmış müzik aletlerinden ve kolyelerden müthiş bir şekilde oyulmuştur. [Simmons, 210] [Eason, 266, 268]

Yeşim Taşı

Yeşim Taşı

Yeşim, metafiziksel özellikleri nedeniyle çok değerlidir. Eski kültürlerde olduğu kadar bugün de olduğu gibi, manevi dünyaya erişmek, ritüel bilgiler hakkında bir içgörü kazanmak, yaratıcılığı teşvik etmek ve rüyaları çözme üzerine saygı duyulan nihai “Rüya Taşı” dır. [Melody, 341] [Raphaell, 161] Uzun ömürlü ve huzurlu bir ölüm temin eden koruyucu bir tılsım olarak değerlenir ve güçlü bir şifa taşı olarak kabul edilir. [Mella, 87] İyi şanslar ve dostluğa sahip bir muska olan Jade, huzur içinde toplanan bilgeliği, olumsuzları dağıtarak ve kendini gerçekte olduğu gibi görmeye teşvik eder. [Hall, 152]

Bilimsel anlamda, Jade iki farklı mineral tarafından paylaşılan isimdir – bir kalsiyum magnezyum silikat olan nefrit ve bir sodyum alüminyum silikat olan Jadeite. Her ikisi de farklı bileşimlere, sertliklere, yoğunluklara ve kristal yapılara sahip olmalarına rağmen, ikisi de istisnai olarak sert taşlardır, görünüşte benzer ve metafiziksel özelliklerde eşit derecede değerlidirler. Her ikisi de yeşim yeşili olarak tanıdığımız güzel zeytin tonlarında ortaya çıkar, ancak bazı farklılıklar vardır.

Nefrit genellikle kremsi beyaz, orta ila koyu zeytin yeşili, kahverengi ve siyah renklerinde ortaya çıkar. Balmumu parlaklığı ile pürüzsüz bir yüzey cilası vardır ve daha yaygın olarak bulunur. Jadeit beyaz-gri yeşil, yapraklı yeşil, mavi veya mavi-yeşil, zümrüt yeşili, lavanta, pembe, kırmızı, turuncu, yeşilimsi-siyah veya siyah olabilir. Sert ve parlak, Nefrit’ten daha nadir ve genellikle daha pahalıdır. Krom izleri ile renklendirilmiş yarı saydam, zümrüt yeşili Jadeite, Imperial Jade olarak adlandırılıyor ve en nadir ve en değerli olanı.

Yeşim Taşı Gümüş Kolye

Yeşim Taşı Gümüş Kolye

Jade’in adı ve karakteri birçok kültürle ilişkilidir, bunların hepsi taş taşlarının iyileştirilmesi ve böbrek veya mesane rahatsızlıklarının iyileştirilmesinde tıbbi özelliği ile ilgilidir. Eski Çinlilere Yu-Stone’a Mesoamerikalılar tarafından “dalak taşı” adı verildi. Nefrit, Yunanca bulunan nefros kelimesinden, böbreğe ait. İspanyollar, “Belnenin Taşı” veya “Kanadın Taşı” anlamına gelen Yeni Dünya’yı (Latince lapis nephrictus) fethettiklerinde Piedra de hijada adını verdiler. Daha sonra Fransızca bir çeviride, terim yanlış basıldı ve “pierre le jade” oldu. [Fernie, 284] [Megemont, 97] [Simmons, 209]

Bu makalede açıklanan metafizik amaçlar ve ilgili sayfalarda, Nefrit ve Jadeite her ikisi de Jade olarak anılacaktır.

Bu sayfa öncelikle Jade’in genel özelliklerini ve Green Jade’e özgü özellikleri ele alacaktır .

Diğer renkler ek özelliklere sahiptir ve ayrı bir sayfada tartışılabilir. Bu Jades’in tam listesi için aşağıdaki bağlantıları tıklayın.

Kara Yeşim , kendini sınırlama da dahil olmak üzere, fiziksel ya da psikolojik olumsuz saldırıları engellemek için güçlü, koruyucu enerjiler ortaya çıkarır.

Blue Jade aklı sakinleştirir, barışı ve yansıması teşvik eder ve vizyonları ve hayalleri desteklemekte değerlidir.

