OTANT�K TA�

YAKUT TAŞI BAYAN YÜZÜK

OTANTİK YÜZÜKLER
YAKUT TAŞI YÜZÜK
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 5 GR
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • DOĞAL YAKUT TAŞI
 • EŞİ YOK
 • HİNDİSTAN
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA
 • RENK DOYUMU GÜZEL
 • SİYAH RODYUM KAPLAMA

Bir yakut , pembe renklerden kan-kırmızı renkli bir değerli taşa , çeşitli mineral korundumdan ( alüminyum oksit )

Doğal Yakut Yüzük

Doğal Yakut Yüzük

oluşur. Mücevher kalitesinde korundumun diğer çeşitlerine safir denir. Ruby, ametist , safir , zümrüt ve elmas ile birlikte geleneksel kardinal taşlardan biridir. [3] Ruby kelimesi ruber , Latin için kırmızı renktedir. Yakutun rengi, krom elementinden kaynaklanmaktadır.

Yakut kalitesi, karat ağırlığı ile birlikte değerini etkileyen rengi, kesimi ve netliği ile belirlenir. Kanlı-kırmızı veya güvercin kanı olarak adlandırılan kırmızı en parlak ve en değerli gölge benzer kalitede diğer yakutlara kıyasla büyük bir üstünlük sağlar. Renk berraklığını izledikten sonra: elmaslara benzer, net bir taş bir prim yapar, ancak herhangi bir iğne benzeri rutil inklüzyonu olmayan yakut, taşın işlem gördüğünü gösterebilir. Ruby Temmuz ayının geleneksel doğum yıldızıdır ve bazı rhodolit granatlarının çoğu yakut için pembe renk tonlarına sahip olmasına rağmen, genellikle granattan daha pembe renktedir. Dünyanın en pahalı yakutu Sunrise Ruby .

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ ZARİF 6.45 CRT DOĞAL TEDAVİSİZ ŞİFA AMAÇLI UYGUNDUR;SOLD KESİM HİNT YAKUTU BAYAN YÜZÜK ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN GÜZEL BİR HEDİYE

Yakut kristal yapısı
Mineral sertliği Mohs ölçeğinde yakutların sertliği 9.0’tır . Doğal taşlar arasında sadece moissanite ve elmas daha serttir, elmas bir Mohs sertliğine 10.0 ve moissanitin korundum (yakut) ve sertlik arasında bir yere düşen elmas olması ile daha zordur. Safir, yakut ve saf korundum, 3 elektronun her alüminyum iyonunu altı O2- iyonun düzenli oktadesik grubuna katılmaya bıraktığı en kararlı Al2O3 formülü olan α-alumina’dır; saf korundumda, alüminyum iyonlarının hepsi eşleşmeyen elektronların ya da doldurulmamış enerji seviyelerinin çok kararlı bir konfigürasyonu ile ayrılır ve kristal tamamen renksizdir.

Bir krom atomu arada bir alüminyum atomunun yerini aldığında, Al 2 O 3 kristalinin yük dengesini korumak için 3 elektron krom 3+ iyonu olmak için çok fazla 3 elektron kaybeder. Bununla birlikte, Cr 3+ iyonları daha büyüktür ve alüminyumdan farklı yönde elektron yörüngelerine sahiptir. O 2- iyonlarının oktahedral konfigürasyonu bozulmuş ve bu Cr 3+ iyonlarının farklı orbitallerinin enerji seviyeleri O 2- iyonlarına yönelik yönlerden dolayı biraz değişmiştir. [4] Bu enerji farklılıkları, spektrumun mor ötesi, mor ve sarı-yeşil bölgelerinde absorpsiyona karşılık gelir.

Yakutun optik ve yakın IR spektrumundaki iletimi. Yakut lazerinin dalga boyu olan 694 nm’lik dalga boyundaki iki geniş menekşe ve sarı-yeşil absorpsiyon bandı ile bir dar emilim bandına dikkat edin.
Alüminyum iyonlarının yüzde birinin yakutta krom ile yer değiştirmesi durumunda, sarı-yeşil emme, taş için kırmızı renkte sonuçlanır. [4] Buna ek olarak, yukarıdaki dalga boylarından herhangi birinde emilim, 694 nanometre dalga boyundaki kırmızı ışığın floresan emisyonunu uyarır ki bu da kırmızı rengini ve algılanan parlaklığı arttırır .

Yakut Taşı Yüzük

Yakut Taşı Yüzük

Kısa dalga boyundaki ışığı emildikten sonra, yakut kristal kafesi flüoresan oluşmadan önce uyarılmış halde olduğunda kısa bir zaman aralığı vardır. Bu süre zarfında 694 nanometre foton kristalden geçerse, fazladan floresan fotonların fazladan fazda yayılmasını sağlayarak bu kırmızı ışığın yoğunluğunu güçlendirebilirler. Işınlanan ışığı kristal üzerinden tekrar geçirmek için aynalar veya başka yollar düzenleyerek, yakut lazeri bu şekilde tutarlı bir kırmızı ışığın çok yüksek bir yoğunluğunu üretir.

Tüm doğal yakutların “ipek” olarak bilinen rutil iğnelerin renk safsızlıkları ve inklüzyonları dahil olmak üzere kusurları var. Gemologlar, doğal yakutlarda bulunan bu iğne kapanımları onları sentetikler, taklitler veya ikame maddelerinden ayırmak için kullanırlar. Genellikle kaba taş kesmeden önce ısıtılır. Bu günlerde, hemen hemen bütün yakutlar, en yaygın uygulama olan ısıl işlemle bazı şekillerde ele alınmaktadır. Muayene edilmemiş yüksek kaliteli yakutlar büyük bir prim yaparlar.

Bazı yakutlar, üç veya altı köşeli yıldız ustalığı veya “yıldız” gösterirler. Bu yakutlar, efekti doğru bir şekilde görüntülemek için kaboya kestiler. Asterizmler, tek ışık kaynağıyla en iyi şekilde görülebilir ve ışık taşındığında veya taş döndürüldüğünde taş boyunca hareket eder. Bu gibi etkiler, ışık ipekten (yapısal olarak yönlendirilmiş rutil iğne inklüzyonları) belirli bir şekilde yansıdığında ortaya çıkar. Bu, inklüzyonların bir değerli taşın değerini arttırdığı bir örnektir. Ayrıca, yakutlar renk değişiklikleri gösterebilir – bunun çok nadiren gerçekleşmesi gibi – aynı zamanda chatoyancy veya “kedi gözü” etkisi.