Brown Jade topraklanmış. Dünyaya bağlanır ve konfor ve güvenilirlik sağlar.

Lavanta yeşili duygusal incinmeyi hafifletir ve manevi beslenme sağlar. Enerjisi en yüksek eterik spektrumdadır.

Turuncu Yeşim neşe getiriyor ve bütün varlıkların birbirine bağlılığını öğretiyor. Enerjik ve sessizce uyarıcı.

Mor Yeşim neşeyi ve mutluluğu teşvik eder ve kişinin havasını arındırır. Negatifleri dağıtır ve kişinin ayırt etme seviyesini arttırır.

Kızıl Yeşim , birini geride tutan ve birini harekete geçirmeye çağıran korkuyu gideren, yaşam gücü enerjisi taşıdır.

White Jade , dikkat dağıtıcıları filtreler, konuyla ilgili yapıcı bilgileri çeker ve karar vermede yardımcı olur.

Sarı Yeşim neşeli ve enerjik, bir asimilasyon ve ayrımcılık taşı.

metafiziksel kullanımlar Jade Kullanımları ve Amaçları – Genel Bakış
Yeşim fırtına ortasında sakin bir taştır. Hareketleri sinirleri dengeler ve kalp ritmini yatıştırır. Zaman zaman felç etmek için cebinde veya kolyede tutulan bir Jade parçası enerjiyi yeniden şarj eder ve geleneksel olarak hastalığa karşı korur. Jade, hastanede ya da evden ya da aileden uzakta bulunan çok genç ya da çok yaşlı birinin şok ya da korkusunu hafifletmek için de kullanılabilir. [Megemont, 99] [Eason, 266]

yeşim taşı , suçluluk duygularını iyileştirmek ve aşırı yenilgilik durumları için mükemmeldir. Aynı zamanda, “patolojik normallik” i de, mezhebe benzeyen, abartılı bir militarizm, lider takip eden bir tutum ya da genel görüşe vermeyi zorunlu kılma zorunluluğu gibi bir gruba adapte olmak için aşırı bir gruba adapte etme arzusunu ele alıyor. maliyeti önemli. [Megemont, 99]

Bir seyahat taşı olarak Green Jade, tatilde hastalıkları önler, yalnız seyahat edenler için faydalıdır ve çocukları ve evcil hayvanları seyahat ederken başıboş veya zarar görmekten korur. [Eason, 42] Green Jade aynı zamanda chi’yi veya Life Force enerjilerini de destekliyor ve yürüyüş yapmak, bahçecilik yapmak veya kapılardan uzaklaşmak için mükemmel. [Simmons, 210]

Yeşil Yeşim bir sevgi kristalidir. Yeni aşkı destekliyor ve güvenilirliği ve sadakati arttırıyor. Aynı zamanda daha sonra yaşamda aşka ilham veriyor. [Eason, 43]

Profesyonel bir destek taşı olarak Jade, doktorlara, hemşirelere, veterinerlere ve tüm şifacılara pratik teşhis koymalarında ve uygulamalarında yardımcı olur. Eğitimciler için bir destek taşıdır ve inanç sembolü olarak oyulmuş Jade, askeri personele destek veriyor. [Mella, 130-133]

Yeşim kolye ve kolyeler, aldatma ve maddi veya manevi kazançlar için yetkili suistimallere karşı koruma sağlar. Jade, güçle barışı ifade eder ve ayrıca şiddet içeren çocuklardan veya gençlerden gelen zorbalık veya korkutmayla karşılaşan evlerde veya mesleklerde de faydalıdır. [ Eason, 268]

YEŞİM TAŞI (JADEİT) KOLYE

ÖZEL ÜRÜNLER
Yeşim Taşı Kolye
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 16.75 GR
 • 24.45 KARAT YEŞİM(JADEİT)
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EL YAPIMI EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
 • KORE YEŞİM TAŞI
 • ÖZEL KUTUSUNDA
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Jadeit bir piroksen mineralidir ve iki tür saf yeşim taşı biridir . Diğer nefrit yeşim olarak bilinir. Jadeit, iki jadesin daha nadir olması ve sonuçta daha değerli ve

Yeşim Taşı Kolye

Yeşim Taşı Kolye

değerli olduğu düşünülüyor. En değerli jadeit şekli, “emperyal jadeit” olarak bilinen çarpıcı ve hatta zümrüt yeşilidir. Jadeitin tarihi, dayanıklılığı nedeniyle ilk kez silah ve alet yapımında kullanıldığı birkaç bin yıl öncesine dayanıyor. Jadeite, Mayalar ve Aztekler tarafından büyük ödüle layık görüldü, aslında “yeşim” adı İspanyolcadaki “piedra de ijada” isminden kaynaklanıyordu, “yan acı için taş” anlamına geliyordu. İspanyol kaşiflerin Orta Amerika yerlilerinin, hastalıklarını iyileştirmek için yanlarında yeşim taşı bulunduğunu fark etmeleri nedeniyle isimlendirildi. Çince’de, yeşim “cennet” veya “emperyal” anlamına gelen “yu” olarak bilinir. Bu nedenle, Çin kültüründe emperyal mücevher olarak kabul edilir. Çin’de, Shang krallarının mezarlarında yeşim bulundu.
Jadeit, sertliği ve yoğunluğu ile nefrit gibi diğer benzer malzemelerden ayırt edilebilir. Sahte olarak jadeit olarak satılan birçok malzeme vardır ve jadeitin dış görünüşüyle tanımlanması zordur. Jadeitin diğer maddelerden tanımlanmasında en güvenilir yöntem özgül ağırlığı test etmektir. Jadeiti nefritten ayıran basit bir test bir zil testidir. Nefrit, vurulduğunda bir müzik tonu çıkarır, oysa jadeit yapmaz.

jadeit; Kökeni ve Değerli Taş Kaynakları Başa dönüş
Jadeitlerin ana kaynağı, aynı zamanda emperyal jadeitlerin de ana kaynağı olan Myanmar’dır (Burma). Bununla birlikte, emperyal jadeit Guatemala’da da bulunmuştur. Jadeite ayrıca Japonya, Kanada, Guatemala, Kazakistan, Rusya, Türkiye, Küba ve ABD’de bulunur.

Jadeit Alımı ve Jadeite Değerli Taş Değerinin Belirlenmesi Back to Top
Jadeit Rengi
Jadeit renk olarak değişir. Yeşil, beyaz, turuncu, sarı, lavanta, gri ve siyah renklerde bulunur. Jadeitin en saf hali beyazdır ve diğer renkli değerli taşlarda olduğu gibi renkler safsızlıkların bir sonucudur. En değerli jadeit, canlı bir zümrüt yeşilidir ve yarı saydamdır. Zümrüt yeşili tonu, zümrütlere güzel yeşil rengini veren kromun bir sonucudur. Zümrüt yeşili jadeit, emperyal jadeit olarak bilinir ve sadece Burma’da (Myanmar) görülür. Jadeit, tek bir mücevherde birden fazla renk olabilir. Rengin eşit dağıldığı Jadeite çok değerli. Ancak, renk tercihleri bölgeye bağlı olarak değişir. Örneğin, Batı’da derin ve canlı yeşil jadeit tercih edilir, ancak Uzak Doğu’da, yeşil emperyal jadeit ile birlikte pembe tonlu saf beyaz veya sarı jadeit ödüllendirilir.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ 24.45 KARAT DOĞAL KORE YEŞİM (JADEİT) TAŞI KOLYE ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR ;SEVDİKLERİNİZ İÇİN ÇOK GÜZEL FANTASTİK  BİR PARÇA;

Jadeit Berraklığı ve Parlaklığı
Jadeit parıltı cilalandığında yağlı kalır. Nefritin en çok vitröz (camsı) bir parlaklığa sahip olduğu söylenir, burada jadeit daha sık yağlı veya balmumu bir parlaklık sergiler. En değerli jadeit yarı saydamdır. Düzensiz renk dağılımı, genellikle inklüzyonlarla karıştırılabilir.