Ruby vs pembe safir

Genel olarak, pembe de dahil olmak üzere kırmızı tonlarının hepsinde taş taşı kalite korundum, yakut olarak adlandırılır. [5] [6] Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’nde, yakut olarak adlandırılacak minimum bir renk doygunluğuna rastlanmalıdır; Aksi takdirde, taş pembe bir safir olarak anılacaktır. [5] Yakutlar ve pembe safirler arasında bir ayrım yapmak, nispeten yeni olup, 20. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Yakut ve pembe safir arasındaki ayrım net değildir ve tartışılabilir. [7] Uluslararası Renkli Taş Grubu (ICGA) gibi ticari kuruluşlar, bu tür ayrımların zorluk ve öznelliğinin bir sonucu olarak, pembe de dahil olmak üzere daha açık renk tonlarını kapsayan yakut için daha geniş bir tanımlamayı kabul ettiler. [8] [9]

Doğal oluşum

Yakut Taşı Özellikleri

Yakut Taşı Özellikleri

Yukarı Myanmar’daki ( Moğol Vadisi) ( Burma ) yüzyıllardır yakutlar için dünyanın ana kaynağı vardı. Bu bölge çok güzel yakutlar üretti, ancak son yıllarda az sayıda yakut var. Orta Myanmar’da, Mong Hsu bölgesi 1990’lı yıllarda yakut üretimine başladı ve hızla dünyanın en yakındaki maden arama alanı haline geldi. Myanmar’da en son bulunan buluntu mevduatı, Kachin’in kuzey eyaletinde bulunan Namya’da (Namyazeik) bulunur.

Tarihsel olarak, yakutlar Tayland’da , Kamboçya’nın Pailin ve Samlout Bölgesinde , ayrıca Afganistan , Avustralya , Brezilya , Kolombiya , Hindistan , Namibya , Japonya ve İskoçya’da mayınlanmıştı; İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Madagaskar , Nepal , Pakistan , Tacikistan , Tanzanya ve Vietnam’da yakut yatakları bulundu. [10] Sri Lanka’da , daha yakında rubilerin açık tonları (çoğunlukla “pembe safirler”) bulunur. Makedonya Cumhuriyeti, anakara Avrupa’sında doğal olarak ortaya çıkan yakutlara sahip tek ülkedir. Esas olarak Prilep kenti civarında bulunabilirler. Makedon yakutta benzersiz bir ahududu rengi var. Yakut da Makedon Silah Kabuğu üzerine dahildir. [11] Montana , Kuzey Carolina , Güney Carolina ve Wyoming eyaletlerinde birkaç yakut bulundu.

Başka bir kırmızı elmas taş olan spinel , bazen aynı taş çakıl veya mermerdeki yakutlarla birlikte bulunur. Kırmızı spinel, taşlar ile deneyimsiz olanlar tarafından yakut için yanlış yapılabilir. Bununla birlikte, en iyi kırmızı spinellerin ortalama yakut değerine yaklaşabilecek bir değeri olabilir. [12]

Değeri etkileyen faktörler

Yakut Taşı Bayan Yüzük

Yakut Taşı Bayan Yüzük

Yakutlar, diğer değerli taşlarla olduğu gibi, dört Cs olarak bilinen ölçütler, yani renk, kesim, berraklık ve karanlık ağırlık kullanılarak derecelendirilir. Yakutlar da coğrafi kökenlerine göre değerlendirilir.

Renk: Renkli taşların değerlendirilmesinde renk en önemli faktördür. Renk üç bileşene ayrılır: ton , doygunluk ve ton . Hue, normal olarak terimi kullandığımız renk anlamına gelir. Şeffaf taşlar kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, menekşenin saf spektral tonlarında oluşur. [13] Doğada, nadiren saf renkler vardır, bu yüzden bir değerli taşın tonundan bahsederken, birincil ve ikincil ve bazen de üçüncül tonlardan bahsediyoruz. Ruby kırmızı olarak tanımlanır. Mücevher türündeki korundumun diğer tüm tonlarına safir denir. Ruby, turuncu, mor, mor ve pembe renkler içeren bir dizi ikincil renk tonu sergileyebilir.

Doğal olarak oluşan bir yakut kristali

Kapanımlarla kaplanmış doğal yakut

Kesilmiş pembe yakut

Mor yakutlar

Victoria yakut ve elmas broş

En yakut, canlı bir orta-koyu tonlu kırmızı olarak tanımlanmaktadır. İkincil tonlar ek bir komplikasyon oluşturmaktadır. Pembe, turuncu ve mor, yakuttaki normal ikincil renklerdir. Üçünün mor tercih edilir, çünkü kırmızıyı takviye eder, daha zengin görünmesini sağlar. [13] Mor, renk tekerleğinde kırmızı ile mavi arasında yarım duran bir konumda. Mavi-kırmızı bir yakut sarı renkte olduğunda sarı, tamamlayıcı maviyi nötralize eder ve taş bu sırada saf kırmızı görünür. [ orijinal araştırma? ]

Taşların kalitesini artırmak, bunları tedavi ederek yaygın bir uygulamadır. Bazı tedaviler neredeyse tüm durumlarda kullanılır ve bu nedenle kabul edilebilir kabul edilir. 1990’ların sonlarında, düşük maliyetli malzemelerden oluşan geniş bir tedarik, ısıyla muamele edilen yakutların arzında ani bir artışa neden oldu ve yakut fiyatlarında düşüşe neden oldu.

Kullanılan geliştirmeler arasında renk değişikliği, rutil inklüzyonların çözülmesiyle şeffaflığın geliştirilmesi, kırıkların iyileşmesi (çatlaklar) veya hatta tamamen doldurulması sayılabilir.

Yakut Taşı Gümüş Yüzük

Yakut Taşı Gümüş Yüzük

En yaygın tedavi ısı uygulamasıdır. Piyasanın alt ucundaki yakutların çoğu, rengi iyileştirmek, mor renklendirmek , mavi lekeleri ve ipek uygulamak için ısıyla işlem görür. Bu ısıl işlemler genellikle 1800 ° C (3300 ° F) sıcaklıklar civarında gerçekleşir. [14] Yaklaşık 1300 ° C (2400 ° F) sıcaklıkta odun kömürü ile 20-30 dakika ısıtıldığında, bazı yakut düşük bir boru ısısı geçirir. İpek kısmen kırılır ve renk geliştirilir.