Doğal Yeşim Taşı

Doğal Yeşim Taşı

Jadeit Kesim ve Şekil
Jadeite son derece çok yönlüdür ve son derece karmaşık şekillere oyulabilir. Budalar, köpekler, ejderhalar, yarasalar, kelebekler, şeftali ve diskler gibi çeşitli geleneksel Çin figürlerine oyulmuştur. Aynı zamanda, düğmeler, bardaklar, tabaklar ve tuz ve biber kapları gibi her türlü pratik maddeye yapılır. Jadeite güzel süslemeler yapmak için kullanılır ve ayrıca boncuklar, halkalar için kabaşonlar, broşlar ve fantezi kolyelere dönüştürülür. Bütün bilezikler aynı zamanda jadeitten de üretilmiştir.

Jadeit Arıtımı
Jadeit genellikle kahverengi pigmentleri gidermek için asitle ağartılır. Ağartma, jadeitin gözenekli hale gelmesine ve kırılmaya daha yatkın hale gelmesine neden olur, bu nedenle jadeit, beyazlatma işleminden sonra genellikle kırıkları dolduran ve görünümünü iyileştiren bir polimer ile emprenye edilir. Jadeitin yapay olarak boyanıp boyanmadığını tespit etmek için bir “Chelsea filtresi” kullanılabilir. Böyle bir filtreden bakıldığında, boyalı jadeit kırmızı görünecektir. Çin yeşim endüstrisi, jadeiti aldığı geliştirme miktarına göre sınıflandırmak için bir derecelendirme sistemi kullanıyor. Sisteme göre, A sınıfı jadeit boyanmaz veya emprenye edilmez, ancak stabil olarak kabul edilen bir kaplama almış olabilir. B sınıfı jadeit emprenye edilmiş ve ağartılmış olabilir ancak boyanmamış olabilir. C sınıfı jadeit boyanır ve emdirilir ve D sınıfı jadeit gerçek jadeit değildir. Tüm saygın yeşim tedarikçileri her türlü tedaviyi veya iyileştirmeyi ilan edecek. Çok sayıda jadeit gelişmiş olmasına rağmen, doğal, işlenmemiş jadeit bulunabilir.

Jadeit Gemological Özellikleri: Başa dönüş
Kimyasal formül: NaAlSi2O6 Sodyum alüminyum silikat
Kristal yapı: monoklinik
Renk: Yeşil, beyaz, turuncu, sarı, lavanta, gri ve siyah
Sertlik: Mohs ölçeğinde 6.5 – 7
Kırılma indisi: 1.652 – 1.688
Yoğunluk: 3,30 – 3,38
dilinim: Kristal eksikliği nedeniyle nadiren görülür
Şeffaflık: Opak, yarı saydam
Çift Kırılma veya Doğruluk: 0.020
Parlaklık: Donuk, yağlı, vitröz
floresan: Yeşilimsi: Çok zayıf; beyazımsı: Glimmer
Gemoloji ile ilgili terimlerin detayları için lütfen Gemstone Sözlüğümüze bakın.

Jadeit: İlgili veya Benzer Değerli Taşlar Başa dönüş
Omfalit yeşim taşı
Omfasit Yeşim
Nefrit , jadeit ile kolayca karışabilen diğer yeşim türüdür. Nefrit, en yaygın yeşim şeklidir ve Mohs sertlik ölçeğinde 6 – 6.5 seviyesinde, jadeitten daha yumuşaktır. Nefrit, düşük özgül ağırlığı ve farklı kristal yapısı ile jadeitten ayırt edilebilir. Nefrit ayrıca kimyasal bileşiminde jadeitten de farklıdır; nefrit kalsiyum magnezyum demir silikat iken, jadeit sodyum alüminyum silikattır. ” Maw-sit-sit-sit ” olarak da bilinen Chloromelanite, jasit ile ilgili olan kosmochlor adlı bir mineralden yapılmıştır. Ayrıca bazı jadeit içerir. Tüm yeşim biçimleri çoğu zaman birlikte gruplanır ve basit bir tür “ yeşim taşı ” olarak satılır.

yeşim taşı , yanıltıcı olarak “Hint yeşimi” olarak satılan aventurin ile karıştırılmamalıdır. Ayrıca, “Rus yeşimi” ve “Wyoming yeşimi” nefrit türleridir. “Wyoming yeşim”, ayrıca tremit ve albitten oluşan başka bir maddeye atıfta bulunabilir. Hetian yeşimi , oymalar ve yeşim takıları için çok aranan Hotan’dan çıkartılan bir Çin yeşilidir. Krisopraz ayrıca “Avustralya yeşimi” olarak geçirilir, ancak jadeitten daha düşük bir yoğunluğa sahiptir ve trigonal kristal olarak oluşur, buna karşın jadeit kristalleri monokliniktir. Jadeit ile ilişkili diğer mineraller serpantin , nefelin, kalsit, kuvars, aragonit, glokofan ve vezuviyanittir. Yılan gibi jadeite benziyor, ancak yılan gibi yumuşak, daha az yoğun ve dokunuşta yağlı hissediyor.

Yeşim Taşı Özellikleri

Yeşim Taşı Özellikleri

Jadeit Değerli Taş Mitolojisi, Metafizik ve Alternatif Kristal Şifa Yetkileri Başa Dön
Maya ve Aztekler, jadeitin vücudun yanlarındaki acıları iyileştirebileceğine inanıyorlardı. Yeşim isminin kaynaklandığı yer burasıdır, çünkü ilk İspanyol kaşifler “piedra de ijada” adını verdiler. Çinliler “cennet taşı”, “emperyal mücevher” veya “değerli mücevher” anlamına gelen “yeşim” adında ve Çin’de jadeit, iyiliği, güzelliği ve saflığı sembolize ediyor. Çin’de, jadeit o kadar değerli olarak kabul edilir ki, “altın değerlidir; yeşim paha biçilmez” diyen bir Çinli vardır. Jadeite’nin sağlık güçlendirici özelliklere sahip olduğu ve uzun ömürlülüğü teşvik ettiği düşünülmektedir. Çinliler genellikle jadeiti, güç ve refahın sembolleri olan ejderhalar gibi daha fazla anlam getiren geleneksel figürlere ayırırlar. Feng shui’de, jadeitin refah ve sağlığı etkilediği düşünülüyor. Jadeite’in Çinliler tarafından iyileştirici özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir ve tek bir jadeitten oyulmuş bileziklerin kullanıcıyı koruduğu düşünülmektedir. Yeşim bilezik kullananların ciddi şekilde hastalandığını veya kazalara karıştığını söyleyen çok sayıda hikaye var. Bu hikayelerin her birinde, bileklik kritik bir zamanda kırıldı ve daha sonra kullanıcı mucizevi bir şekilde hastalıklarından kurtuldu veya kazadan yaralanmadan çıktı. Jadeit bileziklerin negatif enerjiyi emdikleri ve böylece onları giyenleri koruduğu söylenir. Ayrıca, jadeitin kullanıcının yaşamını yansıttığına, iyi zamanlarda daha parlak ve parlak hale geldiğine ve acı zamanındaki parlaklığını yitirdiğine inanılmaktadır. Astrolojide jadeit, Toros burcuyla ilişkilidir. Ayrıca, jadeitin, kullanıcının kalbini sevgiye hazır bir şekilde açmasına izin verdiğine inanılmaktadır.

Feragatname: Metafizik ve Alternatif Kristal İyileştirme Yetkileri ve Özellikleri onaylanmış tavsiye olarak alınmamalıdır. Geleneksel, Tören ve Mitolojik Değerli Taş Lore, çeşitli kaynaklardan toplanmaktadır ve SETT Co., Ltd.’nin tek görüşünü temsil etmemektedir. Bu bilgi doktorunuzun tavsiyesinin yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, lütfen lisanslı bir tıbbi pratisyene başvurun. GemSelect, şifa veya astrolojik doğum taşı güçleri ile ilgili hiçbir iddia veya beyanda bulunmaz ve hiçbir koşulda sorumlu tutulamaz.

Yeşim Taşı Faydaları

Yeşim Taşı Faydaları

Jadeite Gemstone ve Takı Tasarım Fikirleri Başa dönüş
Jadeitin çok yönlülüğü onu çeşitli kullanımlar için ideal kılar. Jadeite, özellikle çarpıcı jadeit cabochon halkalarında veya küpeler, kolyeler ve kolyeler için küreler veya diskler halinde kullanım için genellikle kabaşondan kesilir. Ayrıca broş veya diğer süs eşyaları olarak giyilebilecek karmaşık süslemelerle oyulmuştur. Jadeite hem erkekler hem de kadınlar için idealdir. Pırlantalarla eşleştirilebilir ve altın veya gümüş rengi olarak ayarlanabilir. Erkekler için popüler jade mücevherleri tıknaz halkalar, kravat pimleri, kol düğmeleri ve kolyelerdir. Bayanlar için jadeit; kolye, boncuklu kolye veya bilezik, cazibe bileziği, bilezik, yüzük, küpe veya saç süslemeli olarak giyilebilir. Doğu’da, jadeit takılar bile küçük çocuklara bile bilezik şeklinde veriliyor.