Son yıllarda daha sıklaşılan bir diğer muamele, kurşun cam dolumudur. Yakut içindeki kırıkları kurşun cam (veya benzeri bir malzeme) ile doldurmak, taşın şeffaflığını dramatik bir şekilde artırarak, daha önce uygun olmayan yakutları takı uygulamaları için uygun hale getirir. [15] İşlem dört adımda gerçekleştirilir:

Kaba taşlar, işlemi etkileyebilecek tüm yüzeysel safsızlıkları yok etmek için önceden cilalanmıştır.
Kaba madde hidrojen florür ile temizlenir
Hiçbir dolgu ilavesi yapılmayan ilk ısıtma işlemi. Isıtma işlemi, kırıkların içerisindeki safsızlıkları ortadan kaldırır. Bu, 1400 ° C (2500 ° F) sıcaklığa kadar yapılabilmesine rağmen, rutil ipek hala sağlam olduğu için muhtemelen yaklaşık 900 ° C (1600 ° F) bir sıcaklıkta gerçekleşir.
Farklı kimyasal katkılarla elektrikli bir fırında ikinci ısıtma işlemi. Farklı çözeltiler ve karışımlar başarılı olmak için gösterilmiştir, ancak şu anda çoğunlukla kurşun içeren cam tozu kullanılmaktadır. Yakut yağlara daldırılır, daha sonra toz ile kaplanır, bir fayans üzerine gömülür ve okside edici bir atmosferde yaklaşık 900 ° C (1600 ° F) sıcaklıkta bir saat boyunca ısıtılan fırına yerleştirilir. Turuncu renkte toz, ısıtmayı takiben, tüm kırıkları dolduran şeffaf ila sarı renkli macun haline dönüşür. Soğutulduktan sonra macunun rengi tamamen şeffaftır ve yakutun genel şeffaflığını önemli ölçüde geliştirir. [16]
Bir renk eklenmesi gerekiyorsa, cam tozu bakır veya diğer metal oksitler ile sodyum, kalsiyum, potasyum gibi elementler ile “geliştirilebilir”.

İkinci ısıtma işlemi, farklı karışımları bile uygulayarak üç ila dört kez tekrar edilebilir. [17] Yakut içeren mücevher ısıtıldığında (tamirat için), boracik asit veya başka herhangi bir madde ile kaplanmamalıdır; zira bu yüzey aşındırabilir; bir elmas gibi “korunan” olması gerekmez.

Ulusal Doğal Tarih Müzesi’nde Yakutlar, Washington, DC , ABD
Smithsonian’ın Washington’daki Doğal Tarih Müzesi , dünyanın en büyük ve en yakut taşlarından bazılarına sahiptir. Elmaslarla platin yüzük içine yerleştirilen 23.1 karat (4.62 g) Burma yakut, işadamı ve hayırsever Peter Buck tarafından geç eşi Carmen Lúcia’nın anısına verildi. Bu taş, zengin doymuş kırmızı bir renk ile olağanüstü bir şeffaflık birleştiriyor. İnce biçimlendirilmiş kesim, canlı kırmızı yansımalar sağlar. Taş 1930’larda Burma’nın Mogok bölgesinden (şimdi Myanmar ) çıkarıldı. [22]
2007 yılında Londra kuyumcu Garrard & Co , web sitesinde kalp şeklinde 40.63 karat yakut özellikli. [23]
13/14 Aralık 2011 tarihinde Elizabeth Taylor’un komple kuyumculuk koleksiyonu Christie tarafından açık artırma yapıldı. Yaklaşık olarak yakut set parçaları, satılık yakut için “per fiyat / karat” rekorunu kıran bir 8.24 ct mücevherle (karat başına 512 milyon 925 $, yani toplamda 4.2 milyon doların üzerinde), [24] bir halka seti içeriyordu. 3.7 milyon doların üzerinde satılan bir kolye [25] .

Yakut El işçiliği Yüzük

Yakut El işçiliği Yüzük

Liberty Bell Ruby dünyanın en büyük maden yakasıdır. 2011’de bir soygunda çalındı. [26]
Sunrise Ruby , dünyanın en pahalı yakutu, en pahalı renkli değerli taş ve bir elmas dışındaki en pahalı değerli taştır. Mayıs 2015’te İsviçre’de açık artırmada 30 milyon ABD Doları için anonim bir alıcıya satıldı. [27]
Sentetik bir yakut kristali, Theodore H. “Ted” Maiman tarafından 16 Mayıs 1961’de Hughes Research Laboratories’de tasarlanan ve tasarlanan, dünyanın ilk optik lazerinde kazanç aracı haline geldi. [20] [28] Uyarılmış Emisyon mekanizması yoluyla elektromanyetik radyasyon büyütme kavramı, laboratuarda Maser yoluyla amonyak gibi başka malzemeleri kullanarak ve daha sonra yakutla başarıyla gösterildi, ancak Ruby Laser optik (694.3 nm) dalga boylarında çalışacak ilk cihaz. Maiman’ın prototip lazeri hala çalışma düzeni içindedir.

Ateşli ve büyüleyici Ruby, tüm taşlar, taşların kraliçesi ve kralların taşı olarak görülen en asil bir soyluluk taşıdır. Eskiler, diğer tüm değerli taşları faziletle aştığına ve değerinin Elmas’ın değerini aştığına inanıyordu. Çin İmparatoru Kublai Han’ın büyük bir Ruby karşılığında tüm şehri teklif ettiği söylendi . [Melody, 573] [Fernie, 138, 140] [Megemont, 159] [Kunz, 102] [Simmons, 332]

Tarih boyunca birçok kültürün tadını çıkaran Ruby, her zaman tutku, korunma ve refahın bir tılsımıydı. Güneşi sembolize eder ve parlak renkleri, efsanelerin iddia ettiği gibi kalın bir kıyafetle bile parlayacağını ve gizlenemeyeceğini iddia eden, taş içinde sökülemeyen bir alevi gösterir; Ruby suya dökülürse kaynatılır ve eğer oyulup balmumuna bastırılırsa balmumu eritebilir. Veba ve haşere ile mücadele etmek için tılsım veya çekicilik, tehlike yaklaşan kişiyi uyaran, vücudu güvende tutan ve kovulan hüzün ve aptalca düşüncelerle giyildi. Sahibi barış getirmek, korkunç hayaller bırakmak, şehvet tutmak ve anlaşmazlıkları çözmeye yardımcı olmak için bilinirdi. Burma efsanesi, ete bir Ruby eklemenin tamamen yenilmez olmasını sağlayacağını ilan ediyor. [Mella, 103] [Kunz, 101-103] [Fernie, 141-142] [Simmons, 332]