Not: Kara taş ağırlığına göre değil, boyuta göre renkli taşlar satın alın. Renkli taşlar boy / ağırlık oranına göre değişmektedir. Bazı taşlar daha büyük, diğerleri ise ağırlıkça elmastan daha küçüktür.

Ünlü Jadeit Değerli Taşlar Başa dönüş
Dünyanın birkaç köşesinde yüksek fiyatlara ulaşan kültürel ve sanatsal açıdan ilginç jadeit parçaları var. “İki kat şanslı kolye” olarak bilinen güzel, canlı, yeşil, yeşim boncuklu bir kolye, 1997’de, 9.3 milyon dolarlık inanılmaz bir fiyata Christie’s’de satıldı. Adı, kaynak boulder her kesildiğinde sahiplerinin servetini iki katına çıkarır. Ayrıca, tüm dünyadaki müzelerde sergilenen tarihsel olarak önemli jadeit eserler de vardır. Böyle bir örnek, Güney Kore, Seul’deki Kore Ulusal Müzesi’ndedir. “Gokok” adı verilen virgül şeklindeki jadeit boncukların bulunduğu beşinci yüzyıldan kalma bir altın taç. Bir diğer jadeit parçası da, bir jadeitten oyulmuş olan Jadeite Lahana’dır. Çin lahanasının inanılmaz canlı renk örneğidir ve yapraklarında kamufle edilmiş böcekleri barındırır. Tayvan, Taipei’deki Ulusal Saray Müzesi’nde sergilenmektedir. Zarif bir şekilde oyulmuş bir diğer jadeit ürünü ise, lavanta ve yeşil Birmanya jadeitten oyulmuş 50 cm uzunluğundaki ünlü Jade Dragon Vazosu. ABD, Smithsonian Enstitüsü, Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nde sergilenmektedir. Hem Jadeite Lahana hem de Jade Dragon Vazo, ince ve zarif bir şekilde jadeitin oyulabildiğinin çarpıcı örnekleridir. Ayrıca Meksika’dan yeşil yeşim bir maya mısır tanrısı kolyesi, ABD Amerikan Kızılderili Ulusal Müzesi’ndeki serginin bir parçası. Ek olarak, gri bir Meksikalı Olmec jadeit maskesi, Boston, ABD’deki Güzel Sanatlar Müzesi’ndeki koleksiyonun bir parçasıdır.

Jadeite Gemstone Takı Bakımı ve Temizliği Başa dönüş
Değerli taşlar nasıl temizlenir Her ne kadar jadeit sert bir malzeme olsa da, parlaklığını korumak için uygun şekilde bakımı yapılmalıdır. Jadeitinizi temizlemek için sabunlu su ve yumuşak bir bez kullanın. Sabunlu kalıntıyı gidermek için iyice durulayın. Değerli taşların çoğunda olduğu gibi, ultrasonik temizleyiciler ve vapurlar önerilmez. Spor gibi sert fiziksel aktivitelere katılmadan, temizlenmeden veya spor yapmadan önce daima mücevherleri veya değerli taşları çıkarın. Çizilmeleri önlemek için jadeiti diğer değerli taşlardan uzakta saklayın. Değerli taşları yumuşak bir bezle sarmak veya kumaş kaplı bir mücevher kutusunun içine yerleştirmek en iyisidirYeşim Anlamına ve Kullanımına Giriş
Jade’in dokunduğu her şeyi kutsadığı ve tüm dünyada yaklaşık 6.000 yıldır insanlığa hizmet ettiği söyleniyor. Britanya Adaları’ndaki ilkel insanlar için, tokluğu, cilalama ve keskinleştirme yeteneği onu balta başları, bıçaklar ve silahlar için tercih edilen bir taş yaptı. Yerli Meksika, Orta ve Güney Amerika ve Yeni Zelanda kabileleri, tanrı maskelerine ve ritüel eserler olarak oyulmuştu, hatta tatlı ve bol su için su ruhlarına bir teklif olarak kuyulara bile atılmıştı. Çin’deki kayıtlı tarih boyunca en değerli taş olan Jade, güzelliği ve iyileştirme ve korunma gücü ile değerlendiriyor. Sonsuz çeşitlilikte değerli taş, kap, tütsü brülörü, boncuk, mezar eşyası ve heykel, Jade’den ve şiirle yazılmış müzik aletlerinden ve kolyelerden müthiş bir şekilde oyulmuştur. [Simmons, 210] [Eason, 266, 268]

Yeşim Taşı

Yeşim Taşı

Yeşim, metafiziksel özellikleri nedeniyle çok değerlidir. Eski kültürlerde olduğu kadar bugün de olduğu gibi, manevi dünyaya erişmek, ritüel bilgiler hakkında bir içgörü kazanmak, yaratıcılığı teşvik etmek ve rüyaları çözme üzerine saygı duyulan nihai “Rüya Taşı” dır. [Melody, 341] [Raphaell, 161] Uzun ömürlü ve huzurlu bir ölüm temin eden koruyucu bir tılsım olarak değerlenir ve güçlü bir şifa taşı olarak kabul edilir. [Mella, 87] İyi şanslar ve dostluğa sahip bir muska olan Jade, huzur içinde toplanan bilgeliği, olumsuzları dağıtarak ve kendini gerçekte olduğu gibi görmeye teşvik eder. [Hall, 152]

Bilimsel anlamda, Jade iki farklı mineral tarafından paylaşılan isimdir – bir kalsiyum magnezyum silikat olan nefrit ve bir sodyum alüminyum silikat olan Jadeite. Her ikisi de farklı bileşimlere, sertliklere, yoğunluklara ve kristal yapılara sahip olmalarına rağmen, ikisi de istisnai olarak sert taşlardır, görünüşte benzer ve metafiziksel özelliklerde eşit derecede değerlidirler. Her ikisi de yeşim yeşili olarak tanıdığımız güzel zeytin tonlarında ortaya çıkar, ancak bazı farklılıklar vardır.

Nefrit genellikle kremsi beyaz, orta ila koyu zeytin yeşili, kahverengi ve siyah renklerinde ortaya çıkar. Balmumu parlaklığı ile pürüzsüz bir yüzey cilası vardır ve daha yaygın olarak bulunur. Jadeit beyaz-gri yeşil, yapraklı yeşil, mavi veya mavi-yeşil, zümrüt yeşili, lavanta, pembe, kırmızı, turuncu, yeşilimsi-siyah veya siyah olabilir. Sert ve parlak, Nefrit’ten daha nadir ve genellikle daha pahalıdır. Krom izleri ile renklendirilmiş yarı saydam, zümrüt yeşili Jadeite, Imperial Jade olarak adlandırılıyor ve en nadir ve en değerli olanı.

Yeşim Taşı Gümüş Kolye

Yeşim Taşı Gümüş Kolye

Jade’in adı ve karakteri birçok kültürle ilişkilidir, bunların hepsi taş taşlarının iyileştirilmesi ve böbrek veya mesane rahatsızlıklarının iyileştirilmesinde tıbbi özelliği ile ilgilidir. Eski Çinlilere Yu-Stone’a Mesoamerikalılar tarafından “dalak taşı” adı verildi. Nefrit, Yunanca bulunan nefros kelimesinden, böbreğe ait. İspanyollar, “Belnenin Taşı” veya “Kanadın Taşı” anlamına gelen Yeni Dünya’yı (Latince lapis nephrictus) fethettiklerinde Piedra de hijada adını verdiler. Daha sonra Fransızca bir çeviride, terim yanlış basıldı ve “pierre le jade” oldu. [Fernie, 284] [Megemont, 97] [Simmons, 209]

Bu makalede açıklanan metafizik amaçlar ve ilgili sayfalarda, Nefrit ve Jadeite her ikisi de Jade olarak anılacaktır.