Bugün, Ruby’nin metafizik özellikleri hiç de şaşırtıcı değil. Bu enfes kristal maden krallığında eşsiz bir titreşim ile saf Kırmızı ışın yayıyor. Fiziksel beden boyunca ve ruhun içine canlılık ve chi , yaşam gücü enerjisi artıran Temel Çakra’yı aktif olarak uyarır. Açık bir zihin, yoğunlaşmanın ve motivasyonun artmasını sağlar ve kişiye güç hissi verir, çekingenliği aşan ve refah ve başarıya doğru ilerleyen kendine güven ve kararlılık getirir. [Simmons, 332-333] [Ahsian, 333] [Hall, 250-251] [Melodi, 573]
Ruby yaşamın şehvetli zevklerini başlatır. Kanı harekete geçirir ve kalbi uyarır, fiziksel dünyada varlıktan zevk almaya özendirir. Arzu ve cinsel enerjiyi arttırır ve kundalini’yi harekete geçirmek için kullanılabilir. Ruby her zaman sevgi, özellikle sadık tutkulu bağlılık ve yakınlık ile ilişkilendirilmiştir. Antik dönemlerde Rubies mükemmel düğün taşları olarak kabul edildi. [Ahsian, 333-334] [Hall, 250-251] [Eason, 71] [Mella, 103] [Gienger, 75]

Doğal Ruby, nadir, parasal değeri ve sertliği bilinen (Diamond’dan sonra ikinci) “değerli” değerli taşlardan (Diamond, Emerald ve Sapphire dahil) biridir. Ruby, kırmızı, korundum, zengin, kırmızı renkten sorumlu krom içeren bir alüminyum oksit mineralidir. Adı “kırmızı” anlamına gelen Latince rubeus sözcüğünden geliyor ve 1800 yılına kadar Ruby’nin çeşitli Corundum olarak tanınmasına kadar kırmızı Spinels, Tourmalines ve Garnet’lerin Ruby olduğu düşünülüyordu. Corundum’un diğer tüm renk çeşitleri Sapphire olarak adlandırılır. (Bu web sitesindeki Sapphire sayfasına bakın.) [Megemont, 159] [Simmons, 332] [gemselect.com]

Yakut Taşlı Bayan Yüzük

Yakut Taşlı Bayan Yüzük

Ruby, prizmatik tabular, bipirramidal veya rhombohedral kristallerde, aynı zamanda taneli veya muazzam alışkanlıklar oluşturur ve vitröz bir parlaklığa sahiptir. En değerli ve arzulanan Yakutlar, William Fernie tarafından “saf mavi veya sarıdan herhangi bir karışım içermeyen, saf, derin, zengin bir kırmızı” olarak tanımlanan “güvercin kanı” olarak adlandırılan bir gölgede bulunan Ruby’lerdir; ancak diğerleri “saf kırmızı bir mavi ipucu. “Kırmızı gölge, mayınlı yere bağlı olarak değişir ve pembe kırmızı, kırmızı-turuncu, mor bir mor püsküren, hatta derin bir şarap rengi olabilir. Daha rengârenk pembe Corundum, bazıları tarafından Ruby olarak tartışılmakta olup, genellikle gemolojik terimlerle Ruby yerine Pink Sapphire olarak anılmaktadır. [Simmons, 332] [Fernie, 139-141] [Eason, 71] [gemselect.com] [Mindat.org]

“Doğal Ruby’yi sentetik maddelerden ayıran ve bu şekilde yapısal olarak yönlendirildiğinde ışığın belirli şekillerde” ipek “ten parladığı gerçekte, içerdiği renkler ve rutil iğnelerin” ipek “olarak adlandırılan kısımları da dahil olmak üzere tüm doğal Rubylerin kusurları var. Taşın nadirliğini ve değerini arttırır. Cabochon’un kesilmesi durumunda, bu özel taşlar bir chatoyancy veya nadir “kedi gözü” etkisi gösterebilir veya bir Star Ruby’nin asterizm olarak adlandırılan altı ışınlı bir yıldız efekti görüntüleyebilir; bu da ışık ışınlarının sihirli bir şekilde süzülmesine neden olur Taşınca taşındıkça. [wikipedia.org] [gemstone.org] [gemselect.com]

yıldız yakut Star Ruby , Ruby ile aynı metafizik özelliklere sahiptir, ancak artan şifa ve büyülü enerjilere sahiptir. Dolunayda en güçlüsüdür. Ruhun Işığı, Ruby’nin yıldızı içinde yansıtılır ve topraklanır ve kişinin iç kaynaklarını ve gücünü artırır. Kendine zarar vermek veya kendine güvenen eğilimler için son derecede güçlüdür ve cinsel işlev bozukluğunu veya cinsel veya iktidar kötüye kullanımı travmasını ve bastırılmış öfkeyi aşmada oldukça yararlıdır. Ruhsal Işık taşı olarak, Işık çalışanları ve şifacılar tarafından yüksek frekanslı enerjiyi vücuda entegre etmek için kullanılabilir ve yaşamın gerçek bolluğunu tanımada yardımcı olur. [Eason, 71] [Ahsian, 334]

YAKUT TAŞI YÜZÜK

YAKUT TAŞI YÜZÜK

metafiziksel kullanımlar Ruby Kullanır ve Amaçlar – Genel Bakış
Yorgunluk ve uyuşukluğun üstesinden gelmek için Ruby kullanın veya taşıyın. Dolaşımı uyarır ve tüm sisteme enerji ve canlılık kazandırır. Bununla birlikte, aşırı derecede hassastır veya sinirli olanlar, bu taşı aşırı uyarıcı veya rahatsız edici bulabilir. Ruby’nin bazı kişilerde hiperaktiviteyi sakinleştirdiği biliniyordu. [Hall, 250-251] [Gienger, 75]

Ruby, afrodizyaktır, vahşi şehvetlilikten mistik birleşime kadar her sevgiyi yaşatır. Bir çiftin ilişkisini derinleştirir ve yakınlık ve bağlılığı teşvik eder. Aynı zamanda samimi sevginin taşıdır ve uzaktan hayranlıkla onur duyabilir. [Megemont, 160] Aşk yaparken giyilen Ruby tutkuyu restore etmeye ve tutmaya yardımcı olabilir ve gebelik şansını arttırmak için mükemmel bir yöntemdir . [Eason, 71] [Gienger, 75]

Ruby’nin yoğun enerjisi, zihni keskinleştirir ve daha yüksek farkındalık ve mükemmel bir konsantrasyon getirir. Cesur bir tutum geliştirir ve tartışmalar ve tartışmalarda kişinin başarısını artırabilir. [Hall, 251] [Melodi, 573]

Ruby paranormal ve kötülüğün korkusunu azaltmaya yardımcı olur. Kabusu kestirir ve psikolojik ve psikolojik saldırılara karşı korur. Bu, bir yalıtım kristali olup, evi ateşten ve davetsiz misafirlerden korur ve geceleri güvende kalmak için dikkatle giymek iyidir. [Eason, 71] [Melody, 573] [Hall, 251]

Doğal olarak oluşturulan ve laboratuarda üretilen yakutlar, saatçilik, tıbbi aletler ve mikroskobik cerrahi için lazerler gibi alanlarda teknolojik kullanım için oldukça değerli kristallerdir. [Mella, 103] [Raphaell, 10]

YAKUT TAŞI BAYAN YÜZÜK

OTANTİK YÜZÜKLER
YAKUT TAŞI YÜZÜK
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 5 GR
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • DOĞAL YAKUT TAŞI
 • EŞİ YOK
 • HİNDİSTAN
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA
 • RENK DOYUMU GÜZEL
 • SİYAH RODYUM KAPLAMA
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Bir yakut , pembe renklerden kan-kırmızı renkli bir değerli taşa , çeşitli mineral korundumdan ( alüminyum oksit )

Doğal Yakut Yüzük

Doğal Yakut Yüzük

oluşur. Mücevher kalitesinde korundumun diğer çeşitlerine safir denir. Ruby, ametist , safir , zümrüt ve elmas ile birlikte geleneksel kardinal taşlardan biridir. [3] Ruby kelimesi ruber , Latin için kırmızı renktedir. Yakutun rengi, krom elementinden kaynaklanmaktadır.

Yakut kalitesi, karat ağırlığı ile birlikte değerini etkileyen rengi, kesimi ve netliği ile belirlenir. Kanlı-kırmızı veya güvercin kanı olarak adlandırılan kırmızı en parlak ve en değerli gölge benzer kalitede diğer yakutlara kıyasla büyük bir üstünlük sağlar. Renk berraklığını izledikten sonra: elmaslara benzer, net bir taş bir prim yapar, ancak herhangi bir iğne benzeri rutil inklüzyonu olmayan yakut, taşın işlem gördüğünü gösterebilir. Ruby Temmuz ayının geleneksel doğum yıldızıdır ve bazı rhodolit granatlarının çoğu yakut için pembe renk tonlarına sahip olmasına rağmen, genellikle granattan daha pembe renktedir. Dünyanın en pahalı yakutu Sunrise Ruby .

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ ZARİF 6.45 CRT DOĞAL TEDAVİSİZ ŞİFA AMAÇLI UYGUNDUR;SOLD KESİM HİNT YAKUTU BAYAN YÜZÜK ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN GÜZEL BİR HEDİYE

Yakut kristal yapısı
Mineral sertliği Mohs ölçeğinde yakutların sertliği 9.0’tır . Doğal taşlar arasında sadece moissanite ve elmas daha serttir, elmas bir Mohs sertliğine 10.0 ve moissanitin korundum (yakut) ve sertlik arasında bir yere düşen elmas olması ile daha zordur. Safir, yakut ve saf korundum, 3 elektronun her alüminyum iyonunu altı O2- iyonun düzenli oktadesik grubuna katılmaya bıraktığı en kararlı Al2O3 formülü olan α-alumina’dır; saf korundumda, alüminyum iyonlarının hepsi eşleşmeyen elektronların ya da doldurulmamış enerji seviyelerinin çok kararlı bir konfigürasyonu ile ayrılır ve kristal tamamen renksizdir.

Bir krom atomu arada bir alüminyum atomunun yerini aldığında, Al 2 O 3 kristalinin yük dengesini korumak için 3 elektron krom 3+ iyonu olmak için çok fazla 3 elektron kaybeder. Bununla birlikte, Cr 3+ iyonları daha büyüktür ve alüminyumdan farklı yönde elektron yörüngelerine sahiptir. O 2- iyonlarının oktahedral konfigürasyonu bozulmuş ve bu Cr 3+ iyonlarının farklı orbitallerinin enerji seviyeleri O 2- iyonlarına yönelik yönlerden dolayı biraz değişmiştir. [4] Bu enerji farklılıkları, spektrumun mor ötesi, mor ve sarı-yeşil bölgelerinde absorpsiyona karşılık gelir.

Yakutun optik ve yakın IR spektrumundaki iletimi. Yakut lazerinin dalga boyu olan 694 nm’lik dalga boyundaki iki geniş menekşe ve sarı-yeşil absorpsiyon bandı ile bir dar emilim bandına dikkat edin.
Alüminyum iyonlarının yüzde birinin yakutta krom ile yer değiştirmesi durumunda, sarı-yeşil emme, taş için kırmızı renkte sonuçlanır. [4] Buna ek olarak, yukarıdaki dalga boylarından herhangi birinde emilim, 694 nanometre dalga boyundaki kırmızı ışığın floresan emisyonunu uyarır ki bu da kırmızı rengini ve algılanan parlaklığı arttırır .

Yakut Taşı Yüzük

Yakut Taşı Yüzük

Kısa dalga boyundaki ışığı emildikten sonra, yakut kristal kafesi flüoresan oluşmadan önce uyarılmış halde olduğunda kısa bir zaman aralığı vardır. Bu süre zarfında 694 nanometre foton kristalden geçerse, fazladan floresan fotonların fazladan fazda yayılmasını sağlayarak bu kırmızı ışığın yoğunluğunu güçlendirebilirler. Işınlanan ışığı kristal üzerinden tekrar geçirmek için aynalar veya başka yollar düzenleyerek, yakut lazeri bu şekilde tutarlı bir kırmızı ışığın çok yüksek bir yoğunluğunu üretir.

Tüm doğal yakutların “ipek” olarak bilinen rutil iğnelerin renk safsızlıkları ve inklüzyonları dahil olmak üzere kusurları var. Gemologlar, doğal yakutlarda bulunan bu iğne kapanımları onları sentetikler, taklitler veya ikame maddelerinden ayırmak için kullanırlar. Genellikle kaba taş kesmeden önce ısıtılır. Bu günlerde, hemen hemen bütün yakutlar, en yaygın uygulama olan ısıl işlemle bazı şekillerde ele alınmaktadır. Muayene edilmemiş yüksek kaliteli yakutlar büyük bir prim yaparlar.

Bazı yakutlar, üç veya altı köşeli yıldız ustalığı veya “yıldız” gösterirler. Bu yakutlar, efekti doğru bir şekilde görüntülemek için kaboya kestiler. Asterizmler, tek ışık kaynağıyla en iyi şekilde görülebilir ve ışık taşındığında veya taş döndürüldüğünde taş boyunca hareket eder. Bu gibi etkiler, ışık ipekten (yapısal olarak yönlendirilmiş rutil iğne inklüzyonları) belirli bir şekilde yansıdığında ortaya çıkar. Bu, inklüzyonların bir değerli taşın değerini arttırdığı bir örnektir. Ayrıca, yakutlar renk değişiklikleri gösterebilir – bunun çok nadiren gerçekleşmesi gibi – aynı zamanda chatoyancy veya “kedi gözü” etkisi.