Bu sayfa öncelikle Jade’in genel özelliklerini ve Green Jade’e özgü özellikleri ele alacaktır .

Diğer renkler ek özelliklere sahiptir ve ayrı bir sayfada tartışılabilir. Bu Jades’in tam listesi için aşağıdaki bağlantıları tıklayın.

Kara Yeşim , kendini sınırlama da dahil olmak üzere, fiziksel ya da psikolojik olumsuz saldırıları engellemek için güçlü, koruyucu enerjiler ortaya çıkarır.

Blue Jade aklı sakinleştirir, barışı ve yansıması teşvik eder ve vizyonları ve hayalleri desteklemekte değerlidir.

Brown Jade topraklanmış. Dünyaya bağlanır ve konfor ve güvenilirlik sağlar.

Lavanta yeşili duygusal incinmeyi hafifletir ve manevi beslenme sağlar. Enerjisi en yüksek eterik spektrumdadır.

Turuncu Yeşim neşe getiriyor ve bütün varlıkların birbirine bağlılığını öğretiyor. Enerjik ve sessizce uyarıcı.

Mor Yeşim neşeyi ve mutluluğu teşvik eder ve kişinin havasını arındırır. Negatifleri dağıtır ve kişinin ayırt etme seviyesini arttırır.

Kızıl Yeşim , birini geride tutan ve birini harekete geçirmeye çağıran korkuyu gideren, yaşam gücü enerjisi taşıdır.

White Jade , dikkat dağıtıcıları filtreler, konuyla ilgili yapıcı bilgileri çeker ve karar vermede yardımcı olur.

Sarı Yeşim neşeli ve enerjik, bir asimilasyon ve ayrımcılık taşı.

metafiziksel kullanımlar Jade Kullanımları ve Amaçları – Genel Bakış
Yeşim fırtına ortasında sakin bir taştır. Hareketleri sinirleri dengeler ve kalp ritmini yatıştırır. Zaman zaman felç etmek için cebinde veya kolyede tutulan bir Jade parçası enerjiyi yeniden şarj eder ve geleneksel olarak hastalığa karşı korur. Jade, hastanede ya da evden ya da aileden uzakta bulunan çok genç ya da çok yaşlı birinin şok ya da korkusunu hafifletmek için de kullanılabilir. [Megemont, 99] [Eason, 266]

yeşim taşı , suçluluk duygularını iyileştirmek ve aşırı yenilgilik durumları için mükemmeldir. Aynı zamanda, “patolojik normallik” i de, mezhebe benzeyen, abartılı bir militarizm, lider takip eden bir tutum ya da genel görüşe vermeyi zorunlu kılma zorunluluğu gibi bir gruba adapte olmak için aşırı bir gruba adapte etme arzusunu ele alıyor. maliyeti önemli. [Megemont, 99]

Bir seyahat taşı olarak Green Jade, tatilde hastalıkları önler, yalnız seyahat edenler için faydalıdır ve çocukları ve evcil hayvanları seyahat ederken başıboş veya zarar görmekten korur. [Eason, 42] Green Jade aynı zamanda chi’yi veya Life Force enerjilerini de destekliyor ve yürüyüş yapmak, bahçecilik yapmak veya kapılardan uzaklaşmak için mükemmel. [Simmons, 210]

Yeşil Yeşim bir sevgi kristalidir. Yeni aşkı destekliyor ve güvenilirliği ve sadakati arttırıyor. Aynı zamanda daha sonra yaşamda aşka ilham veriyor. [Eason, 43]

Profesyonel bir destek taşı olarak Jade, doktorlara, hemşirelere, veterinerlere ve tüm şifacılara pratik teşhis koymalarında ve uygulamalarında yardımcı olur. Eğitimciler için bir destek taşıdır ve inanç sembolü olarak oyulmuş Jade, askeri personele destek veriyor. [Mella, 130-133]

Yeşim kolye ve kolyeler, aldatma ve maddi veya manevi kazançlar için yetkili suistimallere karşı koruma sağlar. Jade, güçle barışı ifade eder ve ayrıca şiddet içeren çocuklardan veya gençlerden gelen zorbalık veya korkutmayla karşılaşan evlerde veya mesleklerde de faydalıdır. [ Eason, 268]