Ruby vs pembe safir

Genel olarak, pembe de dahil olmak üzere kırmızı tonlarının hepsinde taş taşı kalite korundum, yakut olarak adlandırılır. [5] [6] Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’nde, yakut olarak adlandırılacak minimum bir renk doygunluğuna rastlanmalıdır; Aksi takdirde, taş pembe bir safir olarak anılacaktır. [5] Yakutlar ve pembe safirler arasında bir ayrım yapmak, nispeten yeni olup, 20. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Yakut ve pembe safir arasındaki ayrım net değildir ve tartışılabilir. [7] Uluslararası Renkli Taş Grubu (ICGA) gibi ticari kuruluşlar, bu tür ayrımların zorluk ve öznelliğinin bir sonucu olarak, pembe de dahil olmak üzere daha açık renk tonlarını kapsayan yakut için daha geniş bir tanımlamayı kabul ettiler. [8] [9]

Doğal oluşum

Yakut Taşı Özellikleri

Yakut Taşı Özellikleri

Yukarı Myanmar’daki ( Moğol Vadisi) ( Burma ) yüzyıllardır yakutlar için dünyanın ana kaynağı vardı. Bu bölge çok güzel yakutlar üretti, ancak son yıllarda az sayıda yakut var. Orta Myanmar’da, Mong Hsu bölgesi 1990’lı yıllarda yakut üretimine başladı ve hızla dünyanın en yakındaki maden arama alanı haline geldi. Myanmar’da en son bulunan buluntu mevduatı, Kachin’in kuzey eyaletinde bulunan Namya’da (Namyazeik) bulunur.

Tarihsel olarak, yakutlar Tayland’da , Kamboçya’nın Pailin ve Samlout Bölgesinde , ayrıca Afganistan , Avustralya , Brezilya , Kolombiya , Hindistan , Namibya , Japonya ve İskoçya’da mayınlanmıştı; İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Madagaskar , Nepal , Pakistan , Tacikistan , Tanzanya ve Vietnam’da yakut yatakları bulundu. [10] Sri Lanka’da , daha yakında rubilerin açık tonları (çoğunlukla “pembe safirler”) bulunur. Makedonya Cumhuriyeti, anakara Avrupa’sında doğal olarak ortaya çıkan yakutlara sahip tek ülkedir. Esas olarak Prilep kenti civarında bulunabilirler. Makedon yakutta benzersiz bir ahududu rengi var. Yakut da Makedon Silah Kabuğu üzerine dahildir. [11] Montana , Kuzey Carolina , Güney Carolina ve Wyoming eyaletlerinde birkaç yakut bulundu.

Başka bir kırmızı elmas taş olan spinel , bazen aynı taş çakıl veya mermerdeki yakutlarla birlikte bulunur. Kırmızı spinel, taşlar ile deneyimsiz olanlar tarafından yakut için yanlış yapılabilir. Bununla birlikte, en iyi kırmızı spinellerin ortalama yakut değerine yaklaşabilecek bir değeri olabilir. [12]

Değeri etkileyen faktörler

Yakut Taşı Bayan Yüzük

Yakut Taşı Bayan Yüzük

Yakutlar, diğer değerli taşlarla olduğu gibi, dört Cs olarak bilinen ölçütler, yani renk, kesim, berraklık ve karanlık ağırlık kullanılarak derecelendirilir. Yakutlar da coğrafi kökenlerine göre değerlendirilir.

Renk: Renkli taşların değerlendirilmesinde renk en önemli faktördür. Renk üç bileşene ayrılır: ton , doygunluk ve ton . Hue, normal olarak terimi kullandığımız renk anlamına gelir. Şeffaf taşlar kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, menekşenin saf spektral tonlarında oluşur. [13] Doğada, nadiren saf renkler vardır, bu yüzden bir değerli taşın tonundan bahsederken, birincil ve ikincil ve bazen de üçüncül tonlardan bahsediyoruz. Ruby kırmızı olarak tanımlanır. Mücevher türündeki korundumun diğer tüm tonlarına safir denir. Ruby, turuncu, mor, mor ve pembe renkler içeren bir dizi ikincil renk tonu sergileyebilir.

Doğal olarak oluşan bir yakut kristali

Kapanımlarla kaplanmış doğal yakut

Kesilmiş pembe yakut

Mor yakutlar

Victoria yakut ve elmas broş

En yakut, canlı bir orta-koyu tonlu kırmızı olarak tanımlanmaktadır. İkincil tonlar ek bir komplikasyon oluşturmaktadır. Pembe, turuncu ve mor, yakuttaki normal ikincil renklerdir. Üçünün mor tercih edilir, çünkü kırmızıyı takviye eder, daha zengin görünmesini sağlar. [13] Mor, renk tekerleğinde kırmızı ile mavi arasında yarım duran bir konumda. Mavi-kırmızı bir yakut sarı renkte olduğunda sarı, tamamlayıcı maviyi nötralize eder ve taş bu sırada saf kırmızı görünür. [ orijinal araştırma? ]

Taşların kalitesini artırmak, bunları tedavi ederek yaygın bir uygulamadır. Bazı tedaviler neredeyse tüm durumlarda kullanılır ve bu nedenle kabul edilebilir kabul edilir. 1990’ların sonlarında, düşük maliyetli malzemelerden oluşan geniş bir tedarik, ısıyla muamele edilen yakutların arzında ani bir artışa neden oldu ve yakut fiyatlarında düşüşe neden oldu.

Kullanılan geliştirmeler arasında renk değişikliği, rutil inklüzyonların çözülmesiyle şeffaflığın geliştirilmesi, kırıkların iyileşmesi (çatlaklar) veya hatta tamamen doldurulması sayılabilir.

Yakut Taşı Gümüş Yüzük

Yakut Taşı Gümüş Yüzük

En yaygın tedavi ısı uygulamasıdır. Piyasanın alt ucundaki yakutların çoğu, rengi iyileştirmek, mor renklendirmek , mavi lekeleri ve ipek uygulamak için ısıyla işlem görür. Bu ısıl işlemler genellikle 1800 ° C (3300 ° F) sıcaklıklar civarında gerçekleşir. [14] Yaklaşık 1300 ° C (2400 ° F) sıcaklıkta odun kömürü ile 20-30 dakika ısıtıldığında, bazı yakut düşük bir boru ısısı geçirir. İpek kısmen kırılır ve renk geliştirilir.

Son yıllarda daha sıklaşılan bir diğer muamele, kurşun cam dolumudur. Yakut içindeki kırıkları kurşun cam (veya benzeri bir malzeme) ile doldurmak, taşın şeffaflığını dramatik bir şekilde artırarak, daha önce uygun olmayan yakutları takı uygulamaları için uygun hale getirir. [15] İşlem dört adımda gerçekleştirilir:

Kaba taşlar, işlemi etkileyebilecek tüm yüzeysel safsızlıkları yok etmek için önceden cilalanmıştır.
Kaba madde hidrojen florür ile temizlenir
Hiçbir dolgu ilavesi yapılmayan ilk ısıtma işlemi. Isıtma işlemi, kırıkların içerisindeki safsızlıkları ortadan kaldırır. Bu, 1400 ° C (2500 ° F) sıcaklığa kadar yapılabilmesine rağmen, rutil ipek hala sağlam olduğu için muhtemelen yaklaşık 900 ° C (1600 ° F) bir sıcaklıkta gerçekleşir.
Farklı kimyasal katkılarla elektrikli bir fırında ikinci ısıtma işlemi. Farklı çözeltiler ve karışımlar başarılı olmak için gösterilmiştir, ancak şu anda çoğunlukla kurşun içeren cam tozu kullanılmaktadır. Yakut yağlara daldırılır, daha sonra toz ile kaplanır, bir fayans üzerine gömülür ve okside edici bir atmosferde yaklaşık 900 ° C (1600 ° F) sıcaklıkta bir saat boyunca ısıtılan fırına yerleştirilir. Turuncu renkte toz, ısıtmayı takiben, tüm kırıkları dolduran şeffaf ila sarı renkli macun haline dönüşür. Soğutulduktan sonra macunun rengi tamamen şeffaftır ve yakutun genel şeffaflığını önemli ölçüde geliştirir. [16]
Bir renk eklenmesi gerekiyorsa, cam tozu bakır veya diğer metal oksitler ile sodyum, kalsiyum, potasyum gibi elementler ile “geliştirilebilir”.

İkinci ısıtma işlemi, farklı karışımları bile uygulayarak üç ila dört kez tekrar edilebilir. [17] Yakut içeren mücevher ısıtıldığında (tamirat için), boracik asit veya başka herhangi bir madde ile kaplanmamalıdır; zira bu yüzey aşındırabilir; bir elmas gibi “korunan” olması gerekmez.

Ulusal Doğal Tarih Müzesi’nde Yakutlar, Washington, DC , ABD
Smithsonian’ın Washington’daki Doğal Tarih Müzesi , dünyanın en büyük ve en yakut taşlarından bazılarına sahiptir. Elmaslarla platin yüzük içine yerleştirilen 23.1 karat (4.62 g) Burma yakut, işadamı ve hayırsever Peter Buck tarafından geç eşi Carmen Lúcia’nın anısına verildi. Bu taş, zengin doymuş kırmızı bir renk ile olağanüstü bir şeffaflık birleştiriyor. İnce biçimlendirilmiş kesim, canlı kırmızı yansımalar sağlar. Taş 1930’larda Burma’nın Mogok bölgesinden (şimdi Myanmar ) çıkarıldı. [22]
2007 yılında Londra kuyumcu Garrard & Co , web sitesinde kalp şeklinde 40.63 karat yakut özellikli. [23]
13/14 Aralık 2011 tarihinde Elizabeth Taylor’un komple kuyumculuk koleksiyonu Christie tarafından açık artırma yapıldı. Yaklaşık olarak yakut set parçaları, satılık yakut için “per fiyat / karat” rekorunu kıran bir 8.24 ct mücevherle (karat başına 512 milyon 925 $, yani toplamda 4.2 milyon doların üzerinde), [24] bir halka seti içeriyordu. 3.7 milyon doların üzerinde satılan bir kolye [25] .

Yakut El işçiliği Yüzük

Yakut El işçiliği Yüzük

Liberty Bell Ruby dünyanın en büyük maden yakasıdır. 2011’de bir soygunda çalındı. [26]
Sunrise Ruby , dünyanın en pahalı yakutu, en pahalı renkli değerli taş ve bir elmas dışındaki en pahalı değerli taştır. Mayıs 2015’te İsviçre’de açık artırmada 30 milyon ABD Doları için anonim bir alıcıya satıldı. [27]
Sentetik bir yakut kristali, Theodore H. “Ted” Maiman tarafından 16 Mayıs 1961’de Hughes Research Laboratories’de tasarlanan ve tasarlanan, dünyanın ilk optik lazerinde kazanç aracı haline geldi. [20] [28] Uyarılmış Emisyon mekanizması yoluyla elektromanyetik radyasyon büyütme kavramı, laboratuarda Maser yoluyla amonyak gibi başka malzemeleri kullanarak ve daha sonra yakutla başarıyla gösterildi, ancak Ruby Laser optik (694.3 nm) dalga boylarında çalışacak ilk cihaz. Maiman’ın prototip lazeri hala çalışma düzeni içindedir.

Ateşli ve büyüleyici Ruby, tüm taşlar, taşların kraliçesi ve kralların taşı olarak görülen en asil bir soyluluk taşıdır. Eskiler, diğer tüm değerli taşları faziletle aştığına ve değerinin Elmas’ın değerini aştığına inanıyordu. Çin İmparatoru Kublai Han’ın büyük bir Ruby karşılığında tüm şehri teklif ettiği söylendi . [Melody, 573] [Fernie, 138, 140] [Megemont, 159] [Kunz, 102] [Simmons, 332]

Tarih boyunca birçok kültürün tadını çıkaran Ruby, her zaman tutku, korunma ve refahın bir tılsımıydı. Güneşi sembolize eder ve parlak renkleri, efsanelerin iddia ettiği gibi kalın bir kıyafetle bile parlayacağını ve gizlenemeyeceğini iddia eden, taş içinde sökülemeyen bir alevi gösterir; Ruby suya dökülürse kaynatılır ve eğer oyulup balmumuna bastırılırsa balmumu eritebilir. Veba ve haşere ile mücadele etmek için tılsım veya çekicilik, tehlike yaklaşan kişiyi uyaran, vücudu güvende tutan ve kovulan hüzün ve aptalca düşüncelerle giyildi. Sahibi barış getirmek, korkunç hayaller bırakmak, şehvet tutmak ve anlaşmazlıkları çözmeye yardımcı olmak için bilinirdi. Burma efsanesi, ete bir Ruby eklemenin tamamen yenilmez olmasını sağlayacağını ilan ediyor. [Mella, 103] [Kunz, 101-103] [Fernie, 141-142] [Simmons, 332]

Bugün, Ruby’nin metafizik özellikleri hiç de şaşırtıcı değil. Bu enfes kristal maden krallığında eşsiz bir titreşim ile saf Kırmızı ışın yayıyor. Fiziksel beden boyunca ve ruhun içine canlılık ve chi , yaşam gücü enerjisi artıran Temel Çakra’yı aktif olarak uyarır. Açık bir zihin, yoğunlaşmanın ve motivasyonun artmasını sağlar ve kişiye güç hissi verir, çekingenliği aşan ve refah ve başarıya doğru ilerleyen kendine güven ve kararlılık getirir. [Simmons, 332-333] [Ahsian, 333] [Hall, 250-251] [Melodi, 573]
Ruby yaşamın şehvetli zevklerini başlatır. Kanı harekete geçirir ve kalbi uyarır, fiziksel dünyada varlıktan zevk almaya özendirir. Arzu ve cinsel enerjiyi arttırır ve kundalini’yi harekete geçirmek için kullanılabilir. Ruby her zaman sevgi, özellikle sadık tutkulu bağlılık ve yakınlık ile ilişkilendirilmiştir. Antik dönemlerde Rubies mükemmel düğün taşları olarak kabul edildi. [Ahsian, 333-334] [Hall, 250-251] [Eason, 71] [Mella, 103] [Gienger, 75]

Doğal Ruby, nadir, parasal değeri ve sertliği bilinen (Diamond’dan sonra ikinci) “değerli” değerli taşlardan (Diamond, Emerald ve Sapphire dahil) biridir. Ruby, kırmızı, korundum, zengin, kırmızı renkten sorumlu krom içeren bir alüminyum oksit mineralidir. Adı “kırmızı” anlamına gelen Latince rubeus sözcüğünden geliyor ve 1800 yılına kadar Ruby’nin çeşitli Corundum olarak tanınmasına kadar kırmızı Spinels, Tourmalines ve Garnet’lerin Ruby olduğu düşünülüyordu. Corundum’un diğer tüm renk çeşitleri Sapphire olarak adlandırılır. (Bu web sitesindeki Sapphire sayfasına bakın.) [Megemont, 159] [Simmons, 332] [gemselect.com]

Yakut Taşlı Bayan Yüzük

Yakut Taşlı Bayan Yüzük

Ruby, prizmatik tabular, bipirramidal veya rhombohedral kristallerde, aynı zamanda taneli veya muazzam alışkanlıklar oluşturur ve vitröz bir parlaklığa sahiptir. En değerli ve arzulanan Yakutlar, William Fernie tarafından “saf mavi veya sarıdan herhangi bir karışım içermeyen, saf, derin, zengin bir kırmızı” olarak tanımlanan “güvercin kanı” olarak adlandırılan bir gölgede bulunan Ruby’lerdir; ancak diğerleri “saf kırmızı bir mavi ipucu. “Kırmızı gölge, mayınlı yere bağlı olarak değişir ve pembe kırmızı, kırmızı-turuncu, mor bir mor püsküren, hatta derin bir şarap rengi olabilir. Daha rengârenk pembe Corundum, bazıları tarafından Ruby olarak tartışılmakta olup, genellikle gemolojik terimlerle Ruby yerine Pink Sapphire olarak anılmaktadır. [Simmons, 332] [Fernie, 139-141] [Eason, 71] [gemselect.com] [Mindat.org]

“Doğal Ruby’yi sentetik maddelerden ayıran ve bu şekilde yapısal olarak yönlendirildiğinde ışığın belirli şekillerde” ipek “ten parladığı gerçekte, içerdiği renkler ve rutil iğnelerin” ipek “olarak adlandırılan kısımları da dahil olmak üzere tüm doğal Rubylerin kusurları var. Taşın nadirliğini ve değerini arttırır. Cabochon’un kesilmesi durumunda, bu özel taşlar bir chatoyancy veya nadir “kedi gözü” etkisi gösterebilir veya bir Star Ruby’nin asterizm olarak adlandırılan altı ışınlı bir yıldız efekti görüntüleyebilir; bu da ışık ışınlarının sihirli bir şekilde süzülmesine neden olur Taşınca taşındıkça. [wikipedia.org] [gemstone.org] [gemselect.com]

yıldız yakut Star Ruby , Ruby ile aynı metafizik özelliklere sahiptir, ancak artan şifa ve büyülü enerjilere sahiptir. Dolunayda en güçlüsüdür. Ruhun Işığı, Ruby’nin yıldızı içinde yansıtılır ve topraklanır ve kişinin iç kaynaklarını ve gücünü artırır. Kendine zarar vermek veya kendine güvenen eğilimler için son derecede güçlüdür ve cinsel işlev bozukluğunu veya cinsel veya iktidar kötüye kullanımı travmasını ve bastırılmış öfkeyi aşmada oldukça yararlıdır. Ruhsal Işık taşı olarak, Işık çalışanları ve şifacılar tarafından yüksek frekanslı enerjiyi vücuda entegre etmek için kullanılabilir ve yaşamın gerçek bolluğunu tanımada yardımcı olur. [Eason, 71] [Ahsian, 334]

YAKUT TAŞI YÜZÜK

YAKUT TAŞI YÜZÜK

metafiziksel kullanımlar Ruby Kullanır ve Amaçlar – Genel Bakış
Yorgunluk ve uyuşukluğun üstesinden gelmek için Ruby kullanın veya taşıyın. Dolaşımı uyarır ve tüm sisteme enerji ve canlılık kazandırır. Bununla birlikte, aşırı derecede hassastır veya sinirli olanlar, bu taşı aşırı uyarıcı veya rahatsız edici bulabilir. Ruby’nin bazı kişilerde hiperaktiviteyi sakinleştirdiği biliniyordu. [Hall, 250-251] [Gienger, 75]

Ruby, afrodizyaktır, vahşi şehvetlilikten mistik birleşime kadar her sevgiyi yaşatır. Bir çiftin ilişkisini derinleştirir ve yakınlık ve bağlılığı teşvik eder. Aynı zamanda samimi sevginin taşıdır ve uzaktan hayranlıkla onur duyabilir. [Megemont, 160] Aşk yaparken giyilen Ruby tutkuyu restore etmeye ve tutmaya yardımcı olabilir ve gebelik şansını arttırmak için mükemmel bir yöntemdir . [Eason, 71] [Gienger, 75]

Ruby’nin yoğun enerjisi, zihni keskinleştirir ve daha yüksek farkındalık ve mükemmel bir konsantrasyon getirir. Cesur bir tutum geliştirir ve tartışmalar ve tartışmalarda kişinin başarısını artırabilir. [Hall, 251] [Melodi, 573]

Ruby paranormal ve kötülüğün korkusunu azaltmaya yardımcı olur. Kabusu kestirir ve psikolojik ve psikolojik saldırılara karşı korur. Bu, bir yalıtım kristali olup, evi ateşten ve davetsiz misafirlerden korur ve geceleri güvende kalmak için dikkatle giymek iyidir. [Eason, 71] [Melody, 573] [Hall, 251]

Doğal olarak oluşturulan ve laboratuarda üretilen yakutlar, saatçilik, tıbbi aletler ve mikroskobik cerrahi için lazerler gibi alanlarda teknolojik kullanım için oldukça değerli kristallerdir. [Mella, 103] [Raphaell, 10]